Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol – vše o zdraví

Konec roku je tradičně spojený s bujarými oslavami, dobrým jídlem a také alkoholem. Zatímco o Vánocích si vystačíme se sklenkou dobrého sektu či vína, na Silvestra nakupujeme ohromné zásoby alkoholu.

Asi bychom nyní měli napsat, že pro jednou se nic nestane. Byla by to pravda, kdyby alkohol nebyl společníkem po více večerů v roce než jen 31. prosince.

A že alkohol škodí zdraví a hubnutí také zrovna nepodporuje, je všeobecně známo.

První články z oblasti zdravého životního stylu vydávané první dny v novém roce se obvykle týkají hubnutí a shazování kil, která jsme během vánočních svátků nabrali. My se tentokrát zaměříme na téma, která nás první den v novém roce obvykle trápí nejvíce.

Náš článek budeme věnovat příliš velkému množství vypitého alkoholu následovaného úmornou kocovinou a celkovým vlivem alkoholu nejen na tělesnou hmotnost, ale na zdraví jako takové. Neplánujeme vám zakazovat alkohol, zamyslet bychom se však měli nad jeho množstvím. A to nejen na Silvestra.

Alkohol kalkulačka on-line

VÍTE, JAK ZJISTIT MNOŽSTVÍ ALKOHOLU V KRVI? Použijte alkohol kalkulačku on-line, nebo si můžete stáhnout některou z mnoha aplikaci přímo do svého telefonu. Dozvíte se tak, kdy zbytky alkoholu definitivně vyprchají z vašeho těla a hladina alkoholu klesne na 0 promile. Nezapomeňte tak učinit kdykoliv se více napijete a čeká vás řízení auta!

Pozitivní účinky alkoholu: Ano či ne?

Jelikož alkohol k lidstvu prostě patří, necháme si pro sebe rady typu “přestaňte pít alkohol”. Přísné zákazy se nikdy neosvědčily, právě naopak. Jsme dospělí lidé a platí, jako u všeho a tedy i u pití alkoholu, známé životní moudro “všeho s mírou”. Pokud si tu a tam dopřejeme sklenku či dvě kvalitního alkoholu, žádný velký hřích na svém zdraví ani váze nepácháme.

Naopak menší množství alkoholu může mít na lidské zdraví dokonce pozitivní vliv! Podle odborníků tělesnou hmotnost nijak neovlivní 1 až 2 skleničky vína denně (tj. maximálně 450 ml vína). Za “nejzdravější” alkohol je považované bílé a červené víno.

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

Červené víno obsahuje draslík, železo a fenoly, které chrání organismus před kardiovaskulárními chorobami

Pozitivní vliv alkoholu na zdraví (platí pouze při střídmé spotřebě!):

Alkohol – kalorie, které jen tak nezmizí

Proč se vlastně po alkoholu tloustne? Po požití se alkohol v játrech mění na acetát, který oxiduje na oxid uhličitý a vodu. Skutečným důvodem přibírání však není samotný alkohol a jeho přeměna na tuky, ale potlačení a zpomalení metabolismus tuků. Alkohol v krvi tento proces oddaluje, jelikož tělo se zabývá odbouráváním alkoholu.

Kolik kalorií alkohol obsahuje? 

0,5 l piva 200 kcal
1,5 dcl bílého vína 105 kcal
1,5 dcl červeného vína 85 kcal
0,05 l vodka či rum 96 kcal
0,05 l whiskey 105 kcal
0,05 l tequila 97 kcal
gin s tonikem 120 kcal
Bloody Mary 211 kcal
Margarita 211 kcal
Mojito 170 kcal

TIP NA ČLÁNEK aneb odpověď na otázku, jak je to s pitím piva najdete v článku Pití piva při hubnutí: jak to doopravdy je? Pivo je český národní nápoj, který si dopřávají muži i ženy.

Jeden půllitr “desítky” obsahuje cca 180 kcal. “Dvanáctka” obsahuje již 230 kcal. Není divu, že pivo je příčinou nadváhy, jelikož zejména muži denně přijmou navíc 500 kcal v podobě dvou a více piv.

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

České pivo dělá hezká těla. Nebo ne?

Největším problémem je hodně alkoholu kombinovaného s velkým množství nezdravých jídel. Na různých oslavách, jak je právě Silvestr, je přítomno dobré avšak ne zrovna zdravé jídlo – zákusky, cukroví, chlebíčky, jednohubky apod. A čím více pijeme, tím více ztrácíme zábrany a přepadají nás nezdravé choutky.

Druhý den po alkoholovém večírku přichází nepříjemná kocovina, kterou provází nevolnost, únava a bolesti hlavy. Plány na jakékoliv sportování a cvičení obvykle berou za své. Po zvýšeném příjmu kalorií tak nenásleduje odpovídající výdej a kila postupem času narůstají. Přitom pohyb na kocovinu zabírá nejlépe.

ČTĚTE TAKÉ: 

České tobolky Mindflow Hangover, které předejdou kocovině a uleví vám, pokud se kocovina dostaví. 

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

Příliš velké množství alkoholu ničí zdraví i mozkové buňky

Pokud si člověk dopřává alkohol více, než je zdrávo, může si způsobit závažné zdravotní problémy. Při větším množství alkoholu nejvíce trpí játra, střeva a také srdce. Jaterní tkáň se s přibývajícím lety měnit na vazivové jizvy, které způsobují onemocnění známé jako cirhóza.

Jediným řešením je včasná transplantace jater. Různě vědecké výzkumy potvrzují vliv alkoholu na vznik rakoviny slinivky, střev a žaludku. Ve spojení s kouřením se riziko onemocnění zvyšuje. Klikněte a naučte se, jak přestat kouřit ze dne na den.

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

Zcela by se alkoholu měli vyhnout lidé, kteří trpí:

  • nemocemi jater, ledvin a žaludku
  • zánětem slinivky
  • epilepsií
  • vysokým krevním tlakem
  • srdečními chorobami
  • psychickými onemocněními

Velcí „příznivci“ alkoholu mívají zhoršenou imunitu. Kromě vody alkohol z těla vyplavuje životně důležité vitamíny a minerály. Alkohol také zhoršuje schopnost erekce, poškozuje spermie u mužů a u žen ohrožuje činnost vaječníku, čím způsobuje problémy s plodností.

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

Přejete si miminko? Dávejte si pozor na alkohol, který způsobuje problémy s plodností u mužů i žen

A to není vše. Alkohol má nepříznivý vliv také na lidskou psychiku a to tím, že ničí mozkové buňky. Lze říci, že doslova devastuje mozek, a jediným řešením je důsledná abstinence.

Jednorázově alkohol způsobuje změny chování. Někdo je veselý, někdo lítostivý a někdo dokonce agresivní. Pokud však člověk pije často a hodně, mění se v citově prázdného člověka, který přestává vnímat nejrůznější emoce.

Alkohol může být příčinou duševních chorob, jako je deprese.

Dlouhodobé a časté pití alkoholu může způsobit závažné chornické a recidivující onemocnění, které postihuje fyzickou i psychickou stránku člověka – alkoholismus. Jedinou léčbou je léčba v příslušném zařízení a doživotní abstinence.

5 tipů, jak z alkoholu nepřibrat

Alkohol by ve věším množství nikdy neměl být součástí každodenního života. Obzvláště ne míchané nápoje, které obsahují velké množství cukrů. A to se netýká pouze osob, které chtějí zhubnout. Alkohol vás zbavuje všech potřebných živin, a tak paměť zdaleka není to jediné, o co vás alkohol připraví.

  1. Střídmé pití je zdravé. Ženy by neměly vypít více než 20 gramů alkoholu denně, muži 30 gramů.
  2. Základem je kvalitní alkohol. Když už musíte, pijte kvalitní alkohol s minimem cukru – kvalitní destiláty a suchá vína.
  3. Alkohol dehydratuje. Ideální je sklenka alkoholu za jednu hodinu společně se s čistou vodou, která brání dehydrataci. Dostatek vody zabrání kocovině a bolehlavu.
  4. Nepijte alkohol na lačný žaludek a snažte se vyhnout přejídání. Volte zdravější jídla s nízkým obsahem tuků a cukrů.
  5. Nekombinujte. Pijte jeden druh alkoholu po celý večer. Různý alkohol má různý vliv a efekt a po alkoholem překombinované noci následuje ještě horší ráno.

A na závěr rada od Světové zdravotnické rady (WHO), která doporučuje nepřekračovat obecné rozmezí 10 až 30 gramů alkoholu za den. To je odborníky stanovená hranice množství, která vám, vašemu zdraví ani váze nijak neublíží.

A za Slimming.cz vám tímto ještě jednou přejeme šťastný a bezbolestný vstup do nového roku!

DÁLE ČTĚTE:

Jak zhubnout po novém roce? Motivace a dobré rady pro vás.

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

Průběh zánětu slinivky a rekonvalescence

Běžný život s oslabenou slinivkou je především o každodenní dietě, která by se měla stát pro nemocné trvalým životním stylem. V současné době, kdy se lidstvo potýká s civilizačními chorobami, se změna životního stylu stala velice populární.

Ze všech stran se na nás hrnou informace o tom, jak bychom se měli stravovat a co bychom měli jíst, abychom se vyvarovali různých zdravotních problémů.

Dieta při oslabené slinivce vychází především z těchto doporučení, takže moc nového zase neuvádím. Od zdravého životního stylu se však přece jenom odlišuje.

 Je totiž o mnoho přísnější ve výběru vhodné stravy.

Moje slinivková dieta se liší především ve dnech, kdy právě léčím slinivku z nějakého zánětu nebo jsem ještě v rekonvalescenci. Délka rekonvalescence může být také různá. U někoho je návrat do několika dnů nebo týdnů a někdo se v tomto období pohybuje třeba stále.

Já mám zatím štěstí, že nemám slinivku tak zničenou a mohu ji ještě vrátit po prodělaném zánětu až do klidového stavu, kdy mohu jíst mnohá uvedená jídla. Pouze musím dodržovat zásady a omezení, které jsem uvedla v samostatném článku Dieta při oslabené slinivce.

Je to tedy o tom, jak nám v daný okamžik naše tělo funguje, v jakém stavu se nachází naše slinivka, jak trávíme potravu a co zrovna pociťujeme. Je něco jiného prožívat přímo akutní záchvat anebo se pouze nacházet v období dodržování diety.

U mne bývá vybočení z diety většinou způsobeno nějakým stresem. Stres spotřebovává krevní cukr a je pak příčinou, že se vrhnu na jídlo v důsledku hypoglykémie a poklesu životní energie. Ve snaze doplnit chybějící energii stravou se mi někdy nepodaří se natolik ukáznit, abych zavčas přestala, nepřejedla se, třebas zdravými potravinami, a neštěstí je hotovo.

Přiznám se, že největším prohřeškem je u mne konzumace ořechů a mandlí, které moc miluji v kombinaci s datlemi nebo rozinkami.

Za normálních okolností je strávím dobře, ale v nevhodnou dobu, právě po prožitých stresech, se tuky spolu s fruktózou ze sušeného ovoce stávají, při současné případné další nezvládnuté kombinaci potravin, spouštěčem akutního zánětu.

Velkou roli zde sehrává stav naší psychiky, protože člověk může těžce stravovat nejen potravu ale i své vnitřní prožitky.

Záchvat u mne začíná obvykle trávicími problémy po výše popsaném stravovacím vybočení. Nadýmání a vyprázdnění útrob mimo pravidelný režim mi pak nedovolí ulehnout do postele, natož usnout a dokud podstatná část problematické potravy z těla nevyjde, neuleví se mi.

Zajímavé:  Léčba Rakoviny Dutiny Ústní?

Současně začnu cítit i silné bolesti u mne více vlevo, pod žeberním obloukem a i v zádech. Začne mne bolet hlava, rozklepu se i z nevyspání a možná mi vystoupí teplota. To přesně nevím, neměřím se. Spíše je mi ale většinou zima a mám studené nohy. Cítím se velmi slabá, jako bez života, nemám chuť se v posteli ani pohnout.

Když již konečně usnu, ráno mne probudí opět další nutkání na očistu, nadýmání a silné bolesti, které rozhodí vnitřní klid.

Bolest se dostavuje i v klidu a bez příjmu potravy. Cítím, že se děje něco, co mne ohrožuje a na jídlo nemám ani pomyšlení. Snažím se pít hodně vodu, která podpoří dokončení očisty. Doporučuji v tomto stavu vyhledat lékaře a popsat své potíže a nechat si udělat krevní testy, které prověří zvýšenou přítomnost pankreatických trávicích enzymů v krvi.

Pokud se potvrdí předtucha akutního zánětu (pankreatitidy), je dobré raději vždy dobře zvážit doporučení na případnou hospitalizaci. Radím se vždy sama se sebou, zda to zvládnu bez ní.

Hospitalizaci se zatím úspěšně vyhýbám, protože jsem již dříve zvládla jeden těžší zánět slinivky bez ní a přežila jsem jej pomocí níže popisovaných opatření. Z tohoto důvodu, díky nabraným zkušenostem a také vnitřnímu pocitu, pokračuji zatím jen v léčbě ambulantní.

Rozhodně bych však neriskovala a nesuplovala odborný dohled, kdybych cítila, že jde o něco jiného.

Snažím se i přes bolesti, dodávat tělu dostatek tekutin, abych zabránila dehydrataci. Čistou filtrovanou vodu popíjím po celý den a nejvíc dopoledne. Čaje první den ještě nezařazuji. Místo čajů si obvykle ohřeji vodu.

 Teplá voda mi pomůže zahřát tělo při ztrátě energie. Když mne moc trápí zimnice, zvolím vodoléčbu a dám si nohy prohřát do teplé vody. Pak si suchá a prohřátá chodidla natřu tymiánovým prohřívacím krémem a navleču si ponožky.

Na oblast břicha si přikládám Tibetský jílový obklad jaterní z řady bylinných výrobků Epam od Borise Tichanovského. Toto „bahno“ si namažu na bolestivá místa na břiše a i na zádech, pak přikryji látkou a snažím se obklady během dne často střídat.

Jinak polehávám. Žádná velká další aktivita než péče kolem sebe se nedoporučuje.

Hladovku držím tak dva až tři dny, do ústupu akutních bolestí. Většinou během tří dnů vyjde z člověka veškeré nestrávené jídlo, dokonale se vyčistí a slinivka se uklidní.

Druhý den po záchvatu již většinou zkouším popíjet teplé bylinkové čaje.

Používám především heřmánek; někdy nať čekanky nebo kořen smetánky lékařské a také pro uklidnění třezalku nebo meduňku.

Co si budeme povídat, kdo ví o čem mluvím, dá mi za pravdu, že uklidnění je nutné a pomůže i to, že si ověříme příčinu akutních bolestí u lékaře a tím pádem víme, jak budou příští dny probíhat.

Doporučuji pracovat při záchvatu i s psychikou. Věřit, že se vše zlepší a pak je to den ode dne lepší. Ono rčení: „Víra Tvá Tě uzdraví“ má zde své opodstatnění.

Každý člověk je vždy sám ve své bolesti, ale je velice povzbudivé pro duši, najde-li při svých potížích pochopení blízkého okolí a je mu dopřáno bohatě klidu, odpočinku a najde se někdo, kdo mu alespoň uvaří a podá čaj.

Protože již roky neberu léky proti bolesti, snažím se zaměstnat mysl a na bolest, která mne donutila ležet, raději nemyslet. Pospávám nebo si čtu, popř. sleduji nějaké dokumentární pořady v televizi.

 Ne však o jídle nebo jeho přípravě. Zde je nebezpečí zbytečného dráždění slinivky k vylučování trávicích šťáv, viz. Pavlovův reflex. Bolesti dávám čas„vybolet“ a protože ji netlumím, tak alespoň vím, jak ustupuje.

Strava v období rekonvalescence

Rekonvalescence je velice důležité období, protože se začíná opět přijímat potrava. Vnímám toto období jako radostné. Je mi už lépe a pohled na svět je zase optimistický. Je nutné se stravovat velice umírněně, zodpovědně a doopravdy to myslet se sebou vážně. Návrat k akutnímu stavu by mohl být velice rychlý.

Člověk musí sám vnitřním pocitem zvažovat jídla, která konzumuje a raději být na sebe víc přísný. Toto období může být u každého různě dlouhé. U mne tři týdny až měsíc nejsou výjimkou. Protože nejdůležitější jsou dny po ukončení hladovky a půstu o čajích, uvedu vám svou ověřenou stravu pro pár svých prvních dnů v rekonvalescenci.

1. den

V tento den zahajuji postní režim, který obsahuje velice skromná a jednoduchá jídla. Jako první stravu si obvykle uvařím Léčivý vývar z ovesných vloček, ale scezený, tj. bez vloček.

Většinou se moc na své první jídlo těším, protože vím, že tento čistý vývar z ovesných vloček strávím. Vývar z ovesných vloček byl „lékem“ pro nemocné již za 2.světové války a i po ní.

Vím od své maminky, že si ovesnými vločkami léčila podvýživu a také poničený žaludek z válečného období. Od dob, kdy i mne maminka v mém dětství „kurýrovala“  ze střevních katarů vývarem z ovesných vloček, nedám na tento pokrm dopustit.

Ať si kdo chce ohrnuje nos nad konzistencí této řídké kaše, v tom případě neví, co je hlad.

Tato teplá polévka či řídká kaše, lehce přisolena, byla pro mne vždy úžasným jídlem po době, když jsem se jako dítě s nemocným bříškem nemohla na jídlo pár dnů ani podívat. Někomu však může vyhovovat více třeba vývar z rýže nebo dušená mrkev, ale já mám ověřen tento pokrm. Vzpomínky mne nasměrovaly a vím, že správně.

Protože se člověku, jak začíná jíst, zvyšuje apetit, nemá většinou chuť stejné jídlo opakovat. První den však neudělám chybu, když si tento vývar dám víckrát a po menších dávkách. Mezi jídlem ještě popíjím bylinkové čaje pro zahřátí.

Pro zpestření si dám třeba podušenou mrkev, kterou uvařím lehce v soli, s mletým kmínem a pak ji umixuji do podoby řídké polévky. Víc druhů jídel první den nevolím. Stačí jenom střídat tato dvě. Bohatě zasytí a dodají tělu vlákninu a pomohou šetrně nastartovat trávení. Jídla střídám dle probuzené chuti v menších časových intervalech.

Někdy i po dvou hodinách, ale ne ve velkých dávkách. Večer se snažím dodržet poslední jídlo do 18.hod. Opatrnost v jídle se určitě vyplatí.

První dny také nejím ještě nic syrového, žádné ovoce ani zeleninu. Ani zatím syrové šťávy, i když jsou rychlým zdrojem energie. Ty přijdou na řadu později. Kromě bylinkových čajů ještě popíjím čistou vodu.

2. den

Ráno zahájím nejdříve teplým čajem z kořene smetánky lékařské nebo heřmánkem. Ke snídani si uvařím většinou zase léčivý vývar z ovesných vloček a v poledne již zkusím podušenou zeleninu v mixované podobě Zeleninového pyré nebo opět nějakou kaši.

Druhý den je již pestřejší. Zkouším si dát i kaši z rýžové krupice, ale vařenou jenom ve vodě. Vezmu 40 g rýžové krupičky a 400 ml vody a vařím za míchání. Lehce osolím a také přidám trochu mletého kmínu na podporu trávení.

Většinou v těchto dnech nastartuje nejen trávení, ale i vyměšování. To podpořím vývarem z ovesných vloček, konzumovaným druhý den odpoledne již i s vločkami. Ovesná vláknina je velice šetrná a společně s vlákninou ze zeleniny pomůže pohybu střev.

Protože se vrací chuť k jídlu, je velice důležitě odolat probuzenému hladu a nepřejíst se byť kaší vařenou na vodě. Ta nám pak může ležet v žaludku jako „kámen“.

Raději jíst častěji a menší porce. Většinou mám chuť také něco kousat a tak si zařadím na prostřídání do diety třeba pufované rýžové chlebíčky. Dobré jsou i rýžové nebo kukuřičné extrudované křupky.

Ovšem opět jenom trochu.

3. den

Většinou si dám pro změnu zeleninové pyré k snídani. Na svačinku pár rýžových chlebíčků. V poledne trochu uvařené rýže a nemixované dušené mrkve. Je nutno začít zatěžovat trávení většími kousky jídla.

Proto k večeři volím v páře dušenou brokolici pro změnu s rýžovými těstovinami nebo opět pufovanými chlebíčky. Také mi chutnají spařená, oloupaná a podušená rajčata, která nasytí moji touhu po „kyselkavém“jídle.

Komu by jejich konzistence po udušení připadala nevzhledná, může je rozmixovat na jakousi „rajskou“ omáčku a doplnit trochu vařenou rýží.

A opět je důležité dávat tělu dostatek tekutin v podobě čisté vody a různých bylinkových čajů. K potravě začínám již v této době přidávat doplněk stravy v podobě kapek Chola směs od Herba Vitalis a do kaší mletý fenykl. Obojí pomáhá s trávením.

4. až 7. den

Tyto dny pojídám většinou různé druhy kaší, které lze připravit dle uvedených návodů, ale neslazené, bez přídavku sušených obilných nápojů a také samozřejmě bez jakýchkoliv oříšků.

Mám-li chuť na „jakoby sladké“ jídlo, tak si kaše, které se mi stejně sladké zdají samy o sobě, tedy pokud je nesolím, posypu trochu skořicí, která je „osladí“ a také pomůže tělu bojovat se zánětem.

Ke kaším si už uvařím nějakou hořkou obilnou kávu.

Co ale nekonzumuji první týden vůbec, jsou jakákoliv jídla z brambor, i když vařené brambory bývají doporučovány jako šetrná a dietní strava. Nevím, ale mně osobně brambory v jídelníčku nevyhovují a jím je i v klidovém období své slinivky velmi sporadicky.

Množství jídla během prvního týdne můžeme postupně zvyšovat a odstupy mezi jídlem prodloužit. Při pití již zařazuji i čerstvé zeleninové šťávy, připravené na odšťavňovači. Třeba z mrkve, červené řepy, okurky, pastináku, popř. celeru. I ze směsí zeleniny.

Šťávy je dobré v tyto dny více ředit vodou v poměru 1 díl vody na 2 díly šťávy. Rozhodně se vyhýbám šťávám předem připravovaným a baleným, kupovaným byť v prodejnách zdravé výživy.

Zajímavé:  Maminka A Dítě Cviky Pro Zdraví A Krásu?

Nadále zůstávají mým průvodcem bylinkové čaje i čaje přímo na slinivku dle receptů od bylináře Pavla Váni.

V tyto dny již zařazuji také více syrové zeleniny. Ke konci týdne zkouším trochu syrové strouhané mrkve nebo spařená rajčata a také trochu strouhané okurky. Tu třeba v letním období. V zimě raději moc ne, protože tělo ochlazuje. Syrovou zeleninu si dávám pouze v poledne nebo tak do 15 hod.

Večer určitě jenom vařenou zeleninu s rýží, s jáhlami, s pohankou nebo obiloviny v podobě kaše. Asi od 6. dne zkouším i ovoce. Většinou si dám nejdříve dušená jablka jako Dietní jablečnou kaši nebo kompot, obojí ještě bez hřebíčku jen s trochou skořice a až později je zkouším syrová jako samostatné jídlo.

8. den až konec rekonvalescence

V tyto dny si již povoluji přísnou dietu a zařazuji postupně po malém množství sušené obilné nápoje do kaší, pudingu a stravu si zpestřuji při zachování dietních opatření.

 Trávení bílkovin si ověřím na čistém tofu, které si přidám k dušené zelenině. Se sýry, byť kozími nebo nízkotučnými, doporučuji raději počkat. Také tuky doporučuji zařadit dle vlastního uvážení později.

Stravu si již obohacuji pečivem, nejlépe nějakými plackami, které si dám k zelenině nebo k ajurvédské kávě.

Osobně se obzvlášť v tomto období vyhýbám i studeným pokrmům přímo z ledničky. Ovoce a zeleninu, kterou mám ráda syrovou, nejím vychlazenou. Možná to nemá moc spojitosti se slinivkou, ale spíš se žaludkem, ale není potřeba zažívání zkoušet při celkovém oslabení.

Dieta mi moje zdraví vrátí nebudu pít alkohol - Vše o zdraví

Postupně zařazuji k již uvedeným alternativním pomocníkům také podpůrné trávicí enzymy (Bio enzymy) a Bromelain v podobě tabletek. Je dobré se také poohlédnout po tinkturách z rostlin nebo ještě lépe z pupenů od paní Mgr. Podhorné, tzv.

 gemmoterapeutika a začít užívat něco pro posílení aktivity slinivky. Velice jí to prospěje a pomůže s léčením. Existují také různé tibetské bylinné produkty Epamy od již zmíněného pana Borise Tichanovského, které také mohou s bolavou slinivkou pomoci.

Je potřeba si vyzkoušet na vlastním těle, co vyhovuje nejlépe. Mám dobré zkušenosti s uvedenými produkty a moc mi pomáhají. Správné funkci střev lze pomoci i užíváním laktobacilů při jídle.

S vyrovnáváním hladiny krevního cukru a při chutích na sladké mi účinně pomáhá řasa Spirulina, kterou je dobré zařadit k dlouhodobému používání jako potravinový doplněk.

Návrat k normálu

Období rekonvalescence u mne přechází pomalu a plynule do dietního režimu, který jsem si nazvala pro sebe jako klidové období. Snažím se dodržovat dietní omezení a pokud mnoho nevybočím, daří se mi udržet slinivku jen s malými výkyvy delší dobu bez akutního zánětu.

Jelikož sama řeším dopady stravování z mládí, moc bych vám přála, abyste se nemuseli nasměrovat na nový stravovací styl až po zdravotních problémech.

Je snazší nezavdávat příčinu případnému onemocnění v budoucnu, než pak bolestně řešit důsledky.

Poznámka: Doplňuji dne 7.4.2019 .

Tento článek jsem psala v roce 2008 v přítomném čase. Tehdy jsem měla po čtyřech akutních zánětech slinivky, které mne postihly v letech 2007 – 2008 s čtvrtletní pravidelností po ztrátě zaměstnání.

Od této doby se díky dietním režimu držím již bez akutního zánětu (klep, klep, klep). Mám tzv. klidové období, které je někdy více a někdy méně klidové, ale jídlo musím určitě stále přísně zvažovat, aby neublížilo.

I přes dietní opatření, které uvádím i zde na webu, jsem se nevyhnula v uplynulých deseti letech dvakrát těžšímu podráždění slinivky. Bolestivý stav mne v obou případech dovedl na kontrolu k lékařce, abych zjistila co se v těle děje.

Stejně jako po zánětu jsem musela mít na 6 – 8 týdnů přísnou dietu, která je téměř totožná s výše uvedenou v rekonvalescenci.

S oslabenou slinivkou lze podle mých zkušeností žít, ale je potřeba stále naslouchat svému tělu. Za roky jiného stravovacího režimu mi již ani nepřijde, že jsem někdy jedla jinak 🙂

Alemari

Stravování při mononukleóze

Celkový počet komentářů: 35

  • Míša
    • Monika Rozpustnou kavu urcite ne ataky ne normalnu.. Je plnakyseli a drazdi jatra…Podrobne o potravinach areceptech zde –https://www.slimming.cz/jaterni-dieta/
    • Monika Ahoj, jelikoz vidim na netuhodne ruznych dotazu, sepsalajsem samostatny clanek sezasadami diety primononukleoze.. Verim, zeporadi. Clanek zde -https://www.slimming.cz/dieta-pri-mononukleoze/
  • Jarmulina

  • Lucia

    A az ked som konecne narobila bordel tak malu lekar z chyrurgie vysetril na chodve a zabil mi,ze mala ma vyrozu ze si budem nabuduce vyjazd sanitky platit tak to mi teda stacilo nakoniec nas prijali na deckom velice zduty lebo ja som z malou ostala v nemocnici a zistili nam mononukleozu,laktozu a ninfatice uzli dakujem panovi doktorovi kompetentnemu kyory sluzil vtu noc a mi sme si ho dovolili zobudit za super stanovenu diagnozu ‚VIROZA’som zvedava ako by sa tvaril keby to dopadlo horsie a podam nanho staznost a taketo zdravotnictvo tu mi mame fagan mladci ako ja a to nemam este3rokou vysiel skolu a hra sa na doktora

  • Lucia

    Moje 5rocnej dcerke prislo pred 3tyz velmi zle bolelo ju brusko,strasne sa spotila a neprestajne plakala davala som vsetko na vinu mlieku lebo sme si mysleli,ze bude mat laktozu vsetko nam ktomu naznacovalo az ked dostala asi po 3hod zachvat volala som zachranku to bolo vnoci o pol 2 v nemocnici zh si nas prehadzovali z chyrurg.odelenia a detskeho ako handernu babiku a az jef Nainštalovať

  • ?

    Dobrý den je mi 12 dostala sem mononukl. A chtěla jsem se zeptat jestli můžu sladký? Třeba čokoládu…..

  • ?

    Dobrý den je mi 12 dostala sem mononukl. A chtěla jsem se zeptat jestli můžu sladký? Třeba čokoládu…..

    • Linda
    • Karel Řekl bych, že je to hodně osobní, mně třeba paní doktorka povolila sladké, takže můžu i kyselé rybičky apod. I čokoládu, ale tu nejím. Je to hodně konkrétní a záleží jak moc máš nemoc rozvinutou, podle mě.
  • myška

    dobry den je mi 11 a dostala jsem munonukleozu a nevim co vsechno mam jist a pit porad te mi prosim 🙁

  • Natálie
  • Ludmila
  • Ludmila
  • adéla
  • Kim

    Je možná se nakazit mononukleozou od člověka, který jí prodělal, ale už je vyléčený?

    • adriana Mono som dostala pred 3mesiacmi a bolo tostrasne….hlavne kym prislina to …..totrvalo…..vybrala som 3 ATB,nic nezabralo ..hrdloopuchnute ze nemozempreglgovat este aj teraz mamstale napuchnute :(…uzlinypod pazuchov a na krku velkeako vajcia…cely krkmasirujem tri mesiace a najednu stranu mam problemotocit hlavu…teploty sommala na zaciatku veeeeeelmivysoke v noci som sa budilacela mokra…..pecennapuchnuta…bez jedla skoro 2tyzdne ked som skoro cele dnia noci prespala, nakolko sombola neustale veeelmiunavena….mandle nahnisane,jazyk biely povlak ,palenieusi,dvojite videnie,cierny bodv oku, problemy s mocovymmechurom…az po mesiacichodenia od lekara k lekarovisom isla na alergologiu kde miurobili testy z ktorych vysielpozitivne EBV a CMV …niktomi nic nepovedal….tak somprecitala net, co mi poskyytloaspon nejaky zdrojinformacii…..SAMOLIECBA….vitamin B,C, mrkvova stava,tvaroh ,ostropestrec mariansky,pecenova dieta uz trimesiace len uplne malemnozstva, kedze mi je zovsetkeho zle…10kg dole astale su dni lepsie ale ajhorsie..nechut, unava,zvacseneuzliny, bolesthrdla,teploty….noo…neprajem ani najvacsiemunepriatelovi……..
    • vatykus Je to možné,jelikož existují dva typy monenukleozy.Ten kerý nás postihne je ‚v pohodě‘,projdeme si dietou,zajdem na odběr krve po určitém čase a zjistíme,že je vše v pořádku po tom co jsme dodržovali dietu jsme proti tomuto typu imunní.Bohužel jsou identifikovány dva typi monenukleozi,však druhý typ je vzácný.
  • Kim

    Je možná se nakazit mononukleozou od člověka, který jí prodělal, ale už je vyléčený?

  • Elizabeth

    Také mi moje doktorka nařídila půl roku diety. Má imunita je již dost poškozená /různé vážné nemoci apod./, proto zároveň dodržuji i ,,Imunitní dietu‘. Bílý cukr je prý naprostý jed a záhuba lidstva, totéž platí pro pšeničnou mouku.

    Pečivo jím tedy převážně žitné, dále užívám Celaskon, B-komplex a Hlívu ústřičnou > to vše je doktory velmi doporučováno na posílení imunity. Uzeniny v žádném případě, ani paštiky, vnitřnosti. Myslím tedy, že mononukleóza alespoň každého nabádá alespoň trochu zdravě jíst.

    Co se týče sportu, nevěřila jsem vlastním uším, když mi doktorka řekla, že bez fyzické zátěže budu rok. Od jara do podzimu chodím ven běhat, vždy na pul hodinky. Je to strašně uklidňující a zároveň dělám něco pro svoje zdraví. A jelikož mě to hrozně baví, rok bez toho bude utrpením.

    Ale člověk má zdraví jen jedno, třeba se o něj starat.

  • Lucie

    jsem uplně vyřízená, jsem zvyklá trénovat 5krát týdně a teď žádny pohyb, sem psychicky na dně, mam strach že přiberu i když budu dodržovat to jídlo ://// a hlavně strach z toho jak dlouho nebudu moct trénovat?

  • Lucka

    Mě právě dneska oznámili, že mám boleriozu s mono. dohromady. Nevím jak se to stalo ale stalo se. Ani nevím kde jsem s mononuleozou přišla do kontaktu. Přítel ji neměl a ted jsem ho možná nakazila já. Uvidíme co mi zítra doktorka řekne, ale prý mě chtějí poslat na infekční 😛 .

    Nemá s tím někdo zkušenosti?? Potřebovala bych poradit. Jinak jak je to s trávením u mononukleozy…

    já neměla ani angínu, ani teploty, ani nic co píšou krom únavy a tu jsem myslela že mám z boleriozy (tu už jsem jednou měla) až teda na hrozně špatné trávení a to, že mi je po jídle špatně a několikrát se mi dokonce natrhl konečník. Poradí někdo?

  • Adela

    Ja mam mononuklezu uz 11 mesicu…sice se citim fajn atd,ale nemuzu cvicit a tak….vsude pisou nejvic pul roku atd…i znama mela mononukleozu rok://

  • Kamm Flower

    Já jsem ležela v nemocnici s tím, že je to jen angína a dneska po dvou týdnech a po antibiotikách jsem šla na kontrolu a myslela, že je už všechno v pořádku, ale doktorka mi řekla, že jsem prodělala mononukleozu, že při prvních jeterních testech se protilátky neprojevily a to mi tisíckrát prohmatávali játra a vždycky byly normální.

    Pak když jsem se jí zeptala na dietu, tak mi řekla, že jen nemám jíst smažené, ale kdybych se jí nezeptala, tak mi nejspíš neřekne nic a to je to fakt dost zodpovědná doktorka.

    Není to jen tím, že se to s tou dietou přehání? No určitě se nesmí pít alkohol a chápu, že by se mělo i to smažené omezit, ale to s těma ,,éčkama‘ a jen bílým masem mi připadá přehnané.

    • Bara Hele to je dobrý já to měla rozjetý když sem na to přišla, protože mi začlo bejt blbě až ve chvíli kdy sem začala zvracet, tak me mama vezla na pohotovost a tam mi rekla ze mam anginu a v klidu… Myslim ze kdybych si trochu usmyslela ze budu verit tej doktorce tak mozna jeste ted zvracim z anginy 😀 kazdopadne me rekli, ze nesmim smazeny a peceny (kvuli prepalenym tukum) a tucny veci + ten alkohol a konzervanty takže nic strašnýho. i bez toho se dá vydržet
  • Martik

    Syn mi onemocněl mononukl. a nikde jsem se nedočetla jak je to s mlekem tvarohem atd.mléčné výrobky Prosim poraďte. Děkuji

    • Izis Podľa individuálnej znášanlivosti mlieka a mliečnych výrobkov. Pri pečeňovej (jaterní) diete sa odporúča jesť veľa tvarohu a kyslomliečnych výrobkov. Nemyslia sa tým smotanové a tučné, ani sysntetické hnusy, ale obyčajné jogurty, najlepšie s prírodnou biokultúrou, našťastie ešte ich v obchodoch predávajú. Dobré sú aj kyslomliečne výrobky na báze srvátky napr. riccotta, Nemusí byť hneď drahá talianska.Výbornú vyrába aj Levmilk Levice. Tvaroh je veľmi dobrá vec, dá sa z neho vytvoriťspústa chutných ľahkých jedál a to ako na sladko tak aj na slano.Sama som tým pred časom prešla a pečeňové testy po troch mesiacoch zdravej stravy boli úplne čisté. Pri tej zdravej strave som už ostala a hodlám v tom pokračovať do konca života.
    • vladuša DObrý den, Váš příspěvek jsem našla až dosud,kdy jsem se dnes dozvěděla,že syn prodělal mononukleozu a nyní se mu vrátila. Máme držet dietu. NA další odběry jdeme až ve čtvrtek. Počítám,že vy jste už v pořádku.Mohla bych Vás poprosit jaké potraviny jste synovi dávala? Kryštůfkovi budou v únoru tři roky.Děkuji Vlaďka
  • b

    Už mám 3 dny mononukleózu a tak schánim všechny informace. Píše se, že mon. se může dostat jednou za život..já jsem jí ovšem před 2 rokama přechodil než na to přišla moje doktorka 😡 A teď jí mám znova..tak nevím jak to vlastně je, příští týden jsi k jinému lékaři na kompletní vyšetření, tak jsem zvědavej, jestl ise něco změní, tak to sem napíšu

    • Zuzka Jo, já už mám mononukloezu taky podruhé. Před dvěma lety jsem měla dietu přes Vánoce, letos mě to dostihlo až před Silvestrem. Bohužel moje lékařka trvala na tom, že mám angínu, páč už jsem monu měla. Takže jsem dva týdny brala hodně silný antibiotika a nezabralo to, tak jsem šla k doktorce, ať mi veme krev a dnes jsem se dozvěděla, že mám zase mononukleozu. Takže by mě konečně zajímalo, jak to vlastně je s tím ‚jednou za život a dost‘. Může se mononukleoza nějak znovu aktivovat nebo jsem to zase chytila někde venku???
  • chris

    navíc… nesmí se pít perlivá voda a chemicky barvené potraviny, konzervované potraviny (ani kečup apod.) a v žádném případě sladidla.. zkráceně při mononukleóze se nemají jíst věci s ‚Ečkama‘ která obsahují toxiny

  • Chris

    Já mononukleózu mám… odporuji tomu, že jen v horších případech dochází k zánětu jater… k zánětu jater dochází při mononukleóze vždy, jen je někdy menší a léčí se třeba 3 měsíce dietou a prášky ‚flavobion‘ – obnovuje a zlepšuje funkci jaterních buněk, záleží jen na výši jaterních testů ale zánět jater u mononukleózy probíhá vždy…

Zajímavé:  Chřipka v těhotenství - Vše o zdraví

Velká zpráva o zdraví premiéra Babiše! – AHA.cz

Myslíte si, že bohatí a mocní nemají problémy? Omyl! Zdravotní neduhy trápí i druhého nejbohatšího muže v Česku, premiéra Andreje Babiše (63, ANO), který se svěřil Aha!, že děsně přibral. A jeho manželka Monika (44) si po složité nemoci stěžuje, že už si nikdy nedá skleničku!

Aha! zjišťovalo, jak jsou oba na tom v rámci Dne zdraví před ministerstvem zdravotnictví. Co prozradili? Babiše hlavně štve rostoucí pupek. Také je ale o něm známo, že nemá slezinu. Tu mu kvůli nedostatku krevních destiček vyoperovali ještě jako mladíkovi. „Když si dám skleničku, hned mi to jde do hlavy,“ vysvětlil, v čem ho to omezuje.

  • Dieta je nutná
  • Měla jsem namále

„Slinivka podle krevních výsledků a ultrazvuku je v pořádku, ale musím držet stále dietu, která už není tak přísná, jako byla na začátku, ale musím mít nižší obsah tuků a cukru, takže nesmím pít žádný alkohol a to možná bude už na celý život. Musím se hlídat, protože mám geneticky zvýšené triglyceridy a nejspíš ta slinivka byla z těchto důvodů.“„To mi vlastně řekli až doma. Dcera s Andrejem mi oznámili až doma po propuštění, že doktor jim sdělil, že je to dost závažné, ale že budou dělat vše pro to, aby to dobře dopadlo. Já jsem si vůbec nepřipouštěla, že by to mohlo dopadnout nějak jinak. Brala jsem to tak, že se z toho určitě dostanu.“

Radši sedím doma

„Já jsem takový požitkář, takže mám ráda dobré jídlo, dobré víno, prosecco a tak… Teď mě bohužel nebaví chodit po restauracích, nebaví mě chodit na žádné mejdany a nejradši jsem doma, protože ty věci nemůžu a doma si uvařím sama nejlíp, co mi vyhovuje.“

Strach o muže

 „Obavy mám. Někdy se stane, že mi třeba píše, že je mu blbě a má závratě. Toho já se hodně bojím, už není žádný mladík, myslím si, že je v takovém věku, kdy to může přijít a člověk ani neví jak, takže mu neustále říkám, ať trošku zpomalí.“

Chci 10 kilo dolů „Moje zdraví chátrá, protože jsem přibral 15 kilo v politice.

Ono se ani nejde hlídat, když jezdíme do krajů, celý den máme různé návštěvy, všude vám něco nabízí pod nos. Chlebíčky, na Moravě moravské koláčky, je těžké tomu odolat.

Těším se, že snad od července zkusím začít hubnout. Minulé léto se mi to nepovedlo, před dvěma lety jsem zhubl 10 kilo. Musím začít cvičit.“

Potřebuji »cvokaře« „Určitě budu hledat i stánek psychiatrie (na akci ministerstva, pozn. red.), protože v politice je to náročné.“

Oční trable i migrény„Mám bohužel problém s očima, mám oddělený sklivec. Taky prasklou žilku v oku. To bylo, když jsem měl vysoký tlak. Užíval jsem léky, teď jsem skončil, už mám tlak v pořádku. Tak snad ten stres nebude takový, jako byl doposud. Migrény, to bylo jen občas. Užíval jsem léky asi dva měsíce na tlak.“

Samá páteř „Měl jsem plotýnku, ale to mám v pohodě. Je to o dýchání břichem a cvičení. Potkal jsem tady jednu mladou slečnu, která studuje fyzioterapii, a myslím, že tato profese je teď hodně žádaná. Strašně moc lidí má problémy s páteří. Viděl jsem třeba, že pan ministr Metnar má problémy.“

Dřív samý sport „Jsem transparentní ve všem. Sportoval jsem celý život, hrál jsem i závodně basket, volejbal, tenis rekreačně, plavu, lyžuju. I proto naše vláda určila vládního zmocněnce pro sport, protože naše děti sportují podstatně méně než předtím a tam začíná i to zdraví.“

S pantoflem a partnerkou

Na akci se ukázal samozřejmě i šéf rezortu zdravotnictví a její organizátor, ministr Adam Vojtěch (31, ANO). Ten měl na jedné noze botu, na druhé pantofli kvůli zánětu na nehtu u nohy. Zajímavější ale byla blondýnka, která přišla s ním – jeho přítelkyně Olga Píšová (33). Podle internetového životopisu pracuje na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

  1. Na video s Andrejem Babišem se můžete podívat zde:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector