Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

30.4.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Nějaká forma alergie potrápí v průběhu života každého čtvrtého Čecha a celkový počet alergiků se za poslední dvě dekády rovnou zdvojnásobil.

Není proto divu, že mají tyto obtíže svůj vlastní Světový den alergie a astmatu, který letos připadá na 3. května. Ve většině případů se alergie objevují již v dětství, výjimkou ale není ani pozdější věk.

Významnou roli při jejich vzniku přitom hraje nejen dědičnost, ale i okolní prostředí či psychická pohoda člověka.

Celý článek

23.4.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Poslední možnost darovat krev se Zdravým městem Kopřivnice budou mít lidé v Nemocnici AGEL Nový Jičín v úterý 27. dubna. Zájemci z řad prvodárců, kteří v ten den dorazí na novojičínské transfúzní oddělení v době od 6:30 do 10:00 získají kromě dobrého pocitu také dárek Zdravého města Kopřivnice a balíček z kopřivnického bezobalového obchodu.

Celý článek

21.4.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Chemoterapie podávána na denním stacionáři v onkologické ambulanci na poliklinice AGEL Nový Jičín je nyní bezpečnější díky novým přístrojům.

Celý článek

12.4.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Otorinolaryngologické (ORL) oddělení si 16. dubna připomene Světový den hlasu. Lékaři k této příležitosti nabádají veřejnost ke správné péči o hlas a k nepodceňování příznaků onemocnění hlasivek.

Celý článek

2.4.2021

Avizované zpoždění v dodávce vakcín do novojičínské nemocnice nebude v příštím týdnu důvodem dalšího výrazného odkladu termínu očkování. Týká se pouze klientů, kteří měli 2. termín očkování naplánován na středu 7. 4.

2021 (ostatních rezervací se výpadek v dodávce vakcín nedotkne).

Nemocnice AGEL Nový Jičín se rozhodla těmto klientům vyjít vstříc, když prodloužila běžnou provozní dobu svého očkovacího centra a přeobjednala je na nejbližší volné termíny.

Celý článek

25.3.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Na všechny dárce, kteří přijdou v poslední březnový den a 1. dubna darovat plazmu nebo červené krvinky na transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, čeká překvapení v rámci Velikonočního odběru.

Celý článek

3.3.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Omezení volného pohybu osob na základě Usnesení vlády České s platností od 1. 3. 2021 se dotýká také dárců krve a plazmy. Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín proto ubezpečuje všechny dobrovolníky, že i přes nová omezení mohou i nadále přijíždět darovat nejcennější tekutinu.

Celý článek

23.2.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín modernizuje své vybavení. V současnosti mají pacienti k dispozici dvě nové vany celotělové a dvě končetinové. Vany mají lepší vybavenost jak z pohledu pacienta, tak obsluhujícího personálu. Původní vany byly již zastaralé a hlavně poruchové.

Celý článek

23.2.2021

Od čtvrtku 25. 2. 2020 je nově povinnost pro všechny osoby, vstupující na veškerá pracoviště nemocnice, mít nasazen respirátor bez výdechového ventilu s filtrační účinností alespoň 95 % dle příslušných norem (např. FFP2/KN 95) nebo dvě přes sebe přeložené zdravotnické obličejové masky/roušky.

Celý článek

11.2.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Nestává se to často, aby na stejném místě a téměř ve stejný den porodily pokrevní sestry. V porodnici Nemocnice AGEL Nový Jičín přivedla na svět své děti sourozenecká dvojice z Kopřivnice — Lubiny.

Celý článek

9.2.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Novým operačním stolem a akumulátorovými nástroji se může pochlubit Nemocnice AGEL Nový Jičín. Moderní operační stůl za 1,3 miliónu korun je určen pro urologické oddělení a akumulátorové operační nástroje v hodnotě více než 400 tisíc korun budou využívat ortopedi. Jak nový stůl, tak i operační nástroje, nahradily starší typy.

Celý článek

4.2.2021

Od Nového roku končí poplatky za pobyt v nemocnicích – vše o zdraví

Zdravotníci v covid odběrovém místě v Nemocnici AGEL Nový Jičín již také standardně odebírají vzorky, určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti koronaviru, ze slin. Lidé se tak mohou vyhnout nepříjemnému stěru z nosohltanu.

Celý článek

28.1.2021

Přes třicet dětských pacientů je v současné době v péči diabetologické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín, která aktivně aplikuje nejmodernější metody v měření hladiny cukru. Ty jsou k dětem velice šetrné, neboť odpadá, kvůli kapce krve, každodenní bolestné píchání do prstu.

Celý článek

Poplatky u lékaře a za pobyt v nemocnici

Od Nového roku nás čekají ve zdravotnictví převratné změny. Poprvé v historii si tak budeme muset zvyknout na pojem placení u lékaře či za pobyt v nemocnici. Pojmy, které český člověk dosud nezná, ale brzy pozná. Každý se ptá, co a jak bude platit a jestli bude možné se placení vyhnout.

Schválená reforma veřejných financí, kterou v září podepsal prezident ČR Václav Klaus, neobsahuje pouze změny v daňové a sociální oblasti, ale také změny ve zdravotnictví. Že jde o změny zásadní a že se budou týkat především pacinetů není třeba dodávat.

Ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek si totiž jako jediný ministr v historii českého zdravotnictví troufl na tak zásadní změny, které nazval Reforma českého zdravotnictví. Veškeré plánované změny jsou rozděleny do více částí. První a pro pacienty přímo zásadní etapa vstupuje v platnost právě od 1.1.2008.

Proč vůbec změny

Když je něco tzv. zadarmo, tak český vynálezavý člověk dovede vše dobře využít a zneužít. Pojem zadarmo je sice nadnesený, protože každý jsme zdravotně připojištěný.

Ale pokud už nic navíc neplatíme, neohlížíme se na nic a často zbytečně navštívíme lékaři či vyhodíme léky do popelnice. V tom jsme jako ČR mezi státy EU unikát.

Dokonce chodíme k lékaří více než třeba v Maďarsku či na Slovensku.

Srovnání návštěv u lékaře a hospitalizace

Stát
Počet návštěv lékaře
Dny hospitalizace
Česká republika

Maďarsko

Slovensko

Polsko

Německo

Rakousko

Velká Británie

Finsko

Švédsko

13 11
12,5 8,5
11,9 8,8
6 8
7,6 10,5
6,7 7,7
5,5 7,6
4,2 10
2,4 6,2

Jak je vidět z tabulky, opravdu nadmíru využíváme zdravotnický systém. Nejjednodušší způsob, jak se tomu dá zabránit, je zavedení tzv. regulačních poplatků.

V okamžiku, kdy bude pojištěnec čerpat nějakou zdravotní službu, si i přes symbolickou částku 30, 60 a 90 korun uvědomí, že tato služba něco stojí. A že poskytnutá péče má nějakou finančně vyjádřenou hodnotu.

Takto to alespoň odůvodňuje Ministerstvo zdravotnictví ve své brožuře.

Jaké poplatky nás čekají

Od 1.ledna se obecně můžeme těšit na v tabulce uvedené základní poplatky. Je třeba dodat, že jde vždy o zdravotní úkony, léky a pobyty ve zdravotnických zařízeních hrazených plně či částečně ze zdravotního pojištění.

Vybrané poplatky

Druh zdravotního úkonu
Poplatek
Návštěva lékaře

Výdej léku (za položku)

Návštěva pohotovosti

Pobyt nemocnici, lázně

30 Kč
30 Kč
90 Kč
60 Kč

Návštěva lékaře

Poplatek ve výši 30 Kč zaplatíme za návštěvu:

  • Poplatek neplatíme v každém případě. Lékaři zaplatíme 30 Kč jen v případě tzv. klinického vyšetření. Jde o situaci, kdy nás lékař odborně vyšetří a následně toto vykáže příslušné zdravotní pojišťovně pacienta jako odborné ošetření.

    Vypsání receptu či pouze výpis ze zdravotní dokumentace není považováno za klinické vyšetření a zmíněný poplatek se platit nebude. MZ ČR vydalo lékařům metodický pokyn co je a co není považováno za klinické vyšetření. Lze tedy dnes předpokládat, že se lékaři budou snažit pacientovi vždy provést nějaké vyšetření a ten se poplatku 30 Kč často nevyhne.

    Kdy bude lékař zdarma?

  • preventivní prohlídky – vždy zdarma

  • praktický lékař – dospělý má nárok na prevenci 1x za 2 roky

  • stomatolog – dospělý 1 x za rok, mladší 18 let častěji

  • gynekolog – po 15.

    roce u žen vždy 1 x za rok

  • odběr krve či třeba vyšetření na rengenu, CT atd.

  • vybrané těžké nemoci u dětí

    Poplatek se bude hradit ihned na místě v ordinaci u zdravotní sestry nebo v případě větších zdravotnických zařízeních formou turniketů.

    Pacient z automatu obdrží dva doklady a jeden z nich předá lékaři jako doklad o zaplacení.

    Platba ve výši 30 Kč se také hradí v ambulanci nemocnic. Ale od 17 hodin a vždy o víkendu jsou tyto ambulance zařazeny do pohotovostní služby, pro kterou se platí jiný poplatek.

    Návštěva pohotovosti

    Často zneužívaná pohotovost je také zpoplatněna a to rovnou částkou 90 Kč. Zaplatíme tedy i pokud navštívíme ambulanci nemocnice, například chirurgie, po 17 hodině nebo o víkendu. Taková ordinace však musí být označena dobou a příslušnou výší poplatku.

    Poplatek se nehradí pokud vás lékař okamžitě hospitalizuje v nemocnici.

    Pobyt na lůžku v nemocnici

    Poležet si na ARO, na interně či třeba v lázních nebo v léčebně nebude zdarma. Čeká nás totiž 60 Kč poplatek denně. Ministerstvo odůvodňuje zavedení poplatku tím, že kdybychom byli doma, tak také platíme za jídlo, spotřebováváme energii, topení, vodu. V nemocnici máme vše „zdarma“ a navíc máme k dispozici špičkovou péči.

    Kde všude zaplatíme?

  • v nemocnici (včetně případu bezvědomí a hospitalizaci na ARO, kojence v inkubátoru + za jeho matku )
  • v odborných ústavech
  • v léčebně dlouhodobě nemocných
  • při komplexní lázeňské péči
  • v dětské ozdravovně

    Výjimka se bude týkat pouze případu, kdy pacient ráno přišel a večer odešel z nemocnice (tzv. jednodenní péče) a také pobytu ve stacionáři. Úhrada se bude provádět zpravidla fakturou a to se splatností 8 kalendářních dnů pokud byla hospitalizace kratší než jeden měsíc, jinak vždy k poslednímu dni měsíce.

    Poplatek za výdej léku

    Každý lékařský recept plně či částečně hrazený ze zdravotního pojištění bude zpoplatněn. Pro doplnění uvádím, že lékař může vydat na položku zpravidla 3 ks balení léku.

    Poplatek ve výši 30 Kč se bude platit za položku na receptu. Pokud jsou na receptu uvedeny 2 léky (oba částeč/plně hrazeny ze zdravotního pojištění) zaplatíme 2 položky x 30 Kč, tj. 60 Kč.

    Nově se zavádí i tzv. opakovaný recept. Je určen na opakované vydání stejného léku. Lékař ho předepíše zpravidla pacientům dlouhodobě chronicky nemocným, kteří nevyžadují pravidelné kontroly u lékaře. A jejich návštěva lékaře by byla zbytečná a navíc zatěžující peněženku. Naopak za lék či přípravek plně hrazený pacientem se neplatí. Například v případě antikoncepce.

    Kdo poplatky neplatí?

    Některé skupiny občanů však budou od placení poplatků osvobozeny. Jde zejména o tyto případy:

  • Soudem nařízená ochranná léčba

  • Děti, mladiství v dětských domovech, ústavní výchova

  • Mimořádná karanténa při infekčních onemocněních, nařízená izolace atd.

    Osvobození od všech poplatků mají mimo jiné občané v tzv. hmotné nouzi. Jde o situaci spojenou s nedostatečným zabezpečením základní obživy, bydlení atd. Současně si daná osoba nemůže své příjmy zvýšit.

    Podmínkou uznání je prokázání rozhodnutí či potvrzení o nároku (pobírání) dávek v hmotné nouzi.

    Takové potvrzení vydané obecním úřadem nesmí být starší než 30 dnů, jinak je povinnost vždy poplatky ve zdravotnictví platit.

    Limit nás může ochránit

    Teď už jen příjemnější zprávy. Nově se totiž zavádí tzv. roční ochranný limit ve výši 5  000 Kč. Cílem tohoto opatření je určitá ochrana především chronických pacientů, kteří dnes doplácí na léky značné sumy peněz a od ledna se jim náklady ještě výrazně zvýší.

    Do ochranného limitu 5 000 Kč se započítává

  • poplatek za návštěvu lékaře ve výši 30 Kč

  • poplatek za výdej léku – položka 30 Kč

  • doplatek na nejlevnější lék ve skupině* (u léků s kódem R se doplatek plně započte)

    Zajímavé:  Léčba Zácpy U Psa?

    *Lékař předepíše pacientovi lék s doplatkem 120 Kč, na trhu existuje i lék s doplatem 60 Kč se stejnými vlastnostmi, způsobem podání, obsahem účinné látky atd. Tento lék (s doplatkem 60 Kč) je zároveň nejlevnější. Zdravotní pojišťovna pak zahrne do výše ochranného limitu pouze částku 60 Kč. Lék však může lékárník pacientovi vyměnit za levnější.

    Do limitu se nezapočítává poplatek za pobyt v nemocnici, za pohotovost, doplatky za dražší léky než nejlevnější, doplatky na zdravotnické poukazy.

    Sledování limitu a vrácení peněz bude provádět vaše zdravotní pojišťovna. Pacient si nemusí schovávat účtenky, vše bude plně v kompetenci zdravotní pojišťovny. Jakmile dojde v daném roce k překročení limitu 5 000 Kč, pojišťovna vám musí přeplatek v následujícím čtvrletí do 60 dnů na bankovní účet vrátit.

    Informace o sledování a naplňování limitu bude také uvedena ve výpisu zdravotní péče, který je vám pojišťovna povinna bezplatně 1 x ročně poskytnout. Některé zdravotní pojišťovny však připravují i internetový přístup k osobnímu účtu pojištěnce.

    Lze také ušetřit

    U lékaře

    Nejprve je nutné zvážit, zda návštěva lékaře či pohotovosti je vůbec nutná. Řadu lehkých viróz lze řešit pouze s volně zakoupeným Paralenem či vitamíny.

    Vždy pravidelně navštěvujte bezplatné preventivní prohlídky u praktického lékaře, stomatologa či gynekologa u žen. Pravidelně se očkujte.

    Požádejte lékaře o vystavení tzv. opakovaného receptu. V případě, že pobíráte lék s vysokým doplatkem a není za něj možná vhodná náhrada, požádejte o vyznačení kódem R. Lék se pak plně započte do ochranného limitu.

    Užívat najednou třeba 10 druhů léků, jak to často bývá u starších pacientů, není vždy nutné. Požádejte lékaře o kontrolu užívání léků.

    V lékárně

    U léků které je možno vystavit pouze na recept a jejich cena je nižší než zhruba 30 Kč, požádejte vždy lékaře o vyznačení kódem P – hradí pacient. Volně prodejné léky s cenou minimálně do 30 Kč kupujte raději sami v lékárně. Ušetříte nejen za poplatek, ale i za návštěvu lékaře.

    Požádejte lékárníka o výměnu dražšího léku za levnější variantu. Lékárník vám musí nahradit předepsaný lék levnějším, se stejnou účinnou látkou, stejným způsobem podání atd.

    Co možná nevíte

  • Poplatky zůstanou vždy těm, kdo je vybírá. I když se od ledna zvyšuje DPH na 9 % u léků, na ceny léků by to nemělo mít výraznější vliv. Může dojít spíše ke zlevnění dražších léků.

  • Pokud je dítě v inkubátoru a matka s ním v nemocnici, platí se poplatek za oba tj. 120 Kč za den.

  • Povinnost hradit poplatky za pacienta, který v nemocnici zemře, se přenáší na rodinu či pozůstalé.

  • Pro poškozené: Stanete-li se poškozeným při dopravní nehodě a utrpíte při ní zranění, které si vyžádá lékařské ošetření či hospitalizaci, musíte bohužel také poplatky platit.

    Finanční vyrovnání můžete maximálně požadovat od viníka nehody nebo u soudu při náhradě škody. V tomto případně je nutné vždy doklady o platbě uschovat.

    Určitě se nám hodně prodraží. 14denní léčení chřipky vyžaduje zhruba 3 návštěvy lékaře, protože jde o závažné onemocnění.

    Navíc lékař nám předepíše antibiotika (Paralen si koupíme v lékárně) a pokud nám pomohou, tak nás lednová chřipka bude stát zhruba 120 Kč. Je nutné připomenout také nižší nemocenskou a první tři dny neplacené nemoci.

    Platby byly jen otázkou času

    Zavedení poplatků je samozřejmně věc nepopulární, na kterou doplatí především pacienti častěji navštěvující lékaře či pobírající léky. Naproti tomu pacienti, kteří dnes platí velmi vysoké doplatky za léky, díky limitu ušetří.

    Ve všech státech Evropské unie (mimo Polsko) jsou již regulační poplatky zavedeny. Jejich zavedení u nás tedy bylo jen otázkou času.

    Příklady poplatků v zahraničí

    Stát
    Lékař
    Poplatek za recept/léky
    Poplatek za hospitalizaci
    Jiné poplatky
    Slovensko

    Německo

    Rakousko

    Francie

    Švédsko

    Finsko

    bez poplatku 5 Sk-recept 60 SK (i pohotovost) 2 Kč/1km za převoz (mimo ZZS)
    10 EUR (zubař čtvrletí) 10 % ceny, min.5 EUR 10 EUR (max.28 dnů)
    4,70 EUR za položku na receptu 10 EUR Zdravotnické prostředky min. 25,60 EUR
    30 % nákladů +1 EUR 20 % nákladů nebo 16 EUR
    100-300 SEK čím vyšší, tím nižší doplatek 80 SEK
    11-22 EUR 26 EUR Zubař až 35 EUR

    Další připravovaná část reformy by měla být příjemnější. Uvažuje se třeba o stanovení pevných čekacích dob u odborných lékařů, stanovení maximálních lhůt na operaci či třeba zlepšení pokrytí záchrannou službou.

  • zdroj: Mesec.cz

    Jdete do nemocnice? Na co máte nárok a co potřebujete | Žena.cz

    Kdo by se těšil do nemocnice. Třeba oceníte pár rad, které vám pobyt přece jen, když ne zpříjemní, tak rozhodně aspoň usnadní.

    Určitě byste měli vědět, že pokud nastoupíte až po Novém roce, ušetříte. Do konce tohoto roku se hradí hospitalizační regulační poplatek ve výši 100 Kč za den. Od ledna se nebude platit nic, dokud Parlament neschválí návrh vlády na šedesátikorunový poplatek, děti do 18 let zdarma. Nejdřív by novela mohla začít platit od března

    A jaká práva budete mít jako pacient v nemocnici nebo blízká osoba někoho hospitalizovaného? Vybrali jsme ta nejdůležitější a nejzajímavější.

    Zvolit si lékaře

    Nezáleží, do kterého zdravotnického střediska nebo nemocnice tzv. „spadáte“. Pokud to váš zdravotní stav a kapacita místa dovolí, máte právo si zvolit lékaře nebo i zdravotnické zařízení. Dokonce si můžete sami zvolit, která dopravní zdravotnická služba vás do nemocnice dopraví.

    Doprovázet své dítě v nemocnici

    V případě, že je hospitalizované vaše dítě a je mladší šesti let, má nárok na doprovod a přítomnost 24 hodin denně blízké dospělé osoby (rodiče, prarodiče, ale i jiné blízké osoby) v nemocnici. Pobyt této dospělé osoby je pak plně hrazen pojišťovnou.

    Doporučujeme: Konec nadstandardů v nemocnicích: Vše zaplatí pacient!

    Je-li dítě starší šesti let, můžete s ním také v nemocnici pobývat, ale pobyt si pak zpravidla budete muset uhradit sami. Pokud nemůže být doprovod přijatý a přesto chce s dítětem trávit co nejvíce času, nemá být omezován návštěvními hodinami. Může sedět u postýlky do večera a ráno přijít třeba už v sedm.

    Vědět, jak to s vámi vypadá

    Lékař je povinen vám dopodrobna a tak, abyste mu rozuměli, vysvětlit váš zdravotní stav. Platí to i pro výsledky vašich vyšetření. Měl by s vámi také rozebrat možnosti léčby i její možná rizika a nevýhody.

    Můžete si také zvolit osoby, které mohou být informovány o vašem zdravotním stavu, a to nejen při příjmu do nemocnice, ale i během celého vašeho pobytu. A když si to rozmyslíte? Kdykoliv můžete tyto osoby změnit, popř.

    jejich informování zakázat.

    Odmítnout léčbu

    Máte-li s jakýmkoliv zdravotnickým úkonem nebo léčbou „problém“, můžete je odmítnout. Neplatí to pouze v případech, kdy pacient ohrožuje sám sebe nebo své okolí, popřípadě je v bezvědomí a nemůže dát k provedení výkonu souhlas.

    Dělat si kopie zdravotnické karty

    Kromě toho, že zdravotníci mají povinnost umožnit vám nahlédnutí do vaší zdravotnické dokumentace (za přítomnosti zdravotnického pracovníka), můžete si také požádat o výpis, opis nebo kopii této dokumentace. To platí i pro dokumentaci vašeho dítěte, na kterou máte nárok až do 18 let potomka.

    Respektovat soukromí

    Při vyšetření by váš lékař měl dbát na to, aby vše probíhalo diskrétně a respektovat váš stud. Kdykoliv také můžete odmítnout přítomnost dalších, pro vyšetření nepotřebných lidí. Ve fakultních nemocnicích také můžete odmítnout přítomnost studentů při vyšetřeních a zákrocích, popř. jim zamezit možnost nahlížení do vaší dokumentace.

    Připlatit si za lepší stravu

    Kvalita stravy v nemocnici bývá předmětem nejčastějších diskusí a stížností.

      Požadujete-li vyšší standard stravy a nemáte-li dietní omezení, požádejte ošetřující sestru či nutričního terapeuta o nabídku z nadstandardní stravy (za poplatek).

    Je mnoho nemocnic, které takovou službu mají. Všude by vám měli být schopni na požádání zajistit vegetariánskou stravu či stravu bez vepřového masa.

    Nárok na speciální jídlo, pokud jste alergik

    Mnohem významnější než chuť stravy je její „bezpečnost“. Nezapomeňte seznámit lékaře s tím, že máte nějakou alergii na potraviny – tuto informaci dejte i ošetřující sestře a obvykle není na škodu ji i napsat na lístek položený například na noční stolek.

    „Navíc je vhodné při jakémkoli podezření, že podaná strava by mohla obsahovat potravinu, na kterou jste alergičtí, ihned požádat o konzultaci sestru či nutričního terapeuta – opatrnosti nikdy není dost“ dodává nutriční terapeutka Tamara Starnovská, zakládající členka České asociace sester.

    Můžete si stěžovat

    Stížnost adresujte řediteli zdravotnického zařízení. Pokud nebudete s jejím vyřízením spokojeni, můžete se obrátit na příslušný krajský úřad.  Dále můžete podat stížnost na konkrétního lékaře České lékařské komoře.

     „I když pobyt v nemocnici ani obyčejná návštěva lékaře nebývá většinou příliš příjemnou záležitostí, znalost vašich práv a povinností vám ji může velmi usnadnit,“ uvádí prezidentka České asociace sester Dana Jurásková a dodává: „Jakmile je budete znát, snadněji se jich také domůžete.

    Přestože se ve zdravotnictví setkáte s různými lidmi, nenechte se odbýt a na svých právech si skutečně trvejte.“

    Čtěte také: Operace se nepovedla? Kde si můžete stěžovat na doktory

    Psaná práva pacientů jsou dnes k dispozici téměř ve všech zdravotnických zařízeních a také na webu ministerstva zdravotnictví.

    „Plně si uvědomujeme, že práva jsou závazná morálně, nikoliv však právně, ale přesto se domníváme, že především důsledným vyžadováním těchto norem ze strany pacientů a jejich blízkých lze dosáhnout postupného zlepšení postoje zdravotníků v široké praxi,“ uzavírá MUDr. Ferdinand Polák z Ministerstva zdravotnictví ČR.  

    MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

    • Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí
    • Gelové nehty mohou vést k rakovině
    • Advent začíná: 19 tipů na úchvatné věnce

    Vstoupit do galerie | 6 Superjídlo: Dejte si každý den, kolik chcete!
      Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

    Pacienti od Nového roku nebudou platit 100 korun za pobyt v nemocnici

    Od 1. ledna pacienti nebudou platit v nemocnicích stokorunu za hospitalizaci. Poplatek zrušil Ústavní soud. Ministerstvo zdravotnictví ale už vypracovalo novelu zákona. Podle ní bychom si v nemocnicích za pobyt připláceli místo stovky znovu jen 60 korun.

    Jestli návrh projde zrychleným řízením ve sněmovně, za hospitalizaci by se mělo znovu platit od března. Podle plánů budoucí koalice by se ale poplatky neměly vracet vůbec.

    Pro představu: nevybíráním poplatků například pražská nemocnice Na Bulovce přijde o 20 milionů korun, malá nemocnice v Kadani o čtyři a půl milionu. A to v době, kdy si nejen zdravotnická zařízení stěžují na stále vyšší ceny energií a vody, drahý je i nákup zdravotnických pomůcek vzhledem ke kurzu eura. Nemocnice tvrdí, že šetřit už nemají kde.

    Vznikající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL plánuje zrušit i třicetikorunové poplatky v lékárnách a ambulancích praktických lékařů a specialistů. Jak uvádí koaliční smlouva, ponechat chce jen devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti.

    Zrušení i dalších regulačních poplatků by ale třeba pro kadaňskou nemocnici už znamenalo značný problém, přišli by o víc než 6 a půl milionu.

    Zajímavé:  Mikrovlna Trouba A Zdravi?

    „Když se regulační poplatky zaváděly, tak nemocnicím byla z úhrady pojišťoven odečtena zhruba dvě procenta s tím, že se vyberou regulační poplatky. Teď když se poplatky ruší, tak ve vyhlášce nejsou ta dvě procenta navíc,“ říká ředitel nemocnice v Kadani Josef Mašek.

    Svatopluk Němeček, ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě a možná i budoucí ministr zdravotnictví za ČSSD, ale tvrdí, že zdravotnická zařízení dostanou peníze od státu.

    „Dá se zhruba spočítat, kolik ty výpadky jsou, to ten systém umí, zdravotní pojišťovny to také umí a dá se pak namodelovat způsob platby, která navýší ty platby za výkony, především tedy za výkony spojené s hospitalizací tak, aby nemocnice na tom nebyly ztrátové,“ vysvětluje Němeček.

    Že by si pacienti kvůli rušení poplatků přesouvali termíny plánovaných operací na leden či únor, prý zdravotnická zařízení moc nezaznamenala. S přesunem termínů se setkávali spíš v lázeňských zařízeních, kde se na regulačním poplatku dá ušetřit i několik tisíc.

    „Trochu s tím počítáme, že budeme mít možná slabší konec roku a trochu relativně silnější začátek,“ připustil prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

    Související příspěvky

    Pacienti příští rok možná ušetří. Nová vláda chce zrušit téměř všechny regulační poplatky

    Zdravotnictví přijde zrušením většiny poplatků o 5,5 miliardy, podle koalice to nahradí stát

    Poplatky v nemocnicích od ledna načas zmizí. Poslanci se nedohodli na jejich schválení

    Třetině nemocnic prý hrozí finanční kolaps kvůli úhradové vyhlášce

    Budou nám chybět peníze, reagují některé nemocnice na verdikt ÚS o poplatcích. Jiným to nevadí

    Ústavní soud zrušil nadstandardy ve zdravotnictví i poplatek za hospitalizaci

    Heger: Chroničtí pacienti přestanou platit poplatek za pobyt v nemocnici

    PRAHA | Lidé hospitalizovaní v nemocnicích déle než tři měsíce přestanou platit regulační poplatek za svůj pobyt, uvedl v neděli ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v České televizi. Změna má být součástí zákona o dlouhodobé péči, už od čtvrtka nemocniční sazba vyskočí z 60 na 100 korun za den.

    „Uznávám, že tento regulační poplatek není limitován. Všechno ostatní poplatky limitované jsou,“ zmínil Heger, aby dodal: „V první řadě se chystá zákon o dlouhodobé péči, který by z poplatku vyřadil všechny pacienty, kteří jsou chroničtí a kteří jsou v nemocnici déle než tři měsíce.“

    Před negativním sociálním dopadem nárůstu poplatku za pobyt v nemocnici varovala místopředsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Soňa Marková (KSČM). „U nás pro placení poplatku za pobyt v nemocnici nejsou žádné sociální limity. Například v Německu se platí jen za prvních 14 dní. Navýšení plateb je pro řadu lidí likvidační,“ uvedla Marková.

    Časové omezení poplatků u chronických pacientů by uvítala i přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK Na Bulovce Jana Hercogová.

    Ministr Heger zmínil také, že déle než tři týdny je v akutních nemocnicích hospitalizováno zhruba pět procent pacientů. Kolik jich tu tráví tři měsíce nebo delší dobu, šéf rezortu zdravotnictví nespecifikoval.

    Připustil ale, že nárůst poplatku na 100 korun si ještě nechá vyhodnotit analýzami. Pokud by tento krok příliš poškodil zejména nízkopříjmové skupiny obyvatel, vládní koalice ho podle Hegera ještě přehodnotí.

    K navýšení platby za pobyt v nemocnici se od 1. ledna příštího roku přidá zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 14 procent, která dopadne na cenu léků.

    Naopak ke stejnému datu přestanou lidé platit 30 korun za položku na receptu a místo toho budou hradit stejnou sumu za celý recept. „Mírně vzroste spoluúčast pacientů.

    Oproti stávajícím 17 procentům se zvýší maximálně o jedno procento,“ okomentoval dopad na pacienty Heger. Náklady na jednu domácnost by v průměru měly vzrůst o 40 korun.

    Ministr okomentoval také financování nemocnic v příštím roce. „Nemocnice určitě dostanou více než 100 procent peněz na letošní rok,“ uvedl Heger. Vyvrátil tak dřívější zprávu, že by mohly dostat v roce 2012 jen 98 procent toho, co v roce letošním.

    Peníze do nemocnic půjdou podle Hegera diferencovaně a někde by mohly být až na úrovni 103 procent. „Víc přidáno dostanou ty nemocnice, které o sobě říkají, že jsou dlouhodobě podfinancované. Zohledníme platby za diagnózu,“ zmínil šéf rezortu zdravotnictví.

    „Kdo bude mít více pacientů, bude za ně mít víc peněz,“ dodal.

    Heger také zopakoval, že všem zdravotníkům od nového roku přidá 6,25 procenta. Další peníze, až do celkového 10procentního navýšení, jim ministr chystá vyplatit až v závislosti na ekonomické situaci Česka. Lékařským odborům se takový přístup nelíbí. S odkazem na uzavřené memorandum chtějí nárůst platů o 10 procent hned od začátku roku.

    • Tématické zařazení:
    •  » Zdraví  
    •  » Finance  

    Za pacienty s covidem je příplatek. Týden péče přijde na téměř 580 tisíc

    V polovině minulého týdne leželo v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ve vážném stavu devatenáct pacientů s koronavirem. Bylo jim většinou přes sedmdesát let. Někteří leželi na jednotce intenzivní péče, kde byli také připojeni k dýchacím přístrojům.

    Do letošní pandemie covidu-19 platily zdravotní pojišťovny za každého pacienta, který byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče, částku 166 400 korun za týden. Nyní je to v případě pacientů s koronavirem víc.

    Ještě v éře ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za hnutí ANO) se totiž letos na jaře vyjednalo, že nemocnice za ně budou dostávat speciální příplatek.

    Jak uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí VZP Vlastimil Sršeň, pro covidové pacienty na jednotce intenzivní péče činí příplatek 413 448 korun za týden, přičemž platba je stejná pro všechny zdravotní pojišťovny. Pokud leží pacient s covidem-19 v nemocnici na standardním lůžku, je to 16 317 korun za týden.

    S platbou za lůžko tak stojí týdenní léčba jednoho pacienta na jednotce intenzivní péče celkově 579 848 korun. V případě léčby na běžném lůžku zaplatí pojišťovna 62 117 korun.

    Například pražská vinohradská nemocnice, která Seznam Zprávám poskytla data, by mohla od září díky těmto zvláštním příplatkům od pojišťoven dostat za léčbu covidových pacientů částku okolo 130 milionů korun.

    Přitom i když se platba za pacienty s koronavirem a bez něj na jednotce intenzivní péče výrazně liší, je podle ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera péče o ně téměř stejná.

    „Rozdíl je hlavně v komplikovaném používání ochranných pomůcek u covid pozitivních pacientů, tedy bariérová ochrana personálu i okolních pacientů,“ uvedl ředitel Arenberger.

    Komplikace s používáním ochranných obleků popisuje i ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. „Bezpečně v nich lze vydržet asi čtyři hodiny, i když se najdou přeborníci se šesti hodinami. Zdravotníci se tedy musí střídat,“ popsal Velev.

    „Jinak – pokud se týká péče – jde v zásadě o rutinní lékařské a ošetřovatelské postupy,“ doplnil.

    • Standardní lůžko:
    • úhrada za lůžko – 45 800 korun
    • příplatek za onemocnění covid-19 -16 317 korun
    • celkově 62 117 korun
    • Jednotka intenzivní péče:
    • úhrada za lůžko – 166 400 korun
    • příplatek za onemocnění covid-19 – 413 448 korun
    • celkově 579 848 korun

    Vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík však upozorňuje, že nákup ochranných pomůcek s sebou zvýšené náklady přináší. Jde podle něj o desítky tisíc denně navíc.

    „Z léků snad jen stojí za zmínku remdesivir, což je 58 tisíc za pět dní, vlastní péče nebude o mnoho dražší než obvykle,“ napsal Balík Seznam Zprávám.

    V posledních dvou měsících přitom počet hospitalizovaných s koronavirem prudce rostl. Ještě na začátku listopadu bylo v nemocnicích přes osm tisíc lidí, momentálně jich je kolem šesti a půl tisíce.

    Speciální příplatek za léčbu pacientů s koronavirem byl dojednán během první vlny epidemie proto, že nemocnice pozastavily některé operace a hrozilo, že přijdou o výrazný objem peněz.

    Jenže na jaře – na začátku dubna – bylo v Česku hospitalizováno maximálně okolo 500 pacientů. Během podzimní druhé vlny pak počet hospitalizovaných s covidem narostl na šestnáctinásobek.

    Z dat, které Seznam Zprávy získaly, vyplývá, že jen 37 velkých českých nemocnic inkasuje od začátku druhé vlny epidemie doteď za péči o koronavirové pacienty od pojišťoven přes 1,8 miliardy korun.

    Celková částka přitom není konečná. Některé nemocnice nedokázaly na dotaz redakce přesněji říct, kolik pacientů s koronavirem od začátku září hospitalizovaly a kolik z toho leželo na jednotce intenzivní péče.

    Takovým příkladem jsou Fakultní nemocnice v Brně a Hradci Králové. Právě v brněnské nemocnici bylo podle její mluvčí Veroniky Plachové hospitalizováno nejvíce pacientů s koronavirem v Česku. Od začátku epidemie šlo o 885 lidí. V Hradci Králové to pak bylo za stejné období 510 pacientů.

    Kolik z nich mělo těžší stav a potřebovalo léčbu na intenzivní péči, ale mluvčí nemocnic už nedokázali sdělit.

    1. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady – 129,7 milionu
    2. Fakultní nemocnice Ostrava – 114,3 milionu
    3. Fakultní nemocnice Olomouc – 108,2 milionu
    4. Všeobecná fakultní nemocnice – 81,3 milionu
    5. Thomayerova nemocnice – 78,6 milionu
    6. Příbram – 72,5 milionu
    7. Fakultní nemocnice v Motole – 65,7 milionu
    8. Mladá Boleslav – 62,4 milionu
    9. Jihlava – 57,8 milionu
    10. Jablonec nad Nisou – 57,5 milionu
    11. Nemocnice Na Bulovce – 51 milionů
    12. Fakultní nemocnice Plzeň – 48,5 milionu
    13. Znojmo – 46,4 milionu
    14. Kolín – 44,6 milionu
    15. Zdroj: Data od nemocnic a propočet Seznam Zpráv

    Naopak ostravská fakultní nemocnice by si měla přijít na téměř 115 milionů korun. Od začátku září tu hospitalizovali podle mluvčí Petry Petlachové 469 nemocných s koronavirem. „Z těchto pacientů 158 bylo v nějaké fázi hospitalizace na JIP,“ doplnila Petlachová.

    V pražské Thomayerově nemocnici pak podle mluvčího Petra Sulka bylo za stejné období hospitalizováno přes 600 lidí s nemocí covid-19. Z toho zhruba 80 pacientů bylo v nějaké fázi na jednotce intenzivní péče.

    Také v příbramské nemocnici měli data podrobnější. Hospitalizovali tu od začátku září 216 pacientů s koronavirem. Dalších 51 pak mělo těžší průběh nemoci.

    Podle mluvčího této nemocnice Martina Janoty se jejich hospitalizace pohybovala od 14 do 21 dnů. Celkem by tak za léčbu jen těchto pacientů mělo zdravotnické zařízení získat přes 72 milionů.

    Klaudiánova nemocnice

    • Klaudiánova nemocnice obnovuje plánovanou operativu (23.4.2021)Díky aktuálně pozitivnímu vývoji epidemiologické situace v regionu může Klaudiánova nemocnice od pondělí 26. dubna začít s postupnou obnovou plánované operativy. Pacienti budou postupně kontaktováni pracovníky jednotlivých oddělení nemocnice s novým termínem operace.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Provoz ambulancí v Benátkách nad Jizerou po dobu rekonstrukce (22.4.2021)Z důvodu rekonstrukce budovy polikliniky v Benátkách nad Jizerou budou dočasně přesunuty ambulance, které zde provozuje Klaudiánova nemocnice (chirurgická, RTG, ortopedie, urologie, interní, plicní a odběry krve). Rekonstrukci město Benátky nad Jizerou naplánovalo na dobu letních prázdnin kvůli menší vytíženosti těchto ambulancí.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Poběžte nebo pojďte na procházku pro miminka do dlaně (15.4.2021)V rámci projektu MIMINKA DO DLANĚ tradičně pořádá spolek Nedoklubko charitativní akce s cílem upozornit na problematiku předčasného porodu, vyzdvihnout špičkovou úroveň české neonatologie a finančně podpořit konkrétní neonatologická oddělení, kde o předčasně narozená miminka pečují. Veřejnost tak může podpořit svojí aktivitou i mladoboleslavské oddělení v neděli 2. května!Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Dobrovolníci pořádají sbírku (6.4.2021)Dobrovolnické centrum pro sociální služby a knihovnu města Mladá Boleslav a Dobrovolnické centrum Klaudiánovy nemocnice pořádají Jarní DobroSbírku pro mentálně postižené děti a mladé dospělé v Domově pod lípou v Lipníku a děti z dětských domovů v Mladé Boleslavi.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Zrušení stavu hromadného postižení osob (6.4.2021)Krizový štáb Klaudiánovy nemocnice v úterý 6. dubna na svém ranním zasedání rozhodl o zrušení stavu hromadného postižení osob. Situace se v posledních dnech v tomto zařízení zlepšila. Mladoboleslavská nemocnice stav hromadného postižení osob vyhlásila 3. března. V Klaudiánově nemocnici bylo v úterý 6. dubna v 8 hodin hospitalizováno celkem 74 pacientů s onemocněním covid-19. Z toho jich 9 leželo na ARO a 7 na JIP. Celkem 10 pacientů bylo na umělé plicní ventilaci a 34 na jiné podpoře dýchání.Také došlo k poklesu nemocnosti personálu: nemocnici 6. dubna chybělo kvůli nemoci nebo OČR celkem 73 zaměstnanců (18 jich je covid+) – z toho 41 zdravotních sester. Tento počet je sice pro nemocnici nadále vysoký, přesto díky pomoci Českého červeného kříže, armády a hasičů situaci již lze zvládat.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Autokomplex Menčík a restaurace Vista podpořily zdravotníky (3.4.2021)Autokomplex Menčík ve spolupráci s Restaurací Vista & Penzion Vista připravil pro Klaudiánovu nemocnici speciální víkendové menu – na ráno snídaňové boxy a na odpoledne pizzu. V sobotu 3. dubna speciální snídaňové boxy s velikonočním beránkem převzal za nemocnici místopředseda představenstva nemocnice Daniel Marek. Dobroty tentokrát putovaly na covid interní oddělení. Tito sponzoři navíc společně také věnovali dvacet poukázek na další nákup pizzy.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Novorozené děti bude hlídat 16 nových monitorů dechu (30.3.2021)Nadace Křižovatka dnes předala 16 monitorů dechu v celkové hodnotě 32 tisíc korun na novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice. Dar z rukou regionální manažerky pro Čechy, Miloslavy Stibůrkové převzala MUDr. Lucie Trněná. Nadace mohla nové monitory zakoupit díky finanční podpoře firem STASY PRO a Kovovýroba Riegel.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Stěhování ORL ambulance Benátky (29.3.2021)ORL ambulance Benátky nad Jizerou se stěhuje do areálu nemocnice v Mladé Boleslavi. Od 30. března do 6. dubna je tak tato ambulance mimo provoz. Od 6. dubna ji pacienti pod označením ORL ambulance 2 najdou v budově nové interny (na mapě značena jako budova G) společně s ostatními ambulancemi, které se sem přestěhovaly z polikliniky Modrá hvězda. Provozní doba zůstává stejná: ÚT 7:00 – 12:00 12:30 – 15:00, PÁ 7:30 – 13:30. Změnou je, že se nově musí pacienti do této ambulance předem objednávat! Telefon sem je: 326 743 712.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Centrum pro cévní vstupy má speciálně vyškolené sestry, jako první v kraji (29.3.2021)V březnu zahájil činnost sesterský PICC (Peripheral Inserted Central Catheter) tým v rámci Centra pro cévní vstupy Klaudiánovy nemocnice. Vybrané sestry z JIP interních oborů úspěšně absolvovaly potřebný certifikační kurz ministerstva zdravotnictví. Nově tak mohou zavádět žilní vstupy pacientům bez dozoru lékaře, kteří je až doposud jako jediní mohli aplikovat. PICC tým s těmito pravomocemi je prvním týmem ve Středočeském kraji!Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Lékárna bude držet pohotovost (27.3.2021)Klaudiánova lékárna bude tradičně o Velikonocích držet pohotovost během státního svátku, který zavře obchody i velká nákupní centra. Pro lékárnu u hlavního vchodu nemocnice na třídě Václava Klementa to znamená, že bude v provozu v pondělí 5. dubna od 8 do 16 hodin. V pátek 2. dubna bude lékárna naopak uzavřena.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Informace o očkování chronických pacientů (23.3.2021)Radou vlády pro zdravotní rizika bylo rozhodnuto o umožnění očkování vysoce rizikových pacientů v očkovacích místech prostřednictvím registrace v centrálním rezervačním systému, a to pomocí unikátního kódu, který tito pacienti obdrží od lékařů specializovaných pracovišť a ambulantních specialistů, v jejichž péči se nachází. Prosíme pacienty, aby vyčkali, budou kontaktováni přímo pracovníky nemocnice a unikátní kód jim bude sdělen!!!Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • ORL ambulance se stěhují (23.3.2021)Klaudiánova nemocnice přestěhovala ambulance oddělení ušní, nosní, krční (ORL) z polikliniky Modrá hvězda do areálu nemocnice. Využity byly volné prostory v budově nové interny (na mapě značena jako budova G), kde původně sídlila lékárna. Ta se koncem roku přestěhovala do nových prostor ve spojovací chodbě. ORL ambulance budou poprvé v nových prostorách ordinovat ve středu 24. března.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Oční oddělení má novou primářku (15.3.2021)Téměř čtyřicet let byl primářem mladoboleslavského očního oddělení MUDr. Zděnek Mazal. Ten se rozhodl v prosinci své působení ve funkci ukončit. Nahradila ho lékařka očního oddělení Anna Hartmannová. Ujala se tak primariátu očního oddělení jako čtvrtá pořadí, a to i přesto, že toto oddělení vzniklo už v roce 1938.Více se o nové primářce dočtete níže v rozhovoru.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Revitalizace a modernizace pavilonu č.4 pokračuje i přes pandemii (10.3.2021)Deset měsíců se intenzivně pracuje na poslední etapě revitalizace a modernizace pavilonu č. 4. Stavební práce nezastavila ani pandemie koronaviru. Jako první byly dokončeny ambulance rehabilitačního oddělení, následovalo lůžkové zmíněného oddělení, které ale v tuto chvíli slouží jako covidové oddělení. Stavba nadále pokračuje v dalších patrech: téměř před dokončením je budoucí hematologický stacionář, dvě patra budoucího oddělení následné péče čekají ještě měsíce intenzivních prací.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Informace o termínech 2. dávky Astra Zeneca (10.3.2021)Reservační systém Reservatic opět mylně rozeslal další sms některým klientům informaci o novém termínu očkování 2. dávkou vakcíny Astra Zeneca. Nadále platí, že tato druhá dávka bude podána za tři měsíce od první. Tento centrální systém bohužel nemůžeme ovlivnit. Na odstranění chyby v systému se pracuje.7Pro ostatní vakcíny platí následující rozestup mezi první a druhou dávkou: Moderna – 28 dní, Pfizer (Comirnaty) – 21 dní.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Firma Aramark podpořila zaměstnance nemocnice (4.3.2021)Firma Aramark CZ, dodavatel zaměstnanecké stravy do Škoda Auto, podpořila výrazně zaměstnance nemocnice. Ve čtvrtek 4. března převzali předseda představenstva Ladislav Řípa a místopředseda představenstva Daniel Marek od zástupců Aramarku 335 kg ovoce pro personál nemocnice! „Chtěl bych za tento krok firmě Aramark velmi poděkovat, opravdu si vážíme toho, že v této nelehké době myslí na naše zdravotníky. Jejich práce je právě nyní obzvláště náročná a potřebná, a každé gesto, kterým tuto práci oceníme, jim dodá energii. Díky za naši nemocnici i za naše město,“ řekl Marek.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Vyhlášení stavu hromadného postižení osob (3.3.2021)Vzhledem k akutní situaci vyhlásilo představenstvo krajské nemocnice v Mladé Boleslavi a krizový štáb v Benešově stav hromadného postižen osob. Situace se zhoršuje ve všech okresech kraje, a krajský krizový štáb bude na svém zítřejším zasedání zvažovat vyhlášení stavu hromadného postižení osob pro celé území kraje.Situace v lůžkových zařízeních Středočeského kraje se podobně jako v ostatních částech ČR zhoršuje. K dnešnímu ránu je s onemocněním covid 19 hospitalizováno 768 pacientů, z toho 156 ve vážném stavu. Akutní situace je v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi a v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově, které již vyčerpaly své kapacity a k dnešnímu dni vyhlásily stav hromadného postižení osob.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Informace o provozu diabetologické ambulance (25.2.2021)Diabetologická ambulance Klaudiánovy nemocnice zajišťuje péči o pacienty s diabetem mellitem 1. a 2. typu. Přijímáme pacienty nově diagnostikované nebo přebíráme do péče od praktických lékařů pro neuspokojivou kompenzaci. Zajišťujeme péči o pacientky s gestačním diabetem mellitem. Jednou týdně provozujeme podiatrickou ambulanci, která je zaměřena na péči o pacienty s diabetem a syndromem diabetické nohy, včetně preventivních vyšetření, hojení ran. Pacienti se mohou objednávat na telefonu 326 742 825.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Volné termíny pro 80+ (18.2.2021)Klaudiánova nemocnice pokračuje v očkování proti onemocnění covid-19. Nadále se mohou registrovat lidé starší 80 let. Volné termíny jsou vypsané i na následující týden. Očkovat se bude v pondělí 22., v úterý 23. a ve středu 24. února od 7 do 15:30. Zájemci o očkování musí provést registraci na https://reservatic.com/ockovani! Pokud se objednaný člověk nemůže na potvrzený očkovací termín dostavit, je nutné včasné odhlášení, aby mohl být termín nabídnut dalším zájemcům!Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Informace o očkovací látce Astra Zeneca (12.2.2021)Klaudiánova nemocnice bude v pondělí 15., úterý 16. a ve středu 17. února pokračovat v očkování proti onemocnění covid-19 věkovou skupinu 80+. Na každý tento den bude připraveno 300 dávek očkovací látky firmy Astra Zeneca. Jedná se dvoudávkovou vakcínu, kdy je druhá dávka aplikovaná po 12 týdnech od první dávky, což doporučuje Česká vakcinologická společnost (celé stanovisko si můžete přečíst v příloze této zprávy). Jedná se o očkovací látku, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Pro ostatní vakcíny platí následující rozestup mezi první a druhou dávkou: Moderna – 28 dní, Pfizer (Comirnaty) – 21 dní.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Prádelna má novou pračku (10.2.2021)Nemocniční prádelna se dočkala nové pračky. Stávající parní stroj již byl v havarijním stavu. „S obměnou pracích strojů jsme začali v roce 2018, kdy jsme nakoupili první dva, v roce 2020 jeden a letos měníme poslední. Stroje byly nakoupeny v roce 1997 a obměna byla po 21-23 letech provozu,“ říká vedoucí prádelny Jaroslav Hofman.V prádelně Klaudiánovy nemocnice jsou dnes instalované prokládací prací stroje o kapacitě 16 kg, 33 kg, 44 kg a 70 kg (dva kusy) prádla. Dále na čisté straně provozu jsou tři bubnové sušiče o kapacitě 55 kg prádla, jeden jednoválcový žehlící stroj na rovné prádlo se skladačem a čtyři hydraulické lisy na žehlení tvarovaného prádla.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Uvolnění nových termínů na očkování (9.2.2021)Klaudiánova nemocnice bude ve čtvrtek 11. a pátek 12. února opět očkovat proti onemocnění covid-19 věkovou skupinu 80+. Na tyto dva dny bude uvolněno celkem 240 objednacích okének. Očkování bude probíhat v mladoboleslavském Domě kultury od 7 do 14 hodin. Další termíny budou následovat hned následující týden: v pondělí 15., úterý 16. a ve středu 17. února. Na každý tento den bude připraveno 300 dávek očkovací látky. Očkovat se bude od 7 do 15:30 hodin. K očkování je třeba se registrovat https://reservatic.com/ockovani! Pokud se objednaný člověk nemůže na potvrzený očkovací termín dostavit, je nutné odhlášení, aby mohl být termín nabídnut dalším zájemcům!Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Vrchní ARO: Covidu jsme se báli, včas jsme se ale připravili (25.1.2021)Oxana Kažmírová pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení Klaudiánovy nemocnice více než deset let. Začínala jako sestra u lůžka, dnes je vrchní sestrou. Už od střední zdravotnické školy si přála pracovat v intenzivní péči. Práce na ARO je tak pro ni splněným snem. Vrchní sestrou se stala v době, kdy celým světem začala otřásat pandemie covidu. Loňský rok tak prověřil připravenost tohoto oddělení, které poskytuje péči o pacienta na nejvyšší úrovni.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Endokrinologická ambulance: cílem je zajistit komplexní péči pro pacienty (19.1.2021)Lékaři interního oddělení se neustále vzdělávají nejen ve svých oborech. Například MUDr. Mojmír Koščál nedávno dokončil atestaci z endokrinologie – tedy oboru, který v Mladé Boleslavi potřebuje nutně posílit. Tím ale tento lékař interního oddělení nekončí – nyní se připravuje na atestaci z osteologie.Více prozradil v rozhovoru.Složka dokumentů: Archiv magazínu
    • Statistika: nemocnice v roce 2020 (15.1.2021)Klaudiánova nemocnice hospitalizovala v roce 2020 celkem 19.098 pacientů (v roce 2019 to bylo 21.986) a 468 v oddělení následné péče (o 2 pacienty méně, než v roce předešlém). Ambulantně bylo ošetřeno 362.771 lidí (v roce 2019 – 356.854). V mladoboleslavské nemocnici se také hojně operovalo: provedeno bylo 10.084 (v roce 2019 – 12.276) operačních výkonů (ORL – 754, GPO – 1215, chirurgie – 1.816, ortopedie – 2.307, urologie – 994, oční – 2.998 z toho 1561 katarakt). V porodnici se narodilo 1322 dětí (1312 porodů z toho bylo 307 císařských řezů).Složka dokumentů: Archiv magazínu

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector