Horečka – vše o zdraví

Horečka - Vše o zdraví Jídlo pod lupou

Můžete se po meruňkách utlouct? Tak to je dobře. Už 3 kusy meruněk totiž pokryjí polovinu denní dávky provitamínu A a vitamínu C. Jsou…

Horečka - Vše o zdraví Nápoje

Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni. Až tak se o bezince vyjadřují bylinkáři. Proč si tedy její kouzelnou moc neužít, když má zrovna sezónu….

Horečka - Vše o zdraví Blog

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě,…

Horečka - Vše o zdraví Kondimenty

Fialkový ocet můžeme použít v kuchyni i v koupelně. Dokonce nám může sloužit jako první pomoc při bolestech hlavy, při horečce, po bodnutí hmyzem…

Horečka - Vše o zdraví Vaše příběhy

Rozhovor s Klárou Jíchovou vás oslovil. Tady je tedy pokračování. Dozvíte se, jak Jíchovi stravují své děti a jak  řeší jejich vysoké horečky. Pokud vás napadá, jak je možné, že i…

Horečka - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Máte zdravotní problémy a chcete je vyřešit pomocí stravy? Pak je důležité vědět, jestli je vaše kondice JIN nebo JANG a tomu přizpůsobit stravu….

Horečka - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Chladné počasí s sebou přináší vlnu nachlazení a viróz. Máme rýmu, kašleme, bolí nás v krku, hlava a jsme slabí. Je to viróza nebo…

Horečka - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Jste nemocní, nebo máte nemocné dítě a přemýšlíte, co mu dát k jídlu? Aby to tělo nezatížilo, ale naopak bylo lékem, dodalo energii a…

Zdraví, léčba, prevence

Plané neštovice a spála patří mezi nejobvyklejší dětské nemoci. Když děti onemocní, my rodičové, máme o ně přirozeně strach. Jak se naladit na svoji intuici,…

Připravte se na podzim a na zimu. Udělejte si rýmovníkový sirup proti kašli, rýmám a nachlazení. Jeho účinky jsou zázračné a zmírní Vám nepříjemné…

Vyplázni na mě jazyk a já ti řeknu kdo jsi a co tě trápí. Tak by se dala nazvat diagnostika z jazyka ve východní…

To je tak, když si nedáš říct, když přehlížíš signály těla, a místo toho machruješ, že si přece superžena a že to dáš. A…

Zdraví, léčba, prevence

Se změnou jídelníčku mohou přijít detoxikační symptomy. Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchitidy a jak…

V dobách našich předků se lidé léčili přírodními postupy. Tvarohový obklad byl jedním z nich. Je velmi účinný při suchému, dráždivém i bolestivém kašli,…

Stručný návod na horečky různého typu a proč je vůbec máme.

Pokud jste s námi na jaře připravili fialkový ocet nebo olej, máte po ruce první pomoc na štípance od hmyzu, horečky z horka a…

Nepoužívám léky na snížení horečky, protože věřím v její očistnou sílu. Horečku proto u sebe ani u dětí nesnižuji, pouze ji kontroluji, ale nechávám…

Zdraví, léčba, prevence

Máme se bát akutní virózy, horečky či vyrážky po změně jídelníčku? Je to důvod k opuštění stravy? Je to známka, že jsme někde udělali…

Z knihy Aveline a Michio Kushiových: Macrobiotic Child Care and Family Health jsme vybrali pasáž o domácím zvládání horečky – ta je mocným nástrojem…

Z knihy Aveline a Michio Kushiových: Macrobiotic Child Care and Family Health jsme vybrali pasáž o domácím zvládání horečky – ta je mocným nástrojem…

Zdraví, léčba, prevence

Proč vznikají průjmy, jak postupovat a jak jim předcházet? Kdy se dá průjem zvládnout doma a jak, kdy už je potřeba jít k lékaři a…

Zdraví, léčba, prevence

Proč děti v létě častěji zvrací a jaké jsou příčiny? Jak postupovat při malém i úporném zvracení, jak zklidnit zánět, jak postupovat při kombinaci s…

A je to tady. Vaše dítě nebo vy máte horečku. Možná je to pro někoho z vás po dlouhé době nová zkušenost a teď…

Často panuje mezi lidmi názor, že horečka je špatná a je potřeba ji srážet. A ten kdo na horečky netrpí, je na tom vlastně…

Tento víkend jsme u babičky hřešili jídlem všichni a hodně. Dceři (6let) včera vyletěla horečka a rýma, syn (4roky) začal silně kašlat. Mám nutkání…

Víte co jsou to eliminace? Jak dlouho trvají? Jsou bolestivé? Má je každý? Po jak dlouhé době přijdou? V době, kdy jsem se začala stravovat…

Téma: detox, pupínky na jazyku, ledvinové potíže, meruňky, rýmovníkový sirup, krční páteř, zdravá stolice, tvorba mateřského mléka, pomoc při chřipce, jang energie, příznaky viróza, amygdalin, bolesti kolen, bezový sirup bez cukru, dýchací potíže, b-komplex, bolest břicha, žaludek, sirup proti kašli, rýma, bezinkový sirup, pravé neštovice, trávení, nemoci, obklad, dieta, bolest zubů, vegetariánské recepty, viróza, zácpa průjem, děti a maso, spalničky děti, fitness strava, čištění, vodnatelnost, doktor, kvasinky, kondice, černý povlak na jazyku, sezóna, trávicí problémy, železo, strava při horečce, co znamená povlak na jazyku, akutní nemoci, vitarián, zálivka, strava při kvasinkách, malátnost, sušené meruňky, paraziti, jang kondice, olej, nemocnice, pomoc při nachlazení, syrová strava, přírodní kosmetika, chronické onemocnění, bakterie, střevo, pečivo, diagnoza jazyka, adzuki vývar, imunita, svalová horečka, TČM, rozdíl mezi nemocí a eliminacemi, mast, jak léčit neštovice, metabolismus, děti a cukr, květ černého bezu, zácpa, bezinky, lékař, záněty močových cest, jak vyrobit sirup, zábaly, neuralgie, vitamín C, salátová zálivka, teplota, léčba kašle, ucpaný nos, střevní mikrobiom, tekutiny, parazité, plicní potíže, zánět středního ucha, maso, jak určit konstituci, přídoní léčba, alergie, konstituce, diagnostika jazyka, dna, polévka, kyanovodík, kožní problémy, panadol, zánět, neštovice děti, žlutý povlak na jazyku, bolesti kloubů, meruňkový olej, alternativní léčba, jin energie, mléčné produkty, jablečný ocet, siřičitany, zvracení, jak léčit kašel, drogy, strach, hypertenze, nishime, octové zábaly, bezová šťáva bez cukru, raw, akupunktura, ocet, sirup proti nachlazení, bodnutí hmyzem, co jíst při nemoci, nemoc, rakovina, cukr, sezóna léto, celiak, bezový sirup, ovoce, zánět prsu, jak vařit kuzu, výživa a děti, škrob kuzu, sladěnka, jang, rýžová kaše, bolest kloubů, fialky, bez lepku, low carb, energie jin a jang, jak léčit rýmu, infekce, pití kávy, rýmovník, febrilní křeč, revmatismus, raw food

Jak srazit horečku u dětí

Při oslabení imunitního systému dochází v těle k jeho přirozené reakci – horečce. Dá se říct, že horečka je takovým pomocníkem na cestě dostat z těla to, co tam nepatří.

Organismus vysílá signál: Pozor – něco není v pořádku. Jako pro maminku je pro vás přirozené, že máte o svého drobečka strach. Nemusíte ovšem panikařit.

Podpořte své miminko a zajistěte, aby se v těchto nemilých chvílích cítilo co nejlépe.

Tělesná teplota u dětí se liší s věkem. Za zvýšenou teplotu se u člověka považuje tělesná teplota mezi 37 °C a 38 °C, za horečku se pak považuje teplota vyšší než 38 °C.

Horečka - Vše o zdraví Příčiny a příznaky dětské horečky

Proč vlastně horečka vzniká? Mezi nejčastější důvody patří: infekční onemocnění – nachlazení, nemoci dýchacích cest, chřipka, zánět středního ucha, zánět močových cest, zápal plic a další. Příčinou může být i očkování či porucha imunity. Všímejte si svého maličkého – možná zpozorujete nepatrné změny v jeho chování, které mohou indikovat zvýšenou teplotu. 

Nejčastěji se jedná o: 

  • náhlá změna chování, podrážděnost
  • únava, častější pláč
  • odmítání jídla – nechutenství
  • třesavka
  • pocity žízně
  • horká suchá kůže, na těle může být až vlhká
  • rychlejší dýchání
  • u menších dětí se objevuje i průjem
  • horké tvářičky

Horečka - Vše o zdraví

Horečka - Vše o zdraví Jak měřit teplotu u dětí?

Novorozencům a kojencům změřte teplotu v konečníku. Počítejte s tím, že v tělních dutinách je teplota o 0,5 °C vyšší než v podpaží. Během měření teploty v konečníku buďte velice opatrní, abyste vašemu děťátku nezpůsobili bolest. Teploměr před měřením natřete olejem nebo vazelínou. U starších dětí pak klidně přejděte k měření teploty v podpaží. 

Jaký teploměr je vhodný? Dnes se nejčastěji používají teploměry digitální. Pro měření v oblasti konečníku použijte digitální teploměr s ohebnou špičkou, který využijete i u měření teploty v podpaží. Pro rychlé a šetrné změření dětské teploty vyzkoušejte bezdotykový teploměr Thermoval.

Rtuťové teploměry se přestaly úplně používat, protože při jejich rozbití docházelo k úniku nebezpečných toxinů rtuti do ovzduší. 

Horečka - Vše o zdraví Jak snížit horečku u dětí?

Základem péče o miminko postiženého horečkou je odpočinek. Nechte své dítě v klidu a tichu, dopřejte mu prostor pro spánek. Zároveň ho neustále kontrolujte a pozorujte. Samotná vaše přítomnost je pro miminko důležitá. Pravidelně mu doplňujte tekutiny. Vhodný je bylinkový teplý čaj, který můžete osladit trochou medu.

Lék volte podle věku a tolerance malého pacienta. U dětí se používají léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu. Tyto léky seženete ve formě sirupu, čípků nebo tabletek.Paracetamol najdete například v Paralenu nebo Panadolu pro děti. Ibuprofen je obsažen v Ibalginu či Nurofenu pro děti s jahodovou či pomerančovou příchutí.

Pro koho čípky, pro koho sirupy?

Čípky se podávají kojencům a batolatům, u starších dětí pak volte sirup nebo tabletky. Léky se dávkují podle hmotnosti malého pacienta. Čípky s paracetanolem podávejte těm nejmenším. Tabletky můžete případně rozdrtit a podat dítěti na lžičce s troškou šťávy. 

Dbejte na to, aby v místnosti, kde malé odpočívá nebylo ani přetopeno, ani moc chladno. Nezapomínejte pravidelně větrat. Nikdy dítěti nepodávejte aspirin, ten může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění, tzv. Reyův syndrom.

Přípravky na horečku mějte připravené v lékárničce. – nebudete tak zaskočeni.

Kdy už jít k lékaři?

Sledujte průběžně své děťátko v horečnatém stavu. Když zpozorujete nějakou komplikaci či alarmující příznaky, vyhledejte lékaře. 

Lékaře navštivte v těchto případech:

  • vracející se zvracení
  • malátnost až ochablost
  • špatná pohyblivost
  • krvavé skvrnky na kůži
  • mramorovaná kůže
  • neklesající vysoká teplota
  • chladné končetiny
  • malý příjem tekutin

V případě horečky u dětí mladších 3 měsíců, navštivte lékaře vždy. Cítíte se stavem vašeho miláčka opravdu znepokojení? V takové situaci je také lepší jít k lékaři, abyste měli jistotu.

Horečka - Vše o zdraví Pár babských rad na závěr

Není vždy nutné se hned uchylovat k lékům. Vyzkoušejte přírodní alternativu. Výborné jsou například zábaly nebo zchlazování miminka pomocí omývání.

Zajímavé:  Metabolická Léčba Otevřenými Zářiči?

Namočte ručník do vlažné vody, pak do něj dítě pohodlně zabalte. Ručník dáváte pouze na oblast bříška a hrudníku, nohy a ruce děťátka nechejte volné. Zábal trvá zhruba 10 minut. Za půl hodiny po skončení zábalu změříte teplotu a když neklesá, tak podle potřeby během dne opakujete. 

Další z možností je omývání miminka. Dejte ho do vaničky a omývejte ho žínkou v oblasti trupu, rukou a nohou. Délka závisí na potřebách dítěte, když mu je zima, tak ho samozřejmě vytáhněte, doba se pohybuje tak okolo 30 minut a teplota vody se pohybuje okolo 29 °C.

Pravidelný přísun vitamínů je pro zdravé dítě nezbytný. Podpořte dětskou imunitu s vitamíny na imunitu pro děti. Zajímá vás, jaké vitamíny děti potřebují, přečtěte si o tom článek. 

Na dětskou imunitu

Jak srazit horečku

Horečka - Vše o zdraví

Jako horečku označujeme zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů Celsia. Doprovázet ji může zimnice, zvýšené pocení, někdy dokonce i průjem či zvracení. Ve skutečnosti ale horečka není tak špatná jako její doprovodné příznaky. Organismus se zvýšením teploty brání proti nějakému napadení nebo jinému nežádoucímu stavu.

TIP: Teplotu nesrážejte hned po propuknutí, jde o přirozený způsob, kterým tělo bojuje s infekci. Teplotu se snažte srazit až přesáhne hranici 38 stupňů a výše a trvá delší dobu.

Obranná funkce horečky spočívá v tom, že některé tělesné procesy a reakce při ní probíhají rychleji, účinněji, proto se nedoporučuje vysokou teplotu srážet hned po jejím propuknutí. Pokud je ale stav neúnosný, zkuste s ní bojovat nikoli chemií, ale přírodní cestou a radami, které znaly už naše babičky.

Bylinné čaje

Horečka - Vše o zdraví

Abyste zvýšili přísun vitamínu C, popíjejte šípkový čaj. Na přípravu potřebujete 2 čajové lžičky usušených rozdrcených šípků a 200 ml vody. Šípky nechte projít varem, vyluhuje a popíjejte ještě horké. Stejně účinný je i čaj z květu černého bezu a květu lípy. 1 čajovou lžičku květu černého bezu a 1 čajovou lžičku květu lípy obecné přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujte, sceďte a oslaďte medem. Tento čaj je vhodný při horečkách z nachlazení. Zkusit můžete také nápoj z šalvěje lékařské a heřmánku pravého. Směs 2 čajových lžiček šalvěje lékařské a 2 čajových lžiček heřmánku pravého přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte až 3 šálky denně.

Tinktury na snížení horečky

Kromě čajů vám mohou od vysoké horečky ulevit také speciální tinktury. Velmi účinná je třeba třapatka nachová (echinacea) v tinktuře, kterou koupíte v každé lékárně.

Nakapejte si do vody 50 kapek, vypijte a každou hodinu vypijte dalších 10 kapek ve vodě. Vyzkoušet můžete také sílu medvědího česneku, který pomáhá likvidovat záněty v těle a snižovat teplotu.

Koupíte ho v lékárně a užívat ho můžete 3x denně po dvaceti kapkách.

Koupele, lázně a obklady

Pro bleskové snížení horečky se doporučuje rychlé zchlazení pod studenou sprchou. Jen pozor, abyste si tímto jednáním nezpůsobili šok anebo dokonce něco horšího. S ochlazováním začínejte od noh a postupujte pomalu směrem k hlavě. Aplikujete každou půl hodinu až do snížení horečky. Velmi účinné jsou také studené obklady.

Přikládat je můžete na čelo anebo studeným plátnem otírat ruce či nohy nemocného. Po otěru končetiny opět zakryjte. Vyzkoušet můžete i lázeň z dubové kúry. Připravíte ji tak, že do většího hrnce nalijete čtyři litry vody a přidáte hrst dubové kúry a k tomu dvě polévkové lžíce soli. Vaříte deset minut.

Když odvar trochu vychladne, nalijte jej do lavóru a koupejte si v něm tak 20 minut nohy.

Zábaly

Zajímavý je i zábal z žitné mouky, který si připravíte z poloviny hrnku a vody, v takové konzistenci, aby se dalo dobře rozetřít na nějakou bavlněnou látku, šátek, ručník nebo starší dětskou plenu.

Mouku můžete vyměnit za tvaroh či bílý jogurt. Do tohoto netradičního zábalu si následně obmotejte nohy až po kotníky a přidat můžete i zápěstí obou rukou. Než těsto, tvaroh či jogurt úplně vyschne, horečka většinou úplně zmizí.

Pokud si troufáte, můžete zabalit i tělo do studené osušky anebo prostěradla. V tomhle případě je ale opět potřeba dávat na případný šok. Zajímavým tipem, který znaly už naše prababičky, je ocet.

Namočte do něj pár ponožek a navlékněte si je na nohy. Teplota by měla do několika minut ustoupit.

Horečka - Vše o zdraví

Další tipy našich babiček jak srazit teplotu

  • Ovesné vločky zalijte studenou vodou a odvar vypijte. Vločky přirozeně snižují teplotu těla.
  • Do hrníčku nasypejte jednu čajovou lžičku sušené bazalky a zalijte ji horkou vodou. Odvar popíjejte alespoň třikrát denně.
  • Nakrájejte si na tenčí plátky citron, který přiložíte na chodidla. Nazujte si ponožky a zabalte se do deky.
  • Připravte si menší šálek, který do jedné poloviny naplníte vodou. Přidejte k němu 25 rozinek, rozmixujte a dochuťte šťávou z půlky citrónu. Popíjejte dvakrát denně.
  • Pokud potřebujete snížit teplotu o jeden či dva stupně, konzumujte čerstvé citrony.

Medikace

Když už přírodní cesta nestačí, je potřeba zvolit vhodnou medikaci, pozor u dětí, vždy konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, který vám doporučí vhodný lék a jeho dávkování.

  • Léky s obsahem paracetamolu: Paralen, Panadol, Coldrex, apod.
  • Léky s obsahem ibuprofenu: Brufen, Dolgit, Ibalgin, Nurofen, apod.

Máte další tipy, jak vyzrát nad horečkou? Dejte nám vědět do komentářů pod článek.

Teplota, horečka

Horečka sama o sobě není nemocí. Jde o zvýšení tělesné teploty, které je častým příznakem probíhající infekce. Je-li infekce potlačena, horečka obvykle mizí. Může se též objevit po nadměrném slunění. Zvýšená teplota je signál, že něco není v pořádku a že bychom měli zjistit, co to je.

Příznaky teploty, horečky

Normální teplota lidského těla je kolem 36,5°C. Při více než 37°C jde o zvýšenou teplotu, při 38°C jde o horečku. Při rychlém nárůstu teploty se může objevit třesavka až zimnice. Většinou bývá horké celé tělo, končetiny mohou být chladné.

První pomoc při teplotě, horečce

Při horečnatých onemocněních je vhodné být v posteli a odpočívat. Vyhýbat se fyzické zátěži, prudkým změnám teplot a průvanu. Je velice důležitý pitný režim (voda, čaj, zeleninové či ovocné šťávy). Omezit či vynechat alkohol a kofeinové nápoje. Teplota je jedním z obranných mechanismů těla, proto nemá cenu se snažit dosáhnout normální teploty za každou cenu.

Návštěva lékaře při teplotě, horečce

V některých případech však může být teplota pro člověka nebezpečná. Horečka nad 38,5°C vede k výrazným ztrátám tělesných tekutin a riziku dehydratace, především pak u dětí.

Déletrvající horečkou jsou obzvlášť ohroženi primárně dlouhodobě nemocní (pacienti s onemocněním srdce a dýchacího systému, s onemocněním nervové soustavy, děti náchylné k tzv. febrilním křečím, chudokrevní pacienti, nemocní s poruchou metabolismu, např.

cukrovkou, pacienti podvyživení nebo neschopni přijímat dostatečné množství potravy). V těchto případech neprodleně vyhledejte lékaře.

Opatrnost je nutná především u dětí v prvním půlroce života, pokud teplota nad 39°C trvá déle než 24 hodin, pokud se výrazně změní chovaní dítěte (bezdůvodně křičí, nereaguje na pohlazení, nelze je vzbudit), má ztuhlou šíji, na kůži se objeví krvavé skvrnky, má ztížený dech, má náznaky nebo projevy křečí.

Léčba teploty, horečky

Léky na předpis

V lékové terapii teploty se používají léky, které tlumí bolest a zároveň snižují zvýšenou tělesnou teplotu (analgetika-antipyretika). Působí u horečnatých onemocnění, jako jsou virózy, nachlazení a stavy po očkování.

Velmi časté jsou kombinace s léky, které odstraňují další nepříjemné příznaky při nachlazení (pocit ucpaného nosu, tlumí suchý a dráždivý kašel). Léky proti horečce (antipyretika) začínají účinkovat přibližně po 30 minutách a maximálního účinku dosahují až za 2-4 hodiny po podání.

Pro kojence jsou vhodné léky v čípcích, pro batolata v sirupu, větším dětem a dospělým v tabletách.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se preparáty podporující imunitu multivitaminy zejména vitamín C a beta karoten.

Studené zábaly Neklesá-li teplota, přikládáme studené až ledové zábaly i několikrát krátce za sebou na trup (nejlépe na končetiny), aby teplota rychle poklesla.

Zábaly můžeme dát kromě trupu i na hlavu, vždy na čelo, popř. užijeme vlažnou sprchu. Tyto studené mokré zábaly opakujeme do snížení teploty pod 38°C.

Po skončení zábalů nemocného přikryjeme lehkou pokrývkou a zajistíme čerstvý vzduch.

Potní kúra Je jedním z prostředků ke snížení tělesné teploty. Docilujeme jí rychlým překrvením povrchových částí těla. Potní kúrou se odvádí teplo z těla pomocí vody. K navození pocení je vždy zapotřebí:

a) dostatečného přívodu teplé tekutiny nejlépe ve formě čaje (čaj s potivými účinky, např. z lipového květu, s medem a citrónem). Dbejte na dostatečné množství. U dětí 250 ml, u dospělého min. 500 ml.

b) rychlého zahřátí povrchu těla tak, aby došlo k překrvení kůže. To usnadňuje pocení a odvádění tepla do zevního prostředí. Zahřívacím prostředkem je vlhký vlažný zábal, kterému říkáme Priessnitzův zábal neboli zapářka. Zábal nesmí být teplý, pouze vlažný.

Může to být látka (prostěradlo, ručník) namočená do vody pokojové teploty. Je důležité dobré vyždímání, aby se dobře odsál z pokožky horký pot. Přes tento vlhký textil se přiloží silnější vrstva suchého textilu (je možné vložit igelit). Navrch se dá přikrývka.

Zábal ponecháme asi 20 – 30 minut.

Nezapomeňte!

Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 16 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin apod.), je zvýšeno riziko vzniku Reyeova syndromu (závažné onemocnění jater a poškození mozku). Místo nich použijte léky s obsahem paracetamolu.

Pro těhotné ženy, se dle většiny nových odborných zdrojů, jeví paracetamol v průběhu těhotenství jako bezpečný (v těhotenství je však nutné užívání jakéhokoliv léku zvážit). Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou používejte pouze na výslovné doporučení lékaře, v posledním trimestru se nesmí používat vůbec.

Nemocní s vředovou chorobou žaludku a se zvýšenou krvácivostí, popř. užívající léky na ředění krve, by měli přednostně užívat přípravky s paracetamolem.

Zajímavé:  Neutrofilie - Vše o zdraví

Normální teplota těla? Poslední výzkumy dokazují, že to není sedmatřicet stupňů Celsia

37°C nejspíš není zase až tak normální tělesná teplota, jak si myslíme. Ilustrační foto

• 

ZDROJ: Shutterstock

Sedmatřicet stupňů Celsia jako normu určili lékaři už na konci 19. století. Otázka zní, zda jejich závěry nejsou už poněkud zastaralé? Nejnovější výzkumy skutečně dokazují, že to drobet přehnali.

Teplotu 37°C vyznačuje na tradičních rtuťových lékařských teploměrech výrazný červený puntík. Pokud se stříbrná linka rtuti ke značce nevyšplhá, je všechno v pořádku. Pokud ji překročí, považujeme to za varovný signál nastupující horečky.

Měření tělesné teploty má dlouhou tradici. Lékaři však byli dlouho odkázáni jen na subjektivní pocit poté, co přiložili pacientovi dlaň na čelo. Teprve v roce 1592 sestrojil Galileo Galilei jednoduchý teploměr na měření teploty vzduchu.

Seriózní zavedení teploměru do medicíny se připisuje německému lékaři Carlu Wunderlichovi a jeho monografii z roku 1868, která pojednává o měření tělesné teploty ve zdraví i nemoci. Právě tento lipský průkopník psychiatrie zavedl teplotu 37°C jako normu.

Wunderlich opíral své závěry o měření teploty u pětadvaceti tisíc lidí. Už to samo o sobě zahánělo všechny pochybnosti o přesnosti jeho závěrů. Dnes je považována na normální tělesná teplota 36,8°C, i když je jasné, že tento parametr podléhá mnoha vlivům. Tělesná teplota se mění s věkem.

U jednotlivých lidí kolísá během dne. A rozhodně není jedno, na kterém místě těla se teplota měří.

Ziad Obermayer a jeho spolupracovníci z Harvard University provedli bezmála čtvrt milionů velmi důkladných a přesných měření tělesné teploty u více než 35 000 pacientů. Jako průměrná jim vyšla tělesná teplota 36,6°C. Výsledky svého bádání zveřejnili v předním lékařském časopise The BMJ.

Z měření Obermayerova týmu vyplynulo hned několik jednoznačných trendů. Starší lidé mají tělesnou teplotu nižší. Svou roli hraje i etnická příslušnost a pohlaví. Nejvyšší průměrnou tělesnou teplotu měly ve sledovaném souboru dobrovolníků Afroameričanky, i když se od „nejstudenější“ části populace lišily jen o 0,05°C.

Při některých onemocněních byla patrná tendence k nižší tělesné teplotě. To platilo např. o nedostatečné funkci štítné žlázy. Opačný trend k vyšší tělesné teplotě, byť jen o 0,02°C, byl patrný při nádorových onemocněních. Lidé, kteří měli tělesnou teplotu oproti průměru populace vyšší o více než 0,15°C, čelili v následujícím roce o 8% vyššímu riziku úmrtí.

Článek vyšel na serveru VTM >>>

Autor: Jaroslav Petr – VTM.cz

Srážení horečky u dospělých: Při jaké teplotě a jak na to?

Když tělo napadne bakterie nebo virus způsobující zánět, nastartuje se množství poměrně složitých pochodů. Do krve se vyplaví zánětlivé látky, kterým se říká pyrogeny. Ty doputují do mozku, do centra, jež má na starosti řízení tělesné teploty, a dají mu signál, že je třeba teplotu zvýšit.

Při vyšší teplotě totiž probíhají všechny imunitní procesy mnohem efektivněji. Zároveň se zrychluje metabolismus, včetně detoxikační činnosti jater. Zvyšující se tělesná teplota, únava a leckdy i zimnice, nejčastější příznaky horečky, jsou tedy základní nástroje obranyschopnosti našeho organismu. Někdy se to ale zvrtne.

Jaká horečka je ještě normální?

Tahle čísla znáte nazpaměť: normální tělesná teplota zdravého člověka dosahuje maximálně hodnoty 37 °C. Do 38 °C se jedná o zvýšenou teplotu, neboli subfebrilii, a pokud teploměr naměří víc, mluví se o horečce, přičemž ta nad 39,5 °C je už hodně vysoká.

„Jestliže se naměřené hodnoty začínají blížit čtyřicítce a nedaří se je během jednoho dne snížit, dál bych již na domácí léčbu nespoléhala,“ říká MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka z Lékařského domu v Praze 7.

„Vyhledat odbornou pomoc by lidé měli i tehdy, pokud horečky nad 38 °C trvají déle než tři dny.“

Kdy už musíte k lékaři?

K lékaři je třeba spěchat, když horečka přesáhne 40 °C, a navíc se přidávají i další příznaky.

Tehdy nebývá od věci volat sanitku, protože hrozí nebezpečí rychle se rozvíjející infekce, která může přejít v celkovou sepsi, lidově řečeno otravu krve.

Na toto nebezpečí lékaři upozorňují například u meningokokové meningitidy, zánětu srdeční chlopně, ledvin nebo u zánětu kostí. Stupnice rtuťových teploměrů končívala u čísla 42. V těchto případech totiž již lidský organismus kolabuje a umírá.

Kdy nasadit prášky?

I když jsou mnohé domácí lékárničky plné antipyretik – léků na potlačení teploty – odborníci radí s nimi šetřit, zvláště když má člověk možnost ulehnout a dát tělu prostor, aby se se zánětem vypořádalo samo.

„Zvýšenou teplotu do 38 °C opravdu není třeba hned snižovat, ale úplně bych to nezakazovala. Pokud již mluvíme o horečce, tam je použití léku dnes docela obvyklé, protože ji provází pro pacienta mnoho nepříjemných příznaků, od kterých si touží ulevit,“ říká doktorka Sobotková.

Neztotožňuje se s názory, že by potlačování horečky léky mělo znamenat nepříznivý zásah do imunity pacienta.

Můžeme se předávkovat?

Důležité je ale brát léky na teplotu, tedy ty s účinnou látkou paracetamol, ibuprofen či s kyselinou acetylsalicylovou, jen po nezbytně nutnou dobu. Antipyretika rozhodně nemají sloužit k tomu, aby člověk i s onemocněním mohl dále „fungovat“ v práci.

Jak s horečkou, tak i se zvýšenou teplotou je nutné zachovat klidový režim. Infekci je důležité vyležet a vytrvat do doby, než se teplota i bez použití léků sníží na normální hodnotu.

Jinak hrozí, že se nemoc dostatečně nedoléčí a vrátí se nebo přejde do chronicity, případně se rozvinou různé komplikace – dokonce může vzniknout chronický únavový syndrom.

Jaké léky použít?

Nejdoporučovanější látkou na snižování teploty je paracetamol. Obsažen je například v lécích Paralen, Panadol, Paramax, Coldrex a v dalších lécích.

„Přestože je paracetamol považován za velmi bezpečný lék, při jeho podávání musí být dodržována jasně daná pravidla,“ říká Mgr. Ondřej Šimandl z ústavní lékárny IKEM. Předávkování paracetamolem je jednou z nejčastěji řešených otrav na celém světě.

V USA je nejčastějším volně prodejným lékem vyvolávajícím otravu a ani Česká republika není výjimkou.

MUDr. Eleková radí: Jak léčit chřipku?

Existuje zhruba 200 druhů virů a bakterií, které způsobují onemocnění podobné chřipce a všechny ty nepříjemné zimní nemoci. Pravá chřipka, ale i jakékoli jiné infekční onemocnění, mohou být velmi nebezpečné, není proto dobré je podceňovat.

Jenže dnes nám média podsouvají různé přípravky, které nás rychle zbaví příznaků chřipky, ochrání, nebo dokonce zmírní průběh onemocnění. Jinými slovy, s chřipkou nebo virózou si poradíte raz-dva, stačí správně nakoupit.  A protože potřebujeme být rychlefit, investujeme do různých prostředků.

Zkrátka, dobrovolně jsme se stali továrnou na peníze. Jsme si ale opravdu jisti, že si tím pomáháme? Jak doopravdy bojovat s chřipkou?

Onemocním chřipkou?

Především strava a následně stav imunity rozhoduje o tom, jestli nemoc dostaneme a také jak bude nemoc probíhat. Když dostane chřipku člověk, který se špatně stravuje, kouří, nesportuje, nepobývá na čerstvém vzduchu, má rozhodně horší vyhlídky na uzdravení než člověk, který dobře jí, má dostatek pohybu a preferuje zdravý životní styl.

Prevence je tedy rozhodně na místě. V této souvislosti je dobré zmínit očkování, které se dnes propaguje jako vhodná a ideální metoda, jak se v zimě chránit před chřipkou.

MUDr. Ludmila Eleková, mluví z praxe a očkování rozhodně nedoporučuje:„Mnoho lidí se nechá očkovat proti chřipce v mylné naději, že v zimě nebudou nemocní. Jsou pak překvapeni, že nemocní jsou a dokonce někdy více. Očkování totiž oslabuje imunitu (2). Lidé si totiž běžně pletou běžné virózy s chřipkou.

Existuje více než 200 různých bakterií a virů, které jsou odpovědné za zimní nemoci. Potíž je v tom, že klinicky jsou si podobné, z klinického obrazu nelze určit původce nemoci, ani jestli je to virus nebo bakterie.

Jde-li vám o to, abyste byli v zimě zdraví, musíte udělat úplně jiná opatření, než se nechat očkovat.“

Mezi nejvíc ohroženou skupinu patří senioři, u nichž víme, že může mít většina nemocí těžší průběh, zanechá následky či někdy končí i smrtí.

„Senioři se obecně špatně stravují, mají slabší imunitu a tendenci brát na všechno léky. Slepě poslouchají lékaře, kteří to přece musejí vědět lépe.

Paracetamol při chřipce pro ně může být skutečně hřebíkem do rakve (9, 10, 11, 12).“, říká paní doktorka.

(Pozn.: další informace na téma očkování proti chřipce najdete v článku: Očkování proti chřipce: argumenty PRO a PROTI)

Chřipku je potřeba léčit, nejen tlumit příznaky. Jaký je mezi tím rozdíl?

Jen co začne být slunce trochu zubaté, už vás reklama v televizi upozorňuje na to, že nemoci jsou za dveřmi a pokud onemocníte, nesmí vám v domácí lékárničce chybět ten její superlék.

Stačí si ho vzít a nemusíte ležet doma s horečkou, rovnou vyrazíte na poradu do práce a vlastně budete fungl nový člověk. Sice nemocný a možná v ohrožení života, ale co na tom. Léčka na rybku byla hozena.

Jaké je však překvapení, když se z nemoci ne a ne dostat, trpíte nezvladatelnou únavou ještě několik týdnů poté, co jste „vyléčení“?

Podle MUDr. Elekové, většina lékařů dává nevhodná doporučení ohledně léčby: „Za nejhorší považuji rutinní doporučení srážet horečku.

Léky na snížení horečky (paracetamol, ibuprofen akyselina acetylosalicylová) mají společný mechanismus účinku: zablokují imunitní děje, zastaví tvorbu substancí, které buňky imunitního systému používají při boji proti infekci.

Snížení tvorby těchto látek je zaznamenáno termoregulačním centrem mozku (které předtím zaznamenalo jejich přítomnost jako důkaz infekce a zvedlo tělesnou teplotu) a dojde ke snížení horečky. Výsledkem užívání těchto léků je jediné – je ve vás stejné nebo větší množství virů, jen jste se přestali bránit“.  To nezní příliš dobře, že? Jaké je tedy řešení?

Zajímavé:  Pásový Opar-Léčba?

Pani doktorka trpělivě pokračuje: „Protože svým pacientům paracetamol zakazuji, mám možnost porovnat vývoj nemoci u těch, kteří ho neberou s těmi, kteří si ho vezmou (než jim to vysvětlím). Nikdy jsem neviděla takovou tu vleklou únavu a vyčerpanost u člověka po chřipce, který si nesrážel teplotu.

Všichni pacienti, kteří byli týdny až měsíce po chřipce nebo viróze unavení, byli ti, kteří se cpaliparalenem „aby byli dřív zdraví“. Naletěli reklamě, která ale nelže – dobře se na ni podívejte. Reklama naColdrex neříká ani slovo o vlivu na infekci, ani slovo o léčení, říká otevřeně – potlačuje příznaky chřipky. Nic víc.

Problém je, že běžný nepoučený člověk neví, co potlačení vlastně znamená a co si tím způsobí. Když už z nějakých důvodů budete potřebovat snížit teplotu, neužívejte paracetamol, ale kyselinu acetylosalicylovou nebo ibuprofen v polovičních dávkách. Sice také potlačují imunitní reakce, ale alespoň nezatěžují játra a nezpůsobují oxidativní stres.

Vezměte nejnižší nutnou dávku, jednorázově a nechte horečku opět rozběhnout“.

Jaké jsou tedy funkční prostředky, které imunitu posílí?

Podle paní doktorky je vhodné vsadit na látky přírodního původu, které lze užívat i preventivně, nejen během nemoci: beta-glukany, colostrum, vitamín C, homeopatika, echinaceu apod. Vysoce účinný proti chřipce je vitamín D.

Toho máme také málo a zásoby z léta vydrží zhruba 3 měsíce. I to může být jedním z důvodů, proč chřipkové epidemie přicházejí nejvíce začátkem nového roku. Vitamín D lze snadno doplňovat ve formě doplňků stravy nebo jako rybí tuk. Za bezpečné jsou považované dávky kolem 5.

000 IU pro dospělého. Kojenec dostává během prvního roku života 500 IU, což odpovídá 5.000 – 10.000 IU pro dospělého.

 Paní doktorka ještě zmínila, že vitamín D vás chrání nejen proti chřipce, ale proti všem infekčním nemocem, také před rakovinou a jinými nemocemi, nemá vedlejší účinky, jen obtížně se jím lze předávkovat.

„Když už půjdete do lékárny pro nějaké léky, musíte vědět, o co požádat. Když budete chtít něco „na chřipku“, velmi pravděpodobně vám nabídnou Coldrex nebo něco podobného. Důvody jsou jednoduché. Lékárna prodává léky a chce na nich vydělat.

Na Coldrexu vydělá víc než na obyčejném paralenu, který by vám koneckonců udělal stejnou „službu“ za desetinu ceny, vydělá na něm víc než na homeopatikách a bylinném čaji. Požádejte o něco na podporu imunity při infekcích.

Možností je mnoho: homeopatika, od běžného Oscillococcina nebo Gunaprevacu po individuálně vybrané léky, megadávky vitamínu C (nejméně 5 g denně, ideálně až 10 g denně – do dávky, která vám začne způsobovat průjem, pak lehce uberte) a všechny látky, které jsem zmínila výše.

Tyto prostředky vám pomohou v boji s infekcí, nepodrazí vám nohy jako paracetamol. Nebude vám sice hned tak dobře jako po paracetamolu, ale zato se rychleji uzdravíte a po uzdravení nebudete trpět vleklou únavou“, uzavírá své doporučení MUDr. Eleková.

Autor: redakce DZ, děkujeme MUDr. Ludmile Elekové za cenné rady a zpracování tématu

Zdroje:Osterholm MT et al. Efficacy and effectiviness of influenza vaccines: a systemic review and meta-analysis. Lancet Infect Dis, 2012, 12(1): 36–44

Cowling B et al, Increased risk of noninfluenza respiratory virus infections associated with receipt of inactivated influenza vaccine, Clinical Infectious Diseases Advance Access published March 15, 2012, http://cid.oxfordjournals.org

Jefferson T, Influenza vaccination: policy versus evidence, BMJ 333 : 912 doi: 10.1136/bmj.38995.531701.80 (Published 26 October 2006)

http://www.vancouversun.com/index.html

http://www.uscfc.uscourts.gov/…cial-masters

Goldman GS, Comparison of VAERS fetal-loss reports during three consecutive influenza seasons, Was there a synergistic fetal toxicity associated with the two-vaccine 2009/2010 season?, Hum Exp Toxicol May 2013 vol. 32 no. 5 464–475

Blaylock, Dangers of Excessive Vaccination, www.russellblaylock.com

Mims CA, Interactions of viruses with the immune systém, Clin. exp. Immunol. (1986) 66, 1–16, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…115–0010.pdf

Ueno K, Yamaura K, Nakamura T, Satoh T, Yano S., Acetaminophen-induced immunosuppression associated with hepatotoxicity in mice, Res Commun Mol Pathol Pharmacol. 2000;108(3–4):237–51.,

online http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11913715

Yamaura K, Ogawa K, Yonekawa T, Nakamura T, Yano S, Ueno K., Inhibition of the antibody production by acetaminophen independent of liver injury in mice, Biol Pharm Bull. 2002 Feb;25(2):201–5,  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11853166

Shalabi EA., Acetaminophen inhibits the human polymorphonuclear leukocyte function in vitro,Immunopharmacology. 1992 Jul-Aug;24(1):37–45., http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1333457

Graham NM, Burrell CJ, Douglas RM, Debelle P, Davies L, Adverse effects of aspirin, acetaminophen, and ibuprofen on immune function, viral shedding, and clinical status in rhinovirus-infected volunteers,J Infect Dis. 1990 Dec;162(6):1277–82.,http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2172402

Když děti trápí horečka, trpí tím i rodiče

Každý rodič to zná. Jakmile něco trápí jeho potomka, nejraději by všechnu synovu nebo dceřinu bolest přenesl na sebe. A jak je to s horečkou? Kdy už jde opravdu o nebezpečný stav a je potřeba zakročit a kdy nechat tělo, aby se s infekcí popralo samo? V rozhovoru s MUDr. Jiřím Slívou došlo i na aktuální koronavirové téma.

Kdy by rodič měl zpozornět v případě zdravotního stavu dítěte?Každý rodič zná své dítě nejlépe a každé dítě – stejně jako dospělý – reaguje na změny svého zdravotního stavu jinak.

Na obecné úrovni lze říci, že pozorujeme-li cokoli podezřelého, ať jde o náhlou změnu chování či vysoké horečky, je vždy vhodné situaci konzultovat s pediatrem. Každou změnu zdravotního stavu je třeba vnímat v širším kontextu, tedy i v závislosti na věku dítěte.

Platí, že ‚časté nemoci jsou časté‘, ale současně nesmějí být podceňovány.

Jaké jsou hlavní příznaky horečky u dětí?Z vlastní zkušenosti víme, že zvýšená teplota mnohdy nemusí dítěti působit na první pohled výraznější potíže.

Při horečce však dítě bývá rozmrzelé, plačtivé, unavené, má menší chuť k jídlu, zarudlé tváře, je opocené, u malých dětí se často objevuje průjem.

Horečku doprovází zrychlení srdeční frekvence a zrychlené dýchání, horká a suchá kůže zejména na hlavě a trupu, při těžších případech je chladná kůže rukou i nohou.

Znamenají studené nohy a ruce vždy počínající horečku?Jestliže se vyskytují samostatně, bez ostatních výše zmíněných příznaků, pak zcela jistě nikoli.

Nejčastěji jde o přirozenou reakci našeho těla, jak se vyrovnat s nižší teplotou okolního prostředí, kdy uskromňuje průtok krve svými periferními částmi s cílem zachování krevního průtoku, a tedy tepla, v centrálních a životně důležitých částech.

Na vině však mohou být i nemoci spočívající ve zhoršené průchodnosti cév či například snížená činnost štítné žlázy. To jsou však v naprosté většině stavy postihující až dospělou populaci.

Jaký je rozdíl v příznacích a léčbě v případě, že má dítě chřipku, a tehdy, kdy je pouze nachlazeno?Pro chřipku není typická rýma, naopak typické jsou vysoké horečky – až s třesavkou či zimnicí – a s bolestí ‚celého těla‘.

V obou případech jde o virové onemocnění, a léčba je proto ve většině případů pouze takzvaně symptomatická. U chřipky lze apelovat na možnost preventivní vakcinace; u těžších forem onemocnění jsou k dispozici cíleně působící antivirotika.

Oběma stavům společná je častá potřeba využití látek snižujících horečku neboli antipyretik.

Jaká je kritická teplota, kdy kontaktovat lékaře?O horečce mluvíme teprve od 38 °C. Do této hodnoty jde pouze o subfebrilii. U dětí ve věku do tří měsíců je třeba vyhledat lékaře prakticky okamžitě.

U ostatních v případě, že horečka trvá několik dní a samozřejmě jakmile se objeví kterýkoli z dalších příznaků, jako jsou poruchy hybnosti, ztuhnutí šíje, ochablost dítěte, krvavé skvrnky na kůži/sliznicích při mramorované kůži, průjmu a zvracení. Stejně tak při vysoké horečce trvající přibližně 24 hodin.

Lékaře je třeba vyhledat i u déletvrajících nebo často se opakujících subfebriliích.

Jaká bolest se při horečkách u dětí projevuje?Nejčastěji jde o bolest v krku, hlavy a bolest uší.

Kdy a jak horečku účinně srazit?Léčba by měla být aplikována tehdy, když dítě horečkou zjevně trpí. Jinými slovy pokud vesele pobíhá po pokoji, netřeba mu dělat zábaly ani aplikovat antipyretika. Zvýšení tělesné teploty v dětském věku je nejčastěji infekčního původu.

Je proto třeba jej nahlížet jako obrannou reakci našeho těla, které takto bojuje proti nepřátelským bakteriím a virům. Zvýšením své teploty jim totiž doslova ‚zavaříme‘, protože mikroorganismy často přestávají být schopny se dále množit.

Proto není doporučováno užívání antipyretické léčby při subfebriliích. Je-li teplota vyšší, pak je vhodné využití jednak fyzikálních přístupů (obklady, zábaly) a antipyretik – v dětském věku jsou dostupné volně prodejné léčivé přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

Vždy je třeba zdůraznit potřebu dostatečného příjmu tekutin!

Je rozdíl v účincích užívání ibuprofenu a paracetamolu?Každá látka působí odlišným mechanismem. Přesto výsledný pokles horečky i nástup účinku je u obou látek prakticky srovnatelný. Při krátkodobém užívání je srovnatelná i jejich bezpečnost.

Jaké druhy bolesti děti zažívají nejčastěji?Nejčastěji jde o bolest v krku, břicha, uší…

V médiích proběhly zprávy v souvislosti s užíváním ibuprofenu při onemocnění covid-19. Jak to tedy je?Ano, to je pravda. Dokonce o tom referovala i Světová zdravotnická organizace (WHO) s odkazem na prohlášení francouzského ministerstva zdravotnictví.

Poplašná zpráva o nevhodnosti ibuprofenu však nebyla nikterak podložena, k čemuž se okamžitě vyjádřily všechny příslušné odborné společnosti a WHO toto své prohlášení ihned druhý den stáhla.

Možná by tomu mohlo být dokonce naopak, neboť ibuprofen má na rozdíl od paracetamolu navíc i protizánětlivé účinky a nově se ukazuje, že nemocní s covidem-19 mohou výrazně profitovat například z užívání protizánětlivě působících kortikosteroidů.

Bohužel však jde prozatím pouze o hypotézy bez potřebných relevantních klinických důkazů. Platí tedy, že i u onemocnění vyvolaných koronaviry si jsou obě látky rovnocenné.

MUDR. Jiří Slíva, Ph.D. Vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, od roku 2002 působí jako odborný asistent a od podzimu 2010 i jako přednosta v Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Rovněž působí jako konzultant v oblasti farmakoterapie či při schvalování a preklinickém a klinickém hodnocení léčiv. Jiří Slíva je také autor nebo spoluautor několika monografií a více než 300 odborných článků u nás i v zahraničí. Podílí se na úspěšném řešení výzkumných projektů. Je členem České farmakoekonomické společnosti, České společnosti farmakologie a toxikologie ČLS JEP.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector