Nemoc kron – Vše o zdraví

Jedná se o chronický zánět trávicího traktu. Nejčastěji bývá postižena koncová část tenkého střeva a jeho napojení na tlusté střevo, zánět se však může objevit kdekoliv v zažívacím traktu.

Nemoc je pojmenována podle Dr. Burrila Crohna, který ji diagnostikoval a poprvé popsal společně s L. Ginzburgem a G. Oppenheimerem v roce 1932.

  • Crohnova choroba se ve vnějších projevech podobá ulcerózní kolitidě nebo syndromu dráždivého tračníku a její diagnostika je obtížná.
  • Rozdíl mezi nimi je především v tom, že zánět u Crohnovy choroby postihuje nejen sliznici, ale i hlubší vrstvy trávicí trubice a jeho ohnisko bývá většinou na konci tenkého střeva.
  • Může se ale také dál rozšiřovat a v krajních případech může i protrhnout střevní stěnu.
  • Zrádnost této nemoci spočívá v tom, že se většinou ohlašuje jen pozvolnou změnou zdravotního stavu.
  • Prevence Crohnovy choroby díky Blendea SUPERGREENS

Vyhněte se Crohnově i dalším chorobám díky přírodní síle 5 superpotravin. Blendea SUPERGREENS je kombinací chlorelly, spiruliny, zeleného ječmene a pšenice, ověřenou tisícemi spokojených zákazníků.

Nemoc kron - Vše o zdravíKlikněte na obrázek a podívejte se na všechny zdravotní benefity směsi Blendea SUPERGREENS.

  • Bolesti břicha – jsou typickým projevem nemoci, nejčastěji v podobě křečí v pravé dolní oblasti
  • Průjem – příčinou bývá více faktorů, např. narušená funkce střevní sliznice postižené zánětem, nadměrná sekrece tekutin nebo zvýšená pohyblivost střev
  • Úbytek na váze – tělo má sníženou schopnost potravu trávit a vstřebávat z ní živiny, nemoc navíc způsobuje sníženou chuť k jídlu
  • Krev ve stolici – pochází ze zanícené části střeva a krevní ztráty mohou způsobit až chudokrevnost (anémii)
  • Změny na střevní sliznici – v důsledku zánětu se mohou na sliznici tvořit vředy, které se postupem času zvětšují a pronikají hluboko do střevní stěny (někdy i skrze ni a vytvářejí se tzv. píštěle – nepřirozená kanálkovitá spojení mezi dvěma orgány), nebo stenózy (zužování postiženého úseku střeva)

Mohou se objevit také další systémové příznaky jako je horečka, únava, např. kožní problémy, artritida, zánět oka a další.

Jedná se o onemocnění dlouhodobého charakteru, které může člověka provázet celým životem.

Nemoc kron - Vše o zdraví

Původ této nemoci není doposud zcela známý. Existuje několik teorií o tom, co je primární příčinou, ale ani jedna z nich se nikdy jednoznačně neprokázala.

Z výzkumů vyplývá, že velkou roli sehrávají nejméně tři základní faktory. Těmito faktory jsou:

  • genetické předpoklady
  • faktory vnějšího prostředí
  • nepřiměřená imunitní reakce organismu

Nemoc kron - Vše o zdraví

Z vnějších faktorů se předpokládá vliv stravy, ale také psychiky, např. stresu. Hovoří se rovněž o infekčních příčinách. Zjistilo se, že riziko vzniku Crohnovy choroby zvyšuje zejména kouření. 

Také lidé, v jejichž rodině se již Crohnova nemoc vyskytuje, mají mnohonásobně vyšší riziko této nemoci a měli by být pod lékařským dohledem.

Mnoho pacientů vyhledá lékařskou pomoc až při přetrvávajících obtížích, bez léčby však může Crohnova choroba způsobovat značné komplikace.

VIDEO: Co vás čeká na kolonoskopickém vyšetření? 

Podle statistických údajů výskyt Crohnovy choroby postihuje čím dál více lidí.

Předpokládá se však, že počet nediagnostikovaných pacientů je značně vyšší, nemoc totiž může být dlouhou dobu jen nenápadná.

Projeví se obvykle mezi 15. a 40. rokem života, nejčastěji ale dochází k prvnímu vrcholu příznaků během dospívání nebo v mladém dospělém věku.

Výskyt u žen a mužů je přibližně stejný, zajímavé však je, že vykazuje značné geografické rozdíly.

Nemoc je častější především ve vyspělých zemích severní polokoule. Také se častěji vyskytuje v některých etnických skupinách, zvýšené riziko mají především lidé židovského původu.

V Česku Crohnovou chorobou onemocní zhruba 20 ze 100 000 obyvatel.

Na pozoru byste se určitě měli mít, pokud nemocí trpí někdo z vašich rodinných příslušníků. Na nemoc má vliv také kouření, špatná strava i stres. Přetrvávající zažívací potíže určitě nepodceňujte.

  1. Závažnost Crohnovy nemoci lze hodnotit jednak z pohledu medicínského, jednak psychologického.
  2. Z medicínského pohledu je důležitá přítomnost chronického zánětu a mnohočetných komplikací onemocnění, jež byly zmíněny výše (průjmy, teploty, bolesti břicha, poruchy střevní pasáže, tvorba píštělí, hubnutí, malnutrice a mnoho dalších, které mohou vyústit až ve fatální komplikace).
  3. Z hlediska psychologického se jedná o složitý problém typický pro všechny pacienty s chronickým onemocněním, kteří se musejí naučit s ním žít.

Praktický a interní lékař lékařského centra Canadian Medical Care na Praze 6 MUDr. Štefan Kukura pro mojezdravi.cz

Léčba Crohnovy choroby je zdlouhavá a nemocný musí užívat léky i v době, kdy se nemoc nijak neprojevuje. Zároveň by neměl tělo příliš fyzicky zatěžovat, je tak nutné omezit náročné sportovní aktivity.

Pokud Crohnovou chorobou trpíte, jistě vám lékař také doporučil určitou dietu. Reakce nemocného na jídlo je však velmi individuální a osvědčená dieta neexistuje.

Doporučení se navíc liší se i podle toho, zda se pacient nachází v akutní zánětlivé fázi či v období klidu.

V období vymizení akutních projevů by měl pacient konzumovat vyváženou nedráždivou šetřící stravu (šetřící dieta) , která dodá dostatek energie, minerálních látek a vitaminů.

Nutný je individuální přístup dle snášenlivosti jednotlivých pokrmů.  Doporučená je dieta s omezením zbytků, to znamená vyloučit ze stravy hlavně hrubou vlákninu (v zelenině, slupkách a jadérkách ovoce, luštěninách) a hůře stravitelná jídla.

Upravte svůj jídelníček, vyhněte se dráždivým jídlům. Pokud kouříte, rozhodně co nejdříve přestaňte. Bylo prokázáno, že kouření a nikotin zhoršují zánět a urychlují průběh onemocnění. Ve stádiu vzplanutí se vyvarujte zvýšené tělesné námahy.

Gastroenterolog MUDr. Josafat Molnár vyšetřující nemoci trávicího ústrojí na poliklinice Modřany

VIDEO: Rozhovor s pacientem a názorné vysvětlení příznaků. 

Protože není přesně známá příčina nemoci, neexistuje ani osvědčený lék, který nemoc léčí. Obvykle podávané léky pouze snižují příznaky. Podobně je to také s prevencí.

  • Obecně by člověk měl dodržovat zásady zdravého životního stylu a nekouřit.
  • Zdraví střev a příznivé složení střevního mikrobiomu lze podpořit pomocí probiotik, dostatečného příjmu vlákniny a nenasycených mastných kyselin
  • Pacienti trpící chronickým onemocněním střev by obecně k potravinovým doplňkům měli přistupovat obzvlášť ostražitě.
  • O jejich užívání je vhodné poradit se s gastroenterologem.
  • Zelený ječmen je účinným pomocníkem pro prevenci i pozdější léčbu Crohnovy choroby.
  • Pokud již nemocí trpíte, je důležité užívat ječmen bez obsahu travní vlákniny, která by vaše střeva zatěžovala, a tedy čerstvou nebo sušenou šťávu.

Jako prevence je však vláknina užitečná. Zelený ječmen má velmi dobrý vliv na trávení a vyniká lehkou stravitelností, protože se užívá ve formě nápoje.

Mezi jeho benefity patří:

  • očištění střev od nánosů a zbytků jídla
  • ochrana střevních stěn
  • podpora tvorby zdraví prospěšných bakterií
  • harmonizace trávicího procesu
  • zmírnění ekzémů a dalších kožních problémů

NEPŘEHLÉDNĚTE! O dalších účincích zeleného ječmene jsme již psali ZDE. 

Je velmi důležité vybírat zelený ječmen z kvalitních zdrojů v BIO kvalitě. Zvláště pokud již nějakou poruchou zažívání trpíte, nekvalitní zelený ječmen by vám mohl spíše uškodit. Myslete na zdraví!

Crohnova choroba

Crohnova choroba (colitis regionalis, ileitis terminalis) je chronické zánětlivé střevní onemocnění.

Zánět se vyskytuje ve kterékoliv části trávicí trubice a má segmentální charakter – mezi postiženými oblastmi jsou úseky zdravé sliznice. Nejčastěji postiženou oblastí je terminální ileum.

Zánět postihuje celou tloušťku stěny orgánu a vyznačuje se přítomností nekaseifikujících epiteloidních granulomů.

Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]

Crohnova nemoc se objevuje spíše u u mladších lidí. Největší prevalence je ve skupině 30-39 let [1]. 10 % pacientů je diagnostikováno před 17. rokem života [2]

  • Průměrná prevalence u dospělých je asi 130/100 000, incidence 5,6/100 000 obyvatel;
  • Incidence u dětí je na vzestupu, dosahuje až 9-10/100 000 zejména v severní Evropě [3] Incidence u dětí v ČR je 6,2/100 000[4].

Rizikové faktory[upravit | editovat zdroj]

Nemoc kron - Vše o zdraví Koloskopický nález postižení terminálního ilea u Crohnovy choroby, sliznice je zarudlá, edematózní

Etiopatogeneze[upravit | editovat zdroj]

Příčina onemocnění se zatím neví. Pravděpodobně se jedná o dysregulaci imunitní odpovědi na běžné bakteriální antigeny. Během autoimunitní reakce pak vzniká transmurální zánět, tj.

Zajímavé:  Léky Na Zablokovaný Krk?

zánět, který postihne celou stěnu střeva, který často přejde i na mezenterium. Ve stěně střeva se tvoří epiteloidní granulomy, ulcerace a fisury.
Často vidíme i intramurální a intraperitoneální abscesy či píštěle (zejm. v anální oblasti).

Kvůli dlouhodobému zánětu pak může dojít k zúžení střeva zjizvením tkáně (jizevnaté striktury).

Pro Crohnovu chorobu je typické segmentální postižení GIT – tj. střídání zánětlivých a nepostižených úseků („skip lesions“). Mezi predilekční oblasti patří terminální ileum a vzestupný tračník, ale postižena může být kterákoli část GIT.[5]

 Podrobnější informace naleznete na stránce Crohnova choroba/etiopatogeneze.

Patologický obraz[upravit | editovat zdroj]

Sliznice střeva u Crohnovy nemoci v detailu

Postižena je celá střevní stěna a zánět je segmentální nebo plurisegmentální. Typicky se střídají postižené úseky s nepostiženými (na rozdíl od ulcerózní kolitidy).

 Podrobnější informace naleznete na stránce Nespecifické střevní záněty.

Makroskopický obraz[upravit | editovat zdroj]

Makroskopicky vidíme ztluštění střevní stěny a mesenteria. Regionální lymfatické uzliny jsou často zvětšené.
Sliznice je hypertrofická a edematózní.

Obraz se často přirovnává k dlažebním kostkám – protáhlé aftózní vředy nad lymfatickými folikuly obklápějící nepostiženou sliznici, navalitá ústí píštělí, pseudopolypy.
Postižení serózy vede ke srůstům, v nichž vznikají píštěle.

V dalším průběhu onemocnění následuje fibroprodukce, která vede ke vzniku stenóz.

Mikroskopický obraz[upravit | editovat zdroj]

V mikroskopu vidíme edém sliznice s polymorfonukleární infiltrací, následně fibroprodukce se vznikem tuberkuloidních granulomů (epitheloidní buňky a obrovské buňky Langhansova typu, na rozdíl od TBC nekaseifikují) v submukóze, subseróze i regionálních uzlinách.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Jako všechny autoimunitní choroby se i Crohnova nemoc projevuje ve více systémech. Typická manifestace je v trávicím traktu, ale postiženy bývají i oči, kůže a sliznice, játra, pankreas, ledviny a často je porušena i krevní homeostáza.

Nemoc kron - Vše o zdraví Postižení Bauhínské chlopně u Crohnovy choroby, koloskopie

Intestinální manifestace[upravit | editovat zdroj]

Mezi časté projevy patří bolesti břicha a chronický průjem (vzácně s krví). Kolem konečníku se mohou vyskytnout fisury, perianální abscesy, píštěle a marisky (anální řasy – kožní výrůstky v oblasti přechodu análního otvoru a kůže).[5]

Mimostřevní projevy[upravit | editovat zdroj]

Mimostřevní příznaky se vyskytují u více než 40 % pacientů. Často předchází střevní projevy až o několik let. Jsou to většinou nespecifické příznaky jako recidivující horečky, anorexie, úbytek hmotnosti a opoždění růstu zvláště u dětí. Mezi hlavní systémy, které bývají postižené patří:

  • skelet: porucha růstu a osteoporóza (prozánětlivé cytokiny potlačují růst, tlumí tvorbu IGF-1, stimulují kostní resorpci; nedostatečný energetický příjem, malabsorpce, ztráty bílkovin a stopových prvků stolicí, chronická léčba kortikosteroidy);
  • kůže a sliznice: aftózní stomatitida, gingivitida, cheilitis granulomatosa, na bércích erythema nodosum a hnisavá pyodermie;
  • oči: iritida, uveitida, episkleritida; u dětí vzácné; terapie kortikoidy může vyvolat kataraktu a glaukom;
  • játra a pankreas: primární sklerózující cholangitida, cholecystolitiáza; pankreatitida po terapii azathioprinem nebo mesalazinem;
  • cévní systém: hyperkoagulační stav (trombocytóza, zvýšená koncentrace fibrinu, faktoru V a VII, snížení antitrombinu), které mohou způsobit hlubokou žilní trombózu, plicní embolii či CMP;
  • ledviny a močové cesty: píštěle, močové kameny.[5]

Komplikace[upravit | editovat zdroj]

Video v angličtině, definice, patogeneze, příznaky, komplikace, léčba.

Zánět se často šíří do okolí a tvoří píštěle (tj. kanálky spojující místa zánětu s jakýmkoliv jiným místem). Píštěle mohou být:

  • vnitřní: enteroenterické, enterokolické, enterovesikální, rektovaginální,
  • zevní (břišní stěny perinea).

Mezi další komplikace patří:

  • tvorba abscesů, které mohou být mezikličkové, pánevní, retroperitoneální, jaterní,
  • stenóza střeva, která je nebezpečná kvůli hrozícímu ileu,
  • perianální fisury,
  • perforace střeva a její komplikace: peritonitida,
  • masivní krvácení,
  • toxické megakolon,
  • zvrat v karcinom.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Diagnostika onemocnění se klasicky opírá o anamnézu, fyzikální vyšetření, laboratorní a zobrazovací metody.

V anamnéze pacientů jsou často bolesti břicha, chronický průjem, opoždění růstu (může předcházet GIT projevům) a recidivující horečky.

Během fyzikálního vyšetření najdeme typické kožní změny, sliznic, oblasti konečníku a genitálu (píštěle, marisky) a můžeme nahmatat abdominální rezistenci.

Laboratorní diagnostika[upravit | editovat zdroj]

  • Markery akutního a chronického zánětu: CRP, FW, hladina albuminu, krevního obrazu – anémie, leukocytóza, trombocytóza.
  • Protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA) pozitivní u více než 50 % pacientů.
  • Parametry funkce jater, ledvin, pankreatu – riziko postižení těchto orgánů.
  • Kalprotektin ve stolici – ukazatel zánětu sliznice (leukocytární cytosolový protein, který se uvolňuje z leukocytů po jejich aktivaci či lýze).
  • Okultní krvácení ve stolici.

Zobrazovací metody[upravit | editovat zdroj]

  • Ultrazvuk – ztluštění střevní stěny a břišní absces.
  • Enterografie pomocí MR, MR vyšetření pánevního dna.
  • Dříve enterografie (enteroklýza; pod RTG kontrolou do duodena sondou aplikována baryová suspenze a poté roztok methylcelulózy).
  • Irigografie (RTG vyšetření tlustého střeva po nálevu kontrastní látky konečníkem) – když není možné endoskopické vyšetření.
  • Fistulografie (nástřik píštěle kontrastní látkou pod RTG kontrolou).
  • CT – dg. břišních abscesů.

Endoskopické vyšetření[upravit | editovat zdroj]

  • Kolonoskopie – umožňuje makro- i mikroskopické vyšetření sliznice (aftoidní léze, ulcerace, dlaždicový reliéf, striktury); u dětí v celkové anestezii.
  • Gastroskopie.
  • Kapslová endoskopie (miniaturní digitální kamera v plastové kapsli 11 x 26 mm) – umožňuje vyšetřit tenké střevo (úsek mezi gastroskopem a kolonoskopem); lze použít od cca 6 let věku, u malých dětí se zavádí gastroskopem do duodena.[5]

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Léky užívané k léčbě Crohnovy nemoci
Mediakamentózní terapie

  • kortikosteroidy – k zahájení terapie při akutním zánětu; navodí remisi asi u 85 % pacientů;
    • systémově Prednison 1-2 mg/kg/den (maximálně 60 mg/den) po dobu 2-4 týdnů, poté postupné snižování;
    • popř. lokálně účinný budesonid – méně účinný, méně nežádoucích účinků;
  • imunomodulační léky – k udržení remise bez podávání kortikoidů
    • thiopuriny – nutnost sledovat krevní obraz, jaterní testy a amylázu; riziko alergické reakce;
    • metotrexát
  • antibiotika (ciprofloxacin, metronidazol)
  • 5-aminosalicyláty (sulfasalazin, mesalazin) – účinkují spíše při ulcerózní kolitidě.[5]

Cílená terapie (biologické preparáty)

  • infliximab (Remicade) – chimérická monoklonální protilátka (lidská+myší) proti TNF-α – při rezistenci na konvenční terapii;
  • adalimumab (Humira) – lidská monoklonální protilátka.[5]

Nutriční terapie

  • úplnou enterální výživou lze navodit remisi – úplná enterální výživa (elementární strava na bázi aminokyselin) po dobu 4-6 týdnů utlumí zánět (zejm. u dětí), ale bývá často relaps po ukončení.[5]

Chirurgická terapie

  • riziko recidivy i po úspěšné operaci;
  • indikována při komplikacích (perforace, krvácení, píštěle, abscesy, striktury, výrazná růstová retardace, tumory).[5]
  1. resekce s anastomózami nebo stomiemi,
  2. strikturoplastiky a balónkové dilatace stenóz,
  3. drainage abscesů,
  4. fistulotomie,
  • resekce by měly být co nejmenšího rozsahu (možnost opakovaných resekcí při recidivách, nutnost zachovat alespoň 60 cm tenkého střeva, spíše než resekcím se dává přednost strikturoplastikám), anastomosy end–to–end, stomie u akutních stavů nebo nejde-li rekonstruovat oblast rekta, při rekonstrukci v oblasti rekta nevytvářet pouch, výkony:
  1. segmentární resekce tenkého a tlustého střeva,
  2. ileocekální resekce s ileo-acendentoanastomózou,
  3. pravostranná hemikolektomie s ileo-transversoanastomózou,
  4. subtotální kolektomie s ileo-rektoanastomózou,
  5. proktokolektomie s ileostomií,
  6. abdominoperineální amputace s kolostomií,
  • není-li rektum postiženo, je výhodnější jej ponechat i při trvalé ileostomii (šetření nervových pánevních pletení – sexuální funkce, nevýhodou je nutnost opakovaných kontrol rekta, zda v něm nedochází ke vzniku zánětlivých lézí),
  • apendektomie znamená riziko tvorby píštělí, spíše se ale provádí, protože při recidivě tak můžeme apendicitidu jako příčinu potíží vyloučit.

Prevence[upravit | editovat zdroj]

  • Není známá, protože důvod autoagresivity imunitního systému není vysvětlen.

Crohnova choroba vs. ulcerózní kolitida[upravit | editovat zdroj]

Crohnova choroba vs. ulcerózní kolitida

Crohnova choroba
Ulcerózní kolitida

lokalizace celý trávicí trakt, nejčastěji terminální ileum rektum a kolon
RTG břicha segmentární postižení (střídání zánětlivých a nepostižených úseků) kontinuální postup orálním směrem
ztluštění střevní stěny, stenózy vymizelá haustrace
endoskopie diskontinuální postižení, fokální afty, lineární vředy hemoragická sliznice, difuzní zánět, pseudopolypy
histologie zánět všech vrstev střevní stěny (transmurální) zánět sliznice a submukózy
typické epiteloidní granulomy, lymfocytární infiltráty kryptitida, kryptové abscesy
klinický obraz bolesti břicha, úbytek na váze, průjmy s krví a hlenem krvavé průjmy s tenezmy
komplikace tvorba píštělí, stenóz a abscesů zvýšené riziko vzniku karcinomu/megakolon[6]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. ↑ BERNSTEIN, Charles N, Andre WAJDA a Lawrence W SVENSON. The Epidemiology of Inflammatory Bowel Disease in Canada: A Population-Based Study. The American Journal of Gastroenterology. 2006, roč. 7, vol. 101, s. 1559-1568, ISSN 0002-9270. DOI: 10.1111/j.1572-0241.2006.00603.x.
  2. ↑ GHIONE, Silvia, Hélène SARTER a Mathurin FUMERY. Dramatic Increase in Incidence of Ulcerative Colitis and Crohn's Disease (1988–2011): A Population-Based Study of French Adolescents. American Journal of Gastroenterology. 

CROHNOVA NEMOC: Kde začít s pomocí?

Krásný den vám přeje Markéta Kopčilová, Bronzový organizační manažer LR Health & Beauty, žena s diagnózou Crohnovy nemoci. Připravila jsem inspiraci pro partnery LR Health & Beauty i samotné crohnaře. Máte-li chuť, inspirujte se.

Chodí mi desítky a desítky dotazů na to, jak podpořit léčbu člověka s crohnovou chorobou za užití produktů LR Health & Beauty. Proto jsem se rozhodla vás nasměrovat… resp. ukázat, kde začít. Víte, pomáhat s touto chorobou je opravdu o velmi systematickém postupu a vyžaduje perfektní poznání nemocného.

Je třeba se na něj naladit, pochopit jeho trápení. Znát dietní omezení, životní styl, míru stresu, strachu. Je třeba vědět, zda je nemocný ve svém životě šťastný.

Současně v jakém stavu je choroba? Jde o akutní stav nebo o remisi? Jde o agresivní typ crohna (píšetěle, abscesy, stenózy)nebo o vleklý crohnovitý průběh, který pravděpodobně nebude potřebovat operaci? Kolik průjmů denně má? Může vůbec vycházet z domu? Hledá tento člověk opravdu pomoc nebo spíše vy chcete nevyžádaně pomoci jemu? Jaké má další zdravotní komplikace? Má z léků a podvýživy další vedlejší choroby (nemocné klouby, oči, kožní problémy, atp.)? Je po operaci? Má vývod? Je oteklý?

Toto všechno a mnoho dalšího má velký vliv na volbu podpory léčby s cílem navození dlouhodobého stavu klinické remise. Pracovat s “crohnařem” je o velké důvěře a trpělivosti. Z poznání sebe sama i klientů mohu říci, že tito lidé jsou často v nedobré ekonomické situaci a provází je obrovský srach z budoucnosti.

Hlavně proto, že jsou to mladí lidé s životem před sebou. Bojí se sexu, rande, cestovat, porodu, pracovat na směny… Proto je potřeba respektovat pocity takového člověka a hovořit o nich otevřeně. On potřebuje vědět, že pro vás není tabu jeho problém.

U LR Health & Beauty je obrovská šance silně podpořit lékařskou terapii, doživit průjmy podvyživené tělo, pomoci potlačovat zánět, podporovat střevní mikroflórů, detoxikovat tělo při chemické léčbě. Ale bohužel to nelze nadefinovat jako přes kopírák. Každý má jiný druh léčby.

Individualita zde hraje obrovskou roli. Propojení klasické medicíny a podpory je cíl. Tento člověk svého lékaře potřebuje.

 Ukažte mu, že existují produkty pro podporu zevnitř, dejte mu reálnou naději, že vše má řešení. Současně mu řekněte, že to chce trpělivost.

DOPORUČENÍ: Co ale můžete udělat hned je toto: Přemýšleli jste někdy o tom, že takový člověk může mít při četných průjmech či abscesech oleptaný konečník? Že jej to bolí a že narušená kůže je zdrojem další infekce a množí se v místě problému plísně? Přemýšleli jste někdy nad tím, že už toto je velká pomoc? Ulevit od bolesti? Podpořit hojení? Nejspíš ne, protože on sám se vám určitě nesvěřil. Zkuste mu na začátek doporučit produkty pro systematické hojení sliznic a kůže v těchto oblastech. Je to tak snadné a účinné. Likvidace bolesti navozuje dobrou náladu a chuť bojovat.

Ukažte mu, že existují produkty pro podporu zevnitř, dejte mu reálnou naději, že vše má řešení. Současně mu řekněte, že to chce trpělivost. Netlačte na něj.

Konzultujte produkty s lékaři a pochopte, že i on sám se potřebuje poradit. Mluvte s mím často a rádi, pokud o to stojí. Každá maličkost je důležitá. A dejte mu šanci na změnu života a také možnost zvýšení ekonomického standardu.

Možná na ni čeká. Mějte ho rádi, potřebuje lásku, tak jako každý nemocný.

Doporučené stránky: www.helou.cz/marketa-kopcilova/www.helou.cz/lr-story-marketa-kopcilova/

Crohnova choroba – příčiny, diagnostika, léčba a dietní opatření

Dlouhodobé bolesti břicha, rychlé hubnutí, průjmy, únava. Těmito příznaky, které výrazně snižují kvalitu života, se projevuje Crohnova choroba. Onemocnění, jehož vznik je neznámý, napadá imunitní systém vlastního těla. Jak s nemocí, která je zatím nevyléčitelná, žít? Poradíme v článku.

Lékaře byste měli určitě navštívit při dlouhodobých zažívacích obtížích, když objevíte krev ve stolici, začnete náhle hubnout bez zjevné příčiny, máte zvýšenou teplotu nebo stálé průjmy.

Autoimunitní onemocnění, které napadá buňky vlastního těla, především zažívací trakt nemocného, se projeví nejčastěji kolem dospívání, mezi 20. a 30. rokem věku.

Jeho původ je zatím neznámý, ale vliv má dědičnost, životní styl (způsob stravování, kouření, nadměrná konzumace alkoholu), stres a etnická příslušnost.

Nejčastěji nemocí trpí lidé ve vyspělých zemích, běloši a východoevropané židovského původu. Crohnova choroba se jako chronické, tedy dlouhodobé, zánětlivé onemocnění projevuje ohnisky v celém zažívacím traktu – nejčastěji v tenkém a tlustém střevě, ale může zasáhnout i jícen.

Střevo se následkem zánětů zužuje, vytvářejí se abscesy (hnisavá ložiska) a píštěle (nepřirozené kanálkovité propojení mezi orgány).

Příznaky Crohnovy choroby

  • Zažívací obtíže
  • Hubnutí
  • Průjem
  • Teplota až horečka
  • Únava
  • Bolest břicha (v různých částech) a výrazné křeče v břiše
  • Krev nebo hlen ve stolici
  • Bolest v ústech
  • Afty
  • Snížená chuť k jídlu
  • Bolest v konečníku
  • Nutkání na stolici – tenesmus
  • Onemocnění očí
  • Záněty kůže
  • Záněty a bolesti kloubů a artritida

Diagnostika Crohnovy choroby

Lékaře byste měli určitě navštívit při dlouhodobých zažívacích obtížích, když objevíte krev ve stolici, začnete náhle hubnout bez zjevné příčiny, máte zvýšenou teplotu nebo stálé průjmy.

Při potížích se můžete objednat do některé z gastroenterologických ambulancí zdravotnické skupiny EUC. Specialisté zde s vámi proberou vaše obtíže a provedou základní vyšetření.

Poté se domluvíte na dalším postupu.

Ke stanovení diagnózy patří řada vyšetření:

  • Anamnéza – hodnocení příznaků, výskyt v rodině – při výskytu u někoho z blízkých se riziko onemocnění zvyšuje.
  • Fyzikální vyšetření – vyšetření břicha pohmatem, stav ústní dutiny (pohledem, zda se objevují afty a jiné záněty).
  • Laboratorní vyšetření – Základní krevní rozbor, který v případě nemoci odhalí zvýšené zánětlivé parametry, může se objevit anemie (chudokrevnost), nedostatek železa.
  • Specializované vyšetření střev – kolonoskopie – endoskopem zavedeným do konečníku lze kamerou zjistit stav střevní sliznice v celé délce a odebrat vzorek (biopsii) pro další rozbor. Vyšetření vyžaduje několikadenní přípravu (řízené vyčištění střev), ale není bolestivé – probíhá pod sedativy.
  • Ultrazvukové vyšetření, CT a magnetická rezonance břicha, příp. tenkého střeva (enteroklýza).

Crohnova choroba se projevuje také zánětlivými ohnisky ve střevech. Kulatý chronicky zanícený granulom je patrný na fotografii dole v levé části.  Foto: Nephron, Wikimedia Commons

Léčba Crohnovy choroby

Postupuje se podle stádia a závažnosti onemocnění každého pacienta. Nemoc probíhá v několika fázích: v té klidové (remise), se neprojevuje téměř žádnými příznaky, v obdobích vzplanutí (relapsu), je pak třeba tlumit nejzávažnější projevy choroby.

„Pro zklidnění jsou lékem první volby antibiotika, při výrazných potížích se nasazují kortikosteroidy, které potlačují záněty, nebo imunosupresiva k utlumení aktivity imunitního systému.

Pro všechny nemocné platí v období relapsu změna stravovacího režimu – hlavně bezezbytková dieta. U těžších případů je vhodná biologická léčba, která je již v posledních letech lépe dostupná a dostane ji každý indikovaný pacient,“ vysvětluje MUDr.

Petra Rycková z kliniky Canadian Medical, která je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Při komplikacích, například neprůchodnosti střev či jejich proděravění, je nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Pokud je místo ohraničené, lze odstranit část postiženého střeva a pacienti mají velkou naději na výrazné zlepšení zdravotního stavu.

Dieta při Crohnově chorobě

Každý pacient musí postupně sám zjistit, co mu na činnost střev dělá dobře. Jako obecné zásady, co jíst a nejíst s Crohnovou chorobou, platí:

  • Nevhodné jsou: mléko, semínka, slupky. Žádná smažená, tučná a kořeněná jídla, vyvarujte se nadýmavého zelí a luštěnin.
  • Dobře se vstřebávají: ryby díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, banány, papája, mango, avokádo, zralé meruňky, švestky a žlutý meloun. Doporučují se vejce kvůli vysokému obsahu bílkovin a vitaminů. Organismu prospějí dietní masa, rýže, brambory, zelenina upravená v páře a zakysané výrobky.

Crohnova choroba a těhotenství

V průběhu těhotenství a v době kojení většinou Crohnova nemoc poleví na intenzitě. Některé pacientky na biologické léčbě dokonce léky vysadí a po ukončení kojení se k léčbě vrátí bez větších zvratů a propuknutí příznaků. Proto se nemusíte těhotenství bát, druhá strana je dědičnost nemoci. Počítejte s tím, že bude váš potomek ve vyšším riziku rozvoje této choroby.

Prevence projevů Crohnovy nemoci

  • Dodržujte zdravý životní styl (strava, pohyb, odpočinek, pobyt v přírodě)
  • Opatrně s alkoholickými nápoji
  • Nekuřte
  • Omezte přepínání a stres

Obáváte se Crohnovy choroby? Můžete se obrátit na odborníky z EUC:

Gastroenterologové EUC

I s crohnem můžete mít děti. Chce to jen kvalitní plán – Biologická léčba

Pacientky potýkající se s Crohnovou nemocí mohou být, co se gravidity týká, stejně úspěšné jako jiné ženy. Ale léčba může průběh těhotenství a zdraví dítěte významně ovlivnit. Je proto vhodné vše dopředu důkladně promyslet.

Pozor na léky!

Aby vaše těhotenství probíhalo pokud možno bezproblémově, měla byste dobře plánovat již samotné početí. Už nějakou dobu před ním je totiž zapotřebí v dostatečném předstihu upravit terapii Crohnovy choroby, protože některé preparáty mohou plod poškodit (např. methotrexát).

Pokud se s podobným onemocněním léčí i váš partner, může být zapotřebí změna terapie i u něho. Třeba sulfasalazin může snižovat počet spermií. Důležitá je i doba samotného početí. Ideálně byste měla otěhotnět v období, kdy je vaše onemocnění v klidové fázi a celkově se cítíte dobře.

S ohledem na nemoc

V období gravidity dochází k přirozenému potlačení činnosti imunitního systému, což může pozitivně ovlivňovat i projevy Crohnovy choroby. Navíc se tvoří hormon zvaný relaxin, který tlumí předčasné kontrakce dělohy. Pravděpodobně ale umí snižovat také tvorbu jizevnaté tkáně, čímž by mohl pozitivně ovlivnit průběh vaší choroby i do budoucna.

I s crohnem můžete prožít naprosto standardní těhotenství a porod. Měla byste ale důsledně dbát rad lékařů a pečlivě docházet na prohlídky. V případě jakýchkoliv potíží pak s návštěvou odborníka určitě neotálejte. Přestože je vaše nemoc možná právě ve své klidové fázi, nebezpečí potratu je i tak mírně zvýšeno. Jestliže je choroba aktivní, měla byste být ještě pečlivější.

V takovém případě jsou totiž rizika výrazně vyšší.

Šťastný konec

Pokud nemáte jiné komplikace nebo aktivní projevy nemoci, můžete přivést potomka na svět běžným způsobem. V ostatních případech (například při znovuvzplanutí choroby nebo jste-li po operaci střeva) bývá nejlepší volbou porod císařským řezem.

(ivh)

Zdroje: KATZMANN, Pat. Pregnancy and Crohn’s Disease. Dostupné z: www.healthline.com JOHNSON, Traci C. Crohn’s Disease and Pregnancy. Dostupné z: www.webmd.com

Líbí se vám článek? Počet hlasů: 0

O čem se nemluví: Nemoc střev vám zničí život | Žena.cz

Ještě před pár lety o této nemoci věděl málokdo, ale dnes hrozivě znějící název „Crohn“ patří k běžným znalostem. Od roku 2005 počet případů vzrostl o dramatických 44 %!

Nezáleží na tom, co sníte. Nemusíte se ani ničím nakazit. Přesto vás kruté bolesti, nezvladatelné průjmy a krvácení dokážou vyřadit ze života.

Až 60 % pacientů s Crohnovou nemocí víc než 5x do týdne trpí silnými bolestmi břicha.

Až 55 % z nich má víc než pět dní v týdnu nutkavý, obtížně zvládnutelný průjem a až polovině pacientů choroba takto znepříjemňuje život i mezi jejími jednotlivými vzplanutími.

Crohn – požár v trávicím traktu

Crohnova nemoc patří mezi střevní záněty, jejichž příčina vzniku je nejasná.

Jde zřejmě o  autoimunitní onemocnění, při němž organismus bojuje proti vlastním buňkám a imunitní systém napadá vlastní tělo, což se projevuje zánětem.

Je typické pro vyspělé země, což jako u ostatních civilizačních chorob naznačuje, že nejspíš bude mít hodně společného se stresem. Je také považována za riziko, zvyšující nebezpečí rakoviny.

Toto nevyléčitelné onemocnění lékaři nazývají požárem trávicího traktu. Může postihnout všechny jeho části od ústní dutiny (někdy dokonce i obličej) až po konečník. Nemoc je velmi proměnlivá, dokonce se říká, že každý pacient má svou Crohnovu chorobu.

Doporučujeme: Štěstí sídlí v břiše. Záleží na jídle

Podobné příznaky jako  „Crohn“ má také ulcerózní kolitida, ale ta postihuje pouze tlusté střevo na přesně ohraničeném úseku. Při Crohnově chorobě se však postižená místa střídají se zdravými a zasažené části se nedají jednoduše odstranit. Až 80 % pacientů však potřebuje operaci, při níž se odstraní část tlustého nebo tenkého střeva.

Střevní nemoc mladých lidí

„Téměř 40 000 Češek a Čechů trpí chronickým střevním zánětem a alarmující je, že postihuje stále více mladých lidí,“ připomíná  docent MUDr. Radan Keil, CSc. z Fakultní nemocnice Motol.

Nejčastěji se nemoc zjistí mezi 20. a 30. rokem věku, mezi pacienty jsou i děti.

Crohnovu chorobu má v ČR 17 783 lidí, což představuje za sedm let nárůst o 44 %, a ulcerózní kolitidu 22 134 lidí, což je nárůst o 20 %. 

Lidé o svém trávení či vylučovaní na veřejnosti obvykle nehovoří. I proto jsou zánětlivé choroby trávicího traktu společenským tabu. Ti, kdo jimi trpí, se možná proto cítí o té víc vyloučení a znevýhodnění. Už proto, že nemocní musí třeba i každé dvě hodiny vyhledat WC.

Náš tip: Potíže ve střevech? Řešte je!

Zástupci pacientů proto dokonce počátkem roku požádali stát, aby jim po západoevropském vzoru vydal karty, zaručující nositelům bez dlouhého vysvětlování přístup na toalety v restauracích či veřejných budovách. „Netušíte, co je to za problém, když je sedm ráno, vy akutně potřebujete na záchod, jenže veřejné záchodky otevírají až v osm,“ řekl novinářům právník Michal T., který sám trpí Crohnovou chorobou.  

Léčba a jídelníček při Crohnově nemoci

Léčí se hlavně léky potlačujícími zánět a imunitní reakci – kortikoidy a imunosupresivy. Novou nadějí je také biologická léčba. Principem této metody je podávání protilátek proti tzv.

tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF), což utlumí zánětlivé reakce ve střevě.

Léčba vzhledem ke svým výborným výsledkům získala v případě léku infliximabu rychle úhradu zdravotní pojišťovnou a je nejúčinnějším léčebným prostředkem.

Kromě zodpovědného braní léků je důležité také dodržovat dietu. Musí být nejen nedráždivá, ale zároveň také zaručit dostatečnou výživu, protože při častém vyměšování nestačí tělo vstřebat živiny. Tolerance potravin je však individuální, proto si každý pacient musí vyzkoušet, co mu dělá dobře a co naopak zhoršuje potíže.

  • Ve stravě by tak mělo být 25 % proteinů, což jde těžko, protože maso se málo snáší. Řešením jsou ryby, zejména losos, a mořské plody.
  • Lidé s Crohnem také často zároveň trpí laktózovou intolerancí, takže mléko jim nedělá dobře. Pít by proto měli mandlové mléko, do něhož se přidává se vápník a přirozeně obsahuje vitamíny D a E.
  • Bílá rýže je nejčastější a správné řešení. Vzhledem k množství jednoduchých sacharidů jí však nesmí být víc než proteinů.
  • Dobře se také snášejí vejce – nejsou tučná a přesto obsahují bílkoviny a vitamíny.
  • Zklidňující účinek a zároveň výživnou hodnotu má také ovesná kaše – má sice velký podíl vlákniny, ale nerozpustné, takže nedráždí střevo.
  • Lidé s Crohnem se obvykle musí pečlivě vyhýbat zelenině na prvním místě, ale zeleninové polévky rozmixované jsou obvykle dobře snášeny stejně jako zeleninové a luštěninové kaše. Překvapivě jsou vhodné i pečené papriky bez slupky.
  • Ani ovoci není nutné se vyhnout úplně, některé druhy – banán, papája, mango, avokádo a žlutý meloun –  nedráždí a navíc obsahují vitamíny, kyselinu listovou a draslík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

  • Zánět v břiše: Pozor, může vás i zabít!
  • Kožní znaménka: Zbavte se jich i bez řezání
  • Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

Vstoupit do galerie | 5 5 tipů na zdravé srdce
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector