Nerostou mi vousy – Vše o zdraví

Pár rad, jak podpořit růst vousů už jsme publikovali v předchozím článku. Ten se však nezaměřoval přímo na samotný růst. Tento článek je určen pro všechny, kteří se každý den modlí pro jeden vous navíc.

Shrneme ti všechny možné tipy a rady, jak podpořit a nastartovat růst nových vousů a věř, že po půl roce trpělivosti tě nikdo ani nepozná. Důležité je také zmínit, že růst vousů je ovlivněn převážně genetikou.

Nikdy však není všem dnům konec, chce to jen čas a trpělivost.

Tip číslo 1. Zdravý životní styl, pravidelný pohyb, správná péče a živiny

Stejně jako celé naše tělo, ani vousy se nedají pohánět jen pomocí přípravků. A u nich to platí dvojnásob. Jak se o sebe staráš, co jíš, jak často se pohybuješ, to vše má vliv na růst tvých vousů. Velkou roli hraje zejména strava. V jídelníčku měj dostatek bílkovin, zeleniny a ovoce. Dále látky jako vítamín B, biotin (doporučujeme 2.5 g denně), magnesium nebo zinek.

Ty jsou důležité jak pro tvoje nehty a vlasy, tak i pro tvoji pokožku a vousy. Dobré je i pravidelně cvičit – tím zvýšíš svou hladinu testosteronu, který zásadně zvyšuje i růst vousů.Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 2. Výživa + čištění + hydratace = spokojená pleť = spokojený vous

Zdravá pleť je základem pro zdravé vousy. Musí se pravidelně čistit, aby se nečistoty, mastnota a odumřelé kožní buňky odstranily. Cílem je usnadnit vousům co nejhladší průchod jinak neprostupnou pokožkou. Postačí, pokud si 2x denně umyješ obličej teplou vodou, případně použiješ nějaký z profesionálních přípravků.

Pleť je také třeba pravidelně hydratovat. Pokud můžeš, vyhni se produktům, které obsahují DHT blokátory, které by mohly překazit tvůj progres. DHT neboli (Dihydrotestosterone) je androgenní hormon, který je odpovědný za růst vlasů i vousů.

DHT blokátory jsou obsaženy v mnoha přípravcích, které zastavují vypadávání vlasů, bohužel však zastaví i růst tvých vousů.Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 3. Přípravky na růst vousů

Vyzkoušej například oleje na vousy. Stimulují růst, vousy krásně změkčí a dodají jim krásnou vůni. Mimo růst vousů tak navíc potěšíš i svou partnerku. Pokožka pod vousy navíc nebude svědit a bude hydratovaná. Pro začátek si můžeš zkusit namíchat svůj domácí elixír na vousy z následujících přírodních olejů:

 • Eucalyptus Oil je olej z blahovičníku, též nazývaného eucalyptus, kterému se připisují až zázračné účinky v oblasti růstu vousů. Samotný olej se ředí v poměru 4:1 a nanáší se na místa, kde chceme růst vousů podpořit.
 • Peppermint Oil neboli mátový olej je také známý svými účinky na růst nových vousů, ovšem je třeba s ním zacházet opatrně. Pro vytvoření vlastního oleje na vousy se míchá nejčastěji do lahvičky s jojobovým olejem s tím, že postačí opravdu jen pár kapek.
 • Castor Oil je všestranným pomocníkem, který ti zaručí krásnou pokožku. Je velmi známý pro své blahodárné účinky na řasy, čehož využívají převážně ženy. Zlepšuje krevní oběh v místech aplikace a stimuluje nové vlasové folikuly. 
 • Jojoba Oil bohatý na vitamín E, se používá převážně na péči o vlasy, kterým dodává potřebné živiny. Pokožku dokáže hloubkově hydratovat a je také dobrým pomocníkem při hojení jizev. U tohoto oleje není prokázán významný vliv na růst vousů.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 4. Vyzkoušejte Beard Doping od Angry beards nebo Beard Booster

Velmi populární česká značka Angry Beards bojuje proti řídkým vousům již od samého začátku a poskytuje pomoc všem holobrádkům. Speciálně pak jejich produkt Beard Doping, který je na tuto problematiku speciálně vyvinut. Beard Doping zejména výrazně prokrvuje pokožku.

Krev je totiž nositelem živin a dovede vitamíny i do míst, kam se jim obyčejně nechce. Probouzí tak spící folikuly a podporuje růst vousů. Na stejném principu funguje i Stevův Beard Booster.Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 5. Minoxidil, aneb když už ti nic nepomůže (Pozor – v ČR je jeho prodej nelegální!)

Kirkland Minoxidil je 5% roztok minoxidilu a terapeutický prostředek, který zastavuje řídnutí vlasového porostu a tvorbu lysin.

Aktivní složkou a účinnou látkou je již zmiňovaný minoxidil, který je široce užíván v dermatologii a jeho účinnost je potvrzena nejen vědecky, ale i mnohaletými zkušenostmi.

Pravidelným užíváním přípravku postupně dochází k rozšíření uzavřených a zúžených cév pokožky hlavy, čímž se obnoví cirkulace krve a přísun živin. Dochází k zvětšení a zesílení vlasových folikulů.

 • Jakto, že Minoxidil funguje i na vousy? Minoxidil je schopen nastartovat růst vlasů na všech místech, kde se vyskytují vlasové folikuly. Nejčastějším důvodem, proč mužům nerostou vousy, jsou neaktivní vlasové folikuly, které právě minoxidil účinně prubudí k růstu.
 • Jak se minoxidil aplikuje a užívá? Pro maximální účinek se minoxidil užívá 2x denně, ráno a večer. Kapátkem, které je součástí každé objednávky, se odměří 1 ml a látka se aplikuje na místa, kde chceme nastartovat růst nových vousů. Dále se minoxidil jemně vmasíruje do pokožky, nechá se zaschnout a minimálně hodinu se nechá na pokožce působit. Pro ještě lepší účinky se minoxidil aplikuje přímo po sprše, kdy jsou roztažené kožní póry a pokožka je schopna látku lépe vstřebat.
 • Minoxidil také můžete doplnit o L-Karnitin tartrát. Ve dvou studiích od profesorky Dr. Susanne Foitzik a kolektivu v roce 2007 se potvrdilo, že má L-Karnitin tartrát pozitivní účinky na růst nových vlasů. Uživatelé minoxidilu tak mixují své lahvičky (60 ml) minoxidilu s 1,2 gramem LCLT a slibují si až 2x větší účinek na růst nových vousů. Důležité je vybrat si L-Karnitin tartrát a nezaměnit ho za Acetyl L-Karnitin. Dále se nelekejte rybího zápachu, který je u L-Karnitin tartrátu normální.
 • Vše o minoxidilu najdete zde.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 6. Dermaroller

Jestliže už máte všechny přípravky na vousy a výsledky stále nepřichází, vyzkoušejte Dermaroller. Účinky všech vašich přípravků totiž zdvojnásobí! Pomůže s absorbcí živin a kůže je tak využije několikrát produktivněji.

Dermaroller je váleček s mikrojehlami které pronikají do vrchní části pokožky. Tím dochází ke stimulaci růstu kolagenu, který je mimořádně důležitý pro pevnost, tloušťku a pružnost pokožky.

Dalším benefitem je vyšší absorpce všech látek, čímž pokožka maximálně využije všechny aplikované látky a krémy. Také prokrvuje pokožku a dodává jí živiny. 

Pro lepší růst vousů se nejčastěji používá délka jehel 0,5mm 1x až 2x týdně (5x přejet pokožku všemi 4 směry).Před a po každém použití se musí dermaroller řádně dezinfikovat(alkoholem či dezinfekcí). Po použití dermarolleru aplikujte přípravky s odstupem až 24 hodin.

 Tento přímo až magický kosmetický váleček můžete zakoupit zde. 

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 7. Stimulace tváří pomocí kartáčování a masáže

Opět se dostáváme k prokrvení pokožky. Pomocí masáže obličeje nebo pročesání vousů kartáčem prokrvíte kořínky a motivujete je k růstu. Stačí každý den 10 minut masírovat, nebo kartáčovat, pomůže to také k uvolnění obličejových svalů a zdravému vzhledu pokožky. Pomocí kartáče také rozvedete použité prostředky lépe do vousů, zvýšíte krevní oběh a vousy budou navíc vypadat upraveně.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 8: Vousy udržujte zastřihnuté

V tomto směru je třeba říci, že člověk musí volit zlatou střední cestu. Nevěřte na mýty, které říkají, že se musíte holit každý den! Stejně tak však nepomůže, když necháte vousy růst celý život.

Ano, delší sice budou, ale kořínky potřebné k jejich zhoustnutí vám nepřibydou. Udržujte tedy zlatý střed a jednou za dva týdny si vousy jednoduše zastřihněte či oholte vypěstované strniště.

Profesionální úpravy se vám pak dostane zejména v Barber shopu.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 9. Stres stranou

Uvolněte se, mějte dostatek spánku a dopřejte si den odpočinku.Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Tip číslo 10. Buďte trpěliví

Vypěstovat si pořádné vousy dá zabrat jak časově, tak psychicky. Pokud ale dohromady skloubíte výše zmíněné rady a trpělivost, věřte, že i ten největší holobrádek dokáže na bradě něco vypěstovat.

Váš tým Lev Salónů.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Jak zrychlit růst vousů

Zázraky na počkání neumíme a genetiku se nám taky ještě nepodařilo obejít. Ale i tak existují způsoby, jak podpořit růst vousů a postupem měsíců a let si vypěstovat luxusní beard. I když věříme, že spousta z vás bude ráda i za pořádné strniště. Tímhle článkem prozradíme všechny tajné rady a receptury, které vám k němu mohou pomoci.

Kdo si počká?

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

V první řadě je potřeba oslovit vás, puberťáky, kteří se už vidí s plnovousem, aby vám nalili pivo i jinde než v tý jedný místní hospodě. Dokud v těle neproběhnou změny a vousy nezačnou růst, tak vám nic nepomůže. Užívejte si mládí, makejte na jinejch věcech – hlavě, muskulatuře, bankovním kontě – za to všechno bude vaše budoucí já vděčný. Vousy přijdou s věkem.

Pro všechny ostatní: Musíte si uvědomit, že vousy chtějí svůj čas. Kdo hledá zázračnou vodičku, kterou napatláte na bradu, a po týdnu se stanete největším lvem ve výběhu, ať se připraví na zklamání. Ani Řím nebyl postaven za den. Ale nevěšte hlavu, máme i dobré zprávy. Několik způsobů, jak podpořit růst vousů, přece jen existuje.

Dopingování povoleno

Pokud už jste dosáhli určité tělesné vyspělosti a máte odhodlání (a trpělivost) si nechat narůst mužnou hřívu, vyzkoušejte Beard Doping. Založili jsme ho na pekelném prokrvení kůže. Krev je nositelem živin, vitamínů a minerálů, které z ničeho nic začnete hrnout do spících folikul.

Jestli chcete podpořit růst ještě víc, rozpíchejte si hubu Rollerem. 540 jehliček masivně prokrví kůži, aktivuje její přirozené hojení a nažene do ní krev, kolagen, elastin, keratin a další dobroty. Jinými slovy – budete mít zdravější a mladistvější kůži a vousí folikuly budou makat naplno.

Zajímavé:  Kdy Lékař Pozná Pohlaví Dítěte?

Vyživit kůži můžete hlavně zevnitř. V dnešní době je spousta lidí přejezených, ale podvyživených. Beardroids vám sice nenahradí pestrou stravu, ale dodá vám klíčové složky pro růst vousů a vlasů. Pomůže i pokožce, nehtům a podpoří mentální činnost a metabolismus živin. Můžete je teda baštit nejen kvůli podpoře růstu.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Bitva na všech frontách

Jak už říkali naši dědové: na zdravém těle, zdravý vous. Ne každý si uvědomuje, že pro růst je důležitý celý organismus jako takový, nejen xicht. Tak vám to tu pro jistotu připomínáme.

Co do sebe cpete a jak žijete významně ovlivňuje i růst vousů. Zdravá strava je prvním krokem za pořádným a zdravým vousem, dostatek vitamínu B a biotinu nesmí chybět. Stejně důležité jsou i proteiny, ořechy, ovoce a zelenina.

Zkrátka jezte to, co vám mámy říkaly, že máte jíst. Už odmala myslely na vaše vousy.

Cvičení se váže k tomu jak žijete. Pohyb v posilovně a hlavně venku je skvělý pro tělo i mysl. Sluneční svit donutí tělo tvořit vitamín D, který je skvělý pro mnoho věcí – jen tak mimochodem třeba pro růst vousů a vlasů. Zkuste taky eliminovat stres.

Říká se to snadno, dělá hůře, ale je to další významný faktor ovlivňující všechny funkce těla, tudíž i růst vousů. Najděte si outdoorový koníček, hledejte šutry, cestujte nebo třeba začněte obíhat krámky s keramikou a sbírat figurky slonů.

To všechno je recept na urychlení růst vousů.

Kdo myje, ten jede

Nyní k tomu xichtu, lépe řečeno pokožce. Je nezbytné ji udržovat čistou, vyživenou a hydratovanou, čímž vytvoříte ideální prostředí pro růst vousů. Základ je pravidelné (ranní) propláchnutí obličeje a vousů teplou nebo alespoň vlažnou vodou. Jednou za 2–3 dny vemte beard šamponem na vousy, který smyje všechny nečistoty.

K čistější pokožce vám pomůže i peeling, který vousy neponičí a pořádně očistí. Zbavíte se starých buněk, dáte prostor novým, zvýšíte absorpci kůže a Doping bude makat ještě líp.

Jako bonus pro navíc můžete kůži pravidelně masírovat. Jemnou masáž obličeje doporučujeme jako výbornou aktivitu s partnerkou. Masírování stimuluje kořínky a dostává z kůže mrtvé buňky, aby se ke slovu mohly dostat nové a zdravé. Skvělý je na to i kartáč, který stimuluje a prokrvuje kořínky a probouzí je k životu.

Nezastřihovat, neholit na kůži

Bez čeho by to ale nešlo je samozřejmě odhodlání a trpělivost. Přijdou chvíle, kdy vousy nebudou růst rovnoměrně nebo na některých místech vůbec. Doporučujeme vydržet toto trapné období a nezastřihovat, případně opravdu decentně. Zastřihováním se nikdy nedostanete do toužené fáze a holením na kůži byste si posekali vousí mláďátka, co se sotva dostaly ven. 

Pro srovnání, dodatečnou péči o vousy a upravený vzhled doporučujeme balzám Steve CEO nebo vosk, právě místo zastřihování.

Na konec ještě jedna dobrá zpráva, na rozdíl od vlasů, vousy s věkem rostou rychleji a dokonce na místech, kde dříve nerostly, takže opravdu buďte trpěliví. Pedoknírkem to začíná, plnovousem končí.

Ať rostou!

Co dělat, když nerostou? Jak být za sexy vousáče

Ve světě frčí různé styly zastřižení plnovousu. Jeden se honosí „Berlin-hipster“ stylem, druhý se pyšní typickým Banholzem, jen vy máte bradu hladkou jako miminko prdýlku. Stojíte u zrcadla, natahujete tváře do všech světových stran a hledáte zárodky vousů a ani se stowattovou žárovkou tam žádné nejsou. Ale jsou, většinou tam jsou a my se pojďme podívat, jak je probudit k životu.

Vlasový folikul se tvoří v těle miminka ještě dříve, než přijde na svět. Ano, už v pátém měsíci vaší prenatální existence jste měli všechny folikuly připravené k akci a od té doby už vám žádné nepřibydou.

Až sem sahá genetika a dál už je to opravdu na nás, jak si s ní poradíme.

Samozřejmě, pokud máte v genech napsáno, že váš otec i děd měli břitvu, holící mýdlo a štěku ve skříňce jen pro parádu, budete muset přijmout hrdě svůj úděl holobrádka a snažit se toho využít jinak, třeba tak, že nikdo nebude tak dokonale oholen, jako vy.

Ještě, než se ale začnete smiřovat s holobradým prokletím, čtěte dál, určitě spolu na něco přijdeme…

Nebudeme hovořit o vlasových folikulech. Ty si necháme na jindy. Nás nyní zajímají folikuly dalšího ochlupení nebo „ovousení“. Ty jsou totiž na rozdíl do vlasů řízeny hormonem, lépe řečeno hormony.

Aby došlo k aktivaci zárodků vousů, pubického ochlupení a růstu chlupů na nohou či hrudi, je nutné jejich oživení a o to se stará testosteron a dihydrotesosteron. Ten první má na starosti kolik vousů nám naroste a jak budou husté a ten druhý o to, jak budou dlouhé.

Velmi zjednodušeně řečeno, ale pro naše povídání to bohatě postačí, protože …

Za všechno může životní styl, takže vlastně zase ten testosteron 

Je to tak, základem všeho snažení o pěkný hustý plnovous je zdravá životospráva, respektive vytvoření podmínek pro dostatečnou tvorbu testosteronu a dihydrotestosteronu a snaha o eliminaci všeho, co by nás o tyto hormony chtělo připravit. Pojďme to vzít popořadě.

spánek nám pomáhá odstranit stres a s ním i stresový hormon kortizol, který se přímo podílí na nižší produkci testosteronu. Pokud spíte málo, pak musíte počít s tím, že vám nedostatek spánku způsobuje nejen kruhy pod očima, ale také nižší hladinu kýženého hormonu, kterého je třeba, aby se vousy probudily k životu. Jistě, je toho potřeba tolik stihnout, ale pak si nestěžujte, že nerostou.

Dbejte o správnou pravidelnou hygienu obličeje

Jestliže zmiňujeme péči o hygienu obličeje, je to proto, že si ji pánové představují většinou tak, že si dají horkou sprchu, pořádně se namydlí sprchovým gelem či mýdlem a touto pěnou si vymydlí na tváři úsměv. Nečistoty jsou smyty, tvář je vypnutá, pocit dokonalý.

Ano, do tří čtyř minut od horké sprchy se projeví její účinky – pokožka je vysušená, na omak připomíná brusný papír. Za dalších pět minut takto podrážděné póry uvolní potřebnou dávku mazu a za půl hodinky by se deset hádalo, že jste se myli.

Obličej tedy myjeme denně vlažnou vodou a mýdlem na obličej, na vousy pak použijeme speciální šampon na vousy. Po osušení na tvář naneste hydratační krém, který pleť dostatečně hydratuje, vyživí a zklidní.

Jednou týdně se vyplatí umýt si obličej peelingem, který šetrným způsobem odstraní odumřelé kožní buňky, a přitom dodá pleti potřebnou péči. Nestyďte se a vyzkoušejte ho, už pro ten pocit.

Pokud už nějaký porost na tváři vlastníte, pak určitě zapomeňte na mýdlovou pěnu, ale vousy řádně vyšamponujte speciálním šamponem na vousy nikoli šamponem na vlasy.

Složení šamponu na vlasy je určeno na pokožku hlavy a vlasový porost, který se zpravidla mastí víc, než porost brady.  Po dokonalém opláchnutí je dobré vmasírovat pěstící kondicionér, olej nebo balzám na vousy, které je vyživí, změkčí a usnadní jejich úpravu.

Navíc jejich zklidňující péči oceníte v prvních týdnech, kdy si někteří muži ztěžují na silné svědění; zvlášť pak partií pod bradou.

Nerostou mi vousy - Vše o zdraví

Dopřejte své tváři a vousům masáž, nejlépe jemným kartáčem, aby pokožka pod vousy prokrvila, uvolnily se póry a odstranila se odumřelá tkáň. Vytvoříte tak ideální prostředí, ve kterém bude každému vousu radostí růst a sílit. Masáži tváře a vousů se nemusíte věnovat sám, požádejte partnerku …

Hýbejte se!

Chce to pohyb. I taková „maličkost“, jakou je tučné bříško a kila navíc mají na testosteron vliv. S každým půlkilem nadbytečného tuku se s v těle tvoří enzym aromatáza, která se postará o to, aby těžce vydobytý testosteron přeměnila na estrogen, což je ženský hormon a po něm nám naopak budou růst prsa. Nikoli ovšem statný mužný hrudník, ale svěšené tukové vaky.

Sledujte svůj jídelníček

Ano skladba jídelníčku je pro tvorbu testosteronu zásadní a zde si řekněme již tisíckrát vyřčené, že totiž nasycené tuky a jednoduché cukry vám na tváři vykouzlí spíš nevzhledné akné než rašící hustý knír. Poměr tuků, sacharidů a bílkovin by měl být zastoupen vyváženě v poměru 30% / 50% / 20%

Všímáte si, že vše, co jsme si řekli je opravdu v našich silách ovlivnit? No vidíte a stejně tak lze ovlivnit další kroky k hustému strništi.

Užívejte potravinové doplňky s L-karnitinem

Přestože se některé webové stránky snaží vyvolat ve čtenáři dojem, že potravinové doplňky na růst vousů nemají ve skutečnosti vliv, není to pravda.

Například užívání potravinových doplňků s L-karnitin-tartrátem usnadňuje cestu mastným kyselinám k androgenním receptorům v buňkách vlasového folikulu a tím ji dodává potřebné palivo pro růst vousu.

Pokud je potravinový doplněk ještě podpořen kvalitním multivitaminem, rozhodně to nemůže naší věci vůbec uškodit.

Vydržte to a neholte se a buďte trpěliví

Tento mýtus byl už mnohokrát vyvrácen, a přesto se zuby nehty drží v povědomí všech vousu chtivých pánů. O tom, jak bude vous vypadat nerozhoduje jeho pravidelné zkracování, ale jak jsme si řekli v úvodu, dílem jde o genetickou dispozici a velkým dílem jde o životní styl, ale to bychom se už opakovali. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz

Proč rostou mé vousy pomalu? 7 překvapivých důvodů pomalého růstu vousů!

29 12, 10:29

Vousy potřebují svůj čas. Docela dost času. Možná tuhle pravdu nechceš slyšet, ale je to tak a nic s tím nenadělají ani zázračné pilulky nebo vodičky slibující bleskový růst. Pořádné vousy ti nenarostou za týden, dokonce ani za měsíc a někteří chlapi si musejí počkat ještě mnohem déle.

Zajímavé:  Jak Dlouho Trva Lecba Hemoroidu?

Rychlost růstu vousů je totiž čistě individuální záležitost. Ovlivňuje ji věk, genetika i hormony. O tohle téma se často zajímají kluci, kterým to teprve začíná rašit. Pro ně máme jedinou radu – vydržte. Ono to jednou růst začne…

Pak jsou tady i dospělí chlapi, kterým prostě sudičky pořádné vousy do vínku nedaly. Všechno ale nejde svádět jen na genetiku a je na čase si přiznat, že si možná i ty házíš klacky pod nohy. Existují možné příčiny pomalého růstu vousů, které můžeš snadno ovlivnit.

Opravdu tvoje vousy rostou pomalu?

Ještě, než se pustíme do slibovaných sedmi důvodů, zastavíme se u docela stupidní, ale vlastně zásadní věci. Jedná se o pomalý růst, nebo jenom netrpělivost? Vousy sice rostou trošku rychleji než vlasy, ale i tak to není žádná sláva.

Průměrnému chlapovi přibude asi jen něco málo přes centimetr vousů za měsíc.

Na plnovous si tenhle průměrňák musí počkat dva až čtyři měsíce! Takže než si začneš lámat hlavu nad tím, proč ti vousy rostou pomalu, zamysli se, jestli opravdu trpíš pomalým růstem nebo jen netrpělivostí.

1. Nejíš tolik, kolik tvé vousy potřebují

Jez do polosyta, pij do polopita. Tohle přísloví růstu vousů moc nepřeje. Je to totiž energeticky náročný proces, a když má tělo kalorický deficit, má na starosti zajištění důležitějších procesů, než jsou vousy.K tomu, aby rostly rychle, je potřeba hodně energie. Navíc to má co dočinění s hormony. Samotný růst vousů na prahu dospělosti spouští a dále pak reguluje hlavní mužský hormon testosteron. Produkci testosteronu svědčí kaloricky vyvážená strava, případně mírný nadbytek. Kalorický deficit ale jeho hladinu snižuje a to ovlivňuje i růst vousů. Ve zkratce: Testosteron je pro to, aby vousy rostly rychle, klíčový. Strava, která neobsahuje dostatek kalorií, vede ke snížení jeho hladiny. V důsledku pak vousy nerostou takovou rychlostí, jak by měly.

2. Nedostatek minerálů a vitamínů

Minerály, vitamíny a stopové prvky, označované pod jedním pojmem jako mikroživiny, pomáhají při stimulaci vousových folikul i při růstu nových vousů. I když jich tělo potřebuje jen malé množství, jsou pro jeho správné fungování nepostradatelné. I tady se musíme zmínit o testosteronu. Některé mikroživiny jsou nezbytné pro jeho produkci i udržení správné hladiny. Takže i pro vytvoření ideálních růstových podmínek pro tvoje vousy. Pro růst vousů jsou obzvláště důležité vitamíny rozpustné v tucích A, E, D a K2. To stejné platí i pro vitamíny skupiny B, hlavně biotin. Když se bavíme o vousech, zmínit bychom měli i zinek, bór, hořčík, vápník nebo selen. Jak mikroživiny do těla dostat? Stačí mít vyváženou stravu, jíst pestře a co nejvíce se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. A klidně si pořiď i nějaký multivitaminový doplněk stravy. Na trhu jsou dokonce i vitamínové doplňky speciálně určené pro růst vousů.

3. Hormonální změny

A zase ty hormony… Nechceme se opakovat, ale pro růst vousů je prostě testosteron nepostradatelný! O tom, jak testosteron ovlivňuje vousy, máme na blogu samostatný článek, takže tady už jen opravdu ve zkratce: pro růst vousů je potřeba testosteron a dihydrotestosteron (DHT), což je vlastní účinná forma testosteronu, která vzniká jeho redukcí. Růst vousů spouštějí, regulují a hrají zásadní roli u délky, kvality i hustoty. Jestli ti vousy dříve rostly rychleji nebo ti najednou dokonce přestaly růst úplně, je dost pravděpodobné, že v těle došlo k poklesu hladiny testosteronu nebo DHT. Nebo obou těchto hormonů. Důvodů, proč se tohle mohlo stát, je celá řada – přibývání na váze, stárnutí, nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, nedostatek minerálů a vitamínu, málo spánku… Rozhodně není dobré nad tímhle mávnout rukou, nejen kvůli vousům, ale i celkového zdraví!

4. Příliš péče škodí

O vousy je třeba pečovat, ale s mírou. I když tak na první pohled nevypadají, jsou citlivé a je snadné je poškodit a potlačit tak přirozenou rychlost jejich růstu. Fénuješ si vousy? Tak pozor na teplotu, ideální je totiž jen úplně studený vzduch. Nejhorší je fénovat mokré vousy fénem nastaveným na vysokou teplotu a ještě k tomu ho přiložit příliš blízko. Voda uvnitř vousů se pak doslova vaří a dochází k poškození vousových vláken i folikulů. Někteří chlapi, kteří mají kudrnaté vousy, k jejich rovnání používají žehličku na vousy nebo vyhřívaný kartáč. Teplo ale porostu na tvářích nesvědčí. Jestli si chceš vousy rovnat, tak ne moc často a používej kvalitní kosmetiku, která je před teplem alespoň částečně ochrání. Existují i chemické přípravky k rovnání vousů, na ty ale rovnou zapomeň. Je to pro ně hotová katastrofa!Poškodit vousy a zpomalit tak jejich růst ale můžeš i příliš častým česáním, nekvalitní kosmetikou (nebo ještě hůř kosmetikou určenou pro vlasy a ne vousy) nebo každodenním mytím, kdy si zbytečně vymýváš přírodní mazové oleje.

5. Vousy dosáhly konečné délky

Máš dlouhé vousy, jejichž růst se najednou znatelně zpomalil nebo máš pocit, že nerostou vůbec? To je typický příklad, kdy vousy dosáhly své konečné délky. Nemusíš se bát, zase porostou. Týká se to totiž každého jednotlivého vousu zvlášť. Důvod je prostý, většina vousů, které máš zrovna na tváři, je právě v takzvané anagenní fázi. Tato fáze je aktivní, vousy právě rostou. Když skončí, přechází do katagenní fáze, růst se zastavil a vous odpočívá. Nakonec přejde do fáze telogenní a začíná růst nový vous. Může se stát, že se většina vousů blíží ke konci anagenní fáze a tak to vypadá, jako by už vůbec nerostly. Cyklus se ale stále opakuje a je tak jen třeba počkat, až se vousy zase „restartují“.

6. Tvoje vousy prostě rostou pomalu

Můžeš žít zdravě, jíst tak akorát, používat kvalitní kosmetiku, být napumpovaný testosteronem a vousy ti stejně rostou hlemýždím tempem. Pomalé tempo růstu máš geneticky dané, takže nezbývá než být trpělivý. Vousy ti narostou, ale hold si budeš muset počkat déle, než většina chlapů.

7. Věříš nepravdivým mýtům

Holit se častěji nebo proti růstu vousů. Tohle jsou jedny z nejčastějších mýtů o vousech. Žádný zázrak, který by takhle vousy stimuloval k rychlejšímu růstu, bohužel neexistuje. Neovlivníš tak hustotu, barvu ani tloušťku vousů. Prostě nic. Holením proti směru akorát podráždíš pokožku a připravíš vousům živnou půdu k zarůstání. A když je vždycky hned oholíš, nedáš jim vlastně vůbec šanci vyrůst.

Závěr:

Krom genetiky, kterou prostě nezměníš, jde všechny příčiny pomalého růstu ovlivnit. Jíst dost, pestře a zdravě, starat se o pokožku i vousy, neničit je přílišnou péči a nevěřit mýtům. A hlavně se nauč trpělivosti!

← Starší příspěvek Novější příspěvek →

5 tipů na péči o vousy – přímo od holiče

Všechno, co potřebujete, aby vaše vousy vypadaly co nejlépe a byly příjemné na dotek. Od rad o tom, jak se postarat o suchou a podrážděnou pokožku, až po doporučení, jak a kdy si vousy zkrátit a všechno mezi tím. S odborným poradenstvím profesionálního holiče Alana Dashti,

Když přijdete do holičství Dashtis, budete se tam cítit dobře. Je tam klid, žádné zbytečné brebentění, jak tomu bývá v jiných salonech. Ve vzduchu je cítit, že to myslí vážně. Soustředí se. Víte, že když jste v salonu, děláte něco správného – něco, co by muži měli dělat, protože to dělají už odedávna.

I když je tam ticho, člověk se cítí uvolněně a pocítí osobní přístup. Víte, že jste na správném místě se těmi správnými lidmi. V očekávání někoho, kdo dokáže obratně zacházet s nůžkami, vousy a hřebenem.

Přišli jsme do centra Horsens v Dánsku, abychom se setkali se slavnými bratry Dashti – odbornými holiči, kteří vědí více o holení, tvarování vousů a olejích na vousy než kdokoli jiný, koho známe. S více než 20letou praxí v péči o muže a jejich vousy, na které nemůžeme přestat zírat, jsme přesvědčeni, že jsou to muži, od kterých se máme co učit.

Řím nebyl postaven za den a ani dokonalé vousy nevytvoříte hned. „První věc, kterou musíme pochopit, je tvar tváře.“ Pokud máte podlouhlý obličej, budete chtít bohatější vous. Pokud máte širší obličej, bude lepší udržovat vousy kratší po stranách.

Nechat si narůst vousy není jen tak a bude to opravdovou zkouškou trpělivosti, přátelství a vztahů. „Žádáme všechny klienty, aby nechali své vousy růst 2-3 měsíce před tím, než nás znovu navštíví.

Teprve potom můžeme vousy stříhat a tvarovat. Děláme to proto, abychom dali vousům dostatečný čas na růst. Po této době budou vousy dostatečně dlouhé na to, abychom s nimi mohli pracovat.

Snaha vytvarovat týdenní vousy se nevyplatí.“

Zeptali jsme se bratrů Dashti, co se děje během růstu vousů… je něco, co můžeme udělat, abychom nevypadaly jako rozcuchané ptáčátko? „Ne. První měsíce budete vypadat neupraveně. Myslete na to, že to bude opravdová zkouška vašeho vztahu. Pokud vaše partnerka zůstane během tohoto období s vámi, měla by to být ta pravá.

Ale nečekejte 3 měsíce, než začnete používat přípravky na vousy. Dát vousům správný základ bude klíčem k úspěchu. Zásobte se oleji a balzámy a udržujte pleť hydratovanou vhodným hydratačním přípravkem.

Zajímavé:  První Příznaky Roztroušené Sklerózy?

Přijďte ke svému holiči se zdravými vousy a on s nimi udělá zázraky. Neukazujte se s vousy plnými lupů a suchou pletí.“

Vyplatí se to těm, kteří si počkají. Ale co si počne muž, který má trpělivost Konfucia a přesto mu narostou vousy nerovnoměrně?

Bratři Dashti doporučují v takovém případě zvážit, jestli opravdu vousy budou tím pravým pro vás.

„Některým mužům prostě plnovous nenaroste. Pokud se jedná o menší místa bez vousů, holič s tím dokáže pracovat a tvarovat ho tak, aby vám vousy slušely. Nicméně, pokud se jedná o větší holá místa, možná se budete muset oholit a zkusit něco jiného. Zatím neumíme poručit vousům, aby rostly na místech, kde je chceme mít. Pokud najdete holiče, který to umí… dejte nám vědět.

Co vám pomůže, je dopřát pleti a vousům nejlepší možné podmínky – udržujte pleť i vousy hydratované. Dejte důvěru svému holiči, aby našel ten správný tvar a styl. Poradí vám také s tím, jak vousy česat, udržovat a tvarovat.

Nechat si vousy narůst je jen malou částí celého procesu. „Prvním, co byste měli pro vousy udělat, je hydratace. Zdravé vousy jsou vždy dobře hydratované. Pokud máte vousy suché a šupinaté, měli byste nosit šálu dost velkou na to, abyste vousy zakryli.

Mnoho mužů si nejdříve zakoupí balzám na vousy. Myslí si, že ochrana vousů je nejdůležitější. Důležitější ale je, používat olej na vousy, protože se vstřebává hluboko do pokožky a ochrání ji před svěděním, zarudnutím a podrážděním.

Balzám na vousy je pro vousy a olej na vousy je pro pokožku.

Balzám na vousy je také důležitý, protože je hustší a poskytuje vousům výživu. Nejlepší je, pokud budete každé ráno používat olej na vousy, který si z vousů před spaním smyjete. Olej pronikne hluboko do pokožky a před spaním se dá snadno smýt. Pokud jsou vaše vousy suché a potřebujete je hydratovat, použijte i balzám na vousy.

Vidíme obrovský rozdíl mezi klienty, kteří používají různé produkty, a těmi, kteří žádné nepoužívají. Jedni přicházejí s vousy, s nimiž se snadno pracuje, a druzí mají suché vousy i pleť, která se během práce podráždí.

Používáním správných produktů zajistíte, že pleť pod vousy bude zdravá. Vyplatí se to i tehdy, když se rozhodnete se dohladka oholit…ale kdo by si tohle přál, že?!“

„Udržovat vousy čisté se liší od mytí zbytku těla. Měli byste je mýt pouze šamponem na vousy 1-2krát týdně – používání mýdla nebo šamponu každý den může způsobit lupy nebo suchou, podrážděnou pokožku.

Vyberte si šampon vytvořený speciálně na vousy … nepoužívejte stejný šampon, který používáte k mytí nohou nebo dokonce vlasů. Potřebujete produkt, který byl vytvořen speciálně na vousy a nebude vousy ani pleť vysušovat . Vysušte jemně ručníkem – přílišným třením může konečky vousů rozdvojit a vousy rozcuchat.

Česání a kartáčování je dalším důležitým krokem v procesu mytí péče o vousy. „Musíme zdůraznit, jak důležité je vousy pravidelně kartáčovat. Nejenže tím vousy rozčešete, ale navíc rozetřete přírodní oleje a podporujete růst vousů zvýšením krevního oběhu.“

Pokud jste někdy použili kartáč na vousy, víte, že balzám na vousy a vousy samotné si v něm libují. Dopadá to tak, že kartáč je lepkavý a nefunguje tak dobře jako dřív a může skrývat bakterie, které způsobují podráždění a pupínky.

Postupujte podle těchto 5 kroků, aby byl váš kartáč na vousy čistý a zaručíte tak svým vousům péči, kterou si zaslouží.

 1. „Začněte tím, že odstraníte všechny vousy, prach a usazené zbytky přípravků hřebenem s jemnými zoubky. Čištění by mělo uvolnit většinu špíny. Dělejte to každý den, hned po použití.“
 2. „Do misky nalijte malé množství teplé vody (použijte dostatečné množství vody, abyste do ní kartáč napůl ponořili) a přidejte několik kapek šamponu na vousy nebo jemného dětského šamponu. Udělejte to každý druhý týden nebo i častěji, pokud to bude potřeba.“
 3. „Aniž byste do vody namočili dřevěnou část kartáče, ponořte štětiny do vody a třeste kartáčem, dokud se nevytvoří pěna.“
 4. „Opláchněte štětiny teplou vodou a opakujte, dokud nevyplavou všechny zbytky. Pokud je jich příliš mnoho, je to znamení, že byste měli kartáč čistit častěji!“
 5. „Před dalším použitím vyklepejte nadbytečnou vodu a nechte kartáč zcela vyschnout. Při sušení ho postavte na štětiny, jinak by dřevěnou rukojeť poškodila voda.“

Lupy ve vousech mohou trápit každého muže. „Chcete-li se jim vyhnout, je důležité používat olej na vousy. Zjemňuje, hydratuje a léčí suchou pokožku s lupy.

Pokud máte s lupy velký problém, kombinujte olej s balzámem na vousy, čímž získáte mimořádnou ochranu a hydrataci. Mnoho mužů použije tuto kombinaci pouze jednou a myslí si, že problém zmizí. Nezmizí.

Nemůžeme jít s vámi domů a dohlížet na to, abyste se o sebe postarali. Pokud budete používat olej tak, jak doporučujeme, problém zmizí asi za měsíc a pak můžete opět hrdě zvednout hlavu i na veřejnosti.“

Jak často je třeba vousy zastřihovat? „Záleží na vousech a na tom, jak rychle rostou a kdy vás tvar a délka začnou obtěžovat.“ Pro většinu mužů je to asi jednou za 2 týdny. Pro ostatní asi tak jednou měsíčně.

Musíte se cítit sebevědomě. Věnovali jste čas tomu, aby vám vousy narostly, trávíte spoustu času péčí o vousy, používáním olejů, balzámů a vhodných šamponů – tuto snahu si nepokazte tím, že vousy nebudete mít pravidelně vhodně zastřižené. Navštivte svého holiče.“
Bratři Dashti vám radí za všechny holiče: „Nesnažte se vousy tvarovat doma, pak to bude pro vašeho holiče mnohem náročnější.

Soustřeďte se na péči o pokožku i vousy a nechte nás dělat naši práci. Dobrý holič použije břitvu , protože je snazší vytvořit čisté linie a vzhled, po kterém toužíte.“

„Holič vám poradí. Na internetu nenajdete radu ušitou vám na míru. Holič vám přesně poradí, jak byste se měli postarat o vaše vousy i pleť, a věřte, že se to s radami na internetu nedá srovnat.

Celý den pracujeme s muži a víme, co funguje a co ne. Můžete věřit tomu, že holič zná výrobky, techniky a ukáže vám správný způsob, jak se o vousy postarat a udržovat je.

Je to jako návštěva lékaře. Když jste nemocní, také nehledáte lék na zánět slepého střeva na internetu – vyhledáte odbornou pomoc. S vousy je to totéž. Nepokazte si svou tvrdou práci dvousekundovým vyhledáváním informací na internetu. Najděte si holiče, kterému důvěřujete, objednejte se a nechte si poradit.

Když vám radíme, jak o vousy pečovat, nestačí jen pokyvovat. Rady si poslechněte a opravdu se jimi řiďte.“

„Nemůžeme sdílet všechny naše triky, ale můžeme vám dát 2, které zcela změní způsob, jakým o vousy pečujete.

Způsob, jakým používáme produkty, je jiný, než si myslíte. Zjistili jsme, že klienti používají příliš mnoho produktu a plýtvají jím.

Tak například olej na vousy . Používáme asi jen 1-2 kapky oleje a vmasírujeme. Co se týče vosku na vousy , množství na špičce nehtu bude dostatečné. Záleží na tom, jak produkt používáme, ne na jeho množství. Všimněte si toho, když jste u holiče.

Dále doporučujeme pečovat o pleť hned od začátku. Spousta mužů si nakonec vousy oholí, protože je svědí a nedaří se jim vousy upravit.

Pokud se o pleť budete starat hned od začátku, nebudete se muset vousů zbavovat. Ujistěte se, že je pokožka pod vousy měkká – nemá totiž dostatek vzduchu a je potřeba zvolit vhodné produkty, aby byla zdravá.“

„Ať už s vousy nebo bez nich – je třeba používat hydratační krém . Najděte si takový, který není mastný, a ujistěte se, že není komedogenický (nebude ucpávat póry). Ještě lepší bude, když si vyberete krém s SPF.

Pokud si necháváte narůst vousy, je třeba použít olej na vousy. Nemůžeme dostatečně zdůraznit, jak je to důležité. Olej na vousy vítězí!“

„Můžete a měli byste používat olej na vousy každý den.“ Nepoužívejte ho ve dnech, kdy chcete podrážděné, svědící vousy.“

„Proč byste je chtěli rovnat?“ Podle našeho názoru byste kudrnaté vousy měli hrdě nosit, když jste jimi byli požehnáni. Kudrnatější vousy vypadají plnější a jsou i v módě. Používejte produkty, aby byly vousy měkké a ujistěte se, že tvar vousů vám sluší.“

„Podle našeho názoru, je to tak. S vousy ukážete světu svou mužnou stránku. Ukážete také, že si najdete čas na sebe a umíte o své vousy pečovat.

Samozřejmě, že i hladce oholení muži mohou vypadat mužně… ale když dospějí, možná si také budou přát mít dokonalý plnovous.“

„Kartáčování rozvádí přírodní oleje a povzbuzuje růst zlepšením krevního oběhu, ale růst vousů to nezrychlí. Nevíme o žádných magických kartáčích, které by mohly urychlit jejich růst. Díky česání a kartáčování budou vaše vousy vypadat plnější a upravenější, což bude určitě vypadat lépe.“

Bratři Dashti provozují jeden z nejslavnějších dánských holičství – The Dashtis . Byl založen v roce 2010 a nabízí klasické holičství v moderním pojetí. Bratři jsou Kurdové z Íránu a Dánsko dnes považují za svůj domov.

S více než 21letou profesionální zkušeností se bratři Dashti pyšní pokročilými technikami, vysokou úrovní dovedností a schopností, aby každý muž (a jeho vousy) vypadali úžasně.

Kompletní sady pro péči o vousy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector