Léčba roupů – Vše o zdraví

V poslední době přibývá případů, kdy se stále častěji objevuje u pacientů zapomenutá dětská nemoc – roupy.  Jejich počet zřejmě letos ještě poroste. Roupy, jakožto jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění, postihuje pouze lidi, nejčastěji děti. A neubrání se jim ani dospělí. 

Co jsou roupy a jak vypadají?

Roupy, neboli enterobióza, je tzv. onemocnění špinavých rukou, odborně parazitární infekce, vyvolaná červem zvaném Enterobius vermicularis, lidově roup dětský.

Tento drobný asi centimetr dlouhý červ bělavé barvy parazituje u nakažených osob v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají.

Důvodem onemocnění roupy je především nedostatečná hygiena. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou, popřípadě autoinfekcí, což znamená, že dotyčný jedinec se opakovaně sám nakazí.

Léčba roupů - Vše o zdraví

Příznaky onemocnění

Nejčastějším projevem roupů dětských je svědění v okolí řitního otvoru, které se zhoršuje v noci. Tím dochází k poruchám spánku, a tedy vedlejším příznakům jako je bolest hlavy, neurózy a u dětí noční pomočování.

Obtíže jsou největší v noci, protože právě v tu dobu samičky vylézají ven ze střeva, aby nakladly svá vajíčka. Svědění je velmi úporné a nutí ke škrábání.

Na postižené kůži mohou vznikat zanícené škrábance a povrchové hnisavé záněty.

Neváhejte navštívit lékaře!

Pokud máte u vašeho dítěte podezření na roupy, okamžitě navštivte dětského lékaře, který dítě vyšetří a onemocnění diagnostikuje. Základem diagnózy roupů je odběr anamnézy a pátrání po charakteristických obtížích. Při podezření na přítomnost parazitů přistupuje lékař k jejich mikroskopickému průkazu.

Používá se k tomu odběr z oblasti análního otvoru buď tyčinkou, nebo pomocí průhledné lepicí pásky. Odběry se provádí ráno před umytím a první stolicí. Alespoň jeden den předtím by si pacient neměl umývat oblast konečníku. Odebraný materiál se zkoumá pod mikroskopem a pátrá se po přítomnosti vajíček.

Léčba roupů - Vše o zdraví

Léčba – jak se zbavit roupů?

Cílem léčby je zahubit všechny žijící roupi v trávicím systému. Slouží k tomu několik různých léků, antiparazitik. Obvykle stačí jednoduchá léčba sestávající z jediné jednorázové dávky. Současně s nemocným je třeba přeléčit i ostatní členy jeho rodiny nebo kolektivu (např. v mateřské školce).

Prevence proti roupům.

Nezbytnou součástí léčby jsou pak režimová opatření, bez kterých nemůže být léčba nikdy účinná.

Jedná se o dodržování hygienických zásad, tedy o mytí rukou po toaletě, před jídlem, důkladné mytí celého těla, především pak konečníku, a stříhání nehtů na krátko.

Důležité je též vyvařování prádla a žehlení, střídání ručníků, osobního a ložního prádla. V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti.

Léčba roupů - Vše o zdraví

Komplikace spojené s roupy

V případě nezahájení léčby včas se může onemocnění rozvinout a objeví se průjmy, noční pomočování, svědění, vaginální výtok spojený se svěděním a vyrážkou. Při průniku červů výš v pohlavních orgánech může dojít k zánětu močového měchýře, vzácně až zánětu ledvin.

Určitě tedy mějte na paměti, že tato nemoc patří mezi velice rozšířené a jediné, co v boji proti ní může pomoci, je dodržovat výše uvedená opatření. A pokud se s touto nemocí setkáte, přejeme klidný průběh a brzké uzdravení.

Zapomenutá nemoc se vrací. Roupů je nejvíc za deset let

Případů, jako je ten Jůlinčin, zaznamenají odborníci málo. Střevní parazit většinou žádné komplikace u pacientů nevyvolá, potrápí jen nepříjemným svěděním. Přesto by se měli mít lidé podle lékařů na pozoru. Paraziti totiž v Česku útočí stále častěji: třeba právě roupů zdravotníci letos napočítali nejvíce za deset let.

Přečíst článek ›

Léčba roupů - Vše o zdravíZdroj: Deník„Počet nahlášených případů se zvedl na trojnásobek,“ přiznávají pracovníci z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí při Státním zdravotním ústavu.

Zatímco ještě v roce 2010 řešili lékaři jen kolem čtyř stovek případů, loni už jich bylo přes tisícovku. Letos budou statistiky ještě daleko vyšší – jen od ledna do července totiž zdravotníci zaznamenali 637 pacientů s enterobiózou.

Návrat červíka

„Dá se říci, že lékaři poslední dobou na tuto chorobu tak trochu pozapomněli. Nyní se ale vrací,“ uvedla Zuzana Čermáková z Ústavu klinické mikrobiologie při Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly se proto musí lidem riziko parazitálních onemocnění znovu připomenout. „Je pravda, že ani na ministerstvu už jsme tuto otázku dlouho neřešili, protože nás dlouho žádná větší epidemie nepotrápila,“ řekl Prymula.

Přečíst článek ›

Přitom riziko parazitálních onemocnění podle něj opravdu stoupá, a to kvůli stále větší oblibě cest do exotických zemí. Desetina turistů se totiž vydává do oblastí tropů a subtropů, kde obecně panují nižší hygienické standardy.

Nalepte pásku

Podle epidemiologa Rastislava Maďara ale může mít rostoucí četnost parazitárních nákaz i mnohem jednodušší vysvětlení: může souviset s vyšším počtem předškolních dětí. Právě roupy jsou totiž typickou chorobou dětských kolektivů. „Hrát roli tedy bude i síla jednotlivých ročníků a zavedení povinné předškolní docházky,“ podotkl Maďar.

Roupy jsou ale podle něj většinou banálním onemocněním, které lze snadno řešit. V některých případech červ uhyne dokonce bez jakékoli léčby, v komplikovanějších pomohou tablety. „Jednoduchá je i prevence. Rodiče by měli dětem zastřihovat nehty nakrátko a dbát na pečlivou hygienu rukou,“ doporučuje lékař.

Přečíst článek ›

Jestli dítě roupy skutečně „chytilo“, rodiče poznají tak, že mu ráno před hygienou konečníku nanesou na řitní otvor průhlednou lepicí pásku. „Ta se následně přiloží na sklíčko a pozoruje pod mikroskopem,“ doplňuje Maďar. Vajíčka tohoto parazita se podle něj poznají tak, že mají tvar kávového zrna.

Roup je bílý červík, jehož velikost se pohybuje jen kolem několika milimetrů. Žije v tenkém a tlustém střevě člověka. Samičky během spánku hostitele vylézají z konečníku ven a kladou vajíčka v jeho okolí. Onemocnění vyvolané tímto parazitem se nazývá enterobióza.

Roupy u dětí i dospělých – přírodní léčba

O roupech se příliš nemluví, ale jsou velmi rozšíření zejména mezi malými dětmi a bohužel se často vrací. V tomto článku se dozvíte, jak na roupy u dětí i dospělých přírodní léčbou.

Když byly nejmladšímu synovi 4 roky, dostal roupy. Protože jsem se s nimi setkala poprvé a měla jsem za to, že něco takového ve skutečnosti neexistuje, zabrousila jsem na internetové diskuze, abych o roupech něco zjistila.

A byla jsem velmi překvapená, jak rozšíření jsou hlavně mezi malými dětmi a že ve spoustě rodin se jich nemůžou dlouhodobě zbavit. Nám se jich podařilo zbavit rychle a už nikdy se nevrátily.

Co to jsou roupy

Roupy jsou jedno z nejčastějších onemocnění parazity u člověka. Nejčastěji je mají malé děti, které si je často předávají ve školce mezi sebou. Ale často se vyskytují roupy i u dospělých. Důvodem přenosu roupů je špatná hygiena, nemytí rukou zejména po toaletě a před jídlem.

Příznaky, že má vaše dítě roupy

  • svědění v okolí konečníku hlavně v noci
  • bolesti břicha
  • jako vedlejší příznaky se může objevit bolest hlavy, pomočování dětí, výtoky a záněty močových cest, průjmy

Roupy mají nejvyšší aktivitu večer po usnutí.

Náš malý se chvilku po usnutí vzbudil a s pláčem přišel, že ho bolí bříško a zadeček. Okolí konečníku měl zarudlé a tak jsem vždy namazala krémem, který mu ulevil a během chvilky usnul.

Do rána bolesti vždy přešly a tak mě nenapadlo, že by šlo o vážnější problém.

Divila jsem se, proč je tak často opruzený, když ani jako miminko na to příliš netrpěl. Mazáním zadečku mastičkou jsem nevědomě pomáhala proti roupům. Oni totiž v noci vylézají z konečníku ven, aby v okolí zadečku nakladli vajíčka. Proto vzniká zarudnutí a svědění.

Když se bolesti bříška objevovaly častěji, zašli jsme k doktorce a ta roupy potvrdila. Dala nám nějaký lék, který si měl vzít 2x po měsíci. Jenže problém u tohoto léku je ten, že zničí jen vylíhlé roupy, nelikviduje vajíčka. A ta vždy nějaká jsou a tak je celkem problém roupy vymýtit. Lék není bez vedlejších účinků a nemůžete ho dítěti dávat častěji.

Po dvou měsících se zdálo, že roupy jsou na ústupu. Udělali jsme vše, co se doporučuje, dodržovali jsme zvýšenou hygienu. Ale za pár měsíců se malý opět krátce po usnutí vzbudil s bolestí bříška. Byla jsem zoufalá, že se jich nikdy nezbavíme.

Léčba roupů - Vše o zdraví

Co pomáhá na dětské roupy?

A pak mi to došlo! Vždyť mám doma křemelinu. Používám ji sama a mám s ní výborné zkušenosti. Křemelina je přeci přírodní lék proti plísňím a parazitům. K doktorce jsme tentokrát pro lék na roupy už nešli, ale začala jsem pravidelně dávat synovi křemelinu ráno do jogurtu. Pro dítě stačí jedna lžička.

Křemelina má mikroskopické ostré hrany a tím zabije všechny parazity ve střevě a střevo zároveň čistí. Nemá žádné nežádoucí účinky, a tak ji můžete podávat klidně 2 měsíce bez přestávky a tím dosáhnete likvidace veškeré populace roupů i případně jiných parazitů. Pokud se v rodině vyskytli roupy, měli by křemelinu brát preventivně všichni členové rodiny.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Od té doby máme od roupů klid. Křemelinu dávám preventivně dál, ale třeba jen jednou týdně, jak si vzpomenu. Pokud by si zas nějaké roupy přinesl domů, tak je křemelina zlikviduje dřív, než stihnou naklást vajíčka a rozmnožit se.

Roupy u dětí léčba přenos

Co dělat, aby se roupy dál nešířili?

Když se objeví roupi, je důležité dodržovat zvýšenou hygienu. Každý den měnit pyžamo, často povlékat postele. Pyžamo, povlečení i spodní prádlo je třeba vyvařovat, aby se zničila vajíčka roupů.

Všichni členové rodiny si musí mít často ruce. U postižených je nutné minimálně 2 x denně (hlavně ihned po probuzení) důkladně teplou vodou a mýdlem omýt intimní partie, zejména okolí konečníku. Dětem je nutno pravidelně stříhat nehty na krátko, aby jim za nehty nezůstávala vajíčka roupů, která potom při jídle spolknou.

Prevence proti roupům

Chcete mít jistotu, že vaše dítě roupy nechytí? Pořiďte si preventivně křemelinu a dejte mu ji čas od času třeba do jogurtu. Křemelina má spoustu příznivých zdravotních účinků a můžete ji bez obav používat i delší dobu. Vyhnete se tak nutnosti používat léky na roupy.

Roupy u dětí léčba přenos

Jak je léčit roupy u dětí a jak se projevují

Dětská infekce roupy je jedna z nejčastějších lidských střevních infekcí. Roup dětský je malý nitkovitý červ. Má bílou barvu a délku 1-2 centimetry. U infekce roupy se také můžete setkat s názvy enterobióza nebo oxyuriáza.

Co je to nákaza roupy?

Infekce roupy je nejčastější se vyskytující nákaza parazity u lidí.

Infekce se šíří velmi snadno, nejčastěji se vyskytuje u dětí předškolního a mladšího školního věku a v jejich rodinách.

Infekci roupy lze úspěšně léčit léky, avšak i po vyléčení se infekce v mnoha případech může objevit znova. Obecně se není třeba obávat dlouhodobějších dopadů na zdraví.Takové následky jsou spíše výjimečné.

Jak roupi vypadají?

Léčba roupů - Vše o zdravíRoup dětský (skutečná velikost 6-20mm)

Jak se infekce roupy u dětí projevuje?

V mnoha případech se u dětí vůbec žádné příznaky vyskytovat nemusí. Pokud však na infekci roupy máte podezření, všímejte si především následujících příznaků:

  • časté silné svědění v oblasti konečníku, který si dítě škrabe
  • neklidné spaní dítěte v důsledku nepříjemného svědění
  • bolest, vyrážka a podráždění v oblasti konečníku
  • typické bílé nitky ve stolici dítěte
  • bílé nitky, které jsou přímo v oblasti konečníku dítěte

Čím je infekce roupy způsobena?

Především je nutné se uvědomit, že roupi jsou velice nakažlivé a v kolektivu dochází ke snadnému a rychlému přenosu nákazy. Roupy se dítě nakazí požitím, nebo pouhým vdechnutím mikroskopických vajíček parazita.

Vajíčka roupů rozšiřuje hostitel, který infekcí roupů již trpí – tedy dítě roznesením po povrchu ve svém okolí. Počátkem infekce je tak požití mikroskopických vajíček parazita.

Poté, co se vajíčka dostanou do zažívacího traktu dítěte, zůstávají ve střevech až do vylíhnutí a dospělosti parazita. V dospělosti se roupi přesunou do tlustého střeva a během noci vycházejí z těla hostitele.

Samičky roupů kladou vajíčka do kožních záhybů v oblasti konečníku a poté se vrátí zpět do střeva. Je to právě výskyt vajíček, co způsobuje svědění a podráždění v této oblasti.

Pokud si dítě – hostitel postižené místo škrábe, dochází tím k přenosu vajíček na prsty a za nehty a následně k dalšímu roznášení vajíček. Vajíčka roupů jsou na prstech dítěte schopná přežít až několik hodin.

Pokud se nakažené dítě dotýká předmětů, jako je povlečení, oděvy, záchodová prkénka, hračky a podobně, dochází tak přenosu vajíček a tím následně i infekce. Na takto infikovaných předmětech dokáží vajíčka roupů přežít i tři týdny.

U dětí se infekce přenáší snadno, jelikož mají tendenci na infikované předměty sahat a strkat do pusy. Takto se nákaza může přenést i potravinami.

Ojediněle se pak mohou infikovat i dospělí, například při výměně povlečení, ručníků apod.

Životní cyklus roupů trvá kolem 13 týdnů. Často se také stává, že infikovaný jedinec nakazí znova sám sebe tím, že se škrábe v postižené oblasti a neúmyslně vajíčka stráví. Tím koloběh života roupů začíná na novo.

Vajíčka roupů se také mohou vylíhnout v oblasti konečníku a larvy pak samy znovu zalezou do střeva. Bez léčení pak nikdy nedojde k odeznění infekce.

Jaké děti jsou nejvíce v ohrožení nákazy roupy?

Roupi se vyskytují po celém světě a ve všech věkových kategoriích.Přesto se nákaza nejčastěji objevuje u dětí, a to zejména:

  • děti, které chodí do jesliček, školky, na základní školu a dalších kolektivů
  • děti s nedostatečnými hygienickými návyky, jako je především mytí rukou
  • děti, které si cucají prsty nebo okusují nehty

Přenášejí nákazu roupy na děti domácí mazlíčci?

Jediným hostitel roupů jsou lidé. Není tedy možné, aby zdrojem nákazy byl přímo váš pes, nebo kočka. To také znamená, že v případě výskytu infekce v rodině není nutné vaše mazlíčky dále nijak léčit.

Jak lékař nákazu roupy u vašeho dítěte určí?

Pokud jsme roupy ve stolici přímo viděli, není třeba žádných dalších testů. Pokud si nejsme jisti, zda dítě roupy má, používá se test lepenkou.

Průhlednou lepenku nalepíme na konečník, přitlačíme na kůži – tím provedeme otisk. Poté pásku sejmeme, přilepíme na sklíčko a odneseme k lékaři, jež vzorek odešle do laboratoře.

Tam s pomocí mikroskopu zhodnotí, zda se na lepence vyskytují vajíčka roupů.

Roupi jsou aktivní v noci a z konečníku tak nejvíce vylézají během spánku dítěte. Nejlepší je provést test páskou hned ráno po probuzení dítěte. Ranní aktivity, jako je návštěva záchoda, nebo mytí, mohou vajíčka z kůže odstranit. Test je tedy nutné provést okamžitě po probuzení, nejlépe v v několik po sobě následujících dnech.

Jaké jsou možnosti léčby a předcházení nákaze roupy?

Při léčbě infekce roupů je důležitá kombinace podávání léku a důsledná hygiena a úklid domácností a okolí dítěte.

Léky Léky na léčby infekce roupů jsou podávány ústně. Jelikož se jedná o velmi nakažlivou infekci, je důležité, aby léčba byla zahájena u všech členů domácnosti, aby nedošlo k opětovnému rozšíření infekce.

Nejčastějším lékem používaným na léčbu roupů je Mebendazol (Vermox).

Léčba většinou zahrnuje první dávku, po které následuje druhá dávka v rozestupu dvou až tří týdnů. Někdy je pro úplné vyléčení léčby nutno i několikrát opakovat. Pro úlevu od svědění může lékař předepsat nebo doporučit vhodný krém či olej.

Úklid Kromě léčby je vždy také nutné přistoupi k důslednému úklidu domácnosti a okolí dítěte. Tím se výrazně předchází riziku opětovné nákazy.

  • Dohlédněte, aby si vaše dítě i ostatní členové domácnost důsledně a pravidelně myli ruce mýdlem a teplou vodou a to především před každým jídlem.
  • Každý člen domácnosti by se měl nejméně jednou denně sprchovat a měnit si spodní prádlo
  • Nezapomeňte na stříhání a čištění nehtů
  • Snaže se dohlédnou, aby si vaše dítě (a všichni ostatní) neokusovalo nehty
  • Důsledně vyperte všechny používané povlečení, ručníky, žínky atd.. Perte na co nejvyšší teplotu a pomůže i sušení v sušičce.
  • Svlečené povlečení a použité ručníky nevyklepávejte – zamezíte tím šíření vajíček vzduchem
  • Děti by se také neměli koupat společně – i tím často dochází k přenosu infekce
  • Nezapomeňte uklidit, vydezinfikovat a vyluxovat celou domácnost a jakýkoliv povrch, na který mohlo dítě sahat.
  • Vajíčka roupů nemají ráda denní světlo, proto přes den nechávejte místnosti nezatažené – tím dochází k přirozené dezinfekci prostředí

Lze roupy léčit i doma bez podání léků?

Momentálně nejsou známy žádné věrohodné vědecké studie, které by tuto možnost potvrzovaly. Podávání léků je vždy jedinou doporučenou cestou.

Nicméně jistě neuškodí k lékům ještě přidat domácí léčbu – omezit cukr a zařadit do jídelníčku jako česnek a mrkev.

Vyskytují se u nákazy roupy i jiné závažnější komplikace?

Vážné zdravotní potíže se u infekce roupy nevyskytují a ke komplikacím dochází pouze pokud je infekce ponechána bez léčby. Při výskytu velkého množství parazitů lze někdy pozorovat bolesti břicha nebo váhový úbytek.

Především u dívek však může neléčená infekce vést k zánětu močových cest, dělohy, vejcovodů a jiných orgánů v pánevní oblasti. To pak přináší druhotné komplikace a záněty. Léčbu infekce roupy tedy v žádném neodkládejte.

Máte se tedy roupů obávat dlouhodobě?

Po podání léků a důsledném dodržováním hygienických návyků dochází k rychlé léčbě infekce. Jelikož jsou však vajíčka roupů oku neviditelná, novou nákazu ze svého okolí nelze nikdy vyloučit.

Děti se nejčastěji nakazí přímo od svých vrstevníků. Pokud se infekce tedy stále vrací a jste si jistí, že k nákaze nedochází ve vaší domácnosti, zdroj nákazy je nutné hledat ve svém okolí a zajistit odpovídající léčbu a důsledně zavést prevenci šíření parazitů.

Zdroj: healthline

Roupy u dětí i dospělých – příznaky a léčba

  • Roupy, které jsou také označovány jako enterobióza nebo onemocnění špinavých rukou, představují druh parazitární infekce vyvolané červem Enterobius vermicularis.
  • Roupy patří mezi nejčastější parazitární onemocnění, která postihují především děti.
  • Příčinou tohoto onemocnění je především nedostatečný hygiena, přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou.
  • Mezi hlavní příznaky patří svědění sliznice a kůže v okolí konečníku, které se v noci zhoršuje.
  • Vedlejší příznaky zahrnují poruchy spánku, bolest hlavy, neurózy a noční pomočování u dětí.
  • Na léčbu roupů se používají léky jako například VERMOX, Phyteneo Vermophyt nebo preparáty mebendazolu a albendazolu, důležitou součástí terapie je však důsledné dodržování hygienických zásad.
  • V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti, a je také nutné pečlivě vyvařovat a žehlit prádlo, střídat ručníky i povlečení.
Zajímavé:  Hormony Štítné Žlázy Léky?

Roupi, jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění, postihuje pouze lidi, nejčastěji pak děti.

Neubrání se mu však ani dospělí, přičemž průběh nákazy a léčby je u všech stejný. Onemocnění se projevuje zejména svěděním konečníku, které je nejsilnější v noci. Roupi jdou obvykle ruku v ruce se špatnými hygienickými návyky.

Co jsou roupi a jak vypadají?

Roupi jsou paraziti, kteří způsobují tzv. onemocnění špinavých rukou (enterobiózu), tedy parazitární infekce vyvolané červem Enterobius vermicularis, kterému se říká roup dětský.

Tento drobný asi centimetr dlouhý červ bělavé barvy parazituje u nakažených osob v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem.

Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají.

Roupi ve stolici se objevují především jako důsledek nedostatečné hygieny. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou, popřípadě autoinfekcí, což znamená, že dotyčný jedinec se opakovaně sám nakazí.

Příznaky onemocnění

Jak poznat roupy? Pokud se u vás přímo neobjeví viditelní bílí červi ve stolici, projeví se dětští roupi, lidově dětské roupy, zpravidla svěděním sliznice a kůže v okolí konečníku, které se zhoršuje v noci.

A co úporné svědění způsobuje? Nepříjemný projev je důsledkem toho, že samičky vylézají ze střev do oblasti řitního otvoru, kde kladou larvy, jež potřebují k životu kyslík. Toho se jim ve střevech nedostává.

V důsledku silného svědění pak dochází k poruchám spánku, a tedy i vedlejším příznakům jako:

  • bolest hlavy,
  • neuróza,
  • u dětí noční pomočování.

Inkubační doba u roupů se pohybuje kolem 2 týdnů, to jinými slovy znamená, že se první příznaky zpravidla objevují do 14 dnů od nákazy. Důsledkem onemocnění se mohou objevit i výtoky a záněty močových a pohlavním cest, kožní vyrážky a bolesti břicha či podráždění slepého střeva.

Diagnostika

Základem diagnózy roupů je přímý průkaz vajíček roupů v oblasti konečníku. Existují dva způsoby prokázání existence roupů v těle nemocného a to tzv. Grahamovou metodou nebo Schueffnerovou odběrovou tyčinkou.

Grahamova metoda se používá častěji u dětí a spočívá v otisknutí průhledné lepicí pásky na konečník, a to obvykle ráno ihned po stolici.

Po sundání se páska přelepí na sklíčko mikroskopu, kde pracovníci laboratoře odhalí případná vajíčka. Vyšetřit se může také přímo vzorek stolice.

A jelikož samička klade vajíčka do oblasti konečníku nepravidelně, může se vyšetření několikrát opakovat.

Léčba – jak se zbavit roupů?

Mikroskopické vyšetření u vás odhalilo červy ve stolici anebo snad máte podezření, že se u vás červi ve stolici vyskytují na základě úporného svědění? V obou případech neváhejte a vyhledejte lékaře, který vám diagnózu potvrdí a prokonzultuje s vámi nejvhodnější způsob léčby. Ta se neobejde bez medikamentů. Nejlépe působí na roupy léky s odčervovací funkcí.

A co na roupy bez předpisu? Na trhu existuje několik volně dostupných variant těchto léků.  Jsou jimi například:

  • VERMOX,
  • Phyteneo Vermophyt,

Dále mohou pomoci preparáty jako mebendazolu nebo albendazolu, nemusí však být vhodné pro všechny. Dát pozor by si měly především těhotné ženy.

Součástí léčby jsou také režimová opatření, bez kterých nebude léčba nikdy účinná. Jedná se o dodržování hygienických zásad, tedy o:

  • důkladné mytí rukou po toaletě, před jídlem,
  • pečlivé mytí celého těla, především pak konečníku,
  • stříhání nehtů na krátko.

Důležité je též vyvařování prádla a žehlení, střídání ručníků, osobního a ložního prádla. V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti. Svou roli hraje během léčby také omezení konzumace cukru, který roupi potřebují k přežití. Zvýšení příjmu zeleniny a vodnaté stravy je naopak přímo žádoucí.

Dokud nedojde k uzdravení pacienta, je také nutné pravidelně utírat prach, luxovat, protože vajíčka mohou ve vnějším prostředí přežívat až tři týdny. Jsou ale zároveň citlivá na světlo a chlad, proto je dobré často větrat a pouštět do bytu dostatek denního světla.

Prevence proti roupům

Základní prevence je osobní hygiena, která spočívá hlavně v pečlivém mytí rukou po návštěvě toalety. Dále je důležité:

  • mytí potravin,
  • časté praní povlečení,
  • pravidelná výměna pyžama a spodního prádla.

Komplikace spojené s roupy u dětí a dospělých

Pokud se léčba roupů nezahájí včas, může se objevit celá řada komplikací, mezi které patří třeba:

  • průjmy,
  • noční pomočování,
  • vaginální výtok spojený se svěděním a vyrážkou.

Při průniku červů výš v pohlavních orgánech může dojít k zánětu močového měchýře, vzácně až zánětu ledvin.

Zdroje: stefajir.cz, celostnimedicina.cz

Roupy: příznaky, léčba (enterobióza)

Onemocnění je parazitární infekce. Vyvolává jej červ
jménem Enterobius (synonymum Oxyuris) vermicularis. Žije
tenkém i tlustém střevě člověka.

Onemocnění je výhradně lidské a nejčastěji postihuje děti
předškolního a školního věku. Je to nejčastější původce střevních
parazitárních chorob u nás.

Parazit je bělavé barvy, má vřetenovitý tvar a dosahuje
velikosti u dospělého samce 2-5 mm, u samiček až 8-13 mm. Dospělci
přežívají ve střevě tím, že se přichycují na výstelku střeva
(sliznici) speciálními přísavkami.

Oplodněné samice naplněné vajíčky
(obsahují jich 10 tisíc a víc), cestují směrem ven z těla přes
konečník k řitnímu otvoru, kde na kůži v jeho okolí svá vajíčka
uloží. Vajíčka totiž potřebují k dozrání přítomnost kyslíku, který
ve střevech není.

Samice pak umírají.

K nákaze dochází požitím vajíček roupů.
Nejčastěji se vajíčka dostanou do úst prsty, které přišly do styku
s řitním otvorem, a vajíčka se na ně nalepila. Tak v podstatě dochází
k tzv. autoinfekci (nákaza sama sebe), kdy vzniká
začarovaný kruh.

K nákaze může dojít i nepřímo, kdy se vajíčka
dostanou na nějaký předmět, například hračku nebo ložní prádlo, mohou
se přenést i prachem a nakazí se i jiné osoby.

Z vajíček se ve střevě vylíhnou larvy, z kterých se
vyvinou dospělí jednici, schopní klást vajíčka.

Rizikové faktory infekce roupy

Onemocnění postihuje nejvíc děti, proto můžeme říci, že
dětský věk je sám o sobě rizikovým faktorem. Asi
nejhlavnějším rizikem je přítomnost nákazy v dětském kolektivu, dále
špatné hygienické návyky, oslabená
imunita
.

Prevence infekce roupy

Základem je dodržování hygienických pravidel, zejména mytí
rukou
po použití toalety a před každým jídlem, nekousání si a
stříhání si nehtů nakrátko.

Pokusit se omezit škrábání konečníku a každé
ráno se sprchovat, aby se odplavila vajíčka nakladená
přes noc.

Patří sem také častá výměna ručníků, osobního spodního
i lůžkového prádla a pyžama za čisté. Mělo by být vyvařené a
vyžehlené, vysoké teploty zabíjejí vajíčka. Vajíčka jsou citlivá i na
denní světlo, proto při každém probuzení by se měli roztáhnout závěsy
na oknech.

Protože vajíčka přežívají ve vnějším prostředí i tři týdny, je
potřebné v obytných i společenských místnostech pravidelně odstraňovat
prach vysavačem nebo za vlhka.

Také omezení konzumace sladkostí a upřednostňování
zeleniny je jedním z preventivních kroků. Roupy totiž pro svoje přežití
potřebují cukr.

Důležité je také včasné zjištění nákazy v kolektivu a její
léčení, aby se zamezilo rozšíření infekce na další jedince.

Příznaky a projevy infekce roupy

Příznaky nemusejí být vůbec nebo jen lehce vyjádřeny, když je infekce
mírná.

Naopak masívní nákaza (objevuje se přibližně dva týdny po
požití vajíček) se projevuje především úporným nepříjemným
svěděním v oblasti řitního otvoru
. Svědění je vyvoláno
ukládáním vajíček.

Samice je nejraději ukládají v teplém a klidném
prostředí, proto k tomu dochází nejčastěji v noci,
během spánku.

Úporné svědění v noci tak vede k nespavosti, neklidu, neurotickým
poruchám. Děti jsou tak přes den nevyspalé a
nervózní.

U dívek a žen se mohou vajíčka dostat i do vagíny nebo močového
měchýře. Projevuje se to svěděním vagíny, vulvy, někdy i přítomností
vaginálního výtoku a příznaky zánětu močového měchýře (obtížné
bolestivé močení provázené řezáním a pálením-dysurie, zvýšená
teplota, únava).

Následkem škrabání vznikají na kůži škrábance,
oděrky, ekzémy. Kůže se může až
zanítit a hnisat.

Z celkových příznaků bývají přítomné zvýšené teploty, nevolnost,
nechutenství se ztrátou hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha různě po
celém břichu. Někdy mohou bolesti napodobovat zánět slepého střeva.

Vyšetření infekce roupy

Nejdřív se vychází z anamnézy s popisem hlavních příznaků.
Základním vyšetřením pro diagnózu onemocnění je přímý průkaz
vajíček roupů. Ideální metodou je u dětí tzv. Grahamova
metoda
, kdy se na konečník otiskne průhledná lepicí
páska
, která se pak přelepí na podložní sklíčko a může se
přímo mikroskopovat.

Zajímavé:  E Coli Bakterie Priznaky?

U dospělých je lepší odběr vajíček skleněnou Schueffnerovou
odběrovou tyčinkou
. Pro lepší záchyt vajíček se doporučuje
vyšetření provést co nejdřív po probuzení, protože mytí nebo defekace
mohou vajíčka odstranit.

Vyšetřit se může také vzorek stolice.

Léčba infekce roupy

K léčbě známe několik spolehlivých přípravků. Jedním z nich je
Pyrvinium, což je volně prodejný lék. Podává se
jednorázově. Už po jednom podání obvykle vyhubí všechny červy, má 95%
úspěšnost. V odstupu 3 až 4 týdnu se léčbu doporučuje ještě
jednorázově zopakovat, pro zabezpečení optimální účinnosti.

Důležité je provést léčbu také u všech členů rodiny či
kolektivu.

Dalšími účinnými přípravky jsou preparáty
mebendazolu, nebo albendazolu. Také tady je
léčba dvoufázová, s druhou dávkou po přibližně 4 týdnech.

Je důležité upozornit, že farmakologická léčba je sama o sobě
účinná, ale úplné vyléčení se neobejde bez spolupráce pacienta ve
smyslu dodržování hygienických standardů. Tzn. mytí rukou po toaletě,
před každým jídlem, důkladné mytí celého těla, hlavně konečníku,
stříhání nehtů na krátko, nekousat si nehty. Důležité je také časté
střídání ručníků, osobního a ložního prádla.

Vajíčka jsou velice citlivá na vysoké teploty, spolehlivá metoda jejich
ničení je proto řádné vyvařování prádla a hlavně žehlení. Významná
je častá desinfekce toalety, umývadla, psacího stolu, klávesnice.
Pravidelné odstraňování prachu.

Jak si mohu pomoci sám

Kromě dodržování hygienických zásad zmíněných v léčbě je známo
několik lidových rad. Patří sem konzumace česneku či
mrkve. Hodně lidí doporučuje také kyselé
zelí
, poupata pelyňku.

Rozhodně prospět může snížená spotřeba bílého rafinovaného
cukru
a naopak velká konzumace celozrnných obilnin, zelené listové
zeleniny. Má pozitivní vliv jak na léčení parazitů, tak v prevenci
před nimi.

K úlevě od úporného svrbění je doporučována teplá
koupel
s půl hrnkem stolní soli, nebo aplikace
masti s oxidem zinku do okolí konečníku.

Komplikace infekce roupy

  • Pokud se roupy neléčí, může se infekce dál rozvinout a objeví se
    průjmy, neprospívání z malabsorpce
    (nedostatečné vstřebávání živin z trávicího traktu), noční
    pomočování
    (enuresis), svědění genitálu,
    vaginální výtok, který může být spojen s drážděním
    kůže v okolí vulvy a vznikem vyrážky.
  • Při postupu červů výš pohlavním ústrojím žen a dívek, mohou
    následkem zánětu vznikat jizvy v stěnách reprodukčních orgánů.
  • Při průniku nákazy do močových cest může dojít k zánětu
    močového měchýře
    , výjimečně až zánětu ledvin.

I když roupy napodobují zánět slepého střeva, je jejich skutečný
podíl při jeho vzniku rozporuplný. Někteří autoři uvádějí, že zánět
slepého střeva roupy vyvolat mohou, jiní, že se jim to nikdy nepovedlo
prokázat.

Diskuse

Další názvy: enterobióza, oxyuriáza, enterobiosis, oxyuriasis, nákaza roupy

Roup dětský může způsobit i zánět slepého střeva

Foto: CGN089, Shutterstock.com

Mnoho zdravotních problémů souvisí s nevhodnou či špatnou hygienou, zejména nedostatečným mytím rukou. Jedním z nich je nákaza dětským roupem. Jedná se o nepříjemného parazita, který umí potrápit nejen děti, ale i dospělé.

S nákazou dětským roupem nebo odborně enterobiózou máte možná spojenou nějakou babskou radu: prý se pozná podle toho, že je dítě neklidné a má jednu tvář červenější než druhou, a nejlepším lékem na roupy je česnek. Možná na tom i něco pravdy je, dnes jsou však k dispozici lepší metody nejen k odhalení problému, ale i k jeho spolehlivé léčbě.

Víte, že globální oteplování ohrožuje i parazity?

Nákaza se obvykle projevuje úporným svěděním konečníku, většinou večer a v noci: parazit vylézá ze střeva ven a klade vajíčka do oblasti řitního otvoru.

Svědění vede k potřebě se poškrábat, což samozřejmě děti, které ještě nemají tak dobré hygienické návyky, klidně udělají.

A z rukou, respektive z prostorů za nehty, se pak roupy dostávají na potraviny anebo přímo do úst nejen vlastních, ale případně i kamarádů a samozřejmě také rodiny.

Nákaza se v dětském kolektivu přenáší opravdu rychle, a protože jen málokterý rodič přizná, že jeho dítě má roupy, a neupozorní další, jde v zásadě o nekonečný příběh.

Foto: Kateryna Kon, Shutterstock.com

Spolknuté vajíčko putuje trávicím traktem, dozrává v tlustém střevě a pak samice vylézají do konečníku, aby kladly vajíčka

Larva je zralá už dvě až tři hodiny poté, co samička naklade vajíčka do oblasti konečníku. Doba života je 30–45 dní. Nákazu je možné špinavýma rukama či třeba prádlem nebo ručníky přenést buď zpět do vlastního zažívacího ústrojí, nebo na někoho jiného. Člověk je jediný hostitel, roup nikde jinde nepřežívá.

Lékař obvykle pozná příčinu z popsaných potíží, rodiče si mohou všimnout parazita ve stolici dítěte, a to zejména ráno.

Zkuste třeba hodit do mísy větší kousek toaletního papíru, aby se na něm stolice zachytila a bylo možné ji prohlédnout.

Sofistikovanější test se provádí pomocí speciální pásky, která se nalepí do okolí konečníku a pak se odlepí. Vajíčka zůstanou na pásce a lékař je může prohlédnout pod mikroskopem.

Léčí se antihelmetiky (antihelmintiky), což jsou léky proti střevním cizopasníkům. Nejznámější používanou látkou je mebendazol, který je na lékařský předpis. Ideální je, aby byla přeléčena celá rodina, jinak se potíže mohou vracet.

Babské rady kromě česneku doporučují častou konzumaci pálivých jídel, respektive pálivého koření, a vůbec aromatické potraviny.

Foto: Sea Wave, Shutterstock.com

Lidové léčitelství radí na roupy pálivé jídlo. Jezte ho i bez roupů: snižuje cholesterol

Zásadní je přerušit životní cyklus parazita: nespolknout žádná vajíčka. Jedná se o důsledné mytí rukou teplou vodu a mýdlem, čištění nehtů, nesahání si do úst neumytýma rukama, mytí potravin i nádobí. Dítěti, které má problémy, je třeba zkrátit nehty (aby se za nimi vajíčka nemohla držet) a vyvařit lůžkoviny.

  • Jiný název – Enterobióza, lidově roupy
  • Popis – Jedná se o parazitární onemocnění zažívacího traktu, které se šíří zejména mezi dětmi. U nich je totiž složitější hlídat správné hygienické návyky.
  • Příznaky – Svědění konečníku, zejména večer a v noci, kdy parazit klade vajíčka kolem řitního otvoru.
  • Inkubační doba – Nemoc vzniká okamžitě, parazit žije 30–45 dní.
  • Léčba – Antihelmetika (léky proti střevním cizopasníkům). Podle babských rad pomáhá také jíst kořeněná a pálivá jídla.
  • Prevence – Důsledné mytí rukou zvlášť před jídlem, řádné mytí potravin a nádobí, nestrkání neumytých rukou do úst.

Proč byste si neměli jen tak sahat do obličeje a do úst? 

Nemá vaše dítě roupy? – Vitalia.cz

Onemocnění je ve většině případů nezávažné, ale nepříjemné. Ojediněle se objeví komplikace jako velké bolesti břicha, průjmy nebo krvácení z konečníku.

Roupi čili enterobióza patří k častým nemocem a v posledních letech počet pacientů ještě stoupl: „Počet nahlášených případů se minulý rok zvedl na trojnásobek,“ uvádějí pracovníci z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí při Státním zdravotním ústavu.

Je bílý červ, který žije ve střevě. Samice ráda vylézá hlavně v noci ven z konečníku a klade v jeho okolí vajíčka. K nákaze dochází jejich pozřením. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, které se snadno nakazí ve školkách a školách. Nicméně problémem mohou trpět i dospělí.

Více o roupech v katalogu nemocí.

Odčervování doplnit kuličkami

Jak s roupy zatočit? Pochopitelně je žádoucí navštívit lékaře, který pravděpodobně naordinuje odčervovací terapii pomocí léku Vermox.

Dětská lékařka Věra Budková má s léčbou parazitů velké zkušenosti: „Chronická parazitární infekce – roup, lamblia, škrkavka, améba – je u dětí velmi častým onemocněním. V první fázi bych doporučila klasickou antiparazitární terapii,“ říká.

Vzhledem k tomu, že ve své ordinaci má i homeopatickou poradnu, doporučuje léčbu podpořit i touto metodou: „Posléze je vhodné přidat homeopatické léky na funkční potíže, a k léčbě dítěte zapojit i léčbu celé rodiny,“ podotýká pediatrička.

O jaké konkrétní léky jde? Veterinární lékařka Michaela Švaříčková doporučuje popíjet jednou až třikrát denně homeopatický nápoj připravený z kombinace léků Nux vomica 9 CH, Sulfur 9 CH, Spigelia anthelmia 5–9 CH a Cina 9–15 CH. Pět kuliček od každého léku necháme rozpustit ve 200 ml vychladlé převařené vody. Celková doba užívání by měla být jeden až dva týdny.

Pokud se roupi pravidelně vracejí, je nutná konzultace u lékaře, který doporučí individuální léčbu.

Vypalte červa

Boj s roupy je vhodné podpořit i vhodným stravováním. Milují cukr, takže vynechejte veškeré sladkosti. Naopak nesnášejí ostré a hořké. Zařaďte tedy do jídelníčku pálivé potraviny a hodně česneku a cibule. Není to zrovna nejchutnější, zejména pro děti, ale zvyknou si.

Pro dospělé má pozitivní účinky i kvalitní pálenka… Dejte si ale pozor, abyste léčbu tímto způsobem poněkud nepřetáhli a nemuseli pak místo parazitologa vyhledat adiktologa.

K dalším opatřením patří i dodržování hygieny

Při boji s roupy pomohou následující opatření:

  • pravidelné umývání konečníku,
  • mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem,
  • zastřihování nehtů na rukou,
  • každý člen rodiny by měl mít vlastní ručník,
  • praní ložního prádla, spodního prádla a ručníků při vysokých teplotách, případně i přežehlení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector