Genitální opar u mužů – vše o zdraví

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví

PharmDr. Matyáš Palan

11. 11. 2019

Herpes, jinak řečeno opar, je infekční onemocnění zapříčiněno herpetickým virem. Nositelem a přenašečem viru je člověk a mnohdy jím může být díky silné imunitě i bez toho, aniž by se u něj infekce nějak projevila.

Virus herpes se vyskytuje ve dvou formách, jako Herpes virus simplex a Herpes virus zoster. Herpes virus simplex má dokonce dva poddruhy a to HSV-1 a HSV-2. Přitom HSV-1 je virus projevující se na horní polovině těla. Přenáší se slinami, kapénkami ve vzduchu a přímým kontaktem s nemocným.

Nejvážnější nemocí, kterou tento virus způsobuje, je encefalitida a meningitida. Virus HSV-2 se projevuje v oblasti genitálií a přenáší se sexuální cestou nebo při porodu z matky na dítě. Pokud jste jednou nakažení herpetickým virem, je vysoce pravděpodobné, že se infekce v budoucnosti vrátí.

Stačí snížená imunita, horečka, nadměrné UV záření nebo stres a virus se aktivuje a začne se množit. Po nakažení se nemusí projevit infekce hned, ale může čekat i několik let.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví Opar na rtu

Onemocnění způsobené virem Herpes simplex se projevuje nejčastěji na rtech jako herpes labialis. Od nákazy nebo aktivace viru může uplynout doba 2-5 dní bez příznaků.

  • Nejdříve na rtu cítíte mírné brnění, pálení a teplo. Postupně začíná být místo oteklé a zarudlé, navíc můžete mít i horečku. Již v tomto stádiu je na místě sáhnout po krému s obsahem virostatika, jako jsou Herpesin nebo barevně tónovaný Vectavir. Důležité je mazat postižené místo každé 4 hodiny takovým množstvím krému, které se ihned vstřebá. Není potřeba dělat z krému bílé tečky, proces hojení to neurychlí. Před a po aplikaci si umyjte důkladně ruce mýdlem, abyste zabránili dalšímu rozšíření. 
  • Pokud se virus množí rychleji, než stihnete zahájit léčbu, projeví se na rtu jako drobné bolestivé puchýřky naplněné žlutou tekutinou. I v tomto stádiu se dají vaše rty ještě zachránit a to použitím léku Zovirax Duo. Kombinuje se tady virostatikum a protizánětlivá látka hydrocortison, což zvyšuje účinek. Vysušení podpoříte i přípravky s obsahem zinku, jako třeba Miraclean. K dispozici jsou taky kosmetické přípravky s obsahem konopí Cannaderm serum podporující regeneraci pokožky. Léčbě oparu na rtu pomáhají i náplasti na opary nebo filmogely. Fungují na principu vlhkého hojení, protože odvádějí přebytečnou vlhkost a vytvářejí vhodné prostředí pro hojení. Zabraňují propuknutí výsevu nebo urychlují hojení puchýřků. Navíc jsou vhodné i pod rtěnku, čímž se vám podaří herpes diskrétně zamaskovat. Náplast je nutné obměňovat 3× denně a aplikovat na suché a nemastné místo, aby lépe držela na místě. 
  • Po několika hodinách až dnech neléčené a neošetřené puchýřky začínají postupně schnout a na rtu se vytvoří nepříjemný strup, který může navíc opakovaně praskat a strhávat se, což jen prodlouží a komplikuje délku hojení. V tomto stádiu je vhodné na urychlení hojení použít Hemagel, kalciovou mast nebo Bepanthen.

Kromě rtu se může méně často opar projevit i v oku, na dásních nebo vnitřní straně tváří. To se ale nepokoušejte léčit doma sami a raději běžte hned k lékaři.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví Genitální opar

Původcem infekce v oblasti genitálií je HSV-2, projevující se na dolní polovině těla. Genitální opar je vysoce infekční. Přenést se může nejen pohlavní stykem, ale i infikovaným prstem, žínkou nebo osuškou. Zlou zprávou je, že před přenosem viru herpes neochrání na 100 % ani prezervativ. 

  • Nejdřív se začne infekce projevovat pálením, svěděním a zarudnutím sliznice v oblasti genitálií, konečníku a vnitřních stehen. 
  • Po pár hodinách se vytvoří drobné puchýřky a bolestivé vřídky. Kromě těchto lokálních projevů infekce mohou doprovázet příznaky jako je únava, malátnost, teplota a zduřelé uzliny. Léčba v tomto případě je náročnější vzhledem k místu výskytu a ploše výsevu. Nutná je návštěva lékaře, který předepíše antivirotika v tabletách na jejich systematické užívání. Pomoci mohou i lokální krémy s obsahem virostatika, ale jako jediný lék nejsou dostatečně účinné. Včasné nasazení léků zkrátí dobu výsevu, zabrání zhoršení stavu a dalšímu šíření puchýřků po těle. Nezabrání ale propuknutí infekce někdy v budoucnosti. Na lokální ošetření můžete použít kosmetické přípravky s obsahem zinku, jako třeba Imazol krémpasta, tekutý pudr bez mentolu nebo Sudocrem. Zinek puchýřky vysuší, pokožku zklidní a utiší svědění i pálení.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví Jak zabránit šíření infekce oparu

Abyste zabránili šíření infekce v průběhu léčby, je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

  • Myjte si často ruce, pořádně mýdlem a vlažnou vodou. Především je to nutné po aplikaci krémů na puchýřky a po kontaktu s infikovanou pokožkou. Pro 100% virucidní účinek můžete používat Sterillium gel využívaný hojně ve zdravotnictví.
  • Mějte svůj ručník a dbejte, aby ho nepoužívali další členové rodiny.
  • Vyhněte se návštěvám koupaliště, sauny nebo podobným zařízením.
  • Vynechte rtěnky nebo balzámy na rty, i takto se může virus přenášet.
  • Buďte zodpovědní vůči svému sexuálnímu partnerovi. Před šířením herpetického viru částečně pomůže ochránit prezervativ. Platí to ale pouze v případě, že latex pokryje celou plochu puchýřků.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví Podpora imunity při opakovaných oparech

Pokud jste náchylní na časté opakování oparu nebo se chcete projevů rychleji zbavit, je na místě podporovat svůj imunitní systém za pomocí doplňků stravy. Mějte dostatek vitamínů C, D, B12, B6, zinku a selenu, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

K dlouhodobému užívání jsou vhodné i některé bylinné preparáty s obsahem třapatky, také známé jako echinacea. Ta podporuje přirozený obranný systém našeho těla. Nejvíce důležitý je ale pro prevenci dostatečný klid a odpočinek.

Odložte cvičení i fyzickou námahu, aby tělo mělo dostatek energie se regenerovat.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví Pásový opar

Virus varicella zoster také patří mezi herpetické viry a projevuje se jako nemoc plané neštovice. Neštovice jsou typické pro dětský věk a projevují se výsevem puchýřků, které se lokálně ošetřují, a není nutná návštěva lékaře.

Po prvním překonání nemoci se vám virus neštovic tímto způsobem neprojeví, ale zůstává uložený v těle v nervových buňkách spinálních ganglií podél páteře.

V pozdějším věku, v období výrazné imunodeficience, stresu, při nádorovém onemocnění nebo vyčerpání organismu se virus začne množit podél nervů na trupu. Kůže začne nejdřív pálit, svědit, je začervenalá a může i bolet. Postupně se začnou projevovat typické puchýřky a bolest nervu se zesiluje.

Někdy jsou bolesti velmi silné a trvají i několik let po zahojení bez objasněné příčiny. Po 2-7 dnech puchýřky zasychají a mění se na krusty. Pokud začněte pozorovat některý z příznaků naznačující pásový opar, nečekejte a navštivte lékaře. Léčba totiž nejlépe zabere, když se nasadí do 24 hodin od prvních příznaků.

Včasné nasazení léčby snižuje i výskyt bolesti nervů. Předepíše vám antivirotikum v tabletách nebo jeho injekční formu. Na lokální ošetření jsou vhodné přípravky s obsahem zinku, které vysušují puchýřky a zmírňují pocity svědění.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví

Možnosti prevence pásového oparu

Herpetické infekce nepatří k těm, kterým se dá 100% předcházet. Důležitá je především správná hygiena a pravidelné mytí rukou. Před vypuknutím infekce nás ochrání náš imunitní systém, který je vhodné posilovat v sychravém období a při oslabení organismu.

Vše na opary a afty

  • Herpes při kojení

    Dobrý den, vrátil se mi po několika letech genitální herpes, jak ho mohu léčit při kojení? (dítě 7 měsíců) Četla jsem, že Herpesin tablety se při kojení nesmí. Je možné použít Herpesin mast? Opar už praskl, tak mě napadl i Sudocream na vysušování? Děkuji za odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Aleš W. 14. 7. 2020 5 Jo tak já jsem ten případ, kdy mě herpes každý rok dostihne. A na obličeji a pořádně. Vždy to je na horách, jedu tam vyčerpaný, na horách moc nespíme a já se snadno spálím. A ze spálení to pak přejde do pořádného herpesu. Ještě že za ty roky mám od doktorů mastičky a léky, které preventivně tahám sebou, takže to už umím podchytit hned ze začátku.

Genitální opar – viru se už nikdy nezbavíte, projevů ano

Pokud byste hledali tu nejpřenosnější pohlavní nemoc na světě, byl by to právě genitální herpes. Lidstvo se s ním potýká prakticky odjakživa. Už jste o něm možná taky slyšeli.

V češtině pro něj máme ještě jiný název, a to „genitální opar”. Tipuju, že ten vám nemusím příliš popisovat. Opar se nám vytváří většinou na rtu, nepříjemně pálí a štípe a nějakou dobu se kvůli němu nechceme příliš ukazovat ve společnosti. S genitálním oparem je to hodně podobné.

Samotné onemocnění herpes má totiž dva podtypy. První je HSV-1, který se projevuje právě oparem v oblasti obličeje. Druhý je HSV-2, který způsobuje opar v oblasti genitálií a tím se budeme v následujících řádcích zabývat.

Genitální opar není sice nic, na co byste zemřeli, ale rozhodně je hodně nepříjemný. Svědění, pálení a komplikace při močení totiž nejsou nic radostného. Pojďme si tedy společně představit toto nejpřenášenější pohlavní onemocnění, které může potkat i vás.

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví

Jak se genitální opar přenáší?

Začneme přenosem genitálního herpesu u mužů. Tento typ oparu se přenáší především pohlavním stykem. Přenáší jej jak muži, tak i ženy. Rozhodně jej nemůžete chytit ze špinavého prkénka, z veřejných toalet, nebo třeba z koupaliště.

Herpes jako takový totiž nepřežije příliš dlouho bez živoucího povrchu. Pokud někdo říká opak, chce jednoznačně ututlat svou nevěru. Často se právě díky této vlastnosti herpesu přezdívá „postrach nevěrníků”. Stačí totiž jedna nevázaná noc a herpes je na světě. Genitální herpes se přenáší jak klasickým pohlavním stykem, tak i análním.

Zároveň byste si měli dát pozor na orální sex, neboť při něm si můžete infikovat oblast úst a za pár dnů mít „krásný” doplněk na tváři. Přenos herpesu z úst na genitálie je naopak spíše raritou a nedochází k němu příliš často.

Genitální herpes u mužů je zrádný v tom, že jej často přenáší ti, kteří si myslí, že jsou 100% zdraví. Tím pádem se může rychle rozšířit mezi obrovské množství lidí.

Inkubační doba genitálního oparu

Jakmile opar chytíte, musí samozřejmě uběhnout nějaká inkubační doba, během které se onemocnění projeví. Inkubační doba u genitálního herpesu činí dva až čtrnáct dnů. I proto je herpes tak rychle šiřitelný. Během této doby totiž můžete stihnout vystřídat spoustu partnerů.

Příznaky a projevy genitálního herpesu

Genitální herpes poznáte poměrně dobře. Projevuje se svěděním v oblasti penisu, načervenalou kůží, malými puchýřky opět v inkriminované oblasti, dále se u vás může objevit nevolnost a slabost.

Puchýřky oparu se mohou vytvořit na předkožce, žaludu nebo kdekoliv na penisu. Mohou být rozesety i kolem konečníku a na vnitřní straně stehen. Rozhodně to není nic pohodlného, takže se nemusíte bát, že byste nějaký ten vřídek přehlédli a dále kolem sebe rozsévali toto onemocnění.

VIDEO: Podívejte se, jak nepříjemně opar vypadá. 

Diagnóza genitálního herpesu

Jakmile na sobě zpozorujete první výše zmíněné příznaky genitálního herpesu, začnou se u vás objevovat vřídky a jste si vědomi, že jste nedávno měli nechráněný sex s novou partnerkou, okamžitě navštivte svého lékaře. Ten provede potřebná vyšetření a určí jednoznačnou diagnózu vašich problémů. Díky těmto třem možnostem získáte 100% výsledek.

  • Prvním možným vyšetřením je kultivační vyšetření, což je stěr vřídků a jejich otestování, zda v nich jsou přítomné viry či nikoliv.
  • Druhým možným vyšetřením je serologické vyšetření. V tomto případě vám lékař odebere trochu krve a otestuje ji na přítomnost protilátek. Toto vyšetření se dělá dvakrát, a to v odstupu deseti až čtrnácti dnů.
  • Poslední možností je mikrospokopické vyšetření. V tomto případě provede lékař opět stěr vřídků a podívá se na ně pod speciálním mikroskopem.

Léčba genitálního herpesu

Jak se zbavit genitálního herpesu? Pokud jsou testy na genitální herpes pozitivní, lékař u vás okamžitě započne s léčbou. Je nutné nasadit tzv. antivirotika, což jsou léky bojující proti virům. Tyto léky omezují šíření viru a zmírňují příznaky herpesu.

Ovšem tím léčba zdaleka nekončí. Dále je potřeba pořádně posílit imunitní systém. Doporučené jsou proto nejrůznější doplňky stravy a bylinky, které posilují imunitu a doplňují potřebné vitamíny. Vhodnými bylinkami jsou Rakytník řešetlákový, Medovka lékařská, Šípky či Echinacea.

TIP: Lehce vstřebatelný spray Glizigen zmírní svědivé a bolestivé projevy herpesu. 

Genitální opar u mužů - Vše o zdraví

Následky genitálního oparu

Jakmile je to nejhorší za vámi, vřídky jsou pryč, antivirotika už užívat podle vašeho lékaře nemusíte, se můžete pomalu vrátit zpátky do normálního života. Bohužel ale ani tak nemáte 100% vyhráno.

Příznaky genitálního herpesu u vás sice zmizely, ale mohou se kdykoliv znovu objevit. Virus totiž přežívá v těle i po vyléčení příznaků. Proto už do konce života budete muset podporovat svůj imunitní systém, hlídat si vhodnou stravu a pozorovat se, zda se příznaky nevrací. Již nikdy nebudete mít 100% jistotu, že se u vás genitální herpes znovu neprojeví.

Jak se chová neléčený genitální herpes?

Život s genitálním herpesem není jednoduchý. Pokud pomineme fakt, že žijete se svědícím, červeným a pálícím penisem, je nutné počítat s tím, že se u vás bude onemocnění neustále opakovat.

Puchýře se mohou objevovat s železnou pravidelností, komplikace mohou vygradovat v problémy s močením, infekce se může přenést na další části těla a v naprosto nejhorším případě může dojít až k zánětu mozkových blan.

Odborníci navíc také prokázali spojitost s virem HIV. Člověk s genitálním oparem je totiž náchylnější a má mnohem větší šanci získat virus HIV.

Navíc jakékoliv banální nachlazení bude pro vás hned obrovský problém. Vaše obranyschopnost je totiž na minimu. Pokud se tedy nechcete vystavovat těmto komplikacím, rozhodně léčbu genitálního herpesu nijak neodkládejte.

Rozšíření genitálního herpesu stále stoupá. Co je dobré o něm vědět?

„Raději ti pusu dávat nebudu, mám opar, vidíš?“ V domnění, že jste šťastlivec nebojácně řeknete: „To mně nevadí, mně se zimy nedělají.“ Ovšem, to ještě neznamená, že v sobě ten oparový virus nemáte.

Dva typy

Herpes je onemocněním způsobeným virem herpes simples (HSV), který se u lidí objevuje ve dvou typech:

  • HSV-1, který způsobuje obvykle orální herpes, zima, opar, který se projevuje bolákem na rtech nebo okolo úst.
  • HSV-2 je druhý typ, který způsobuje především genitální herpes a projevuje se oparem v genitální oblasti.

Píšeme obvykle, jelikož dříve náctiletí nezačínali tak brzy s orálním sexem, a tudíž se mělo za to, že HSV-1 genitální herpes nezpůsobuje, nicméně, nyní již víme, že tomu tak není.

U nás tomu bude podobně jako ve Spojených státech, kde jedna pětina mladých ve věku 12 let a více, je infikováno virem HSV-2, který ano, způsobuje genitální herpes.

Odhaduje se při tom, že přibližně 90 % z nich nemá o této nákaze ani ponětí.

Obecně je herpesem nakaženo více žen než mužů – jedna ze čtyř žen v porovnání s jedním z pěti mužů. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů může být, že virus snadněji infikuje ženské genitálie než mužské. Čím starší lidé jsou, tím častější genitální herpes se u nich vyskytuje a čím více partnerů za život vystřídají, tím riziko vzniku herpesu úměrně také stoupá.

Jak se HSV šíří?

HSV-1 se obvykle přenáší z osoby na osobu polibkem. HSV-1 může být taktéž přenesen z úst na genitálie při orálním sexu, jestliže se nákaza objeví na genitáliích, již to není orální herpes, třebaže jej způsobí HSV-1, ale genitální herpes, jelikož se objevuje na genitáliích.

HSV-2 se nejčastěji přenáší vaginálním či análním sexem. Nicméně je tomu úplně stejně jako u HSV-1. HSV-2 může taktéž infikovat z genitálií orální oblast druhého člověka. Takže opět se z původně genitálního herpesu stává orální herpes, třebaže jej způsobil vir HSV-2, který nejčastěji způsobuje genitální herpes.

HSV-2 nepřežije dlouho bez živoucího povrchu, takže riziko, že byste jej mohli dostat z toaletního prkénka nebo z vany, je dosti nepravděpodobné. Nejčastěji jej také přenáší právě ti, kteří nevědí o tom, že genitální herpes mají, jelikož ten se nemusí projevit boláky a jakýmikoli jinými symptomy, které opar doprovázejí.

Je genitální herpes nebezpečný?

HSV-2 často projevuje pouze mírnými příznaky a většina lidí ani nepozná, že HSV-2 trpí, protože se prostě žádný vřídek nikde neukáže.

Nepříjemnost nastává v případech, kdy se vřídek objeví, který je poté velmi bolestivý. Zvláště pak lidé se slabým imunitním systémem HSV-2 často padnou za oběť.

Genitální herpes není nebezpečný, je jen nepříjemný a mnoho lidí kvůli němu trpí psychickou újmou.

Nebezpečí při porodu

Avšak genitální herpes může být velmi nebezpečný pro nenarozené dítě. Jestliže se tedy žena chystá rodit a má herpes, přistupuje se při porodu k císařskému řezu, aby dítě nedošlo s herpesem do přímého kontaktu.

HSV-2 a HIV

Co se týče vztahu HSV-2 a HIV, zde existuje nebezpečí v tom ohledu, že herpes dělá lidi náchylnější k HIV infekci a činí tak HIV nakažené ještě více infekční.

Jak poznám, že mám herpes?

Buď to nepoznáte vůbec, nebo to poznáte určitě. Jak jsme se již zmínili na začátku – většina lidí si infekce skutečně není vědoma, nicméně pokud se herpes rozhodne projevit, určitě jej poznáte.

Během dvou týdnů po nákaze se obvykle objeví typické léze pro opar, které se vytratí během dvou až čtyř týdnů. Anebo se také vytratit nemusí a může se objevit druhý výsev lézí, pocit jako by na vás něco lezlo – horečka, zduřelé uzliny.

Někdy mohou být příznaky tak mírné, že i když se něco objeví, lidé si projevy často spletou s hmyzím kousnutím nebo vyrážkou.

Pokud to nepoznáte vy, pozná to lékař, který případný vřed diagnostikuje vizuálně anebo si vezme vzorek z boláku a nechá jej testovat na přítomnost viru.

Existuje nějaký lék na herpes?

Bohužel, to neexistuje, nicméně anti virální léčiva mohou zkrátit dobu trvání výsevu anebo  mu předejít.

Jak se před infekcí tedy bránit?

Používáním kondomů. Nicméně, upřímně, ani toto vás na 100 % od herpesu neochrání. Nepokryje-li kondom vyrážku a ta vyrážka se dotkne vaší kůže, může dojít k nákaze. Pokud se herpes u vás nebo u vašeho partnera objevil, měli byste s pohlavním stykem raději počkat až do doby, kdy opar zmizí.

Mohu mít sex i když mám zrovna genitální opar?

Můžete žít plnohodnotným sexuálním životem i s genitálním herpesem, třebaže s ním to budete mít teď komplikovanější, než jak jste byli zvyklí bez něj. Nyní musíte dávat pozor na to, co a kdy děláte.

Vyhněte se raději vaginálnímu, análnímu anebo orálnímu sexu, když se vám genitální herpes objeví anebo když budete cítit, že se objevuje.

Můžete mít pohlavní styk i během výronu herpesu, nicméně váš partner o tom musí vědět a akceptovat váš stav.

Nutné je, abyste si oba uvědomili, že i váš parter může být nakažený, jen pouze nemá žádné symptomy či vředy.

Co podporuje genitální herpes?

Jednoduše řečeno: STRES. A samozřejmě nejen stres, ale také třeba:

  • Hormony (hormonální změny během menstruačního cyklu)
  • Operace (trauma pro tělo z toho, že vás čeká operace)
  • Oslabený imunitní systém – lidé po chemoterapii nebo lidé s HIV mají oslabený imunitní systém a výskyt nejen genitálních oparů, je u nich velmi častý.
  • Máte strach z létání letadlem? Další důvod, další stres.

Co se s tím dá dělat?

Mějte dostatek spánku

Čím více odpočatí budete, tím lépe se vám bude stres zvládat. Většina lidí potřebuje 8 hodin spánku, aby dokázali normálně fungovat. Každý máme však své individuální potřeby, někdo potřebuje spát déle než osm hodin, někomu stačí i méně.

Zaměřte se na svůj jídelníček

Zkontrolujte si, zda váš jídelníček skutečně obsahuje všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, aby bylo zdravé a silné. Snažte se jíst hodně ovoce a zeleniny, omezte cukr, tučná nezdravá jídla a hlavně sladké nápoje. Pokud pijete hodně alkoholu či kávy, rozhodně uberte, nebo dokonce přestaňte s jejich konzumací.

Cvičte

Fyzická aktivita je skutečně výborným uvolňujícím prostředkem. Pozor, nedělejte to však z donucení. Musí vás to bavit. Nesmíte mít pocit, jako byste šli na popravu, kdykoli chytnete za kliku od dveří posilovny.

Nestraňte se ostatních

Možná jste tak vystresovaní, tak znechucení, že byste nejraději zůstali doma a nikam s přáteli nešli. Ale pokud je dobrá zábava a jste venku s lidmi, které máte rádi, pomohou vám zapomenout alespoň na chvíli na vaše trápení.

Možná vám také pomůže, když se někomu blízkému svěříte.

Ale opravdu blízkému, jelikož ne každý pochopí čím vlastně procházíte a třebaže tento člověk sám může mít být nakažený HSV, může vaši pověst pošpinit, třebaže se ve své podstatě nejedná o nic, za co byste se měli stydět, jen ta lidská nevědomost bývá častou zkázou.

Relaxujte

Zkuste to. Občas pomáhá úplně vypnout, celým svým tělem se zaposlouchat do hudby, koukat ven z okna nebo prostě plést svetr. Mimochodem, co takhle jóga? Přemýšleli jste již o ní? Ta také pomáhá nejen s fyzickými, ale i duševními bolístky.

Nikdy, opravdu nikdy…

  • Nesahejte na partnera rukou, které jste se dotkli oparu, vždy si umyjte ruce.
  • Si nesahejte neumytými prsty od herpesu do očí (a ani nikomu jinému).

Věděli jste, že…

  • Ve Spojených státech častěji herpesem trpí Afroameričané (45,9 %) než běloši (17,6 %).
  • Od 70. let se počet Američanů nakažených herpesem zvýšil o 30 %, přičemž nejvíce se nachází u mladých lidí bílé pleti ve věku 12 – 19 let, kde je počet nakažených až 5x vyšší, než byl před 20 lety.

Genitální herpes

Genitální herpes je virové puchýřnaté onemocnění kůže a sliznic, postihující oblast pohlavních orgánů a krajinu kolem konečníku. Původcem onemocnění je virus Herpes simplex (dále jen HSV). Pohlavní trakt infikují dva typy viru, typ 2 (HSV-2) i typ 1 (HSV-1).

Ačkoli častěji je původcem HSV-2, není infekce HSV-1 vzácná, zejména u mladých žen. Nakažlivost onemocnění je středně vysoká a infekce se obvykle šíří pohlavním stykem. V místě nákazy vznikají puchýře, které rychle vředovatí.

U mužů je infekce nejčastěji umístěna na pyji, u žen jsou postiženy velké stydké pysky a pochva nebo děložní hrdlo. Ložiska nemoci se šíří i na okolní kůži. Onemocnění se vyvine 4 až 7 dní po kontaktu a má tendenci se vracet, protože viry skrytě  infikují tzv.

nervová ganglia („nervové uzliny“ – shluky nervových buněk, na něž se zde přenáší nervový vzruchy z jiných nervových buněk, resp. jejich vláken) v křížové krajině, v gangliích se znovu aktivují a znovu infikují kůži.

      Prvotní nákaza je bolestivější a má delší průběh. Nejdříve se obvykle objeví svědění a bolestivost bez viditelného ložiska na kůži nebo sliznici, později v tomto místě vznikne malá začervenalá skvrnka. Pak se vytvoří malá skupinka bolestivých puchýřků; a většinou se do 10 dnů hojí s jizvením. Mízní uzliny v tříslech jsou obvykle mírně zvětšené a citlivé.

      Ložiska oparu se mohou vyskytnout u mužů na pyji, předkožce a žaludu pyje, u žen na stydkých pyscích, poštěváčku, hrázi, v pochvě a na děložním hrdle. U homosexuálních mužů a u žen zaměřených na konečník mohou být ložiska na kůži kolem konečníku i uvnitř v konečníku na jeho sliznici.

      Kromě místních příznaků může nemocný při prvotní nákaze pozorovat malátnost, zvýšenou teplotu, obtíže s močením (kvůli přechodnému reflexnímu ochrnutí močového měchýře) a obtíže s chůzí (pro bolestivost ložisek).

      U nemocných se sníženou buněčnou imunitou (např. při HIV infekci) mohou ložiska přetrvávat nebo se dokonce zvětšovat ještě několik týdnů. Tento neúspěch v léčbě upozorňuje na nutnost vyloučit HIV infekci.

      Diagnóza je stanovena obvykle na základě příznaků nemoci, a může být potvrzena kultivačním vyšetřením (stěr ze spodiny zvředovatělých ložisek a průkaz přítomnosti viru na speciální tkáňové kultuře). Další diagnostickou možností je tzv. serologické vyšetření, tj.

vyšetření krevního séra na přítomnost protilátek (Vyšetření se provádí dvakrát v odstupu 10 až 14 dní a hodnotí se event. vzestup hladiny protilátek, který je typický pro prvotní infekci.).

Okamžitá diagnóza může být stanovena mikroskopickým vyšetřením po speciálním barvení materiálu získaného stěrem z ložisek nákazy.

      Genitální herpes může být komplikován zánětem mozkových blan. Prvotní infekci virem HSV komplikují často příznaky porušené funkce tzv. autonomních nervů v křížové oblasti (zprostředkují činnosti neovladatelné vůlí). Tyto poruchy zahrnují neschopnost močit, zácpu a impotenci u mužů.  

      Ložiska umístěná mimo pohlavní orgány, obvykle na hýždích, v tříslech nebo na stehnech se mohou vyskytnout při šíření nákazy podél nervových vláken nebo po přímém zanesení infekce. Tento poslední způsob  šíření je příčinou příležitostné infekce prstů nebo oka.

      Zdaleka nejběžnější komplikací genitálního herpesu je návrat nemoci (tzv. recidiva), obvykle omezená na jednu stranu těla, mírnější než prvotní nákaza. Pravděpodobnost opakování infekce je vyšší u 2. typu HSV (80%) než u HSV-1 (50%).

      Účinným lékem herpetické infekce pohlavních orgánů, konečníku a úst je acyklovir. Lék omezuje šíření viru a zmírňuje příznaky u prvotní i opakované nákazy, léčí vleklé onemocnění u pacientů se sníženou obranyschopností. Ale ani včasná léčba prvotní infekce nezabrání jejímu přechodu do skrytého stadia ani opakování nemoci.

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s opary?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Opar (herpes) je jedna z nejrozšířenějších infekcí. Jedná se o nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus (HSV). Opar má dva typy – HSV 1 a HSV 2. Typ první (HSV 1) je odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře, nejčastěji na rtech.

Tento typ oparu se přenáší hlavně slinami při líbání. Druhý (HSV 2) je původcem genitálních oparů. Tento opar patří mezi sexuálně přenosné infekce. Avšak v některých případech se může stát, že HSV 1 vyvolá herpes na genitálu a HSV 2 opar na rtech.

Do skupiny herpetických virů patří také virus, který způsobuje pásový opar (Herpes zoster).

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organismu se může, ale i nemusí, rozvinout infekce, která připomíná chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. Opar je bolestivý a svědivý.

Po vyléčení infekce zmizí příznaky, ale virus tělo neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a přetrvává v gangliích periferních nervů, což jsou vlastně shluky nervových buněk. Je na něm zákeřné, že se nijak neprojevuje, je latentní. V případě, že dojde k oslabení organismu nějakou infekcí nebo velkým stresem, tak se znovu aktivuje a ukáže se již v podobě dobře známého puchýřku.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s oparem?

Opar představuje potlačení zlostných slov a strach z jejich vyjádření. Pokud se objeví na ústech, znamená to, že je spojen se slovy, opar na obličeji je spojen s vlastním odsuzováním.

Opar může být i nebezpečný pro zrak, když zasáhne rohovku oka. Znamená pak zlobu a nesouhlas s tím, na co se díváme.

V případě, že se u někoho objeví opar na pohlavních orgánech, může se takový člověk trestat za sex s někým, koho nechce.

Pokud nezměníme pohled na svět, tak se nám opar často opakuje. Je to v souvislosti s naší vnitřní nespokojeností, kdy se vyvolá vnitřní vztek a tím i žár. Pásový opar postihuje většinou starší lidi, kteří vzpomínají na své nelehké chvíle života a oživuje se znovu pocit bolesti, který ty chvíle přinesly. Bolestivá místa bolí i delší čas, protože je těžké vymazat tyto vzpomínky z naší mysli.

Položte si následující otázky:

Co mě ničí a co ukrývám před ostatními? Co mě trápí, čeho se bojím? Mám odpor ke svému životu a k sobě samé? Jaký důvod mám k tomu, že vidím všude samé problémy?

V nedávné době se mi objevil opar na rtu. Opar mám jednou za pět let, možná i za delší dobu. Přemýšlela jsem, co mi tento opar přináší za vzkaz. Poté jsme si uvědomila, že jsem v sobě potlačila některá slova, která jsem chtěla vyslovit. Bála jsem se je vyslovit.

Bála jsem se, že o toho člověka přijdu, když ta slova vyslovím. Rozhodla jsem se začít otevřeně komunikovat o svém problému a opar se mi do tří dnů ztratil. Někdy je těžké vyslovit vše, co člověk potřebuje říci, ale prožít bolestivý opar je mnohem horší stav.

Jak k nám problémy s opary promlouvají?

Herpes na rtech, herpes v rohovce, genitální herpes, pásový opar.

Jak si vyléčit problémy s opary?

Zbavte se svých iluzorních představ a toho, co vás paralyzuje. Pokud cítíte pocit viny, snažte se tohoto pocitu zbavit. Vyřešte svou nespokojenost, aby se vám co nejdříve ulevilo.

Na fyzické úrovni je důležité, aby se opar hojil v klidu, to znamená, že se nesmí rozškrábat či utrhnout. Pokud se tak stane, hrozí riziko, že se roznese na větší plochu. Můžete vyzkoušet na postižené místo přikládat teplé nebo studené obklady. Doporučuje se také potírat si opar propolisovou tinkturou, ústa je dobré vyplachovat šalvějí nebo i heřmánkem.

Afirmace pro léčbu: „V mém nitru je jen klid a pohoda. Vytvářím vždy jen harmonii. Zasloužím si cítit se skvěle.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová

Život s pohlavní nemocí

V pohledu na pohlavní choroby jsem relativně pozitivní, otevřená a hlavně nekritická. Věřím v dobro v lidech (i když někdy se může skrývat docela hluboko) a jsem si jistá, že nikdo nešíří pohlavní ani jiné neduhy naschvál. Pokud se stalo, dotyčná osoba o tom nejspíš neměla ani zdání.

I když ledacos můžeme přičítat zodpovědnosti a nezodpovědnosti, všechno má své limity a musíme pamatovat hlavně na moment vlastní volby. Zvolím-li si mít sexuální život, volím zároveň riziko pohlavních nemocí. Ať chceme nebo ne, pohlavní nemoci jdou se sexuálním životem ruku v ruce i při nejvyšší opatrnosti.

Promiskuita a jí podobné

Sama jsem nebyla vždycky příkladem opatrnosti nejvyšší a přiznávám se bez mučení, protože tajnosti schované pod povrchem mají tendenci shnít, stejně jako pečlivě schovaný herpes: prošla jsem si promiskuitním obdobím.

Promiskuita může být filozofie i životní styl – pro mě za mě, ať si každý dělá, co dělá. Já tu svou řadím do kategorie méně příznivé, a to jako další krok mých projekcí něčeho někam, následující po letech s poruchami příjmu potravy.

O bulimii je docela známé, že doprovází širší tendence k impulzivnímu či sebepoškozujícímu chování. Takové chování přináší krátkou potěchu, ale dlouhodobou bolest a graduální pokles sebeceny. V závěru taková slečna skončí se sebecenou „zadarmo“ a může se stát čím? Promiskuitní.

Do stejného pytle v tomto směru patří přejídání, alkohol, drogy, krádeže a fyzické sebepoškozování. Zůstaňme ale u mého dnešního tématu, kterým je sex. Sex jako impulzivní rozptýlení hluboce nešťastné holky, která marně a na špatných místech hledá milující náruč.

Ve svém talentu na sebeobviňování jsem považovala herpes za trest za promiskuitu, stejně jako žaludeční potíže a prořídlé vlasy za trest za bulimii.

Ať je příběh takový nebo makový, domnívám se, že je třeba se sebou mít soucit a odpustit si, neobviňovat se, a nepokračovat v trestání sebe sama jako přídavek ke všemu, co už se nám děje tak jako tak.

Od špatných zážitků je třeba vzít si jen tolik, aby to bylo dost na poučení a posun vpřed.

Dneska, po letech v psychoterapii, vidím-li bulimii, vidím svoji sílu, se kterou jsem ji překonala, a vidím-li promiskuitu, vidím rozvoj, jenž mě přivedl až k tomu cenit si sebe sama.

Zažívací potíže nemusí být vůbec spojené s bulimií, se kterou jsem se rozloučila už několik let nazpět.

Přesto jsem si tím jistá méně, než jsem si jistá tím, že jsem měla velké štěstí, protože promiskuita mi nezpůsobila žádné pohlavní nemoci, co by mě trápily dodnes.

Proč tedy vykládám o promiskuitě, která s tím nemá nic společného?

Protože nikoho neviním. Neviním ani sebe.

Láska jako ze žurnálu

Bylo mi 21, když jsem od všech svých problémů rozhodla odstěhovat na druhou stranu planety, majíc za to, že hořlaviny a impluzivní poruchy nejsou na palubě letadla povoleny. Naivní a otevřená šťastným zítřkům jsem se, jak to tak bývá, nastěhovala k problémům novým.

Ze začátku vypadalo všechno jako v pohádce, dokonce jsem se seznámila s místním klukem a šťastně se zamilovala. Všechno šlo hladce, dokud… no, dokud šlo všechno hladce.

Je jeden důvod, proč mám v životě ráda překážky. V životě bez překážek je jednoduché být spokojený, zamilovaný a podobně, ale teprve s překážkami se ukáže, co jsme zač a za kolik si stojíme.

A protože jednoho dne překážky v životě přijdou, ať chceme nebo ne, je možná dobré vrazit do zdi hned na začátku a zeptat se jeden druhého: skočíš se mnou, nebo utečeš k někomu, kdo kráčí uhlazenou cestou?

Sám se netestoval nikdy, zato kondom používá nerad, závazky vytváří ještě více nerad a ženy přirovnává k cukrátkům v bonboniéře.

Steven se rozhodl neskočit – v době, kdy se mé vízum blížilo ke konci, a řešení, které by zahrnovalo nás oba, by vyžadovalo moc velkou námahu a závazek. Pamatuji si ten večer, kdy jsme měli (nebo spíš neměli) finální rozmluvu, docela jasně.

Ráno si pamatuju ještě jasněji. Protože bolest z večerního rozchodu mě držela jenom několik měsíců, zato bolest z ranního objevu mě bolí dodnes. Ráno jsem totiž mezi nohama našla několik bolestivých puchýřků.

Ty mi byly diagnostikovány jako genitální herpes a není náhodou, že se objevily právě ten den. Herpes má neblahý zvyk všemu špatnému nasadit korunu a rád se objevuje v době zvýšeného stresu a psychického vyčerpání anebo oslabené imunity.

Pár následujících let bylo, co se vztahů týče, peklo. Moje už tak nalomené komunikační schopnosti s muži odešly kamsi do kytek a fakt, že mám herpes, je tam spolehlivě držel.

Zdálo se pohodlnější a bezpečnější nezačít si s nikým dlouhodobě a nevystavovat se citlivým promluvám.

Každý muž byl potenciální hrozba pro moji křehkou sebecenu, a tak mojí důvěry nedostal nikdo víc než jen na ochutnávku.

První a poslední coming out

Trvalo mi asi tak dva roky, než jsem dospěla k tomu, že bych se mohla s někým znovu sblížit. Tehdy jsem se potkala s jedním člověkem – byli jsme dobří přátelé, v ledasčem otevření, a jiskřilo to mezi námi jako o život. A tak jsem to na něj jeden den vybalila. Mám genitální opary.

Do té doby jsem žila v přesvědčení, že herpes není taková tragédie a dá se s ním žít, stejně jako mi to popsala doktorka. Nicméně po svém prvním svěření jsem byla vržena do přesvědčení, že mám možnosti dvě: dožít zbytek života sama, anebo žít ve lži.

Můj kamarád, jak se později ukázalo, nevěděl o genitálním oparu vůbec nic. Na to, aby mě zavrhl, stačilo vědomí, že genitální opar patří do skupiny pohlavních nemocí. Informace, co jsem mu o nemoci řekla, považoval za zkreslené (měl za to, že se chci ukázat v lepším světle), a dokonce mě obvinil z toho, že mi doktor lhal a měla bych si to ověřit.

Ve skutečnosti neměl ani snahu najít si nějaké informace na internetu. Zkrátka fakt, že mám pohlavní nemoc, a to je přece hrůza a tabu, mu stačil k rychlému a definitivnímu rozhodnutí.

Později, když se vody ustálily a já si skutečně došla k lékaři ověřit všechny informace, se mezi námi téma pohlavních nemocí otevřelo znovu.

Ukázalo se, že skutečně neví ani zbla, v životě slyšel jen o AIDS a chlamydii a tušil, že je to všechno jedno a to samé.

Sám se netestoval nikdy, zato kondom používá nerad, závazky vytváří ještě více nerad a ženy přirovnává k cukrátkům v bonboniéře: je zábava ochutnat je všechny a čím víc, tím líp….

Mnozí lidé o sobě rádi říkají, že mají otevřenou mysl, soucit, pochopení a vůbec sociální schopnosti. Zkuste jim říct, že máte pohlavní nemoc. Pak se ukáže, jestli mají otevřenou mysl, anebo jenom zatracené štěstí v ruské ruletě.

Život ve lži, nebo v samotě?

Nechat vymizet jednu osobu z mého života bylo jednodušší než nechat vymizet ránu a šok, kterou mi způsobilo moje první svěření. Dneska jsem pevně přesvědčená, že i já si zasloužím štěstí.

Hluboce respektuji rozhodnutí lidí, kteří se nechtějí vystavovat riziku a raději se zamilují jinde, ale nemám v plánu se nad nimi ani mrzet. Pokud se mnou muž nezvládne přejít relativně neškodný genitální opar, jak se mnou zvládne přejít život a smrtelné nemoci, které můžou jednou přijít? Přeji si, aby lidé soudili na základě objektivních znalostí a citu.

Protože…. Mysleli jste si, že s kondomem jste v bezpečí? Nejste. Mysleli jste, že v harmonickém vztahu jste v bezpečí? Nejste. Pohlavní nemoci nejsou pouze příběhem sukničkářů. Jsou příběhem lidí kolem vás, jen to nikdo neví.

Naštěstí, většina pohlavních nemocí je relativně neškodná a léčitelná, pokud se zajistí brzo. Genitální opar léčitelný není. Nebezpečný ale je. Nezabije vás ani vás nebude bolet víc než běžný opar na rtu. A nebude vás obtěžovat častěji než jednou do roka. Jeho nebezpečí spočívá ve všech lidech tam venku, lidech s předsudky a hlavně těch, co si myslí, že žijí ve stínu anděla strážného.

Fakta o genitálním oparu

  • Postihuje přibližně 1 z 6 lidí.
  • Je způsobený podobným virem jako opar na rtu. Podobně se i projevuje.
  • Z počátku infekce se objevuje častěji, frekvence a doba trvání se s časem snižuje. Běžně se pupínky objeví přibližně jednou za rok a přetrvají 3–7 dní.
  • Pupínky se často objeví při oslabené imunitě nebo při zvýšené stresové zátěži. Někdy bývají doprovázené slabou horečkou, bolestí hlavy a u žen i vaginálním výtokem.
  • V případě, že se pupínky objevují často (více než jednou za 3 měsíce), je možno užívat antivirotika, která výskyt oddálí a zkrátí dobu trvání. Virus v těle ale zůstává trvale.
  • Antivirotika a různé masti lze používat i při akutním výskytu. Zkrátí dobu trvání a uleví případnému svědění.
  • Genitální opar se přenáší pohlavním stykem. Je vysoce infekční v období, kdy má jedinec viditelné pupínky. V tomto období by se člověk měl vyvarovat styku, včetně styku s ochranou, protože virus se může přenést i přes kondom.
  • Risk přenosu viru v období, kdy virus „spí“ a nezpůsobuje pupínky, je malý, ale existuje. Jeden zdroj uvádí, že pouze jeden den v roce se virus může přenést i bez viditelných symptomů. Druhý lékař mi uvedl pravděpodobnost přenosu 0,5 procenta v období bez symptomů.
  • Přenos viru při orálním sexu na ústa druhé osoby, kde by způsobil opary na rtech, je vysoce nepravděpodobný. Lékaři ale, jak mají ve zvyku, takovou možnost nepopírají úplně.
  • Někteří lidé mohou mít virus v těle, aniž by kdy měli viditelné symptomy. Můžou pak nevědomě fungovat jako přenašeči.
  • Na herpes simplex virus neexistuje test. Že ho máte, zjistíte pouze tehdy, pokud se objeví symptomy. Ty se nemusí objevit vůbec, nebo se mohou objevit až dlouhou dobu po nákaze při nějaké zátěži organismu, často třeba v těhotenství.
  • Stejně jako opar na rtu (způsobený stejným druhem viru) ani genitální opar není zdraví nebezpečný. Kvalitu života omezuje hlavně v sociální sféře.
  • Laickým příspěvkům na internetu obecně nevěřím a všechny zde uvedené informace jsem získala od lékařů a odborníků na sexuální zdraví, a to ze zdrojů několika a ve třech odlišných zemích.
  • Jednu humornou radu z internetu tu přece uvedu: „Jediný způsob, jak se vyhnout infekci, je nemít vaginální, anální nebo orální sex.“
  • Monika, čtenářka Psychologie.cz

Chcete se i vy podělit o své myšlenky nebo příběh formou článku? Napište nám na mail [email protected]

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector