Léčba neštovic – Vše o zdraví

Druhým typem jsou plané neštovice, které jsou typické pro dětský věk. Původcem je virus Varicella zoster, který patří mezi herpetické viry. Virus se přenáší kontaktem s nemocným, protože se nachází v sekretu puchýřků. Virus je také přenosný kapénkami ve vzduchu.

Pokud jste v místnosti s nemocným máte tedy velkou pravděpodobnost, že neštovicemi onemocníte. Člověk je nakažlivý jeden nebo dva dny před tím, než se vysejí vyrážky na kůži a po propuknutí příznaků ještě další týden. Nejčastěji se nemocí nakazí děti v předškolním a školním věku, ale není výjimkou nákaza neštovicemi v dospělosti.

Neštovice jsou nebezpečné především pro těhotné ženy, protože vir přestupuje do plodové vody a může vážně poškodit zdraví dítěte.

Léčba neštovic - Vše o zdraví Nechat se očkovat proti planým neštovicím?

Tak jako u dalších vysoce nakažlivých virových onemocněních se můžete i proti planým neštovicím nechat očkovat. Očkování patří mezi nepovinné, ale doporučené.

Provádí se v ordinacích dětského nebo praktického lékaře, případně v očkovacích centrech vakcínou Varilrix. Očkovat je možné děti od 9 měsíců a do 12 let, které dostanou 1 vakcínu. Starší děti a dospělí se očkují dvěma dávkami s odstupem nejméně 6 týdnů.

Vakcína na plané neštovice snižuje také riziko vzniku pásového oparu i v pozdějším věku.

Jak se plané neštovice projevují?

Jejich inkubační doba je 2-3 týdny. To znamená, že po tuto dobu je virus už v těle hostitele, ale neprojevují se příznaky nemoci. Po vniknutí viru do těla se množí ve sliznici dýchacích cest, dále putuje krevním oběhem a v lymfatických drahách.

Už v této fázi se dítě může cítit unavené a většinou má i zvýšenou teplotu. Průvodním příznakem je často bolest hlavy, rýma a celkové nechutenství. Na těle se objevují červené skvrnky.

Místo, kde se chystá puchýřek projevit může nejdříve 1-2 dny svědit, a pak se objeví výsev v podobě puchýřků naplněných tekutinou. Na začátku je tekutina čirá, později se mění na zakalenou. Nejvíc puchýřů najdete na trupu a hrudníku, nevynechají ale ani tvář, oční víčka a vlasovou část.

Na končetinách je jich méně. Nebezpečnější je výsev na sliznici úst nebo genitálií. Postupně se objevují ve vlnách v rozmezí 2-6 dní, proto na těle můžeme ve stejnou chvíli pozorovat nové pupínky a již zasychající stroupky. 

Léčba neštovic - Vše o zdraví

Drobné puchýře – které teprve vznikají a strupovité, velké, které zanikají.

Léčba neštovic - Vše o zdraví Jak léčit neštovice?

Puchýřky silně svědí a je důležité aby se nemocný škrábal co nejméně. Nejen že se tím horší hojení puchýřků a trvá delší dobu, ale také se zvyšuje riziko bakteriální nákazy v rozškrábaném místě a tedy i vzniku jizev. Jelikož jde u neštovic o virové onemocnění, podávání antibiotik nemá smysl.

Léčí se pouze symptomaticky a to tak, že se ošetřují puchýřky. Ty by měly co nejrychleji zaschnout a vysušit se. Proto je ideální je natírat tekutým pudrem. Existuje i varianta s mentolem, který místo lokálně znecitliví a pomáhá proti svědění. Podobně působí i přípravek Tanno Hermal lotio.

Proti svědění je možné podat i antihistaminika – pro děti kapky Fenistil nebo Claritine pro dospělé. Tyto léky mají sedativní účinek a pomohou lépe usnout a puchýřky si v noci neškrábat. Zvýšenou teplotu je možné tlumit běžně užívanými léky proti bolesti, jako jsou Panadol nebo Nurofen.

Vhodnou alternativou pro zmírnění svědění a k vysušení puchýřků je i 100% tea tree oil, který se nanáší stejně jako tekutý pudr na každý puchýř zvlášť. Při ošetření citlivých částí sliznic jej nařeďte 1:5 s vodou.

Jak zvládnout období neštovic 

  • Koupání a máčení puchýřů neštovic není vhodné. Nemocného je lepší krátce a rychle osprchovat a následně opatrné osušit přikládáním ručníku, aby se puchýřky neporušily. 
  • Noste pohodlné oblečení a zvláště dětem dávejte bavlněné kojenecké oblečení, které nebude pokožku dráždit.
  • Až do zaschnutí všech puchýřků nechte nemocného doma. To trvá přibližně 14 dní. Nejenže tím zamezíte šíření viru neštovic, ale také dítě chráníte před další infekcí. V tomto období je totiž imunita oslabená a může dojít k nákaze další nemocí.
  • Pokud nemá nemocný další zdravotní komplikace, není nutná akutní návštěva lékařské ordinace. Alternativou může být telefonická konzultace a upovědomení lékaře. Zabráníte tak dalšímu šíření viru, obzvlášť v dětském kolektivu.
  • Dbejte na čistotu rukou a krátce ostříhané nehty. To má největší vliv na další zanícení škrábaných puchýřů.
  • Nevystavujte zbytečně dítě přímému slunci. Pot, horko a sluneční záření zhoršují průběh onemocnění.

Ten, kdo překonal neštovice jednou, má už celoživotní imunitu a při dalším setkání imunitního systému s virem s ním dokáže sám bojovat.

Po překonání nemoci se ale virus ukládá v gangliích nervových buněk, kde přecházení do latentního stádia. V pozdějším věku a při oslabené imunitě se nákaza projevuje i jako pásový opar.

Vše pro problémy s kůží Vše na opary

Vše co byste měli vědět o neštovicích

Plané neštovice, odborně varicela, jsou vysoce infekční virové onemocnění, typické pro dětský věk. Původcem onemocnění je virus Varicella – zoster (HHV-3) z čeledi Herpesviridae. Výhradním hostitelem, tedy tím, kdo může onemocnět, je člověk.

Pravé neštovice, dříve nazývané černé neštovice, odborně variola, byla prudce nakažlivá akutní choroba, způsobená virem z čeledi Poxviridae. Jednalo se o jedno z nejnebezpečnějších život ohrožujících onemocnění s vysokou úmrtností.

Ještě ve 20. století, kdy se část dnešní populace ještě narodila, byly neštovice příčinou úmrtí 300-50 milionů lidí. Ještě koncem šedesátých let 20. století onemocnělo 15 milionů lidí a 2 miliony zemřely.

Díky předchozímu soustředěnému programu očkování byly pravé neštovice 8. 5. 1980 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za eradikované, tedy zcela vymýcené.

Po ukončení vakcinačního programu ovšem již nová generace není vůči chorobě imunní a virus sám pravděpodobně stále existuje v některých laboratořích.

Na tato fakta je zapotřebí velmi upozorňovat a hovořit o nich, zejména s přihlédnutí k současné antivakcinační hysterii části populace.

Jak onemocnění probíhá?

Virus planých neštovic se přenáší kapénkovou cestou při přímém kontaktu s nemocným. K nákaze virem planých neštovic dochází nejčastěji mezi 4 a 8 lety věku. Inkubační doba je 10-21 dnů. Poté se mohou objevit první, nespecifické příznaky, tzv. prodromy, které ohlašují příchod onemocnění. U malých dětí obvykle nebývají.

Výraznější jsou u dětí starších 10 let a u dospělých mohou být i závažnější. Příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, žaludeční potíže, někdy svědění pokožky. Bolesti hlavy a horečka každopádně ohlásí příchod neštovic zhruba 24 až 36 hodin před výskytem první neštovičky – a v této chvíli začíná být pacient infekční.

Tyto prodromální příznaky předcházejí příznaky klinické o 3-4 dny. 

Výsev puchýřků

Pro plané neštovice je typická vyrážka, svědivé puchýřky vznikající z 2 až 3 mm velkých skvrnek, z nichž se po několika dnech stávají puchýřky vyplněné čirou tekutinou, která později přechází do mléčné. Puchýřky jsou 3 až 6 mm velké, během 6-8 hodin z nich vznikají krusty.

Vyrážka typicky začíná na hlavě, odkud se postupně šíří přes trup na končetiny, ale může se vyskytnout také na sliznici nosohltanu, na sliznici horních cest dýchacích, v konečníku, v pochvě nebo na očních víčkách a na spojivkách.

Výsevy puchýřků se objevují ve vlnách v intervalu 3-5 dní, proto je typický současný výskyt různých stádií vyrážky, kdy mohou být některé puchýřky už téměř zhojené a jiné se teprve vytváří.

 Akutní fáze onemocnění trvá obvykle 4 až 7 dní, do 20 dní se pak zahojí kožní projevy. Teprve po vytvoření krust na všech neštovičkách přestává být pacient infekční.

Virus prostupuje také placentou, kdy je možná infekce plodu, která může vést k těžkým vrozeným defektům. U novorozenců se mohou plané neštovice rozvinout v progresivní varicelu s postižením různých orgánů včetně centrálního nervového systému. 

Jak onemocnění léčit? 

Plané neštovice se zhojí i bez léčby, proto stačí tlumit projevy onemocnění. Protože je toto onemocnění způsobené virem, není léčitelné antibiotiky.

U běžných případů se nepoužívá ani antivirová terapie, jen u pacientů s komplikacemi, anebo u pacientů, kteří trpí nějakou základní závažnou diagnózou, kterou by plané neštovice zkomplikovaly.

Osobám s velmi špatnou obranyschopností je možné podat hotové protilátky proti varicele, tzv. lidský varicella zoster imunoglobulin, nebo lék proti herpetickým virům. 

Tekutý pudr ano, či ne?

Léčba planých neštovic je léčba je symptomatická. U léků proti horečce, u dětí nepoužíváme salicyláty pro riziko rozvoje Reyova syndromu.

Proti svědění podáváme perorální antihistaminika (léky proti projevům alergie).

Samotné puchýřky se neošetřují, po jejich prasknutí, ke kterému dojde během krátké doby, řádově den dva, se eroze ošetřují vysušujícími a dezinfekčními lotii a krémpastami.

Pudry, ani tekuté, nejsou pro léčbu vhodné. Po jejich použití vzniknou krusty, pod nimiž se pokožka špatně hojí. Pokud dojde k sekundární infekci poškozené pokožky, jsou na místě antibiotické masti. Kůže v místě výsevu se nechává volně dýchat, hojící proces se tím urychlí. 

Zajímavé:  Léky Na Snížení Hmotnosti?

Existuje vakcína proti planým neštovicím? 

Proti nemoci existuje účinná vakcína, která však není součástí pravidelného očkování. Vhodná je pro děti, které do dorosteneckého věku, které varicelu neprodělaly a děti, které trpí nějakou základní závažnou diagnózou, kterou by plané neštovice zkomplikovaly. 

A jak je to u dospělých, má u nich smysl se nechat očkovat?Očkování dospělých, kteří v dětství plané neštovice neprodělali, je zvláště vhodné. Zejména u zdravotníků nebo učitelů, kteří mají vysokou pravděpodobnost nákazy.

V České republice je vakcinace proti varicele dobrovolná, některé zdravotní pojišťovny na ni přispívají ze svých preventivních balíčků. Očkování mohou podstoupit děti od jednoho roku i dospělí, aplikují se dvě dávky v rozmezí šesti týdnů.

U zdravých dětí do 13 let je ochrana očkováním před onemocněním planých neštovic téměř 100 %. U dospělých činí jistota ochrany asi 90 %.

Vznikají při neštovicích komplikace?

Nejčastější komplikací planých neštovic je sekundární bakteriální infekce způsobená zejména stafylokoky a streptokoky. Infekci si pacient sám často zanáší do rány škrabáním svědivých míst.

Vzácně se může objevit postižení centrální nervové soustavy – zánět mozečku (cerebellitis), který vznikne do týdne od výsevu vyrážky, nebo generalizovaná encefalitida či aseptická meningitida – zánět mozkových blan.

U osob s narušenou imunitou se mohou objevit závažné komplikace – varicelový zápal plic, meningoencefalitida anebo hepatitida. Onemocnění planými neštovicemi během prvních pěti měsíců těhotenství může vést k poškození plodu. 

Existuje souvislost mezi planými neštovicemi a pásovým oparem?

Po prvotní nákaze přetrvávají původci choroby v některých nervových buňkách v němé, latentní formě a infekce může být po letech či desetiletích znovu aktivována. U dospělých může vyvolat nepříjemné onemocnění – pásový opar – herpes zooster.

Je dobré si zapamatovat, že…

  • Plané neštovice jsou vysoce infekční onemocnění, kterým onemocnění prakticky celá dětská populace a část dospělé populace. 
  • Většinou se jedná o lehké až středně těžké onemocnění, které probíhá tím hůře, čím je věk pacienta vyšší anebo trpí nějakou komorbiditou – tedy jiným závažným základním onemocněním. 
  • Jako virózu je plané neštovice zapotřebí léčit klidovým  režimem, léky na snižování teploty, tlumení svědění, léky na ošetření pokožky. V období rekonvalescence je zapotřebí dostatek vitaminů a v případě zbytkových jizviček po vyloupaných stroupkách je nutná ochrana proti UV záření tak, aby nevznikly nežádoucí pigmentace. 
  • Po dobu onemocnění je nutno dodržovat hygienicko – epidemický režim a děti neposílat do kolektivu. 
  • Jedinci, kteří do období dospívání neprodělali neštovice, by si měli nechat nabrat protilátky proti varicele a v případě negativního výsledku, tedy nepřítomnosti protilátek po prodělané nemoci se nechat naočkovat.   

Plané neštovice: příznaky, léčba (varicella)

Plané neštovice představují vysoce nakažlivou akutní
chorobu
, která je způsobená lidským Herpes virem,
tzv. HHV-3 (Varicella Zoster Vir). Jedná se o DNA vir, jenž je příbuzný
virům, které mohou za onemocnění infekční mononukleózou nebo opary.

Nejčastějšími oběťmi tohoto viru jsou děti od tří do deseti let.
U těchto pacientů je průběh nemoci zpravidla bezproblémový, avšak
u dětí v pubertálním období nebo u dospělých již mohou nastat
vážnější komplikace. Virus planých neštovic se šíří
vzduchem
(kapénková infekce) nebo přímým
kontaktem
s nakaženým.

Rizikové faktory planých neštovic

Asi nejvýznamnějším faktorem je přímý kontakt
s osobou, která má plané neštovice, anebo s jejím oblečením nebo
předměty, které svým dotykem kontaminovala.

Nebezpečí také představuje vyšší věk pacienta.
S rostoucím věkem úměrně roste i riziko případných komplikací, které
varicellu doprovázejí (meningoencefalitida, pneumonie atd.).

Nejhladší
průběh této nemoci se vyskytuje u dětí ve věku od tří do deseti let,
naopak komplikovaný průběh je zaznamenáván u pubescentů, adolescentů,
těhotných žen, novorozenců a lidí s oslabeným imunitním systémem.

Prevence planých neštovic

Plané neštovice jsou přenášeny přímým kontaktem s infikovanou
osobou, vzduchem nebo předměty, které jsou kontaminované sekrety kožních
puchýřků nebo sekrety dýchacího systému. Ročně touto chorobou onemocní
přibližně 35 000 lidí.

Je nutné, aby se před nákazou, tudíž izolací od nakažených osob,
chránili zejména novorozenci a lidé, kteří mají oslabenou imunitu,
protože u nich je průběh varicelly velice komplikovaný a její následky
mohou být fatální.

Účinnou prevencí před nákazou planými neštovicemi je
očkování. Toto preventivní opatření nám dává
88 procentní jistotu, že se nenakazíme tímto onemocněním a téměř
stoprocentní ochranu proti jakýmkoli komplikacím. V České
Republice
je vakcinace proti varicelle dobrovolná a
zdravotními pojišťovnami nehrazená.

Člověk si tedy očkování musí finančně zajistit sám. Jedna vakcína
stojí přibližně 1400 Kč. Očkování mohou podstoupit děti od jednoho
roku do dvanácti let. Těm stačí pouze jedna dávka.

U dětí starších
dvanácti let a u dospělých je třeba aplikovat dávky dvě, a to v rozmezí
šesti týdnů.

Avšak tato vakcína nesmí být aplikována během
těhotenství a nejméně tři měsíce před otěhotněním (fertilizací).

Očkováním proti planým neštovicím

Jaké jsou nejnovější poznatky o očkování proti planým neštovicím?
Je lepší nechat je proběhnout či se raději naočkovat? Zeptejte se
lékařek v Poradně
o očkování.

Příznaky a projevy planých neštovic

Virus do člověka vstupuje skrz sliznici a lymfatickou tkáň horních cest
dýchacích. Zde se virus pomnoží a putuje do dalších částí
organismu.

Nejdříve nastává inkubační doba, která trvá zhruba čtrnáct až
šestnáct dní.
Po tomto období, které s sebou neneslo žádné známky nákazy, se objevují
první nespecifické příznaky, které jsou označovány jako tzv.
prodromy.

U nemocného člověka je pozorována
zvýšená teplota nebo zimnice a mohou nastat žaludeční
problémy nebo průjem. Významným signálem je
počínající svědění a bolest kůže
v místě, kde se později vytvoří puchýřky.

Tyto všechny potíže jsou
markantnější zejména u osob starších deseti let.

Jeden až dva dny před vznikem prvních neštoviček pacient trpí
urputnou bolestí hlavy a vysokou horečkou.
Právě v tomto období začíná být člověk schopen infikovat vzdušnou
cestou nebo přímým kontaktem i ostatní, a proto by měl zůstat
v izolaci.

Poté dochází k plnému propuknutí nemoci. Začínají se tvořit tzv.
neštovičky, které se mohou vyskytovat v pěti vývojových
stádiích. Nejprve se objeví drobná zarudlá skvrnka,
makula. Ta zvětší svůj objem a vyroste z ní svědivý
pupen, toto stadium se označuje jako tzv. papula.

Na tomto
pupenu se vytvoří vezikula, puchýřek
naplněný čirou tekutinou. Poté, co se tekutina zakalí,
vznikne hnis a puchýřek se přemění na
pustulu. Po nějaké době puchýřky prasknou, vysuší se a
vytvoří se na nich tzv. krustičky, které se po jednom až
dvou týdnech odloupnou.

Člověk nemůže nikoho infikovat teprve poté, co se
na všech puchýřcích vytvoří krusty.

Tyto svědivé puchýřky vznikají nejprve ve
vlasaté části hlavy
, v obličeji a na
trupu a posléze se tvoří i na
končetinách. Můžeme je však nalézt i na sliznici
nosohltanu, na sliznici horních cest dýchacích, v konečníku, v pochvě a
na očních víčkách.

Tato vyrážka se netvoří najednou, ale postupuje v jakýchsi
vlnách. Puchýřky se tvoří zhruba pět dní, během nichž
je můžeme na těle pozorovat jak ve stádiu makuly, tak ve stádiu, kdy už se
tvoří krustička.

Stupeň vyrážky je variabilní. Většinou tělo zasype dvě stě
až tři sta puchýřků
. Někdy jich však může být i méně než
deset a ve vzácných případech se jich může vytvořit až půl druhého
tisíce.

Akutní fáze tohoto onemocnění trvá přibližně čtyři až sedm dní.
Až po dvaceti dnech vyrážka vymizí.

Virus planých neštovic patří do skupiny tzv. herpes virů, které mají
schopnost přejít do stádia latentní infekce, kdy je virus
usazený v nervových gangliích, nevyvolává však žádné známky své
přítomnosti a není ani zlikvidován imunitním systémem.

Pokud již jednou člověk prodělal plané neštovice, vytvořilo si jeho
tělo protilátky, které chrání jeho organismus před
další nákazou varicelly po celý život. Proto se téměř nevyskytují
případy, kdy by člověk onemocněl touto chorobou dvakrát za život.

V některých případech (např. při postižení příslušného
nervového ganglia dorzálního míšního kořenu u systémového
onemocnění) však může dojít k probuzení viru, který prozatím
zůstával v klidu. Ten se opět projeví nejčastěji vznikem
pásového oparu.

Jen zřídkakdy je tato nemoc ukončena smrtí. Samotná varicella smrtelné
následky nemá, k úmrtí může dojít u dospělých, které postihla
primární virová pneumonie.

Léčba planých neštovic

  • Protože jsou plané neštovice virového původu, nelze k jejich léčbě
    použít antibiotika.
  • Pacientovi je doporučováno puchýřky mazat tekutým
    pudrem
    nebo antiseptickou mastí, které urychlují
    vysychání vyrážky, zmírňují svědění a brání další infekci.
  • Dále jsou nemocnému předepisovány léky proti horečce
    (antipyretika) či léky proti bolesti hlavy.

Pokud dojde ke komplikacím a dojde ke vzniku progresivní varicelly nebo
varicellové pneumonie, je třeba použít tzv. acyclovir,
který zabraňuje rozmnožování viru a tlumí jeho dopad na organismus.

Zajímavé:  Leky Na Zastavení Laktace?

Acyclovir je dostupný buď v tabletové anebo injekční formě. Tato metoda
je však využívána jen v nejzazších případech.

Je důležité nemoc ohlásit svému praktickému lékaři.

Člověk, který má plané neštovice s nekomplikovaným průběhem, by
měl zůstat doma v izolaci, a to po dobu nejméně pěti dnů
od vzniku vyrážky nebo do úplného vyschnutí puchýřků.

Pacienti trpící různými doprovodnými komplikacemi musí
být hospitalizováni. V tomto případě musí setrvat také
v přísné izolaci a jejich prádlo a různé předměty musí být
pravidelně dezinfikovány, aby nedošlo k infekčnímu přenosu na
ostatní lidi.

Jak si mohu pomoci sám

V případě, že onemocníte planými neštovicemi, je nutné, abyste byli
trpěliví, překonali otravné svědění puchýřků a hlavně si vyrážku
neškrábali. Mohlo by tak dojít k zanícení a další
infekci a průběh léčení by se velice zkomplikoval.

Používejte předepsané tekuté pudry a masti, které vám od svědění
uleví. Nanášejte je však v rozumné míře, poněvadž tlusté vrstvy mohou
zabraňovat vysychání puchýřků.

Pakliže máte horečku a bolesti hlavy, použijte patřičné léky.

Komplikace planých neštovic

Plané neštovice mohou být doprovázeny dalšími potížemi, které
komplikují léčebnou terapii a zdravotní stav pacienta.

Jedním z nich může být například sekundární bakteriální
infekce
způsobená stafylokoky.

Další komplikace s sebou přináší varicellová
pneumonie
(zápal plic), která se projevuje zejména u dospělých
kuřáků. Dále také meningoencefalitida ** (zánět mozkových blan)
nebo **zánět jater
, které se často projevují u starších
pacientů a u lidí s oslabenou imunitou.

Je třeba si uvědomit, že virus prochází i placentou a infekce plodu
s sebou nese fatální následky, např. těžké vrozené
defekty
. Pakliže je matka postižena planými neštovicemi v období
pěti dnů před porodem nebo dva dny po porodu, novorozenec je zpravidla
postižen tzv. neonatální varicellou, která představuje vysoké riziko smrti
pro dítě.

U novorozenců, pubescentů, adolescentů, těhotných žen a lidí
s oslabenou imunitou může dojít k tzv. progresivní
varicelle
, která má negativní dopad na viscerální orgány. Jako
příznaky můžeme pozorovat silné bolesti břicha nebo krvácivé kožní
projevy.

O planých
neštovicích najdete informace i na eMimino.cz

DISKUSE

Další názvy: varicella, neštovice

Plané neštovice

Plané neštovice (Varicella) jsou vysoce nakažlivé onemocnění postihující především děti. Onemocnění planými neštovicemi postihuje většinu dětské populace. Nejpostiženější skupinou jsou předškolní a mladší školní děti.

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.

Přenos

Přenos se děje vzdušnou cestou kapénkami, tzn. kašláním, kýcháním, smrkáním, tedy při bližším kontaktu s nemocným. Často se nemoc šíří v rámci kolektivních zařízení. Epidemický výskyt je cyklický v 3-5 letých intervalech a závisí na promořenosti dané populace.

Zdroj nákazy

Virus planých neštovic (Varicella-Zoster) se přenáší vzduchem při kontaktu s nakaženým člověkem, který je v inkubační době nebo v prvních několika dnech klinického onemocnění.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Inkubační doba trvá obvykle 10–21 dní.

Příznaky

Plané neštovice se projevují zvýšenou teplotou, celkovou únavou a četnou vyrážkou. Vyrážka se vysévá ve vlnách po dobu 2–6 dnů, svědí a postupně se mění v pupínky a stroupky.

K výsevu dochází nejprve v oblasti hlavy (obličej, vlasy, víčka), později na hrudníku, někdy na celém trupu.

U zdravých dětí probíhá onemocnění zpravidla bez komplikací, u dospělých je průběh onemocnění těžší a častěji vznikají komplikace – především u chronicky nemocných osob, oslabených osob po transplantaci, chemoterapii apod.

Virus planých neštovic je nebezpečný zejména v době těhotenství ženy, pokud v dětství onemocnění neprodělala nebo proti němu nebyla očkována. Infekce v prvních třech měsících těhotenství nebo během dnů kolem porodu může vážně poškodit plod, způsobit potrat či závažné onemocnění novorozence.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Nejjistější formou prevence proti planým neštovicím je očkování. Vakcinace snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v průběhu života.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Neštovice – jak je poznat a léčit

Neštovice – infekční onemocnění, se kterým se u dětí setká skoro každá maminka. Původcem neštovic je virus. Existují dva druhy neštovic – pravé neštovice (černé neštovice) a plané neštovice. Smrtelně nebezpečné pravé neštovice byly díky očkování skoro stoprocentně vymýceny, takže se již mezi lidmi nevyskytují.

Pro děti jsou typické plané neštovice. Nejčastěji se vyskytují u dětí předškolního a školního věku, přenos neštovic je však možný i v dospělém věku.

Velmi nebezpečné jsou neštovice pro těhotné ženy, virus může vážně poškodit plod.

Jak poznat, že se jedná právě o neštovice, jaké mají neštovice příznaky, jak se chránit a jak probíhá léčba neštovic? Těmito tématy se zabývá následující článek.

Jak dochází k neštovicové nákaze

Obvyklá nákaza neštovicemi probíhá v dětském kolektivu nižšího věku, tedy cca od 2 do 10 let. Je více způsobů, jak se přenáší neštovice. Přenos probíhá přes přímý kontakt nebo kapénkovou infekcí, případně neštovice u miminka z maminky na plod v placentě.

Dětské neštovice nejsou v našich podnebních podmínkách ničím výjimečným, epidemie přicházejí v pravidelných vlnách koncem zimy a na jaře. Poměrně dlouhá inkubační doba neštovice řadí mezi velmi nepříjemné nemoci, zvláště pak neštovice u dospělých.

Od začátku nákazy až do viditelných příznaků nemoci může uplynout 10 až 25 dní.

Jak dlouho bude po styku s někým, kdo má neštovice, inkubační doba obvykle trvá? U většiny lidí se jedná o dobu okolo 14 dní. Infekčnost neštovic je vysoká. Bohužel je nakažený infekční již v době, kdy se u něj ještě neprojevila virová vyrážka ani puchýřky na těle nebo svědivé pupínky. Navíc mohou probíhat neštovice bez teplot.

Jak závažné jsou neštovice

Neštovice u dětí, tedy plané neštovice, nejsou rozhodně tak vážné jako plané neštovice u dospělých. Neštovice v těhotenství mohu způsobit nejen poškození plodu, ale také potrat či předčasný porod. I neštovice u kojenců, hlavně u novorozenců, mohou být závažnou komplikací. Neštovice u nich vyžadují speciální léčbu.

Také děti od 13 let mohou mít po prodělání neštovic problémy, silné bolesti v břiše, krvácení a poškození vnitřních orgánů. Potíže způsobují neštovice i lidem se sníženou imunitou.

Může dojít na zánět plic, jater nebo mozku. Komplikované neštovice léčba doma nezvládne, je nutná hospitalizace a nasazení silnějších antivirotik.

Virus se přenese při kontaktu s nemocným, bohužel nákazu hned nepoznáme.

Jak rychle se projeví neštovice? Začátek je již jeden až dva dny předtím, než se objeví vyrážka, puchýřky, pupínky na těle. V té době již nemocný může nakazit své okolí.

Plané neštovice – příznaky

Jak začínají neštovice? V inkubační době do tří neděl se nemusí projevit žádné příznaky neštovic. Virus se množí v dýchacích cestách, dostává se do krevního oběhu a drah lymfy. Postižený je unavený, může mít zvýšenou teplotu.

Jak poznat neštovice? Začátek neštovic může vypadat jako jiné nemoci, bolesti hlavy, rýma, nechuť k jídlu. Objeví se červené pupínky na těle u dětí, vyrážka na břiše, pupínky po těle – neštovice. Průběh je pak rychlý.

Jak vypadají neštovice? Vytvoří se menší puchýřky, plné infekční tekutiny. Typická je vyrážka u dětí na hrudníku, ale neštovičky se objevují i na jiných částech těla.

Jako nebezpečí je kvalifikován výsev v oblasti genitálu nebo na ústní sliznici. V průběhu 2 až 6 dní staré puchýřky vysychají a tvoří se nové.

Stroupek se odloupne, ale pokud by se postižený škrabal, může si způsobit infekci a jizvičky.

Léčba neštovic

V průběhu léčby cítí nakažený silné svědění, které ho vede ke škrábání puchýřků. To lze odstranit rychlým vysušením a zaschnutím. Zde pomáhá pudr na neštovice. U virových onemocnění se nepodávají antibiotika, pouze léky na bolest, zvýšenou teplotu nebo antihistaminika. Musí být omezeno koupání, stačí rychlá sprcha a následné osušení.

Dětské oblečení by mělo být pohodlné a ideálně z bavlny. Nemocný musí dodržovat léčebný režim, trvající minimálně 14 dní. V té době musí zůstat doma. Děti by měly mít čisté a ostříhané nehty, aby nezanesly do puchýřků infekci.

Vyvarovat by se měl nemocný i slunění, horku a pocení, které průběh neštovic jen zhoršují. Podpořit léčení mohou další léky vhodné nejen na neštovice -homeopatika. Ta zmírňují svědění, urychlují průběh onemocnění i následnou léčbu. Mohou být i prevencí vzniku jizviček.

Zajímavé:  Hormonální Léčba Při Menopauze?

Očkování proti neštovicím

Jako proti dalším onemocněním je možno očkovat se i proti planým neštovicím. Nejedná se o povinné očkování, je však lékaři doporučováno. Provádí ho dětský nebo praktický lékař.

Snižují se tak rizika komplikací, a především riziko vzniku pásového oparu, ke kterému může dojít ve vyšším věku.

Děti se očkují od věku 9 měsíců až do 12 let jednu dávkou vakcíny, starší děti a dospělí již potřebují dávky dvě s minimálním odstupem 6 týdnů. Některé pojišťovny na toto očkování přispívají.

Přečtěte si i další články:

Pásový opar – příznaky, přenos a léčba

Za pásovým oparem stojí stejný vir jako za planými neštovicemi. Ročně se s tímto onemocněním potýkají statisíce pacientů ve věku 50 let a více, objevuje se však také u mladších jedinců. Mezi první příznaky patří bolestivost v místě, kde se posléze objeví červené skvrnky, následně puchýřky a stroupky. Co všechno byste o pásovém oparu měli vědět?

Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity.

Pásový opar (herpes zoster) je bolestivé kožní virové onemocnění. Takřka každý, kdo v dětství prodělá plané neštovice, se po doléčení domnívá, že se s touto svědivou záležitostí loučí navždy.

Jenže virus (varicella zoster), který způsobuje plané neštovice, ve skutečnosti nenápadně přečkává v nervových buňkách. A přijde-li „správný“ podnět, vrací se právě v podobě pásového oparu.

Příčiny pásového oparu a inkubační doba

„Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity. To bývá časté třeba při nádorových onemocněních a léčbě cytostatiky, u HIV pozitivních ale i u řady dalších onemocnění.

Oslabení imunity může zapříčinit i dlouhodobá a přílišná námaha, stres, úraz, nedostatečná výživa či dlouhodobé užívání některých doplňků bez konzultace s lékařem,“ upozorňuje MUDr.

Marek Dvořák, praktický lékař pro dospělé a lékař služby Lékař online 24/7.

Opakovaný výskyt pásového oparu u dospělých je vzácnější a může poukazovat na jinou chorobu, která zatím spí v těle. Odhadovaná inkubační doba pásového oparu je 1 až 2 týdny.

Příznaky pásového oparu

Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání a pnutí v místě, kde cca do 2 dnů dojde k výsevu červených skvrnek.

Ty posléze vystupují nad úroveň kůže, v jejich středu se objevuje čirá tekutina – tak vznikají puchýřky.

Tekutina uvnitř zežloutne, puchýř zaschne, změní se ve stroupek, a ten se následně odlupuje (viz fotografie pásového oparu níže). Mezi hlavní příznaky pásového oparu tedy patří:

  • bolest v oblasti krku, ramen a trupu,
  • načervenalý pásek pupínků, později puchýřků a stroupků.

Nejčastěji postižená místa jsou hrudník, bedra a obličej v okolí očí. Pásový opar se ale může objevit a rozvinout vlastně kdekoliv na těle, dokonce i v oku.

Výsev puchýřků probíhá v pruzích, obvykle kopírujících průběh určitého nervového svazku.

Mezi další příznaky pásového oparu patří schvácenost, malátnost, slabost, zažívací potíže, zduření lymfatických uzlin a někdy zvýšená teplota.

Pásový opar se objevuje v pruzích, často na hrudníku nebo na břiše. Nejprve červené skvrny se transformují na vodnaté puchýřky, ty pak po prasknutí zasychají a tvoří stroupky. Foto: Fisle, Wikimedia Commons

Kde se může objevit pásový opar

Výsev puchýřků se většinou objevuje jen na jedné straně těla, přičemž může postihnout takřka kteroukoliv oblast. Bývají diagnostikovány tyto případy:

  • pásový opar na hrudníku / pod prsy,
  • pásový opar v oblasti břicha,
  • pásový opar na ruce / noze,
  • pásový opar na zádech,
  • pásový opar v obličeji / na tváři,
  • pásový opar na rtu / v ústech,
  • pásový opar na / v oku,
  • pásový opar na hlavě,
  • pásový opar na krku,
  • pásový opar na hýždích,
  • pásový opar na genitáliích.

Přenos a nakažlivost pásového oparu

Během doby výskytu puchýřků je postižený infekční a měl by se vyhýbat hlavně dětem – u těch může vyvolat plané neštovice (pásový opar je u dětí celkem vzácný).

Pro přenos pásového oparu musí proběhnout styk kůže s kůží. Osoba ohrožená nákazou navíc musí mít nějakou oděrku, jakožto vstupní bránu pro nemoc. Tudíž se přenosu nemusíte nijak zvlášť obávat, pochopitelně za předpokladu dodržování hygienických pravidel.

Pásový opar u dětí

Jak jsme již zmínili, vir způsobující pásový opar se při prvním setkání s člověkem (zpravidla s dítětem) projevuje jako plané neštovice.

Pak přetrvává v těle a napodruhé se případně ukáže ve formě pásového oparu. Ten většinou postihuje osoby zralejšího věku (50 let a více), ale může potkat i mladší jedince včetně dětí.

Příznaky, průběh i léčba pásového oparu u dětí je v podstatě totožná jako u dospělých.

Pásový opar v těhotenství

Onemocní-li těhotná žena pásovým oparem v první polovině těhotenství, může přes placentu dojít k přenosu viru na plod a k jeho poškození. Pokud nemoc propukne v období 3 týdnů před porodem, může dojít k nakažení dítěte, což se projeví zhruba v prvních 5 dnech po porodu.

Léčba pásového oparu

Aby se vir přestal šířit, je nezbytné začínající pásový opar léčit co nejdříve – ideálně do 3 dnů od prvních projevů. Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba zhruba týden (i déle). Léčba je symptomatická, léčí se projevy, nikoliv příčina nemoci. Běžně se kombinují protizánětlivé, analgetické a virostatické prostředky.

Virostatika se podávají v tabletách, v těžších případech nitrožilně. Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan). Odlišnou možností je látka valaciclovir (Valtrex).

Antibiotika se při léčbě pásového oparu podávají u starších nebo oslabených osob, a to jako prevence sekundární bakteriální infekce.

Vakcína proti pásovém oparu u nás není dostupná (od roku 2020). Dříve se očkování provádělo jednou dávkou aplikovanou hlavně jedincům nad 50 let, kteří prodělali plané neštovice. Těm, kteří plané neštovice neprodělali, poskytla vakcína imunitu proti pásovému oparu i neštovicím.

Tipy a volně prodejné léky na pásový opar

Na zmírnění bolesti se doporučuje postižené místo chladit (sáček s ledem) a podávat léky s obsahem paracetamolu.

Při léčbě pásového oparu se doporučuje zařadit do jídelníčku vitamíny B, C a minerální přípravky s obsahem zinku.

Je nezbytné vyhnout se stresovým situacím, dodržovat zdravou životosprávu a pravidelný pitný režim pro zvýšení správné funkce imunitního systému.

Ačkoliv vyrážka ukrutně svědí, v žádném případě není vhodné ji škrábat – kvůli šíření, zanesení infekce a následným jizvám.

Dále lze urychlit zasychání puchýřků aplikací tekutého pudru, naopak po zaschnutí a při odlupování stroupků je dobré místo zvláčňovat mastí s antiseptiky či antibiotiky.

Pro hladší průběh léčby se doporučuje sucho a teplo. Existují také potravinové doplňky, které při léčbě mohou pomoci.

Například L-lysin (podpora hojení), Vironal (protivirové účinky), Echinacea (zvýšení obranyschopnosti), pupalkový olej a vitamin E (pomoc při hojení kůže).

Komplikace pásového oparu

Nejčastější komplikací pásového oparu je postherpetická neuralgie (šlehavé bolesti) i po vyléčení a vymizení zjevných kožních projevů.

Někdy se také dostaví generalizovaný pásový opar. Ten je rozšířený po celém těle a může být potenciálně smrtelný. Virus se dostane do krevního oběhu či vnitřních orgánů (vnitřní pásový opar) a dokáže způsobit vážné problémy.

Komplikace může způsobit také neléčený pásový opar. Pokud onemocnění postihne některý z hlavových nervů, může dojít k bolestem ucha, ztrátě sluchu, napadení vnitřního ucha projevujícího se motáním hlavy (centrum rovnováhy), ztrátě chuti nebo paralýze obličeje. Zasáhne-li pásový opar oko, může způsobit další vážné problémy.

Pásový opar se projevuje vodnatými puchýřky s infekčním obsahem. Virus může napadnout i oko. Foto: Burntfingers, Wikimedia Commons

Co byste měli vědět o pásovém oparu?

  • Vytéká-li z puchýřků tekutina a nelze je nijak zakrýt, odpusťte si chození do práce až do doby, než puchýřky zcela vyschnou. Lékař vám vypíše neschopenku kvůli infekčnosti.
  • Při pásovém oparu jste infekční v době, kdy jsou puchýře vodnaté a postupně praskají.
  • Pro urychlení hojení puchýřů bez podráždění noste volný oděv a zakrývejte vyrážku jen nepřilnavým obvazem – tak, aby mohla dýchat.
  • Pásový opar je čitelným signálem, že váš imunitní systém není v pořádku, často značí, že byste se měl/a odpočinout.
  • Při léčbě pásového oparu buďte opatrní, co se týče babských rad. Zvláště pak jedinci citliví na agresivnější plodiny a rostliny (třeba česnek) by se jich měli vyvarovat.
  • Pásový opar není totéž jako opar na rtu – mají sice příbuzný vir, ale opar na rtu je o dost lehčí forma oparu.
  • A hlavně pamatujte na to, že při podezření na pásový opar je třeba vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, nikoliv spoléhat na „všemocnou“ domácí samoléčbu.
  • V případě obtíží se neváhejte obrátit na odborníky z EUC:
  • Dermatologové EUC

autor:

MUDr. Marek Dvořák

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector