Dýňová semínka – vše o zdraví

Jíte rádi zdravě? Hledáte inspiraci jak si zpestřit jídelníček? Zkuste pravidelně zařadit dýňová semínka. Obsahují mnoho cenných minerálů a látek pro naše tělo. Můžete je „mlsat“ v různých podobách. Dostupné jsou už snadno v každé zdravé výživě nebo zdravé sekci v supermarketech.

Dýňová semínka si našla v posledních letech velkou oblibu u příznivců zdravé stravy. Mají jemně oříškovou chuť. Obsahují látky a oleje cenné pro náš organismus.

Jsou významným zdrojem nenasycených mastných omega kyselin, vitamínu A, E, D, B1, B2, B3,B5, B6, B12 a kyseliny listové. Jsou nejlepším přírodním zdrojem zinku, který je důležitý pro stavbu kostí a tkání.

Z minerálů jsou bohaté i na vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen a draslík.

Dýňová semínka mají léčivé a regenerační účinky. Olej se hodí se na vnitřní i vnější užití. Vhodné jsou ale i pro vnější ošetření pokožky na ekzémy, popáleniny, obnovu buněk nebo na masáže.

Dýňová semínka jako „elixír“ zdraví

Dýňový olej obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin (Omega 3, 6 a 9). Semínka dále obsahují fytosteroly, rostlinné estrogeny bránící rozvoji nádorů a snižují negativní účinky umělých hormonů. Mají v sobě velký obsah bílkovin, enzymy, karoteny, provitamíny vitamínu A, vitamín C, B1, B2, B3, E. Bohatý je i na minerály.

Dýňová semínka - Vše o zdravíZdroj: Shutterstock.com

Zinek, který se vyskytuje v dýňových semínkách, je základní složkou 25 enzymů, jež se podílejí na zažívání a metabolismu, neboť podporují proces trávení i peristaltiku tlustého střeva. Semínka jsou důležitým zdrojem přírodního zinku potřebného pro stavbu kostí a tkání v těle. Pravidelná konzumace se doporučuje zejména při onemocnění kůže, žaludku nebo trávicího traktu.

Dýňová semínka obsahují mnoho minerálů

Dýňová semínka obsahují také velké množství minerálů, především zinek, selen, draslík, fosfor, hořčík, vápník, manganu, železo a mědi. Obsahují takzvané „fytosteroly“ u kterých bylo prokázáno, že snižují hladinu cholesterolu. L-tryptofan v nich obsažený zlepšuje spánek a je prevencí proti depresím. Jsou také bohaté na zinek, který vyživuje nehty a ochraňuje tělo před osteoporózou.

Jsou dobré i pro zdraví ženských orgánů  Působí blahodárně proti akné a zlepšují kvalitu vlasů i nehtů. Velmi dobře působí na trávení a vylučování toxinů z těla. Posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi. Podporuje správnou funkci slinivky, působí močopudně, regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu..

Dýňová semínka se díky léčebným účinkům doporučují :

  • jako ideální doplněk přírodního zinku
  • regeneraci tělesných buněk a obnovení vitality
  • růst zdravých a pevných nehtů a vlasů
  • podporu při léčbě některých typů ekzémů
  • k posílení imunitního systému
  • ke zklidnění nervového systému
  • na podporu činnosti srdce
  • pro snížení hladinu tuků a cholesterolu v krvi
  • na podporu slinivky břišní
  • pro pozitivní účinky na trávicí systém
  • na detoxikaci střeva
  • pro své protizánětlivé účinky
  • urychluje hojení při chemických a termálních popáleninách ( zevní použití )
  • jako přírodní zdroj tryptofanu – podporuje dobrou náladu
  • na podporu činnosti ledvin – má močopudné účinky
  • jako podpora při ateroskleróze, revmatismu a dně
  • při kožních problémech,
  • urychluje regeneraci tkání při ekzému, lupénce a dermatitidě
  • proti střevním cizopasníkům (např. tasemnice )
  • přírodní zdroj tryptofanu( aminokyselina ) – podporuje dobrou náladu
  • blokuje rakovinné procesy
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví
  • Dýňová semínka - Vše o zdraví

Dýňová semínka a účinky na zdraví: antioxidanty, zinek

Dýňová semínka - Vše o zdraví

Dýňová semínka mají nepřeberné množství pozitivních účinků na naše zdraví. Mezi hlavní patří zejména přísun zinku, vlákniny a hořčíku. Dále pak zlepšují spánek a také účinkují antibakteriálně. Dýňová semínka také pomáhají chránit naše srdce, oči a trávící systém. 

1. Antioxidanty

Dýňová semínka obsahují antioxidanty, jako jsou karotenoidy a vitamín e. Antioxidanty jsou pro naše zdraví klíčové, jelikož brání naše tělo před volnými radikály.

2. Zdravá prostata

Tyto semínka se dlouhá léta spojovala se zdravou prostatou každého muže a je to pravda. Vysoký obsah zinku, kterého mají tyto semínka dostatek, pozitivně působí na zdraví naší prostaty. Některé studie poukazují na pozitivní vliv extraktu dýňového oleje při léčbě hyperplazie (zvětšená prostata).

3. Zdroj tryptofanu

Dýňová semínka obsahují také takzvaný tryptofan (aminokyselina, které naše tělo přeměňuje na serotonin, který dále působí pozitivně na naši náladu.

Hrst dýňových semínek před spaním nám může dodat dostatek tryptofanu, který se pak dále může pomoci vytvořit melatonin, který podporuje kvalitní spánek.

V této americké studii se dokonce poukazuje na pozitivní vliv tryptofanu ze semínek při léčení chronické nespavosti. Použitím tryptofanu společně se sacharidy se dosáhlo zkvalitnění spánku u sledujících pacientů.

4. Prevence proti cukrovce

Tyto semínka pomáhají v boji proti cukrovce, jelikož zlepšují regulaci inzulínu. Proto jsou tyto semínka důležité hlavně pro lidi, kteří mají cukrovku, jelikož potřebují mít správnou hladinu cukru. Dále můžeme v těchto semínkách nalézt také hořčík, který také působí preventivně proti cukrovce.

5. Zdravé srdce a játra

Dýňová semínka obsahují omega 3 a omega 6 kyseliny, vlákninu a plno antioxidantů, které chrání naše játra a srdce. Dále obsahují také steroly, které snižují špatný cholesterol a tím pádem zlepšují stav našeho srdce.

6. Dýňová semínka obsahují spoustu živin

Dáňová semínka jsou opravdu výborný zdroj vitamínů a minerálů. Mezi hlavní patří zinek, měď, hořčík, mangan, železo, fosfor, vitamín K, vitamín B2, a zdravé tuky.

Dýňová semínka - Vše o zdravíDýňový semínka obsahují vitamín K, železo

7. Antibakteriální účinky

Dýňové semínka, extrakt ze semínek nebo dýňový olej obsahují také látky, které mají protiplísňové a protivirové účinky. Antimikrobiální účinky mají semínka díky tomu, že obsahují lignany (a to: pinoresinol, medioresinol a  lariciresinol).

8. Zdravé oči a kůže

Semínka z dýně obsahují takzvaný skvalen, který chrání naši kůži proti UV záření. Některé studie poukazují, že tento antioxidant pozitivně působí také na zdraví očí (retiny).

9. Dobrý zdroj hořčíku

Pokud vám chybí hořčík, tak si ho určitě můžete doplnit pomocí dýňových semínek. Dýňová semínka patří mezi nejlepší zdroje hořčíku. Většina lidí má dnes hořčíku nedostatek a tak je potřeba si ho neustále doplňovat. Hořčík je zcela zásadní pro krevní tlak, zdravé srdce a kosti.

10. Zdravé kosti

Semínka obsahují hořčík, který je důležitý pro zdravé kosti. Dostatek hořčíku působí preventivně proti nemocím jako je osteoporóza. Zinek, měď a další minerály obsaženy v semínkách zvyšují kvalitu našich kostí.

11. Zdroj vlákniny

Dýňová semínka jsou dobrý zdroj vlákniny, který podporuje naše trávení. Dieta se zvýšeným obsahem příjmu vlákniny je dobrý pro prevenci proti civilizačním chorobám jako je obezita a cukrovka a další nemoci srdce.

Dýňové semínko a jeho nutriční hodnoty na 100 g:

Energetická hodnota 2275 g
Tuky 38,3 g
Nasycené mastné kyseliny 7,58 g
Sacharidy 11,6 g
Cukry 1,1 g
Sůl 0 g
Bílkoviny 18 g

Dýňová semínka v těhotenství

Dýňová semínka jsou v těhotenství bezpečná a hlavně i prospěšná, jelikož obsahují živiny, které jsou velice důležité pro vývoj plodu.

Dýňová semínka tak nastávající mamince dodají vitamín E, hořčík a spoustu antioxidantů.

Světová zdravotnická organizace WHO dokonce zveřejnila, že má až 80% žen celosvětově během těhotenství nedostatek zinku (dýňová semínka, jsou tak dobrým zdrojem pro jeho doplnění).

Jaká je denní dávka dýňových semen?

Běžně se doporučuje jíst cca 30 g za den. Na každého můžou tyto semena působit jinak. Nic by se nemělo přehánět a tak by jedna hrst těchto semen měla stačit na celý den. Dýňová semínka obsahují také velké množství tuku, tak je dobré je jíst opravdu jen trochu a občas.

Dýňová semínka a zdraví – pro zdravé mlsání

Dýňová semínka - Vše o zdraví

Dýňová semínka jsou bohatá na zinek, což je přirozená ochrana před osteoporózou.

Hledáte zdravou náhradu například chipsů? Máme pro vás dobrou zprávu, je tu ta nejlepší možnost slaného a zdravého mlsání. Dýňová jadérka jsou dva v jednom – dobrá chuť a zdravotně pozitivní účinky na organismus. Tato pozitiva se týkají dýňových semínek, které nejsou solené!

Dýňová jadérka jsou zdravá, mají nižší energetickou hodnotu jak chipsy nebo jiné slané pamlsky a podporují celé tělo k lepšímu zdraví. Ti, co potřebují zhubnout si také přijdou na své.

Zajímavé:  Zakysaná Smetana A Zdraví?

Dýňová semínka podporují zdravé hubnutí, odvodnění organismu, doplnění správného tuku, odstranění špatného cholesterolu a pročistí vám celé tělo od škodlivých látek.

Některá dýňová jadérka se i solí či praží, ale tyto již nejsou tolik zdravotně pozitivní, jako ty syrové. Nadbytek soli v organismu je nezdravý, protože na sebe buňky vážou více vody …

Co obsahují dýňová jadérka (semínka) – účinné látkyVoda, bílkoviny, tuk, sacharidy, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, mangan, měď, omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny, vitaminy A, B, C, kyselina pantotenová a kyselina listová.

Dýňová jadérka (semínka) – účinky zdraví

  • Ochrana buněk před rakovinným bujením a působením volných radikálů– Prevence rakoviny– Detoxikační účinky
  • Antiseptické účinky – protizánětlivé
  • Snižují vysoký cholesterol
  • Doplňují dobrý tuk do organismu
  • Podporují pravidelné vyprazdňování
  • Udržuje zdravý nervový systém

– Snižují vysoký krevní tlak– Prevence kardiovaskulárních onemocnění– Močopudný účinek – odvodňuje nadbytečnou vodu– Pročišťují ledviny a močové cesty– Zlepšuje trávení – podporuje tvorbu žaludečních šťáv– Přírodní antidepresivum – zlepšuje náladu

Dýňová semena obsahují látky, nazývané cucurbitacein, bránící v transformaci hormonu testosteronu do formy dihydrotestosteronu. Ten má na svědomí, že buňky prostaty rostou, čímž zapříčiňuje její nežádoucí zvětšení.

Prospěšné množství dýňových semínek

Doporučená denní dávka je 25 až 50 gramů, což představuje asi hrst syrových dýňových semínek dvakrát denně. Nejlépe uděláte, když si dáte syrová a nesolená semínka, ačkoli vám budou pražená a solená pravděpodobně chutnat víc. Odolejte 🙂

Super je i dýňový olej

Pokud na dýňová semena chuť nemáte, sáhněte po dýňovém oleji. Dejte si však záležet na tom, abyste si vybrali kvalitní produkt. Jen takový si zachovává zdraví prospěšné látky. Používá se ve studené kuchyni na dochucení salátů, dresinků, pomazánek či omáček.

Dýňová semínka a dobrá nálada

Dýňová semínka jsou jedním z nejbohatších zdrojů aminokyseliny tryptofan, která má výrazný vliv na hladinu serotoninu. Je to hormon štěstí, a tedy příznivě ovlivňuje náladu. Nezapomínejte, že tepelné zpracování působí na aminokyselinu tryptofan nepříznivě.

Prevence proti chřipce

Dýňová semínko je bohaté na cucurbitaciny, zinek, hořčík, fosfor, mangan, měď, vápník, železo, vitaminy A, B, D, E, na aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6.

Zinek je důležitý pro správnou produkci hormonů a má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Vitaminy skupiny B – B17 mají protinádorové účinky a slouží i jako prevence proti chřipce.

Dýňová semena dále pomáhají při žaludečních potížích a problémech s ledvinami i s měchýřem, revmatu a kardiovaskulárních onemocněních.

Dýňová semínka a TOP 12 pozitivních vlastností

1. Obsahují velké množství minerálů, včetně fosforu, hořčíku, manganu, železa a mědi.2. Obsahují fytosteroly, sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že dokážou snížit hladinu cholesterolu.3. Obsahují L – tryptofan, který zlepšuje spánek a předchází depresím.

4. Jsou bohaté na zinek, což je přirozená ochrana před osteoporózou.

5. Jsou dobrým zdrojem vitaminu E, obsahují asi 35,10 mg tokoferolu na 100 g.6. Jsou vynikajícím zdrojem vitaminů skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantotenová, vitamin B – 6, pyridoxin a foláty).

7. Obsahují kvalitní bílkoviny. 100 g semen poskytne 30 g bílkovin.

8. Zabraňují utváření ledvinových kamenů.9. Redukují zánět při artritidě bez vedlejších účinků protizánětlivých léků.10. Patří mezi přírodní léky proti různým parazitům a tasemnicím.

11. Jsou dobré pro zdraví prostaty! Olej z dýňových semínek zmírňuje ztížené močení při zvětšené prostatě.

12. V době puberty působí blahodárně proti akné a zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Tipy na konzumaci dýňových semínek

Uvařte je nebo upražte

Semínka z dýně olejné, což je odrůda s tmavě zelenými semínky bez dřevnatých slupek, namočte na čtyřiadvacet hodin do slaného nálevu, pak sceďte a nechte uschnout.

Semínka z jiných typů tykve povařte deset minut (na litr vody dejte dvě lžíce soli a dva šálky semínek). Usušte je, promíchejte s olivovým olejem a rozetřete na pečící papír.

Troubu rozpalte na 150 °C a pečte cca 30 minut, dokud semínka nabudou zlatou barvu. Nezapomeňte je každých deset minut promíchat.

Ostré s karamelem

Dýňová semínka upravená na sladko patří mezi neobvyklé, ale velmi originální recepty, kterými můžete návštěvu příjemně překvapit.

V míse smíchejte tři lžíce krupicového cukru, čtvrt lžičky soli, mletého kmínu, skořice, sušeného zázvoru ak tomu špetku chilli. Na pánvi rozpalte jednu a půl lžíce oleje, přidejte semínka z jedné dýně spolu se dvěma lžícemi cukru.

Míchejte, dokud nezačne cukr karamelizovat. Pak vše dejte do porcelánové mísy s kořením a míchejte dokud směs nevychladne.

Lepší než chipsy

Dýňová semínka můžete také přidávat do krémových polévek místo upražených krutonů, nebo salátů z rukoly, čerstvého baby špenátu a dalších druhů hlávkových salátů. Můžete nimi i zajímavě zpestřit mleté ​​maso na přípravu karbanátků apod., upražená jsou zase skvělou zdravou alternativou různých chipsů.

VIDEO: Chlebová žitná polévka s dýňovými semínky

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Dýňová semínka a jejich pozitivní účinky

Různé průzkumy naznačují, že semínka dýně mohou řešit problémy s prostatou. Přesněji tuto schopnost má prokazatelně výtažek, který se ze semínek dostává.

Vedou se neustále debaty, jestli je v lidských silách sníst dostatečné množství semen, aby člověk získal podobný efekt jako z koncentrátu, ale odpověď není úplně jasná, protože vstupují i faktory jako například dlouhodobá konzumace.

Jasné je to, že z hlediska prevence problémů s prostatou jsou zdravá. A to i proto, že obsahují omega-3 kyseliny, zinek a karotenoidy, jejichž pozitivní účinky jsou nezpochybnitelné.

Prostata není jediný zdravotní problém, který dýňová semínka pomáhají řešit a nebo přesněji, kde fungují jako prevence. Je prokázána i jejich schopnost zmenšit riziko osteoporózy u starších žen a také mužů.

Ženy s takovým problémem po menopauze obecně počítají, ale u mužů jde o nemoc, která se většinou neoprávněně podceňuje. Dýně preventivně působí proti „řídnutí kostí“ právě díky výše uvedenému zvýšenému obsahu zinku.

S kostmi jsou spřízněné i klouby a pokusy na zvířatech naznačují, že sice onemocnění kloubů dýňová semínka přímo asi vyléčit nemohou, ale jsou schopná zmírnit různé bolestivé reakce organismu.  A pravděpodobně se jim i daří zpomalovat či i možná zastavovat některé degenerativní procesy.

Připisují se jim také pozitivní účinky při různých zánětech kůže a sliznic a také při potížích s přesušenou pokožkou.

Obecně jsou dýňová semínka zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Několik je uvedeno již výše, ale to není všechno. Najdeme zde také mangan, hořčík, železo a měď. Abychom získali denní dávku, která je pro organismus ideální, stačilo by sníst půl skleničky až sklenku semen.

To je ale samozřejmě zbytečné, protože minerály se nachází i v jiných potravinách a dýní jen zaručíme našemu tělu stálý přísun potřebného. Lidé, kteří mají problémy s vysokým cholesterolem a nebo ti, kteří holdují potravinám, které jeho úroveň zvyšují, určitě by měly semínkům věnovat pozornost též.

Obsahují totiž fytosteroly neboli rostlinné steroly, které jsou schopny snižovat absorpci cholesterolu.

Dýňová semínka můžeme konzumovat jen tak, ale je možné je přidávat také do různých pokrmů. Vhodné jsou v pečivech a koláčích, můžeme je také používat jako posyp na různé sladkosti nebo do salátů.

Rozhodně bychom je neměli pražit – tedy pokud je chceme jíst pro zdraví a ne jen jako mls.

To samé se konec konců týká nasolené pochutiny, tou zdraví příliš neprospějeme, přesněji to pozitivní vyrušíme negativním.

Dýňová jadérka (semínka) – účinky zdraví

  • Ochrana buněk před rakovinným bujením a působením volných radikálů
  • Prevence rakoviny
  • Detoxikační účinky
  • Antiseptické účinky – protizánětlivé
  • Snižují vysoký krevní tlak
  • Snižují vysoký cholesterol
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • Doplňují dobrý tuk do organismu
  • Močopudný účinek – odvodňuje nadbytečnou vodu
  • Pročišťují ledviny a močové cesty
  • Zlepšuje trávení – podporuje tvorbu žaludečních šťáv
  • Podporují pravidelné vyprazdňování
  • Přírodní antidepresivum – zlepšuje náladu
  • Udržuje zdravý nervový systém
Zajímavé:  Volne Prodejne Leky Na Bolest?

Vytisknout článek – Poslat článek e-mailem

Další články z rubriky

Dýňová semínka - Vše o zdraví17.1.2020 / Rubrika: Zdravá výživa

Bílé skvrny na nehtové ploténce způsobují drobné vzduchové bublinky uvízlé v nehtové ploténce. Obvykle jde o následek poranění nehtového lůžka. Může pomoci zinek a vápník.

Dýňová semínka – zdravá pochoutka plná biologicky aktivních látek

Věděli jste, že dýňová semínka jsou výborným zdrojem zinku?

Tykev obecná, latinsky Cucurbita pepo, je jednoletá rostlina z rodu tykvovitých, která je velmi známá pro své typické plody.

Uvnitř nich jsou ukryta semena, která mají vysokou výživovou hodnotu, obsahují celou řadu biologicky aktivních látek a s oblibou se využívají v lidovém léčitelství, potravinářství, farmacii i kosmetickém průmyslu.

Semínka mají velmi příjemnou, lehce oříškovou chuť a mají široké využití. Od pradávna se dýňová semena využívají na doporučení bylinkářů na potíže s prostatou a močovými cestami.

Pomáhají zlepšovat také celkovou imunitu organismu, mají protizánětlivé účinky a podporují správnou funkci trávicího traktu.   

Dýňový olej se používá často v gastronomii, ale i v kosmetickém průmyslu. Díky svým protizánětlivým účinkům má výborné účinky v oblasti pleťové a vlasové péče. Dýňový olej obsahuje vysoké množství přírodních antioxidantů, čímž podporuje ochranu pleti před volnými radikály a oxidačním stresem.

Díky vysokému obsahu zinku dýňový olej podporuje obnovu buněk a hojení poškozené pokožky. Všeobecně můžeme říci, že dýňový olej je velmi vhodný také jako prevence proti celulitidě a striím, podporuje hydrataci pleti, stimuluje kvalitu vlasů a nehtů a podporuje jejich pevnost.

Dýňový olej omezuje vypadávání vlasů, udržuje zdravou vlasovou pokožku a stimuluje vlasové folikuly.

Funkce v organismu člověka

Dýňová semínka jsou výborným přírodním zdrojem mnoha živin s pozitivními účinky na naše zdraví. Mezi nejdůležitější a nejznámější účinky dýňových semínek patří vliv na močové cesty a prostatu.

Díky unikátní kombinaci účinných látek dokážou pozitivně působit na hyperaktivní močový měchýř – to je podráždění močového měchýře, které není způsobeno bakteriemi. Známé jsou účinky dýňových semínek na zátěžové slabosti močového měchýře, které jsou typické zejména u žen po přechodu nebo v těhotenství.

Pravidelná konzumace dýňových semínek podporuje také oslabené svalstvo pánevního dna. Mezi jeden z nejznámějších účinků dýňových semínek patří podpora funkce prostaty u mužů středního a vyššího věku. Byly zjištěny pozitivní podpůrné účinky u benigní hyperplazie prostaty – BHP ve stádiích I i II.

Provedené studie prokázaly, že dýňová semínka mají schopnost omezovat růst prostaty díky antiproliferačnímu účinku na její buňky.

Díky tomu může dojít k zlepšení prostatických symptomů, jako je neúplné vyprázdnění močového měchýře při močení, nadměrná frekvence močení, přerušované močení, oslabený proud moči, velmi naléhavé močení nebo noční močení.     

Dýňová semínka vykazují protizánětlivé účinky, které se dají využít jako podpora při léčbě mnoha onemocnění. Pravidelná konzumace semínek se velmi doporučuje u diabetických a prediabetických pacientů, protože bylo zjištěno, že mají hypoglykemický efekt. To znamená, že napomáhají optimalizovat glykémii (hladinu krevního cukru).

Díky vysokému obsahu zinku a dalších minerálních látek mají dýňová semínka pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pokožky.

Dýňová semínka i dýňový olej se v tradiční čínské medicíně po staletí využívají také jako prostředek proti střevním infekcím, jako podpora při odstraňování střevních parazitů, zejména tasemnic nebo pro podporu funkce močového měchýře a prostaty.

Obsažené fytosteroly, například spinasterol, stigmasterol nebo beta-sitosterol, podporují psychický i fyzický komfort v průběhu menopauzy i po ní. Díky vysokému obsahu vitaminů, minerálních látek i antioxidantů podporuje pravidelná konzumace dýňových semínek přirozenou funkci imunitního systému.

V neposlední řadě také dýňová semínka pozitivně ovlivňují činnost srdce, podporují snižování cholesterolu v krvi, chrání játra před účinky toxických látek a podporují detoxikaci organismu.

Dýňová semínka obsahují vysoký podíl bílkovin a mnoho aminokyselin. Jednou z nich je i tryptofan. Jedná se o aminokyselinu, kterou většina lidí přijímá ve velmi nízkém množství, protože je velmi citlivá na tepelné zpracování.

Tryptofan přímo podporuje vyplavování serotoninu v mozku. Serotonin je látka, která v organismu působí jako neurotransmiterPozitivně ovlivňuje naši náladu a pomáhá předcházet špatné náladě a depresivním stavům.

Za tímto účelem je nejlepší konzumovat dýňová semena nepražená, ale jen sušená.

Využívaným produktem z dýně je mimo dýňových semínek i dýňový olej. Ten vykázal v jedné studii pozitivní vliv na léčbu artritidy – zánětlivého onemocnění kloubů. Bylo zjištěno, že konzumace dýňového oleje měla stejný efekt jako podávaný farmaceutický preparát, ale bez negativních vedlejších účinků.

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení) Zdroj: www.youtube.com

Všeobecně známé účinky dýňových semínek na naše zdraví:

  • Podporují zdraví prostaty.
  • Podporují činnost ledvin a působí močopudně.
  • Podporují snižování cholesterolu.
  • Posilují růst vlasů a nehtů.
  • Pozitivně působí na pleť.
  • Podporují léčbu aterosklerózy, revmatismu a dny.
  • Působí proti depresím.
  • Podporují funkci nervového systému.
  • Působí protizánětlivě.
  • Pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru.
  • Podporují funkci trávicího traktu.
  • Podporují detoxikaci střev.
  • Působí proti parazitům.
  • Povzbuzují krevní oběh.
  • Urychlují regeneraci tkání při ekzémech a dermatitidách.
  • Jsou přírodním zdrojem tryptofanu – aminokyselina, která podporuje dobrou náladu.

Obsažené účinné látky:

  • polysacharidy a pektiny,
  • cucurbitanové glykosidy,
  • triterpenoidy,
  • fytosteroly – spinasterol, stigmasterol, beta-sitosterol,
  • cucurmosin a cucurbitin,
  • minerální látky – především zinek, dále vápník, železo, mangan, měď, selen a draslík,
  • vitaminy A, E, D, B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15 a kyselina listová,
  • omega 3 mastné kyseliny,
  • aminokyseliny leucin, valin, fenylalanin nebo tryptofan,
  • vláknina,
  • antioxidanty – lutein, zeaxanthin, beta-karoten,
  • skvalen.

Historie

Pěstování dýní sahá do hluboké historie. Dýně se zpočátku pěstovaly zejména jako potravina a později se využívaly také jako tradiční ozdoba keltského svátku.

Vydlabaná dýně se svíčkou uvnitř byla umístěna poblíž obydlí, aby ochránila dům před zlými duchy a čarodějnicemi. Zejména v anglosaských zemích se jednalo o velmi silnou tradici, která přetrvává dodnes.

Obliba používání vydlabaných dýní v podzimním období je v současnosti rozšířena po celém světě. Nejtradičnější je její používání v Anglii a Americe v období Halloweenu, který se slaví 31. října.

Nejprve se dýně využívaly pouze jako potravina. Postupem času však lidé zjistili, že jejich semínka mají zajímavé účinky na jejich zdraví a dokážou jim ulevit od nejrůznějších zdravotních problémů.

Navíc se dýňová semínka dala lehce z dýně vydlabat, usušit a skladovat. Využití dýňových semínek za terapeutickým účelem je známo již ze spisů z období Starého Říma.

Doporučený denní příjem

Dýňová semínka, dýňový olej, dužina dýně a další dýňové produkty a výrobky se všeobecně hodnotí jako zcela bezpečné a zdraví prospěšné. Samozřejmě za předpokladu, že se konzumují v rozumné míře, v rámci zdravé a vyvážené stravy.

Dýňová semínka považujeme za přirozenou součást stravy, ale mohou soužit i jako její vhodné doplnění ve formě potravinových doplňků.

Doporučená denní dávka ani maximální denní dávka dýňových semínek není legislativně stanovena.

Budete-li chtít užívat dýňová semínka nebo jejich extrakt v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici široká škála výrobků, které tyto složky obsahují. Jedná se zejména o kapsle, tobolky, tablety nebo prášky.

Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech.

Pokud užíváte dýňová semínka ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkováním dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku.

Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálním fyzickém i psychickém stavu a podobně.

Všeobecně se uvádí doporučené dávkování dýňových semínek za účelem všeobecné podpory zdraví a prevence asi 1 až 2 polévkové lžíce denně.

Doporučená denní dávka v rámci terapie některých onemocnění se většinou uvádí 10 až 30 g semen nebo odpovídající množství extraktu.

Evropská léková agentura uvádí jako doporučené denní dávkování suchého extraktu 105 mg 3x denně nebo 152 mg 2x denně.

Při terapii BHP se uvádí dávkování asi 480 mg extraktu dýňových semínek, což odpovídá několika desítkám gramů semen.

Zajímavé:  Krevní plazma - Vše o zdraví

Původ, výskyt a pěstování

Dýňová semínka - Vše o zdraví

Původní výskyt dýně je pravděpodobně v Indii, Mexiku, Severní a Střední Americe a východní Asii. Ve Střední Americe byla pravděpodobně dýně jednou z prvních zdomácnělých plodin. Některé zdroje uvádějí jako jedno z prvních nalezišť dýně dnešní Mexiko. Toto naleziště bylo datováno již rokem 8750 př. n. l. V Mexiku se dýně pěstovaly pravděpodobně společně s kukuřicí a fazolí. Do Evropy byly dýně a jejich semena dovezeny až koncem 15. století v souvislosti se španělskými kolumbovskými výpravami.

Jedná se o jednoletou popínavou rostlinu, která je známá především díky svým typickým plodům. Dužina plodů může mít různou barvu – od bělavé až krémovité až po sytě žluto-oranžovou.

Tvar plodu i jeho barva může být různorodá – zelená, oranžová, žlutá a tvar kulatý, zploštělý až elipsovitý. Semena plodů jsou 5 až 20 mm dlouhá, zploštělá, tmavě zelené barvy s bělavým osemením a mají kapkovitý tvar.

V současnosti se dýně s oblibou pěstují téměř po celém světě a můžeme se s nimi setkat jako s typickou potravinou v mnoha národních kuchyních v nespočtu kulinářských úprav. Tykev obecná je v rámci mírného pásma jedna z nejpěstovanějších a nejoblíbenějších druhů tykví. Plané varianty se většinou nevyskytují, a pokud ano, tak je velmi krátkodobě.

Toxicita

Všeobecně považujeme dýňová semínka za zcela bezpečnou a zdravou součást našeho jídelníčku. Pokud chcete dýňová semínka užívat ve formě doplňku stravy, dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.

V ojedinělých případech může konzumace dýňových semínek vyvolat alergickou reakci. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat a vyhledejte lékařskou pomoc.

U citlivých jedinců se mohou po konzumaci dýňových semínek ojediněle vyskytnout lehké zažívací potíže, jako je nevolnost, bolesti břicha, případně až průjem nebo zvracení. V tomto případě přestaňte okamžitě dýňová semínka konzumovat, a pokud jsou Vaše potíže jen mírné, není nutné ihned vyhledávat lékařskou pomoc.

Pouze v případě, že Vaše potíže přetrvávají déle než 2 dny, vyhledejte svého ošetřujícího lékaře.   

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro tykev obecnou používat následující tvrzení:

Tykev obecná (Cucurbita pepo) podporuje:

  • normální funkci močových cest,
  • normální funkci prostaty.

Zajímavosti

  • Jiné názvy pro tykev jsou: dýně obecná, tykev velkoplodá nebo tykev turek
  • Dýňový olej je nejen velmi chutný, ale také zdravý. Je vhodný ke kulinářskému zpracování, například do salátů nebo do krémové dýňové polévky. Dýňový olej se využívá také v kosmetickém průmyslu, a to na ošetření pokožky. Jeho použití se doporučuje na ekzémy nebo popáleniny.

— konec článku —

Dýňová semínka

Dýňová semínka - Vše o zdravíTykev obecná (Cucurbita pepo) je jednoletá rostlina s velkými žlutými květy z čeledi tykvovitých. Patří svým druhem mezi dýně, melouny a okurky. Plodem je velká bobule někdy až 60 kg těžká. Tykve a dýně pocházejí z Indie, ale dnes jsou rozšířeny po celém světě.Semena dýně se již odedávna používaly v lidovém léčitelství proti střevním cizopasníkům. Semena dýní obsahují dosud neprozkoumanou látku, která snižuje přilnavost (lepivost) těla tasemnice a pomáhá ji vypuzovat z těla ven.

Nejčastěji se semena používají jako nejlepší zdroj přírodního zinku potřebného pro stavbu kostí a vůbec všech tkání v těle. Pravidelná konzumace se doporučuje zejména při onemocnění prostaty a kůže, a při nemocech žaludku a střev.

Co dýňová semínka obsahují:

Dýňová semínka obsahují nenasycené mastné kyseliny – zejména omegu-3. Jsou dále vhodným zdrojem vitamínu A, E a kyseliny listové.Obsahují řadu minerálů: zinek, vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen, draslík… Vědci v USA a Polsku objevili před několika lety v dýňových semenech chemické látky, jež dokáží blokovat rakovinné procesy.

Dýňová semínka se doporučují:

  • při onemocnění prostaty a kožních problémech
  • příznivě působí na obnovení vitality při únavě
  • pozitivně ovlivňují trávicí trakt
  • povzbuzují krevní oběh
  • pomáhají růstu nehtů a jejich zpevnění, vyživují nehtové lůžko (zvláště pak dýňový olej aplikovaný zevně)
  • podporují pružnost kůže a přispívají k její regeneraci. Působí blahodárně při výskytu některých typů ekzémů

Nákup a skladování:

Nejčastěji se kupují loupaná semínka, která mají zelenou barvu a dají se koupit i v BIO kvalitě, nebo pak pražená a solená semínka jako pochutina k pivu či vínu.

Nejlepší ale je, semínka si krátce opražit na suché pánvi vždy čerstvé a pokapat je sojovou omáčkou, nebo je posypat špetkou soli už na začátku pražení. Takto upravené jsou skvělou náhražkou nezdravých chipsů, nebo jimi můžete posypat jakékoliv naslano připravené jídlo.

Někdy se prodávají ve slupce – mají delší skladovatelnost. Nejlepší je nasušit si vlastní semínka a za dlouhých zimních večerů je vyloupávat. Ze semínek, které nestihneme vyloupat si můžeme uvařit léčivý čaj.

Dobře rozžvýkaná semínka jsou lehce stravitelná a mají jemnou ořechovou chuť. Pokud je chcete používat jako lék, měli byste je jíst pravidelně. Stačí menší množství, tak hrstičku denně.

Dýňová semínka můžete přidat do polévky, do ovocných i zeleninových salátů, moučníků, do chleba….

Dýňová semínka jsou elixírem zdraví: Proč a jak je jíst?

Dýňová semínka jsou elixírem zdraví: Proč a jak je jíst? Díváte se s nedůvěrou na ostatní, kteří zobají dýńová semínka o sto šest? Zkuste to taky a uvidíte, co se bude dít!

Nazelenalá dýňová semínka už seženete v každém obchodě, kde mají koutek se ‚zdravou‘ výživou.

Proč bychom je měli zobat? Obsahují spoustu tělu prospěšných látek a můžeme s nimi i vylepšit různé pokrmy. Možná najednou zmizí časté rýmy, zvýší se vaše plodnost a budete se celkově cítit daleko lépe.

Benefity dýňových semínek

  • Obsahují velké množství minerálů včetně fosforu, hořčíku, manganu, železa a mědi.
  • Obsahují fytosteroly, sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že dokážou snížit hladinu cholesterolu.
  • Obsahují L-tryptofan, který zlepšuje spánek a předchází depresím.
  • Jsou bohaté na zinek, což je přirozená ochrana před osteoporózou.
  • Jsou dobrým zdrojem vitaminu E, obsahují asi 35,10 mg tokoferolu na 100 g.
  • Jsou vynikajícím zdrojem vitaminů skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, vitamin B-6 (pyridoxin) a foláty).
  • Obsahují kvalitní bílkovinu. 100 g semen poskytuje 30 g bílkovin.
  • Zabraňují utváření ledvinových kamenů.
  • Redukují zánět při artritidě bez vedlejších účinků protizánětlivých léků.
  • Patří mezi přírodní léky proti různým parazitům a tasemnicím.
  • Jsou dobré pro zdraví prostaty! Olej z dýňových semínek zmírňuje obtížné močení při zvětšené prostatě.
  • V čase puberty působí blahodárně proti akné a zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Slané z trouby

Semínka z dýně olejné, což je odrůda s tmavě zelenými semínky bez dřevnatých slupek, namočte na čtyřiadvacet hodin do slaného nálevu, pak sceďte a nechte oschnout.

Semínka z jiných typů dýně povařte deset minut (na litr vody dejte dvě lžíce soli a dva šálky semínek). Usušte je, promíchejte s olivovým olejem a rozetřete na pečicí papír.

Troubu rozpalte na 150 °C a semínka pečte cca 30 minut, dokud nezezlátnou. Nezapomeňte je každých deset minut promíchat.

Kořeněná dýňová semínka

Ostré s karamelem

Dýňová semínka upravená nasladko patří mezi neobvyklý, ale velmi originální recept, kterým můžete návštěvu příjemně překvapit.

V míse smíchejte tři lžíce krupicového cukru, čtvrt lžičky soli, mletého kmínu, skořice, sušeného zázvoru a k tomu špetku chilli. Na pánvi rozpalte jednu a půl lžíce oleje, přidejte semínka z jedné dýně spolu se dvěma lžícemi cukru.

Míchejte, dokud nezačne cukr karamelizovat. Poté vše dejte do porcelánové mísy s kořením a míchejte, dokud směs nevychladne.

Lepší než chipsy

Dýňová semínka můžete také přidávat do krémových polévek místo upražených krutonů nebo salátů z rukoly, čerstvého baby špenátu a dalších druhů zeleninových salátů. Můžete jimi i zajímavě zpestřit mletá masa na přípravu karbanátků apod. Upražená jsou zase skvělou zdravou alternativou různých chipsů.

 

Zdroj: Fithall.cz

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector