Hypertyreóza – vše o zdraví

Hypertyreóza - Vše o zdraví Hypertyreóza - Vše o zdraví Hypertyreóza - Vše o zdraví Hypertyreóza - Vše o zdraví Hypertyreóza - Vše o zdraví Hypertyreóza - Vše o zdraví

Hubnutí ->

Nemoci–studie ->Novinky ->Strava ->Zdraví ->Životní styl -> Hypotyreóza je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Je to významné endokrinní onemocnění člověka a zvířat charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy, respektive nedostatečnou produkcí hormonů štítné žlázy.

Tato choroba je i nyní, poměrně časté onemocnění, které postihuje zvláště ženy. V České republice jí trpí zhruba 15-20 % žen, ve věku kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších.

Při tomto onemocnění může být štítná žláza zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší, než normálně.

Příčiny hypotyreózy

Příčin hypotyreózy může být několik. Nejčastěji, je způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Hlavní příčinou hypotyreózy  je dlouhodobý nedostatek jódu, který se může projevit již na narozeném dítěti (kretenismus).

Příznaky hypotyreózy

Nejdůležitější příznaky hypotyreózy má jasné projevy, pacient vnímá bušení srdce a vnitřní neklid až tenzi, podrážděnost. jsou ospalost, zimomřivost, únava, nevýkonnost, svalová slabost, chladná a suchá kůže, prosáknutí až otoky kůže a podkoží, nekvalitní vlasy a padání vlasů, které jsou jemné a ztrácejí barvu.

Postižení zažívacího traktu se může projevit zácpou. nebo dochází k zpomalení srdeční činnosti.  Náš hlas se stává hlubším až chraptivým. Někdy dochází k mírnému nárůstu tělesné hmotnosti, zejména vlivem zadržování tekutiny v těle.

Při hypotyreóze se může objevit i řada neurologických příznaků z postižení jak centrálního nervového systému (což se navíc  projevuje i ztrátou soustředěnosti, poruchami paměti a výbavnosti a celkovým zhoršením a zpomalením mentální výkonnosti), tak periferního nervového systému (dochází k prodloužení všech svalových a jiných reflexů a vzácně i k mravenčení např. končetin)..Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu, častěji potrácejí i hůře otěhotní.Při dlouhotrvajícím neléčeném průběhu se uvedené obtíže prohlubují, ale pacient se stává spokojeným především díky útlumu psychiky. Většina z nás asi ví hlavně to, že jeho snížená hladina a nedostatek jodu může taktéž způsobit i stavy jako jsou např. deprese či panické úzkosti

Snížená činnost štítné žlázy zpomaluje metabolismus – srdeční frekvence je příliš nízká nebo nepravidelná, může vzniknout i chvění srdce s poruchou tepů.

Důsledkem toho může být postupně až bradykardie, tedy arytmie, která způsobí nedostateční zásobení orgánů a tkání těla kyslíkem a živinami. Závažná bradykardie může skončit až zástavou srdce.

Zvýšená hladina hormonů pak srdeční tep zrychlí.

Subklinická hypotyreóza

Kromě hypotyreózy s plně vyjádřenými příznaky (které byly uvedeny výše) existuje i forma onemocnění, u které jsou příznaky vyjádřeny jen málo nebo vůbec. Hovoříme pak o tzv. subklinické hypotyreóze. Tato forma onemocnění je stejně častá jako typická hypotyreóza a její výskyt vzrůstá po 50. roce věku, především u žen.

Je záludná v tom, že pacient buď nemá žádné obtíže, nebo má obtíže netypické a málo vyjádřené. Nejčastěji jde o únavu, slabost a ztrátu fyzické a mentální výkonnosti. Často bývá i mírně zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Tato forma onemocnění může probíhat dlouhou dobu skrytě a může se postupně zhoršovat, což může mít nepříznivý vliv především na kardiovaskulární systém a na vývoj plodu u těhotných žen. porodu i kvůli pří­padnému dalšímu těhotenství.

Těhotenství klade na štítnou žlázu zvýšené nároky, protože musí produkovat daleko více hormo­nů než za běžného stavu. Do 12. – 16. týdne je totiž plod plně závislý v dodávce tyro­xinu na matce, po­té už jen částečně za předpokla­du dostatečného zásobení matky jodem.

Proto by na jeho přísun měla matka dbát zvláštní důraz. Při nedostatečné produkci hormonu tyroxinu je také plod nedostatečně zásoben a existuje riziko, že se plod nebude vyvíjet zdárně.

Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro vývoj celého organismu dítě­te, ale především nervové sou­stavy, hlavně mozkové tkáně.

„Dě­ti mohou být psychicky nezralé a mít nejrůznější méně či ví­ce významné psychomotorické poruchy, v případě závažnější poruchy mohou mít i nižší IQ. Matčina porucha funkce štítné žlázy v tě­hotenství se u dítěte může proje­vit později i jako porucha pozor­nosti, neklid,

Vztah k dalším autoimunitním onemocněním

Z hlediska včasného rozpoznání hypotyreózy je důležité, že její nejčastější příčina – chronická lymfocytární tyreoiditida – se často vyskytuje ve spojení s dalšími chorobami, které mají autoimunitní podklad. Mezi nejčastější patří spojení s diabetes mellitus 1.

typu, tedy cukrovkou vyskytující se v mladším věku a od počátku vyžadující léčbu insulinem, s chronickým atrofickým zánětem žaludku (ten může být spojen s tzv.

perniciózní anémii – zhoubnou chudokrevností), s celiakií, se sníženou funkcí nadledvin, či s vitiligem kůže (ostře ohraničené oblasti snížené pigmentace).

Mnoho z nás si myslí, že dělá všechno správně, aby bylo naše tělo zdravé a silné.

Ve skutečnosti ale může být vaše úsilí k ničemu, pokud neberete v potaz škodlivé účinky každodenních předmětů, které používáte v domácnosti. Štítná žláza je malá žláza nacházející se ve spodní části krku.

Má nesmírně důležitou funkci, stará se o metabolické procesy ve vašem těle a uvolňuje hormony, které řídí váš metabolismus. Čím ji ale můžete ohrozit?

Několik příkladů na co si dát pozor

Kohoutková voda

Podle mezinárodní lékařské organizace má každý z nás alespoň malou část chloristanu v krvi. A co ten chloristan vlastně je? Jedná se o toxin, který se vyskytuje převážně v pitné vodě a také v některých potravinách.

Chloristan v lidském organismu neblaze ovlivňuje funkci štítné žlázy tak, že zabraňuje její produkci hormonů. Proto byste se měli více zajímat o to, jakou vodu přijímá právě vaše domácnost. Jedinečná filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem nejen vodu filtruje, ale také alkalizuje.

 Zbavuje vodu nečistot od vodního kamene, těžkých kovů, zbytků hnojiv a dalších škodlivých látek. Nastavuje optimální hodnoty TDS cca 260 ppm se zachováním všech potřebným minerálů ve vodě. Alkalizuje kyselou vodu na zásaditou a udržuje filtrovanou vodu po celou dobu v konvici na hodnotách pH 8 – 10 pH.

(dle kvality filtrované vody). Obvykle zvyšuje pH vody o dva a více stupně.(pro nejlepší hodnoty pH doporučuje mít filtr stále v kontaktu s vodou v konvici.) 

Hypertyreóza - Vše o zdraví

Relaxační & nevitalizující sprchová hlavice přináší čistou a bezpečnou vodu s úplným odstraněním chloru (CI) z vodovodní vody. Už nemusíte mít žádný strach nebo obavy o stav vaší pokožky, vypadávání vlasů čí nemoci kůže způsobené díky škodlivým účinkům chloru. 

Hypertyreóza - Vše o zdraví

Sója

Fytoestrogeny obsažené v sóje zastupují rostlinné hormony a tím  narušují funkci štítné žlázy.Tento hormon zvyšuje potřebu jódu v těle a tím pádem  pokud nebude současně užívat i  jód  ohrožuje vaši štítnou žlázu. Pozor, pro ženy je však tento hormon  životně důležitý a spíše prospěšný.

Pokud  však často konzumujete produkty ze sóji doporučují se tyto produkty  konzumovat  dohromady s přírodním jodem tak aby nedocházelo k jeho  zvýšenému ‚vyplavení‘ s organismu. Děti by se  však tomuto hormonu měly vyhnout, jelikož způsobuje komplikace pro jejich správný vývoj.

Komplexní nabídku čistých 100% přírodních doplňků vyrobených speciálně pro děti na imunitu a správný vývoj najdete zde.

V případě ženských problémů ,nebo pří zvýšené  potřebě užívat ženské estrogeny je důležité vždy užívat ty správné čisté přípravky obsahující přírodní estrogeny ,které spojené s přírodním  jodem. 

 • DOBRÉ ZDRAVÍ ZAČÍNÁ U ZDRAVÝCH POTRAVIN!
 • Proto užívejte naše ověřené přírodní doplňky stravy, které jsou vyrobeny z čistě přírodních produktů nejvyšší kvality.
 • Doporučujeme pro ženy zde 
 • Natural MenoEstrogen
 • Komplexní formule pro doplnění estrogenů pro ženy od 35 let.
Zajímavé:  Afty na mandlích - vše o zdraví

Jetel červený je tradiční bylinka našich předků. Vědci analýzou květů zjistili, že obsahují přírodní látky, které jsou velmi podobné ženskému estrogenu, které můžeme nazývat izoflavonoidy nebo fytoestrogeny. Estrogeny jsou v ženském těle potřeba zejména k oddálení menopauzy a jako prevence osteoporózy ve vyšším věku. Náš extrakt z červeného jetele obsahuje 40 % izoflavonoidů.

Silná formule podporující zdraví každé ženy. Doplňuje přírodní cestou estrogeny a slaďuje funkci hormonálního systému.

Obsahuje pouze čisté přírodní extrakty z macy horské, anděliy čínské, šíšáku bajkalského, hlohu peřenoklaného, červeného jetele, cordycepsu sinensis a ostropestřce mariánského.

Doplněný o stopové prvky zinek a jód z chaluhy bublinaté, které podporují normální hormonální funkce. Pesticidy

Jedy, chemické a nebezpečné látky nás ohrožují všude; jejich vlivům jsme vystaveni doma, na pracovišti i kdekoliv jinde. Do organismu se dostávají konzumací potravin, pitnou vodou, anebo formou léků.

Pesticidy jsou v posledních letech neustále omílané téma. A co to vůbec je? Jedná se o přípravky, které se využívají k hubení živočišných škůdců. Nejvíce se tedy uplatňují v zemědělství.

I když se jedná o velmi účinné mořidlo škůdců, má opravdu nepříznivý vliv nejen na zdraví člověka, ale i na celý ekosystém. Může způsobovat různé nemoci, od poškození nervové soustavy, až po poškození mozku. Zejména u dětí se projevují vývojové problémy.

Samozřejmě také snižují funkci štítné žlázy a zvyšují odolnost vůči snaze zhubnout.

Chemické léky 

Buďte opatrní! Léky na tlumení bolesti včetně těch, které běžně bereme na bolesti kloubů, zubů a zad, mohou snížit  snižují funkci štítné žlázy  či vstřebatelnost 

Jódu. Více info zde 

 1. Hypertyreóza - Vše o zdraví
 2. Prognóza a léčba
 3. Dlouhodobě neléčená hypotyreóza má závažné zdravotní důsledky a může vést i k smrti.

Štítná žláza je potřebný orgán, bez kterého nelze zdravě fungovat. Dejte si proto pozor na některé věci, které její činnost můžou ohrozit a vám tak znepříjemnit život.

Lze potížím s nemocí štítné žlázy  zabránit?

Velké světové studie ukázaly zlepšení duševních schopností u dětí, kterým se podávaly jódové preparáty. Je prokázáno, že ženy s fibrocystickou mastopathií , tedy bulkami v prsu, mají nedostatek jódu a měly by ho dostávat léčebně. Jsou dokonce také zmínky o úspěšné léčbě cyst vaječníku jódem.

Ano, mimo naše hranice probíhá léčba i tímto způsobem. Některé práce dokonce popisují souvislost mezi nedostatkem jódu a zeleným zákalem očním či Alzheimerovou nemocí. Několik světových studií podrobně zdůvodňuje také možnost, že nedostatek jódu spolupůsobí na vzniku polio, tedy dětské obrny.

Z výše popsaných pozorování je zřejmé, že jód je velmi potřebnou součástí při vytváření rovnováhy vnitřního prostředí.

Jistě je dobré něco vědět o vstřebávání jódu. Hlavně proto, že ho snižují košťáloviny – brokolice, kedluben, kouření i pasivní kouření, nitrity či nitráty, které jsou v nesprávně pěstované zelenině a v uzeninách, většina druhů chemických léků a v neposlední řadě snižuje vstřebávání jódu i chlór.

Doporučená denní dávka jódu od 4 let věku je 150 mikrogramů, u těhotných 200 mikrogramů, u kojících ještě o něco více. Jód se vylučuje močí a jeho množství se dá zjistit při sběru moči za 24 hodin.

Jak se jód vstřebává?

Ne všichni vědí, že jód se také  vstřebává kůží. (např.koupáním v moři) V našich podmínkách se  Jód se vstřebává především ze střeva. Hlavním zdrojem jsou mořské ryby a mořské chaluhy tmavé barvy. Jód je obsažen i v mořských korýších, mořských slávkách a humrech.( to vše platí ovšem při max. užití těchto potravin  do 12 hodin čerstvých pak hodnoty jodu razantně klesají. 

 • Největší podíl přírodního jódu  je však obsažen  v mořských chaluhách. (Chaluha bublinatá)
 • Fucus vesiculosus
 • Lidové názvy: chaluha měchýřnatá, bublinatka, mořská řasa, kelp
 • Čeleď: Fucaceae (chaluhovité)
 • Popis rostliny

Chaluha bublinatá se řadí do skupiny hnědých řas. Přestože obsahuje zelený chlorofyl, překrývají ho žlutohnědá barviva, zvláště fukoxanthin. Řasa tak má hnědavou nebo žlutozelenou barvu. Při odlivu leží na zemi a barví se do černa, příliv jí dává zase původní žlutohnědou barvu. Chaluhy představují jednoduchou formu rostlin, které vytvářejí bohaté porosty.

Rostlinu tvoří kožovité, vidličkovitě rozvětvené stélky. Tyto mnohobuněčné stélky (listy chaluhy) dosahující délky až přes 1 m. Mají drsné střední žilky, kolem kterých jsou umístěny párové duté měchýře, vzduchové bubliny, které rostlině ve vodě dávají energii. Na špičce jsou pak houbovitě nafouklá plodová tělesa se samčími i samičími rozmnožovacími buňkami.

Na konci každé stélky je diskovité příchytné těleso, kterým se řasa upíná na podklad. Jako podklad řase slouží zejména skály, také dřevo nebo mušle. Přichycuje se i na pilíře vodních staveb, hráze, přístavní mola apod.

Původ a výskyt

Chaluha bublinatá vyhledává chladnější slanou vodu, daří se ji do hloubky 5 m. Vyskytuje se zejména v mělčinách Severního a Baltského moře.

Pro komerční účely se chaluha sklízí především na severoamerickém a západoevropském pobřeží Atlantiku a Tichého oceánu.

Léčitelství

Chaluha bublinatá slouží jako významný zdroj jódu, ten nedílně souvisí se správnou funkcí štítné žlázy.

Vedle organicky vázaného jódu obsahuje chaluha také další stopové prvky jako bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chróm, zinek, mangan, selen nebo křemík.

Ve složení chaluhy najdeme i polysacharidy (laminarin, fukoidin), algináty, lipidy a barviva, mj. betakaroten nebo skvalen. V léčitelství se užívá stélka řasy

Základem prevence je  proto vždy dostatečný přísun přírodního jódu. Pozor by na sebe měly dávat hlavně těhotné ženy, protože neléčené choroby štítné žlázy mohou skončit závažnými komplikacemi až poruchou vývoje plodu. Užívejte proto naše ověřené 100%  přírodní doplňky jako je Železo: naše tělo potřebuje železo, aby vůbec mohlo zužitkovat jód. Jestliže postižený nevědomky trpí nedostatkem železa, ale dostává na podporu produkce hormonů štítné žlázy jód, nedočká se díky chybějícímu železu žádného zlepšení. Nedostatkem železa trpí především lidé, kteří svým životním stylem (např. vegetariáni) přijímají v potravě málo železa nebo ti, kteří díky vyšším ztrátám krve (např. silná menstruace) vylučují více železa, než přijímají..Doporučujeme  mnohé studie zjistily souvislost mezi nízkou hladinou zinku a velikostí štítné žlázy. Byla pozorována narůstající tvorba antitělísek, které jsou spouštěči autoimunitních onemocnění jako je třeba Hashimotovy tyreoiditidy. Zvýšený příjem zinku je proto při hypofunkci štítné žlázy důležitý, aby se zabránilo zvětšení štítné žlázy.Doporučujeme vám náš nový výrobek 100%  DDD  železo  a zinek  zde Různé výzkumytaké ukázaly, že stopové prvky, vitamíny, minerální látky jsou důležité pro udržování zdravé štítné žlázy, vitamin C, E a vitaminy skupiny B mohou pomáhat při léčení správné funkce štítné žlázy a imunitního systému. Vše působí efektivněji a lépe, pokud je užíváme společně zkombinované tak, jak je to pro ně přirozené a jak se vyskytují v přírodě.

 JESTLIŽE VÁS ZAJÍMAJÍ DALŠÍ INFORMACE O ZDRAVÝCH ŘASÁCH JAKO JE CHALUHA BUBLINATÁ  ČI JINÝCH PŘÍRODNÍCH DOPLNCÍCH NA PODPORU ZDRAVÍ A PROTI ÚNAVĚ, PODÍVEJTE SE 

   DOPORUČUJEME  

www.naturgreen.cz

Testovací sadu na nedostatek  jódu naleznete zde: 

Lugolův roztok testovací sada 10m

i60.cz: Pozor na štítnou žlázu. Její včasná kontrola může zachránit život

Hypertyreóza - Vše o zdraví

Poruchou štítné žlázy jsou ohrožené těhotné a ženy nad padesát let. FOTO: pixabay.com

27. 5. 2019

Poruchy štítné žlázy postihují častěji ženy. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), způsobuje zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám a snižuje šanci otěhotnět.

Zajímavé:  Hleny - vše o zdraví

Zvýšená funkce (hypertyreóza) negativně ovlivňuje srdeční rytmus a může vést k osteoporóze. Zda štítná žláza funguje správně, lze zjistit z krevního testu.

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů, jež působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus živin a regulují spotřebu energie. Při poruše vytváří štítná žláza buď málo, nebo příliš mnoho hormonů.

Jak se pozná snížená funkce štítné žlázy? Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibýváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu, nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být snížená funkce štítné žlázy.

A co zvýšená funkce štítné žlázy? Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů štítné žlázy do krve. Jejími příznaky jsou hubnutí, horké pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.

Vliv na těhotenství a vývoj dítěte„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být dokonce příčinou neplodnosti žen,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Pinterová.

Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození.

Následkem pak může být poškození psychomotorického vývoje.

Kdo je na poruchy štítné žlázy náchylný? Kromě těhotných žen mají časté problémy ženy nad 50 let, pacienti s jiným autoimunitním onemocněním, jakým je například cukrovka prvního typu nebo celiakie, a lidé s poruchami srdečního rytmu či ischemickou chorobou srdeční.

Onemocnění může dlouho probíhat skrytěPokud spadáte do některé z kritických skupin náchylných k onemocněním štítné žlázy, nebo u sebe pozorujete některé z příznaků poruch, měli byste podstoupit krevní test na zjištění jejího stavu. Test je hrazen zdravotní pojišťovnou. Na odběr krve se můžete bez objednání dostavit například do kteréhokoli odběrového pracoviště SYNLAB. Svůj zdravotní stav nejprve konzultujte s lékařem.

Co přesně testem zjistíte? Pro ověření správné funkce štítné žlázy se vyšetřují tři základní parametry. První testovanou látkou je TSH, což je hormon, který řídí její činnost. Druhý je thyroxin, vlastní hormon štítné žlázy, který v organismu kontroluje výdej energie.

Hladina TSH je nejcitlivější identifikační známkou funkce štítné žlázy. I mírné zvýšení či snížení tohoto parametru značí poruchu štítné žlázy, i když je hladina hormonu thyroxinu ve zdravé normě,“ vysvětluje MUDr.

Kateřina Pinterová a k třetí vyšetřované látce dodává: „Velmi důležitá je také znalost hladiny Anti TPO autoprotilátek proti enzymu štítné žlázy. Pozitivní nález této protilátky znamená autoimunitní reakci organismu proti vlastní štítné žláze.

“ Přítomnost autoprotilátek nemusí být nutně provázena sníženou funkcí žlázy, ta je ale dříve nebo později výsledkem jejich výskytu.

Při špatném nálezu vyhledejte endokrinologaS léčbou defektů štítné žlázy vám pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí.

Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu thyroxinu,“ dodává MUDr. Kateřina Pinterová.

Hodnocení: (5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Zpět na homepage Hypertyreóza - Vše o zdraví

Léčba štítné žlázy: Hormony, nebo bylinky?

Léčba štítné žlázy: Hormony, nebo bylinky? foto: Shutterstock

Léčba štítné žlázy je věc, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Onemocněním štítné žlázy totiž v Česku v současné době trpí více než 600 tisíc lidí.

Léčba štítné žlázy se liší od typu onemocnění

Rozlišujeme celkem dva typy onemocnění štítné žlázy. A to zvýšenou funkci štítné žlázy neboli hypertyreózu a sníženou funkci štítné žlázy neboli hypotyreózu, která je mnohem častější.

Na oba typy onemocnění častěji trpí ženy a jejich výskyt vzrůstá s přibývajícím věkem. A právě v ženské linii bývají jak hypertyreóza, tak hypotyreóza dědičné.

Léčba štítné žlázy je ovšem v případě těchto dvou typů onemocnění odlišná. Paradoxně každý druhý člověk si nevšímá signálů svého těla, a tak u sebe onemocnění štítné žlázy mnohdy přehlédne.

Tento fakt však může mít pro jeho zdraví fatální následky.

Snížená funkce štítné žlázy a její příznaky

Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza bývá mnohem častější nežli hypertyreóza. V případě tohoto onemocnění štítná žláza produkuje velmi nízké množství hormonů. Hypotyreóza přitom může být získaná i vrozená. Štítná žláza pracuje pomalu a tím zpomaluje i fungování lidského těla. Aby tomu tak nebylo, se snaží zabránit správná léčba štítné žlázy.

Podle kterých základních příznaků poznáte, že má vaše štítná žláza sníženou funkci? Jste unavení, ospalí, máte nedostatek energie a je vám stále zima. Trpíte úzkostnými až depresivními stavy, máte problémy se soustředěním a pamětí, klesá vám rovněž libido.

Snížená funkce štítné žlázy má dále za to, že přibýváte na váze, máte problémy s vyprazdňováním, otékáte, máte suchou pokožku, vypadávají vám vlasy, máte vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Žen s hypotyreózou se týkají rovněž poruchy menstruačního cyklu, mají dokonce problémy s otěhotněním nebo se u nich objevují opakované potraty.

Zvýšená funkce štítné žlázy a její příznaky

Zvýšená funkce štítné žlázy nebo hypertyreóza patří k méně častým poruchám. V tomto případě štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonů. A právě správná léčba štítné žlázy se snaží tuto produkci zastavit.

V opačném případě bude lidské tělo pracovat tzv. zrychleně, což má za následek hubnutí, nervozitu, nespavost či celkový vnitřní neklid.

 Pro pacienty s hypertyreózou je rovněž typická velká chuť k jídlu, rychlý tep a zrychlená srdeční činnost, dále osteoporóza či vypouklé oči.

Léčba štítné žlázy v případě hypertyreózy a hypotyreózy

Zpozorovali jste na sobě, že máte příznaky, které by se mohly týkat hypertyreózy, nebo hypotyreózy? Nejprve si nechte u specialisty provést krevní testy, které vaše podezření potvrdí, nebo vyvrátí. Jestliže bylo vaše podezření správné, následně může začít léčba štítné žlázy. Na výběr máte dvě možnosti.

 1. klasická léčba hormony
 2. léčba štítné žlázy za pomoci bylinek a některých přírodních doplňků

Co konkrétně vám pomůže?

Ašvaganda – Mletý kořen Ašvagandy má silné antioxidační vlastnosti. Na štítnou žlázu působí tak, aby produkovala správné množství hormonů. Využijete ji jak při léčbě hypertyreózy, tak hypotyreózy.

Rhodiola –  má pozitivní vliv na zdraví štítné žlázy, ulevuje od krátkodobých projevů oslabení štítné žlázy.

Brahmi – Jedná se o původem indickou bylinku, která dokáže dokáže podporovat činnost štítné žlázy. Používejte ji při léčbě snížené funkce štítné žlázy neboli hypotyreózy.

Lékořice – Pomáhá v těle udržovat hormonální rovnováhu. Je vhodná zejména při léčbě hypotyreózy.

Lněné semínko – Obsahuje vysoký podíl esenciálních mastných kyselin (zejména omega-3), které podporují zdraví štítné žlázy. Vhodné jak při léčbě hypertyreoózy, tak hypotyreózy.

Kurkumin – Podporuje činnost štítné žlázy. Využívá se jako podpůrný prostředek při léčbě hypotyreózy.

Meduňka lékařská – Normalizuje činnost hyperaktivní štítné žlázy. Snižuje produkci hormonů štítné žlázy. Je tedy vhodná jako léčba štítné žlázy se zvýšenou funkcí.

Echinacea – Slouží k posílení imunitního systému. Je užitečná pro pacienty, kteří trpí zvýšenou funkcí štítné žlázy neboli hypertyreózou.

 • ašvaganda
 • hypertyreóza
 • hypotyreóza
 • štítná žláza
Zajímavé:  Alergie na antibiotika - vše o zdraví

Hypertyreóza: příznaky, léčba (hyperfunkce štítné žlázy)

Hypertyreóza je poměrně časté onemocnění, při němžštítná žláza produkuje větší množství hormonů(tyroxinu a trijodtyroxinu), než organismus potřebuje.

Onemocnění postihuje, zhruba 2% dospělé populace a víceženy, než muže.

Při této chorobě bývá ve většině případů nápadnézvětšení štítné žlázy. Jestliže dojde k náhlémuprohloubení projevů choroby, stav se označuje jako tyreotoxickákrize. Příčin hypertyreózy může být několik a ovlivňují taki závažnost nemoci a její léčbu.

Příčiny hypertyreózy

Tato choroba má tři hlavní příčiny svého vzniku.

Za prvé to je Basedowova (též Gravesova-Basedowova)choroba. Jedná se o autoimunitní poruchu, kdyimunitní systém organismu, začne vytvářet zvláštní protilátky, kterépodněcují štítnou žlázu, k vyšší činnosti. Tato příčina je takénazývána „difúzní toxická struma s exoftalmem“ díky jejímu projevu(popsanému níže v textu).

Druhou příčinou je toxická nodózní struma. Nodóznístruma, je označení pro stav, kdy je štítná žláza zvětšená a jsouv ní přítomné uzly (adenomy), avšak její funkce neníporušena. Někdy se ale klidové uzlíky stanou aktivními a způsobujízvýšenou hormonální činnost. Přesné příčiny této změny nejsou dosudzcela známi.

Třetí důvod je označován, jako exogenní lékováhypertyreóza, která je ale poměrně vzácnou příčinou. Vznikápři vysokých dávkách hormonů štítné žlázy, podávanýchz terapeutických důvodů. Jedná se tedy nejčastějio předávkování a to při léčbě hypotyreózy.

Zvýšená funkce štítné žlázy se může objevit i při akutním, čichronickém autoimunitním zánětu, ale tento stav je pouze přechodný.

Příznaky a projevy hypertyreózy

Příznaky nemoci jsou závislé na věku, zdravotním stavu pacienta amnožství hormonů produkovaných štítnou žlázou. Hormony zde působíjakési celkové zrychlení organismu. Obecně lze říci, žeu starších osob jsou méně nápadné.

Nemocný trpí někdy velmi rychlými změnami a poruchaminálad. Často mívá až euforické nálady. Bývá neklidný,nervózní, úzkostný až plačtivý, velmi špatně se soustředí a občasdělá zbytečné, mimovolné pohyby.

Trpí poruchami spánku a je unavený. Přirozhovoru s tímto člověkem si všimnete, že mluví rychle,působí až hyperaktivním dojmem a hlas mu může přeskakovat.

Pacient většinou trpí průjmem, což je následkemzrychlené střevní činnosti. I přes zvýšenou chuť k jídlu,ubývá na váze.

Lidé s touto chorobou nesnáší teplé prostředí,často si stěžují na pocit horka. Jejich pokožka je teplá,opocená a zarudlá.

Bývá popisován i dermografismus, což je stav, kdy připůsobení tupého předmětu na kůži, vznikne výrazné zbělení, takže jemožné na kůži jakoby „psát“. Na pokožce, se mohou vyskytovati bílé skvrny (vitiligo), kde chybí přirozenýpigment.

Nemocný udává zrychlený a zvýšený růst ochlupení.Ve zvýšené míře mu vypadávají vlasy, které jsouroztřepené a lomivé. Nehty mají zhoršenou kvalitu, jsoulomivé a rýhované. Může se objevit i vypadáváníobočí ze zevní strany tváře.

Na obličeji lze někdy spatřit návaly rudnutí. Jazykpacienta je hladký a nápadně červený.

Jestliže je příčinnou nemoci Basedowova choroba, bývápřítomen i exoftalmus (vystoupnutí oka z očnice), kterýmůže být až tak výrazný, že pacient není při spánku schopen, dovřítoční víčka.

Exoftalmus je způsoben, zmnožením tkáně za očními bulby.Nemocný často popisuje i pocit, jako kdyby měl za očními víčkypísek.Někdy se vyskytuje i dvojité vidění a zvýšená citlivostna světlo.

Je patrný zvýšený lesk očí, snížená frekvence mrkání aslzení.

Na okrajových částech těla, bývají výrazné otoky(edémy).

Častým projevem je svalová adynamie, neboli svalováslabost, která může pacientovi způsobovat značné problémy přichůzi po schodech nebo vstávání ze dřepu. Objevuje se hlavně na svalechv oblasti hýždí a stehen. Na rukou je viditelný a dobře hmatnýjemný třes.

Nemocný má zrychlený tep a mnohdy si stěžuje nanepříjemné a silné bušení srdce, tzv.:palpitace. Časté jsou i poruchy srdečního rytmu(paroxysmální tachykardie, fibrilace síní). Krevní tlak bývávysoký a rozmezí mezi jeho horní a dolní hodnotou je veliké.

U žen se mohou vyskytovat poruchy menstruačního cyklu,jako je méně častá menstruace (oligomenorea) nebo vymizení menstruace(amenorea). V těhotenství je vyšší sklon k potratům aproto, je v jeho průběhu správná léčba nezbytná.

Rizikové faktory hypertyreózy

Riziko vniku hypotyreózy je větší u osob, které mají v rodinné čiosobní anamnéze onemocnění štítné žlázy.

Za rizikovou skupinu se považují i ženy starší padesát let. U osob,které mají strumu (zvětšenou štítnou žlázu), vznikáhypertyreóza mnohem častěji.

Nelze podceňovat ani přítomnost autoimunitních onemocnění, jako jediabetes mellitus či celiakie.

Léčba hypertyreózy

Správná léčba závisí na příčině, která nemoc způsobuje.V případě, že hypertyreóza je následkem zánětu, stačí pouze léčitprojevy nemoci, protože zvýšená funkce je zde pouze přechodná a pozaléčení se opět vrátí do normálního stavu.

Nezanedbatelnou roli zde hraje i klidová terapie, nemocnýse vyhýbá zvýšené psychické i fyzické námaze. Nedoporučuje se pitíalkoholu, černé kávy, parní lázně a opalování.

Jestliže je příčinnou nemoci Basedowova choroba, jefarmakologická léčba nezbytná.

Léčba se zahajuje vyššími dávkamityreostatických léků, které se postupně snižují, dlestavu pacienta a laboratorních vyšetření. Dle potřeby se zpočátkupřidávají i léky nazývané betablokátory.

Normalizacifunkce štítné žlázy lze očekávat za 2-3 měsíce. Léčbu je všaknutné dodržovat po dobu minimálně 12-18 měsíců.

Nepodaří-li se nemoc zvládnout pouze pomocí léků, je třeba přistoupitk chirurgickému řešení, spočívajícím v odstraněníštítné žlázy (tyreoidektomie). Po tomto výkonu zcelachybí hormony štítné žlázy a je nutné jej pak celoživotněnahrazovat.

Na tento zákrok, je třeba pomýšlet také u osob s cukrovkou I. typu,či jinou autoimunitní chorobou, u pacientů s nadměrnou strumou, u ženplánujících těhotenství anebo u lidí, kde se očekává dlouhodobější,nadměrný stres. Po operaci může být lékařem předepsánalázeňská léčba.

Někdy, se terapie provádí radioaktivním jódem.Radioaktivní jód je vychytáván štítnou žlázou, čímž docházík jejímu místnímu ozáření. Tato terapie, je poměrně šetrnáalternativa operace, avšak je zcela nevhodná pro těhotné ženy.

Pro správnou diagnostiku a léčbu je nutné pacienta řádněvyšetřit. Lékař se bude zajímat o to, jestli seu pacienta nebo u jeho příbuzných, nevyskytuje nějaká porucha štítnéžlázy. Dále je důležité vědět, jestli nemocný netrpí autoimunitníporuchou (cukrovka, celiakie) nebo, jestli mu v minulosti nebyla provedenaradioterapie v oblasti krku či horního hrudníku.

Následně lékař prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar avelikost. Poté je nezbytné provést krevní vyšetření, ke stanoveníhladiny hormonů. A nakonec následuje vyšetřeníultrazvukem, případně i biopsieštítné žlázy.

Jak si mohu pomoci sám

 • Pokud Vám bylo diagnostikováno toto onemocnění, vyvarujte seslunění, parních lázní, konzumaci černé kávy a zvláštěalkoholu.
 • Jestliže trpíte nadměrným pocením, noste přírodní, nejlépebavlněné oblečení, které nebude dráždit Vašipokožku.
 • Lidé, kteří mají oční problémy, v důsledku této choroby, by mělispolečně s lékařem najít pro ně vhodné oční masti nebokapky a doporučuje se jim, nosit tmavé, sluneční brýle.

Nevhodná je velká konzumace potravin, které obsahují jód.

Snažte se co nejvíce odpočívat, vyhněte se velké fyzickéi psychické zátěži. Vhodné jsou nejrůznější relaxační techniky.

Aby lékař mohl sledovat hladiny hormonů štítné žlázy a tím zajistiti vhodnou léčbu, je nutné, abyste pravidelně docházeli na domluvenékontroly. Úspěšnost léčby závisí (velkou měrou) i na Vašíspolupráci.

Komplikace hypertyreózy

 1. Pokud u této nemoci není štítná žláza zvětšena prvotně, můžek tomu dojít při užívání léků, které jsou určeny právě nahyperfunkci štítné žlázy.

 2. Po provedení léčby radioaktivním jódem se i po několika letech můževyskytnout hypotyreóza.

 3. U této choroby je zvýšené riziko vzniku osteoporózy aparoxysmální fibrilace.

Diskuse

 • Hypertyreozaa hypotyreoza po porodu

Další názvy: hyperfunkce štítné žlázy, hyperthyreóza, zvýšená funkce štítné žlázy, zvýšená produkce hormonů štítné žlázy, zvýšená činnost štítné žlázy, tyreotoxikóza, hypertyroidismus

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *