Keloidní jizva – Vše o zdraví

Keloidní jizva - Vše o zdraví

Keloid znamená nadměrný růst jizevnaté tkáně v okolí rány. Příčina tohoto problému není známá, ale tento stav se vyskytuje častěji u lidí, kteří mají tmavší barvu kůže. K dispozici je řada různých způsobů léčby. Lidé náchylní ke vzniku keloidních jizev by neměli používat piercingy, tetování a neměli by se zbytečně podrobovat operacím.

Keloid je nadměrný růst tkáně jizvy v okolí rány, ke kterému obvykle dochází poté, co se rána zhojí. Keloidní jizva není totéž co hypertrofická jizva a lidé si to často pletou.

Rozdíl spočívá v tom, že keloid obvykle roste i za okraje původní rány, zatímco hypertrofická jizva zůstává ohraničena okraji původní rány, které nepřesahuje. Tento problém byl poprvé popsán v roce 1806 a pochází z řeckého slova „chele“, což znamená krabí klepeto.

Tehdejší lékaři tak popisovali stav, kdy keloid prorůstal z původní jizvy i do stran a zasahoval zdravou normální kůži.

Co způsobuje vznik keloidních jizev?

Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není známá. Keloidní jizva může, vzniknou v místě jizvy po akné, piercingu nebo v jizvách po tržných či operačních ranách. Riziko vzniku keloidních jizev zvyšuje zánět.

Sklon ke vzniku tohoto problému pravděpodobně souvisí s buňkami, které se jmenují fibroblasty a produkují důležitou součást jizevnaté tkáně – kolagen. Nicméně se neví, jestli ke vzniku keloidu v důsledku problému v samotných fibroblastech nebo v důsledku enzymů a chemických látek, které řídí jejich činnost.

Na vzniku keloidních jizev se tak pravděpodobně do určité míry podíly jak hormony, tak genetické faktory a problémy s imunitním systémem.

Kdo trpí keloidními jizvami?

Keloidní jizvy se nejčastěji vyskytují u osob tmavší pleti, zejména u Afroameričanů. Nejčastěji se tyto jizvy vyskytují mezi desátým až třicátým rokem života, v raném dětství a ve věku nad 40 let, jsou méně časté. Nicméně ke vzniku keloidních jizev může existovat genetická predispozice, a pak tímto problémem trpí celé rodiny.

Jaké jsou příznaky keloidu?

Keloidní jizva se nejčastěji začne tvořit po asi 3 měsících od vzniku původního kožního poranění, nicméně někdy k jejímu vzniku dochází i po roce od vzniku zranění.

První věc, které si pacient všimne, je gumovitá tkáň, která začne přerůstat přes okraje původní rány. Tato tkáň může být podajná, pružná a může svědit, bolet nebo vyvolávat pocit pálení.

Někdy se keloidní jizva může vyvinout dokonce i bez předchozího zevního zranění kůže.

Nejčastěji se keloidní jizva vyskytuje na hrudní kosti, na rameni, ušním lalůčku nebo na tváři. Keloid může ovlivňovat pohyb příslušných orgánů. Původní barva keloidní tkáně je červená a časem se mění na hnědou a někdy může i poněkud vyblednout. Růst keloidu pokračuje několik týdnů až měsíců.

Obvykle je pomalý, ale někdy se během několika měsíců může vytvořit skutečně masivní tkáň. Po ukončení růstu zůstávákeloidní jizva ve stejné velikosti nebo se časem opět zmenší.

Jak se diagnostikuje keloidní jizva?

Keloidní jizva se diagnostikuje pohledem. Lékař se povídá na kůži a podle příznaků pacienta stanoví diagnózu. V případě podezření na nadměrný růst tkáně z jiných příčin, může lékař pacientovi odebrat vzorek tkáně a odeslat ho na histologické vyšetření.

Keloidní jizva - Vše o zdraví

Léčba keloidních jizev?

Keloidní jizva se během doby může zmenšit, ale většinou zcela nezmizí. Pokud vám keloidní jizva nevadí a je zakrytá oblečením, tak žádná léčba není nutná. Keloid není nebezpečný a jde jen o estetický problém.

Nicméně pokud vám vadí její vzhled nebo ji máte na obličeji či jiném viditelném místě, existuje řada možností léčby.

Protože ale žádná léčba samostatně neúčinkuje na sto procent, většinou vám lékaři doporučí kombinaci různých metod.

Možnosti léčby keloidních jizev

Steroidy

Většina keloidních jizev pozitivně reaguje na injekci steroidu, který se jmenuje Triamcinolon. Injekce se píchá přímo do jizvy, a to každých 2 – 6 týdnů, dokud nedojde ke zmenšení jizvy.

Někdy mohou tyto injekce způsobit teleangiektázii (vystoupení drobných cév na povrch kůže) nebo zesvětlání či zeslabení okolní pokožky.

Kromě injekcí lze Triamcinolon aplikovat také s pomocí pásky, která se nalepí na jizvu na 12 hodin denně.

Tlakové nebo okluzivní krytí

Dalším způsobem léčby je tlaková nebo okluzní bandáž, kterou se keloidní jizva překryje, což brání přístupu vzduchu. Tuto bandáž je nutné používat po dobu 12 – 24 hodin, a to každý den a po mnoho týdnů. Používají se bandáže se silikonovou impregnací ve formě gelu nebo silikonem impregnované polštářky či polyuretanové náplasti. V poslední době jsou k dispozici i další produkty.

Na keloidní jizvy na ušním lalůčku, jejichž vznik obvykle souvisí s piercingem, se doporučuje používání kompresních náušnic. Tyto náušnice se nejčastěji používají po operativním odstranění keloidní jizvy a nosí se 24 hodin denně.

Chirurgický zákrok

Chirurgické odstranění keloidní jizvy je dvousečné, protože někdy může operace vést k vytvoření ještě větší jizvy.

Proto vám lékaři nejdříve nabídnou jiné možnosti léčby, jako je například injekce steroidů, kompresní či okluzní bandáže nebo radioterapii.

Nicméně chirurgický zákrok může někdy přinést velké zlepšení, zejména pokud operatér použije chirurgické techniky s co nejmenším počtem stehů, které snižují riziko tvorby dalších keloidních jizev.

Radioterapie

Radioterapie se v léčbě keloidních jizev používá jen v případě, kdy není k dispozici jiná vhodnější léčba nebo kdy všechno ostatní selže. Je totiž spojena s určitým rizikem vzniku rakoviny.

Radioterapii na keloidní jizvy vám lékař může předepsat na horní nebo dolní končetiny, nicméně v případě keloidních jizev na hrudníku nebo břiše se používají jiné vhodnější metody, protože ionizující záření by mohlo poškodit vnitřní orgány, jako jsou žaludek, střeva nebo plíce.

Kryoterapie

Kryoterapie je metoda, s jejíž pomocí dochází ke zmražení tkáně. V případě léčby keloidní jizvy se tato metoda kombinuje s ostatními způsoby léčby, zejména pak s injekcemi steroidů. Tkáň se kryoterapií zmrazí s pomocí sondy, která se vloží přímo do jizvy, což vede k zastavení růstu keloidu. Nežádoucím účinkem tohoto způsobu léčby je zesvětlení kůže v místě léčby.

Léčba laserem

K léčbě keloidních jizev lze využít i laserové záření. Některé druhy laserů fungují lépe než jiné.

Na keloid je nejvhodnější pulzní Nd:YAG laser, se kterým se dosahuje nejlepších výsledků s minimem nežádoucích účinků. Pulsní lasery jsou nicméně méně účinné v případě tmavé kůže.

Někdy nemusí být léčba laserem účinná a namísto zmenšení velikosti keloidu dojde pouze ke změně barvy jizvy z červené na světlejší odstín.

Léčba interferonem

Interferon alfa je léčivo používané jako antivirotikum (lék působící proti virům). Klinické zkoušky také prokázaly, že při jeho použití na léčbu keloidních jizev, zvyšuje interferon alfa účinnost steroidů. Proto se toto antivirotikum používá v kombinaci s injekcemi steroidů. Pokud je podáváno samostatně, tak na léčbu keloidních jizev moc nefunguje.

Cytotoxická léčiva

Cytotoxická léčiva jsou chemické látky, které zpomalují růst tkání a nejčastěji se používají v onkologii při léčbě nádorových onemocnění. Vzhledem k jejich účinku se dají použít i na léčbu keloidních jizev.

Nejčastěji se pro tento účel používají 5-fluorouracil a bleomycin. Tyto látky se injekčně vpraví do jizvy a je možné je používat buď samostatně nebo v kombinaci s jinými způsoby léčby.

Mezi jejich nežádoucí účinky patří bolest v jizvě, vznik bledých míst v místě léčby nebo praskliny pokožky.

Retinoidy

Retinoidy se používají při léčbě akné, ale ukázalo se, že fungují i na léčbu keloidních jizev. Lze je aplikovat buď potřením postiženého místa anebo vpravit přímo injekčně do jizvy.

Prevence keloidních jizev

Pokud patříte do rizikové skupiny nebo pokud se u vás již keloidní jizva vyskytla, vyvarujte se pierciengu a tetování. Rovněž byste se neměli podrobovat zbytečným kosmetickým zákrokům, a to zejména v místech, kde nejčastěji dochází ke vzniku keloidních jizev.

Pokud trpíte akné, snažte se ho účinně vyléčit ještě předtím, než dojde ke zhojení vřídků jizvou. Pokud musíte na operaci, požádejte vašeho lékaře o preventivní bandáže nebo steroidní injekce či jiný způsob prevence, pro snížení rizika vzniku keloidu.

Při opalování také chraňte vaše jizvy s pomocí ochranné náplasti nebo je natírejte krémem působícím proti vzniku keloidu.

Keloidní jizvy – proč vznikají a jak se léčí?

Keloidní jizva - Vše o zdraví

Co jsou to keloidní jizvy?

Při poranění kůže se v místě rány vytvoří vláknitá tkáň zvaná jizvová tkáň, která místo zranění regeneruje a chrání.

V některých případech však tato jizvová tkáň dále roste a vytváří hladké a tvrdé výrůstky zvané keloidy. Mechanismus rozvoje keloidní jizvy není v současnosti úplně zcela znám.

Keloidní jizvy jsou tedy atypický druh jizvy lišící se svým hrbolkovitým vzhledem.

Keloidy mohou být mnohem větší než původní rány. Nejčastěji se vyskytují na hrudi, ramenou, uších a tvářích. Keloidy se však mohou objevit na jakékoliv části těla. Ačkoli keloidy nejsou zdraví škodlivé, mohou být nepříjemným kosmetickým problémem.

Keloidy neboli keloidní jizvy jsou často nevzhledné jizvy nepravidelného tvaru, které vystupují nad povrch kůže a přerůstají původní ránu.

Jak vypadají keloidní jizvy

Keloidy vznikají, když tkáně jizvy přerůstají. Keloidní jizvy bývají o dost větší než původní rány samotné. Plné rozvinutí může trvat i týdny nebo měsíce. Příznaky keloidních jizev mohou být tyto:

  • oblast okolo rány, která je hrbolatá nebo velmi vyvýšená oblast kůže,
  • oblast s jizvou, která se postupem času zvětšuje
  • svědění kůže

Ačkoli keloidní jizvy mohou hodně svědit, obvykle neohrožují naše zdraví. Vaše oblečení nebo jiné formy tření mohou ale vytvářet nepohodlí, nebo i podráždění. Keloidní jizvy se mohou tvořit na velkých částech těla, ale toto je obecně vzácné. Když se tak ale stane, ztvrdlá, zpevněná jizvová tkáň může omezit pohyb.

Keloidy jsou často spíše problémem kosmetickým, než zdravotním. Můžete to narušit vaše sebevědomí, pokud je keloid velmi velký nebo na dobře viditelném místě, například na uších nebo na obličeji.

Příčiny keloidních jizev – proč vznikají?

Většina úrazů (= poškození kůže) může přispět ke tvorbě keloidů. Jsou to například:

  • jizvy po akné
  • popáleniny
  • jizvy z planých neštovic
  • piercing na uších
  • různé škrábance
  • místa po chirurgickém řezu
  • místa po vpichu injekce

Kdo keloidními jizvami trpí?

Odhaduje se, že asi 10 procent lidí trpí keloidními jizvami. Muži i ženy mají keloidní jizvy se stejnou pravděpodobností. Lidé s tmavšími tóny pleti jsou o něco náchylnější ke keloidům.

Zajímavé:  Příčiny motání hlavy - Vše o zdraví

Další rizikové faktory těchto jizev jsou:

  • těhotenství
  • pokud jste mladší než 30 let

Keloidní jizvy a genetika

Keloidy mají tendenci být i genetickým problémem, což znamená, že máte větší pravděpodobnost, že budete mít keloidy, pokud je bude má jeden, nebo oba vaši rodiče.

Podle jedné studie může gen známý jako gen AHNAK hrát roli při určování toho, kdo trpí keloidy, a kdo ne.

Vědci zjistili, že lidé, kteří mají gen AHNAK, mohou s větší pravděpodobností mít keloidní jizvy než ti, kteří tomu tak není.

Pokud máte vyšší rizikové faktory pro vývoj keloidů, možná byste se měli vyhnout piercingům, zbytečným operacím a tetování.

Keloidy vs. hypertrofické jizvy

Keloidy jsou někdy zaměňovány s jiným běžnějším typem jizvy, která je zvaná hypertrofická jizva. Jedná se o ploché jizvy, které se mohou nabývat od růžové až po hnědou barvu. Na rozdíl od keloidů jsou hypertrofické jizvy menší a mohou časem odeznít samy. Keloidní a hypertrofická jizva není totéž!

Hypertrofické jizvy se vyskytují rovnoměrně mezi pohlavími a etnikami a obvykle jsou způsobeny různými formami fyzických nebo chemických zranění, jako jsou piercing.

Zpočátku mohou být čerstvé hypertrofické jizvy svědění a bolestivé, ale příznaky ustupují, jak se kůže postupně léčí.

Jak na léčbu keloidních jizev?

Možností je několik, pojďme si je nyní ve stručnosti představit:

Domácí léčba keloidních jizev

Keloidní jizvení je vlastně výsledkem pokusu těla regenerovat se. Po odstranění keloidu může tkáň jizvy opět růst a někdy roste ještě více, než dříve. Proto může být nějaká domácí léčba hodně složitou.

Před jakýmkoli lékařským zákrokem ale můžete zvážit domácí léčbu. Hydratační oleje, které můžete koupit, mohou pomoci udržet tkáň měkkou. To může pomoci snížit velikost jizvy, aniž by to zhoršilo její stav. Keloidy mají tendenci se v průběhu času zmenšovat a postupem času se s pokožkou srovnat, dokonce i bez léčby.

Váš lékař nejprve asi doporučí méně invazivní léčby, jako jsou silikonové polštářky, tlakové obvazy nebo injekce, zejména pokud je keloidní jizva poměrně nová. Tato ošetření vyžadují časté a pečlivé použití, aby byly účinné, přičemž to trvá alespoň tři měsíce.

Hlavní takovou domácí léčbou je komprese keloidních jizev. Tato metoda zahrnuje použití obvazu nebo pásky k vyvíjení nepřetržitého tlaku na jizvu 24 hodin denně po dobu šesti až 12 měsíců. Taková komprese může způsobit, že keloid se zmenší.

U keloidů, které se vytvoří v místě aplikace piercingu do ucha, se obvykle zmenší velikost keloidů nejméně o 50% po jednom roce stlačení.

K dispozici jsou i speciální dlahy, které se podobají náušnicím, ale jsou to dlahy, které řeší keloidní jizvy.

Chirurgická léčba keloidních jizev – kryoterapie

V případě velmi velkých keloidů nebo již starších keloidních jizev vám může být doporučeno chirurgické odstranění. Výhody odstranění velkého keloidu mohou převážit riziko jizvy po takovéto operaci.

Kryochirurgie je asi nejúčinnějším typem operace keloidů. Proces se také nazývá kryoterapie a funguje tak, že v podstatě “zmrazí” keloid kapalným dusíkem.

Váš lékař může také doporučit chirurgické injekce kortikosteroidů po operaci, aby se snížil zánět a snížilo se riziko návratu keloidů.

Laserové řešení keloidů

U některých typů jizev (včetně některých keloidů) může lékař doporučit laserové ošetření. Toto ošetření ozařuje keloidní a okolní pokožku paprsky světla ve snaze vytvořit hladší a tonizovanější vzhled.

Existuje však riziko, že laserové ošetření může vaše keloidy zhoršit tím, že způsobí zvýšené zjizvení a zarudnutí.

Tretinoin – krém

Tretinoin je lék na předpis, který se pak aplikuje na kůži. Běžně se používá při akné a stárnutí pokožky – zrychluje přirozenou buněčnou výměnu.

Studie v roce 2010 v magazínu Journal of Clinical and Estetical Dermatology zjistila, že retinoidy, jako je tretinoinový krém a isotretinoin, mohou pomoci snížit velikost a vzhled keloidů.

Radiační léčba

Ta patří mezi nejnovější metody léčby a vykazuje slibné výsledky. Jedná se o krátkou radiační terapii, která se aplikuje okamžitě po chirurgickém vyseknutí keloidů. Několik studií ukazuje vysokou míru vyléčení nebo alespoň zlepšení keloidních jizev u lidí léčených touto metodou.

Injekce fluorouracilu

Injekce do keloidů jsou také metodou léčby. Kombinace fluorouracil a triamcinolon byla použita docela s velkým úspěchem, pokud jiná opatření nebyla doposud úspěšná.

Prevence keloidů

Léčba keloidních jizev může být obtížná a ne vždy úplně na 100% účinná. Z tohoto důvodu je důležité se pokusit zabránit poranění kůže, která by mohlo vést ke zjizvení keloidů. Používání tlakových polštářků nebo silikonových polštářů po zranění může ale pomoci zabránit keloidům.

A co vy? Máte s keloidy nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu.

A co si dále o jizvách přečíst?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

PlatanClinique.cz

Tyto Všeobecné obchodní podmínky (dále jen „VOP“) upravují vztahy mezi Prodávajícím a Kupující v oblasti nákupu poukazů na služby, které jsou nabízeny společností Elimat investment s.r.o. na http://www.platanclinique.cz/,

Kontaktní údaje: Elimat investment s.r.o. se sídlem Ostrovského 11/16, 150 00, Praha 5 – Smíchov, IČO 03104745, zapsaná u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou C 227624 a Aestetisch care center Platan clinique na adrese Lidická 16, Praha 5. (dále jen „prodávající„).

Kontaktní adresa: Elimat investment s.r.o. Ostrovského 11/16, 150 00, Praha 5 – Smíchov

  • E-mail: [email protected]
  • Pobočky Platan clinique:PLATAN CLINIQUE –centra estetické péče:Klinika Praha na adrese Lidická 16, Praha 5Klinika Brno na adrese Poštovská 68/3, Brno
  • Klinika Olomouc na adrese Rokycanova 781/17, Olomouc

Prodávající vydává v souladu s platným zněním zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, tyto Všeobecné obchodní podmínky, platné od 15.6.2015.

Tyto VOP upravují smluvní vztahy a vymezují práva a povinnosti všech návštěvníků a uživatelů webového rozhraní www.platanclinique.cz. v oblasti nákupu poukazů.

Právní vztahy Prodávajícího s Kupujícím – spotřebitelem výslovně neupravené těmito VOP se řídí příslušnými ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, a zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, jakož i předpisy souvisejícími.

Právní vztahy Prodávajícího s Kupujícím – podnikatelem výslovně neupravené těmito VOP se řídí příslušnými ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, jakož i předpisy souvisejícími.

2. ZÁKLADNÍ POJMY

  1. Kupujícím dle těchto VOP se rozumí jakákoliv fyzická nebo právnická osoba, tedy Kupující – spotřebitel, Kupující– podnikatel
  2. Spotřebitelem je každá fyzická osoba, která mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná. Po uzavření kupní smlouvy dále jen „Zákazník„
  3. Podnikatelem se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která samostatně na vlastní účet a odpovědnost vykonává výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.
  4. Podnikatelem je zejména:
  • osoba zapsaná v obchodním rejstříku
  • osoba, podnikající na základě živnostenského oprávnění (osoba zapsaná v živnostenském rejstříku)
  • osoba, podnikající na základě jiného než živnostenského oprávnění podle jiného zákona

3. KUPNÍ SMLOUVA

K uzavření kupní smlouvy na zakoupení slevového poukazu mezi Prodávajícím na straně jedné a Kupujícím na straně druhé dojde tehdy, když Prodávající na straně jedné zveřejní nabídky služeb na svých webových stránkách a Kupující na straně druhé projeví zájem o některou či některé ze služeb Prodávajícího tím, že uhradí na účet Prodávajícího cenu poukazu za jím zvolenou službu či služby a současně potvrdí, že se seznámil s Všeobecnými obchodními podmínkami a reklamačním řádem Prodávajícího, je s nimi srozuměn a souhlasí s nimi. Okamžikem připsání částky, placené Zákazníkem, na účet Prodávajícího, je kupní smlouva na zakoupení poukazu uzavřena.

4. POUKAZ

Po zaplacení částky za nákup poukazu na účet Prodávajícího je Zákazníkovi vystaven a dodán elektronickou formou poukaz, v případě, že si poukaz objednal a zaplatil na webovém rozhraní Prodávajícího. Zákazník odpovídá za správné zadání své platné e-mailové adresy.

Prodávající upozorňuje Zákazníka na nutnost sledovat pečlivě podmínky jednotlivých služeb, jako zejména dobu možnosti uplatnění poukazu apod. Prodávající, poskytovatel služeb a ani prodejce zboží neodpovídají za nesprávnou interpretaci či opomenutí podmínek ze strany Zákazníka.

Pokyny k uplatnění poukazu určuje Prodávající a jsou uvedeny v nabídce uveřejněné na webové stránce Prodávajícího a současně jsou uvedeny na poukazu či v e-mailu, kterým je poukaz doručen.

Kupující na základě souhlasu s těmito VOP Prodávajícímu sděluje, že si je vědom svého zdravotního stavu a je zdravotně způsobilý podstoupit zakoupenou proceduru.

Zákazník je povinen dodržet doporučené množství poukazů dané procedury a taktéž využít celou ošetřující kůru. Pokud toto nedodrží, Prodávající neručí za výsledek a není možné reklamovat.

Výsledky ošetření jsou individuální a mohou se lišit v závislosti na zdravotním stavu a typu pleti.

Doba platnosti poukazu počíná okamžikem připsání peněžní částky Zákazníkem na účet Prodávajícího, není-li v nabídce uvedeno jinak, a končí datem platnosti, uvedeným na poukazu. Po uplynutí platnosti poukazu ztrácí Zákazník nárok na poskytnutí služby bez nároku na vrácení ceny. Závazek Prodávajícího uplynutím doby zaniká.

Každý poukaz je možno využít pouze jednou, a to pro získání přesně specifikované služby Prodávajícího, způsobem a v době uvedené v nabídce Prodávajícího. Pokud je planost poukazu na žádost Kupujícího prodloužena, není možné poukaz reklamovat.

Poukaz je přenosný. Pokud Zákazník zpřístupní dodaný poukaz třetí osobě, poukaz či jeho unikátní kód je ztracen či zcizen, není Prodávající povinen Zákazníkovi poskytnout náhradu za takovýto poukaz.

Zrušení objednaného termínu ze strany Kupujícího je možné nejpozději 24 hodin před smluveným termínem ošetření. Pokud tak Kupující neučiní, platnost poukazu propadá.

Prodávající má právo zrušit sjednaný termín ošetření z důvodu nemoci ošetřujícího personálu nebo poruchy stroje.

5. CENA A PLATEBNÍ PODMÍNKY

Cena poukazu za nabízené zboží či služby je uvedena v Českých korunách u jednotlivé nabídky na stránkách www.platanclinique.cz.

Při využití běžných platebních metod je Zákazník vyzván k úhradě e-mailem. V tomto případě je splatnost objednaného poukazu 5 dnů. Nedojde-li k připsání platby na účet Prodávajícího, k uzavření smlouvy nedojde a objednávka se stornuje.

Platby jsou prováděny zabezpečeným způsobem přes rozhraní společnosti PAYS s.r.o. Více informací je možno získat na www.pays.com.

Pro on-line platby je možno využít:

  • platební karty VISA nebo Master Card
  • on-line platební tlačítka: Raiffesisenbank, Komerční banka, m-Bank, Fio banka
  • elektronické peněženky

Pro běžné platby je možno využít:

  • bankovní převod z libovolné banky
  • službu superCASH

Pokud je jakýmkoli způsobem provedena platba na účet Prodávajícího, ačkoli nedošlo k uzavření smlouvy, například z důvodu pozdní platby, je Prodávající povinen platbu vrátit Zákazníkovi do 3 dnů.

6. OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Ochrana osobních údajů Zákazníka, který je fyzickou osobou, je poskytována zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Zákazník souhlasí se zpracováním všech svých osobních údajů, které zadal při přihlášení či v průběhu nákupu poukazu na stránkách Prodávajícího, a to pro účely nutné k uzavření a plnění smlouvy.

Zákazník je povinen poskytovat pouze pravdivé údaje o své osobě.

Osobní údaje budou zpracovány po dobu neurčitou. Zpracováním osobních údajů Zákazníka může Prodávající pověřit třetí osobu, jakožto Zpracovatele. Každý Zákazník je rovněž oprávněn písemně požádat o vymazání osobních údajů nebo jejich aktualizaci.

Každý Zákazník je oprávněn písemně požádat o poskytnutí informace o osobních údajích, které jsou o něm zpracovávány, má právo k jejich přístupu a v případě porušení svých práv má právo požádat Prodávajícího nebo Zpracovatele o podání vysvětlení, má právo požadovat odstranění závadného stavu a nevyhoví-li Prodávající či Zpracovatel této žádosti, má právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Tímto není dotčeno právo Zákazníka obrátit se na úřad přímo.

7. ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY

Pokud Zákazník při uzavírání smlouvy nejedná v rámci své podnikatelské činnosti, má v souladu s ustanovením § 1829 zákona číslo 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, právo odstoupit od smlouvy, a to do 14 (slovy: čtrnácti) dnů od doručení poukazu.

Odstoupení od smlouvy musí být Prodávajícímu prokazatelně odesláno do 14 (slovy: čtrnácti) dnů od převzetí o poukazu, a to na kontaktní adresu Prodávajícího běžnou či elektronickou poštou. Je na Zákazníkovi, aby prokázal, že v případě rozporů ohledně dodržení lhůty na odstoupení, prokázal, že byla dodržena 14 denní lhůta pro odstoupení.

Zákazník v případě odstoupení od smlouvy nese nezbytné náklady spojené s odstoupením.

Odstoupením od smlouvy se smlouva mezi Zákazníkem a Prodávajícím od počátku ruší, poukaz je zneplatněn a nelze jej dále využít pro odběr služby.

Prodávající se zavazuje vrátit Zákazníkovi kupní cenu poukazu nejpozději do 30 dnů od doručení odstoupení Prodávajícímu, a to dle způsobu platby připsáním na platební kartu či bankovní účet, ze kterého byla platba provedena, případně na jiný bankovní účet specifikovaný písemně Zákazníkem.

Odstoupit od smlouvy není možno v případě, že služba byla na základě poukazu již poskytnuta nebo bylo s plněním služeb započato.

8. REKLAMACE

Zaplacené poukazy se nevrací a nevyměňují.

V případě, že bude Kupujícímu uznána reklamace, Prodávajícím bude vráceno 100 % z původní ceny na účet Kupujícího.

Veškeré reklamace související s dodáním poukazu je Zákazník povinen uplatnit písemně na e-mailové adrese Prodávajícího [email protected] , nebo na adrese sídla Prodávajícího, telefonicky nebo osobně na kontaktní adrese.

K mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů z kupní smlouvy je příslušná Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČO: 000 20 869, internetová adresa: http://www.coi.cz

Spory mezi Prodávajícím a Zákazníkem řeší obecné soudy.

Prodávající má právo zrušit sjednaný termín ošetření z důvodu nemoci ošetřujícího personálu nebo poruchy stroje a Zákazník nemá nárok na vrácení peněz.

9. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Pokud vztah související s užitím webové stránky nebo právní vztah založený smlouvou obsahuje mezinárodní (zahraniční) prvek, pak strany sjednávají, že vztah se řídí českým právem. Tímto nejsou dotčena práva Zákazníka vyplývající z obecně závazných právních předpisů.

Poukaz je Prodávajícím archivován. V době uzavření smlouvy je Zákazníkovi poskytnut odkaz na tyto Všeobecné obchodní podmínky, umožňující jejich vytištění nebo uložení.

Zákazník bere na vědomí, že programové vybavení a další součásti tvořící webové stránky Prodávajícího, včetně materiálů uveřejněných v souvislosti s nabídkami, jsou chráněny autorským právem, jehož vykonavatelem, příp.

oprávněným uživatelem je Prodávající.

Zákazník se zavazuje, že nebude vykonávat žádnou činnost, která by mohla jemu nebo třetím osobám umožnit neoprávněně zasahovat či neoprávněně užít programové vybavení nebo další součásti webové stránky Prodávajícího.

Zákazník není oprávněn při využívání webového rozhraní prodávajícího používat mechanismy, programové vybavení nebo jiné postupy, které by mohly mít negativní vliv na provoz webové stránky Prodávajícího, zejména zadávat fiktivní objednávky nebo jakkoli negativně ovlivňovat činnost webové stránky Prodávajícího.

Vztahy, které neupravují tyto Všeobecné obchodní podmínky, se řídí právním řádem České republiky, zejména příslušnými ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění a zákona číslo 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění.

Veškeré fotografie na webových stránkách jsou pouze ilustrativní a slouží pouze pro marketingové účely.

Tyto Všeobecné obchodní podmínky jsou platné a účinné od 15.6.2015.

Elimat investment s.r.o.Ostrovského 11/16, 150 00, Praha 5 – Smíchov

IČO: 03104745

Keloidy | Syncare kosmetika

Jizvy tohoto typu mají tendenci se tvořit ještě dlouho po zahojení rány. Jejich vznik způsobuje masivní nadprodukce vláken pojivové tkáně – ta pak přerůstá ránu i do okolí na zdravou kůži jako klepeta kraba. Keloidy nejčastěji postihují dívky a mladé ženy, tvoří se také často na místech s vysoky´m napětím kůže. Tendence k tvorbě keloidů by´vá dědičná. Keloidy se vyskytují desetkrát častěji u lidí s jinou než bílou barvou kůže. Keloidní jizvy jsou velmi časté u dívek, které si rozškrábaly aknozní ložiska a hojení rány probíhalo nerovnoměrně. K typicky´m lokalizacím patří obličej a ramena. Keloidní jizvy mají tendenci vznikat znovu. Dělení typů jizev je celá řada. Někteří autoři dělí jizvy na hyperplastické (koloidní a hypertrofické a hypolastické – např. po neštovicích.)

Typický věk:

všechny věkové kategorie

Převažující pohlaví:

bez rozdílu

Rizikové faktory:

genetická dispozice, špatná péče o kůži při stavech, u kterých existuje riziko jizvení (akné, kožní infekce, pooperační stavy, úrazy)

Léčba:

Nejlepší léčbu je zábrana vzniku jizev. Pokud již k nim dojde, mělo by se začít s jejich léčbu ihned, jakmile to stav dovolí. Starší jizvy se potlačují obtížněji. U keloidních a hypertrofických jizev se osvědčuje injekční aplikace CO2 do jizvy (karboxyterapie) za současného změkčování jizev speciálními přípravky.

Experimentuje se rovněž s injekční aplikací kortikosteroidů nebo s kyselinou retinovou. Hypotrofické jizvy vyžadují zcela jiný způsob léčby. Kožní tkáň zde chybí a pomocí metody lékařské dermarollerové mezoterapie lze organizmus „donutit“, aby vytvořila novou kůži.

Pokud máte problém s jizvami, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Jizvy patří k těm typům stavů na pleti, které v mnoha případech lze úspěšně řešit i v rámci kosmetické péče. Masáž hypertrofických a keloidních jizev pomocí přípravku Keloderm gel dosáhnete změkčení jizvy a zmenšení její velikost.

U hypotrofických jizev doporučujeme podstoupit kosmetickou dermarollerovou mezoterapii, která může být provedena i v certifikovaných kosmetických salonech.

Seznam ambulancí a kosmetických salonů s oprávněním provádět tento zákrok najdete v seznamu salonů.

Související přípravky

Keloidní jizva

Jizva tvořená kolagenem, která vystupuje nad okolní tkáň a v průběhu času se zvětšuje i přes rozsah původního zranění

Keloidní jizvy jsou tvořeny (v závislosti na svém stáří) zejména kolagenem třetího (mladší) a prvního (starší) typu. Jsou výsledkem nadměrného růstu granulační tkáně (kolagen třetího typu) v oblasti vyléčeného zranění, který je následně nahrazen kolagenem prvního typu.

Keloidy jsou pevné, pružné léze na kůži nebo lesklé uzlíčky tvořené vlákny. Jejich barva může být růžová, ale i vyloženě červená nebo dokonce tmavě hnědá.

Kelodiní jizvy jsou benigní a nenakažlivé, nicméně mezi jejich projevy někdy patří i svědění a bolestivost, a také změny jejich tvaru. Ve vážných případech pak mohou ovlivňovat hybnost pokožky.

Nejčastěji jsou keloidní jizvy pozorovány u etnik s vyšší pigmentací pokožky než u bělochů, a to až 15krát častěji.

Keloid a hypertrofická jizva není totéž

Není vhodné zaměňovat keloidní a hypertrofické jizvy. Ty jsou sice stejně jako keloidní vyvýšené proti okolní pokožce, ale nezvětšují se do prostoru za obrysy původního zranění. Keloidy na druhou stranu zvětšují svůj objem i přes normální pokožku. Někdy v důsledku toho bolí a jakoby píchají či svědí.

V důsledku infekce se v keloidní jizvě mohou tvořit vřídky. Chirurgické odstranění jizev je možné, nicméně může mít další nepříjemné následky.

Pravděpodobnost, že chirurgické odstranění keloidní jizvy způsobí vznik další keloidní jizvy je vysoké, obvykle vyšší než 50%! Úspěch však nebývá zcela zaručen ani u laserového ošetření jizev.

Keloidy se formují ve zjizvené tkáni. Kolagen, který je hlavní komponentou v hojení zranění, má pak tendenci v poškozené oblasti nadměrně růst a způsobuje jizvu, která je mnohem větší než by původní jizva ze zranění byla.

I když se keloidy obvykle formují v místě zranění, mohou se objevit i zcela spontánně, například v místě peircingu, akné či škrábnutí. Jejich příčinou mohou být i neštovice, infekce ve zranění nebo opakované poškození pleti. Keloidy bývají někdy citlivé na chlor.

Keloidní jizvy moho růst, zejména pokud se objeví v mladém věku.

Keloid se objevuje v jakémkoliv místě, kde došlo k poškození kůže. Může být výsledkem akné, kousnutí hmyzem, škrábance, popáleniny, vakcinace a dalších zranění pleti. Objevit se mohou také po chirurgickém zákroku. Častými místy výskytu jsou hrudník, záda a ramena (původcem je zde akné) a ušní lalůčky (původcem jsou náušnice).

Keloidní jizvy jsou běžné u mladých lidí mezi desátým a dvacátým rokem věku, a také u Asiatů, Afroameričanů a Hispánců. Postihují rovně obě pohlaví. Rozvinout se keloidní jizva může u osob jakéhokoliv věku. 

Jak na jizvy?

Kůže je komplexní orgán, který se skládá z povrchové části – pokožky (epidermis), hlubší části – škáry (dermis) a patří zde i podkožní tuková tkáň. V případě, že dojde k narušení kožního krytu, mohou mít vzniklé jizvy kosmetické i funkční následky.

Mechanismus vzniku poškození kůže je celá řada a jsou velmi rozmanité. Může se jednat o operační zákrok, důsledek  úrazu, poleptání, opaření nebo v důsledku dermatologických a infekčních chorob. Podle vzhledu a mechanismu vzniku jizev vznikají různé typy jizev.

Hypetrofická jizva

Tento typ jizvy vystupuje nad úroveň okolní kůže, ale její rozsah zůstává v mezích původní rány. Zpočátku jsou hypetrofické jizvy červené, mohou svědit nebo dokonce bolet. S postupem času začínají blednout a oplošťují se.

Vyskytují se na jakékoli části našeho těla a pokud dojde k vyříznutí této jizvy, může se opět vytvořit, ale je to méně často než je tomu  u tzv. keloidních jizev.Tato jizva je kosmeticky nejrušivější, protože vystupuje nad okolní kůži a může mít dokonce květákovitý tvar. Její rozměry se rozšiřují nad rozměry původní rány.

Zpočátku bývá červená, houbovitá až tuhá a velmi často bolí a svědí. S postupem času nabývá na rozměrech až do menopauzy. Sklon ke vzniku keloidních jizev má svůj genetický základ. Nejrizikovější období je mezi 10. a 30. rokem, následně riziko klesá. Vlivem hormonů bývá růst velmi výrazný v pubertě a v těhotenství, k mírnému zmenšování dochází  po menopauze.

Pokud se tato jizva vyřízne, je vysoké riziko, že dojde k jejímu opětovnému vzniku. Keloidní jizvy vznikají bez také bez předchozího zranění a to zcela samovolně.

Jak pečovat o pooperační ránu?

Zhruba po 3-4týdnech po operačním zákroku je rána relaitvně pevně spojena. Lékař následně rozhodne o zahájení tlakové masáže, která velmi zlepšuje hojení a konečný vzhled jizvy. Postup spočívá v kolmém tlaku prsty (jizva se nemne) v každém místě jizvy, po dobu 30 sekund. Tento druh masáží je nutno provádět opakovaně, každý den několikrát.

V současné době je možno zakoupit celou řadu speciálních kompresivních bandáží nebo kompresivního prádla, které umožňují realativně pohodlný a dlouhodobý tlak. Kromě mechanického tlaku je vhodné každou jizvu pravidelně promašťovat, např. silikonové ploténky nebo silikonpvé gely.

Tyto prostředky můžeme začít používat, když se vytvoří povrchová vrstva kůže.

Použití laseru

K hojení jizev se používá tzv. biostimulační laser (záření v oblasti červené barvy až infračervené oblasti). Tento laser stimuluje urychlení hojení a ústup zarudnutí, v některých případech bylo zaznamenáno i oploštění jizvy. V rámci léčení je nutné absolvovat 10-20 aplikací.

Prevence keloidních jizev

Před každým chirurgickým zákrokem je potřeba zjistit, zda se tento druh jizev v rodině vyskytoval. V některých případech se doporučuje předoperační ozáření oblasti jako prevence vzniku keloidu, někdy se podávají antibiotika  k zabránění infekčních komplikací.

U již vzniklého keloidu je nejčastější léčbou mechanická komprese. Aby bylo dosaženo optimálního efektu, tlak by měl být 24 hodin denně a celková doba trvání 6-12 měsíců po dobu dozrávání jizvy. Další metodou je aplikace silikonového gelu, silikonových plátků.

Při jejich použití dochází k ústupu zarudnutí, ztenčení a změkčení jizvy, zmirňují se nepříjemné pocity v jizvě. Efekt u keloidů je menší než u hypertrofických jizev. Doporučená aplikace je 12 hodin/denně, vhodněji 24hodin/denně podle potřeby v délce i jednoho roku.

Silikonové gely se aplikují obvykle dvakrát denně a po zaschnutí vytváří celistvou povrchovou vrstvičku, přes kterou lze aplikovat oděv nebo make-up. Dalším druhem terapie je injekční aplikace steroidů do jizvy. Dávkování se odvíjí od velikosti jizvy.

Léčbu pomocí kortikoidů lze zkombinovat v kombinaci s jinými možnostmi (silikonové  gely, tlak, vyříznutí jizvy nebo samostatně). Doporučuje se také kryoterapie za použití tekutého dusíku.

Chirurgické řešení

Chirurgické řešení se zvažuje v případě, pokud doporučené postupy selhaly, ale u keloidních jizev je bohužel velké riziko recidivy. Snahou je provést maximálně šetrný operační zákrok a operovat v liniích štěpitelnosti kůže a minimalizovat tah na ránu.

Léčba širokých jizev

Vzhledem k charakteru jizvy je jednou z možností provést vyříznutí jizvy a v případě, že možnosti také provést přiblížení okraje nové rány „podvýplní“ měkkými tkáněmi z okolí. Další možností je vpravení určitých látek  pod jizvu, které vkleslinu jakoby vyzdvihnou a vyplní. Těmito látkami mohou být tuk nebo láky na bázi kyseliny hyaluronové. Doporučuje se také použití laseru.

Jizva – Wikipedie

Keloidní přerůstání jizvy

Jizva je druh útvaru na kůži a ve tkáni, který vzniká na místě, kde byl organismus poraněn vlivem protržení ochranné vrstvy – kůže. Vzniká při vniknutí cizího tělesa pod kůži, během prasknutí, či jiném druhu poškození jako například popálení.

Jizva vzniká regenerací poškozeného místa, kdy dochází k zacelení rány a vytvoření nové vrstvy kůže. V tomto místě je pak kůže zpravidla světlejší než v okolí, či je červenější, což umožňuje její rozeznání.

V některých případech dochází k přerůstání jizvy, při němž jizva zvětšuje svůj objem a objevuje se útvar zvaný keloid. Nejčastěji se objevuje v oblastech krku a zad. Pokud je poškození organismu velké, musí být rána často sešita.

Jizva má pak tvar čáry v jejímž okolí se nacházejí viditelné známky po šití.

Druhy jizev

Jizvy můžeme rozdělovat podle dvou hledisek, a to dle příčiny jejich vzniku nebo dle jejich vzhledu.[1]

Jizva po srdečním bypassu

Dělení podle příčiny vzniku jizvy

  • Jizvy po tržném nebo řezném zranění: Vznikají při náhodném roztržení nebo pořezání kůže. Při větším rozsahu zranění vyžaduje jizva zašití, u menších poranění vzniká jizva samovolným hojením.
  • Jizva po císařském řezu: Tento druh jizev vzniká při porodu. Jizva se nachází ve stydké oblasti a bývá dlouhá zhruba 10-15 cm. Vzhledem k tomu, že řez je poměrně hluboký, vyžaduje dlouhé hojení, zhruba 6 týdnů.
  • Jizva po oparu: Tyto jizvy vznikají na rtu v důsledku napadení organismu virem herpes simplex. Virus způsobuje hnisavé puchýřky, po jejichž sloupnutí může jizva vzniknout.
  • Jizva po operaci: Každý chirurgický zákrok má za následek jizvu, různí se pouze její velikost a výraznost. Po laparoskopických operacích zůstávají pouze drobné, zhruba centimetrové jizvičky, zatímco po klasické operaci zůstane na kůži jizva v celé délce operačního řezu.
  • Jizva po popálení:Výsledný vzhled jizvy záleží na stupni popálení. U popálenin prvního stupně často dojde k úplnému zhojení. U těžších popálenin může docházet až k odumření tkáně a je nutné podrobit dané místo chirurgické rekonstrukci.
  • Jizvy po neštovicích: Jejich původcem je onemocnění zvané plané neštovice. Při nich je po těle nemocného rozeseto velké množství drobných svědivých puchýřků. Při jejich rozškrábání mohou vznikat drobné jizvičky.
  • Jizvy po akné: Průběh akné během dospívání je u každého jedince odlišný, v některých případech ale mohou zůstat na obličeji po akné trvalé propadlé jizvy.
  • Jizva na rohovce: Tento druh jizev má za následek nepravidelný astigmatismus. Tuto vadu oka nelze kompenzovat brýlemi, v některých případech pomohou kontaktní čočky. Nerovnosti rohovky lze odstranit fototerapeutickou keratektomií.[2]
  • Strie: Tyto drobné rýhy vznikají na pokožce při zvětšení objemu těla. Příčinou může být těhotenství, přibývání na váze, rychlý růst u dětí nebo výrazné nabrání svalové hmoty. V kůži, která se snaží novému objemu přizpůsobit, dochází k popraskání elastických vláken. Strie mají barvu od červené po modrofialovou, časem blednou a získávají šedostříbrný až bílý odstín.

Dělení podle vzhledu jizvy

  • Jizvy hypertrofické: Vznikají převážně v důsledku úrazu nebo po operaci. Jizva je vystouplá nad okolní pokožku v důsledku vzniku nadbytečného vaziva. Tento výstupek nepřesahuje hranici operačního řezu nebo zranění. Jedná se o nejčastější typ chybného hojení jizev. Dochází k němu převážně u osob s více pigmentovanou pletí nebo mladých žen. V případě, že se hypertrofická jizva nachází v místě kloubu, může způsobovat omezenou hybnost.
  • Jizvy hypotrofické (africké): Tyto jizvy jsou opakem jizev hypertrofických. Oproti okolní pokožce jsou vpadlé a tvoří důlek. Jde především o jizvičky po neštovicích nebo akné.
  • Keloidní jizvy: Jsou stejně jako jizvy hypertrofické vystouplé a snadno nahmatatelné, ovšem svým rozsahem přesahují původní rozsah rány. Keloidní jizvy jsou zbytnělé a mají převážně červenou nebo fialovou barvu, která časem bledne na šedorůžovou.

Vlevo čerstvá rána, vpravo zahojená nešitá jizva

Odstranění jizev

Jakmile jizva vznikne, není nikdy možné ji úplně odstranit, lze pouze zmírnit její výraznost. Některé tyto zákroky proplácí v Česku zdravotní pojišťovna, pokud jsou jizvy ve viditelné oblasti lidského těla. Cena těchto zákroků se pohybuje od zhruba 400 Kč po několik tisíc.[3]

Menší viditelnost jizvy lze zajistit průběžnou péčí ihned po jejím vzniku. Základem správného hojení jizvy je pravidelné promašťování postiženého místa, ať už čistým vepřovým sádlem, měsíčkovou mastí nebo jiným krémem. Je vhodné také zabránit vystavování jizvy přímému slunečnímu záření, případně ji chránit krémem s vysokým ochranným faktorem.

Při pokusu o lepší zhojení jizvy se nejprve používají tzv. konzervativní metody, jako tlaková masáž nebo silikonové kompresní náplasti.[4] V případech císařských řezů je nutné dbát na uvolnění jizvy, resp. na obnovení vzájemné posunlivosti kůže, podkoží a svalů.

Jizva, která by byť malým bodem zůstala „slepena“ s podkožím, je překážkou volného pohybu trupu, v daném místě bolí a nezřídka rezultuje ve vertebrogenních potížích bederní páteře.[5]

Pro estetickou korekci jizev může lékař doporučit i některou z invazivních metod. Mezi nejčastěji používané patří:

  • Biostimulace tkáně: LED terapií nebo stimulačním laserem dochází k podpoře výměny buněk v postiženém místě, což způsobuje lepší hojení jizvy. Pro dosažení uspokojivých výsledků je nutné proces biostimulace opakovat zhruba 10x v rozmezí 2-3 týdnů.
  • Frakční laser: Pomocí laseru dojde k lehkému obroušení vrchní vrstvy pokožky, čímž se vystouplá jizva zarovná s okolním povrchem a je méně nápadná. Bodovým vybroušením pokožky lze také výrazně podpořit novou tvorbu kolagenu, a docílit tak zarovnání hypotrofických jizev.
  • Karboxoterapie: Tenkou jehlou je do místa jizvy aplikován oxid uhličitý, který zlepší prokrvení tkáně, urychlí tvorbu kolagenu a zajistí regeneraci poškozené kůže.[6]
  • Aplikace přípravku pro změkčení jizvy: Lokální aplikace kortikoidu způsobí zastavení nadměrné produkce vaziva, takže keloid změkne a stane se méně výrazným.

Ve velmi závažných případech lze přistoupit i k vyříznutí jizvy nebo nahrazení poškozené tkáně implantátem (zvláště u popálenin).

Význam jizev v kultuře

Některé kultury považují jizvy za znak mužství a dospělosti a jedinci s nimi tak získávají vyšší společenské postavení. Jiné kultury využívají úmyslné jizvení těla a obličeje jako způsob tetování, jímž jedinec podobně dosahuje lepšího společenského postavení (např. dosáhl věk dospělosti, stal se bojovníkem atd.)

Odkazy

Reference

  1. Druhy jizev [online]. odstraneni-jizev.info [cit. 2012-06-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-08. 
  2. Jizva na rohovce [online]. hojeni-jizev.cz [cit. 2012-06-28]. Dostupné online. 
  3. Odstranění jizev cena, ceník [online]. laserstudio.cz [cit.

    2012-06-28]. Dostupné online. 

  4. Péče o jizvy [online]. ordinace.cz [cit. 2012-06-28]. Dostupné online. 
  5. ↑ LEWIT, Karel, Manipulační léčba v rámci léčebné rehabilitace (1990)
  6. Odstranění jizev [online]. laserstudio.cz [cit. 2012-06-28]. Dostupné online.

     

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu jizva na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo jizva ve Wikislovníku
Autoritní data

  • GND: 4210065-3
  • LCCN: sh85025918
  • MA: 2909841689
  • NDL: 00562934

Portály: Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Jizva&oldid=20440461“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector