Ekg holter – vše o zdraví

Cortrium – C3 Holter Cortrium C3 Holter byl vytvořen tak, aby splňoval požadavky na moderní a otevřený systém, ve kterém je nejvyšší prioritou snadnost a komfort obsluhy a funkčnosti.

Ekg holter - Vše o zdraví

Během každodenních aktivit poskytuje Cortrium C3 Holter údaje o činnosti srdce v lékařské kvalitě, které je nezbytné pro pochopení stavu srdečního svalu a diagnózy arytmie.

Ekg holter - Vše o zdraví

Díky holteru C3 získáte rychlejší a jednodušší způsob detekce arytmie u vašich pacientů. Cortrium C3 Holter zvyšuje produktivitu a snižuje náklady na přesnou diagnostiku. 

Ekg holter - Vše o zdraví

Zaručuje vysoce kvalitní EKG záznam.

C3 zaznamenává vysoce kvalitní 3kanálové EKG, má 48hodinovou životnost baterie, je lehký a voděodolný. Kromě toho holter C3 zaznamenává údaje z akcelerometru a informace o dýchacích cestách

Ekg holter - Vše o zdraví

  • Pohodlný 
  • Bez zbytečných kabelů a použití standardních ekg elektrod poskytuje C3 skutečně pohodlné používání.
  • Příslušenství.
  • S Cortrium C3 získáte softwarový nástroj pro přenos dat, který vám umožní snadno záznam převést a extrahovat data a události z C3 přes USB port pro další analýzu a interpretaci.

Ekg holter - Vše o zdraví

Analýza je možná například prostřednictvím software řady Cardioline – sw Cubeholter, softwaru Cardiomatics a také je možný export do souboru EDF (software pro vyhodnocení není součástní dodávky přístroje, vzorový soubor edf s nahrávkou pro vyzkoušení importu a vyhodnocení je možné zaslat na vyžádání)

Ekg holter - Vše o zdraví

  1. C3 se dodává s návodem k použití.
  2. specifikace:
  3. Hmotnost: ~ 24 gramů Rozměry: ~ 51mmx ~ 13mm EKG: Plné 3-kanálové EKG, 24 bitů, Fs = 250 Hz Rychlost dýchání: 24 bitů, Fs = 41,67 Hz Akcelerometr: 3 osy, 12 bitů, Fs = 41,6 Hz Baterie: Dobíjecí lithium-iontová baterie 3.7V Životnost baterie: 48 hodin Délka nahrávání: až 17 dní
  4. Vnitřní paměť: Paměťová karta 4 GB
  5. Ekg holter - Vše o zdravíEkg holter - Vše o zdraví

Ekg holter - Vše o zdraví Ekg holter - Vše o zdraví

Diskuze je prázdná.

přidat příspěvek do diskuze

K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Holterovo ambulantní monitorování EKG

Nemoci, při nichž je využito Holterova ambulantního monitorování EKG: fibrilace síní

Holterovo ambulantní monitorování EKG se od klasického EKG, při němž je měřena elektrická srdeční aktivita, liší tím, že probíhá celý den a za běžných činností pacienta.

Toto vyšetření je důležité proto, že některé nemoci se projevují jen čas od času, jako je tomu například u poruch srdečního rytmu. A právě proto, že se vyskytují nepravidelně, je běžné EKG, které probíhá jen několik desítek vteřin v lékařské ordinaci, většinou nezachytí.

U běžného EKG je používán dvanáctisvodový záznam, zatímco u Holterova monitorování jen dvou- či třísvodový záznam, zato po dobu 24 hodin, v některých případech i 48 hodin.

Vyšetřovaná osoba se během Holterova monitorování věnuje obvyklým činnostem i aktivitám, díky čemuž se zvýší pravděpodobnost, že monitorování zaznamená poruchu srdečního rytmu či ischemii při námaze neboli nedostatečném prokrvení srdce.

Toto vyšetření vám doporučí ošetřující lékař v případě, že se u vás čas od času objeví náhlé bušení srdce či ztráta vědomí.

Holterovo monitorování EKG pomáhá stanovit diagnózu v případě srdečních arytmií (porucha rytmu srdce), odhalit může i námahovou ischemii jako anginu pectoris.

Kromě diagnostiky lze pomocí Holterova monitorování EKG sledovat účinnost léčby výše uvedených srdečních chorob.

Elektrickou aktivitu srdce snímají dvě elektrody, které zdravotní personál přilepí na tělo vyšetřované osoby. Data od nich sbírá přenosný EKG přístroj, který sesbírané změny napětí ještě zesílí a zároveň je uloží do paměti.

Po 24 hodinách měření propojí ošetřující lékař přenosný EKG přístroj s počítačem a interpretuje naměřená data. Přenosný EKG přístroj je pod velmi malým proudem, a proto se nemusíte vůbec ničeho obávat.

Holterovo monitorování EKG je vhodné i pro pacienty s kardiostimulátorem.

Zatímco některé buňky srdce vytváření elektrické vzruchy, jiné je vedou k dalším pracovním buňkám srdce, které na změnu napětí zareagují stažením. Díky tomu, že jsou navzájem propojené, je pak stahování celých srdečních oddílů synchronizované. Naše tělo navíc tvoří až ze 70 % voda, takže je dobře vodivé. Elektrický proud se pak dostává na povrch našeho těla, kde ho zaznamenají elektrody.

Na toto vyšetření se pacient nemusí předem nijak připravovat. Navíc je zcela nezatěžující a nebolestivé.

Před Holterovým ambulantním monitorováním je nutné sdělit ošetřujícímu lékaři všechny léky, které pacient užívá, neboť některé z nich, jako je digoxin, tricyklická antidepresiva či beta-blokátory, mohou výsledky zkreslovat.

Kvůli tomuto vyšetření není nutné, aby si pacient bral dovolenou. Lepší naopak je, když monitorování zachytí práci srdce při běžných denních aktivitách.

V předem stanovený den se pacient dostaví v ranních hodinách na kardiologii. Svlékne se do půl těla a zdravotní personál mu připevní na hrudník dvě elektrody a kolem pasu či také na hrudník navíc ještě měřicí přístroj, který bude data zaznamenávat.

Následuje spuštění přístroje, a jakmile lékař zkontroluje, že vše funguje tak, jak má, může se pacient obléknout a jít do práce. Během připevňování elektrod sdělí zdravotní personál pacientovi, jak postupovat v případě, když se elektrody kvůli pocení odlepí nebo když se dráty vysunou z měřicího přístroje.

Samotný přístroj by měl pak zareagovat pípáním a upozornit vyšetřovanou osobu.

Po dobu Holterova ambulantního monitorování je nutné, aby si vyšetřované osoby vedly deník. Záznam může vypadat například takto: 9:00 – 9:30 cesta do práce, 9:30 pěšky po schodech do 5. patra, 10:00 pracovní porada, 10:30 roztržka s nadřízeným apod.

Je důležité, aby pacient zaznamenal do deníku i obtíže či nepříjemné pocity, jako bušení srdce, náhlá slabost, dušnost apod.

Některé měřicí zařízení mají navíc také tlačítko, které právě v těchto případech zmáčknete, což se uloží do paměti a zobrazí lékaři při kontrole EKG záznamu.

Každá vyšetřovaná osoba si musí uvědomit, že přístroj je pouze vypůjčený a budou ho posléze používat i další pacienti. Proto je nutné být na něj opatrný a chránit ho před vodou. Po dobu monitorování se nesprchujte ani nekoupejte, umýt se lze opatrně navlhčenou žínkou.

Po 24 či 48 hodinách od zapůjčení přístroje se pacient opět dostaví na kardiologii. Zde mu zdravotnický personál sundá elektrody i měřicí přístroj, z něhož jsou vyndány baterie. Zaznamenaná data jsou uložena do počítače a interpretuje je zkušený kardiolog.

Interpretaci výsledků musí provádět skutečný odborník a zkušený kardiolog. Zpracování záznamů i vyhodnocení výsledků je poměrně náročné, a proto jsou vyšetřované osobě k dispozici až po několika dnech.

EKG křivka má u zdravého člověka typický průběh. Jsou-li na křivce patrné neuspořádané a rozházené vlny i hroty, signalizuje to arytmii, což je porucha srdečního rytmu.

Lékař musí dále vyhodnotit, jak často se arytmie objevuje a o jaký typ poruchy srdečního rytmu jde. Některé arytmie totiž mohou být životu nebezpečné, zatímco jiné jsou poměrně neškodné.

V případě ischemie neboli nedostatečného prokrvení srdečního svalu má křivka charakteristicky zdeformovaný tvar.

Na základě výsledků z Holterova ambulantního monitorování může lékař doporučit pacientovi vhodnou léčbu, předepsat léky či mu navrhnout kardiostimulátor. V případě, že se potíže objevují u pacienta spíše zřídka, je nemusí Holterovo ambulantní monitorování během dvou dnů zachytit. Pak doporučujeme využít intermitentního ambulantního monitorování EKG.

1 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

1Alena Tyityisova7. 9. 2016 18:55:42

Můj vnuk měl holtra. Je mu 16 nikdy nemel problémy až teď má vysoký tlak. Volal mu obvodní lékař, že to nevypadá dobře. Že má dojít za dva dny na krev. Co by tam mohlo být za problém. Podotýkám že vnuk začal kouřit a mam obavy jestli nekouří marihuanu. Dekuji 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2Jiří16. 9. 2016 19:34:54

Pokud má Váš vnuk vysoký krevní tlak již v 16 letech, zvážil bych i možnost, jestli to není způsobené nějakou infekcí jako jsou chlamydie, nebo borelioza, atd. Já to tak měl a přesto, že je myokarditida(zánět srdečního svalu) rozšířené onemocnění, lékaři dlouho nedokázali najít příčinu, testy nebyly průkazné, nakonec pomohlo empirické přeléčení antibiotikama. Kouření samozřejmě srdci také neprospívá, ale nemělo by způsobovat trvale zvýšený krevní tlak. Marihuanu kouřit v jeho věku není dobré, ale nemějte přehnané obavy, naštěstí není zase tak moc škodlivá jak se někdy démonizuje. Hysterická reakce a přísné zákazy by mohly napáchat ještě větší škodu než občasné užití marihuany, třeba kdyby natruc přešel na pervitin. Důležité je hlídat, aby nezanedbával své povinnosti a pokusit se jej nějakým chytrým způsobem od kouření odradit.

Holterovo ambulantní monitorování EKG (Holter EKG)

Další názvy: Holter EKG, Holterovo monitorování, ambulantní monitorování EKG

V textu najdete:Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis Holterova monitorování EKG

Holterovo monitorování umožňuje lékaři získat 24hodinový záznamelektrické aktivity Vašeho srdce. Vy přitom prožíváte normální den.

Některé nemoci srdce, například poruchy rytmu, se nemusí projevovatpořád. Při běžném EKG je natočen dvanáctisvodový záznam elektrickéaktivity srdce v klidu na lůžku v ordinaci, vyšetření trvá desítkysekund. Pravděpodobnost zachycení občasné poruchy rytmu je malá.

Holterovo EKG snímá elektrickou aktivitu Vašeho srdce pomocí pouhých dvounebo tří svodů, ale zato 24 hodin (někdy i 48 hodin) a za Vaší běžnédenní činnosti.

Tím stoupá pravděpodobnost zaznamenání občasnýchnepravidelností rytmu nebo námahových ischémií (nedostatečné prokrvenísrdečního svalu).

Kdy se holter provádí?

Toto vyšetření Vám lékař předepíše, pokud Vás trápí občasnébušení srdce, nebo náhlé ztráty vědomí.

Zajímavé:  Nechutenství - Vše o zdraví

Slouží k diagnostice poruch srdečního rytmu (arytmií)a ke sledování účinnosti jejich léčby. Občas se holter používái k průkazu námahových ischemií (angina pectoris) a ke sledováníúčinnosti její léčby.

Princip Holterova monitorování

Při monitorování EKG podle Holtera jsou na Vašem těle nalepenéelektrody (nejčastěji dvě) a od nich vedou dráty k přenosnému EKGpřístroji. Ten zesiluje nepatrné změny napětí snímané elektrodamiz povrchu těla a ukládá je do paměti.

Přenosný EKG přístroj je pod velmi malým proudem, jehonošení je bezpečné i pro pacienty s kardiostimulátorem.

Po skončení monitorování Váš lékař připojí přístrojk počítači a s jeho pomocí vyhodnotí výsledky.

Jak srdce mění napětí kůže

Některé srdeční buňky se specializují na tvorbu elektrických vzruchů,další na jejich vedení k pracovním srdečním buňkám. Pracovní srdečníbuňky reagují na změnu napětí stažením. Pracovní buňky jsou navzájemspojené, takže se postupně a synchronně stahují celé srdečníoddíly.

Lidské tělo je z větší části tvořeno vodou, proto jsme dobřevodiví. Elektrický proud vznikající v srdci je veden na povrch těla a tamjej snímají elektrody.

Co dělat před Holterovým monitorováním

Žádná zvláštní příprava na vyšetření není nutná. Holterovamonitorování se nemusíte obávat, je bezpečné a zcela nebolestivé.

Informujte Vašeho lékaře o všech lécích, které užíváte, některé(beta-blokátory, digoxin, tricyklická antidepresiva…) mohou ovlivňovatpráci Vašeho srdce a pro správnou interpretaci výsledků je nutné, abyo nich Váš lékař věděl.

Dovolenou v práci si kvůli vyšetření neberte, naopak jevhodné, aby záznam EKG byl natočen při Vaší běžné denní činnosti.

Proces vyšetření Holterovým monitorováním

V den D se ráno dostavíte do kardiologické ambulance. Odložíte si do půltěla a personál Vám přilepí elektrody na hrudník, záznamník sepřipevní páskem na hrudník, nebo k pasu. Po spuštění přístroje akontrole kvality záznamu se můžete obléct.

Zdravotníci Vás poučí, co dělat v případě odlepení elektrod(pocení…), nebo pokud se dráty vedoucí do krabičky vysunou. Na podobnéproblémy Vás přístroj obvykle upozorní pípáním.

Veďte si deník

Jak probíhá vyšetření srdce holterem?

Máte problémy se srdcem a navrhl vám odborník vyšetření srdce holterem? Nemáte se čeho obávat, vyšetření je zcela neinvazivní a výrazně vás neomezí. Vyšetření holterem se využívá v případech, kdy potřebuje odborník zjistit případné srdeční arytmie. Klasické EKG je totiž relativně omezené – trvá jen pár minut a pacient je během něho v klidovém stavu přímo v ordinaci doktora.

Pokud má tedy pacient nějakou skrytou vadu srdce nebo jen občasné potíže, EKG nemusí ukázat vůbec nic. V takovém případě přichází na řadu Holter, který je schopný zaznamenávat srdeční aktivitu mnohem déle než klasické EKG. Kromě toho ho má člověk neustále na sobě při výkonu běžných denních úkonů i během spánku.

Holter ukáže i skryté problémy

K samotnému vyšetření nepotřebujete nic, jen se umýt – sprchování nebo koupání je s holterem přeci jen trošku náročnější, aby se přístroj nenamočil a získaná data se nezničila.

Holter je malá krabička, do které jsou svedené malé elektrody připevněné na vašem těle. Existují holtery, které zaznamenávají aktivitu srdce neustále. Ty má člověk většinou na těle jenom jeden den, ale mohou být i na na více než jen 24 hodin.

Během celé doby, co ho má člověk na sobě, si do deníku zapisuje, co během dne dělal a kdy a při jaké činnosti zaznamenal srdeční problémy. Díky deníku a záznamu z holteru, tak může lékař lépe určit, co pacientovi je a kdy dochází k potížím.

Další druhy holterů se zapnou jenom tehdy, pokud přístroj zaznamená potíže. Některé přístroje musí zapnout sám pacient stisknutím tlačítka, jiné zaznamenají problémy automaticky a zapnou se sami.

Na těle je tak klidně můžete mít i více jak týden. Po uplynutí stanovené doby si lékař pomocí paměťové karty z přístroje může vytisknout nebo na počítači prohlédnout celou křivku srdce.

Díky tomu pak může lékař stanovit co nejpřesnější léčbu nebo další specifická vyšetření.

Srdcově–cévní onemocnění jsou největším strašákem české i evropské populace. Umírá na ně nejvíce lidí ročně. Proto nebuďte ani vy líní a navštivte svého lékaře hned, jak zaznamenáte srdeční nepravidelnost. Vyšetření holterem vás bolet nebude a omezí vás minimálně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Holterovův monitor

Vyšetření Holterovým monitorem měří tlak nebo srdeční aktivitu po celý den a noc. Vyšetření je možno provádět jako pulsní vyšetření nebo tlakové vyšetření.

Vyšetření Holterovým monitorem umožňuje sledovat Váš tlak nebo srdeční aktivitu kontinuálně po celý den a noc. Vyšetření je možno provádět jako tzv. pulsní vyšetření nebo tzv. tlakové vyšetření.

Pulsní vyšetření dle Holtera je také nazýváno kontinuální ambulantní elektrokardiografické monitorování. Tato metoda umožní lékaři nepřetržité monitorovat Vaší srdeční činnost v průběhu obvyklých denních aktivit. Obvykle se Holterovský monitor přikládá na hrudník na dobu dvacetičtyř hodin. Výsledkem měření je EKG-křivka.

Tlakové vyšetření dle Holtera umožňuje zaznamenávat Váš tlak v určitých intervalech během celého dne.

Jak přístroj pracuje?

Přístroj pro pulsní vyšetření zaznamenává v průběhu vyšetřovaného období EKG křivku. EKG vyšetření již jistě absolvoval každý z Vás. EKG je velmi jednoduchá, nenáročná a hlavně nebolestivá metoda, díky které má lékař přehled o elektrické aktivitě Vašeho srdce.

Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se šíří až na povrch Vašeho těla, kde ho lze snímat. Pokud někde v srdci dojde ke změně elektrické aktivity, dojde zároveň k charakteristickým změnám na EKG křivce.

Klasická EKG křivka umožní lékaři hodnotit činnost Vašeho srdce pouze ve chvíli vyšetření. Holterovský přístroj zaznamenává křivku celý den. Při pulsním Holterovském vyšetření je to obdobné. Přístroj samovolně měří Váš tlak v lékařem nastavených intervalech.

Konečné výsledky jsou hodnoceny lékařem specialistou. Ten je zároveň porovná s Vámi zapsanými údaji o Vašich denních aktivitách.

Kdy Vám lékař doporučí toto vyšetření?

Pulsní vyšetření dle Holtera se používá ke zjištění poruch srdečního rytmu, které se mohou náhle objevit a odeznít v různou dobu během dne i noci. Tímto vyšetřením je možné objasnit příznaky, které může pacient prožívat (závratě, palpitace, dušnost nebo bolesti na hrudi) a dát je do souvislostí s možnými srdečními poruchami.

Holterův monitor lze použít ke zhodnocení správně činnosti srdečního stimulátoru. Tlakové vyšetření dle Holtera měří tlak nezávisle na Vašem vědomí. Toho se například využívá k odlišení psychicky podmíněných vyšších hodnot krevního tlaku (stres) od skutečné hypertenze (vyššího krevního tlaku). Tato choroba je velmi zrádná, protože nositele dlouho nemusí omezovat.

Po určité době se však může náhle projevit jako mozková mrtvička či infarkt srdce.

Mám se vyšetření obávat?

Holterovského vyšetření se nemusíte vůbec obávat. Nebolí. Pouze je potřeba připravit se na to, že po celou dobu vyšetření budete mít na sobě připevněný záznamník, elektrody nebo manžetu tonometru. Počítejte tedy s tím, že možnost provést důkladnější osobní hygienu bude omezená.

Jak se mám na vyšetření připravit?

Před vyšetřením nemusíte provádět nějakou speciální přípravu. Můžete normálně jíst, pít a užívat léky předepsané Vaším lékařem. Vezměte si s sebou zápisník a tužku.

Jak probíhá vlastní vyšetření?

Vyšetření trvá obvykle dvacet čtyři hodin. Holterův monitor Vám lékař nasadí v ordinaci, kardiologické vyšetřovně nebo na lůžkovém oddělení nemocnice. Přístroj se skládá z elektrod, tonometru a záznamníku.

Elektrody se nasazují na hrudník, manžeta tonometru na paži horní končetiny a záznamník je udržován na svém místě pomocí řemenu nebo pásku kolem pasu. Měření EKG vůbec neucítíte. Měření tlaku ano. Vždy po určité době se manžeta tonometru samovolně nafoukne a přístroj příslušný tlak zaznamená. Lékař Vás nejprve o vyšetření poučí.

V průběhu vyšetření pokračujte ve svých běžných denních aktivitách jako každý jiný den. V průběhu testu si zapisujte deník toho, co jste kdy dělal. Vždy udejte přesný čas a vedle zaznamenejte prováděnou činnost.

Rovněž budete-li mít některé z těchto příznaků: závratě, bušení srdce, dušnost nebo bolesti na hrudi, uveďte je vedle příslušného času a aktivity. Tyto poznámky jsou pro lékaře, který posuzuje výslednou EKG křivku a hodnotí naměřené tlaky, velice důležité.

Co bude po vyšetření?

Po uplynutí vyšetřované doby Vám lékař přístroj sundá. Pokud nejste hospitalizován, jdete domů.

Kdy bude výsledek?

Zaznamenaná data musí zhodnotit lékař specialista. Výsledek poté oznámí lékaři, který vyšetření požadoval. Od něho se dozvíte výsledek při další Vaší návštěvě.

Jaká jsou alternativní vyšetření?

U pacientů v těžkém stavu je možno měřit krevní tlak kontinuálně po celý den. Vyšetření je ale tzv. invazivní. To znamená, že je nutno porušit kontinuitu kůže a zavést sondu do velké cévy.

O nás

Staráme se o nemocné se srdečním onemocněním, péče je zajištěna lékaři s nejvyšší odbornou kvalifikaci, registrovanými zdravotními sestrami, vše v souladu s požadavky Ministerstva zdravotnictví i Evropské unie.

Zajímavé:  Seboroická Dermatitida U Kojence Lecba?

Zajišťujeme výběr kvalitních vyšetřovacích zařízení a odborně přesné výsledky. Nabízíme příjemné prostředí s aktivní spoluprací s klienty i pacienty.

Naše zařízení má smlouvy se zdravotními pojišťovnami 111, 201, 205, 207, 211, 209, 213, pro odbornosti kardiologie 107, interny 101, fyzioterapie 902.Hrazené úkony jsou účtovány podle platného ceníku Kardioambulance s.r.o..

Doporučujeme přinést žádost od praktického lékaře (možné od internisty, či jiného specialisty i z nemocnice). Tento požadavek urychluje Vaše zařazení a cílené provedení požadovaného vyšetření. Vyšetření je možné provést i na Vaši vlastní žádost.

Objednávání:

  • zajišťuje zdravotní sestra telefonicky nebo osobně, předobjednání je možné e-mailovou korespondencí, které je vždy nutno potvrdit oběma stranami.
  • Objednat se můžete: KE KARDIOLOGICKÉMU VYŠETŘENÍ, jehož součástí je vyšetření krevního tlaku, natočení ekg křivky a klinické vyšetření vždy provedené lékařem, samostatně nebo v kombinaci s kardiologickým vyšetřením je možné provedení ultrazvukového vyšetření srdce – ECHOKARDIGORAFIE, ULTRAZVUKOVÉMU VYŠETŘENÍ KRČNÍCH TEPEN – karotid zátěžového testu – ERGOMETRII, případně SPIROERGOMETRII – zátěžový test spojený s měřením spotřeby kyslíku a výdechu oxidu uhličitého MONITORACE KREVNÍHO TLAKU 24 hodinový záznam měření s vyhodnocením MONITORACE EKG S vyhodnocením.
  • Naše vyjímečnost: vedení kardiálně nemocných pohybově označovaná KARDIOREHABILITACE, určená všem starším a nemocným s postižením srdce, po zhodnocení obtíží a nálezu lékařem dochází nemocní na fyzioterapeutem vedené lekce.

Naše novinka: zavádíme nově TELEMONITORACI KREVNÍHO TLAKU A EKG, s přímým přenosem naměřených hodnot telefonem. Pacient zůstává v kontaktu s kardiologickým pracovištěm i při pobytu doma. Online kontrola kreního tlaku, ekg doma při obtížích

Informace pro pacienty: lékař vždy potřebuje znát vývoj onemocnění, vždy se bude ptát na předchozí léčení a pobyt v nemocnici. Zásadní je mít zapsané veškeré léky, které užíváte.

VNITŘNÍ SMĚRNICE, zdravotnické zařízení Kardioambulance  s.r.o. Vedoucí lékař: MUDr. Hana Skalická, CSc., FESC          Tato směrnice stanovuje pravidla pro přijetí a léčení klientů v nestátním zdravotnickém zařízení (NZZ) Kardioambulance, s.r.o. Směrnice je závazná pro zaměstnance Kardioambulance, s.r.o., kteří se na základě svých pracovních úkolů přímo nebo zprostředkovaně podílí na činnostech souvisejících s léčbou klienta v NZZ Kardioambulance, s.r.o. Poskytování zdravotní péče je podmíněno ze strany příjemce i poskytovatele dodržením vnitřního řádu zdravotnického zařízení – Kardioambulance, s.r.o. (dále jen „NZZ-KA“), jehož pravidla jsou v souladu s platnou legislativou poskytování zdravotní péče v České republice.  K plynulému chodu ordinace a poskytování kvalitní zdravotní péče je nutná i Vaše spolupráce. Žádáme Vás, abyste dodržoval(a) níže uvedené pokyny a rady.Lékaři, zdravotní sestry i ostatní zaměstnanci naší ordinace se vynasnaží, aby Váš pobyt u nás byl co nejpříjemnější a aby čekání na vyšetření nebylo delší, než je nezbytně nutné. Naší snahou je v rámci možností objednací časy dodržovat, ale každý pacient potřebuje individuální péči, což nelze určit předem a časově ohraničit. Navíc nelze  předvídat, kolik „akutních“ pacientů se dostaví k vyšetření mimo objednání nebo nedojde-li k provozním problémům v ordinaci (technické závady apod.). Z výše uvedených důvodů může dojít k narušení časového harmonogramu.         Před příjmem k vyšetření budete mít možnost seznámit se s vnitřním řádem ordinace (veřejně na webových stránkách www.kardioambulance.cz a vývěsce v čekárně ordinace).   V případě souhlasu s pravidly řádu budete přijati k vyšetření a budete se moci opakovaně objednat. Není Vaší povinností s vnitřním řádem ordinace souhlasit. Nesouhlas s vnitřním řádem našeho ZZ je zároveň nesouhlasem pacienta s poskytnutím zdravotní péče a objednání do naší ordinace. Podle vlastního uvážení si můžete následně zvolit jinou kardiologickou ordinaci, která bude lépe vyhovovat Vašim požadavkům.

       Příjem klienta – je soubor pracovních, administrativních a odborných úkonů, které zaměstnanci Kardioambulance, s.r.o. provádějí v souvislosti s přijetím klienta k ambulantní léčbě.

Klient je k vyšetření odesílán registrujícím lékařem nebo ambulantním specialistou. Klient je přijímán k vyšetření s doporučením „K“ k lékařskému vyšetření a léčení a „FT“ ke specializované rehabilitaci a kardiorehabilitaci.

Termín k vyšetření bude stanoven dle naléhavosti zdravotního stavu a kapacitních možností našeho pracoviště.

Vyžadané vyšetření pacientem pro onemocnění, které nevyžaduje bezprostřední ošetření, bez doporučení lékaře je zpoplatněno dle ceníku. Objednací lhůty se prodlužují, mimo nárůstu počtu pacientů se na tom rovněž podílí neukázněnost některých objednaných pacientů. Pacient se objedná a na vyšetření se bez omluvy nedostaví. V té době mohl být ošetřen jiný pacient. Vzhledem k této situaci jsme se rozhodli, že pacient, který již na vyšetření bez omluvy nepřišel, dostane nový termín k vyšetření pouze na základě osobního objednání v ambulanci (nikoliv po telefonu) a po složení vratné zálohy 500,- Kč. Tato záloha mu bude při vyšetření vrácena, pokud však nepřijde ani na toto druhé vyšetření bez omluvy předem (omluvy v den vyšetření nebudou brány v potaz, protože již nelze doplnit jiného pacienta) o tuto zálohu přijde a k dalšímu vyšetření již nebude do našeho zařízení objednán a bude si muset najít jiné zdravotnické zařízení. Klienti pečující o nezletilé děti si zajistí hlídání dětí na dobu vyšetření. Z bezpečnostních a hygienických důvodů je nepřípustné brát sebou děti do ordinace v případě vlastního vyšetřování.                        Personál Kardioambulance, s.r.o. neposkytuje hlídání dětí v případě vyšetřování rodičů.

       Při prvním vyšetření budete dotázáni na:

  • adresu Vašeho bydliště
  • Vaše telefonní číslo, případně e-mailovou adresu
  • jméno a adresu vašeho praktického lékaře
  • seznam všech užívaných léků včetně dávkovacích schémat
  • seznam diagnóz, se kterými se léčíte, ev. kopie lékařských zpráv
  • výsledky předchozích vyšetření (laboratorních a dalších odborných)

Vždy je třeba předkládat (i při opakovaných vyšetřeních):

  • průkaz zdravotní pojišťovny
  • aktuální údaje o změně identifikačních údajů
  • aktuální údaje o změně zdravotního stavu: léků, diagnóz, alergií
  • výsledky dalších, v mezidobí provedených vyšetření (laboratorních a dalších odborných)
  • naši objednací kartičku
  • u cizinců nehovořících dobře česky vyžadujeme překladatele

K vyšetření přicházejte s dostatečným předstihem (dříve než je Váš objednací čas), aby bylo možno natočit klidové EKG a změřen krevní tlak za standardních klidových podmínek (nikoliv po tom, co „doběhnete na poslední chvíli“, kdy hodnota krevního tlaku i tepové frekvence jsou významně zkresleny). K vyšetření se každý klient přihlásí pomocí kartičky zdravotní pojišťovny do elektronického registračního systému naší ambulance.

Příjem pacientů končí 30 min. před koncem pracovní doby.

U vyšetření/výkonů podléhajících podpisu informovaného souhlasu sepíše lékař s klientem Informovaný souhlas (viz Informovaný souhlas).

Poskytování zdravotní péče – NZZ Kardioambulance, s.r.o. se řídí nejmodernějšími diagnostickými a terapeutickými postupy, vycházejícími z doporučení odborných národních i mezinárodních společností a tyto metody aplikuje při léčbě pacientů.

Diagnostické a terapeutické postupy jsou přístupné na internetu na www stránkách jednotlivých odborných společností (Česká kardiologická společnost, Evropská kardiologická společnost, Česká internistická společnost, Česká společnost pro hypertenzi, Česká společnost pro aterosklerózu, Unie fyzioterapeutů).

Při vyšetřování jsou využívány nejmodernější diagnostické prostředky (vyšetřovací přístroje), které dle platné legislativy procházejí periodickými kontrolami ke stanovení přesnosti, účinnosti a nezávadnosti.

Při léčení a sledování klientů je respektován soubor práv klienta http://www.mzcr.cz/kvalitaabezpeci/obsah/prava-pacienta_2401_18.html

 Poskytovaná odborná péče:

  • EKG – natočení a zhodnocení klidového 12ti svodového EKG
  • Klinické vyšetření – odborné vyšetření lékařem kardiologem nebo internistou podle požadavku a druhu onemocnění
  • Echokardiografie – ultrazvukové vyšetření srdce
  • Ultrazvukového vyšetření tepen zásobujících mozek – extrakraniální ultrazvuk karotid a vertebrálních tepen
  • EKG Holter – 24 (až 48) hodinová ambulantní monitorace EKG
  • Ambulantní 24 (až 48) hodinová monitorace krevního tlaku
  • Dlouhodobá telemonitorace EKG
  • Dlouhodobá telemonitorace krevního tlaku
  • Bicyklová ergometrie – zátěžový test
  • Spiro-ergometrie – zátěžový test doplněný o hodnocení výměny krevních
  • Stanovení INR („QUICKA“) z kapilární krve
  • Kardiovaskulární rehabilitace po akutních a při chronických srdečních onemocněních a po operacích a katetrizacích srdce
  • Rehabilitační a fyzikální medicína včetně přístrojové
  • Masáže – reflexní, klasické, doplňkové
  • Léčba rašelinou a lávovými kameny

Léčení klientů – klienti jsou vyšetřování a léčeni na základě principu „Evidence Based Medicine“ v souladu s platnou legislativou ČR a platnými doporučeními odborných společností. Je uplatňována účelná farmakoterapie. Na základě provedených vyšetření a zhodnocení všech výsledků je stanoven následný postup (léčebný plán), včetně event. další kontroly v naší ambulanci. V případě potřeby vystaví vyšetřující lékař klientovi recept na ordinovaný lék a vysvětlí mu účinnost a dávkování léku včetně možných vedlejších účinků. Při léčení je kladen důraz na spolupráci s registrujícími praktickými lékaři, dalšími specialisty a s lůžkovými zařízeními, zejména s Kardiocentry. Do těchto zařízení jsou pacienti odesíláni ke specializovaným, zejména invazivním vyšetřením a k operačnímu, katetrizačnímu a dalšímu invazivnímu řešení, včetně implantací kardiostimulátorů, kardioverter defibrilátorů a k invazivnímu řešení závažných srdečních arytmií. Klient, který bude vyšetřen v NZZ-KA a nebude zjištěno závažné onemocnění kardiovaskulárního aparátu, bude předán zpět odesílajícímu lékaři. Rovněž u těch klientů, kde bude zjištěno jen méně významné nebo v současnosti nezávažné onemocnění kardiovaskulárního systému, bude referován zpět k odesílajícímu lékaři s doporučením dalšího postupu včetně časového intervalu další kontroly v NZZ-KA.

Dokumentace je vedená v elektronické i písemné „papírové“ formě. Je využíván schválený software pro zdravotnická zařízení.

Každé vyšetření je zakončeno, kromě ústního sdělení klientovi, rovněž předáním písemné zprávy s výsledky a závěry vyšetření a s doporučením dalšího postupu. Tato zpráva je vždy ve dvou identických paré, jedno pro odesílajícího/registrujícího lékaře a jedno do naší zdravotnické dokumentace. Každý klient je plně zodpovědný za předání písemné lékařské zprávy svému odesílajícímu/registrujícímu lékaři. Zdravotnická dokumentace v papírové formě – karty klientů jsou vedeny v kartotéce, která je dostupná v recepci pro klienty.

Zajímavé:  Kdo Je Prakticky Lekar?

Informace o zdravotním stavu klienta. S dotazy nebo problémy ohledně zdravotního stavu se obracejte výhradně na lékaře během vyšetření. Informace o zdravotním stavu Vám podá ošetřující lékař pouze a výhradně při osobním kontaktu. Můžete klást doplňující otázky vztahující se ke zdravotnímu stavu, které Vám budou srozumitelně zodpovězeny. 

Máte možnost vzdát se podání informace a určit, které osobě má být podána nebo vyslovit zákaz o podávání informací o zdravotním stavu tak, jak je stanoveno v zákoně.

Závěrečná ustanovení

Dle Zákona o zdravotních službách č. 372 / 2011 Sb.  § 48/1  jsou pacienti povinni se řídit vnitřním řádem ambulance.  Hrubé porušení vnitřního řádu ze strany pacienta může být důvodem k odmítnutí přijetí pacienta do lékařské péče a k vyřazení z lékařské péče. V případě vyřazení pacienta z péče je vždy do 3 pracovních dnů odeslána informace o odmítnutí doporučeným dopisem registrujícímu/praktickému lékaři pacienta. Pacient má povinnost se chovat slušně ke zdravotnickému personálu a také ohleduplně k ostatním pacientům.    Pacient nesmí poškozovat a znečišťovat prostory zdravotnického zařízení a vybavení nad rámec běžného opotřebení.  Pacient má povinnost své osobní věci neodkládat v čekárně ani recepci, vždy je vzít s sebou do ordinace. Před odchodem z prostor zdravotnického zařízení pacient zkontroluje, zda má své osobní doklady a všechny osobní věci u sebe. Lékař má právo určovat pořadí pacientů.   Upozorňujeme, že telefonická komunikace může být monitorována.   E-mailová komunikace je uložena jako součást zdravotní dokumentace pacienta.

Vnitřní řád ordinace a ceník placených výkonů je vyvěšen v čekárně Kardioambulance, s.r.o. a je dostupný na internetových stránkách: www.kardioambulance.cz                               

Sledujte prosím aktualizace Vnitřního řádu před každou další objednávkou na www.kardioambulance.cz V případě, že pacient nemá možnost internetového připojení, je mu veřejně k dispozici dostupná tištěná verze na vývěsce v čekárně po celou ordinační dobu.

V Praze, dne 10.1.2017

Informace pro pacienty o zpracování osobních údajů

 

Správce Kardioambulance s.r.o. se sídlem Lovosická 440/40, 190 00 Praha 9 – Střížkov, IČ:27590542 je na základě platného oprávnění k poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách.

  V souvislosti s poskytováním zdravotní péče jsme povinni o Vás – pacientovi, shromažďovat osobní údaje v rozsahu nezbytném pro poskytnutí a vykázání zdravotní péče, přičemž rozsah shromažďovaných osobních údajů vyplývá z platné právní úpravy. Pokud evidujeme Vaše osobní údaje nad rámec povinností, které nám stanoví právní předpis, vyžádáme si vždy předem Váš písemný souhlas.

Vaše osobní údaje shromažďujeme a používáme výhradně v souvislosti s poskytováním zdravotní péče Vaší osobě.

Rovněž jsme povinni Vaše osobní údaje sdělovat při vykazování hrazené zdravotní péče a plnění dalších zákonných povinností, například daňové a účetní povinnosti a v rámci hlášení do registrů některých nemocí stanovených zákonem.

Vaše osobní údaje sdělujeme oprávněným subjektům a institucím pouze v případech, kdy je nám tato povinnost uložena právním předpisem. Osoby, které mají možnost se s těmito Vašimi osobními údaji seznamovat, jsou rovněž zákonem zavázány k ochraně osobních údajů a povinné mlčenlivosti.

Údaje vedené o Vás ve zdravotnické dokumentaci obsahují zejména skutečnosti nutné pro identifikaci Vaší osoby, údaje o provedených vyšetřeních, případně o zjištěné diagnóze, léčbě, předepsaných léčivých přípravcích, případně zdravotnických prostředcích, výsledcích komplexních a kontrolních vyšetření, eventuálně Váš informovaný souhlas nebo nesouhlas s jednotlivými zákroky a léčbou. Vaše osobní údaje shromažďujeme po dobu, kterou stanoví právní předpisy. Zejména lze odkázat na vyhlášku č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci, která stanoví dobu, po kterou je nezbytné uchovávat zdravotnickou dokumentaci pacienta. Dále lze odkázat na právní předpisy ve vztahu k účetnictví a daňovým povinnostem, které rovněž vymezují archivační dobu, po kterou je nutno písemnosti prokazující poskytnutí zdravotní péče archivovat. V případech plnění smluvní povinnosti, například v případech poskytnutí zdravotní péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, evidence Vašich kontaktů v objednávkovém systému aj., shromažďujeme tyto osobní údaje po dobu jednoho roku od doby, kdy Vám přestala být poskytována zdravotní péče naším zdravotnickým zařízením nebo do doby odvolání Vaše souhlasu.    

Vaše práva při poskytování zdravotních služeb v souvislosti se shromažďováním osobních údajů

  Jako pacient máte právo na přístup ke svým osobním údajům. Pokud shledáte, že nejsou vedeny osobní údaje správně či jsou nepřesné, máte právo požádat o opravu svých osobních údajů. Rovněž máte právo na výmaz svých osobních údajů v rozsahu dobrovolně poskytnutých osobních údajů, tj. v rámci plnění smluvní povinností. Naopak se nelze domáhat výmazu osobních údajů, které je poskytovatel zdravotních služeb povinen shromažďovat, a to na základě právní povinnosti (povinnost uložená právní předpisem), tj. v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb, které Vám poskytuje.   Jako pacient můžete podat stížnost u dozorového úřadu, pokud se domníváte, že zpracováním Vašich osobních údajů dochází k porušení právních předpisů o ochraně osobních údajů. Stížnost můžete podat u dozorového úřadu, kterým je pro území ČR Úřad pro ochranu osobních údajů, se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 (www.uoou.cz).          V Praze dne 21.5.2018     

EKG přes internet, bez osobní návštěvy lékaře, využilo už 700 klientů OZP

Kontakt pro médiaJiří Sochortiskový mluvčí

telefon:  +420 261 105 453+420 604 706 713
e-mail:  [email protected]

Už sedm stovek klientů OZP využilo možnosti vzdáleného sledování EKG přes internet, aniž by v současné situaci museli osobně navštívit svého kardiologa.

Přístroj pro toto vyšetření dorazí poštou domů, klient si ho sám podle videonávodu nasadí a data se odesílají přes mobilní telefon s GSM připojením.

Vyšetření pomáhá odhalit poruchy srdečního rytmu a kardiologové pro něj doporučují zejména ty pacienty, u kterých běžné okamžité vyšetření v ordinaci jasně neprokázalo příčinu potíží a bez výsledku dopadlo i jednodenní sledování EKG Holterem.

‚Dlouhodobé vzdálené sledování pacientů pomáhá odhalit příčinu potíží u lidí, jejichž choroba se projevuje jen sporadicky. Díky tomu pomáhá šetřit prostředky veřejného zdravotního pojištění.

Jednak eliminuje opakovaná vyšetření, během nichž se náhodně se vyskytující porucha nemusí projevit, a dále pomáhá odhalit chronické potíže v dřívějších fázích rozvoje onemocnění, kdy bývají snadněji léčitelné,‘ vysvětluje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

‚Nejčastěji naše vyšetření využívají lidé, kteří bez zjevných příčin pociťují silné palpitace, tedy občasné bušení srdce. Ti tvoří skoro polovinu pacientů, které takto pro OZP vyšetřujeme,‘ říká Veronika Bulková, ředitelka a majitelka MDT-Medical Data Transfer, Mezinárodní centrum pro telemedicínu.

‚Vyšetření je vhodné i pro pacienty, kteří trpí občasnou ztrátou vědomí nebo podstoupili radiofrekvenční ablaci, tedy zákrok, jehož cílem je napravit srdeční arytmie; dlouhodobé vzdálené sledování EKG pomáhá i u pacientů, kteří utrpěli cévní mozkovou příčinou, aniž by se podařilo identifikovat její přesnou příčinu,‘ dodává Bulková.

Vyšetření tímto způsobem trvá v průměru 17 dnů. Po tuto dobu má pacient po většinu dne nasazené zařízení pro záznam EKG.

Pracovníci MDT pacienta sami aktivně kontaktují, pokud zařízení odesílá zjevně chybné údaje a je tedy pravděpodobně špatně nasazené, a pacienta samozřejmě kontaktují také v případě, kdy odeslaná data ukazují na zdravotní problém. Po skončení vyšetření pacient odešle zařízení zpět MDT.

Podle statistik Oborové zdravotní pojišťovny se díky tomuto vyšetření podaří u zhruba jedné čtvrtiny sledovaných pacientů odhalit nově objevenou arytmologickou příčinu obtíží a je tak možné zahájit příslušnou léčbu. Nejčastější takto odhalenou chorobou je fibrilace síní.

Právě fibrilace síní je typickou chorobou, kterou je velmi složité odhalit pomocí standardních krátkodobých vyšetření v ordinaci, protože se projevuje nahodile.

Už od minulého roku proto MDT společně s Oborovou zdravotní pojišťovnou nabízí klientům OZP možnost nechat si zdarma vyhodnotit záznam EKG z nositelné elektroniky, chytrých hodinek, online přes aplikaci VITAKARTA.

Klient tak může spustit záznam EKG právě jen v tu chvíli, kdy pociťuje zdravotní obtíže. Díky tomu už pět klientů OZP dostalo doporučení urychleně navštívit kardiologa.

MDT také na svém webu www.mdt.cz, po dobu nouzového stavu, nově spustilo online kardiologickou poradnu. Na tu se zdarma může obrátit kdokoli, kdo pociťuje neakutní srdeční potíže. Poradna na dotazy odpovídá do 24 hodin.

‚Řadě lidí současná mimořádná opatření zkomplikovala přístup k lékařům, kardiology nevyjímaje. Proto jsme se rozhodli nabídnout tuto službu dočasně, prozatím na dobu jednoho měsíce, zdarma všem.

Typickým dotazem, který v kardioporadně řešíme, je náhlé mírné subjektivní zhoršení zdravotního stavu člověka, který již má diagnostikovaný kardiologický problém a za normálních okolností by se tak vyrazil poradit se svým kardiologem do ordinace.

Obvykle probereme aktuální zdravotní obtíže a seznam užívaných léků,‘ vysvětluje Veronika Bulková z MDT.

Klienti Oborové zdravotní pojišťovny obdobnou poradnu, poskytující konzultace ve všech specializacích, znají ze své VITAKARTY, což je mobilní i webová aplikace OZP. Jen za březen se do celé VITAKARTY, nejenom do její sekce online medicínská poradna, přihlásilo čtvrt milionu lidí.

Změňte svoji zdravotní pojišťovnu a přihlaste se k OZP online během jedné minuty: www.chcidoozp.cz

VITAKARTA je dostupná:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector