Hemolytický streptokok – vše o zdraví

Hemolytický streptokok - Vše o zdraví

Streptococcus pyogenes – patří k beta-hemolytickým streptokokům skupiny A. U člověka dokáže vyvolat známý zánět mandlí, je původcem spály, hnisavého zánětu kůže, revmatické horečky a zánětu ledvin. Tento bacil obsahuje důležité látky, které se pak podílejí na vývoji a charakteru onemocnění. Například obsahuje bílkovinu tzv. M-protein, který umožňuje přichycení mikroba na povrch sliznice a dokonce odolává obrannému systému těla člověka (fagocytóze), aby byl bacil zneškodněn.

Dokáže uvolňovat jedy (toxiny), které pak způsobí zčervenání kůže u spály a v tom nejhorším případě šok organizmu. Z dalších biologicky aktivních produktů uvedu streptolyzin O, protože se čtenář může setkat s laboratorním testem ASLO.

Organizmus si totiž vytvoří protilátky proti tomuto streptolyzinu a my pak podle hladiny protilátek můžeme nepřímo streptokoka diagnostikovat. Zdrojem nákazy jsou nemocní lidé nebo bacilonosiči – lidé, kteří v sobě přechovávají bacil. Ten jim neškodí, ale mohou jej přenést na jiného člověka, kterému již může způsobit nemoc.

Streptokoky tvoří běžně 15 až 20 % zánětů mandlí. V době epidemie až 30 %. Vstupní branou je sliznice nosohltanu, streptokoky pronikají do lymfoidní tkáně nejen kolem krku, ale i ve vzdálených místech břicha apod. Onemocnění začíná horečkou, zimnicí, bolestmi v krku, polykacími obtížemi, mohou být bolesti svalů, bolesti břicha.

Rozvíjí se šarlatové zbarvení mandlí a okolní tkáně, zduření podčelistních uzlin, které jsou na dotyk citlivé.

Scarlatina – spála. Je to vlastně streptokoková angína s červenou drobnoskrvrnitou vyrážkou, tzv. spálovým exantémem. Je vyvolán uvolněným toxinem, který se váže na stěnu kapilár kůže a sliznic.

Kůže je na pohmat drsná a v rekonvalescenci se může šupinovitě olupovat, na dlaních a ploskách nohou se olupuje v cárech. Streptokok dokáže také způsobit zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic – je příčinou asi u 3 % těchto nemocí.

Terapie všech uvedených nemocí je stejná. Lékem volby je penicilin.

Pozornost celostní medicíny je směřována hlavně do oblasti prevence a rekonvalescence. Grampozitivní koky jsou součástí normální mikrobiální flóry u zdravých jedinců. Nejsou důvodem k antibiotické léčbě. Pokud je onemocnění jasně vyjádřeno výše popsanými klinickými projevy, pak antibiotická léčba je samozřejmá.

Do mé ordinace přijde pacient a chce vyléčit angínu bez podání antibiotik. Můj první dotaz zní: “Budete se léčit v posteli nebo budete v práci?” Základním předpokladem pro úspěšné zvládnutí léčby je klid na lůžku. Organizmus se musí vypořádat s bacilem, potřebuje k tomu klid. Jde o imunitní systém. Ten s bacilem normálně komunikuje, bacil v organizmu normálně je.

V případě porušení rovnováhy = oslabení imunitního systému vyčerpáním, prochlazením, stresem se v těle vytvoří podmínky, kdy se začne streptokok uplatňovat. V začátku nemoci musíme do postele, musíme dát šanci imunitnímu systému.

Lokálně provádět dezinfekci, kloktat různými přírodními prostředky i heřmánkem, šalvějí, slabým roztokem hypermanganu nebo roztokem z, GrepoSeptu. Od Bylináře můžeme použít Angin – bylinný roztok.

V začátku nemoci lékař provede výtěr z krku, odešle jej na mikrobiologické vyšetření a po dvou dnech provede kontrolu stavu.

Pokud je výtěr negativní a klinický stav je přijatelný, pokračujeme v uvedené léčbě, pokud je ve výtěru přítomen přemnožený bacil a klinický stav nevede ke zlepšování, pak musíme nasadit antibiotikum. Na podporu imunitního systému používáme  např.

echinaceu a mnoho dalších bylinek. Hodí se podat extrakt z bezu černého (Zianica Phlogist) nebo rakytníku (Zianica Denaxieta).

V rekonvalescenci se pak zaměříme na obnovu střevní mikroflóry probiotiky. Po antibiotické léčbě je nejprve vhodné nastolit “pořádek” ve střevu podáváním probiotik. Tímto krokem se nepřímo posílí imunita, která se snadněji vrátí do normy.

Také se tím zajistí lymfatická drenáž, tolik potřebná u zduřelých uzlin. I zde můžeme použít již uváděný Angin od Bylináře, z antihomotoxických prostředků je namístě Lymphomyosot. Jde současně o prevenci přemnožení kvasinky a ulehčíme jaterní buňce a ledvinám.

Z tohoto důvodu doporučuji nakonec zařadit extrakt z červené řepy (Zianica Imunogen).

Výtěr z krku a nosohltanu: proč a jak se provádí?

Hemolytický streptokok - Vše o zdraví

Výtěr z krku je běžně prováděné vyšetření, které slouží k diagnostice různých respiračních a dalších infekčních onemocnění krku a dýchacích cest.

  • Používá se například při podezření na streptokokovou angínu, zápal plic, tonzilitidu nebo čepy na mandlích, černý kašel, meningitidu nebo COVID-19.
  • Cílem výtěru z krku je odebrat vzorek hlenu ze sliznic nosohltanu nebo krku a prokázat (nebo vyloučit) přítomnost mikroorganizmů, které vyvolávají respirační infekce.
  • Pokud se například v odebraném vzorku prokáže nový koronavirus SARS-CoV-2, znamená to, že pacient má onemocnění COVID-19, i když nemusí mít žádné příznaky.
  • Stejně tak přítomnost baktérie Streptococcus pyogenes (beta-hemolytický streptokok ze skupiny A) ve výtěru z krku může znamenat, že máte streptokokovou angínu.

Na druhou stranu platí, že výtěr z krku je jen pomocné vyšetření, protože všichni lidé, kteří jsou pozitivní na nějakou baktérii či mikroorganizmus, nemusí být skutečně nemocní. Někteří lidé tak mohou ve výtěru z krku mít mikroby, kteří vyvolávají určité choroby, ale sami tímto onemocněním netrpí, protože jim konkrétní patogen neškodí.

Kromě nosohltanu a krku lze stěry odebírat i z jiných sliznic, včetně očí, pochvy, řitního otvoru, apod.

Proč se výtěr z krku provádí?

  1. Výtěr z krku se provádí v rámci diagnostiky různých respiračních a dalších infekčních onemocnění.
  2. Cílem je zjistit původce onemocnění a podle toho nasadit vhodnou léčbu.

  3. Například při prokázání virové infekce nemá smysl užívat antibiotika, zatímco při bakteriální infekci je informace o původci onemocnění zásadní, protože pomáhá vybrat vhodná antibiotika, na která je příslušný patogen citlivý.

  4. Kromě diagnostiky infekčních onemocnění pomáhá výtěr z krku také epidemiologům (například během současné pandemie COVID-19 je pozitivita pacienta na SARS-CoV-2 signálem pro zahájení epidemiologického šetření a zjišťování osob, se kterými se daný pacient setkal).

Jak se připravit na výtěr z krku?

  • Před výtěrem z krku či nosohltanu si nevyplachujte ústa antiseptickou vodou ani byste neměli užívat antibiotika (oboje může ovlivnit výsledky vyšetření).
  • Výtěr z krku či nosohltanu je poměrně nepříjemné vyšetření, které některé lidi může dráždit ke zvracení nebo kašli.
  • Zejména děti mají často tendenci se hýbat a bránit.
  • Proto je důležité dítěti vysvětlit co ho při výtěru z krku čeká a pokud možno se ho snažit zklidnit.

Jak se provádí výtěr z krku?

Před výtěrem v krku vás lékař požádá, abyste zaklonili hlavu a otevřeli ústa. Někdy lékař ještě stlačí pacientovi jazyk dolů lékařskou lopatku (dřevěnou nebo ocelovou špachtlí), aby při vlastním výtěru v krku nepřekážel a poté s pomocí sterilní vatové tyčinky odebere vzorek z krku.

Někdy se výtěr z krku provádí také přes nosní dutinu. Toto vyšetření je nepříjemnější, protože lékař musí zastrčit odběrovou tyčinku s vatou hluboko do nosu a následně odebrat vzorek z nosohltanu, mandlí a dalších částí krku.

Výtěr z krku přes dutinu nosní se provádí například při vyšetření na původce onemocnění COVID-19.

Po odběru se vatová tyčinkase vzorkem vloží do sterilní zkumavky a odešle do mikrobiologické laboratoře, kde se provádí kultivační testy (vzorek se nanese na speciální živnou půdu zvanou agar a sleduje se, zda v ní nevyrostou kolonie baktérií) a další mikrobiologická vyšetření s cílem zjistit přítomnost baktérií nebo virů (například na základě přítomnosti částí nukleových kyselin – DNA nebo RNA ve vzorku).  

Kultivace trvá několik dní, takže po výtěru z krku budete muset v některých případech na výsledky čekat zhruba 2 – 3 dny. Někdy jsou výsledky z krku či nosohltanu známé i rychleji.

Výtěr z krku je zcela bezpečné vyšetření, se kterým nejsou spojeny žádné významné komplikace. Nicméně samotné vyšetření je nepříjemné. Spíše než bolest pacient pociťuje tlak a šimrání v místě odběru a někdy může toto místo být citlivější i několik dní.

Co vás čeká po výtěru z krku?

Pokud se ve výtěru z krku zjistí přítomnost bakteriální infekce, nasadí pacientovi lékař vhodnou antibiotickou léčbu (antibiotikum se vybírá podle citlivosti dané baktérie, která se stanovuje spolu s kultivací).

V případě, že se z výtěru v krku zjistí přítomnost virů, antibiotika se nepodávají a zahájí se standardní léčba příslušného onemocnění.

Někdy se podávají antivirotika (léky proti virům), jindy je léčba jen symptomatická (léčí se příznaky onemocnění, například na horečku se užívají léky proti horečce – antipyretika) nebo pacientovi lékař předepíše speciální léky (například interferony, apod.).

Co si z článku odnést?

Výtěr z krku a nosohltanu je cenné vyšetření, které slouží ke zjištění původce respiračních a dalších infekcí. S jeho pomocí lze zjistit, zda se jedná o onemocnění bakteriální, virové nebo plísňové, což pomáhá v diagnostice i léčbě.

Zajímavé:  Léčba Nízké Hladiny Testosteronu?

Výtěr z krku je tak jedním z vyšetření, které lékařům pomáhá v rozhodování o nejlepším způsobu léčby na vybraná onemocnění.

S vysokou horečkou ihned k lékaři, i když nekašlete. Může signalizovat kožní onemocnění růží

Infekční kožní onemocnění tzv. růží může vzniknout po přechodném oslabení imunity. Způsobuje ho infekce hemolytickým streptokokem, který se v podkoží pomnoží a způsobí infekční kožní zánět. Onemocnění se projevuje vysokou teplotou, únavou a lokálním bolestivým zarudnutím kůže a vždy vyžaduje razantní a dlouhodobou léčbu antibiotiky. Radí MUDr. Petr Grenar.

Kožní onemocnění tzv. růží způsobuje beta hemolytický streptokok, který jako prvotní infekt do těla vstoupí i pouhou miniaturní oděrkou a v němém stadiu čeká, až dojde k oslabení organismu. K oslabení imunity může dojít i pouhým stresem, ale často onemocnění vzniká po úraze, viróze nebo chřipce. Streptokok se v podkoží následní pomnoží a způsobí infekční kožní zánět.

S vysokou horečkou ihned k lékaři a dobře prohlédnout dolní končetiny

Projeví se často nejprve prudkým vzestupem teplot, kdy v počátku skutečná příčina není hned patrná. Po infektu je proto nutné doslova pátrat. Nejčastěji se totiž projeví na dolních končetinách v oblasti plosky nohy, kde může být skrytá mykóza v meziprstí, což je ostatně i vhodné vstupní místo pro samotný patogen. Mnohdy rozsah infektu neodpovídá výši teploty.

Pacient může trpět vysokými horečkami při pouhém menším lokálním zánětu. Tento stav ale dlouho netrvá. Pokud se infekt neléčí, zánět se velmi rychle rozšíří. Lymfatickou cestou rychle postupuje dále a způsobuje až septickým stav, který může končit hospitalizací a může mít dramatický průběh.

Léčba vždy vyžaduje razantní léčbu antibiotiky

Růže musí být léčena dostatečně dlouho. Pokud léčba není dostatečně agresivní a účinná, dochází k chronickému zánětu. Pak již pominou výrazné celkové příznaky (horečka, únavnost, pocit schvácenosti), zůstává pouze bolestivost v oblasti kožního zánětu, který se ale po studeném obkladu může srovnat.

Patogen ale v latentním stadiu v podkoží nadále přečkává a doslova čeká na oslabení organismu, kdy ze zdánlivě plného zdraví růži chytneme znovu. Není to ale nové onemocnění, jedná se naopak o starý zánět.

Dalším problémem pak je, že onemocnění postihuje i lymfatickou drenáž dolních končetin, kde zůstává zbytkové poškození lymfatické tkáně.

Při opakovaných růžích pak zůstávají dlouhodobé otoky, které samy o sobě zhoršují prognózu růží do budoucna. V oblasti otoku se růže mnohem častěji opakuje a mívá mnohem horší průběh.

Pokud pacient navíc trpí chronickou žilní nedostatečností v rámci varixů, vzniká vážná komplikace vleklých bércových vředů. Onemocnění růží proto nikdy nepodceňujte.

Streptokoková angína

Jak je vyšetření využíváno?Kdy je vyšetření požadováno?Co výsledek vyšetření znamená?Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením

Jak je vyšetření využíváno?

Vyšetření je použito k rozlišení, zda má pacient faryngitidu způsobenou streptokokem skupiny A. Většina infekcí způsobujících bolest v krku je způsobena viry, a může přejít bez terapie během několika dnů. Streptokoky skupiny A způsobují faryngitidu u 5-15% dospělých a 15-30% dětí.

Je důležité identifikovat původce nákazy a léčit jej antibiotiky. Angina je nakažlivé onemocnění a šíří se kontaktem s nemocným. Pokud není infekce léčena, může dojít k sekundárním komplikacím, jako je revmatická horečka (poškozující srdce) nebo glomerulonefritida (poškozující ledviny).

Protože je streptokoková nákaza rutinně diagnostikována a léčena, tyto komplikace se objevují velmi vzácně.

Hlavními symptomy infekce jsou horečka, bolest v krku, bolest hlavy, červený krk, nateklé uzliny a celková únava.

Rychlý streptokokový test a/nebo kultivace výtěru z krku bývají použity k průkazu streptokoka skupiny A jako původce faryngitidy a váš lékař předepíše antibiotickou léčbu.

Pokud je výsledek vyšetření rychlého streptokokového testu pozitivní, není potřeba dalšího vyšetření a lékař může začít antibiotickou terapii. Pokud je vyšetření negativní, měla by být provedena kultivace bakterie pro potvrzení výsledku. Kultivace je přesnější než rychlý streptokokový test, ale vyžaduje několik dnů.

  • Kdy je vyšetření požadováno?
  • Lékař obvykle vyšetření objedná, pokud má pacient bolest v krku a horečku, která může být způsobena bakteriální infekcí horních dýchacích cest.
  • Mezi příznaky infekce patří:
  • Bolest v krku
  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Načervenalé mandle s bílými nebo žlutými skvrnami v zadní části krku
  • Nateklý krk
  • Slabost
  • Ztráta chuti k jídlu

Pokud je přítomen kašel nebo rýma, jedná se spíše o virovou infekci.

Co výsledek vyšetření znamená?

Pozitivní kultivace krku nebo rychlého streptokokového testu dokazuje přítomnost streptokoka skupiny A, bakterie způsobující angínu.

Negativní výsledek rychlého streptokokového testu poukazuje, že pravděpodobně nemá pacient faryngitidu, ale nemůže ji vyloučit, dokud laboratoř nezhodnotí kultivační vyšetření. Kultivace je citlivější, ale trvá minimálně 48 hodin.

Vzácně může být faryngitida způsobena streptokoky skupiny C nebo G. V tomto případě je rychlý test negativní a kultivace pozitivní.

  1. Současné podání antibiotické terapie nebo kloktání ústní vody může ovlivnit výsledek vyšetření.
  2. Pokud je kultivace negativní, pravděpodobně se jedná o virovou infekci.
  3. Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.

Infekce se rozšiřuje mezi lidmi sekrety z dýchacích cest obsahujících streptokoky. Během chřipkové sezóny, počáteční příznaky chřipky (horečka, nachlazení, bolest hlavy, bolest krku a svalů) může připomínat anginu. Vzácně tyto příznaky mohou být způsobeny mnohem vážnějším akutním onemocněním, septikémií.

K rozlišení anginy a chřipky může být provedet rychlý streptokokový test i influenza test. Pokud jsou obě vyšetření negativní, může být nařízeno kompletní vyšetření krve k zhodnocení bílých krvinek a hemokultivace k vyloučení sepse.

Léčba každé z těchto infekcí je velmi odlišná a je důležitá okamžitá diagnóza k předepsání správné terapie.

Pacienti se obvykle léčí antibiotiky a jsou infekční po dlouhou dobu. Pacienti se streptokokovou faryngitidou se mohou nakonec uzdravit bez antibiotické terapie, ale léčba bude trvat delší dobu a je větší riziko sekundárních komplikací.

Faryngitida je nejběžnější u 5-10 letých dětí. Až 20% školáků jsou nosiči, mající bakterii bez klinických příznaků. Přenašeč může rozšiřovat infekci v okolí.

Streptokok

Tento článek je o rodu bakterií. O obecném řetízkovitém tvaru bakterií pojednává článek koky.Streptokok Streptococcus pyogenes Vědecká klasifikace Doména bakterie (Bacteria) Oddělení Firmicutes Třída Bacilli Řád Lactobacillales Čeleď Streptococcacae Rod streptokok (Streptococcus)Rosenbach, 1884 Typový druh Streptococcus pyogenesRosenbach, 1884 Některá data mohou pocházet z datové položky.

Streptokok (Streptococcus) je rod kokovitých grampozitivních bakterií z čeledi Streptococcacae, které charakterizuje řetízkové uspořádání (odtud jejich pojmenování z řeckého στρεπτος – streptos, což znamená ohebný, zkroucený – jako řetěz).

Některé bakterie tohoto rodu se u lidí a zvířat vyskytují přirozeně a jsou součástí bakteriální mikroflóry kůže a sliznic, jiné se zase používají v potravinářském průmyslu. Ovšem existují i patologické druhy těchto bakterií, které jsou původci nejrůznějších onemocnění. V dnešní době je známo více než 70 druhů streptokoků širokého spektra různě závažných infekcí.

Nejvýznamnější patologické druhy

  • Streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes)
  • Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae)
  • Pneumokok (Streptococcus pneumoniae)

Výskyt

Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně. U mužů se streptokoky mohou vyskytovat v močové trubici, moči, horních cestách dýchacích či ve stolici.

Příznaky

Streptokok do těla proniká sliznicí nosohltanu. Onemocnění začíná horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním, bolestí svalů nebo i břicha. Až z 20 % mohou streptokoky za záněty mandlí a angínu. Mohou však vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

Odlišné příznaky má Streptococcus agalactiae. Způsobuje invazivní bakteriální infekce novorozenců, těhotných a netěhotných dospělých působením bakterií přímo na buňky nebo nepřímo pomocí toxinů, které uvolňují.

U dospělých jsou především postiženy starší osoby (70 let a více), osoby s poruchou imunity, např. diabetici, u nichž se projevuje infekcemi močových cest, pneumonií, endokarditidou a výjimečně i meningitidou.

Kolonizace těhotných žen je většinou asymptomatická, někdy se však může objevit zánět amnionu, endometritida nebo genitouretrální infekce s bakteriémií. V šestinedělí navíc může bakteriémie u žen po císařském řezu vést k endokarditidě, meningitidě nebo ke tvorbě abscesů.

Streptokokové infekce však nejčastěji převládají u novorozenců, z důvodu nedostatečně vyvinutého imunitního systému.[1]

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy mohou být jak nemocní lidé, tak i lidé, kteří bacil pouze šíří – tzv. bacilonosiči. Přenos streptokoků je možný např.

Zajímavé:  Akutní Zánět Slinivky Břišní Příznaky?

kapénkově v uzavřených prostorech s vysokou koncentrací osob, pomocí nakažených předmětů, jako jsou špatně umyté sklenice či příbory, nebo při líbání a při sexuálních aktivitách.

Asi 3 % mužů mají streptokoky v močové trubici, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.

Léčba

Streptokok se léčí pomocí antibiotik. Laboratorní kultivace zjistí citlivost na základní typy antibiotik a ty je pak možno předepsat ošetřujícím lékařem. Pro podporu imunitního systému je dobré užívat i bylinné pomocníky, jako je echinacea, extrakt z černého bezu nebo rakytníku. V době rekonvalescence je třeba, aby se pacient zaměřil na obnovu střevní mikroflóry probiotiky.

Přehled významných druhů

  • Streptococcus uberis
  • S. mutans
  • S. pneumoniae
  • S. pyogenes
  • S. salivarius
  • S. sanguinis
  • S. suis
  • S. viridans
  • S. agalactiae
  • S. dysgalactiae
  • S. bovis
  • Streptococcus equi
  • S.thermophilus

Reference

  1. ↑ Medixa.org I Streptokok – článek

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu streptokok ve Wikimedia Commons
  • Taxon Streptococcus ve Wikidruzích
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Autoritní data: GND: 4183655-8 | PSH: 846Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Streptokok&oldid=18251797“

Vyjádření k anginám a nosičství streptokoků skupiny A ve školkách, SZÚ

13. říjen 2010| RNDr. Jitka Motlová, CSc.

Odpovídáme na četné dotazy epidemiologů, pediatrů a rodičů dětí – vyjádření k onemocnění a nosičství vyvolanými β-hemolytickými streptokoky skupiny A ve školkách.

Tzv. krční β-hemolytické streptokoky sérologické skupiny A (Streptococcus pyogenes) vyvolávají respirační onemocnění – angínu (bez vyrážky) a spálu (angína s vyrážkou).

Charakteristický exantém (vyrážka) a následné olupování kůže na dlaních a chodidlech jsou charakteristické příznaky spály streptokokového původu. V populaci se streptokoky skupiny A udržují častými přenosy z jedince na jedince.

Nevyvolá-li streptokok u člověka primární onemocnění, hnisavou komplikaci nebo pozdní následek (onemocnění srdce nebo ledvin) do cca 1 měsíce po uchycení na sliznicích, považují se rizika pro hostitele za zanedbatelná. Nakažlivost hostitele pro vnímavé okolí také rychle klesá.

V kolektivu (např. školka) nebo uzavřené populaci stálého složení se tedy každý streptokok za určitou dobu  „opotřebuje‘ a nakonec vymizí. V bezprostředním okolí vyučovatelů je možné streptokoky prokázat na jejich prádle, ve vzduchu, v prachu, na předmětech a pod.

V zaschlém stavu si mohou udržet životaschopnost až po měsíce. Význam těchto tzv. druhotných rezervoárů je pro šíření respiračních infekcí prakticky zanedbatelný. Výskyt pozdních následků se v České republice  pohybuje v promilových hodnotách.

Vnímavost jedince vůči angínám se mění s věkem. Onemocnění jsou vzácná u docela malých dětí, od předškolního věku nejméně do mladších věkových skupin dospělosti je vnímavost vysoká, snižovat se začíná po 40.

roce života i vzhledem k nízké expozici těchto osob streptokokovým nákazám. Před onemocněním vyvolaným streptokoky skupiny A ochraňují typově specifické protilátky.

Vzhledem k širokému spektru jejich typových antigenů (více než 120), které jsou impulsem pro tvorbu protilátky, je tento způsob ochrany organizmu před infekcí velmi limitovaný.

Oproti charakteristickým znakům streptokokové spály, mohou být příznaky uváděné jako typické pro streptokokovou angínu vyvolány i jinými patogeny. Přibližně 80% angín je virového původu, ve zbývajících 20% převažují anginy vyvolané streptokoky skupiny A (cca 1/3 případů z těchto 20%).

Diagnostiku respiračního onemocnění dále znesnadňují infekce probíhající atypicky, s minimálními příznaky nebo zcela asymptomaticky (bezpříznakově). Klinický odhad původce onemocnění proto musí být vždy doplněn bakteriologickým kultivačním vyšetřením – výtěr z tonzil (krku).

 Pro streptokokové respirační onemocnění je typická ve většině případů bohatá kultura streptokoků skupiny A v krku, u potenciálních nosičů i na nosní sliznici. Nález streptokoků skupiny A při angíně sám o sobě však neprokazuje streptokokový původ onemocnění z důvodu relativně častého nosičství.

U dětí (zejména 5-9 letých) a mladých jedinců v těsných kolektivech může nosičství dosahovat 20-30%. Streptokokovou infekci od nosičství lze bezpečně rozlišit pouze retrospektivně (zpětně) průkazem zvýšené hladiny dvou protilátek streptokoka skupiny A – antistreptolyzinu O a antideoxyribonukleázy B.

Pokud není nález streptokoků projevem aktivní streptokokové infekce, není ani nebezpečným zdrojem streptokokové nákazy a pozdních následků.

Cílem léčby onemocnění je zejména včasná eradikace (odstranění) streptokoků, která je základem prevence pozdních streptokokových následků. Penicilin stále zůstává nejúčinnějším antibiotikem k léčbě streptokokových nákaz.

Pro přežívání streptokoků po penicilinové léčbě je z celé řady uvažovaných faktorů (nedostatečná dávka a/nebo nedostatečná doba podání antibiotika, lokální faktory v postižené tkáni, přežívání streptokoků v buňkách tkáně nebo kryptách mandlí, vnímavost jedince apod.

) nejvýznamnějším fenoménem perzistence poměrně nepatrného počtu buněk v klidovém stádiu dělení. Z uvedených důvodů může kontrolní vyšetření po ukončené léčbě v cca 5% ukázat přítomnost streptokoka téhož typu. Obvykle nelze rozlišit, zda jde o reinfekci od kontaktů nebo o přežití původního kmene.

Je známo, že pomalu rostoucí nosičské kmeny se daří eliminovat penicilem obtížněji, než rychle se množící kmeny v akutní fázi infekce.

Pokud došlo k opakovanému onemocnění s novou přítomností streptokoků, nebo je prokázána po léčbě bohatá kultura streptokoků skupiny A a je zvláštní důvod k novému pokusu o eradikaci, je doporučeno opakované podání penicilinu.

Pokud streptokoky „přežijí‘ i tuto léčbu, je dle zkušeností pouze malá naděje na úspěšnost třetího pokusu. Zároveň je pravděpodobné, že od počátku šlo o nosiče a onemocnění vyvolané jiným patogenem. Ale i v případě, že původní onemocnění bylo streptokokové, pak po dvou léčebných pokusech ustoupilo již podstatně riziko vzniku pozdních následků i nakažlivost pro okolí natolik, že již není důvod k dalšímu zásahu.

Mimo toto selhání eradikace streptokoků má však podávání antibiotik pro jedince i závažná rizika, tj. eliminaci  běžné orální mikroflóry která zahrnuje celou řadu bakteriálních rodů a druhů produkujících substance a obsahujících struktury ochraňující před uchycením kmene na sliznici, což je prvý krok umožňující navázat dalším fázím rozvoje onemocnění.

Primárním zdrojem infekce může být nejen člen kolektivu, ale i osoby z řad rodičů, sourozenců, příbuzných, kamarádů a dalších.

Pro podchycení všech možných zdrojů infekce by proto bylo nutné bakteriologicky vyšetřit (včetně zjištění typu kmene) a antibiotiky současně s nosiči kolektivu přeléčit v jediný okamžik i tyto osoby.

Tento velmi na organizaci a finance nákladný postup je prakticky neproveditelný a proto i nedoporučovaný. Při možnosti výskytu nosičství různými typy streptokoka skupiny A by pak hrozilo stále opakované a zbytečné podávání antibiotik.

Jiná situace může nastat, pokud dojde k epidemii streptokokového onemocnění s následky. Zda jde o epidemii posoudí epidemiolog na základě počtu onemocnění, počtu osob v kolektivu a doby po kterou se onemocnění vyskytuje. RNDr. Jitka Motlová, CSc. Vedoucí referenční laboratoře pro streptokoky CLČ OML Státní zdravotní ústav

Praha 12.10.2010

Streptokoková infekce skupiny A – Group A streptococcal infection

Skupina A streptokokové infekce je infekce s streptokok skupiny A (GAS).

Streptococcus pyogenes zahrnuje převážnou většinu streptokoků skupiny A Lancefield a je často používán jako synonymum pro plyn. Nicméně, S. dysgalactiae může být také skupina A. S.

pyogenes se o beta-hemolytické druhů grampozitivních bakterií, který je zodpovědný za širokou škálu obou invazivní a neinvazivní infekcí.

Infekce GAS se může šířit přímým kontaktem s hlenem nebo vředy na pokožce. Infekce plynem mohou způsobit> 500 000 úmrtí ročně. Navzdory vzniku antibiotik jako léčby β-hemolytického streptokoka skupiny A je infekce GAS rostoucím problémem, zejména na africkém kontinentu.

Existuje mnoho dalších typů streptokoků (druh Streptococcus ), včetně streptokoků skupiny B ( Streptococcus agalactiae ) a Streptococcus pneumoniae , které způsobují jiné typy infekcí a neměly by být zaměňovány se streptokoky skupiny A. K patogenezi GAS přispívá několik faktorů virulence, například M protein , hemolysiny a extracelulární enzymy.

Druhy infekce

Β-hemolytický streptokok skupiny A může způsobit infekce hrdla a kůže. Mohou se lišit od velmi mírných stavů po těžké, život ohrožující nemoci.

Ačkoli není zcela jasné, co způsobuje, že se u různých lidí v důsledku infekce stejnými patogenními bakteriemi vyvinou různá onemocnění , existuje podezření, že zdrojem těchto variací jsou hostitelské fenotypové a epigenetické faktory. Mnoho faktorů virulence GAS může skutečně ovlivnit epigenetiku hostitele.

Navíc osoby s potlačeným nebo narušeným imunitním systémem mohou být náchylnější k určitým onemocněním způsobeným GAS než jiné osoby s neporušeným imunitním systémem.

Lidé mohou také nést plyn buď na kůži, nebo v krku a nevykazovat žádné příznaky. Tyto nosiče jsou méně nakažlivé než symptomatické nosiče bakterií .

Neinvazivní infekce způsobené plynem bývají méně závažné a častější. Vyskytují se, když bakterie kolonizují oblast krku, kde rozpoznává epiteliální buňky .

Dvě nejvýznamnější infekce GAS jsou neinvazivní: strep krku ( faryngitida ), kde způsobuje 15–30% dětských případů a 10% dospělých případů, a impetigo . Ty mohou být účinně léčeny antibiotiky.

Šarlach je také neinvazivní infekce způsobená plynem, i když mnohem méně častá.

Invazivní infekce způsobené β-hemolytickým streptokokem skupiny A bývají závažnější a méně časté. K tomu dochází, když je bakterie schopna infikovat oblasti, kde se bakterie obvykle nenacházejí, například krev a orgány . Mezi nemoci, které mohou být v důsledku toho způsobeny, patří streptokokový syndrom toxického šoku (STSS), nekrotizující fasciitida (NF), zápal plic a bakterémie .

  • Infekce GAS může navíc vést k dalším komplikacím a zdravotním stavům, zejména akutní revmatické horečce a poststreptokokové glomerulonefritidě .
  • Nejčastější:
  • Méně časté:
  • (* Všimněte si, že meningitida, sinusitida a zápal plic mohou být všechny způsobeny Strep skupiny A, ale jsou mnohem častěji spojovány se Streptococcus pneumoniae a neměly by být zaměňovány.)

Těžké infekce

Některé kmeny streptokoků skupiny A (GAS) způsobují těžkou infekci. Závažné infekce jsou obvykle invazivní, což znamená, že se bakterie dostaly do částí těla, kde se bakterie obvykle nenacházejí, jako je krev , plíce , hluboké svaly nebo tukové tkáně .

Mezi nejvíce ohrožené patří děti s planými neštovicemi ; osoby s potlačeným imunitním systémem ; popálit oběti ; starší osoby s celulitidou , cukrovkou , vaskulárními chorobami nebo rakovinou ; a osoby užívající steroidy nebo chemoterapii .

Intravenózní uživatelé drog jsou také vystaveni vysokému riziku. PLYN je celosvětově významnou příčinou šestinedělí , způsobuje závažnou infekci a, pokud není včas diagnostikována a léčena, smrt nově porodených matek.

Těžké GAS onemocnění se může také objevit u zdravých osob bez známých rizikových faktorů.

Všechny závažné infekce plynem mohou vést k šoku , selhání multisystémových orgánů a smrti . Včasné uznání a léčba jsou zásadní. Diagnostické testy zahrnují krevní obraz a analýzu moči, jakož i kultury krve nebo tekutin z místa poranění.

Těžké streptokokové infekce skupiny A se často vyskytují sporadicky, ale mohou se šířit kontaktem mezi lidmi.

Úzké kontakty s lidmi zasaženými těžkými streptokokovými infekcemi skupiny A, které jsou definovány jako osoby s prodlouženým kontaktem v domácnosti týden před nástupem nemoci, mohou mít zvýšené riziko infekce .

Toto zvýšené riziko může být způsobeno kombinací sdílené genetické citlivosti v rodině, blízkým kontaktem s nosiči a virulencí streptokokového kmene skupiny A, který se na něm podílí.

Politiky veřejného zdraví v mezinárodním měřítku odrážejí rozdílné názory na to, jak by se mělo zacházet s blízkými kontakty lidí postižených závažnými streptokokovými infekcemi skupiny A.

Health Canada a USA CDC doporučují úzké kontakty k úplnému vyhodnocení u svého lékaře a mohou vyžadovat antibiotika; současné pokyny Agentury pro ochranu zdraví ve Spojeném království stanoví, že z řady důvodů by blízcí kontakty neměli dostávat antibiotika, pokud nejsou symptomatická, ale že by měli dostat informace a rady k vyhledání okamžité lékařské pomoci, pokud se u nich objeví příznaky. Pokyny jsou však jasnější v případě dvojic matka-dítě: matka i dítě by měli být léčeni, pokud se u nich během prvních 28 dnů po narození objeví invazivní infekce GAS (i ​​když některé důkazy naznačují, že tyto pokyny nejsou ve Velké Británii běžně dodržovány) ).

Diagnóza

Diagnóza je pomocí výtěru z postižené oblasti pro laboratorní testování. Provede se Gramovo barvení, aby se ukázaly grampozitivní koky v řetězcích. Poté se organismus kultivuje na krevním agaru s přidaným bacitracinovým antibiotickým diskem, aby se prokázaly beta-hemolytické kolonie a citlivost (zóna inhibice kolem disku) na antibiotikum.

Kultivace na agaru neobsahujícím krev a následné provedení testu katalázy by mělo vykazovat negativní reakci na všechny streptokoky. S. pyogenes je negativní na CAMP a hippurát . Sérologická identifikace organismu zahrnuje testování na přítomnost polysacharidu specifického pro skupinu A v buněčné stěně bakterie pomocí testu Phadebact .

Pro předběžnou identifikaci beta-hemolytických streptokoků skupiny A se používá rychlý test pyrrolidonyl arylamidázy (PYR). GBS dává v tomto testu negativní nález.

Prevence

Infekci S. pyogenes lze nejlépe předcházet účinnou hygienou rukou. V současné době nejsou k dispozici žádné vakcíny na ochranu proti infekci S.

pyogenes , ačkoli byl proveden výzkum vývoje jedné z nich. Potíže s vývojem vakcíny zahrnují širokou škálu kmenů S.

pyogenes přítomných v životním prostředí a velké množství času a počtu lidí, které budou zapotřebí pro příslušné zkoušky bezpečnosti a účinnosti vakcíny.

Léčba

Léčba volby je penicilin a doba léčby je přibližně 10 dní. Bylo prokázáno, že antibiotická léčba (pomocí injekčně podaného penicilinu) snižuje riziko akutní revmatické horečky. U jedinců s alergií na penicilin se prokázalo , že erytromycin , jiné makrolidy a cefalosporiny jsou účinnou léčbou.

Léčba ampicilinem / sulbaktamem , amoxicilinem / kyselinou klavulanovou nebo klindamycinem je vhodná, pokud jsou přítomny hluboké orofaryngeální abscesy, ve spojení s aspirací nebo drenáží. V případě streptokokového syndromu toxického šoku se léčba skládá z penicilinu a klindamycinu podávaného intravenózně s imunoglobulinem.

U syndromu toxického šoku a nekrotizující fasciitidy se používají vysoké dávky penicilinu a klindamycinu. U nekrotizující fasciitidy je navíc často nutný chirurgický zákrok k odstranění poškozené tkáně a zastavení šíření infekce.

Dosud nebyly hlášeny žádné případy rezistence na penicilin, ačkoli od roku 1985 bylo zveřejněno mnoho zpráv o toleranci vůči penicilinu. Důvodem selhání léčby penicilinem u S. pyogenes je nejčastěji nedodržování předpisů u pacientů, ale v případech, kdy pacienti dodržovali svůj antibiotický režim a stále přetrvává selhání léčby, je běžný jiný způsob antibiotické léčby cefalosporiny .

Komplikace

Akutní revmatická horečka

Akutní revmatická horečka (ARF) je komplikací respiračních infekcí způsobených plynem. M-protein generuje protilátky, které křížově reagují s autoantigeny na intersticiální pojivové tkáni, zejména na endokardu a synoviu, což může vést k významnému klinickému onemocnění.

Ačkoli je v rozvojových zemích běžný, ARF je ve Spojených státech vzácný, pravděpodobně sekundární po zlepšené léčbě antibiotiky, s malými izolovanými ohnisky hlášenými jen příležitostně. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku od 5 do 15 let a objevuje se 1–3 týdny po neléčené faryngitidě GAS.

ARF je často klinicky diagnostikována na Jones kritériích , mezi které patří: pancarditis , migrační polyartritidy velkých kloubů, podkožní uzlíky, erytém marginatum a Sydenhamova chorea (mimovolní, pohyb bezúčelné). Nejběžnějším klinickým nálezem je migrační artritida zahrnující více kloubů.

Jiné ukazatele infekce GAS, jako je sérologický test DNAázy nebo ASO, musí infekci GAS potvrdit. Dalšími menšími Jonesovými kritérii jsou horečka, zvýšené ESR a artralgie .

Jednou z nejzávažnějších komplikací je pancarditida nebo zánět všech tří srdečních tkání. Fibrinózní perikarditida se může vyvinout klasickým třecím třením, které lze poslechnout.

To způsobí rostoucí bolest při naklonění.

Další endokarditida se může vyvinout s aseptickými vegetacemi podél uzavíracích linií chlopní, zejména mitrální chlopně. Chronické revmatické onemocnění srdce většinou postihuje mitrální chlopně , která může zesílit kalcifikací letáků, což často způsobí fúzi komisur a chordae tendineae .

Mezi další nálezy ARF patří erythema marginatum (obvykle nad páteří nebo jinými kostními oblastmi) a červená rozšiřující se vyrážka na trupu a končetinách, která se opakuje týdny až měsíce. Kvůli různým způsobům, jakými se ARF prezentuje, může být obtížné diagnostikovat onemocnění.

Neurologická porucha, Sydenhamova chorea , se může objevit měsíce po počátečním záchvatu a způsobovat trhané mimovolní pohyby, svalovou slabost, nezřetelnou řeč a změny osobnosti. Počáteční epizody ARF i recidivy lze zabránit léčbou vhodnými antibiotiky.

Je důležité odlišit ARF od revmatických onemocnění srdce . ARF je akutní zánětlivá reakce s patognomonickými Aschoffovými těly histologicky a RHD je nezánětlivý následek ARF.

Post-streptokoková glomerulonefritida

Post-streptokoková glomerulonefritida (PSGN) je neobvyklá komplikace streptokokové infekce nebo streptokokové infekce kůže. Je klasifikován jako hypersenzitivní reakce typu III.

Příznaky PSGN se vyvíjejí do 10 dnů po streptokokovém krku nebo 3 týdny po infekci GAS kůží. PSGN zahrnuje zánět ledvin. Mezi příznaky patří bledá kůže, letargie, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy a tupá bolest zad.

Klinické nálezy mohou zahrnovat tmavě zbarvenou moč, otoky různých částí těla (edém) a vysoký krevní tlak. Léčba PSGN spočívá v podpůrné péči.

PANDAS

U podmnožiny dětí s akutním, rychlým nástupem tikových poruch a obsedantně kompulzivní poruchou (OCD) se předpokládá, že jsou způsobeny autoimunitní odpovědí na beta-hemolytickou streptokokovou infekci skupiny A ( PANDAS ).

Reference

Poznámka: Prvky původního textu tohoto článku jsou převzaty z informačního listu NIH „Streptokokové infekce skupiny A“ z března 1999. Jako dílo federální vlády USA bez dalšího upozornění na autorská práva se předpokládá, že jde o veřejné dílo. zdroj .

Další čtení

externí odkazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector