Mastopatie – Vše o zdraví

Zdraví žen je spíše křehké a vyžaduje zvýšenou pozornost. Často však spravedlivý sex zapomíná, že v tomto případě mluvíme nejen o reprodukčním systému, ale také o prsu. Takže, mastopatie: příznaky, léčba lidovými léky, plán návštěv lékařů a možné důsledky.

Ženské zdraví

Hormonální výkyvy u žen, které doprovázejí menstruační cyklus, a zejména selhání v nich, bohužel často vedou k problémům, které přímo nesouvisí s reprodukčním systémem.

Z nějakého důvodu je věnována velmi malá pozornost nemoci spojené s zdravím prsu, pokud to není rakovina.

A pokud se prevence onkologických onemocnění aktivně provádí u starších žen, mladé dívky si ani neuvědomují, jak sledovat zdraví prsu a v jakých případech se poraďte s lékařem.

Zdá se, že zdánlivě frivolní nemoci mohou přinést méně problémů a způsobit vážné následky. Jedná se například o mastopatii. Všude, kde inzerují léky na léčbu, ale říkají málo o tom, jaké jsou příznaky mastopatie, jak vzniká a je diagnostikována. Ale zdraví žen je tak křehké! Proto je nutné vědět o tom. Kromě toho může každá patologie v prsní tkáni vést k extrémně nepříjemným následkům.

Mastopatie - Vše o zdraví

Co je to mastopatie?

Znaky a příznaky této nemoci mohou být ignorovány po velmi dlouhou dobu a považovány za normu. Možná to je důvod, proč je onemocnění nejčastější v mammologii. Ve skutečnosti mastopatie znamená patologický růst žlázové tkáně a její sekreci.

Možná se nezdá příliš dlouho, nebo její známky budou jednoduše ignorovány. Bolest na hrudi před menstruací budou ženy přijaty za PMS, budou zanedbávány samovyšetřeními a návštěvami lékařů a v důsledku toho léčba začne mnohem později, než by mohla.

A velmi často se stává velkým počtem postupů a analýz, kterým bylo možné se vyhnout.

Mamologové rozlišují mnoho různých forem projevů této nemoci, zatímco neexistuje obecně uznávaná klasifikace. Velké skupiny se však obvykle vyznačují:

V prvním případě mléčné žlázy existuje jedno velké vzdělání a druhé – mnoho malých. Difúzní mastopatie, jejíž symptomy se vyskytují dokonce u mladých dívek a dívek během puberty, nejsou považovány za nebezpečné. Zpravidla na pozadí normalizace hladin hormonů prochází všechno. Někdy lékaři předepisují homeopatické léky, například Mastodinon.

Druhá skupina obsahuje několik dalších odrůd. Nejběžnější je smíšená – fibrocystická mastopatie, jejíž příznaky nedovolují odlišit od ostatních, pouze s pomocí mamografie a ultrazvuku.

Mastopatie - Vše o zdraví

Typy onemocnění jsou tedy určeny povahou změn tkáně. Existují následující:

  • Vláknitá mastopatie. Symptomy se obvykle nemění, ale na ultrazvuku je zřejmé, že změny ovlivnily hlavně pojivové tkáně. Těsnění mohou být bolestivá s malým tlakem.
  • Cystická mastopatie. Příznaky jsou opět stejné. Rozdíl je v tom, že v prsu jsou bubliny naplněné tekutinou. Mohou prolomit, což je nepravděpodobné, že přinese pozitivní pocit. Toto je také jasně vidět s ultrazvukem, zvláště pokud jsou cysty velké.

Tyto odrůdy jsou relevantní nejen pro difuzní, ale i pro nodulární mastopatii, která se nejprve rozvíjí bez řádné léčby. A pak se léčba stává mnohem vážnější a bolest je mnohem jasnější.

Příčiny

PCB nebo fibrokystická mastopatie, jsou příznaky podobné příčinám, které jsou obvykle běžné u jiných druhů, velmi časté. Tkáň prsů je velmi citlivá na vše, co se děje v ženském těle.

Hormonální nerovnováhy, cévní poruchy, gynekologické onemocnění, diabetes mellitus, onemocnění jater a žlučníku, drobné zranění a modřiny, dokonce i stres – to vše může vyvolat vývoj takových onemocnění jako je prsní mastopatie.

Příznaky této nemoci lze nalézt téměř u všech žen všech věkových kategorií.

Je zajímavé, že podle statistik mají ti, kteří se stali matkami dvou dětí do věku do 25 let a praktikují kojení, mnohem nižší riziko onemocnění.

To však nemůže být nazýváno zárukou, ačkoli v lehkých formách lékaři někdy prostě radí děvčatům, aby měli dítě. A po kojení zmizí problém sám. Ale v tomto případě jde spíše o normalizaci hormonálního pozadí.

Mastopatie - Vše o zdraví

Možná je to chyba moderního životního stylu, což často znamená špatné návyky, jako je kouření a pití alkoholu, móda pro opalování, ukončení těhotenství, nepravidelný nebo nepravidelný sexuální život, neochota mít děti nebo kojení, atd.

, Ale skutečnost zůstává skutečnost – mastopatie se stala jen pohromou městských žen. Není divu, že lékaři naléhají na všechny ženy starší než 35 let, aby pravidelně mamografovaly – s nástupem menopauzy a menopauzy, riziko onemocnění se mnohonásobně zvyšuje.

Léčba během tohoto období je zvolena individuálně podle hormonálního pozadí.

Nemyslete si, že z této nemoci neexistuje žádné nebezpečí. Může mít velmi vážné důsledky a ačkoli příznaky mastopatie mohou způsobit vážné nepohodlí, mnozí ji radši ignorují po dlouhou dobu.

Pravděpodobně ženy zapomínají, že případná patologie prsní tkáně v budoucnosti může vést k rakovině.

Samozřejmě, rakovina je dnes léčena poměrně úspěšně, pokud je včas zjištěna, ale stále byste neměli zanedbávat vaše zdraví, a to i v případě, že diagnóza je nevinná na první pohled mastopatie.

Známky a příznaky

Jedním z prvních pocitů, které by měly okamžitě upozornit ženu, je bolest v hrudi. Na začátku a na konci menstruačního cyklu se může zvýšit kvůli zvýšené hladině estrogenu. Někdy mohou být nepohodlí rozšířeny do axilárních lymfatických uzlin.

Mastopatie - Vše o zdraví

Druhým příznakem, který musí nutně vzít v úvahu, je vzhled těsnění v tkáních žlázy. Obvykle jsou poměrně snadno cítit a při pravidelném sebepozorování tento příznak signalizuje problémy před nástupem bolesti.

Další možnou změnou je opuch a nárůst velikosti prsou, doprovázený překrvácením. Někdy může být kapalina uvolněna z bradavek, a to jak nezávisle, tak i pod tlakem.

Pamatujte si, jaké jsou příznaky mastopatie snadné. Je mnohem obtížnější přinutit si najít čas navštívit lékaře, protože se zdá, že to vůbec není vážné.

Zatím, jakýkoli výtok z bradavek – to je důvod pro nouzovou kampaň pro mammologa, protože to může znamenat prekancerózní stav. Příznaky mastitidy s menopauzou by měly přinejmenším vyvolat vážné obavy.

A pokud nemůžete věnovat pozornost bolestí, může být rozumné ignorovat nebezpečí pro život?

Možné důsledky

Téměř všechny ženy diagnostikované s nodulární nebo difuzní mastopatií, jejichž příznaky jsou velmi patrné, vykazují benigní růst. Kromě toho může jakákoli patologie prsu v budoucnu vést k výskytu maligních nádorů.

Růst tkáně sám o sobě není normální a všechny nádory se mohou znovu zrodit. Stojí za to riziko, pokud léčba zpravidla netrvá dlouho a úsilím, zejména pokud je zahájena včas? Pokud dlouhodobě ignorujete nepohodlí a trénujete s lékařem na výlet, můžete se plně dostat na mastektomii a částečně ztratit jejich ženskost.

A to není nejhorší případ, protože léčba rakoviny vyžaduje v některých případech nejen chirurgii, ale i chemoterapii a radioterapie. Opravdu stojí za to přinést takový extrém? Samozřejmě, v posledních letech se začíná potěšit statistika rakoviny prsu.

Zaprvé, vždy existuje nebezpečí, že se stane výjimkou, a za druhé, nemá smysl přinést se do takového stavu, aby se to heroicky překonalo. Pokud se nám zachází, okamžitě.

Mastopatie - Vše o zdraví

Diagnostika

Jedním z nejjednodušších a nejzřetelnějších způsobů, jak sledovat zdraví prsu, je pravidelné sebe-vyšetření. Mělo by se konat jednou měsíčně, od 6 do 12 dnů v menstruačním cyklu. Abychom mohli podezřívat, že existuje mastopatie, příznaky, fotografie postižených prsou není potřeba, kromě toho budou neinformující.

Je to jednoduché – cítit uzliny nebo pečeť, je lepší navštívit lékaře, který bude používat další diagnostické metody a přesně diagnostikovat. Abyste se trochu uklidnili, můžete si myslet, že existuje vzdělání na obou stranách nebo pouze na jedné.

Faktem je, že zpravidla mastopatie postihuje obě mléčné žlázy najednou a rakovinu jen jednu.

Hlavními metodami pro hodnocení stavu prsní tkáně jsou mamografie a ultrazvuk. Komplementují se a mohou být použity jak v kombinaci, tak odděleně.

Tyto moderní postupy jsou zcela bezbolestné, takže se nemusíte bát. Zpravidla se nejprve žena vydá k ultrazvukovému vyšetření, které je bezpečné i pro těhotné a kojící ženy.

Zajímavé:  Boule Na Čele Léčba?

Nicméně s jeho pomocí je poměrně problematické fixovat formace o velikosti menší než 1 centimetr.

A pak mamografii přijde k záchraně, pomocí x paprsky. Zřídka se provádí u žen mladších 35 let a každý, kdo je starší, je povinen podstoupit pravidelnou léčbu. Mamografie se vyznačuje vysokou přesností a efektivitou, umožňuje rozpoznat i ty nejmenší útvary. Takže difúzní mastopatie, jejíž příznaky nemusí být dokonce ani cítit, neprochází z lékařských očí bez povšimnutí.

Pokud se jedná o cystickou formu, může být použita jiná metoda vyšetření – pneumocystografie. Za tímto účelem je kapalina čerpána z velkých útvarů stříkačkou a nahrazuje ji vzduchem, po níž se odebírá obrázek. To vám umožní posoudit stav stěn cyst a také vyvolat vysoký terapeutický účinek.

Pokud je zjištěno, že je zpravidla zjištěno, je prováděna biopsie – minimálně invazivní vzorkování buněk tvořících pečeť. Analyzují se a mamomolog si zvolí taktiku léčby. Spravidla zahrnuje akce ve více směrech najednou.

Mastopatie - Vše o zdraví

Léčba

Tradičně lék nabízí dva způsoby: léčebné a chirurgické. Zpravidla se uchýlí pouze k nejtěžším případům nebo k neúčinnosti konzervativních metod léčby.

Pokud je tedy proliferace tkání právě zahájena, nebo je zřejmé, že forma je difúzní, zpravidla je pro začátek předepsáno několik léků. K určení možných příčin pacient může být zaslán pro další konzultace se specialisty.

Kombinovaná terapie může zahrnovat hormonální léčbu a může zahrnovat homeopatii, fyzioterapii, jódové přípravky, imunomodulátory a nesteroidní protizánětlivé léky. Kromě toho je zpravidla předepsána strava.

Starší ženy nejčastěji dostávají vitamíny A a E, stejně jako další vápník.

Hormonální terapie se používá pouze ve zvláštních případech, kdy kromě změn v prsní tkáni musí být pozadí také normalizováno. Rozsah užívaných léků je extrémně široký, takže by je měl vybrat pouze lékař. Navíc mohou mamologové předepisovat hormonální terapii až po sérii studií potvrzujících tuto potřebu a na základě stavu pacienta.

Pokud je léčba zahájena včas, je často možné dosáhnout úplného zotavení. Pokud je formulář uzlový, nemůžeme to udělat bez operace. Při chirurgické léčbě odstraní lékaři postižené segmenty žláz. Po operaci je také předepsána komplexní léková terapie. Buněčné vzorky jsou odeslány k histologickému vyšetření. Pokud se zjistí, že forma je zhoubná, rozšiřuje se rozsah zásahu.

Nejdůležitější věcí není obávat se operace, pokud lékař trvá na této volbě. Čím dříve se to stane, tím lépe bude postup, tím jednodušší bude zotavení a čím dříve se to stane jen pamětí. Je mnohem horší slyšet slova, že nádor je nefunkční, takže i když existuje příležitost, je lepší řídit se radou odborného lékaře.

Mastopatie - Vše o zdraví

V nejtěžších případech, když pacient odmítne operaci až do posledního, a pak souhlasí, i poté, co neustále analyzuje svůj zdravotní stav, si myslí, že má mastopatii. Příznaky, fotky onemocnění, následky – myšlenka na ně dělá strach, protože teď ví, že se jí podařilo zvládnout mnohem méně obětí.

A ti, kteří chtějí vrátit estetický vzhled prsů, musí souhlasit s jinou operací – rekonstrukcí prsu. Pravděpodobně není to nic, že ​​průběh léčby některých pacientů zahrnuje mimo jiné i psychoterapii.

Pro mnohé je velmi obtížné umístit symbol jejich ženskosti do rukou chirurgů, protože vědí, že po operaci se vše může vážně změnit.

Mimochodem, to je způsobeno skutečností, že mnoho žen doufá, že vyléčí nodulární mastopatii s lidovými léky. Vytváří komprese z listů rostlin, pije z nich tinktury, připravuje masti. Uklidňuje je.

Ale nejdůležitější věc, kterou si stoupenci samoléčení téměř vždycky chybí, je kontrola. Analýza dynamiky stavu mléčné žlázy pomocí stejné mamografie a ultrazvuku umožní lékaři zhodnotit účinnost léčby a v případě potřeby ji napravit.

Doba trvání i předepsané léčby závisí na velkém množství faktorů a může trvat několik let.

Muži

Zvláště zvláštní, ale někteří zástupci silné poloviny lidstva někdy trpí tímto onemocněním. To se však stává zřídka kvůli absenci takových výkyvů hormonálního pozadí, jako u žen. Problémem je, že většina z nich nevěnuje příliš mnoho pozornosti jejich zdraví a ještě více stavu jejich prsou. Proto se pro ně stalo absolutním překvapením, aby udělali takovou diagnózu jako mastopatie.

Symptomy u mužů obecně se neliší od příznaků, které si ženy mohou všimnout. Tento seznam zahrnuje nárůst prsů, bolest, přítomnost tuleňů, vzhled výboje.

Ale důvody mohou být velmi vážné:

  • nádor hypofýzy;
  • nádory na nadledvinách;
  • narušení jater;
  • zneužívání piva a silného alkoholu.

Mimochodem, poslední důvod lze připsat nejčastějším. Fanoušci alkoholických nápojů si vždy nevědí, že obsahují fytoestrogeny, které ovlivňují jejich hormony.

Abychom uklidnili člověka, který zaznamenal příznaky mastopatie, probíhá řada studií. Krevní test ženských pohlavních hormonů a v případě potřeby ultrazvuk a mamografie – tyto jednoduché postupy pomáhají stanovit diagnózu. Léčba, mimochodem, bude v tomto případě mnohem jednodušší a rychlejší.

Prevence

Bohužel, mluvit o některých závažných činnostech, které brání rozvoj této nemoci, je prakticky nemožné. Můžete se jen pokusit snížit riziko mastopatie, což by vedlo k tomu, že byste měli mít vhodný životní styl – vyhýbat se stresu, jíst správně a léčit všechny nemoci v těle včas.

Navíc žena může citlivě sledovat svůj zdravotní stav a pravidelně provádět sebe-vyšetření. Samozřejmě, když si všimnete příznaků prsní mastopatie, je nutné okamžitě navštívit mamologa.

Kromě toho, i když není důvod k obavám, je třeba provádět pravidelná preventivní lékařská vyšetření. Lékař si může všimnout takových drobností, které by pacient sám nevěnoval pozornost.

Takže, když zjistíte jakékoliv změny týkající se zdraví prsu, je nutné objasnit, kde se nachází nejbližší klinika prsu a jít tam.

Mimochodem, je důležité říci o tom, co by se nemělo dělat tím, že pocítíte těsnění v hrudi. Není třeba používat teplo, aktivně masírovat mléčnou žlázu. Samozřejmě, musíte se vyhnout úrazům. V opačném případě by měla být všechna vaše opatření směrována k okamžité konzultaci s mammologem.

A samozřejmě byste neměli radu vašim přátelům doporučovat jako vodítko k akci, i když vědí, co je to mastopatie. Příznaky, léčba lidových léků a léků, dynamika nemoci by měla být sledována lékařem. Samozřejmě můžete použít osvědčené recepty. Ale někteří z nich mohou jen dát falešný pocit klidu.

Takže není možné mluvit o léčbě bez návštěvy lékaře.

Ultrazvuk prsu ukazuje, co? Zhoubné nádory, cysta, mastopatie – zdraví žen 2021

Jednou z nejdostupnějších metod vyšetřování prsu je ultrazvuk. S ním můžete diagnostikovat příčiny různých odchylek, vyhodnotit patologické změny nebo se jen ujistit, že je vše v pořádku.

Účel výzkumu

Mastopatie - Vše o zdraví

Ultrazvuk mléčných žláz umožňuje vidět strukturu tkání, zkontrolovat, zda se neobjevily cysty, nádory uvnitř hrudníku. Kterýkoli mamolog může říci, co tato studie ukazuje a jak často je třeba udělat.

Pod kontrolou tohoto postupu můžete provést defekt z identifikovaných pochybných útvarů v hrudníku. Tato studie vám navíc umožní objasnit diagnózu stanovenou během mamogramu.

Ultrazvuk je absolutně bezpečný a bezbolestný postup, který nemá žádné kontraindikace. Doporučuje se to každý rok pro všechny ženy, bez ohledu na to, zda mají stížnosti.

Koneckonců lze vidět i začínající rakovinu prsu na ultrazvuku.

Indikace

Mastopatie - Vše o zdraví

Z preventivních důvodů se toto vyšetření doporučuje všem. Existuje však řada situací, ve kterých je lepší neváhat navštívit nemocnici. Ultrazvuk je tedy nutný, když:

  • – změna velikosti prsu a jeho tvaru;
  • – vzhled výtoku z bradavek, jejich zdrsnění a bolestivost;
  • – nepohodlí v hrudi, které není spojeno s menstruačním cyklem;
  • – zánět a trauma;
  1. – změna kůže na hrudi;
  2. – zvýšení lymfatických uzlin;
  3. – plánování těhotenství, kojení;
  4. – instalace silikonových implantátů pro kontrolu jejich umístění a stavu;
  5. – diagnóza novotvarů, cyst a dalších pečetí.
  6. Rovněž při léčbě změn na hrudi je nutné pravidelné ultrazvukové monitorování.
Zajímavé:  Špinění při ovulaci - Vše o zdraví

Vlastnosti postupu

Speciální trénink nevyžaduje ultrazvuk mléčných žláz. To, co tento postup ukazuje, je nejlépe pochopit v první polovině cyklu po ukončení menstruace. Koneckonců je právě pro provedení tohoto typu zkoušek vhodné období mezi 5. a 12. dnem. V dalších dnech je možný aktivní růst sekrečních buněk mléčné žlázy, takže výsledky se mohou ukázat jako nespolehlivé.

Ultrazvuk je považován za jednu z nejpřesnějších metod, ale je důležité, aby byly dodrženy podmínky pro tento postup. Pomocí ultrazvukového přístroje můžete studovat morfologickou strukturu prsní tkáně. Jeho přístupná poloha umožňuje pozorovat i drobné změny.

Toto vyšetření může být provedeno bez omezení u těhotných žen a kojících matek.

Možné výsledky

Mastopatie - Vše o zdraví

Před studiem chtějí mnozí vědět, co lze detekovat ultrazvukem mléčných žláz. Rozdělení výsledků vám umožní nastavit tyto diagnózy:

  • – mastitida (zánětlivý proces v mléčné žláze);
  • – mastopatie (její tvar je také určen: cystická, cystická, vláknitá, vláknitá, difúzní, difúzně-nodulární, nodulární);
  • – benigní změny, které se objevují během menopauzy;
  • – cystické formace;
  • – zhoubné nádory;
  • – abscesy (zánětlivé ložiska v tkáních).
  • Specialisté provádějící ultrazvukové vyšetření vědí, jak by tkáně měly vypadat normálně a jak se mění s různými patologiemi.

Diagnóza: cysta, rakovina, mastopatie

Mastopatie - Vše o zdraví

Normálně zdravé prsu sestává z tukové tkáně, žlázové tkáně a mléčných kanálků. Jejich stav je hodnocen ultrazvukem mléčných žláz. Například cysty vypadají jako anechogenní hmoty. Vizualizovány jsou však také abscesy (zánětlivé ložiska, ve kterých se nahromadil hnis), a galaktocele (dutiny naplněné mlékem u kojících žen) a maligní novotvary.

Důležité je také období studie. Například v průběhu laktace a těhotenství bude v hrudníku převládat žlázová struktura. Ale během nástupu menopauzy bude nahrazena pojivovou tkání a tukem.

Samozřejmě pouze lékař může vyhodnotit výsledky ultrazvuku mléčných žláz. Například kůže vypadá jako echogenní uniformní proužek. Termín „echogenicita“ se nazývá to, co je pro ultrazvuk viditelné. Tukové laloky jsou nízké echogenní a oblasti s vysokou hustotou (kosti a oblasti odpovědné za produkci mléka) jsou hyperechoické.

Rakovina může například vypadat jako útvar se sníženou echogenitou, nepravidelným tvarem a rozmazanými obrysy. Struktura maligních nádorů je obvykle heterogenní. Naopak fibroadenom bude mít jasné obrysy, pravidelný tvar, homogenní strukturu.

Difuzní cystická mastopatie je popisována jako benigní změny v duktálním systému. Fibrocystické změny jsou charakterizovány degenerací prvků pojivové tkáně. Změna žláz s viditelným edémem naznačuje mastitidu.

Průzkum

Ultrazvuk mléčných žláz zpravidla trvá asi 20 minut. Tentokrát stačí zkoumat prsa ze všech stran. Samostatné vyhodnocení výsledků zkoušky však nebude fungovat. K tomu nestačí vědět, jak se provádí ultrazvuk mléčných žláz. Co studie ukazuje a jak interpretovat výsledky, může pochopit pouze zkušený odborník.

Pro provedení postupu by se žena měla svlékat do pasu a ležet na gauči. Ruce současně vinutí nad hlavu. Na hrudník se aplikuje speciální gel, který usnadňuje klouzání a poskytuje nejlepší spojení senzoru s kůží pacienta.

Mastopatie - Vše o zdraví

Lékař vede senzor podél vyšetřované oblasti tak, aby ultrazvukové vlny pronikaly tkání v různých úhlech. V případě potřeby lze také provést dopplerografii. Jedná se o speciální studii, ve které se hodnotí průtok krve.

Mnozí nechtějí jít na vyšetření, protože nevědí, kolik stojí ultrazvuk prsu. Cena tohoto postupu se neliší od jiných podobných průzkumů. Bude to záležet na klinice, na které to děláte. Například v Moskvě na soukromé klinice bude muset zaplatit asi 2, 5 tisíc rublů.

Konzultace mamologů a interpretace výsledků

Při provádění ultrazvuku mléčných žláz se dívají nejen na anechogenní struktury. Normálně by v prsní tkáni neměly být žádné oblasti, které se liší hustotou. Hodnotí také, jak se tkáně navzájem liší.

Podívejte se na jejich tloušťku. Například žlázová tkáň by normálně neměla být větší než 14 mm, ale u žen starších 40 let je přípustné zvýšení až o 20 mm.

Mléčné kanály by měly být během ultrazvuku mléčných žláz dobře monitorovány na monitoru zařízení.

Co tato studie ukazuje, by měl savec říct každému pacientovi. Během ultrazvuku mohou pořizovat fotografie, které musí radiolog dešifrovat. Jedná se o poměrně komplikovanou záležitost, která vyžaduje znalosti a zkušenosti.

Konečná diagnóza se provádí po uzavření specialisty, vyhodnocení stížností pacienta a dalších typech vyšetření. V některých situacích nestačí konvenční ultrazvuk, je také nutné propíchnout identifikované formace.

Mastopatie – jak na krásná a zdravá prsa

Zdravá a krásná prsa – troufám si říct, požadavek každé ženy. Mastopatie, rakoviny… Dnes velké téma plné obav. Jak si zachovat zdravá prsa? Určitě je mnoho receptů, jeden pro Vás nyní máme.

Mastopatie - Vše o zdraví

Číňané mají přes 3000 let starou recepturu, jak pečovat o zdraví žen (i u mužů na prostatu).

Skrze TianDe k nám přichází velmi účinná receptura daná do masážního olejíčku s názvem “Tajemství blahodárných vrcholů”.

Olejíček je velmi silný, zlepšuje krom zdravotní stránky i estetickou – zvyšuje kvalitu pokožky (vhodné i na povadlá prsa), je ale i pro celkové zdravé poprsí, dokonce je účinný i při mastopatii.

Mastopatie - Vše o zdraví

Co to je mastopatie?

Mastopatie je nezhoubné onemocnění prsu (hrbolky, bulky). Podstatou jsou změny v mléčné žláze způsobené hormonálními vlivy.

Pokud něco takového u sebe objevíte, je určitě nutné zajít k lékaři, aby se vyloučila jiná onemocnění (např. rakovina).

Pokud se jedná skutečně o mastopatii, doporučuji TianDe olejíček a také ženský bylinkový čaj (působí nejvíce na ženské poprsí a na lymfatický systém).

Naneste 4-5 kapek oleje masážními pohyby ráno a večer na pokožku prsou. Doporučuje se používat 2-3 týdny, po týdenní přestávce je možné masáž opakovat.

Mastopatie - Vše o zdraví

Olej spolu s ženským čajem čistí lymfatické podpaží uzliny, je to i dobrá prevence nádorových onemocnění.

Pro celkovou hormonální harmonizaci doporučuji i vložky energie bylin a klidně kůru energie života. (Je možné využít balíček pro ženské zdraví).

Bylinkové vložky se vstřebávají sliznicí do těla a podporují a srovnávají ženský hormonální systém. Jsou účinné i při řadě obtíží intimního charakteru.

Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se na mne obrátit. Pokud by Vás zajímala VIP zákaznická sleva, kontaktujte mne, ráda Vám ji obratem zřídím. Přeji krásné dny, hodně lásky a pevné zdraví.

Mastopatie - Vše o zdraví

e-mail: [email protected]

Cystická mastopatie prsu

Cystická mastopatie není onemocnění, ale spíše stav, který se objevuje u značného procenta žen, většinou ve věku mezi 25 a 50 lety.

Cystická změny v prsech se většinou projeví jako hrudky či bulky. Pro tyto potíže je charakteristická citlivost prsů, bolestivost, pocit těžkosti a pokleslosti, zduřenía cysty. Příznaky jsou zřejmě hormonálního původu a většinou se vyskytují týden až deset dní před počátkem menstruace.

Symptomy se po menstruaci obvykle zlepší, a proto se zdá, že existuje významná spojitost mezi cystickými změnami prsu a premenstruačním syndromem. Cystické změny prsu většinou zmizí po přechodu (pokud však nepodstupujete hormonální substituční terapii), pravděpodobně proto, že v tomto období dochází k hormonálním změnám.

Přestože bulky vzniklé v důsledku fibrocystických změn jsou benigní (nezhoubné)] a nezvyšují riziko vzniku rakoviny prsu, mohou často komplikovat její diagnostikování (mammografický obraz fibrocystických změn v prsu může být i pro radiology a odborníky na onemocnění prsů někdy obtížné rozluštit).

Na každou bulku v prsy byste měla upozornit svého praktického lékaře.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Příčiny
Příčiny cystické mastopatie nejsou ještě zcela známy, i když cystické změny prsů jsou zřejmě způsobeny zvýšeným poměrem hladiny estrogenu k progesteronu.

Některé studie ukazují, že k cystickým změnám jsou náchylnější ženy, které mají před ovulací vyšší hladiny estrogenu a větší úbytek progesteronu po ovulaci.

Tyto hormonální výkyvy mohou vést k nadbytku prolaktinu, laktačního hormonu, který způsobuje zvětšení prsů a pocity citlivosti u nekojících žen. Příčinami vzniku cystických změn prsu se zabývají i další výzkumy.

Jak může pomoci strava
Ačkoliv máme dosud jen málo informací o vztahu mezi výživou a cystickými změnami prsu, některé výzkumy naznačují, že potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny by mohly pomáhat snižovat zduření prsů tím, že v těle omezují produkci zánětlivých látek.

Protože je možné, že příčinou cystických změn prsu je zvýšená hladina estrogenu, mohla by pomoci také potrava bohatá na isoflavony a další fytoestrogeny, jako například lignany (ve lněném semínku), které pomáhají snížit hladinu estrogenu.

Předběžné studie naznačují, že průběh menstruačního cyklu by mohl částečně ovlivňovat sójový isoflavon genistein a prodlužovat jeho délku tím, že redukuje vliv estrogenu. To by pak mohlo vést i k zmírnění cystických změn prsu.
Ženám trpícím cystickými změnami prsu by mohla prospívat nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny.

Zvýšení příjmu potravin bohatých na vlákninu a naopak redukce příjmu potravy s množstvím nasycených tuků může snižovat hladinu estrogenu. Je však ještě potřeba více odborných studií, aby se přesněji určilo, jak je hladina estrogenu ovlivňována výživou bohatou na vlákninu.

Cystické změny prsu nezpůsobuje kofein (obsažený v čaji, kávě, v kolových nápojích a v čokoládě), přestože po něm některé ženy pociťují vprsech napětí a mírné bolesti. Jestliže se vaše příznaky zmírňují, když se úplně vyhýbáte potravinám obsahujícím kofein, rozhodně pokračujte v omezování jejich příjmu. (Totéž platí o potravinách s vysokým obsahem soli).

Nejnovější poznatky
Ačkoli jsou vědecké důkazy týkající se vitaminu E v souvislosti s cystickými změnami zatím nedostatečné, mnoho žen potvrzuje jeho pozitivní účinky jako je například snížení bolestivosti, citlivosti prsou a zmenšení cyst.
Naneštěstí velký podíl populace nekonzumuje dostatek potravy bohaté na tento důležitý vitamin. Nedávné výsledky vládního výzkumu, který absolvovalo přibližně 16 300 Američanů, ukázaly, že téměř 30 procent dospělých nepřijímá dostatek vitaminu E.

Dobrými zdroji tohoto antioxidačního vitaminu jsou například klíčky, mandle a další ořechy, rostlinné oleje a zelená listová zelenina. Protože však nejvíce vitaminu E obsahují většinou potraviny, které jsou zároveň velmi tučné, měli byste konzultovat se svým praktickým lékařem, zda by pro vás nebylo vhodnější přijímat vitamin E ve formě tablet jako potravinový doplněk.

Zdroj: Braňte se jídlem, nakladatelství Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Nezhoubné nádory prsu

U mnoha žen se v průběhu jejich života objeví bulka v prsu. Nemusí se přitom nutně jednat o rakovinu prsu
, neboť existuje i celá řada nezhoubných nádorů
. I přesto, že většinou nepředstavují pro zdraví žádné riziko, ve většině případů se odstraňují.

Obecně je třeba u každé bulky zjistit, zda je zhoubná či nezhoubná. Často nelze najít přesnou příčinu nezhoubného nádoru v prsu. Většinou je pravděpodobným spouštěčem
hormonální nerovnováha, která je vyvolána například těhotenstvím, přechodem
či procesy stárnutí.

Důležitým faktorem se zdají být také dědičné dispozice.

Četnost nejrůznějších nezhoubných (benigních) druhů nádorů
závisí mimo jiné na věku ženy. U mladších žen převažují takzvané fibroadenomy, později se naopak častěji vyskytují rozptýlené uzlovité změny (mastopatie), papilomy mlékovodu nebo cysty.

Fibroadenomy

Fibroadenomy jsou nejčastější nezhoubné nádory prsu u mladých žen – převážně mezi 20. a 40. rokem života.

Vznikají zmnožením vazivové nebo žlázové tkáně, které je pravděpodobně podporováno tím, že se zvyšuje hladina estrogenu
v porovnání s ženským pohlavním hormonem
progesteronem
, např. během těhotenství.

V zásadě se vychází z toho, že výskyt fibroadenomů není spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prsu
. Beze zbytku však tato otázka vyjasněna není.

Fibroadenom lze nahmatat jako tuhou, hladkou nebo trochu hrbolatou, pohyblivou bulku. Může mít velikost od pár milimetrů do několika centimetrů. Většinou nezpůsobuje žádné obtíže. Je možné, že se před menstruací
vyskytnou bolesti způsobené pnutím v postiženém prsu. K růstu fibroadenomu může vlivem hormonů
docházet zejména v těhotenství.

Mastopatie

Mastopatie se u mnoha žen vyskytuje v období přechodu
a je způsobena kolísáním hormonů a běžným procesem stárnutí. Na rozdíl od fibroadenomu se v prsou často vytvoří několik bulek různé velikosti. Jen velmi zřídka je přitom zvýšené riziko rakoviny. Není zapotřebí ani žádná léčba.

Cysty

V rámci mastopatie se často vyskytují také dutiny naplněné tekutinou (cysty). Cysty vznikají tak, že malé množství tekutiny nepřetržitě produkované žlázami již nemůže odtékat, protože například dojde k ucpání vývodů ze žláz. Tekutinu lze z cyst odsát jehlou a provést mikroskopické vyšetření. Dutina se může znovu naplnit, je tedy lepší cystu pro jistotu odstranit.

Papilomy mlékovodu

Papilom mlékovodu (intraduktální papilom) je nezhoubné, květákovité zbytnění vnitřní stěny mlékovodů, které se vyskytuje především v období přechodu.

Většinou se tvoří ve velkých mlékovodech blízko prsní bradavky, zřídka pak v malých mléčných kanálcích. Papilomy mlékovodu se mohou vyskytovat jednotlivě nebo ve větším počtu.

Typickým znakem je výtok sekretu z bradavky postiženého prsu. Tento sekret může být i krvavý.

Jak jsou nádory diagnostikovány?

Nezhoubné nádory prsu jsou diagnostikovány vyšetřením pohmatem, mamografií
a ultrazvukem
. Většinou je odebírán vzorek tkáně (biopsie). Z cyst lze jehlou odebrat tekutinu a vyšetřit ji. V případě podezření na papilom mlékovodu se provádí analýza sekretu vytékajícího z bradavky s pomocí mikroskopu.

Případně může být nezbytné rentgenové vyšetření
mléčné žlázy
(galaktografie). Během tohoto vyšetření se při lokální anestezii
naplní mlékovody velmi malým množstvím kontrastní látky
a provede rentgen. Mikroskopické vyšetření tkáně nebo tekutiny pomůže s jistotou vyloučit zhoubný nádor (rakovina
prsu).

Jak probíhá léčba nezhoubného nádoru prsu?

Na základě výsledků vyšetření se rozhodne, zda je nezbytná operace. Nezhoubné nádory se často odstraňují, i když většinou nejsou nebezpečné. Tento postup má následující důvody:

  • Žena má obtíže nebo bulku vnímá jako rušivou.
  • Bulka rychle roste.
  • Omezí se nejistota, zda se případně nejedná o zhoubný nádor nebo zda neexistuje zvýšené riziko rakoviny prsu.

V závislosti na poloze bulky může být výkon proveden buď s lokálním
umrtvením, nebo v celkové narkóze. V případě, že bulka není odstraněna, lze v případě obtíží v souvislosti s menstruačním cyklem
zahájit hormonální léčbu, například pomocí lokálně aplikovaných preparátů s obsahem progesteronu nebo hormonální antikoncepce
.

Následná péče

Ženy, u nichž se vyskytl nezhoubný nádor prsu, by se měly se svým lékařem domluvit, v jakém intervalu jsou nezbytná kontrolní vyšetření, a zda je vhodné provádět pravidelné samovyšetření. To platí také pro případ, že došlo k odstranění nádoru prsu, neboť některé formy v důsledku toho více rostou, příp. mohou souviset s vyšším rizikem vzniku zhoubných nádorů
.

Na koho se mohu obrátit?

V případě těchto příznaků se obraťte na lékaře se specializací v oboru gynekologie
a porodnictví
:

  • nové bulky nebo zduření v prsu,
  • nový rozdíl ve velikosti prsou,
  • vtažení kůže prsu nebo bradavky,
  • změny bradavky,
  • čirý nebo krvavý sekret z bradavky,
  • ekzém
    na bradavce,
  • krevní výron nebo zarudnutí kůže prsou nebo
  • nová bulka v podpaží.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector