Krevní tlak – Vše o zdraví

Obsah článku:

 

ZNÁTE VÁŠ SRDEČNÍ TLAK?

Měření tlaku je jedna z prvních aktivit, které vám lékař udělá a to bez ohledu na to, s jakým onemocněním jste ho navštívili. Hodnota srdečního tlaku mu poskytne rychlý odhad vašeho zdraví. Vysoký krevní tlak patří mezi časté zdravotní problémy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až 40% lidí nad 25 let trpí tímto tichým, ale vážným nepřítelem. Co je však alarmující – stále častěji ho můžeme pozorovat iu mladistvých a dětí.

Nepozorovaně příznaky mohou ústit až do vážných srdečních chorob.

Podívejme se blíže na to, jak vysoký tlak diagnostikovat a jak ho léčit.

CO JE SRDEČNÍ KREVNÍ TLAK?

Krevní tlak - Vše o zdraví

Srdce je orgán, který neustále pracuje. Celých 24 hodin denně pumpuje krev do cév a tím zásobuje kyslíkem a živinami všechny orgány těla. To se děje pod určitým tlakem. Výška tlaku závisí na stavu cév. Pokud jsou cévy průchodné, bez usazenin tuku, srdce musí na „protlačení“ krve vyvinout menší energii. Naopak při dlouhodobě špatné stravě nebo při některých onemocněních (jako je například vysoký cholesterol) se průchodnost cév snižuje a proto je u lidí trpících těmito onemocněními často průvodním jevem právě vysoký tlak. O tom, proč se začne usazovat tuk v cévách a cévy ztrácejí průchodnost se dočtete v našem dalším článku o inzulínové rezistenci.

Hodnoty tlaku nejsou stále, během dne se neustále mění podle aktivity člověka – pokud je člověk ve stresu, tlak se zvyšuje, stejně i během fyzické aktivity – cvičení, procházky. Naopak tlak přirozeně klesá během relaxace a spánku.

Při měření tlaku nám přístroj na měření tlaku ukazuje dvě hodnoty – vyšší hodnota se označuje jako systolický tlak. Je to hodnota tlaku v cévách v momentě vypuzení krve ze srdce. Nižší hodnota – diastolický tlak – označuje tlak během klidové fáze mezi dvěma údery srdce.

Za normální tlak se považují hodnoty kolem 120/80 mm Hg. Od hodnoty 140/90 mm Hg se hodnota tlaku označuje jako zvýšený a od 160 / 100mm Hg za vysoký tlak. Jako nízký tlak se označují hladiny pod 100/70 mm Hg.

PROČ JE VYSOKÝ TLAK NEBEZPEČNÝ?

Krevní tlak - Vše o zdraví

Při hypertenzi se srdce a cévy více namáhají. Při dlouhodobém působení vysokého tlaku se cévy postupně opotřebovává, což může vést až k jejich poškození, či dokonce protržení. . Srdce musí na pumpování vynaložit větší energii a proto jeho stěny hrubnou (hypertrofie) a ztrácejí svou elasticitu.

Pokud se toto děje dlouhodobě, může tento stav vést k cévní mozkové příhodě nebo srdečnímu infarktu. Hypertenze také negativně ovlivňuje ledviny.

 

VYSOKÝ TLAK – PŘÍČINY

Dnes trpí zvýšeným a vysokým tlakem až 40% lidí nad 25 let. Podle WHO je vysoký tlak v současnosti hlavní nebo vedlejší příčinou úmrtí až v 12,8% případů všech úmrtí na světě. (Zdroj)

Příčiny vzniku vysokého tlaku jsou dlouhodobě známé a množství z nich se označuje jako „civilizační“ příčiny. Mezi hlavní příčiny vzniku hypertenze se zařazují:

  • obezita
  • nedostatek tělesné aktivity
  • alkohol a cigarety
  • stres
  • inzulínová rezistence

Na vznik vyššího tlaku ovlivňuje i věk – u mužů se toto onemocnění rozvine nejčastěji mezi 35. a 50. rokem života, u žen se problémy s vysokým tlakem ozývají hlavně po menopauze.

Co se týče dědičnosti, její vliv je velmi malý – v tomto případě jde spíše o dědění stravovacích návyků jako o genetickou predispozici.

Už i moderní medicína stále častěji označuje za příčiny vysokého tlaku nevhodné stravování s vysokým obsahem sacharidů a s nimi spojenou inzulínovou rezistenci.

 

VYSOKÝ TLAK – PŘÍZNAKY A PROJEVY

Krevní tlak - Vše o zdraví

Vysoký tlak se často označuje také jako „tichý zabiják“ – toto označení si vysloužil kvůli tomu, že jeho projevy jsou nepozorovaně, dokonce u některých jedinců se několik let příznaky vysokého tlaku nemusí vůbec projevovat specifickými projevy.

Zpozornět byste však měli pociťujete tyto symptomy:

  • bušení srdce
  • závratě
  • bolesti hlavy
  • mravenčení prstů na rukou a nohou
  • zmatenost
  • únava
  • ospalost

 

LÉČBA VYSOKÉHO TLAKU 

Ačkoli k léčbě vysokého tlaku je na trhu několik léků, vždy je podmínkou úspěšné léčby i úprava hmotnosti, změna stravy a zařazení fyzického pohybu. Právě tyto body pacienti trpící vysokým tlakem často ignorují a proto je léčení vysokého tlaku u nich proces, který vlastně nikdy nekončí, ba dokonce se jim často tlak navzdory léčbě stále zvyšuje.

Farmakologická léčba se nasazuje pacientům s tlakem nad 180/110 mmHg i některým rizikovým skupinám s tlakem nad 160-179 / 100-109 mmHg.

 Farmakologická léčba sestává z těchto léků:

  • diuretika – pracují s předpokladem, že snížení sodíku v krvi pomůže snížit tlak a proto tyto léky zvyšují jeho vylučování z těla. Riziko užívání těchto léků je však u pacientů s vysokým cholesterolem, kde se ukazuje, že užívání diuretik zvyšuje koncentraci celkového cholesterolu (až o 6,5%) LDL cholesterolu (až o 15%) a triglyceridů (zdroj). Nejsou zcela vhodné ani pro pacienty, kteří trpí cukrovkou (mohou způsobovat výkyvy glukózy během jejich užívání) a aterosklerózou. Jelikož vysoký tlak a vysoký cholesterol jsou často spojené nádoby a mnoho lidí trpí oběma problémy, je léčba diuretiky vzhledem k zmíněné nežádoucí účinky minimálně na zvážení. Pozor by si měli dávat i pacienti se slabšími ledvinami, diuretika mohou způsobovat akutní selhání ledvin.
  • Beta-blokátory – laicky řečeno zpomalují činnost srdce, jejich působením srdce bije o několik úderů za minutu méně. Opatrní při jejich užívání by měly být opět lidé s cukrovkou nebo s předpokladem na rozvinutí diabetes mellitus a také pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí.
  • ACE inhibitory
  • Alfa – blokátory
Zajímavé:  Léčba Zápalu Plic U Dětí?

Léčba chemickými látkami je zaměřena na odstranění symptomů, pro dlouhodobé úspěchy je však důležité hlavně odstranit příčinu vzniku vysokého tlaku. Cílem skutečné léčby by mělo být poznání vlastního těla a jeho fungování a postupné vyloučení léků na vysoký tlak.

JAK SNÍŽIT VYSOKÝ TLAK

Léčba farmakologickými prostředky, které jsme zmínili výše je dlouhodobá, u mnoha jedinců doživotní a častokrát bez významnějších výsledků. Mohlo by se zdát, že neexistují způsoby jak snížit krevní tlak bez léků, opak je však pravdou. Pomocí správných prostředků je možné mít vysoký tlak dlouhodobě pod kontrolou.

  •  Krevní tlak - Vše o zdraví
  • Jedním z možných řešení je, že do stravy zařadíme potraviny na snížení tlaku, bylinky na vysoký tlak nebo čaje na vysoký tlak.
  •  Z běžných potravin doporučujeme zařadit do stravy:
  • česnek a cibule – jejich účinky na snižování tlaku jsou známé již od dávných dob
  • celer, červená řepa
  • grapefruity a banány – obsahují vysoké množství draslíku, které pomáhá při snižování krevního tlaku
  • pohanka – díky obsahu bioflavonoidu rutin podporuje pružnost cév, doporučuje se při vysokém tlaku a ateroskleróze

Na trhu je také dostatek bylinných produktů určených pro léčbu hypertenze – z nich si můžete vybrat kvalitní čaje, které je vhodné užívat jako dlouhodobé doplnění léčby, ale i jako prevenci. Čaje na tlak mají uklidňující účinek, proto dobře ovlivňují i ​​na akutní zvýšený tlak z důvodu nervozity. 

Masticha Vena je přírodní výživový doplněk, který díky obsahu extraktu z oliv příznivě působí při oxidaci LDL cholesterolu a pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku.

JAK NA VYSOKÝ KREVNÍ TLAK PŘÍRODNÍ LÉČBOU NEBO-LI PŘÍRODNÍ VÝTAŽKY S ENORMNÍ SILOU

Až neuvěřitelná rozšířenost vysokého tlaku na světě – WHO uvádí, že jím trpí 40% lidí nad 25 let a komplikovanost farmakologické léčby s množstvím vedlejších účinků tlačí vědců na hledání nových léčiv. Cílem je najít složky, které by nezpůsobovaly nepříjemné vedlejší účinky, ale naopak – měly by pozitivní dopad i na jiná onemocnění.

  1. Krevní tlak - Vše o zdraví 
  2. Výzvou je také najít přípravek, který by byl bezpečný i pro diabetiky – protože to je skupina lidí, která je vedlejšími účinky léků nejvíce ohrožena.
  3. Z nových objevů vědecké scény nás nejvíce zaujal extrakt z oliv.

Je známo, že olivový olej je velmi zdravý a prospěšný pro srdce. Tato jeho vlastnost vyplývá z vysokého obsahu polyfenolů a především jednoho z nich – hydroxytyrozolu. Několik vědeckých studií naznačuje, že právě hydroxytyrozol snižuje hyperglykémii a zlepšuje inzulínovou citlivost. (Zdroj)

Kromě těchto účinků polyfenoly obsažené v olivách a olivovém oleji (včetně hydroxytyrozolu) pomáhají udržovat normální hladinu krevního tlaku, mají příznivý vliv na oxidaci LDL cholesterolu, podporují cirkulaci krve v cévách. (Zdroj)

Právě tyto polyfenoly se vědcům podařilo pomocí patentované technologie extrahovat do výtěžku, který může být základem pro tvorbu nových přírodních výživových doplňků, který je součástí přírodního produktu Masticha Vena.

POZNEJTE PRODUKTY S OBSAHEM PRAVÉ CHIOSKÉ MASTICHY

Masticha Vena je přírodní výživový doplněk s obsahem chioské mastichy. Masticha Vena obsahuje velké množství polyfenolů a flavonoidů. Kromě chioské mastichy obsahuje přírodní extrakty z olivovníku, granátového jablka, pepře, červeného hrozna a resveratrol. Díky tomuto jedinečnému spojení Masticha Vena má příznivý vliv na:

✅ tlak a cholesterol – pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku (extrakt z oliv)✅ imunitu organismu – podporuje vstřebávání živin, působí proti mikrobům a parazitům (piperin – extrakt z černého pepře)✅ srdečně-cévní systém – resveratrol přispívá ke zdraví srdečně-cévního systému✅ játra – přispívá k očistě jater (extrakt z černého pepře)✅ trávení – chioská masticha podporuje správné fungování trávicího traktu

Užívání Masticha Vena je bez vedlejších účinků. Nakupujete přímo od výrobce.

Vysoký krevní tlak? Pomoc je snadná a léky to nejsou

Krevní tlak je závislý na tvém zdraví a fyzičce. Ovlivňuje jej síla srdečního svalu, šíře cév a množství krve, které jimi proudí. Kolísání tlaku není nemoc, je to běžná součást fungování našeho těla. Ovšem pokud je tlak neustále vysoký, je to špatně.

Vysoký krevní tlak ti může poškodit srdce a cévní stěny. Říká se mu (a ne neprávem) tichý zabiják, protože mnozí lidé nemají vůbec žádné příznaky. A tak se na vysoký krevní tlak přijde až při nějaké zdravotní patálii. O to nebezpečnější je.

Stále zvýšený krevní tlak ti unavuje srdce, zvyšuje riziko aterosklerózy a mozkové příhody. Jeho příčiny jsou různé, může to být onemocnění ledvin, nebo zánět v těle. Jako spouštěč hypertenze, jak se vysokému krevnímu tlaku říká, může u tebe být hned několik situací.

Nejčastěji vzniká při krátkodobém i dlouhodobějším stresu a máš-li pár kilogramů navíc, tak jsi také více hypertenzí ohrožena. Bývá průvodním jevem při cukrovce, vysoké hladině cholesterolu v krvi a častěji postihuje kuřáky a jedlíky holdující nezdravým, smaženým a tučným pokrmům i ty, co rádi hodně svůj talíř osolí.

Krevní tlak - Vše o zdraví Zdroj: www.shutterstock.com

Jak zjistit, že tě postihla hypertenze?

Někdy ti ji zjistí během běžné kontroly krevního tlaku při návštěvě lékaře a ten pak nařídí monitoring tlaku – buď docházkou do ordinace s pravidelným měřením tlaku, anebo je mnohem schůdnější cestou pořídit si domů tlakoměr.

Zajímavé:  Uskřinutá Pupeční Kýla Příznaky?

Ten je dnes již docela běžným vybavením domácností, protože lze díky němu mnohým neduhům i komplikacím předejít, když si tlak můžeš v pohodlí domova kontrolovat sama. A v případě déletrvajících vysokých hodnot následně řešit s lékařem další postup.

Co můžeš udělat sama?

Mimo praktického lékaře můžeš vysoký tlak a jeho odbourávání konzultovat také s odborníkem na akupunkturu, homeopatem, fytoterapeutem a aromaterapeutem. Tyto metody mohu však být jen jakýmsi doplňkem ke klasické léčbě.

Krevní tlak - Vše o zdraví Zdroj: www.shutterstock.com

Také si pomůžeš změnou životního stylu. Jak na to?

  • Shodit těch pár kilogramů navíc, zdravěji jíst s denní dávkou ovoce a zeleniny (omezit tučná, smažená, sladká i moučná jídla, různé snacky jako smažené brambůrky, tyčinky a čokoládky).
  • Striktně dodržovat pitný režim (cca 2 litry tekutin denně v podobě čajů, vody a minerálek) bez zbytečně sladkých nápojů, přílišného množství kávy a alkoholu.
  • Mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu (aspoň 30 minut až 1 hodinu denně) a ideálně v přírodě a zeleni.
  • Dopřát si odpočinek a spánek (7 až 8 hodin) ve vyvětrané místnosti nebo spát při otevřeném okně. Chladnější vzduch totiž podporuje hlubší spánkové rytmy.
  • Naučit se příliš nestresovat prací ani životními situacemi. Neprožívat moc hektičnost v práci a nenechat se převálcovat povinnostmi.
  • Využít můžeš i různé relaxační techniky – poslech relaxační hudby, trénink zklidnění se, relaxace, meditace a navození alfa stavu.
  • Nemálo důležité je naučit se správně a dobře dýchat. A tady perfektně zabírají dechová cvičení – dýchání zhluboka, klidný dech, dýchání do hrudi, dýchání do břicha a také dýchání na čtyři doby (nádech, pauza, výdech, pauza).

Bylinkoví pomocníci

Možnosti nabízí i fytoterapie čili staré dobré známé bylinky. Při hypertenzi sáhni po meduňce, mátě, hlohu obecném nebo běhovci plazivém a uvař si z některé z těchto bylinek čaj.

Čaj získáš tak, že jednu čajovou lžičku bylinky zaliješ vroucí vodou, necháš 10 minut luhovat a scezené i oslazené medem piješ cca 2x denně.

Pomůže i jóga prstů

Mimoto je tady jóga prstů, díky níž si lze efektivně tlak snížit a normalizovat jej. Je dobré praktikovat jógu prstů denně, cca 40 minut, které lze rozdělit na čtyři části po 10 minutách. Využít můžeš hned tři pozice prstů.

Pozice č. 1

Palec a ukazováček na obou rukách spoj. Ostatní prsty jsou roztažené a propnuté. Tato jóga prstů pomáhá především u vysokého tlaku, ale i u stresu. Zároveň podporuje dobrou paměť, myšlení i soustředění.

Krevní tlak - Vše o zdraví Zdroj: Pavla košík Jelínová

Pozice č. 2

Propni všechny prsty, roztáhni je od sebe, přičemž palec s ukazováčkem by měl tvořit téměř pravý úhel. Prostředníček a prsteníček se dotýkají hranami. Levá ruka je při cviku hřbetem k tobě a pravá naopak dlaní k tobě.

Pravý malíček by se měl zapřít do druhého článku levého palce, a pravý prostředník spojený hranami s pravým ukazovákem jsou zapřeny u kořene levého ukazováčku.

Výborná pozice pro snížení vysokého tlaku, přičemž kladně působí i na kvalitu pleti a snižuje výskyt vyrážek a pupínků.

Krevní tlak - Vše o zdraví Zdroj: Pavla košík Jelínová

Pozice č. 3

Propni všechny prsty, spoj malíček s prsteníčkem a prostředníček s ukazováčkem hranami k sobě. Palec volně odstává. Ruce máš hřbety otočené k tobě, a zasuneš je do sebe tak, aby spojený malíček a prsteníček pravé ruky byl mezi prsteníčkem a prostředníčkem levé ruky. Tato pozice pomáhá nejen s krevním tlakem, ale i s trémou, stresem, podrážděním žaludku a vůbec trávicí soustavou.

Krevní tlak - Vše o zdraví Zdroj: Pavla košík Jelínová

A jak to máš s krevním tlakem ty? Kontroluješ si jej pravidelně? Nebo již řešíš hypertenzi s lékaři?

Zdroj foto: Shutterstock.com; autorka

Krevní tlak dle věku – jaké jsou optimální hodnoty?

V nejrůznějších diskuzích často slýcháme o optimálním krevním tlaku 120/80 mm Hg. Tyto hodnoty se však vztahují pouze na zdravého dospělého – například u dětí i diabetiků už by mohly značit závažné problémy související s vysokým tlakem. Jak je to s krevním tlakem a věkem?

Krevní tlak u dětí

Problémy s vysokým krevním tlakem se v poslední době bohužel týkají i dětí – až 50 % obézních chlapců a dívek vysoký tlak má a hrozí jim závažné komplikace do budoucnosti. Je proto nutné měření tlaku nezanedbat.

U kojenců je optimální hodnota krevního tlaku pouze 80/40. Lékaři standardně měří tlak dětem od tří let na každé pravidelné prohlídce, tedy minimálně každé dva roky. S přibývajícím věkem krevní tlak stoupá a jeho ideální hodnota se odvozuje nejen od věku a pohlaví dítěte, ale také od jeho výšky.

Standardně se ale zdravé hodnoty krevního tlaku u větších dětí pohybují kolem hodnoty 110/70. U dětí se však velmi často projevuje syndrom bílého pláště, kvůli kterému je jim u lékařů naměřen vysoký tlak. I proto je vhodné v případě pochybností tlak dětem přeměřit doma, v klidovém stavu a několikrát měření opakovat.

Krevní tlak - Vše o zdraví

Krevní tlak u dospělého

U dospělého by se krevní tlak správně měl pohybovat kolem hodnoty 120/80.

Pokud však překračujete tlak 140/90 je dobré mít se na pozoru a raději vyhledat lékaře – vysoký tlak je nebezpečný a nelze jej podceňovat, může poškodit cévy do té míry, že mohou vyústit v mrtvici, nebo infarkt.

Hodnoty pod 100/65 značí nízký tlak, který není příliš nebezpečný, pokud se ale opakuje dlouhodobě, může pěkně znepříjemnit život, ať už omdléváním, motáním hlavy, či závratěmi.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Bolest Břicha Jako Při Menstruaci?

Krevní tlak u nemocných

Pokud trpíte diabetem nebo jiným dlouhodobým onemocněním, o správné výši tlaku se informujte u svého lékaře. Pokud máte například onemocnění ledvin, váš krevní tlak je zvýšený již při normální hodnotě 120/80.

Vysoký tlak je životu nebezpečný a vždy je nutné jej řešit návštěvou lékaře. Váš lékař vám jistě doporučí, jaký digitální tonometr pro měření tlaku doma by pro vás mohl být tím nejvhodnějším.

Tabulka krevního tlaku dle věku

Normální tlak Nízký tlak Vysoký tlak
Kojenec 80/45 < 80/45 > 85/50
Větší dítě 110/70 120/80
Dospělý muž 120/80 140/90
Dospělá žena 120/80 140/90
Diabetik 130/80 130/80
Dospělý s onemocněním ledvin 110/80 120/80

Přesné výsledky krevního tlaku umí změřit tyto tlakoměry:

7 věcí, které vám lékař možná neřekl o zdravém krevním tlaku

Váš lékař pravděpodobně kontroluje váš krevní tlak na jedné ruce, ovšem studie Framingham Heart naznačila, že měření tlaku na obou rukou může pomoci lépe identifikovat pacienty s vysokým rizikem srdečního onemocnění. Když vědci analyzovali data téměř 3400 pacientů po dobu 13 let, zjistili, že okolo 10 % z nich vykazovalo vysoký systolický tlak (vyšší číslo) na jedné ruce. Pacientům s nerovnoměrným tlakem na jedné a druhé ruce, u nichž rozdíl představoval 10 nebo více bodů, hrozilo o 38 % vyšší riziko infarktu, mrtvice nebo jiného cévního onemocnění. Tyto nesrovnalosti můžou indikovat aterosklerotický plát v hlavních arteriích. Zde přinášíme několik snadných způsobů, jak zlepšit svůj systolický tlak.

2. Váš krevní tlak může být nižší, než si myslíte

Horní údaj při měření tlaku (systolický tlak) je v průměru o sedm bodů nižší, pokud ho měří sestra, než když ho měří lékař, zjistila studie Exterské univerzity.

Změna je způsobena fenoménem zvaným syndrom bílého pláště. Nechte si pro jistotu změřit tlak i od sestřičky ještě před tím, něž doktor váš začne dělat změny v předepsaných lécích.

Co dělat proti syndromu bíleho pláště?

3. Domácí tlakoměry mohou být nepřesné

Výzkum prezentovaný na výroční schůzi Americké nefrologické společnosti ukázal, že hodnoty krevního tlaku naměřené doma se mohou výrazně lišit od těch naměřených v ordinaci lékaře, a to až u 15 % pacientů. Pokud vám váš lékař doporučí měřit si tlak doma, je dobré si obstarat tlakoměr s dvojí kontrolou měření, kterou jsou vybavany digitální tlakoměry Veroval duo control od společnosti HARTMANN. 

4. I drobné zvýšení hmotnosti může čísla zamotat

Jak ukázala nedávná studie kliniky Mayo, u osob, které nabraly během osmi týdnů pouhých 5 % své tělesné hmotnosti (asi 3,5 kg u osob s hmotností 68 kg) došlo k mírnému, avšak měřitelnému zvýšení krevního tlaku. V průměru to bylo o 4 mmHg u systolické hodnoty. Lidé, kteří přibrali především v oblasti břicha, měli tlak ještě vyšší. DASH dieta – nejlepší způsob stravování, který pomůže snížit krevní tlak.

5. Cvičením si můžete udržet arterie skutečně mladé

Nedávná studie provedená na téměř 14 000 mužích zjistila, že účastníci se sedavým způsobem života vykazovali ve věku okolo 45 let rané známky vysokého tlaku, zatímco účastníkům, kteří byli fit, se vysoký tlak objevil až o deset let později.

Ačkoli autoři studie nemohou s jistotou tvrdit, že cvičení bylo jediným faktorem, existuje velké množství kardio cvičení, která posílí vaše srdce.

Pomohou mu efektivněji čerpat krev a zároveň vyloučí z těla sodík, který přispívá k vysokému krevnímu tlaku. 

6. Probiotika mohou pomoci snížit tlak

Australská analýza devíti studií zabývajících se zdraví prospěšnými bakteriemi zjistila, že u lidí užívajících probiotické doplňky stravy došlo v porovnání s těmi, kdo je neužívali, ke snížení systolického tlaku (horní hodnota) v průměru o 3,56 mmHg a diastolického tlaku (spodní hodnota) v průměru o 2,38 mmHg. Tyto účinky se projevily pouze u osob, které přípravky užívaly osm a více týdnů. U lidí s více než jedním druhem kmene bakterií se krevní tlak snížil více než u lidí užívajících doplňky pouze s jedním druhem bakterií. Probiotika mohou pomoci snížit krevní tlak, protože mají mnoho dalších pozitivních účinků na zdraví. Mezi ty patří například:

  • Celkové zlepšení hladiny cholesterolu a lipoproteinu LDL, 
  • snížení krevní glukózy,
  • odolnosti inzulínu,
  • regulace hormonálního systému.

To následně reguluje krevní tlak a rovnováhu tělních tekutin.

7. Častější návštěvy lékaře umožní větší kontrolu nad krevním tlakem

Pacienti, kteří navštívili svého lékaře alespoň dvakrát ročně, měli oproti pacientům navštěvujícím lékaře jen jednou ročně více než třikrát větší šanci udržet si krevní tlak pod kontrolou.

Zjistila to nová studie provedená na 37 000 lidí zveřejněná v časopise Circulation.

Poté, co autoři studie zkontrolovali i proměnné, jako například diabetes, zdravotní pojištění, BMI a kouření, zjistili, že návštěvy lékaře jsou nejsilnějším indikátorem kontroly nad vysokým tlakem.

Přinášíme vám podrobný hodinový plán na snížení nejdůležitějšího čísla vašeho života. Plán obsahuje deset vědecky ověřených způsobů jak snížit krevní tlak.

Jídlo, které léčí – napadlo vás někdy, zda nejde snížit vysoký tlak přirozenou cestou? Sodík byl pro vysoký tlak vždy strašákem. Zbavte se ho a váš tlak na tom…

Jednoduché domácí prostředky na snížení krevního tlaku. Zkuste je i vy!

Vědci zkoumající úmrtí způsobené virem COVID-19 zjišťují, že obzvláště zranitelní jsou pacienti se srdečními chorobami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector