Jak vyvolat menstruaci – Vše o zdraví

Vyvolat menstruaci za pomoci vitaminu C, horké vany, vysoké fyzické zátěže nebo několika doušků červeného vína podle odborníků nefunguje.

Internetové diskuze jsou však podobných doporučení plné.

Mýty, které se točí kolem více či méně pravidelného menstruačního krvácení, jež ženy doprovází téměř polovinu života, uvádí na pravou míru gynekolog a IVF specialista MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

„Lidé nemají období říje, které se u jiných savců objevuje jednou či dvakrát do roka. Místo toho ženy každý měsíc menstruují. Oba tyto procesy řídí hormony.

Pokud tedy chceme vyvolat či oddálit menstruaci, musíme změnit hladinu hormonů v těle ženy,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, IVF specialista a odborný garant reprodukční kliniky Reprofit.

„Toho však nedocílíme ani vitaminem C, a už vůbec ne horkou vodou,“ dodává.

Poprvé se dívky s menstruací setkají kolem dvanáctého roku věku. Je přirozenou součástí cyklu, při kterém se nejprve uvolní zralé vajíčko, které čeká na oplodnění. Pokud k němu nedojde, tělo ho spolu s děložní výstelkou vyloučí ve formě menstruační krve.

S železnou pravidelností se tento jev objevuje každých 26–35 dní až do období menopauzy. Existují také ženy, jejichž cyklus trvá 50–60 dní nebo je dokonce zcela nahodilý. V takových případech však s největší pravděpodobností k uvolnění vajíčka vůbec nedochází, a není tak možné přirozeně otěhotnět.

Jak vyvolat menstruaci - Vše o zdraví

„Pokud žena neplánuje mít děti, nemá menstruace z pohledu medicíny prakticky žádné opodstatnění. Pro zdravé fungování jednoduše není nutná,“ vysvětluje MUDr. Machač.

V minulosti obvyklá mnohočetná těhotenství, kojení do dvou či tří let a kratší délka života mohly za to, že ženy prožily menstruaci jen 100–150× za život. Dnes je to až 4× více.

„Snad nikdy v historii neměly ženy menstruaci tak často jako dnes,“ doplňuje specialista.

Menstruační krvácení doprovázené celkovým úbytkem energie, přecitlivělostí a bolestmi v podbřišku znepříjemňuje ženám každý měsíc průměrně čtyři dny. Za celý život takto prožijí přibližně 1 800 dní, což je téměř pět let života.

„Občas ženy potřebují menstruační cyklus posunout – například kvůli dovoleným nebo pracovním povinnostem. Za pomoci hormonálních preparátů jej dokážeme vyvolat i oddálit,“ říká MUDr. Machač.

„Co ale rozhodně nedoporučuji, je vyvolávat měsíčky v době před ovulací. V takovém případě by si žena mohla ovulaci zablokovat,“ dodává.

Podobnou službu jako hormonální preparáty mohou zajistit bylinky s obsahem fytoestrogenu. Přesné množství těchto látek v jednotlivých rostlinách však nelze změřit. Proto je jejich dávkování poměrně obtížné a výsledky nemusí odpovídat původnímu očekávání.

V případě, že se předpokládaná menstruace naopak nedostaví vůbec, je vhodné navštívit lékaře. Vynechání měsíčků může být následkem počátku těhotenství, cysty na vaječnících nebo neuvolněného vajíčka.

„V každé variantě pak žena prochází zcela jiným procesem. Proto je důležité co nejdříve zjistit, co menstruaci zabránilo,“ tvrdí MUDr. Machač.

Jak uspíšit a vyvolat menstruaci? Máme pár rad

 • Neexistují žádné, na 100% zaručené způsoby, jak zajistit, aby se menstruace objevila okamžitě nebo během jednoho či dvou dnů.
 • Někdy ale mohou ženy zjistit, že určité metody a návyky, jako cvičení, zkoušení relaxačních metod nebo orgasmus mohou menstruaci uspíšit a přivést ji o něco rychleji.
 • Prostřednictvím tradiční i moderní medicíny lidé vyzkoušeli mnoho metod k vyvolání menstruace.

Jak vyvolat menstruaci - Vše o zdraví

K vyvolání menstruace pomůže často horká koupel a cvičení nebo některé bylinky.

Hned na začátek článku je asi dobré říci, že jen málo žen se těší na nástup menstruace, takže může být překvapivé, že některá žena vůbec chce použít nějaké cesty a metody, které menstruaci vyvolají.

Ale opravdu existuje několik důvodů, proč si žena může přát vyvolat menstruační cyklus. Možná třeba chce dostat menstruaci před prázdninami, volnem v práci nebo před nějakou zvláštní příležitostí (oslava narozenin, svatba a podobně).

Nebo možná má nepravidelný cyklus a chce více předvídatelnosti, aby mohla plánovat těhotenství. Nebo by se její menstruace mohla neustále oddalovat, což způsobuje, že se bude cítit stresovaná nebo znepokojená.

Důvody pro vyvolání menstruace prostě někdy existují.

Ať už je důvod jakýkoli, existuje řada metod, které mohou pomoci. Pojďme se na ně společně podívat.

Důvody, proč se vaše menstruace může zpozdit

Za typický menstruační cyklus se považuje 21 až 35 dní. Absence menstruace se nazývá amenorea. Třeba dívky, které nezačaly menstruovat do 15 let, a ženy, které vynechaly tři nebo více menstruací po sobě, mají amenoreu.

Existuje několik možných příčin zpožděné nebo i zcela chybějící menstruace:

 • stres
 • nízká nebo vysoká tělesná hmotnost
 • syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
 • hormonální antikoncepce
 • chronické stavy, jako je cukrovka nebo celiakie
 • problémy se štítnou žlázou
 • menopauza
 • těhotenství

Nebezpečí pokusu o vyvolání menstruace, pokud jste těhotná

Látky, které mohou vyvolat menstruaci, se nazývají emmenagogy. Uvědomte si, že některé emmenagogy také mohou způsobit potrat.

Pokud existuje šance, že vám menstruace přijde pozdě, protože jste těhotná, používání emmenagogů k navození menstruace může vaše těhotenství ukončit. Na to velký pozor. To může být velmi nebezpečné. Pokud existuje šance, že jste těhotná, neužívejte tyto látky.

Pokud zkoušíte nějaké bylinky, nakupujte u renomovaného zdroje. Doplňky a bylinky se nemonitorují ani nehlídají, jako to je u potravin či léků, a mohou existovat obavy ohledně kvality nebo čistoty, zejména pokud jsou bylinky vyráběny mimo EU. Tak na to také pozor.

Jak vyvolat a urychlit nástup menstruace

Pojďme se podívat na několik metod, které se na vyvolání menstruace používají.

Vitamín C

Někteří lidé věří, že vitamin C, nazývaný také kyselina askorbová, může vyvolat vaši menstruaci. Neexistují však žádné spolehlivé vědecké důkazy, které by toto tvrzení podporovaly.

Předpokládá se, že vitamin C může zvýšit hladinu estrogenu a snížit hladinu progesteronu. To způsobí, že se děloha stahuje a sliznice dělohy se rozpadá, což vede k nástupu menstruace.

Chcete-li vyzkoušet tuto metodu, můžete si zkusit vzít vitamínové doplňky nebo jednoduše jíst hodně potravin, které obsahují vitamín C.

Citrusové plody, bobule, černý rybíz, brokolice, špenát, růžičková kapusta, červená a zelená paprika a rajčata jsou dobrým zdrojem vitaminu C.

Pokud užíváte doplňky, dodržujte doporučený bezpečnostní limit – příliš mnoho vitaminu C může být nebezpečné.

Některé zdroje uvádí, že vitamín C může způsobit potrat.

Ananas

Ananas je bohatým zdrojem bromelainu, což je enzym, o kterém se předpokládá, že ovlivňuje estrogen a další hormony.

Studie z roku 2017 naznačuje, že bromelain může pomoci snížit zánět. To znamená, že by mohl pomoci při příčinách nepravidelné menstruace souvisejících se zánětem.

Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že doplňky z ananasu nebo bromelainu způsobí menstruaci.

Zázvor

Zázvor je tradiční látka, které se používá na vyvolání menstruace – předpokládá se, že způsobuje kontrakce dělohy. To však zůstává neprokázáno vědeckým výzkumem.

Zázvor je nepříjemné jíst syrový, takže nejjednodušší způsob, jak ho dostat do těla, je připravit si zázvorový čaj. Chcete-li použít tuto metodu, vařte čerstvý kus oloupaného, ​​nakrájeného zázvoru v rendlíku s vodou po dobu pěti až sedmi minut. Před pitím čaj přeceďte a přidejte podle chuti med nebo stévii.

Petržel

Petržel obsahuje vysoké hladiny vitamínu C a také apiolu, což může pomoci stimulovat kontrakce dělohy. Apiol je však také v určitých množstvích toxický a je zvláště nebezpečný pro těhotné ženy. Pokud jste těhotná, kojíte nebo máte problémy s ledvinami, neměla byste jíst moc petržele.

Chcete-li připravit petrželkový čaj, jednoduše nalijte šálek vroucí vody na pár lžící čerstvé petrželky a před vypitím ho nechejte asi pět minut odstát.

Kurkuma

Kurkuma je další tradiční lék, který někteří považují za emmenagogum. Má fungovat tak, že ovlivňuje hladinu estrogenu a progesteronu, ačkoli vědecký výzkum doposud chybí.

Existuje mnoho způsobů, jak kurkumu zahrnout do své stravy. Můžete ji přidat do kari, rýže nebo zeleninových pokrmů. Nebo ji můžete přidat do vody nebo do mléka s jiným kořením a sladidly – vznikne takový zdravý nápoj.

Celer

Pití celerové šťávy je zcela bezpečné, přirozené a doporučené lékaři. Je to jeden ze způsobů, jak vyvolat menstruaci. Jak používat: Čerstvá celerová šťáva dvakrát denně může stimulovat tok krve do vaší pánve a dělohy, a tím navodit menstruaci.

Zajímavé:  Parfémy - Vše o zdraví

Semínka koriandru

Semena koriandru jsou považována za nejúčinnější domácí lék na nepravidelná období kvůli svým vlastnostem emmenagogu.

Jak používat: Vařte 1 lžičku semen koriandru se 2 šálky vody a počkejte, až se voda sníží pouze na jeden šálek. Použijte sítko k odstranění semen a pijte třikrát denně, několik dní před pravidelným měsíčním obdobím.

Dong quai

Dong quai je bylina pocházející z Číny a oblíbený bylinný prostředek, který se používá již stovky let. Předpokládá se, že pomáhá navodit menstruaci zlepšením průtoku krve do pánve a také stimulací svalů v děloze a vyvoláním kontrakcí dělohy.

Ploštičník hroznatý (Black cohosh)

Black cohosh je další bylinný doplněk, který si můžete koupit, aby vám pomohl regulovat menstruační cyklus. Říká se, že pomáhá tonizovat dělohu a podporuje vylučování děložní výstelky.

Ploštičník hroznatý, jak je známo, interaguje s mnoha léky. Nedoporučuje se pro lidi, kteří mají krevní tlak nebo léky na srdce nebo kteří mají v anamnéze problémy s játry.

Papája

Je to nejúčinnější domácí lék, který je prý k dispozici pro vyvolání menstruace. Syrová papája stimuluje kontrakce v děloze a může pomoci při vyvolávání menstruace. Karoten přítomný v papáji stimuluje estrogenový hormon, čímž indukuje časnou menstruaci.

Jak používat: Papáju lze konzumovat syrovou nebo ve formě papájové šťávy dvakrát denně. Jeden šálek šťávy z papáji (přibližně 200 ml) nebo jedna mísa čerstvé zralé papáje lze kvůli efektu sníst přibližně uprostřed cyklu.

Relaxace

Stres může být někdy příčinou zpožděné nebo chybějící menstruace. Když se cítíme ve stresu, můžeme produkovat hormony, jako je kortizol nebo adrenalin. Ty mohou inhibovat produkci hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou nezbytné pro udržení pravidelného menstruačního cyklu.

Lékem na stres je relaxace. Existuje mnoho způsobů, jak zmírnit stres a podpořit relaxaci, a to, co funguje nejlépe, se bude u jednotlivých en samozřejmě lišit. Zkuste třeba toto:

 • snížení pracovní zátěže a pracovního tempa
 • zkuste trávit čas s přáteli a rodinou
 • cvičení je super proti stresu
 • věnujte se zábavnému koníčku
 • pomocí technik meditace nebo jógy se od stresu odpoutejte

Teplý obklad nebo teplá koupel

Teplá koupel dokáže zázraky s uvolněním napjatých svalů a zmírněním emočního stresu. Ano, i příjemná horká koupel vám může pomoci s vyvoláním menstruace. Zkuste do lázně přidat trochu relaxačního vonného oleje pro ještě větší efekt. Můžete také zkusit použít teplý obklad, jako je gumová láhev s horkou vodou, přiložením na břicho.

Teplo není jen relaxační. Může také zvýšit průtok krve do oblasti, čímž jemně zrychlí menstruační cyklus.

Cvičení

Lehčí cvičení může uvolnit svaly a pomoci menstruaci přijít o něco rychleji. Důkazy pro tuto metodu jsou však neoficiální a výzkum nepotvrdil, že funguje.

Někteří lidé mají nepravidelnou menstruaci kvůli intenzivním cvičebním režimům (o tom níže). Cvičení s mírou by mohlo pomoci obnovit činnost hormonů, které jsou potřebné k obnovení pravidelného menstruačního cyklu.

Sex

Sexuální aktivita může pomoci spustit menstruaci několika způsoby. Tak za prvé, orgasmus může způsobit rozšíření vašeho děložního čípku. Tím se vytvoří vakuum, které může stáhnout menstruační krev dolů. A pak pravidelný sex může také snížit účinky stresu a přispět k podpoře zdravé hormonální rovnováhy.

Omezení cvičení, pokud hodně sportujete

Příliš mnoho cvičení může způsobit nepravidelnou, zpožděnou menstruaci. Běžkyně, vzpěrači a další sportovci, kteří trénují každý den, se mohou setkat s tímto problémem. Je to proto, že cvičení může snížit hladinu estrogenu a způsobit zastavení menstruace.

Granátové jablko

Šťáva ze semen granátového jablka je také užitečná při vyvolání menstruace.

Jak používat: Začněte s pitím čisté šťávy z granátového jablka třikrát denně nejméně 10 až 15 dní před běžným datem menstruace.

Antikoncepce

Používání hormonální antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky nebo antikoncepční kroužek, je jedinou spolehlivou metodou, jak převzít kontrolu nad menstruačním cyklem.

Dlouhodobějším řešením problému nepravidelných menstruací je užívání hormonální antikoncepce. Tím, že ovlivňuje hladinu hormonů v těle, mohou tyto antikoncepční prostředky přinést určitou jistotu, kdy vaše menstruace dorazí.

Ženy užívají hormonální pilulky po dobu 21 dnů, poté je přestanou užívat nebo po dobu 7 dnů užívají neúčinnou pilulku. Mají pak menstruaci v těchto 7 dnech. Ženy také mohou přestat užívat hormonální pilulku dříve, aby menstruace přišla dříve.

Může mít také ale vedlejší účinky. Před rozhodnutím, zda je to něco, co byste chtěli vyzkoušet, promluvte si se svým lékařem.

Bylinky

Emmenagogy jsou byliny, které podle některých lidí mohou vyvolat menstruaci. Lidé pro tento účel někdy používají heřmánek, petržel, skořici, rozmarýn, šalvěj a oregano. Někteří také říkají, že granátové jablko, celer, papája, pískavice řecká a čekanka jsou emmenagogy.

Kdy u raději navštívit lékaře

Je důležité si uvědomit, že chybějící nebo zpožděná menstruace může být příznakem nějakého zdravotního problému. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • máte podezření, že byste mohla být těhotná
 • vynecháte tři menstruační období za sebou
 • se vaše menstruace zastaví před dosažením věku 45 let
 • stále máte menstruaci i po 55 letech života
 • máte krvácení mezi menstruacemi nebo po sexu
 • vaše menstruační období se náhle mění, jsou mnohem těžší nebo jsou nepravidelnější
 • trpíte postmenopauzálním krvácením (krvácení více než 12 měsíců po ukončení menstruace)
 • trpíte krvácením během hormonální substituční léčby

Shrňme si informace

Prostřednictvím tradiční i moderní medicíny lidé vyzkoušeli mnoho metod k vyvolání menstruace.

Jedinou spolehlivou metodou kontroly menstruace je asi používání hormonální antikoncepce. Lidé však mohou být schopni menstruaci trochu zrychlit pomocí dietních, cvičebních a relaxačních metod.

Lidé přísahají i na jiné metody, ačkoli není dostatek výzkumu, který by určil, zda skutečně fungují. Nezapomeňte si s lékařem promluvit o jakýchkoli obavách nebo otázkách ohledně vyvolání menstruace.

A co vy? Jak funguje vyvolání menstruace u vás? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu pod článkem.

A co si dále přečíst o menstruaci?

VIDEO: Měsíčky lze vyvolávat i oddalovat

Zdroje článku a studie na toto téma

 • Menstrual induction with mifepristone and misoprostol Autor: Bilian Xiao

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Jak vyvolat opožděnou menstruaci?

9.8.2018

Je to tady. Tři dny předem se osypete jako kropenatka. Pohozené partnerovy ponožky, které obvykle berete jako roztomilý zlozvyk, sbíráte ze země se slovy, za která by se nemusela stydět parta dlaždičů.

Jste nafouklá, máte průjem nebo naopak zácpu, je vám teplo, pak zima, bolí vás břicho, pak zase záda. Modlíte se ke všem svatým, abyste „to“ už konečně dostala s vědomím, že tohle všechno za pár dní skončí.

 Jenže co dělat, když se „to“ rozhodne, že nepřijde? 

Jak vyvolat menstruaci - Vše o zdraví 

Co vše může zpozdit vaši menstruaci?

1. Jste v tom

Jako by vás to už nenapadlo, co? Ale stále je tím nejzásadnějším, co může způsobit zpoždění či ve většině případů spíše úplné nedostavení se menstruace, je fakt, že se vám v bříšku usadil malý vetřelec.

🙂 Dokud tuto možnost úplně nevyloučíte, rozhodně se nepokoušejte menstruaci vyvolávat „babskými radami“. Mohla byste ublížit jak sobě, tak očekávanému miminku. Navíc, není nic jednoduššího, než si koupit těhotenský test.

Pokud mu nevěříte, zkuste koupit více značek a pro jistotu se otestovat několikrát nebo jít rovnou za lékařem. 

2. Stres a psychika

Stres. Funkční stav organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Kdo by ho neznal. Máte před zkouškami, zasedl si na vás šéf, zemřel vám někdo v rodině, hádáte se s milovanou osobou. Stres je mocnější, než si uvědomujeme, a odolat mu je bohužel čím dál těžší.

Věřte, že pokud je vaše psychika v nepořádku, podepíše se to stoprocentně také na fyzičce a naopak. Pokud se tedy nacházíte v některé z výše uvedených situací, nebo vás stresuje něco úplně jiného, vězte, že to může být důvod, proč jste to tento měsíc nedostala. Zkuste relaxovat, udělat si čas na sebe a uvidíte.

Zajímavé:  Kawasakiho nemoc - Vše o zdraví

Třeba se červená spustí i bez babských rad.

3. Nemoc

Antibiotika, antivirotika, rýma, kvasinky. Pokud jste právě nemocná nebo jste nějakou nemoc přechodila, zbystřete. Tělo je v tomto období zesláblé a zatěžované léky a v kombinaci s nemocí se může stát, že se menzes prostě nedostaví. Na vině může být také vysazení antikoncepce nebo některých léků, období hubnutí či změna stravy. 

Všechno začíná v hlavě. I opožděná menstruace

Jako Superžena pečujete o rodinu, domácnost a ještě si při tom občas dovolíte skočit do práce nebo nakoupit. Nakládáte si víc, než je zdrávo, a tak se není čemu divit, že vám dá tělo jasně najevo, že je čas zpomalit.

A co vás zpomalí nejlíp? Vana a červené víno! Asi nic, co už byste nevěděla, ale není na škodu si tuto osvědčenou babskou radu připomenout. Teplá voda postupně uvolňuje napětí a roztahuje cévy. Stejně tak je tomu u červeného vína. To navíc dodává tělu potřebné antioxidanty.

 Samotná koupel kromě spuštění periody může pomoci také při vyvolání porodu, rozehnání bolestivé menstruace nebo kyseliny mléčné rozlité v našich svalech po náročném cvičení.

Další babské rady, jak si poradit s opožděnou menstruací

1. Pupalka dvouletá

Ze semen této dvouleté rostliny připomínající diviznu se lisuje známý pupalkový olej, který má širokou škálu „zázračných“ účinků. Podporuje imunitu, pomáhá při vyvolání porodu, obezitě, cukrovce, hojí rány, léčí cévní poruchy.

A hlavně – napomáhá při PMS, vyvolává menstruaci, a dokonce zmírňuje menstruační bolesti.

 Pupalkový olej totiž obsahuje kyselinu linolovou, linolenovou a olejovou, které organismus neumí sám vytvářet, a tak je chtě nechtě musíme dodávat tělu stravou.

Než žvýkat semínka pupalky, to si raději zajděte do lékárny nebo zdravé výživy. Tam koupíte olej nebo dražé. Předem upozorňujeme, že si kvůli hořké chuti nejspíš důkladně procvičíte mimické svaly, ale pokud trpíte při menstruaci stejně jako já, pár hořkých chvilek v ústech za ty ušetřené hodiny plné utrpení určitě za to stojí. 

2. Sója

Při pročítání babských rad můžete najít zmínku o sóje. Některým ženám pomáhá k vyvolání menstruace konzumování sójového jogurtu — konkrétně dva až tři kelímky denně. Sojové boby obsahují fytoestrogen.

Jedná se o rostlinný estrogen, který se při průchodu ženským tělem mění na látku s estrogenními účinky. Používá se hlavně jako přírodní alternativa na zmírnění příznaků menopauzy.

Svou schopností narušit menstruační cyklus může ale také vyvolat opožděnou menstruaci. 

3. Kontryhel 

Tato rostlinka zasvěcená Panně Marii a rostoucí na okraji lesů a cest se ve středověku sbírala právě pro své účinky na periodu. Nemusíme ji sbírat za úplňku ani při tanci plodnosti, ale můžeme si ji sušenou zakoupit v už předem namíchané čajové směsi.

 Odvar z kontryhele můžete pít při menstruačních potížích, výtoku, při nepravidelnosti během menopauzy nebo při onemocnění ženských pohlavních orgánů. Pomáhá ženám s častými potraty nebo s oslabenými svaly pánevního dna. Nezřídka se pije v kombinaci s řebříčkem.

 

4. Řebříček

V minulosti se doporučovalo pít jeden šálek odvaru z řebříčku jako prevenci před pohlavními chorobami a infekcemi. Mladým dívkám pomáhal sjednotit menstruační cyklus a těm starším zmírňoval nepříjemné pocity během menopauzy. Kromě odvaru jej ženy přidávaly do koupelí.

Pomáhal při hojení ran po porodu nebo při léčbě vyhřezlé dělohy. Jako tinktura se používá s kontryhelem na masáže dolních partií. Dnes se konzumuje zejména jako odvar v poměru 1 : 1 s kontryhelem. Čaj se dá pořídit už jako namíchaná směs. K dostání jsou tyto bylinky i samostatně.

 

5. Petržel

Čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek — vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápník a železo. Pomáhá při potížích s viděním, léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, je spouštěčem menstruace a podporuje stahy dělohy. Během menstruace můžete využít vlastností petržele uvnitř i zvenku:

 • Akné v období PMS — zalijte jednu lžičku strouhané čerstvé petržele horkou vodou. Vatovým tampónkem pleť čistěte několikrát denně.
 • Vyvolání menstruace — nastrouhejte si čtvrtinu šálku čerstvé petržele a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte. 

6. Třezalka tečkovaná a šalvěj lékařská

Tyto léčivky jsou skvělé pro správný vývin pohlavních orgánů a sjednocení menstruace u dospívajících dívek. S oběma ale opatrně. Po čaji z třezalky se může objevit bolest hlavy, může také snižovat účinky některých léků. Na šalvěj by si měli dát pozor zejména epileptici, těhotné a kojící ženy. 

Méně je někdy více, a pokud se budete muset s opožděnou menstruací někdy potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. Vyberte si jednu a až nezabere, popřemýšlejte, zda a jestli vůbec přejít na jinou.

V každém případě, pokud bude menstruace nesnesitelně bolestivá, nedostaví se několik měsíců, bude moc silná, nebo naopak moc slabá, rozhodně navštivte svého gynekologa.

Žádná z nás tam nechodí ráda, ale těch 5 minut strachu za následující rok klidu a pohody za to přece stojí, no ne? 🙂

Přečtěte si další články o menstruaci:

Fungují babské rady, jak oddálit menstruaci?Dovolená a menstruace? S kalíškem to nemusí být o nervyMenstruace po porodu – kdy ji čekat?Jak funguje menstruační kalíšek?Porovnání všech značek menstruačních kalíšků

Autorka článku:

Markéta Kuzmová

Jak vyvolat menstruaci? 4 babské rady, které fungují

Dříve, než začnete menstruaci vyvolávat, byste si měly předem uvědomit, proč se vaše dny nedostavily. Mohlo by totiž vyjít najevo, že jste těhotná. V prvním případě tedy vyrazte do lékárny a kupte si těhotenský test.

Pokud se těhotenství nepotvrdí, dalším důvodem opožděné menstruace může být nemoc nebo přechození nemoci. Tělo bývá zesláblé a zatěžované léky, a tak se může stát, že se menses opozdí, nebo dokonce vynechá. Dalším faktorem může být vysazení antikoncepce, stres nebo úbytek váhy. 

Naložte se do vany

Napusťte si pořádně horkou vanu. Pak už se do ní jen ponořte, přidejte vonný olejíček nebo pěnu do koupele, zavřete oči a relaxujte. Teplá vodu uvolňuje organismus, napětí a roztahuje cévy. Pro větší účinek si promasírujte spodní část břicha.

Můžete použít své ruce nebo horký proud vody ze sprchy. Tento postup je vhodné opakovat několik dní po sobě.

Pokud doma nemáte vanu, ale pouze sprchový kout, nezoufejte! Nastavte si tu nejteplejší vodu, jakou snesete, a nechte proud vody téct na spodní část břicha. 

Dejte si sklenku vína 

Ano, čtete správně. Červené víno v kombinaci s horkou koupelí dokáže zázraky. Víno nám, stejně jako teplá voda, pomáhá rozšířit cévy, uvolňuje napětí a dodává potřebné antioxidanty.

Červené víno je vhodnější než to bílé. Uvolňuje stresové napětí a funguje proti zánětům močových cest. Mějte však na paměti, že se bavíme o přiměřené dávce, tedy dvou decích maximálně. 

Cvičte

Možná se vám to nebude zdát, ale fyzická námaha opravdu může menstruaci vyvolat. Nechceme po vás, abyste uběhly maraton nebo strávily dvě hodiny intenzivním cvičením. Měla by postačit zhruba půlhodina nějakého lehčího cvičení. Zkuste tedy jízdu na kole, lehčí běh nebo cviky, které formují především břicho. 

Vsaďte na bylinky 

Příroda je mocná čarodějka a poklady, které nabízí, mohou pomoct víc než farmaceutické výrobky. Měla byste se ale nejprve ujistit, zda jsou pro vás konkrétní bylinky vhodné. Pro vyvolání menstruace se doporučuje pít čaje z třezalky.

Dospívající dívky pijí tento čaj pro správný vývoj pohlavních orgánů a sjednocení menstruace. Zkusit můžete také čaj z měsíčku nebo šalvěje. Ta také pomáhá při nadměrném pocení a je skvělá jako kloktadlo. Má však silné léčivé účinky, tak je potřeba ji pít s mírou. Dále se doporučuje odvar ze zázvoru, petržele nebo řebříčku.

Více o jednotlivých bylinkách se dozvíte ve fotogalerii v úvodu článku.

Pokud však ani jedna ze zmíněných rad nezabírá, měla byste navštívit svého gynekologa, který vám píchne vyvolávací injekci. 

VIDEO: Jak pomocí bylinek vyvolat menstruaci?

Jak vyvolat menstruaci přirozeně nebo pomocí bylinek – Mojezdraví.cz

Existuje řada důvodů, proč se menstruace nedostavila v době, kdy ji žena očekávala. Může za tím být stres, nemoc nebo přecházení nemoci, změna stravy, úbytek váhy, hormonální změny, ale i těhotenství. Než začnete tedy aplikovat následující rady, nejdříve se ujistěte, že se vás poslední bod netýká.

Zajímavé:  Bolesti prsou - vše o zdraví

Bylinky a další metody na vyvolání menstruace mají jedno společné: Vždycky budou někomu fungovat a někomu ne. Co tedy patří mezi osvědčené tipy?

Více k tématu si přečtěte zde.

Horká koupel

Teplá voda uvolňuje organismus, snižuje napětí a roztahuje cévy. Většinou se ještě k horké koupeli doporučuje sklenička červeného vína.

Je pravda, že alkohol má vliv na lepší prokrvení a látky obsažené v červeném víně zase pozitivní účinek na cévy, asi vás ale nepřekvapí, že žádná studie nepotvrdila přímou souvislost červeného vína a dřívějšího příchodu menstruace. Sklenička červeného každopádně může pomoci lépe relaxovat a to se hodí vždycky.

Jen se ujistěme, že se bavíme o přiměřené dávce, tedy dvou deci maximálně. A pokud doma nemáte vanu, spodní část břicha sprchujte teplou vodou. Můžete přidat i masáže.

Cvičení

Možná jste pár dní před menstruací docela unavení a pohyb je to poslední, na co máte chuť. Správná dávka fyzické aktivity ale naopak dokáže s únavou účinně bojovat.

Pohyb může menstruaci vyvolat a také účinně ulevuje od bolestí a nepříjemných křečí. Vyhněte se pochopitelně náročnému a intenzívnímu cvičení nebo trhání rekordů.

Ideální je denně alespoň půl hodiny věnovat procházce, lehčímu běhu, jízdě na kole nebo plavání.

Proč se ženy v každé fázi cyklu cítí jinak a jak si poradit s PMS čtěte zde.

Jóga

Speciálním druhem pohybu, který vám může také pomoci, je jóga. Ať už běžná, nebo přímo hormonální. Ta obsahuje prvky a dechové sekvence, které jsou přímo zaměřeny na správné fungování ženských orgánů.

 • Bylinky

Pupalka

Z pupalky se lisuje olej, který má skvělé účinky na zdraví, a to nejen v období před menstruací. Kromě toho, že má blahodárný vliv na cévy a činnost srdce, posiluje imunitu, zvyšuje odolnost proti stresu a pomáhá při ekzémech a při hojení ran. Především ale zmírňuje příznaky PMS a přispívá ke správnému fungování ženských reprodukčních orgánů.

Hrozí vám ucpávání cév víc než ostatním? Více čtěte zde.

Třezalka

Čaj z třezalky pily na vyvolání menstruace už naše babičky. Kromě toho je tato bylinka známé přírodní antidepresivum – má uklidňující účinky, pomáhá při stresu a úzkosti. Také se používá na utlumení některých alergií. S třezalkou ale velmi opatrně – u někoho se mohou objevit bolesti hlavy, tato bylinka také může snižovat účinky některých léků.

Tipy na bylinky proti splínům a depresím najdete zde.

Šalvěj

Šalvěj se doporučuje nejen na vyvolání menstruace, ale i na nadýmání, které nás často týden před měsíčky trápí. Nejvíce je ale známá pro své antibiotické účinky, díky kterým pomáhá třeba při bolestech v krku. S lékařem by se o užívání této bylinky měli poradit ale epileptici, těhotné a kojící ženy.

Měsíček

Vyzkoušet můžete i čaj z měsíčku. Kromě toho, že menstruaci přivolává, umí také účinně tlumit bolesti a křeče. Tato bylinka také zklidňuje nervovou soustavu a navíc ulehčuje trávení a používá se i na játra a žlučník. Takže vám pomůže i v případě, kdy uděláte nějakou tu dietní chybu.

Zázvor

Jestli vás kromě nepravidelné menstruace trápí také pálení žáhy a problémy se zažíváním, uvařte si zázvorový čaj. Tato bylinka se také pije při nachlazení.

A ještě jedna důležitá věc: bylinky rozhodně nezkoušejte všechny najednou.

Kdy jít k lékaři?

Jestliže byl až doteď váš cyklus pravidelný (a k přechodu máte daleko), zajděte ke gynekologovi po dvou týdnech od původně očekávaného data menstruace. Jestliže se vám objeví i bolesti nebo jiné gynekologické potíže, spěchejte do ordinace ještě dřív!

 1. Velký přehled bylinek na ženské potíže najdete zde.

Autor: Pavla Skurovcová

Jak jednoduše vyvolat menstruaci: Vyzkoušejte nejvíce osvědčené metody

Menstruace

Zdroj: Shutterstock

Opozdily se vaše dny a jste z toho nervózní? Nebuďte, nemusí to znamenat nic zásadního a existují i osvědčené domácí tipy, jak menstruaci vyvolat, aniž byste musela k lékaři. Jaké to jsou?

V prvé řadě byste se před vyvoláváním menstruace měla přesvědčit, zda nejste těhotná. Pokud je to vyloučené, můžete rovnou zkusit jeden z následujících tipů, pokud si nejste s případným těhotenstvím jistá, je nejprve potřeba provést těhotenský test. Když je negativní, je zřejmé, že za absencí menstruace bude jiný důvod.

Tím může být například právě prodělaná nebo přecházená nemoc, stačí běžná viróza. Stres způsobený návalem práce nebo soukromými starostmi pravidelnosti menstruačního cyklu také nepřidá. Příčinou vynechání či opoždění menstruace mohou být i výkyvy váhy oběma směry, stejně jako výrazná změna denního režimu nebo velká fyzická zátěž.

Všechny tyto situace totiž způsobují v ženském těle nedostatek hormonů potřebných pro správnou funkci menstruačního cyklu. Každopádně, jak situaci uvést do pořádku? Samozřejmě se nedá předpokládat, že všechny tyto rady budou u každé ženy fungovat na povel.

Nicméně jsou to rady, které se v průběhu doby osvědčily nejvíce, a je velká pravděpodobnost, že alespoň jedna z nich pomůže i vám.

Teplá koupel

Koupel v teplé vodě uvolňuje organismus, uleví mysli sužované stresem (zvlášť, když do vody přidáme například relaxační oleje nebo soli) a roztahuje cévy. A komu nedělá dobře koupel v teplé vodě, případně má v bytě pouze sprchový kout, může vanovou koupel nahradit co nejteplejší (ale příjemnou) sprchou zaměřenou na oblast břicha.

Tradovaná rada, že k vyvolání menstruace pomáhá i sklenice červeného vína, sice nemá oporu v žádné lékařské studii, ale může pomoct v relaxaci, protože alkohol způsobuje lepší prokrvení a látky obsažené právě v červeném vínu mají pozitivní vliv na cévy.

Je tím ale myšlena opravdu jen sklenička, ne opíjení, tím samozřejmě svému organismu neprospějete a na vaši menstruaci to nebude mít vliv.

O uvolňující koupeli si mohly ženy nechat zdát. Zdroj: Shutterstock

Pohyb

I když chvíle, kdy jste oslabená například předchozí nemocí a nervózní z vynechání menstruace, není zrovna vhodná pro intenzivní fyzickou zátěž, pohyb jako takový vám může jen prospět a pomoct v organismu nastartovat ty správné procesy, zvlášť když ho normálně máte nedostatek.

Navíc vám pohyb může v případě, že se menstruace úspěšně dostaví, pomoct i od nepříjemných bolestí. Vhodná je chůze, lehčí běh, plavání nebo příjemná projížďka na kole. A také můžete zkusit jógu. Kromě klasické jógy sloužící k protažení a relaxaci existuje i tzv.

hormonální jóga, která je zaměřená právě na ženský hormonální systém, přispívá k jeho úpravě a tím pomáhá při nepravidelném menstruačním cyklu. Cviky nejsou nijak náročné, můžete je začít cvičit i doma, na internetu je spousta videí a návodů.

A kromě svého menstruačního cyklu prospějete i tělu jako celku.

Jóga jako preventivní lék. Zdroj: Shutterstock

Bylinné čaje

Příchod menstruace můžete podpořit i pitím vybraných čajů. Mezi osvědčené byliny svědčící ženskému cyklu patří třezalka, řebříček, šalvěj, kontryhel nebo měsíček, lze si také koupit již předem připravenou bylinnou směs právě k úpravě menstruačního cyklu.

Nikdy byliny nemíchejte samy a nezkoušejte je najednou, jejich účinky by se mohly tříštit a ve výsledku vám spíš uškodit, vždy je pijte dle návodu. Dobrý je také pupalkový olej. Existují i různé potravinové doplňky, bylinné extrakty ve formě kapek nebo kapslí.

Zelený čaj Zdroj: Pixabay

Každopádně pokud se menstruace stále neobjevuje, nezbývá než navštívit lékaře, který provede nezbytné vyšetření a určí další postup, nejčastěji zvolí vyvolávací injekci.

256 kWh/m²/rok)“,“price“:“12 000 Kč /měs.“,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150f3550cb433.72416186.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-3-1-hlinsko-fugnerova-4061954″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej domu“,“locality“:“Horní Bečva“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, umístění na polosamotě, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“5 775 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150f1a311ba00.19519689.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-domu-horni-becva-4061953″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 2+1″,“locality“:“Ostrava“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, dobrý stav, 6. patro“,“price“:“268 500 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/15886/img_6150f03cce4548.44557521.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-2-1-ostrava-4061949″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej domu“,“locality“:“Chlístov“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, umístění v klidné části obce, energetická třída A (0-42 kWh/m²/rok)“,“price“:“9 270 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ef78083fd9.39694112.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-domu-chlistov-4061951″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 3+kk“,“locality“:“Karlovy Vary, Mattoniho nábřeží“,“information“:“osobní vlastnictví, 2. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída B (43-82 kWh/m²/rok)“,“price“:“6 600 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ed48c59b25.96971719.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-3-kk-karlovy-vary-mattoniho-nabrezi-4061947″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 2+1″,“locality“:“Chomutov, 17. listopadu“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 7. patro, umístění na panelovém sídlišti, energetická třída C (83-120 kWh/m²/rok)“,“price“:“1 099 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ec79526c33.56202030.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-2-1-chomutov-17-listopadu-4061946″},{„serverId“:1,“heading“:“Pronájem bytu 2+1″,“locality“:“Plzeň, Elišky Krásnohorské“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 4. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“10 000 Kč /měs.“,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6150ebb8007de2.62023621.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-1-plzen-elisky-krasnohorske-4061945″}]}>

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *