Endometrióza – vše o zdraví

Endometrióza - Vše o zdraví

Endometrióza je gynekologické onemocnění, které se objevuje hlavně u mladých žen a může být příčinou neplodnosti. Někdy si ji nemusíte ani všimnout, jindy je naopak velmi bolestivá. Vše o příčinách, příznacích, diagnostice a léčbě endometriózy naleznete v tomto článku.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, které je často bolestivé. Endometrióza nastává, když děložní sliznice (endometrium) začne prorůstat i do okolí, nejčastěji do vaječníků, střev nebo do pánevní oblasti.

Tato ektopická sliznice (tedy sliznice nacházející se mimo místo kde se obvykle nachází) překonává cyklické změny stejně jako normální endometrium, tedy hrubne, odlučuje se a krvácí každým menstruačním cyklem. Jelikož se však toto odloučené tkáň nemá jak dostat ven z těla, tak se začne hromadit.

Na vaječnících to může vyvolat cysty, které se nazývají endometriomy, a také rozsáhlé jizvení a srůsty orgánů. Endometrióza může být výrazně bolestivá, hlavně během menstruace. Neléčená může způsobit problémy s plodností.

Jak se endometrióza projevuje?

Základním projevem endometriózy je bolest v oblasti pánve, často během menstruace. Ačkoli menstruační bolesti a křeče jsou zcela běžné, ženy trpící endometriózou je popisují jako mnohem výrazněji než je u nich obvyklé. Postupem času se bolesti často zhoršují.

Mezi běžné příznaky endometriózy patří:

  • Bolestivá menstruace (dysmenorea). Bolest a křeče mohou začít krátce před menstruací a trvají několik dní. Mohou vyzařovat do oblasti břicha a zad.
  • Bolestivý pohlavní styk. Bolesti při pohlavním styku jsou často důsledkem endometriózy.
  • Bolest při stolici a močení. Tyto bolesti se objevují hlavně v době menstruace.
  • Nadměrné krvácení. Může se vyskytnout silné menstruační krvácení (hypermenorea, menoragie) nebo krvácení mezi cykly (metroragie).
  • Neplodnost. Endometrióza je často diagnostikována až tehdy, když se ženám déle nedaří otěhotnět.
  • Ostatní příznaky. Při endometrióze se také často objevuje únava, průjmy, zácpy, nadýmání, nevolnost, zejména v souvislosti s menstruací.

Intenzita bolestí není spolehlivým ukazatelem závažnosti onemocnění. Některé ženy s mírnou endometriózou mají výrazné bolesti a naopak. Endometrióza může připomínat jiné onemocnění – zánětlivé onemocnění pánve (PID), vaječníkové cysty, syndrom dráždivého tračníku, a podobně.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se u vás objeví příznaky endometriózy, neváhejte o tom říci svému gynekologovi. Někdy je obtížné určit přesnou příčinu bolestí v oblasti pánve, ale včasná diagnóza vám může ušetřit množství komplikací a bolesti.

Co způsobuje endometriózu?

Přesnou příčinu a patogenezi endometriózy neznáme, ale možná vysvětlení jsou následující (1):

  • Retrográdní menstruace (regurgitační teorie). Teorie retrográdní menstruace se považuje za nejpravděpodobnější příčinu endometriózy. Při retrográdní menstruaci se odloučená děložní sliznice spolu s krví nevylučují ven z těla, ale místo toho putují zpětně (retrográdně) přes vejcovody do malé pánve. Tam se tyto endometriální buňky nalepí na stěnu pánve a na orgány, kde se následně začnou množit a cyklicky měnit s každým menstruačním cyklem.
  • Růst endometriálních buněk (metaplastická teorie). Břišní apánevní dutinu vystýlají speciální buňky embryonální. Někdy se část této výstelky může změnit na endometriální buňky, a tehdy vzniká endometrióza.
  • Implantace na operační jizvu. Po některých operacích, jako je například císařský řez nebo hysterektomie, se endometriální buňky mohou nalepit na vzniklé jizvy.
  • Endometriální transport. Endometriální buňky se přes krevní a lymfatické cévy mohou dostat na jiné místo v těle.
  • Porucha imunitního systému. Je možné, že při poruše imunitního systému si tělo problému nedokáže všimnout a zničit endometriální buňky, které rostou tam, kde nemají.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku endometriózy?

Zvýšené riziko vzniku endometriózy mají ženy, které:

  • Nikdy nerodily
  • Mají v rodině někoho (matku, tetu, sestru) s endometriózou
  • Mají nějaké onemocnění, které brání normálnímu odtoku menstruační krve
  • Překonaly v minulosti gynekologické či pánevní záněty
  • Mají abnormální dělohu

Endometrióza se obvykle vyvine několik let po nástupu první menstruace (menarché). Obtíže spojené s endometriózou mohou na chvíli ustoupit během těhotenství, a obvykle zcela vymizí při nástupu menopauzy (pokud neužíváte estrogen).

Endometrióza, neplodnost a rakovina vaječníků

Třetina až polovina žen s endometriózou má problémy otěhotnět. Hlavní problém je v tom, že endometriální srůsty brání vajíčku putování z vaječníku a spermii setkat se ve vejcovodu.

Přesto se některým ženám s mírnou a středně těžkou endometriózou podaří otěhotnět a donosit dítě.

Lékaři často radí, aby pacientky s diagnostikovanou endometriózou těhotenství neodkládali, protože časem se spolu s přirozenou plodností zhoršuje i endometrióza samotná.

Některé studie a statistiky naznačují, že ženy s endometriózou mají o něco vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků (2). Naštěstí je toto riziko vzniku rakoviny stále velmi nízké.

Návštěva lékaře

Pokud máte příznaky endometriózy, navštivte svého gynekologa. Lékař se vás pravděpodobně zeptá následující otázky, proto je dobré se na ně připravit a mít v nich jasno:

  • Popište potíže, které zažíváte. Jak často se objevují?
  • Kdy začaly vaše problémy?
  • Jak byste hodnotili závažnost a bolestivost vašich příznaků?
  • Kde vás to bolí?
  • Souvisejí vaše příznaky s menstruačním cyklem?
  • Kdy se příznaky zhoršují?
  • Kdy se příznaky zlepšují?
  • Jaké léky, potravinové a výživové doplňky a vitaminy užíváte?

Lékaře se po potvrzení diagnózy endometriózy můžete mimo jiné zeptat následující otázky:

  • Jak se endometrióza léčí?
  • Mají léky nějaké nežádoucí účinky?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody chirurgického zákroku?
  • Chci otěhotnět. Jak ovlivní endometrióza mou plodnost a jak mám postupovat?

Jak se endometrióza diagnostikuje a vyšetřuje?

Diagnostika endometriózy sestává z vašich odpovědí na otázky lékaře, fyzikálního vyšetření a zobrazovacích nebo jiných speciálních vyšetření.

  • Gynekologické vyšetření. Lékař se kromě klasické gynekologické prohlídky soustředí zejména na nalezení možných cyst či jizev na reprodukčních orgánech.
  • Ultrazvukové vyšetření. Toto je zcela bezbolestné vyšetření, které využívá vysokofrekvenční zvukové vlny na zobrazování vnitřních orgánů. Běžně se používá sonda, která se položí na břicho, ale v některých případech se může zavést sonda i přes pochvu (transvaginální ultrazvuk). Ultrazvuk sice nedokáže diagnostikovat endometriózu, ale dokáže identifikovat cysty, které kvůli ní vznikají (endometriomy).
  • Laparoskopie. Toto je jediné vyšetření, které dokáže potvrdit endometriózu. Protože je to chirurgické vyšetření, obvykle se nejprve vyzkouší medikamentózní terapie, tedy užívání léků. Laparoskopie se provádí v celkové anestezii. Přes malý řez v pupku se zavede miniaturní kamera (laparoskop), kterou se hledá endometriální tkáň kolem dělohy. Zároveň se při této proceduře může rovnou odebrat vzorek tkáně (biopsie) na mikroskopické vyšetření. Laparoskopie informuje o lokalitě a rozsahu endometriózy, což umožní volbu vhodné terapie.

Léčba endometriózy

Terapie endometriózy spočívá v užívání léků nebo v chirurgickém zákroku (3). Volba terapie závisí na intenzitě vašich bolestí a na tom, zda plánujete otěhotnět. Chirurgický zákrok se obvykle provádí až tehdy, když terapie léky selže.

  • Léčba bolestí. Lékař vám může doporučit volně prodejná analgetika (léky proti bolesti) jako jsou ibuprofen (Ibalgin), naproxen (Nalgesin S), nebo vám předepíše něco silnější. Pokud vám však analgetika nepomáhají, měli byste zvážit jiný léčebný postup.
  • Hormonální léčba. Měnící se hladina přirozených hormonů během menstruačního cyklu způsobuje změny endometriálního tkáně, které postupně roste, hrubne a odlučuje se. Hormonální léčba reguluje menstruační cyklus a dokáže zpomalit růst endometriálních buněk, což se projeví redukcí bolestí. Zlepšení stavu však není trvalé a po vysazení léků se příznaky endometriózy mohou vrátit.
  • Hormonální antikoncepce. Hormonální antikoncepce ve formě tabletek, vaginálních kroužků či náplastí pomáhá kontrolovat hladinu hormonů, které jsou zodpovědné za každoměsíční růst endometriálního tkáně. Ženy užívající hormonální antikoncepci mají mírnější a krátce trvající menstruační krvácení. Hormonální antikoncepce snižuje menstruační bolesti zejména při slabé až mírné endometrióze. Kombinovaná hormonální antikoncepce zahrnuje látky estrogen a progestin. Pokud zdravotní stav neumožňuje užívat estrogen, existují přípravky obsahující pouze progesteron a progestin. Ty se mohou užívat kromě tabletek i ve formě injekce (typicky jednou za 3 měsíce) či nitroděložního tělíska.
  • Agonisté gonadoliberinu. Tyto léky brání uvolňování hormonů hypofýzy, které mají vliv na funkci vaječníků a produkci estrogenů. Tím se zabrání menstruačnímu cyklu a endometriální tkáň se zmenší (atrofuje). Jelikož se tím však uměle navodí stav podobný menopauze, obvykle se agonisté gonadoliberin kombinují s nízkými dávkami estrogenů či progestinů, aby se zabránilo nežádoucím účinkům – tedy návalům horka, řídnutí kostí a suchosti pochvy. Po vysazení léčby se menstruační cyklus spolu s plodností vrátí.
  • Danazol (v ČR prodávaný pod názvem Danatrol). Tento lék blokuje produkci určitých hormonů, čímž se zabrání růstu endometria a příznakem endometriózy. Danazol však nebývá první volbou při léčbě endometriózy kvůli závažným nežádoucím účinkům. Pokud jste těhotná nebo otěhotníte během užívání danazolu, může dojít k poškození plodu, proto je v průběhu léčby třeba chránit se při sexuálním styku kondomem. Danazol může snížit efektivitu hormonální antikoncepce.
  • Chirurgická léčba endometriózy. Podle toho, zda plánujete v budoucnu otěhotnět, se rozhoduje mezi dvěma typy chirurgického řešení endometriózy.
    • Konzervativní chirurgie. Při tomto zákroku se ponechává děloha i vaječníky. Cílem je odstranit co nejvíce endometriálního tkáně v břišní dutině při zachované schopnosti otěhotnět. Zákrok se provádí buď laparoskopicky, nebo tradiční otevřenou operací. Při laparoskopii chirurg zavede laparoskop (kameru) přes malý řez v okolí pupku a nástroje pro odstranění tkáně přes další malý řez v břiše. Nebojte se, všechno se to dělá v celkové anestezii. Nevýhodou konzervativní chirurgie je to, že se endometrióza a bolesti mohou vrátit.
    • Hysterektomie s odstraněním vaječníků. Při těžké formě endometriózy se přistupuje k radikální operaci: k chirurgickému odstranění dělohy (hysterektomie), včetně děložního čípku a obou vaječníků. Odstranění dělohy samotné většinou nestačí, protože vaječníky nadále produkují estrogen, který podněcuje zbytkové endometriální tkáně k růstu, takže bolesti přetrvávají. Hysterektomie je poslední léčebná volba při endometrióze, zejména u žen v reprodukčním věku, protože po odstranění dělohy se nedá otěhotnět.
Zajímavé:  Kolik Stojí Antikoncepční Pilulky?

Endometrióza a těhotenství?

Endometrióza šanci na otěhotnění sice snižuje, ale nevylučuje. Pokud trpíte endometriózou a snažíte se otěhotnět, je vhodné vyhledat specialistu na reprodukční medicínu. Zeptejte se vašeho gynekologa, zda vám umí někoho poradit.

Lékaři často radí, aby pacientky s diagnostikovanou endometriózou těhotenství neodkládali, protože časem se spolu s přirozenou plodností zhoršuje i endometrióza samotná. K otěhotnění vám může pomoci zejména in vitro fertilizace, tedy mimotělní oplodnění.

Navštivte kliniku asistované reprodukce pro více informací.

Další tipy a triky na zvládání endometriózy

Jako doplňkovou léčbu endometriózy můžete vyzkoušet některé z následujících postupů:

  • Teplé obklady (například ohřívací polštářky) a horká koupel pomáhají uvolnit pánevní svaly, což pomáhá na bolesti a křeče.
  • Bez předpisu si můžete v lékárně koupit některé léky na bolest, například ibuprofen (Ibalgin), naproxen (Nalgesin), paracetamol (Paralen) či kombinaci butylskopolaminiumbromidu (což je spasmolytikum, tedy lék uvolňující křeče – v ČR k dispozici pod názvem BUSCOPAN) s paracetamolem (PARALEN, PANADOL).
  • Na zlepšení příznaků endometriózy pomáhá také pravidelný pohyb, například ve formě jógy (4).
  • Některé ženy mají pozitivní zkušenosti i s akupunkturou.
  • U žen trpících endometriózou se častěji vyskytuje deprese (5), která se mimo jiné může projevovat následovně (6):
    • dlouhodobými pocity smutku a prázdnoty
    • pesimismem
    • skleslostí
    • sebeobviňováním
    • sníženým sebevědomím
    • pocity bezmoci a beznaděje
    • ztrátou zájmů
    • únavou
    • poruchami spánku
    • psychickou zpomaleností a nesoustředěností
    • pláčem
    • myšlenkami na sebevraždu
    • bolestí hlavy či zad
    • změnami v chuti k jídlu. 

Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky, vyhledejte pomoc psychologa či psychiatra anebo obvodního lékaře, kteří vám mohou předepsat antidepresiva, která působí nejen proti depresi, ale současně tlumí bolest.

Endometrióza potrápí každou desátou ženu, léčí se jen těžko

Během menstruace z ženského těla odchází částečky endometria, tedy výstelky dutiny děložní. Jenže v některých případech tyto částečky sliznice, které jsou změněné hormony, z těla neodejdou, ale dostanou se do dutiny břišní, kde se mohou uchytit na ostatních ženských orgánech v pánevním dně.

Nebezpečné krvácení

Každý pátek zdarmaEndometrióza - Vše o zdravíČtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého kraje.

Mezi typické příznaky endometriózy patří bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu a také neplodnost.

„Zdravotní problémy při endometrióze způsobují ložiska děložní sliznice, která se začnou objevovat jinde než v děloze, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech, ale mohou se vyskytnout v podstatě všude kromě sleziny a srdce,“ vysvětluje Štěpán Machač, lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

V místech výskytu těchto patologických ložisek endometria dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu s tvorbou srůstů. Nemoc se objevuje u šesti až deseti procent žen v plodném věku a nejčastěji je diagnostikována mezi 25. a 40. rokem věku.

Kombinovaná léčba

„Léčba endometriózy je velmi obtížná, v současné době ji není možné zcela vyléčit.

Díky různým metodám léčby je možné zmírnit bolesti, odstranit endometriotická ložiska, zabránit návratu příznaků a rovněž zachovat plodnost.

Terapie může být buď chirurgická spočívající v odstranění ložisek endometriózy, dále medikamentózní, nebo nejlépe kombinovaná propojením obou těchto metod,“ říká Jiří Chod, gynekolog Canadian Medical.

Šance otěhotnět se u zdravých žen pohybuje mezi 15 a 20 procenty během jednoho cyklu.* U žen s diagnostikovanou endometriózou je šance na početí výrazně limitovaná. Vyčíslena je v rozmezí 2 až 10 procent. * Při léčbě neplodnosti způsobené endometriózou se využívají metody asistované reprodukce. * Úspěšnost asistovaného početí je daleko vyšší, pokud jej žena podstoupí do svých 35 let.

Endometrióza bohužel ovlivňuje negativně i plodnost ženy, a to na třech úrovních:

První je hormonální, kdy se kvůli postižení vaječníků nedostatečně tvoří ženské hormony.

Otěhotnění dále nemoc brání i mechanicky. Zánětlivé změny způsobují jizvení a srůsty v dutině břišní.

A do třetice působí endometrióza lokálně – nepohyblivé vejcovody nejsou schopné správně zachytit vajíčko uvolněné při ovulaci a jizvení vejcovodu může bránit transportu oplozeného vajíčka.

Endometrióza může za bolesti i neplodnost, trpí jí každá desátá žena

Endometrióza je nezhoubné, ale přesto často závažné onemocnění postihující každou desátou ženu ve věku 20 až 40 let. Její podstatou je vznik ložisek podobných děložní sliznici a vazivových uzlů v dutině břišní – nejčastěji v malé pánvi.

V lehčích případech je postižena pouze pobřišnice, v těžších případech prorůstá endometrióza i do okolních struktur a orgánů – do vejcovodů, vaječníku, střeva, močového měchýře a do pánevní stěny. Hlavním projevem endometriózy jsou bolesti v podbřišku – někdy velmi těžké – a neplodnost.

Endometrióza se v cca 10–30 % případů nemusí projevovat nijak, v tom případě ji ani není nutné léčit. Nejčastěji ale endometriózu odhalíme u žen, které přicházejí na vyšetření pro chronické bolesti v podbřišku, protože nemohou otěhotnět anebo pro oba tyto důvody současně.

Charakteristické pro endometriózu jsou obtíže vázané na menstruační cyklus. Typickým projevem jsou menstruační bolesti, bolesti při pohlavím styku a někdy i bolesti při vyprazdňování.

Přesně to nevíme. Nejčastější představou je, že se při běžné menstruaci dostanou drobné částečky děložní sliznice (což je vlastně menstruační krev) skrz vejcovody do dutiny břišní, kde se zakoření a začnou podléhat stejnému hormonálnímu vlivu jako děložní sliznice – tedy vlastně „menstruačnímu cyklu“. Proto jsou pro endometriózu typické bolesti v období menstruace.

Tato tzv. retrográdní neboli obrácená menstruace je však úplně normálním jevem. Proč u některých žen k rozvoji endometriózy dojde a u jiných ne, dodnes přesně nevíme.

Bohužel nikoliv. Ovlivnitelné rizikové faktory vzniku endometriózy neznáme, a proto ani neexistuje žádná prevence tohoto onemocnění. Významnou roli hraje genetická zátěž. Svoji roli hrají pravděpodobně i faktory životního prostředí.

Protektivním faktorem se zdá být konzumace tzv. středomořské stravy, především čerstvého ovoce a zeleniny.

MUDr. Jan Drahoňovský

Foto: Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí

Na endometriózu se bohužel často přichází poměrně pozdě. Podezření zpravidla nejdříve vysloví ambulantní gynekolog. Ten poté buď v jednodušších případech navrhne zahájení léčby, nebo ženu odešle do místní nemocnice na další vyšetření.

Ty nejtěžší případy jsou pak odesílány do specializovaných center, kterých je v republice jen několik. Stanovení správné diagnózy je někdy možné již při pouhém klinickém vyšetření, jindy nám pomohou tzv. zobrazovací metody (ultrazvuk či magnetická rezonance) a někdy se definitivně endometrióza potvrdí až při operaci.

Volba optimálního léčebného postupu závisí především na tom, zda jsou hlavním problémem ženy bolesti, neplodnost, či kombinace obojího. Zjistíme-li endometriózu u ženy, která již neplánuje těhotenství a nemá žádné bolesti, léčba není nutná.

U žen, které mají bolesti, ale nesnaží se otěhotnět, se jako první nasazuje hormonální léčba. Ta pomůže až 80 % z nich. Hormonální léčba ale nezlepšuje vyhlídky na otěhotnění, naopak působí antikoncepčně.

U žen trpících bolestmi i neplodností současně je jedinou možností operační řešení.

Operace pro endometriózu se provádějí na gynekologických pracovištích a v případě pokročilých nálezů by měly být prováděny ve specializovaných centrech.

V těchto centrech se operace provádí téměř výhradně laparoskopicky, účelem je odstranit pokud možno všechna ložiska z dutiny břišní. Úspěšnost léčby z hlediska odeznění bolestí je 80–90 %.

V případech, kdy žena trpí pouze neplodností a nemá bolesti, může v lehčích případech pomoci též operační řešení, v těžších případech zde má větší význam asistovaná reprodukce.

Mimoto může pomáhat i fyzioterapie, dieta, čínská medicína či akupunktura. Jedná se ale samozřejmě o metody pomocné – neměly by na ně spoléhat především ženy s neplodností, které by tak mohly promeškat vhodný věk pro účinné metody moderní medicíny.

Jeden z nejdůležitějších faktorů plodnosti u ženy je věk. Pravděpodobnost dosažení těhotenství u mladé ženy ve fertilním věku je i za optimálních podmínek pouhých 25 % v každém měsíci. A od třicátých narozenin každým rokem tato procenta klesají.

V Česku je neplodností postiženo asi 15 % párů. U žen s endometriózou toto číslo stoupá až na 50 %. Když se zkombinuje narůstající věk a endometrióza, řešení je již někdy velmi svízelné. Proto radíme ženám s endometriózou otěhotnět co nejdříve a neodkládat založení rodiny až do pozdějšího věku.

Problematice pokročilé endometriózy se věnujeme již poměrně dlouho, v roce 2017 jsme získali mezinárodní certifikát Centra excelence pro léčbu endometriózy.

Jeho získání je podmíněno kontrolou kvality a dokladováním výsledků léčby mezinárodními auditory. V ČR tato přísná kritéria v současné době splňují pouze dvě centra – kromě ÚPMD ještě pracoviště ve Znojmě.

Odborná společnost ale pracuje na dalším rozšíření sítě těchto specializovaných center.

Podstatou úspěchu chirurgické léčby hluboké endometriózy je kromě zkušeností s tímto onemocněním především fungující mezioborová spolupráce. My máme to štěstí, že můžeme spolupracovat se špičkovými chirurgy z chirurgické kliniky 3.

lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), s prof. MUDr. Robertem Gürlichem, DrSc., a MUDr. Lukášem Havlůjem. Pak také s urology z urologické kliniky 3. LF UK a FNKV z týmu MUDr. Petra Klézla.

Výhodou ÚPMD je také to, že zde pacientky mohou v případě potřeby rovnou pokračovat v léčbě neplodnosti v našem IVF centru a následně využít služeb naší porodnice.

Endometrióza: Příznaky, projevy, léčba, operace, možnosti otěhotnění

Nejde o civilizační chorobu, jak se často uvádí, protože první zmínka o endrometrióze se datuje v našich končinách do poloviny devatenáctého století. V dnešní době jde o jednu z nejčastějších gynekologických diagnóz u žen v reprodukčním věku. Bohužel endometrióza může vést až k neplodnosti. Uvádí se, že tato nemoc je ve dvaceti až padesáti procentech příčinou neplodnosti u žen.

Zajímavé:  Cysta Na Vaječníku Léky?

Příčina vzniku

Endometrióza je způsobena hormonální nerovnováhou, kdy je estrogen v těle ženy dominantním hormonem. A to může být buď zvýšenou hladinou tohoto hormonu, anebo sníženou hladinou progesteronu. Důvodů, proč je hladina estrogenu zvýšena, může být mnoho, proto nelze jednoznačně říct, co je hlavním strůjcem nemoci.

Existují čtyři druhy endometriózy, rozdělené podle toho, kde se výstelka mimo děložní dutinu vyskytuje.

Endometrióza peritoneální se nachází na pobřišnici, endometrióza ovariální na vaječnících, endometrióza rektovaginálního septa se nalézá mezi konečníkem a vagínou a adenomyóza se vyskytuje uvnitř děložní svaloviny.

O jaký typ jde, pozná lékař při vyšetření, které se provádí buď laparoskpoicky, nebo hysteroskopií.

Příznaky endometriózy

Endometrióza se nejčastěji objevuje u žen v reprodukčním věku. Ze začátku se projevuje hlavně bolestivou menstruací, která může být mnohem silnější, než na co je žena zvyklá. Obvyklé jsou také tlaky a bolesti v podbřišku. Kromě toho může žena pociťovat bolest při pohlavím styku. Dalším příznakem bývají nezřídka kdy stopy krve v moči.

Léčba endometriózy

Pokud na sobě žena pozoruje příznaky, musí co nejdříve navštívit svého gynekologa. V případě, kdy lékař získá podezření na endometriózu, pošle pacientku na další vyšetření na specializované oddělení.

Aby se výskyt nemoci potvrdil či vyvrátil, musí být provedeno operační vyšetření, nejčastěji laparoskopické. Není nutné se toho bát, při tomto zákroku operatér udělá pouze malý řez v pupeční jamce, kterým pak vede laparoskop – přístroj s malou kamerkou.

Výhodou je, že není nutné otevírat celou dutinu břišní a navíc po zákroku zůstává pouze neznatelná jizvička. Pacientka si ale může pár dnů poležet v nemocnici.

Dalším způsobem vyšetření endometriózy je hysteroskopie. Tu provádí gynekolog za pomocí hysteroskopu s fyziologickým roztokem, který pomáhá k lepší viditelnosti, a pomůže tak snáze odhalit případná netypická ložiska, která se mohou skrývat v dutině břišní a děložním hrdle.

Jestliže lékař prokáže endometriózu, zahájí se léčba. Ta může být buď chirurgická, kdy se ložiska odstraní, anebo hormonální, která má zabránit dalšímu růstu. Obě dvě léčby se mohou samozřejmě prolínat.

Chirurgická léčba se často provádí laparoskopicky. Operatér se snaží pomocí laseru odstranit všechny srůsty, které endometrióza způsobuje.

V případě, kdy jsou ale větší a ložiska jsou rozmístěna na více místech, přistupuje ke klasické chirurgické operaci, tedy lékař provede řez na břiše. Nemusí to být ale pouze v případě, kdy jsou ložiska větší, ale i pokud se nachází na těžko přístupných místech.

Jestliže pacientka netouží už mít děti, často se přistupuje k odstranění vaječníků, aby se předešlo navrácení nemoci.

Hormonální léčba se nasazuje zejména u ložisek, které se nachází v pobřišnici. Tam má totiž největší šanci na úspěch na rozdíl třeba od endometriózy rektovaginálního septa. Principem této medikamentózní léčby je zablokování uvolňování hormonů z vaječníků, nedochází pak tedy ke změně endometria.

Tato léčba je v podstatě uměle vyvolaná menopauza, hladina hormonů je na podobné úrovni jako u ženy v přechodu. S tím jsou bohužel spojeny i negativní vedlejší účinky, jako jsou dočasná ztráta menses, náladovost, poruchy spánku nebo návaly.

V některých případech může pomoct i hormonální antikoncepce. Ta zmírňuje bolesti provázející endometriózu. Problém ale pak může nastat po jejím vysazení, kdy dochází k poruše ženského cyklu.

Bylinky

Poslední dobou se čím dál tím více žen ubírá směrem přírodní léčby i v případě endometriózy. Ovšem spíše než aby bylinky nemoc vyléčily, zmírňují její projevy při léčbě. V případě té hormonální, kdy může dojít ke stavu podobnému menopauze, je dobré, aby žena užívala bylinky, které jsou na jednotlivé neduhy. Například řimbaba a černý rybíz pomohou na migrénu.

Směs lípy, vrby úzkostlivé a třezalky tečkované funguje jako antidepresivum, na lepší spánek jsou zase dobré bacha, kozlík a withanie. Návaly pomůže zmírnit tinktura ze jmelí. Dále je pak důležité posílit imunitu ženy, a to pomocí měsíčku, ptačího jeřábu a eleuterokokou.

Prevence

Prevence v tomto případě není téměř možná. Faktory, které se na rozvoji nemoci podílí, jsou totiž genetické, imunologické a hormonální. Některé studie ukazují na to, že endometrióza hrozí více ženám a dívkám, které mají krátkou dobu mezi cykly, případně menstruují sedm a více dnů v měsíci.

Nicméně některé studie poukazují na faktory, které mohou zvyšovat hladinu estrogenu v krvi. Těmi jsou například nadváha, nedostatek vitamínu A a D, nadbytek mědi a nedostatek zinku v těle, snížená funkce progesteronu, stres a špatné stravování.

Ačkoliv nelze stoprocentně říct, že pokud si budete hlídat tyto faktory, endometrióza se vám vyhne, určitě uděláte jen dobře, pokud si to budete hlídat.

Možné komplikace

S endometriózou se bohužel pojí komplikace při otěhotnění. Může být totiž příčinou mimoděložního těhotenství. Dále může také komplikovat samotné otěhotnění, některé ženy jsou v důsledku endometriózy dokonce neplodné. Jiné, pokud se to podaří, jsou vystaveny většímu riziku potratu. Komplikace se ale mohou objevit i později při samotném porodu.

Kdy k lékaři

K lékaři se vydejte okamžitě, pokud na sobě pozorujete výše uvedené příznaky, které se s endometriózou pojí.

Co je endometrióza – Babyweb.cz

Nejsnáze rozpoznatelná endometrióza je na pobřišnici. Ložiska mohou dosahovat až několik milimetrů. Vzhled ložisek se vyvíjí od mikroskopických pouhým okem neviditelných ložisek až po ložiska červená, která prodělávají stejný hormonální cyklus jako děložní sliznice. Ložiska se při menstruaci odlučují, mění se postupně v modrá, která se hojí jizvou a na závěr mají bílou barvu.

Endometrióza na vaječnících se může vyskytovat v podobě až několikacentimetrových cyst, které mají nahnědlý obsah, proto se jim říká čokoládové cysty.

V místě přepážky mezi pochvou a konečníkem se endometrióza vyskytuje v podobě vazivových uzlíků, které způsobují trvalou bolest.

Endometrióza v děložní svalovině se často vyskytuje současně s děložními myomy a projevuje se bolestivou zvětšenou dělohou a dalšími typickými příznaky endometriózy. 

Příznaky

Nejčastějším příznakem endometriózy je pánevní bolest, bolest při pohlavním styku (dyspareunie) a bolestivá menstruace. Bolest je způsobena srůsty a drážděním nervových zakončení látkami, které uvolňují endometriotická ložiska.

Velmi často se endometrióza vyskytuje u neplodných žen. Udává se, že asi 50 % neplodných žen má endometriózu a asi 50 % žen, které trpí endometriózou, je neplodných.

Příčinou neplodnosti jsou rozsáhlé srůsty, které brání v uvolnění vajíčka, brání vejcovodům při pohybu nebo mohou vejcovod zcela uzavřít.

Endometrióza může být příčinou mimoděložního těhotenství, kdy se vajíčko usídlí na děložní sliznici ve vejcovodu nebo vaječníku. Endometrióza umístěná ve stěně děložní může ovlivnit porodní činnost a může způsobit poruchy odlučování placenty po porodu.

Příčiny

Vznik endometriózy není dosud zcela objasněný. Nejstarší implantační teorie vychází ze zpětné menstruace.

Při menstruaci se krev vyplavuje ven pochvou, ale současně se částečky děložní sliznice mohou dostat vejcovody do dutiny břišní, kde se zahnízdí.

Tuto teorii podporuje fakt, že endometriózou trpí zejména ženy, které mají silnou a častou menstruaci, která trvá déle než 7 dní. Dále se často vyskytuje u dívek, které nemají žádnou nebo omezenou možnost odtoku menstruační krve.

Další teorií je tzv. metaplastická teorie, při které se vznik endometriózy vysvětluje přeměnou buněk pobřišnice na buňky děložní výstelky v terénu opakovaných pánevních zánětů nebo při vysoké hladině estrogenů v krvi ženy.

Teorie imunologická se domnívá, že endometriózou trpí ženy se sníženou imunitou nebo ženy tvořící protilátky proti endometriu. V každém případě se na vzniku endometriózy podílí více faktorů – imunologický, hormonální, genetický.

Diagnóza

Diagnóza endometriózy se zakládá na pečlivě odebrané anamnéze, gynekologickém vyšetření, které u lehčích forem nemusí prokázat žádnou abnormalitu. Při ultrazvukovém vyšetření se mohou prokázat cystické útvary v oblasti vaječníků.

Dále je vhodné provést odběr krve a zjistit hladinu nádorového markeru CA 125, který je u endometriózy zvýšen. K definitivnímu potvrzení diagnózy je nutné provést laparoskopii nebo hysteroskopii. Laparoskopie je v dnešní době nejčastěji používaná metoda v chirurgických oborech.

Pomocí laparoskopie se dají zobrazit všechny orgány pánve a dutiny břišní a současně se dá provést potřebný chirurgický výkon. Hysteroskopie umožní gynekologovi prohlédnout si hrdlo a dutinu děložní.

, rozpoznat myomy, polypy, vývojové vady dělohy, děložní srůsty a lze při ní odebrat vzorek sliznice za účelem mikroskopického vyšetření.

Léčba

Léčba endometriózy je individuální podle toho, jde – li o ženu plánující těhotenství nebo o ženu, která již další těhotenství neplánuje a je u ní potřeba vyléčit pánevní bolest. Existují dvě základní možnosti léčby – hormonální a chirurgická.

Základním principem hormonální léčby je ovlivnit přirozenou hormonální osu pacientky.

Ženě se podávají hormony, které blokují uvolňování hormonů z podvěsku mozkového, tím se neuvolňují ani hormony vaječníků (estrogeny) a nedochází k cyklické přeměně děložní sliznice.

Čtěte také:

Příznaky 

Hladina estrogenů v krvi je velice nízká a proto může u ženy dojít k nežádoucím projevům připomínající přechod (klimakterium). Patří sem dočasná ztráta menstruace, náladovost, deprese, migrény, poruchy spánku, návaly. Příznaky trvají jen po dobu léčby, tzn. 3 – 6 měsíců, a po jejím vysazení mizí.

Pro zmírnění nežádoucích projevů je možné současně ženě podávat hormonální substituční léčbu nebo hormonální antikoncepci. Jinou alternativou hormonální léčby u lehčích forem endometriózy je podávání léků, které navodí pseudograviditu. Je to jednak kontinuální podávání hormonální antikoncepce po dobu 6 – 9 měsíců nebo užívání samotných hormonů progestinů po dobu 4 – 6 měsíců.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Kojící Feny?

Pánevní bolest lze ovlivnit podáváním antidepresiv, která mohou příznivě ovlivnit i kvalitu spánku.

Radikální léčba

Druhou možností léčby endometriózy je metoda invazivní chirurgická.

U ženy, která plánuje těhotenství, se při laparoskopickém výkonu postupuje konzervativně, odstraňují se ložiska endometriózy, srůsty, popřípadě ovariální cysty a obnovují se normální anatomické poměry.

Za radikální výkon se považuje odstranění dělohy, vejcovodů a vaječníků a všech viditelných ložisek endometriózy. Provádí se u závažných forem endometriózy a u žen, které již neplánují otěhotnět.

Boj s endometriózou je náročný, přesto ho žena nesmí vzdávat

Uvolněné částečky výstelky dutiny děložní si, i když jsou mimo své normální místo, zachovávají stejné schopnosti, jako má sliznice v děloze. To znamená, že reagují na hormonální změny. Během menstruačního cyklu se sliznice děložní mění, postupně narůstá a potom se uvolňuje v průběhu menstruačního krvácení.

Částečky endometriózy mají úplně stejnou schopnost. Takže během cyklu mění svoji strukturu a během menstruace mohou také krvácet. Zatímco v děloze to ničemu nevadí, protože ta je k tomu uzpůsobena, dutina břišní nikoli. Z toho potom vyplývají potíže, které pacientky s endometriózou mají. Navíc se endometrióza může vyskytovat i na jiných, často velmi nečekaných místech.

Dva projevy nemoci

„Endometrióza může být přechodným jevem, který se objeví v průběhu plodného období ženy a spontánně zanikne, nebo se projeví progresí do závažných forem tzv.

hluboké endometriózy s typickými závažnými příznaky,‘ popisuje Doc. MUDr. Eduard Kučera, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Královské Vinohrady.

Ke zmiňovaným příznakům patří hlavně bolestivá menstruace, bolesti při styku, pánevní bolest chronického charakteru a poruchy plodnosti.

Zásah do zdraví, psychiky, vztahu

Tyto potíže zasahují ženu na místech nejcitlivějších, ve schopnosti obstát v roli manželky, budoucí matky, milenky.

„Narušené sebevědomí se projeví v chování ženy tím, že mnohdy reaguje pomocí dvou obranných mechanizmů a to submisivním někdy až sebelítostivým chováním nebo naopak agresivním jednáním, které může být nasměrováno nejen proti ženě samotné, ale i proti nejbližšímu okolí včetně partnera,‘ vysvětluje Doc. PhDr. Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.

Problémy ve vztahu se pak odrážejí i v sexuálním životě páru. Platí to ale i naopak, tzn., že problémy v sexu ovlivňují vztah ženy a muže.

„Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk, který patří mezi nejrušivější sexuální poruchy, protože bolest při pohlavním styku bývá traumatizující pro oba partnery.

Studie také jednoznačně prokázaly, že strach z bolesti a narušené sebepojetí žen s endometriózou významně snižují sexuální prožitek dokonce až do té míry, že některé z nich neprožívají při milování orgasmus,‘ objasňuje Doc. Janáčková.

Podle ní je pak naprosto logické, že se následně snižuje i frekvence pohlavního života. V jejím důsledku se mohou narušit intimní vztahy v páru a v konečném důsledku se vše projeví opět na sebevědomí ženy a v sebepojetí vlastní ženskosti.

Jaká je pomoc

Pacientka s příznaky endometriózy by se vždy měla obrátit na svého ošetřujícího gynekologa. Léčba je dvojího typu, pomocí medikamentózních přípravků anebo chirurgická. „Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat.

Principem medikamentózní léčby je zábrana růstu ložisek. Principem chirurgické léčby je odstranění ložisek endometriózy. Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života,‘ říká Doc.

Kučera.

Ženám trpícím tímto onemocněním jsou k dispozici také specializované webové stránky www.bolestivamenstruace.cz, kde najdou informace o tom, co je endometrióza, jaké jsou její příznaky, jak probíhá diagnóza i jaké jsou možnosti léčby. Ženy mohou využít také poradny gynekologa, který jim diskrétně odpoví na jejich dotazy týkající se života s endometriózou.

„Rok 2013 představuje důležitou etapu v této problematice v ČR. V letošním roce vznikla sekce při České gynekologické a porodnické společnosti se zaměřením na problematiku endometriózy. Cílem je sjednocení léčebných standardů se státy Evropské unie a mezinárodní spolupráce v této oblasti,‘ uzavírá doc. Kučera.

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje a které ženy jsou nejvíce ohroženy? Přinášíme průvodce

Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.

Neléčená endometrióza může být příčinou problémů s otěhotněním, a proto by měla být diagnostikována včas, aby se předešlo možným komplikacím.

Jak se endometrióza projevuje a jak souvisí s otěhotněním? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Co je to endometrióza?

Endometrióza je jedno z poměrně častých gynekologických onemocnění. Endometrióza je diagnostikována, pokud děložní sliznice, odborně označována endometrium, začne prorůstat do vaječníků, pánevní oblasti, ale i střev.

Sliznice si ale zachovává své původní vlastnosti, a proto krvácí s každou menstruací. Vzhledem k tomu, že se tato sliznice nemá, jak dostat ven, na rozdíl od té děložní, dochází k jejímu hromadění, což může na vaječnících vyvolat vznik cyst (endometriomy) a zjizvení a srůsty orgánů.

Endometrióza a projevy nemoci

Mezi typický projev endometriózy patří bolest v oblasti pánve, nejčastěji během menstruace. Bolestivost bývá často připisována menstruačním bolestem, a proto je její nebezpečí v tom, že bývá odhalena pozdě. Ženy, které trápí endometrióza, ale popisují menstruační bolesti jako mnohem silnější než obvykle.

Jakých projevů je třeba si všímat?

  • Bolestivá menstruace. Krátce před samotným menstruačním krvácením se mohou objevit křeče a bolesti v podbřišku a pánvi a mohou trvat po dobu několika dní.
  • Bolestivý pohlavní styk. Pohlavní styk je pro pacientky často bolestivý, což je právě jeden z důsledků endometriózy.
  • Bolestivé močení a bolest při stolici jsou popisovány především během menstruace.
  • U některých žen se může objevit také silnější menstruační krvácení než obvykle a objevuje se také krvácení mezi jednotlivými menstruačními cykly.
  • Endometrióza bývá často odhalena až tehdy, když je u žen hledána příčina neplodnosti. Ženy jsou pak velmi často překvapené diagnózou endometriózy. Neplodnost je často důsledkem neléčené endometriózy. Z tohoto důvodu je důležité již při samotném podezření na endometriózu konzultovat zdravotní obtíže s gynekologem.
  • U pacientek s endometriózou se objevuje také únava, průjmy, zácpy, nadýmání, nevolnost, a to nejčastěji v období menstruací.
  • Průběh onemocnění, zejména bolestivost, je individuální, a proto se bolest u žen objevuje v jiné intenzitě. Zatímco pro některé ženy je bolest prvotním signálem, že s jejich tělem není vše v pořádku, některé ženy trpí endometriózou takřka bez bolesti.

Endometrióza. Které ženy jsou nejvíce ohroženy?

Některé skupiny žen jsou ke vzniku a rozvoji endometriózy více náchylné.

Jde především o ženy, u kterých se v rodině již endometrióza vyskytla, nikdy nerodily, mají onemocnění bránící normálnímu odtoku menstruační krve, v minulosti trpěly na gynekologické či pánevní záněty a mají abnormální dělohu. Nejčastěji se endometrióza objeví několik let po nástupu menstruace a problémy ustupují během těhotenství a mizí po nástupu klimaktéria.

Neplodnost jako důsledek endometriózy

Proč je neplodnost tak častá u žen s endometriózou? Důvodem je to, že endometriální srůsty mohou vajíčku komplikovat cestu z vaječníku. Stejně tak ale komplikují cestu spermii setkat se s vajíčkem ve vejcovodu. I přesto se ale ženám s diagnostikovanou endometriózou podaří otěhotnět a miminko donosit.

Je-li diagnostikována endometrióza u ženy, která ještě nerodila, většinou lékaři doporučují otěhotnění příliš dlouho neodkládat, protože se zvyšujícím se věkem se zhoršuje nejen plodnost, ale především endometrióza.

Diagnostika endometriózy

Endometriózu diagnostikuje gynekolog na základě mnoha vyšetření.

Běžná gynekologická prohlídka odhalí cysty či jizvy a ultrazvukové vyšetření velmi dobře prokáže cysty (endometriomy).

Ultrazvukové vyšetření probíhá buď přes břišní stěnu nebo transvaginálně, tedy přes pochvu. Jediná metoda, která je schopna endometriózu správně diagnostikovat je laparoskopie.

Laparoskopie je chirurgické vyšetření v celkové anestezii, kdy je proveden malý řez a je zavedena miniaturní kamera (laparoskop), který hledá endometriální tkáň kolem dělohy.

Při laparoskopii se také může provést biopsie, což je odebrání vzorku tkáně, který je odeslán na mikroskopické vyšetření. Díky laparoskopickému vyšetření je lékař dobře seznámen s místem a rozsahem endometriózy, protože jen tak je nasazena vhodná léčba.

Před samotnou laparoskopií je ale prvním krokem léčebná terapie.

10 tipů na endometriózu

  • Teplé obklady a teplá koupel pomáhají proti křečím, protože uvolňují pánevní svaly.
  • Na zmírnění projevů endometriózy pomáhá pravidelný pohyb, oblíbená je jóga.
  • Pozor na deprese, které mohou ženy trpící endometriózou trpět.
  • Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek a snižují bolest.
  • Omezte příjem transmastných kyselin, které mohou zvyšovat riziko vzniku a rozvoje endometriózy (sladké a slané pochutiny jako jsou např. hranolky, brambůrky).
  • Omezte příjem červeného masa a nahraďte ho jiným bohatým zdrojem bílkovin. Podle některých studií červené maso zvyšuje hladinu estrogenů v krvi a může se podílet na zvýšeném riziku endometriózy.
  • Dbejte na dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny, bohatých zdrojů vitamínů, minerálů a vlákniny. Vysoký příjem vlákniny pomáhá snižovat hladinu estrogenů v krvi. Zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina a celozrnné potraviny, které navíc obsahují ještě antioxidanty, které zmírňují zánět, bolest a oxidativní stres.
  • Vyhněte se nebo alespoň omezte příjem alkoholu a kofeinu. Podle některých studií riziko endometriózy zvyšuje pití kávy, zeleného čaje a energetických nápojů.
  • Zařaďte do jídelníčku sóju, protože obsahuje fytoestrogeny, rostlinné látky, které mohou mít podobný účinek jako estrogen.
  • Bylinky si dopřejte ve formě gynekologických sedacích koupelí, které jsou dostupné v lékárnách.

Zdroj: http://www.cs.medlicker.com

  • MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
  • PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti
  • Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

data-matched-content-rows-num=’3,3′ data-matched-content-columns-num=’1,2′ data-matched-content-ui-type=’image_stacked,image_stacked’>

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector