Nemoci ze stresu – Vše o zdraví

V tomto článku bych se rád věnoval nemocem, které jsou vyvolané nadměrným stresem. Existují lidé, kteří tvrdí, že stres nemoci nevyvolává. Spousta studií potvrdila, že stres opravdu vyvolává velké procento nemocí. To co se děje v těle během stresu jsem popsal v tomto článku. Pakliže jste ho četli, tak jistě uznáte, že stres má veliký vliv na naše zdraví.

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Pojďme se tedy podívat na nejčastější nemoci, které jsou vyvolané díky stresu.

Srdeční problémy

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Vědci již dlouho předpokládají, že stres zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečních problémů. Stres může přímo zvyšovat srdeční frekvenci a způsobuje uvolňování cholesterolu a triglyceridů do krevního oběhu.

 Dále je známo, že náhlý emoční stres může být příčinou závažných srdečních problémů, včetně infarktu. Lidé, kteří mají chronické srdeční problémy, se musí vyhnout akutnímu stresu. Musí se naučit, jak úspěšně zvládnout dennodenní stresy v životě.

Toto jsme si popsali přímou cestu, jak stres ovlivňuje náš kardiovaskulární systém.

Existuje ovšem i možnost nepřímého ovlivnění. Například pomocí kouření. Když je člověk ve stresu, tak si zapálí cigaretu. No a hádejte na co mají cigarety velký dopad. Ano! Na kardiovaskulární systém.

Obezita

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Zatímco krátkodobý stres může způsobit, že osoba ztratí chuť k jídlu, chronický stres může mít opačný účinek. Chronický stres způsobuje uvolňování hormonu nazývaného kortizol. Tento hormon zvyšuje lidskou chuť k jídlu.

 Kortizol je vylučován nadledvinami v reakci na stres a také hraje důležitou roli v metabolismu a určuje, kde se tuk ukládá. Zvýšená dlouhodobá hladina kortizolu, měřená ve vlasech hlavy, silně souvisí s obezitou.

Avšak ne všichni obézní pacienti mají zvýšené hladiny kortizolu.

Tohle bylo možná trochu víc odborné. Řekněme si to tedy jednodušeji. Když jste ve stresu tak často hodně ,,žerete“ a když ,,žerete“, tak tloustnete. Jednoduché.

Diabetes (neboli cukrovka, neboli úplavice cukrová)

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Tato nemoc velice úzce souvisí s obezitou (obzvlášť diabetes II. typu).  Co se děje v těle během stresu, jak se uvolňuje cukr a jak se hladina cukru odbourává jsem psal v tomto článku.

Stres může být hlavní bariérou pro účinnou kontrolu glykémie (hladina cukru v krvi). Stresové hormony ve vašem těle mohou přímo ovlivňovat hladinu glukózy. Pokud zažíváte stres nebo pocit ohrožení, vaše tělo reaguje – logické. Toto se nazývá tzv. fight or flight reaction.

 Během této reakce uvolní vaše tělo adrenalin a kortizol do krevního oběhu. Krev je nyní ,,nasměřována“ zejména do svalů a končetin. Proč? Protože když budete utíkat před medvědem, tak nepotřebujete, aby spousta krve tekla do žaludku a žaludek trávil svíčkovou, kterou jste měli před chvílí na oběd.

Myslím, že mnohem více oceníte, když krev poputuje do končetin a svalů. Tím pádem tomu medvědovi utečete (možná).

Bolesti hlavy a migrény

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Migréna způsobuje pulzující bolest na jedné nebo obou stranách hlavy. Bolest se nejčastěji pociťuje kolem očí (případně za jedním okem) a může trvat od 4 do 72 hodin. Migrény se liší od bolesti hlavy a jejich příčiny nejsou dobře známy. Existují však známé spouštěče, včetně stresu.

Podle společnosti American Headache Society asi čtyři z pěti lidí s migrénami uvádějí, že spouštěčem jejich migrény je stres. Nebylo přesně zjištěno, co způsobuje migrénu, ale vědci se domnívají, že se může jednat o změny na úrovní určitých chemických látek v mozku, jako je serotonin.

Serotonin pomáhá regulovat bolest.

Deprese a úzkost

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Pravděpodobně není překvapením, že chronický stres je spojen s vyššími stupni deprese a úzkosti. Jeden průzkum nedávných studií zjistil, že lidé, kteří měli stres související s jejich prací – jako náročná práce s malými odměnami – měli o 80% vyšší riziko vývoje deprese během několika let.

Většina lidí čas od času zažívá stres. Úzkost je pocit strachu, starosti nebo neklidu. Může to být reakce na stres, nebo to může nastat u lidí, kteří nejsou schopni identifikovat významné stressory v jejich životě. O stressorech jsem psal v tomto článku.

Stres není vždy špatný. Z krátkodobého hlediska vám může pomoci překonat nějakou výzvu nebo nebezpečnou situaci.

Pokud bychom stres nezažívali, nebyli bychom být motivováni dělat věci, které potřebujeme dělat. Nicméně, pokud stres začne zasahovat do vašeho každodenního života, může to znamenat vážnější problém.

Pokud se vyhýbáte situacím kvůli iracionálním strachům, může být čas začít hledat pomoc.

Zažívací problémy

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Trávení je řízeno enterickým nervovým systémem (pozor ne erotickým), který je velice úzce spjat s autonomním nervovým systémem (sympatikus, parasympatikus). Když stres aktivuje fight or flight reaction ve vašem mozku, trávení se může zastavit, protože váš mozek omezí průtok krve, ovlivní kontrakci trávicích svalů a snižuje sekreci hormonů potřebné pro trávení (viz. výše, medvěd a svíčková).

Nespavost

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Nespavost je neschopnost usnout nebo usnout v noci, což má za následek nedostačující spánek. Nespavost je definována podle kvality vašeho spánku a jak se cítíte po spánku – nikoliv po počtu hodin spánku. Dokonce i když strávíte osm hodin v noci v posteli, pokud se během dne budete cítit ospalí a unavení možná trpíte nespavostí.

Nespavost není jediná porucha spánku. Je lepší podívat se na nespavost jako na příznak jiného problému. Problém způsobující nespavost se liší u každého člověka. Mohlo by to být něco tak jednoduchého, jako je přílišné pití kofeinu během dne nebo složitější problém, jako je problém se zdravotním stavem, případně chronický stres, úzkost a obavy.

Obavy mohou v noci působit na mysl. Problémy v práci, ve škole nebo s rodinou vám mohou způsobit úzkost. To vše může způsobit nespavost. Traumatické události, jako je smrt milované osoby, rozvod nebo ztráta zaměstnání, často způsobují dlouhotrvající stres a úzkost. Tyto stavy mohou vést k chronické nespavosti.

Rakovina?

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že stres je přímou příčinou rakoviny. Existují však důkazy o tom, že existuje určitá souvislost mezi stresem a vývojem určitých druhů rakoviny, stejně jako vývojem nemoci. Některé studie naznačily souvislost mezi různými psychologickými faktory a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny, ale jiné ne.

Vazby mezi stresem a rakovinou mohou vzniknout několika způsoby. Lidé, kteří trpí stresem, si mohou vyvinout určité chování, například kouření, přejídání se nebo konzumaci alkoholu, což zvyšuje riziko rakoviny u člověka. Případně někdo, kdo má příbuzného s rakovinou, může mít vyšší riziko rakoviny kvůli zděděnému rizikovému faktoru, nikoliv kvůli stresu.

Dokonce i když tomu tak není, existuje mnoho věcí, které se musí stát při rozvoji rakoviny. Stres bývá jedním z mnoha faktorů při snižování imunitního systému, a proto nás činí náchylnější k rakovině. Nemůžeme ovšem řídit genetiku, ale můžeme změnit, jak reagujeme na stres.

Jak se zbavit stresu

S člověkem je stres spojený od počátku evoluce. Nynější nároky na život jsou však samozřejmě jiné než tehdy a projevy stresu se tedy taktéž liší.

Pod slovem stres se skrývá reakce našeho těla na mimořádné situace, které v nás vyvolávají zátěž. V organismu následně dochází k fyzickým, mentálním nebo emocionálním odezvám.

Stres se objevuje v době, kdy pociťujeme nebezpečí, zátěž nebo čelíme náročné situaci.

Při stresové situaci v organismu probíhají chemické procesy. Začne se zrychlovat náš tep, srdeční frekvence a v těle se se produkuje více hormonu kortizol. Právě kortizol se označuje jako stresový hormon, jehož vyplavování blízce souvisí s naším duševním i fyzickým stavem.

Druhy stresu

Stres nemusí být vždy vysloveně negativní záležitostí. V napětí je člověk například před novou nebo náročnou zkouškou. Před touto událostí určitě ihned na internetu vyhledáváte informace, jak se zbavit nervozity.

Nervozita se v podobné situaci často projevuje takzvaným stresovým břichem, určitě jste již tento zvláštní pocit v oblasti břicha již zažili. Tento typ stresu je spojený s dalším hormonem, adrenalinem. Ten váš organismus kromě jiného pozitivně nabije pro překonání dané zkoušky. Po úspěšném absolvování se vaše tělo navrátí zpět do normálního režimu.

Zajímavé:  Alergie na antibiotika - vše o zdraví

Pokud je však srdeční rytmus permanentně zrychlený, dýchání a svaly nejsou uvolněné a svírají náš často špatné pocity jedná se o dlouhodobý stres. Při něm se setkáváme s vyplavováním již zmíněného kortizolu. Pro náš zdravotní stav se tento druh stresu stává opravdu nebezpečným.

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví Časté důvody, proč se stresujeme

V dnešní moderní době se se stresem již musel setkat každý. Všechny oblasti života se totiž dynamicky mění a ne vždy se člověk rychlému tempu dokáže přizpůsobit. K depresím či úzkostem může následně sklouznout kdokoli z nás.

Pod tlakem jsme již jako děti, v našem raném věku se totiž tlačí na výsledky ve škole. V další etapě života, kdy již pracujeme zase musíme mít dostatečnou výkonnost a splňovat veškeré nároky v zaměstnání.

Společně s tím vším je tady ještě náš osobní a rodinný život. V mnoha případech poté nezbyde čas na odpočinek a relaxaci.

Přidat se navíc může ještě některý z těchto častých důvodů stresu:

  • těžká nemoc
  • úraz
  • rodinné nebo osobní problémy
  • rozchod nebo rozvod
  • potíže v práci
  • ztráta zaměstnání nebo nezaměstnanost
  • finanční potíže
  • nemoc nebo smrt někoho blízkého Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví Příznaky stresu

A co způsobuje stres v našem těle? Pokud si náš organismus od neustálých zkoušek neodpočine, může dojít k přepracování a nepomohou ani prášky na soustředění. Následně jsme již jen krůček od stavu, kdy jsme ve stresu či dokonce trpíme depresí nebo úzkostí.
Fyzické projevy depresí, stresu či úzkostí mění náš organismus tímto směrem:

  • zvýšený tep a krevní tlak
  • zrychlené dýchání
  • zpomalené trávení
  • snížená imunita
  • svalové napětí
  • zhoršená kvalita spánku

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví V čem se může projevit dlouhodobý stres?

Jedním z mnoha projevů stresu je i pokles imunitní aktivity. Obranyschopnost lidského těla je tedy nižší a s tím mohou přijít s tím spojené zdravotní potíže. V případě dlouhodobého stresu projevy mohou být i velice vážné.
Mezi ně patří:

  • bolesti hlavy
  • závratě
  • únava a vyčerpání organismu
  • vnitřní neklid – třes, tj. vnitřní třes celého těla
  • z psychosomatik může vznikat třeba i tlak na hrudi
  • bolest břicha ze stresu (stresové břicho)
  • bolest slinivky
  • nechutenství nebo naopak přejídání se
  • poruchy příjmu potravy či trávení
  • nevolnost ze stresu
  • problémy s vylučováním (zácpa či průjem ze stresu)
  • zvýšený krevní tlak
  • zrychlená srdeční činnost
  • dušnost ze stresu (projděte si rady, jak se zbavit dušnosti)
  • nadměrné pocení
  • sexuální problémy

Jak vidno, důsledky dlouhodobého stresu mohou tedy mít na náš zdravotní stav vliv v mnoha ohledech. Rovněž bylo zjištěno, že pokud trpíte některou z chorob, tak stres může nemoc ještě výrazně zhoršit.

Stres ve spojení s alkoholem, tabákem či drogami

Je dost možné, že vás napadne vyřešit stres některými návykovými látkami. Věřte však, že samoléčba alkoholem, cigaretou nebo dokonce drogami v boji se stresem rozhodně není to pravé.

Ba naopak tyto látky oslabují schopnosti těla, jak se zbavit úzkosti a stresu. Stres se ve spojení s návykovými látkami stává ještě škodlivějším! Pojďme se nyní společně podívat na to, co pomáhá na nervozitu doopravdy a jak zvládnout stres.

Nemoci ze stresu - Vše o zdraví Jak bojovat se stresem?

Univerzální odpověď na otázku ,,Jak nemít stres?’’ bohužel neexistuje. Každý z nás je jiný a má jiné problémy a na každého také zabírá něco jiného.

Vyrovnat se se stresem není vůbec nic jednoduchého, ale jak bylo již několikrát řečeno, dlouhodobý stres, deprese a úzkosti nás ničí fyzicky i mentálně a je nutné je v nerovném boji porazit! Níže najdete několik tipů a rad, jak se uvolnit, jak se bránit stresu, případně jak se vyrovnat se stresem.

  1. Relaxace – v tomto směru myslíme odpočinek těla, ale i mysli a duše. K relaxačnímu cvičení si pusťte meditační hudbu proti stresu a na pár minut se odstřihněte od veškerých problémů. Postupem času se může z této činnosti stát každodenní rituál.
  2. Trávení času s těmi, které máte rádi – lidé, které milujete vám určitě dodají tu správnou energii a případně se pokusí pomoci vám s problémy, které vás tíží.
  3. Spánek – naprostý základ pro regeneraci našeho těla i duše. Pokud máte se spánkem potíže, zkuste například meduňku lékařskou nebo mučenku. Pomoci může rovněž meditační hudba na spaní.
  4. Pohyb – pravidelným sportem se do těla vyplaví endorfiny, což jsou hormony štěstí způsobující dobrou náladu a pocity štěstí.
  5. Pobyt v přírodě – procházka na čerstvém vzduchu může trvat klidně jen půl hodiny, ale věřte, že dokáže s vaší psychikou dělat divy. Kromě toho pomůže našemu celkovému zdraví.

To je pouze zlomek triků, jak na stres a nervozitu vyzrát přírodní cestou. Mezi další se doporučuje třeba poslech oblíbené hudby, masáž, tanec, jóga nebo koníčky. Věnujte svůj volný čas přátelům, rodině či domácím mazlíčkům. Snažte se prostě dělat to, co vás baví a naplňuje.

Přestáváte zvládat stres?

Jestliže, již nevíte jak zahnat úzkost nebo máte příznaky chronického stresu nebojte se jít a promluvit si o svých problémech s praktickým lékařem či psychologem nebo psychiatrem.

Určitě spolu dojdete ke správnému řešení. Sáhnout můžete také po doplňcích stravy nebo volně prodejných lécích na stres, lidově řečeno po prášcích proti stresu.

Pamatujte však, že klíč je především v nastavení vaší mysli.

Nervy a stresLéky na deprese a stres

Medicínský rádce

Poděkování od našich pacientů

Rádi bychom Vám poděkovali za profesionální a zároveň lidskou péči, kterou jste naší rodině poskytli v souvislosti s hospitalizacemi kvůli kovidu a s následnou kontrolou. Děkujeme všem týmům, které se o nás staraly a přišli jsme s nimi do styku.

Ať už to jsou lékaři, sestřičky nebo sanitáři na plicním oddělení, na chirurgii a na neurologii. Jmenovitě chceme poděkovat paní primářce MUDr. Aleně Dvořákové, MUDr. Radkovi Cafourkovi, panu primáři MUDr. Pavlu Houškovi, MUDr. Michalovi Pelíškovi, MUDr. Václavu Bočkovi a MUDr.

Markovi Mužíkovi, ze sanitářů panu Pavlovi Gerčákovi za profesionální a zároveň vlídný, ochotný, lidský přístup, který je vlastní i ostatním, jen je neznáme jménem… Jistě všichni mají své nesnáze, a i přesto obdivuhodně naplňují svá poslání ve strakonické nemocnici, i při ztížených podmínkách právě během kovidové pandemie.

Vážení pracovníci strakonické nemocnice, chceme vám všem sdělit naše pocity po návštěvě očkovacího centra ve Strakonicích. Především musíme zdůraznit, že se vám podařilo najít vhodné prostory, dobře přístupné i pro nás starší a zejména pak pro hůře se pohybující občany.

Velmi příjemně jsme byli překvapeni organizací vlastního očkování. Vše šlo „jako na drátku.“ U pracovníků centra byl patrný vstřícný přístup, ochota, příjemné vystupování a profesionalita – uvedené se týká opravdu všech: zdravotníků, hasičů, studentů i pomáhajících dobrovolníků.

Všem, kteří organizačně či přímo očkování zajišťovali, patří náš obdiv, uznání a poděkování. Děkujeme!

Děkuji celému kolektivu neurologického oddělení a oddělení následné péče za výbornou péči a laskavý přístup k paní E.L. Za rodinu děkuje V.J.

Ráda bych poděkovala personálu chirurgického (t.č. covidového) oddělení, zvláště pak MUDr. Andrlíkové, za péči o naši maminku.

Paní doktorko, moc děkujeme za Vaši péči, opravdový zájem na jejím uzdravení, za zajištění léku Veklury, který, jak vím, není až tak lehce dostupný.

A také Vám děkuji za milý, ochotný a trpělivý přístup při sdělování informací o jejím zdravotním stavu.  Bohužel, není to všude běžné. 

Ráda bych vyjádřila poděkování za péči v porodnici. Rodila jsem v době, kdy kvůli koronaviru platila nejpřísnější pravidla a zákaz návštěv i otců.

Nicméně v této nelehké situaci musím vyzdvihnout péči a profesionalitu personálu. Na všech jsou patrné obavy, ale ne o sebe, nýbrž o své pacienty.

Všechen personál se k nám choval báječně a s láskou o nás pečovali. Ještě jednou děkujeme a přejeme hodně sil! V.K.

Chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za péči, která mi byla poskytnuta po operaci – odstranění dělohy v květnu 2020. Všem moc děkuji za Váš vzorný, příjemný a profesionální přístup a péči po všech stránkách. Lékařům a vždy příjemným a usměvavým  sestřičkám. Moje dcera v současné době studuje SZŠ, doufám, že jednou bude stejná jako sestry na vašem oddělení.

Zajímavé:  Příznaky Downova Syndromu U Novorozenců?

Chtěla bych touto cestou poděkovat kolektivu lékařů a zdravotních sester a pečovatelek interního oddělení ženy. A to především za profesionální, lidský a naprosto diskrétní přístup.

Velký dík patří mé ošetřující lékařce Martině Syrinek za obětavost, pečlivost a hlavně lidský přístup a zdravotní sestře Jiřině Rožánkové, která s trpělivostí trpěla po celou dobu mého vyšetřování.

Celý kolektiv tohoto oddělení je zkrátka naprosto úžasný a patří jim dík. I.V.

Chtěla bych Vás informovat a zároveň poděkovat za skvělou péči v Nemocnici Strakonice, a to konkrétně na oddělení následné péče a rehabilitace, a to i ve složité „koronavirové“ době. Nasazeni a zájem všech pracovníků od primáře, sestřiček i sanitárních pracovníků je naprosto úžasný a za to patří jedno veliké DĚKUJI. 

Ráda bych Vašemu gynekologicko-porodnickému oddělení poděkovala za neskutečnou péči, které se mně i mé dceři u Vás v nemocnici dostalo. Navzdory nesnadné hospitalizaci i porodu, se mi všichni věnovali s velkou profesionalitou a laskavostí.

Ani jsem si nemyslela, že taková ochota a milý přístup všech doktorů a sester je při jejich těžkých povolání na takto náročných odděleních, jako je porodnice a oddělení šestinedělí, možná.

Jmenovitě bych ráda poděkovala především panu doktorovi Ibrahimu Razakovi a porodním asistentkám Michale Křížové a Aleně Chrstošové. Jejich pohotová a milá péče je neskutečná. Velké díky patří také vrchní sestře paní Bláhové, která stejně jako její všechny sestry odvádí naprosto výjimečnou práci.

Bohužel si nepamatuji příjmení, ale děkuji moc milým sestrám paní Daně a Lucii, za jejich velkou pomoc, ochotu a laskavost. Máte všichni můj obdiv a ještě jednou děkuji.

V lednu 2020 jsem byl hospitalizován a operován pro kýlu na chirurgii ve vaší nemocnici. Chtěl  bych velice poděkovat lékařům, sestrám a ostatnímu personálu tohoto oddělení. Vše bylo na vysoké úrovni, poprvé jsem se necítil jako pacient, byl jsem klient. S takovým přístupem jsem se setkal poprvé a 1.místo mezi nemocnicemi Vám bezesporu patří!

Máte můj obdiv a personál, který prováděl odběry byl naprosto úžasný. Děkuji za rychlost a přístup, který v jiných nemocnicích chybí a nebo spíše postrádám. Děkuji za ochotu.

Koncem října jsem se stal obětí dopravní nehody, při které jsem utrpěl závažná poranění horní a dolní končetiny. Byl jsem transportován do traumatologického centra v Českých Budějovicích, kde jsem byl operován a po třech dnech převezen na chirurgické oddělení Strakonické nemocnice, kde o mne bylo naprosto profesionálně a lidsky postaráno.

Vzhledem k tomu, že rozsah poranění neumožňoval provádět samostatně základní lidské potřeby, byl jsem přeložen na oddělení následné péče. A i tady jsem se  opět setkal s  naprosto skvělou péčí veškerého personálu. Dovolte mi tedy, abych vyjádřil velké poděkování všem zaměstnancům těchto oddělení za obrovskou podporu, které se mi dostalo v mé těžké životní situaci.

Mají můj obdiv a respekt.

Můj tatínek několik roků, třikrát v týdnu, dojížděl sanitkou do stále známějšího prostředí dialyzačního oddělení, kde si velmi chválil přístup všech pracovníků. V první řadě odbornost, dále vřelý a přátelský úsměv, pohoda, ochota, pokaždé pomocná ruka poblíž, zájem …

to jsou ty „léky“, kterými navíc disponuje toto pracoviště. Naše obrovské poděkování patří panu doktoru Josefu Moltašovi, který svým příkladným přístupem vede své podřízené tou správnou cestou. Veliký dík patří tedy samozřejmě  i všem pracovníkům oddělení…

sestřičkám a pomocným sestřičkám, jejichž úsměv rozsvicuje všechny pokoje a vlídná slova hladí srdíčka nemocných. A nejen jich…i mně (a naší rodině) se pokaždé dostalo podpory v v tatínkových těžkých chvílích, kterých s přidávajícími se zdravotními komplikacemi přibývalo.

Též řidici přepravních sanitek si zaslouží naše poděkování. Ochota a lidskost je jejich vizitkou.

Nemám ráda vzkazy na sociálních sítích a hlavně komentáře, které tam pak vznikají a tak si dovoluji Vám zaslat zprávu tímto způsobem. Nedávno jsem byla hospitalizována na Chirurgickém oddělení č. 1, kde jsem absolvovala laparoskopickou operaci žlučníku.

Již v minulosti jsem ve strakonické nemocnici prodělala několik operací – na gynekologii a byla jsem vždy spokojená a tak strakonická nemocnice pro mě byla jasnou volbou. Nyní nemůžu jinak, ale musím vyslovit díky a pochvalu celému chirurgickému oddělení za úžasnou péči. Díky všem lékařům a milým sestřičkám za vzornou péči, ochotu, obětavost a za milý úsměv.

Pro každého je pobyt v nemocnici nepříjemný, ale s milým přístupem personálu se vše dá lépe zvládnout.

Byla jsem propuštěna po operaci z gynekologického oddělení .Chtěla bych touto cestou vyjádřit velké poděkování za profesionalitu lékařů v čele s panem primářem MUDr. Vláškem i zdravotních sester a asistentek. Děkuji jim za laskavý a milý přístup, ochotu, obětavost a nepřetržitou péči.

Všichni zaměstnanci na tomto oddělení dokazují, že jejich povolání je zároveň posláním.Mé poděkování patří také všem optimistickým tvářím, které pacient vidí před uspáním na operaci. Celý tým na operačním sále na mě působil velmi příjemně se snahou odvést pacientovu pozornost jinam.

Ráda bych touto cestou poděkovala celému kolektivu zaměstnanců oddělení šestinedělí a novorozenců. Velice si vážím lidského až rodinného přístupu celého personálu, který myslí nejen na biologické potřeby pacienta, ale i na ty psychické. Byli jste báječní… ze srdce všem děkuji. 

Dne 13.08.2018 jsem byl po ošetření na pohotovosti ve večerních hodinách hospitalizován na interním oddělení.

Vzhledem k tomu, že jsem byl velice spokojen s péčí o mou osobu, bych chtěl poděkovat a udělit velkou pochvalu ošetřujícímu personálu. Zvláště pak zastupující staniční sestře p.

Porebové a jejímu kolektivu, který se o mne po dobu mé hospitalizace staral. Velice si vážím práce těchto lidí a jsem rád, že mi byli nápomocni v mé nelehké zdravotní situaci. 

Ráda bych poděkovala touto cestou za vzornou péči na gynekologii ve Strakonicích, kde jsem byla před 14 na operaci. Lékaři, sestřičky, uklízečky byli moc ochotní, usměvaví, odcházela jsem spokojená…

Chtěla bych touto cestou poděkovat chirurgickému oddělení strakonické nemocnice. Byla jsem velmi spokojena s prací lékařů i sestřiček, a to nejen s běžnou péčí, ale i se vstřícností, pokud jde o stravování atd. Nyní jsem v péči chirurgické ambulance. Oceňuji, jak se mi přes velký počet pacientů všichni věnují.

Prodělal jsem v gastroent. ambulanci koloskopické vyšetření. Chtěl bych poděkovat zdravotníkům za laskavé přijetí a profesionální přístup.

Ne ve všech nemocnicích přistupují ke svým pacientům takto lidským způsobem, o čemž jsem se přesvědčil před několika lety při stejném zákroku u své manželky na jiném pracovišti. Zákrok prováděla MUDr.

Odvodová za asistence sester p.Lukešové a p.Kašparové.

Dnes byla manželka klientkou u Vás v nemocnici na očním a byla unešena z přístupu, profesionality a ochoty mladého lékaře a personálu!

Dne 25.10.2017 jsme byli s manželem na koloskopickém a gastroskopickém vyšetření ve vaší nemocnici. Chtěli bychom touto cestou poděkovat ošetřujícímu personálu za ochotu, vstřícnost a profesionální přístup – a to vše s úsměvem na tváři. My jako pacienti jsme se u vás cítili jako lidé, příjemně a bez jakýchkoli obav se vám svěřit. Zejména děkujeme sestřičce p. Jitce Lukešové.

Chtěla bych Vám tímto poděkovat za skvělou péči na oddělení interny. Již podruhé jsem se dostala do péče MUDr. Nováka. Nemohu si jeho pečlivost a zájem o mé zdraví vynachválit.

Je nejen pečlivý, svědomitý, ale hlavně mu nechybí soucit a lidskost. Dále bych chtěla též poděkovat sestřičkám za ochotu a milý přístup.

Také bych vyzdvihla čistotu pokoje, kde jsem ležela a i stravu, která byla rozmanitá a chutná.

Ráda bych tímto poděkovala celému personálu na oddělení Porodní a Šestinedělí. Profesionální a při tom lidský přístup k pacientům je nedocenitelný, velice si toho vážíme. I díky vám všem jsme vše zvládli! DĚKUJEME!!

Chtěl bych touto cestou poděkovat za profesionální přístup a péči, která byla poskytnuta mé dceři v době její hospitalizace v prosinci 2016 na dětském oddělení Vaší nemocnice. Velký dík patří nejen MUDr. Martinu Gregorovi za nasazení včasné a vhodné léčby, ale i lékařkám a sestřičkám za jejich odborné znalosti, ochotu a trpělivost.

Zajímavé:  Dětský Lékař Nemocnice Hranice?

Chtěli bychom touto cestou poděkovat panu primáři Gregorovi, jeho týmu lékařů a sester a paní doktorce Kinkorové za vynikající a vysoce lékařsky odbornou péči, kterou projevili při hospitalizaci naší dcery. Díky jejich vysoce odbornému a profesionálnímu přístupu, jehož součástí byl i transport do FN Motol je dcera v pořádku. Ještě jednou mockrát děkujeme.

V minulém týdnu jsem byl hospitalizován ve Vaší nemocnici na oddělení neurologie. Byl jsem mile překvapen technickým vybavením oddělení. Velmi si vážím vysoké profesionality Vašich lékařů i zdravotních sester na oddělení neurologie. Příjemná verbální komunikace, empatie i smysl pro humor byly pro mne cenným přívlastkem jejich práce.

Rád bych vyjádřil vděk za vynikající péči a příjemný a ochotný přístup, jichž se mi ve Vaší nemocnici dostalo při velice rychlém vyšetření následujícím poté, co u mě byla náhodně objevena akutní anémie, a i při následné hospitalizaci a operaci.

Moje poděkování směřuje především k panu dr. Vašíčkovi z interního oddělení, paní dr. Zimmermannové z hematologie, paní dr. Sáňkové z ARO, panu dr. Vašátkovi z chirurgie a mému operatérovi panu dr.

Hladovi (který mi dokonce telefonoval, aby se optal, jak se cítím a zda se neobjevily nějaké komplikace po propuštění z nemocnice).

Dále pak děkuji samozřejmě také sestřičkám na jmenovaných odděleních a všem, kdo se podíleli na vyšetřeních, operaci nebo jiným způsobem přispěli k tomu, že jsem brány nemocnice opouštěl s pocitem, že všichni udělali maximum pro to, aby se můj zdravotní stav optimalizoval.

V lednu byla naše dcera hospitalizována na dětském oddělení. Velmi si vážíme veškeré péče, kterou personál oddělení naší dceři a mě poskytl.

Poděkovala jsem lékařům i sestrám osobně, avšak ráda bych vyjádřila poděkování i touto cestou.

O veškerých postupech průběhu léčby jme byli vždy informováni, a to i ve vypjaté situaci při příjmu dcery, což pro nás bylo velmi důležité. Přístup lékařů i sester považuji za velmi profesionální a současně velmi lidský.

V prosinci 2018 jsem byla opět hospitalizovaná ve Vaší nemocnici na chirurgickém oddělení. Byla jsem tam velmi spokojená s přístupem lékařů zejména s MUDr. A. Jedličkou, MUDr. M. Kunclem a MUDr. R. Nikolenkem. Přístup ostatního personálu byl velmi příjemný. Tímto bych Vám ráda poděkovala a popřála do nového roku mnoho úspěchů.

Touto cestou bych ráda poděkovala za péči o mou babičku, která ležela na oddělení následné péče celé tři měsíce. Poděkování prosím předejte celému ošetřovatelskému personálu, ale hlavně rehabilitačním sestřičkám Lucii a Miroslavě. Díky rehabilitačním sestřičkám je moje babička opět schopna téměř samostatného a důstojného života. Ještě jednou mnohokrát děkuji z celého srdce.

Nemocnice Jihlava

Nemocnice podporující zdraví                                             

Faktory ovlivňující zdraví – duševní zdraví   

Duševní zdraví znamená dobrou kondici celé osobnosti. Duševně zdravý člověk je schopen přijímat a zpracovávat informace, řešit problémy, logicky myslet, vytvářet nové věci, aktivně se zúčastňovat dění kolem sebe a adaptovat se na nové situace. Umí dobře komunikovat, je citově vyrovnaný, zvládá vlastní emoce, ale zároveň se dovede uvolnit. 

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo je zhoršit.

Co může vést ke zlepšení duševního zdraví každého z nás?

Jezte zdravě

Většina z nás bude asi souhlasit s tím, že zdravá, vybalancovaná dieta je prospěšná našemu tělesnému zdraví. Pomáhá snižovat váhu a chrání proti celé řadě nemocí, včetně nemocí srdce, cukrovky a rakoviny.

Některé diety jsou však prospěšné také pro duševní pohodu, např. středomořská dieta, která zahrnuje fazole, ořechy, cereálie, semínka a vůbec stravu rostlinného původu a ovoce. Obsahuje málo nasycených tuků, protože  preferuje mírnou konzumaci ryb a jenom velmi malou spotřebu masa a sladkých jídel.

Existuje ovšem i velký počet potravin a nápojů, které duševnímu zdraví neprospívají. Např. ty, které obsahují cukr, umělá aditiva a kofein rovněž vysoká konzumace alkoholu zvyšuje riziko úzkosti a deprese.

  • Pravidelně cvičte, nebo choďte na procházky
  • Pro zachování duševního zdraví však není nutné absolvovat dlouhé nudné hodiny nějakých speciálních sportovních programů. Tělu i duši je nejvíce prospěšná pravidlená chůze, která je nanákladnou, málo rizikovou a dostupnou formou pohybu a může být účinným ničitelem stresu
  • Více spěte

Nedostatek spánku může učinit člověka náchylným ke vzniku dušeních onemocnění.

Odborníci doporučují chodit spát a vstávat ve stejný čas každý den, dokonce i o víkendu a o prázdninách, protože pravidelný rytmus bdělého stavu a spánku podporuje lepší noční spánek.

Rituály před spaním, jako je například teplá koupel nebo čtení knížek, mohou podpořit usínání a přispět k lepšímu spánku.Důležité je kde spíme, nejvhodnější je chladný, zatemněný a tichý pokoj.

Zkroťte stres

Každý z nás je nějakým způsobem vystaven stresu – v práci, ve vztazích nebo kvůli finančním problémům. Nadměrný stres je příčinou nebo vyvolávajícím momentem pro vznik řady poruch a onemocnění.

Jak potlačit a zvládat stres k udržení duševní pohody? Několik studií prokázalo, že efekt na snížení stresu má jóga a určité druhy meditací, rovněž smíchem lze během stresujícího období snížit nežádoucí reakci organismu na stres a to dokonce nezávisle na tom, zda se dotyčný cítí šťastný, či nikoliv. V boji se stresem pomáhá  také změna  životního stylu. Doporučuje se využít i další techniky jako je např. sepsání seznamu, na němž si utřídíme priority, pravidelné přestávky a pěstování asertivity. Pozornost je třeba věnovat i vztahům v zaměstnání a vytvářet sítě spřízněných duší v práci i mimo ní.

Pracujte s lidmi nebo alespoň na zahrádce

Ačkoliv některé z nás může zaměstnání stresovat, i nezaměstnanost může mít na duševní zdraví velmi škodlivý vliv. Mít placené zaměstnání je obecně považováno za dobrou věc.

  Nejenom že nabízí způsob,  jak si vydělávat na živobytí, ale dává nám tolim potřebnou  identitu, kontakty a přátelství s ostatními lidmi. Dává našemu životu   určitý řád.

Být přátelský a v kontaktu s lidmi přináší uspokojení a může významně zlepšit duševní pohodu.

Být v důchodu neznamená izolovat se od lidské společnosti, je důležité kontakty nepřerušovat a nadále udržovat vzájemné vztahy se svými známými, příbuznými a sousedy.

Stanovte si realistické cíle

Nebezpečné je klást si nerealistické cíle a mnoho z nás si stanovuje cíle v souvislosti s Novým rokem. Toto by nás mohlo stresovat a namísto zlepšení duševního zdraví, bychom dosáhli opaku. 

Cíle se stanovte předem, mluvte o nich s přáteli, rodinou, kolegy v práci, třeba vám mohou být nějak nápomocni. Pravidelně si plnění cílů vyhodnoťte, když dosáhnete určitého cíle, oslavte to a odměňte se.

Když uděláte malou chybu, třeba jeden den vynecháte svou dietu, berte to jako drobnou překážku a soustřeďte se na další den.Všechny změny vyžadují čas a třebaže se vám to všechno bude zdát těžké, nevzdávejte se!

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

  • Máte silné a opakované stavy úzkosti, které negativně zasahují do vašeho života např. tím, že narušují spánek, soustředěnost, pracovní výkon nebo sociální vztahy?
  • Jste unavení, vyčerpaní, nevěříte si, máte strach. Nic vás nebaví, do ničeho se vám nechce, v ničem nenacházíte smysl. Jste nevrlý, podrážděný, trpíte Vy i Vaši blízcí?
  • Pozorujete na sobě nebo svém blízkém významnou a ničím nevysvětlitelnou změnu chování např. sociální izolaci, zvýšenou podezřívavost, náhlou změnu zájmů, emoční výkyvy aj?
  • Objevují se poruchy paměti, orientace, častější zapomínání a zhoršení ostatních psychických funkcí (pozornost, soustředěnost atd.)?

Na koho se můžete obrátit? Poradenství, skupinové terapie a nejrůznější léky mohou pomoci lidem, kteří si nevědí rady se svými problémy. Nebojte se poprosit svého lékaře o radu nebo sami vyhledejte psychologickou pomoc  – psychoterapii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector