Málo červených krvinek – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci

Ze všech výživových látek ženám nejčastěji chybí železo. A právě ženy jsou jeho nedostatkem ohroženy nejvíce. Železo je zcela zásadní pro produkci hemoglobinu, což je protein, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Bez železa proto tělo trpí a jeho nedostatek může vést až ke vzniku anémie. Pokud u sebe zpozorujete některý z následujících příznaků chybějícího železa, kupte si Veroval domácí test Nedostatek železa a zjistěte jestli je příčinou opravdu nedostatek železa (nebo …“zajděte za svým lékařem a požádejte ho o krevní test, který určí množství tohoto prvku v krvi).

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Toto je nejčastější a zároveň nejhůře rozpoznatelný symptom nedostatku železa. Většina žen si na náročný a vyčerpávající život prostě zvykne. Často považují únavu za nevyhnutelnou součást života.

Pokud ovšem v důsledku nedostatku železa nedochází k okysličování vašich tkání, nedostává se tělu potřebné energie.

Pokud kromě „běžného“ vyčerpání pociťujete i slabost, podráždění a neschopnost se soustředit, může vám pomoci právě doplnění železa. Ne nadarmo se totiž anémie označuje za nemoc „unavené krve“.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

U žen je hlavní příčinou nedostatku železa silná menstruace. Ztratí příliš mnoho krve, tělo jí nahradí pouze polovinu a další měsíc se vše opakuje.

Je to, jako když dočepujete do nádrže jen několik litrů benzínu. Během menstruace byste měli ztratit jen několik desítek mililitrů krve.

Přibližné množství můžete zjistit pomocí tamponů: Pokud si tampon musíte měnit častěji než každé dvě hodiny, promluvte si se svým gynekologem.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Důvod, proč se bledá pleť považuje za příznak zdravotních problémů, je opodstatněný. Hemoglobin dodává krvi její červenou barvu a v důsledku toho je pak kůže zdravě růžová.

Nízká hladina tohoto proteinu ovšem způsobuje ztrátu této barvy. Pokud máte od přírody velmi světlou pokožku, bledost je hned vidět.

Avšak bez ohledu na barvu vaší kůže se blednutí způsobené nedostatkem železa projeví na vašich rtech, dásních a vnitřní straně očních víček.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Bez ohledu na to, jak hluboce dýcháte, budete se při nedostatku kyslíku cítit udýchaně. Pokud si všimnete, že vám dochází dech i při činnostech, které byste normálně bez obtíží zvládli, může být na vině nedostatek železa.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Přepracované srdce se může začít projevovat nepravidelnými ozvami, šelestem, zvětšením, či dokonce selháním. Nemusíte ovšem hned panikařit. Aby váš stav došel tak daleko, museli byste trpět anémií z nedostatku železa delší dobu.

Vyplývá to z výzkumu zaměřeného na kardiomyopathii a nedostatek železa, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise Texas Heart Institute Journal. Pokud však víte, že trpíte srdečními obtížemi, určitě si nechejte udělat krevní test, protože nedostatek železa může stávající problémy se srdcem ještě zhoršit.

Pro monitorování vašeho srdce vám pomůže kombinovaný tlakoměr s funkcí EKG.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Neustále sebou vrtíte? Okolo 15 % lidí se syndromem neklidných nohou trpí nedostatkem železa. Čím méně železa, tím jsou symptomy tohoto syndromu horší.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Pokud tělu chybí železo, považuje za prioritu dodávání kyslíku do vašeho mozku a až poté do tkání. I přesto se vaší hlavě dostane méně kyslíku, než je potřeba. V důsledku toho může dojít k otokům mozkových arterií, což se projeví bolestí hlavy.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

„Syndrom pica“ neboli neřízená chuť pozřít něco nepoživatelného (nebo skutečná konzumace takové věci) může být příznakem nedostatku železa. Lidé, kterým železo chybí, mohou mít chutě na křídu, zeminu, hlínu nebo papír. Většina žen v takové situaci naštěstí sáhne po ledu.

Málo červených krvinek - Vše o zdraví

Jako by váš život už tak nebyl náročný, může vám nedostatek železa navodit ještě větší pocit úzkosti. Nedostatek kyslíku „zvýší otáčky“ sympatického nervového systému, který má ve vašem těle podobnou funkci jako plynový pedál v autě. Kromě toho může nedostatek kyslíku rozbušit srdce, takže se cítíte u vytržení, přestože nemáte důvod nebýt v klidu. Mějte své srdce pod kontrolou.

Nedostatek železa, obzvláště pak v případě, že přejde až v anémii, může způsobit vypadávání vlasů. Pokud vám chybí železo, přepne tělo do režimu přežití a zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce, mezi které rozhodně nepatří vlasy. Pokud ovšem po učesání zůstane na hřebenu jen pár vlasů, není třeba panikařit. Většině lidí denně vypadne okolo 100 vlasů.

Není železo jako železo. Vaše tělo absorbuje tzv. hem železo pocházející z masa a ryb dvakrát až třikrát efektivněji než železo z rostlin. Pokud budete svůj jídelníček plánovat pečlivě, nemělo by vám železo chybět.

Na železo je bohatá hlavně tmavozelená listová zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny. Konzumujte je společně s potravinami bohatými na vitamín C, jako jsou například papriky, bobule a brokolice.

Vaše tělo pak bude železo vstřebávat lépe.

Nedostatečný příjem železa zpomaluje funkci štítné žlázy a pozastavuje její vliv na metabolismus. O nedostatečně aktivní štítné žláze pacienti často nemají tušení. Neví o ní šest z deseti osob, které touto poruchou trpí. Uvádí to American Thyroid Association. Pokud u sebe začnete pozorovat nedostatek energie, příbytek na váze nebo nízkou tělesnou teplotu, poraďte se se svým lékařem. 

Ženám, které plánují otěhotnět, se doporučuje konzumace kyseliny listové. Železo ovšem potřebují i nenarozená miminka, která si ho berou ze zásob matky.

Během porodu navíc mohou ženy ztratit výrazné množství krve, což ještě více snižuje množství železa.

Pokud čekáte vícerčata, otěhotněla jste velmi brzy po narození předchozího miminka nebo trpíte ranní nevolností, měla byste příjem železa zvýšit.

Kromě toho, že nedostatek železa způsobuje nezdravou bledou barvu pleti, může snížit i hladinu myoglobinu, což je protein obsažený v červených krvinkách, který podporuje zdravé svaly – jazyk nevyjímaje. V důsledku toho si mohou lidé trpící nedostatkem železa stěžovat na bolavý, zarudlý a podivně hladký jazyk.

Přestože váš jídelníček obsahuje dostatek železa, může celiakie a zánětlivé onemocnění střev, například Crohnova nemoc, vést k jeho nedostatečnému vstřebávání. Tato onemocnění způsobují záněty a poškození zažívacího ústrojí. Pokud vám bylo diagnostikováno gastrointestinální onemocnění, poraďte se se svým lékařem, jak můžete zvýšit absorpci železa.

Požadavky na množství železa se u každého člověka, a obzvláště u žen, mohou výrazně lišit. Ženy ve věku od 19 do 50 let potřebují obvykle 18 mg tohoto prvku denně. Pokud jste ovšem těhotná, může ho tělo potřebovat až 27 mg. Pokud kojíte, měla byste přijímat pouze 9 mg.

Jiné množství železa pak vaše tělo vyžaduje v průběhu menstruace. Je vám přes 50 a už nemáte menstruaci? Pak potřebujete pouze 8 mg železa denně. Tohoto množství dosáhnete celkem jednoduše.

Stačí jedna porce čočky, špenátu, hovězího, ořechů, kuřete nebo cizrny.

Ověřte si, zda nejsou vaše potíže, např. únava, bledost či bolest hlavy, způsobeny nedostatkem železa.

Věděli jste, že poruchou štítné žlázy trpí asi půl milionu Čechů a Češek? Většina z nich ale o svém problému neví, protože příznaky jako únavu, zimomřivost…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Inkontinence trápí mnoho z nás. Inkontinenční vložky a pomůcky MoliCare vám bezpečně a zdarma dovezeme domů.

Nedostatek železa v těle a chudokrevnost

Železo je pro lidský organizmus zcela nepostradatelné. V těle dospělého člověka se vyskytuje v množství zhruba 2–4 gramy, z toho asi 2,5 gramu je vázáno v hemoglobínu (krevní barvivo), nezbytného pro tvorbu červených krvinek.

Červené krvinky pak zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle. Tím je jasně dáno důležité postavení tohoto prvku v organizmu.

Přesto trpí nedostatkem železa asi třetina populace! Co Vám hrozí při nízkém příjmu železa a jaké je řešení?

WHO uvádí, že až 30% lidí trpí nedostatkem železa. Častěji se tento problém projevuje u žen, nicméně nevyhýbá se ani ostatní populaci.

Zvýšené nároky na železo mají ženy z důvodu menstruace, těhotenství a po porodu, ale také vegetariáni, dietáři, sportovci nebo dárci krve. Metabolizmus železa pak negativně ovlivňují i mnohá léčiva.

Dietní chyby jsou častou příčinou, ale nelze opomenout ani genetickou poruchu vstřebávání železa.

Jak poznám, že mám nedostatek železa?

Docela snadno.

Při nedostatku železa je přímo ohroženo naše zdraví, a proto lidské tělo vysílá varovné signály, mezi které patří celková únava, slabost, tmavé kruhy pod očima, pleť je povadlá a bledá, pokožka suchá, vlasy slabé a vypadávají, objevují se též poruchy soustředění, časté nemoci. Avšak strádá-li organizmus dlouhodobě, vede tento stav k závažnějším projevům, jakými jsou anémie (chudokrevnost) a poruchy imunity.

Proč je nedostatek železa tak častý?

Denně ztrácí lidský organizmus asi 1–2 mg železa a toto množství je třeba doplňovat. Stejně jako většina ostatních minerálů, je železo přirozeně získáváno z potravy. Avšak na rozdíl od ostatních minerálů je železo velmi špatně vstřebatelné.

Například z potravy se ho v tenkém střevě vstřebá maximálně do 10%. Mezi nejlepší potravinové zdroje je považováno červené maso a játra, které však nelze konzumovat příliš často.

Rostlinné zdroje jsou sice zdravější, ale zas mnohem hůře využitelné (luštěniny, červená řepa, zelí, ořechy, broskve, meruňky, švestky, borůvky a další).

Chybí vám železo? Doplňte ho!

Zda vaše potíže souvisejí s nízkou hladinou železa, určí lékař na základě krevních testů. Pokud se to prokáže, doporučí vám nejen změnu jídelníčku a především doplňování železa ve formě tablet.

O vhodných potravinách se dočtete výše, ale výběr vhodných doplňků stravy s obsahem železa je vcelku zásadní. Proč? Každý, kdo o svém zdravotním problému ví a užíval železo pro jeho doplnění, by mohl přispět řadou zkušeností o možných vedlejších účincích.

Za prvé u běžných doplňků stravy není garance vstřebávání a za druhé vysoké dávky sloučenin železa v tabletách (fumaran, glukonan, difosforečnan) mohou dráždit trávicí trakt a způsobovat nechutenství, průjmy, zácpy a celkovou nevolnost. Stačí se podívat do diskusních fór se zdravotní problematikou.

A proto dříve nebo později začnete řešit problém, jakou formu železa užívat.

Od února 2014 je v České republice k dostání patentově chráněné železo LipoFer® obsažené v doplňku stravy NovoFerrin™. Jeho předností je, že nedráždí žaludek, nezpůsobuje zácpy, nevolnosti ani další obtíže spojené s užíváním běžných forem železa.

Výrobce uzavřel železo do liposomálních mikrokapslí, které odolají žaludečním kyselinám a efektivně se vstřebávají až v tenkém střevě. Tato unikátní technologii umožňuje až 5× vyšší biologickou dostupnost než u běžných forem železa.

Přípravek NovoFerrin™ seženete v lékárnách bez lékařského předpisu.

Jak pomoci krvetvorbě?

Bledá pleť, únava, slabost, omdlévání, bušení srdce, hučení v uších, bolesti hlavy, závratě a někdy i dušnost. Všechny tyto projevy jsou známkou chudokrevnosti, kterou bychom určitě neměli podceňovat.

Je vhodné navštívit včas lékaře, protože je zapotřebí nejprve určit příčinu anémie a teprve poté nasadit cílenou léčbu. I za běžnými stížnostmi na nekvalitní lomivé nehty a vypadávání vlasů lze vystopovat jako možnou příčinu anémii.

Kde vzniká problém?

Transport kyslíku mají na starosti červené krvinky, v nichž se váže na červené krevní barvivo, které se nazývá hemoglobin. Máte-li anemii, krev obtížně získává dostatek kyslíku a nemůže jej pak distribuovat do svalů, mozku a do dalších orgánů.

Moderní strava, spojená s konzumací průmyslově připravovaných potravin, bývá často nevyvážená. Ze střeva se pak nevstřebávají potřebné látky pro výstavbu červených krvinek a dochází k nutriční anémii, která je spojena s nedostatkem železa, jenž je základní složkou hemoglobinu.

Existuje ještě řada dalších příčin chudokrevnosti, které jsou součástí mnoha jiných poruch či nemocí.

Už víte, co vám chybí?

Po tom, co jsme si řekli o příčinách anemie, je logické, že jejímu vzniku předejdeme pestrou stravou obsahující optimální množství železa, dále kyseliny listové, vitamínu B12, vitamín B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhají i vyšší dávky vitamínu C, který přispívá také ke snížení únavy a je univerzálním klíčem k odolnosti organizmu.

Vezměte na pomoc rostlinné látky

Proti chudokrevnosti můžeme použít také sílu rostlin. Dodávají tělu látky podporující tvorbu červených krvinek, díky nim také lépe využijeme železo a minerály přijímané z potravy.

Rostliny, které prospívají krvi

Nehleďme na vinnou révu pouze jako na výchozí surovinu chutného alkoholického nápoje, i když je jeho střídmé popíjení doporučováno pro zdraví. Vinná réva se sama obhájí jako zdroj vitamínů, minerálů, bílkovin, organických kyselin a aminokyselin. Krvi prospívá díky obsaženým vitamínům skupiny B a vitamínu C.

Některé vitaminy a minerály přítomné v hroznech příznivě ovlivňují tvorbu červených krvinek. Jsou bohaté také na bioflavonoidy. Vitamin C má příznivý vliv na tvorbu kolagenu, který je důležitý pro zdraví cév těch nejtenčích – vlásečnic. Zmiňme ještě třísloviny ve vinné révě, které mají také prospěšný vliv na pevnost vlásečnic.

Některé obdobné látky, které obsahuje vinná réva, najdeme například v černém bezu. Jsou to opět flavonoidy, třísloviny, silice, vitamíny skupiny B a vitamín A, který podporuje metabolismus železa a funkce imunitního systému.

Příroda obdařila bioflavonoidy i ostružiník křovitý, kde opět můžeme těžit ze vzájemně se posilujících účinků antioxidantů s vitamínem C. Ostružiny obsahují také draslík, hořčík, železo, vlákninu a kyselinu listovou.

OKÉNKO ODBORNÍKA

„Vyřešte chudokrevnost přírodní cestou potřebnými vitaminy“ Únava může mít mnoho příčin: od nedostatku odpočinku, pohybu, přes přemíru stresu, špatné složení stravy a nedostatek slunečního svitu v tomto ročním období až po tzv.

chudokrevnost, tedy nedostatek červeného krevního barviva – hemoglobinu.  Důležité je vždy tyto příčiny vyšetřit. Pokud vyšetření neprokáže závažné onemocnění, lze proti únavě bojovat několika způsoby.

Nejdůležitější je změna životního rytmu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy. Pokud tohoto nejsme schopni, můžeme použít i některé kvalitní doplňky stravy.

A  jak je poznáme? Především bychom je měli kupovat v lékárně, kde nám lékárník poradí. Složení by mělo být komplexní: tedy vitamíny zejména skupiny B a C, kyselina listová, stopové prvky, železo. A prospět mohou i některé osvědčené přírodní produkty.

Online prodej zde

Anémie – příznaky, druhy a léčba

Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění krve, při kterém červené krvinky dostatečně nezvládají přenášet kyslík. Příčin může být několik, přičemž anémie bývá často ovlivnitelná stravou. Základem léčby je zvýšení příjmu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové. V článku se dočtete o příčinách, některých druzích anémie a její léčbě.

Anémie mívá zpravidla pozvolný nástup. Mezi základní příznaky, které mohou pomoci určit diagnózu, patří nápadná bledost, únava, snížená výkonnost, slabost a tachykardie.

V jistém rozsahu probíhá neustálá obnova krevních buněk tím, že se krvinky i plazma plynule vytvářejí a zároveň zanikají. Denně se tak obnoví cca 50 ml krve, takže za rok se objem krve vymění 3× až 3,5×. Běžná hodnota hemoglobinu v krvi je u mužů 136 až 176 g/l a u žen 120 až 168 g/l.

Anémie je soubor příznaků, kdy je v krvi snížený počet červených krvinek (erytrocytů) a koncentrace krevního barviva (hemoglobinu). Snížený bývá i hematokrit, což je podíl erytrocytů vzhledem k celkovému objemu krve. Může však jít také o symptom, který se vyskytuje u některých patologických stavů.

Příčiny chudokrevnosti

  • Porucha tvorby erytrocytů – ke snížené tvorbě erytrocytů může dojít kvůli nedostatku železa, vitamínu B12, kyseliny listové či erytropoetinu.
  • Zvýšená ztráta erytrocytů – anémie vzniká i v případě, kdy je více erytrocytů zničeno, než vytvořeno (hemolýza). Spadají sem i krevní ztráty.
  • Zvýšení objemu plazmy – zde se jedná o tzv. relativní (diluční) anémii.

Příznaky anémie

Anémie mívá zpravidla pozvolný nástup. Mezi základní příznaky, které mohou pomoci určit diagnózu, patří nápadná bledost, únava, snížená výkonnost, slabost a tachykardie. Zjevné projevy anemického syndromu obvykle vznikají až při poklesu hemoglobinu pod 70 až 80 g/l. Mezi příznaky chudokrevnosti patří:

  • bledost kůže a sliznic,
  • slabost, únava a pokles tělesné výkonnosti,
  • tachykardie, oběhová insuficience,
  • snížená schopnost koncentrace,
  • ortostatická hypotenze (krátkodobé snížení tlaku způsobené změnou polohy),
  • závratě, bolesti hlavy, hučení v uších,
  • edémy končetin,
  • při hemolytické anémii navíc projevy hemolýzy.

Anémie se diagnostikuje pomocí krevního obrazu. Foto: National Cancer Institute, Unsplash

Druhy anémie

Anémii lze rozdělit do skupin dle příčiny vzniku. Každá z nich má specifické příznaky, příčiny i léčbu. Hlavní dělení spočívá ve velikosti krvinek – mikrocytární (malé), makrocytární (velké) a normocytární (krvinky běžné velikosti).

Dle koncentrace hemoglobinu v erytrocytech zase můžeme rozlišovat tyto druhy anémie – hypochromní (pod 300 g/l), hyperchromní (nad 350 g/l) a normochromní (300 až 350 g/l). Níže si projdeme některé druhy chudokrevnosti na základě jejich příčin vzniku.

Mikrocytární anémie

Sideropenická anémie čili chudokrevnost z nedostatku železa je v našich podmínkách nejčastějším typem chudokrevnosti. Sníží-li se obsah železa v těle, klesá i celkové množství hemoglobinu a není nač navázat potřebný kyslík. Železo získáváme hlavně ze stravy – zelená zelenina, červené maso, ryby, luštěniny, vejce, mléko.

Mezi hlavní příčiny tedy patří nedostatek železa ve stravě, ztráta krve při menstruaci, chronická ztráta krve, zvýšená potřeba železa v těhotenství nebo jeho snížené vstřebávání při nemoci tenkého střeva či po odebrání žaludku.

Příznaky zahrnují lámavé vlasy a nehty, červený vyhlazený jazyk, nehty konkávního tvaru a zřasení zadní stěny hrdla. Léčba cílí na odstranění původní příčiny příjmem přípravků obsahující železo (tablety).

Pokud se železo nedostatečně vstřebává, je nutné léky podávat injekčně.

Anémie při chronických onemocněních

Objevuje se u některých chorob jako jeden z příznaků. Řadíme sem revmatoidní artritidy, selhání ledvin a jater, chronické infekce, zhoubné nádory a zánětlivá onemocnění (např. Crohnova choroba).

Dochází ke zkrácení životnosti erytrocytů a snížení tvorby erytropoetinu (hormon stimulující tvorbu erytrocytů). Hladina železa je v normě/zvýšená, proto se cílí přímo na léčbu samotného onemocnění, které anémii způsobilo.

Někdy může nemocnému pomoci podávání erytropoetinu.

Makrocytární anémie

Anémie z nedostatku vitamínu B12 (megaloblastová)

Vitamin B12 tělo čerpá zejména z živočišných zdrojů – maso, ryby, vejce, mléko. Jednou z příčin nedostatku B12 je tedy nízký příjem ze stravy (hlavně u veganů).

Nedostatek B12 se také objevuje u osob s poruchou vstřebávání v tenkém střevě, s nedostatkem vnitřního faktoru z žaludeční sliznice, s perniciózní anémií (více informací níže), po odebrání žaludku, s nemocí nebo chronickým zánětem slinivky.

Perniciózní anémie (zhoubná)

Jde o autoimunitní poruchu – ochabnutí žaludeční sliznice a selhání vnitřního faktoru a zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání B12.

Příznaky nastupují zvolna, proto k určení diagnózy často dochází v pokročilém stadiu.

Patří mezi ně malátnost, únava, úbytek hmotnosti, bledost, případně brnění v končetinách, které může vést až k ochrnutí a postižení mozkové činnosti. Vitamín B12 se zde podává injekčně.

Nedostatek kyseliny listové (megaloblastová anémie)

Kyselina listová je vitamínem skupiny B, nachází se v játrech, kvasnicích a zelené zelenině.

Během těhotenství je nezbytné dodávat ji také v tabletách, aby se předešlo defektům nervové trubice plodu (např. rozštěp páteře).

Příčinou může být snížený příjem v pokročilejším věku, špatné vstřebávání, nedostatek se objevuje také u alkoholiků a nedonošených dětí. Příznaky jsou stejné jako u anémie a léčí se podáváním kyseliny listové v tabletách.

Zejména v těhotenství narůstá potřeba kyseliny listové. Foto: Amina Filkins, Pexels

Normocytární anémie

Aplastická anémie

Jde o vzácné onemocnění způsobené útlumem kostní dřeně. V kostní dřeni se tvoří všechny složky krve – při útlumu se hladina složek snižuje. Aplastická anémie je většinou získaná, ale může být i zděděná.

S jejím vznikem lze spojit i další druhy anémie, mohou ji však způsobit i léky proti rakovině atp. Léčba cílí na odstranění příčiny, následuje podpůrná péče – podávání transfuzí (krevní složky) a antibiotik.

Při těžkých formách lze transplantovat kostní dřeň, případně zahájit imunosupresivní léčbu.

Hemolytická anémie

U onemocnění dochází k předčasnému rozpadu erytrocytů ve slezině. Tato forma vykazuje zvýšenou tvorbu erytrocytů a zároveň jejich zvýšené odbourávání.

Příčiny lze dělit na dědičné a získané. K těm dědičným patří porucha membrány erytrocytů a narušený tvar hemoglobinu, k získaným zase příčiny imunitní, neimunitní a smíšené.

Příznaky zahrnují bledost, žloutenku a zvětšení sleziny.

Srpkovitá anémie

Srpkovitá chudokrevnost je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru erytrocytů a způsobuje nepříjemné oběhové příhody. Tato nemoc se většinou objevuje už v dětství, především u obyvatel tropů a subtropů, kde se běžně vyskytuje malárie. Může zde zabrat symptomatická léčba, krevní transfuze, hydroxyurea či transplantace kostní dřeně.

Léčba anémie obecně

Obecně lze říct, že se léčba soustředí na příčiny konkrétního druhu anémie. Není však vyloučeno, že se tyto druhy prolínají.

Proto je nezbytné pečlivé vyšetření a zjištění počtu erytrocytů, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové a vitamínu B12. Dále je třeba dalšími metodami vyloučit jiná možná onemocnění.

Teprve pak může léčba cílit na dodávání složek, které tělo postrádá, případně na jinou chorobu, která má anémii na svědomí.

Prevence a základní tipy

Pevným základem prevence vzniku chudokrevnosti je pestré složení jídelníčku. Ten by neměl zcela postrádat dva hlavní zdroje železa, a to maso a ryby (hovězí, vepřové, kuřecí, ryby, mořské plody).

Vhodnou alternativou masa jsou vejce. Další neméně důležitou složkou jídelníčku jsou luštěniny, ovoce a zelenina.

Přičemž pro vstřebávání železa je stěžejní také dostatek vitamínů C, B12 a E.

Nepodceňujte příznaky chudokrevnosti

Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění krve, při kterém červené krvinky dostatečně nezvládají přenášet kyslík. Jde o komplikovaný problém, který není radno bagatelizovat. Pokud tedy u sebe nebo svých blízkých zpozorujete anemické příznaky, neprodleně zamiřte k lékaři – obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Trpíte chudokrevností? Nechte si poradit od lékařů ze sítě EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Ženy, které v těhotenství trpí chudokrevností, mají častěji děti s autismem a ADHD

Hlavní obsahPodle odhadů anémií trpí kolem 20 % těhotných žen. Foto: Profimedia.cz

Vědci analyzovali záznamy více než 300 000 těhotných žen a 500 000 dětí narozených ve Švédsku v letech 1987–2010. Z jejich zjištění jasně vyplynulo, že pokud ženy v prvních 30 týdnech těhotenství trpí anémií, hrozí u jejich dětí vyšší riziko autismu, syndromu ADHD a mentálního postižení spjatého s poruchami učení, schopností řešit problémy, komunikovat nebo zvládat každodenní činnosti.

Podle odhadů anémií trpí kolem 20 % těhotných žen. Rizikové to je ale zejména v prvních 30 týdnech těhotenství, kdy může dlouhodobější nedostatek výživy pro plod způsobit vývojové poruchy.

Za anémií stojí nejčastěji nedostatek železa. „Právě železo je velmi důležité pro správný vývoj mozku, a pokud ho má žena v těhotenství nedostatek, může to mít vývojové následky,” vysvětluje pro Daily Mail neurolog James Findon z King's College London.

Již dříve přitom vědci naznačovali souvislost mezi nedostatkem železa v mateřství a autismem či narušeným motorickým vývojem dítěte. Uvedená studie jen potvrdila jejich předchozí zjištění.

V současnosti se doporučuje užívat doplňky stravy se železem, pokud krevní testy v těhotenství potvrdí nedostatek hemoglobinu v krvi. Autoři studie se ale domnívají, že by lékaři měli sledovat hladinu železa v těle už na začátku těhotenství, aby k anémii vůbec nedocházelo.

Sledovat hladinu železa by se v každém případě vyplatilo u všech žen starších 35 let. Trpí-li nedostatkem železa, mají pětkrát vyšší riziko než zdravé ženy, že se jim narodí dítě s autismem.

Dospělé ženy obvykle potřebují denně přijmout v potravě 15 mg železa, v těhotenství se ale tato potřeba zvyšuje, protože tělo využívá železo k tvorbě další krve pro dítě. Pokud žena nedokáže přijmout dostatek železa v potravě, je zapotřebí ho doplnit vhodnými doplňky stravy.

Občasný šílenec aneb Diagnóza AspergerZdraví

Mezi dobré zdroje železa patří: játra, maso, fazole, ořechy, sušené ovoce, celá zrna, tmavě zelená listová zelenina.

S doplňky stravy ale opatrně. Pokud přijmete víc jak 20 mg železa denně, může se to projevit nevolností, bolestmi břicha, ale i zácpou.

Nadměrné dávky železa jsou nebezpečné zejména pro děti, proto by měly být doplňky stravy se železem uchovávány mimo jejich dosah.

Hlavní zprávy

Zásady správného podání epoetinum alfa (Eprex®) u onkologických pacientů

Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty

  • Kategorie: Podpůrná onkologická léčba, výživa nemocných a ošetřovatelská péče
  • Téma: Podpůrná onkologická léčba, výživa nemocných a ošetřovatelská péče
  • Číslo abstraktu: 178

Autoři: A. Tolarová; Milena Zachardová; MUDr. Jiří Salvét; prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D.; Doc. MUDr. Luboš Holubec (jr.), Ph.D., MBA

Anemie je stav, při kterém je v krvi nedostatek
hemoglobinu (krevního barviva v červených krvinkách, zodpovědného
za přenos kyslíku z plic do tkání). Velmi často bývá tento stav
spojen s početním nedostatkem červených krvinek. Existuje mnoho příčin chudokrevnosti. Může se
jednat o sníženou tvorbu krvinek při některých poruchách kostní
dřeně, při nedostatku některých stavebních látek (nejčastěji
železa) často spotřebovaných například v období růstu, v
těhotenství, při nádorových onemocněních včetně leukémií, při
zánětlivých onemocněních, při onemocnění ledvin, štítné žlázy,
jater atd. Další příčinou anemií jsou stavy s rychlou ztrátou
krvinek, při krvácení či rozpadu krvinek v krevním oběhu často
spojených se žloutenkou. Může se jednat o některé vrozené, často
dědičné choroby, kdy se tvoří chybné červené krvinky s krátkou
životností. Často je chudokrevnost důsledkem podávání některých
léků, především při protinádorové léčbě, ale i jiných farmak. Může
ale být způsobena i zvýšenou radiací – zatížení lokalitou, jaderné
havárie a léčbou. U onkologických pacientů vzniká anemie nejčastěji
buď z nedostatečné tvorby červených krvinek (nemocný organismus
produkuje látky, které zastavují tvorbu erytrocytů) nebo ze
zvýšených krevních ztrát, protože některá nádorová onemocnění, a to
nejen hematologická, jsou spojená s krvácením. Jedná se například o
karcinomy zažívacího traktu nebo gynekologické nádory. U jiných
nádorů je kostní dřeň , která je zdrojem prekurzorů krevních
elementů, postižena metastázami nádoru. Také onkologická léčba –
chemoterapie či radioterapie – způsobuje vznik anemie a to i při
adjuvantní léčbě, tj. jinak zdravých pacientů. Příčinu anemie je
tedy nutné zjistit. Jediným možným určením, zda se jedná o
chudokrevnost je laboratorní vyšetření krve, tzv. krevní obraz.
Toto vyšetření kromě počtu červených krvinek a množství červeného
krevního barviva též informuje o počtech a některých dalších
charakteristikách ostatních krevních elementů (bílých krvinek,
jejich podtypů a krevních destiček). K určení příčiny anemie však
toto vyšetření většinou nestačí, musí se tedy provést některá další
vyšetření. Projevy anemie závisí na její tíži, na rychlosti
jejího vzniku, na příčině jejího vzniku a také na ostatních
chorobách nemocného. Nejčastější příznaky jsou únava, bolest hlavy,
dušnost, točení hlavy, eventuelně sklon k mdlobám, bledost, hučení
v uších (tzv. anemický syndrom). Organismus má schopnost se na tuto situaci
adaptovat – pacient není náhle dušný, nekolabuje, ale má pocit
prohlubující se únavy. Až 76% pacientů, kteří jsou léčeni
chemoterapií, udává únavu jako nejvíce oslabující vedlejší účinek
rakoviny samotné i chemoterapie. Popisují extrémní pocit vyčerpání,
spojený s únavou nebo ztrátou energie, která vede k neschopnosti
věnovat se běžným denním aktivitám jako je zaměstnání, péče o
domácnost, rodinu. Většinu případů anemie je možné léčit. Základním
předpokladem ke správné léčbě anemie je zjistit její příčinu. Pokud
se tato příčina odstraní, upraví se postupně i chudokrevnost. V
ostatních případech je nutno podávat léky ovlivň ující tvorbu a
přežívání krvinek. Pokud ani tato léčba není úspěšná, nebo je třeba
rychlého zásahu, podávají se transfuze červených krvinek. Transfúze
je sice považována za účinný prostředek léčby anémie, avšak nese s
sebou rizika, která oslabený organismus ještě dále zatěžují. Jedná
se především o zásah do vlastní imunity nemocného a možná
anafylaktická reakce organismu na cizorodé agens. Nezanedbatelná
nejsou ani neimunologická rizika – přenosy infekcí (viry, bakterie,
paraziti) a přetížení železem. Nezanedbatelné nejsou ani finanční
náklady na přípravu, testování a skladování krevních derivátů. Z
tohoto pohledu se v indikovaných případech jeví velmi perspektivní
léčba uměle syntetizovaným hormonem erytropoetinem. Lidský erytropoetin je hormon produkovaný
zdravými ledvinami, který má za úkol regulovat novotvorbu červených
krvinek v kostní dřeni. Pokud ledviny produkují erytropoetinu málo,
objevuje se anemický syndrom. U onkologických onemocnění, ale i u ledvinové
nedostatečnosti či chronických zánětlivých onemocnění (např.
revmatoidní artritidy) se produkce erytropoetinu snižuje. Proto se
uměle vytvořený hormon (epoetinum alfa) podáván pacientům, aby
zvýšil počet jejich červených krvinek, snížil rizika krevních
transfúzí a omezil rizika spojená s dlouhodobou chudokrevností.
Během čtyř až osmi týdnů injekčních aplikací hormonu se pacientův
stav lepší a jeho kvalita života se dostává na snesitelnou úroveň .
Pochopitelně ani v tomto případě nejsou finanční náklady
zanedbatelné: měsíční léčba erytropoetinem přijde zdravotní
pojišťovnu na 50 až 60 tisíc korun. Proto pojišťovny pečlivě
hlídají dodržení základních kritérií, kdy je možné léčbu
erytropoetinem předepsat. Patří k nim: základní diagnóza (karcinom
prsu, ovaria, varlat, plic, nádory hlavy a krku), rozsah choroby,
hladina hemoglobinu a příznivá prognóza nemoci.

Existuje několik lékových forem syntetického
erytropoetinu. V následujícím textu se zaměříme na naše zkušenosti
s podáváním léku epoetinum alfa (EPREX®). Při podávání tohoto léku
musíme dodržovat určitá pravidla tak, aby nedošlo k jeho
znehodnocení a nesprávnému podání.

  • pro přepravu např. z lékárny je nutné používat přepravní
    chladící tašku určenou pouze pro přípravek Eprex® (i při transportu
    je nutné uchovat lék v chladu). Pokud Eprex® vyjmete z přepravní
    chladící tašky, je nutné jej okamžitě uložte do chladničky, kde je
    teplota 2-6°C.
  • léková forma je extrémně náchylná ke znehodnocení, pokud je
    vystavena expozici světla a extrémním teplotám (Eprex® nenechávat
    po delší dobu např. na slunci či v přetopených místnostech, k
    poškození léku dojde i při zamražení)
  • při jakékoli manipulaci vyžaduje tato léková forma šetrné
    zacházení (krabičkou, lahvičkou nebo injekční stříkačkou prudce
    netřeste a to ani v přepravní tašce)
  • vzhledem k náchylnosti lékové formy na poškození se z rutinní
    klinické praxe jeví jako optimální ponechat Eprex® v původní
    papírové krabičce a až do použití jej skladovat za standardních
    podmínek
  • je nutné pečlivě hlídat datum exspirace a nepoužívat lékovou
    formu po uplynutí doby vyznačené na obalu

Před samotnou aplikací je nutno vytemperovat
Eprex® na teplotu místnosti. Stříkačku ve vnitřním obalu nebo
lahvičku ponecháme stát při běžné teplotě v místnosti, obvykle
stačí 15 až 30 min. Nezahříváme ji však v blízkosti jakéhokoli
zdroje tepla nebo
přímého světla, nezahříváme intenzivním třením mezi dlaněmi ani v
mikrovlnné či horkovzdušné troubě či ve vodní lázni. Eprex® lze podávat nitrožilně nebo podkožně.
Podkožní aplikace je určena především pro pacienty, kteří trpí
anemií v důsledku nádorového onemocnění. Nitrožilní aplikace je
určena především pro pacienty, kteří trpí anemií související s
ledvinným onemocněním. U těchto pacientů byl totiž po podkožní
aplikaci vzácně pozorován syndrom čisté aplazie červené krevní
řady, kdy zcela dojde k vymizení tvorby červených krvinek. Případná
nitrožilní aplikace má trvat nejméně 1 – 5 min. Podkožně se látka
podává do oblasti předloktí, končetin nebo břicha. Podávaný objem
by neměl překročit 1 ml. V posledních letech bylo rekombinantním
erytropoetinem celosvětově léčeno kolem tří milionů lidí a je
hodnocen jako velmi bezpečný lék s mimořádně velkým „terapeutickým
indexem“ (poměr účinnosti k toxicitě). Až donedávna byly za
nejzávažnější považovány komplikace, které vznikají při nepovoleném
užívání nadměrných dávek erytropoetinu k dopingu (někteří sportovci
se pokoušejí zlepšit svou výkonnost zvýšením počtu erytrocytů). U
těchto lidí dochází ke klinicky závažnému zvýšení hematokritu a
viskozity krve, což v kombinaci s velkými ztrátami tekutin při
fyzicky náročných závodech v některých případech způsobilo
tromboembolizmus a smrt. U pacientů, kde je léčba erytropoetinem
indikována k nejčastějším nežádoucím účinkům patří: bolest hlavy
připomínající migrénu nebo pocit zmatenosti nebo výskyt záchvatu.
Zde je nutné, aby zdravotní sestra neprodleně informovala lékaře –
může jít o náhlé zvýšení krevního tlaku, které vyžaduje neodkladnou
léčbu. Dalšími nežádoucími projevy léčby jsou příznaky
připomínající chřipku, (např. bolest hlavy, svalů, kloubů, slabost,
únava, závrať a zimnice). Obvykle bývají tyto příznaky v počátku
léčby. Pokud se dostaví při intravenózní aplikaci aplikaci, je
možné jim zamezit pomalejším podáním. Dále se mohou vyskytnout projevy alergické reakce
(zčervenání kůže a otoky očních víček apod.) tyto jsou většinou
přechodné a sami vymizí, přesto je nutno opět neprodleně informovat
lékaře. Během léčby je nutné pravidelně kontrolovat
krevní obraz, aby nedošlo ke zvýšení počtu červených krvinek nad
normu (polyglobulie). V počátku léčby může také dojít ke zvýšení
počtu krevních destiček, které je většinou přechodné. Velmi
vzácnou, ale závažnou komplikací je tzv. čistá aplazie červené
krevní řady, které spočívá v nepřítomnosti velmi mladých forem
červených krvinek v kostní dřeni, takže dojde k totálními útlumu
krvetvorby. Příčinou tohoto stavu je autoimunitní reakce, kdy se u
pacientů vytvořily specifické neutralizační protilátky proti
epitopu proteinové části molekuly erytropoetinu. Přesná příčina
indukce tvorby protilátek není známá, ale souvislost s léčbou je
zřejmá. Zajímavý je fakt, že tato komplikace se objevila pouze u
dialyzovaných pacientů a to po subkutánní aplikaci rekombinantního
erytropoetinu. Je proto doporučeno aby u každého pacienta léčeného
erytropoetinem, u kterého se objeví známky anémie, byla krev
vyšetřena na přítomnost protilátek proti erytropoetinu. V
pozitivním případě je třeba léčbu ihned vysadit. Protože tato vzácná kombinace byla popisována
především v souvislosti s lékovou formou Eprex® jeví se jako
zajímavá experimentální práce francouzských vědců, kteří v
experimentu prokázali, že výše zmíněné protilátky, které ve Francii
našli, křížově reagovaly se všemi komerčními přípravky
erytropoetinu. Výhodou lékové formy Eprex® je skutečnost, že si
ji mohou pacienti aplikovat i doma. Jeho domácímu podání by měla
předcházet důkladná edukace pacienta zdravotnickým personálem. Na
našem oddělení jsou touto činností pověřené zdravotní sestry.
Pacient spolu s příslušným lékem od nás odchází i s příbalovými
letáky, kde je velice podrobně a srozumitelně vše vysvětleno. Pokud
je pacient zdravotní sestrou řádně poučen, nedochází při domácí
aplikaci Eprex® k potížím. Při ošetřování nemocných, kteří jsou ohroženi
vedlejšími příznaky při podávání chemoterapie, vycházíme z jejich
individuálních potřeb a problémů. Dobrou komunikací mezi sestrou a
pacientem můžeme mnoha příznakům předejít a nebo je včas
zmírnit.

Literatura

  1. Mock V, Olsen M. Current management of fatigue and anemia in
    patients with cancer. Semin Oncol Nurs. 2003 Nov; 19(4 Suppl
    2):36-41.
  2. Brower V. Epoetin for cancer patients: a boon or a danger? J
    Natl Cancer Inst. 2003 Dec 17; 95(24):1820-1.
  3. Langston CE, Reine NJ, Kittrell D. The use of erythropoietin.
    Vet Clin North Am Small Anim Pract. 2003 Nov; 33(6):1245-60.
  4. Fairclough DL, Gagnon DD, Zagari MJ, Marschner N, Dicato M;
    Epoetin Alfa Study Group. Evaluation of quality of life in a
    clinical trial with nonrandom dropout: the effect of epoetin alfa
    in anemic cancer patients. Qual Life Res. 2003 Dec;
    12(8):1013-27.
  5. Henry DH. Guidelines for the use of epoetin in cancer patients:
    a much-needed step forward in standardizing anemia treatment.
    Blood. 2003 Oct 1; 102(7):2697-8.
  6. Damaj G, Braud AC, Hermine O. [Anemia and chemotherapy of
    malignant hemopathies] Bull Cancer. 2003 Apr; 90 Spec
    No:S144-51.
  7. Ray-Coquard I, Bachelot T, Sebban C, Biron P, Guastalla JP,
    Blay JY. Anemia and chemotherapy Bull Cancer. 2003 Apr; 90 Spec
    No:S133-43.
  8. Cazzola M. Erythropoietin therapy: need for rationality and
    active surveillance. Haematologica. 2003 Jun; 88(6):601-5.

Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector