Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

26. 03. 2019

Špičaté nebo těsné boty s vysokými podpatky jsou nejčastější příčinou kuřích ok. Kůži postupně třou a tlačí na ni, až se nahromaděním vytvoří odumřelý bolák, který nepříjemně bolí a tlačí.

Až se obujete do pohodlných bot, kuří oka můžete snadno odstraňovat po teplé koupeli pemzou, nebo za pomoci řady babských rad, které se dočtete níže. Na kuří oka můžete také aplikovat propolis.

A poradíme vám i to, jak poznat kuří oko od bradavic a mozolů.

Kuří oko vzniká na místech vystavených tlaku

Bolestivý útvar se žlutou barvou lidově nazývaný kuří oko lékaři odborně označují clavus. Jedná se o „bolák“ o velikosti až 12 mm, který vzniká nahromaděním odumřelé kůže, která se tře o obuv.

Kuří oka se tradičně objevují na místech, která jsou vystavena tlaku. Nejčastěji je tedy najdete na kloubech, palcích a patách v důsledku nošení nevhodné obuvi.

U lidí s ortopedickými vadami nohou se mohou vyskytnout i na jiných místech, nejčastěji však opět na chodidlech, v okolí prstů nebo mezi prsty.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Trvalým nošením nevhodné obuvi začíná kůže rohovatět a zesilovat. Ze zesílené kůže potom vzniká útvar s drsnějším povrchem. Pokud ho jenom lehce poškrábete nehty, začne se drolit a jemně zbělá.

Na kuří oka dámám nejčastěji „zadělávají“ lodičky, zatímco mužům polobotky.

Kuřími oky trpí i ženy, které dávají přednost vysokým podpatkům – v nich totiž dochází k častému a intenzivnímu třetí mezi botou a plochou nohy.

Trpíte-li na kuří oka celý život, mohly by pro vás být řešením bosé (barefoot) boty. Jedná se o botky simulující díky své tenké a ohebné podrážce chůzi naboso. Barefootové boty zanechávají volnost prstům a na nohou je vůbec necítíte.

Přes tenkou podrážku umožňují vnímat povrch, po kterém chodíte, díky čemuž chodidla přirozeně pracují, zároveň však chrání chodidla před možným zraněním. Na bosé boty si asi budete chvíli zvykat, ale určitě je nebudete chtít vyzout.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Kuří oko poznáte podle jasně ohraničeného ztluštění pokožky, které má zpravidla kuželovitý tvar. Je centralizované okolo trnu rostoucího dovnitř. Právě trn neboli jádro kuřího oka může tlačit na kost resp. na nervy a cévy v jejím obalu a tím způsobuje nepříjemnou bolest. Čím déle a silněji je místo vystavováno tlaku, tím hlouběji jeho jádro prorůstá.

Proto je dobré proti němu zakročit co nejdříve. Zbarvení zhrublé pokožky se liší od běžné barvy vaší pokožky, má bílou až nažloutlou barvu. Centrální trn může mít v některých případech podobu černé tečky.

 A pokud už víte, že vás kuří oko netrápí, jen byste potřebovali svým vysušeným patám dodat trochu půvabu, podívejte se na článek o péči pro krásná chodidla.

Základní prevencí je pohodlné obutí

Chcete-li se kuřím okům vyhnout, obouvejte si pohodlné boty. Pokud zrovna nemáte chuť zkoušet ty bosé, vyhněte se alespoň úzkým botám, botám špičatým a především botám s vysokým podpatkem. Nové boty pečlivě zkoušejte a kupujte jenom takové, které vám sednou a cítíte se v nich pohodlně.

Pozornost byste měli věnovat i preventivní péči o pokožku nohou. Zrohovatělou kůži pravidelně odstraňujte pemzou a nohy promazávejte. Největšího účinku dosáhnete dlouhodobým a pořádným promazáním, které je vhodné aplikovat přes noc. Večer nohy důkladně promažete a vezmete si silné bavlněné ponožky. Ráno budete mít nožky doslova jako z bavlnky.

Další tipy na péči pro zdravá a krásná chodidla najdete v tomto článku.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Mastička na každý bolák

Na pořádné promazání doporučujeme Balzám na popraskanou pokožku. Účinkuje při péči o hrubší, popraskanou pokožku, která potřebuje dlouhodobě změkčit a zvláčnit. Aktivní látky balzámu také podporují hojení drobných prasklinek. Při pravidelné péči vám bude odměnou zdravá, vláčná a jemná pokožka.

Na kuří oka platí postupná léčba

Základním krokem k léčbě kuřího oka je přestat nosit boty, které kuří oka způsobily, a vybrat si vhodnější a pohodlnější obuv.

Pro zmírnění bolestí při chůzi můžete podložit chodidlo či postižené místo speciálními pěnovými nebo gelovými podložkami. Na čas vám určitě uleví a pomohou.

Prevencí i pomocí v léčbě je pravidelná péče o chodidla. I když se kuří oko jeví jako povrchová záležitost, sahá překvapivě hluboko do kůže, proto byste ho neměli odstraňovat násilně sami.

Místo hrubé síly vsaďte na pozvolné kroky ke zlepšení:

  • Pemza – po koupeli či sprše pravidelně zbrušujte změkčenou kůži na kuřím oku pemzou. Uleví vám od bolesti a kuří oko se začne ztrácet před očima.
  • Pěnové a gelové náplasti – i s bolavým kuřím okem se musíte vypravit do práce či pro děti do školy a školky, proto vám v prvních dnech mohou ulevit speciální náplasti, které běžně zakoupíte v lékárnách.
  • Náplasti s kyselinou salicylovou – v drogeriích i lékárnách jsou k dostání speciální náplasti, které od kuřích ok nejen ulevují, ale pomáhají je redukovat. Během jejich nošení je ovšem vyžadována velká přesnost lepení. I když náplast nalepíte na správné místo, měli byste několikrát denně kontrolovat, zda se nepohnula a její účinná látka nepůsobí na zdravou kůži. Kyselina salicylová kuří oko změkčuje. Po celodenním nošení náplasti je tedy vhodné dopřát postiženému místu teplou koupel a poté jemně odstranit kůži kuřího oka pemzou.

Rad, jak na kuří oka, je samozřejmě celá řada. A stejně jako u bylinek a dalších druhů přírodní léčby i u nich platí, že účinek se nedostaví přes noc, ale při pravidelné a trpělivé aplikaci.

Bylinková léčba kuřího oka

S kuřími oky si umí poradit i bylinky – chtějí sice čas a každodenní aplikaci, ale výsledky jsou trvalé a kůže bude jako nová.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Léčbu kuřího oka můžete díky řebříčku spojit s večerní relaxací a dopřát si příjemnou koupel nohou.

Hrst řebříčku vložte do 3 litrů vroucí vody, přisypte 1 lžičku soli, nádobu přikryjte a nechte luhovat. Až bude odvar příjemně teplý, sceďte ho a namočte do něj nohy na cca 20 minut. Koupel byste měli opakovat každý den.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Vlaštovičník větší

Vlaštovičník si určitě spojujete s léčbou bradavic. Výborně se však osvědčil i při léčbě kuřího oka. Stejně jako bradavice si kuří oko potírejte jeho šťávou. Tu získáte snadno rozlomením stonku vlaštovičníku a poznáte ji podle žluté až oranžové barvy. I zde platí, že byste vlaštovičník měli aplikovat každodenně.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Rozchodník vám pomůže změkčit zhrublou kůži, která je základem kuřího oka. Jeho čerstvé listy stačí rozmačkat a přiložit na postižené místo. Tato léčba je tedy vhodná pouze v době jeho květu – v červenci. Při manipulaci s rozchodníkem buďte ovšem velmi opatrní, jedná se o jedovatou rostlinu, kterou nemůžete užívat vnitřně a měli byste si dávat pozor i na to, aby se vám nedostala do očí.

Co doporučit ze včelích produktů?

Pokud jste někdy narazili na označení propolisové kapky a zajímá vás, čím se liší od tinktury, vězte, že se jedná o tentýž výrobek. Označení tinktura se nemohlo několik let používat, proto se tento výrobek musel přejmenovat na propolisové kapky.

Podobně jako vlaštovičník můžete na bradavice i kuří oka aplikovat propolis nebo propolisovou tinkturu. Propolisová tinktura se používá k řadě vnějších potíží, zejména na plísně a různá kožní onemocnění. Propolisová tinktura obsahuje účinné antimikrobiální látky z propolisu, propolis má navíc hojivé účinky, proto se díky němu kuřích ok můžete zbavit podstatně rychleji.

Babské rady

  • Ke změkčení a následnému odstranění kuřích ok pomůže esenciální olej z libavky nebo olej ricinový. Kápněte olej na vatový tampon a pomocí náplasti připevněte na kuří oko. Opakujte denně, kuří oko za nějakou dobu změkne a zmizí.
  • Pro zlepšení kvality a změkčení kůže se doporučuje slaná koupel, po které je nejlepší natřít si chodila medem. Taková koupel by měla přinášet úlevu od bolesti a při časté aplikaci by mělo kuří oko samo vypadnout.
  • Likvidaci kuřích ok by měl napomáhat terpenýn – tekutina získaná destilací borové smůly, popř. smůly z jiných stromů. Naši předkové ji používali k léčbě povrchových ran a stejně úspěšně ji můžeme aplikovat i my na kuří oka. Stačí v terpentýnu namočit vatový tampon a přes noc ho přiložit na postižené místo. Opakujte, dokud kuří oko nezmizí.
Zajímavé:  Vynechání Pilulky V Prvním Týdnu?

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

  • Kuří oka můžete na noc potírat směsí citronové šťávy, prolisovaného česneku a octa. Pomůžete si i kolečkem citronu, které na oko přiložíte na noc. Opakujte, dokud kuří oko nejde vyloupnout.
  • Noční léčba se doporučuje i s rozpůlenou rozinkou. Tu byste měli přiložit na kuří oko a připevnit náplastí. Každý večer vyměníte rozinku za čerstvou a přibližně po týdnu můžete kuří oko jemně odstranit pinzetou.
  • Voňavým receptem je chleba namočený do jablečného octa. Poctivě namočený chleba si přiložíte na postižené místo, zabalíte igelitem a necháte přes noc působit. Opět opakujte až do odstranění kuřího oka.
  • Aromatický obklad zaručí dobře odleželá cibule s octem. Plátky cibule namočte den předem do octa a na noc připevněte k postiženému místu. Aplikaci byste měli opakovat pravidelně každou noc, dokud se kuří oko nevyloupne. Ráno si ošetřené místo dobře omyjte, aroma je silné a ne zrovna příjemné.

Pokud je kuří oko velmi rozsáhlé nebo máte tak zrohovatělou kůži, že by pro vás byla přírodní léčba příliš dlouhá a náročná, můžete vyhledat pomoc pedikérky.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Kuří oko by měla zvládnout odstranit každá pedikérka, a to jako nasucho, tak kombinovanou mokrou technikou. Suchá pedikúra je určena pro všechny, kteří nemají mnoho zrohovatělé kůže nebo nepotřebují velký zásah.

Mokrá kombinovaná varianta s desetiminutovým odmočením nohou ve vodní lázni je určena pro všechny, kteří potřebují ztvrdlou kůži odstranit skalpelem a poté ještě dočistit bruskou.

I postupná likvidace kuřího oka skalpelem může trvat velmi odlišnou dobu – někdy stačí jedna pedikúra, jindy si kuří oko vyžádá několik návštěv.

Kuří oka u dětí

I když děti na vysokých podpatcích nechodí, mohou se kuří oka přirozeně vyskytovat i u nich. Příčina je stejná jako u dospělých – nevhodná obuv. Především menší děti ještě nedovedou vyjádřit, že je bota tlačí, nebo správně označit bod bolesti, proto je lepší nožky pravidelně kontrolovat a vybírat jim kvalitní a pohodlné boty, které dětským chodidlům dopřejí dostatečný prostor.

Jak rozeznat kuří oka od bradavic a mozolů

Kuří oko lze zaměnit s mozoly – ty jsou ovšem tvořeny většími otlaky a jedná se spíše o objemnější kola než o malé výstupky. Kuří oka oproti nim bývají menší a mají zřetelnější ohraničení. Mozoly jsou navíc ve srovnání s kuřími oky méně bolestivé.

Bradavice jsou vystouplé kožní útvary, zatímco kuří oka se formují dovnitř těla a často mají malou dírku uprostřed. Velkou výjimku tvoří bradavice na ploskách nohou, které mívají plochou formu. Bradavice má navíc kořínky – po jemném seříznutí změklé kůže z jejího povrchu byste tedy měli vidět tmavé tečky.

Pokud žádné nevidíte, pravděpodobně se jedná o kuří oko. Jak si poradit s bradavicemi se dozvíte v článku Bradavice: co s nimi?

O tom, o jaký typ problému se jedná zpravidla vypovídá i jeho umístění. Na rukou se většinou vyskytují pouze mozoly a bradavice, vytvoření kuřího oka je v této oblasti nepravděpodobné. Kuří oka se nejčastěji objevují na chodidlech, v oblasti kloubů, palců a pat, hojný výskyt bývá i mezi prsty.

Pamatujte, že vzniku kuřích ok je nejlepší předcházet. Vsaďte na padnoucí, pohodlnou obuv a pravidelnou péči o chodidla.

Přečtěte si také:

Kůže na chodidlech bývá náchylnější k prasklinkám než jinde na těle, proto byste se o nohy měli starat po celý rok a v létě péči ještě trošku intenzivnit. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se o svá chodidla správně starat.

Rozhodnete-li se pro invazivní léčbu (nejčastěji vyřezávání bradavic), může se vám stát, že se bradavice za několik měsíců či let vrátí na stejné místo. Šetrnější a účinnější jsou pak přírodní řešení.

Sportovce často trápí bolavé a namožené svaly, ale život jim dovedou znepříjemnit i takové maličkosti jako jsou oděrky a suchá kůže na rukou, popraskané a ztvrdlé paty nebo odřená a vysušená kolena. Pokožka v těchto namáhaných partiích si totiž zaslouží speciální péči.

Všechny články z rubriky

Jak vybrat správnou zdravotní obuv

Jako miminka máme schopnost hýbat všemi prsty na nohou stejně pružně a vesele jako prsty na rukou. Zkuste si zakroužit palcem na noze, jde vám to? Pravděpodobně to bude oříšek. Na vině je nošení nevhodné obuvi. To může způsobit natolik vážné potíže, jejichž jediným řešením je operace. Jak se této situaci vyvarovat? Poradíme.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Riziko pro krásky na vysokých podpatcích

Móda a trendy si žádají, aby dámy nosily šik lodičky na vysokém podpatku a zdůraznily svoji ženskost. Tyto lodičky jsou ale skrytým ničitelem krásy – způsobují totiž nehezké a často bolestivé deformace prstů. Úzká obuv s vysokými podpatky totiž narušuje stavbu nožní klenby, prsty jsou neustále skrčeny a vzájemně na sebe tlačí.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdravíObrázek převzat z www.obchudek-misa.cz.

Dochází tak ke smrštění některých šlach a kloubních pouzder a prsty se dostávají do naprosto nepřirozené pozice. Výsledkem jsou potíže v podobě kladívkovitých prstů, vbočeného palce (hallux valgus), vybočeného malíčku, puchýřů, kuřích ok, zarostlých nehtů a dalších nepříjemností.

„Jakmile dáma odhodí své okouzlující střevíčky a odhalí své zdeformované prsty, krása je ta tam. A co hůř – pokud poškození zajde příliš daleko, k odstranění problémů je nutná operace.“

Kvůli nevhodné a těsné obuvi tak postupně ztrácíme přirozenou schopnost pohybu prstů, se kterou jsme se narodili, a objevuje se mnoho vedlejších problémů – výše popsané deformace, bolesti zad, spadlá klenba a jiné.

Píšeme o dámách a lodičkách, ale tyto problémy se týkají i mužů a pravidla pro zdravé obouvání pro ně platí stejně jako pro ženy.

 Ženy však obecně problémy s chodidly trpí více, protože častěji nosí těsnou a nezdravou obuv.

Jak postupovat, abychom se nedostali do fáze, kdy jsou naše potíže řešitelné pouze chirurgickým zákrokem? 

Začněte nosit správnou obuv

Nevyhneme se tomu, abychom na sebe už nikdy nevzali těsnou obuv. Večírky, plesy, divadlo a jiné společenské akce vyžadují, abychom zvolili vhodné oblečení a společenskou obuv. Nemusíte tedy vyhodit všechny své lakýrky a lodičky. Občasné nošení prospěje dobré společenské náladě i vašemu sebevědomí.

Na každodenní nošení si však pořiďte kvalitní zdravotní obuv, díky níž předejdete výše popsaným problémům. Existuje desatero správného obouvání, které vám při výběru správné zdravotní obuvi pomůže. Jak má tedy taková obuv vypadat? 

 1. Dává dostatečný prostor vašim prstům.

Vnitřní tvar obuvi by měl odpovídat přirozeným liniím nohy a ponechat jí dostatečný prostor v přední části. Špička má být kulatá, aby vytvořila dostatek místa pro naše prsty. Jak jsme psali výše, špičatá a těsná obuv naši nohu svým tlakem nepřirozeně deformuje.

 2. Kopíruje pohyb vaší nohy při chůzi (ohebnost obuvi v prstové části).

Vaše noha se při chůzi ohýbá v oblasti prstních kloubů. Bota by měla tento pohyb kopírovat a přizpůsobit se vám. V oblasti prstních kloubů tak bota musí být co nejohebnější.

Při výběru obuvi si tedy vyzkoušejte, jaký odpor bota klade při ohybu špičky směrem k nártu.

Pokud vám bota nedovolí tento přirozený pohyb, vaše nohy se rychleji unaví, více se potí a zvyšuje se riziko tvorby kostních výrůstků na nártu a poklesu klenby. Hrozí také zánět Achillovy šlachy.

 3. Podpatky do nebes? Jen úměrně.

Výška podpatku obuvi pro celodenní nošení se rozlišuje dle věku, pohlaví a účelu obuvi. Pokud výšku přizpůsobíte, vyhnete se tak problémům s krevním zásobením dolních končetin, bolestem páteře a jiným negativním dopadům.

Zajímavé:  Podpora Vzniku Center Duševního Zdraví?
maximální výška
Muži 25 mm
Ženy 30 – 40 mm
Děti nejmenší 5 mm
Děti starší 15 mm
Dospívající 25 mm

 4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek.

Vaše pata musí být pevně fixována a nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům. Uzavřená obuv – dětská, sportovní, pro celodenní nošení, pracovní – musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek.

Opatek vás nesmí tlačit, jinak budete mít otlaky, puchýře, odřeniny nebo kostní nárůstky. Správně je, pokud se při chůzi cítíte komfortně a vaše noha v botě „nelítá“, je pevně na svém místě.

U levné obuvy bývá opatek příliš měkký, nebo chybí zcela. Dejte na to pozor.

 5. Kolmé postavení patní části obuvi.

Postavení paty obuvi musí být kolmé nebo jen mírně vybočené k podložce. Díky tomu jsou svaly nohy zatíženy rovnoměrně a předchází se vzniku ploché nohy (klenba není přetěžována).

 6. Správně modelovaný svršek obuvi.

Výrobci a značky chtějí na trh přinášet neotřelé novinky a být stále trendy. V této zapálené snaze ale občas zapomenou na přirozené potřeby chodidla a kvalitu svých modelů.

Při výběru tak myslete vedle vzhledu i na provedení.Pro děti a dospělé je vhodná obuv na šněrování, sponu, zip či suchý zip. Hlavní je, aby byla noha dobře fixována a v obuvi se neposouvala.

Pro malé děti nejsou vhodné lodičky či mokasíny.

 7. Materiál pro vaše pohodlí a prodyšnost.

Dejte přednost obuvi, která je vyrobena z přírodních materiálů – useň a textil. Tyto materiály jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost a přizpůsobí se anatomickému tvaru vaší nohy. Syntetické materiály jsou pravým opakem a nelze je tedy doporučit (kromě gumáků do deště, ty bez pochyby přijdou vhod).

 8. Údaje o použitých materiálech.

Existují závazná ustanovení, která upravují obuv pro děti do 3 let a obuv pro profesionální použití. Obuv pro běžné nošení závazným ustanovením nepodléhá. Musí ale splňovat podmínky obvyklé jakosti a obsahovat označení použitého materiálu v hlavních částech obuvi. Při výběru si tedy zkontrolujte, zda je obuv z přírodního či syntetického materiálu.

 9. Tlumící vlastnosti obuvi.

Naši předchůdci běhali po měkkém – tráva, džungle, sem tam nějaký kámen. My běháme v džungli betonu, asfaltu a dlažby – to je tvrdý rozdíl. Naše kosti, klouby, chrupavky i páteř trpí. Správná bota nám pomáhá tak, že rozdělí zatížení na celou plochu nohy a tlumí všechny tyto nárazy. Zajímejte se tedy o tlumící vlastnosti obuvi.

 10. Hmotnost obuvi – pro lehký krok.

Hmotnost by obecně měla být co nejnižší. Ať vás nic netíží!

Kde koupit zdravotní obuv

V naší nabídce se můžete podívat na zdravotní obuv českých značek Santé a Medistyle. Všechny produkty těchto výrobců splňují desatero zdravého obouvání. Navíc vám budou slušet! Přijďte si je k nám do lékárny vyzkoušet nebo si je objednejte přes e-shop až domů. Vaše pohodlí a zdraví je naším cílem.

Mrknout na nabídku obuvi

Kuří oko – zbavit se ho doma nebo jít na pedikúru? Poradíme, co zabírá! – URGO Healthcare CZ

Nic nedokáže znepříjemnit nošení oblíbených bot více než kuří oko, které se často objeví vždy, když ho nejméně očekáváme. Tyto nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou se projevují zejména u žen a dokážou potrápit tak, že nejsme schopni myslet na nic jiného než na bolavé nohy. Zbavit se kuřího oka není složité, je ale nutné důsledně dodržovat pár jednoduchých zásad. 

Je to kuří oko? 

Kuří oko se často může plést s bradavicí, do té by se však nemělo zasahovat a rozhodně byste se sami neměli pokoušet ji odstranit.

Příčinou bradavic je totiž virová infekce a k jejímu odstranění jsou určené speciální přípravky. Odlišit, zda se jedná o kuří oko či bradavici, můžete i doma.

Bradavice má kořínky, které po opatrném seříznutí změklé kůže z povrchu hrbolku na vaší noze uvidíte jako tmavé tečky. Ty kuří oko nemá. 

Na pedikúře vsaďte „na klasiku“ 

Pokud máte jasno, že vás na noze tlačí kuří oko, zamiřte na pedikúru. Jestli máte svou osvědčenou pedikérku, máte vyhráno. Rozhodně ale dejte přednost klasické metodě za použití skalpelu. Čím dál oblíbenější jsou totiž různé druhy ošetření ve voňavých koupelích nebo i nasucho.

Aromatická lázeň je sice příjemná a uvolňující, pro odstranění kuřího oka je ale nejlepší zvolit právě onu tradiční mokrou pedikúru. Buďte však trpěliví. Postupné šetrné likvidování skalpelem si může vyžádat i několik návštěv.

Uvidíte ale, že při každé kúře vás bude bolest postupně opouštět a útvar se zmenšovat. 

Zbavit se ho můžete i sami, na nic ale nečekejte 

Ať už se rozhodnete pro pedikúru nebo domácí léčbu, jednejte rychle. Kuří oko není nic příjemného a pokud budete s jeho odstraněním otálet, dokáže vám za chvíli pěkně znepříjemnit každý krok.

Pokud se rozhodnete vyhlásit boj kuřímu oku svépomocí, použijte ověřené pomocníky. Kuří oko nikdy nezkoušejte vydloubnout ani se ho jinak ručně zbavit. Místo toho mějte vždy raději po ruce náplast URGO Coricide* s obsahem kyseliny salicylové.

Ta je velmi dobře známá a hojně využívaná právě k ošetření kuřích ok. 

Nohu nejprve omyjte v teplé vodě, jemně osušte, a poté přelepte náplastí. Ta změkčí zrohovatělou kůži i jádro kuřího oka, čímž napomůže k jeho zmizení.

Navíc má na sobě ochranný pěnový kroužek, který zabraňuje tření a ulevuje tak od bolesti. Díky speciálnímu přilnavému povrchu bude také náplast držet přesně tam, kam ji nalepíte.

Náplast denně vyměňujte, pokud však kuří oko ani do osmi dnů nezmizí, raději se poraďte s podologem.

Krásné nohy bez puchýřů, odřenin a kuřích ok – vše o zdraví

Kuřímu oku je nejlepší předcházet 

Vzniku kuřího oka vždy napomůže nevhodná a tvrdá obuv. Nejlepší je proto vybírat takové boty, které vám opravdu sedí a nikde netlačí. Před tím, než si v nich poprvé vyjdete, je zkuste doma také trochu „prošlápnout“.

Pokud vás v některým místech tlačí, ale nechcete se oblíbených sandálků nebo lodiček vzdát, vyplatí se gelové vložky nebo gelové lepící polštářky. I tak ale boty střídejte a nenoste je příliš často. Jednou za čas navštivte pedikérku a nohám věnujte pravidelnou péči i doma.

Prospějí bylinkové koupele, pravidelný peeling či mazání hydratačním krémem určeným speciálně na pokožku nohou. Nejen, že tak chodidlům ulevíte po náročném dni, ale předejdete i možnému vzniku kuřích ok. 

Pěkné nohy na léto: Bez plísní a kuřích ok. Jak na to? | Žena.cz

Ani ty nejkrásnější letní botičky nezachrání váš vzhled, pokud nebudete mít hezky upravené a zdravé nohy i nehty.

Na pedikúru bychom měli zajít minimálně dvakrát během léta a nohám věnovat i pečlivou domácí péči. Důležité je nohy, především pak paty, dostatečně hydratovat speciálními krémy, určenými pro zjemnění specifické pokožky na nohou. Jednou týdně je dobré odstranit odumřelou kůži peelingem nebo pemzou.

Máte na nehtech plíseň?

V zimě jsme chodili stále v uzavřených botách, takže kůže nemohla dýchat, snadněji se zapařila či popraskala. Odtud je už jen krok k plísním –  v  ČR jimi trpí asi osm set tisíc osob. 

Doporučujeme: Připravte nohy na jaro: nové boty, peeling a ďolíčky

Lidé si často myslí, že mykóza nehtů či kůže na nohou je jen kosmetický problém. To je ale omyl. Asi polovina všech lidí postižených touto nemocí mívá potíže při chůzi, téměř u třetiny z nich je infekce zdrojem značných bolestí.

Dnes už se léčí tato plísňová onemocnění pohodlně – stačí nechat si předepsat tabletky na polykání. Na trhu je také množství přípravků, které působí lokálně.

Zajímavé:  Léky Vhodne K Inhalaci?

Tyto přípravky volte nejlépe v ucelených produktových řadách: na nehty, na paty, sprej do bot a podobně, jako je tomu například u řady Nailexpert.

Žabky u bazénu plísně zhoršují!

Mylná je také domněnka, že pro ochranu před infekcí stačí chodit do veřejné sprchy v žabkách nebo pantoflích. „Naopak je to ještě horší. Tuto obuv totiž nelze vydezinfikovat jinak než varem. A vyvařené pantofle – s nimi už nikdo daleko nedojde,“ vyvrací  rozšířený názor dermatovenerolog z Fakultní nemocnice Vinohrady MUDr. Pavel Barták.

Důležité je zejména po osprchovaní si dobře vysušit nohy i mezi prsty, potřít je tenkou vrstvou mastičky proti plísním a natáhnout čistou a suchou ponožku. K dalším důležitým zásadám patří podle odborníků

  • nosit jen vlastní obuv a nikomu ji nepůjčovat
  • vyhýbat se těsným a neprodyšným botám
  • nosit dobře větranou obuv a  často se přezouvat

Jak na kuří oka

„Příčinou vzniku kuřích ok je především nevhodná obuv Pokud se chystáte na pěší výlet, rozhodně si neberte vysoké boty do špičky, které jsou při delším nošení rizikové. Boty by také měly úplně odpovídat tvaru nohy, “ vysvětluje Veronika Sajdoková.

Náš tip: Zima útočí: Jaká je první pomoc pro ruce a nehty

Pokud vás již nehezké kuří oko bez pozvání navštíví, na ideální domácí léčbu můžete použít speciální náplasti, které seženete v každé lékárně. Tyto náplasti obsahují kyselinu salicylovou, která změkčí tvrdou kůži a umožní vám po teplé koupeli kuří oko pohodlně vydloubnout, “ říká Iveta Slavíková z Krása.cz.

Potí se vám nohy?

Pocení je přirozený jev těla, jakým se vyrovnává s vyššími teplotami. Důležité je střídat obuv a nenosit jedny boty celé léto. Do uzavřených bot nechoďte nikdy naboso, a to ani do střevíčků nebo balerínek. Není to hygienické a navíc se noha více potí.

Požívejte bavlněné balerínkové ponožky. Ponožky ze syntetického materiálu v horkých dnech nechte raději doma, protože špatně sají pot. Dobré je také používat textilie, které obsahují nanočástice stříbra. Ty omezují tvorbu bakterií a nepříjemného zápachu.

 

„Boty si pravidelně stříkejte antibakteriálním sprejem. Vymývat si je také můžete octem. Do uzavřených bot si dejte dezinfekční a savé vložky, které ale musíte pravidelně měnit,“ připomíná Veronika Sajdoková z CCC.

Úlevu unaveným nohám dodají také speciální pudrové krémy, které mají antiseptické účinky. Ti opravdu odhodlaní si mohou nechat píchnout do chodidel botulotoxin, který se čím dál tím častěji nepoužívá pouze k vyhlazení vrásek, ale také k zmírnění nadměrného pocení.

Připravte se ale, že tato procedura připraví vaši peněženku o 5 a ž 10 tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 kroků k pěkným nohám

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

Vstoupit do galerie | 5 5 tipů na zdravé srdce
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Taková (ne)obyčejná náplast

Používáme ji na ošetření drobných ran a puchýřů. Dokážeme ji ale správně koupit? Nestačí vybírat jen s polštářkem nebo bez něj.

Víte, co všechno byste měli říci lékárníkovi, když si chcete koupit náplast? Dávno už to není „obyčejný“ lepicí proužek. K dispozici je tolik druhů, že je nejlepší poradit se přímo s ním a popsat mu, na co ji chcete konkrétně použít.

Všeobecně můžeme náplasti rozdělit do dvou základních skupin, a to na klasické pro běžné použití a dále na hojivé (tzv. hydrokoloidní), které jsou vhodné především na puchýře, kuří oka, odřeniny, drobná poranění, popáleniny a opary.

Zalep a jdi…

Ono se řekne „klasické“. Jenže i těch běžných náplastí je celá řada. Vybrat si můžete buď dělené, a to v různých velikostech, nebo nedělené, které si ustřihnete podle své vlastní potřeby. Co ještě nabízí trh?

* Speciální elastické textilní náplasti se používají na zranění na kloubech. K mání jsou i náplasti na prsty. Ty jsou anatomicky tvarované a optimálně se přizpůsobí tvarům ruky.
* Voděodolné náplasti jsou vhodné pro všechny situace, a jak již název napovídá, mohou se použít i do vody, vydrží také ve vlhkém i znečištěném prostředí.

Do této kategorie patří i náplast s antiseptickým polštářkem, která se neslepí s ránou.
* Pro citlivou pokožku jsou určené přilnavé náplasti z jemné netkané textilie. Pro šetrné ošetření drobných poranění na obličeji nebo na překrytí mateřských znamének jsou ideální v kulatém tvaru.
* Sportovci jistě uvítají flexibilní náplasti s polštářkovým efektem. Jsou vhodné i do vody.

* Fóliové náplasti se budou líbit plavcům. Lze se s nimi koupat i sprchovat.

* Také pro uvolnění svalového napětí seženete náplast. Je hřejivá a přináší úlevu po fyzické námaze, svalovém přetížení a při bolestech kloubů.

Jsou též hojivé

Existují i speciální náplasti a neměly by chybět ve vaší lékárničce. Podporují hojení a tlumí bolesti u puchýřů, kuřích ok, odřenin, drobných poranění a popálenin.

Jsou prodyšné a voděodolné, průsvitné, takže na kůži téměř neviditelné, nezpůsobují alergické reakce, působí dlouhodobě (i několik dní).
* Např. sterilní hydrogelové náplasti na popáleniny a opařeniny I. a II.

stupně s obsahem vlhkého gelu hojí, chladí, tlumí bolest a zároveň vstřebávají z rány sekret. Účinek trvá až 7 dní. Není třeba kombinovat je s dalšími gely či mastmi na hojení – stačí je jen nalepit na ránu.
* Na puchýře seženete také speciální hydrokoloidní náplasti.

Prodávají se i v praktickém balení do kabelky.
* Hydroaktivní náplast na kuří oka vytváří prostředí, v němž se vrchní vrstva kuřího oka změkčuje a lze ji pak snadno odstranit.

  • * V lékárně seženete dále fixační náplasti v různých velikostech a nechybí ani výhodná rodinná balení.
  • Rámeček s podtiskem
  • Hydrokoloidy

jsou speciální látky, které mají schopnost tvořit v kontaktu s vodou gel. Při styku s ránou tak hydrokoloidní náplast vytvoří místo strupu tento gel, který jednak zabrání tomu, aby se náplast přilepila k ráně, a pak také vytváří celý soubor podmínek, které dokážou celý proces hojení urychlit.

Místo „pofoukání“

Zvláštní skupinu tvoří náplasti určené dětem. Co všechno by měly mít a umět?
* Náplasti pro děti musejí být bezpečné, měly by dobře držet, nesmí dráždit citlivou dětskou pokožku a jejich odstranění nesmí bolet.
* Vybírejte pro ně náplasti s obrázkem. Díky veselým motivům mrňata při ošetření na svá drobná zranění rychle zapomenou. Dovedou okamžitě odpoutat jejich pozornost.

* Na lokty a kolena byste měli použít speciálně tvarovanou náplast s antibakteriálním účinkem v polštářku. Vnitřní absorpční vrstva obsahuje stříbro, které pohlcuje zánětlivý výpotek z rány i bakterie, jež ničí. Antibakteriální vlastnosti jsou omezeny jen na polštářek.

  1. Jak ošetřit drobná poranění
  2. Vsaďte na „mokré hojení“.

Odřeninu zbavte nečistot, omyjte nejlépe proudem čisté vody, podle potřeby vydezinfikujte a překryjte hydrokoloidní náplastí. Zajistí vlhké prostředí, které podporuje snazší tvoření buněk nové pokožky. Rána se proto zahojí rychleji.

Menší popáleninu (do 5 cm a povrchovou maximálně do stupně puchýřů) zchlaďte tekoucí vodou o teplotě kolem 8 °C a překryjte sterilní hydrogelovou náplastí.

Ta na rozdíl od klasické nejen zmírňuje bolestivost zranění, ale navíc ji můžeme na ráně ponechat několik dní. Tím se snižuje riziko zanesení infekce do rány, které hrozí při každé výměně krycího materiálu.

Puchýř na noze nepropichujte! Mohl by se rozvinout zánět. Přelepte speciální náplastí na puchýře, která zmírní bolest, zamezí riziku infekce a urychlí hojení. Navíc máte jistotu, že se k ráně nepřilepí a při jejím sundávání si nestrhnete novou tkáň.

Text: Dana Pešková, Zdroj: zdravi.euro.cz, vitaliacz, Foto: PX FUEL

Štítky: náplast, náplasti, první pomoc

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector