Operace tenisového lokte – Vše o zdraví

06. listopadu 2019 (aktualizováno: 15. dubna 2020)

Zánět šlach neboli takzvaný tenisový loket (epicondylitis lateralis humeri) je onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, které postihuje cca 3% populace (jak ženy, tak i muže ve stejném měřítku).

V přechodu šlachy na kost jsou patrné zánětlivé změny, lokalizované na vnější stranu dolního hrbolku kosti pažní. Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí a svaly obracející ruku dlaní vzhůru.

  Tenisový loket patří mezi nejčastější bolestivé nemoci způsobené záněty v úponech šlach neboli entezopatie, hned po zánětech ramenního kloubu.  Poprvé popsal bolestivé postižení lokte v roce 1873 ortoped F. Runge, který toto onemocnění nazvat jako „křeč písařů“.

O pár let později se začal používat název tenisový loket. I přes svůj název TENISOVÝ LOKET trpí touto nemocí spíše lidé pracující v kanceláři než sportovci.   

Příčiny zánětu šlach v lokti

Příčinou vzniku tenisového lokte je nejčastěji přetížení, kdy následkem je zánět šlach. Zánět šlach se může objevit i po různých úrazech nebo v souvislosti s poruchou v oblasti krční páteře.

 Ačkoliv je toto onemocnění lékaři považováno za drobnou indispozici, může mít pro pacienty velice vážné následky.  Zánět může vzniknout po fyzicky náročné práci, kde dochází k neobvyklému používání loketního kloubu.

Tenisový loket ale také zároveň vzniká při dlouhodobé stereotypní práci, při kterém dochází k nadměrnému napínání loketních šlach a svalů.

Operace tenisového lokte - Vše o zdraví Mezi nejčastější příčiny tenisového loktu patří:

  • práce u počítače
  • sportovní zátěž (nejenom tenis, ale jakýkoliv sport)
  • zahradničení
  • štípání dřeva
  • šroubování
  • dlouhé řízení auta​

​Dnes již tímto onemocněním většinou profesionální sportovci netrpí, protože mají správné techniky a postupy, aby nebyly svaly lokte nadměrně zatěžovány.

Rizikové faktory při vzniku zánětu šlach – tenisového lokte

  • Zaměstnání – lidé, kteří vykonávají dlouhodobě stereotypní práci, nebo lidé, kteří mají fyzicky náročné povolání mají k tomuto onemocnění větší předpoklady.
  • Sport – sportovci, kteří jednostranně zatěžují horní končetinu, nejčastěji badminton, tenis. golf apod. 
  • Věk – největší procento lidí, které trápí tenisový loket jsou lidé v produktivním věku, tedy 30–50 let.

 

Tenisový loket příznaky

Prvním příznakem je bolest při pohmatu na zevní stranu loketního kloubu. Další nepříjemné pocity se rozvíjí při úchopu, nošení břemen (nákupní taška, dítě atd.) a později i při zvednutí hrnku či drobného předmětu.

Bolest lokte může vystřelovat do předloktí, prstů, paže nebo až do ramenního kloubu.  Charakteristické pro tenisový loket je, že v klidu bolesti ustupují a s námahou se opět vrací. Lidem častěji vypadávají předměty a klesá svalová síla.

 Dále může docházet k otoku zevní strany loketního kloubu, zarudnutí i zvýšená teplota v této oblasti. Pacienti drží loket v mírném pokrčení, a to způsobí omezení pohyblivosti. Při podvědomém šetření jedné končetiny navíc mohou vznikat další obtíže s krční páteří.

Bolestivé obtíže se zpravidla v průběhu dne zhoršují a večer také mohou bránit usnutí. Ráno je většinou loket na postižené ruce ztuhlý a bez otoku.

Pozor na záměnu s pojmem golfový loket. Zatímco u tenisového lokte se bolest nejvíce projevuje na vnější straně lokte, u golfového (oštěpařského) lokte se bolest projevuje na vnitřní straně lokte. Golfový loket neboli mediální epikondylitida je výrazně méně časté onemocnění lokte než tenisový loket.

Formy tenisového lokte:  Akutní forma vzniká při často nezvyklé nebo fyzicky náročné, jednorázové práci (štípání dříví, nahazování omítky, psaní na počítači), při níž dochází k funkční poruše. Přetíženy bývají svaly otáčející ruku dlaní vzhůru, natahovače zápěstí a prstů a dvouhlavý sval pažní, které se upínají na zevní hrbolek kosti pažní.

Chronická formaje vyvolána dlouhodobým přetěžováním, toxickými, či metabolickými vlivy nebo přejde v tuto fázi v důsledku nesprávné léčby akutního stavu. Obtíže trvají déle než šest týdnů a může již dojít ke strukturálním změnám, jako jsou jizvy nebo degenerativní změny.   

Operace tenisového lokte - Vše o zdraví

Pro zjištění, jestli se opravdu jedná o tenisový loket si můžete sami doma udělat malý test. Položte předloktí a ruku dlaní na podložku. Poté zvedněte a tlačte prostřední prst od podložky proti odporu.

Pokud cítíte bolest v lokti jedná se s největší pravděpodobností o zánět šlach tedy tenisový loket. Definitivní diagnózu stanoví ortoped na základě vyšetření pohyblivosti a bolestivosti kloubů.

V případě nutnosti provede také RTG snímek loketního kloubu. 

Léčba tenisového lokte může být zdlouhavá a odvíjí se vždy od závažnosti stavu tenisového lokte. Ze začátku se vždy doporučuje konzervativní léčba, kdy je nutné dodržovat klidový režim a končetinu nepřetěžovat. Pokud se i přesto rozhodnete pracovat, či sportovat, měli byste omezit bolestivost, a to například užíváním ortézy na loket nebo epipásky. 

Ortéza na tenisový loket může být velmi účinná, protože stabilizuje klouby a ulehčí práci šlachám v daném místě.

Pro snížení bolestivosti se doporučují také ledové obklady nebo šátkový obvaz a u velice bolestivých tenisových loktů se dokonce může indikovat i sádrová dlaha. Takovéto znehybnění by však nemělo trvat příliš dlouho, neboť při něm dochází ke zkrácení, kontrakturám až atrofii svalů. 

Fyzioterapie má také u léčby tenisového lokte zásadní vliv, pomáhá při odstranění bolesti a uvolnění kloubních blokád. Aplikují se také cvičení např. ultrazvuk, magnetoterapie nebo také laser, při kterých se urychluje hojení.

 V případě velkých bolestí je možné užívat analgetika, v podobě pilulek nebo mastí. V některých lékárnách je k dostání mast na zánět šlach nebo přímo konkrétně mast na tenisový loket.

Tenisový loket se klidovým režimem a správně vedenou léčbou daří u více než poloviny pacientů do několika týdnů úspěšně zvládnout. Konzervativní léčba může trvat až 3 měsíce a pokud ani po této době bolest neustupuje přechází se na operační léčbu.

Operace se provádí ambulantně nebo jenom s krátkodobou hospitalizací v celkové nebo místní anestezii. Po operaci následuje většinou sádrová fixace po dobu jednoho měsíce. 

Tenisový loket přírodní léčba  Dnes jsou na trhu různé druhy přírodních mastí, např. konopné nebo měsíčkové masti, které na zánět šlach a bolest kloubů mohou pomoci. I když se rozhodnete pro přírodní léčbu, pamatujte, že se jedná pouze o doplněk celkové léčbě, vždy se poraďte s lékařem

Tenisový loket babské rady  Mezi doporučené babské rady na tenisový loket patří octový nebo cibulový zábal.

Stačí smíchat lžíci octa se sklenicí vody, a hadřík namočený v této sklenici pokládat několikrát denně na postižené místo. Nakrájenou cibulí na plátky, kterou si alespoň na 2-3 hodiny přiložíte na loket také nemůže nic zkazit.

Ne každá babská rada na bolavý loket zabere, proto raději vždy navštivte lékaře.   

Zánět šlach komplikace

Při déletrvajících obtížích může dojít k ochabnutí svalů zápěstí, kdy nemocný nemůže provádět svojí práci. Pro velkou bolestivost nemocný větši nou postiženou ruku vědomě šetří, což může mít vliv na pozdější bolesti krční páteře.

Operace tenisového lokte - Vše o zdraví

Prevence tenisového lokte

Důležité je vyhýbat se náročným jednostranným činnostem. Pokud se věnujete sportu, dbejte vždy na důkladné protažení všech svalů a na relaxaci.

Po prvních projevech tenisového lokte je nutné omezit veškerou činnost, která způsobuje bolesti a navštívit ortopeda!  Jako prevenci je velmi vhodné používat i epikondylární pásky – tzv.

epipásky, které se na předloktí aplikují při činnostech, kdy jsou svaly předloktí zvýšeně namáhány.

Tejpování lokte 

Při větší námaze nebo sportu je doporučováno tejpování tenisového lokte pomocí tejpovací pásky, která oblast lokte zafixuje a  tím preventivně chrání svaly a úpony před namáháním.

Tenisový loket cviky 

Cviky na tenisový loket provádějte a konzultujte vždy s lékařem nebo fyzioterapeutem, který vám naučí správné provedení cviků. Domácím cvičení bez správného provedení si můžete váš zdravotní stav zkomplikovat.

Co je tenisový loket a co pomáhá?

Typickým příznakem tenisového lokte je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která se může šířit a vystřelovat do ramene nebo předloktí. Místo je oteklé a kůže teplejší než ostatní klouby. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení.

Pokud se potíže neléčí a trvají více jak 6 týdnů, přecházení do chronického stavu, kdy pociťujete bolest při jakémkoliv pohybu ruky, zvedání předmětů a uchopení.

Diagnostika probíhá u lékaře, ale doma si můžete pomoci jednoduchým testem, tzv. stress testem třetího prstu. Pacient tlačí 3. prst postižené končetiny do natažení proti odporu, což vyvolá bolestivost v oblasti loktu. Při neléčení akutních potíží hrozí ochabnutí svalů zápěstí a prstů ruky, které zajišťují pohyb natáhnutí a stáhnutí.

Operace tenisového lokte - Vše o zdraví Co pomáhá na tenisový loket

Léčba tenisového lokte je komplexní a vyžaduje kromě léků i režimová opatření, aby se svalové úpony mohly zregenerovat. Už při prvních potížích a pocítění píchavé bolesti v lokti je důležitý klidový režim.

Aby se svaly ruky co nejméně namáhaly, zafixujte si ruku vhodnou ortézou na tenisový loket. V teplém místě probíhá lokální zánět, proto je vhodné loket taky chladit chladivým polštářkem. Proti otokům můžete přikládat i octanové zábaly.

Tato opatření jsou samozřejmě jen dočasné. Pokud nemůžete změnit pohybové stereotypy kvůli práci, po čase by se bolest lokte opět vrátila. Proto vsaďte na pravidelné speciální cvičení, kdy se zátěž na šlachy vyrovná a protáhnou se.

V tomto případě rozhodně nedoporučujeme experimentovat a zkoušet různé domácí cviky na tenisový loket podle videa. Zranění byste si mohli ještě více prohloubit. Vyhledejte raději fyzioterapeuta, který vám ukáže cviky přímo vám na míru a zohlední i další pohybová omezení.

Navíc vám může doporučit i fyzikální terapie urychlující hojení, jako jsou ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, terapie teplem anebo chladem.

Operace tenisového lokte - Vše o zdraví Jak léčit tenisový loket

Bolest a zánět tlumí analgetika – léky proti bolesti a zánětu. Protože jde o léčbu trvající delší dobu je vhodnější topická aplikace ve formě gelu nebo krému.

Působí lokálně v místě bolesti a nedráždí žaludek. Pro úlevu od bolesti použijte gel Voltaren anebo Ibalgin, které obsahují léčiva působící proti bolesti.

Účinek proti bolesti má také šťáva z kostivalu v masti vhodné na tenisový loket – Traumaplant.

Pokud se po 6 týdnech stav nezlepší a bolest prochází do chronické, je doporučena operace a následná rekonvalescence.

Zajímavé:  Trhu potravinových doplňků vedou vitamíny – vše o zdraví

Tenisový loket – jak se pozná a jak ho léčit?

I když název tohoto zranění evokuje spíše potíže aktivních sportovců, není tomu tak. Náhlá bolest v lokti může překvapit i úředníka nebo třeba malíře. Ne nadarmo jde o nově diagnostikovanou nemoc z povolání. Poradíme vám, jak tenisový loket rozpoznat a jak postupovat v léčbě. Dobrou zprávou je, že jde o onemocnění poměrně dobře léčitelné – podchytí-li se včas.

Odkud vznikl název Tenisový loket?

Možná to nevíte, ale onemocnění šlach a kloubů známé jako tenisový loket, dostalo název podle prudké bolesti vznikající při rázném backhandovém úderu. Objevit se však může opravdu u kohokoliv. Odborně se tento stav nazývá epikondylitida, také známá jako zánět šlachových úponů umístěných na vnější (laterální) straně pažní kosti.

Všeobecně paří tenisový loket do široké skupiny tzv. entezopatiíí, což není nic jiného než lékařský název pro onemocnění šlach. Nejde tedy o problém kloubů, jak by se mohlo často zdát.

Problém je v jednostranném zatěžování

Tenisté vždy zatěžují jedu ruku více než druhou. Ale nemusíte být právě vyznavačem bílého sportu, abyste i vy narazili na podobné obtíže. Častá práce s vrtačkou, klikání myší, malování, řízení auta – to vše může přivodit tyto obtíže.

Jak vzniká tenisový loket?

Nejdříve si dáme malou lekci z anatomie. Ohněte ruku v lokti a na zevní a vnitřní straně dolního konce pažní kosti se pokuste nahmatat dva výrazné hrbolky? Máte? Právě jste narazili na úpony šlach, které dokáží do těla vysílat právě ony obávané bolesti.

Teorií o vzniku tohoto onemocnění je více. Vědecké kapacity se prozatím neshodnou, ale k nejpravděpodobnějším patří špatná mikrocirkulace v místě přechodu šlachy ke kosti. Tkáně špatně zásobené krví a dalšími tělními tekutinami pak nedokáží dostatečně rychle odvádět odpad a škodliviny vzniklé při buněčné činnosti a v místě dochází k rozvoji zánětu.

Věděli jste, že: chronické přetížení jedné části těla  sebou vždy nese i postižení okolních částí? V případě tenisového lokte jde oblasti svalů ramene, hrudní páteře a krku. Odborně jde o tzv. trigger pointy (spoušťové body).

Bolesti přicházejí postupně

Zpočátku nemusí jít o vážný problém. Často se bolesti vyskytují jen krátce po námaze a samy od sebe odezní. Obvykle stačí nechat ruku nějakou dobu v klidu. Již v tomto prvopočátečním stádiu může správně nasazená léčba velmi rychle pomoci.

Pokud se však k lékaři neodhodláte jen s „takovou malou bolístkou,“ můžete se těšit na postupné zhoršování stavu. Dalších bolestí si všimnete při napnutí zápěstí. Přenášení těžších břemen pro vás brzy začne být nadlidskou činností.

Po dalších několika týdnech budete potřebovat asistenci i při zvednutí šálku s čajem. Největší bolesti se objevují při pokusu o napnutí prostředníčku a bolest se může rozlévat do celého těla – typicky do ramene, ale také do krku.

Obtíže se během dne postupně zhoršují a večer zpravidla dosahují takové intenzity, že brání klidnému usnutí a spánku. Analgetika přestávají zabírat a kloub po ranním probuzení bývá ztuhlý. Otok se však obvykle nevyskytuje, což může nemocné někdy zmást. Na druhou stranu tak tenisový loket snadno odlišíte například od revmatu.

Věděli jste, že: tenisovému loktu je velmi příbuzné onemocnění zvané oštěpařské rameno? Zde však potíže vycházejí z používání ramenního kloubu. Důvodem obtížného stavu je však v tomto případě zbytnění řasy kloubní výstelky uvnitř kloubu, což může bez adekvátní léčby vést až k narušení chrupavky ležící na hlavičce kosti.

RTG obvykle nepomůže

Lékaři mají tendence posílat nemocné nejdříve na rentgen, aby zjistili možné degenerativní poškození. V prvních stadiích nemoci však toto vyšetření nic neukáže. A to je vlastně dobře, protože kdyby váš nález z RTG ukazoval poškození, šlo by ve vašem případě už o pokročilý stav.

V žádném případě se však nenechte odbýt a žádejte tu nejlepší možnou léčbu. A co vše je k dispozici?

Jak vypadá léčba tenisového lokte?

Dobrou zprávou je, že diagnostika je v našich podmínkách obvykle natolik vyspělá, že je jen zřídkakdy nutné přistoupit k operační léčbu. I ta konzervativní totiž mívá velmi dobré výsledky, vyžaduje však výbornou spolupráci pacienta a delší časový horizont.

U akutních stavů pomůže ledování

Základem léčby je klidový stav doprovázený podáváním protizánětlivých léků a ledováním postiženého místa. V domácích podmínkách je možné užít například ibalgin a vytáhnout z mrazáku pytlík hrášku nebo kukuřice, který na loket přikládáme obalený utěrkou, aby nedošlo k poškození tkání přílišným chladem.

Následnou léčbu určí lékař podle konkrétního nálezu. Může jít například o:

  • masáže
  • magnetoterapii
  • léčivé koupele
  • bandáže

Léčba pomocí fyzioterapie

Nelze očekávat, že užití antiflogistik a pár dní klidu tenisový loket zcela vyléčí.

Odborník na fyzioterapii proto vždy doporučí komplexní kineziologické vyšetření, které o podstatě problému prozradí vše potřebné.

Následná fyzioterapeutická péče si klade za cíl nejenom vyřešení akutního problému, ale také prevenci, jež se postará, aby se ataky onemocnění později nevrátily.

Využívá se například:

  • edukace měkkých technik (klient později zvládá doma sám)
  • strečing alias cílené protahování postižených partií
  • centrace ramene a lopatky
  • nauka správného zatěžování celé oblasti

Léčba rázovou vlnou

S fyzioterapeutickými postupy se často pojí tzv. rázová vlna, může však být předepsána i samostatně. Fokusovaná rázová vlna přispěje k vysokému prokrvení postiženého místa, což pomůže zásobit tkáně živinami, a také odplavit škodliviny a metabolity buněk.

Obvykle následuje rovněž aplikace radiální rázové vlny zaměřené na svaly hrudníku a krku, jež zamezí přenášení bolesti do ostatních částí těla.

Měli byste vědět: Pokud vám bude k rázové vlně nabídnuta masáž (obvykle za příplatek), neváhejte a využijte ji. Pomáhá k hluboké relaxaci  a uvolnění svalů, po níž potíže subjektivně ustupují mnohem rychleji.

Co může ještě pomoci? Tejpování!

Hledáte-i proceduru s dlouhodobým efektem, svěřte se do rukou odborníka na tejpování. Postižené svaly lze oblepit tzv. kinesiotapy, jež zabrání velkému namáhání a poskytnou tolik potřebnou podporu. Tejpy aplikované na tenisový loket odlehčí tlak horní vrstvy kůže a umožní tak krvi a lymfatické tekutině lepší přístup k postiženým tkáním.

Měli byste vědět. I když je tejpy možné zakoupit za poměrně přívětivý peníz v každé větší lékárně, rozhodně nedoporučujeme jejich aplikaci bez předchozích zkušeností např. podle návodu na internetu. Každou pásku lze totiž různě natáhnout a tím i zvýšit či snížit vyvíjený tlak. Špatně aplikovaným tejpem i můžete dokonce uškodit!

Pomůže i homeopatie

Náš seznam možné léčby by nebyl úplný, pokud bychom vynechali i poněkud kontroverzní homeopatii. Na problémy s tenisovým loktem vám mohou skvěle pomoci hned čtyři přípravky. Pokud hledáte šetrné a netoxické prostředky k úlevě, zcela jistě za zkoušku nic nedáte.

Přetrvávající bolest

To bývá u tenisového lokte poměrně častým příznakem. Nemůžete-li večer usnout, vyzkoušejte homeopatický lék ARNICA MONTANA 15 C: užívá se po dobu pěti dní a to v množství 5 kuliček 2x denně.

Bodavé bolesti při každém pohybu

Při závažnějších stavech je třeba sáhnout do přírodní lékárničky o něco hlouběji. Jestliže trpíte prakticky neustávají bolestí s bodavým ocáskem, mohlo by vám pomoci homeopatikum BRYONIA 15 C v optimální dávce dávce 5 granulí dvakrát denně po dobu tří týdnů.

Na slabost a únavu

Cítíte se bez energie, případně máte podezření, že se vám v postiženém místě rozvinul zánět? Vyzkoušejte homeopatický lék RUTA 15 C v dávce 5 kuliček 2x denně v délce alespoň tří týdnů.

Zlepšení pohybu

Jakmile zjistíte, že již můžete čas od času pohnout s loktem bez obtíží nebo jste teprve na počátku nemocnění, dojděte si pro RHUS TOXICODENDRON 15 C. Tady už je užívání dlouhodobější, budeme potřebovat více balení. Doporučené dávkování je totiž 5 granulí 2x denně.

Pamatujte si: tato doporučení jsou pouze informativní a v žádném případě nemohou nahradit návštěvu v odborné homeopatické poradně.

Jak dlouho trvá léčba tenisového lokte?

Vždy záleží na aktuálním stavu pacienta, všeobecně však lze říci, že nejhorší obtíže odeznívají po několika týdnech a samotnou léčbu lze ukončit až po několika měsících. Jak jsme psali již v úvodu, jde skutečně o proces velmi dlouhodobý, který se neobejde bez výrazné spolupráce pacienta.

Zaměřte se na prevenci

Obáváte se, že by se vám tenisový loket mohl po léčbě vrátit neb naopak hledáte způsob, jak se mu zaručeně vyhnout? Máme pro vás několik tipů z oblasti prevence, které by vás mohly podobného trápení ušetřit.

Při práci, během které jednostranně zatěžujete svůj loket a předloktí, si dělejte pravidelné přestávky. Ty věnujte protažení celé ruky (od prstů až po rameno), abyste obnovili zpomalený krevní oběh.

U práce s myší se pak vyplatí nákup měkké podložky, díky níž budete mít podloženou celou ruku a nejenom dlaň. V obchodech se tato investice vejde do pár stokorun.

Hodit se mohou i bandáže nebo jiné měkké ochrany loketní části.

Závěrem je dobré říci, že úspěšnost léčby tenisového lokte je velmi vysoká. A jen opravdu závažné případy vyžadují operaci. Nebojte se proto navštívit lékaře už při prvních přetrvávajících obtížích. Vyhnete se tak bolestem, které by se mohly táhnout klidně i několik měsíců.

Neléčený tenisový loket může vést k invaladitě

Co je to tenisový loket a jaké části loketního kloubu se týká?Názvem tenisový loket označujeme úponové bolesti na zevní straně lokte v oblasti ukotvení svalů natahovačů ruky a prstů. Toto onemocnění, neboli entezopatie, vzniká rozvojem zánětlivých změn v místě spojení šlachy s kostí.

Tenisový loket získal své označení pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje široké spektrum pacientů, kterým je společné svalové přetěžování lokte z různých druhů příčin.

Toto postižení může vzniknout jak po nárazově zátěži, tak v důsledku opakovaného přetěžování.

Setkáváte se s tímto onemocněním ve své ordinaci často a trpí jím více muži nebo ženy?Tenisový loket je druhou nejčastější entezopatií lidského těla. Prvenství drží bolestivé postižení šlachy musculus supraspinatus, což je sval podílející se na funkci ramenního kloubu. Toto onemocnění se vyskytuje cca u 3 procent populace se stejnou frekvencí u mužů a žen.

Zajímavé:  Léky Od Bolesti Kloubů?

Jaká je příčina tohoto onemocnění?Na vznik potíží má vliv více faktorů. Hlavní příčinou onemocnění je přetěžování svalového úponu v oblasti lokte. Následkem toho dochází k rozvoji lokálních zánětlivých změn v místě spojení svalu a kosti.

K dalším možným příčinám onemocnění patří zbytnění řasy kloubní výstelky uvnitř kloubu či narušení chrupavky na hlavičce vřetenní kosti. Možný je také poúrazový vznik potíží a častá je souvislost s funkčními poruchami v oblasti krční páteře. Rozeznáváme tzv.

akutní formu tenisového lokte, která vzniká často po fyzicky náročné jednorázové zátěži, např. při šroubování nebo utahování matek klíčem, dále při nahazování omítek, štípání dříví a po mnoha sportovních výkonech.

V případě trvání potíží déle než 6 týdnů hovoříme o chronické formě tenisového lokte.

S jakými příznaky pacient přichází?Základním příznakem je bolest při pohmatu na zevní straně loketního kloubu. K dalším projevům patří nepříjemné pocity při silovém úchopu a při nošení břemen (např. nákupní taška, dítě atd.).

Bolesti většinou narůstají, až provází i jednoduché úkony, jako je zvednutí hrnku či drobného předmětu. Bolesti mohou vyzařovat do předloktí, prstů, paže nebo až do ramenního kloubu. Charakteristické pro tenisový loket je, že v klidu bolesti ustupují a s námahou se opět vrací.

Mnohdy lidem s tímto onemocněním častěji vypadávají předměty z ruky a postupně klesá svalová síla končetiny. Jedním z příznaků může být také otok zevní strany loketního kloubu, výjimečně se vyskytuje zarudnutí nebo zvýšená teplota v této oblasti.

Pacienti drží loket v mírném pokrčení (semiflexi), a to způsobí sekundárně omezení pohyblivosti. Při podvědomém šetření jedné končetiny navíc začnou vznikat náhradní pohybové mechanismy, které mohou způsobit další potíže, například s krční páteří.

Jak lékař pozná, že se jedná o tenisový loket, podstupuje pacient nějaká vyšetření?Lékařské vyšetření bude určitě začínat odběrem anamnézy. Otázky budou směřovat na vaše zaměstnání, sportovní činnost a koníčky, kterým se věnujete.

Dále lékař provede klinické vyšetření, pohmatem zhodnotí bolestivost na zevní straně loketního kloubu a zřejmě provede stress test 3. prstu. Tento jednoduchý test spočívá v pokusu natáhnout prostředník proti odporu. Pokud je tento test pozitivní, vyvolá výraznou bolest v oblasti loketního kloubu.

Toto fyzikální vyšetření je pro stanovení diagnózy nejdůležitější. K dalším vyšetřením patří RTG loketního kloubu, kde často vidíme nerovnosti a reakci okostice v oblasti úponu natahovačů, vedlejším nálezem mohou být degenerativní změny loketního kloubu.

Ostatní vyšetření jako ultrazvuk, magnetická resonance nebo neurologické vyšetření jsou indikovány výjimečně u sporných případů.

Jaká je léčba a je to dobře léčitelné onemocnění?Léčbu zahajujeme vždy konzervativně pomocí lokálních antiflogistických mastí, změnou zatěžování resp. šetřením, použitím tzv. epikondylární pásky a fyzikální léčbou.

Vhodné jsou protahovací a uvolňovací cviky lokte a předloktí, uvolňování hlavičky vřetenní kosti, protahování svalů na předloktí. Rychlou úlevu často přinese obstřik bolestivého místa. Onemocnění má tendenci přecházet do chronické formy, často recidivuje a vrací se.

V takovém případě k léčbě přidáváme znehybnění končetiny sádrovou dlahou nebo alespoň uložení končetiny do závěsu na šátku. Z fyzikální terapie opatrně indikujeme ultrazvuk, laser, ozáření, případně aplikaci rázové vlny.

Více jak 90 procent pacientů lze úspěšně vyléčit bez operace, u zbývající části je nutné operační řešení, které indikujeme nejdříve po 3 měsících konzervativní terapie. Princip operace spočívá v denervaci bolestivého úponu, povolení tahu natahovačů předloktí a odstranění chronických jizevnatých a zánětlivých struktur.

Pomáhá samoléčba?Tenisový loket je relativně časté onemocnění, které je pro nemocného velmi obtěžující, neléčené event. nesprávně léčené může pacienta invalidizovat, proto by se návštěva specialisty neměla odkládat.

Jak předcházet vzniku nebo opakování choroby?Důležité je vyhýbat se náročné jednostranné zátěži. Pokud se věnujete sportu, dbejte na správnou sportovní techniku a důkladné protažení všech svalů.

Po skončení tréninku jsou vhodná relaxační cvičení a protažení. Jako prevence se dá používat epikondylární páska, která se nosí při činnostech, kde jsou svaly předloktí zvýšeně namáhány. První projevy tenisového lokte bychom neměli podceňovat.

Ihned je nutné omezit provokující činnost, která způsobuje bolesti a navštívit ortopeda.

Dagmar Čerňanská

Tenisový loket netrápí jen tenisty: Jak se léčí a co pomáhá?

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Když loket přetěžujete, může onemocnět. Problém se ohlásí otokem, bolestí a citlivostí. Ačkoliv léčba vyžaduje zásah odborníka, existují některé přírodní prostředky, které mohou při mírnění otoku a bolestivosti zafungovat jako první pomoc. Co všechno platí na tenisový loket?

Degenerativní onemocnění svalů předloktí, radiální epikondylitida neboli tenisový loket, je nejčastějším zdrojem bolesti loketního kloubu. Ročně postihuje až tři procenta dospělé populace a potíže nastávají nejčastěji mezi 35 až 50 lety věku. Jak ho poznáte a dá se nějak léčit?

Jak si tenisový loket uženete? Přetěžování v úponu narušuje prokrvování, a proto pak vznikají mikrotrhlinky, které loket postupně oslabují, což způsobuje otok, horkost a bolest na vnější straně kloubu (na rozdíl od loktu golfového, kdy kloub bolí na vnitřní straně a přetíženy jsou ohýbače zápěstí a prstů). V klidu bolesti ustupují, při námaze se vracejí.

Onemocnění má dvě formy: akutní, vzniklou jednorázovou náročnou činností (nahazování omítky nebo štípání dříví), a chronickou, která je charakteristická bolestmi trvajícími déle než šest týdnů. Vzniká pravidelným přetěžováním při sportu (tenis), při psaní na počítači, uklízení, šroubování…

Pozor! Přetížení ruky hrozí i při práci na zahradě.

Máte na tenisový loket podezření? Vyzkoušejte následující test: otočte dlaně dolů a natáhněte zápěstí proti odporu. Bolí vás přitom v lokti? Diagnóza je jasná. Pro potvrzení zajděte za ortopedem, který provede další vyšetření pohyblivosti a bolestivosti kloubu, případně loket zrentgenuje.

Domácí zdravotní testy: Kterým můžete věřit?

Foto: SeventyFour, Shutterstock.com

Tenisový loket se týká všech, kteří loket pravidelně přetěžují, tedy nejen tenistů

Terapie se vždy odvíjí od závažnosti stavu. Vždy je nutný odpočinek, tedy držet končetinu v klidu, a zásadní je fyzioterapie: pravidelné cvičení pod dohledem odborníka, které pomůže postižené svaly a úpony natáhnout.

Vše ostatní je navíc. „Fyzikální terapie, jako je ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie a další, by měly fungovat pouze jako doplňková léčba,“ zdůrazňuje Zdeněk Vodička, ortoped a specialista pro chirurgii lokte a ruky z nemocnice České Budějovice.

Fyzioterapie pomáhá i zvířatům.

„Podle mých zkušeností je neúčinnější rehabilitační metoda terapie rázovými vlnami. V krajních případech se používá i analgetická radioterapie, tedy léčba rentgenovým zářením,“ doplňuje Radek Černý, ortoped ze Žďáru nad Sázavou. Užívají se také léky proti zánětu a bolesti ve formě pilulek a mastí, případně se do místa bolesti aplikuje obstřik kortikoidem.

Proč fyzioterapii potřebuje stále víc Čechů?

Pokud konzervativní léčba nezabírá ani po třech měsících nebo když se potíže vracejí, mohou lékaři přistoupit k operaci. Neléčený loket může bez operace v krajních případech dojít až k invaliditě, kdy není postižený člověk pro bolest schopný ruku používat ani při běžných činnostech a šetří ji, což může časem způsobit potíže s krční páteří.

Při předcházení návratu tenisového lokte je dobré vyhýbat se činnostem, které jej způsobují, případně při nich loket fixovat ortézou, tejpem nebo epikondylární páskou, která mírní tah svalů předloktí na ohrožený úpon.

Foto: Lopolo, Shutterstock.com

Základem léčby je kvalitní fyzioterapie

Fyzioterapie je zásadní, stejně jako klid končetiny. Sami si můžete pomoct i některými přírodními prostředky. Co je dobré vyzkoušet?

Díky protizánětlivým vlastnostem se zázvor používá k snížení otoků svalů a šlach.

 Jak na to? 4 polévkové lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru zabalte do bavlněného sáčku a louhujte minutu v 200 ml horké vody. Poté vyndejte a nechte vychladnout.

Přiložte na postižené místo a nechte působit 15 minut. Opakujte i několikrát denně, dokud si nevšimnete zlepšení. Výluh raději nepijte, je velmi silný.

Proč je dobré začínat zázvorem každý den?

Foto: Stephen Gibson, Shutterstock.com

Úlevu od bolesti poskytne zázvorový zábal

Úlevu od otoku a bolesti poskytne také kurkumová kúra. Kurkuma má díky kurkuminu protizánětlivé vlastnosti, pro něž je hojně užívána při léčbě kloubů. Jak na to? Na mírném ohni zahřejte 250 ml mléka s polévkovou lžící kurkumy a na závěr dochuťte lžící medu. Pijte ráno a večer po dobu alespoň dvou týdnů.

Kurkuma chrání před infarktem, rakovinou i alzheimerem!

Pro obsah antioxidantů, protizánětlivých látek a síry může česnek při bolesti způsobné tenisovým loktem dopřát výraznou úlevu. Jak na to? Prolisujte 5 stroužků česneku, pastu naneste na bolavé místo, překryjte ručníkem a nechte 20 minut účinkovat. Opakujte několikrát denně, dokud bolest nepoleví.

Proč je dobré jíst česnek denně?

  • Jiný název – Radiální epikondylitida, epicondylitis lateralis humeri
  • Popis – Degenerativní zánětlivé onemocnění svalových úponů na vnější straně loketního kloubu
  • Příznaky – Silná bolest obzvlášť při pohybu na vnější straně lokte, může vystřelovat nahoru i dolů. Místo je teplejší, může být oteklé, pohyblivost je zachována.
  • Léčba – Končetina v klidu, fyzioterapie, terapie rázovými vlnami, analgetická radioterapie, obstřiky kortikoidy, protizánětlivé a analgetické léky a masti, jako podpůrná léčba různé druhy rehabilitace (ultrazvuk, magnetoterapie), v krajním případě operace
  • Statistika – Ročně postihuje až 3 % dospělé populace.
  • Prevence – Vyhýbání se rizikovým činnostem. Není-li to možné, pak je vhodná fixace ruky ortézou, tejpem nebo epikondylární páskou.

Netrápí vás bolavý loket, ale rameno? Možná vám zmrzlo!

Tenisový loket

Trápí Vás ostrá vystřelující bolest v oblasti lokte, která se objevuje postupně i se sebemenší námahou? Příčinou může být takzvaný tenisový loket. Jedná se o poměrně časté přetížení svalů předloktí a to i u nesportující populace.

Nemoc si své označení získala podle typických obtíží rekreačních tenistů (vrcholoví hráči jimi trpí díky lepší technice jen zřídka) způsobených chybně prováděným backhandem.

Porovnáme-li však anamnézy pacientů, jimž byla laterální epicondylitis (jak je tenisový loket odborně pojmenován) diagnostikována, zjistíme, že spíše než sport je spojuje dlouhodobě opakovaná manuální činnost nebo setrvalé zatěžování svalů natahujících předloktí a prsty (extenzorů) a svalů obracejících ruku dlaní vzhůru (supinátorů).

Tenisový loket je druh tendopatie (poškození tkání) úponových šlach. Věkem pokračující degenerace, ale především drobná poranění při zátěži (povětšinou opakované dlouhodobé jednostranné přetěžování) jsou příčinou zmíněných obtíží.

Na základě určité činnosti (šroubování, nahazování omítky, psaní na počítači, hnětení těsta a mnohé další) vznikají zánětlivé změny v přechodu šlachy v kost, které jsou v případě tenisového lokte lokalizované na zevní stranu dolního hrbolku kosti pažní (laterální/radiální epicondylus humeru).

Zajímavé:  Smoothie Book 2 - Životní Styl Nabitý Vitaminy?

Akutní vs. chronická forma

Často při fyzicky náročné nebo nezvyklé jednorázové práci dochází k funkční poruše (což znamená, že prozatím nejsou přítomny strukturální změny, jako například jizvy ve svalu či kostní výrůstky). Svaly, které byly namáhány, se nacházejí ve vyšším napětí než je optimální (takzvaném hypertonu), jsou přetíženy.

Chronická forma se rozvíjí v delším časovém úseku a označována tak bývá, trvají-li obtíže déle než 6 týdnů. V tomto případě již může docházet ke strukturálním změnám ve svalu, šlaše nebo při úponu do kosti.

Bolest je vyvolávána dlouhodobým přetěžováním svalů předloktí, ale také toxickými či metabolickými vlivy (vznikají v důsledku poruchy látkové přeměny), celkovou bakteriální infekcí v těle a dalšími.

Postižený člověk se navíc snaží vyhýbat pohybům, které mu způsobují bolest, a vytvoří si náhradní pohybové vzory. Toto nevhodné pohybové chování může způsobit přenesenou bolest i ve vzdálenějších oblastech těla.

Příznaky a projevy

Jedním z prvních příznaků bývá bolest při dotyku na zevní stranu loketního kloubu. Jsou pociťovány nepříjemné pocity při úchopu a nošení břemen (taška, dítě…), v pokročilé fázi například i při zvedání hrnku či jiné drobné manuální činnosti.

Typické jsou bolesti vyzařující do zápěstí a ruky, ale mohou se objevit i bolesti s propagací do ramene a šíje. Úlevovou polohou bývá mírné ohnutí lokte i zápěstí, kdy nejsou přetížené svaly v protažení. V klidu většinou bolesti ustupují.

Někdy bývá patrné zarudnutí, zvýšená teplota nebo otok nad postiženým místem.

Diagnostika

Základním prvkem je pečlivá anamnéza, která většinou odhalí příčiny obtíží. Velice citlivý je test natažení 3. prstu proti odporu: pokud je pozitivní, natažení prstu vyvolá mohutnou bolest v oblasti loketního kloubu.

Klinické vyšetření lze doplnit RTG snímkem pro vyloučení přítomnosti ostruh nebo výběžků. Sonografické vyšetření může diagnostikovat případný otok, prosak tkáně, degenerativní změny či ruptury svalu.

Léčba

Důležité je neignorovat primární obtíže, protože v těchto chvílích většinou postačí klidový režim, případně užívání protizánětlivých mastí. Pro rychlejší zotavení lze využít účinků Fokusované rázové vlny v místě postižení a přetížené svaly uvolnit pomocí Radiální rázové vlny.

Pokud nelze pracovní činnost či sportovní aktivitu přerušit, je možné využívat epikondylární pásku, ortézu nebo kineziotape pro zmírnění obtíží.

Avšak rozhodně by to nemělo být dlouhodobým řešením Vašich obtíží, a to kvůli vzniku již zmíněných vadných pohybových stereotypů. Někdy bývá doporučován šátkový závěs či dokonce sádrová fixace.

Podle mého však toto řešení není zcela optimální, protože dochází ke zkrácení, kontrakturám a atrofii svalů.

Klíčovou roli při těchto onemocněních hraje fyzioterapie.

Ta se v počáteční fázi zaměřuje na odstranění bolesti, úpravu svalového napětí, uvolnění kloubních blokád a dalších příčin, které odhalí kineziologické vyšetření a způsobují Vám obtíže. V neposlední řadě je nutné zavést režimová opatření a poučit pacienta, aby se obtíže znovu neobjevily.

Návody na cvičení

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Tenisový loket – příčiny, příznaky a léčba

Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů a hlavním příznakem je pronikavá bolest v lokti. Paradoxně postihuje spíše kancelářské typy lidí, uklízečky a podobné profese než vrcholové sportovce. Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a v čem spočívá jeho léčba?

Hlavním a typickým příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat také do ramene či předloktí.

Tenisový loket se kdysi nazýval křeč písařů, a kromě lokte může postihnout i jiné šlachy (ramene, zápěstí a kolene). Jedná se o onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají ke kostem.

Kvůli opakovaným stereotypním jednostranným pohybům vznikají ve šlachách mikrotraumata – právě ta způsobují bolest v lokti. Existuje také loket oštěpařský nebo golfový, rozdíl je jen v tom, které šlachy jsou přetížené.

Léčba tenisového lokte spočívá především ve změně režimu.

Příčiny tenisového lokte

Projevy tenisového lokte se dělí na akutní a chronické, přičemž k těm chronickým dochází při nedostatečné léčbě a nedostatečné změně režimu po akutních projevech.

O chronický projev se jedná v momentě, kdy bolestivé potíže trvají déle než 6 týdnů.

Zároveň však toto onemocnění může způsobovat závažnější záležitosti jako bakteriální infekce nebo přítomnost toxických látek v těle postiženého.

„Tenisový loket zapříčiňuje neobvyklé či fyzicky náročné práce, i proto jím trpí například občasní tenisté a další sváteční sportovci. Profesionální hráči totiž ovládají správné techniky, které nezpůsobují nadužívání úponů,“ vysvětluje MUDr. Jiří Madar z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice Ústí nad Labem.

Současně bývá na vině dlouhodobá stereotypní činnost, při níž dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach – kancelářská práce u počítače, štípání dříví a tak dále.

Příčinou tenisového lokte může být i špatné technika při sportu. Foto: Patrick Case, Pexels

Příznaky tenisového lokte

Hlavním a typickým příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat také do ramene či předloktí. Oblast postiženého místa bývá na dotek o dost teplejší než zbytek pokožky, případně teplejší než zdravý kloub.

V teplém místě probíhá lokální zánět, tudíž je vhodné loket chladit. Výjimkou není ani otok. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení.

V pokročilém stádiu tenisového lokte může být bolestivé uchopení a zvedání téměř čehokoliv.

Diagnostika probíhá u lékaře, přičemž jednoduchý test je zvládnutelný i podomácku. Probíhá natažením prostředníčku proti odporu, jde o tzv. stress test 3. prstu. Pokud při něm dojde k silné bolesti v lokti, je pravděpodobnou diagnózou skutečně tenisový loket.

Léčba tenisového lokte – konzervativní

Léčba tenisového lokte je komplexní, a kromě léků vyžaduje i režimová opatření pro plnou regeneraci svalových úponů. Odvíjí se od vážnosti stavu a ze začátku se k ní přistupuje konzervativně. To znamená tak, aby nebyla nutná operace.

  • Ortéza a klid – základem zahájení léčby je klidový režim, při kterém nedochází k namáhání lokte. Doporučuje se také fixace ruky vhodnou ortézou = epikondylární páskou. Proti bolesti pomáhají i ledové obklady.
  • Cviky a fyzioterapie – důležité je také pravidelné praktikování fyzioterapie, která může mít zásadní vliv na nemoc, jelikož pomáhá obnovit a protáhnout svaly i jejich úpony. Zároveň se aplikují také cvičení pro rychlejší hojení. Využívají se manuální ale i fyzikální terapie (ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie).
  • Dornova metoda – manuální terapie, při níž se klouby a obratle uvedou do správné polohy. Jedná se bezpečnou masážní metodu, kterou však vždy provádí terapeut.
  • Rázová vlna – jedná se o neinvazivní metodu léčby. Pro oštěpařský a tenisový loket je nejvýhodnější metodou vysoce energetická fokusovaná rázová vlna, která proniká přímo do postiženého místa.
  • Vysokovýkonový laser – který je na rozdíl od rázové vlny nebolestivý.
  • RTG ozářky – ty se používají hlavně u starších pacientů, pokud nezabere fyzikální terapie.
  • Tejpování – pro ošetření tenisového lokte také existují různé druhy kineziotejpingu. Aplikaci je ale vždy nutné konzultovat s odborníkem.
  • Léky a masti – k léčbě tenisového lokte se užívají také analgetika ve formě mastí (gelů a krémů), pilulek, případně jejich kombinace. Masti jsou účinné tím, že působí lokálně v místě bolesti. Dále může lékař předepsat kortikoidy či obstřiky, ovšem v tomto případě jde o terapii s malým efektem.
  • Přírodní masti – proti bolesti účinkuje šťáva z kostivalu v masti. Doporučuje se i konopné mazání, které napomáhá při problémech kloubů, svalů a šlach. Nápomocná může být i měsíčková mast či jiné bylinkové přípravky. Masti jsou ale vždy jen doplňkovou léčbou a nemohou nahradit lékařské ošetření.

TIP: Pro rychlejší zotavení tenisového lokte doporučujeme například fit pásek, který omezuje rozsah pohybu.

Akupunktura je holistická zdravotní metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Pomáhá snižovat bolest tím, že stimuluje specifické body na těle prostřednictvím umístění velmi tenkých jehel.

Mezi další alternativní léčby (či spíše prosté babské rady) patří cibulový a octový zábal. Při cibulovém se přikládají plátky nakrájené cibule na oblast lokte, následně se převazují bavlněným šátkem (na cca 2 hodiny). Octový zábal je 1 lžíce octa smíchaná se sklenicí vody, do které se namáčí bavlněná látka a přikládá na postižené místo.

(NE)TIP: V žádném případě se nedoporučuje praktikovat cviky volně dostupné na internetu. Tenisový loket je komplikace, která má tendenci dlouho přetrvávat. Nesprávné cviky by tedy mohly stav naopak výrazně zhoršit.

V momentě, kdy dojde k selhání konzervativní terapie při léčbě delší než 3 měsíce, přechází se na operační léčbu. Probíhá v lokální nebo celkové anestezii, dle typu vlastního výkonu, a většinou se provádí v režimu jednodenní chirurgie. Po takové operaci trvá pracovní neschopnost většinou 2 až 3 měsíce.

Ruka je následně pevně fixována v pravém úhlu po dobu 2 týdnů. Po odložení fixace je však nutné okamžité a pravidelné procvičování formou fyzioterapie. Během fixace totiž dochází k ochabnutí svalů, které se pro správné fungování loketního kloubu musí opět posílit.

Neoddalujte léčbu

Tenisový loket je zánět šlach, které spojují svaly předloktí s vnější stranou lokte. Je také známý jako laterální bolest lokte nebo laterální epikondylitida a nemusí být nutně spojen s tenisem.

„Za tenisový loket může nadměrné, případně nesprávné, jednostranné namáhání ruky. Následky jsou velmi bolestivé, přičemž nejcitelnější bývají při námaze.

V pozdějších stádiích může tenisový loket dokonce způsobovat vypadávání předmětu z ruky, případně se v ruce může ztrácet síla a cit.

Nepodceňujte tedy toto zdánlivě neškodné onemocnění a vždy své potíže a příznaky konzultujte s odborným lékařem,“ upozorňuje MUDr. Jiří Madar z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice Ústí nad Labem.

TIP: Hledáte lékaře v oblasti fyzioterapie a rehabilitace? Vyberte si odborníky z EUC. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

  • Trápí vás tenisový loket? Můžete kontaktovat naše ortopedy a pracoviště operační péče:
  • Ortopedie EUC         
  • Operační péče EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector