Nosni mandle – Vše o zdraví

Nosni mandle - Vše o zdraví

Nosní mandle (tonsilla pharyngea), někdy též označovaná jako nosohltanová mandle je nakupení lymfatické tkáně na zadní stěně nosní dutiny v oblasti nosohltanu těsně při ústí Eustachovy trubice. Spolu s dalšími mandlemi v hltanové úžině (isthmus faucium) tvoří součást takzvaného Waldeyerova lymfatického okruhu, který je důležitou součástí imunitního systému.

Kromě nepárové nosní mandle jsou součástí Waldeyerova mízního okruhu také následující mandle:

  • tonsillae tubariae (nakupení lymfatické tkáně v Eustachově trubici)
  • tonsillae pallatinae (patrové mandle, též označované jako krční mandle)
  • tonsilla lingualis (nepárová mandle nacházející se u kořene jazyka)
  • Pojmem adenoidní vegetace označujeme zbytnělou nosní mandli, která zejména u dětí způsobuje řadu obtíží, jako jsou poruchy sluchu, huhňání, chrápání, pocit ucpaného nosu a/nebo opakované záněty středouší.
  • Proto je odstranění nosní mandle jednou z nejčastěji indikovaných operací v dětském věku.
  • V tomto článku se dozvíte proč se zvětšená nosní mandle odstraňuje, jakými příznaky se projevuje, jak se provádí operace nosních mandlí a jak probíhá rekonvalescence.

Co je nosní mandle?

Nosní mandle je okrsek lymfatické tkáně na zadní stěně nosní dutiny v místě. Nachází se v nosohltanu, v místě, kde ústí Eustachova trubice.

Spolu s ostatními mandlemi v hltanové úžině je nosní mandle součástí Waldeyerova mízního okruhu a jejím hlavním úkolem je zachytávat zdraví škodlivé baktérie a viry, které způsobují respirační a další infekční onemocnění.

U kojenců a velmi malých dětí je nosní mandle důležitou součástí imunitního systému a pomáhá organizmus chránit před infekcí.

Nosni mandle - Vše o zdraví

Nosní, krční a jazyková mandle jsou součástí Waldeyerova mízního okruhu, který se podílí na ochraně organizmu před infekcí.

Nicméně spolu s tím jak dítě roste, vyvíjí se také jeho imunitní systém a zhruba ve věku kolem 5 let se nosní mandle začne zmenšovat a do puberty většinou prakticky úplně vymizí.

Co je adenoidní vegetace?

Adenoidní vegetace je označení pro zvětšenou (zbytnělou) nosní mandli.

Někteří lékaři termín adenoidní vegetace užívají jako synonymum pro nosní mandli, ale toto označení je poněkud nepřesné a neměli bychom ho pro normální nezvětšenou nosní mandli používat.

Proč se nosní mandle zvětšuje?

  1. Nosní mandle (stejně jako ostatní mandle v těle) obsahuje lymfatickou tkáň (podobně jako mízní uzliny) a její hlavní funkcí je zachytávat škodlivé mikroorganizmy a bránit jim v průniku do těla.

  2. V rámci přirozené imunitní reakce proti infekčním onemocněním se pak mandle (podobně jako lymfatické uzliny) mohou dočasně zvětšit a/nebo se může dojít k jejich zánětu.
  3. Zánět krčních mandlí se označuje jako angína (akutní tonzilitida) a projevuje se například horečkou, čepy na mandlích nebo bolestí při polykání.

  4. Vzhledem k tomu, že se nosní mandle nachází v nosohltanu, v těsném sousedství Eustachovy trubice,může její zvětšení způsobit utlačení (kompresi) jejího ústí, což má řadu nepříjemných důsledků.
  5. Eustachova trubice umožňuje vyrovnávání tlaků ve středoušní dutině a dutině ústní při zívání a polykání a navíc odvádí sekret ze středouší do nosohltanu.

  6. Pokud je ústí Eustachovy trubice utlačeno zvětšenou nosní mandlí, nemůže sekret ze středouší volně odtékat, což se projevuje opakovanými záněty středního ucha.

  7. Protože zbytnělá adenoidní vegetace blokuje také lumen nosohltanu, brání normálnímu průchodu vzduchu z dutiny nosní do krku, což se projevuje dalšími příznaky, jako jsou huhňání, pocit ucpaného nosu, dýchání ústy, chrápání nebo chronická bolest v krku.

Nosni mandle - Vše o zdraví

Zbytnělou nosní mandli (adenoidní vegetaci) je vhodné chirurgicky odstranit, protože komprimuje Eustachovu trubici a dutinu nosní a je spojena s opakovanými záněty středouší, chrápáním, huhňáním a dalšími obtížemi

Děti se zvětšenou nosní mandlí také obvykle v noci hůře spí a, jak je uvedeno výše, trpí na časté záněty středouší.

Pokud se některý z výše uvedených příznaků objeví, je namístě navštívit krčního lékaře.

Vyšetření nosní mandle u lékaře

Lékař se do nosohltanu podívá skrz dutinu nosní nebo dutinu ústní endoskopem (tenká hadička s kamerou).

Pokud zaznamená zvětšenou nosní mandli, je prvním krokem většinou předepsání antibiotik, které pomáhají zlikvidovat bakteriální infekci a někdy se po jejich dobrání nosní mandle opět zmenší.

Kdy je vhodné zvětšenou nosní mandli odstranit?

Pokud dítě trápí opakované záněty středouší a další příznaky spojené s trvalým zbytněním nosní mandle, jako jsou huhňání, dýchání ústy, chrápání nebo pocit ucpaného nosu, je na místě uvažovat o odstranění nosní mandle.

Jak se provádí odstranění nosní mandle?

  • Adenoidektomie je lékařské označení pro operační výkon, při kterém se odstraňuje trvale zvětšená nosní mandle.
  • Tento výkon se provádí na operačním sále v krátké celkové anestézii.
  • Lékaři nejprve dítěti ještě na pokoji podají takzvanou premedikaci, což jsou léky, které dítě zklidní a uvedou do polospánku, aby si později nic nepamatovalo.
  • Následně je pacient převezen na operační sál (rodiče ho ve většině českých nemocnic mohou doprovodit do předsálí, přístup na operační sál bohužel není možný).
  • Na sále lékař pacienta uvede do krátkodobé celkové anestézie (obvykle podáním narkotizačních plynů a dalších léků) a poté pod endoskopickou kontrolou zbytnělou nosní mandli odstraní a zastaví krvácení (tamponádou, elektrokauterem, elektrokoagulační pinzetou a speciálními vložkami a léky na stavění krvácení).
  • Pokud se při operaci zjistí přítomnost volné tekutiny za bubínkem, provádí se současně revize středouší pod mikroskopem, kdy se bubínek nařízne a patologický obsah ze středouší odsaje.
  • Obvykle pacient v nemocnici zůstává do druhého dne, a pak odchází domů.
  • Po odstranění nosní mandle budete nějakou dobu docházet do nemocnice na kontrolu.

Jaké jsou možné pooperační komplikace?

  1. Mezi nejčastější pooperační komplikace po odstranění nosní mandle patří teplota po operaci a krvácení z rány, které vzácně může být i život ohrožující.

  2. Největší riziko krvácení je v prvních 4 dnech po operaci, přičemž nejčastěji ke krvácení z operační rány dochází do 24 hodin po operaci, a proto pacienti zůstávají v nemocnici přes noc, aby se tato komplikace mohla rychle začít řešit.
  3. Nicméně někdy se krvácení z operační rány může objevit i za dva týdny po operaci.

  4. Jak zastavit krvácení po operaci nosní mandle a co dělat po operaci?

Pokud se po operaci nosní mandle objeví krvácení z operační rány, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Při silnějším krvácení je nutné okamžitě volat záchranku.

  • Menší krvácení lze zastavit nakapáním nosních kapek do nosu, které vám lékař po operaci předepíše.
  • V nemocnici se krvácení staví tamponádou, podáním léků na zastavení krvácení a v závažnějších případech je nutná i operační revize a zastavení krvácení elektrokoagulační pinzetou.
  • V průběhu prvních 14 dnů po operaci se doporučuje následující:
  • Vyhněte se koupání či sprchování v horké vodě a pobytu na přímém slunci.
  • Podávejte kašovitou a spíše vlažnou stravu (vyhněte se příliš horkým a tuhým jídlům).
  • Dodržujte pokyny lékaře (zejména byste měli dítěti 3x denně kapat do nosu předepsané nosní kapky – většinou se doporučuje Vincentka nebo mořská voda)
  • Pokud se objeví i malé krvácení z operační rány, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Co si z článku odnést?

  1. Nosní mandle se nachází na zadní stěně nosní dutiny v oblasti nosohltanu, těsně při ústí Eustachovy trubice.
  2. U malých dětí (zejména po nástupu do školky) dochází často k jejímu trvalému zvětšení, což se projevuje opakovanými záněty středouší, chronickou rýmou a pocitem ucpaného nosu, dýcháním ústy, chrápáním a huhňáním.
  3. Trvale zbytnělá nosní mandle se označuje pojmem adenoidní vegetace a operační výkon, kterým se provádí její odstranění, se označuje jako adenoidektomie a provádí se obvykle v celkové anestézii pod endoskopickou kontrolou.
  4. Zvětšená nosní mandle nejčastěji trápí děti do 5 let věku, ale může se objevit i u dospělých.
  5. Odstranění nosní mandle se obvykle obejde bez komplikací, ale někdy se po operaci mohou objevit i závažnější komplikace, zejména krvácení z operační rány.
  6. Pokud se tak stane, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nosní mandle a krční mandle

Nosní mandle (adenoidní vegetace) je lymfatická žláza, která se nalézá v zadní části nosu, v místě, kde se nosní dutina spojuje s hltanem – nosohltanu. Hlavním úkolem lymfatického systému je chránit jej před vznikem infekcí.

Lymfatické žlázy jsou plné buněk, které napadají infekční činitele  – bakterie nebo viry. Nosní mandle jsou umístěny tak, že přes ní musí projít  (a být zahubena) jakákoliv infekce  vdechnutá se vzduchem.

V některých případech to však zcela nefunguje.

Infekce

Nosní mandle se nachází v nosohltanu od narození a téměř zcela zmizí před pubertou. Největší je ve věku mezi jedním až čtyřmi roky. Je to z toho důvodu, že děti jsou v tomto období nejčastěji vystaveny novým druhům infekcí.

Není zcela jasné, jak se nosní mandle infikuje, ale je jisté, že ji může napadnout jakákoli respirační infekce. Jestliže se infekci podaří nosní mandli vážně poškodit, dochází k rozvoji chronického zánětu.

V případě opakovaných zánětů má nosní mandle tendenci se neustále zvětšovat a působit komplikace.

Jaké jsou příznaky?

Pokud dojde ke zbytnění lymfatické tkáně vlivem infekce, je ztíženo proudění vzduchu nosem, a proto dítě začne dýchat ústy.  Dítě začne v noci chrápat a má nosové zabarvení hlasu. Hláska „m“ zní jako „b“ a „n“ jako „d“.

Příčinou je to, že dítě zavírá ústa, aby vyslovilo „m“ a „n“ jako „d“. Příčinou je to, že dítě zavírá ústa, aby vyslovilo „m“ a „n“ nosem, ale nemůže, protože je zablokován zbytnělou lymfatickou tkání.

Dýchání ústy vysušuje ústní sliznici a dítě pak potřebuje zvýšený příjem tekutin.

Výtok z nosu

V průběhu boje lymfatické tkáně s infekcí dochází k uvolňování živých i mrtvých bílých krvinek ve formě hnisu. Ten můžeme pozorovat jako výtok z nosu. Výtok je zcela odlišný od čirého vodnatého výtoku při prosté rýmě.

Dítě popotahuje nosem ve snaze jej vyčistit, hnis se dostává níže do hltanu a vyvolává kašel. Tento kašel se objevuje především v noci a typickým signálem zánětu nosní mandle. Ráno může nahromaděný hnis vyvolat zvracení.

Také je ztížena prostupnost vzduchu do vedlejších nosních dutin, a to může vést k jejich zanícení nebo může dojít ke vzniku chronické infekce průdušek.

Jaké jsou komplikace?

Zvětšená nosní mandle může blokovat ústí Eustachových trubic, což je pár kanálů, spojujících středoušní dutinu s hltanem a slouží k vyrovnávání tlaku ve středním uchu s okolním atmosférickým tlakem. V případě ucpání Eustachovy trubice, je zabráněno vyrovnávání tlaku, a to vyvolává bolest. Mezi hlavní rizika však patří ztížení odtoku sekretu ze středního ucha.

Zajímavé:  Dům Zdraví Velké Meziříčí Rehabilitace?

Jaká je léčba?

Při léčbě zvětšené nosní mandle se uplatňují tři léčebné postupy. Jedná se o aplikaci léků snižující prokrvení tkáně a zmírnění otoku. Dále je to podání antibiotik. Poslední možností je operativní odstranění nosních mandlí – adenektomie. Operativní zákrok se provádí při celkové narkóze.

Krční mandle

Krční madle náleží k takzvaného Waldeyerova okruhu, což je jakýsi prstenec lymfatické tkáně, který obkružuje počátek dýchacích a polykacích cest. Při narození je velikost krčních mandlí poměrně malá, ale v prvních letech života dochází k jejich zvětšení a po pubertě se krční mandle opět zmenšují. Krční mandle jsou důležitou součástí imunitních dějů v organismu.

Zánět krčních mandlí

Zánět krčních mandlí potká v životě téměř každého- Jeho původcem je bakterie streptokok nebo také virová infekce. Mandle bývají značně zvětšené a ž zanícené, stav je zpravidla doprovázen teplotou a ztíženou schopností polykání. Zánět krčních mandlí se nejčastěji vyskytuje u dětí mezi čtyřmi až šesti lety.

Je obtížné určit, zda je zánět krčních mandlí vyvolán bakterií nebo virem. K tomu je zapotřebí provést výtěr z krku, který se posílá na laboratorní rozbor. Na antibiotika přitom může reagovat pouze bakteriální infekce. Z těchto důvodů se mezi lékaři vedou spory o tom, zda je vhodné užívat antibiotika zcela rutinně.

Ke zvětšení krčních mandlí může dojít také při infekční mononukleóze.

Nosní mandle

Nosní mandle (též nosohltanová mandle, adenoidní vegetace) je lymfatické tkáň v nosohltanu, které má svou úlohu v budování imunity dítěte. V pubertě přestává tuto svojí úlohu plnit a postupně atrofuje, čili se zmenšuje.

Zvětšená nosní mandle

Na každou infekci (která se může, ale i nemusí projevit) reaguje zvětšením a produkcí látek a buněk pomáhajících imunitě. Po odeznění infekce se stáhne. Pokud je ale s infekcemi v častém kontaktu, tak se postupně po překonání infekce zmenšuje méně a méně, až nakonec zůstane zvětšená. A začne dělat problémy.

Tím, že blokuje částečně nebo úplně nosohltan, zhoršuje až zabraňuje dýchání nosem. A tedy vyřadí z funkce čisticí stanici těla – nos, neboť při dýchání nosem se vzduch v nose a nosních dutinách oteplí, očistí a zvlhčí.

Pokud nos nefunguje tak jak má, tak dýcháme ústy studený, neočištěný a suchý vzduch, což se může postupem času projevovat záněty hrdla a průdušek, čili děti bývají často nemocné.

A rodiče si stěžují, že dítě vydrží ve školce maximálně týden a zase je nemocné.

Zvětšená nosní mandle se může projevovat i dlouhotrvajícím kašlem. Buď ze zatékajících hlenů z nosohltanu, které dráždí hrdlo a dítě se je snaží vykašlat. Nebo je to způsobeno tím, že dítě dýchá ústy, zadní stěna hrdélka se vysuší a to dráždí na suchý záchvatovitý kašel, který je nejsilnější většinou ráno. Ale nejčastěji je to kombinace obou případů, čili suché hrdélko a zahlenění.

Dýchání nosem podporuje růst nosních dutin, dýcháme i jimi, čili se zvětšuje prostor na dýchání a je to dohromady velká čistící stanice. A je tím i ovlivněno naše vzezření.

Ústní dutina nemá takovou kapacitu jako nos s nosními dutinami a proto, aby se zvětšila velikost nádechu ústy, tak se mění tvar patra z pěkného plochého na tzv. gotické – má vysokou klenbu, což ovlivňuje tvar zubořadí a různé zubní problémy (předkus, špatný zkus apod.).

Zároveň se zvyšováním klenby tvrdého patra se toto patro vtlačuje do nosních dutin a zmenšuje jejich prostor. Dítě dýchá otevřenými ústy, což mimo jiné má za následek, že dítě vypadá „přihlouple“.

Správné je tedy dýchat nosem, pokud dýcháme ústy, nedostává tělo tolik kyslíku jak by mělo.

Následky nedostatečného dýchání

Jeden z následků nedostatečného dýchání je i chrápání, noční neklidné spaní – dítě putuje po posteli, převaluje se, budí se, skřípe zuby, kňourá, protože tělo si podvědomě hledá polohu, v níž se mu lépe dýchá.

Dítě může být přes den pro nedostatečně kvalitní a klidný spánek nervózní, podrážděné, unavené, někdy navzdory únavě je paradoxně hyperaktivní, neposedné, na nic se neumí soustředit, protože mozek si v noci dostatečně neodpočinul.

Další podstatná věc je, že v nosohltanu je vyústění vnitřních sluchových trubic (Eustachova trubice), což je propojení mezi nosem a středním uchem. Toto propojení zajišťuje odtékání sekretu, který se tvoří ve středním oušku (jako na každé sliznici, žádná zdravá sliznice není suchá), zajišťuje vyrovnání tlakových poměrů ve středním uchu.

Pokud je hlen (sopel) na nosní mandli, může tento hlen (protože neumí stéct dolů, protože je tam zvětšená nosní mandle) projít přes sluchovou trubici do středního ucha a je na světě zánět středního ucha8.

Příznaky choroby

Pokud nosní mandle tlačí na propojení, tak se zastaví ventilování středního ucha, vznikne podtlak, blána bubínku se vpáčí.

Následkem toho může být, že dítě udává buď bolest ouška, nebo zhoršený sluch (nebo si toho všimnou nejbližší, že dítě nereaguje na první oslovení, pouští si hlasitě televizi, opakovaně se ptá na totéž, dělá chyby ve vyslovování slov, nerozumí dobře apod.).

Při dlouhotrvajícím podtlaku se začne nasávat tekutina z okolí a hromadí se v uchu (protože nemá jak odtéct přes sluchovou trubici, která je blokována zvětšenou nosní mandlí), tím se zhorší sluch (zvuk se hůře přenáší přes tekutinu jako vzduchem), může dojít k porušení hybnosti sluchových kůstek a znovu mohou být bolesti ucha.

Některé děti jsou odeslány na vyšetření logopedem pro poruchy řeči, problémy s vyslovováním některých hlásek. Často je to následek poruchy sluchu, čili dítě neumí rozeznat některé hlásky, plete si je a neslyší samo sebe dobře při jejich vyslovování.

Mezi méně časté příznaky patří i noční pomočování. Souvisí to pravděpodobně s nekvalitním spánkem. Zde je třeba kromě nosní mandle vyloučit příčinu v infekci močových cest, či v nevhodném režimu.

Ne každé dítě reaguje na zvětšení nosní mandle častými infekcemi, některé děti mají „jen“ poruchu sluchu, některé „jen“ chrápou a proto nejsou dostatečně odpočinuté neumí se na nic soustředit (a ani jejich rodiče), některé mají „jen“ záněty oušek . A některé děti mají vše najednou.

Diagnostika

Diagnózu zvětšené mandle musí určit Otorinolaryngolog (ORL, ušní-nosní-krční doktor) na základě vyšetření dítěte. Měl by vyšetřit pohledem uši, nos, ústní dutinu a prohmatat krk, zda nejsou zvětšené krční uzlinky. To je základní vyšetření při každé návštěvě ORL.

Samotná nosní mandle není viditelná při otevření úst, pokud tedy není enormně zvětšena. Proto ji musí vyšetřit endoskopicky.

Endoskop je optický přístroj, taková „trubička“ se světýlkem, přes kterou se lékař dívá, nebo je napojena na monitor a tam se zobrazuje vyšetřovaná oblast. Může se vyšetřovat přes nosní dutinu nebo přes ústa.

Při obou způsobech je alespoň trošku nutná spolupráce dítěte. Ani jeden způsob není bolestivý, ale děti se jich bojí, což je ale pochopitelné.

Při vyšetřování přes nos mohou před vyšetřením vložit do nosu vložky s lokální anestézií, které nosní dutinu znecitliví, ale zároveň to způsobí oplasknutí nosní sliznice, což může vést k tomu, že se např. nediagnostikuje alergický otok sliznice v nose.

Při vyšetřování přes ústa by dítě mělo být uvolněné, nemělo by se napínat, mělo by dýchat otevřenými ústy, ale ne rychle, normálně klidně si dýchat.

Pokud dítě nedýchá ústy při vyšetření, je velmi výrazný napínací reflex, čímž se uzavře nosohltan a nosní mandle se nedá dobře vyšetřit.

Nosní mandle se dá ještě vyšetřit zrcátkem přes ústa. Stejně si dítě dýchá ústy jako při endoskopickém vyšetření. Zrcátko je ale nutné před vyšetřením nahřát na tělesnou teplotu, aby se nezarosovalo.

Je dobré dítě na to připravit, aby se nezaleklo, hlavně když má ambulance starší vybavení a nahřívá se nad kahanem. Lékař vždy zkouší zda je zrcátko teplé tak akorát, takže popálení dítěte určitě nehrozí.

Při extrémně nespolupracujícím dítěti (ať už pro věk, nebo strach) se dá nosní mandle vyšetřit i pohmatem. Lékař prstem přes ústa nahmatá nosní mandli a tak posoudí její velikost.

Vyšetřování sluchu dítěte

Při problémech s oušky je třeba vyšetřit uši pod mikroskopem, je třeba vyšetřit sluch dítěte – šeptem, audiometricky, tympanometricky.

Audiometrie se provádí u spolupracujících dětí, které již chápou, co se od nich vyžaduje (zmáčknout tlačítko, když slyší zvuk), zjistíme tak o jakou poruchu sluchu se jedná (tedy zda je postiženo střední nebo vnitřní ucho) a umíme určit velikost poruchy. Tympanometrií zjistíme, jak se přenáší zvuk přes střední ouško, zda je či není ve středním oušku tekutina.

Další možné vyšetření podle problémů dítěte a nálezu při vyšetření jsou – výtěr z krčních mandlí, nosu, nosohltanu. U starších dětí v rámci pátrání po ložisku infekce rentgen dutin.

Léčba

Medikamentózní léčba

Pokud je nosní mandle hraniční velikosti, je možné zkusit ji zmenšit medikamentózně.

Důkladnou hygienou nosu, povzbuzením imunity (otužování, vitamíny, bylinky, léky na imunitu, ať už volně prodejné nebo na předpis), prevence onemocnění, adekvátní přeléčení infekcí a lze je použít léky antihistaminika a do nosu lokální kortikoidy nebo lokálně antihistaminikum.

Tyto pomáhají k oplasknutí sliznice, nejen při alergickém podkladě, léky je ale třeba nechat zatéci do nosohltanu, čili po jejich aplikaci je třeba záklon hlavy. Pokud bývá dítě často nemocné, bylo by dobré udělat výtěr alespoň u nejbližší rodiny, jestli někdo není bacilonosičem.

Tato léčba může, ale nemusí pomoci zmenšit nosní mandli, měla by trvat alespoň měsíc a potom zhodnotit efekt léčby. Pokud léčba nezabírá nebo je nosní mandle velmi velká, tak je potom doporučená operační léčba.

Operační léčba

Pokud lékař zjistí, že je nosní mandle zvětšená a dělá problémy, tak je ji třeba operačně zmenšit. Operační zákrok se nazývá Adenotomie. Jelikož nosní mandle nemá svůj vlastní obal (jako mají krční mandle), tak se nedá odstranit úplně (vždy je riziko, že tam nějaká buňka zůstane) a tudíž je určité riziko, že znovu doroste.

Zajímavé:  Show Jana Krause Lékař?

Předoperační vyšetření zahrnuje odběr krve, čili krevní obraz, základní biochemie, srážení krve, kompletní pediatrické vyšetření a pokud je v plánu operace v celkové narkóze, tak je třeba i před anesteziologická vyšetření (čili vyšetření lékařem, který uspává dítě).

Tento lékař zároveň i určí, zda je třeba dítě nějak speciálně připravit na operaci (léky, zda je třeba nějaké podat – to závisí již na ostatních onemocněních děťátka – alergie, srdíčko apod.).. Tato vyšetření mohou být maximálně 14 dní staré.

Přesně ale vše vysvětlí konkrétní zdravotnické zařízení, kde se operace provádí, každá nemocnice má svůj vlastní systém.

Dítě musí být na zákrok alespoň 2 týdny zdravé (bez akutních, nových onemocnění) a bez antibiotik (pokud se nejedná o dlouhodobou léčbu). Léky, které bere dítě dlouhodobě není třeba vysadit, ale upřesní to předoperační vyšetření.

Na zákrok, ať už v celkové nebo místní anestézii, je třeba být alespoň 4 hodiny nalačno. Operace probíhá v lokální nebo celkové anestézii.

Lokální anestézie

Lokální anestézie, čili dítě nespí a je při vědomí, ale je pod vlivem sedativ, „oblbováků“, aby dítě moc nevnímalo, co se s ním děje. A velmi dobrý účinek těchto léků je, že ve většině případů způsobují krátkodobý výpadek paměti, čili děťátko si na zákrok nepamatuje.

Po podání léku děťátku (sirup, tabletka, injekce) je děťátko sledováno a při vrcholu účinku (některé děti pláčou, jiné jsou vysmáté, někdy je přechodné dvojité vidění, někdy jsou děti hyperaktivní, některé děti jsou takové omámené jakoby „připité“) se děťátko odvede na operační sál, kde se provede zákrok.

Ten se dělá ústy, dítě sedí, je pevně drženo zdravotnickým personálem, aby se nepohnulo. Zákrok je rychlý, potom děťátko vyplive a vyfouká krvičku (jako při každé operaci i tuhle provází krvácení).

Po zkontrolování úst, zda krev už neteče z nosu do úst jde děťátko k rodičům (nebo k doprovázející osobě). Nadále může plivat a foukat z nosu ještě krev, ale nesmí toho být hodně. Dítě je průběžně sledováno zdravotnickým personálem.

Krvácení většinou velmi rychle přestane.

Dítě po chvíli usne, protože účinek „oblbováku“ plynule odezní. Hodinu po zákroku, pokud dítě nespí nebo nekrvácí, se může zkusit napít, nejprve málo, pokud nezvrací tak může po malých doušcích pít. Jíst nejdříve po třech hodinách.

Výhody lokální anestézie: rychlý zákrok, při podání „oblbováků“ ztráta paměti na období zákroku, minimum léků (hlavně žádná anestetika).

Nevýhody: tím, že se zákrok dělá „naslepo“ (čili operatér nevidí místo operace) je větší riziko ponechání zbytku tkáně a tedy větší riziko dorůstání, cíleně se nedá zastavit krvácení, je riziko, že „oblbovák“ nezabere a tedy dítě si bude pamatovat celý zákrok. Nedají se ošetřit ouška, pokud jsou postiženy.

Celková anestézie

Děťátko po přípravě, kterou určí anesteziolog, je zcela uspáno, jeho životní funkce jsou monitorovány, dýchání řídí stroj.

Po uvedení děťátka do anestézie se zákrok provádí přes ústa pod kontrolou optiky, čili operatér vidí celé operační pole a tedy umí odstranit téměř celou nosní mandli, umí cíleně zastavit krvácení, umí ošetřit ústí sluchových trubic. Děťátko se z anestézie budí až když je zákrok ukončen, krvácení zastaveno.

Po probuzení, když už má děťátko reflexy, je při vědomí a jakžtakž spolupracuje (odpovídá na základní otázky, nebo alespoň adekvátně přikyvuje) a jde na svůj pokojíček. Po zákroku je sledováno zdravotnickým personálem. Dítě může vyfoukne růžový soplík, nebo vyplivnout růžové sliny, ale ne čerstvou krev. To je třeba hlásit hned zdravotnickému personálu.

Výhody celkové anestézie: zákrok se provádí pod kontrolou zraku, čili je menší riziko ponechání zbytku tkáně a tedy menší riziko dorůstání, cíleně se dá zastavit krvácení, dají se ošetřit sluchové trubice a ouška (viz můj článek o zánětu středního ucha), dítě si určitě zákrok nepamatuje.

Nevýhody: léky při celkové anestézii a rizika celkové anestézie, zákrok trvá déle (ale většinou do hodiny), možný pooperační otok měkkého patra a uvuly (to je ten čípek, co visí v ústech) a tedy huhňavý hlas a ztížené polykání, mohou být větší bolesti (ale stačí běžné léky na bolest).

Celkově je ve světě trend dělat tento zákrok v celkové anestézii, lokálka zůstává pro velmi malé dětičky – tam, kde je celková anestézie velké riziko, pokud je problém jen s dýcháním, či na žádost rodiče. Pokud se jedná o opakovaný zákrok, nebo pokud jsou problémy s oušky, tak je doporučená celková anestézie.

Rekonvalescence – zotavení se ze zákroku

Děti snášejí tento zákrok většinou velmi dobře. Mohou být bolesti, které je třeba tlumit léky na bolest, většinou zabírají běžné léky na bolest – ale nesmí se acylpyrin.

Zhojení sliznice (je jedno jestli po lokálce nebo po celkové) trvá těch 14 dní, přičemž většinou po 7 dnech je sliznice téměř zahojená. Rána se hojí slizniční strupem, jakoby povlakem.

Někdy, pokud je povlak hrubší, může z úst zapáchat, nejedná se o infekci. Po zákroku se mohou uvolnit z nosu hleny a stékat dolů do hrdélka.

Může pomoci proplach nosu, ale je třeba nejprve zkusit, zda neštípe, přece jen rána a sůl.

Po operaci je důležitý pitný režim. Nedoporučuje se horké, bublinkové, kyselé a příliš sladké nápoje. Strava má být měkčí, aby dítě nemuselo velmi žvýkat, také ne horká, ale v podstatě může jíst skoro všechno.

Je třeba dodržet klidový režim alespoň týden (což je velmi náročné, protože většina dětí nemá žádné potíže a tudíž nechápe, proč nesmí ven, běhat apod..) A nesmí se chodit ani na slunce. Teplo rozšiřuje cévy a mohou tedy krvácet.

Čili se nedoporučuje ani koupání a pozor také na mytí vlasů v předklonu.

Minimálně týden by dítě nemělo jít do kolektivu.

Po adenotomii se u dětí, zejména u menších, spontánně obnoví dýchání přes nos. Je ale důležité si uvědomit, že děti, které dlouhodobě dýchají ústy, se odnaučí při dýchání používat nos a po určitém čase se u nich vyvine tzv..

Habituální dýchání přes ústa, které bude trvat i po vyjmutí mandle. Tento problém nelze podceňovat, protože pokud má dítě vytvořen pevný návyk dýchání přes ústa, sám se nevyřeší a takové dýchání může přetrvávat i v dospělosti.

Proto dítěti třeba pomoci.

Je velmi důležité, aby si po operaci rodiče všímali, jak dítě dýchá. Pokud stále dýchá ústy, je třeba jej opakovaně upozorňovat, aby si ústa zavřelo a samo si uvědomilo, že nos je již volný. To však často nestačí. Je dobré hravou formou dítě nutit, aby nos začalo používat.

Dá se to například tak, že si rodiče po stole foukají pomocí nosu kousky vaty a trefují je do branek nebo děti rozfoukávají nosem plastové vrtulky (takové, jako se dostanou na kolotočích). Velmi důležité je i to, aby uměli děti správně smrkat.

Trénujeme i techniku dýchání, vícekrát za sebou se nadechneme a následně pomalu vydechneme přes nos oběma dírkami, pak střídáme jednu a druhou nosní dírku. Tato cvičení opakujeme každý den, dokud dítě nenabude znovu správně dýchací návyky.

Pooperační komplikace

Pooperační komplikace nejsou časté.

  • Teplota – každá operace je stres a při stresu dětem velmi rychle může stoupnout teplota. Je třeba zvýšit pitný režim. Při výstupu teploty nad 38 st. podáváme léky na snížení teploty. Je třeba vyloučit infekci, která by teploty způsobila a přeléčit ji.
  • Infekce – každá operace je zásahem do imunity, protože tělo je operací oslabené a vydává mnoho sil na hojení, tedy je náchylnější k infekcím. Je třeba každou infekci důkladně a adekvátně přeléčit. Ne vždy jsou nutná antibiotika. Infekce prodlužuje dobu hojení.
  • Krvácení – jakmile děťátko po operaci krvácí, je třeba jít do nemocnice (i se zprávou o zákroku), nejlépe na Orl pracoviště. Lékař dítě vyšetří a podle krvácení určí, zda stačí léky na zastavení krvácení, tamponáda nebo třeba zopakovat zákrok. Někdy je nutná hospitalizace, málokdy je krvácení tak závažné, že je nutná transfúze.
  • Otok v hrdle někdy způsobí, že po spolknutí jde potrava nebo tekutiny ven nosem. Je to přechodné a po ústupu otoku to zmizí.
  • Zápach z hrdla je způsoben povlakem na ráně. Je třeba proplachovat nos, ale i vyloučit infekci.
  • Otevřená rinolalia-fufňavá řeč – Pokud po adenotomii zůstane velký prostor v nosohltanu, tato komplikace se řeší foniatrickou rehabilitací měkkého patra.
  • Zřídka Griselův syndrom – zánět kloubu prvních krčních obratlů (C1-2 atlantoepistrofický kloub), který vzniká přestupem infekce z rány. Při tomto syndromu má dítě nakloněnou hlavu na jednu stranu a léčba spočívá v podání antibiotik a následné rehabilitaci.

Kontraindikace chirurgického výkonu

Adenotomie se nesmí provádět u pacientů s poruchou srážení krve, respektive je třeba je připravit hematologem na zákrok, a u pacientů s vývojovou poruchou měkkého patra, k tomuto se má vyjádřit specializované pracoviště.

Více o nosní mandli na modrykonik.cz

Trhání nosních mandlí? | Noviny

Naše tříletá dcera je velmi často nemocná, většinou se jedná o virózy doprovázené zvýšenými teplotami a úpornou rýmou, která doznívá až po dvou týdnech, později také kašlem.

Bývá často nachlazená nejen v zimě, ale i v létě. Nevím, jestli za její horší imunitu nemůže to, že se narodila předčasně – o jedenáct týdnů.

Existují nějaké přípravky na posílení imunity, které by mohla užívat? Pomůže, když jí necháme vytrhnout nosní mandle?

VAŠE NÁZORY

Nechali jsme a pomohlo to. Mám tři dcery, všechny měly potíže popisované v dotazu.

Navíc té poslední jsme na radu imunologa nechali z vytržené mandle (je jen jedna, mimochodem; krční jsou párové) vytvořit autovakcínu, což se dělá tak, že se nechají kultivovat bakterie v mandli obsažené a z nich se pak vytvoří něco jako protilátka.

Ale vždycky pomohlo i jen to vytržení, protože holky měly mandli uloženou tak, že jim blokovala Eustachovu trubici, čili se jim opakovaly záněty středouší a jedna z nich občas nedoslýchala, navíc když měly rýmu, tak se někdy skoro dusily. Marie

Zajímavé:  Kdy Se Projevuje Alergie Na Lepek?

Odstranění nosní mandle prodělala naše dcera v osmi letech – po úporných rýmách a opakovaných zánětech středního ucha s následným pícháním ucha. Od té doby se vše výrazně zlepšilo a jen je mi líto, že to neabsolvovala dřív. Nosní mandli prý měla opravdu velkou.

Uvolnilo se jí dýchání, takže nechrčí a nechrápe a neusazují se jí tam bakterie, které se jinak skoro nedají zlikvidovat.

Zákrok provedli v celkové narkóze (při menším rozsahu to prý dělají jen při lokálním znecitlivění odsátím), jednu noc po operaci dcera strávila ještě v nemocnici (spolu se mnou) a pak cca dva týdny rekonvalescence doma, ale je to v pohodě. Hedvika

V dětství jsem odstranění nosních mandlí prodělal celkem třikrát. Nosní mandle má tu nepříjemnou vlastnost, že dorůstá, což se stalo i mně, takže to málokdy bývá definitivní řešení. Nemám pocit, že by mně to výrazněji pomohlo.

Nicméně zákroky si pamatuji – poslední v osmi letech a bylo to velice nepříjemné. Nyní tím vyhrožovala lékařka mému tříletému synovi kvůli častým zánětům středního ucha.

Našli jsme ale homeopata specializovaného na podobné dětské problémy a vše je vyřešeno.

Petr

Zkuste tekuté kolostrum. Náš syn byl také každé tři týdny nemocný, má totiž poměrně vzácnou poruchu imunity. Od doby, kdy bere tekuté kolostrum, nezastonal. Prášková kolostra nejsou tak dobrá, při pasterizaci horkem se zničí jeho cenné imunitně aktivní látky.

Tekuté je ošetřeno zmrazením. Obsahuje 20 % imunoglobulinů a zabírá prakticky hned, musí se brát delší dobu. Je to investice do zdraví, ale jednoznačně lepší než pak například antibiotika nebo tonzilektomie.

Mandle jsou důležitou součástí imunitního systému, proto bych je rozhodně neodstraňovala. Vanda

Nosní mandle bych nechala vytrhnout jedině v případě, že jsou nadměrně zvětšené, dítě špatně dýchá a stále mluví přes nos. Proti nachlazení a rýmě to rozhodně nepomůže. Otužujte dceru na čerstvém vzduchu a dostatkem ovoce a zeleniny. Umělé přípravky na imunitu jsou určeny jen pro krajní případy.

Hana

JAK TO VIDÍ ZDRAVÍ LN

„U tříletých dětí se setkáváme se zvýšenou nemocností častěji, a to hlavně v případech, kdy jejich imunitní systém není dostatečně vyzrálý a jsou předčasně vystaveny kontaktům s dalšími dětmi v kolektivu.

Za riziko považujeme i nedostatečné doléčení infekcí, krátkou rekonvalescenci,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová. Příčinou ale může být i zvětšená nosní mandle. Podle doktorky je třeba postupovat u každého dítěte individuálně.

Lékař může rozhodnout o tzv. imunomodulační terapii, ale až po vyloučení dalších příčin (závažné poruchy imunity, alergie apod.)

  • ***
  • PŘÍŠTÍ OTÁZKA
  • Co máme dělat s náměsíčným synem?

Náš pětiletý syn bývá občas náměsíčný – v průměru k tomu dojde asi jednou za dva měsíce. V noci se budí a chodí po bytě. Občas se uhodí například o dveře nebo o nábytek tak, že má modřinu, a také se stává, že se místo na záchod vymočí třeba v pokoji na koberec. Klasickým nočním pomočováním ale netrpí.

Problém také spočívá v tom, že v okamžiku, kdy se probudí, my často spíme -dítě s námi nespí v ložnici, a nemůžeme tak vždy zabránit například tomu, aby se chlapec nezranil. Proto bych se chtěla zeptat, zda je možné nějakým způsobem náměsíčnost omezit a zda máme v takovém stavu dítě probouzet, či ne?

Dotazy ohledně zdraví svých dětí zasílejte na barbora. [email protected]. Na dotazy odpovídá předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hana Cabrnochová a další odborníci.

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/rady

ORL ambulance Praha 9 Kbely – adenoidní vegetace

MUDr. Robert Jatel, tel.: 286 856 061, [email protected]

Nosní a krční mandle

Krční mandle a nosní mandle je tkáň velmi podobná lymfatickým uzlinám, které se nacházejí např. na krku, v podpaží nebo v tříslech. Krční mandle jsou dvě a nacházejí se v místě , kde ústní dutina přechází v hltan.Nosní madle je vysoko v krku za nosní dutinou.

Běžnému pohledu je nepřístupná svým ukrytím za měkkým patrem a k vyšetření je potřebné specielní optické zařízení. Krční a nosní mandle jsou blízko vstupu do dýchacích cest, kde mohou zachytit infekční agens, které se snaží proniknout do těla.

Lékaři jsou přesvědčeni, že mandle fungují jako součást imunitního systému tím, že filtrují cizorodé antigeny bakterií a virů, rozpoznávají je a pomáhají proti nim vytvořit protilátky.

Tento proces probíhá hlavně během prvních roků lidského života a s vyšším věkem se stává méně významným. Děti, kterým musela být odstraněna nosní nebo krční mandle, neztrácejí obranyschopnost.

Jaké onemocnění postihuje nosní a krční mandle? Nejčastějším onemocněním, které postihuje nosní a krční mandle jsou opakované infekce krku nebo uší s následným významným zvětšením tkáně mandlí, které může způsobovat dýchací a polykací obtíže.

Z dalších onemocnění přicházejí v úvahu abscesy kolem krčních mandlí, chronický zánět mandlí a chronické čepy v mandlích. Nádory jsou v mandlích řídké.

Kdy mám navštívit svého ORL specialistu? Měl(a) byste navštívit svého lékaře jestliže vy nebo vaše dítě trpí častými infekcemi postihujícími nosní nebo krční mandle nebo jste zpozoroval(a) jejich zvětšení.

Vyšetření Základní vyšetřovací metody používané k vyšetření nosních a krčních mandlí jsou:

  • anamneza (historie onemocnění)
  • fyzikální vyšetření
  • výtěr a kultivace z krku
  • krevní testy

Co mohu očekávat během vyšetření? Váš lékař se Vás zeptá na vaše obtíže týkající se uší nosu a krku a vyšetří hlavu a krk. K vyšetření lékař použije malé zrcátko nebo endoskopický přístroj. Upřesnit diagnozu pomůže kultivační mikrobiologické vyšetření z krku, nejlépe provedené ráno bez snídaně a čištění zubů.

Krevní testy pomohou zhodnotit celkovou imunologickou odezvu organizmu.

Jak jsou onemocnění nosních a krčních mandlí léčena? Bakterielní onemocnění krčních mandlí, zejména způsobené streptokoky je léčeno antibiotiky. Někdy je doporučováno odstranění tkáně nosní nebo krční mandle. Mezi dva hlavní důvody pro odstranění nosní nebo krční mandle patří: 1) velmi často se opakující bakterielní infekce vyžadující léčbu antibiotiky

2) zúžení dýchacích cest způsobené zvětšením tkáně nosní nebo krční mandle.

Částečný uzávěr dýchacích cest může vést k chrápaní v noci a neklidnému spánku s následnou denní spavostí u dospělých nebo k poruchám chování u dětí. Někteří zubní specialisté – ortodontisté se domnívají, že chronické dýchání ústy způsobené zvětšenou tkání nosní nebo i krční mandle může vést k malformacím obličeje a následně k nesprávnému vývoji zubů.

Chronické infekce mandlí mohou vést k infekci jiných oblastí jako např. Eustachovy trubice, což je spojení mezi nosohltanem a středouším. Výsledkem mohou být časté záněty středouší, někdy i zhoršení sluchu.

  • Poslední studie ukazují, že odstranění nosní mandle může mít přínos u dětí s převodní nedoslýchavostí způsobené výpotkem ve středouší.
  • U dospělých může zvětšení tkáně mandlí vzbudit podezření na nádorové bujení a v takovém případě je rovněž doporučeno odstranění mandlí.
  • U některých pacientů s infekční mononukleosou je zvětšení tkáně krčních mandlí tak významné, že je doporučována léčba kortikosteroidy.

Zánět krčních mandlí (angina) a její příznaky Angina je zánět jedné nebo obou krčních mandlí. Jedním z prvních příznaků je bolest, dalšími jsou:

  • živější červená barva než u zdravých mandlí
  • bílé nebo žluté čepy na mandlích
  • změna hlasu z důvodu zvětšení mandlí
  • škrábání v krku
  • obtížné nebo bolestivé polykání
  • zvětšení krčních uzlin
  • horečka
  • zápach z úst

Zvětšení nosní mandle a jeho příznaky Má-li vaše dítě zvětšenou nosní mandli může obtížně dýchat nosem. Ostatní příznaky trvalého zvětšení nosní mandle jsou:

  • dýchání během dne po většinu času pouze ústy
  • „huhňavý“ hlas
  • hlučné dýchání během dne
  • chrápání v noci
  • opakované infekce středouší
  • dýchací pauzy po několik sekund během chrápání (SAS)

Operace

Děti

Promluvte si se svým dítětem o jeho pocitech a podpořte ho v celém před a pooperačním období. Pokuste se mu vysvětlit, že plánovaná operace má za cíl zlepšení jeho zdraví. Buďte se svým dítětem před a po operaci co možná nejvíce. Řekněte mu, že po operaci pravděpodobně bude pociťovat sore throat Ubezpečte své dítě, že operací mu nebude odstraněna žádná důležitá část těla a že po operaci bude vypadat stále tak jako dřív. Má-li vaše dítě přátele, kteří obdobnou operaci již prodělali, může být přinosné si společně promluvit.

Dospělí a děti Po dobu nejméně dvou týdnů před jakoukoli operací se vyvarujte užívání aspirinu nebo obdobných léků, protože zpomalují krevní srážlivost. UPOZORNĚNÍ: Děti by nikdy neměly užívat aspirin pro nebezpečí vzniku tzv. Reyova syndromu.

  • Jestiže měl pacient již dříve jakékoli problémy s anestezií informujte předem svého lékaře. Zároveň informujte svého lékaře o všech lécích které užíváte, o zvýšené krvácivosti, o vašem těhotenství a o užívání kortikosteroidů v posledním roce.
  • Před operací bude v některých případech nutno provést vyšetření krve a moče.
  • Od půlnoci před operací nejezte, nepijte, nepoužívejte ústní vody, zubní pasty, žvýkačky a nekuřte. Jakýkoli žaludeční obsah může vyvolat zvracení během anestezie a to může být velmi nebezpečné.

Po příjmu pacienta na oddělení můžete být prohlédnuti ještě anesteziologem. Na operačním sále je provedena anestezie, vždy podle podmínek konkrétního pracoviště. Pravidelně je však zavedena nitrožilně kanyla k podávání léků a výživy. Po operaci je pacient umístěn na pokoji, kde probíhá zotavení z anestezie. Každý člověk je zcela individuální a tak toto zotavení může trvat různě dlouhou dobu (většinou 2-10 hodin). V některých případech je však nutno sledovat životní funkce až do druhého dne. Váš ORL lékař vám vysvětlí podrobnosti před a pooperační péče a zodpoví otázky, které v této souvislosti budete mít.

Po operaci Po operaci se může objevit několik příznaků: nejčastěji jsou to polykací obtíže, zvracení, horečka, bolesti krku a uší. Někdy se může po operaci objevit krvácení, v takovém případě ihned informujte svého lékaře na pracovišti, kde byl výkon proveden.

Do týdne po propuštění z nemocnice je vhodná kontrola pooperačního průběhu u ORL specialisty,který Vám operaci doporučil. Většina dětských pacientů může do kolektivu za 3 dny po odstranění nosní mandle. Dospělí pacienti jsou po odstranění krčních mandlí v pracovní neschopnosti 14 dní až 3 týdny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector