Hormony štítné žlázy – vše o zdraví

Hormony štítné žlázy - Vše o zdraví Magazín o zdraví a prevenci Dlouhodobě neléčená štítná žláza však může způsobit vážné zdravotní problémy a silnou hormonální nerovnováhu. Otestujte se s pomocí nového domácího testu Veroval® Štítná žláza, zda za vašimi obtížemi nestojí právě ona.

Štítná žláza je životně důležitý orgán ve tvaru motýlka, který najdete v oblasti hrtanu. Vylučuje 2, pro naše zdraví zásadní, hormony – tyroxin a trijodtyronin – které jsou v našem těle nezbytné pro správnou látkovou přeměnu a regulaci celé řady tělesných funkcí – u lidského plodu jsou zodpovědné za prenatálního vývoj mozku a v průběhu našeho života upravují metabolismus tuků, cukrů, bílkovin a kostí. Závažný je také jejich vliv na oběhovou soustavu člověka.

Hormony štítné žlázy - Vše o zdravíNákres štítné žlázy a jejího umístění

S poruchou činnosti štítné žlázy se za svůj život setká 5-10 % populace.Poruchou činnosti štítné žlázy (tyreopatií) trpí častěji ženy v poměru 6 : 1 a pravděpodobnost onemocnění roste s věkem.

Co je hypotyreóza? 

Hypotyreóza je odborný název onemocnění, které je způsobeno sníženou funkcí štítné žlázy a nedostatečnou produkcí tyroxinu a trijodtyroninu.

Žláza neprodukuje dostatek těchto hormonů a dostavují se typické příznaky, jako je únava, zimomřivost, zácpa, svalové křeče nebo zvýšení tělesné hmotnosti (i když tento příznak je často způsobem souběhem více vlivů).

Dlouhodobě neléčená hypotyreóza pak může způsobit trvalé poškození organismu, chronické obtíže nebo dokonce smrt.Zvětšení štítné žlázy se říká struma a může indikovat poruchu její činnosti.

Příznaky snížené činnosti štítné žlázy

Pro správnou tvorbu obou hormonů štítné žlázy potřebujeme z potravy přijímat dostatek selenu – vhodné je maso obecně, vnitřnosti, mořské ryby, česnek nebo ořechy. Pro zdravou štítnou žlázu je obecně doporučena konzumace jódu skrze mořské ryby. 

3 kroky k jistotě a zdravé štítné žláze

Máte-li podezření, že se vaše příznaky nápadně podobají výše zmíněným neduhům, je možné, že za nimi stojí nedostatečná činnost štítné žlázy.

Na základě množství výše zmíněných hormonů v krvi zjistí nový domácí test Veroval Štítná žláza z naší dílny, zda štítná žláza funguje správně, a vy se tak můžete otestovat v pohodlí domova dříve, než vyrazíte se svými obavami k lékaři.

Stačí projít 3 jednoduchými kroky:

  1. Kapku své krve promícháte s ředícím roztokem v testovací nádobce.
  2. Směs nalijete do testovací kazety a počkáte 10 minut na odečtení výsledku. 
  3. Prokáže-li test problémy se štítnou žlázou, navštivte svého lékaře a zahajte optimální léčbu.

    Pokud test problémy v oblasti štítné žlázy vyloučil, na vině mohou být další příčiny.

Přesnost testu je vyšší než 95 % a otestovat se zvládne opravdu každý – nejen že k testu dostanete podrobné instrukce, které vás provedou testováním krok za krokem.

Upozornění!

Prodej domácího testu Veroval – Štítná žláza byl ukončen, můžete se podívat na další nabídku domácích testů Veroval.

Hormony štítné žlázy - Vše o zdraví

Pokud se cítíte na vrcholu sil, nebo naopak na úplném dně, může to mít na svědomí příjem železa. Podívejte se na překvapivé příznaky upozorňující na jeho…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

Většina bolístek není příznakem ničeho závažného. Existují ovšem příznaky, které byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Rezistence bakterií na antibiotika je celosvětový problém. I když se počet rezistentních nákaz každoročně zvyšuje a má za následek mnoho zbytečných úmrtí…

Onemocnění štítné žlázy ukáže s jistotou až laboratorní vyšetření

Mezi onemocnění štítné žlázy se řadí její strukturální změny a také poruchy funkce činnosti štítné žlázy. Na štítné žláze se mohou objevit pseudocysty nezhoubného charakteru, struma nebo ložiskové změny.

Co jste o štítné žláze nevěděli

Štítná žláza se řadí mezi endokrinní žlázy a tvoří ji dva laloky, které jsou umístěny při bocích hrtanu a v horní části průdušnice. Funkční jednotkou jsou malé zavřené váčky kulovitého tvaru zvané folikuly. Váčky jsou formovány stěnou epitelových buněk a výplní zvanou koloid, ve které jsou obsaženy hlavní hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin.

Ve žláze je přítomen třetí hormon zvaný kalcitonin, který se nachází v intersticiálním vazivu mezi folikuly. Mezi základní činnosti hormonů štítné žlázy patří zvyšování metabolické aktivity buněk, metabolismus sacharidů, mají vliv na oběhovou soustavu, zvyšují činnost centrální nervové soustavy a zároveň ovlivňují její vývoj.

Nadměrná činnost štítné žlázy

Štítná žláza při tomto druhu onemocnění produkuje výrazně vyšší množství tyreoidálních hormonů a vykazuje zároveň zvýšenou reakci periferních tkání. Nejvíce se lékaři setkávají s Gravesov-Basedowovou chorobou, která se projevuje v mladém věku zejména u žen.

Pacienti trpící nadměrnou činností štítné žlázy mohou být více podráždění, nervózní, neklidní a mohou špatně spát. Příznakem této choroby může být také jemný třes rukou, průjmy a osteoporóza. Pacienty trápí bušení srdce, více se potí, jsou agitovaní a trápí je intolerance tepla.

Pomocí laboratorního vyšetření lékař stanoví hladinu hormonů a protilátek proti štítné žláze v krvi.

Nedostatečná činnost štítné žlázy

Onemocnění má různé příčiny. Patří k nim dědičné dispozice, pooperační stavy, ozáření krku či nedostatek jódu (v České republice není obvyklé).

Nemocný je kvůli nedostatečné činnosti štítné žlázy unavený, malátný, trpí zácpami a zimomřivostí. Jeho tělo pracuje na nižší výkon, často zapomíná a má sklon k depresím.

Bolí jej svaly a klouby, dolní končetiny mohou otékat a kůže je viditelně suchá.

Kvalitní lékařské vyšetření zjistí onemocnění včas

Léčba se uskutečňuje nejčastěji na základě předepsaných léků, výjimečně dochází k chirurgickému zákroku.

Pacient musí absolvovat komplexní endokrinologické vyšetření v podobě klinického, laboratorního a ultrasonografického zhodnocení.

Lékař na základě krevních testů, kde zjišťuje hladinu THS v krvi, stanoví, zda pacient trpí poruchou funkce činnosti štítné žlázy či jsou jeho obtíže spojeny s jinou nemocí.

Štítná žláza během těhotenství

Správná činnost štítné žlázy je důležitá během těhotenství, aby se miminko narodilo zdravé.

Hormony štítné žlázy harmonicky vyvíjí nervovou soustavu dítěte v děloze a mezi nejpodstatnější období patří první trimestr těhotenství.

Ale i v dalších měsících gravidity je správná činnost štítné žlázy nutná. Snížená činnost může vyvolat předčasný porod, potrat, abrupci placenty nebo porod císařským řezem.

Onemocnění štítné žlázy u dětí

Dítě trpí stejnými příznaky, které vykazuje dospělý pacient. Rodiče by měly s dítětem při zpozorování symptomů navštívit dětského lékaře, který je odkáže na specializované pracoviště.

Při pravidelných kontrolách vyšetřuje pediatr pohmatem velikost štítné žlázy u dítěte.

Mnohdy mohou být jedinými projevy zvýšené činnosti funkce štítné žlázy problémy s učením, nesoustředěnost, nevolnost a svalová slabost.

Hypofunkce štítné žlázy: Jaké potraviny jsou vhodné pro konzumaci?

Při této diagnóze nemusí pacient dodržovat žádnou dietu, ale může jíst potraviny, které napomáhají ke zrychlení metabolismu. Ty kopírují zásady zdravé výživy.

Z jídelníčku je třeba vynechat nebo alespoň snížit konzumaci květáku, brokolice, ředkviček, zelí a kedluben (veškeré košťálové zeleniny), jelikož obsahují látky, které zabraňují štítné žláze, aby využila jód v těle.

Vítané jsou ořechy, listová zelenina, mořské plody, řasy, ryby, jodizovaná sůl, kořenová zelenina a semínka. Vhodné je libové maso, nízkotučné sýry, jogurty a nízkotučné mléko. Důležité je vynechat konzumaci tuků a tučného masa. Jídlo je dobré ochucovat zázvorem, česnekem a kurkumou.

Zdravou stravu ideálně doplní pravidelný pohyb, protahovací cviky či jóga.

Hyperfunkce štítné žlázy: Jaké potraviny jsou vhodné pro konzumaci?

Při tomto onemocnění je vhodné dopřát si dostatek květáku, brokolice, zelí a kapusty. Látky obsažené v zelenině napomáhají likvidaci škodlivin, které produkuje štítná žláza s nadměrnou činností. Antioxidanty se do těla dostanou díky bobulovitému ovoci (jahodám, borůvkám, rybízu, malinám, ostružinám).

Řídnutí kostí (osteoporózu) eliminuje dostatečný přísun vitamínu D, který obsahují houby. V jídelníčku by neměly chybět olivový a lněný olej, které jsou plné omega-3 mastných kyselin. Vhodné je krůtí maso a dostatečný přísun mléčných produktů.

Zcela nevhodná jsou  smažená jídla, červené maso, vejce, káva a omezit je třeba slazení.

Trápí vás výše uvedené příznaky a domníváte se, že mohou být spojeny s poruchou štítné žlázy? Vyskytla se ve vaší rodině nedostatečná činnost funkce štítné žlázy nebo docházíte pravidelně ke svému lékaři, který vám neumí pomoci? Objednejte se k našemu specialistovi z oboru endokrinologie na telefonním čísle (+420) 235 360 133, který vám provede potřebná vyšetření.

Únava i zadýchávání. Snížená funkce štítné žlázy je riziko, mnoho lidí o ní neví

„Je pravda, že jsem tehdy byla hodně hubená, hlavně v porovnání s tím, kolik jsem toho snědla. Měla jsem spíš chlapeckou postavu, i menstruovat jsem začala později než mé vrstevnice. Vůbec by mě ale nenapadlo, že mohu být nemocná,“ popisuje 30letá Markéta, která žije v Praze.

Po vyšetřeních na endokrinologii, kde jí diagnostikovali sníženou funkci štítné žlázy, začala brát pravidelně léky, díky kterým se podařilo upravit hladinu hormonů.

„Vzpomněla jsem si, že jsem měla problémy se štítnou žlázou, a šla jsem na kontrolu. Lékařka se tehdy zděsila, hodnoty byly šílené a hodně se mi zvětšil krk. Dostala jsem hned dvojitou dávku léků,“ říká Markéta.

Přečíst článek ›

Prášky nyní bere pravidelně a stav štítné žlázy si hlídá, a to i kvůli plánovanému mateřství. Právě pro těhotné ženy může být neléčená porucha štítné žlázy velmi nebezpečná. Hormony, které orgán produkuje, jsou totiž velmi důležité v prvních třech měsících vývoje plodu, zejména při tvorbě nervové soustavy.

S pubertou ale přišla vzpoura a Markéta léky vysadila. „Bylo mi to tehdy jedno. Když jsem je přestala brát, nepoznala jsem rozdíl, neměla jsem žádné potíže. Upřímně jsem na to, že mám nějaké problémy se štítnou žlázou, úplně zapomněla.

To, že se mi vysazením léků rozhodily hormony, jsem zjistila až zpětně,“ říká Markéta. Vzpomíná, že tehdy pociťovala výkyvy nálad a natékaly jí končetiny, což připisovala vedlejším účinkům hormonální antikoncepce.

Na endokrinologii se vydala až po třech letech.

„Moje endokrinoložka mě opakovaně upozorňovala, že jí těhotenství musím hned oznámit a přizpůsobíme tomu léčbu,“ pokračuje Markéta.

K pravidelným návštěvám u lékaře a hlídání hladiny hormonů ji nabádá i gynekoložka. „Obává se možných komplikací s početím a radí mi těhotenství příliš neodkládat.

Myslím si, že řada žen poruchu štítné žlázy podceňuje. V těle to přitom může napáchat spoustu škod.“

Názor lékaře

„Odhadujeme, že desítky tisíc lidí o své nemoci vůbec neví. Částečně k tomu přispívá i to, že kvůli jodování jedlé soli už tak často nevídáme strumu, lidově ‚vole‘, které na potíže se štítnou žlázou viditelně upozorňovalo,“ říká předseda České endokrinologické společnosti prof. MUDr. Michal Kršek.

Přečíst článek ›

Zatímco zvýšená činnost štítné žlázy podle něj nemocného obtěžuje – provází ji například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny, snížená činnost tak alarmující není.

Projevuje se únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů. Třeba těhotné ženy si tyto projevy snadno zamění za obtíže spojené se svým stavem a k lékaři vůbec nejdou.

Tipy pro zdravíPokud máte sníženou funkci štítné žlázy, neuškodí, když kromě léků (jestliže je berete) upravíte i svou stravu.

Často se lidé s touto nemocí cítí unavení, bez energie a začnou přibývat na váze.

I z tohoto důvodu je vhodné do stravy zařadit potraviny, jako jsou mořské plody, ryby, řasy (například chlorella), a jodidovanou sů, které obsahují jód nezbytný pro činnost hormonů štítné žlázy.

Dýňová semínka, hovězí maso, vejce, banány nebo mandle zase obsahují aminokyselinu tyrosin, která rovněž podporuje správnou funkci štítné žlázy.

Štítná žláza a její poruchy

Datum: 15.05.2019

Onemocnění štítné žlázy roste v populaci geometrickou řadou. O jakých typech onemocnění hovoříme a jak s nimi můžeme pracovat přírodní cestou?

 Snížená funkce štítné žlázy

Nejčastějšími projevy jsou:

  • přibývání na váze
  • lámavé nehty, vlasy
  • zimomřivost
  • únava
  • zácpa
  • otoky kolem očí
  • poruchy spánku
  • problémy s otěhotněním
  • vysoký cholesterol

Když pozorujete některý z uvedených příznaků, může se stát, že podle vyšetření krve máte hormonální hladinu v pořádku. Bývá to způsobené tím, že štítná žláza hormony sice produkuje, ale cílové receptory na ně špatně reagují. Vždy je důležité neřídit se jen krevními testy, ale pozorovat své tělo.

Nejčastější příčiny jsou nejčastěji:

  • nevyvážená strava, ve které chybí jód, minerály a další stopové prvky
  • nadměrná konzumace cukru a průmyslově vyráběných potravin
  • nevhodné anebo brzké podávání hormonální antikoncepce
  • v některých případech očkovací látky
  • nadměrné užívání léků
  • stres
  • nadměrná konzumace kuřecího masa

V případě zjištění některých příznaků nebo již diagnostikování snížené hladiny hormonů štítné žlázy je dobré nejdříve zkusit přírodní léčbu. Pokud se začnou okamžitě podávat umělé hormony, tělo si na ně brzy vytvoří návyk.

Podáváním umělých hormonů se sice hormonální hladina doplní, ale tělo s umělými hormony již nedokáže regulovat správnou hladinu v krvi v průběhu dne, tak jak potřebuje.

Při přírodní léčbě této hypofunkce štítné žlázy je na prvním místě užívání přírodních preparátů s obsahem jódu. Doporučujeme pravidelně užívat …

OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č.

1924/2006 se  u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.

Toto nařízení platí i na informace na webech, kde se tyto produkty prodávají. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailu nebo telefonicky. .

Nikdy nezapomínejte pracovat na své psychice.

Zvýšená funkce

Hyperfunkce štítné žlázy patří mezi její méně časté onemocnění. Nejčastějšími projevy jsou:

  • rychlý tep
  • bušení srdce
  • podrážděnost
  • pocity tepla, horka
  • svalová slabost
  • padání vlasů
  • úbytek na váze
  • častější vyměšování
  • v pokročilém stádiu vytlačování očí z očních důlků

Zvýšená funkce štítné žlázy velmi často souvisí se stresem. Mohou ji způsobovat i různé chemikálie v životním prostředí, ale je také celá řada léků, pro které hyperfunkce této žlázy možným vedlejším účinkem.

Opět i zde platí zásada vnímání svého těla a jeho signálů. Nenechte onemocnění rozvinout a pomozte svému organismu jej zvládnout. V tomto případě stejně jako u předchozích je základem meditace – zklidnění. Dále doporučujeme čaj…

OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č.

1924/2006 se  u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.

Toto nařízení platí i na informace na webech, kde se tyto produkty prodávají. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailu nebo telefonicky. .

Autoimunitní zánět

viz článek

Uzlíky na štítné žláze

Princip vzniku tohoto onemocnění je z pohledu přírodní medicíny podobný jako u autoimunitního zánětu, jen je navíc doprovázen celkovým nezdravým životním stylem. Ten dokáže zapříčinit celkové překyselení organismu.

Léčba

V tomto případě je důležité také pracovat na své psychice, denně provádět uvolnění či meditace. Z přírodní léčby zařadit…

OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č.

1924/2006 se  u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.

Toto nařízení platí i na informace na webech, kde se tyto produkty prodávají. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailu nebo telefonicky. .

Všechny typy onemocnění štítné žlázy svědčí o tom, že někde ve svém životě děláme zásadní chybu.

Nepřetěžujme svůj organismus stresem, nadměrnými sportovními i pracovními výkony, stravou ve špatné kvalitě a v nevhodném složení či také léky. Zkusme žít více ve svém středu v souladu s přírodními zákony.

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Nemoci štítné žlázy: Pouze každý druhý pacient o svém onemocnění ví

‚Lidí trpících zvýšenou funkcí štítné žlázy hypertyreózou je podstatně méně než lidí trpících její sníženou funkcí hypotyreózou,“ říká vedoucí Oddělení klinické imunoendokrinologie Endokrinologického ústavu v Praze prof. MUDr. Ivan Šterzl, CSc. Oba tyto problémy trápí častěji ženy než muže a jejich výskyt stoupá s věkem. Bývají také dědičné, zvláště v ženské linii. Bohužel, pouze každý druhý pacient o své nemoci ví.

Poruchy funkce štítné žlázy mohou být navíc provázány s řadou jiných onemocnění (např. s diabetem, roztroušenou sklerózou, systémovým onemocněním pojiva nebo Crohnovou chorobou).

„Ukazuje se, že tato onemocnění mají společný výskyt a podobné startovací mechanismy.

Povzbudivé je, že se klinické projevy některých onemocnění zmírní současně s tím, jak léčíme štítnou žlázu,“ dodává profesor Šterzl.

Jaký je start?

Hormony štítné žlázy a dostatečný přívod jodu jsou nezbytné pro normální vývoj centrálního nervového systému plodu, ale i po narození a v prvních letech života dítěte. Je-li hormonů štítné žlázy během těhotenství u matky či plodu nedostatek, dochází mimo jiné k poruchám tvorby myelinu a hrozí i další rizika, která mohou vést až k trvalé mentální retardaci.

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy se projevuje útlumem řady tělesných funkcí, zpomalením duševních pochodů a prodlouženou reakční dobou reflexů. „První, s čím člověk přijde, bývá velká únava, dále to jsou zimomřivost, větší spavost, menší obratnost – člověk si připadá neohrabaný. Vlasy má lámavější, prořídlé a má suchou kůži, kterou musí stále promašťovat,“ vyjmenovává lékař.

Přidávají se potíže s klouby, zpomalené trávení, neschopnost zhubnout, potíže s pamětí, vznikají deprese včetně těch poporodních. „Záludné je i to, že postižení lidé trpí různými kombinacemi výše uvedených příznaků a také jejich různou intenzitou,“ dodává profesor Šterzl.

Za nárůstem těchto autoimunitních reakcí můžou stát zhoršené životní prostředí, nezdravý životní styl, prodělané virové infekce či stres.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Špatné autoimunitní reakce bývají jednou z hlavních příčin zvýšené funkce štítné žlázy, kdy štítnice produkuje víc hormonů, než je potřeba. Hypertyreóza se projevuje nápadným zvětšením postiženého orgánu. Trápí častěji ženy než muže, ale ne tak častěji jako snížená funkce.

Pacient bývá nervózní, unavený, neklidný, trpí úzkostmi, poruchami spánku a špatně se soustředí. Kvůli zrychlenému trávení má často průjem, a i když mívá zvýšenou chuť k jídlu, hubne. Zhoršuje se mu kvalita vlasů, kůže i nehtů. Pro lidi s hyperfunkcí štítné žlázy bývají typické vytřeštěné oči.

„Tito lidé navíc žijí v relativním nebezpečí tachykardie, může u nich dojít k fibrilaci s fatálními následky,“ varuje odborník.

Jak je to s prevencí a rodinnou anamnézou, se dozvíte na webu Mojezdravi.cz

Jód – prvek pro naše zdraví

Jód je jedním z prvků, který se vyskytuje v přírodě i v našem těle. Jód, latinsky iodum patří do skupiny halogenů. V přírodě se nevyskytuje samostatně, ale pouze ve sloučeninách. Jód tvoří tmavě fialové destičkové krystalky. Jód má silné dezinfekční účinky.

Význam jódu pro naše tělo  

Jód, je nezbytnou součástí hormonů štítné žlázy, tyroxinu a trijodtyroninu. Tyto hormony ovlivňují rychlost tělesného metabolismu, rychlost využití energie, zvyšují tvorbu tepla. Jód zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů.

Jód také zklidňuje nervy a zlepšuje mentální funkce V těle dospělého člověka je až 50 mg jódu, který je převážně ve štítné žláze. Jód se ve střevě vstřebává skoro 100% a během 24 hodin se 50 – 70 % tohoto množství dostane do štítné žlázy.

Hormony štítné žlázy mají zásadní vliv na vývoj mozku během nitroděložního vývoje a po narození. Jód má velký vliv na vývoj mozku a tím i duševních schopností jedince.

Nedostatek jódu znamená nedostatek hormonů štítné žlázy, což se projevuje u novorozenců zejména poškozením mozku a následnou mentální retardací i poruchami tělesného růstu a vývoje. U dětí se nedostatek jódu mimo jiné projevuje poruchou učení, snížením IQ a zapomínáním.  

Když je jódu nedostatek  

Při nedostatečném příjmu jódu dochází ke změnám ve struktuře a funkci štítné žlázy. Nedostatek jódu vede ke snížení funkce štítné žlázy.

Mezi projevy snížené funkce štítné žlázy patří špatná látková výměna, nesoustředěnost, pocit nesmírné únavy, pomalé reakce i pomalá činnost mozku, u dětí poruchy růstu.

Pokud není snížená funkce štítné žlázy léčená, dochází ke zvětšení štítné žlázy, až se v oblasti krku objeví struma. Jejími projevy jsou bolesti v krku, dýchací obtíže, bušení srdce a pocity stísněnosti.  

Příčinu snížené funkce štítné žlázy může být její poškození, zánět nebo v ní může probíhat autoimunitní onemocnění nazývané Hashimotova struma. Další příčinou může být nadměrná konzumace látek, nazývaných strumigeny. Jedná se o látky, které zasahují do činnosti štítné žlázy. Snížená funkce štítné žlázy je snadno léčitelná, léčba spočívá v podstatě v dlouhodobém pravidelném dodávání jódu.

  • Když je jódu nadbytek
  • Denní doporučené množství jódu  

Nadbytek jódu může být příčinou zvýšené činnosti štítné žlázy, tato příčina je však v naší zemi vzácná. Zvýšená činnost štítné žlázy je obvykle založena dědičné. V tomto případě štítná žláza samovolně produkuje nadbytek hormonů. Další možnou příčinou zvýšené funkce štítné žlázy je autoimunitní onemocnění, nazývané Graves-Basedowova choroba, nádor nebo nadměrné užívání hormonů štítné žlázy. Mezi projevy zvýšené činnosti štítné žlázy patří teplá opocená kůže, vypadávání vlasů, zvýšené únavnost, hubnutí, pocity úzkosti, neklidu, třes, zvýšený puls, zvýšený krevní tlak, rychlejší střevní peristaltika, emoční labilita. Podstatou léčby zvýšené funkce štítné žlázy je podávání léků, snižujících tvorbu hormonů štítné žlázy.

Jódu nemá být v těle ani nedostatek, ale ani nadbytek. Denní doporučená dávka jódu pro dospělého člověka se pohybuje mezi 150 – 200 mikrogramy. Potřeba jódu u dětí závisí na věku, kojenci potřebují 50 mikrogramů, starší školní děti 180 mikrogramů. Potřeba jódu u těhotných a kojících žen je 230 – 260 mikrogramů.

Zdroje jódu

 

Největším zdrojem jódu je mořská voda a tím i mořské ryby, plody moře, mořské řasy i mořská sůl. Jód je obsažen v podobě organických sloučenin také ve sladkovodní řase chaluze bublinaté. Menší množství jódu je obsaženo ve višních, třešních, některých minerálních vodách jako je Vincentka, vejcích brokolici, citronech, špenátu, žampionech, hrachu, kvalitní čokoládě, pórku, polníčku a mrkvi.

Látky usnadňující a látky omezující vstřebávání jódu

 

Selen pomáhá zabudovat jód do hormonů štítné žlázy. Mezi nejbohatší zdroje selenu patří slunečnicová semena, ořechy (vlašské, kešu, para), pšeničné klíčky, sardinky, tuňák, plody moře. Hlávkové zelí, tuřín obsahuje látku, která Látka brání vstřebání jódu.

Burské ořechy omezují využití jódu v hormonech štítné žlázy. Příjem jódu mohou zhoršovat také dusitany ve vodě. Některé léky omezují vstřebávání jódu, jedná se o perorální antidiabetika, tj. léky ve formě tablet podávané při léčbě diabetu mellitu 2. typu, které obsahují deriváty sulfonylurey.

Vstřebávání jódu mohou omezovat i některá antidepresiva.

Zdroj: Amanda Ursellová, Vitamíny a minerály, překlad MUDr. Veronika Bártová, vydalo nakladatelství NOXI s.r.o. v Bratislavě v roce 2004, první vydání, ISBN 80-89179-00-2

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jod  

http://www.alma-benesov.cz/index.php?option=com_content&view=section&id=6&layout=blog&Itemid=28 http://www.celostnimedicina.cz/jod-pro-zdravy-rust-a-funkci-stitne-zlazy.htm                                                                                                                              

Vloženo 13.3 2015

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector