Menstruace při antikoncepci – Vše o zdraví

Když krvácí žena z rodidel v průběhu menstruačního cyklu, neznamená to ještě, že musí jít vždycky o „přirozenou“ menstruaci, třebaže si to mnoho žen myslí. Pokud užívá antikoncepci, jde o takzvanou pseudomenstruaci, nebo také „antikoncepční“ menstruaci. Jaký je mezi nimi rozdíl?

„Klasická“ menstruace

Menstruace při antikoncepci - Vše o zdraví
Autor: Isifa.cz

Hormonální cyklus ovulace a menstruace

Ve vaječníku dozrávají na počátku cyklu vajíčka, které obaluje takzvaná folikulární tkáň. V buňkách této tkáně se tvoří hormony, především estrogeny.

Do stadia ovulace, tedy do fáze, kdy je možné oplodnění, dozraje obvykle pouze jedno vajíčko. Folikulová tkáň, neboli folikul tohoto vajíčka, se liší od ostatních především rychlostí růstu.

Ostatní folikuly v růstu zaostávají, postupně ustrnou a posléze odumírají.

Folikul zralého vajíčka praská a vajíčko spolu s částí folikulární tekutiny se uvolňuje a vyplavuje do vejcovodu. Pokud zde nedojde k oplodnění, vajíčko odumírá a zaniká. Zbytek folikulární tkáně se po ovulaci mění v takzvané žluté tělísko.

V této fázi cyklu je dominantní tvorba gestagenů. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko ještě zmohutní a zintenzivní svou hormonální aktivitu. V opačném případě, tedy pokud k oplodnění nedojde, žluté tělísko zaniká.

I když se všechny tyto změny odehrávají ve vaječníku, odrážejí se i na děložní sliznici.

Životnost mužské spermie je přibližně dva až tři dny. Naproti tomu ženské vajíčko žije pouze dvanáct až čtyřiadvacet hodin. Období, kdy může dojít k oplození, je tedy poměrně krátké.

„Za počátek cyklu většinou počítáme první den menstruačního krvácení, i když se v podstatě jedná spíše o konec cyklu předchozího, kdy nedošlo k oplodnění vajíčka a sliznice, která v děloze narostla, odumírá, začíná se rozpadat, praskají v ní cévy a spouští se tím krvácení, při kterém se kousky rozpadlé sliznice vylučují z dělohy.

V takovém případě žena přirozeně menstruuje,“ doplňuje MUDr. Pavel Turčan z Centra Mediol v Olomouci. „Nakonec ze sliznice zůstane jenom základní vrstva buněk, takzvaná bazální vrstva. Až krvácení ustane, pod vlivem narůstající hladiny estrogenů v krvi, tvořících se v buňkách kolem dozrávajícího vajíčka, sliznice začíná opět narůstat.

“ 

„Při antikoncepci je cyklus nastavený uměle a vše řídí hormony obsažené v tabletách,“ vysvětluje MUDr. Simona Málková z Gynervy v Praze. Hormony v pilulkách blokují ovulaci, tedy dozrávání vajíček a sliznice v děloze neroste, zůstává nízká. Kdy žena tablety vysadí, dojde k poklesu hormonů a ten vyvolá krvácení. Nevzniká zánikem žlutého tělíska, ale vysazením antikoncepce.

„Celý menstruační cyklus není řízen z vaječníků, ale z mozku, z hypotalamu a z hypofýzy. Tedy mezimozkem a podvěskem mozkovým. Zjednodušeně řečeno: Když nasadíte jednofázovou stabilní hladinu hormonů estrogenu i gestagenu antikoncepcí, zablokujete mozek, který jinak vysílá signály do vaječníků.

Vaječníky jsou uspané, a protože hladina hormonů je nízká a vyrovnaná, sliznice nenarůstá do takové výšky jako při normálním cyklu, a proto je i krvácení při užívání antikoncepce obvykle slabší, kratší a méně bolestivé.

Nedochází k ovulaci a tím pádem také k uvolnění prostaglandinu, který zvyšuje stahy děložní svaloviny, “ říká lékařka.

Krvácení, které při užívání antikoncepce nastává, není tedy pravé menstruační krvácení, jedná se o takzvanou pseudomenstruaci, chcete-li antikoncepční menstruaci. „Jinak tomuto procesu říkáme také krvácení z průniku. Jde o krvácení z poklesu hormonální hladiny v době pauzy, kdy žena antikoncepci vynechá,“ dodává Pavel Turčan.

Mýtus o čištění organismu

Tvrzení, že žena musí pravidelně krvácet, aby se čistila, je mýtus. „Ano, žena se musí ´čistit´, pokud sliznice naroste a má se co vylučovat. Když nenaroste, není co vylučovat,“ vysvětluje lékař. Při užívání antikoncepce není krvácení vyloženě nutné. Na funkci ženského organismu absence menstruace nemá žádný negativní vliv.

Každý organismus je odlišný, a proto, když po určité době dojde ke špinění nebo k takzvanému krvácení z průniku, je dobré zvolit jiný druh antikoncepce, jiné složení hormonů.

Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci

Menstruace při antikoncepci - Vše o zdraví

Dlouhé cykly? Proč ne

Ani výběr dlouhých či krátkých cyklů nemá podle lékařů vliv na ženský organismus. Některé druhy antikoncepce, tedy ty, které mají konstantní složení tablet, jsou stejné během celého cyklu, lze užívat bez pauzy tři až šest měsíců. Dlouhé cykly některé ženy využívají jen přes léto, v době dovolených, jiné celoročně.

Z terapeutických důvodů, například při léčbě endometriózy, epilepsie či migrény, která je spojená s menstruačním krvácením, se tablety užívají nepřetržitě i půl roku, jinak obvykle dva až tři měsíce.

Jsou ženy, které nemenstruují pět i více let, třeba když mají nitroděložní tělísko s gestagenem nebo využívají antikoncepční injekce.

Pokud ovšem žena začne špinit či krvácet z průniku, což se stává, když množství hormonů už nedokáže udržet nárůst sliznice, i když je minimální, „pak by žena měla dobrat plato, udělat si sedmidenní pauzu a začít nanovo,“ doplňuje Simona Málková.

Dodržování pravidel

Důležité je, aby žena, než začne užívat antikoncepci, měla alespoň rok pravidelně měsíčky. Pokud tomu tak není, je vhodné nejprve cyklus upravit hormonální léčbou, kombinací estrogenu a gestagenu nebo jen gestagenem, podle typu poruchy.

Antikoncepce totiž problém neodstraní, pouze jej „zamaskuje.“ „Samozřejmě je nutné nejprve ženu či slečnu před nasazením antikoncepce důkladně vyšetřit. Zjistit, zda nemá zdravotní problémy, kolik je jí let a také kolik si může dovolit za antikoncepci zaplatit.

Její cena se pohybuje od pěti set do patnácti set za měsíc. A také se seznámit s rodinnou anamnézou, zda se v ní neobjevují trombóza, embolie a podobně,“ říká Simona Málková.„Výběr antikoncepce, tedy její složení, je individuální. Měla by být šita na míru.

Každý je jiný, občas se napoprvé nepodaří nasadit preparát, který bude maximálně vyhovovat, musí se vyzkoušet.“

Existuje antikoncepce jednofázová, kdy v celém cyklu se užívají tablety se stejnou dávkou gestagenu a estrogenu. Pak je dvoufázová, kdy se hladiny hormonů mění, a třífázová, která nejvěrněji napodobuje menstruační cyklus.

„Slečny do dvaadvaceti let by měly užívat v antikoncepci střední dávku estrogenu, protože do dvaadvaceti let se v těle vytváří kostní hmota, jež je závislá na množství tohoto hormonu v těle, a se zásobou, kterou si žena vytvoří, bude žít až do konce života,“ upozorňuje lékařka.

Když přestanu brát

Po vysazení antikoncepce může žena ihned otěhotnět. Dost často se ale objeví nepravidelnosti menstruačního cyklu. Pokud se cyklus do půl roku sám neurovná, je třeba ho upravit pomocí hormonálních léků. Většinou tento problém mají ženy, které měly obtíže ještě před užíváním antikoncepce.

Nejde vždy o menstruaci

Někdy ženy přicházejí k lékaři s tím, že krvácejí častěji. Může jít o menstruaci, ale také nemusí. „O menstruaci můžeme hovořit, když došlo k ovulaci. Někdy ale žluté tělísko nepracuje tak, jak má, dochází tedy k jeho selhání, odborně k luteální insuficienci.

Dojde třeba i k oplodnění vajíčka, jelikož ale sekrece gestagenů je velice krátká, dochází ke krvácení a vajíčko se ani nestihne uhnízdit ve sliznici.

V podstatě může nastat i takzvaný mikropotrat, kdy žena nemá šanci zjistit, že vlastně otěhotněla,“ vysvětluje Pavel Turčan.

V jiném případě se může jednat o takzvané ovulační krvácení nebo špinění. V době ovulace, kdy se výrazněji mění hormonální hladiny, z cév sliznice dochází k průsaku krve a žena někdy slaběji, jindy i o něco silněji zakrvácí. Přitom všechny změny probíhají dál, sliznice v děloze roste, oplodněné vajíčko je schopné se v ní uhnízdit a těhotenství trvá.

„Další variantou může být stav, kdy k ovulaci vůbec nedojde a tvorba gestagenů zcela chybí. Přitom růst folikulů se nastartuje, ale odumřou dříve, než dojde k ovulaci. V tomto případě se tvoří pouze estrogeny, sliznice pod jejich vlivem narůstá, ale její výživa nestačí na udržení růstu a dochází ke krvácení. Mluvíme pak o anovulačním cyklu a anovulačním krvácení,“ doplňuje lékař.

Některé příčiny krvácení, které mohou ženy považovat za menstruaci, se objevují jak u žen, které antikoncepci neberou, tak i u jejích uživatelek. Jedná se například o různé prasklé cysty, záněty dělohy či děložního hrdla, myomy, polypy děložní sliznice, poruchy krevní srážlivosti a podobně.

„V určitých situacích nepravidelného krvácení si mohou ženy pomoci samy,“ tvrdí Pavel Turčan. „Mohou zkusit užívat například Sarapis mensis, což je doplněk stravy, případně při latentním překyselení organismu je možná detoxikace a tím i úprava vnitřního prostředí třeba přípravkem RheumaBasan.

“ Při déle trvajících nepravidelnostech cyklu je však rozhodně namístě odborné vyšetření, aby mohla být včas a správně nasazena patřičná léčba.

Základní metody antikoncepce, její výhody a nevýhody

Pokud si aktuálně nepřejete otěhotnět, je třeba zabývat se antikoncepcí a vybrat si takovou metodu ochrany, která vám bude vyhovovat.

Základní metody antikoncepce

  1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ale jsou nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů)
  2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie (kondom, pesar, ženský kondom)
  3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu)
  4. Hormonální – umělé hormony zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka, vaginální kroužek)
  5. Nitroděložní tělísko – působí mechanicky, chemicky a aktivací obranných mechanismů proti uhnízdění vajíčka
  6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž dojde k přerušení vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže

Antikoncepční pilulka

Hormonální antikoncepční pilulka je jednou z nejčastějších antikoncepčních metod a v dnešní době ji užívá přibližně 100 miliónů žen. Po spolknutí pilulky se do těla dostávají hormony, které vyvolají stav podobný těhotenství, a tím pádem nedochází k ovulaci.

Zajímavé:  Lékař Se Léčí V Lese?

Vajíčko se tedy z vaječníku neuvolní a spermie nemají co oplodnit. Pilulka tímto způsobem „ošidí“ i děložní sliznici, která normálně vyzrává a po přerušení užívání tabletek se odlučuje v podobě menstruačního krvácení.

Vlastní krvácení v tomto případě vypadá úplně stejně, je snad jenom o něco slabší a někdy trvá kratší dobu.

Výhody antikoncepční pilulky

  • Zabraňuje v otěhotnění
  • Chrání před mimoděložním těhotenstvím (Ze 100 000 plodných žen žijících nechráněným pohlavním stykem jich je mimoděložním těhotenstvím postiženo ročně téměř 300. Ze 100 000 uživatelek hormonální antikoncepce je zaznamenáno mimoděložní těhotenství u pouze u jedné jediné pacientky)
  • U žen s výskytem rakoviny těla děložního a rakoviny vaječníků v rodině užívání hormonální antikoncepce výrazně snižuje výskyt těchto onemocnění v budoucnosti (o 40 až 60 %)
  • Zčásti chrání proti pánevním zánětům a tím i před případnou neplodností způsobenou následkem infekce
  • Její pravidelné užívání znatelně snižuje riziko zánětu vaječníků a vejcovodů
  • Snižuje intenzitu menstruačního krvácení
  • Upravuje ženě menstruační cyklus a dělá jej naprosto pravidelným
  • Pozitivně ovlivňuje revmatické onemocnění kloubů, onemocnění štítné žlázy, žaludeční vředy, dokonce působí na široké spektrum alergií
  • Má blahodárný účinek na pleť a výrazně zmírňuje výskyt akné
  • Zlepšuje kvalitu vlasů
  • Reguluje ochlupení

Nevýhody antikoncepční pilulky

I když antikoncepční hormonální pilulky udělaly velký pokrok, dodnes existují skupiny žen, pro které je forma takovéto antikoncepce nevhodná.

  • První skupina žen nesmí hormonální antikoncepci brát vůbec. Její užívání by mohlo vést ke vzniku onemocnění nebo k jeho závažnému zhoršení. Zde řadíme například již prodělanou trombózu, cévní mozkovou příhodu nebo ischemickou chorobu srdeční, hormonálně závislé nádory nebo podezření na ně, aktivní nebo prodělané jaterní onemocnění s těžkou poruchou funkce, neléčený vysoký krevní tlak, cukrovku se změnami na jiných orgánech, ale také dlouhodobé upoutání na lůžko atd.
  • K rizikovým faktorům, při jejichž výskytu musí užívání hormonální antikoncepce zvážit lékař, jsou zejména laboratorně zjištěný sklon k žilní trombóze v kombinaci s jejím výskytem mezi blízkými příbuznými, cukrovka s nekomplikovaným průběhem, některá onemocnění jater, závažná porucha ukládání tuků či některé typy migrény a vyšší věk v kombinaci s kouřením.

Může docházet k přechodnému hromadění vody v těle ženy, což může mít za následek nevelký váhový přírůstek, zlepšují chuť k jídlu a zvyšují příjem tekutin

Život bez menstruace

Výhodou antikoncepční pilulky je bezesporu život bez menstruace. Jsou zcela jasné zdravotní důvody, kdy je odsouvání menstruací a prodloužení mezimenstruačního období výhodou a navíc plní léčebný účel. Jedná se například o tyto indikace:

  • Ztráta železa při silných menstruacích, bolestivá menstruace, nepříjemné premenstruační potíže, endometrióza atp.
  • Zdravotní potíže v průběhu sedmidenní pauzy v užívání pilulek, jako např. bolesti hlavy, citlivost prsou, psychické rozladění. Zde se přímo nabízí užívání hormonální antikoncepce bez pauzy.

Kondom

Kondomy nejenže zabraňují nechtěnému otěhotnění, ale také chrání před pohlavně přenosnými infekcemi, zejména pak proti viru HIV.

Výhody kondomu

  • Chrání před nechtěním početím
  • Chrání před pohlavně přenosnými infekcemi
  • Nehormonální antikoncepce
  • Kondomy jsou lubrikované, což usnadňuje penisu vstup do pochvy

Samozřejmě je třeba dbát na to, aby kondom nebyl mechanicky, tepelně či chemicky poškozen, došlo by k jeho znehodnocení a tím pádem i ke ztrátě ochranných schopností. Současný trh nabízí kondomy různých velikostí, provedení, barev, vůní, příchutí, tvarů atd. 

Nevýhody kondomu

  • Ve výjimečných případech existuje alergie na latex, z něhož je kondom zpravidla vyroben.
  • Totéž platí v případě aditiv (příchutí či vůní) – u některého z partnerů se může projevit alergie na aroma a přidané látky v kondomu.
  • Výjimečně může nastat psychický blok a některý z partnerů z daného důvodu užití prezervativu odmítá.

Přirozené antikoncepční metody

Vedle hormonálních a nehormonálních antikoncepčních metod existuje i tzv. metoda přirozené antikoncepce. Nejsou při ní užívány žádné pomůcky (kondom) nebo pilulky ani nevyžaduje žádný speciální zákrok (sterilizace).

 Sem řadíme periodickou sexuální abstinenci, teplotní a hlenovou metodu, hodnocení konzistence děložního čípku. Je třeba upozornit, že tento druh antikoncepce je velice náročný jak na sledování, tak na zodpovědnost obou partnerů.

Riziko selhání těchto metod je i při správném používání vyšší než u většiny jiných antikoncepčních metod.

Periodická sexuální abstinence

Spočívá ve využívání méně plodných období v menstruačním cyklu ženy. Ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) má poměrně přesnou souvislost s menstruačním krvácením, objevuje se zpravidla 12. až 16. den před koncem cyklu.

Takový výpočet ovšem může fungovat pouze u ženy s naprosto pravidelným menstruačním cyklem. Pro správné používání je nutné si po dobu dvanácti měsíců vést menstruační kalendář a teprve na základě něj výpočet provádět.

Plodné dny pak vymezíme odečtením 18 dnů od cyklu nejkratšího a 11 dnů od nejdelšího.

Teplotní metoda

Je založena na sledování bazální tělesné teploty. Tato metoda vychází z faktu, že po uvolnění vajíčka přibližně v polovině menstruačního cyklu vzniká na vaječníku žluté tělísko, které vyrábí hormon progesteron.

Kromě toho, že řídí proměnu děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka, způsobuje tento hormon také zvýšení tělesné teploty o 0,2-0,4 °C.

Tato zvýšená teplota se pak udržuje prakticky po celou druhou polovinu menstruačního cyklu, a to až do následujícího menstruačního krvácení. Zvýšení teploty svědčí také o tom, že ovulace proběhla.

U více než 80 % případů teplota stoupne ze dne na den, u ostatních se zvyšuje stupňovitě v průběhu dvou až tří dnů. Tam, kde ovulace z jakéhokoliv důvodu nenastává, zůstává teplota na stejné úrovni po celou dobu cyklu. Teplotu je nutno měřit za standardních podmínek vždy ráno bezprostředně po probuzení.

Hlenová metoda

Sleduje změny cervikálního hlenu. Na začátku cyklu je hlen hustý a netažný a žena se nachází v neplodné fázi. Postupně hlenu přibývá, je tažný, průsvitný, sklovitý (vzhledem se podobá syrovému vaječnému bílku) – to značí plodnou fázi.

Dalo by se říci, že čím více se ovulace blíží, tak má žena stále vlhčí pocit spojený s určitou kluzkostí. Poslední den výskytu tohoto řídkého a tažného hlenu označujeme jako „hlenový vrchol“. Není to tedy den, kdy se vyskytuje největší množství hlenu, ale poslední den výskytu hlenu nejvíce řídké a tažné kvality.

Následujícího dne se hlen stává opět hustým a méně tažným, eventuálně se objevují „suché dny“, které trvají až do příští menstruace.

 Menstruace při antikoncepci - Vše o zdraví

Samoobslužné vyšetření děložního čípku

Bezprostředně po menstruaci je děložní čípek tuhý asi jako nosní chrupavka. Uprostřed jeho vyklenutí je důlek nebo štěrbina (otvor vedoucí do dělohy), která je ale velice úzká a uzavřená. Toto období pokládáme za neplodné.

Čtyři až pět dní po skončení menstruace čípek při ovulaci měkne (konzistence podobná tuhosti dolnímu rtu) a zevní ústí děložního hrdla se mírně pootevírá. V tomto období je čípek obtížněji dosažitelný. Vytahuje se vzhůru, některé ženy na něho nemusí ani dosáhnout.

Plodné období končí tehdy, když je čípek po dobu tří dnů za sebou opět hmatný nízko, je tuhý a uzavřený.

Přerušovaná soulož

metoda spočívá v tom, že během pohlavního styku dojde těsně před vyvrcholením muže k přerušení soulože (vytáhnutí penisu z pochvy ženy) a ejakulaci mimo ženská rodidla. Byť je to nejlevnější a nejstarší druh antikoncepce, je také nejméně spolehlivá.

A proč? Již před ejakulací, v jakémkoliv stádiu sexuálního vzrušení, se mohou objevit v mužské močové trubici kapky průhledné, lepkavé tekutiny. Jedná se o tzv. předejakulační tekutinu, která často obsahuje menší množství spermií.

Tato tekutina se může dostávat do pochvy od samotného začátku pohlavního styku a to daleko dříve, než muž vůbec ejakuluje. Dalším důvodem, proč metoda selhává, je špatný odhad přerušované soulože. Je to problém zejména u mužů trpících předčasnou ejakulací.

Třetím nebezpečím je opakovaná soulož, při níž se do ženského těla mohou dostat zbytky semene z předchozího vyvrcholení. V neposlední řadě je nutné si dát také pozor na manipulaci se spermatem. 

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělíska jsou celosvětově nejpoužívanější metodou reverzibilní antikoncepce. Zaručují dlouhodobý antikoncepční účinek a k obnovení plodnosti dochází v krátké době po vyjmutí tělíska. Nitroděložní  tělísko je malý, pružný, umělohmotný prostředek ve tvaru „T“, který se zavádí do dělohy. Nitroděložní tělíska můžeme rozdělit na hormonální a nehormonální.

Nehormonální tělísko

Nehormonální nitroděložní tělíska mají minimum vedlejších účinků a nepředstavují žádné omezení pro partnerský život. Výhodou nehormonálních nitroděložních tělísek je jejich dlouhodobý antikoncepční účinek, který je dle typu použitého tělíska 3 – 10 let. Nitroděložní tělísko, jak už je z názvu patrné, se zavádí do děložní dutiny.

Základem tělíska je plastové rameno, na kterém je navinut měděný drát. Tělísko svou přítomností v děloze koncentruje bílé krvinky, které samy o sobě ničí spermie. Antikoncepční účinnost je pak zvýšena přidáním měděného drátku o různé ploše, který uvolňuje ionty, jež spermie přímo ničí.

Nitroděložní tělísko musí být zavedeno proškoleným zdravotnickým personálem, který zabezpečí vhodnost použití tohoto druhu antikoncepce u konkrétní uživatelky.

Hormonální tělísko

Hormonální nitroděložní tělísko obsahuje malé množství syntetického hormonu progestinu, který v těle pomáhá zabránit spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko. Hormonální tělíska nabízejí ochranu na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete.

Zajímavé:  Těhotenské Příznaky Den Po Dni?

 Některé typy hormonální nitroděložní antikoncepce je možné zavést i dívkám a ženám, které dosud nerodily (starším 18 let). Jestliže se rozhodnete pro zavedení nitroděložního tělíska, zavede jej lékař do dělohy během běžné návštěvy v ordinaci. Jedná se o bezbolestný zákrok, přičemž se můžete těšit na dlouhé roky bez obav z neplánovaného početí.

Výhodou je, že pokud usoudíte, že přišel ten správný čas na miminko, je možné tělísko kdykoliv vyjmout. Poté dochází k rychlé obnově obvyklé plodnosti.
Hormonální nitroděložní antikoncepce je jednou z nejspolehlivějších forem antikoncepce, které jsou dostupné.

Pokud vám nevyhovuje myslet na užívání či aplikaci antikoncepce každý den, týden, nebo měsíc a zároveň se chcete před neplánovaným těhotenstvím chránit dlouhodobě, možná by právě vám vyhovovalo nitroděložní hormonální tělísko.

Sterilizace

Je chirurgický zákrok, který uzavře přirozenou „cestu početí“ a tím zabraňuje plodnosti bez odstranění nebo poškození pohlavních žláz.

Sterilizace ženy

U ženy spočívá chirurgický výkon v přerušení obou vejcovodů, čímž je znemožněno putování vajíčka od vaječníků do dělohy a pochopitelně také jeho setkání se spermiemi. Lidské vajíčko má mikroskopický rozměr a v případě, že je jeho transport vejcovodem znemožněn, beze zbytku se vstřebá.

Sterilizace muže

U mužů mluvíme v případě sterilizace o vasektomii, která spočívá v podvázání obou konců chámovodů v šourku.

Sterilizace jako antikoncepční metoda

Metoda je vhodná pouze pro ty, kteří již nechtějí mít další děti, ať již z důvodů osobních nebo např. z důvodu zdravotních (např. geneticky podmíněné onemocnění přenášené na potomky).

Nový zákon o sterilizaci

Sterilizaci nově upravuje zákon č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, který nahrazuje směrnici starou již 40 let.

O zákrok nyní může požádat každý občan starší 21 let, aniž by k tomu měl zdravotní důvod, a to na základě písemné žádosti.

Žadatel musí být poté poučen od svého ošetřujícího lékaře o povaze zákroku a jeho možných rizicích, a to v přítomnosti svědka z řad zdravotních pracovníků.

Způsoby sterilizace

  • laparoskopicky
  • při císařském řezu

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám

Menstruace a antikoncepce

Autor: Státní zdravotní ústav

Jako menstruaci, menses či měsíčky
označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice
a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

Menstruace při antikoncepci - Vše o zdraví

Nástup menstruace
u dospívajících dívek se v dnešní době uvádí od 9 do 15 let. Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V jeho průběhu dozrává vajíčko
ve vaječníku, po dozrání se uvolňuje a putuje do vejcovodu a po oplození se uhnízdí v děložní sliznici.

Pokud k oplození nedojde, začne se narostlá děložní sliznice
odlučovat a začíná krvácení. Menstruaci mohou provázet větší či menší bolesti v podbřišku
.

Zevní ženské pohlavní orgány
by měly být vždy udržovány čisté, suché, s přístupem vzduchu, používány by měly být k tomuto účelu určené hygienické prostředky (vložky, tampóny, menstruační kalíšek).

V jakých fázích probíhá menstruační cyklus?

Menstruační fáze začíná1.–5. den menstruačního cyklu
a probíhá krvácení. Odlučuje se děložní sliznice od stěny dělohy. Během menstruace odejde z těla asi 40–80 ml směsi krve, děložní sliznice a hlenu

Regenerační fáze nastupuje po skončení menstruačního krvácení, dochází k obnovení slizniční
výstelky v děloze, trvá 1–2 dny.

Proliferační (růstová) fáze trvá do 14. dnu cyklu. Ve vaječnících
dozrává vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace
.

  • Co je to ovulace? V polovině menstruačního cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace. Obvykle nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale může nastat kterýkoli den, i během menstruace. Při ovulaci se uvolní z vaječníku každý měsíc většinou jedno vajíčko a putuje vejcovodem.
  • Kde dochází k oplození vajíčka? K oplození vajíčka spermií dochází ve vejcovodu. Po oplození sestoupí vajíčko do dělohy, uhnízdí se tam a začne se vyvíjet zárodek – embryo. Začíná těhotenství.
  • Co je to mimoděložní těhotenství? Pokud oplozené vajíčko do dělohy nesestoupí a zůstane ve vejcovodu, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Zárodek se ve vejcovodu začne vyvíjet, zvětšovat až vejcovod praskne, což provází silné bolesti břicha
    . Zárodek přitom zahyne.
  • Jak vznikají jednovaječná a dvojvaječná dvojčata? Pokud se z vaječníku uvolní najednou dvě vajíčka a obě budou oplozena, vyvíjí se dvojvaječná dvojčata, pokud vajíčka tři, vyvíjí se trojčata atd. Jedinci jsou si podobní více či méně, stejně jako sourozenci ze dvou, tří či více různých těhotenství. Pokud se však jedno oplozené vajíčko hned po oplození úplně rozdělí na dvě, která se pak vyvíjí samostatně, vznikají tzv. jednovaječná dvojčata, která bývají podobou k nerozeznání. Mají totiž stejné geny, které určují kromě jiných vlastností také jejich podobu.
  •  Co se děje po oplození vajíčka? Ve vaječníku v místě, ze kterého se uvolnilo vajíčko, vzniká tzv. žluté tělísko
    , které tvoří hormon progesteron
    a estrogeny
    . Ty působí na dělohu, prsní žlázy, štítnou žlázu
    a kosti. Pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko kolem 24. dne zanikne a změní se v jizvičku, říká se jí bílé tělísko. Naopak při oplození žluté tělísko do 5. měsíce udržuje těhotenství, pak jeho funkci přebírá placenta
    . V průběhu života jedné ženy dozraje asi 400 až 500 vajíček. Je to o hodně méně oproti mužským spermiím, kterých se jen při jedné ejakulaci uvolní desítky miliónů.

Sekreční fáze začíná 15.–28. den cyklu. Začnou se rozšiřovat sekreční žlázky v děložní sliznici. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron. Sliznice je připravena pro přijetí oplozeného vajíčka. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm.

Ischemická
fáze (nedokrvení sliznice) nastane 28. den cyklu,
pokud nebylo vajíčko oplozeno. Dochází k rychlému poklesu hormonů progesteronu a estrogenu. Ve sliznici začnou praskat stěny děložních
kapilár
, nastává krvácení a začíná menstruační fáze.

Jaké antikoncepční metody se používají?

  1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).
  2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie
    (kondom, pesar, ženský kondom).

    Kondom chrání nejen před nechtěním početím, ale také před pohlavně přenosnými infekcemi, včetně infekce
    HIV/AIDS
    . Kondom neobsahuje hormony
    , usnadňuje penisu
    průnik do pochvy. Je levný. Nevýhodou kondomu může být alergie
    na latex nebo psychický blok u některých jedinců.

    V současné době jsou již běžně dostupné i nelatexové kondomy tzv. latex free.

  3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních
    čípků
    nebo gelu).

  4. Hormonální – umělé hormony, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka
    , vaginální kroužek).

    Hormonální antikoncepce
    zabraňuje v otěhotnění, chrání před mimoděložním těhotenstvím, snižuje sílu krvácení až k jeho vymizení, zlepšuje pravidelnost, může oddálit menstruaci. Snižuje riziko vzniku rakoviny
    dělohy a vaječníků, chrání před záněty
    , má pozitivní vliv na akné a pleť. Rizikové je použití hormonální antikoncepce
    např.

    u kuřaček, žen s těžšími cévními poruchami, trombózou
    , mozkovou cévní příhodou, těžkou cukrovkou
    , s jaterním onemocněním nebo s neléčenou hypertenzí
    . Nevýhodou může být u některých žen zvýšení objemu vody v těle, zvyšování tělesné hmotnosti.

  5. Nitroděložní tělísko – zavádí jej vždy lékař (gynekolog).

    Jsou k dispozici hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska je vždy lepší poradit se s lékařem.

  6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž jsou přerušeny vejcovody
    u ženy nebo chámovody
    u muže. Pozor, tento zákrok je nevratný!

Související odkazy

Hormonální antikoncepce: Jed, který ženská těla pomalu rozkládá, nebo naopak lék na všechno?

O hormonální antikoncepci se vedou vášnivé diskuze, jsou tu lidé, kteří na ni přísahají, a i ti, kteří ji nechtějí ani vidět. Vznikla už v roce 1960 jako alternativa ke kondomům a nitroděložním tělískům. Záhy se stala nejoblíbenějším způsobem ochrany před nechtěným početím.

Pilulka, která si díky své pohodlnosti získala na svou stranu neuvěřitelné množství lidí, má svá pozitiva, ale i svá negativa. Je proto určitě lepší vědět, do čeho jdeme a co nám užívání tohoto druhu antIkoncepce způsobí nebo způsobuje.

1. Slabší měsíčky

Mnoho žen, které užívají antikoncepci, se shodne na tom, že jejich menstruace je slabší. Hormony v antikoncepčních pilulkách totiž ztenčují děložní sliznici, a proto způsobují i zeslabení měsíčků. Pokud ale zjistíte, že nemenstruujete vůbec, určitě byste se o tom měly poradit se svým lékařem.

2. Pravidelnost

Ženy, které užívají antikoncepční pilulky, také u své menstruace pozorují větší pravidelnost. Tělo totiž v tomto případě reaguje na prášky v přesně stanovený cyklus, který trvá od 26 do 28 dní.

3. Vaginální suchost

Obsah estrogenu v antikoncepci může způsobit to, že v těle pak estrogenu koluje méně a to následně způsobuje suchost. Antikoncepční pilulky totiž nenutí tělo, aby produkovalo více estrogenu, ale prostě mu ho jen dodávají, tím pádem naše tělo produkuje estrogenu méně.

4. Špinění

Tento negativní efekt antikoncepčních prášků většinou zmizí do tří měsíců od začátku jejich užívání. Je způsoben tím, že hormony, které prášky obsahují, postupně mění tloušťku děložní sliznice. Po třech měsících by se ale mělo vše ustálit a špinění by mělo zmizet.

5. Nevolnost

Mnoho žen také na samém začátku braní antikoncepce pociťuje nevolnost. Podobně jako se špiněním jde jen o to, že si naše tělo musí zvyknout na hormony estrogen a progesteron, které pilulky obsahijí. Zapíjení antikoncepčních prášků společně s jídlem může s nevolností pomoci.

6. Zvýšená citlivost ňader

Opět se jedná pouze o adaptaci našeho těla na nově dodávané hormony. Zvýšená citlivost by také měla zmizet do pár měsíců.

 

7. Bolesti hlavy

Studie z roku 2005, publikovaná v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, ukázala, že zhruba 10 % žen pociťuje při užívání antikoncepčních prášků bolesti hlavy. Ve většině případů se také jedná pouze o dočasný efekt, který se dostaví, když s užíváním začínáte.

8. Méně bolestí hlavy

Prvních pár měsíců může antikoncepce bolesti hlavy způsobovat, ale později proti nim účinně bojuje. Ženy, které trpí migrénami, mohou po předepsání antikoncepce pocítit jejich ústup.

9. Nadýmání

Po nasazení hormonální antikoncepce můžeme také zadržovat vodu a pocítit nadýmání. Vetšinou se tak děje zejména u lidí s citlivým zažíváním. Po půl roce užívání by ale tyto nepříjemnosti měly zmizet.

 

10. Snížené riziko některých druhů rakoviny

Studie z German medical journal v roce 2011 zkoumala souvislost mezi hormonální antikoncepcí a rakovinou. Zjistilo se, že antikoncepční pilulka snižuje riziko rakoviny vaječníků o 30 až 50 %.

11. Méně bolesti

Hormonální antikoncepce také pomáhá zbavit se bolestí v podbřišku během mestruace, a to úplně nebo alespoň částečně.

12. Krásná pleť

Akné je do značné míry způsobeno vysokými hladinami androgenů, jako je testosteron a androstendion. Hormony estrogen a progesteron obsažené v antikoncepční tabletce ale mohou hladinu androgenů zmírnit. Pokud tedy máte akné, tak po nasazení hormonální antikoncepce s největší pravděpodobností zmizí.

13. Větší chuť k jídlu

Hormony estrogen a progesteron, které hormonální antikoncepce obsahuje, stimulují chuť k jídlu. Při nasazení antikoncepčních pilulek proto počítejte s větším apetitem.

 

14. Kvasinkové infekce

Antikoncepční pilulky mohou mimo jiné taky ovlivnit vaginální tkáň, ta je pak v některých případech náchylnější k infekci.

15. Změny nálad

Vše souvisí s hormony. Antikoncepční pilulky pomocí hormonů ovlivňují naše duševní rozpoložení. Nasazení hormonální antikoncepce může naši náladu zlepšit, ale i zhoršit. Výzkumy se liší.

16. Krevní sraženiny

Antikoncepční pilulky bohužel zvyšují riziko zformování krevních sraženin. Mohou se vám vytvořit např. v nohách nebo v plicích, může za to zvýšená hladina estrogenu. Doporučujeme se o tomto riziku poradit s vaším lékařem.

17. Méně komplikací při anémii

Anémie je onemocnění, při kterém má daný člověk v těle méně červených krvinek, které nám okysličují orgány. Pokud tímto onemocněním trpíte, může vám hormonální antikoncepce pomoci.

Důvodem je to, že při užívání antikoncepčních pilulek je menstruace slabší, tím pádem ztratíte méně krve a hladina železa tak zůstane vyšší než v opačném případě.

Je také prevencí velké ztráty červených krvinek.

18. Pigmentace

Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko pigmentace pleti. Je tu tedy možnost, že se vám na pleti kvůli antikoncepčním pilulkám utvoří hnědé skvrny.

19. Nižší libido

Hormony v antikoncepční tabletce vám pořádně zamávají s normální hormonální hladinou těla. Výsledkem může být mimo jiné i nižší libido.

20. Vazy

  • Podle Národní lékařské knihovny v USA mohou zvýšené hladiny estrogenu spojené s nasazením hormonální antikoncepce způsobit zeslabení vazů.
  • Zdroj: Cosmopolitan
  • KAM DÁL: Holubová, Bendová nebo třeba Havlová: Takto se hvězdy loučily s Libuší Šafránkovou

Antikoncepce: jak ovlivňuje menstruaci?

Vraťme se ještě trochu do minulosti. Kdysi to ženy neměly v tomto ohledu lehké. O menstruaci se prostě nehovořilo, mnohá dívka vůbec nevěděla, co se s jejím tělem děje, když dostala první periodu. Byl to tak pro ni docela šok. Navíc když si uvědomíme, že v dávné době byla menstruace považována za nečistou a žena či dívka s periodou také.

Menstruující žena se tak musela při své periodě uchylovat mimo ves, pryč od svého kmene. Po dobu menstruace pobývala bokem, k tomu určené chýši, protože dle pověr byla menstruace nečistá a přinášela kmeni smůlu. Roli hrál také v nemalé míře i fakt, že k mání nebyly žádné dostupné menstruační hygienické potřeby. Proto ženy nemohly v době periody normálně fungovat.

Dnes je naštěstí doba jiná, k dobru máme jako ženy mnoho informací i potřeb – od vložek, přes tampóny až po menstruační kalíšky. V médiích vidíme běžně reklamy na toto téma a ženy (hlavně mladé dívky) si o své periodě někdy docela hodně otevřeně povídají. Radí si, dávají si tipy a předávají informace i zkušenosti.

Když se řekne menstruace

Co je vlastně menstruace? Je to periodicky se opakující krvácení (proto perioda), které vzniká každý měsíc u pohlavně zralých žen. Probíhá v rámci menstruačního cyklu, v němž se v ženském těle vyvine vajíčko a uvolní se v době ovulace.

Výstelka dělohy (takzvané endometrium) roste totiž synchronně s vajíčkem. Po ovulaci se tato výstelka změní a je připravena na uložení vajíčka a graviditu. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, děloha se postupně zbavuje výstelky (endometria) formou menstruace ven z těla.

A koloběh pokračuje – začíná nová perioda.

Menstruace je tedy přirozený proces, kterému se žádná dívka a žena nevyhne. První počáteční menstruaci se říká menarche a přichází u dívek v různém věku, obecně mezi jedenáctým až čtrnáctým rokem dívčího života. A poslední periodou je menopauza, kterou procházejí ženy na konci svého plodného období, většinou okolo pětačtyřiceti až šedesáti let věku.

Menstruace s antikoncepcí

Mnohé dívky a ženy mívají obtíže – bolestivou menstruaci, či nepravidelnosti v menses. Obojí spolu s ochranou před otěhotněním lze řešit právě antikoncepcí. Ta je primárně určena proti nechtěné graviditě, ale může řešit i tyto obtíže a přinést ženskému tělu nejen úlevu ale i pomoc.

Co je antikoncepce?

Antikoncepce jsou různé způsoby, jež dočasně brání těhotenství. Patří mezi ně hormonální antikoncepce (tablety, náplasti, podkožní implantáty, injekce), nitroděložní tělíska, antikoncepční čípky a houbičky, poševní pesary.

Radikálním a nevratným způsobem zabránění gravidity je pak podvázání vaječníků, nebo prodělaná hysterektomie (to je složenina dvou slov, a to hystera tzn. řecky děloha, a ektomia tj.

 řecky vyříznutí, tedy odstranění dělohy nebo i vaječníků).

To se děje kvůli zdravotním komplikacím pohlavních orgánů (myomy a další nádory, nebo i jiná onkologická onemocnění). Kvalitní a pro vás spolehlivá antikoncepce vám může značně usnadnit a zpříjemnit život. Nejen, že nejste ve stresu z nechtěného těhotenství a užíváte si intimitu s partnerem, ale mnohdy antikoncepce vyřeší i další obtíže, včetně zdánlivě nesouvisejících oblastí.

Vliv antikoncepce na menstruaci

Nehormonální antikoncepce nemá na menstruaci až takový vliv. V prvopočátku může být menstruace silnější, ale tento jev se časem upraví sám. Pokud by přetrvával, nebo vyvolával jiné obtíže, je vždy na zvážení vašeho gynekologa, zdali ochranu před graviditou neřešit jiným způsobem.

Oproti tomu hormonální antikoncepce ovlivňuje celou periodu. Tato antikoncepce ve své podstatě vyruší klasické menstruační krvácení.

To je pak řízené hormonálními tabletami tak, aby k menses docházelo v době hormonálního poklesu hladiny v ženském těle.

To se děje díky cyklu s hormonální antikoncepcí, která se užívá 21 dní a poté se na sedm dní vysazuje. A v době jejího vysazení dochází k menstruaci.

Když to vezmeme kolem a kolem, tak z logiky věci se pak nejedná o přirozenou menstruaci, vyvolanou uvolněním endometria (děložní výstelky). Jedná se o řízenou tzv. pseudomenstruaci, k níž dojde na základě poklesu hladiny hormonů v těle. Je takováto menstruace pro vás jako ženu užitečná?

Proč je přirozená menstruace důležitá?

Při přirozeném menstruačním cyklu a uvolnění děložní výstelky z těla se organismus čistí – fyzicky i mentálně. Menstruace trvající vždy cirka pět až sedm dní napomáhá vyplavení všeho, co se v děloze od minulého menses nashromáždilo.

Všechno, co je pro tělo (i duši a psychiku) ženy nepotřebné, se v tomto období dere pryč.

A není to jen faktická menstruační krev a děložní výstelka, ale i směry života, které vám jako ženě neprospívají – zvyky a jednání, vztahy a vazby, životní postoje.

Menstruace je tudíž přírodní cyklus daný životem a není neobvyklé, že v době menstruace žena prochází fyzickými proměnami a mnohdy činí radikální rozhodnutí a změny ve svém životě.

Navíc v době ovulace je žena pohlavně nejsilnější a z intimity má v této době největší a nejlepší sexuální prožitek. O toto vše jste díky hormonální antikoncepci ochuzena. Vše to zahodíte a neprožijete.

Oproti přirozenému menses ve vašem těle nedochází k žádné faktické očistě. Je to vše řízeno a redukováno.

Přiznejme však, že v určitém smyslu má hormonální antikoncepce své opodstatnění, protože upravuje periodu, zbavuje bolestivých průvodních jevů a reguluje sílu i délku krvácení. Mimoto hormony z antikoncepce ovlivňují pozitivně kvalitu pleti, vlasů, nehtů a také zpomalují růst ochlupení na těle. Vyváží však pozitiva všechna negativa?

Současný život je hektický a pro nás ženy hodně náročný.

Pokud vám to zdraví, životní situace a možnosti dovolí, zvažte dobře, zda je hormonální antikoncepce ta správná cesta a dejte přednost přirozenosti a neochuzujte se o kus ženství ve vás.

Pomocníky při problémech s menstruací vám mohou být správné cvičení např. jóga, meditace, bylinky i zdravý životní styl. O tom však zase někdy příště.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector