Divertikly – vše o zdraví

Divertikly - Vše o zdravíJde o civilizační chorobu, jejíž výskyt úzce souvisí se životním stylem a způsobem stravování. Divertikly jsou malé výchlipky sliznice na tlustém střevě. Pokud jich je hodně mluvíme o divertikuloze. Vrozené (pravé) divertikly mají stěnu tvořenou všemi vrstvami normální stěny střeva. Získané (nepravé) divertikly se vyskytují podstatně častěji než vrozené (pravé) a jejich stěnu tvoří jen sliznice, která roztlačuje svalovinu střeva.

Proč divertikulóza vzniká?

Podobně jako další problémy zažívacího traktu vyskytují se hlavně v těch průmyslově vyspělých zemích, ve kterých obyvatelstvo konzumuje převážně rafinovanou, nízkovlákninovou stravu, jejímž následkem je chronická zácpa. Divertikly mohou postihnout celé tlusté střevo.

Avšak typickým místem výskytu je hlavně levá část tlustého střeva. Při vytlačování tuhé stolice (defekaci) se nadměrně zvyšuje tlak ve střevě a na oslabeném úseku tlustého střeva se sliznice vyboulí ven.

Proto se mnohočetné divertikly vytvářejí v místě největšího tlaku při vyprazdňování střevního obsahu, a to obvykle v oblasti esovité kličky a levé, sestupné části tlustého střeva. Do 40. roku života se výdutě vyskytují vzácně. Procento výskytu však stoupá s věkem.

Divertikly se tvoří asi u třetiny osob nad 50 let, více než u poloviny v 70-ce a po 80. roce života je má téměř každý člověk. Velikost výdutí se pohybuje od 3 mm do více než 3 cm. Obrovské divertikly jsou na tlustém střevě vzácné, bývají ojedinělé, velikosti od 3 do 15 cm.

Příznaky a komplikace divertikulózy

Většina lidí si divertikulózou nemá žádné potíže. Pokud se objeví, v tom případě jde o neurčité bolesti břicha a podbřišku, pocity plnosti, nadýmání, poruchy vyprazdňování.

Možné komplikace

Velmi dramaticky se však mohou projevovat komplikace. Začínají, když se v některé z výdutí zachytí zbytek nestráveného jídla. U některých jedinců může nastat infekce divertikulu a dochází k jeho zánětu – divertikulitidě.

Jelikož divertikly se vyskytují u velkého procenta populace, měli byste vědět, jak se dají jednotlivé komplikace mezi sebou rozlišit. Příznakem divertikulitidy je zvýšená teplota spojena s výraznou bolestí v levé části břišní dutiny. Zánět může narušit cévy a často nastane silné krvácení z konečníku.

Zánět divertikly – divertikulitida a jejího okolí – peridivertikulitída svými projevy připomíná “levostranný zánět slepého střeva” a urychleně třeba vyhledat lékaře!

Zanícená výduť se může totiž i proděravět, infikovaný obsah střev se dostane do břišní dutiny, kde vyvolá životu nebezpečný zánět pobřišnice (peritonitidu). Příznakem peritonitidy je velká bolest v oblasti břicha, které je tvrdé, napnuté, doprovázené teplotou, zvracením a zaraženými větry.

Zánět může probíhat i pomalu, při kterém postupně vznikají odvodní kanálky z hnisavého ložiska mezi střevem a močovým měchýřem nebo u žen také pochvou. Šíření infekce se projeví hnisavým výtokem z pochvy nebo přítomností bakterií a bílých krvinek v moči, bolením a pálením při močení.

Prevence divertikulózy

Nejlepší prevencí je strava bohatá na vlákninu. Vláknina umožňuje formování objemnější stolice a tlusté střevo tak při vyprazdňování není nuceno k extrémním stahům. Jejich eliminace je velmi důležitá, protože právě tyto extrémní stahy patří mezi jedny z faktor způsobujících divertikulózu.

Divertikulóza je nevratný proces. Jakmile se objeví zůstává natrvalo. Vláknina však stále hraje významnou roli při prevenci vzniku komplikací, jakými jsou záněty a následné hrozící se proděravění střeva.

Úprava jídelníčku

Pokud je potvrzena diagnóza divertikulóza, tak vám lékař určitě v první řadě doporučuje změnu jídelníčku, abyste se vyhnuli chirurgickému zásahu, který je při vzniku komplikací většinou nezbytný. Mnohem lepší je tedy jíst dostatek vlákniny a vyhnout se rafinovaným, zácpu způsobujícím potravinám.

Rady a doporučení ohledně divertikulózy

Co jíst?

Stravu s vysokým obsahem vlákniny (podívejte se na zdroje vlákniny v potravě). Vynikajícími zdroji jsou celozrnný chléb a výrobky z neloupaných obilovin – jídlo můžete posypat i surovými otrubami.

Dále luštěniny, syrová nebo jen mírně tepelně upravená nebo kvašená zelenina (např. kysané zelí). Ovoce neloupat a podobně jako zeleninu je třeba konzumovat hlavně v původním stavu, protože šťávy jsou zcela zbaveny vlákniny.

Výborným zdrojem je sušené ovoce: rozinky, švestky, meruňky, datle.

Spotřebu vlákniny zvyšujte pomalu a změnu ve stravování uskutečňujte postupně. Rozplánujte si ji na období šesti až osmi týdnů, aby se trávicí ústrojí mohlo přizpůsobit změně. Totiž u těch, kteří dosud konzumovali nízkovlákninovou stravu během prvních týdnů způsobuje strava bohatá na vlákniny obyčejně nadýmání a nadměrné hromadění plynů ve střevech.

Pokud každodenní strava neobsahuje dostatečné množství vlákniny, musíte si ji doplnit: přirozenými zdroji vlákniny jsou například semínka jitrocele indického (Psyllium) nebo lněné semeno.

Co nejíst?

Omezte spotřebu upravovaných produktů. Obecně platí, že jsou nezdravé a v případě divertikulózy jsou doslova škodlivé. Patří k nim maso, sladkosti, tučná jídla, pekařské výrobky z bílé mouky. Nejezte škodlivé potraviny – některé pokrmy mohou narušit činnost střev nebo způsobit průjem. Pokuste se je identifikovat a následně je vylučte ze stravy.

Nejezte ani ovoce a zeleninu s velkým množstvím zrníček (maliny, jahody, ostružiny, fíky, rajčata). Zrnka pečlivě rozkousejte – ořechy nebo pražená rýže obsahují tvrdé části, které se mohou zachytit ve výdutích a způsobit zánět. POZOR! Po překonání těžké divertikulitidy byste již tento typ potravy neměli vůbec konzumovat.

Vyhýbejte s kofeinu

Nápoje obsahující kofein ale i sycené oxidem uhličitým dráždí střevo. Alkohol jen v omezeném množství – přiměřené množství alkoholu (jeden alkoholický nápoj denně) přispívá k relaxaci tlustého střeva, což následně může příznivě ovlivňovat výdutě.

Více tekutin

Denně vypijte 3 – 4 dl / 10 g hmotnosti, tj. šest až osm sklenic vody, ale i bylinkové čaje a nesycené minerálky. Tekutiny účinkují proti zácpě, která provází divertikulózu. Pokud se tlusté střevo vyprazdňuje pod velkým tlakem, svaly břišní stěny se příliš napínají, což následně vede ke zvětšení do té doby malých výdutí.

Nezadržujte stolici

Nikdy nepotlačujte nutkání na stolici – tento zlozvyk může zapříčinit zvětšování výdutí.

Pravidelné cvičení

K prevenci a léčbě výdutí patří i pravidelný pohyb. Zlepšení svalového napětí, které vyvolává fyzická aktivita, se neomezuje jen na nohy a boky, ale zasahuje i břišní svalstvo ba dokonce i hladkou svalovou vrstvu tlustého střeva. Výsledkem toho bývá často zlepšení vyprazdňování.

Nepoužívejte projímadla, čípky

Ačkoli zpočátku pomáhají při zácpě, po delším užívání přestávají působit.

Užijte přírodní projímadlo

Pokud trpíte na zácpu, sáhněte raději po přírodním prostředku, které pomohou odstranit zácpu. Mezi ně patří sušené švestky, švestková šťáva, kyselé zelí a šťáva ze zelí, olivový olej nebo lněný olej (tři polévkové lžíce denně před jídlem), lněná semena, speciální bylinné čaje. Přečtěte si článek o dalších přírodních projímadlech.

Nekuřte

Nezapomínejte, že kouření může zhoršit divertikulózu.

VIDEO: Cviky pro pravidelnou stolici a čisté tlusté střevo – s předmluvou

VIDEO: Nepodceňujte preventivní vyšetření tlustého střeva

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Divertikulóza

Divertikulóza (přesněji divertikulóza tračníku) je název pro poměrně častý stav, kdy se v tlustém střevě vyskytuje velké množství výchlipek, kterým říkáme divertikly. Divertikulózu můžeme označit za civilizační chorobu.

Ve vyspělých státech je její výskyt častý, v Africe je poměrně vzácná. Divertikly se objevují zejména u starších lidí nad 60. rokem života, výjimkou však nejsou ani u lidí mladších.

Jak divertikly vznikají a jak se jejich vzniku můžeme bránit? To najdete v tomto textu. 

Příčiny: Problém spočívá v našem nevhodném stravování, zejména v nedostatečném příjmuvlákniny v potravě. Vlákniny máme každý den přijímat alespoň 30 gramů. Vláknina je pro nás nestravitelná a všechna se vyloučí stolicí.

Přesto je její dostatečný příjem velmi důležitý – vláknina zvětšuje objem stolice a také její kašovitost. Vláknina je proto dobrou prevencí vůči zácpám. Afričtí černoši přijímají vlákniny dost a jsou v tomto ohledu bez problémů. Typický Evropan přijímá vlákniny málo. Naše stolice je málo objemná a tužší než je tomu u Afričanů.

A teď se představme, že ta tuhá stolice musí projít střevy. Jde to ztuha a svalovina střevní stěny se musí hodně stahovat, aby stolice prošla. Přitom vznikají ve střevní stěně vysoké tlaky.

Tyto tlaky mohou způsobit vznik vakovitých vyklenutí střevní stěny – což jsou ony zmíněné divertikly – a jejich četný výskyt označujeme jako divertikulózu. Nejčastější oblast výskytu divertiklů v tlustém střevě je jeho levostranná část. 

Divertikly - Vše o zdraví Schematické znázornění divertiklů tlustého střeva  

Projevy: Divertikulóza sama o sobě se nemusí příliš projevovat. Člověk, který divertikulózu má, si někdy stěžuje na častější zácpy a plynatost, nicméně u většiny lidí jsou divertikly náhodným nálezem při kolonoskopii. Střevní divertikly se mohou nicméně komplikovat.

Dvěmi nejčastějšími komplikacemi jsou krvácení z divertiklu s následným nálezem krve ve stolici a infekční zánět divertiklů označovaný jako divertikulitida.

Zajímavé:  Odběr kostní dřeně - Vše o zdraví

Dalším problémem je fakt, že střevní stěna v místě divertiklů je tenčí a existuje zde vyšší riziko protržení střeva, obzvláště během kolonoskopie.

 

Diagnostika: Divertikly lze prokázat zobrazovací metodou, kdy se střevo naplní kontrastní látkou a pak se jeho dutina znázorní (tzv. irigografie). Vhodné je i kolonoskopické vyšetření, kdy se do střeva konečníkem zavede hadice s optikou, která znázorní dutinu střeva na obrazovce. Při endoskopickém vyšetření je nicméně být velmi opatrný, aby nedošlo k protržení divertiklu.

Prevence: Zásadní prevencí je zdravá strava s dostatečným přísunem vlákniny. Obecně se tvrdí, že vlákniny bychom měli v potravě přijmout minimálně 30 gramů denně. Horní mez příjmu vlákniny sice neexistuje, ale při nadměrném přísunu začne vláknina způsobovat průjmy.

Léčba: Jakmile už jednou divertikly vzniknou, není možné je konzervativně vyléčit tak, aby zmizely. Pokud je divertikulóza přítomna a nezpůsobuje problémy, pak stav neřešíme. Léčíme nicméně komplikace choroby.

Krvácení do divertiklu lze někdy řešit endoskopicky a divertikulitidu pomocí antibiotik. Při opakovaných komplikacích, endoskopicky neřešitelném krvácení, při protržení střeva a zhoršující se divertikulitidě může být jediným řešením chirurgická břišní operace s odstraněním části střeva s divertikly.

Jedná-li se o operaci akutní, může být spojena s nutností dočasného vytvoření kolostomie.

Zdrojehttps://www.mayoclinic.orghttps://www.healthline.com

Divertikulární choroba tlustého střeva, příznaky, diagnóza, léčba

Příčina této nemoci není známa. Jistá však je souvislost se sníženým příjmem vlákniny v potravě. Proto je tato nemoc řazena mezi civilizační nemoci. Divertikly mohou být také vrozené. Většině pacientů nezpůsobuje tato nemoc žádné potíže. Divertikly (výchlipky) si lze představit jako slepé, nikam nevedoucí výchlipky střeva s užším vstupem (krčkem).

V důsledku užšího vstupu do této výchlipky se ve výchlipce snadno nahromadí stolice, která v této výchlipce stagnuje, nepostupuje s průchodem ostatní stolice střevem a dochází k zahušťování stolice ve výchlipce. Zahuštěná stolice ve výchlipce dráždí sliznici výchlipky k zánětu.

Sliznice reaguje na toto dráždění tvorbou hlenu, ten se může objevovat ve stolici, nebo zředí stolici přítomnou ve střevě a objeví se průjem, často dochází ke střídání zácpy a průjmu. Zánět sliznice výchlipky a jejího okolí se může dále projevovat krvácením, bolestí břicha, teplotou a laboratorními známkami zánětu zjistitelné krevním náběrem.

Při hojení zánětu dochází k jizvení a tím k zužování střeva. Zánět může vést též k proděravění střeva.Divertikly se vyskytují nejčastěji u starších osob a na levé polovině tlustého střeva s maximem na esovité kličce. Tato nemoc je zjišťována v civilizovaných zemích stále častěji a je zjišťována stále více i u mladších jedinců.

Ve věku 40 až 60 let se vyskytuje asi u jedné třetiny obyvatel, nad 70 let se vyskytuje u více než poloviny obyvatel.

PŘÍZNAKY

Choroba v klidovém stavu bez komplikací se nemusí projevovat žádnými příznaky nebo se projevuje zvýšeným nadýmáním, nepravidelností stolice a sklonem k zácpě. Někdy se může ve stolici objevit hlen. Divertikulární choroba se může komplikovat zánětem střeva, krvácením, proděravěním střeva a zúžením střeva.

Zánět se projeví bolestí břicha nejčastěji v levém podbříšku nebo vlevo od pupku, ale i kdekoliv v břiše. Někdy se objeví bolest v zádech a v křížové oblasti. Zvyšuje se též tělesná teplota, může se přidat nechutenství, pocit na zvracení až zvracení, zhoršení nadýmání až zástava plynů a stolice.

Krvácení ze střeva může být ve formě malých drobných ztrát vedoucích k chudokrevnosti a nebo se jedná o větší krvácení projevující se odchodem většího množství krve z konečníku. Proděravění střeva je akutní stav vedoucí rychle k zánětu pobřišnice s vystupňovanými příznaky zánětu vyžadující akutní chirurgický zásah.

K zúžení střeva dochází při opakovaném zánětu divertiklů, který se hojí jizvou a tím dohází k zužování střeva, které se projeví zhoršením nadýmání a zácpy až k zástavě plynů a stolice. Píštěl je komplikace, kdy vyprázdněním zánětlivého obsahu vznikne patologická komunikace střeva s jiným orgánem nebo kůží.

Pokud se zánět rozšíří na močové cesty, objeví se močové příznaky.

DIAGNÓZA

Je stanovena na základě příznaků, pohmatového vyšetření břicha, tělesné teploty a krevních náběrů zaměřených na zánětlivé ukazatele. Nejprůkaznějším vyšetřením, které zobrazí divertikly i některé komplikace, je rentgenové vyšetření tlustého střeva- irrigografie.

Toto vyšetření se provádí po vyprázdnění střeva pomocí baryového nálevu přes konečník, kdy se divertikly zobrazí jako odlitky. Při irrigografii je zřejmá velikost divertiklů a jejich počet, eventuálně se zobrazí i možné komplikace jako píštěl, známky zánětu nebo zúžení.

Další vyšetřovací metodou je počítačová tomografie (CT) a ultrazvukové vyšetření břicha- sonografie.

Kolonoskopie – vyšetření střeva po jeho vyprázdnění ohebným optickým přístrojem- kolonoskopem, se používá při zjišťování zdroje krvácení a k odběru vzorků tkáně- biopsií k vyloučení nádoru střeva nebo jiné příčiny zánětu střeva.

LÉČBA

Pokud je divertikulární choroba v klidovém stavu, je léčba konzervativní, spočívající hlavně ve vysokozbytkové dietě , ale i v příjmu dostatečného množství tekutin a dostatečné pohybové aktivitě. Nebo naopak se dá léčit bezezbytkovou dietou tedy hladovkou, kdy se divertikly zatáhnou a zmizí během 2-3týdnů.

Je třeba zdůraznit, že pokud byla zjištěna divertikulární choroba, je doporučeno ji léčit, i když pacient nemá žádné příznaky, a to hlavně proto, aby se předešlo možným komplikacím. Tato opatření s důrazem na dietu je třeba dodržovat celoživotně. Vysokozbytková dieta je dieta se zvýšeným obsahem vlákniny. Vhodná je nenadýmavá zelenina, ovoce a celozrnné výrobky.

Velmi vhodné je kyselé zelí. Existují všeobecná doporučení, která zelenina je nenadýmavá, ale je třeba respektovat individuální rozdíly. Nejvíce nadýmají luštěniny, květák, zelí, cibule …Zvýšený příjem zeleniny však k léčbě nestačí. Je třeba do jídelníčku zařadit pšeničné otruby.

Zpočátku v malém množství, například 3×1 kávovou lžičku zamíchat třeba do jogurtu nebo čaje a pak postupně zvyšovat dávku až na 30 gramů denně. Zpočátku léčby se může objevit nadýmání.

Při komplikaci (viz výše) je nutno nejíst a nepít a neprodleně vyhledat specialistu-chirurga, který zváží nutnost hospitalizace či dalších ambulantních kontrol, nasazení antibiotik a další opatření. Někdy je třeba zánětlivé i krvácivé komplikace řešit akutní operací nebo operací po zklidnění akutního stavu.

Velmi pomáhá také cvičení s břichem, nejlépe nalačno po ránu. Jeho zatahováním, celkově, jedné a druhé strany, což se zpočátku může jevit trošku obtížné, ale tuto techniku se lze naučit, zvládá ji téměř každý jógín.

Také extrémější pozice jako klečení a vytočení trupu tak, že dáte obě dvě dlaně za sebe na zem, střídavě na jednu a druhou stranu. Další cvik je pohodlnější v leže na zádech, kdy máte zvednuté nohy, můžou být pokrčené v kolenou a převalujete je ze strany na stranu.

Současně s výdechem a nádechem, kdy je břicho natáhnuté, se tak uvolní usazené zbytky jídla, která pobolívají ve střevech. nemusíte pak chodit na výplachy střev.

Tato metoda je šetrnější vůči střevům, navíc je posiluje. Amatérskými výplachy bez kamery si většinou stejně nepomůžete, nebo jen na krátko.

Literatura: Antoš, F., Divertikulární choroba tlustého střeva. Avicenum 1990 Wehrmann, K., Frümorgen, P., Diverticulosis-Diverticulitis. Falk Foundation e.V. 2002

Další podstatné informace o tlustém střevě naleznete zde nebo si můžete stáhnout volně šiřitelnou knihu od Dr. Normana W. Walkera – Tlusté střevo bez zácpy. Ostatní volně šiřitelné knihy od tohoto autora můžete stáhnout zde.

Divertikulóza

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky.

Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

Zajímavé:  Česko Se Hýbe Ve Školách Plných Zdraví?

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět

Funkcí střev je vstřebávat živiny z přijaté potravy. Trávenina (potrava) se v tlustém střevě zdrží 16–40 hodin. Dochází zde ke vstřebávání vody, minerálů, vitaminů, ale i toxických látek. Tlusté střevo je místem hojné činnosti mikroorganismů, z nichž některé jsou pro tělo prospěšné, jiné jsou považovány za zhoubné. Jaké bakterie osidlují právě naše střevo, závisí na naší stravě.

Divertikulóza (divertikulitida) je onemocnění, které se poměrně často vyskytuje u lidí nad 50 let. Ve stěně tlustého střeva dochází k četným drobným vyklenutím (divertiklům), která nemusejí dělat žádné obtíže, ale objeví-li se v nich zánět, může prasknout střevní stěna a život pacienta je ohrožen. Léčení je pak chirurgické.

Většina případů střevních divertiklů vzniká pravděpodobně jako následek konzumace potravy, která neobsahuje téměř žádnou vlákninu, zato velké množství rafinovaných sacharidů.

U mladistvých do dvaceti let se toto onemocnění vyskytuje jen zřídka, ale v průmyslově vyspělých státech je postižena asi třetina lidí mezi 50. a 60. rokem života a 60‑70 % lidí starších sedmdesáti let. Mnozí lidé trpící tímto onemocněním mívají také příznaky dráždivého tračníku.

Pokud jíte stravu obsahující mnoho čištěných sacharidů, musí svalstvo ve stěně střev vynakládat velkou námahu k posunování lepkavých, suchých zbytků potravy, a dochází k občasným křečím.

Vznikající tlak roztahuje některé úseky střeva a vytváří tak zevně vyklenuté kapsičky, kterým se říká divertikly.

Postižený nemusí pociťovat žádné obtíže, ale mívá zácpu nebo průjmy, často spojené s bolestmi na levé straně břicha, které se zmírňují odchodem plynů.

Příčina onemocnění

Divertikulóza znamená tvorbu drobných vyklenutí (divertiklů) ve stěně tlustého střeva. Nejčastěji je postižen konec tlustého střeva – sestupný tračník a esovitá klička. Důvodem je patrně stagnace a hnilobné procesy v našem střevě.

Příčina je spatřována v chybné skladbě a množství naší stravy, která obsahuje nedostatek vlákniny, nadbytek tuků a jednoduchých cukrů.

Divertikly jsou místa, kde mohou nerušeně růst i nebezpečné bakterie, na což zareaguje tělo zánětem divertiklů (divertikulitida).

Příčiny

  • Přejídání,
  • špatná strava.

Vážnou komplikací je zánět divertiklů (divertikulitida).

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Divertikulóza se z počátku nijak neprojeví, později se objevuje pocit plnosti, zácpa, plynatost, nadýmání, v případě krvácení divertiklů můžeme najít krev ve stolici.

  • Zánět (divertikulitida) se projeví bolestí břicha v oblasti, kde se zanícení nachází.
  • Může souviset s jiným onemocněním.

Zažívací potíže se i s použitím moderní medicíny obtížně diagnostikují, protože mají podobné příznaky. Z onemocnění střev se podobně projevuje dráždivý tračník, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, nebo nebezpečná rakovina tlustého střeva.

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů – podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP – pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup  a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

  • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
  • Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
  • Pozorně si přečtěte příbalový leták  nového léku, než ho začnete užívat.
  • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  – léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
    1. Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
    2. Ale užíváte-li  více než 5 léků,  měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně – již velmi pravděpodobné. 
    3. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny  www.znamsveleky.cz. – bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
    4. Nemocní  by zde měli dostat  nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
    5. Některé kombinace nejsou  nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
    6. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
  • Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je  Acylpyrin, Aspirin apod.) – zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
  • Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem

    • v těhotenství a období kojení
    • u malých dětí a kojenců
    • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
  • Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím – navštivte lékaře.
  • Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva. 
  • Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života – spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem – změnou svého životního stylu: 

  • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
  • racionální stravou – 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce
  • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
  • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
  • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
  • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
  • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
  • pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí
  • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
  • dodržováním zásad hygieny a prevence
  • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl – budujte si pozitivní náladu 
  • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce – vitamíny apod.

  • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
  • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

  • omezení styku s alergenem
  • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
  • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
  • proti domácímu prachu a roztočům – odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
  • dbejte i na lůžkoviny –  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
  • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
  • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
  • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo-  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
  • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
  • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady – více léků či doplňků stravy
  • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)
Zajímavé:  Jake Leky Na Vysoky Tlak?

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

  • Nejzásadnější je změna stravy, nebo alespoň užívání vlákniny ve formě doplňků stravy,
  • v případě zánětu lze podat antibiotika,
  • operativní zásah je na místě v případě velkých divertiklů a především u zánětu pobřišnice.

Divertikl může prasknout, což znamená volný vstup mikrobů do dutiny břišní a z toho plynoucí nebezpečí akutního zánětu pobřišnice.

Protože jde o dlouhodobé onemocnění, může způsobit poruchy vstřebávání živin.

Samoléčba a prevence

V zemích, kde se jí strava bohatá na vlákninu, jsou střevní divertikly vzácné. Pokud si zvyknete jíst podobná jídla, je velmi nepravděpodobné, že by se vám střevní divertikly tvořily.

  • Strava 5x denně, racionální složení stravy – včetně ovoce nebo zeleniny (hrachu, čočky a fazolí),
  • k tomu častěji ořechy a semena (například slunečnicová, tykvová),
  • chléb a pečivo by měly být vždy z celozrnné mouky,
  • neloupaná (hnědá) rýže místo bílé,
  • není vhodné si přidávat do jídla pšeničné otruby nebo jinou nerozpustnou vlákninu, která může dráždit střevní sliznici,
  • strava s hojnou vlákninou vyžaduje hodně tekutin, proto se doporučuje pít nejméně osm sklenic denně,
  • dalším důležitým bodem prevence tohoto onemocnění je pravidelné cvičení. Dochází při něm k určité masáži střev, což působí proti zácpě, která znamená značné riziko divertikulitidy,
  • užívejte čerstvý česnek, nejlépe syrový, nebo třikrát denně česnekové tablety – česnek pomáhá potlačit bakteriální aktivity a zároveň slouží k prevenci divertikulitidy.

Zdroj: Léčíme se s přírodou, nakladatelství Reader‘s Digest Výběr, web nasclovek.cz

Podívejte na seznam přípravků

(viz samoléčba)

Pokračujte výběrem v pravém menu Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Divertikulóza

      Jako divertikulóza je označována řada stavů, jejichž společným jmenovatelem je přítomnost divertiklů (výchlipek) na tlustém střevě. Vrozené (pravé) divertikly mají stěnu tvořenou všemi vrstvami normální stěny střeva, získané (nepravé) divertikly jsou daleko častější; jejich stěnu tvoří pouze sliznice, která roztlačuje střevní svalovinu.

      Divertikly mohou postihovat celé tlusté střevo, typickým místem výskytu jsou esovitá klička a sestupný tračník, méně často jsou postiženy příčný tračník a pravá polovina tlustého střeva.

V levé polovině tlustého střeva nacházíme obvykle mnohočetné divertikly, v pravé polovině (tj. slepém střevě a vzestupném tračníku) bývají výchlipky ojedinělé (solitární). Velikost výchlipek se pohybuje od 3 mm do více než 3 cm.

Obří divertikly jsou na tlustém střevě vzácné, bývají velikosti od 3 do 15 cm a bývají ojedinělé.

      Postižení střeva výchlipkami bez projevů zánětu se označuje jako divertikulóza, zánět divertiklů jako divertikulitida.

      Příčinou vzniku divertikulózy tlustého střeva je zřejmě dlouhodobě zvýšený tlak uvnitř střeva, způsobený zvýšeným napětím střevní svaloviny. Konzumací tzv. bezezbytkové stravy, tj.

stravy s malým obsahem zbytků (zejména vlákniny) je ve střevě nedostatečná objemová náplň, a posun málo objemného obsahu střevem vede k nadměrnému stahování střevní svaloviny, zvýšení tlaku a následně k výhřezu výchlipek střevní stěnou.

      Výskyt nemoci narůstá s přibývajícím věkem; u osob mezi 20. a 30. rokem věku je výskyt výjimečný, u lidí starších 40 let se četnost výchlipek rychle zvyšuje a nejvyšší  je u osob starších 60 let, u nichž můžeme předpokládat mnohočetný výskyt divertiklů.

      Příznaky divertikulózy závisí na rázu postižení. Výchlipky tlustého střeva má asi 60 % šedesátníků, nicméně jen zlomek z nich má nějaké z nich vyplývající obtíže, nejčastěji zácpu nebo bolesti břicha.

      Objektivními příznaky se choroba přihlásí až při komplikacích. Záludnost choroby spočívá v tom, že její první známkou může být zánět pobřišnice vyvolaný prasknutím jediné výchlipky, a naopak osoby s mnohočetnými výchlipkami se často nedočkají žádných významnějších obtíží.

      Komplikacemi divertikulózy jsou (1) zánět divertiklu – divertikulitida a její komplikace, (2) krvácení z divertiklu a (3) poruchy vyplývající z pozánětlivé vazivové přestavby střevní stěny, zejména střevní neprůchodnost.    

      Diagnózu divertikulózy stanovíme zobrazovacím vyšetřením tlustého střeva. Nejlepší metodou při zjišťování choroby je rentgenové vyšetření tlustého střeva pomocí kontrastní látky, tzv. irigografie. Tato metoda spočívá v nálevu kontrastní látky do průsvitu tlustého střeva konečníkem, takže se zobrazí i výchlipky.

      K stanovení výše uvedených komplikací nemoci se vedle lékařského fyzikálního vyšetření (celkového stavu pacienta, pohmatu břicha  apod.)  využívají  rentgenové vyšetření, ultrazvuk a počítačová tomografie (CT).

      Důležité je odlišit jiná onemocnění tlustého střeva, především nádory, jiné zánětlivé choroby (tzv. nespecifické střevní záněty – „ulcerózní kolitida“, „Crohnova choroba“), a z mimostřevních nemocí hlavně záněty vaječníku a vejcovodu  a ledvinové koliky.    

      Nekomplikovaná divertikulóza nevyvolávající žádné příznaky nevyžaduje léčbu; vhodná je však strava s vysokým obsahem zbytků, zejména vlákniny (např. vločky ovesné a zejména pšeničné, lněné semínko apod.). Důležitý je dostatečný příjem tekutin a dostatek pohybu. Operace se u běžné nekomplikované divertikulózy neprovádí.

      Chirurgickou léčbu vyžadují jen obří divertikly (viz. výše), u nichž je vysoké riziko zánětu a proděravění;  spočívá v odstranění úseku tlustého střeva s výchlipkou.

      Prognózu choroby nelze předvídat. Výchlipky tlustého střeva nemohou vymizet. Vhodnou stravou a vhodnými vyprazdňovacími návyky (péčí o pravidelnou měkkou stolici) lze udržet onemocnění, aniž by se zhoršovalo.

      U komplikovaného onemocnění manifestujícího se příznaky je vhodné chirurgické odstranění postiženého úseku střeva. Operace  nemá být odkládána, s věkem  a dobou trvání choroby vzrůstá riziko komplikací.

      Nemocní s divertikulózou nemají vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru tlustého střeva.

Divertikulární choroba

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb. Správcem osobních údajů je CHIMARE clinic s.r.o., Senovážné náměstí 22, 110 00 Praha 1, IČO: 28935071 („Správce“).

Účelem zpracovávání osobních údajů je primárně poskytování zdravotních služeb (zpracování je nezbytné pro splnění právní povinnosti Správce) a to v rozsahu jméno; příjmení; adresa; datum narození; pohlaví; rodné číslo; číslo pojištěnce; informace o svéprávnosti; profese; informace o zdravotním stavu a o postupu, průběhu a výsledcích poskytnutých zdravotních služeb, rodinná, osobní, pracovní příp. sociální anamnéza. Zpracování Vašich údajů za tímto účelem bude probíhat po dobu nezbytně nutnou, a to dle lhůt stanovených přílohou č. 3 vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci). V případě nahlížení do zdravotnické dokumentace může být za účelem ověření Vaší totožnosti zpracováváno též číslo Vašeho dokladu totožnosti a Váš podpis. Dovolujeme si Vás také informovat, že bez poskytnutí výše uvedených osobních údajů Vám nebude moci zdravotní služba být poskytnuta.

V souvislosti s poskytováním zdravotních služeb jsou v užším rozsahu zpracovávány osobní údaje i mimo zdravotnickou dokumentaci, např.

v objednávacích systémech pro účely plánování Vašich návštěv (jméno a příjmení, kontaktní údaje – telefon, e-mail, doručovací adresa, typ zdravotní služby) nebo v dokladech zasílaných zdravotním pojišťovnám (číslo pojištěnce a poskytnutá zdravotní služba) a jiných účetních podkladech, v případě, že služby nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění (jméno, příjmení, adresa a poskytnutá zdravotní služba). I tyto údaje jsou zpracovávány z důvodu právní povinnosti, případně oprávněného zájmu Správce, který spočívá v plánování práce či prokázání plnění právních povinností, pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě objednávacích systémů po dobu jednoho roku, v případě podkladů pro zdravotní pojišťovny po dobu určenou na základě smlouvy s příslušnou zdravotní pojišťovnou a v případě jiných účetních podkladů po dobu stanovenou předpisy upravujícími vedení daňové evidence a účetnictví.

Osobní údaje v rozsahu výše uvedeném jsou zpracovávány na základě právem stanovených titulů, a tedy bez nutnosti Vašeho souhlasuSprávce se při zpracování osobních údajů bude řídit ustanoveními nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES („GDPR“).

Osobní údaje budou předávány třetím osobám, a to dalším poskytovatelům zdravotních služeb; zdravotním pojišťovnám; zpracovatelům Správce a příslušným orgánům veřejné správy dle příslušných právních předpisů. Osobní údaje nebudou předávány do jiných zemí. Po dobu zpracování osobních údajů máte právo:

  • a) požádat Správce o informaci, zda jsou Vaše údaje zpracovávány, za jakým účelem, které osobní údaje jsou zpracovávány, o zdrojích těchto údajů, plánované době, po kterou budou údaje zpracovávány a o příjemcích osobních údajů. Požádáte-li o informace týkající se zpracování Vašich osobních údajů, Správce Vám bez zbytečného odkladu a bezplatně poskytne kopii zpracovávaných údajů (za každou další kopii může Správce účtovat přiměřený poplatek);
  • b) na opravu nepřesných nebo doplnění neúplných osobních údajů, které se Vás týkají;

c) podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 ([email protected]);

d) žádat výmaz osobních údajů a právo vznést námitku proti zpracování; tato práva se však netýkají osobních údajů, které je Správce povinen zpracovávat pro splnění právní povinnosti, tzn. např. v souvislosti s vedením zdravotnické dokumentace.

V případě jakýchkoli dotazů či žádostí týkajících se zpracování Vašich osobních údajů se obracejte na Správce: [email protected].

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector