Kondylom – Vše o zdraví

Díváte se na ten ošklivý výrůstek na kůži a říkáte si, co je to vlastně ta bradavice? Jedná se o nezhoubné kožovité útvary virového původu, které způsobuje lidský papilomavirus HPV. Objevují se nejčastěji na nohou a na rukou, ale i na jiných částech těla třeba i na sliznicích.

Kondylom - Vše o zdraví Jak se přenáší a odkud se berou bradavice

Bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže. Dostane se do podkoží v místě, kde je naše kůže oslabena – tedy je rozmočená, propocená nebo jinak narušená. Proto ji máme nejčastěji na nohou a na rukou, tedy na místech, kterými se můžeme nejčastěji dotknout nakažlivých míst.

Nejčastěji se s nimi setkáme na bazénech, ve veřejných sprchách, ale i v prostorách, kde se často pohybujeme bosí, jako v sauně, šatně sportovního zařízení nebo na jiných frekventovaných a vlhkých místech. Když už víte, že bradavici máte, neházejte hned flintu do žita.

Léčba bradavic je obtížná, ale není nemožná.

Není bradavice jako bradavice

Existuje 5 hlavních typů bradavic, které se liší svou odolností i typickým místem výskytu.

  • Pravá bradavice se vyskytuje ze všech typů nejčastěji. Je to lehce našedivělý, na pohmat tvrdý výrůstek, který se postupně zvětšuje. Nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 30 let.
  • Plochá bradavice je výsadou dětí. Jedná se o růžové výrůstky, které se vyskytují ve větším množství a přenáší se rozškrábáním. Tento typ se často vyskytuje u dětí.
  • Bradavice nitkovitého typu se nachází v místech, kde máme nejjemnější kůži nejčastěji v okolí očí, úst a na krku. Jsou to drobné, výrazně úzké a vystupující výrůstky kůže, které díky svému tvaru velmi často strhneme a dáváme tak šanci jejímu dalšímu šíření. 
  • Plantární bradavice se vyskytuje na chodidlech v místech, kde vyvíjíme při chůzi největší tlak. Mají kruhovitý tvar, olemovaný bílým prstencem. Čím je bradavice starší a větší, tím je pro svého hostitele horší a trápí ho bolestí při chůzi. Její další nevýhodou je odolnost vůči léčbě.
  • Kondylomata neboli genitální bradavice jsou jedním z nejčastějších pohlavně přenosných onemocnění. Přenáší se pohlavním stykem (orálně, rektálně, vaginálně), ze sliznice na sliznici. Pokud vás trápí tento typ, určitě odhoďte stud a navštivte svého lékaře dříve, než-li se vám rozšíří na velkou plochu sliznice.

Kondylom - Vše o zdraví Co pomáhá na bradavice?

Pokud objevíte bradavici včas a nedáte jí šanci k většímu rozšíření, můžete se bradavice zbavit i sami doma. Existuje hned několik možností, které můžete zvolit.

Dá se zmrazit, tekutým dusíkem, naleptat kyselinou a to vše můžete podpořit čistými éterickými oleji a čertovým kamínkem. Pokud používáte leptající přípravky s kyselinou nebo tekutý dusík, dávejte pozor na zdravou kůži.

Dobrou pomůckou může být vazelína, která kůži v okolí bradavice ochrání před poleptáním.

Kondylom - Vše o zdraví Co na bradavice na nohou?

Co na bradavice nohou? Sáhněte po přípravcích na bázi tekutého dusíku. Vyzkoušejte třeba produkt Freeze kryoterapie od značky EndWarts, který povrch bradavice zmrazí, samy pak po 10-14 dnech odpadnou.

Je možné, že se znovu objeví, pak neváhejte a postup zopakujte. Dobře působí i náplasti na bradavice a kuří oka.

Například Hansaplast, která zajistí okamžitou úlevu od tlaku a tření díky tomu, že změkčí ztvrdlé jádro kuřího oka.

Co s bradavicemi na rukou?

Co s bradavicemi na rukou? Zkuste roztok Kolodium forte, který pomalu naleptává zrohovatělý povrch bradavice. Další přípravek spíše doplňkového charakteru je tyčinka Lapis neboli čertův kamínek, který podporuje hojení a čistý čajovníkový olej – tea tree oil.

 Skvělou alternativou je i metoda kryoterapie, kterou už nemusíte podstoupit jen u odborníka, ale můžete si touto metodou pomoci i doma pomocí spreje URGO Bradavice. Díky jeho postupnému a krátkému působení se vyhnete bolestivému odstraňování bradavic.

Jestli se vám nedaří po delší době bradavice zbavit, nebo se dokonce ještě rozšířila, navštivte raději lékaře, který ji může odstranit laserem nebo chirurgicky.

Kondylom - Vše o zdraví Prevence vzniku bradavic

Někdy se nákaze nevyhnete. Například tam kde jsou přezůvky zakázány používat z jiných zdravotních důvodů jako například v saunách. Ve parních komorách, aquaparcích a jiných sportovištích noste ale vždy přezůvky.

Pravidelně dezinfikujte svou obuv. Bradavice a jejich šíření je velmi blízce spojené i s imunitním systémem. Proto ji neváhejte posilovat doplňky z přesličky rolní, hlívy ústřičné či echinacey.

Pokud i tak nějakou bradavici objevíte, zahajte léčbu co nejdříve.

Kondylom - Vše o zdraví Jak na bradavice podle našich babiček

Naše babičky přesně vědely, které přírodní produkty dokáží bradavicím pěkně zavařit.

Není náhoda, že všechny mají ve vysokých koncentracích silný antiseptický účinek a při nanášení na kůži mohou občas i zaštípat, ale také i fungují.

Jejich rady byste měli určitě vyzkoušet hned na začátku léčby, pokud je bradavice ještě malá. V babských radách z přírodního léčitelství na bradavice vždy zazněly i:

Pokud tyto přípravky budete aplikovat 2-3 denně, nebo necháte jejich kapičku až dvě působit přímo na místě pomocí vatičky a náplasti po většinu dne. Účinek se jistě dostaví do jednoho týdne. Jen dejte velký pozor, abyste zbytečně přípravky neaplikovali i na zdravou kůži, která může být citlivější, než samotná bradavice.

Přípravky na bradavice a kuří oka

Genitální bradavice: “Mám je, proboha, co mám dělat?”

Co je ze všech sexuálně přenosných onemocnění nejvíce zahanbující? Genitální bradavice. Co patří ze všech sexuálně přenosných nemocí k nejméně rizikovým? Genitální bradavice.

Proč bychom měli veškerý ostych hodit stranou? Protože genitální bradavice jsou prostě u lidí velmi časté. Genitální bradavice nejsou nic příjemného a způsobuje je vir HPV, nicméně dají se odstranit a nejsou nebezpečné.

Ano, některé typy HPV mohou způsobit rakovinu, ale nepatří k nim zrovna to HPV, které způsobuje bradavice, tedy 6 a 11.

Co to genitální bradavice vlastně jsou?

Genitální bradavice,  genitální kondylomata nebo prostě jenom kondylomata jsou bradavice v oblasti vulvy, pochvy, děložního čípku, konečníku, penisu či šourku. Některé bradavice zmizí samy od sebe, u některých je potřeba zákroku lékaře.

Genitální bradavice jsou velmi častým projevem viru HPV a ročně se projeví u více než 360 tisíc lidí. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet a jejich odstranění vám ještě nezaručí, že se již nikdy neobjeví.

Kondylomata se také velmi často objevují v těhotenství, přičemž existuje riziko, že matka jimi může nakazit své dítě, nicméně případy nakažení tímto způsobem nebývají až tak časté. Existují různé typy genitálních bradavic a od nich se také odvíjí způsob jejich léčby.

Bradavice mohou být různého tvaru či velikosti. Vždy jsou však způsobeny HPV virem.

Jak ke genitálním bradavicím vůbec přijdu?

Tím, že se od někoho nakazíte HPV virem nebo přímým kožním kontaktem s bradavicí během vaginálního, análního anebo orálního sexu. Třebaže se většinou bradavice objeví na pokožce během jednoho až tří měsíců po nákaze, nemusí tomu tak být vždy. Může klidně trvat i několik let, než se bradavice objeví.

Zkrátka jste od někoho chytli HPV vir a ten se stále drží ve vašem těle. Najednou přijde nějaký obrovský stres nebo silné oslabení imunity, a to úplně stačí, aby se genitální bradavice objevily. Dokud je váš imunitní systém dostatečně silný, nemusí se bradavice vůbec objevit.

Takže jestliže se vám bradavice objevily a jste-li ve vztahu a teď si lámete hlavu nad tím, zda vám nebyl partner náhodou nevěrný, anebo čelíte témuž obvinění ze strany partnera, rozhodně nevěra v tomto případě být vůbec nemusí. Mohli jste HPV dostat od jakéhokoli minulého partnera, stejně tak jako váš partner od bývalé partnerky.

Rozhodně viníka nemůžete hledat u toho, u koho se genitální bradavice objeví jako první, takhle to v tomto případě nefunguje.

Jak genitální bradavice vypadají?

Jsou to obvykle jemné výrůstky, které mají barvu okolní kůže a vyskytují se okolo genitálií a anální oblasti. Většinou se vyskytují pohromadě ve větším počtu, nicméně, mohou vyrůst i po jedné či po dvou.

Většina kondylomat není bolestivá. Genitální bradavice jsou jiné, než ty, které se vám udělají třeba na noze nebo na prstu, takže dotykem pohlavního údu rukou, na které máte bradavici, partnera nenakazíte.

Jaké typy HPV genitální bradavice způsobují?

Existuje mnoho typů lidského papilomaviru, přičemž menší počet virů je zodpovědný za projevy v genitální oblasti. Za výskyt bradavic v genitální a anální oblasti jsou zodpovědné typy 6 a 11, přičemž mohou růst až půl roku, obvykle po této době přestanou růst.

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte?

Způsobují kondylomata rakovinu?

Nezpůsobují, nicméně jiné HPV viry mohou vést až k rakovině. Je jich více jak 12 a proti některým se dá očkovat, nicméně ne proti všem. Nejčastěji rakovinu způsobují typy 16 a 18.

Jaké druhy HPV rakovinu tedy způsobují?

  • Rakovina děložního čípku: všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny HPV virem, přičemž za 70 % všech případů jsou zodpovědné typy 16 a 18.
  • Rakovina konečníku: Přibližně 95 % všech případů rakoviny konečníku je způsobeno virem HPV, především pak typem 16.
  • Orofaryngeální rakovina: Jedná se o nádory krku, mandlí a kořene jazyka a je způsobena přibližně ze 70 % HPV virem. Většina případů orofaryngeální je spojována s typem 16.
  • Vzácnější druhy rakoviny způsobené HPV: HPV způsobuje přibližně 65% rakoviny vagíny, 50 % rakoviny vulvy a 35 % rakoviny penisu. Ve většině případů je za rakovinu opět zodpovědný typ 16.
Zajímavé:  První Příznaky Těhotenství Po Et?

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?

Svědivé či krvácející bradavice

Tyto případy nejsou tak časté, třebaže ke svědění i krvácení může v některých případech dojít. Nejčastěji krvácí, když je rozškrábnete.

Kde se bradavice nejčastěji objevují?

Mohou se objevit okolo vulvy, vagíny, konečníku nebo u děložního krčku. Často se jedná o velmi malé bradavice, kterých si ani nevšimnete zevnějšku, natož jsou-li uvnitř.

  • Ve 2 případech ze 3 se bradavice objeví poblíž vulvy
  • V 1 případu ze 3 se genitální bradavice objeví uvnitř vagíny
  • V 1 případu ze 3 se bradavice objeví mezi vagínou a konečníkem
  • V 1 případu ze 4 se bradavice objeví okolo končníku
  • V 1 případu z 10 se bradavice objeví na děložním čípku
  • V 1 případu z 25 se bradavice objeví u močové trubice

Genitální bradavice u mužů

U mužů nejsou genitální bradavice tak časté, jako tomu bývá u žen. Nejčastěji se u mužů vyskytují na špičce penisu nebo okolo konečníku, došlo-li k análnímu sexuálnímu styku. Většina bradavic se objeví během jednoho až tří měsíců po infikování.

  • V 1 ze 3 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují okolo konečníku.
  • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na špičce penisu.
  • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují uvnitř močové trubice.
  • V 1 ze 12 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na předkožce.
  • V 1 ze 30 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují mezi konečníkem a šourkem.
  • V 1 ze 100 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na šourku.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Jak se dají genitální bradavice odstranit?

Menší genitální bradavice jsou snadněji odstranitelné než ty větší. Stejně tak bradavicím, které rostou ve vlhké oblasti pokožky, se léčí lépe než ty, které se nachází na suché kůži.

Většina bradavic se dá vyléčit krémy jako je Condyline a Aldara, pokud však nepomohou, musíte se obrátit na svého gynekologa nebo dermatologa, který vám buď navrhne chirurgické odstranění, zmražení tekutým dusíkem nebo odstranění laserem.

Dají se k odstranění genitálních bradavic použít i přípravky na normální bradavice?

Rozhodně se to nedoporučuje, třebaže diskuze jsou plné příspěvků od lidí, kteří takto genitální bradavice odstraňují. Je to však poměrně nebezpečné, protože tyto přípravky jsou velmi silné a pokožka v genitální oblasti je velmi citlivá, na rozdíl od pokožky například na patě.

Kondylom - Vše o zdravíAnatomie genitální bradavice

Mohou se genitální bradavice po odstranění vrátit?

Samozřejmě, že mohou, stejně tak jako bradavice kdekoli jinde na těle. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet, přičemž až 70 % lidem se genitální bradavice znovu objeví během půl roku. V tomto případě nezbývá nic jiného než se obrátit znovu na lékaře.

Co mohu udělat pro to, aby se už neobjevily?

Imunitní systém v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli, jelikož 90 % všech HPV virů zmizí z těla samo během dvou let.

Pokud bude váš imunitní systém však oslabený, nemusíte se však viru zbavit a uhodí vždy, když bude imunitní systém slabý. Takže celému procesu uzdravení přispějete tak, že imunitní systém podpoříte.

Jak? Začít můžete zlepšením životního stylu – jíst potraviny podporující imunitní systém, přestat kouřit, omezit alkohol či začít cvičit.

Jak se zbavit bradavic na noze? Zkuste přírodní lékárničku

Co bezodkladně musíte vždy udělat?

Rozhodně musíte o svém nálezu informovat svého partnera a nemít sexuální styk do té doby, dokud bradavice nezmizí. Nejvíce se nákaza šíří, když se bradavice objeví, třebaže může prostě dojít k nákaze HPV virem i bez jejich přítomnosti.

Očkování proti HPV

  • Vysokorizikové (HR = high-risk), sem řadíme např. sérotypy 16, 18, 31, 33, 35 aj.

    Tyto typy HPV vyvolávají nádorové bujení – mohou způsobovat karcinom hrdla děložního, zevních rodidel, pochvy, penisu, anu, hlavy a krku.

    Podrobněji zmíníme rakovinu děložního čípku. V současnosti se celosvětově jedná o druhou nejčastěji se vyskytující rakovinu u žen, po rakovině prsu.

    V České republice je ročně hlášeno 1 050 až 1 100 nových onemocnění, 350-400 žen na toto onemocnění zemře. Přes stále se zlepšující diagnostické možnosti tento stav spíše přetrvává.

    I nadále je hlavní příčinou relativně malý počet žen, které pravidelně absolvují preventivní gynekologické prohlídky.

    Samotnému nádoru předcházejí přednádorové změny buněk – prekancerózy, se kterými se organismus může sám vypořádat. Prekancerózy se neprojevují žádnými zdravotními obtížemi. Hlavní úlohu při odhalení těchto stavů hraje screeningové vyšetření u ambulantních gynekologů, včetně správně odebrané cytologie a provedení kolposkopického vyšetření. Včas objevené přednádorové stavy lze úspěšně léčit.

  • Nízkorizikové (LR = low-risk): sem řadíme např. sérotypy 6, 11, 34, 40, 42 aj.

    Tyto typy HPV nevyvolávají nádorové bujení – mohou způsobovat genitální bradavice (condylomata accuminata, genitální kondylomata), papilomatózu hrtanu, rekurentní respirační papilomatózu, některé mírně závažné přednádorové stavy děložního hrdla, pochvy a zevních rodidel (i tyto ale někdy vyžadují chirurgický zákrok).

    Podrobnější informace uvádíme k problematice genitálních bradavic: Genitální bradavice (condylomata accuminata, genitální kondylomata) jsou benigní léze způsobené nízkorizikovými lidskými papilomaviry, nejčastěji typu 6 nebo 11.

    Jsou poměrně vysoce infekční a napadají muže i ženy. Vznikají již několik měsíců po infekci. Časté návraty onemocnění jsou pro pacienty značně frustrující.

    Jedinou spolehlivou ochranou před infekcí je sexuální abstinence, neboť ani kondom není zcela spolehlivým způsobem.

    Důležitou zásadou prevence je především vyvarovat se promiskuity a dodržovat hygienu. Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, je velmi vhodné, aby se nechal vyšetřit i partner druhý. Jak již bylo zmíněno, používání kondomu dokonalou ochranu nezajistí, ale do určité míry riziko alespoň snižuje.

    Ochrana před lidskými papilomaviry nabývá proto na stále větším významu. Nejspolehlivější metodou prevence proti HPV infekci je očkování.

    Účinnost proti typům HPV, zastoupeným ve vakcíně, je velmi vysoká a dlouhodobá. S věkem efekt očkování klesá. V ideálním případě by proto očkování proti HPV mělo být dokončeno před zahájením pohlavního života

    Očkování chrání pouze před infekcí těmi typy HPV, proti kterým jsou určena. Nechrání proti ostatním typům HPV. Proto vakcinace není jediným způsobem prevence a ochrany žen před onemocněním rakovinou děložního čípku. I přes očkování je důležité pravidelně chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Je doporučováno očkovat i mužskou populaci.

    Pro vakcíny proti HPV je stanovena úhrada z veřejného zdravotního pojištění – očkování a úhrada léčivých přípravků obsahujících očkovací látky proti lidskému papilomaviru je hrazeno tehdy, je-li zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Uvedené skupiny pojištěnců se hradí dvě dávky očkování.

    • V současnosti jsou k dispozici tyto očkovací látky:
    • Cervarix (k očkování proti HPV 16, 18)

    Gardasil (k očkování proti HPV 6, 11, 16, 18) Gardasil 9 (k očkování proti HPV 6, 11, 16, 18, a dalším pěti sérotypům – 31, 33, 45, 52, 58)

    Všechny vakcíny účinně brání proti infekci způsobené virovými typy 16 a 18. Právě typy HPV 16 a 18 jsou prokazatelně nejčastějšími původci karcinomu děložního čípku.

    Vakcíny tedy působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn, které by později mohly k nádorovému bujení vést. K dispozici jsou i očkovací látky poskytující ochranu také proti typům HPV 6 a 11, tzn.

    proti typům, které vyvolávají většinu případů genitálních bradavic.

    V případě zájmu o získání podrobnějších informací o očkování proti HPV doporučujeme obrátit se nejlépe na svého praktického lékaře nebo gynekologa.

  • Laserové odstranění bradavic – platba vs úhrada – VZP ČR

    Zaplatila jsem na dermatologii požadovanou částku za ošetření, které údajně není hrazené pojišťovnou. Jednalo se o odstranění bradavic laserem, což si vyžádalo opakované návštěvy. Domnívám se ale, že lékař vše vykazuje i pojišťovně, protože mi založil kartu a při jednotlivých návštěvách do ní zapisuje. Dá se jeho postup prověřit?

    Odstraňování bradavic laserem opravdu není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pokud vás lékař při první návštěvě vyšetřil, založil vám zdravotnickou dokumentaci a nabídl vám více možností řešení daného problému, postupoval správně.

    Zdravotní pojišťovně pak první vyšetření vykázal – zcela oprávněně – jako „cílené vyšetření“ a bylo mu uhrazeno. Jestliže následně na vaši žádost provedl výkon nehrazený ze zdravotního pojištění, byl oprávněn požadovat stanovenou smluvní cenu.

    Lékař má pacienta vždy informovat, co všechno požadovaná smluvní cena obsahuje – měl by v ní být zahrnut jednak vlastní výkon, ev. další následné opakované výkony (třeba i s určením, kolik opakování výkonu je v ceně), cena anestetika, léčiv, materiálu, převazů a kontrol.

    Zajímavé:  Alergie Tlak V Hlavě?

    Cenu musí pacient samozřejmě ještě před poskytnutím ošetření znát a souhlasit s ní.

    Odstranění bradavic je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno, pokud je provedeno zmrazením tekutým dusíkem. To je možno pojišťovně vykázat podle seznamu zdravotních výkonů i opakovaně.

    Do výkonu bodové kryalizace, která se provádí tekutým dusíkem (kryosprayem nebo vatovým tamponem), je započtena i dezinfekce ošetřované oblasti kůže a náplasťový obvaz.

    Do výkonu kryodestrukce kožních lézí kryokauterem je započteno očištění a dezinfekce ošetřované plochy kůže plus lokální anestezie před výkonem a dále aplikace antibiotické masti a sterilní krytí ošetřené plochy kůže po výkonu.

    Jako zvlášť účtovaný materiál se vykazuje konkrétní léčivý přípravek použitý k lokální anestezii. Z veřejného zdravotního pojištění je rovněž hrazeno chirurgické odstranění bradavic, většinou se ale používají jiné metody.

    Jestliže jste si na základě informací lékaře vybrala laserové ošetření bradavic, dostala se péče o vás do samopláteckého režimu, mimo systém veřejného zdravotního pojištění, kdy pacient plně hradí poskytnuté zdravotní služby, které si vyžádal a které nejsou hrazeny pojišťovnou, a lékař je nevykazuje pojišťovně.

    Skutečnost, že kontrolu a další ošetření laserem zapíše lékař do vaší dokumentace, s tím nesouvisí. Zdravotní dokumentace pacienta musí být vedena i v případě, že si poskytnuté služby sám hradí. Cena za pacientem hrazené služby je stanovena lékařem jako cena smluvní, a administrativní práce v ní je zakalkulována.

    To, zda byla péče o vás vykázána k úhradě zdravotní pojišťovně, si snadno ověříte i sama, pokud se zaregistrujete do naší aplikace Moje VZP. Budete si pak moci kontrolovat dokonce několik let zpětně, co bylo na vaše rodné číslo vykázáno k úhradě, i výši částek, které byly pojišťovnou uhrazeny.

    Genitální bradavice

    Genitální bradavice jsou velmi nepříjemným a zároveň nejrozšířenějším HPV onemocněním. Napadá ženy i muže, výrazně snižuje kvalitu života pacientů a stává se stále větším zdravotnickým problémem.

    Genitální bradavice, kondylomata acuminata – co to je?

    Genitální bradavice jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže.

    Jedná se o velmi nepříjemné a frustrující onemocnění, které se bohužel i po vyléčení velmi často vrací. Genitální bradavice jsou ve více než 90 % případech způsobeny infekcí HPV typu 6 a 11.

    Přenáší se zejména sexuálním kontaktem, včetně orálního a análního sexu nebo při mazlení.

    Jejich vzhled se může značně lišit – od drobných bradaviček až po rozsáhlé léze deformující zevní genitál. Mohou způsobovat nepříjemné pálení, svědění, krvácení a bolest. Počáteční stádia onemocnění ale mohou probíhat i bez sujektivních příznaků.

    Pacient si časem všimne drobných pupínků nebo uzlíků na genitáliích, které se postupně zvětšují. Zpočátku velkému počtu pacientů vadí spíše estetický efekt a neuvědomují si zdravotní riziko pro sebe i partnera.

    Je jim to nepříjemné řešit a bojí se jít k lékaři, nevědí, co mají dělat.

    Onemocnění se postiženým pacientům bohužel velmi často vrací, a to i po chirurgickém odstranění lézí. Kromě těchto zdravotních komplikací přinášejí genitální bradavice pacientům i značný psychosociální dyskomfort, mohou způsobit deprese, nízké sebehodnocení a velmi často narušují partnerské vztahy.

    Výskyt genitálních bradavic

    Genitální bradavice je vůbec nejčastější HPV onemocnění, jehož výskyt v posledních letech dramaticky roste.

    Podle dat z Velké Británie, kde se výskyt genitálních bradavic sleduje pomocí registrů, se za poslední dekádu zvýšila prevalence genitálních bradavic čtyřikrát.

    To potvrzují i data z vybraných pracovišť na Slovensku a v České republice – některá hlásí až pětinásobný nárůst, a to zejména mezi mladými lidmi.

    „Setkáváme se stále s vyšším počtem případů genitálních bradavic u mužů i žen. Jejich léčba je náročná, pro pacienta velmi nepříjemná a onemocnění se poměrně často vrací. Věk pacientů se navíc neustále snižuje.

    Výsledky nejrozsáhlejší studie, která zkoumala výskyt genitálních bradavic mezi ženskou populací, ukázaly, že se s genitálními bradavicemi do svých 45 let setká jedna z deseti žen.“ Říká prof.

    Jana Hercogová, prezidentka Evropské akademie dermatologie a venerologie.

    „Vzrast počtu hlásených pohlavnych chorôb na Slovensku je za posledných 20 rokov na takmer dvojnásobku, u nehlásených je to pák takmer štvornásobok.

    V súčasnosti je pohlavnou chorobou číslo jedna jednoznačne condylomata acuminata, známa ako genitálne bradavice. Za posledných 10 rokov vzrástol počet nakazených genitálnymi bradavicami o viac ako 70 %.“ potvrzuje prof. MUDr.

    Danka Švecová, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN v Bratislavě.

    Vzrůstající trend potvrzuje i nedávná studie imunologa RNDr. Marka Petráše, která byla publikována v zahraničních odborných časopisech.

    Cílem této průřezové studie bylo stanovit prevalenci a incidenci genitálních bradavic na základě dotazníkového průzkumu mezi obyvateli České republiky a zhodnotit jejich rizikové faktory.

    Průměrná roční incidence v letech 1985–2013 dosahovala v České republice 2,1 případů na 1000 obyvatel ve věku 16–55 let. V letech 2010–2013 se ale v ČR roční incidence značně zvýšila na 4,4 na 1000 obyvatel.

    Do počátku roku 2014 mělo s tímto onemocněním vlastní zkušenost 5,5 % českých obyvatel, nejčastěji ve věku 21–30 let. Nejsilnějším rizikovým faktorem byl sexuální partner s genitálními bradavicemi. „Studie zároveň odhalila alarmující fakt, že téměř 23 % postižených genitální bradavice neřeší, protože je pravděpodobně nepovažují za onemocnění ,“ upozorňuje RNDr. Marek Petráš.

    Přenos genitálních bradavic

    Osoba, která trpí výsevem genitálních bradavic je pro svého sexuálního partnera vysoce infekční a přenos onemocnění je velmi pravděpodobný.

    Rizikový je i orální sex, kdy se infekce HPV typu 6 a 11, která způsobuje genitální bradavice, může přenést do oblasti krku a vést k rozvoji papilomatózy hrtanu.

     Od momentu nákazy po rozvoj onemocnění může uplynout cca 6 týdnů až 2 roky, ale nejčastější dobou jsou 3–4 měsíce.

    Co znamená onemocnění pro pacienta

    Genitální bradavice sice nejsou život ohrožující choroba, ale mnohdy sebou nesou klinické symptomy jako pálení, svědění, krvácení a bolest. Navíc je toto onemocnění pro pacienta velmi frustrující a může mít zásadní vliv na sexuální život partnerů. Sociální stigma je spojeno se všemi sexuálně přenosnými nemocemi, genitální bradavice nejsou výjimkou.

    Prevence

    Kromě sexuální abstinence nebo absolutní celoživotní monogamie páru je jedinou účinnou prevencí očkování proti HPV. Čtyřvalentní vakcína a devítivalentní vakcína chrání proti HPV typům 6 a 11, které způsobují 99 % výskytu genitálních bradavic. Vysokou ochranu vakcíny proti genitálním bradavicím potvrzují i výsledky studie RNDr. Petráše.

    „Očkování čtyřvalentní HPV vakcínou snížilo výskyt genitálních bradavic o 91 % oproti neočkovaným.

    Také opakovaný výskyt genitálních bradavic byl jen u 1 % očkovaných, zatímco u téměř 11 % neočkovaných se genitální bradavice opakovaly. Očkování tak snížilo jejich opakování o minimálně 65 %.

    “ popisuje výsledky studie RNDr. Petráš. Dalšími důležitými zásadami při prevenci je především zodpovědné sexuální chování a dostatečná hygiena.

    Léčba 

    Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které řada pacientů podceňuje a včas neléčí. Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak genitální bradavice léčit. Bohužel žádná z nich nenabízí 100% účinnost.

    Jde buď o léčbu farmakologickou (pomocí léčivých přípravků, mastí) nebo léčbu chirurgickou (léčba lokální destrukcí – snesením ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním).

     Pacienty může ošetřit lékař přímo v ordinaci lokální léčbou, dostupná je i léčba mastmi, kterou si mohou aplikovat sami pacienti v soukromí domova.

    Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, měl by se nechat vyšetřit i druhý partner. Pokud má pacient podezření, že se nakazil, léčbě bude předcházet klinické vyšetření. To provádí gynekolog nebo dermatovenerolog. Na základě vyšetření lékař doporučí nejvhodnější léčebný postup.

    ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

    Dobry den.Chtela by jsem Vas pozadat o radu.Jsem v zahranici asi 2 a pul roku.Zhruba pred deviti mesici jsem si nahmatala v dolni leve casti bricha,jakysi valecek.Thne se zesikma od vajecniku k levemu boku.nekdy jsem mivala i po stolici na papire krev malinko jasne tecky krve.nedalo mi to a navstivila jsem tedy lekare.

    Vzal mi moc,udelal rentgen ,prohmatal me(Nikde me nic nebolelo)a rekl ze musim na ginekologii,ze problem bude zdrejme CYSTA.priznam se ze jsem na gynekologii nebyla nebod menstruaci mam pravidelnou. Ale asi pri mesice pozoruji ze problem asi nebude ginekologicky,ale strevni.Zjistila jsem ze po uplne vyprazdneni stolice se valecek rapidne zmensi neboli spise klesne dolu.

    zacala jsem mit i problemy pred stolici hodne me boli v levem boku a po stolici to prestane.jenze problem je i v tom ze me uz zhruba ped dni boli i v boku pravem.Takova tuba tlakova bolest.Snazim se davat na to studene obklady.Muzete mi prosim pomoci co by to mohlo byt?Chtela bych byt v zahranici jeste tak temer dva roky.

    Jake jsou me rizika?(ve stolici nemam ani krev ani hlen)Dekuji vam za brzkou odpoved s pozdravem Marina

    Vážená paní Marino, škoda, že jste neuposlechla a před tak dlouhým pobytem v zahraničí neabsolvovala řádné gynekologické vyšetření. Tupé tlakové bolesti v břiše a v bocích mohou znamenat celou řadu diagnostických variant. Nemáte však ani řádné vyšetření střevního traktu. Jak pak lze na dálku usoudit, co vás to vlastně zlobí.

    Zajímavé:  Léčba Kmenovými Buňkami Plzeň?

    Budete se muset každopádně nechat řádně vyšetřit – ať už tam v cizině, anebo spíše spěchat s návratem. Zda přerušíte pobyt, či jak to vyřešíte, to už musíte sama nejlépe zhodnotit. Moc neváhejte, mnoho chorob podchycených v časném údobí je podstatně líp léčitelných. Nezanedbejte vlastní zdraví.

    Bylo by ode mne a našeho serveru neodpovědné dávat vám jinou radu. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Vazeny pane doktore na ultrazvuku mne nasli na mocovem mechyri nalez 10krat 11 milimetru.Na urologii mne rekli ,ze je to polyp a ze mam prijit na cystoskopii,ze se tam podivaji a polyp odstrani.Na cystokopi jsem byl polyp nevytahli jen kuöusicek a objednali mne na operaci.

    Nalez pry je do 2 cm -ohraniceny ,ale ve zprave uz nepisou polyp ale tumor.Co to znamena.Mam moc velke obavy a strach .Kdyz jsem se ptal jesli je to nutne odstranit rikali ,ze bych mohl zacat mocit krev a bylo by pozde.Pred 4 roky se mne v moci jedenkrat ,ale pouze jedno moceni krev objevila.

    Dekuji moc za odpoved

    Vážený pane Martine, polypy kdekoli na sliznici těla (nos, žaludek, střevo, moč. měchýř) jsou rizikovým nálezem a musí být po zjištění odstraněny. Nebezpečí tkví ve sklonu ke zvrhávání ve zhoubný proces.

    Jestli je vám navrhována operace pro nález v močovém měchýři rozhodně se z výše uvedeného důvodu tomu podrobte a bez dlouhého rozmýšlení. Zatím není určitě pozdě, ale po průtazích by to nemuselo již být jednoduché. Po resekci postižené části moč.

    měchýře budete muset být dále delší dobu během několika let sledován. Rozhodně neklesejte na mysli a svěřte se z důvěrou svým urologům. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Dobrý den pane doktore.Můj dotaz je pravděpodobně špatně zařazen, ale nenašel jsem dotazy na pohlavní choroby a nemoc sifilis souvisí snad tak trochu s urologií.Mám dotaz, jaké kožní příznaky doprovází 2.stadium této nemoci.Děkuji za odpověď h.

    Vážený pane Honzo, II. stadium syfylis se počítá od 10. týdne po infekci-již s pozitivními specifickými séroreakcemi (BWR, TPI, FTA).

    Na tělním povrchu se projeví skvrnami růžově červenými až hnědočervenými ostře ohraničenými a na povrchu drobně se olupujícími na dlaních a ploskách nohou, na trupu a končetinách. V dutině ústní se mohou tvořit mokvavé pláty. V místech zapářky se vytváří až bradavičnaté útvary.

    Celkově je tato afekce spojena se zvětšením mízních uzlin. Někdy bývají i sonograficky zjistitelná zvětšení jater a sleziny. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Dobrý den pane doktrore, chtěla jsem se zeptat na základě čeho je hustota a barva sperma. Můj dočasný přítel má sperma velmi řídké a spíše průhledné, minulý přítel měl naopak sperma velmi husté a bílé. Může to svědčit o zdravotních problémech a nebo je to individuální? A zajímalo by mě jestlli hustota ovlivňuje otěhotnění. Děkuji.

    Milá paní Marcelo, zbarvení zdravého ejakulátu odvisí především od množství tekutiny, vycházející při ejakulaci z prostaty a semenných váčků. Obsah spermií uvolněných z nadvarlete pak ovlivňuje hustotu a zabarvení jen v malé míře.

    Po delší pohlavní abstinenci bývá ejakulát výrazně viskózní-hustší a bývá ho objemově trochu více. Častý pohlavní styk naopak způsobuje světlejší zbarvení a řidší a méně vazkou tekutinu.

    Pokud je zbarvení od barvy mléka ředěného trochou vody, přes sytě bělavěbéžovou s odstíny-je vše v pořádku. Patologické jsou jen hnědavé, žlutozelené a krvavé zbarvení.

    Pro otěhotnění jsou potřebné zralé spermie, ty lze za normálních okolností očekávat tam, kde od poslední ejakulace bylo dost času k dozrání a vytvoření ideálního složení a množství všech komponent spermatu. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Pane doktore, rád bych se zeptal, jestli cysta nadvarlete velikosti hrášku může mít vliv na snížení pohyblivosti spermií. Děkuji

    Milý pane Františku, cysta nadvarlete velikosti hrášku rozhodně na pohyblivost spermií vliv mít nemůže a nemá. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Dobrý den pane doktore, mám na vás dva dotazy. Asi před týdnem a půl jsem podstoupil discizi předkožky s doměním urologa, že jde o lehkou phimosu. Za prvé by mě zajímalo, jak dlouho se místo zákroku bude hojit, je to deset dní a stále to bolí.

    Lékař, který zákrok prováděl si ale všimnul, že se spíše jedná o krátkou uzdičku, takže jako druhá věc, která mě zajímá je, jak lze toto odstranit, zda se jedná o ambulantní zákrok, nebo je potřeba nějaký ten den v nemocnici ležet.

    Dále bych byl vděčný, kdyby jste mi poradil nějaké pracoviště, kde tento zákrok provádí a zda ho hradí zdravotní pojištovna. Sem brněnský region. Děkuji za odpověď, s pozdravem Filip.

    Milý pane Filipe, šlo-li u vás o fimózu je samotná discize předkožky jen náhradní zákrok, který většinou problematiku neřeší. Dodatečné zjištění krátké uzdičky je poněkud překvapující. Protětí krátké uzdičky je výkon zcela krátkodobý, prováděný snad na všech urologických pracovištích a v místním znecitlivění. Zkuste se domluvit na pracovišti se širším záběrem, např.

    na urologické ambulanci v nemocnici u sv. Anny na Pekařské ulici v Brně. Hojení po již provedeném výkonu u protětí fimózy? Závisí na způsobu provedené operace, na pooperační péči atd. Za normálních okolností stačí 7 -10 dní, zvýšená citlivost může ještě poté po asi stejnou dobu přetrvávat. Dojde-li ke komplikaci-hnisání, rozpad rány apod., pak úměrně déle. Zdraví MUDr.

    Rudolf Vévoda

    Dobry,cital som si vase dobre rady a dufam, ze mi odpoviete,aj ked som zo Slovenska,mam 18 a chcel by som sa Vas opytat, ako to je s erekciou?Pri erekcii sa mi totiz penis stavia dost do lava.Je to bezne?Uz som o niecom pocul,ale nie od odbornika.Da sa s tym nieco robit – oper. zakrok? Alebo by to nepomohlo?Musim sa s tym zmierit? Dakujem vopred

    Vážený pane Marku, odklon penisu do strany může být velmi pravděpodobně způsoben tužší lištou vzniklou v obalech topořivého tělesa. Odborně se taková situace nazývá Peyronieho nemoc. Snad vzniká po mikrotraumatech, ale může mít i příčinu v určité poruše vedoucí k vazivovým změnám v organizmu.

    Definitivně může váš problém vyřešit lékařská prohlídka urologova. Ten vám také navrhne způsoby léčení. Jsou medikamentózní, pomocí instilace léčivých látek injekcí, v některých případech lze tyto plaky odstranit i operací. Dokud však není diagnóza je teoretizování vcelku k ničemu. Nechejte se odborně vyšetřit.

    Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Nevim, zda-li se obracim spravne. Jedna se o kozni problem na pohlavi. Muj pritel ma okolo konce zaludu (primo v zahybu) drobne tvrde pupinky, netusite prosim alspon trochu, co to znamena? Dekuji Vam.

    Milá Kláro, vámi popisované tvrdší pupínky v přechodu rozšířené části žaludu mohou být tzv. kondylomy či fíčky, vznikající vlivem virů. Ty je třeba likvidovat drobným chirurgickým zákrokem, případně opakovaným leptáním, neboť se jednak mohou šířit u nositele, ale jsou zároveň také přenosné při pohlavním styku.

    Může jít i o jinou záležitost, ta je ovvšem méně častá. Každopádně by měl váš přítel svůj problém svěřit na příslušné urologii, kde stanoví diagnózu i postup léčení, které zřejmě budou řešit sami. Potvrdí-li se virový původ výrůstků, budete se muset nechat s tímto upozorněním nechat i vy vyšetřit na gynekologii. Zdraví MUDr.

    Rudolf Vévoda

    dobrý den pane doktore.Již asi 2-3 roky mám pravděpodobně cystu nadvarlete.Velikost ani tvar se zřejmě nemění, bolesti nejsou ( pouze občas po orgasmu) a snad žádné problémy.A mám dotaz co vlastně cysta nadvarlete je, zda-li je zhoubná, a jak se dá léčit.Také jak probíhá vyšetření u lékaře.Děkuji J.

    Vážený pane Jaroslave, cysta nadvarlete je dutinka vyplněná hustší tekutinou, vzniklá buď po úrazu, nebo jako přeplnění ucpaného kanálu v nadvarleti. Je naprosto neškodná, nemusí se nijak léčit. Snad jen je-li značně velká, je k vyoperování. Lékař, který vás vyšetří (urolog) vám jistě podle stavu cysty řekne vše podstatné. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    dobry den, uz asi 6 mesicu mne obtezuji drobna kondylomata ulozena na vnitrni strane predkozkoveho vaku a po obvodu predkozky, lecba podofylinem, sice kondylomata vzdy destruovala, ale ty opet recidivovaly, v souvasne dobe mne ceka cirkumcize, ale neverim, ze by to bylo konecne vyreseni problemu… Vycetl jsem, ze existuje spojeni mezi urovni bunecne imunity a odolnosti vuci temto kondylomatum, existuje lek ci postup, jak svou bunecnou imunitu zlepsit?

    Vážený pane, leptání kondylomů je trochu méně spolehlivé než jejich chirurgické odstranění, na které byste se měl spolehnout. K rozhodnutí o podpoře imunity je třeba znát řadu laboratorních výsledků.

    Obecně platí nekouřit, nedrogovat, nepít alkohol, přijímat množství vitaminů, tekutin a minerálů, celkově dobrá výživa, vydatný spánek a lehký sport – prostě zdravá životospráva.

    A po cirkumcizi by měl být pokoj, pokud ovšem nebudete znovu získávat fíčky z živého zdroje. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector