Nemoci rajčat – Vše o zdraví

Rubrika: Péče o zahradu, rss-feed, Užitková zahrada, Zelenina plodová

Rajčata napadá řada chorob a škůdců. Kromě nejznámější plísně bramborové se u nich poměrně často vyskytuje i zahnívání špiček plodů, zapříčiněné nedostatkem vápníku. Co ještě může ohrozit sklizeň?

Nemoci rajčat - Vše o zdraví
Svinování listů

Svinování spodních listů nebo také svinutka rajčat je postižení dost výrazné, ale neškodné. Setkáte se s ním hlavně ve skleníku. Jde o reakci na náhlý nástup teplého počasí v kombinaci s nízkou vzdušnou vlhkostí. Rostlina takto sníží odpar vody. Změna tvaru listů je nevratná, ale rostlinu to nepoškozuje.

Nemoci rajčat - Vše o zdraví
Zelený prstenec

Zelený prstenec – setkat se můžete i s označením zelený límec – není choroba. Dochází při něm ke změně barvy plodu a v místě zůstává dužnina tuhá a nevyzrálá. Zeleným prstencem trpí některé starší odrůdy tyčkových rajčat. U těch ostatních ho způsobuje nevyrovnané hnojení s přebytkem dusíku a příliš slunce.

Nemoci rajčat - Vše o zdraví
Bronzovitost rajčat

Nejčastěji se s tímto onemocněním můžete setkat na rychlených rajčatech, která se pěstují ve sklenících. Projevuje se nejdřív malými oranžovými skvrnami na spodních listech, ty pak žloutnou a rostlina zaostává v růstu. Na plodech se objevují světlejší nebo zelenavé skvrny.

Jde o virovou chorobu, proti níž nelze účinně zasáhnout, postižené rostliny proto hned vytrhejte a odstraňte. Virus postihuje i další druhy zeleniny, především papriky, a také květiny pěstované ve sklenících. Ačkoli proti viru zasáhnout nejde, proti přenašeči, kterým je především teplomilná třásněnka západní (Franklinea occidentalis), ano.

Zvolte vhodný insekticid, pomůže i celková dezinfekce skleníku.

Stolbur rajčat

Stolbur rajčat si nespletete s jinou chorobou, rostliny se hodně větví, výhony jsou nitkovité, květy deformované. Parazituje na nich fytoplazma – bakterie, kterou přenášejí křísi, což je hmyz podobný plošticím. V teplém počasí se přemnoží a napadá kulturní rostliny, kromě rajčat i brambory, lilek a papriky. Je proto třeba hubit křísy insekticidem a také porosty, kde se množí.

Nemoci rajčat - Vše o zdraví
Makadlovka rajčatová

V posledních několika letech ohrožuje nejen rajčata, ale i další lilkovitovou zeleninu nový škůdce ze Španělska – makadlovka rajčatová (Tuta absoluta). Škodí její housenky, které vyžírají listová pletiva i plody.

Na poškozenou rostlinu pak často zaútočí houbové choroby. Ochrana je spíše nepřímá, protože škůdce napadá hlavně rajčata ve sklenících, po sezoně je důkladně vydezinfikujte a nechte vymrznout.

Pomohou také sítě ve větracích otvorech a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých hned po sklizni. Vyhubit škůdce pomůže parazitická vosička Trichogramma achaeae, zasáhnou lze chemicky přípravkem Calypso 480 SC nebo existují lepové destičky.

Zvolit můžete i ekologický postřik Lepinox Plus, což je biologický prostředek proti žravým škůdcům, obsahující cizopasnou bakterii Bacillus thuringiensis.

Nemoci rajčat - Vše o zdraví
Rakovina rajčat

Původcem rakoviny rajčat je houba Dydimella lycopersici žijící v půdě. Nevyskytuje se plošně, ale může způsobit značné škody. V počáteční fázi se na bázích stonku objeví černé skvrny s plodničkami hub, poté začnou černat celé, rostlina vadne a postupně usychá.

Výskyt onemocnění způsobuje čerstvý nevyzrálý hnůj. Spory rakoviny mohou přežívat i v půdě, na nářadí a různých rostlinných zbytcích, často se šíří nemořeným osivem. Dbejte proto na čistotu pomůcek i zahrady.

Chemické prostředky lze vybírat z fungicidů doporučených pro plíseň bramborovou a septoriovou skvrnitost, vždy jde o houbovou nákazu.

redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz

Nemoci rajčat - Vše o zdravíNemoci rajčat - Vše o zdravíNemoci rajčat - Vše o zdravíNemoci rajčat - Vše o zdravíNemoci rajčat - Vše o zdraví

7 chorob rajčat aneb Jak je udržet zdravá?

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Doporučené rozestupy, ale i vyštipování zálistků u kolíkových odrůd zabezpečí, že mezi rostlinami bude dobře proudit vzduch a nebude se mezi nimi udržovat vyšší vzdušná vlhkost. Ta je totiž živnou půdou pro houbová onemocnění. Dobrou prevencí je i kapková zálivka či zálivka podmokem, vyhýbáme se zmáčení listů. Porost také průběžně sledujeme a v případě potřeby zasáhneme co nejdříve, ať už mechanicky, chemicky, nebo biologicky. Samozřejmě je vždy dobré vědět, o jakou poruchu, chorobu nebo škůdce jde, aby byl zásah účinný.

1 Proč černají špičky plodů?

Černání špiček plodů není choroba v pravém smyslu slova. Jde o poruchu ve výživě. Buď je v půdě nedostatek vápníku, nebo je z nějakého důvodu nepřístupný rostlině, například pro nepravidelnou zálivku, vysoké teploty či příliš rychlý růst.

Černající plody obereme, aby se nestaly vstupní branou pro infekci. Listy rajčat postříkáme listovým hnojivem s obsahem vápníku, například přípravky Harmonie – Vápník, Wuchsal Kalcium.

Méně účinnou alternativou je na půdu kolem rostlin nasypat polévkovou lžíci páleného nebo hašeného vápna a zalít.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíČernání špiček plodů patří k poruchám způsobeným nesprávnou výživou. | Zdroj: Shutterstock

2 Jak zabránit praskání rajčat?

V období veder a sucha se na plodech tvoří tvrdší slupka. Pokud následuje několik deštivých dnů, rostliny přijímají více vody a ukládají ji do svých pletiv. Tlak přibývající vody tvrdá slupka neustojí a praskne.

Stát se to může i při nepravidelné zálivce, když například jdeme na několik dní pryč, vrátíme se a porost vydatně zalijeme. Prasklé plody obereme, zralé zkonzumujeme, nezralé vyhodíme.

Prasklé místo je totiž jako otevřená rána, která se může rychle infikovat.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíPraskání plodů nastává často po deštích. Poškozené plody posbíráme. | Zdroj: Shutterstock

3 Proč schnou listy a rostlina odumírá?

Rychle postupující hnědnutí listů, stonků a plodů má obvykle na svědomí obávaná houbová choroba plíseň bramborová (Phytophthora infestans). Obvykle se vyskytuje po deštivých dnech.

Jedinou záchranou je postřik po objevení se prvních příznaků, kdy jsou na rostlině pouze malé skvrny, například přípravky Ortiva, Ridomil, Dithane M 45, Kocide 2000. Pokud se toto onemocnění opakuje, sáhneme po odrůdách rezistentních vůči této chorobě, které vznikly postupně šlechtěním.

Jsou jimi například Crimson Crush F1 nebo Coctail Crush F1. Odolnost není absolutní, poškodí se cca 10 % plochy listů, avšak dále se nešíří. Rostlina vegetuje, roste a plodí.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíTato choroba se obvykle vyskytuje po deštivých dnech, kdy šíření spor houby vzduchem napomáhá vysoká vzdušná vlhkost. | Zdroj: Shutterstock

4 Proč je na plodech žlutý „límec“?

Nemoci rajčat - Vše o zdravíPřečtěte si také 11 kroků k bohaté úrodě rajčat (video)

Tvorbu žlutého či oranžového „límce“ kolem stopky lze pozorovat hlavně při déletrvajících vysokých teplotách, a i to ne u všech odrůd. Některé z nich jsou na to vysloveně náchylné. Rajče zůstává v těchto místech tvrdé, proto tuto část při zpracování odkrojíme a vyhodíme. Pokud předpovídají vedra na několik dnů dopředu, řešením je rajčata obrat o něco dříve, než úplně zčervenají a dozrají, nechat je dozrát rozložená v bedničce ve světlém stínu.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíTvorba „límce“ na plodech se vlivem vysokých teplot objevuje přednostně na některých odrůdách. | Zdroj: Dobrasemena

5 Co znamenají drobné skvrny na listech?

Drobné hnědé skvrny, zpočátku vodnaté, potom suché, kolem nichž se šíří žlutá barva, způsobuje houba Septoria lycopersici. Podle ní se nemoc jmenuje septoriová skvrnitost.

Skvrny se postupně zvětšují, až listy odumírají a opadávají. Houba napadá i stonky a stopky květů, plody však zůstávají zdravé.

Postupu choroby můžeme zabránit postřiky, například přípravky Champion 50 WP, Kuprikol 250 SC, Dithane M45.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíListy se skvrnami můžeme, zvlášť v začátcích, odstranit a spálit. | Zdroj: Shutterstock

6 Proč jsou na listech bledé skvrny?

Příčinou bledých skvrn na listech a přidružených deformací v růstu jsou často viry. Přenášejí je obvykle mšice a vyskytují se na mnoha druzích rostlin včetně plevelů. Rostliny postižené viry se nedají léčit, nejlepší je zlikvidovat je, jinak je mšice nebo i my sami, například nůžkami, rozneseme na zdravé rostliny.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíViry způsobují i slabší a zdeformovaný růst. | Zdroj: Shutterstock

7 Co znamenají svinuté listy?

Nemoci rajčat - Vše o zdravíPřečtěte si také Nejznámější zahradní škůdci. Jak se jich zbavit?

Když se listy rajčat začnou stáčet, zkontrolujeme výskyt škůdců. Pokud žádného nezjistíme a listy jsou pouze svinuté, jinak vypadají zdravé, nejde ani o chorobu. Tento problém hlásí pěstitelé v posledních letech stále častěji, kdy je teplo a sucho během léta stále úpornější. Svinutím listů se rostliny brání nadměrnému vypařování, případně i nadbytku slunečního záření. Tento problém částečně odstraní pravidelná a vydatná zálivka. Pokud pěstujeme keříkové odrůdy, v nejslunečnějších týdnech pomůže i provizorní „střecha“ z bělené netkané textilie, napnutá na zatlučených kolících.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíSvinutím listů se rostliny brání nadměrnému teplu a vypařování. | Zdroj: Dobrasemena

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Dobrasemena.cz, isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů

Choroby a škůdci rajčat

Aktualizováno 2020-12-18 06:26:58

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Plíseň na listech

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Plíseň na plodech rajčat

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Mšice na listech

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Molice na listech

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Svilušky

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Trásněnky

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

septorióza rajčat

Rozpoznat, kterou potíží či chorobou náš rajčatový keřík trpí, nemusí být vždy snadné. Na první pohled lze sice poznat, že není vše v pořádku, nicméně málokdy umíme rozeznat, co je příčinou, a jaký tedy nasadit postup pro uzdravení rostliny. Kromě napadení škůdci ohrožují rajčata choroby virové, bakteriální i houbovité.

Zajímavé:  Psychiatr Praha Znamy Lekar?

1) CHOROBY

Plíseň bramborová

Termín: červen – září

Na všech nadzemních částech vznikají nejprve šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Na listech jsou skvrny nejčastěji na jejich okrajích. Skvrny postupně zasychají a během krátké doby usychají celé listy.

Hnědé skvrny mohou být i na stoncích nebo na stopkách plodů a květů. Na plodech jsou skvrny zpočátku zelenohnědé, postupně se rozrůstají a tmavnou.

Choroba šíří především za vlhkého počasí a za střídavých teplot (teplé dny a chladné noci).

Chemická ochranaNemoci rajčat - Vše o zdraví

Nutným základem ochrany jsou tři preventivní aplikace systémovým fungicidem.

Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Tři preventivní ošetření je třeba udělat na začátku června, v polovině června a na konci června.

Doporučujeme například přípravky Acrobat MZ WG, Proti plísním (Acrobat),  Ortiva či Ridomil Gold MZ Pepite nebo soupravu Zdravé rajče.

Souprava obsahuje Acrobat MZ (proti houbovým chorobám) a Stimulátor zakořeňování (Inporo) pro podporu zakořeňování při výsadbě nebo výsevu.

V následujícím období zhruba od poloviny července do konce sezóny použijeme v případě potřeby kontaktní fungicidy, a to jen pokud jsou rostliny vystaveny vydatné vlhkosti (srážky, deště, ranní rosy, apod.).

Postřikujeme nejlépe před obdobím nebo během této vydatné vlhkosti. Mezi doporučené přípravky patří  Dithane DG Neotec (řeší také i čerň rajčat, septoriózu) a Kuprikol 50 (bohužel již byl ukončen prodej).

Biologická ochrana (nebo prevence)

Mezi přírodní ochranné produkty patří Rajčata koncentrát.Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Jedná se o bylinný výluh vyrobený převážně ze šalvěje, který podporuje správný růst a tvorbu plodů a zároveň zvyšuje obranyschopnost rajčat před nebo v době výskytu plísně bramborové.

Je bez ochranné lhůty, proto je vhodný pro ošetření v době sklizně. Plody lze ihned konzumovat. Tento bylinný výluh využívá všech známých účinků obsažených bylin. Podporuje zdraví rostlin.

Je vhodný také pro ekologické pěstování.

Aplikujte postřikem na list:

  • 1x 14 dní v průběhu celé vegetace
  • nebo těsně před nebo v období výskytu plísně bramborové (pro zvýšení zdraví rostlin) aplikujte postřik od června 3x po 5 dnech (v případě deštivého počasí 3x po 3 dnech)
  • nízké dávkování 2-3 ml / 1 l vody

2) VÝŽIVOVÉ PORUCHY

Suchá hniloba konců plodů rajčat

Termín ošetření: červenec – říjen

Suchá hniloba rajčat je někdy nesprávně zaměňována za houbovou chorobu. Řešením je použití speciálního hnojiva s vyšším obsahem vápníku, a to při prvních příznacích nebo na konci sezony při dozrávání plodů. Hnojivo aplikujeme výhradně postřikem na listy.

Vhodným hnojivem je například Harmonie Vápník – bezchlorový koncentrát vápníku s dusíkem, hořčíkem a mikroelementy. Kromě dodání potřebného vápníku rostlině také zlepšuje svěžest a vybarvení plodin. Lze použít také Wuxal SUS Kalcium – suspenzní hnojivo na bázi dusičnanu vápenatého a močoviny, obsahující dále hořčík a stopové prvky.

3) Škůdci

Mšice

Termín ošetření: červen-září

Mšice jsou drobný savý hmyz, který škodí nejen svým sáním a tím tvorbou různých deformací rostlinných tkání, ale jsou i přenašeči nejrůznějších virových chorob. Kromě toho znečisťují rostliny vylučovanou medovicí, která je následně přerůstána „černěmi“ houbového původu. Přípravky proti mšicím aplikujeme postřikem, a to vždy až při jejich výskytu. Zpravidla postačí jedna aplikace.

Chemická ochrana

Doporučujeme přípravky Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan)

Přírodní ochrana

Doporučujeme Proti mšicím a sviluškám (Inporo) – koncentrát.   Dokáže si poradit na rostlinách se mšicemi, sviluškami, štítenkami i puklicemi. Škůdce nehubí aktivní účinnou látkou, ale mechanicky, kdy obalí škůdce a škůdce hyne udušením. Je bez ochranné lhůty.

Další bioloický přípravek pro hubení škůdců na zelenině je Neem Azal –  hubí také savé a žravé škůdce. U rajčat má 3 dny OL (ochranou lhůtu). Je možné jej používat v ekologickém pěstování.

Svilušky a třásněnky

Termín ošetření: červen – září

Svilušky jsou velmi drobní (jen asi půl milimetru velcí) škůdci. Dobrým poznávacím znamením výskytu svilušek je jemná pavučinka na spodní straně listů. Horní strany listů napadených rostlin postupně přechází do světlejšího až žlutého zbarvení, přičemž žilnatina (nervatura) zůstává zelená. Napadené rostliny pomaleji rostou i tvoří plody a často i předčasně hynou.

Třásněnky jsou čárkovité, černé, 1 až 1,5 mm veliké. Poškozené nadzemní části vlivem sání třásněnek žloutnou, deformují se, scvrkávají a vadnou. Všechny napadené části rostlin mají stříbřitý nádech s hnědými korkovitými skvrnami a s drobnými černými tečkami trusu třásněnek.

Rostliny je třeba ošetřit již při prvním výskytu škůdce. Vzhledem k biologickým charakteristikám svilušek a třásněnek je potřeba, aby jakékoliv ošetření bylo provedeno třikrát po sobě v intervalech 3 až 5 dnů.

Chemická ochrana

Jako postřik proti sviluškám a třásněnkám doporučujeme přípravek Proti sviluškám a vrtalkám (Vertimec 1,8 SC).

  Díky jeho vlastnostem postačí postříkat všechny listy jen z jedné strany, neboť účinnost přípravku se po dopadu na jednu stranu listu přenáší i na druhou stranu listu.

Nastříkat rostlinu ovšem musíme důkladně, neboť účinná látka působí jen v místě dopadu na list.

Biologická ochrana

K přípravkům založeným na přírodní bázi patří například postřikový insekticid Spintor proti třásněnkám s účinnou látkou spinosad.

Jako přírodní produkt se spinosad vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům, a je tedy šetrný k životnímu prostředí. Přípravek funguje kontaktně, účinná látka tedy působí jen v místě dopadu na list.

Proto je třeba kapalinou dokonale pokrýt všechny části rostliny, a to z obou stran listů.

Doporučujeme Proti mšicím a sviluškám (Inporo) – koncentrát.   Dokáže si poradit na rostlinách se mšicemi, sviluškami, štítenkami i puklicemi.

Škůdce nehubí aktivní účinnou látkou, ale mechanicky, kdy obalí škůdce a škůdce hyne udušením. Je bez ochranné lhůty.Další bioloický přípravek pro hubení škůdců na zelenině je Neem Azal –  hubí také savé a žravé škůdce.

U rajčat má 3 dny OL (ochranou lhůtu). Je možné jej používat v ekologickém pěstování. 

Slimáci a plzáci

Termín: květen – září

Slimáci a plzáci okusují nadzemní a často i podzemní části rostlin. Typickým příznakem je výskyt zaschlého stříbřitého slizu. Listy okusují od okrajů nebo vytvářejí „okénka“, přičemž silnější nervy bývají nepoškozené. Mohou však okusovat i klíčící rostliny. Ošetřovat rostliny je třeba již při prvním výskytu škůdců.

Chemická ochrana

Jako nástrahový přípravek, doporučujeme použít Granulax Proti slimákům, který působí dobře proti všem druhům slimáků a plzáků. Má vynikající účinnost a působí rychle. Zároveň se vyznačuje velmi dobrou odolností proti dešti a vlhkosti. Obsahuje hořké ochucovadlo Bitrex (proti nechtěnému požití) a repelentní látku LORE (pro odpuzení psů).

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

1 2 3 4 5

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.

Choroby rajčat – Príma receptář.cz

Nemoci rajčat - Vše o zdravíPaní Martina nám poslala moc hezký dopis, ve kterém si stěžuje na letošní úrodu rajčat. My vám část dopisu přinášíme spolu s odpovědí na její trápení.  Paní Martina nám napsala:

„Přestože bydlíme v bytovce, tak již několik let pěstuji každou sezónu keříčková cherry rajčátka na svém balkóně.

Letos poprvé díky velmi vlhkému počasí, které nás v letním období zasáhlo, se mně s pěstováním mých oblíbených rajčátek moc nevede.

Pídila jsem se tedy proč na kdysi krásných rostlinkách, které byli ozdobou mého balkónu, i když neměly ještě plody, se najednou utvářejí různé skvrny nebo žloutnou listy.“

Plíseň bramborová

Ve valné většině případů je zhoubou pro naše rajčata plísňové onemocnění. Jedná se o takzvanou bramborovou plíseň, které může zničit i celou rostlinku. Jestliže se na rostlině objeví šedé až černé skvrny místy i žluté, pak se jedná právě o tuto nemoc.

Nejlepší ošetřením je napadené listy otrhat a spálit. Nikdy je nenechávejte volně zetlít na kompostu, jelikož bakterie, které způsobují toto onemocnění, byste si pouze jen přemnožili a následně roznesli po celé zahrádce.

Pokud často prší, je v hodné v období června použít i preventivní postřiky.

Nemoci rajčat - Vše o zdravíTy doporučujeme i těm, kteří na svou zahrádku, potažmo balkon, nosí chemické přípravky jen velmi neradi. Vzhledem k tomu, že rajčata budeme sklízet až za několik dní, můžeme sáhnout po chemii v podstatě s čistým svědomím. Velmi účinným přípravkem je Ridomil, který má mnoho výhod. Jedná se totiž o kombinovaný, tedy systémově i kontaktně působící fungicid, který jednoduše naředíte s vodou (25 g na 2-10 litrů vody). Velmi nás zaujalo, že má tento fungicid velmi dlouhodobý účinek, protožezabezpečuje ochranu i nových přírůstků. Co se tohoto postřiku týče, prášek má po rozdělání ve vodě tmavě krémovou barvu. Tato barva zůstane v nepravidelných skvrnách na listech i zelených plodech asi týden (viz obrázek).

Zajímavé:  Prašád - Restaurace Pro Zdraví?

Velkým problémem je, že plíseň bramborová napadá i plody, na kterých se objevují šedozelené skvrny, které následně hnědnou, dužina houbovatí a měkne. Taková rajčata se samozřejmě konzumovat nedají. Krom preventivních postřiků můžete rostlině pomoci i tím, že otrháte všechny plody a listy, které se dotýkají země. Při zálivce dbejte na to, abyste nezkropili také rostlinu.

Jestliže je rostlina již hodně napadená, nic jí nepomůže a je potřeba ji zlikvidovat celou. I když otrháte zelená rajčata, můžete v jejich dozrání jen doufat, většina z nich už je stejně napadena a projevy plísňového onemocnění se brzy začnou projevovat.

Septorióza

Nemoci rajčat - Vše o zdravíDalší z nemocí rajčat je také septorióza. Je to také určitý druh plísně, na který zabírají pouze postřiky. Opět ale musíte stříkat preventivně, ještě než se choroba rozvine. V podstatě zabírají všechny přípravky, které jsou také na plíseň bramborovou. Projevuje se obdobně jako plíseň bramborová též různými druhy skvrn, zejména hnědými skvrnami na listech. S preventivními postřiky je nejlepší začít již v červnu, ještě než začnou plísně útočit a na rostlinkách ještě nejsou plody. Na tuzemském trhu je několik značek postřiků proti plísňovým onemocněním. Velmi účinné jsou postřiky Dithane nebo již zmíněný Ridomil.

Hnědá (alternariová) skvrnitost „čerň“

Jedná se o další z houbových onemocnění. Na rozdíl od plísně bramborové vyhovuje houbě Alternaria solani, která je původcem této choroby klidně i slunné teplé počasí. V první fázi nemoci najdete na listech malé velmi tmavě hnědé ohraničené skvrny, které se později slévají do větších obrazců. Následně dochází k odumření a odpadnutí celého listu.

Jako prevenci lze v první polovině června použít postřik Rovral aquaflo. Rovral aquaflo je širokospektrální kontaktní fungicidní přípravek, který inhibuje klíčení spor a navíc blokuje růst mycelia houbových patogenů. Ovšem Radomil působí jak proti plísni bramborové, septorióze, tak i proti hnědé skvrnitosti.

Pokud jsou napadnuty i plody, jsou příznaky velmi podobné jako u plísně bramborové, ale tmavé skvrny začínají většinou od stopky a jsou koncentrické.

Hniloba špiček plodů

Hniloba špiček plodů patří mezi fyziologické nemoci, protože je způsobena nedostatkem vápníku a vody v době zvětšování plodů. Velmi účinné jsou postřiky hnojivy s vysokým obsahem Ca přímo na list.

Bakteriální tečkovitost

Pokud na listech vašich rajčat objevují hnědé vystouplé tečky se žlutým lemováním, pak se s největší pravděpodobností jedná o bakteriální tečkovitost, která napadá listy i plody. Vhodným postřikem je Champion nebo Kuprikol.

Rajčata jezte co nejvíce. Pomohou vašemu zdraví

Nemoci rajčat - Vše o zdraví

Rajčata jsou zdravá, přečtěte si proč.

Jelikož doba sklizně rajčat pomalu ale jistě vrcholí, je nejvyšší čas říci, proč byste právě tuto zeleninu měli i vy zařadit do svého jídelníčku. Pokud jste se rajčatům vyhýbali, potom věřte, že to byla poměrně velká chyba. Stále není pozdě to napravit a rajčata do svého jídelníčku zařadit. A proč vlastně? Na to se podíváme společně, důvodů je více než dost. Rajčata jsou pro vaše zdraví prostě perfektní.

Ideální na hubnutí

Když se snažíte redukovat váhu, je doporučováno do jídelníčku zařadit dostatek ovoce a zeleniny. A jsou to právě rajčata, kterým se zaručeně nevyhýbejte. Proč? Jelikož vás při hubnutí rozhodně potěší tím, že mají nízkou kalorickou hodnotu. Konkrétně je to lehce přes 90 kJ neboli lehce přes 22 kcal.

Jedná se o hodnotu o klasických českých čerstvých rajčat. Je možné, že jiné druhy budou mít více, nebo méně. To ale není žádným problémem, jelikož se stále jedná o hodnotu poměrně malou. A to znamená, že když rajče zařadíte do svého dietního jídelníčku, celkem dobře se najíte a přitom budete moci i nadále hubnout.

A to platí jak o konzumaci syrových rajčat, jak v rámci tepelné úpravy.

Široká škála vitamínů a dalších látek

Rajčata jsou dobrou volbou i v případě, kdy je vaším cílem být zdraví. Obsahují totiž poměrně dost vitamínů i minerálů.

Ty v tělu nemusíte nutně dodávat pomocí výživových doplňků, jelikož je vždy vhodná spíše přírodní cesta. A rajčata vás v daném směru zaručeně nezklamou.

Když se podíváme na to, jaké hlavní vitamíny obsahují, zmíníme trojici nejzajímavějších a pro tělo důležitých:

  • Vitamín C
  • Vitamín K
  • Vitamín B

Dále nesmíme zapomínat třeba také na vitamin A, stejně jako na různé látky, jako je niacin, nebo třeba biotin. To vše jasně ukazuje, že rajčata jsou dokonalou volbou, pokud chcete svému tělu dodávat vše, co potřebuje.

Skvělý antioxidant

Zapomínat nelze ani na antioxidační účinky rajčat. Pokud bude vaším cílem tělo dokonale vyčistit, je ideální volbou právě rajče. Primárně proto, že obsahuje látku zvanou lykopen.

Ta je dnes považována za jeden z nejúčinnějších antioxidantů, a pokud je součástí lidské stravy, je to rozhodně plus. Výrazně napomáhá tomu, aby se z lidského těla odstraňovaly volné radikály, různé toxiny a další nežádoucí látky.

To se v době podzimního období poměrně hodí, jelikož právě v tento čas jsou detoxikace pravidelně doporučovány.

Budete mít dobrou náladu

Myslíte si, že strava nemůže ovlivnit to, jak se cítíte? Je to velký omyl. A právě rajče je toho dokonalým příkladem. Je prokázáno, že pravidelná konzumace rajčat totiž dokáže velmi dobře ovlivnit i vaši náladu. Jednoduše lze říci, že pokud budete rajčata pravidelně konzumovat, tak budete dlouhodobě veselí.

A neplatí to jenom o ženách, ale platí to i o mužích. Tím hlavním důvodem, proč mohou rajčata přinášet dobrou náladu, není nic jiného, než látka označovaná jako tyramin. A nyní pozor. Je obsažena ve všech rajčatech, ale čím jsou zralejší, tím množství této látky stoupá.

Pokud bude vaším cílem dlouhodobě dobrá nálada, sklízejte a kupujte jenom dostatečně zralé plody.

Na řešení mnoha zdravotních komplikací

Důležité je říci také to, že pravidelná konzumace rajčat může výrazně napomoci také vašemu zdraví. Jak konkrétně? Dokáže řešit mnoho různých problémů, které mohou ve vašem životě nastat. Trojice hlavních důvodů, které jsou spojeny doslova s nutností jejich konzumace, jsou tyto:

Dále nezapomínejte také na své partnery, jelikož i jim je vhodné rajčata také do jejich jídelníčku pravidelně zařazovat. A to z důvodu, že mají velmi dobrý vliv na funkci prostaty, kde dokonce dokážou bojovat proti různým problémům, včetně případného karcinomu. I to je jasná ukázka toho, že z hlediska zdraví nešlápnete vedle.

Nezapomínejme na draslík

Látka, která zde ještě v souvislosti s rajčetem nebyla zmíněna, to je draslík. Proč je pro vaše tělo také tolik důležitý? Je to proto, že má velký vliv na zadržování vody v těle, a také na její správné vylučování. Pokud tedy chcete docílit toho, že i z tohoto pohledu bude ve vašem těle vše v pořádku, rozhodně rajčata do svého jídelníčku přidejte.

Dobrá volba i pro duševní zdraví

Není to jenom fyzické zdraví, jelikož zapomínat nelze ani na to psychické. I zde by měla být konzumace rajčat jasnou volbou. O vlivu na vaši náladu jsme již psali, a tak se nyní podíváme ještě na další oblasti.

A těmi je to, že rajče a jeho konzumace dokáže velmi dobře bojovat proti depresím, stejně jako nelze zapomínat i na to, že rajčata jsou dobrou volbou, i když trpíte nespavostí. I ta je totiž spojena s psychickými problémy.

Proto nezapomínejte na to, že stačí třeba i jenom jedno rajče denně a při pravidelné konzumaci problémy výrazně odezní.

Jezte rajčata po celý rok, nejlepší jsou ty naše

A kdy je nejlepší rajčata konzumovat? Je pochopitelné, že ideální je zařadit je do svého jídelníčku skutečně doslova po celý rok. Důvod je jasný – celých 365 dní budete zdraví. Pořídit je v obchodě dnes není žádným problémem, jelikož jsou zde na pultech každý den. Jak poroto, že jsou pěstována u nás, tak i díky možnosti celkem dobrého dovozu.

Zajímavé:  Plíseň Na Nehtech U Nohou Přírodní Léčba?

Ale víme to všichni, nejlepší rajčata jsou v létě, z naší zahrádky, nebo když si zajdete na místní trh. Tato čerstvá rajčata chutnají o mnoho lépe, než rajčata dovezená přes celou Evropu. Ty jsou tak trošku bez chuti. Proto se na konzumaci rajčat zaměřte hlavně v létě.

Co ještě si o rajčatech a jejich vlivu na zdraví přečíst?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Blahodárná rajčata. Podpoří imunitu, nehty a umyjí hrnce

Jestli milujete chuť rajčat a dopřáváte si je v co nejhojnější míře, pak děláte maximum nejen pro své chuťové buňky, ale i pro své zdraví. S jakými neduhy rajčata přesně pomáhají a jak si je dopřát v péči o vaši krásu?

Rajčata mají skvělou chuť, obsahují velmi málo kalorií (přibližně 100 kJ/100 g), zato ale spoustu živin. Dodají tělu hlavně vitaminy A, E, C a vitaminy skupiny B. Obsahují i organické kyseliny, karotenoidy (lykopen a betakaroten), pektiny, biotin, ale také hořčík, draslík nebo železo. Co tyto látky konkrétně znamenají pro zdraví?

Chrání srdce. Mix látek v rajčeti snižuje cholesterol a působí blahodárně na srdce a krevní oběh.

Obsažený lykopen navíc pomáhá organismu v boji s volnými radikály a tím snižuje riziko kardiovaskulárních i nádorových onemocnění, což se ukazuje hlavně v souvislosti s rakovinou střev a prostaty.

Rajčata jsou nejbohatším zdrojem této látky, lykopenu je nejvíc ve slupce a velké množství se uvolňuje až po tepelném zpracování, takže klidně zkuste třeba tento domácí kečup .

Foto: Marian Weyo, Shutterstock.com

Jednou z nejcennějších látek v rajčeti je lykopen. Tomu prospívá tepelná úprava

Podpoří léčbu některých nemocí. Mají antibakteriální účinky. Působí močopudně, podporují činnost ledvin a odplavování toxinů z těla.Pomáhají při zánětech močových cest. Lze je doporučit při vyšší hladině kyseliny močové. Rajčatová šťáva mírní vysoké horečky a únavu.

Podpoří imunitu. Ve 100 g zralých rajčat je přibližně 20 mg vitaminu C, v rajčatovém protlaku až dvojnásobek, doporučená denní dávka je pak kolem 80 mg. Svým složením jsou dobrým doplňkem léčby infekcí všeho druhu.

Tipy, jak zlepšit imunitu

Foto: Yuri Shevtsov, Shutterstock.com

Rajčata můžete používat i jako masku na pleť nebo vlasy

Zlepší zrak. Antioxidanty v rajčatech mají pozitivní vliv i na zdraví očí, snižují rizika makulární degenerace nebo šedého zákalu.

Zvednou náladu. Rajčata si můžete dát i místo tabletky na spaní nebo pro vylepšení nálady. Obsahují látku tyramin, která má uklidňující schopnost. Čím zralejší jsou, tím je ho v nich více.

Pomohou s hubnutím. I když rajčata obsahují ve 100 g kolem 3 g cukru, hodí se do dietního jídelníčku. Obsahují totiž aminokyseliny, které podporují přeměnu tělesného tuku v energii. Mají vysoký obsah vody, ale dobře zaženou hlad i zasytí.

Všechny blahodárné látky, které mají pozitivní vliv na zdraví při konzumaci, lze využít i v kosmetice. Jak?

Na čištění pleti. Šťáva z čerstvých rajčat pomůže zjemnit a vyčistit pleť. Můžete ji použít jako pleťovou masku. Na obličej si můžete položit plátky rajčat, nanést rozmixovaná rajčata nebo šťávu. Necháte působit asi 20 minut, pak obličej opláchnete. Výsledkem by měly být menší póry, méně černých teček a prozářená pleť. Maska sníží i tvorbu mazu, takže se hodí při akné.

Foto: Nitr, Shutterstock.com

Rajčatová šťáva se hodí i pro výrobu směsi, díky které budou vaše nehty pevnější

Na popáleniny. Pokud se spálíte od sluníčka nebo třeba lehce při vaření a žehlení, jako první pomoc použijte na postižené místo obklad v podobě plátku rajčete. Uleví bolesti a podpoří hojení.

Na posílení vlasů. Rozmixované rajče s trochou citronové šťávy nebo samotnou rajčatovou šťávu můžete použít i jako masku na poškozené vlasy. Stačí ji nanést, nechat asi půl hodiny působit a potom smýt vodou.

Pro pevnější nehty. Smíchejte asi 150 ml rajčatové šťávy a 2 lžíce olivového oleje, vlijte do misky a do směsi namočte asi na 15 minut nehty. Když to budete dělat alespoň jednou týdně, budou pevné a lesklé.

Rajčata se hodí i v péči o domácnost, konkrétně ve chvíli, kdy se potřebujete vypořádat s připáleným hrncem nebo pánví. Pokud do ní nalijete stoprocentní rajčatovou šťávu a povaříte, pak by měly být skvrny pryč. Spolehlivě odstraní i rez z plechů na pečení nebo z forem – stačí ji dát na houbičku, místo očistit a pak dobře opláchnout.

Co s přebytkem rajčat? Zkuste některý z nejlepších receptů

Rajče je uznávaná léčivá potravina. Zásadně prospívá zdraví

V současné době si sice můžeme rajče v supermarketu koupit po celý rok, ale není to ono. Všichni víme, jak chutná právě teď, v období plné zralosti. Navíc pokud máte možnost utrhnout si ho přímo z keříčku a hned sníst, nemá to chybu. Chuť však není to jediné, co by nás mělo zajímat. Právě nyní mají rajská jablíčka i největší obsah ochranných látek.

Zásadně prospívají zdraví

Rajčata jsou bohatá na vitamíny C, B, E, z minerálních látek jde zejména o draslík.

„Obsahují také karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein, což jsou provitamíny A a také antioxidanty,“ uvádí nutriční terapeutka Zuzana Douchová a dodává: „Popisuje se, že již třistagramová porce rajčat pokryje takřka celou denní potřebu vitamínu C. Ve sto gramech je zase deset procent denní dávky vitamínu E.“

Obsah přirozených antioxidantů dělá z rajských jablíček potravinu, která zásadně prospívá zdraví. Například lykopenu se připisují pozitivní účinky při snižování rizika srdečně cévních onemocnění, pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu krevních tuků, tedy i cholesterolu.

Některé studie mu připisují ochranné účinky v souvislosti se zhoubnými nádory. Zeaxanthin a lutein se ukládají v oku, v takzvané žluté skvrně.

Oko tak chrání před poškozením světlem a vznikem šedého zákalu a především onemocnění s názvem – věkem podmíněná makulární degenerace – která je nejčastější příčinnou slepoty ve vyšším věku.

  • mají diuretický (močopudný) účinek
  • podporují činnost ledvin
  • pročišťují organismus (zvláště při masité stravě)
  • podporuje imunitní systém
  • zvyšuje schopnost těla bojovat s infekcemi
  • pomáhají při arterioskleróze
  • slouží preventivně proti karcinomu trávicího ústrojí a prostaty
  • snižují množství toxinů

Tepelná úprava zvyšuje využitelnost lykopenu

Zatímco obvykle vařením a konzervováním ovoce a zeleniny ochranných látek ubývá, v případě rajčat a lykopenu je tomu naopak. Tepelným zpracováním využitelnost lykopenu vzrůstá, některé studie uvádějí, že až pětkrát, oproti syrovým plodům.

Důležité je také vědět, že lykopen se nachází především v povrchových vrstvách rajčete, slupce a těsně pod ní, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Uvnitř je více jiného antioxidantu, betakarotenu.

Loupat rajčata, jak doporučují moderní kuchařské recepty, je škoda. „Ochudíme se tak nejen o lykopen ale i vlákninu, které obvykle nemáme v jídelníčku dostatek,“ říká Zuzana Douchová.

Máte-li doma hromady rajčat, určitě je lepší, než je rozdávat, začít zavařovat. „Nejjednodušším receptem jsou rajčata ve vlastní šťávě. Rozpůlené či rozčtvrcené plody namačkejte do zavařovacích sklenic, zavíčkujte a sterilizujte při 80 stupních dvacet minut. Lze je použít na rajskou omáčku i polévku, pod maso, na lečo…“ radí nutriční terapeutka.

Nezapomínat na tuk se vyplatí

Pro dokonalou využitelnost ochranných látek je kromě tepelné úpravy důležité přidat si k rajčátku i tuk. Je jedno, zda půjde o mozzarelu či trochu řepkového, či olivového oleje. „Na druhou stranu je v případě tuku být na pozoru.

Často si místo lehké večeře – zeleninového saltu – uděláme kalorickou bombu právě množstvím přidaného tuku. Na porci stačí čajová lžička.

Velmi zrádné je lít olej na talíř či mísy přímo z lahve,“ upozorňuje Zuzana Douchová a přidává, že rajská jablíčka jsou sama o sobě nízkokalorická, obsahují přibližně 103 kJ na 100 gramů.

Podobně obezřetní bychom měli být u lahodných sušených rajčat v oleji. Pokud je dáváme do salátu, už není potřeba olej přidávat, jinak je vhodnější je nechat „okapat“ na papírové utěrce. Ke koupi jsou i sušená rajčata bez tuku, i v jejich případě pozor, bývají velmi často hodně slaná!

A není možné zapomenout na kečup. „Kečup se stal už v české kuchyni legendou. V žádném případě není třeba ho zatracovat, ale měli bychom v obchodě při jeho koupi číst etiketu.

Hledat takový výrobek, kde je co největší podíl rajčat na 100 gramů kečupu a zároveň sledovat další suroviny a do košíku si vložit takový, kde je nejméně zahušťovadel – škrobů, cukru a soli,“ dodává Zuzana Douchová.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector