Křeče do břicha – Vše o zdraví

Odborníci dělí bolesti břicha na dva typy: organické a funkční.

 • Organická bolest břicha je důsledkem nějakého onemocnění, např. zánět slinivky, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, žlučníkové kameny, poleptání jícnu, záněty a nádory střeva, konečníku, jícnu či žaludku. Příčinu onemocnění musí odhalit lékař.
 • Funkční bolesti břicha jsou mnohem častější. Za více než polovinu poruch může naše psychika – stresová zátěž. Až v 60 % případů tak pacienty trápí zažívací potíže spojené se zácpou nebo nadýmáním.

Druhy bolesti břicha podle způsobu

 • ostrá bolest – píchání, bodání nebo intenzivní bolest břicha, která může nastat náhle, většinou v konkrétní oblasti
 • tupá bolest – silný a nepříjemný tlak v břiše, který je vytrvalý
 • křečovitá bolest – většinou postihuje větší oblast břicha, jedná se o svíravé bolesti, které doprovází nepříjemné křeče a pocit, kdy se člověk nemůže narovnat
 • nadýmání – nepříjemný pocit plného břicha, doprovází plynatost, která se projevuje nafouknutím břicha a někdy ji doprovází křeče

Křeče do břicha - Vše o zdraví

Bolest břicha kolem pupku

Pokud se necítíte dobře, máte křeče, horečku a nechuť k jídlu, není dobré odkládat návštěvu lékaře.

Mohlo by se jednat o pupeční nebo břišní kýlu, která se projevuje vyklenutím pobřišnice (vak vystýlající dutinu břišní). Tím dochází k přesunu orgánu z jeho přirozeného místa.

Způsobuje tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání. Jediný způsob léčení je operace, ale ta nemusí být vždy nutná.

Bolest břicha v nadbřišku

Bolest břicha pod žebry může znamenat podrážděný žaludek (gastritida), který většina z nás určitě zažila „na vlastní kůži“. Zánět může vzniknout nákazou (bakteriemi nebo viry), případně dietní chybou. Projevuje se bolestí břicha, křečemi, nechutenstvím nebo zvracením.

Důležité je doplňování tekutin. Pokud v žaludku udržíte pouze pár loků, zkuste vychlazenou CocaColu po lžičkách nebo vlažný černý čaj. Mezi potraviny vhodnými na podrážděný žaludek řadíme banány, vařenou mrkev, rýži, brambory (bramborová kaše) a bílé libové vařené či dušené maso.

Problémy se žaludkem většinou po pár dnech odezní.

Bolest břicha v pravé části nadbřišku

Bolest v této oblasti značí problémy se žlučníkem. Bolest na pravém boku bývá často ostrá, bodavá a velmi intenzivní. Žlučníkový záchvat nebo také žlučníková kolika je častý a bolestivý problém, který postihuje zejména ženy.

Objeví se bez předchozích varovných signálů a bývá důsledkem dlouhodobější špatné životosprávy. Lékař provede ultrazvukové vyšetření, jestli neodhalí žlučníkové kameny nebo jinou překážku.

K zabránění dalšího záchvatu je nutné operační vyjmutí žlučníkových kamenů, které záchvat vyvolaly. I v případě, že lékař nediagnostikuje přítomnost kamenů ve žlučníku, je zapotřebí při problémech se žlučníkem upravit jídelníček a tím dbát na prevenci.

Přírodním tipem na bolavý žlučník je meduňkovo-mátový čaj.

Bolest břicha v levé části nadbřišku

Velmi silná a náhlá bolest břicha na levé straně ohlašuje akutní problém, který často ohrožuje život pacienta. Může jít o zánět slinivky břišní (pankreatitida), vřed žaludku nebo na něj navazujícího dvanácterníku či poruchu sleziny.

Zánět slinivky břišní

Bývá často spojován s nadměrnou konzumací alkoholu a kouřením. Vyskytuje se nejčastěji u mužů ve věku 30-50 let.

Mezi příznaky řadíme:

 • prudkou bolest v nadbřišku
 • bolest vystřelující do zad
 • nevolnost a zvracení
 • zrychlený tep a dech
 • horečku
 • dezorientaci

Žaludeční vředy

Vředy vznikají přímým působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv. Zdravé stěny sliznice jsou proti působení kyseliny chráněny, ale tato ochrana může být narušena.

Velký podíl na tvorbě vředů má bakterie Helicobacter pylori.

Pokud Vás trápí častá bolest v nadbřišku zejména po jídle, můžete provést jednoduchý test, ke kterému stačí jedna kapka krve ze špičky prstu a deset minut vašeho času.

Bolest břicha v podbřišku

Bolest v podbřišku je součástí života žen v souvislosti s menstruací, muži ji znají málokdy. Velmi časté jsou záněty močových cest nebo měchýře, které z většiny trápí opět ženy. Pomohou brusinky nebo urologické čaje v počátcích choroby nebo slouží jako prevence.

Pokud bolest při močení a pálení přetrvává, je na místě vyhledat urologa, který předepíše léky na recept – většinou antibiotika. Příčinou zánětu je prochladnutí, které vede k oslabení imunity a organismus se neubrání bakteriím. S prochladnutím souvisí i nošení mokrých plavek.

Přestože se může zdát, že při vysokých teplotách plavky rychle uschnout, nejlepší by bylo se vykoupat, osprchovat a hned se převléknout do suchého. Předejdete tak riziku infekce. Ohledně prevence zánětu močových cest je zapotřebí zmínit i pohlavní styk.

Opakovanými záněty mohou trpět i ženy, které si neprodleně po styku nezajdou na toaletu nebo do sprchy.

Bolest v pravé části podbřišku

V této části břicha může bolest charakterizovat především zánět slepého střeva (apendicitida).

Začíná jako neurčitá bolest v nadbřišku a postupně přechází do pravé dolní části břicha, většinou se objeví zvracení, zimnice, slabost a nafouknutí. Řešením je chirurgické odebrání apendixu.

Po zákroku zůstane na břiše malá jizva. Bolest v pravém podbřišku trápí také pacienty s Crohnovou chorobou.

Bolest ve střední nebo levé části podbřišku

Bolest v této oblasti značí onemocnění tlustého střeva nebo také střevní chřipku (gastroenteritidu). Může být také bolest spojována se zánětem prostaty u mužů, a u žen s gynekologickými záněty (myomy, cysty, záněty vejcovodů, vaječníků, dělohy, aj.).

Bolest břicha po jídle

Většinou se křečovitá bolest břicha objevuje po konzumaci mastného nebo tučného jídla. Křeče mohou souviset i se žlučníkovými kameny. V tomto případě je zapotřebí upravit jídelníček a dodržovat správné stravovací návyky.

Trávicí obtíže mohou být spojené i s překyselením žaludku, které se projeví bolestí žaludku či nevolností. Příčiny překyselení žaludku se mohou u každého lišit. Mezi ty běžné patří konzumace alkoholu (zejména jeho příjem na prázdný žaludek), kouření, stres, úzkost a konzumace těžkých pokrmů.

Dlouhodobé překyselení žaludku může vést až k vředovému onemocnění, proto při dlouhodobějších potížích navštivte lékaře.

Pálení žáhy

Reflux neboli zpětný tok žaludeční šťávy je velmi nepříjemný pocit, který denně postihuje tisíce lidí. Jedná se o pocit pálení v hrudi až po kyselou nebo hořkou chuť vzadu v krku, který může trvat od pár minut do několika hodin.

Křeče do břicha - Vše o zdraví

Nejčastější příčiny pálení žáhy

 • pálivé jídlo
  • řešení: náhrada pikantního koření za bylinky jako je tymián, oregano, bazalka, případně zázvor
 • citrusové plody a šťávy
  • řešení: méně kyselé ovoce jako jsou jablka, banány nebo hrušky
 • česnek a cibule
  • řešení: sušená cibule a sušený česnek bez šťáv, které jsou spouštěčem pálení žáhy
 • smažené pokrmy – vysoký obsah tuku
  • řešení: zdravější příprava jídel jako je grilování, pečení, vaření, pražení

Co pomáhá při pálení žáhy

 • zázvorový čaj, který působí antibakteriálně a protizánětlivě.
  • pokrájejte nebo nastrouhejte asi 2 cm čerstvého zázvoru
  • zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat
  • odvar přeceďte a vypijte, můžete dochutit lžičkou medu
  • pijte 2-3x denně mezi jídly
 • mandle podporují trávení a neutralizují žaludeční kyseliny
  • při potížích snězte 10-20 kousků mandlí, pocit úlevy se dostaví za pár minut
 • sklenice vody se lžičkou jedlé sody, která spolehlivě zneutralizuje žaludeční kyseliny
 • jablečný ocet urychluje proces trávení a potlačuje bolest spojenou s pálením žáhy
  • rozmíchejte 2 lžičky jablečného octa ve sklenici vlažné vody a po malých douškách popíjejte
 • med zklidňuje bolest, brání k dalšímu podráždění žaludku a urychluje regeneraci poškozené sliznice
  • 1 – 2 lžičky medu rozmíchejte ve sklenici vlažné vody a popíjejte během dne mezi jídly
 • skořicový nápoj – skořice působí blahodárně a je to snadno dostupné koření
  • přidejte 1 lžičku mleté skořice do 2 dcl vody
  • povařte 10-15 minut
  • do nápoje můžete přidat lžičku medu a popíjejte 2-3x denně mezi jídly
 • Volně dostupné léky na pálení žáhy

Celiakie

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Říká se jí také nemoc chameleon pro velkou rozmanitost projevů onemocnění, kterých je celkově až 200. Proto asi pouze 10 % celiaků o své nemoci ví.

Intolerance lepku se může objevit v kterémkoli věku – u dětí i dospělých. Mezi typické příznaky patří průjem, plynatost, křeče v břiše, pokles hmotnosti, ale také únava, deprese, lámavost nehtů, problémy s otěhotněním apod.

Diagnózu lze provést testem, který lze zakoupit v lékárně.

Pokud je výsledek negativní a přesto podezření nemoci přetrvává, je zapotřebí podstoupit biopsii sliznice tenkého střeva. Pokud se diagnóza potvrdí, díky dietě přestanou nemocného trápit všechny dosavadní příznaky.

Bolest břicha v těhotenství

Bolest břicha spojenou s tzv. ranní nevolností trápí od 6. týdne těhotenství více než polovinu těhotných. Nevolnost vzniká hlavně při hypoglykemii (nízká hladina krevního cukru), proto se objevuje často ráno.

Pokud se Vás tento problém týká, nechte si na nočním stolku piškoty, kousek ovoce nebo ovocné šťávy, a snězte pár kousků nebo vypijte pár doušků tekutiny ještě předtím, než vstanete z postele.

Pocit na zvracení se nemusí objevovat pouze ráno, ale i kdykoli v průběhu dne. Noste s sebou např. müsli tyčinku nebo ovoce.

Tvrdnutí břicha a mírné bolesti zažije téměř každá těhotná žena. Varovat by nastávající maminku však měly silné bolesti, které přetrvají i při odpočinku, horečky a vaginální krvácení.

Bolesti bříška u novorozence

Miminka často trápí zaražené prdíky. Důvodem je slabá vnitřní stěna bříška u novorozence a kojence, která se po dobu šesti měsíců věku dítěte postupně zpevňuje.

Nadýmání způsobuje hlavně hltavé sání mléčné stravy, při kterém miminko spolyká velké množství vzduchu. To má pak za následek nadýmání.

Zajímavé:  Juvenilní Idiopatická Artritida Biologická Léčba?

Pokud miminko trápí zaražené větry, poznáme to tak, že bude neklidné, bude se kroutit, kňourat a kopat nožičkami.

Křeče do břicha - Vše o zdraví

Dítěti můžeme ulevit nejčastěji:

 • dbát na správné odříhnutí po nakrmení
 • masáží bříška – technika masáže není nijak složitá. Děťátko masírujeme krouživými pohyby dlaní, nevyvíjíme velký tlak, abychom miminku neublížili. Můžeme na bříško položit vlažný obklad nebo použít jemný dětský olej či příroční esenciální olejíček. Je dobré masáž prokládat zvedáním nožiček a postupně je přibližovat směrem k bříšku.
 • preventivně pít odvar z kmínu nebo z fenyklu – stačí ½ lžičky kmínu nebo sušeného fenyklu zalít 2 dcl horké vody a nechat asi 15 minut louhovat. Vlažný odvar dítěti po lžičkách podáváme. Odvar je doporučován i kojícím matkám.
 • pomocí kapek – v lékárně jsou běžně k dispozici kapky, které přinesou miminku úlevu a mamince klid. Stačí 5-10 kapiček před kojením nebo přímo do lahvičky. Kapičky mají výhodu, protože se dají podávat miminkám už od narozením (pečlivě si však pročtěte příbalový leták). Na trhu je několik dostupných přípravků, např. Espumisan.
 • zavedením rektální trubičky

Jak léčit bolest břicha

Vhodná léčba bolesti se odvíjí od příčiny. Nejprve je zapotřebí určit správnou diagnózu, se kterou Vám poradí lékař vyšetřením břicha a radou, jak dál postupovat.

Důležité je dodržovat správnou životosprávu, zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu, potraviny bohaté na dostatek vlákniny a dostatečný příjem tekutin.

Naopak vyhnout byste se měli konzumaci tučných, smažených a uzených jídel, a nepřejídat se.

Při mírných obtížích bolesti břicha můžete vyzkoušet přírodní prostředky:

 • čaj z fenyklu
 • čaj z koriandru, heřmánku nebo meduňky
 • odvar z kmínu
 • čajové směsi proti bolestem žaludku, žlučníku
 • urologické čaje jako prevence zánětu močových cest
 • teplé nebo studené obklady

Mezi volně dostupnými léčivy najdete:

Autor: Ver

Bolest břicha a ospalost není radno podceňovat. Celiakie je tikající bombou

„Moje obtíže začaly před maturitou, v roce 2010, kdy jsem často měla střevní chřipku. Dvakrát mi bylo tak zle, což možná bylo způsobeno naordinovanou dietou, kdy jsem měla jíst piškoty, rohlík a čaj, že mě rodiče museli vézt na pohotovost,“ přibližuje Natálie počátek svých potíží.

Přečíst článek ›

„Bolesti břicha byly tak šílené, že jsem měla neovladatelný třas po celém těle. Na pohotovosti ovšem na nic nepřišli. Pokaždé uvedli, že je to střevní chřipka a z ní plynoucí dehydratace.

Takže hodně pít a jíst suché rohlíky.

Doktorka to také přičítala stresu před maturitou a pak změnám v mém životě, když jsem nastupovala na vysokou školu a stěhovala se od rodičů z vesnice do velkoměsta,“ říká.

V Česku bylo v roce 2018 identifikováno 21 483 celiaků. Z toho bylo 6 574 mužů a 14 909 žen. Častěji se s nemocí potýkají ženy. Průměrně trvá 6–10 let, než je člověk správně diagnostikován.

„Často mi tedy bylo takhle zle a byla jsem hodně unavená, ospalá. V létě 2012, když jsem byla o prázdninách u rodičů, jsem zkolabovala úplně. To mě v noci táta nesl do auta a vezl na pohotovost, kde jsem se opět šíleně klepala a měla strašné křeče v břiše. Vyšetření mě tak bolelo, že jsem se třásla, až mi drnčely zuby,“ líčí nepříjemné zážitky.

Teprve tam lékař doporučil Natálii vyšetření na gastroenterologii s podezřením na celiakii. „Pak se to rozjelo docela rychle, praktická lékařka mi napsala doporučení, na gastroenterologii mě po přečtení zprávy z nemocnice vzali přednostně a udělali gastroskopii i kolonoskopii,“ říká.

Lepek v čokoládě i párcích

Krevní testy celiakii potvrdily. „Okamžitě mi nařídili začít dodržovat bezlepkovou dietu. Ta jediná mi může pomoct. Musela jsem zpočátku složitě zjišťovat, v čem všem lepek je a není.

Samozřejmostí bylo vynechání pečiva, buchet, sušenek, ale překvapilo mě, že byl lepek třeba i v čokoládě, kečupu nebo párcích.

Zpočátku jsem dlouhé minuty studovala veškeré etikety, abych nesnědla něco nevhodného a neopakovaly se šílené záchvaty bolesti,“ popisuje Natálie úskalí choroby.

Přečíst článek ›

„Už je to sedm let, co bezlepkovou dietu dodržuji, a cítím se daleko lépe než kdy dřív. Během té doby jsem otěhotněla a porodila zdravého syna, takže ani s tímto nebyl problém, a jsem za to moc vděčná,“ uzavírá.

Názor odborníka – PhDr. Karolína Hlavatá, PhD. (dietoložka)Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu). Projevy celiakie mohou být velmi různorodé, což také mnohdy znesnadňuje diagnostiku.

U dětí se nemoc zpravidla projevuje neprospíváním, zpomalením růstu, časté bývají průjmy, únava. Na celiakii mohou upozornit i časté zlomeniny v důsledku narušeného vstřebávání vápníku. U dospělých bývají příznaky velmi nespecifické, zahrnují například bolesti svalů, kloubů nebo depresivní ladění.

Důležitá je jednak anamnéza   stanovení protilátek proti tkáňové transglutamináze a endomysiu ve třídě IgA. V rámci diagnostiky se zejména u dospělých také přistupuje k biopsii tenkého střeva. Dokud není diagnóza potvrzena či vyvrácena, nemá být dodržována bezlepková dieta.

Nečekanou nástrahou může být třeba kuchyňské náčiní nebo kontaminace potravinami s obsahem lepku. Nelze tedy například nakrájet chléb a na stejném prkénku připravovat bezlepkové pečivo.

Informace o nemoci

U lidí s celiakií dochází působením lepku k rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva. Následkem toho se povrch tenkého střeva zmenšuje, a tím se snižuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Tato porucha se může projevit kdykoli. U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek.

Jedinou možnou léčbou je opravdu jen přísné dodržování bezlepkové diety. Pokud pacient dietu dodržuje, změny na sliznici vymizí a onemocnění se neprojevuje. Při bezlepkové dietě je zakázáno konzumovat obiloviny, které obsahují lepek, tedy pšenici (včetně špaldy), žito, ječmen, oves, a veškeré potraviny, které jmenované obiloviny obsahují.

Přečíst článek ›

S celiakií se mohou sdružovat i další onemocnění – např. cukrovka 1. typu, poruchy štítné žlázy a další onemocnění autoimunitního původu. Vedle celiakie existuje také alergie na pšeničnou či žitnou mouku. Nicméně je alergií jako každou jinou, projevy se nesoustředí jen na zažívací trakt, ale mohou nastat i potíže dýchací nebo kožní.

Tipy pro zdravíPokud byla někomu ve vaší rodině diagnostikována celiakie, je to sice zpočátku trošku komplikovanější, ale dá se s tím velmi dobře žít. V případě dětí je ideální, pokud se na bezlepkovou stravu dá celá rodina. Nemusí se vařit zvlášť dvě jídla a dítě se nebude trápit tím, že je „jiné“.

Důležité je vysvětlit i příbuzným a přátelům, že vy nebo vaše děti nemůžete jíst jídla obsahující lepek, o jaké onemocnění se jedná a že není sranda to „jednou za čas porušit“.

Dítěti, které má bezlepkovou stravu, vysvětlete, že některé potraviny mu škodí, ale zdůrazněte, že je plno jiných, které si může vychutnávat bez omezení.

Recept na banánové lívanečky

Nemusíte se vzdávat oblíbených jídel jen proto, že obsahují pšeničnou mouku. Stačí ji vyměnit za jinou (například kokosovou, pohankovou, rýžovou…) a pochutnat si třeba na lívanečkách k snídani.

Ingredience: 2 zralé banány, 2 vejce, 1 lžíce kokosové mouky, rostlinný olej (může být kokosový) na smažení, 1 lžička mleté skořice

Postup: Vejce rozšlehejte do pěny a vidličkou rozmačkejte banány, které k vejcím přidejte. Poté do směsi nasypte kokosovou mouku i skořici. Pánev zlehka potřete olejem a smažte lívanečky z obou stran. Podávat je můžete s jakýmkoli ovocem nebo třeba s tvarohem.

Přečíst článek ›

Bolest břicha – druhy, příčiny a léčba

Bolest břicha je častý problém, který však není radno podceňovat. Leckdy sice jde o nevinné a krátkodobé zažívací obtíže, ale někdy může taková bolest poukazovat na vážnější onemocnění. Jaké druhy bolesti břicha rozlišujeme, co mohou signalizovat, kdy vyhledat pomoc a co obecně pomáhá při mírných potížích?

Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji.

Lehké bolesti břicha mohou přijít třeba po těžkém menu. Ovšem pravidelné a dlouhodobé bolesti signalizují vážnější problém, jehož banalizace často vede k těžkému poškození zdraví. Jednat se přitom může o různé záněty, Crohnovu chorobu, celiakii a nejhůře o rakovinu (jater, slinivky, žaludku). Bolesti břicha obecně dělíme na tyto druhy:

 • Ostrá (somatická) bolest břicha – je přesně lokalizovaná a provázená bolestivostí při pohmatu. Jeví se jako intenzivní píchání, může nastat náhle a při zanedbání se stupňuje.
 • Tupá (viscerální) bolest břicha – nebývá přesně lokalizovaná, ale většinou se vyskytuje ve střední části břicha jako silný a soustavný tlak.
 • Křečovitá bolest břicha – může být lokalizovaná, ale zpravidla postihuje větší část břicha. Jeví se jako svíravé bolesti s křečemi, často také jako pocit, že se nemůžete narovnat.
 • Nadýmání (plynatost) – je pocit plného břicha, který se projevuje nafouknutím břicha a někdy ho doprovází křeče.

Příčiny bolesti břicha

Lékaři dále dělí bolesti břicha na organické a funkční. Organická bolest je důsledkem jiného onemocnění a konkrétní příčinu potíží musí vždy odhalit lékař.

Funkční bolesti břicha jsou mnohem častější – leckdy je na vině psychika, tedy stresová zátěž pacienta.

Ve velké části takových případů se objevují zažívací potíže spojené se zácpou či nadýmáním.

Břicho často bolí na konkrétním místě, což lékaři pomůže odhalit postiženou oblast trávicího traktu a určit diagnózu. Nejčastěji si pacienti stěžují na bolest břicha na levé/pravé straně, v pravém/levém boku, nad/pod pupíkem nebo okolo něj, na bolest břicha nahoře uprostřed, pod žebry, v levém/pravém podbřišku, případně na bolest celého břicha či břicha a zad.

Zajímavé:  Bylinky Pro Zdraví Kniha?

Bolest břicha po jídle

Křeče v břiše se objevují většinou po pozření mastného či tučného jídla. Mohou však souviset i se žlučovými kameny. Potom je nezbytná úprava jídelníčku a dodržování správných stravovacích návyků.

Trávicí potíže může mít na svědomí také překyselení žaludku. To se projevuje bolestí žaludku či nevolností, nejběžnějšími příčinami jsou alkohol, kouření, stres, úzkost a těžké pokrmy. Dlouhodobé překyselení žaludku může způsobit vředy, proto v takovém případě neotálejte s návštěvou lékaře.

Bolest břicha v nadbřišku a okolo pupíku

V nadbřišku se projevují bolesti žaludku, pankreatu, případně žlučníku. Je-li bolest tupá, bodavá až ostrá a přechází ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, může jít o střevní chřipku doprovázenou dalšími příznaky (průjem, horečka, zimnice, bolesti svalů, nevolnost).

V oblasti pupíku nebo nad/pod pupíkem se objevují průvodní bolesti apendixu a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v této oblasti zase způsobuje střevní obstrukce. Bolest kolem pupíku či v pravém podbřišku trápí mimo jiné pacienty s Crohnovou nemocí.

Bolest břicha a zad

Bolest v nadbřišku vyzařující do krku, končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního refluxu. Hluboká tupá bolest nad pupíkem s vyzařováním do zad zase doprovází akutní zánět slinivky. Tupá bolest v zádech anebo boku vyzařující do stejné strany dolní poloviny břicha může provázet ledvinovou koliku.

Bolest břicha na levé a pravé straně pod žebry

Bolest břicha pod žebry může poukazovat na podrážděný žaludek, onemocnění jícnu, cévní komplikace či dokonce infarkt. Jde-li o bolest v celém pruhu, může jít o zánět pobřišnice. Vždy tedy sledujte příznaky a případně vyhledejte lékaře.

 • Bolest v levém podžebří – bodání a tupá bolest může značit dráždivý tračník, u průjmovitého druhu se navíc objevují křeče ve spodním břiše. Bolest v levém podžebří se objevuje také při vředové chorobě žaludku nebo dvanáctníku. Při akutním vředu žaludku vzniká náhlá krutá bolest v nadbřišku, která přechází do levé lopatky, ramene a krku. Vředy se projevují též jako pálivá, bodavá či tupá bolest v horní části břicha, jež má tendence mizet a zase se vracet. Náhlá ostrá bolest v levém podžebří značí poruchy sleziny.
 • Bolest v pravém podžebří – je typická pro žlučník. Může vyzařovat do zad a k pravé lopatce, případně se rozvíjet ve středu břicha, vystřelovat vpravo a v další fázi přecházet do levého podžebří. Bolest je silná až nesnesitelná, bývá pociťována jako ostrá, bodavá nebo jako tlak. Mezi další projevy žlučníkového záchvatu patří pocení, slabost, nevolnost či zvracení. Tupou až silnou ostrou bolestí v pravém podžebří se často projevují jaterní potíže.

Bolest břicha v podbřišku

Zde jde zejména u žen o bolest vnitřních pohlavních orgánů, tlustého střeva nebo močového měchýře. Bolest v pravém podbřišku signalizuje zánět slepého střeva.

Lehká bolest provázená nevolností, zvracením, případně křečemi v okolí pupíku se v rámci hodin přesouvá do pravého podbřišku. Dle typu onemocnění může břicho bolet i vpravo v oblasti bederní páteře či vlevo v oblasti pánve.

Akutní gynekologické bolesti se mohou projevit jako náhlé příhody břišní. V obou případech je nezbytný zásah lékaře.

Za bolestí břicha v podbřišku může být zánět slepého střeva nebo gynekologické potíže. Foto: Sora Shimazaki, Pexels

Bolest břicha při menstruaci

Během menstruace ženy často trápí křeče v podbřišku, které mohou zasahovat i do bederní oblasti. Na tlumení běžných menstruačních bolestí se užívají utišující léky nebo například teplé obklady.

Opravdu silné bolesti mohou značit vážnější problém, který je třeba konzultovat s gynekologem. Některé ženy pociťují mírnou, ale i náhlou ostrou bolest v podbřišku také během ovulace.

Bolest břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha a mírné bolesti jsou v těhotenství běžné. Varovným signálem jsou silné a přetrvávající bolesti, horečky, vaginální krvácení, bolest při močení nebo závratě. V těchto případech ihned vyhledejte lékaře.

Bolest břicha ze stresu

Bolesti břicha se mohou objevovat i bez zjevné příčiny. Tou bývá zpravidla stres, deprese, nervozita, úzkost, strach. Projevují se svíravým pocitem v okolí žaludku či celého břicha a zpravidla se vážou na určité stresové podněty. Souviset mohou také s nepravidelnou stravou a špatným životním stylem.

Bolest břicha u dětí

Děti vnímají bolest břicha jinak než dospělí, takže nemusí být typická ani svou lokalizací. Příčiny zahrnují například zažívací potíže, zácpu, záněty, přítomnost parazitů nebo třeba dětskou neurózu.

U dětí bolesti břicha nepodceňujte – pokud nepolevují, vyhledejte lékaře. Novorozence a kojence často trápí zaražené větry.

Ty lze snadno identifikovat – miminko je neklidné, různě se převaluje, kroutí, kňourá a kope.

Jak se zbavit bolesti břicha

Léčba se odvíjí od příčiny, je tedy na místě nejprve určit správnou diagnózu. S tou poradí lékař, který také určí, jak dál postupovat.

Při mírných potížích, které nejsou spojené s žádnou vážnou chorobou, pomůže správná životospráva, vyvážená strava s obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin, případně přírodní prostředky či některé léky.

Naopak nevhodné je přecpávat se a konzumovat tučná, smažená a uzená jídla. Obecně tedy při lehkých potížích pomáhá:

Slabé bolesti břicha pomůže spravit odvar z heřmánku nebo jiných léčivých bylin. Foto: cottonbro, Pexels

Banalizace se nevyplácí

Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji. Podceňování se totiž opravdu nevyplácí – bolesti břicha mohou být projevem nespočtu závažných onemocnění.

Váháte, na koho se obrátit v případě bolestí břicha? Můžete oslovit odborníky z EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Bolesti břicha

Bolest může být společným projevem mnoha různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné. Nemusí však nutně souviset jenom s postižením trávicího systému.

Bolest břicha může být lokalizovaná na konkrétní místo, což může být jasným vodítkem pro diagnostiku postižené části trávicího systému, nebo může být celková, kde je potřeba dále pátrat. Bolest břicha bývá například popisována jako píchavá, křečovitá, svíravá, tlaková – „na prasknutí“.

Důležité je vypozorovat i vztah bolesti k určitému typu jídla.

Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění.

V každém případě je však dobré na bolesti břicha vždy lékaře upozornit.

Náhle vzniklá, výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci lékaře a může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.

Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Můžou být způsobené psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde nebo jsou výsledky nejednoznačné.

Zcela do jiné oblasti patří bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím. V takových případech konzultujte podle potřeby Vašeho gynekologa.

Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému:

Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říhání mohou být způsobeny reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo výjimečně až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí). Tlaková bolest, pocit plnosti, nechutenství, říhání, pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.

Bolest spojená s jídlem může vést k podezření z žaludečního nebo duodenálního vředu. V případě žaludečního vředu bývá přítomné nechutenství, říhání, při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti. Bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle.

Při bolestech „na lačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice.

Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie.

Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.

Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému:

Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy. Bývají spojené i s teplotou, zvracením, dehydratací. Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.

Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit i nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, únava a jiné.

V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože se mléčný cukr způsobující bolesti žaludku přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.

Podobně porucha trávení jiných látek se může kromě jiného projevit i bolestí břicha, častěji však průjmy a následným hubnutím. Potíže pak bývají vázány na konkrétní jídla.

V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku. Po jídle (většinou mastném, těžším) se může objevovat břišní dyskomfort vystupňovaný až do křečovité bolesti, která může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.

Zajímavé:  Příznaky Zauzlení Střev U Kojence?

Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému:

I jiná, méně běžná, onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha.

Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.

Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev. Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu), nebo žlučníku.

Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace. Platí tedy, že nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jistí příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.

Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny:

Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku nebo i v oblasti celého břicha.

Psychogenně může být způsobené i jiné příznaky např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny.

Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.

Bolesti břicha: diagnóza 

Vzhledem k tomu, že bolesti břicha mohou být příznakem velkého množství onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy. Přitom se mimo jiné zjišťuje, jak často se vyskytují bolesti břicha, kdy se poprvé objevily, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze.

Musí se analyzovat také vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž.

Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manévry, poslechem fonendoskopem a v některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžný je také odběr krve.

Mezi běžná přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT) nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.

Bolesti břicha: léčba

Pokud se nejedná o žádná vážná onemocnění, může pomoci řada domácích prostředků proti bolestem břicha, stejně tak jako správná životospráva.

Jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl, a to nejen proto, že stres a zátěž mohou být rizikové faktory pro vznik žaludečních vředů. Vyhněte se stresu jak při práci, tak v soukromí a dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace.

Pokud znáte vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte. Věnujte dostatek času sestavování Vašeho jídelníčku a výběru jídla.

Vyvarujte se především tučných, smažených nebo uzených jídel, vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků. Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Hlídejte dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Jídlo nepřesolujte a koření používejte uvážlivě.

Jídlo konzumujte pravidelně, spíše vícekrát denně po menším množství. Mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí. Pokuste se najít si na jednotlivá jídla potřebné množství času a neřešit během konzumace jiné záležitosti. Vyhněte se sladkostem a nepřejídejte se. Na správné trávení má nezanedbatelný vliv i dostatek pohybu.

Při bolestech břicha nebo břišním dyskomfortu je možné použít různá volně dostupná léčiva. Je potřeba si však uvědomit, že na prvním místě je správná životospráva. Léky Vám nebudou ku prospěchu, pokud budete trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.

Můžete zkusit různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek, trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.

Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše na krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.

Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.

O dalších možnostech léčby se podle Vašich potíží konkrétně informujte u lékaře nebo ve Vaší lékárně.

Co napovídá bolest břicha

Nepříjemné bolesti břicha, větry a bolestivé křeče nám dokážou pěkně znepříjemnit život. Časté bolestí břicha mohou naznačovat příznaky některých nemocí. Někdy není jednoduché přesně určit, o jaké onemocnění se jedná.

S dlouhodobou bolestí břicha neotálejte a navštivte lékaře. Je nutné přesně popsat místo bolestí. Někdy se bolest shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní, jindy mají některé orgány tendenci vystřelovat svou bolest do různých míst v těle.

Typy bolesti břicha

 • Tupá bolest – pociťujeme soustavnou bolest a nepříjemný „tlak“.
 • Ostrá bolest –  nastává většinou náhle a projevuje se intenzivními kousavými bolestmi a pícháním. Většinou poukazuje na určité místo v břišní dutině.
 • Křečovitá bolest – člověk má pocit, že se nemůže narovnat a uvolnit. Silnou bolest přitom střídá chvilkový pocit úlevy.
 • Nadýmání, plynatost –  pocit plného břicha, kdy nastávají nepříjemné křeče, známe všichni, a to zvláště pokud neodcházejí plyny z těla ven.

Bolest břicha po jídle

Pokud vám některé jídlo způsobuje výše uvedené bolesti a vyvolává průjem nebo zácpu, je dobré se mu vyvarovat. Špatná životospráva je živná půda pro tvorbu žaludečního vředu. Ten vzniká drážděním žaludeční sliznice vlastní trávicí kyselinou.

A co nejvíce dráždí žaludeční sliznici? Kouření, alkohol, příliš kořeněná jídla a špatný životní styl. Pálivá bolest v nadbřišku „vystřelující“ až do zad nám může signalizovat vznik vředu.

Někdy se objeví i černá stolice s natrávenou krví. Při takové bolesti je třeba ihned vyhledat odbornou lékařskou pomoc. A pokud trpíte vředovou chorobou, vyvarujte se stresu a nervozitě, přísně dodržujte dietu.

Stravu dlouho žvýkejte a jezte po malých dávkách.

Nevhodná jídla při vředové chorobě

 • luštěniny – fazole, hrách, čočka a červené fazole
 • cukr – sladká jídla, nápoje
 • bublinkové nápoje
 • moučné a kynuté jídla
 • smažená mastné jídla – hranolky, koblihy, řízky a podobně.
 • uzené jídla
 • alkohol
 • masové a zeleninové vývary
 • koření – pepř, mletá paprika, nové koření, kari koření, tabasko, chilli koření, polévkové koření, worcesterská omáčka, francouzská i kremžská hořčice.
 • pochutiny – zrnková káva, silný pravý čaj, silná náhražková káva, silné kakao, čokoláda, bonbony, zmrzlina apod.

Doporučená strava

 • Mléko a mléčné výrobky
 • Maso a masné výrobky – telecí, mladé hovězí, králičí, kuře, mladá slepice, kůzlečí, jehněčí, telecí játra, netučné ryby, tresčí filé a u uzenin libová šunka, drůbeží šunka, drůbeží salám.
 • Ovoce – banány, oloupaná jablka, broskve, meruňky, pomeranče, grapefruity, švestky, ryngle, slívy, vinné hrozny (bez zrníček), třešně, citrony, ovocné rosoly, šťávy, protlaky, tekuté ovoce.
 • Zelenina – karotka, mrkev, špenát, hlávkový salát, květák, mladé brukve, rajčata, červená řepa, chřest, celer, hrášek.
 • Moučné výrobky – pečivo z bílé mouky (ne však smažené), buchty, koláče, vánočka (ne zcela čerstvé), suchary, piškoty, oplatky, těstoviny, bílý chléb (ne zcela čerstvý), strouhanka.
 • Koření – kmín (popř. jen vývar z kmínu), vanilka, bobkový list, zelené bylinky (kopr, pažitka, petrželka, libeček), citronová šťáva, malé množství octa, majoránka.
 • Nápoje – slabá káva s mlékem, slabá náhražková káva s mlékem, slabý čaj, slabé kakao, stolní minerálky, šípkový čaj, lipový čaj.

Bolest břicha z neodcházejících plynů

Nepříjemný tlak v nadbřišku odstraníte pohybem, zatancujte si, pomůže se projít, zacvičit dřepy. Účinný je i mátový čaj či fenyklový čaj.

Bolest břicha z psychického původu

Bolest břicha nastává náhle, aniž byste něco nevhodného snědli. Jak se zbavit této bolesti? Zbavte se napětí, stresu či nervozity. Snažte si dát svůj život rychle do pořádku a pocítíte obrovskou úlevu.

Denně si zacvičte nebo se projděte na čerstvém vzduchu a hlavně si své problémy nenechávejte sami pro sebe.

  Pokud si nevíte rady a nechcete své známé a rodinu svými problémy zatěžovat, navštivte psychologa, který vás vyslechne a poradí vám.

Bolest břicha při menstruaci

Některé ženy prožívají menstruaci bez větších problému, jiné od bolesti ať už břicha nebo křížů nemohou ani sedět, ani ležet.

Na bolesti břicha způsobené menstruací jsou různé analgetika, uleví i teplé obklady a kontryhel.

Pomáhá změna jídelníčku – omezte sladké a příliš slaná jídla, vyhýbejte se pití alkoholu, kávě, kouření, kynutým koláčů a bílému pečivu.  

Domácí prostředky na bolest břicha

 • Čaj z koriandru, heřmánku, bazalky, máty, kmínu a fenyklu
 • Černý čaj se špetkou soli a medu
 • Teplý heřmánkový zábal
 • Masáž břicha (Krouživými jemnými pohyby ve směru hodinových ručiček si masírujte břicho.)
 • Zázvor místo žvýkačky
 • Termoláhev (Teplo, které z termoláhve line, uklidní střeva a zharmonizuje činnost žaludku.)
 • Kuřecí a slepičí vývar   
 • Strouhané jablko

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector