Dřívější menstruace – vše o zdraví

  • Spousta nemocí není na první pohled viditelná, což ale neznamená, že je nemáme. O to bedlivěji musíme pozorovat příznaky, které nemusí být vždy tolik do očí bijící. I proto je dobré sledovat svoji menstruaci, která vám může napovědět třeba o osteoporóze, na kterou ženy trpí. Co dalšího může prozradit? 
  • Pokud má vaše menstruace světlou, růžovou barvu, může jít o nízkou hladinu estrogenu. Zvlášť pokud je krvácení slabší, než jste zvyklí. Jestliže jste zvyklá dávat si v tělocvičně pořádně do těla, může to být způsobeno právě tím. Studie prokázaly, že nadměrné cvičení může snižovat hladinu estrogenů, což může následně narušit pravidelnou menstruaci. I když se to může zdát jako banalita, věřte, že není.Nízká hladina tohoto ženského hormonu může zvyšovat riziko vzniku osteoporózy, pokud problém neřešíte. Pokud takovou změnu zaznamenáte, řekněte o tom svému lékaři. Světlá barva krvácení ale může být také signálem chudé stravy nebo syndromu polycystických ovarií. Estrogen také začne mizet s přibývajícím věkem. Pokud je vám nad padesát, popřemýšlejte, jestli by nemohlo jít o známku premenopauzy. Jak si po padesátce udržet váhu, nebo dokonce zhubnout? Musíte jíst tohle!
  • Ze světlé barvy menstruace se neradujte. Neznamená to, že byste to snad měly mít rychle za sebou, ale že máte nějaký nutriční deficit. S největší pravděpodobností vám ve stravě chybí třeba železo, které způsobuje anémii. Světlá, téměř až vodová menstruace může být totiž jejím příznakem. Sledujte své krvácení po dobu tak dvou, tří cyklů. Pokud bude stále slabá a trvat jen chvíli, řekněte o svých obavách lékaři, aby vám udělal krevní testy. Chce se vám pořád spát a jste smutná? Ženám často chybí železo
  • Tmavá barva menstruace může být způsobena staršími kousky děložní sliznice a krve, které se zrovna dostávají z vašeho těla. Není nutné propadat panice, je to normální. Lékaři stále nevědí, jak je možné, že tyto sraženiny a kousky sliznice v těle chvíli zůstávají, než ze ženy odejdou. Ovšem pokud tyto částečky děložní sliznice budou větší nebo se budou objevovat až ke konci menstruace, raději o tom řekněte svému lékaři. Mohlo by jít i o endometriózu. Varovné signály během menstruace: Kdy byste měla zpozornět?
  • V takovém případě je možné, že poměr hormonů ve vašem těle je v nepořádku. Pravděpodobně dominuje estrogen a progesteronu je oproti tomu málo. Hormonální nerovnováhu je dobré srovnat, proto o tom řekněte svému lékaři. Protože kromě toho by také mohlo jít o děložní myom. Nejčastěji bývají sice benigní, tedy nezhoubné, ale mohou být bolestivé a do budoucna způsobovat problémy. 10 signálů, že máte potíže s hormony: Poznáte to na očích i na váze!
  • Už jen samotná tato kombinace nezní moc vábně. A skutečně, jestliže vaše menstruace má šedý nádech, zapáchá, tak může signalizovat infekci, s největší pravděpodobností nějakou pohlavní chorobu. Nechte se proto vyšetřit, abyste zabránily včas šíření. Šedá tkáň v menstruaci ale také přináší špatnou zprávu o případném potratu. Pokud jste těhotná, určitě na nic nečekejte a jděte ihned k lékaři.
  • Tak by měla vypadat vaše menstruace. Mít jasnou červenou barvu. To znamená, že krev z vašeho těla odchází pravidelně a vše je v pořádku. Samozřejmě, každá z nás jsme originální, proto to neberte jako jedinou bernou minci, drobné odchylky jsou normální.  Jestliže máte najednou křeče, ačkoliv dříve byla vaše menstruace bezproblémová, může to značit nějaký zdravotní problém. • VIDEO: Hana Dvořáčková

Klíčová slova: zdraví, domácí lékař, menstruace, barva mensturace, endometrióza, osteoporóza, myom, benigní myom, infekce, nepravidelná menstruace, bolestivá mensturace

Co o zdraví prozradí menstruace. Ohrožení rakovinou i nákazu infekcí

Menstruace, nebo také měsíčky, menses, perioda či cyklus, je přirozenou a neoddělitelnou součástí ženského života v reprodukčním období, které začíná první menstruací a končí menopauzou.

Perioda může být narušena mnoha faktory jako stres, nadměrná fyzická aktivita, nedostatek živin či léky (více jsme o tom psali zde). Některé výkyvy a abnormality v menstruačním cyklu však mohou upozorňovat na nějaký problém, se kterým se náš organismus právě potýká. Přečtěte si, co může o vašem zdravotním stavu prozradit vaše perioda.

Vynechání menstruace

Pokud má vaše měsíční krvácení pár dní zpoždění, není důvod k panice. Jestliže se však menstruace nedostaví daný měsíc vůbec, může to znamenat, že se ve vašem těle děje něco neobvyklého a mozek oddaluje ovulaci, dokud se vše nevrátí do normálu.

„Načasování menstruačního cyklu je řízeno hypotalamusem, řídícím centrem v mozku, který říká vaječníkům, co mají dělat,“ vysvětlila doktorka Daniela Carusi z Woman´s Hospital v Bostonu v USA.

Vypočítejte si plodné dny, datum porodu nebo svůj body mass index

Hypotalamus je velmi citlivý na faktory, které mohou ovlivnit funkce mozku jako spánková deprivace, stres, nemoc, neobvyklé výkyvy v hladinách hormonů, nadměrné cvičení (což si mozek může vyložit jako stres), nezvykle vysoké nebo naopak nízké okolní teploty nebo užívání drog.

Doktorka Carusi však uklidňuje, že cyklus se obvykle vrátí do normálu, jakmile zdravotní potíže vymizí. Pokud se vaše perioda nedostaví dvakrát za sebou, je na místě poradit se s gynekologem.

Špinění uprostřed cyklu

Náhodné krvácení nebo špinění, které se objeví uprostřed cyklu bez premenstruačního syndromu, může být způsobené řadou příčin. Jak pro iDNES.cz vysvětlil gynekolog Peter Koliba z GYN MEDICO, špinění uprostřed cyklu se u asi 1 a 2 procent žen vyskytuje zcela fyziologicky v průběhu ovulace, kdy dochází k výraznějším změnám hladin pohlavních hormonů.

„Při užívání antikoncepce může vznikat z nedostatku estrogenů a změna preparátu s vyšší dávkou estrogenu problém snadno vyřeší.“

Mezi další příčiny, které mohou způsobovat špinění, se podle lékaře Koliby řadí děložní polyp nebo myom. Intermenstruační krvácení může být také projevem infekce, typicky chlamydiové. V neposlední řadě může být nepravidelní krvácení známkou závažnějšího onemocnění (například zhoubný nádor). V případě výskytu nepravidelného krvácení se vždy doporučuje nechat se vyšetřit gynekologem.

Příliš bolestivá menstruace

Menstruační křeče rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem.

Ale pokud jsou vaše křeče při krvácení tak intenzívní, že si musíte vzít volno v práci, zrušit svoje denní plány a ani volně prodejné léky nezabírají, není to v pořádku.

Podle gynekologa Petera Koliby může být bolestivá menstruace buď primární, bez zjevného onemocnění dělohy a pohlavních orgánů, nebo sekundární, kdy menstruační bolesti vznikají v souvislosti s jiným onemocněním.

„Nejčastější příčinou sekundární bolestivé menstruace je endometrióza. Mezi další onemocnění, které způsobují bolestivou menstruaci, patří děložní myomy, cysty vaječníků nebo pánevní záněty,“ uvedl gynekolog, který ke zmírnění menstruačních bolestí doporučuje lokální působení tepla (teplé obklady) a dostatečný odpočinek.

„Při silnějších bolestech je namístě užití léků proti bolesti. Vhodné jsou tzv. nesteroidní protizánětlivé léky (např. Ibalgin, Nalgesin, Nimesil, Aspirin apod.), které cíleně snižují tvorbu prostaglandinů a tím i nadměrné děložní stahy. Při opakovaných potížích a k prevenci bolestivé menstruace může být s dobrým efektem použita i kombinovaná hormonální antikoncepce,“ dodal.

Krvácení bez menstruace

Jestliže vás z ničeho nic překvapí krvácení, které nedoprovázejí obvyklé příznaky premenstruačního syndromu, jako jsou nafouknuté břicho, napětí prsou či změny chutě k jídlu, máte nejspíš takzvanou pseudomenstruaci, neboli krvácení bez ovulace. Tento problém může u žen s nadváhou nebo obezitou poukazovat na prediabetes.

Jak vysvětlila doktorka Carusi, inzulínová rezistence má totiž přímý dopad na vaječníky. Pro tyto pacientky je klíčové dostat svou váhu po kontrolu, zvláště pokud plánují otěhotnět.

„Pseudomenstruaci také dobře znají uživatelky hormonální antikoncepce, hormony totiž zařídí, že nenastane přirozená ovulace,“ píše server huffingtonpost.com.

První menstruace se dostavila velmi brzy

Jestliže jste byla na základní škole mezi prvními, které se každý měsíc omlouvaly z hodin tělocviku, máte nejspíš další dobrý důvod, proč se zdravě stravovat, pravidelně cvičit a provádět samovyšetření prsou (přesný návod najdete zde).

„Jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu je délka působení ženských pohlavních hormonů (estrogenů) na prsní tkáň v průběhu života. Ženy, které začaly menstruovat brzy a přestaly menstruovat v pozdějším věku, jsou více ohrožené vznikem zhoubného onemocnění prsu,“ uvedl gynekolog Koliba.

Ten za prevenci rakoviny (i rakoviny prsu) považuje zlepšení životního stylu, dostatečnou pohybovou aktivitu, vyváženou stravu, zejména s omezením vysokotučných jídel, udržování přiměřené hmotnosti, omezení alkoholických nápojů a také neodkládání těhotenství do pozdního věku.

Zajímavé:  Maligní Melanom Biologická Léčba?

„Jako takzvanou sekundární prevenci s cílem odhalit potenciální onemocnění co nejdříve je vhodné provádět pravidelné samovyšetřování prsů a u žen po 45. roku věku pravidelně absolvovat mamografické vyšetření, které je plně hrazeno ze zdravotního pojištění,“ dodal lékař Peter Koliba. 

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy | Žena.cz

Málokterá žena funguje jako hodinky – respektive její cyklus. Obvyklých 28 dní se může zkrátit nebo naopak natáhnout, a dokonce pokaždé jinak.

Každé zpoždění menstruace však hned není důvodem k panice nebo naopak k radostnému úprku do obchodu s miminkovskými oblečky. Podívejte se, co všechno může ovlivnit příchod menstruace.

Ženský kolektiv

Po pár týdnech v ‚dámském kroužku‘ (na koleji, ve vězení, v kanceláři, ale i v rodině atd) budete pravděpodobně menstruovat všechny ve stejném termínu. To znamená, že některá se zpozdí, jiná zase o pár dní zrychlí. Synchronizace menstruace je prokázanou skutečností, ačkoli pro ni odborníci zatím nemají vysvětlení.

Doporučujeme: Téma:  Hormony a menstruace

Zřejmě za to mohou feromony, jež ženy vylučují v době ovulace.

‚Vysílají tak k ostatním signály, které v jejich těle vyvolávají fyziologické procesy, jež nastartují spuštění menstruace, nebo ji naopak zpozdí, aby se jejich cykly mohly sjednotit,‘ vysvětlila Martha K.

McClintocková, která tento jev zkoumala jako první. Později se ale ukázalo, že dlouhodobě tato synchronizace nefunguje.

Měsíc

Lunární fáze trvají stejnou dobu, jak ženský cyklus. Úzké spojení prokázala i věda. Skandinávská studie z roku 2011 uvádí  že 30 % žen mívá menstruaci právě kolem úplňku. Shodu s ostatními lunárními fázemi vykazovalo pouze 12 % žen.

Léky

Cyklus mohou ovlivnit všechny hormonální přípravky – třeba na štítnou žlázu, a dále steroidy nebo antipsychotika (v nich je hormon dopamin).

  Hormonální systém organismu je tak povázaný  – a popravdě neprozkoumaný – že ho účinky léčiv mohou ‚poplést‘. Často se mluví i o tom, že menstruaci zpožďují i třeba antibiotika, ale tak to není.

Zpozdí ji totiž spíš samotné onemocnění než léky, které na ně berete. Příkladem může být

Nastydnutí

Chřipka, rýma, nachlazení – to všechno jsou běžné nemoci, které na organismus působí jako svého druhu stres, takže se menze ani ovulace nedostaví. Nemusí to tak být vždycky, ale třeba nastydlé vaječníky nebo močový měchýř tento efekt mají téměř pokaždé. Samozřejmě cyklus ovlivní i vážné nemoci.

Vyčerpání

Může to být těžkou fyzickou prací, příliš náročnou sportovní dovolenou,  nebo i náročným cvičením a sportem. Speciálně u žen, které mají nízký obsah tuku v těle. V takové situaci mozek zastaví produkci hormonů, protože by tělo nedokázalo živit plod.

Podle jedné studie z USA polovina sportujících žen  zažila mírné nepravidelnosti cyklu. Pár dní není nic vážného, ale pokud se menstruace nedostaví dvakrát, je to důvod k návštěvě gynekologa. Problém zvaný amenorrhea mj.

ovlivňuje z dlouhodobého hlediska hustotu kostí.

Stres

Psychické a nervové problémy dokáží zafungovat úplně stejně jako fyzické vyčerpání. Mozek prostě řekne hormonům ‚stop‘. Někdy tak zapůsobí i změna zavedeného režimu, jako třeba stěhování, změna zaměstnání. Zajímavé je, že stejně jako stres si ženský organismus ‚vysvětlí‘ nedostatek spánku, případně jeho nepravidelnost.

Dálkové lety

Zpoždění tak mohou způsobit i časté přesuny do jiného časového pásma. Narušení biologických hodin organismu se totiž projeví i v řízení menstruačního cyklu. Zdravotní sestry s nočními službami, letušky na dálkových letech a podobné profese trpí často nepravidelnou menstruací. Část viny nese spánkový hormon melatonin, který ovlivňuje i reprodukční hormony.

Nadváha

Nadměrné tukové zásoby mohou zvýšit hladinu estrogenu, takže se nakonec z vaječníků přestanou uvolńovat vajíčka. Obézní ženy obvykle trpí nepravidelným, dlouhým, bolestivým a silným krvácením. Problém nekončí každoměsíčními nepříjemnostmi. Dlouhodobý nadbytek estrogenů totiž může vyústit i v rakovinu endometria, což je děložní sliznice.

Podváha

Přesně opačný problém než ten předchozí: tělo neprodukuje dostatek estrogenu. Pokud máte nízkou váhu dlouhodobě, nebývá to až tak vážné – horší je situace, kdy dramaticky zhubnete v krátkém čase. Typické jsou v tomto ohledu anorektičky.

Pesticidy

Pesticidy, které se používají v zemědělství k ochraně před škůdci, svými účinky napodobují hormony.

  Podle studie, zveřejněné v odborné časopisu American Journal of Epidemiology 60 až 100 % žen, které jsou vystaveny účinkům pesticidů, mají prodloužené periody nebo trpí přímo ztrátou menstruace.

Nemusíte na to ai pracovat v zemědělství – stačí žít na venkově nebo jíst příliš mnoho takto ošetřených plodin.

Věk

I když s přechodem se musí počítat, občas přece jen překvapí. Nejdřív se obvykle krvácení objevuje častěji, pak se cyklus prodlouží, až vymizí úplně. Někdy se může objevit už kolem čtyřicítky.

Antikoncepce

Paradoxně to může být právě ona, i když jednou z nesporných výhod je srovnání cyklu. Někdy to však chvíli trvá.

Pilulky stabilizují výstelku děložní sliznice, ale potřebují na to stálý vyrovnaný přísun umělých hormonů. Proto se mají brát pravidelně ve stejnou dobu.

Pamatujte však na to, že s HA pilulkami se ve skutečnosti nejedná o skutečné měsíčky – krvácení se v tomto případě nazývá pseudomenstruace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek
  • 10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst
  • Zelenina selhává: Kyseliny listové mají ženy v ČR málo

Vstoupit do galerie | 5 Co se děje v těle při sexu?  

ÁHA

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Nejčastější důvody nepravidelné menstruace – Novinky.cz

Hlavní obsahDůvodem k absenci menstruace nemusí být nutně jen těhotenství. Příčin může být celá řada. Foto: Profimedia.cz

Při snaze otěhotnět je nedostavující se menstruace doslova vítána, v ostatních případech spíše přidává vrásky na čele a starosti.

Opožděná nebo někdy zcela chybějící menstruace ale nemusí nutně znamenat vážný problém, jak popisuje pro Foxnews doktorka Mary Rosserová, asistentka na oddělení gynekologie a porodnictví v newyorském Medical Center.

Důvodů pro nepříjemné opoždění může být podle jejího vyjádření celá řada, rozhodně ne jen nechtěné těhotenství. Během své dlouholeté praxe zaznamenala několik nejčastějších příčin.

U mladých dívek, které začínají menstruovat, je nepravidelnost poměrně běžná. „Dospívajícím pacientkám připomínám, že jsou stále ve vývinu. Tělo potřebuje nějakou dobu na to zareagovat na rychlé hormonální změny. Nepravidelné cykly tak mohou být součástí daného období,” uvedla lékařka.

Jedním z nejčastějších viníků nepravidelnosti menstruačního cyklu je pak podle lékařky výraznější změna hmotnosti. Problémy se mohou začít objevovat zhruba při zhubnutí nebo nabrání desetiny aktuální váhy.

„Významné změny tělesné hmotnosti, a to zejména pokud jde o hubnutí, mohou zapříčinit hormonální nerovnováhu,” uvedla. „Při podváze nebo nadváze se mění hladina estrogenů, jejíž výkyvy posléze mají vliv na pravidelnou periodu.”

Podobný vliv jako změna hmotnosti může mít na menstruaci i extrémní cvičení. „Často jsou podobné výkyvy vidět u maratonských běžkyň nebo baletek,” dodává gynekoložka.

Vedle fyzické zátěže je problematický i dlouhodobější stres. Pokud tedy zrovna procházíte mimořádným napětím v práci, nebo řešíte vážnější osobní problémy, není se čemu divit, když se menstruace najednou nedostaví.

Podle odbornice se problém většinou sám vyřeší ve chvíli, kdy se zbavíte největšího stresoru nebo vyřešíte problém.

Menstruační výkyvy mohou způsobovat také mnohé léky. „Ženy, které berou dlouhodoběji například antidepresiva, mohou poměrně spolehlivě očekávat nepravidelnost v menstruačním cyklu,” popsala Rosserová. Podle ní mohou mít podobný vliv i některé chemoterapeutické léky.

Někdy je na vině dokonce i nově užívaná antikoncepce. Náprava cyklu v takovém případě může podle lékařky trvat i několik měsíců po jejím vysazení.

Aby toho nebylo ve výčtu málo, vliv na měsíční pravidelnost může mít i nesprávné fungování štítné žlázy.

„Když je v těle nezvykle nízká nebo naopak vysoká hladina hormonů štítné žlázy, může to opět vést ke změně menstruačního cyklu.” V tomto případě může k urovnání pomoci předepsání vhodných léků na regulaci těchto hormonů.

V období, kdy začíná ženské tělo procházet prvotními změnami a posunem směrem k menopauze, může začít docházet také k nepravidelným výpadkům cyklu.

U většiny žen takové období nastává zhruba kolem 40. roku, může se ale objevit i dříve. Výjimkou nejsou ani výkyvy nálad a návaly horka.

Zajímavé:  Co je to hypermobilita? – vše o zdraví

Na závěr lékařka dodává, že je třeba vše brát s klidem. „Pacientky často přijdou a okamžitě panikaří, že jim z ničeho nic vynechala menstruace. Všem opakuji, že je zcela normální mít jeden nebo dva nedokonalé cykly za rok.”

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Otázky kolem menstruace aneb proč je důležité znát svůj cyklus

  • Nejčastějším příznakem menstruace je bolest břicha. Ta může mít různou intenzitu.
  • Bolest hlavy je častým příznakem blížící se menstruace.
  • Spousta žen se potýká s premenstruačním syndromem, který se projevuje třeba prudkými změnami nálad a plačtivostí.
  • Na sex během menstruace jsou rozdílné názory.
  • Po porodu se menstruace dostavuje zhruba v rozmezí 6 až 24 týdnů. U kojících žen se může interval prodloužit až na rok.
  • Během ‚svých dnů‘ se ženy potýkají také s úzkostí.

Měsíčky, krámy anebo zastarale perioda.

Ženy pravidelné krvácení nazývají mnoha způsoby, jeho význam však zůstává stejný. Je součástí menstruačního cyklu, který se u žen v plodném věku pravidelně opakuje za účelem reprodukce. Ale i přesto, že tento proces probíhá u všech zdravých žen, stále ho doprovází řada otázek a nejasností.

Pojďme si je tedy jednou pro vždy ujasnit.

Menstruace je krvácení, které nastává v rámci menstruačního cyklu, jenž se pravidelně opakuje ve stejně dlouhých intervalech. První menstruace, které se odborně říká menarche, se obvykle objevuje u dívek ve věkovém rozmezí 8 až 15 let. Poslední krvácení se pak u žen vyskytuje mezi 45 a 55 lety.

Zatímco dříve bylo první krvácení jasným znakem toho, že je dospívající dívka připravena počít dítě, dnes je považováno spíše za symbol toho, že se dívka mění v ženu. Ačkoli je v moderních společnostech toto téma stále tabu, některé kultury menarche vnímají jako velice pozitivní aspekt dívčina života, na jehož počest probíhají bujaré oslavy.

Menstruační cyklus

Délka menstruačního cyklu se u každé ženy liší. Jako průměr se ale udává 28 dní, což přibližně odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země (odtud slovo měsíčky).

Běžný je však i cyklus dlouhý 21 nebo 35 dní. A přestože se některé ženy domnívají, že menstruační cyklus se týká jen samotného krvácení, což ostatně evokuje i samotný název, skutečnost je o poznání složitější.

Pro lepší představu lze cyklus rozdělit do čtyř fází:

Menstruační fáze

Za první den menstruačního cyklu se označuje první den krvácení, kdy se z těla společně s děložní sliznicí vyplavuje také neoplozené vajíčko. Tato fáze trvá orientačně 4 až 6 dní, za normální se však označuje i perioda dlouhá 2 až 7 dní.

Během této doby dojde ke ztrátě zhruba 50 až 80 mililitrů krve, což je také důvod, proč ženy oproti mužům potřebují v potravě přijímat více železa.

Mnoho žen v menstruační fázi také pociťuje nepříjemné bolesti v podbřišku, které jsou způsobeny kontrakcemi děložní svaloviny.

Folikulární fáze

Folikulární fáze začíná společně s menstruací, tedy v první den cyklu, ale končí zhruba až po 14 dnech, kdy ji střídá ovulace. Během folikulární fáze začne ve vaječníku růst folikul, ze kterého se později uvolňuje vajíčko. Tento obal produkuje estrogeny, díky nimž se tenká děložní výstelka ztlušťuje, a tím se připravuje na potenciální těhotenství.

Ovulační fáze

Folikulární fázi střídá fáze ovulační, která se v případě osmadvacetidenního cyklu objevuje zhruba 14. den cyklu a trvá asi 24 hodin. Zralé vajíčko se uvolňuje z prasklého folikulu a vyplavuje se do vejcovodů, kde se setkává se spermií. Oplozené vajíčko pak cestuje do dělohy, kde se hodlá zahnízdit a vyvíjet.

Luteální fáze

Poté, co dojde k ovulaci, se zbytek folikulu přeměňuje ve žluté tělísko, které produkuje progesteron. Ten hraje podstatnou roli v počátku těhotenství.

Pokud k oplození a následnému zahnízdění vajíčka dojde, začne se produkovat těhotenský hormon (hCG), který slouží mimo jiné jako signál pro žluté tělísko, aby pokračovalo v produkci progesteronu.

Bez hCG žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenu a progesteronu klesnou, čímž se spustí menstruační krvácení a opět nastává první den cyklu.

Menstruační kalendář a výpočet menstruace

Určit správně den, ve kterém se má dostavit menstruační krvácení, dělá problém mnoha ženám. Délka cyklu je totiž velice individuální.

Zejména v dospívajícím věku se pak ženy mohou potýkat s nepravidelnou menstruací.

Ta by se však po několika letech měla ustálit, v opačném případě se doporučuje vyhledat lékaře, aby se vyloučilo případné onemocnění či hormonální porucha.

Pokud tedy máte pravidelný cyklus, k datu své další periody se hravě dopočítáte. Stačí si zapamatovat první den poslední menstruace a k němu přičíst délku vašeho cyklu. Dejme tomu, že žena s cyklem dlouhým 28 dní začala krvácet 1. září, další menstruaci by tedy měla očekávat 29. září.

Je určitě vhodné vést si menstruační kalendář, do kterého se doporučuje zaznamenávat nejen menstruační dny, ale i sílu krvácení. Nejen, že bude mít žena přehled o jednotlivých fázích cyklu, zároveň se jí znalost bude hodit i při návštěvě gynekologa. Poslední krvácení a jeho síla je první otázka, kterou pacientce položí.

Menstruační kalendář si navíc nemusíte vést jen ručně. Existují různé aplikace, které vám pomohou sledovat i ovulaci a plodné dny. Jejich spolehlivost však není stoprocentní. Je tedy vždy nutné naslouchat svému tělu.

Příznaky menstruace

Blížící se menstruaci žena nutně nemusí poznat jen podle zakroužkovaného data v kalendáři. Napovědět jí mohou i některé tělesné a psychické příznaky, které jsou souhrnně označovány jako premenstruační syndrom. Tím trpí více než polovina žen. Potíže většinou odezní brzy poté, co se dostaví krvácení.

Každá žena prožívá premenstruační syndrom jiným způsobem, podle odborníků navíc existuje až 300 různých projevů, není tedy možné přesně určit, jaké příznaky se vyskytnou a které ne. Mezi ty nejčastější však patří:

  • Podrážděnost, úzkost a plačtivost
  • Výkyvy nálad
  • Bolesti hlavy
  • Zvýšená citlivost prsů
  • Bolesti v podbřišku
  • Nadýmání
  • Změna chuti k jídlu
  • Změna libida
  • Poruchy spánku

Je nutné si uvědomit, že i když jsou menstruační bolesti běžnou součástí cyklu, pokud je jejich intenzita příliš vysoká, je nutné navštívit lékaře.

Absence menstruace

Pokud žena nemenstruuje alespoň tři měsíce za sebou, mluvíme o absenci menstruace neboli amenoree.

Ta může být buď přirozená, tedy zapříčiněna probíhajícím těhotenstvím, kojením nebo menopauzou, či nepřirozená.

V tom případě bývá velmi často na vině životní styl, konkrétně velmi nízká tělesná hmotnost, která přeruší mnoho hormonálních funkcí v těle, a to včetně ovulace.

Rizikové je v tomto ohledu také nadměrné cvičení. Absence menstruace se poměrně často objevuje u baletek, pro které je typická kombinace velmi malého množství tuku v těle, vysokého výdeje energie a stresu. Za chybějící menstruací může stát i nemoc, například:

  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Porucha funkce štítné žlázy
  • Nádor hypofýzy

Z podobných příčin může ženy trápit také opožděná menstruace.

Sex při menstruaci

Na otázku, zda je sex během menstruace vhodný či nikoli, existují rozdílné názory. Ti lékaři, kteří pohlavní styk během krvácení nedoporučují, upozorňují na zvýšenou citlivost ženských orgánů a větší pravděpodobnost vzniku poranění či rozvoje infekcí. Menstruace navíc negativně působí i na ženskou psychiku. Ta tedy nemusí mít na milování vůbec chuť.

Druhý názor je takový, že za dodržení přísných hygienických podmínek není pohlavní styk během menstruace vůbec škodlivý, naopak jej spousta párů provozuje. Pro ženu navíc může být i příjemnější. Její pohlavní orgány jsou totiž mnohem citlivější.

Menstruace v těhotenství

Menstruace a těhotenství jsou dva procesy, které se zcela vylučují. Nikdy tedy nemohou probíhat zároveň.

Krvácení, které se u některých žen zpočátku těhotenství objevuje, je způsobeno zahnizďováním oplozeného vajíčka, nedostatkem gestagenu, který je potřebný k udržení těhotenství, či probíhajícím potratem. Nikdy se však nejedná o menstruační krvácení.

Menstruace po porodu

Návrat menstruace po porodu je velmi individuální záležitostí. U většiny žen se však dostavuje v rozmezí 6 až 24 týdnů od porodu. Kojící matky mohou na první krvácení čekat i rok.

Zajímavé:  Alergie Na Laktózu V Dospělosti?

Ale pozor, ačkoli prolaktin, tedy hormon, který vzniká při kojení, brání nástupu ovulace, je účinný jen tehdy, pokud jsou intervaly kojení kratší než 4 hodiny.

V opačném případě může žena otěhotnět, a to i během šestinedělí.

Průvodce menstruací pro začátečnice: Na co se připravit a proč se není třeba bát

Autor: istock.com

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky spojené s menstruací. Týká se už dívek ve věku 12 let, v současnosti se totiž průměrný věk první menstruace pohybuje okolo 12 let a 6 měsíců. Dříve přitom děvčata menstruovala později, ještě v padesátých a šedesátých letech 20. století to bylo zhruba v 13 a půl letech. 

Přečtěte si o šesti příčinách, proč může vynechat menstruace.

Dřívější nástup menstruace pravděpodobně souvisí s moderním životním stylem, zejména stravovacími návyky dětí.

Například u obézních děvčat může menstruace nastat dříve, protože tuková tkáň ovlivňuje tvorbu pohlavního hormonu estrogenu.

S obezitou, chronickým stresem i vlivy chemikálií z okolí dokonce vědci spojují i jev zvaný předčasná puberta. Kvůli předčasné pubertě může první menstruace nastat třeba u sedmiletých či osmiletých dívek.

Rakovina děložního čípku: Při těchto devíti signálech zpozorněte!

Jak poznám, že se blíží první menstruace?

Nástup první menstruace kromě tělesné váhy ovlivňuje i výška či množství vody v těle a samozřejmě také genetika. Proto je dobré zeptat se na věk první menstruace mámy a případně i babičky. Tato informace může napovědět, kdy zhruba první měsíčky očekávat. „Příchod první menstruace lze rozeznat i díky četným indiciím.

Jde například o počínající růst tělesného ochlupení, zvětšování prsou, pobolívání v podbřišku a někdy lze pozorovat i hlenovitý výtok z pochvy.

Obvykle je možné první menstruaci čekat zhruba tři roky poté, co dívce začala růst prsa, nebo asi půl roku až rok poté, co se objevil poševní výtok,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Co je premenstruační syndrom neboli PMS?

Jde o emocionální, psychologické a fyzické symptomy, které dívky a ženy pociťují.

Jak již název syndromu napovídá, projevuje se v období před menstruací, a to několik dnů nebo dokonce i týden či dva: „Mezi typické příznaky patří náhlé změny nálad, přecitlivělost, plačtivost nebo podrážděnost, zvýšená citlivost prsou, bolest v podbřišku a křeče, bolest kloubů a svalů, zhoršení akné, ale například i zvýšená chuť k jídlu, především na sladké. Míra těchto projevů se různí, některé ženy je sotva zaregistrují, jiným v daném období vážně zhoršují kvalitu života. Výrazné symptomy PMS je proto vhodné řešit s lékařem,“ uvádí gynekolog.

Premenstruační syndrom? Pomůžou bylinky, vitamín B a hořčík

Co v těle při menstruaci probíhá? 

Stejně jako za samotnou pubertou i za menstruací stojí hormony, konkrétně ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které se tvoří ve vaječnících. Tyto hormony způsobí, že se sliznice – také se jí říká děložní výstelka či endometrium – uvnitř dělohy začne zvětšovat.

Zvětšená sliznice čeká na oplozené vajíčko, které by se v ní uhnízdilo.

Pokud ale žádné vajíčko oplodněno není, a tedy se ani ve sliznici neuchytí, začnou se určité vrstvy děložní sliznice odlupovat a společně s krví a hlenem odcházejí z těla pryč, což se projeví právě jako menstruační krvácení.

Co je to ovulace?

Ovulací nazýváme jednu část menstruačního cyklu. Je to doba, kdy se z vaječníků uvolní zralé vajíčko a následně putuje vejcovodem směrem k děloze. Během své cesty může být oplodněno spermií, čímž dojde k těhotenství.

Ovulace, tedy uvolnění vajíčka, sama o sobě trvá jen pár vteřin. Vajíčko může být oplodněno tedy až po ní a vzhledem k jeho krátké životnosti je oplodnění schopné jen méně než 24 hodin. Obvykle k ovulaci dochází kolem 14.

dne menstruačního cyklu, průměrně tedy asi 14 dní před samotnými měsíčky.

Proč menstruaci doprovází křeče v podbřišku? 

Menstruační křeče patří mezi jedny z nejběžnějších projevů menstruace. Způsobují je obvykle kontrakce dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku.

Ulevit od křečí mohou léky proti bolesti typu ibuprofenu, ale také například teplé obklady přiložené na podbřišek, různé bylinné čaje či mírná fyzická aktivita nebo masáž podbřišku.

Pomoci může i zvýšený přísun hořčíku nebo doplňky stravy s fytoestrogeny a dalšími vitamíny, minerály a extrakty, které napomáhají stabilizaci hormonálních hladin a ulevují i od dalších nepříjemných projevů menstruace.

Únava při menstruaci: Nejčastější příčiny a jak se jí nejlépe bránit

Budu už od prvního krvácení menstruovat pravidelně? 

I když o menstruaci slýcháte jako o každoměsíční záležitosti, v prvních několika letech nemusí být pravidelná ani zdaleka. Pokud se tedy měsíc po prvních měsíčcích nedostaví další krvácení, není třeba panikařit.

Po dvou až třech letech po první menstruaci by však už celý cyklus měl být stabilizovaný a krvácení by mělo přicházet každých čtyři až pět týdnů. Pokud je i po této době menstruace dál nepravidelná, je vhodné navštívit lékaře.

Samotná délka menstruačního krvácení je opět poměrně individuální záležitostí a obvykle se pohybuje v rozmezí 3 až 7 dnů. Objem ztracené krve během jedné menstruace není nijak vysoký, průměrně je to 20 až 80 ml.

Chyby při používání tamponů: Vyvarujte se jich, hrozí vám velké nebezpečí!

Jídla, která vám zhoršují menstruaci. Co raději vynechte?

Autor: Alžběta Javorková

Jak se mění menstruace, když je vám 20, 30, 40 let

Navíc jak stárneme, mění se spolu s hormony i menstruace. Přinášíme vám přehled, co čekat, když menstruujete ve dvaceti, ve třiceti a čtyřiceti. A kdy může změna cyklu znamenat něco vážnějšího.

Když je vám dvacet..

Pokud jste si v pubertě užila s menstruací hodně trápení, máme pro vás dobrou zprávu. Kolem dvacítky se menstruace stabilizuje.

Proč? Mladé dívky velmi často ovulují nepravidelně a bez pravidelné ovulace je menstruace nevypočitatelná. Na druhou stranu, s pravidelnou menstruací přichází premenstruační syndrom, křeče a citlivá prsa.

Pokud nejste na tyto projevy zvyklá, budete možná trochu nepříjemně překvapená.

Další velkou změnou, která přichází okolo dvacátého roku, je antikoncepce. Řada žen se rozhodne pro hormonální antikoncepci, protože už má stálého partnera a zatím neplánuje děti.

A pilulky menstruaci jednoznačně řídí: pravidelné a lehčí krvácení, žádné křeče a lehčí nebo žádný premenstruační syndrom.

Některé druhy hormonální antikoncepce (například nitroděložní tělísko) menstruaci úplně zastaví, protože brání ovulaci a bez ovulace není menstruace.

Když je vám třicet..

Menstruace je v této dekádě života většinou předvídatelná a nemění se. Příznaky, jako jsou silnější krvácení nebo zvýšené bolesti při menstruaci, mohou znamenat něco vážnějšího.

Benigní útvary zvané myomy, které způsobují silné krvácení, se objevují okolo třicátého roku.

A endometrióza, která se projevuje silnou bolestí i v průběhu celého měsíce, se běžně zjistí právě u třicetiletých žen.

A co vstupuje do hry, když je vám třicet a něco? Děti. S těhotenstvím menstruace mizí a objeví se znovu zhruba 6 týdnů po porodu, pokud však nekojíte. S kojením se nástup menstruace posouvá a dostaví se, až frekvence kojení poklesne.

Porod může vést i k dlouhodobým změnám cyklu. Mnoho žen potvrzuje, že se po porodu křeče zmírnily. To může být způsobeno více aspekty, například tím, že menstruace odchází širším otvorem a není tedy potřeba tolik stahů na její uvolnění.

Když je vám čtyřicet..

Se čtyřicítkou může přejít premenopauza, kdy nás hormonální změny připravují na úplný konec menstruace. Premenopauza se objevuje přibližně osm až deset let před menopauzou, která zpravidla nastupuje po padesátce.

Běžné změny v hormonální hladině způsobují, že je menstruace opět nepravidelná a výkyvy v hladině estrogenu způsobují, že někdy zcela vynechá, jindy je silnější, objevuje se špinění mezi cykly a delší premenstruační syndrom. Dá se říct, že jediné, na co se můžete spolehnout, je, že se nemůžete na nic spolehnout. A nezapomeňte, že i když je menstruace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. V menopauze je žena až poté, co neměla menstruaci rok.

Bez ohledu na věk vám každá menstruace dává informaci o vašem zdraví. Takže pokud se objeví něco neobvyklého, raději zajděte k lékaři. Velmi nepravidelná menstruace a dramatické změny v její intenzitě mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických vaječníků a dalších onemocnění, která není dobré podceňovat.

-ak-

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector