Krevní obraz – Vše o zdraví

Krevní obraz - Vše o zdraví

Věděli jste, co všechno se lze dozvědět z rozborů krve? Rozbory krve patří k nejzákladnějším laboratorním úkonům. Výsledky odběrů mohou odhalit nedostatek vitamínů nebo upozornit na začínající problém. Odběr krve je součástí preventivního vyšetření u praktického lékaře. Krevní testy mohou zjistit informace o fungování orgánů nebo stavu imunitního, hormonálního, kostního nebo pohlavního systému.

Odběry krve

Pokud mají být výsledky rozboru krve průkazné, je nutné dodržet několik pravidel před samotným odběrem . Pacient musí být nalačno, proto se krev odebírá v ranních hodinách.

Dále je důležité, aby se pacient minimálně půl den před odběrem vyhnul konzumaci tučných jídel, alkoholu a cukru, což může významně zkreslit výsledky.

Každý lékař vyplňuje žádanku o provedení odběrů, kde sám vybírá, jaké hodnoty potřebuje z krve zjistit.

Rozbor krve

Základním laboratorním vyšetřením je zjištění tzv. krevního obrazu. V laboratoři se zjišťuje počet bílých a červených krvinek, počet krevních destiček, barvivo hemoglobin nebo hodnota trombocytů. Dále se zjišťuje tzv.

základní biochemie, která odhalí přítomnost a množství jednotlivých látek. Obvykle se zjišťuje přítomnost sodíku, draslíku, vápníku, krevního cukru, močoviny nebo enzymů.

Vysoká hodnota sodíků může poukazovat na dehydrataci organismu nebo vysoká hodnota krevního cukru může signalizovat diabetes.

Krevní obraz - Vše o zdraví

Co lze z rozborů krve poznat?

Z krve lze na základě zjištěných hodnot odhalit počínající onemocnění. Řada onemocnění nemá žádné projevy, proto je velmi důležitá pravidelná prevence, která může počínající rozvoj choroby odhalit.

Velmi často se z krve zjišťuje, zda je v těle přítomný zánět a to formu tzv. CRP testů. Z krve lze také odhalit možné nádorové onemocnění. Rozbory odhalí metabolismus tuků, což je důležitý ukazatel aterosklerózy a metabolismus tuků, ten naopak umožňuje odhalit diabetes.

Z krve lze ale odhalit i citlivost na některé alergeny nebo citlivost na potraviny, které způsobují intoleranci. Krevní výsledky umí zjistit koncentraci hormonů nebo PHI, tzv. index zdravé prostaty.

Krevní rozbory umožňují sledovat průběh již existujícího onemocnění a stejně tak účinnost léčby.

Nezapomínejte na preventivní prohlídky. Jednou za dva roky máte nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře. Zahrnuje chemické vyšetření moči i rozbor krve.

Zdroj: foto-pixabay

Prověrka těla – Sami si můžete požádat o různé testy

Krevní obraz - Vše o zdraví

Jsme zdraví? Jsme výkonní? Nechybějí nám důležité látky? To vše lze zjistit v laboratoři. O takové testy můžete sami požádat, ale připlatíte si za ně.

Mnoho informací o našem zdravotním stavu lze zjistit laboratorním vyšetřením ze vzorku krve a moči. To není nic nového, ale možnosti jsou stále otevřenější pro všechny, kteří třeba chtějí vědět, jak jsou na tom se svou aktuální kondicí.

Základním parametrem laboratorního vyšetření je krevní obraz: podle počtu a parametrů červených krvinek lze usoudit, s jakou hbitostí přenášejí kyslík ke tkáním. Bílé krvinky nám zase ukážou stav imunity – změny mohou například znamenat, že v našem těle právě probíhá infekce, zánět nebo alergická reakce.

Z krve lze rovněž vyčíst, jaký je metabolismus cholesterolu a lipidů, což dává obrázek o tom, jestli jsme v nějakém riziku srdečně-cévního onemocnění. Z krve lze rovněž zjistit, jak fungují naše játra či jaký je metabolismus štítné žlázy a jak vysoké či nízké jsou sérové hladiny iontů (vybraných minerálních látek).

A také se měří CRP -vyšetření C-reaktivního proteinu, bílkoviny, jež vzniká v játrech. Jeho zvýšená hladina značí, že v těle probíhá zánět způsobený bakteriemi. Hladina krevních cukrů a tzv. glykovaného hemoglobinu ukáže, zda nám nehrozí cukrovka.

„V krvi se rovněž měří hladina vitaminu D, který má významný vliv na imunitu, stav svalů včetně srdečního, stav kostí i nervové soustavy,“ vysvětluje odborný ředitel EUC Laboratoří MUDr. Petr Podroužek. Dalším parametrem je stav železa v krvi.

„Nedostatek železa, ale i nedostatek bílkovin při třeba nevhodné redukční dietě se projeví ve zhoršení hodnot krevního obrazu, přenosu kyslíku do tkání, a tedy zhoršení výkonu třeba u sportovce,“ vysvětluje lékař. Jiné markery ukážou, zda nedošlo k poškození srdečního svalu nebo jiných svalů v těle (například v důsledku úrazu či extrémního tréninku při sportu).

Vyšetření krve je doplněno o chemické testy moči, jež sledují přítomnost cukrů, bílkoviny, v močovém sedimentu je pak vyhodnocována přítomnost červených a bílých krvinek a dalších parametrů. „K odběrům je nutné se dostavit nalačno (nejíst 12 hodin před odběrem) a před odběrem nekouřit. Vhodné je vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky lze vyzvednout už druhý den po odběru. Uvedené testy jsou obsaženy ve speciálním balíčku Zdraví sportovce a jsou prováděny bez doporučení lékaře za přímou úhradu.“

Přístroj, který ukáže složení těla

„Tělesná hmotnost je rozdělena na složky – tělesná voda, bílkoviny, minerální látky, tuk. Měřením se zjišťuje vzájemný poměr těchto složek a případná nerovnováha.

Nadbytečný tuk může znamenat obezitu nebo sklon k ní, nevyvážený poměr vody ukazuje na otoky a případnou poruchu funkce ledvin, nedostatek minerálů může znamenat osteoporózu, nedostatek bílkovin podvýživu,“ vysvětluje doktor Podroužek.

„V EUC Laboratořích se tyto parametry zkoumají také metodou takzvané přímé segmentové vícefrekvenční bioelektrické impedanční analýzy na přístroji InBody 270. Ten s vysokou přesností analyzuje složení lidského těla v pěti segmentech – čtyřech končetinách a trupu.

Během zhruba jedné minuty přístroj zjistí i další ukazatele: BMI (body-mass index, indikátor tělesné hmotnosti) a WHR (waist-hip ratio, poměr obvodu pasu a boků), množství útrobního tuku, hmotnost kosterních minerálů, bazální metabolický výdej.“ „Na základě naměřených hodnot je na výsledkovém listu mimo jiné uvedena doporučená cílová hmotnost a doporučená úprava hmotnosti tuků a svalů,“ doplňuje Ing. Petr Kropelnický, expert EUC Laboratoří pro tuto diagnostiku.

 O autorovi| MUDr. Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří

Zdroj: 6.6.2019  Moje zdraví  str. 10  Co nás zajímá

Špatný krevní obraz

Chodíte-li na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři, jistě jste se setkali s tím, že vám nechal udělat krevní obraz. Je to vlastně podrobné vyšetření odebrané krve.

Dá se z něj zjistit mnoho informací o pacientově zdravotním stavu. Dobrý krevní obraz je tak důvodem k radosti. Naopak špatný dokáže člověku pokazit náladu.

V článku si nejprve řekneme něco o samotném krevním obraze a poté se podíváme na příčiny špatných hodnot.

Co je to krevní obraz a co o nás prozradí?

Krevní obraz patří mezi základní vyšetření krve. Řekne nám o počtu krevních buněk, o jejich velikosti a dalších ukazatelích lidského zdraví. Na co se lékaři konkrétně zaměřují?

Následující výčet představuje veškeré informace, které získá lékař ze základního krevního obraz. Podle nich si pak případně vyžádá další testy:

Krevní obraz - Vše o zdraví

  • ·         hemoglobin
  • ·         hematokrit
  • ·         střední objem červených krvinek
  • ·         průměrná hmotnost a koncentrace hemoglobinu v červené krvince
  • ·         distribuční křivka červených krvinek
  • ·         počet krevních destiček
  • ·         objem krevních destiček
  • ·         destičkový hematokrit
  • ·         distribuční křivka krevních destiček

Většinu pojmů pravděpodobně neznáte a ani je znát nepotřebujete. Váš obvodní lékař z nich vyčte potřebné informace o vašem zdraví – to je jediné podstatné. Krev vám lékař odebere z žíly v paži a výsledky jsou většinou známé v řádech několika dnů.

Zajímavé:  Mimodelozni Tehotenstvi Priznaky Diskuze?

Takové vyšetření by měl dospělý člověk podstoupit minimálně jednou za dva roky a pak pokaždé, když je potřeba prozkoumat zhoršený zdravotní stav. To je zpravidla při časté únavě, při podezření na výskyt rakoviny v těle, podezření na zánět, chudokrevnost a tak podobně.

Co když nejsou hodnoty v normě?

Každá z výše zmiňovaných hodnot může být v normě, zvýšená nebo snížená. Jakmile se odchýlí od normálních hodnot (s přihlédnutím na pohlaví, věk a tělesné dispozice pacienta), je nutné pátrat po konkrétní příčině.

Nemusíte se však hned lekat. V dnešní době se každý obává jediné diagnózy a tou je rakovina. Jenže pravda je taková, že v drtivé většině případů bude problém někde jinde.

Může to být obyčejný nedostatek nějakého důležitého vitamínu nebo minerálu.

Dále běžné nachlazení, zánět, nadměrný stres, náročné zaměstnání, nadměrné zatěžování těla sportovními aktivitami nebo chudokrevnost.

Opravu nemusíte vše vidět hned černě. Zvláště jestliže na sobě nepozorujete žádné příznaky související s jednotlivými druhy rakoviny (nateklé mízní uzliny, velká únava, modřiny bez příčiny, čichání divných pachů a tak podobně). Opatrnost a důraz na prevenci se samozřejmě vyplácejí a dvojnásob lidem, na které čeká méně přátelská diagnóza.

Kapka krve poví víc než 1000 slov: Chodíte pravidelně? | Žena.cz

Krev je nejen životadárná tekutina, ale také nositelka informací. Proto nás doktoři téměř vždy posílají do laboratoře na odběr krve, když chtějí zjistit náš zdravotní stav.

„V laboratoři z pár mililitrů krve vyšetříme prakticky celého člověka,“ potvrzuje MUDr. Klára Bořecká, primářka oddělení klinické biochemie Thomayerovy nemocnice. Zázraky se však ani v laboratoři nedějí.

Kapka živé krve? Spíš podvod  

Různá soukromá zařízení dnes často nabízejí tzv. vyšetření živé kapky krve (Darkfield microscopy, mikroskopie v temném poli). Spočívá v odběru krve z bříška prstu a zobrazení krevních elementů a částic pomocí mikroskopu a počítače. Údajně má pomocí   odhalit téměř všechny možné problémy od okysličení přes mykózu až k vážným nemocem.

Doporučujeme: 8 kroků, jak pomoct lékaři určit vaší diagnózu

Podle doktorky Bořecké je tato metoda sice částečně založena na racionálních faktech, ale její mohutná reklama a interpretace je manipulativní až lživá.

„Dnes, kdy máme k dispozici vysoce přesné a citlivé laboratorní měření přímo koncentrace látek v krvi a dalších metod diagnostiky, navíc zdarma, považuji toto vyšetření za zbytečné až nebezpečné! Upozorňuji na riziko psychologické manipulace,“ varuje MUDr. Bořecká.

Na toto vyšetření navíc obvykle navazuje doporučení případné „léčby“, ať již zaručeně přírodními preparáty, tak „léčebnými programy“ pomocí nejrůznějších pochybných přístrojů. To vše za nemalou sumu.

Co se z krve opravdu pozná?

  • Nejčastěji se setkáme se zjišťováním zánětů (zejména test CRP) a infekčních patogenů či protilátek proti nim. Testy samozřejmě rovněž odhalí těhotenství a umožňují sledovat jeho průběh.
  • Odběr krve také může upozornit na možné nádorové onemocnění.  Řada nemocí nebolí, ani  nemá konkrétní projevy. Často teprve výsledek laboratorního vyšetření pomůže chorobu odhalit. Testy tak pomohou zjistit informace o fungování jater, slinivky, ledvin, srdce a svalů, ale i krvetvorby a imunitního, hormonálního, kostního nebo pohlavního systému. Pomocí laboratorních výsledků se také u mnoha chorob sleduje jejich vývoj a zejména účinnost léčby
  • Umožňují také posoudit metabolismus tuků (jako rizikového faktoru aterosklerózy), cukrů (vyhledání osob s diabetem či bílkovin a minerálů. Pozná se z nich také hladina železa, stav výživy a zásob vitamínů a minerálů.
  • U některých onemocnění jsou laboratorní vyšetření přímo povinnou součástí diagnostiky – tak je tomu například u infarktu.  K povinným testům patří i odběr krve z patičky u všech miminek narozených v ČR. Vyhledávají se tak  některé vrozené metabolické vady – příkladem je třeba fenylketonurie –  aby se správnou terapií předešlo nevratnému poškození zdraví dítěte. 

Laboratoř i doma?

Na trhu je široká škála tzv. domácích testů. Můžeme si tak sami zjistit krevní skupinu, některá infekční onemocnění (mononukleózy, syfilis, chlamydie, HIV), ale i těhotenství, ovulaci či menopauzu, případně krev ve stolici a také mužskou plodnost. Jak jsou vlastně ale spolehlivé?  

„Podle mého názoru testy především na diagnostiku infekčních onemocnění je nutné považovat za orientační, navíc s rizikem falešně negativního výsledku.

Výsledek testování může být negativní v době, kdy od nákazy uplynula krátká doba a ještě není dostatečná koncentrace patogenu či protilátek proti němu v krvi, u HIV nelze o infekci rozhodnout, dokud není potvrzena dalším  testem,“ upozorňuje doktorka Bořecká. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu

Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak

Vstoupit do galerie | 10 10 milníků medicíny za 10 let včetně české stopy
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Prozradí krev rakovinu? Víme, co všechno se dá z odběrů vyčíst

  • Krev je nesmírně zajímavá tekutina. Dá se z ní zjistit spousta věcí a její dobrá kvalita je klíčová pro naše fungování v běžném životě. Z krve lze zjistit, jak silnou máte imunutu, v jaké kondici jsou vaše orgány, zda máte dostatek vitaminů a minerálů, a dá se zjistit také riziko rakoviny.  Alespoň jednou ročně byste si proto měli nechat udělat krevní panel, abyste věděli, jak na tom vaše zdraví je.

    Vyšetřením krve se dají zjistit choroby krve, tedy hematologická onemocnění, ale i řada jiných nemocí. K prvé skupině patří anémie, tedy nedostatek červených krvinek. Jejich velikost, tvar a obsah krevního barviva hemoglobinu v nich dovolují usuzovat například na nedostatek železa (krvinky jsou malé), nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové (krvinky jsou naopak velké).

    Při některých vzácných dědičných chorobách nemají zploštělý tvar, ale jsou kulovité, srpkovité či jinak vytvarované. Zvětšený počet bílých krvinek zase doprovází zánětlivá onemocnění. Jejich velký počet spolu s mladými krvinkami může signalizovat leukémii.

    Dále má vyšetření některých složek krve nezastupitelnou úlohu v diagnostice diabetu a kontrole léčby diabetu, v diagnostice infarktu myokardu či při selhání ledvin.

    V krvi se také stanovují hladiny léků kvůli určení, zda je jejich hladina v rozmezí, kdy lze očekávat efekt léku bez nežádoucích účinků.

    Co dělat před odběry?

    Pacient by měl na odběr krve přijít po alespoň 12hodinovém lačnění, večeře by měla být lehká.

    Nejméně den před odběrem by se neměla vykonávat těžší fyzická práce, neměl by se pít alkohol, někdy je třeba vysadit určité léky, které by mohly výsledek vyšetření ovlivnit.

    Je potřeba, aby se ráno před odběrem krve pacient dostatečně napil vody nebo neslazeného čaje, aby nebyla jeho krev zahuštěná.

    Rty prozradí hodně o vašem zdraví! Těchto 7 věcí vás překvapí

    V jakých případech se musí vyměnit krev?

    Krev se nám „mění“ sama – průměrná doba života červených krvinek je 120 dní, u bílých krvinek ještě mnohem kratší. Medicínská výměna krve probíhá vzácně u novorozenců.

    Dělá se to kvůli neshodě v krevní skupině mezi dítětem a matkou, hlavně v Rh faktoru, kdy se rozpadají krvinky dítěte a vznikající barvivo bilirubin. To by mohlo poškodit jeho mozek.

    Zajímavé:  Jaké Vitamíny Jsou V Jablku?

    V takových případech se, nepomůže-li rozklad bilirubinu svícením modrým světlem, vymění postupně krev dítěte. Jeho krvinky jsou nahrazeny jinými, které nejsou napadány protilátkami vytvořenými v těle matky.

    Prokáže se z krve rakovina?

    Neexistuje jediný vhodný laboratorní test pro diagnostiku rakoviny, rakovina navíc není jednotná choroba – postihuje různé orgány. A dokonce i rakovina jediného orgánu (např. plic, štítné žlázy) má mnoho forem, jejichž diagnostika a léčba se liší.

    Laboratorní testy zvané tumorové markery bývají pozitivní u nemocných se zhoubným novotvarem, bohužel však ve valné většině případů nejsou pozitivní v časných, dobře léčitelných stadiích, nedají se využít ani při screeningu onemocnění.

    Hodí se spíše ke sledování průběhu léčby, nebo k včasnému odhalení návratu onemocnění.

    Z testů užívaných ve screeningu zhoubných nádorů je třeba zmínit průkaz hemoglobinu ve stolici u osob nad 50 let – díky tomu se u nás významně snížil počet případů rakoviny tlustého střeva a konečníku a díky včasné léčbě i úmrtnost na tuto chorobu.

    Jak zjistíte svou krevní skupinu a zda můžete sami podpořit svou krvetvorbu, se dozvíte v listopadovém čísle Blesk zdraví, které seženete na stáncích. Nebo si ho můžete objednat v elektronické či tištěné podobě ZDE >>>

    Jak poznáte, že vám hrozí rakovina: Tyto typy napadají Čechy nejčastěji Nejčastěji ignorované příznaky rakoviny: Na tyhle si dávejte pozor!

  • Krevní obraz

    Co je vyšetřováno?

    Krevní obraz je automatizovaný test určující počet krevních buněk v periferní krvi. Krev se skládá z tekuté složky – krevní plazmy a ze tří typů krvinek: bílé krvinky (leukocyty), červené krvinky (erytrocyty) a krevní destičky (trombocyty). Jsou produkovány a vyzrávají v kostní dřeni a za normálních okolností jsou zralé krvinky podle potřeby uvolňovány do krevního oběhu.

    Krevní obraz je standardně vyšetřován na automatických analyzátorech krevních částic, které hodnotí celou řadu parametrů. Ve výsledcích najdeme nejen počet jednotlivých krvinek obsažených ve vzorku krve, ale i jejich některé další charakteristiky. Standardní vyšetření krevního obrazuzahrnuje:

    • Počet bílých krvinek – leukocytů, může, ale nemusí obsahovat diferenciální rozpočet leukocytů
    • Počet červených krvinek – erytrocytů, hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), střední objem erytrocytu (MCV), střední množství hemoglobinu v erytrocytu (MCH), střední koncentrace hemoglobinu v erytrocytu (MCHC) a někdy šíře distribuce erytrocytů (RDW). Hodnocení erytrocytů může, ale nemusí obsahovat vyšetření retikulocytů
    • Počet krevních destiček – trombocytů, součástí může, ale nemusí být hodnocení středního objemu krevních destiček (MPV)a/nebo šíře distribuce destiček (PDW).

    Bílé krvinky – leukocyty

    Existuje pět typů bílých krvinek, které mají za úkoludržet organismus zdravý, bojovat s infekcí a hojit poranění. Rozdělujeme je na neutrofily, bazofily, eosinofily, lymfocyty a monocyty. Jsou přítomny v krvi v relativně stálém poměru. Jejich počty se mohou dočasně zvyšovat, nebo snižovat v závislosti na potřebách těla, např.

    infekce vede ke zvýšení koncentrace neutrofilů, (a k posunu doleva – více mladých forem). Neutrofily mají za úkol potlačovat bakteriální infekce. Při alergické reakci bývá zvýšený počet eosinofilů. Při virové infekci může dojít k vzestupu lymfocytů.

    V případě některých nemocí jako je leukémie dochází ke zvýšení celkového počtu bílých krvinek vyplavením abnormálních a (nezralých nebo zralých)bílých krvinek.

    Červené krvinky – erytrocyty

    Jsou červeně zbarvené buňky, kulaté, zploštělé a uprostřed s prohlubní – bikonkávního tvaru. Jsou tvořeny kostní dření a po dosažení zralosti jsou uvolňovány do krevního oběhu. Obsahují hemoglobin, což je bílkovina přenášející kyslík v těle. Obvyklá délka života červené krvinky je 120 dnů.

    Kostní dřeň kontinuálně produkuje nové erytrocyty, které nahrazují staré a rozpadlé krvinky, nebo ty, které tělo ztratí krvácením. Produkce erytrocytů kostní dření a/nebo jejich životnost může být ovlivněna celou řadou onemocnění, ale také např. silným krvácením.

    Krevní obraz počet červených krvinek, množství hemoglobinu, jakou část krve tvoří červené krvinky (hematokrit) a jsou-li normálního vzhledu. Všechny červené krvinky mají za normálních okolností stejný vzhled, minimálně se navzájem liší ve velikostia tvaru. Nicméně některé stavy jako např.

    nedostatek vitamínu B 12, kyseliny listové, železa mohou vyvolat výrazné změny. Pokud je nedostatečné množství červených krvinek, potom hovoříme o anémii. Anémie může mít projevy jako slabost, nebo únava.

    Méně často se vyskytuje zvýšené množství červených krvinek (erytrocytóza, polycytémie), které může v extrémních případech až omezit průtok krve cévami (krev je příliš „hustá“).

    Krevní destičky – trombocyty

    Krevní destičky jsou fragmenty (úlomky) buněk, které sehrávají důležitou roli při srážení krve. Nemá–li pacient dostatek krevních destiček, může mít vyšší riziko krvácením a tvorby hematomů.

    Krevní obraz zjišťuje množství a velikost trombocytův krvi. V některých případech se u některých lidí objevují giganticky velké destičky, nebo shluky destiček, které není možno změřit automatickým analyzátorem krevních částic.

    Pak je nutné provést nátěr periferní krve a jeho mikroskopické vyšetření.

    Pokud jsou zjištěny závažné odchylky v jedné nebo více populacích krvinek, může to znamenat přítomnost nemoci/í. Ke stanovení diagnózy je nutné provést další vyšetření.

    Jedním z nich je provedení nátěru periferní krve a zhodnocení vzhledu krvinek pod mikroskopem. Laborantka hodnotí velikost, tvar a barvu krvinek, všímá si však všech přítomných odchylek od normy.

    Každá doplňující informace je zaznamenána a předána lékaři, kterému pak pomáhá odhalit příčinu abnormálního výsledku krevního obrazu..

    Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán? Vzorek je odebírán jehlou ze žíly na paži, nebo píchnutím do prstu, ucha. U dětí je navíc ještě možnost píchnutí do paty.

    • ´Poznámka: Pokud Vás, nebo vaše blízké podstoupení testu stresuje, způsobuje úzkostné stavy, doporučujeme přečíst si následující články: Zvládání s testem bolesti, Nepohodlí a úzkost, Typy na krevní testy, Typy jako pomáhat dětem při lékařském vyšetření, Typy jak pomáhat seniorům při lékařském vyšetření.
    • Je nutná nějaká příprava, aby byl získaný vzorek kvalitní?
    • Není.

    Krevní testy vám můžou zachránit život. Kdy na ně jít?

    Foto: IvanRiver, Shutterstock.com

    Když vás lékař v rámci prevence nebo kvůli zdánlivé banalitě pošle na krevní testy, zřejmě z toho nebudete skákat radostí. Možná vás i napadne, že byste se na to prostě vykašlali. Laboratorní vyšetření ale není radno podceňovat. Dokážou odhalit závažné nemoci, u kterých se hraje o čas.

    Laboratorní vyšetření mohou lékaři ukázat až osmdesát procent informací o vašem zdraví. Právě díky nim se často odhalí banální infekce, ale i velice závažná onemocnění dříve, než se stihnou zkomplikovat. Mnozí však mají sklony testy podceňovat. Obzvlášť když za jejich doporučením nestojí žádný strašák, ale „pouhá“ prevence.

    Když vás nic nebolí, proč byste chodili k lékaři, že? Preventivní vyšetření (jak spolehlivé jsou domácí testy?), na které má každý v rámci svého zdravotního pojištění bezplatně nárok, podle průzkumu agentury STEM/MARK odkládá nebo úplně ignoruje až čtvrtina Čechů. Důvody jsou různé – čas, strach z průběhu vyšetření nebo z výsledků, ale také prosté zapomínání.

    Všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře hradí dospělému člověku pojišťovny každé dva roky. Konkrétně na krevní rozbor mají všichni automaticky nárok po dovršení 18. roku věku, kdy se provádí vyšetření hladiny tuků a cukrů v krvi.

    „Další preventivní rozbory bývají prováděny ve 30, 40, 50 a 60 letech, kdy se krev vyšetřuje na cholesterol a tukové látky,“ uvádí MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab. Od 40.

    Zajímavé:  Jaké Vitamíny Před Otěhotněním?

    roku se pak v rámci prevence každé dva roky provádí vyšetření hladiny cukru v krvi.

    Na krevní testy vás ale lékař může pochopitelně poslat kdykoli v mezičase. Například když má na základě rodinné anamnézy podezření, byť sebemenší, že by se vás mohla týkat některá z dnes častých civilizačních chorob. Pokud vy sami máte důvodné podezření na jistou zdravotní komplikaci, můžete o preventivní rozbor krve lékaře požádat.

    Z krevních testů můžete během několika minut, hodin až dnů zjistit detailní hodnoty stavu jednotlivých orgánů, odhalit příčinu zdravotních problémů, sklon ke zvýšenému srážení krve, či dokonce rakovinu. Mimo jiné lze laboratorním rozborem zjistit:

    • Alergie na roztoče, plísně, pyly, ale například i různé druhy zvířecích alergií
    • Potravinové intolerance
    • Hladinu tuků v krvi související s nemocemi srdce a cév
    • Hladinu cukrů v krvi související s rizikem cukrovky
    • Koncentraci hormonů vypovídající o stavu reprodukčního systému, štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů
    • Hormonální hodnoty vypovídající o současné i budoucí plodnosti ženy
    • Nemoci krve jako leukémie či chudokrevnost
    • Zdraví prostaty
    • Hladinu některých vitaminů a minerálních látek

    Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

    Krevní testy věrně zobrazí váš zdravotní stav až z osmdesáti procent

    „Aby výsledky krevního rozboru byly opravdu jasné, je potřeba dodržovat určité zásady a připravit se na odběry už den předem. Jedině tak dokáže kvalifikovaný pracovník interpretovat věrohodný obraz toho, co se ve vašem těle děje,“ říká Heidi Kubišová, odběrová sestra Polikliniky na Národní.

    Den před odběrem se nenamáhejte. Vyhněte se náročnému cvičení i těžkým fyzickým aktivitám. Lehké protažení mít vliv nebude, ale ranní proběhnutí už může zvýšit hladinu kyseliny mléčné a změnit obraz krevních tuků. Nekuřte, neboť nikotin zvyšuje hladinu cholesterolu. Od čtvrté odpoledne nepijte alkohol, nejezte ani tučná jídla, čokoládu a ořechy.

    Na odběry krve (pozná se z odběrů rakovina?) se chodí nalačno a v ranních hodinách. Jídlo totiž může nejen zkreslit hodnoty cholesterolu a cukru v krvi, ale může ovlivnit i řadu dalších výsledků.

    Před odchodem na odběry byste ale měli vypít dvě až tři deci vody nebo slabého neslazeného čaje. V žádném případě nepijte kávu, mléko ani silný černý čaj. „Podle nových doporučení byste už ani neměli před odběrem pumpovat rukou, protože i to může mít vliv na výsledky.

    Stačí jen dvakrát pohnout předloktím,“ dodává odběrová sestra Heidi Kubišová.

    Krevní obraz – jaké jsou optimální hodnoty?

    Krevní obraz je naprostým základem diagnostiky, bez které se zodpovědný lékař neobejde.

    V aktuální době a obzvlášť v České republice jsme ve stavu, kdy lékaři dostatečně nevysvětlují lidem otázky a témata ohledně zdraví. Dnes je zcela běžné, že při jakémkoliv onemocnění se vás lékař ani nezeptá, co děláte za práci či jaký vedete životní styl.

    Ano, nejspíš se jedná o bakterie, tak nasadíme antibiotika na 3 týdny. Nebo nejspíše se jedné o specifickou oblast, tak vás pošlu na odborné vyšetření. Až moc často slyšíme tyhle fráze.

    Krev je nositelkou života a dle ayurvédy je první tkání, kterou tělo vytváří z konzumované potravy. Dává to smysl, krev spolu s lymfatickým systémem tvoří zásobní trasy pro všechny ostatní tkáně. Z krve se vše ostatní tvoří. Proto je stav krve a krevní obraz tak důležitý.

    Špatný krevní obraz = špatný stav tkání = špatné zdraví. Je to vyloženě do očí bijící, že odběry a analýza krve nejsou primárním cílem diagnózy zdravotního stavu pacienta. Z těchto důvodů bychom měli chtít po našem praktickém lékaři pravidelné odběry krve, abychom znali svůj krevní obraz a jeho vyhodnocení. Na co se ale dívat?

    Maca peruánská umí navodit hormonální rovnováhu.

    Krevní obraz a 4 základní složky

    V naší krvi neustále operuje spousta krevních buněk, které celkově ovlivňují naší vitalitu, imunitu a regenerační schopnosti. Krevní obraz nám dává informace obzvláště ohledně hladiny erytrocytů (červených krvinek), hemoglobinu (složka červených krvinek), leukocytů (bílých krvinek) a trombocytů (krevních destiček).

    Pokud od praktického lékaře žádáme krevní testy, tak se nebojme říci si i o sledování hladiny vitamínů a minerálů, případně hormonů. To vše jsou další indikátory našeho zdravotního stavu. Avšak bohužel zdravotní pojišťovny tyto nadstandartní testy neproplácí a musíme počítat, že tu tisícovku zaplatíme.

    Krevní obraz – co vše lze z něj vyčíst:

    • síla imunitního systému
    • stav transportů kyslíku a tedy i vitality organismu
    • stav regeneračních schopností těla
    • zda máme vysoký výskyt stresových hormonů a jsme tedy ve stresu
    • zda je náš jídelníček dobře sestavený
    • zda si nezaděláváme na propuknutí chronické či akutní nemoci

    Jak optimalizovat jednotlivé složky a posílit tak funkce organismu?

    Erytrocyty

    Když se podíváme na krevní obraz a budeme chtít hovořit o erytrocytech, tak budeme hovořit převážně o vitalitě našeho organismu. Téměř všechny tkáně v našem těle pracují díky kyslíku – mozek obzvlášť. Se slabým transportem kyslíku jsme často malátní, unavení a nevýkonní. Hodně spíme a celkově máme problém se dokopat ke sportu.

    Látky a ostatní složky potřebné pro správnou tvorbu erytrocytů jsou hemoglobin, měď, kyselina listová a vitamín A.

    Hemoglobin

    Hemoglobin je základní část erytrocytů a tělo pro jeho tvorbu potřebuje převážně železo a vitamín C, díky kterému se železo dobře vstřebává.

    Leukocyty

    Leukocyty představují naše bílé krvinky a tedy sílu našeho imunitního systému. Jejich slabé množství je důvodem vzniku oslabené imunity a tedy častých bakteriálních a virových nákaz. Pokud má krevní obraz vysoké množství leukocytů, tak hovoříme o možném autoimunitním onemocnění.

    Pro správnou funkci imunitního systému a tvorbu leukocytů je nutné tělu dodávat měď, řadu vitamínu, minerálů – hlavně zinku a omega 3 mastných kyselin. Pro zvýšení tvorby leukocytů, aby se krevní obraz zlepšil, můžeme využít echinaceu.

    Trombocyty

    Trombocyty jakožto krevní destičky představují část z regeneračních sil. Tělo je využívá při akutních poraněních, kdy pomáhají zacelit ranky proti krvácení.

    Pro jejich správnou funkci je nutné pít 2 – 3 l vody denně a podpořit jejich tvorbu dostatečným přísunem omega 3 mastných kyselin, vitamínem K i B9.

    Čím celkově posílit tvorbu krevních buněk a zlepšit si tak krevní obraz:

    Velký význam a dopad na krevní obraz má náš životní styl. Imunitní systém je mnohem silnější a aktivnější u sportovců, než u gaučových povalečů.

    Kvalitní krevní obraz vzniká správně sestaveným jídelníčkem, který by měl obsahovat dostatek listové zeleniny, bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů.

    Sportujte a jezte více zeleniny, ovoce, semínek a užívejte kvalitní suplementy či přírodní produkty. Kvalitní krevní obraz totiž určuje naše zdraví.

    Doporučujeme přečíst si knihu Krev od Ulricha Strunze.

    Za energii života vám pěkně červenou a dobrou krev přeje Jakub

    • erytrocyty
    • hemoglomin
    • krev
    • krevní obraz
    • leukocyty

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector