Mastocytoza – Vše o zdraví

Existuje rozdíl mezi těmito třemi velmi podobnými nemocemi?

Pacienti si je často pletou, a proto vám přinášíme odpověď v tomto přehledně zpracovaném článku. Po přečtení byste měli znát základní rozdíl mezi alergií, histaminovou intolerancí a mastocytózou.

Alergie

  • Při všech formách alergie je histamin uvolňován ve zvýšené míře jako odpověď na podráždění imunitního systému.
  • Alergenů existuje nespočetné množství.
  • Jsou to například:
  • pyly (které jsou velmi aktuální)
  • zvířecí srst
  • ale i alergie na slunce
  • chlad
  • parfémy
  • nebo na potravu

Nebezpečná může být alergie na léky.

Lidé, kteří již mají nějakou formu alergie, jsou citlivější na jiné formy alergie. Také jsou náchylnější na atopický ekzém nebo astma.

Existuje mnoho příčin alergií. Může se jednat o vliv prostředí, znečištěné ovzduší, ale i nadměrné přijímání nebo vystavování se určité látce, která původně nebyla alergen.

Například v Americe jsou velmi časté alergie na arašídy, protože se tam konzumuje nadměrné množství arašídového másla. Rovněž se může vyvinout například kontaktní dermatitida (alergie) na čisticí prostředky u lidí, kteří často uklízejí a nepoužívají ochranné prostředky.

Ne všichni pacienti s histaminovou intolerancí mají i alergie. Při diagnostice je důležité odlišit, zda se u pacienta jedná o alergii na jídlo nebo o HIT.

Histaminová intolerance

Histaminová intolerance má podobné příznaky jako některé alergie, ale při testování se ukáže, že pacient nemá žádnou alergii.

Mastocytoza - Vše o zdraví

699 Kč

Doprava zdarma

Druhým znakem jak odlišit HIT od alergie jsou chybějící enzymy (nebo jen jeden enzym) při HIT.

Tyto enzymy se nazývají diaminooxidáza (DAO) a histamin N-methyltransferáza. Ve zdravém organismu dochází k jejich uvolnění po konzumaci jídla, které obsahuje histamin. Lidé s histaminovou intolerancí tyto enzymy buď vůbec neprodukují, nebo byla jejich produkce z nějakého důvodu zastavena.

A jaký to má následek?

Histamin je v těle v nadbytku, dochází k rozvinutí příznaků pokud intoleranci samotného histaminu – odtud pochází i název tohoto onemocnění. Enzymy, které při HIT chybí, se dají přijmout i v suplementech. Jedním takovým je i Daosin, o kterém si můžete přečíst v naší recenzi na Daosin.

Příčiny HIT jsou různé a individuální. K HIT může dojít například po infekci střeva nebo při alergiích a mastocytóze. Více o příznacích tohoto onemocnění se dočtete i v našem detailním článku o histaminovým intoleranci.

Mastocytóza a syndrom aktivace mastocytů (MCAS)

Jaký je vztah mezi histaminovou intolerancí a mastocytózou?

Ne všichni pacienti s HIT mají mastocytózou, ale bohužel naopak to neplatí. Lidé, kteří onemocní mastocytózou (nebo MCAS) pravděpodobně dostanou i histaminovou intoleranci.

Co jsou to mastocyty?

Nejdříve si řekněme, co je to mastocyt. Tuto buňku najdete i pod názvem žírná buňka nebo heparinocyt. Nachází se v různých částech našeho těla – nejčastěji však v kůži a v trávicím traktu. Uvnitř buňky se nacházejí zrnité kapsy, které obsahují množství heparinu a histaminu.

Proč mastocytóza vzniká

Příčina mastocytózy je nejasná, ale pravděpodobně se jedná o změny na genetické úrovni. Mastocyty se nacházejí v nadbytku a při podráždění se z nich uvolňuje histamin. Uvolněním histaminu dochází i k projevení onemocnění (solen.sk).

Asi 55 % mastocytóz začíná v dětském věku do dvou let života, přibližně v 50 % případů je onemocnění diagnostikováno již v prvních 6 měsících života a v 10 % se objeví před pubertou. Druhé rizikové období pro rozvoj mastocytózy je mezi 30 a 40 rokem života.

Příznaky

Toto onemocnění poznáte podle:

  • svědivá vyrážka na kůži (nejcharakterističtější)
  • bolesti hlavy
  • zvracení, nechutenství
  • průjem, hubnutí
  • změny nálad
  • nežádoucí účinky po lécích nebo po narkóze
  • bolesti v kostech
  • výrazná reakce po bodnutí hmyzem

Pacienti s MCAS musí dodržovat přísnou, nízkohistaminovou dietu, která je stejná i při HIT. Navíc se musí vyhýbat potravinám, které způsobují degranulaci mastocytů.

Jiná onemocnění se zvýšeným histaminem

Tři nemoci, které jsme vám představili, nejsou jediné při kterých dochází ke zvýšení hladin histaminu. Setkáte se s ním také v situacích jako jsou infekce, zánět z různých příčin a autoimunitní onemocnění.

Pro pacienty s HIT jsou tato onemocnění náročnější. Je to proto, že jakékoli další zvyšování hladiny histaminu je pro ně nepříjemné a vede ke zhoršení příznaků samotné intolerance.

V případech kombinovaných onemocnění je ještě důležitější dávat si pozor na stravu a minimalizovat příjem histaminu zvenčí. Nečekejte však, že úpravou stravy příznaky zcela vymizí.

Histamin, který pochází z vnitřku těla stále zůstane v nadbytku. Dojde pouze ke zmírnění příznaků. Ostatní zánětlivé mediátory nebudou stravou ovlivněny.

Je důležité znát příčinu onemocnění

Pacient a lékař se musí zajímat o to, jaká je příčina histaminové intolerance a zda jsou přidružena i jiná onemocnění, která mají podobnou podstatu. Následně se určí, kolik histaminu je pro pacienta ještě vhodné a kdy se mu už musí vyhýbat. Prognóza histaminové intolerance závisí i na tom, co ji způsobilo.

Například u pacientů, kteří prodělali krátký zánět trávicího traktu je pravděpodobné, že histaminová intolerance odezní.

Pokud vám byla diagnostikována i nějaká přidružená forma potravinové intolerance, například laktózová intolerance, intolerance sorbitolu nebo malabsorpce fruktózy, základem je vyhýbat se těmto složkám potravy.

V případě dodržování režimových opatření byste měli mít HIT pod kontrolou a příznaky by měly být minimalizovány.

Pacienti s alergií a HIT budou mít silnější příznaky v dobách, kdy je alergie silnější. Pokud se jedná například o alergii na pyl, i HIT bude v tomto čase prokazovat silnější příznaky. Při potravinové alergii platí totéž co u intolerance. Vyhýbejte se stravě, která vám nedělá dobře.

Závěr

Zvýšené hladiny histaminu (při každém onemocnění z různé příčiny) jsou spojivky mezi těmito třemi různými onemocněními:

  • při alergii se histamin nadměrně vylučuje (jako imunitní reakce organismu na cizorodou látku)
  • při mastocytóze máme mnoho mastocytů, a tedy i zvýšené množství histaminu
  • při histaminové intoleranci nám nefungují enzymy, které histamin rozkládají
Zajímavé:  Suchý dráždivý kašel - Vše o zdraví

Léčba a příznaky jsou však různé, proto jsme vám je v článku ve stručnosti charakterizovaly.

Zjistit více

DAOSIN 30 kapslí

  • výborný pomocník při histaminové intoleranci
  • obsahuje přirozený enzym diamonooxidáza
  • neobsahuje lepek ani laktózu
  • bez vedlejších účinků

Mastocytoza - Vše o zdraví Zjistit více

Zdroje:

  • histamine-sensitivity.com
  • histamineintolerance.org.uk

×

Ukázať súvisiace produkty

Zatvoriť

Mastocytóza

Jako mastocytóza se označuje onemocnění, které je charakterizováno excesivním nahromaděním mastocytů ( tj. žírných buněk ) v různých orgánech a tělesných tkáních. Žírná buňka nebo také  mastocyt nebo heparinocyt je buňka, která se vyskytuje v lidském těle v různých tkáních, ale nejčastěji v kůži a v trávicí soustavě.

Žírné buňky jsou součástí imunitního systému ( tj. systému obranyschopnosti organizmu ). Jsou produkovány kostní dření a putují do tkání, kde se usazují poblíž cév nebo nervů. Každá žírná buňka obsahuje množství zrnitých váčků ( tzv.

granul ), ze kterých se mohou kdykoliv dle potřeby uvolnit především 2 chemické látky, a sice heparin a histamin, mající velký význam v lidském těle. Za normálních okolností mastocyty přispívají v organizmu k obraně těla uvolňováním ze svých granul předvytvořených speciálních chemických látek ( tzv.

mediátorů ) , které mají mohutný účinek ( jako je například histamin ) a novotvorbou jiných mediátorů ( jako jsou například tzv. leukotrieny ) z lipidů membrány.

Za normálních fyziologických poměrů v těle běžné tkáňové mastocyty také zprostředkovávají příznaky běžných alergických reakcí cestou protilátek ze skupiny imunoglobulinů typu E navázaných na specifické povrchové receptory. Existují tři formy onemocnění mastocytózou: ( 1 ) tzv.

mastocytom ( jedná se o nezhoubný kožní nádor ); ( 2 ) urticaria pigmentosa ( jedná se o mnohočetné drobné nakupeniny mastocytů v kůži pacienta, které vytvářejí lososovitě nebo hnědě zbarvené skvrny a papulky ( tj.

pupínky ), z nichž po mechanickém podráždění vznikají kopřivkové pupeny přecházející v některých případech postižení eventuálně až do puchýřků nebo bul ); a konečně ( 3 ) celková ( neboli systémová ) mastocytóza ( jedná se o infiltráty žírných buněk v kůži, mízních uzlinách, v játrech, ve slezině, v celém gastrointestinálním systému – tedy v celé trávicí trubici od jícnu až po střeva a také v kostech ).

Bohužel příčina vzniku onemocnění mastocytózou u pacienta zůstává doposud neznámá. Choroba má do dnešní doby stále neznámou etiologii.

Zatímco běžným problémem pacientů trpících některou z obou kožních forem onemocnění mastocytózou ( tj.

mastocytomem nebo urticarií pigmentosou )  je většinou pouhá nepříjemná přítomnost kožních postižení a jejich případné svědění, nemocní trpící celkovou ( tedy systémovou ) formou onemocnění mastocytózou si stěžují v naprosté většině případů na bolesti v kloubech a kostech a na anafylaktoidní příznaky ( jedná se o alergické reakce různého stupně, a sice počínaje generalizovaným mírným svěděním či kopřivkou a konče až životu nebezpečným astmatickým záchvatem – podrobně viz kapitola věnovaná alergickým reakcím ). Stimulace histaminových receptorů  ( které jsou označovány jako H2 receptory ) vyvolává posléze další obtíže ( podráždění těchto receptorů vyvolává především v žaludeční sliznici pacienta zvýšenou sekreci žaludeční kyseliny chlorovodíkové a hlenu ). Běžným klinickým projevem této formy onemocnění mastocytózou je potom u pacientů výskyt vředové choroby žaludku a dvanácterníku a běžným problémem u těchto nemocných bývají často chronické průjmy.

Rozpoznání správné diagnózy postižení pacienta onemocněním mastocytózou je různě obtížné podle konkrétní formy onemocnění.

U kožních forem mastocytózy je vodítkem charakter postižení kůže ( v případě mastocytomu to je benigní kožní nádorek a v případě urticaria pigmentosa pak mnohočetné svědivé skvrny nebo pupínky na kůži, které mohou po mechanickém podráždění přejít do kopřivkových pupenů nebo až do puchýřů vyplněných hnisem ), v případě postižení nemocného celkovou ( systémovou ) formou mastocytózy pak nacházíme mnohočetné infiltráty mastocytů v různých částech těla společně s charakteristickými celkovými klinickými příznaky, tedy vředovou chorobou žaludku či duodena a chronickými průjmy. Diagnózu pak pomohou upřesnit laboratorní vyšetření. Obsah histaminu stanovený ve vzorcích odebraných biopticky z infiltrátů z kůže nebo jiných částí těla pacienta může být až extrémně vysoký, a to úměrně vysokému počtu mastocytů. V řadě případů onemocnění celkovou mastocytózou pak můžeme u nemocných prokázat vysoké vylučování histaminu a jeho metabolitů močí a rovněž nalezená koncentrace histaminu v krevní plazmě těchto pacientů může být zvýšena. V některých případech pak byly zaznamenány i nalezené zvýšené koncentrace heparinu a prostaglandinu D2 v krevní plazmě.

Onemocnění kožní mastocytózou vzniká v naprosté většině případů v dětském věku. Při solitárním mastocytomu ( tj. při výskytu ojedinělého kožního nádorku ) je možné očekávat bez jakéhokoliv léčení jeho spontánní involuci ( tedy nádorek zcela bez léčby sám vymizí ).

Postižení druhou kožní formou mastocytózy  – tedy  urticaria pigmentosa – také buďto úplně spontánně ustoupí, nebo se alespoň podstatně u postiženého dítěte zlepší ještě před dosažením období dospívání.

Tyto stavy jenom v ojedinělých případech, jestliže vůbec, progredují až do postižení nemocného onemocněním celkovou mastocytózou.

V naprosté většině případů zpravidla dostačuje u dítěte postiženého kožní formou mastocytózy jenom tlumit často úporné svědění podáváním některého léku ze skupiny antihistaminik H1 ( podrobně viz kapitola Kopřivka ).

Klinické obtíže pacienta postiženého celkovou formou mastocytózy bychom měli tlumit podáváním některého léku ze skupiny antihistaminik H1 + H2. Protože se předpokládá, že ke vzniku klinických příznaků u nemocných trpících onemocněním celkovou mastocytózou přispívají speciální chemické látky uvolňované do krve, a sice prostaglandiny – zejména prostaglandiny typu D2 ( označované jako PGD2 ), je doporučováno při léčení těchto pacientů vyzkoušet nasazení léku aspirinu.

Zajímavé:  Dobrý Plicní Lékař Ostrava?

Při takovémto léčebném postupu je ale třeba opatrnosti, protože jak podávání léku aspirinu, tak také podávání ostatních léků ze stejné skupiny s aspirinu podobným složením, na jedné straně sice inhibuje syntézu nebezpečných prostaglandinů, ale na druhé straně však může navozovat v těle pacienta zvýšenou tvorbu jiných chemických látek tzv.

leukotriénů, které mohou mít v organizmu nemocného rovněž velmi nebezpečný účinek.

V takovém případě, jestliže se nedaří dostatečně u nemocného postiženého celkovou mastocytózou zvládnout gastrointestinální příznaky ( tedy manifestní klinické obtíže nemocného způsobené postižením trávicího systému ), je doporučováno podávání léku kromolynu sodného, a sice v dávce 4 krát 200 miligramů na 24 hodin ( u dětí ve věku v rozmezí od 2 do 12 let se potom doporučuje podávání tohoto léku v dávce 4 krát 100 miligramů na jeden den ). Závěrem je ovšem nutno zmínit, že do současnosti neexistuje žádné účinné léčení, které by dokázalo snížit počet žírných buněk ve tkáních pacienta postiženého onemocněním mastocytózou.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Mastocytóza

Mastocytóza je kožní onemocnění, pro které je charakteristická zvýšená tvorba a ukládání mastocytů do různých orgánů, zejména do kůže. Mastocytóza má několik forem. Kožní forma je nejčastější u dětí.

Mastocyt (žírné buňky) je buňka, která se nachází v různých tkáních, zejména v kůži a trávicím traktu. Tyto buňky obsahují zrnité kapsy, ve kterých je histamin a heparin. Mastocyty jsou schopny uvolnit za určitých okolností svůj obsah. Heparin je zodpovědný za srážení krve a histamin za alergickou reakci.

Výskyt

Mastocytóza se vyskytuje ve stejném poměru mezi ženským a mužským pohlavím. Většinu pacientů s mastocytózou tvoří děti. 75% případů mastocytózy se objeví u dětí do dvou let2 života. V 10% případů se onemocnění objeví před pubertou3. Onemocnění se však může objevit i během dospělosti, a to nejčastěji v druhé a třetí dekádě života.

Dělení

Světová zdravotní organizace (WHO) dělí mastocytózy na:

  • Kožní mastocytózy :
    • Kopřivka pigmentosa
    • Makulopapulární kožní mastocytóza
    • Difúzní kožní mastocytóza (rozšířená po celém těle) – nejzávažnější forma, celá kůže je infiltrována mastocyty, příznaky jsou proto na celém povrchu
    • Mastocytom – nejčastěji se vyskytuje u dětí do dvou let, jde o hnědorudý uzlík od 0,5-4cm
  • Systémová mastocytóza – postihuje kterýkoliv systém
  • Agresivní systémová mastocytóza
  • Mastocytové leukémie
  • Mastocytový sarkom

Nejčastěji se vyskytující formou mastocytózy v dětském věku je kopřivka pigmentosa, která je charakterizována mnohočetnými červenými, oválnými skvrnami.

Příčina

Příčina vzniku onemocnění není jasná, ale předpokládá se, že za vznik onemocnění je odpovědná genetická mutace (změny na úrovni genů). Genetická mutace způsobí abnormální tvorbu mastocytů, které při podráždění (léky2, stres, pohyb) uvolní histamin, a tak se mastocytóza projeví i klinicky.

Onemocnění není dědičné.

Projevy

Mastocytóza se projeví kožními příznaky nebo celkovými projevy. Někdy je prvním projevem mastocytózy anafylaktická reakce. Onemocnění se projeví tehdy, pokud se uvolní histamin. Uvolnění histaminu mohou způsobit:

  • určité léky (aspirin, léky proti bolesti),
  • alkohol,
  • stres
  • fyzický stimul (nadměrné cvičení, horko),
  • jídlo (sýr, ostrá jídla, humři).
  • infekce

Prvním projevem je objevení červeného fleku na trupu a končetinách. Tento flek se může nadzvednout nad úroveň kůže. V této kožní lézi se nachází mastocyty uvolňující histamin, tato oblast kůže je oteklá a svědí.

Darierův příznak je přítomen asi u 90% pacientů, kdy při tření kůže vznikne na kůži puchýř. Puchýře často vznikají u dětí do dvou let, protože kožní spojení nejsou tak silná jako v dospělosti.

  • Většina pacientů má svědivé kožní léze
  • bolest hlavy5
  • nechutenství4, zvracení3
  • prujem1
  • potíže s dýcháním
  • odpadnutí
  • Kožní projevy:
    • Mastocytóza se může projevit na kůži v podobě různých kožních lézí, které jsou v podobě uzlíků, červených fleků nebo drobných útvarů vyplněných hnisem.
    • Útvary na kůži jsou ohraničeny nebo splývají dohromady
    • Trup je zasažen více než končetiny
    • Kožní léze jsou tmavočervené až hnědé barvy
  • Poškození jater způsobí jejich zvětšení a zhoršení jejich funkce
  • Nízký krevní tlak a rychlá tepová frekvence
  • bolest břicha4, hubnutí
  • poškození kostí způsobí vznik zlomenin a oslabení kostí
  • při poškození kostní dřeně se mohou objevit nádorová onemocnění
  • poškození nervového systému – změny nálad, zvracení, deprese

Diagnostika

  • Typické klinické projevy na kůži
  • Laboratorní testy – v krevním obraze je málo červených krvinek, hodně bílých krvinek, vyšetřuje se i hladina histaminu.
  • Biopsie kůže – při mastocytóze se v kůži nachází velké množství mastocytů
  • Ultrazvuk břicha

Léčba

Léčba je symptomatická a patří do rukou dermatologa. Pacient by se měl vyhýbat spouštěčům, které vyprovokují mastocyty. Do léčby patří i antihistaminika, která zabrání svědění, otoku, zčervenání kůže. Kožní léze se potírají kortikosteroidními mastmi. Ultrafialové světlo zlepšuje kožní nálezy.

Při systémové formě se požívají kortikosteroidy nebo léky2 s interferonem alfa (ovlivňuje imunitu2).

U pacientů se musí dávat pozor při podávání anestezie, protože anestetika působí jako provokační faktor. Pacienti s anafylaktickou reakcí jsou léčeni jako při akutní, život ohrožující, alergické reakci, často je nutné podat pacientovi noradrenalin.

Mastocytózu může vyvolat i štípnutí včelou.

Prognóza

U 50% dětí se do puberty3 zmírní příznaky nebo zcela odezní projevy. Mastocytóza probíhá závažněji u pacientů, u kterých se onemocnění projeví poprvé v dospělosti.

Zajímavé:  Plíseň Na Nehtech U Nohou Přírodní Léčba?

Více o mastocytóze na Modrém koníku

Použité zdroje

Kočka sphynx – nejdůležitější informace o plemeni

Kočka sphynx je známá především nedostatkem srsti, který je způsoben genetickou mutací. Nahota však není jedinou neobvyklou vlastností. Zástupci tohoto plemene mají obrovské uši, oči ve tvaru citronu, četné kožní záhyby. Jsou citliví, inteligentní, rádi si hrají.

Kočka sphynx je kvůli svému neobvyklému vzhledu pro některé majitele předmětem zájmu, a naopak – ostatní odpuzuje. Existují tři hlavní typy těchto koček: donské, petrohradské a kanadské. Každý typ má velmi zajímavou historii, ale také mnoho společných rysů.

Kočka sphynx – historie plemene

Kočka sphynx má několik odrůd. Rozlišujeme tyto:

  • donský sphynx – pochází z Ruska. Jeho historie sahá
    až do roku 1987 a je spojena s Elenou Kovalevou z Rostova nad Donem. Žena
    zachránila kotě, které postupně začalo ztrácet srst. Když porodila koťata,
    některá byla úplně nahá a některým začala vypadávat srst jako jejich matce.
    Elena dala jednu z nich ruské chovatelce Irině Nemikině. Ta ji začala
    křížit s různými kočkami, a v každém vrhu se objevily nazí jedinci, což
    bylo považováno za dominantní genetickou mutaci;
  • sphynx petrohradský – pochází z Ruska, narodil se v
    roce 1994 v Petrohradě v důsledku křížení orientální krátkosrsté kočky a donského
    sphynxe v chovu Olgy Mironové. Jinak se mu také říká Peterbald;
  • kanadský sphynx – pochází z Toronta, z provincie Ontario
    v Kanadě. Narodil se v roce 1966, ale jeho historie je mnohem delší. V
    Mexiku existují velmi staré obrazy s podobou bezsrstých koček. Někteří
    tvrdí, že se Aztékové zabývali chovem sphynx.

Kočka sphynx – stavba těla

Kočky sphynx
jsou středně velké, atletické a silně svalnaté kočky. Typy donské a kanadské
dosahují zralosti kolem 12 měsíců věku a odrůdy petrohradské ve věku 18–24
měsíců. Dospělí jedinci měří 25–30 cm a váží 2–4 kg, pokud jde o samice, a 4–6
kg pokud jde o samce. Petrohradský sphynx může mít jakoukoliv barvu srsti.

Stejně tak i donské typy, kromě jantarové. A kanadské mají barvy tradiční,
norkové, sépiové a kolorpoint. Tyto kočky jsou nahé, ale někdy můžete vidět
mírné chmýří. V případě donských sphynx jsou povoleny všechny barvy očí (modrá,
akvamarínová, zlatá, žlutá, zelená, různé barvy).

Petrohradské mohou mít oči
modré, akvamarínové a zelené, a kanadské sphynx mají oči modré, žluté, zelené nebo
různé.

Chování a charakter koček Sphynx

Každá ze zmíněných odrůd koček je citlivá, oceňuje
pohlazení od svého majitele, ráda se lepí ke svému majiteli. Částečně je to
výsledek hledání zdroje tepla, který tělo vlastníka určitě poskytne.

Co se
stane, když je kočka ponechána sama nebo je zvlášť nepříznivé počasí?
Doporučujeme pořídit oblečení. Také stojí za to pořídit jim přikrývku, deku či
dokonce topnou podložku.

K dispozici jsou také speciální cestovní deky,
například
TRIXIE cestovní deka Bendson 120×80 cm.

Kvůli lásce k mazlení v nepřítomnosti majitele je dobré
poskytnout kočce vycpaná zvířata, ke kterým se bude moci mazlit místo něj. Zde
je několik modelů:
TRIXIE Plyšová myš béžová 11 cm, TRIXIE Plyšový šnek 11 cm, TRIXIE Plyšová myč 33 cm. Podívejte
se
, jaké další plyšové hračky si pro svou kočku můžete ještě vybrat.

Sphynx si rády hrají. Měli byste jim hraní zajistit každý
den, buďto formou samostatných činností a společných her s majitelem, nebo
jim zajistit nezbytné hračky. Mohou to být mimo jiné rybářské pruty, např.
KONG Cat Teaser Curlz prut pro kočku,
tunely a škrabadla, např.

TRIXIE Tunel na škrábání 110×30×38 cm, interaktivní hračky, např. TRIXIE Strategická hra Activity Slide & Feed 30×27 cm,
nebo míčky:
KONG Wild Tails Assorted hračka pro kočku.

Podívejte se na širokou nabídku
hraček pro kočky a vyberte si tu, která
potěší vašeho mazlíčka.

Po hraní potřebuje sphynx odpočinek a relaxaci. Musíte
mu zajistit útulný a teplý pelíšek. Skvělý je zavřený plyšový pelíšek, např.
TRIXIE Zavřený pelíšek 42×44 cm nebo pelíšek
zavěšený na topení, např.
TRIXIE Závěsná plyšová kukaň, na topení 38×34 cm

Jaké nutriční potřeby má kočka
Sphynx

Kočky sphynx spotřebovávají
hodně energie díky termoregulaci, ale také vysoké pohyblivosti. Proto potřebují
větší přísun kalorií. Abychom splnili všechny nutriční požadavky, je nejlepší
dát jim jídlo typicky určené pro toto plemeno. Podívejte se na
krmivo pro kočky sphynx.

Kočka sphynx – zdraví a péče

Sphynx jsou kočky, které produkují velké množství kožního
tuku. Vzhledem k nedostatku srsti, která je absorbuje, se velkým problémem stává
blokování pórů v pokožce. Pokud je to nutné, měly by být otírány vlhkou žínkou.

Měli byste jim také jednou týdně čistit uši, protože produkují hodně ušního
mazu. Když jdete ven za slunného dne, stojí za to chránit jejich citlivou
pokožku před UV zářením.

Podívejte se, jaká
kosmetika pro kočky může být užitečná při péči o vzhled vašeho
mazlíčka.

Sphynx často trpí srdečními chorobami, včetně dědičné
hypertrofické kardiomyopatie. U těchto zvířat existuje riziko rozvoje kožních
onemocnění, jako je mastocytóza. Důležitou informací v případě sphynx je krevní
skupina otce. Tímto způsobem se během chovu vyhnete hemolytické anémii, která
je často pro koťata smrtelná. Trpí i na jiná onemocnění, která jsou typická pro
všechny plemena koček.

Laura Buganská

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector