Nízký krevní tlak – Vše o zdraví

O zdraví 25. 7. 2018 | Nízký krevní tlak - Vše o zdraví Mgr. Jitka Laštovičková

Když se mluví o krevním tlaku, zmiňuje se nejčastěji vysoký krevní tlak, který má svá významná rizika. Pro dosažení nižších hodnot tlaku (a snžení rizik) se pak doporučuje mimo jiné i změnit stravovování – omezit solení, zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Na druhé straně je ale i tlak nízký, který ve většině případů nezpůsobuje závažné obtíže, nicméně dovede nás potrápit. Závratě a mdloby nejsou nikomu příjemné. Jak si můžeme pomoci stravou?

Nízký krevní tlak - Vše o zdravíI nízký tlak dokáže potrápit ze Shutterstock.com

Normální hodnoty krevního tlaku se pohybují od 110 do 139 mmHg při systole (stahu srdečního svalu) a 60 – 89 mmHg při diastole (relaxaci srdečního svalu). Normální tlak tak tedy není jen oněch známých 120/80.

  • O nízkém tlaku pak mluvíme, pokud hodnoty klesnou na 110/65 nebo dokonce až 100/60 či níže. 

Pokud nízký tlak není důsledkem nějakého úrazu či nemoci, nezpůsobuje pravidelně potíže, nejedná se o závažný zdravotní problém. Stejně často trápí muže i ženy, více se objevuje u osob štíhlejších (s nižším BMI) a vyšších. Přechodně se objevuje třeba i u dospívajících v době puberty.

Ani málo, ani moc

  • Trápí-li vás nízký tlak, nepřehánějte to s příjmem soli, ale ani nepřestávejte mírně přisolovat pokrmy (a to zejména pokud konzumujete hodně ovoce a zeleniny). Ovoce a zelenina jsou totiž významným zdrojem draslíku, který pomáhá krevní tlak snížit – při nízkém tlaku je tak nutné vliv vyššího příjmu draslíku vykompenzovat příjmem sodíku ve stravě (přirozeně v potravinách a také mírným přisolením).
  • Snažte se jíst pravidelně a spíše menší porce – jak hladovění a dlouhé pauzy mezi jídly, tak přejedení vám k pohodě nepřispějí. Předejděte nevolnostem z hladu i únavě při trávení větších porcí stravy nebo těžších pokrmů. Při nízkém tlaku je také vhodné se vyvarovat konzumace větší porce česneku kuchyňského i medvědího, ale také třeba čajů z hlohu či arónie (černého jeřábu). Všechny tyto rostliny totiž pomáhají tlak snížit.
  • Výzkumy ukazují, že krevní tlak snižují i peptidy vznikající při fermentaci mléčných výrobků nebo při hydrolýze bílkovin obsažených v rybách. Neznamená to, že ten, kdo má nižší tlak, by se měl mléčným výrobkům nebo rybám vyhýbat – to rozhodně ne. Pestrá strava se zastoupením různých druhů potravin je velmi důležitá (abychom přijali nejen dostatek hlavních živin, ale zejména různé vitamíny a minerální látky, stopové prvky). Někomu snídaně obsahující mléčný výrobek nemusí činit žádné potíže, kdo by byl po takové snídani unavený, může vyzkoušet jinou variantu. Může si mléčný výrobek ponechat na svačinu a k snídani si dát pečivo s libovou šunkou, vejcem nebo hummusem a malou porcí zeleniny. Pečivo přece jen bývá na sůl (sodík) bohatší.

Tlak ovlivňuje i příjem tekutin

V průběhu dne si hlídejte příjem tekutin – a to nejen v létě.

  • Pokud pijeme málo, v těle je menší objem kolujících tekutin a nižší tlak – když zvýšíme příjem tekutin, zvýší se i krevní tlak – organismus musí přečerpat větší objem tekutin.

Ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku pomůže šálek kávy, po určité době se ale tlak opět sníží a můžeme se znovu cítit unavení a nevýkonní. (Podobně zafunguje i malá dávka alkoholu – po něm bychom ale pravidelně sahat rozhodně neměli.) Někteří lidé lépe než kávu tolerují zelený či černý čaj.

Tekutiny nezapomínejme doplnit také po sportu – pravidelná pohybová aktivita (zejména aerobní) přispívá ke snížení hodnot krevního tlaku.

Pozor dejte na rychlé a prudké změny polohy při rychlém vstanutí ze sedu či lehu – náš organismus nemusí zvládnout tak rychle na změnu polohy zareagovat a tlak zvýšit.

Dojde tak ke sníženému přívodu krve směrem k mozku, mohou se objevit závratě nebo dokonce mdloby – raději tak vstávejte postupně, pomaleji – a pokud pocítíte slabost, znovu se posaďte. Potíže se mohou objevit i při delším stání – podpořit cirkulaci krve mohou také kompresní punčochy.

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Mohlo by vás také zajímat: Nízký krevní tlak - Vše o zdraví Nízký krevní tlak - Vše o zdraví Další článek

Nízký krevní tlak v kostce: příčiny, příznaky i léčba

Magazín o zdraví a prevenci Zatímco na hypertenzi (vysoký krevní tlak) existuje velké množství léků, nízký tlak se medikamenty léčí spíše výjimečně. Zpravidla nemá přímé negativní následky na zdraví, ale přesto může být velmi nepříjemný. Zvýšíte jej dostatečným pitným režimem nebo pravidelným pohybem a otužováním.

Pokud na sobě pozorujete některé z následujících projevů, vyhledejte lékaře, aby se vyloučilo riziko jiných závažnějších onemocnění. Některé z nich jako je chudokrevnost nebo srdeční arytmie mohou mít podobné příznaky.

  • Únava a ospalost
  • Mžitky před očima
  • Zamlžené vidění
  • Závratě (při vstávání)
  • Pocity na omdlení
  • Bolest či motání hlavy
  • Nadměrné pocení
  • Hučení v uších
  • Rychlé a mělké dýchání
  • Studené končetiny
  • Zimomřivost

Hlavní potíže hypotenze souvisí s tím, že nízký tlak má problém „dopumpovat“ krev až k mozku – mozek tedy není dostatečně prokrvený a okysličený. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku vůbec nedostaly, jen se zpomaluje jejich přenos do cílových orgánů

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Kromě léků na hypertenzi má nízký krevní tlak na svědomí i nedostatek tekutin, nervová onemocnění nebo poruchy endokrinního systému. Můžeme jej pociťovat i v závislosti na změnách počasí, když jsme malátní a ospalí.

Nevhodná léčba hypertenze

U starších pacientů, kteří se léčí například s kardiovaskulárními chorobami, mohou léky na vysoký krevní tlak (tzv. antihypertenziva) snížit tlak až příliš. Pacient se následně potýká s komplikacemi spojenými s tlakem nízkým.

Dehydratace a podvýživa

Snížení krevního tlaku může způsobit i nedostatečný příjem tekutin. Podvýživa nemusí znamenat nízký příjem kalorií, ale spíše jednostrannou stravu – velký podíl bílého pečiva, uzenin a tučných pokrmů s nízkou výživovou hodnotou. 

Onemocnění periferních nervů

Hypotenze souvisí také s periferním onemocněním nervů (tzv. periferní neuropatií) nebo jejich poškozením. Roztroušená skleróza nebo mozkové nádory se mohou pojit právě i s nízkým krevním tlakem.

Poruchy endokrinního systému

Nízký tlak může signalizovat různá endokrinologická onemocnění (tj. nemoci způsobené abnormální hladinou hormonů) jako je porucha funkce nadledvin nebo štítné žlázy. Proto neváhejte a v případě zjištění hypotenze zajděte k lékaři. 

…největším potenciálním rizikem při nízkém krevním tlaku je pád při omdlení a případný úraz? Hypotenze sice není sama o sobě život ohrožující, nicméně z těchto důvodů ji není radno podceňovat.

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Někomu funguje ranní káva, jinému pravidelné otužování. Recepty na zvýšení krevního tlaku se mohou různit. Přečtěte si obecně platné zásady ke zvýšení krevního tlaku bez medikamentů přirozenou cestou.

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Mezi ověřené postupy, kterými odvrátíte pocity na omdlení, patří například zkřížení nohou, položení hlavy mezi kolena nebo poloha „nohy nahoru“

 

1. Hodně pijte 

Pijte denně nejméně 2,5 až 3 litry, v létě 3 až 4 litry denně. První sklenici vlažné vody s citronem si dejte hned po probuzení. Díky tomu vám bude v cévách proudit dostatek tekutin a krevní tlak se vám přirozeně zvýší.

2. Vstávejte pomalu

Ať už sedíte nebo ležíte, vždy se zvedejte pomalu. Při ranním vstávání z postele také nevstávejte prudce, ale opatrně přes bok do sedu a teprve poté si stoupněte. Pokud vám není dobře, při chůzi mezi jednotlivými kroky vždy chvilku počkejte.

3. Jezte pravidelně

Prvním jídlem vašeho dne by měly být bílkoviny – například ovesné vločky, chia semínka, quinoa, mléko, cottage sýr nebo vejce. Jezte lehčí jídla a tučným smaženým jídlům se raději vyhněte. Dávejte si menší porce častěji během dne.

4. Nebojte se solit

Ze všech stran dnes slyšíme, že bychom měli se solí šetřit. Většina lidí má v těle sodíku nadbytek, lidem s nízkým tlakem však může sůl pomoci. Proto se ji nebojte do jídla přidávat, jak je vám po chuti.

5. Zvyšte přísun vitaminu C

Vitamin C představuje zaručeného pomocníka proti celé řadě neduh a ani hypotenze není výjimkou. Najdete jej v čerstvém ovoci i zelenině. Nejvíce je obsažen v citrusových plodech, černém rybízu, jahodách, brokolici, květáku nebo kapustě.

6. Otužujte se

Nejen, že má otužování příznivý vliv na hypotenzi, zlepšíte tak zároveň svou imunitu a zvednete si náladu. Nejdřív střídejte studenou a teplou vodu, pak můžete přejít na studenou ranní sprchu. Efektivně tak rozproudíte celý oběhový systém.

7. Hýbejte se

Ranní rozcvička a pravidelný pohyb dělají divy. Posílíte svalstvo, srdce i cévy, které pak snáze tlak vyrovnají. Nemusíte začít chodit na náročné kardio, kde by se vám naopak mohlo dělat mdlo. Vsaďte na klidné cvičení jako je pilates, plavání nebo dlouhé procházky. 

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Na jaře jsme pekli kváskové chleby, učili se šít na stroji a vyráběli roušky. V podzimní koronavirové vlně západní společnost objevila kouzlo otužování.

Menopauza není nemoc. Jedná se o přirozený fyziologický proces v životě ženy, během kterého se utlumuje činnost vaječníků, a tím se snižuje produkce ženských…

Dostatek pohybu, správné sezení, kvalitní obuv, pohodlné oblečení a strava bohatá na bioflavonoidy – tím vším můžeme křečovým žilám účinně předcházet. Nenechte…

Každodenní shon dává tělu pořádně zabrat – nezapomínejte proto ani na chvíle oddechu. Za kvalitním odpočinkem nemusíte hned vyrazit do lázní.

Nízký tlak: Vše o příčinách, léčbě i prevenci. Který tlakoměr se vyplatí mít doma?

Motání hlavy, mžitky před očima, rozostřené vidění a únava. Nejčastější příčiny nízkého tlaku neboli hypotenze, která trápí mnoho lidí.

Zajímavé:  Menstruace při antikoncepci - Vše o zdraví

A ačkoliv nepředstavuje tak závažné riziko jako tlak vysoký, dokáže svými projevy pěkně znepříjemnit život.

V našem článku vám poradíme, jak příznakům nízkého tlaku předcházet i jak správně poskytnout první pomoc, když se nám nebo někomu jinému kvůli němu udělá nevolno.

Nízký krevní tlak způsobuje (život neohrožující) nedokrvování a nedostatečné okysličování mozku. Cévy, kterými proudí nasátá okysličená krev z plic, fungují jako pružné trubky, které se stahují a roztahují podle toho, jak je potřeba. Při nízkém tlaku se cévy zužují více, než je normální a dochází ke špatné regulaci tlaku.

  • U zdravého dospělého člověka se za normální tlak považuje hodnota 120/80 mmHg.
  • Nízký krevní tlak (hypotenze) je identifikován v případě, že jsou hodnoty nižší než 100/65 mmHg. U dětí je to 110/70 mmHg.

Nízký tlak způsobují náhlé situace i nezdravý způsob života

Mezi běžné faktory, které často změnu tlaku vyvolávají, patří nedostatek tekutin, vitamínů nebo živin ve stravě, dále slabá fyzická kondice nebo nepružnost cév.

Často se jedná i o situační jev, ke kterému dochází vlivem prudkého vstání, dlouhého stání, nedostatečného přísunu vzduchu, vyčerpání, náhlé ztráty většího množství krve nebo krevní plazmy, při popáleninách či při prudké alergické reakci (tzv. anafylaktickém šoku).

Redakční test Kupi.cz nejlepších tlakoměrů na paži

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví Kupi.cz

Jak jsme již psali, nízký tlak není ze zdravotního hlediska tak nebezpečný jako ten vysoký, může ovšem způsobit kolapsový stav a pád, jenž může mít za následek další poranění. Mezi nejčastější projevy nízkého tlaku patří:

  • motání hlavy a závratě
  • mžitky před očima
  • nevolnost, mdloby
  • studené pocení
  • celková únava, spavost a zívání
  • silné bušení srdce
  • hučení v uších a zhoršení zraku
  • nedokrvování končetin
  • občasná ztráta vědomí
  • bolest hlavy
  • poruchy soustředění

Jako první je důležité si lehnout a dát nohy nahoru, nebo je něčím podložit, aby krev snáze proudila do mozku. Dále je nutné zajistit dostatečný příjem tekutin, cukru nebo kofeinu, který může krátkodobě nastartovat činnost srdce. Pomáhá také studený obklad na čelo a přísun čerstvého vzduchu.

Poklesu krevního tlaku zabráníte i tak, že snížíte polohu hlavy zvednutím rukou nahoru, nebo si sednete a dáte hlavu mezi kolena, aby se krev rychleji nahrnula do mozku. Při dlouhém stání vám alespoň částečně pomůže, když budete střídavě přešlapovat a křížit si nohy.

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví Freepik

U mnoha lidí se nízký tlak projevuje hned po ránu, kdy je potřeba dát tělu čas, aby se po probuzení do mozku dostal dostatek krve. Podle odborníků je možné projevy nízkého tlaku redukovat díky správnému rannímu cvičení a vhodně zvolené snídani.

  1. Rozcvičku začněte ještě v posteli: Nikdy nevstávejte ihned a zprudka. Ještě v posteli začněte v leže ranní rozcvičku – protahovací horizontální cviky, cviky na břišní svalstvo nebo zvedejte a protahujte ruce a nohy. Pokud nechcete cvičit v posteli, pomalu vstaňte a cvičte v jiné místnosti v leže. Vyvarujte se dřepům a jiným cvikům, které vyžadují rychlé pohyby nahoru a dolu.
  2. Odměňte se vydatnou snídaní a kofeinem: Tělo potřebuje po ránu posilnit, proto mu dopřejte dobrou, výživnou, ale zdravou snídani s kávou, která povzbudí činnost srdce a rozšíří cévy. Jezte v klidu a pomalu. Kávu nikdy nepijte nalačno. Můžete ji vyměnit za zelený nebo bílý čaj, který vám na nízký tlak taktéž pomůže.
  3. Zlepšete svou fyzičku a životosprávu: Dodržujte pitný režim, pravidelně jezte, věnujte se aktivnímu pohybu a zvyšujte svou fyzickou odolnost. Vybudované svaly budou cévám poskytovat lepší oporu. Ideální je třeba plavání, běh nebo jízda na kole. Ve stravě pamatujte na dostatečný příjem vitamínů (především vitamínu C), bílkovin a soli. Pružnost cév podpoříte i střídavou studenou a horkou sprchou, čímž si zlepšíte také celý oběhový systém.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz

Nebuďte pod tlakem. Odpovědi na vše, co potřebujete vědět o hypertenzi

Systolický tlak je hodnota naměřená při systole (srdečním stahu). Udává se jako první a je vždy vyšší. Diastolický tlak je hodnota krevního tlaku naměřená při diastole (v době plnění srdce). Udává se jako druhá a je vždy nižší.

2.Co znamená pojem pulzní tlak?

Pulzní tlak je rozdíl mezi systolickým a diastolickým krevním tlakem. Jako normální hodnota se udává 50 mm Hg (rozdíl 140–90). Vysoká hodnota pulzního tlaku může ukazovat na větší zdravotní rizika.

3.Jaký je normální krevní tlak?

V dospělosti je normální 110–139 mm Hg systolického tlaku a 60–89 mm Hg diastolického tlaku.

4.Od jakých hodnot mluvíme o hypertenzi?

Podle kritérií Světové zdravotnické organizace označujeme za hypertenzi opakované zvýšení systolického tlaku nad 140 mm Hg nebo diastolického nad 90 mm Hg, prokázané minimálně ve dvou ze tří oddělených měření.

5.Proč se vysokému tlaku říká „tichý zabiják“?

Umí být totiž velmi zákeřný. Dlouhou dobu nemusí působit žádné výrazné problémy, takže si na něj lehce „zvyknete“.

Pokud se však neléčí, nakonec udeří plnou silou a může vést k vážným komplikacím nebo i k ohrožení na životě. To se týká hlavně cévní mozkové příhody (mrtvice), srdečního infarktu, srdečního selhání, ledvinového kolapsu apod.

Proto je tak důležitá pravidelná kontrola krevního tlaku u lékaře, případně měření v domácích podmínkách.

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

6.Jak se dá předcházet hypertenzi?

Zejména vhodnou životosprávou: zdravá a pestrá strava s dostatkem čerstvých vitaminů, snížení příjmu soli, nezdravých tuků, omezení alkoholu, nekouření, udržování optimální tělesné váhy, přiměřená fyzická aktivita (třeba turistika, plavání, cyklistika) a vyhýbání se stresu. Neméně důležité – v prevenci i při léčbě hypertenze – je udržet pod kontrolou všechna přidružená onemocnění, jako je cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu, obezita aj. To jsou totiž další rizikové faktory, které hypertenzi zhoršují.

7.Jak se vysoký tlak léčí?

Léčba bývá doživotní a skládá se z režimových opatření (viz předchozí odpověď) a terapie pomocí léků. V mnoha případech však mohou režimová opatření vést k normalizaci krevního tlaku i bez použití léků.

8.Co je tlakový Holter a k čemu se používá?

Jedná se o vyšetřovací metodu, která se používá k upřesnění diagnózy hypertenze a posouzení účinnosti léčby.

Provádí se pomocí přístroje, který pacient nosí 24 hodin na těle (skládá se z manžety tonometru, která se umístí na paži, a malého automatického tlakoměru schovaného v pouzdře zavěšeném na opasku). Během této doby pacient vykonává běžné denní činnosti.

Naměřené hodnoty se ukládají do paměti přístroje, který po skončení měření vyhodnotí průměrné hodnoty krevního tlaku a vyhotoví grafy, kde porovná pacientovy výsledky s doporučenými hodnotami.

9.Můžu tlak snížit tím, že zhubnu?

Ano, snížení hmotnosti vede k poklesu krevního tlaku (každý kg znamená snížení o 2 mm Hg). K tomu, abyste zmírnili riziko hypertenze, nemusíte ale podstupovat žádné drastické diety. Už pokles váhy o 5 až 10 procent bude mít pozitivní účinek.

10.Můžu chodit s hypertenzí do sauny?

Sauna není pro lidi s vysokým tlakem zrovna ideální.

Pokud jste ji navštěvovali už před stanovením diagnózy a nedělalo vám to žádné problémy, můžete tam chodit i nadále, ale pouze za určitých podmínek: nesmíte se vystavovat extrémním teplotám příliš dlouhou dobu a také ochlazování by mělo být mnohem šetrnější a pozvolnější (místo ledového bazénu volte raději chladnou nebo vlažnou sprchu).

11.Jak často chodit na kontrolu k lékaři?

Pokud u vás byla stanovena diagnóza hypertenze a nasazena farmakologická léčba, budou kontroly zpočátku častější. Jestli je váš tlak ve stabilních a cílových hodnotách (obecně pod 140/90 mm Hg), stačí kontrola jednou za 3 až 6 měsíců. Ale v případě, že se objeví nějaké komplikace či nežádoucí účinky léků, neváhejte svého lékaře navštívit ihned.

12.Prý existují domácí tlakoměry, které varují před mrtvicí. Je to tak?

Ano, na trhu jsou tonometry vybavené novou funkcí – detekcí fibrilace síní AFib. Fibrilace síní je hlavním rizikovým faktorem cévní mozkové příhody.

Jedná se o nejčastější poruchu srdečního rytmu, která je zodpovědná za 20 procent všech cévních mozkových příhod. Detekce fibrilace síní je spolehlivá už v raných stadiích tohoto srdečního onemocnění.

Včasnou diagnózou a prevencí tak můžete předejít vážnému ohrožení života.

13.Existují nějaké přírodní prostředky proti vysokému tlaku?

Pomáhají potraviny jako např. cibule, česnek, červená řepa, pohanka, celer, okurky, grapefruity, jablka, banány, zázvor, obilné vločky, včelí med, ryby, jogurty, kakao, hořká čokoláda, ořechy, luštěniny. Z bylinek pak meduňka, hloh, zběhovec, jmelí, kokoška, oregano a další.

Jak to vidí odborník kardiolog Michal VrabíkHlavní je měřit se v klidu, pravidelně a mít správně nasazenou manžetu, aby výsledky měření nebyly zkreslené. Pokud si nejste jisti, jak manžetu na paži správně uchytit, může vám pomoci tlakoměr s takzvanou Intelli manžetou, která odstraňuje chyby při jejím nesprávném umístění proti tepně. Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak mohou výsledky pacienta spíše stresovat – a situaci tím ještě zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, které jsou uživatelsky příjemné a na jejichž výsledky se lze opravdu spolehnout. Více informací o zásadách správného měření tlaku najdete na Krevnitlak.cz.

Zdeňka Jeníčková, Můj svět

Zajímavé:  Nosni mandle - Vše o zdraví

Zaměřeno na krevní tlak: Proč a jak ho měřit v pohodlí domova

Krevní tlak je důležitá veličina, která odráží zdravotní stav celého našeho organismu.

Jeho aktuální hodnoty jsou sice ovlivňovány mnoha faktory, pokud se však dlouhodobě odchylují od normy, rozhodně bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost.

Co vlastně čísla na tlakoměru znamenají a jak tlak v domácím prostředí správně měřit, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Systolický a diastolický tlak

Krevní tlak je označení pro tlak, kterým protékající krev působí na stěnu cévy. Když se srdeční komory stahují a pumpují krev ze srdce, dosahuje krevní tlak nejvyšších hodnot. Takový tlak nazýváme systolický. Mezi jednotlivými stahy pak srdeční komory odpočívají. Tehdy je tlak nejnižší a označuje se jako diastolický.   

Krevní tlak se nejčastěji vyjadřuje v jednotkách mmHg a hodnoty systolického a diastolického tlaku se oddělují lomítkem.

Jaké hodnoty krevního tlaku jsou normální, a tedy žádoucí právě pro vás, vám sdělí pouze lékař. Podle evropských standardů se však normální krevní tlak pohybuje okolo hodnot 120/80 mmHg. 

A co když se hodnoty normám vymykají? 

Vysoký tlak (hypertenze) je odborníky považován za výstražné znamení, protože se velmi často pojí s různými kardiovaskulárními onemocněními.

Žádá si proto konzultaci s lékařem, který navrhne řešení v podobě změny životního stylu, případně předepíše léky.

Obecná doporučení hovoří zejména o optimalizaci tělesné hmotnosti, dostatku pravidelné fyzické aktivity či pestrém a vyváženém jídelníčku bez nadbytečného množství soli. Samozřejmostí by mělo být omezení alkoholu a kouření cigaret.

Nízký tlak (hypotenze) pak nebývá vnímán jako zdraví ohrožující. Jedná se spíše o nepříjemný stav vedoucí k únavě a malátnosti či k motání hlavy až mdlobám.

I v tomto případě je však vhodné dodržovat zdravou životosprávu – zejména pravidelný pitný režim a dostatečnou pohybovou aktivitu. Je vhodné dbát na zvýšený přísun vitamínů a minerálních látek a dát šanci pravidelnému otužování.

Jako první pomoc při nízkém tlaku často poslouží káva nebo kvalitní zelený čaj.

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Jak si tlak změřit doma?

Domácí měření krevního tlaku nabízí hned několik výhod. Je pohodlné, rychlé a navíc odbourá tzv. syndrom bílého pláště, který v návaznosti na rozrušení z přítomnosti lékaře často zkresluje hodnoty tlaku směrem nahoru. 

Aby však porovnávání hodnot v čase dávalo smysl, snažte se provádět jednotlivá měření za srovnatelných podmínek. Dodržujte přitom následující zásady:

  • Před měřením alespoň 5 minut odpočívejte.
  • Měření provádějte v tiché místnosti.
  • Během měření buďte co nejvíce v klidu, nehýbejte se a nemluvte.
  • Seďte pohodlně, záda mějte opřená o opěradlo židle. Nedávejte si nohu přes nohu a chodidla mějte položená rovně na podlaze. Měření můžete provádět také vleže na zádech.
  • Manžeta tlakoměru by měla být umístěna na levé paži nad loketním kloubem.

Neměřte se dříve než 1 hodinu po jídle nebo pití, dříve než 20 minut po koupeli a bezprostředně po konzumaci čaje, kávy nebo po kouření cigaret. Vyhněte se také měření ve velmi chladném prostředí a pokud pociťujete nucení k močení nebo se nacházíte v jiné stresové situaci.

Na co myslet při výběru domácího tlakoměru?

Moderní domácí tlakoměry jsou vybaveny praktickými funkcemi, které vám jejich používání usnadní a zefektivní. Spíš než tlakoměry na zápěstí, jsou spolehlivější jsou ty, jejichž manžeta se upevňuje na paži.

Většina domácích tlakoměrů přitom funguje na tužkové baterie. Zákon schválnosti však může způsobit, že se baterie vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli.

Pokud je tedy tlakoměr přizpůsoben také síťovému provozu, je to malý plusový bod, který ale v budoucnu můžete velmi ocenit.

ETA TIP: Tlakoměry ETA jsou navíc vybaveny detektorem nepravidelného srdečního tepu, který dokáže upozornit na případnou arytmii. Pokud se bude nepravidelnost srdečního tepu opakovat, měla by následovat konzultace s lékařem. 

Navýsost praktickou funkcí, která přijde vhod všem věkovým kategoriím, je paměť výsledků z předchozích měření. Hodnoty si tak nemusíte nikam zapisovat a budete mít vždy zpětnou kontrolu nad jejich vývojem.

Pokud žijete s partnerem či rodinou, porozhlédněte se po tlakoměru, který má paměť minimálně pro dva uživatele.

Využít můžete také mobilní aplikaci MedM BP, která vám archivaci a vyhodnocení výsledků měření usnadní.

Dejte šanci chytrým vychytávkám

Mezi nejnovější trendy pak patří domácí tlakoměry s aplikací pro chytrý telefon. Její používání je velmi snadné, a tak z ní nemusí mít obavy ani starší generace. Naopak – výhody, které přináší, ocení nejen uživatelé, ale i jejich lékaři. Výsledky kdykoliv dostupné v mobilním telefonu totiž komunikaci mezi pacientem a odborníkem výrazně usnadní.

Aplikace MedM BP, kterou je vybaven tlakoměr ETA Smart, zajistí automatický přenos změřených hodnot i jejich přehledné grafické znázornění.

K jednotlivým měřením vám také umožní přiřadit bližší podrobností, jako jsou například subjektivní pocity a další důležité poznámky.

Tlakoměr navíc disponuje pamětí pro velké množství uložených profilů, ale zároveň nabízí i možnost rychlého použití bez registrace (tzv. visitor mode) a mnoho dalšího.

Trápí vás nízký či vysoký tlak? Tohle pomáhá!

Úvod » Informace o zdraví » Odborné články » Stále platné odborné články a informace – Edukace zákazníků » Trápí vás nízký či vysoký tlak? Tohle pomáhá!

Nízký krevní tlak - Vše o zdraví

Problémy s krevním tlakem jsou nebezpečné a zároveň záludné. Narozdíl od zlomené nohy nebo vykloubeného ramene totiž tlak nebolí. Přesto dokáže mnoha z vás velmi zkomplikovat život, ať už jde o nízký či vysoký.

datum : 12.07.2011 autor : prozeny.cz, Eva Čepeláková

Problémy s krevním tlakem jsou nebezpečné a zároveň záludné. Narozdíl od zlomené nohy nebo vykloubeného ramene totiž tlak nebolí. Přesto dokáže mnoha z vás velmi zkomplikovat život, ať už jde o nízký či vysoký. Ovlivňuje jej mnoho faktorů – stres, špatné jídlo, málo tekutin, nedostatek spánku… Že to dobře znáte? Jak se dá proti tomuto problému bojovat? My to víme!

Máte nízký tlak? Tak se dožijete dlouhého věku, ale bude vám často špatně. Ti s vysokým tlakem se naopak mají dobře, nepociťují trable, ale riziko infarktu či mrtvice jim život mnohdy zkracuje,“ říká praktická lékařka Eva Křečková. Alarmující je fakt, že podobné příhody stále častěji postihují i velmi mladé lidi. Co se s tím dá tedy dělat?

Je můj krevní tlak v pořádku?

Jistě už jste někdy podstoupili měření krevního tlaku; víte tedy, že se jeho hodnoty uvádějí ve dvou číslech. Laicky je nazýváme horní a spodní. Je přirozené, že během dne i noci tato dvě čísla mírně kolísají.

K větším odchylkám by však mělo docházet jen v situacích, při kterých je to logické – při sportu, rozčilení, ve stresu – tyto faktory nezřídka způsobí, že se hodnota krevního tlaku vyšplhá pěkně vysoko.

Pokud ale tlak kolísá i v klidových situacích, něco je špatně!

Představte si srdce jako pumpu a cévy jako hadice. Při vysokém tlaku krev pumpuje tak rychle, že hadice nestíhají a nafukují se. Logicky může dojít k tomu, že prasknejedno nebo druhé: pumpa nebo některá z hadic. U nízkého tlaku nastává opačný efekt. Krev pumpuje málo, mozek a končetiny se odkrvují. Ovšem výrazně nebezpečnější je tlak vysoký!

Hodnoty krevního tlaku
Vysoký krevní tlak (hypertenze) větší než 160/95 mm Hg
Hraniční hodnoty 140/90–160/95 mm Hg
Normální krevní tlak menší než 140/90 mm Hg
Nízký krevní tlak (hypotenze)  menší než 105 mm Hg

Prevence je na prvním místě!

„Podle současných vědomostí si výšku krevního tlaku z přibližně 50 % nesete v sobě jako rodinné dědictví – je předurčena geneticky. Druhá polovina je dána vaším životním stylem.

Tedy člověk s relativně příznivýmigeny se může při optimálním životním stylu hypertenzi vyhnout nebo s genetickou informací méně příznivou alespoň podstatně oddálit její vznik,“ vysvětluje MUDr. Ivo Matyášek.

Ať se již jedná o vysoký, nízký či kolísavý krevní tlak, je třeba si uvědomit, že prevence je zároveň léčbou. Jaké je tedy tajemství příznivého krevního tlaku?

Pozor na nízký krevní tlak

„U žen do 30 let věku se často setkáváme se sklonem k nízkému krevnímu tlaku. V naprosté většině případů nejde o skutečné onemocnění, spíše o odchylku od normy, kterou není nutno léčit.

Jen vzácně může jít o příznak jiné nemoci, jako je cukrovka nebo onemocnění nervového systému. Většinou stačí úprava životosprávy, dostatek tekutin a soli, zvláště v letním období,“ radí kardiolog Aleš Omáčka.

Nezřídka je nízký tlak častý také během těhotenství.

Klesání tlaku na sobě z jistotou poznáte: časté jsou stavy blížící se mdlobě, fyzická slabost s rychlým nástupem. Potíže s nízkým krevním tlakem jsou bohužel i pro mě skoro denní chleba.

Nedávno jsem si naměřila hodnoty 95/55. Pokud si říkáte, že to snad ani není možné, tak věřte, že je. Tyto extrémní výkyvy mám bohužel spojené s opakovanými migrénami, závratěmi, nevolnostmi a pocity na omdlení.

Přitom stačí jen změna počasí.

Pomoci můžetřeba deci vína. Tvrdší alkohol není příliš vhodný, protože může po krátké účinnosti dojít ke „zhoupnutí“ tlaku ještě níž, než jaký byl před konzumací. O česneku se lidově říká, že tlak upravuje – tedy zvyšuje nízký a normalizuje vysoký. Můžete jej také zkusit – mnoho lidí si tuto samoléčbu velmi pochvaluje.

Zajímavé:  Kešu Vliv Na Zdraví?

Co obecně pomáhá?

  • zyšování fyzické odolnosti pravidelným sportováním
  • vyhýbání se dlouhému stání, nebo naopak rychlému vstávání
  • hodně pít tekutiny, doporučuje se i káva, ale slabá – tlak totiž může po vymizení účinku kávy klesnout ještě rapidněji – zkuste tedy raději slabý slazený černý čaj
  • vitamin C

Tip redaktorky: Nedám dopustit na tabletku analgetika a opravdu hodně, hodně piji vodu. Zkuste to také!

Co s vysokým krevním tlakem?

„Ve věku kolem 40–50 let dochází velmi často k patologickému zvýšení tlaku, které vyžaduje odborné vyšetření a léčbu,“ dodává Aleš Omáčka. To však není pravidlem, hypertenze vás může postihnout i ve věku mnohem mladším.

A co víc, vysoký tlak je zrádný v tom, že o něm nemusíte dlouhá léta vědět (projevuje se totiž vcelku běžnými příznaky – bolestí hlavy, bolestmi na hrudníku, únavou, poruchami spánku) – většinou vám ho ale lékař diagnostikuje náhodně, nebo až ve chvíli, kdy nastanou komplikace. A ty nejsou zanedbatelné!

Vysoký tlak způsobuje srdeční selhání, může přivodit mozkovou příhodu, urychluje proces aterosklerózy, či postihuje ledviny.

Je tedy dobré nepodceňovat preventivní prohlídky u praktického lékaře (jednou za dva roky ji hradí pojišťovna) a pokud zjistíte, že máte hypertenzi,  tlak je potom třeba často měřit, zejména při pocitech nastupující nevolnosti.

V případě i pro vás individuálně příliš vysokých hodnot se vyplatí volat lékaře a přinejmenším s ním okamžitě svůj stav konzultovat.

Co obecně pomáhá?

  • nekouřit
  • pít alkohol v přiměřeném množství
  • upravit jídelníček (bůček, bramboráky, polévky ze sáčku a podobná tučná a slaná jídla by v tomto případě měla být passé, naopak konzumujte ryby, cereálie, nízkotučné mléko, zeleninu, ovoce…)
  • vyvarovat se obezity (bojovat s přebytečnými kily vám pomůže Dieta podle metabolického typu)
  • zdravý pohyb a odpočinek
  • minimalizovat stres
  • procházky v přírodě
  • spokojený sex
  • pokud kávu, tak rozpustnou a maximálně tři šálky denně – na „turka“ rozhodně zapomeňte
  • čokoládu výjimečně, ale jen hořkou

V lékárně vám mohou doporučit i některý z volně prodejných léků (doplňků stravy), které slibují optimalizaci krevního tlaku a stavu žil. Mnoho uživatelů na ně nedá dopustit.

Když tlak kolísá

Kolísavý tlak je nezřídka reakcí na stresové situace. Ano, psychika v tomto případě hraje obrovskou roli.

Lidé s kolísavým krevním tlakem nesmí podceňovat pravidelná domácí měření,vždy při pocitu nastupující nevolnosti, a ta je třeba při akutnímzáchvatu opakovat i po několika minutách! Pokud se hodnoty po půlhodině klidu dostanou do normálu, je vše v pořádku.

Lékaře je třeba urychleně vyhledat v případě bolestí hlavy nebo na hrudi, poruch řeči či zhoršeného dýchání. Jeho nebezpečí spočívá právě ve velkých výkyvech, kvůli nimž jsou cévy vystaveny větším nárazům. Vzniká tak riziko trombózy nebo embolie.

Co obecně pomáhá?

  • kromě rozumné životosprávy, stejně jako ve dvou předchozích případech, by na místě měly být pravidelné návštěvy lékaře a nepodceňování užívání předepsaných léků

Chraňte si své zdraví, které je tím nejdůležitějším, co máte. Začněte tím, že si domů pořídíte tlakoměr. Třeba už jen proto, abyste si kdykoli mohli ověřit, jestli je váš krevní tlak v pořádku.

autor: prozeny.cz, Eva Čepeláková

« Zpět

Nízký tlak trápí více ženy

I když je nízký tlak ze zdravotního hlediska spíše výhodou, v běžném životě přináší lidem řadu nepříjemných komplikací. Nízký tlak trápí zejména mladé a štíhlé ženy. Proč, to není dosud známo.

Únava, ospalost, studené nohy a ruce a občas lehké závratě při rychlém vstávání: kdo trpí nízkým tlakem (hypotonií), zná tyto příznaky velice dobře. Často jsou hypotonici také mimořádně citliví na změny počasí a na vítr, déšť a nízký tlak vzduchu reagují dalším poklesem krevního tlaku.

Hypotonie často vzniká z vrozených dispozic, ženy jí přitom trpí častěji než muži.

Číselné hodnoty

O hypotonii mluvíme, když jsou v klidu naměřené hodnoty trvale pod 120/80. Příznaky se však objevují až od systolického tlaku (první hodnota) pod sto. Hodnoty mezi 100 a 120 se většinou snáší bez příznaků.

Pokud je druhá hodnota velice nízká, to znamená pod 50, měl by si člověk nechat vyšetřit srdce, kromě jiného, zda nemá nedomykavost chlopní. Tento problém, kterým podle odborníků trpí až dvacet pět procent žen mladších 25 let, naštěstí nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Je tomu spíše naopak.

Lidé, kteří mají v klidovém stavu o něco nižší krevní tlak, než je normální hodnota, jsou v menší míře ohroženi závažnými kardiovaskulárními nemocemi a zpravidla se dožívají vyššího věku.

Nižší tlak je pro člověka „výhodnější“, ale jen do chvíle, než se začne projevovat příznaky, jako jsou závratě, mdloby nebo poruchy rovnováhy.

Navíc lidé postižení nízkým tlakem pociťují neustálý nedostatek energie, mají problémy s koncentrací a jsou méně výkonní než lidé s normálním tlakem. Srdce totiž nedokáže dostatečně vytlačit okysličenou krev do mozku.

Cirkulace v mozkových cévách je pomalejší, takže do mozku se dostává méně kyslíku a dalších živin.

Známka nemoci

Hypotenze, nízký krevní tlak, může signalizovat i jiné, závažnější onemocnění, například poruchu činnosti štítné žlázy nebo anémii. Hypotenze se někdy také objevuje jako důsledek infekčních onemocnění.

V případech, kdy je nízký tlak jen průvodním jevem jiné nemoci, příznaky vymizí, jakmile se začne léčit základní onemocnění. V opačném případě, tedy při primární formě nízkého tlaku, ale neumíme určit příčinu. Bohužel právě touto formou hypotenze trpí velký počet lidí. Léky působí jen krátkodobě.

Šest, maximálně osm týdnů. Poté tlak opět klesne. Proto jediná rozumná léčba je nefarmakologická: dieta, pohyb a rehabilitace.

Spolu s nízkým tlakem jde ruku v ruce oslabení cévních stěn. To se projevuje zvýšenou tvorbou modřin. Cévy posiluje pravidelné užívání rutinu v tabletách. Užívá se dlouhodobě padesát až osmdesát miligramů, nejlépe v kombinaci s vitaminem C. V přírodní formě ho najdete v pohance nebo citrusech. Díky rutinu také snížíte riziko vzniku křečových žil.

Zapomeňte na rychlé vstávání a horkou koupel

Lidé s nízkým tlakem mají opakovaně závratě, když ze snížené polohy najednou vstanou. Nejprve si dejte nohy nahoru, například je opřete o stěnu, a až potom se pomalu posaďte. Teprve po chvíli se postavte.

Ráno v posteli můžete ještě chvíli šlapat ve vzduchu jako na kole, tím povzbudíte krevní oběh a předejdete mravenčení v nohou. Pak si dejte sprchu, střídavě teplou a studenou vodu. Na horké koupele zapomeňte. Mohou pro vás být nebezpečné.

Vlivem vysoké teploty vody se vám náhle rozšíří cévy , což se projeví dalším poklesem tlaku. Začne se vám točit hlava a máte pocit na omdlení. Bezpečnější a prospěšnější je pro vás střídavá sprcha.

Nejlépe stimulujeme rychlé zvýšení tlaku, když pořádně zatneme ruku v pěst. V průběhu dvaceti sekund se tak krevní tlak zvedne až o 30 mm Hg. Avšak efekt tohoto cvičení je jenom krátkodobý, protože když uvolníme sevření, tlak obyčejně klesne.

Do dobré formy vás dostane i několik vhodně zvolených cviků:

  • Vleže na zádech zvedněte zároveň hlavu i natažené nohy. Rukama uchopte kotníky a vydržte několik sekund.
  • Vleže na zádech pokrčte nohy a pak zvedněte horní část těla. Hlavu přitom vsuňte mezi kolena.
  • Rozpumpovat svaly pomohou dřepy nebo si desetkrát stoupněte na špičky nohy nebo jednoduše několikrát za sebou natáhněte a pokrčte nohy.
  • Když pocítíte příznaky prudkého poklesu tlaku, lehněte si nebo si sedněte a dejte nohy nahoru. Na zápěstí, čelo, zátylek nebo srdce si dejte studený obklad, případně led a vypijte sklenici minerálky.

Chce to pohyb

Nejlepším lékem proti malátnosti je však pravidelný pohyb s krátkodobým zatížením. Pozor – vytrvalostní sport působí opačně – snižuje krevní tlak. Na nízký tlak je ideální jogging, posilování, aerobik, plavání, tenis nebo jízda na kole. Cvičit byste měli minimálně třikrát týdně. Posílíte tím srdce, které bude lépe fungovat jako oběhová pumpa.

Úprava jídelníčku

Lidé s nízkým tlakem se musí důsledně vyhýbat přejídání. Po mimořádně vydatném jídle se totiž krev nahromadí v zažívacím traktu a tlak ještě více klesne. Celodenní stravu je nejlepší rozdělit do pěti rovnoměrných dávek a upřednostňovat potraviny s vyšším obsahem vitaminu C a železa.

Již v padesátých letech 20. století přišli vědci na to, že vitamin C podporuje účinky adrenalinu zvyšujícího krevní tlak. Hodně vitaminu C se nachází v rajčatech, paprice a zelí. Tlak zvedá i sůl. Váže tekutiny, což zvyšuje objem krve, takže srdce musí pumpovat silněji a tlak krve stoupá.

Důležité je hodně a přitom rovnoměrně po celý den pít. Lidé s nízkým tlakem by měli vypít až tři litry tekutin. Samozřejmě s výjimkou alkoholu, který v jejich případě působí jako uspávací prostředek. To platí i o sektu. Bublinky možná zvedají tlak, ale jen krátkodobě.

Můžete se rozproudit dávkou kofeinu. Když se však hladina kofeinu sníží, tlak rychle poklesne. Dopřejte si proto ráno raději čaj. Povzbuzuje činnost mozku rovnoměrněji, nezatěžuje srdce a krevní oběh a působí déle.

Farář Kneipp doporučoval lidem s nízkým tlakem rozmarýnové víno. Podporuje srdeční činnost, vzpružuje  a posiluje nervový systém. Jak víno připravíte? Třicet gramů rozmarýnových lístků rozdrťte a zalijte litrem bílého vína. Nechte osm dní odstát, pravidelně promíchejte. Potom přeceďte. Užívejte polévkovou lžíci ráno a večer.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector