Nepravidelná menstruace po vysazení antikoncepce – Vše o zdraví

Nepravidelná menstruace po vysazení antikoncepce - Vše o zdraví

Ačkoliv je zpoždění menstruace o několik dnů poměrně běžným jevem, spousta žen okamžitě pojme podezření na možné těhotenství.

Pokud ale vaše menstruace nepřišla přesně v očekávaný den, není nutné hned propadat panice.

Délku cyklu totiž ovlivňuje celá řada nejrůznějších faktorů a zpoždění menstruace tedy může být způsobeno třeba stresem, úbytkem váhy nebo nějakým onemocněním.

Standardní cyklus

Ačkoliv jsou některé ženy a dívky zvyklé na to, že jejich cyklus trvá přesně 28 dnů, jeho délka je ve skutečnosti velice individuální.

Může se pohybovat v rozmezí od 21 do 35 dnů, což se sice některým pacientkám může zdát zvláštní, ale stále ještě je to v normě.

Aby tedy bylo možné rozpoznat, že došlo ke zpoždění menstruace, je nutné cyklus sledovat a pravidelně si jeho délku zaznamenávat.

Za zpožděnou menstruaci se přitom považuje taková, která přijde déle než 5 dnů po očekávaném termínu. Při dvoudenním zpoždění tedy nemusí jít o nic vážného a zároveň je dobré si uvědomit, že na nepravidelnost cyklu může mít vliv celá řada různých fyziologických nebo vnějších faktorů, jako je hormonální nerovnováha, zvýšená zátěž, stres a nízká nebo naopak vysoká hmotnost.

Co může zpozdit menstruaci?

S poruchou menstruačního cyklu se během života setká prakticky každá žena, a ačkoliv patří mezi nejčastější důvody návštěvy gynekologa, nemusí to být hned důvod k panice. I přes to, že se velká část těchto poruch brzy sama od sebe upraví, v každém případě je dobré věnovat svému menstruačnímu cyklu pozornost a v případě obtíží vyhledat pro jistotu lékaře.

Pokud jde o konkrétní příčiny zpoždění menstruace, existuje celá řada různých důvodů, které způsobí, že se krvácení nedostaví, nebo přijde o něco později, než je běžné. V první řadě je samozřejmě nutné vyloučit těhotenství pomocí těhotenského testu, a pokud je opravdu negativní, je načase začít pátrat po jiném původci obtíží, jako je například hormonální nerovnováha.

Možné důvody zpoždění menstruace:

  • těhotenství,
  • nedostatek gestagenu,
  • užívání některých léků,
  • onemocnění štítné žlázy,
  • syndrom polycystických ovarií,
  • menopauza.

Těhotenství

Důvodem, proč došlo ke zpoždění menstruace, který většinu žen napadne jako první, je samozřejmě těhotenství.

Jestliže vás trápí týden zpožděná menstruace nebo třeba zpoždění menstruace o 2 týdny, je načase zavítat do lékárny a pořídit si těhotenský test, který by vám měl brzy prozradit, zda došlo k početí miminka, nebo byste měla opožděnou menstruaci přičítat jiným problémům.

Že se opravdu jedná o těhotenství, vám může napovědět také celá řada dalších obtíží.

Mnohé ženy si stěžují třeba na zpoždění menstruace a bolest břicha nebo křeče v podbřišku, jiné naopak pociťují zpoždění menstruace a bolest prsou.

Ať už pozorujete některé z těchto symptomů, nebo u vás došlo ke zpoždění menstruace bez příznaků těhotenství, vždy je lepší si pro jistotu udělat těhotenský test.

Pokud je výsledek testu pozitivní a miminko si chcete nechat, návštěvu gynekologa si naplánujte zhruba 14 dnů po vynechání menstruace, protože dříve nebude gravidita na ultrazvuku rozpoznatelná. Dostaví-li se ovšem jakékoliv komplikace, pro jistotu vyhledejte lékaře co nejrychleji. To samé platí v případě, že je test pozitivní, ale těhotenství je nechtěné.

Zpoždění menstruace a negativní těhotenský test

Pokud je při zpoždění menstruace test negativní, mnohé ženy to uklidní, ale pro jiné to naopak může být hořkým zklamáním. Stále ovšem existuje možnost, že by pacientka mohla být gravidní.

Ve chvíli, kdy dojde k usazení oplodněného vajíčka do dělohy, totiž ženské tělo začíná produkovat hCG hormon, podle kterého těhotenství poznáte.

Během prvních dnů je ovšem jeho hladina nízká.

Vzhledem k tomu, že v úplných začátcích těhotenství nemusí být hladina hormonu hCG dostatečně vysoká na to, aby se změna projevila také na těhotenském testu, je vhodné těhotenský test z moči nejdříve po 2 až 3 dnech raději zopakovat. Pokud je stále negativní, můžete se objednat ke svému gynekologovi, který provede potřebná vyšetření včetně ultrazvuku a vyloučí možné komplikace.

Nedostatek gestagenu

Jednou z nejčastějších příčin zpožděné menstruace bývá kromě těhotenství také deficit gestagenu, což je hormon, který ve druhé polovině cyklu produkuje žluté tělísko, jež po ovulaci vzniká ve vaječníku. Důvodem přitom bývá opoždění nebo vynechání ovulace kvůli různým faktorům, které zpravidla pochází z vnějšího prostředí. Patří sem například:

  • změna denního režimu,
  • nadměrná fyzická zátěž,
  • přílišný stres,
  • onemocnění,
  • úbytek váhy,
  • nárůst tělesné hmotnosti,
  • špatné stravovací návyky.

Za zpoždění menstruace o týden či dva může být v tomto případě zodpovědná například výrazná změna denního režimu, která souvisí třeba s přechodem do jiného časového pásma nebo také s pracovním režimem, kdy pacientka střídá ranní a noční směny. Častější důvod zpoždění menstruace je ovšem přílišný stres nebo nadměrná fyzická zátěž.

Zatímco v případě stresu se potíže mohou dostavit třeba vlivem starostí z nové práce, plánování svatby či stěhování, na vině mohou být také problémy, jako je ztráta zaměstnání, rozvod nebo třeba smrt někoho z blízkých. Menstruační cyklus pak negativně ovlivňuje také nadměrná fyzická zátěž (například přílišné cvičení), a to hlavně ve chvíli, kdy tělu zároveň chybí dostatečná výživa.

Ztrátu menstruace může zavinit také přehnané hubnutí. Pokud dojde k přílišnému úbytku na váze, menstruace se zastaví, aby tělo šetřilo potřebné živiny.

Stejně tak ovšem může být na vině nadměrný nárůst váhy a špatné stravování, což vede ke vzniku obezity.

Problematické pak může být také jakékoliv náhlé nebo dlouhodobé onemocnění, kvůli kterému organismus spotřebovává více energie na to, aby došlo k uzdravení.

V některých případech zde mohou pomoci režimová opatření, kdy bude pacientka dbát na vhodnou míru pravidelného pohybu a konzumaci vyvážené stravy. Pokud je na vině onemocnění, cyklus by se měl po jeho vyléčení opět srovnat, a může-li za nesrovnalosti stres, po uklidnění situace by se měla menstruace vrátit do normálu.

Jestliže se problémy se zpožděním menstruace opakují nebo se dokonce krvácení nedostaví vůbec, je načase vyhledat lékaře. V případě, že zjistí nedostatek gestagenu, může navrhnout léčbu pomocí injekční aplikace gestagenu do svalu, která zajistí doplnění chybějícího hormonu. Díky tomu by se menstruace měla opět dostavit.

Užívání některých léků

Co způsobuje zpoždění menstruace, pokud se nejedná o těhotenství? Na vině může být například užívání některých léků.

Lidské tělo se totiž snaží udržovat jednotlivé látky v rovnováze, a pokud mu dodáte něco nového, tato křehká harmonie se může narušit.

Dochází tak třeba ke zpoždění menstruace po antibiotikách nebo vlivem antidepresiv, antipsychotik a léků na vysoký krevní tlak.

Pokud užíváte antikoncepci, váš cyklus je řízen uměle prostřednictvím hormonů obsažených v jednotlivých tabletách, které blokují ovulaci. Jakmile dojde k poklesu těchto hormonů, objevuje se krvácení, které nesouvisí se zánikem žlutého tělíska. Krvácení, které se během užívání antikoncepce objevuje, tedy není menstruačním krvácením v pravém slova smyslu.

Jestliže se před početím chráníte pomocí antikoncepčních pilulek, vaše krvácení pravděpodobně bude slabší, kratší a méně bolestivé.

V některých případech pak může dojít také ke zpoždění menstruace při antikoncepci nebo k jejímu úplnému vynechání, ale pokud berete prášky pravidelně, nemusíte se hned obávat těhotenství.

Pro jistotu si ovšem udělejte těhotenský test a případně vyhledejte ošetřujícího lékaře.

Vysazení antikoncepce

Pokud jste delší dobu užívaly hormonální antikoncepci, pravděpodobně nějakou dobu potrvá, než se váš menstruační cyklus opět vrátí do původního stavu. Nesrovnalosti jsou tedy v tomto případě naprosto normální. Zatímco u některých žen dojde ihned po vysazení antikoncepce ke zvýšené aktivitě vaječníků, u jiných trvá návrat ovulace klidně i 2 nebo 3 měsíce.

Vzhledem k tomu, že se hladina hormonů vyrovnává postupně, není vůbec neobvyklé, že dojde ke zpoždění menstruace po vysazení antikoncepce.

Pokud se tedy menstruace zpočátku nedostaví, není nutné se ihned znepokojovat.

Jestliže se pak situace bude opakovat také další měsíc, pro jistotu si udělejte těhotenský test, a vyloučíte-li graviditu i po třetí vynechané menstruaci, vyhledejte pro jistotu svého gynekologa.

Syndrom polycystických ovarií

Pokud marně přemýšlíte, jaké má zpoždění menstruace příčiny kromě těhotenství, mějte na paměti, že za tyto obtíže mohou být zodpovědné také závažnější zdravotní komplikace. Hormonální nerovnováha v ženském organismu může vyústit například v syndrom polycystických ovarií (PCOS), což je poměrně časté gynekologické onemocnění.

Za rozvoj daného syndromu je zodpovědná nadprodukce mužských pohlavních hormonů, v jejímž důsledku se zastaví ovulace a může dojít také k absenci menstruace. Kromě poruchy cyklu pacientky mohou zaznamenat také zvýraznění androgenních rysů. Typický je například hluboký, hrubší hlas nebo vyšší množství ochlupení na obličeji, na hrudníku, na zádech a na břiše.

Postava žen trpících syndromem polycystických ovarií postrádá charakteristicky ženské křivky a tvary, přičemž pacientky velice často trpí také nevysvětlitelným přibíráním na váze, bolestmi pánve a potížemi se spánkem. Hormonální nerovnováha pak mívá vliv také na jejich psychiku, kvůli čemuž se často přidávají úzkosti a deprese, a nemoc může dále způsobit:

Jelikož na toto onemocnění neexistuje žádná léčba, další postup závisí na tom, zda si žena přeje otěhotnět, či nikoliv.

Pokud pacientka po těhotenství netouží, předepisují lékaři hormonální antikoncepci, která navodí menstruační pseudocyklus a potlačí nepříjemné příznaky.

V opačném případě je často nutné předepsat velmi silnou hormonální léčbu, ale její účinnost bohužel není zaručená.

Porucha štítné žlázy

Pokud má menstruace zpoždění, dalším důvodem, který má na svědomí hormonální nerovnováhu v organismu, je porucha funkce štítné žlázy. Ta se může projevovat dvěma různými způsoby, a to buď její nadměrnou, nebo naopak sníženou funkcí. Tento problém pak následně může vést k opoždění menstruace.

Zajímavé:  Hemolytický streptokok - vše o zdraví

Menopauza

Jako menopauza nebo klimakterium se označuje období, kdy vaječníky přestávají produkovat hormony estrogen a progesteron, dochází k úplné ztrátě menstruačního cyklu a žena již není nadále schopná otěhotnět. Objevuje se zhruba kolem 50. roku věku, ale jedná se o velice individuální záležitost a odchylky tedy nepředstavují nic neobvyklého.

Několik let před samotnou menopauzou se dostavuje perimenopauza, což je jakési období přechodu k menopauze, pro které jsou charakteristické intenzivní změny a nepříjemné obtíže.

Ženské tělo totiž postupně přestává produkovat hormony estrogen a progesteron, což může vést ke zpoždění menstruace nebo k jejímu úplnému vynechání, přičemž menstruace bývá různě dlouhá a intenzivní.

Zpoždění menstruace: kdy k lékaři?

Důvodů, proč se zpozdí menstruace, může být více, a proto není hned nutné pospíchat k lékaři.

Pokud ovšem vyloučíte typické příčiny, jako je těhotenství, užívání některých léků či nedostatek gestagenu vlivem stresu, nemoci a dalších rizikových činitelů, je načase začít tento problém řešit.

A to hlavně v případě, že ke zpoždění nebo vynechání menstruace dojde vícekrát nebo se zároveň dostaví další zdravotní obtíže.

Při opakovaném vynechání menstruace nebo při výrazném zpoždění menstruace je vhodné, aby lékař v rámci vyšetření provedl tzv. hormonální profil. Jedná se o odběr krve, který slouží ke zjištění hladiny hormonů v různých fázích menstruačního cyklu (konkrétně 3., 15. a 22. den). S jeho pomocí pak může odhalit některé z výše zmíněných obtíží, jako jsou:

  • poruchy štítné žlázy,
  • zvýšená hladina prolaktinu,
  • syndrom polycystických ovarií.

Zdroje: gpk.fnplzen.cz, euc.cz

Nepravidelná menstruace po vysazení antikoncepce – proč a jak na ni?

  • Je normální mít opožděnou nebo nepravidelnou menstruaci po ukončení braní hormonální antikoncepce. Menstruační pilulka totiž obsahuje hormony, které každý měsíc zastavují uvolňování vajíčka (ovulace).
  • Může trvat několik týdnů nebo někdy měsíců, než se menstruační období obnoví do obvyklého rytmu. Někteří lékaři tomu říkají postpill amenorea.
  • Většina žen bude mít po ukončení užívání menstruačních pilulek opět svá menstruační období asi za 2 až 4 týdny, ale záleží to na vás, vašem zdravotním stavu a na tom, jaký je váš cyklus.
  • Hmotnost, celkové zdraví, stres, cvičení a zdravotní problémy, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS), mohou také ovlivnit váš menstruační cyklus. Na to nezapomeňte.
  • Je velmi nepravděpodobné, že doba, po kterou jste antikoncepční pilulky užívala, způsobí nějaké problémy s plodností. Některé ženy otěhotní dokonce okamžitě poté, co přestanou antikoncepční pilulky užívat.
  • Můžete otěhotnět, prakticky hned, co přestanete brát antikoncepční pilulky, takže je důležité ihned použít jinou formu antikoncepce, například kondom.

Antikoncepční pilulka je navržena nejen k prevenci těhotenství, ale také k regulaci menstruačního cyklu. Co znamená, když přestanete užívat antikoncepci a zjistíte, že máte menstruaci opožděnou, nebo zjistíte, že menstruaci vůbec nemáte?

Obvykle se není čeho bát.

Je běžné, že lidé mají opožděnou, nepravidelnou nebo nepřítomnou menstruaci ihned po ukončení hormonální antikoncepce. Může trvat až 3-4 měsíce, než se menstruační cyklus a plodnost ženy vrátí k normálu.

Tento jev se nazývá post-pill amenorea (neboli česky post-antikoncepční amenorea). Antikoncepční pilulka totiž potlačuje normální produkci hormonů vašeho těla, které se podílejí na vašem menstruačním cyklu. Říká, že může trvat i několik měsíců, než se vaše tělo vrátí k normální produkci, a proto několik měsíců trvá, než se vaše menstruační období vrátí.

V některých případech však existuje další důvod pro opožděnou nebo úplně vynechanou menstruaci. Může to být něco tak jednoduchého jako faktory životního stylu, jako je stres nebo enormní zátěž při cvičení. Nebo to může být nějaký zdravotní stav, jako je hypotyreóza.

Ve článku také zmíníme i další faktory, které by mohly způsobovat problém s menstruací po ukončení braní antikoncepce, a také poradíme, jak uvést váš cyklus zpět na správnou cestu.

Co, kromě hormonů, může za opožděnou menstruaci po ukončení braní antikoncepce?

Faktorů je několik.

Stres

Stres může hodně ovlivnit jemnou hormonální rovnováhu, která řídí váš menstruační cyklus. Stres indukuje hormon kortizol.

Ten může interferovat s hormonální regulací menstruace přes obvod mezi mozkem, vaječníky a dělohou. Mezi další příznaky stresu, na které je třeba dávat pozor, patří svalové napětí, bolesti hlavy a nespavost. Můžete také zaznamenat příznaky žaludečního nepohodlí, jako je nadýmání, nebo problémy s náladou, jako je smutek a podrážděnost.

I když je nepravděpodobné, že by malé množství stresu způsobilo změny, dlouhodobé nebo významné úrovně stresu mohou menstruaci opravdu zastavit. Pokud stále máte menstruaci, možná zjistíte, že stres má za následek její bolestivější průběh.

Stres může dokonce způsobit zkrácení nebo prodloužení celkového menstruačního cyklu. Hledání způsobů, jak zmírnit stres, je důležité pro vaši celkovou pohodu.

Vyzkoušejte techniky hlubokého dýchání a pravidelně cvičte.

Můžete také promluvit s odborníkem na duševní zdraví, který může navrhnout kognitivně behaviorální terapii nebo dokonce předepsat léky (ale to jen v krajním případě).

Hodně intenzivní cvičení

Intenzivní cvičení má podobný účinek na menstruační období. Může změnit hormony potřebné pro menstruaci. Ale dělá to trochu jiným způsobem.

Příliš mnoho cvičení může vyčerpat energetické zásoby vašeho těla až do bodu, kdy se zpomalí nebo vypnou reprodukční funkce ve prospěch důležitějších procesů.

Jsou ovlivněny hormony odpovědné za ovulaci, což může vést k opožděné menstruaci.

Dospělí by se měli snažit vykonávat středně intenzivní cvičení, jako je rychlá chůze, po dobu 150 minut rozložené na celý týden.

Pokud příliš cvičíte, vaše tělo vám to dá vědět.

Změny hmotnosti

Jak rychlé přibývání na váze, tak úbytek hmotnosti mohou způsobit zmatek v menstruačním cyklu. Náhlá ztráta hmotnosti může zastavit produkci hormonů kontrolujících ovulaci a úplně zastavit menstruaci. Nadváha na druhé straně může mít za následek přebytek estrogenu. Příliš mnoho estrogenu může narušit reprodukční procesy a někdy změnit frekvenci menstruace.

Polypy nebo fibroidy dělohy

Polypy i fibroidy dělohy jsou výrůstky, které se objevují v děloze. Přebytek hormonů může podporovat růst fibroidů a polypů.

Ženy s polypy nebo myomy mohou mít nepravidelnou menstruaci nebo si mohou všimnout špinění mezi menstruacemi. Tyto výrůstky mohou také ztěžovat období kvůli změnám ve způsobu vylučování děložní výstelky.

Většina příznaků spojených s polypy dělohy souvisí s obdobím. U některých žen však může dojít k neplodnosti.

Nerovnováha štítné žlázy

Antikoncepce může potlačit příznaky některých problémů a nemocí. Jakmile však pilulku přestanete užívat, mohou tyto příznaky znovu propuknout. Jedním z těchto problémů je nerovnováha štítné žlázy.

Nízká aktivita štítné žlázy, známá jako hypotyreóza, znamená, že vám chybí hladiny hormonů štítné žlázy.

Nerovnováhu štítné žlázy lze léčit léky, takže pokud si tyto příznaky všimnete, je důležité se poradit se svým lékařem.

PCOS

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je další problémový zdravotní stav, který se může objevit po ukončení braní antikoncepce.

Způsobuje vlastně nerovnováhu mezi vaječníky a mozkem. Nepravidelná menstruační období jsou jedním z častých příznaků spojených s PCOS. Je to proto, že polycystické vaječníky mohou mít potíže s uvolněním vajíčka, což znamená, že k ovulaci nedochází.

Ženy s PCOS také obvykle mají vyšší hladinu mužských hormonů, což může vést k akné nebo nadměrnému ochlupení na obličeji a těle.

Těhotenství

Opožděná menstruace je často spojeno s těhotenstvím. Ženy, které užívají antikoncepční pilulky, však často takto neuvažují. Věří, ž musí na plodnost počkat po vysazení pilulky – to, že to chvíli trvá, je jednou z největších antikoncepčních mylných představ.

Rychlost, s jakou člověk otěhotní, se liší od ženy k ženě. Pokud jste tedy měla nechráněný sex a všimla jste si menstruačních nepravidelností, co nejdříve si proveďte těhotenský test – pro jistotu.

Mezi další časné příznaky těhotenství patří:

  • únava
  • oteklá nebo citlivá prsa
  • časté močení
  • nevolnost
  • chutě na jídlo
  • bolesti hlavy
  • změny nálady

Co jiného byste mohla zažít po vysazení antikoncepčních pilulek?

Ženy si mohou všimnout i různých dalších účinků po vysazení antikoncepčních pilulek. Mohou se obnovit těžká menstruační období a některé ženy mohou mít akné nebo premenstruační syndrom (PMS).

Ženy také mohou zaznamenat vypadávání vlasů, mírné bolesti hlavy a výkyvy nálady.

V některých případech existují určitá pozitiva. Například libido se může o hodně zlepšit.

Co můžete dělat, pokud chcete zabránit těhotenství i po vysazení antikoncepčních pilulek?

Jakmile přestanete antikoncepční pilulky užívat, měli byste použít jinou formu antikoncepce.

Kondom můžete použít pokaždé, když máte sex, nebo se podívejte na alternativní antikoncepční metody.

Při absenci jiného problémového zdravotního stavu se normální plodnost – včetně pravidelné ovulace a menstruačního období – obvykle obnoví do 3 měsíců.

Jedna studie z roku 2018 sledovala ženy, které přestaly užívat hormonální antikoncepci za účelem početí, a zjistila, že 83,1% bylo těhotných už po 1 roce.

To naznačuje, že u většiny žen se plodnost a období vrátí do normálu během jednoho roku a často i dříve.

Co můžete dělat, aby se u vás navrátila menstruace po vysazení pilulek?

Udržujte si zdravou váhu, jezte zdravě, cvičte, nestresujte se. Pokud se i tak menstruace nedostavuje, jděte k lékaři.

Zajímavé:  Kvasinky V Krvi Priznaky?

V jakém okamžiku byste měli navštívit lékaře?

Může trvat několik měsíců, než se menstruační cyklus po vysazení antikoncepčních pilulek vrátí k normálu. Pokud jste však po třech měsících od té doby, kdy jste přestala antikoncepci brát, neměla menstruaci, měla byste si objednat lékařskou prohlídku.

Lékař může otestovat jakékoli základní zdravotní problémy a pomůže vám rozhodnout se o dalších krocích. Některé ženy se také rozhodnou navštívit lékaře, než přestanou antikoncepční pilulky užívat. To je fajn. Tímto způsobem vás lékař může připravit na změny v těle, jakmile přestanete užívat antikoncepci.

Může také doporučit jiné formy antikoncepce, aby zabránily těhotenství nebo zmírnily příznaky, které vaše pilulka „léčila“.

Co si dalšího o menstruaci přečíst?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Po vysazení antikoncepce se cyklus zpravidelní do 3 měsíců, pomůžou bylinky

Hormonální antikoncepce se stala přirozenou součástí života mnoha žen. Po jejím vysazení však velká většina z nich zažívá problémy se správným nastartováním menstruačního cyklu. Štěstí přeje připraveným, tak se na své těhotenství nachystejte ještě před vysazením prášků.

Gestagenní nebo dvoufázová?

V první řadě je nutné si ujasnit, že prostředky hormonální antikoncepce se liší principem fungování i obsaženými chemickými látkami.

 Pokud žena užívá například čistě gestagenní antikoncepci ve formě injekce do svalu, která se aplikuje jednou za tři měsíce, vrací se jí plodnost velice pomalu, někdy i více než rok a půl.

Naprostá většina žen ale dnes užívá kombinovanou hormonální antikoncepci, která obsahuje estrogenní a gestagenní složku. U těch bývá návrat plodnosti podstatně rychlejší, ale reakce organismu na vysazení hormonů je vždy velice individuální.

„V praxi se setkávám s tím, že asi 20 % žen po vysazení antikoncepce otěhotní mnohem snadněji a rychleji, než kdyby ji nikdy neužívaly.

U ostatních to obvykle trvá jeden či dva cykly, než začnou vaječníky pravidelně a dobře pracovat tak, aby vyprodukovaly zralá a oplodnění schopná vajíčka.

Mohou však nastat potíže s pravidelností cyklu a dozráváním vajíček, které jsou dlouhodobějšího charakteru,“ popisuje gynekolog Pavel Turčan.

Menstruace i bez dozrání vajíčka

Více než na užívání antikoncepce závisí schopnost početí na přirozeném nastavení ženského těla.

Nejčastěji totiž potížemi trpí ženy, které měly stejné obtíže již před nasazením antikoncepce, nebo ty, které hormony začaly užívat již v pubertě či adolescenci a neměly tak vlastně šanci zjistit, jestli jejich vaječníky budou někdy správně fungovat.

„Ženy se často mylně domnívají, že pokud se dostavuje krvácení, je vše v pořádku. Menstruace se však může dostavit i bez dozrání vajíčka,“ připomíná lékař Pavel Turčan.

Pokud si chce žena ověřit, zda její vaječníky skutečně pracují v pořádku, měla by podle něj na minimálně 2 až 3 měsíce antikoncepci vysadit a provádět měření bazální teploty, používat ovulační testy či absolvovat ultrazvukové vyšetření na gynekologii (více o testech plodnosti zde).

„Tak si žena potvrdí, zda u ní vůbec dochází k dozrávání vajíček. Pokud je v tomto ohledu vše v pořádku, pak by měla alespoň doplňovat kyselinu listovou.

Bylo by vhodné ji užívat již minimálně 3 až 6 měsíců před vysazením antikoncepce.

Po vysazení hormonů pak mohou na zpravidelnění cyklu pomoci přípravky s mateří kašičkou, například Sarapis mensis či přípravky s inositolem,“ doporučuje ženám toužícím po mateřství gynekolog.

A co si lékař myslí o obavách některých žen, že předchozí užívání antikoncepce může ohrozit zdraví dítěte? Podle něj není důvod k obavám ani ve chvíli, kdy žena otěhotní hormonům navzdory.

„Ze zdravotního hlediska zde prakticky žádné riziko není. Naopak například u endometriózy či u žen s vysokou hladinou mužských pohlavních hormonů se antikoncepce předepisuje léčebně a lékař doporučí zkoušet početí ihned po vysazení.

Je zde i vyšší pravděpodobnost, že se to povede,“ popisuje lékař.

Existuje tzv. obecné populační riziko vzniklých vrozených vad, které je asi 3,5 až 4 procenta. „Znamená to, že i když počnou dva naprosto zdraví lidé, neužívající žádné léky, mají asi 3,5 až 4% pravděpodobnost, že se jim narodí postižené dítě.

Antikoncepce dle některých studií toto riziko nezvyšuje, dle jiných nepatrně, ale maximálně do půl procenta. Pokud žena otěhotní i přes užívání antikoncepce, což se občas stává, tak se v případě zájmu o zachování těhotenství pouze doporučuje přestat antikoncepci užívat.

Ještě jsem se nikdy nesetkal s případem, že by některá z těchto nastávajících matek měla nějaké komplikace,“ uklidňuje budoucí rodiče zkušený gynekolog. 

Ve své praxi se nezřídka setkává s případy žen, které vysadily hormonální antikoncepci a nemohou otěhotnět, i bylinkářka Jarmila Podhorná: „Nejčastějším problémem u nich bývá nepravidelnost menstruačního cyklu po vysazení hormonů. K tomu jsou vhodné například tinktury z pupenů břízy, pýru, dubu či jasanu,můžete užívat také česnek či penízovku.

Existují také bylinky, které umí stimulovat tvorbu ženských hormonů. Mezi ty patří například ptačí jeřáb, lékořice, andělika, maliník nebo měsíček. Výtažky z těchto bylin je na našem trhu možné sehnat i ve speciálních medech. Opravdu komplexní očistu pak zajistí sedací koupel z měsíčku, řebříčku, kontryhele a přesličky,“ doporučuje bylinkářka ženám toužícím po těhotenství.

Antikoncepce aneb jak jsem ztratila menstruaci

V 17 letech, jsem si vyzvedla první platíčko malých antikoncepčních pilulek a brala je s dobrým pocitem, že mě chrání jak před početím, tak před rakovinou, jak se tenkrát podle nějakého výzkumu říkalo.

 Dneska nechápu, že mi jen tato informace stačila. Ale na druhou stranu, byla tady tenkrát ještě totalita a neexistoval internet. Nezbylo nám než spoléhat na to, co řekne lékař.

 Tenkrát jsem jim ještě plně věřila.

Antikoncepci jsem pravidelně zobala asi 6 let s tím, že každý rok jsem musela antikoncepci na 2 měsíce vysadit, aby si tělo trochu odpočinulo. V mezičase se udělaly jaterní testy, protože už tenkrát se vědělo, že pilulky dost zatěžují játra. Je pravda, že tenkrát byla antikoncepce o hodně silnější než jakou máme dnes a existoval jen jeden druh.

Po revoluci se s různými druhy antikoncepce roztrhl pytel a najednou se z ní stala tak běžná věc, že spíše ten, kdo jí nebral, byl divný. Vždyť kromě ochrany před početím dělala antikoncepce lepší pleť a bezbolestnou menstruaci, která se dala podle potřeby posouvat nebo úplně vynechat, prostě jak člověk potřeboval.

Jenže po revoluci k nám také přišly zajímavé knížky o dietách, o zdraví, o souvislostech mezi tělem a stravou a mě naprosto mě pohltily. Vyrojili se různí léčitelé a já jednoho, který mimochodem ordinuje dodnes, tenkrát také navštívila. Díval se mi dlouze do očí, odkud zjistil stav mých orgánů a zeptal se i na antikoncepci.

Hrozně jsem se divila, jak razantně mi ji doporučil vysadit. Konzultovala jsem to tenkrát s přítelem, který nebyl proti, a tak jsem ji po letech přestala brát. Jenže tentokrát po vysazení antikoncepce prostě menstruace vůbec nepřišla. Šla jsem na radu ke své doktorce a ta mi rovnou na místě píchla nějaké hormony, po kterých se menstruace zase dostavila.

Jenže další měsíc opět nic. Tak následovala další injekce, kde jsem dostala doporučení na vyšetření do nemocnice. Tam mě důkladně prohlédli, kromě malé dělohy nic zásadního nenašli a domů jsem odcházela s receptem na dvoje hormonální léky. Nikdo se mě na nic neptal, mi nic nevysvětloval, nezkoumal souvislosti a neupozornil na vedlejší účinky léku.

Prostě jsem ztratila menstruaci a oni mi jako řešení  dali umělé hormony, které mi jí každý měsíc vyvolají.

Léky jsem si ještě v lékárně vyzvedla, ale také jsem si důkladně poprvé  životě přečetla příbalový leták. A nestačila jsem se divit, co už tam tenkrát bylo napsáno.

I když jsem byla mladá (23 let) a totálně tenkrát nesebevědomá, jisto jistě jsem věděla, že tohle si do svého těla nedám.

V mém rozhodnutí mě podpořila i návštěva u léčitele, který byl hlavně přes bylinky a veškeré léky nesnášel.

Na příští kontrole jsem dokázala říct primářce, že moc děkuji, ale že ty léky rozhodně brát nebudu a postavila jsem jí ty čtyři krabičky na stůl. Nikdy nezapomenu na to, jak na mě tenkrát křičela, že jsem nezodpovědná, že bez léků se mi menstruace nikdy nevrátí a nikdy nebudu moct mít děti.

Kupodivu už tenkrát jsem jí to prostě nevěřila a za svým rozhodnutím jsem si stála. Navíc jsem ve svých 23 letech byla ještě hodně nezralá. Což dnes, díky D. Lužné už chápu, protože vím, že antikoncepce zastaví duševní vývoj. Já byla zaseknutá někdy na svých 17 letech, kdy jsem ji začala brát.

A tak jsem nemenstruovala rok, ani další rok a byla jsem kupodivu úplně v pohodě. Vůbec jsem to nijak zásadně neřešila, dítě jsem ještě nechtěla, a tak mi bylo jedno, kdy se mi menstruace vrátí.

Instinktivně jsem ale věřila, že to jednou zase bude v pořádku. Studovala jsem knížky o zdraví, zkoušela na sobě různé diety a očistné kúry a snažila se tenkrát jíst co nejzdravěji.

Po více než dvou letech, zrovna po nějaké česnekové kúře jsem menstruaci zase dostala. A od té doby mi šlapala jako hodinky.

Pátrala jsem proč jsem menstruaci několik let vůbec neměla. Tělo si díky umělým hormonům omezilo vlastní výrobu a když pak nebyly uměle dodávány, menstruace se nemohla spustit.

Kdybych si menstruaci „léčila“ podáváním dalších hormonů, byla bych stále v začarovaném kruhu. Tělo by nikdy nemělo šanci se dát úplně do pořádku.

Musela jsem tedy nechat své tělo od všech hormonů vyčistit, nastolit zase vnitřní rovnováhu, a pak se opět vše vrátilo do normálu.

Když jsem pak potkala svého muže a my se rozhodli založit rodinu, otěhotněla jsem ve svých 36 letech ihned. Ale to už je zase jiný příběh.

Co se stane s tělem, když žena přestane brát hormonální antikoncepci

21. 03. 2021 | Doba čtení 5 minut

Pokud se rozhodnete vysadit hormonální antikoncepci, počítejte s určitými změnami, které vás v prvních dnech mohou rozhodit. Tělo se totiž snaží dostat do svého normálního módu. Na co se připravit?

1. Partnerské problémy

Asi nejvíce diskutované téma napříč internetem je změna pohledu na partnera. Ženy se svěřují, že jim muž přestal vonět nebo se jim už nelíbí. Bohužel, hormonální antikoncepce (zkráceně HAK) má takovou moc, že opravdu dokáže ovlivnit výběr partnera.

Po jejím vysazení se může stát, že žena začne preferovat jiné muže, než svého dosavadního partnera. Obecně je dokázáno, že ženy, které HAK neužívají, preferují spíše maskulinní typy po celou dobu cyklu. Oproti tomu ženy užívající hormonální antikoncepci preferují spíše typy femininní.

„To, že umělé hormony ženám zkreslují jejich preference a žena si podvědomě vybírá pro sebe nevhodného partnera, je pravdivé, ale nemusí to vždy nutně znamenat rozchod či rozvod páru. Atraktivita je pouze jedním z mechanismů výběru partnera.

Pokud jsou dva spolu spokojeni, nemusí HAK do vztahu nijak zasahovat,“ píše ve své práci Vliv hormonální antikoncepce na partnerský vztah Barbora Maňásková. (Zdroj: dspace5.zcu.cz)

2. Nepravidelný cyklus

Je dobré zmínit, že každá žena je jiná a také její fyziologické reakce na vysazení HAK se mohou lišit. Lékaři ale upozorňují, že pokud žena užívala antikoncepci dlouhé roky, může počítat s tím, že jejímu menstruačnímu cyklu může trvat několik měsíců, než se ustálí.

Hormonální antikoncepce je velmi vítaným společníkem při kontrolovaném početí. Po jejím vysazení se ale naše tělo musí znovu adaptovat. Zdroj: profimedia.cz

Pokud tedy plánujete miminko, nebuďte z toho ve stresu. Alarmující je, pokud se cyklus nevrátí do normálu do pěti měsíců. Poté raději navštivte svého gynekologa.

3. PMS a problémová menstruace

Často ženy začnou brát HAK, aby zmírnily bolestivou menstruaci nebo nesnesitelné migrény doprovázející premenstruační syndrom (PMS). Je možné, že se vám problémy vrátí, někdy i v silnější podobě.

Existují však bylinky, které nepříjemné pocity probíhající týden před začátkem menstruace potlačí. Patří mezi ně kontryhel, který v podobě každodenního popíjení čaje srovnává cyklus a zmírňuje PMS i bolestivou menstruaci.

Podobně uklidňující účinek má třezalka tečkovaná, mateří kašička, výtažek z jetele, řebříček nebo ploštičník. (Zdroj: www.bezhladoveni.cz)

Počítejte s tím, že také budete trpět častějšími změnami nálad nebo se vám zvýší citlivost prsou. Svědčí to o tom, že si tělo tvoří vlastní estrogen.

4. Kolísání váhy

Než se hormony dostanou do normální hladiny, je možné, že vám bude kolísat váha. Může za to především zadržování vody v důsledku nadýmání a PMS. V průběhu času by se však vše mělo dostat do normálu. Stravujte se zdravě s dostatkem zeleniny a ovoce a nezapomínejte také na pravidelné cvičení.

5. Výrazná ovulace

Antikoncepce prakticky pozastavuje ovulaci. Po jejím vysazení může být první uvolňování vajíčka mírně nepříjemné. Můžete cítit tlak na jedné straně pánve. Není to však nic zdraví škodlivého. Stačí si na chvíli lehnout, nahřát si polštářek a relaxovat, než křeče zmizí.

6. Změna libida

Po vysazení hormonální antikoncepce na vás budou plně útočit hormony v rámci ženského cyklu. Počítejte s tím, že se z vás mohou stát dračice vyžadující mnohem častější intimní chvilky. Pokud chcete stále zabránit početí, nastudujte si jiné typy nehormonální antikoncepce. 

7. Návrat akné a ochlupení

To, co děsilo ženy v pubertě, se může vrátit jako bumerang. Ano, řeč je o akné. Zaměřte se tedy na pravidelnou péči o pleť. Zvážit také můžete návštěvu kosmetičky či dermatologa.

Ti by vám měli navrhnout nehormonální řešení problému s akné. Se zvýšenou tvorbou androgenních hormonů také souvisí růst ochlupení. Holicí strojek tak pravděpodobně budete muset vytáhnout častěji.

(Zdroj: www.webmd.com)

BONUS – rady bylinkářky – co pomáhá?

Bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná upozorňuje, že antikoncepce může způsobit zaplísnění organismu, s čímž jde ruku v ruce nepravidelná menstruace.

Doporučuje proto tinktury z pupenů břízy, pýru, dubu či jasanu. Pomůže také užívání česneku nebo penízovky.

Pokud potřebujete stimulovat ženský hormon, kupte si ptačí jeřáb, lékořici, anděliku, maliník nebo měsíček. (Zdroj: www.byliny-nadeje.cz)

Při brzkém nasazení hormonální antikoncepce hrozí dívkám poruchy cyklu v dospělosti

Podání hormonální antikoncepce by mělo předcházet důkladné vyšetření.
Foto: Profimedia.cz

Většina českých dívek začíná se sexuálním životem kolem 16. roku věku. Strach některých rodičů, aby dívka neotěhotněla v tak nízkém věku, vede k tomu, že některé dívky začínají s užíváním hormonální antikoncepce už velmi krátce po začátku menstruace, kdy se stále ještě nestihl stabilizovat jejich hormonální systém.

„Antikoncepce má svoje benefity i rizika, o kterých by měla být každá dívka poučena. U mladých děvčat je velmi důležité, aby před jejím užíváním měla již dostatečně vyvinutý a stabilizovaný hormonální systém. V případě brzkého nasazení, záhy po nástupu puberty, jsou v dospělosti častější poruchy cyklu,“ vysvětluje Hana Višňová, vedoucí lékařka pražské kliniky asistované reprodukce IVF Cube.

Další riziko, které přináší velmi brzké a následně dlouhodobé užívání antikoncepce, je falešný pocit pravidelnosti „menstruace“, která ale při hormonální regulaci cyklu není skutečná.

„Studie neprokázaly negativní vliv absence menstruace z důvodu užívání antikoncepce a v některých případech např. při endometrióze je tento jev dokonce žádoucí. Faktem ale je, že ženy užívající antikoncepci často už od 15 let nemají možnost zjistit, jestli je jejich cyklus pravidelný a zda jim nehrozí problémy s neplodností,“ upozorňuje Hana Višňová.

Příznaky, které vás mohou včas upozornit na poruchy plodnostiZdraví

Pokud začne dívka uvažovat o užívání hormonální antikoncepce, měla by se nechat důkladně vyšetřit u svého gynekologa. Ten by měl v první řadě zjistit rodinnou anamnézu dívky a případně ji nechat vyšetřit na trombofilní mutaci (mutace FV Leiden, mutace FII protrombin), jež způsobuje dědičnou zvýšenou srážlivost krve, v jejímž důsledku může dojít k velmi nebezpečné trombóze a embolii.

Co všechno by měl vědět gynekolog před předepsáním antikoncepce
Všechny choroby pacientky i jejích nejbližších příbuzných.
Kolik denně vykouří cigaret.
Jakou má váhu a výšku.
Jaký má životní styl.
Co od antikoncepce očekává.
Jaké má koncepční plány a jak dlouho chce vybranou metodu užívat.

Před samotným užíváním hormonální antikoncepce může lékař udělat i další krevní testy. Samozřejmostí by pak mělo být gynekologické vyšetření a změření krevního tlaku.

Nicméně před samotným užíváním hormonální antikoncepce by dívky měly vědět, že alfou a omegou sexuálního styku s novým partnerem by mělo být vždy používání kondomu. Jedná se o jedinou skutečnou ochranu před pohlavně přenosnými chorobami a ani na to se nesmí zapomínat.

Co negativně ovlivňuje plodnost ženStyl

Úskalí dlouhodobého užívání antikoncepce spočívá v tom, že může maskovat problémy s menstruačním cyklem, které se projeví až po jejím vysazení. Často pak vzniká mylný dojem, že následná menstruace je nepravidelná kvůli antikoncepci, a stejně tak, že se nedostavuje ovulace kvůli antikoncepci.

„Menstruační krvácení se totiž může objevovat i bez ovulace. Často se ve své praxi setkávám s tím, že se ženy mylně domnívají, že pokud menstruují, mají i ovulaci. To ale nemusí být pravda.

Pokud si ženy nehlídají přítomnost ovulace měřením bazálních teplot, ovulačními testy nebo vyšetřením u gynekologa, nemají šanci rozlišit, zda jim vajíčka skutečně dozrávají či ne.

Nepoznají tedy ani to, jestli mohou v danou dobu otěhotnět,“ vysvětluje renomovaný sexuolog a gynekolog Pavel Turčan.

Jak změny v našich životech ovlivňují menstruační cyklusZdraví

Zodpovědný přístup k plánování rodičovství si dnes navíc mnozí pletou s jeho oddalováním, a tak užívání hormonální antikoncepce často překryje i tikot „biologických hodin“. Se stoupajícím věkem potom úměrně klesají nejen šance na fyziologické těhotenství, ale i samotná schopnost počít dítě přirozenou cestou.

Podle statistik už průměrný věk českých prvorodiček překročil hranici 30 let. „Stejně tak roste i průměrný věk našich pacientek podstupujících léčbu s vlastními vajíčky. Ten byl vloni 41,5 roku, což naznačuje, že situaci páry začínají řešit pozdě,“ konstatuje Višňová.

„Antikoncepce může být komfortním a spolehlivým nástrojem plánování rodičovství, ale v žádném případě není prostředkem k zachování plodnosti, která po 35. roce života prudce klesá. A tak i navzdory tomu, že během užívání antikoncepce nedochází k dozrávání ani k uvolňování vajíček, ta každým rokem stárnou a jejich kvalita klesá, čímž klesá i šance na přirozené otěhotnění,“ dodává.

Ideální věk ženy pro početí se podle odborníků pohybuje okolo 20. až 25. roku života. Přeceňovat nelze ani mužskou plodnost. „Obecně se říká, že problém bývá ve 40 procentech případů na straně ženy, ve stejném počtu na straně muže a ve 20 procentech případů je problém u obou partnerů,“ uzavírá lékařka.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector