Lipomatoza – Vše o zdraví

Lipomatóza je stav, při kterém dochází v některých tkáních k tělu k nárůstu a současně nerovnoměrnému ukládání tuku. Tento druh patologie může nastat absolutně v jakékoli části těla. Odborníci nazývají několik důvodů pro svůj vývoj (nezdravý životní styl, zhoubné nádory, alkoholismus atd.). Navíc někteří vědci věří, že tato patologie může být zděděna.

Co je to pankreatická lipomatóza?

Lipomatoza - Vše o zdraví

Hlavní důvody

Mezi hlavní faktory vedoucí k tvorbě tukových inkluzí patologického charakteru, odborníci nazývají následující:

  • diabetes mellitus;
  • zánětlivé procesy;
  • mechanické poškození a zranění;
  • intoxikace (zneužívání alkoholu, iracionální užívání drog).

Lipomatoza - Vše o zdraví

Předpokládá se, že určitá role ve vývoji této patologie patří do dědičné predispozice.

Symptomatologie

Zánětlivá varianta patologie je podobná lipomu. Uzly jsou zpravidla množné a liší se symetrickým uspořádáním.

Difuzní lipomatóza pankreatu se vyskytuje v podkožní tkáni nebo spíše v stromu samotné žlázy. Je charakterizován rozmazanými hranicemi tukové tkáně.

Difuzní-nodulární lipomatóza je charakterizována přítomností jak nodulárních, tak difúzních formací.

Lipomatoza - Vše o zdraví

Pokud jsou imunitní obranyschopnost těla oslabena, tuková tkáň začíná maligní růst a způsobuje smrt významného počtu zdravých buněk. Funkčnost samotného orgánu je výrazně snížena, což se projevuje formou poruch na úrovni metabolismu sacharidů a samotného zažívacího procesu.

Lipomatóza pankreatu v počátečních stádiích je zpravidla asymptomatická. Nicméně, jak roste patologická tkáň, tento orgán přestává produkovat dostatečné množství enzymů na podporu metabolických procesů, což vede k vzniku primárních znaků, a to:

  • těžkosti v žaludku po příštím jídle;
  • nevolnost, zvracení;
  • nepohodlí v levém hypochondriu;
  • průjem / zácpa;
  • snížení pracovní kapacity, celková malátnost.

Jak se patologie vyvíjí?

Lipomatoza - Vše o zdraví

Klasifikace

V této otázce se názory vedoucích odborníků, bohužel, neshodují. Samozřejmě, jakýkoli názor má právo existovat. Pokud bychom považovali prevalenci patologického procesu za hlavní kritérium, může být tato nemoc rozdělena do tří stupňů:

  1. Existuje mírná léze těla (ne více než 30%). Nejčastěji se příznaky lipomatózy 1. stupně pankreatu nijak nezobrazují.
  2. Léze postihuje velkou plochu (přibližně 30% až 60%).
  3. Zaměření této nemoci pokrývá více než 60% žlázy. V tomto případě dochází k vážným porušením práce těla. Stávající žlázové buňky prakticky nevytvářejí hormony a enzymy, což znamená vznik onemocnění zhoubného charakteru. Navíc, kvůli porážce buněk produkujících hormony, produkce inzulínu výrazně klesá. Nekontrolovaná hladina glukózy v krvi způsobuje vznik různých druhů komplikací. Zpravidla, v případě absence léčby, pacienti umírají z tzv hyperglykemická kóma.

Lipomatoza - Vše o zdraví

Jaká by měla být léčba?

Pankreatická lipomatóza zpravidla vyžaduje konzervativní léčbu. Zahrnuje opravu denní stravy a udržování zdravého životního stylu, stejně jako boj s nadváhou a úplné odstranění škodlivých faktorů (kouření, pití alkoholu, užívání určitých skupin léčiv).

Lipomatoza - Vše o zdraví

Povinnou podmínkou léčby je léčba všech příbuzných onemocnění. Při absenci správného účinku výše uvedených metod rozhoduje odborník o chirurgickém zákroku. Během operace chirurg odstraní všechny postižené oblasti.

Výživa a pankreatická lipomatóza

Léčba výhradně konzervativními metodami ne vždy přináší pozitivní výsledky. Tuková degenerace je navíc nevratný proces. To znamená, že obnovení deformovaných buněk není možné. Je však možné zabránit jejich dalšímu šíření. Proto lékaři důrazně doporučují všem pacientům, aby v době léčby dodržovali poměrně přísnou dietu.

Za prvé to znamená samo o sobě rozdělené jídlo. To znamená, že byste měli jíst asi pětkrát nebo šestkrát denně a v malých porcích. Lipomatoza - Vše o zdraví

Aby potravina měla šetřící účinek na zažívací trakt, doporučuje se párát a bez přidání rostlinného oleje.

Jaké potraviny musí být vyloučeny ze stravy? To především, všechny tuky a smažené sladkosti a pečivo, uzené maso, alkoholické nápoje, kořeněné pokrmy.

Nízkotučné maso a ryby, různé obiloviny (oves, pohanka, rýže), mléčné výrobky a zelenina jsou povoleny.

Dieta s pankreatickou lipomatózou znamená poměrně vyváženou a pestrou stravu. Denní příjem kalorií by neměl přesáhnout 2800 kalorií.

Závěrem je třeba poznamenat, že lipomatóza je spíše závažná patologie, která vyžaduje výhradně kvalifikovanou pomoc. Nedoporučuje se odložit návštěvu lékaře v daleké krabici, když se objeví primární příznaky, protože onemocnění se vyvinou do vážnější formy. Také byste se neměli léčit doma a snažit se přizpůsobit dietu sami.

Lipomatóza pankreatu

Lipomatoza - Vše o zdraví

Obsah článku:

  • Co je to lipomatóza?
  • Symptomy lipomatózy
  • Příčiny lipomatózy
  • Stupeň vývoje lipomatózy
  • Léčba lipomatózy
  • Dieta s lipomatózou

Lipomatóza pankreatu je progresivní patologie, během níž jsou pankreatické buňky nahrazeny tukovými buňkami, které nejsou schopné plnit svou funkci. Tato nemoc má jiné jméno – steatózu (nebo dystrofii).

Symptomy lipomatózy

Dochází často k onemocnění bez příznaků a pocit, že by pacient mohl jít do nemocnice. Příznaky se neobjevují v případech, kdy jsou v malých ostrůvcích umístěny tukové buňky v pankreatu. Je to na počtu a velikosti tukových inkluzí závisí na závažnosti příznaků.

Z tohoto důvodu, v počáteční fázi, onemocnění pokračuje bez známky. Postupně začíná růst tukové tkáně, což vede k vzniku prvních projevů onemocnění.

Vzhledem k proliferaci lipomatózního ohniska se v žláze objevují strukturální poruchy, které brání vstupu nezbytných enzymů do střeva.

Lipomatoza - Vše o zdraví

Osoba trpící pankreatickou lipomatózou cítí příznaky charakteristické pro zažívací potíže:

  • Nepohodlí a těžkosti v žaludku po jídle.
  • Bolest v hypochondriu.
  • Zácpa nebo průjem.
  • Nevolnost a zvracení.
  • Zhoršení a celkové snížení výkonu.

Příčiny lipomatózy

Lipomatóza způsobuje destrukční změny v pankreatu. Vzhledem k růstu tukové tkáně dochází k narušení metabolismu. Existuje předpoklad, že dědičnost může mít vliv na výskyt onemocnění..

Významně zvyšuje riziko výskytu onemocnění v důsledku hormonálních poruch, v přítomnosti komplexních chronických onemocnění, nadváhy.

Mezi důvody, které vyvolávají růst tukové tkáně místo zdravých buněk, stojí za to zdůraznit následující skutečnosti:

  • Zánětlivé procesy slinivky břišní.
  • Zranění.
  • Diabetes.
  • Toxické poškození orgánů způsobené zneužíváním kouření a iracionálními léky.

Stupeň vývoje pankreatické lipomatózy

Klinickí lékaři rozlišují několik teorií rozdělení stupňů lipomatózy. Pokud budeme považovat rozsah patologie za kritérium, nemoc je rozdělena do tří stupňů:

Stupně. V této fázi onemocnění pokračuje bez příznaků. Práce žlázy je kompenzována a patologický proces nepokrývá více než 30% orgánu..

II stupeň. Stupeň poškození žlázy pokrývá 30 až 60%. První příznaky se objevují ve formě poruch zažívacího traktu..

III stupeň. Léze pokrývá více než 60% těla, což narušuje jeho práci. Výsledkem je, že žlázové buňky nemohou produkovat nezbytné enzymy a hormony. Kromě toho se z toho důvodu inzulín již nevytváří. Jedná se o nekontrolovanou hladinu glukózy, která je hlavní příčinou komplikací lipomatózy..

Existuje i další názor lékařů, na základě kterých se rozlišují dvě fáze lipomatózy:

  • Rozptýlené nebo malé ohnisko.
  • Ostrov, na kterém jsou velké ostrovní skvrny.

Diagnóza nemoci

Pokud se objeví příznaky poruchy trávení, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Pouze odborník může správně diagnostikovat..

Diagnóza pankreatické lipomatózy je diagnostikována pouze ultrazvukovým vyšetřením. Obrázky ukazují normální velikost těla se zvýšenou echogenitou jeho struktury. Právě tato skutečnost naznačuje výskyt patologického procesu pankreatu..

Pro provedení konečné diagnózy se provede biopsie. V případě zjištění abnormálních tukových buněk odborník předepisuje požadovanou léčbu..

Léčba pankreatické lipomatózy

Lipomatoza - Vše o zdraví

Nejčastěji se pankreatická lipomatóza ošetřuje konzervativními metodami. Zahrnuje to:

  • Revize a korekce denní stravy.
  • Boj s nadváhou.
  • Zbavte se špatných zvyků: kouření, pití alkoholu.
  • Udržujte zdravý životní styl.

Kromě toho je předepsána další léčba, která je zaměřena na normalizaci trávení a obnovení nedostatku hormonů..

Konzervativní léčba také zahrnuje léčbu souvisejících onemocnění (pokud existují), jako jsou:

  • Hepatitida.
  • Onemocnění štítné žlázy.
  • Výběr léčby diabetu.

Pokud konzervativní léčba nemá očekávaný účinek, jsou místa s lipomatózou chirurgicky odstraněna..

Zjistěte více: Nejúčinnější recepty na obnovu pankreatu!

Dieta pro pankreatickou lipomatózu

Vzhledem k tomu, že změny, které se vyskytují u lipomatózy, jsou nevratné, je třeba se soustředit na její léčbu. Zásadní význam má v ní strava, která zabraňuje šíření tukových buněk. Lékaři k tomu věnují zvláštní pozornost.

Základ této stravy – frakční výživa. Potřebujete jíst malé jídlo 5-6krát denně. Doporučuje se vařit jídlo na páru bez přídavku rostlinného oleje.

Budete muset vyloučit ze stravy tučné, smažené potraviny, sladkosti, kořeněné pokrmy, uzené maso, alkohol.

Je nutné jíst nízkotučné odrůdy masa a ryb, mléčných výrobků, zeleniny, různých obilovin, mezi které patří pohanka, rýže a oves. Denní spotřeba energie by neměla přesáhnout 2800 kalorií..

Další informace: Co je možné, co je užitečné a co je škodlivé pro pankreasu?

Je třeba poznamenat, že lipomatóza je závažné onemocnění, které vyžaduje kvalifikovanou léčbu. Pokud zaznamenáte nejmenší příznaky onemocnění, poraďte se s lékařem. Pouze v tomto případě můžete zabránit šíření nemoci a výskytu komplikací. Pokud nedostanete včasnou pomoc, nemoc bude mít velmi závažnou formu, jejíž léčba bude vyžadovat operaci..

V žádném případě se nemůžete sama léčit a pokusit se přizpůsobit dietu sami. Příslušné ošetření a výživa mohou jmenovat pouze odborníka..

Zbavte se tukových buněk

Lipomatoza - Vše o zdraví

Chcete-li zhubnout platí jednoduché pravidlo: příjem musí být nižší než výdej. A pokud se Vám ani po letech odříkání a držení různých diet nepodařilo zhubnout, je na místě obrátit se na odborníky a nechat si poradit. Ve vašem snažení Vám může pomoci nový přípravek na hubnutí, kterým jednoduše tukové buňky„vyprázdníte“. Podívejme se jak tuková tkáň funguje a kde je možné pomoci bez hladu a obávaného jo-jo efektu.

Zajímavé:  Portosystémový Zkrat U Psů Léčba?

Proč se vlastně tvoří tukové zásoby?

Tuková tkáň plní v organismu dvojí úkol. Jednak je zásobárnou energie pro případy, kdy ji organismus nedostává v dostatečné míře ze stravy, a za druhé tvoří ochrannou vrstvu pro některé orgány.

Ovšem každý živý organismus potřebuje ke svému fungování pouze určité množství energie, které se liší dle věku, pohlaví a poměru svalové hmoty. Vedle dědičnosti hrají významnou roli stravovací návyky a životní styl celé rodiny.

Čím jsme mladší, aktivnější a svalnatější, tím naše tělo lépe spaluje.

Množství energie, které spálí tělo pro základní životní pochody v organismu se nazývá bazální metabolismus. U žen se pohybuje okolo 6500 kJ, u mužů je zhruba o 1000 kJ vyšší.

Když k němu přičtete energetický výdej, který spálíte aktivním a rutinní pohybem, dostanete se na hodnotu množství energie, která je pro vaše tělo optimální. Kdo „poslouchá“ své regulační mechanismy, dokáže si udržet stabilní váhu.

Řada lidí je však k těmto signálům „hluchá“, zbytečně se přejídá, a přijímá nadbytečné množství energie, kterou si pak tělo ukládá. Nadbytečná kila zatěžují celý organismus: trpí nosné klouby, přetěžuje se páteř, srdce, i vnitřní orgány…

Jak tukové buňky „vyprázdnit“?

Stejně jako se zaplnily, jen s tím rozdílem, že je přestanete „krmit“, a tělo začne čerpat ze svých energetických zásob. V deseti dekagramech tukové tkáně je uskladněno asi 2700 kJ energie.

K tomu, abyste ztratili jediný kilogram tuku, musíte snížit příjem energie o 27 000 kJ! Takže je jasné, že za týden rozhodně nezhubnete pět kilogramů. Pokud někdo rychle zhubne, rozhodně neshodil tuk, ale vodu.

Optimální úbytek by se měl pohybovat okolo půl kilogramu za týden, což je možné dosáhnout  příjmem okolo pěti až sedmi tisíc kilojoulů denně. Na snížení příjmu však organismus reaguje vysíláním signálů hladu…

Pocit hladu nabourává odhodlání

Hlad je nejčastějším důvodem selhání veškerých diet. Odhodlání je jedna věc, ale zvládnout přechod od energeticky vydatnějšího jídelníčku k „vyjídání“ vlastních zásob není tak jednoduché. Odborníci na léčbu nadváhy se shodují, že ideální lék proti obezitě by měl působit na principu tlumení pocitu hladu.

Ale jak naplnit žaludek, a zároveň tělu nedávat nadbytečnou energii? Jednou z možností jsou kapsle z  čistých, přírodních, viskózních polysacharidů, které po zapití vodou absorbují více než stonásobek svého objemu.V žaludku vytvoří vysoce viskózní gelovou matrici, která se smísí se s jídlem, takže dosáhnete pocitu sytosti i po malé porci.

Kapsle zpomalují proces trávení a zamezují prudkým výkyvům hladiny cukru v krvi. Nový preparát neslibuje zázraky, ale dokonale funguje.

Navíc nereaguje s žádnými léky ani potravinami, nevyvolává alergie, a nemá vedlejší účinky:  „V době, kdy při léčbě obezity nemáme dostatek kvalitních léků či potravinových doplňků, je přítomnost takového léčebného přípravku na našem trhu obrovským povzbuzením.

Zásadním přínosem je kontrola nad velikostí porcí a utlumení pocitu hladu, který bývá největším problémem zvláště v počátcích redukce,“ říká Mgr. Iva Belasová, psycholožka, která se více než dvacet let věnuje obézním klientům. „Při hubnutí je třeba nastartovat nový stravovací a pohybový režim. Základem je zvládnout sebe sama a naučit se stresové situace řešit jinak, než je konzumací jídla. Hubnutí bez hladu je hubnutí bez stresu, a tudíž i bez  jo-jo efektu.“

Využijte pomoc při hubnutí

Více informací a další užitečné rady pro zdravé hubnutí naleznete na www.obesimedforte.cz.

1 Comment on Zbavte se tukových buněk

lipomatóza

Porucha charakterizovaná nahromaděním zapouzdřené nebo nezapouzdřeného nádorem jako tukové tkáně připomínající lipom.

Kód deskriptoru: C17.800.463

NemociC17 – nemoci kůže a pojivové tkáněC17.800.030 – akneiformní erupceC17.800.060 – angiolymfoidní hyperplazie s eozinofiliíC17.800.090 – nemoci prsůC17.800.135 – kůže – píštělC17.800.174 – dermatitidaC17.800.185 – dermatomyozitidaC17.800.271 – obličejové dermatózyC17.800.321 – nemoci nohyC17.800.329 – nemoci vlasůC17.800.338 – ruka – dermatózyC17.800.417 – keratoakantomC17.800.446 – končetiny dolní – dermatózy

C17.800.463 – lipomatóza

C17.800.463.249 – adipositas dolorosaC17.800.463.500 – lipomatóza mnohočetná symetrickáC17.800.480 – lupus erythematosus kožníC17.800.508 – mastocytózaC17.800.518 – morgellons (nemoc)C17.800.529 – nemoci nehtůC17.800.550 – nekrobiotické poruchyC17.800.551 – nekrolytický migratorní erytémC17.800.553 – nefrogenní fibrózní dermopatieC17.800.566 – panniculitisC17.800.600 – poruchy fotosenzitivityC17.800.621 – poruchy pigmentaceC17.800.738 – skalp – dermatózyC17.800.751 – scleredema adultorumC17.800.767 – sklerodermie lokalizovanáC17.800.784 – systémová sklerodermieC17.800.794 – nemoci mazových žlázC17.800.804 – kůže – abnormalityC17.800.815 – kůže – nemoci ekzematózníC17.800.827 – kůže – nemoci genetickéC17.800.838 – infekční nemoci kůžeC17.800.849 – kůže – nemoci metabolickéC17.800.859 – kůže – nemoci papuloskvamózníC17.800.862 – kůže – nemoci cévníC17.800.865 – kůže – nemoci bulózníC17.800.882 – nádory kůžeC17.800.893 – kůže – vředyC17.800.946 – nemoci potních žlázC17.800.973 – juvenilní xantogranulomC18 – nemoci výživy a metabolismuC18.452 – metabolické nemociC18.452.584 – poruchy metabolismu lipidůC18.452.584.500 – dyslipidémieC18.452.584.562 – lipidy – vrozené poruchy metabolismuC18.452.584.625 – lipodystrofieC18.452.584.687 – lipidózy

C18.452.584.718 – lipomatóza

C18.452.584.718.500 – adipositas dolorosaC18.452.584.718.750 – lipomatóza mnohočetná symetrickáC18.452.584.750 – xantomatóza

Duhringova nemoc je vzácným autoimunitním onemocněním, které dostalo svůj název v roce 1884 podle svého objevitele L. A. Duhringa. Původně bylo považováno jen za kožní onemocnění, ale až v roce 1966 byly zpozorovány i změny…

Bazaliom nebo také bazocelulární karcinom (lat. basalioma) je nejčastějším, zhoubným nádorovým onemocněním kůže. Pro postiženého jedince není přímou smrtelnou hrozbou, metastázuje jen vzácně a je poměrně snadno léčitelný….

Albinismus je dědičné, relativně vzácné onemocnění, které je způsobeno poruchou tvorby pigmentu melaninu. Tato porucha je způsobena poruchou enzymu tyrozinázy a jejím následkem je částečné nebo úplná absence melaninu. Může se…

Myalgie (z řečtiny mys „sval“, álgos „bolest“) je pojem, který označuje bolesti svalstva. Nejčastěji jde o benigní příznak, který doprovází obvyklá virová onemocnění nebo nadměrnou fyzickou aktivitu. Mohou se však projevovat…

Onemocnění, které se v minulosti nejvíce týkalo námořníků. Nyní se toto onemocnění objevuje spíše v chudých částech země, onemocnění je ovšem v současné době vzácnější a hojně se nevyskytuje. Kurděje vznikají díky…

Autorská práva pro českou verzi tezauru Medical Subject Headings patří Národní lékařské knihovně.

Dieta při onemocněních slinivky břišní

Na rozdíl od minulosti podáváme dnes v parenterální výživě časně i tukové emulze, s ohledem na probíhající zánět
je třeba krýt potřebu energie i bílkovin
. Po akutní
pankreatitidě podáváme ústy nejprve tekutiny, pak enterální výživu s definovanými přípravky. Až později přidáváme tuk a vyhýbáme se dlouhodobě stimulační sekreci žaludeční kyseliny – kávě a čaji.

Chronická pankreatitida
vyžaduje především dobrou substituci (náhradu) pankreatickými
enzymy
. Bývá tolerována i poměrně volná dieta, při nedostatečné substituci enzymy se rozvíjí malabsorpce
(porucha vstřebávání) tuku i proteinů, proteinová malnutrice
(bílkovinná podvýživa) a deficit vápníku
a vitaminu D
a vitaminů
rozpustných v tucích.

Největším nutričním problémem bývá cystická fibróza
, neboť probíhající záněty (např. plicní infekce) zvyšují potřebu energie. Nutná je kontrola stavu nutrice a pečlivá substituce pankreatických enzymů i zjištěných deficitů
iontů, vitaminů a živin.

U chronických onemocnění
pankreatu
(slinivky) dáváme více bílkovin (15–20 %), méně tuku (35–40 %) a sacharidy
v dávce 35–50 %. Dříve byly podávány diety
s absolutní restrikcí tuku, dnes při vysoké kvalitě enzymatických přípravků je podání tuku vhodné.

Více podáváme i disacharidy
a polysacharidy
, po nichž však někdy vzniká výrazná flatulence (plynatost).

Olej s tuky s mastnými kyselinami
o středním řetězci (MCT tuky) je vhodný, ale někdy vyvolává bolesti břicha
a průjmy
a pak je nutno hledat individuální toleranci.

Sipping (popíjení výživy) je vhodné zahájit časně, zvláště pak při váhovém úbytku, velmi vhodná je nazogastrická sonda (do žaludku) při nechutenství
či neschopnosti přijímat stravu.

Podvýživa je rizikový faktor
náhlého zhoršení zánětu slinivky. Dříve byla u akutní pankreatitidy po 4–7 dní podávána parenterální výživa
, pak byl pomalu zahájen orální příjem s omezením tuku.

Dnes existují práce potvrzující, že normální výživa je výhodná od počátku i s podáním malého množství tuku.

Alkohol je u pankreatitidy nutno vynechat prakticky trvale. Dietní tabulky a jídelníčky se u chronické pankreatitidy prakticky neliší od diety při onemocněních žlučníku
(žlučníková dieta).

K závažnější podvýživě a ztrátě tukových rezerv i svalové hmoty dochází především u chronické pankreatitidy. Stává se tak v důsledku maldigesce (špatného trávení), případně průjmů charakteristických velkým obsahem tuků (steatoreou), ale i v důsledku bolestí, které u pacienta vyvolávají strach z jídla. Dalším důvodem může být nepoznaný diabetes nebo zatajená konzumace alkoholu.

Na prvním místě příjmu potravy ústy stojí absolutní zákaz alkoholu. Energetický příjem se řídí individuální potřebou a zpravidla je spontánně pacientem nastaven tak, jak je schopen přijímat potravu.

Důležitý je režim denních jídel, kde je nutné, aby pacient jedl v menších dávkách častěji, tj. 6–7× denně v intervalech 2,5–3 hodin. Strava má být lehce stravitelná.

Zajímavé:  Růžovka A Její Léčba?

Pod tímto často až zneužívaným pojmem se rozumí strava chemicky a mechanicky šetřící.

Platí zákaz přepalovaných tuků, čerstvé tuky by měly pokrýt maximálně 25 % energetického obsahu stravy. Je také možné přidávat dobře vstřebatelné tuky o střední délce řetězce (MC tuky) v tekutinách, případně samotné.

Není to však vzhledem k možným komplikacím
, ceně a v neposlední řadě chuťovým vlastnostem běžná praxe. Nežádoucí jsou také potraviny s velkým obsahem skrytých tuků, jako jsou tučná masa, uzeniny, sýry, ale i ořechy.

Přívod bílkovin je velmi důležitý pro zabránění jejich nedostatku. Žádoucím cílem podávání bílkovin je 1–1,5 g/kg váhy.

Zbytek procentuální skladby tvoří sacharidy, jež jsou zpravidla lépe tolerovány v potravinách s nižším glykemickým indexem a v rovnoměrně rozděleném příjmu během dne. Zakázány nejsou ani mono- a disacharidy, je však vhodné je přijímat ve sníženém množství, zejména je-li přítomen sekundární diabetes mellitus
(cukrovka).

Přívod vlákniny není nutno zdůrazňovat, dochází k němu spontánně konzumací ovoce a zeleniny dle individuální snášenlivosti pacienta. Zpravidla jsou špatně tolerovány obecně nadýmavé druhy zeleniny, jako je cibule, česnek, paprika apod.

, a také potraviny s tvrdou nestravitelnou vlákninou
, jako jsou luštěniny a celá zrna. Tekutiny je nutné přijímat v dostatečném množství mezi jídly, minimálně 1,5 l/den, nejsou-li přítomné jiné komplikace.

Silný čaj, káva a ostré koření nezařazovat, zvyšují kyselost žaludku
.

Nadměrné nadýmání je signálem oslabené slinivky

Slinivka břišní – pancreas leží napříč horní části břicha za žaludkem ve výši druhého bederního obratle. Její délka je v rozmezí 15 až 20 cm a váha kolem 85 g. Polokruhovitá hlava slinivky je ovinuta dvanáctníkem.

Připojené tělo leží před páteří a aortou, případně dolní dutou žílou. Ocas pankreatu sahá až ke slezině a hornímu pólu levé ledviny. Struktura pankreatu je určena žlázovými buňkami, které tvoří žlázové lalůčky, ústí do jednoho hlavního vývodu.

Ten pak ústí spolu s hlavním žlučovodem do dvanáctníku. Slinivka břišní vylučuje šťávu (denně 1 až 2 litry, závisí to na skladbě potravy), její součástí jsou bikarbonátové ionty, které neutralizují žaludeční kyselinu.

Především však jsou pankreatickou šťávou vyráběny trávicí enzymy, které štěpí bílkoviny a podílejí se na trávení uhlohydrátů a tuků.

Slinivka ovlivňuje funkci všech sliznic v těle. Tedy i sebemenší porucha kterékoliv sliznice signalizuje poruchu funkce slinivky. Z toho tedy vyplývá nutnost léčby tohoto orgánu, například při častých potížích s nosohltanem, průduškami či střevem. Rovněž nadměrné nadýmáním, poruchy trávení a vylučování ukazují na oslabenou slinivku.

Jak posílit slinivku pomocí přírody

Začněme rychlou očistou organismu.Najdeme si den, v němž si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječici, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.

Pokračovat můžeme kopřivovou očistou.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječice (dá se koupit v lékárně) Postup: Ráno nalačno během dvou hodin vypijeme celou láhev Zaječice a 0,5 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.

Kopřivová očista

Po dobu 10 dnů 1× denně popíjíme tento nápoj: Potřebujeme: 3 lžíce kopřivových špiček a lístků, 3 dl vlažné vody

Postup: Obě přísady rozmixujeme a vzniklou směs pak přecedíme přes plastové sítko. Vzniklý nápoj hned vypijeme.

Slinivkové bylinky

Ze směsi vhodných  léčivek můžeme připravit čaj či kapky. Slinivce svědčí i čerstvé lístky šalvěje. Každý den po dobu osmi týdnů rozžvýkáme jeden až dva čerstvé lístky šalvěje. Pak je spolkneme.

Potřebujeme: 1 lžíci kořene lékořice lysé, půl lžičky kořene hořce žlutého, 1 lžíci řepíku, 0,5 litru vroucí vody Postup: Léčivky smícháme dohromady a pak je přelijeme půl litrem vroucí vody a vše necháme 10 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po dobu 8 týdnů.

Slinivkové kapičky

Potřebujeme: 1 lžičku kořene hořce žlutého, 1 lžičku kořene lékořice, 1 lžičku zeměžluče, 2 dl 60% lihu či kvalitního destilátu Postup: Léčivky přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do lahvičky a po dobu 8 týdnů užíváme 3× denně 20 kapek.

Činnost slinivky můžeme podpořit i pomocí obkladů.

Potřebujeme: 1 kostku tučného tvarohu, 2 lžíce čerstvě nasekané cibule, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy, lněný hadřík Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na hadřík a vše přiložíme na oblast slinivky. Necháme 30 minut působit, poté opláchneme. Obklady si přikládáme 1× denně po dobu 14 dní.

Dieta je velmi důležitá

Zelenina je základem slinivkové diety. Dokonce se doporučuje asi patnáct minut před každým jídlem sníst malý kousek nekyselé zeleniny, vhodná je mrkev, červená řepa, okurek, ředkvička, celer. Jinak si po celý den můžeme dopřávat zeleninu na všechny možné způsoby, dušenou, teplé či studené saláty, šťávy…

Dbejme taky na dostatečný přísun železa, zinku, hořčíku a vápníku. Hořčík a vápník najdeme například v mandlích a máku. Místo chroupání ořechů můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství: 1× denně lžičku mandlového oleje a lžičku makového oleje. Zinek a železo obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně lžičku dýňového oleje.

  • spotřebu masa a uzenin
  • konzumaci smažených a pečených jídel
  • konzumaci bílé mouky, bílého cukru
  • vyřadit z jídelníčku kávu, černý čaj, kakao, čokoládu, alkohol, cigarety
  • kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny
  • vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
  • luštěniny, pohanku, jáhly, ovesné vločky
  • k dochucování pokrmů je optimální používat bylinky a koření, které podpoří trávení – bazalku, kmín, kopr, fenykl, anýz, saturejku, dobromysl, majoránku, yzop, mátu
  • na jaře a v létě si hodně dopřáváme mladé výhonky rostlin, jako například lístky pampelišky, špičky kopřiv, bršlici kozí nohu, žabinec, květy sedmikrásky, pažitku
  • důležitý je i dostatečný pitný režim, nejlépe čistá neperlivá voda

U jídla se nemá spěchat. Jestliže potraviny hltáme, tedy je nedostatečně rozkoušeme a prosliníme, pak zatěžujeme a dráždíme slinivku. Stolovat se má v klidu, s radostí a chutí!

Očista lymfy

Na konci této ozdravné slinivkové kúry doporučuji ještě očistit lymfu. Při této kúře se nečistí jenom lymfa, ale i tělesný odpad (odumřelé tkáně a buňky), odpad z potravin odchází všemi vylučovacími kanály – střeva, plíce, ledviny, kožní póry. Proto je vhodné si během kúry dopřávat 3× denně horkou koupel s přídavkem 1 kg soli.

Tato kúra je silně detoxikační a může se stát, že se během ní budeme cítit slabší, je to ale v pořádku. Organismus se pak zase velmi rychle zotaví. Další dny po kúře začínáme lehčí stravou (nejlépe veganskou a kvalitním pitným režimem).

Po dobu tři dnů pijeme pouze vodu, citrusové šťávy, Zaječici a nic víc.

  • Potřebujeme: na denní dávku si připravíme 8 velkých grepů, 8 větších pomerančů, 8 větších citronů, 3 dl Zaječí kyselky, vodu
  • Ráno v 9 hodin vypijeme nalačno 3 dl Zaječí kyselky hořké.
  • V 10 hodin vypijeme 0,5 litru vlažné vody.
  • Pak každých 30 minut pijeme 1 dl směsi ze šťáv a 1 dl vlažné vody až do doby, než spotřebujeme celou denní dávku ovoce. Jelikož šťáva musí být čerstvá, připravujeme si každou hodinu čerstvou dávku z 1 grepu, 1 pomeranče, 1 citronu. To vydá asi na 2 dl šťávy, ke které pak přidáme 2 dl vody.

Stejný postup opakujeme druhý a třetí den.

Lipomatoza pankreatu – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Lipomatoza pankreatu. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Lipomatoza pankreatu.
  • Řapíkatý celer je bohatým zdrojem flavonoidu luteolinu, u kterého bylo ve studii prokázáno, že inhibuje až 87% ze slinivkových nádorových buněk tím, že vypne schopnost vyrábět mastné kyseliny, které rakovinné buňky potřebují k přežití.Více info
  • Dobrý den, paní doktorko, byla mi diagnostikována výše uvedená dianóza, s tím, že mi (internista, gastrolog) z ultrazvuku sdělil, že je možné že budu mít i zvýšený cholesterol. Opravdu to není žádná závažná diagnóza nebo je nutné toto dále přezkoumat?Šla jsem k panu doktorovi kvůli refluxu jícnu, kter… Dobrý den, závažnost této diagnózy by měl posoudit gastroenterolog na základě ultrazvuku. Její původ… Více info
    Dobrý den pane doktore chci se zeptát na bratra má rakovinu slinivky břišní (zhoubný) dnes mu celý den kruci břiše a má bolesti na levé straně pod slinivkou a nema vubec chut k jidlu.Mohl by jste poradit o co se muže jednat.Děkuji moc Dobrý den, myslím si, že se bude jednat o komplikaci základního onemocnění, nádoru pankreatu, který se… Více info
    Dobrý den, jaká může být příčina zvětšené kaudy pankreatu?. Sono ukazuje 30 mm, na endoskopii, lékař nic vážného neshledal. Vše bylo zjištěno při onkologické prevenci.Krevní hodnoty v normě.Trpím několik let častou nevolností, někdy i se zvracením,často i v noci.Předem děkuji za radu. Nálezy: ENDOSKOPICKÁ… Dobrý den, výše provedeným vyšetřením byla vyloučena ložiska, která by tímto vyšetřením z větší míry… Více info
    Zajímavé:  Léčba Závislosti Na Alkoholu Olomouc?
    Dobrý deň, začiatkom novembra 2016 som sa chystala k jednému radiologovi na sono vaječníkov, keď som už bola v ordinácii,tak mi povedal,že vaječníky nerobí,ale môže mu pozrieť celé brucho. Tak sa aj stalo, našiel mi cystu v oblasti chvosta pankreasu 7×5 cm. Zostala som zhrozená a šla som k inej radiologicke,… Vážená slečno/paní Soňo, pokud zobrazovací metody nevedou k jednoznačnému závěru, může diagnózu upřesnit… Více info
    Dnes na kontrole tipsu,me maminky,nam bylo oznameno,ze musime na uz bricha.v zaveru mame napsane: Dle posledniho Uz Tipsu hypoechogenni lozisko tela pankreatu 8mm.Muzete mi prosim vysvetlit co to znamena?Muze to byt rakovina nebo nador? Dekuji Dobrý den, pankreas je na ultrazvuku poměrně špatně přehledný orgán, záleží na řadě faktorů, šíře tukové… Více info
    Dobry den pani doktorko 😉 Potrebuji pomoci. Pisi knizku a musim tam popsat rakovinu slinivky a vubec mi to nejde. Koukam na videa na obrazky ale nemuzu to popsat nejak tomu nerozumim . Jako na poslech rozumim ale neumim to prevest do textu . Mohla by jste mi prosim nejak popsat rakovinu skinivky? Dekuji… Milá Adélko, rakovina pankreatu je obsáhlý pojem, můžou ji způsobovat jak nádory zhoubné, tak nezhoubné…. Více info
    Dobrý den, je mi 40 let a jsem půl roku po porodu. V těhotenství jem měla cukrovku a projevila se občasná bolest na levé straně pod žebry a v levém podbřišku a bolest levé strany zad. Nyní mě opět tyto problémy trápí už měsíc. Začalo to pocitem na zvracení a tupým tlakem v trojuhelníku, to po dvou týdnech… Dobrý den, bolesti by jsem spíše připsala zvětšeným játrům, které zasahují až na levou stranu do oblasti… Více info
    Dobrý den, dnes jsem vykonal potřebu a zjistil jsem, že v mé stolici se docela dost nacházely kousky nastrouhané mrkve (včera a předevčírem jsem měl vždy k obědu mrkvový salát). Docela mě to polekalo, že se tam nacházelo docela dost kusů té nastrouhané mrkve ve stolici. Jinak stolice měla normální… Dobrý den, už ani nepočítám, kolik krát jsem Vás již ujišťovala, že rakovinu a ani jinou nedostatečnost… Více info
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat co znamená: drobná atyp. hypodenzita v oblasti hlavy pankreatu. Zjisteno z CT. Děkuji. Na další vyšetření již objednáno. Dobrý den, paní Barboro, v hlavě slinivky (orgánu, který se stará o vylučování trávicích enzymů a inzulinu),… Více info
    Dobrý den, ještě k mému předchozího dotazu, který zopakuju: dnes jsem si všiml, že se mi udělala na ruce modřina (viz foto). Nepamatuji si, že bych se nějak uhodil nebo tak… na internetu jsem četl, že se může jednat o příznak leukemie… ještě bych chtěl dodat, že těsně nad modřinou mi v úterý… Dobrý den, takže, dneska po zhlédnutí Vaších opakovaných celodenních dotazů zjišťuji, že od lymfomu,… Více info
  • Diety při onemocnění slinivky

    ZAKÁZANÉ POTRAVINY A POSTUPYNaprostý zákaz platí pro všechny alkoholické nápoje, přepalované tuky, tučné a nadýmavé potraviny. Naprostý zákaz platí také u technologických postupů přípravy jídel, které vedou k přepalování tuků, tedy pečení, smažení, opékání na rožni a ohni.

    VHODNÉ POTRAVINY

    Přílohy: brambory, rýže, těstoviny, knedlík houskový (ne kynutý)Libová masa: králík, krůta, kuře, telecí, hovězí, treska, pstruh, štika, kapr, filé, drůbeží šunka.Mléčné výrobky: Nízkotučný tvaroh, Žervé, eidam 20% a 30%, nízkotučné tavené sýry, mléko do 2% tuku.Zelenina: mrkev, brokolice (vařené růžičky bez stonků), kukuřičná zrna v malém množství, špenát, hlávkový salát, ledový salát.Ovoce: banán, ovocné přesnídávky-broskev, meruňky, jablkoOstatní: Šmakoun neochucený (bílkovinová masa z vaječných bílků), džem bez zrníček, med.Nápoje: nesycená voda, voda ochucená ovocným sirupem, černý čaj, ovocný čaj, ovocné šťávy, ředěný džus.

    Vysvětlivky:

    B-množství bílkovin v gT-množství tuků v gS-množství sacharidů v g V následujícím článku naleznete seznam receptů od polévek, přes hlavní jídla až po moučníky, vhodné k vaření při daném onemocnění.  

    Dietní polévky při onemocnění slinivky

    POLÉVKA S MASEM A TĚSTOVINOU

    Suroviny:80g předního hovězího masa, sůl, 60g kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer). Snítka libečku, 40g polévkových nudlí, petrželkaSuroviny jsou pro 2 porce.

    • Postup přípravy:
    • 1248kJ, 271kcal, 24g B, 4g T, 35g S

    Maso nakrájíme na menší kousky, uvaříme do měkka v mírně osolené vodě. Asi 10min před dokončením přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu, libeček a po 5 minutách podáme polévkové nudle nebo flíčky. Dovaříme a ozdobíme petrželkou. Polévka může být hustější a nahradí hlavní jídlo.

    Dietní hlavní jídla při onemocnění slinivky

    MUSAKA

    Suroviny:20g masa (hovězí, drůbeží, králík), 40g Šmakouna, sůl, 140g brambor, 20g kořenové zeleniny, 40g drcených rajčat bez konzervačních činidel, 40g strouhaného sýra, petrželka.Suroviny jsou pro 2 porce.

    1. Postup přípravy:
    2. 1407kJ, 335kcal, 27g B, 8g T, 39g S.
    3. LASAGNE

    Maso a Šmakouna nakrájíme na malé kousky a osolíme. Brambory očistíme a nakrájíme na kolečka. Do zapékací misky dáme vrstvu brambor, na ně směs masa a Šmakouna, další vrstvu brambor, pak rajčata a mraženou zeleninu, osolíme, opět brambory a tak dále. Poslední vrstvou jsou brambory. Překryjeme alobalem a zvolna zapékáme v troubě cca 40-50minut. Nakonec odkryjeme alobal, povrch posypeme strouhaným sýrem a krátce zapečeme. Můžeme ozdobit snítkou petrželky.

    Suroviny:80g lasagní, 80g kuřecího masa, 20g hladké mouky, sůl, 20g sýra Eidamu, sušená petrželka, drcená rajčata bez konzervačních činidel.Suroviny jsou pro 2 porce.

    • Postup přípravy:
    • 2036kJ, 509kcal, 36g B, 7g T, 79g S.

    Lasagne uvaříme „al dente“ (do měkka, nerozvařené). Maso umeleme, osolíme, a podusíme do poloměkka. Chlebíčkovou formu vyložíme alobalem nebo pečícím papírem a pokládáme postupně vrstvy: lasagne, mleté maso, posypeme lehce petrželkou a jako poslední vrstvu dáme plátek Eidamu. Přelijeme směsí drcených rajčat s moukou a zapečeme.

    Dietní bezmasá jídla při onemocnění slinivky

    TĚSTOVINOVÝ NÁKYP SE ZELENINOU A SÝREM

    Suroviny:20g těstovin, sůl, 1 vejce, 20g baby karotky, 20g brokolice, 10g kukuřičných zrn, 30g strouhaného sýra Eidam 30%.Suroviny jsou pro 2 porce.

    1. Postup přípravy:
    2. 1999kJ, 477kcal, 26g B, 12g T, 65g S.

    Těstoviny uvaříme v osolené vodě do měkka. Přidáme mraženou zeleninu (z brokolice jen jemné růžičky bez stonků), nastrouhaný sýr a vejce rozšlehané se solí, v případě potřeby doplníme nízkotučným mlékem. Naplníme do 2/3 do porcelánových misek zakryjeme alobalem a uvaříme na vodní lázni (asi do 1/3 ponořené).

    Dietní sladká jídla při onemocnění slinivky

    JABLEČNÝ MOUČNÍK

    Suroviny:250g jablek, 20g cukru, 50g dětských piškotů, 1/2 vanilkového pudinku.Suroviny jsou pro 2 porce.

    • Postup přípravy:
    • 1856kJ, 464kcal, 5g B, 2g T, 112g S.
    • OVOCNÉ ODPALOVANÉ KNEDLÍKY
    • Suroviny:140g hrubé mouky, 1/2 vejce, sůl, 1/8 l vody, ovoce (jablka, broskve, meruňky)Množství surovin je pro 2 porce.
    • Postup přípravy:
    • 2107kJ, 502 kcal, 15g B, 4g T, 101g S.

    Jablka umyjeme, oloupeme, vykrojíme jádřince a nastrouháme. Rozdusíme v malém množství vody na kaši. Vlijeme do ní vanilkový pudink rozmíchaný v malém množství vody, osladíme a povaříme. Horkou hmotu vlijeme do kompotových misek vyložených piškoty a necháme vychladnout a ztuhnout. Osolíme vodu, přivedeme ji k varu a za stálého míchání do ní postupně vsypeme mouku. Stále mícháme až se vzniklé těsto nechytá na stěny nádoby. Odstavíme a necháme zchladnout. Pak vmícháme vejce a vzniklé těsto vytvarujeme do válečku z něhož nakrájíme menší kousky do nichž balíme ovoce a tvarujeme knedlíky. Vaříme ve vařící vodě.

    Dietní saláty a přílohy při onemocnění slinivky

    SALÁT Z MRKVE S JABLKY

    Suroviny:100g vařené mrkve (karotky), 100g jablek, 20g cukru, citronová šťáva, sůl.Množství surovin je pro 2 porce.

    1. Postup přípravy:
    2. 700kJ, 175 kcal, 1g B, 1g T, 44g S
    3. SÝROVÉ NOČKY

    Mrkev omyjeme, oškrábeme a uvaříme do měkka v nepatrně osolené vodě. Vychladlou mrkev rozmixujeme a přidáme jemně nastrouhaná jablka (oloupaná a bez jádřinců). Zakapeme citronovou šťávou a osladíme.

    Suroviny:30g strouhanky, 30g strouhaného Eidamu 20%, sůl, 1 vejce, sušená petrželka.Množství surovin je pro 2 porce.

    • Postup přípravy:
    • 1046k J, 249kcal, 18g B, 9g T, 25g S.

    Vejce rozšleháme se solí a postupně přidáme na jemno nastrouhaný tvrdý sýr a špetku sušené petrželové natě. Podle potřeby zahustíme strouhankou. Výsledná hmota by měla být konzistence hustší kaše. Kávovou lžičkou vykrajujeme malé nočky, které uvaříme v osolené vodě.

    Ukázka z brožury Diety při onemocnění slinivky břišní, Vydavatelství MAC. spol. s r.o. Autoři:  doc. MUDr. Lubomír Kužela, Dr.Sc., Tamara Starnovská

    Brožuru si můžete zakoupit v internetovém knihkupectví  Vydavatelstvi MAC.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector