Hleny – vše o zdraví

Poruchy a nerovnováha prostředí žaludku, narušení trávicího procesu i enzymů napomáhajících trávení – to jsou jen některé důsledky našich (špatných) stravovacích návyků, které jsou do velké míry určovány dnešní dostupností rozmanitých potravin různé kvality a jejich různého stupně prospěšnosti pro náš organismus. K tomu se přidává nadměrná konzumace jídla, konzumace mastných potravin a sladkostí, okyselujících potravin nebo stimulujících látek jako jsou alkohol, kofein a nikotin. V neposlední řadě stres a způsob, jakým potravu přijímáme, tedy velmi hekticky, to vše narušuje a poškozuje přirozené prostředí žaludku.

Tibetská tradice a úprava žaludečního prostředí

Hleny - Vše o zdraví

Klima žaludku je často narušeno nadměrnou energií hlen v zažívacím systému. Nadměrná spotřeba syrových, anebo těžko stravitelných potravin, případně špatné stravovací návyky mohou vést ke vzniku přebytečných žaludečních šťáv a oslabení trávení. Výsledkem je nevyvážené klima žaludku (tib. powa sung chub). Žaludeční šťávy vstupují do jícnu a požitá potrava nemůže být zcela strávena. To může být vnímáno jako nepříjemné pálení. Tento pocit se často vyskytuje při ležení (zejména v noci), ohýbání nebo zvedání a po konzumaci potravin, které zatěžují žaludek.

Tibetská medicína usiluje o vnitřní rovnováhu sil v těle. Jádrem tohoto učení je změna životního stylu, vhodná dieta a případně i doplňky stravy jako je tradiční tibetský recept „Čongši 6“.

Bylinná receptura Čongši 6

Hleny - Vše o zdraví

Čongši 6 (nebo také PADMA AciTib) poskytuje powa sung čhub (vyrovnané prostředí žaludku).  Přípravek má ostrou a hořkou chuť a neutralizační vlastnosti. Zklidňuje žaludek tak, že energie trávicího systému může volně proudit a Vy se zase budete dobře cítit.

Receptura obsahuje šest ingrediencí majících speciální funkci. Zvláštní kompozice, typická pro tibetskou medicínu, nejenže vyvažuje náhlou nerovnováhu, ale usiluje o dlouhodobou harmonii všech třech energií.

Jednotlivé ingredience

Uhličitan vápenatý – tib. čongši

Kardamom – tib. sukmel

Hleny - Vše o zdraví

Oman pravý – tib. manu

Hleny - Vše o zdraví

Granátové jablko – tib. sebru

Hleny - Vše o zdraví

Světlice barvířská – tib. gurgum

Hleny - Vše o zdraví

Pepř dlouhý – tib. pipiling

Hleny - Vše o zdraví

Konzumace těchto koření, spolu s vyváženou stravou a harmonickou rovnováhou pracovního a osobního života, přispívá k vyváženému klimatu žaludku.

Švýcarský preparát PADMA AciTib je vyroben dle tibetského tradičního receptu Čongši 6.

Produkt si prohlédněte a nakupte na našich stránkách zde: http://obchod.tibetskamedicina.cz/bylinky/acitib/.

Vitco.cz – Přírodní produkty pro Vaše zdraví

V tomto článku se dnes budeme zabývat vykašláváním hlenů a zahleněním.

Hleny - Vše o zdraví

Co je zahlenění?

Jistě jste se s tímto termínem v životě již někdy setkali a prošli si tímto problémem, alespoň jednou ve svém životě.

Potíže vznikají ve sliznici, kterou je opatřen vnitřní povrch trávicí soustavy, močových cest, rozmnožovacích orgánů a dokonce i dýchacích cest.

Její hlavní funkce je mechanická a chemická ochrana tkání, které chrání před vnějšími vlivy prostředí a její imunitní systém chrání tkáně před toxiny. Nesmíme zapomenout i na další její funkci, a sice vylučování toxinů z těla.

Právě zahlenění je příznak ,,znečištění“ organismu, který potřebuje a vyžaduje jeho detoxikaci – vyčistění.

K zahlenění dochází při dráždění sliznice. Může ji dráždit velké množství podmětů, nejčastěji z nich bývá smog, kouření, různé infekce atd.

Nabízí se otázka, jak se zahlenění projevuje a jak jej rozeznáme? Projevuje se během dne (např. pocení při jídle), ale i v noci – vyrážky, alergie, apod. Vše si postupně rozepíšeme dále.

Vykašlávání hlenů

Vykašlávání zeleného hlenu

V případě, kdy vykašláváte zelený hlen, jedná se o velkou infekci a Váš organismus se brání, jak jen to jde. Konzistence hlenu je hustá, jelikož dochází k odumírání bílých krvinek. Pokud se stav nelepší do 14 dnů či jste dostali horečku, je nutné vyhledat lékaře.

Vykašlávání bílého hlenu

Bílý hlen můžeme řadit mezi první příznaky, kdy se o Vás začíná pokoušet infekce. Zahlenění doprovází oteklá sliznice, kdy hlen ,,teče“. Zde je ještě možnost zarazit prohlubování infekce a předejít zhoršení nemoci.

Vykašlávání hnědého hlenu

Při vykašlávání hnědého hlenu není důvod k panice. Je možné, že jsou dutiny zanesené prachem či jinou nečistotou. Ovšem pokud bude barva hnědá i další dny, měli bychom zvážit návštěvu lékaře.

Vykašlávání žlutého hlenu

Tohle je fáze, kdy bílé krvinky se perou s infekcí a tím je postupně z těla vylučován hlen žluté barvy.  Za několik dní by měla nemoc odeznít. Urychlit její léčbu můžeme léky a bylinkami, které uvádíme níže.

Vykašlávání hlenu s krví

Vykašlávání hlenu s krví bychom neměli brát na lehkou váhu a navštívit lékaře. Jedná se o projev, který značí, že se v těle, konkrétně dýchacích cestách, něco děje. Hlen s krví může vycházet z průdušek, plic, hrtanu, průdušnice, …

Příčiny zahlenění a vykašlávání hlenu

Mezi nejčastější příčinou zahlenění jsou znovu objevující se infekce, a to především u mladších lidí. Se zvýšením potíží a zhoršování příznaků se můžeme setkat nejen v podzimním období, ale také i na jaře, kdy je tělo po zimním období unavené a vyčerpané. Proto je nutné posilovat imunitu a přijímat hodně vitamínů.

Zajímavé:  Dyshidrotický ekzém - vše o zdraví

Pokud bychom se zaměřili na příčiny, které způsobují tzv. neinfekční zahlenění, tak bychom zmínili různé alergie nebo chyby ve stravování (mléčné výrobky, …).

Co na zahlenění a vykašlávání hlenů

Produkty, které bychom Vám rádi doporučili, a které by měly podpořit detoxikaci naleznete níže.

Nejen, že podpoří pohyblivost hlenu ven z dýchacích cest, ale také hlen rozředí a tím detoxikaci organismu urychlí a bude chránit sliznici před dalšími toxiny.

Léky na vykašlávání hlenů / Bylinky na vykašlávání hlenů

Přírodní bylinný sirup Vitco Herbal – napomáhá nejen s detoxikací organismu, ale také pomáhá na uvolnění dýchacích cest (při zahlenění, pomoc při odkašlávání), podporuje imunitní systém a pozitivně působí na duševní zdraví. Doplněk stravy je získáván z chlorelly, kopřivy a vitamínu C nejmodernějším způsobem výroby.

Prevence zahlenění

Nutné je zvýšit příjem tekutin. Tím máme na mysli čistou vodu – bez bublinek, bez cukru.

Proti zahlenění můžete také předejít v případě, kdy budete posilovat imunitu, přijímat dostatek vitamínů a pomoci mohou i různé léky nebo bylinné produkty.

Doporučujeme přírodní bylinný sirup Vitco Herbal, o kterém se můžete dočíst na našem webu, kde si ho můžete i objednat a přesvědčit se o jeho účinnosti.

Závěr

Jak všichni jistě víme, opakování je matka moudrosti, a proto si tento článek ještě zrekapitulujeme. Pokud chceme předejít zahlenění nebo alespoň zmírnit příznaky, je důležité dodržovat příjem tekutin, vhodnou stravu, přijímat dostatek vitamínů a dále zařadit užívání bylinných sirupů či přírodních léků – přípravek na detoxikaci organismu (seženete v našem e-shopu).

Únava, chronická rýma a alergie? Zkuste medicinální houby!

Kýchání, smrkání – stavy, kdy doslova teče z nosu i z očí, provázejí mnohé z nás, jakmile rozkvetou jívy. Taková rýma (senná) je stejně jako vyrážka, otoky nebo dokonce asmatický záchvat, projev alergie.

Podle akademické medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí organismu na vnější podnět – alergen. Tradiční čínská medicína označuje za příčinu alergické rýmy vstup vnějšího větru (alergenu) do organismu a nefunkčnost obranného systému v dráze ledvin a plic.

Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí, problémy v těhotenství, předčasným či vyvolávaným porodem.

Hleny - Vše o zdravíČínské bylinky dokážou pomoci i při akutním záchvatu alergické rýmy, jejich nejsilnější stránka leží v posilování organismu před nástupem pylové sezony. A právě v tomto preventivním působení mohou být velkým pomocníkem houby.

Alergie jsou v dnešní době velmi častou záležitostí. Jen ve Spojených státech získá každoročně alergii na pyl, na peří či štípnutí hmyzem 10-30% dospělých.

Správný název pro tuto alergickou reakci je alergická rinitida (rýma) –  jde o podráždění a/nebo zánět sliznice uvnitř nosu. Mezi časté symptomy patří ucpaný nos nebo rýma či zadní rýma.

Běžnými projevy jsou také svědění, kašel nebo dokonce bolesti hlavy či únava.

Japonští vědci Mizutani N, Nabe T, Shimazu M, Yoshino S, a Kohno S. zkoušeli Reishi podávat po dobu 8 týdnů morčatům, které byly vystaveny pylu. Reishi měla ohromující účinek a vědci zjistili, že při pravidelném úžívání mohou problémy ustupovat a houba dokáže bránit vznikům alergií.

Reishi je vhodné kombinovat s Cordycepsem

Cordyceps je velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů zodpovědných za imunitu. Dále se využívají u únavových stavů či problémů s libidem. Lékaři TCM doporučují užívat tyto houby dva až tři měsíce před nástupem pylové sezony.

Kromě ledvin a plic je za obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny. Ten je obdobou trávicího traktu v klasické medicině. Proto chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také to, co obsahuje jídelníček, i v jaké formě potraviny konzumujeme.

Při alergické rýmě čínští lékaři doporučují omezit mléčné produkty a sladkosti.

Velmi důlěžitá je také strava, která je úměrná přírodním cyklům. V zimě je vhodné konzumovat spíše teplejší pokrmy a v létě naopak třeba saláty a chladnější jídla.

Veškerou nabídku mediciálních hub naleznete u nás na eshopu.

Zdravotní problémy za které může klimatizace: rýma, bolest hlavy, suché oči | Žena.cz

Na první pohled vypadá jako neškodná výhoda v horkých letních dnech. Může však způsobit nemalé problémy. Obzvlášť v případech, kdy není kvalitní, dobře nastavená a bez pravidelného čištění. 

Málokdo dodržuje doporučené nastavení, kdy by mezi venkovní teplotou a vzduchem v chlazeném prostoru neměl být větší rozdíl než 5 °C. Komfort se rázem promění v časovanou bombu. Podívejte se na 7 zdravotních problémů, za které může i klimatizace.

Angína z tepla?

Proč se nám podaří v létě nachladit? Odpověď je jasná. Můžou za to zmrzliny, ledové nápoje, příliš chladící klimatizace nebo mokré plavky. Výkyvy teplot jsou velkou zátěží pro imunitu, která změny nezvládne a dovolí okolním bacilům navštívit náš organismus.

Zajímavé:  Borová voda do očí - vše o zdraví

Většinou se z nemoci dokážeme vyhrabat sami, stačí si zakoupit volně prodejné léky s dezinfekčním účinkem. Ale když už opravdu marodíme s angínou, neměli bychom nic podceňovat.

Jak poznáme angínu? Stačí otevřít pusu, jazyk stlačit dolů, a pokud je hrdlo zarudlé a na mandlích jsou bělavé či nažloutlé povlaky, je diagnóza prakticky nezaměnitelná.

Počítejte s tím, že pokud dostanete antibiotika, pobyt na přímém slunci a ve velkém horku je pro vaše tělo velkou zátěží.

Řada antibiotických léků také může vyvolat fotosenzibilizaci (citlivost na sluneční paprsky), což je v případě sluných letních měsíců velmi nepříjemný problém. Rozhodně angínu nepodceňujte, může se z ní vyklubat vážnější onemocnění jako zánět hrtanové příklopky.

Celé léto bez hlasu

Nízká teplota ochromí pohyb řasinkového epitelu dolních dýchacích cest. V oblasti hrtanu a hlasivek se začne hromadit hlen a po čase ochraptíme.

V létě se vše hojí tak nějak hůř, proto obyčejné cucání pastilek na hlasivky s medem nemusí pomoci.

V nejhorším případě skončíte u lékaře, který vám předepíše sprej do krku s antibiotickými účinky.

Rýma z klimatizace

Čím je tepleji, tím snadno v obchodním domě, kde je klimatizovaný prostor nastydnete. A právě letní je nejčastějším příznakem. Při snížení imunity z teplotního šoku, dostávají viry šanci se udržet ve vyschlé nosní sliznici.

Když vaše prevence selže, musíte se pustit do samotné léčby. Akutní virová rýma je provázená vodnatým výtokem z nosu.

I obyčejná rýma se promění v peklo, pokud se virové onemocnění změní v bakteriální, začne se ucpávat Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu.

V nejhorším případě pokročí nemoc v zánět dutin, který se projevují bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou.

Na rýmu si pořiďte kapky nebo sprej, který zabrání otoku sliznice a zvlhčí ji. Zvyšte příjem vitamínu C a posilujte imunitu. Hodně pijte (ideálně teplé nápoje) a inhalujte slanou vodu. Pokud se po týdnu stav nezlepší, navštivte lékaře.

Zhoršení alergie

Odborníci se domnívají, že je klimatizace příčinou zhoršení alergie. V uzavřeném okruhu cirkulují bakterie, prach, roztočí nebo plísně. Pokud tedy přístroj není kvalitní a neobsahuje dostatečné filtry, které zachytí miniaturní částice mechanického charakteru, může dojít k pořádnému maléru.

I když budete v rukou nejmodernějších přístrojů, i tak byste se, pokud trpíte velkými alergiemi, měli vyhnout pobytu v malých chlazených prostorech.

Syndrom suchých očí

Lidé s alergií, ti co pracují u počítače a dokonce i pobyt v klimatizované místnosti, může způsobit problém s nedostatkem slz, což má za následek syndrom suchých očí.

Příznaky:

 • pálení
 • štípání
 • dráždění
 • zarudnutí
 • pocit pískových zrn v očích
 • citlivost na jasné světlo
 • pocit únavy
 • nepříjemný pocit v oku
 • obtížnosti spojené s nošením kontaktních čoček

Léčba je založená především na prokapávání umělými slzami. To zajistí účinnou pomoc, ale není to jediná možnost. Důležitým faktorem je úprava jídelníčku. Vaše tělo potřebuje antioxidanty Omega-3, na přímém slunci noste brýle s ochranným faktorem a vyhýbejte se přímému foukání.

Zánět trojklaného nervu

Původ může být primární, kdy je nejasný nebo sekundární, při němž jeho původ snadno objasníme. Trojklaný nerv může souviset se zánětem zubů, dutin nebo očnice. Netvrdíme, že klimatizace problém spouští, ale rozhodně mu nijak nepomáhá. Studený vzduch stav ještě zhoršuje.

Příznakem je bolest nervového původu. Projevuje se pozvolna narůstající intenzitou a kolísavostí. Bolest je tupá a silná, často ji doprovází brnění v postižené oblasti. Pacienti popisují nesnesitelnou bolest, která střílí do zubů, ucha i hlavy. S léčbou vám pomohou neurologové.

Bolest kloubů

Jeden z hodně podceňovaných problémů. Nevíte, proč vás podivně bolí loket nebo rameno? Stačí si vybavit, kterým směrem na vás v autě pofukoval větrák. Nechce-li váš partner zvýšit nastavenou teplotu, je lepší si přes sebe přehodit svetřík. Prochladlé klouby nejsou nic příjemného.

Když už vás bolí kolena nebo loket, použijte hřejivé masti nebo náplasti, které odpomohou od nepříjemné tupé bolesti, klouby se prohřejí a za pár dní už budete mít pokoj.

Za co ještě může klimatizace?

 • suchý kašel
 • bolest hlavy
 • suchá pleť
 • vysušené vlasy
 • oteklé oči
 • teplotní šok
 • zhoršené astma
 • ofouknutá krční páteř

7 rad pro správné použití klimatizace

 1. Správně ji nastavte.
 2. Rozdíl v porovnání s okolní teplotou by měl být maximálně 5 °C.
 3. Udržujte jednotku v dobrém hygienickém stavu.
 4. V autě je dobré pouštět ji po intervalech 15 minut.
 5. Nenechte vzduch foukat přímo na sebe.
 6. I klimatizovanou místnost byste měli občas větrat.
 7. Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by si ji neměli pouštět vůbec.
Zajímavé:  Folikulitida - vše o zdraví

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Léky na kašel, léky proti kašli – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

1.

ACC Long 600mg tbl. eff. 20

skladem do druhého dne

ACC Long je mukolytikum. Léčivá látka acetylcystein rozpouští všechny složky, které způsobují vazkost hlenu. Tím snižuje vazkost hlenu a usnadňuje vykašlávání. Čtěte pozorně příbalový leták.

188,00 Kč

160,00 Kč

Řazení produktů

Abecedně A-Z

 • Od nejlevnějšího
 • Od nejdražšího
 • Abecedně A-Z
 • Abecedně Z-A

Kaloba por. gtt. sol. 1x50ml

Rostlinný výtažek ve formě kapek, je zařazen mezi léky proti kašli a nachlazení. Přípravek se užívá na zmírnění příznaků při akutních onemocněních dýchacích cest. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem > 20 ks
 2. 238,00 Kč
 3. 229,00 Kč

LEROS Pulmoran por. spc. 1x100g sypaný

LEROS Pulmoran pomocný lék při chorobách horních cest dýchacích. Působí antisepticky, usnadňuje odkašlávání. Nálev je možno použít i ke kloktání nebo k inhalacím. Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem 2 ks
 • 67,70 Kč
 • 62,00 Kč

LEROS Pulmoran por. spc. 20×1. 5g sáčky

LEROS Pulmoran pomocný lék při chorobách horních cest dýchacích. Působí antisepticky, usnadňuje odkašlávání. Nálev je možno použít i ke kloktání nebo k inhalacím. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem 2 ks
 2. 57,30 Kč
 3. 54,00 Kč

Levopront 60mg tbl. nob. 10x60mg

Přípravek patří mezi antitusika, což jsou léčivé přípravky tlumící kašel. Léčivá látka levodropropizin mírní kašel. Je určen k léčbě různých onemocnění dýchacího ústrojí doprovázených dráždivým suchým kašlem (bez tvorby hlenu). Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem < 10 ks
 • 152,00 Kč
 • 125,00 Kč

Levopront 6mg-ml sir. 120ml

Přípravek patří mezi antitusika, což jsou látky tlumící kašel. Léčivá látka levodropropizin mírní kašel bez ovlivnění centra kašle. Užívá se k symptomatické léčbě suchého dráždivého neproduktivního kašle (bez tvorby hlenu). Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem 2 ks
 2. 148,10 Kč
 3. 132,00 Kč

Levopront kapky por. gtt. sol. 1x15ml II

Přípravek patří mezi antitusika, což jsou látky tlumící kašel. Léčivá látka levodropropizin mírní kašel bez oblivnění centra kašle. Je určen k léčbě příznaků suchého drážidivého kašle. Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem < 10 ks
 • 139,00 Kč
 • 104,00 Kč

MedExpecto Vicks sirup med+zázvor 1x180ml-2400mg

Žlutohnědý viskózní sirup k uvolnění hlenu a usnadnění vykašlávání při kašli v důsledku- nachlazení a chřipkových onemocnění, – akutní bronchitidy. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem 1 ks
 2. 149,00 Kč
 3. 125,00 Kč

Mucobene 600mg gra. 10x3gm-600mg-SA

Přípravek je bílý až téměř bílý homogenní prášek s vůní po ovoci. Užívá se rozmícháním do vody, při léčbě akutních i chronických onemocnění dýchacích cest provázených tvorbou hustého a vazkého hlenu. Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem 4 ks
 • 94,90 Kč
 • 79,00 Kč

Mucobene 600mg por. gra. sol. scc. 20x3g-600mg-SA

Přípravek je bílý až téměř bílý homogenní prášek s vůní po ovoci. Užívá se rozmícháním do vody, při léčbě akutních i chronických onemocnění dýchacích cest provázených tvorbou hustého a vazkého hlenu. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem do druhého dne
 2. 150,00 Kč
 3. 135,00 Kč

Mucoplant břečťanový sirup proti kašli sir. 250ml

Mucoplant břečťanový sirup proti kašli je rostlinný léčivý přípravek a užívá se jako expektorans v případě produktivního kašle pro dospělé, dospívající a děti od 2 let věku. Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem do druhého dne
 • 240,00 Kč
 • 206,00 Kč

Mucoplant Eukalyptový balzám ung. -inh. vap. 1x50g

Přípravek se používá jako podpůrná léčba při onemocnění dýchacích cest ke vtírání na kůži od 2 let nebo inhalaci při kašli, při nachlazení a chřipkovém onemocnění od 6-ti let. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem do druhého dne
 2. 195,00 Kč
 3. 176,00 Kč

Mucoplant proti kašli s jitrocel. a medem sir. 100ml

Sirup s přídavkem výtažku z jitrocele a mátové silice. Přípravek s kombinovaným účinkem, kdy zpomaluje tvorbu hlenu v průduškách a usnadňuje jeho vykašlávání. Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem do druhého dne
 • 118,00 Kč
 • 109,00 Kč

Mucoplant proti kašli s jitrocel. a medem sir. 250ml

Sirup s přídavkem výtažku z jitrocele a mátové silice. Přípravek s kombinovaným účinkem, kdy zpomaluje tvorbu hlenu v průduškách a usnadňuje jeho vykašlávání. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem do druhého dne
 2. 240,00 Kč
 3. 216,00 Kč

Mucosolvan 15mg pas. mol. 20

Mukolytická léčba akutních a chronických bronchopulmonálních onemocnění, která jsou spojena s abnormální sekrecí hlenu a poruchou jeho transportu. Čtěte pozorně příbalový leták.

 • skladem 4 ks
 • 119,90 Kč
 • 110,00 Kč

Mucosolvan 30mg tbl. nob. 20

Přípravek Mucosolvan tablety se užívá při akutních a chronických onemocněních dýchacího ústrojí. MUCOSOLVAN tablety, je určen pro dospělé. Čtěte pozorně příbalový leták.

 1. skladem < 10 ks
 2. 79,90 Kč
 3. 67,00 Kč

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *