Oranžová stolice – Vše o zdraví

Stolice u kojenců je velmi diskutovaným tématem v poradnách i u lékaře. A ačkoli ve většině případů se různé obavy rodičů vůbec nepotvrdí, je dobré barvu kojenecké stolice kontrolovat.

Proč? Kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, procházejí bouřlivým vývojem a obsah jejich plenek o tom může mnohé napovědět. Ze stolice se dá usuzovat na to, zda je dítě kojeno, nebo je krmeno umělou výživou, jak se v případě kojení stravuje maminka a také – a právě proto je dobré toto téma neignorovat – může ukazovat na možnou zdravotní komplikaci.

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Jak vypadá zdravá stolice kojence?

První stolici (smolku) pozorujeme většinou během prvního dne kojence, je tmavě zelená až černá, má hustou konzistenci. Během prvních několika dní (zpravidla 3 dnů) se od ní dětský organismus vyčistí a po 3 dnech již kojenec mívá stolici tzv. normální.

Paleta barev „normální stolice“ se u kojence pohybuje od žluté přes žlutohnědou až po nazelenalou barvu (obrázky 7, 8, 9), její konzistence připomíná míchaná vajíčka a vůně bývá nakyslá. Barvu stolice ovlivňuje složení mateřského mléka, v případě zelené barvy to může indikovat vyšší obsah laktózy v mléce nebo konzumaci koření a potravin s vyšším obsahem železa (např. špenát) u maminek.

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Co znamená zelené zbarvení stolice kojence?

Také po prodělání novorozenecké žloutenky se barva kojenecké stolice může měnit a vykazovat nazelenalou barvu, protože dětský organismus vylučuje ve zvýšené míře odpadní produkt, barvivo bilirubin. Zelená stolice tedy nemusí znamenat, že je mateřské mléko nedostatečné, tzv. „hladové“, a že je nutno dítě dokrmovat, jak se to tradovalo za našich babiček.

Kdy bychom měli zpozornět?

Zvýšenou pozornost bychom ale měli věnovat stolici, která je neobvykle řídká, vodnatá, slabě barevná nebo bezbarvá a s viditelným obsahem hlenu (obrázky 1 až 6).

Hlen je obvykle čirý, bílý nebo nažloutlý a konzistencí připomíná rosol. Běžně je ve stolici v malém množství přítomen, ale nikoli tak, abychom jej mohli vidět.

Případy, kdy je stolice jen velmi slabě zabarvená a obsahuje větší množství hlenu, mohou indikovat onemocnění dítěte (chronický nebo akutní zánět trávicího traktu nebo jeho části).

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Také příliš řídká konzistence může indikovat nemoc

Také velmi řídká stolice, která se převážně vsakuje do plínky a nezůstává na jejím povrchu, by nás měla upozornit, že s naším miminkem něco nemusí být v pořádku a že trpí průjmem. Zvláště pokud je miminko zároveň neklidné a má nafouknuté nebo tvrdé bříško. To mu může způsobovat bolesti a teploty. V takovém případě je nutní navštívit lékaře a nechat kojence vyšetřit.

Čtěte také: Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Stolice: co vypovídá barva, konzistence o zdraví? NaturalSwiss®

Stolice prozradí mnoho z hlediska našeho zdraví.

Věděli jste, že z její barvy, zápachu a struktury můžete sami odhalit, jestli je vaše zažívací soustava v pořádku a že prozradí hodně i o vašem zdravotním stavu? Proto, když chcete předcházet různým onemocněním, denně kontrolujte její kvalitu.

Neděláte to? Nezajímá vás to a je vám to dokonce odporné? Když je to tak, udělejte v tomto směru nápravu co nejdříve, protože takto můžete předejít různým vážným zdravotním komplikacím.

Když není ta vaše ideální, tj. nemá zbarvení starého zlata, tvar zralého banánu, konzistenci podobnou zubní pastě, neplave na hladině vody, a navíc nepříjemně zapáchá, v tom případě čtěte pozorně dále.

Od čeho závisí její konzistence?

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Ve všeobecnosti stolice a její konzistence může záviset i od toho, co jsme předcházející den snědli. Konzistence nemusí znamenat nic špatného, zejména když se jedná o změnu krátkodobou, jednou za čas, od jednoho vyprázdnění k druhému. Když však změna barvy a struktury přetrvává delší dobu, může to být následkem méně vážných, až vážných zdravotních problémů. Naznačuje varování, které nesmíme nechat bez povšimnutí a je třeba navštívit lékaře, aby se zjistila základní příčina. Například, když je barva stolice světlá, šedá nebo nazelenalá, může signalizovat ucpané žlučovody nebo případné onemocnění jater.

K rannímu vyprázdnění si můžeme pomoci tak, že ráno na lačno vypijeme 2 dcl vlažné vody.

Specifické příčiny a typy:

Žlutá stolice, nepříjemně zapáchající: špatné vstřebávání (malabsorpce) tuků následkem nedostatečné činnosti pankreatu (slinivky břišní), která se projevuje při pankreatitidě, rakovině pankreatu, cystické fibróze či celiakii.

Černá stolice, nepříjemně zapáchající: krvácení v žaludku nebo ve vrchní části tenkého střeva následkem přítomnosti vředů nebo nádoru. Černá barva však nemusí znamenat nic špatného, když užíváme výživové doplňky s obsahem železa. V tom případě však nezapáchá, změní se pouze barva.

Krvavá stolice, krev ve stolici, kaštanová barva: krvácení vředů nebo nádoru, nacházející se ve střední části tenkého střeva nebo v první části tlustého střeva, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida (vředový zánět tlustého střeva).

Tvrdá stolice, ve vodě rychle klesá ke dnu: může naznačovat, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatek stravy bohaté na vlákninu, jako je například zelenina, ovoce, celozrnné výrobky nebo nepije dostatečné množství vody. Tvrdá bývá i tmavá, protože zůstává ve střevě déle, než je potřebné a užitečné a způsobuje zácpu. Její vytlačování vede ke vzniku hemoroidů.

Úzká stolice nebo rozdělená na několik částí, může být předzvěstí onemocnění tlustého střeva.

Jaký je rozdíl, když se objeví krev ve stolici nebo po ní?

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Jestliže obsahuje krev (krvavá stolice), je to následek krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu. Podle barvy krve se dá zjistit, zda nastává v žaludku nebo v horní části tenkého střeva, resp. v dolní části tenkého nebo tlustého střeva. Když je krev tmavá, může se jednat o prasklý žaludeční vřed nebo dvanáctník, následkem čeho má černou barvu. Naopak světlejší prozrazuje, že krvácení nastalo ve druhé polovině trávicího systému. Krvavou stolici může způsobit kromě jiného rakovina žaludku nebo střeva, zanícení výdutí (divertiklů) – divertikulitida, ulcerózní kolitida. Avšak ne vždy je přítomnost krve viditelná. V tomto případě se nazývá „okultní” krev – tj.  skrytá. Když zpozorujeme jakékoliv změny, rozhodně je důležité co nejdříve navštívit doktora a nechat si udělat tzv. fekální okultní krevní test zkr. FOBT), který odhalí skrytou krev ve stolici. Je důležité si uvědomit, že může mít přechodně červené zbarvení i po konzumaci červené řepy. Toto zbarvení je neškodné.

Když se objeví krev po vyprázdnění, signalizuje, že jde o těžkosti se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které začnou krvácet následkem vytlačení. Krev po stolici lze pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V tomto případě je světle červená a opět je důležité co nejdříve jít k lékaři.

Zelená stolice a její původ

Játra neustále produkují žluč. Tuto světle zelenou tekutinu vylučují přímo do tenkého střeva nebo ukládají ve žlučníku. Žluč je potřebná v případě absorpce tuků a vitaminů rozpustných v tuku. Zároveň pomáhá, aby byla stolice měkká a odpovídá za hnědou barvu.

Jak je možné, že má žluč zelené zbarvení? Zde je vysvětlení: jak žluč postupuje přes střevo, postupně se mění barva ze zelené přes žlutou až hnědou a to účinkem bakterií v tlustém střevě, které žluč změní na žlučové soli.

Zelená barva naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji (to se nazývá zkrácená doba tranzitu, viz. zažívací potíže), dřív, než se mohla změnit ze zelené na hnědou. Průjem urychlí transit potravy střevem.

Tedy jakýkoliv faktor, který vyvolá průjem, může způsobit, že jeho konečným důsledkem je takáto barva.

Onemocnění:

Nazelenalá stolice se může tvořit i při konzumaci zvýšeného množství stravy obsahující chlorofyl – přírodní zelené barvivo nacházející se zejména ve špenátu, v listové zelenině (hlávkový salát, ledový salát a pod.), v brukvovité zelenině (kapusta, zelí, brokolice). Potom to, jakou má zelenina barvu, v některých případech ovlivňuje stolici.

Stejně i užíváním výživových doplňků obsahujících bismut. Když vzniká tmavá stolice do zelena nebo zelené barvy po konzumaci výše uvedených potravin a výživových doplňků, nemusíme mít obavy. Tento stav bývá i následkem používání projímadel nebo antibiotik.

Ovšem zelená barva může být i znakem různých závažných onemocnění, když jsme nekonzumovali žádné potraviny, které by ji mohly zapříčinit. Obecně platí, že když nezmizí po dvou, maximálně po třech dnech, dále nečekejme a rozhodně navštivme doktora, protože může signalizovat otravu jídlem, vedlejší účinky léků, ale i vážná onemocnění, např.

onemocnění střevního systému (ulcerózní kolitida, IBS doprovázený bolestmi v dolní části břicha, Crohnova nemoc, celiakie, citlivost na lepek, rakovina apod.), poruchu ve vstřebávání (malabsorpce), cestovatelský průjem, stejně může zapříčinit infekční průjem – zvlášť salmonela a giardia, resp. zvýšený počet nežádoucích bakterií v tenkém střevě.

Některé z uvedených příčin můžeme i sami řešit a úspěšně odstranit. Jak? Například odstraněním nežádoucího nárůstu bakterií v tenkém střevě.

Co způsobuje rozmnožování bakterií?

Rozmnožování je relativně všeobecný stav, který může být v organismu přítomný několik let aniž bychom si to všimli. Může se to stát proto, že mnohokrát užíváme antibiotika, antacida a jiné léky. Ty odstraní nejenom nežádoucí choroboplodné, ale současně i prospěšné bakterie – probiotika ze střeva.

Tenké střevo za normálních okolností obsahuje relativně malý počet bakterií. Avšak uvedené faktory mohou zapříčinit přebytečný nárůst bakterií v tenkém střevě. Tyto potom v procesu nazývaném dekonjugace žluče způsobují nedostatečnou absorbci tuků (malabsorpci tuků) a blokují i vstřebávání sacharidů (cukrů).

Místo, abychom je zužitkovali, zůstávají sacharidy uvnitř tenkého střeva, kde nastává jejich nežádoucí kvašení. To má za následek tvorbu plynů, bolestivé nadýmání, zapáchající plyny, tvorbu hlenu ve stolici (hlenovitá stolice) a může vzniknout řídká zapáchající stolice i průjem. Sladké a škrob obsahující potraviny způsobují nejhorší symptomy.

Toxické metabolické produkty nežádoucích bakterií poškozují střevní buňky a tím se zamezí tomu, aby se vstřebávaly živiny. Kromě snížené schopnosti absorpce živin může vzniknout potravinová alergie, resp. intolerance. Nepříjemný zápach stolice může signalizovat i infekci.

Pro zdraví našich střev je velmi důležité, aby naše strava byla pestrá, obsahovala vitaminy a vlákninu. Vláknina se nachází v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině a také v některých doplňcích stravy.

Konkrétní příčiny

Snížená pohyblivost  zapříčiněná nadbytkem cukru v potravě, chronický stres a zdravotní potíže, např. diabetes, snížená funkce štítné žlázy (hypotyroidismus) a sklerodermie. Ze statistických údajů vyplývá, že ve Spojených státech více než 40 % osob trpících cukrovkou a současně i chronickým průjmem, vyvolaný problém souvisí s nárůstem počtu bakterií v jejich tenkém střevě.

Zajímavé:  Alergie Na Chlor U Deti?

Snížená tvorba kyseliny solné (hypochlorhydrie) v žaludku se mnohokrát projevuje v průběhu procesu stárnutí. Protože je žaludeční kyselina kyselá, je nápomocná při zabíjení bakterií. Když je kyseliny méně, je více pravděpodobné, že se budou rozmnožovat. Další příčinou nedostatečné produkce žaludeční kyseliny je zvýšené užívání antacid.

Strukturální abnormality v tenkém střevě – operace, divertikly, slepý prstenec  v tenkém střevě, střevní obstrukce a fistuly u Crohnovy nemoci. Tento uvedený seznam není kompletní a uvádí pouze některé strukturální příčiny způsobující zvýšený počet bakterií. 

K dalším příčinám je možné zařadit i následující: stres, snížená imunita, některé druhy léků, např. steroidy, antibiotika a antikoncepční tabletky, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pankreatických enzymů.

Příznaky nadměrného množení bakterií v tenkém střevě

  • Nafouklé břicho a tvorba plynů po jídle
  • Zácpa
  • Chronická řídká stolice anebo průjem – studie prokázaly, že u 48 až 67 % osob s chronickým průjmem byl současně i zvýšený nárůst bakterií v tenkém střevě
  • Deprese
  • Únava – způsobená megaloblastickou anémií; následek nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové vede k megaloblastické anémii, v jejímž případě produkuje kostní dřeň velké červené krvinky patogenního tvaru (megaloblasty)
  • Nedostatek živin i přes užívání doplňků výživy
  • Ztráta hmotnosti
  • Bolesti břicha

Přírodní prostředky proti přemnožení bakterií

Tvorba plynů zhoršující se následkem konzumace vláknin a cukrů.

Přesné testování a léčba nárůstu bakterií je celkem složité. Konvenční léčba všeobecně používá antibakteriální léky, které však zahubí i užitečné bakterie – probiotika. Existují čtyři způsoby, jak zvládnout a léčit přírodními prostředky nežádoucí nárůst v organismu člověka:

Hlen ve stolici

Nejčastěji je projevem nespecifického zánětu střevní sliznice,  co samo o sobě není nebezpečné. Hlen ve stolici se může vyskytovat při zácpě, ale i tehdy, když má někdo průjem.

Horší jsou případy, kdy ho doprovází i krev z konečníku. Může být i následkem syndromu dráždivého střeva (IBS), který je doprovázen zácpou.

Jejich diagnostika a léčba už rozhodně patří do rukou odborníka – gastroenterologa.

Podle alternativní medicíny hlen ve stolici častěji zapříčiňuje zvýšený výskyt bakterií tenkého střeva nebo potravinové alergie a citlivost. Tyto potíže lze častokrát snadno vyřešit pomocí diety a užíváním výživových doplňků.

V případě nadměrného množství bakterií se plynatost a nadýmání výrazně zhoršují po konzumaci cukru v jakékoliv formě, ať už je to bílý cukr, chléb, těstoviny, rýže a mléko (které obsahuje mléčný cukr nazývaný laktóza).

U osob, u nichž se vyskytuje hlen ve stolici následkem potravinové alergie, by bylo dobré vyloučit ze stravy potraviny způsobující alergii.

Další příčiny způsobující hlen ve stolici, jsou:

  • divertikulitida
  • celiakie
  • Crohnova nemoc
  • ulcerózní kolitida

Když je jazyk pokrytý silným bílým povlakem se stopami po zubech na okrajích, znamená to, že hlen vzniká důsledkem konzumace mastných jídel, mléčných produktů a pšenice. Tyto potraviny se často doporučuje vynechat za stravy do té doby, dokud se stav nezlepší.

Příčinou hlenu mohou být i bakterie a parazité, resp. infekce, které způsobují. Často je doprovází náhlý průjem, bolesti v dolní části břicha a krvavá stolice.

Co dělat, když je ve stolici hlen?

Když nejde o závažná onemocnění, hlen ve stolici, resp. plynatost, zácpa, lze často vyřešit jednoduchým zvýšením příjmu vody, užíváním léčivých rostlin či potravinových odhleňovačů vytvářejících hladký povlak na sliznici střeva. K nim patří např. lněná semínka, která před použitím necháme namočená na noc ve vodě. Účinnou pomocí při řešení těchto problémů je také Clean Inside Program.

Žlutá stolice

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Podobně jako stolice zelené barvy, jejíž zbarvení může způsobit zvýšený příjem zelených potravin, stejně i ta žluté barvy může být zbarvená do žluta zvýšeným příjmem potravin obsahující žluté až oranžové pigmenty jako jsou např. karoteny. Ty se nacházejí např. v mrkvi, karotce, meruňkách apod. a způsobují, že vzniká oranžové nebo okrově žluté barvy. Tento jev je samozřejmě neškodný a krátkodobý, ale v jiných případech nelze žlutou stolici pokládat za normální. (Mezi často hledané výrazy na internetu patří i:  Častá kašovitá -, zelená – u kojence, – kojence, častá -, – novorozence,)

 Stolice žluté barvy může signalizovat:

  • rychlý přechod potravy trávicím systémem. Často se vyskytuje u osob s GERD (gastroezofagální reflux)
  • nedostatečné vylučování žluči
  • bakteriální infekci ve střevech, která se obvykle objeví náhle
  • genetické onemocnění – celiakii, kdy tělo není schopno správně trávit lepek
  • zánět žlučovodů zapříčiněný bakteriální infekcí anebo žlučovými kameny
  • zánět žlučníku – způsobený ztvrdnutím žluči a tvorbou krystalů. Ty se mohou tvořit následkem cirhózy anebo onemocnění krve
  • infekci giardií – parazitem, který žije na povrchu střeva. Zdrojem je kontaminovaná voda a šíří se zejména mezi dětmi a jejich pečovateli. Do organismu se dostává ústy.  Při jejich odstranění poskytne velkou pomoc antiparazitární doplněk výživy Parasic.
  • zánět jater (hepatitida) – virové onemocnění jater. Existují tři hlavní formy (A, B, C) a celá řada ne tak známých forem.
  • žloutenku – kdy se následkem zvýšené hladiny bilirubinu kůže zbarví na oranžovou nebo žlutou. Současně ji může doprovázet stolice žluté barvy. Je to onemocnění vyskytující se u osob s problémy s játry, resp. mají některou formu hepatitidy.
  • malabsorpční syndrom – porucha absorpce živin

Světlá stolice

Může ji zapříčinit nedostatečná činnost ledvin. Stolice světlé barvy se vyskytuje při zdravotních problémech, např. zánět žlučníku, přítomnost žlučových kamenů, infekce, kterou způsobily parazité (giardie), cirhóza jater, chronická pankreatitida a zanícení jater.

Když je zbarvená do hněda, je to výsledek působení žlučových solí jater. Když je snížená jejich produkce, barva bude světlá. Další příčinou může být užívání léků obsahující hydroxid hliníku.

Stolice může přechodně vyblednout po vyšetření, při kterém se používá bariový test, může být lesklá nebo šedá, může plavat na hladině vody a může nepříjemně zapáchat následkem přítomnosti tuku ve stolici.

Tvrdá a řídká stolice

Tvrdá stolice vzniká při pomalém transportu potravy zažívacím systémem, co je typické při zácpě. Může to být následek nedostatečného příjmu vlákniny a nedodržení pitného režimu. 

Řídká stolice je naopak důsledkem rychlého přechodu potravy střevem, co je charakteristické při průjmu. Někdy se může objevit i vodnatá stolice.

Existují i další druhy a tvary, o kterých se dozvíte v některém z našich dalších článků:

  • přerušovaná,
  • kouskovitá,
  • kašovitá,
  • jílovitá,
  • stužkovitá,
  • stojatá,
  • acholická,
  • tuhá,
  • mazlavá

Všechno o stolici ve zkratce

Proč stolice smrdí?     Stolice většinou nemá příjemnou vůni, která závisí i od zkonzumovaného jídla a bakterií nacházejících se v tlustém střevu. Vysloveně nepříjemná vůně může poukazovat i na vážné zdravotní problémy.

Jak vypadá stolice, pokud má někdo rakovinu tlustého střeva?     Znaky a příznaky rakoviny tlustého střeva mohou být následující: změna vylučovacích návyků, včetně průjmu nebo zácpy, resp. časté vyprazdňování. Krvácení v oblasti konečníku, krev ve stolici, neustálá bolest v oblasti břicha, střevní křeče, nadýmání.

Jaké je množství stolice, pokud piju pouze tekutiny? Stolice se tvoří i tehdy, pokud někdo nejí, protože sekreční žlázy produkují výměšky. Ty se promíchají a vzniká tak tekutá stolice.

Jaké procento přijaté potravy se stane stolicí? Stolice je složena přibližně z 30 procent z odumřelých bakterií, z 30% nestravitelné stravy, jako například celulóza. 10-20 procent tvoří cholesterol a jiné tuky, zatímco zbývajících 10-20 procent tvoří anorganické látky, jako například kalcium fosfát. 2-3 procenta tvoří bílkoviny.

Jak častá stolice je normální?     Těžko říci, co lze nazvat normálním. Vyprazdňování je na jedné straně u každého jiné, na druhé straně je ovlivněno i životním stylem. Normálním lze nazvat vyprazdňování třikrát denně, ale i třikrát týdně.

Průjem, jak se ho rychle zbavit?

listopad 3, 2020 at 11:47 ,

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Stalo se vám už někdy, že se váš pes napil špinavé vody, slupnul nějaký kus odpadku, přišel se pochlubit ke dveřím s kusem týden starého masa, který měl zakopaný někde na zahradě? A i přesto to jeho organismus ustál bez sebemenších zažívacích potíží?

Ať už průjem způsobilo cokoliv, budete se ho chtít určitě rychle zbavit. Než se pustíte do léčby samotné, je vhodné zjistit příčinu. Zvláště pak, pokud váš pes trpí průjmy poměrně často. Je důležité vyřešit podstatu věci, přijít na kloub tomu, proč váš pes průjmy trpí.

Pokud se budete chtít vyhnout klasickým lékům a jiným chemickým přípravkům, prozradím vám pár přírodních triků, které mohou pomoci. Než tak však učiním, pojďme to vzít popořadě a ze všeho nejdříve si říci, co je a co už není normální stolice psa.

Oranžová stolice - Vše o zdraví

Normální textura psího exkrementu

Normální psí hovínko je ohebné a tvárné. V tabulce jej můžete shlédnout pod číslem 3.

Pod číslem 2 můžete shlédnout kompaktní, poddajné a tmavé hovínko, které je typické pro psy, kteří jsou krmení syrovou stravou. Ať už se jedná o B.A.R.F nebo P.M.D metodu. 

Četnost kálení: většina psů chodí se stolicí 1 – 2 denně a obvykle je to ve stejný čas. Mnoho psů také velmi rádo chodí na stejné místo. 

Abnormální textura psího exkrementu

Tvrdá stolice – zácpa nebo velmi tvrdý exkrement. Ke shlédnutí v tabulce pod číslem 1

Měkká stolice – přirovnala bych to k formě točené zmrzliny. V tabulce tento typ můžete shlédnout pod číslem 4 a 5. 

Sypká, vodnatá a velmi řídká stolice také není ideální a svědčí o zažívacích problémech. Tento typ stolice můžete shlédnout v tabulce pod číslem 6 a 7.

V tomto případě nelze hovořit o pravidelnosti. Psi jsou nuceni kálet velmi často.

Co Vám může prozradit barva psího výkalu?

Normální stolice je stolice, která se vyskytuje v různých odstínech hnědé. Pakliže hnědá není, co to o zdraví vašeho psa vypovídá?

Žlutá stolice

Nejčastější příčinou žluté stolice je:

  • přemnožení patogenních baktérií

Žlutá stolice se může objevit jak u akutních průjmů tak i u chronických.

Oranžová stolice

Obvykle znamená, že váš pes pozřel něco s potravinářským barvivem. Exkrement může také obsahovat menší množství krve. Jedná se akutní problém, který často vyřeší půst a dietní strava.

Zelená stolice

Nejčastější příčinou zelené stolice je:

  • gastrointestinální hypermobilita
  • u akutních případů to může být projev enormního požírání trávy, přílišné konzumace husích a slepičích hoven

Pokud vašeho psa trápí tento problém déle než několik dní, navštivte svého veterinárního lékaře. 

Modrá stolice

Pokud objevíte modrou stolici, berte to jako stav nejvyšší nouze a ihned navštivte svého veterinárního lékaře. Modrá stolice může znamenat požití jedu na krysy (který je také modrý) nebo kusu hračky. Odeberte kus stolice a vezměte ji s sebou k veterináři na rozbor. Jedná se o akutní problém, který potřebuje akutní řešení.

Zajímavé:  Vliv Cigaret Na Zdraví?

Černá stolice

Černá nebo velmi tmavě hnědá stolice často znamená, že obsahuje krev. Může to být závažný zdravotní problém. Pokud jste však dali psovi při posledním krmení více játry nebo sleziny, tak i toto může stolici zabarvit.

Bílá stolice

Nejčastější příčinou bílé stolice je:

  • příliš mnoho kostí v krmné dávce
  • tasemnice („bílá rýže“ v exkrementech)
  • Šedá stolice
  • Šedá, mazlavá stolice může poukazovat na problémy se slinivkou nebo žlučovými cestami.
  • Růžová a červená stolice

Růžové nebo červené skvrny ve stolici znamenají přítomnost krve. Může se jednat jak o akutní případ tak i o chronický. 

Hlen ve stolici

Hlen ve stolici označuje detoxikační reakci organismu. Trávicí systém vašeho psa se snaží něčeho zbavit. Je to obvykle akutní problém a vyřeší se sám.

Další z otázek, kterou je nutné si položit je ta, odkud průjem pochází. Pokud se jedná o průjem tlustého střeva, pak pes bude nucen kálet velmi často a s extrémní naléhavostí. V těchto případech je běžné, že se vyprazdňuje kdekoliv a kdykoliv. Nehody v bytě jsou nemilou, ale běžnou praxí. Prognóza průjmu tlustého střeva je lepší než při průjmu tenkého střeva.

Při průjmu tenkého střeva četnost vyměšování bude nižší a bude lépe ovladatelné. Charakteristickým znakem průjmu tenkého střeva je to, že se ve stolici neobjevuje žádná krev.

Krev i veškeré další živiny jsou tráveny v tenkém střevě. Když tenké střevo nefunguje správně, nemůžou se živiny dobře vstřebávat. Jídlo pak prochází do hrubého střeva příliš rychle.

Nedostatek živin vede k dalším zdravotním problémům a hubnutí. 

Jakou podobu může mít krev ve stolici?

Krev ve stolici se může projevit různými způsoby:

  • černá stolice – tato stolice vás na první pohled nemusí vyděsit. Přeci jen, když uvidíte jasně červenou krev, zbystříte mnohem rychleji. Černá stolice však znamená přítomnost krve a to může být pro vašeho psa nebezpečné. (Pokud jste psovi podávali játra nebo slezinu, vyčkejte do dalšího krmení a pozorujte výkaly. Mnohdy jsou výkaly zabarveny krví, která je obsažená v těchto vnitřnostech).
  • jahodový milkshake nebo jahodový džem  – je velmi často projevem HGE (hemoragická gastroenteritida)

Průjem a zvracení jsou přírodní cesty psího organismu jak se vypořádat s toxiny v těle. Zde je několik důvodů, proč to tělo vašeho psa musí udělat. Některé z nich jsou akutní, což znamená, že rychle přicházejí a také odcházejí. Jiné jsou chronické což znamená, že jsou dlouhodobé nebo trvalé.

Akutní typ průjmu může způsobit:

Chronický, dlouhodobý typ průjmu může způsobit:

  • onemocnění jater, ledvin, slinivky

Jak zastavit průjem přírodní cestou?

Dobrou zpráva je, že lze při léčbě průjmu použít přírodní léčiva. Ale než vám prozradím jaká, pojďme se podívat na účinek antibiotik, která bývají velmi často užívána.

Pokud vezmete svého psa ke konvenčnímu veterinárnímu lékaři, na průjem mu obvykle předepíše antibiotika, jako jsou např. metronidazol (Flagyl), který zastaví průjem v několika málo dávkách.

Problémem však je ten, že antibiotika zastaví příznaky, ale vy neodhalíte příčinu. A tak je velmi pravděpodobné, že se průjmy budou opakovat. Antibiotika jsou řešením na krátkou chvíli.

Dlouhodobé podávání antibiotik je pro organismus celkově nevhodné a mohou způsobit více škody než užitku.

Projevy, které vyžadují konzultaci u vašeho veterináře:

  • velké množství krve ve stolici
  • pozření jedu na krysy, slimáky nebo jiných jedů a nebezpečných látek

Mnoho akutních případů trvá den, maximálně dva a můžete je v klidu vyřešit doma.

1) Půst

Nekrmte psa 12 až 24hodin.  Pokud mu není dobře, sám ani potravu přijímat nebude. Nechte jeho trávicímu traktu čas si odpočinout a nenuťte mu žrádlo na sílu. 

Nikdy nepodrobujte půstu štěně! u štěněte přejděte rovnou na krok č. 2

Pokud je váš pes příliš malý nebo má předpoklady k hypoglykémii, dejte mu líznout maličko medu každou hodinu. 

Jakmile už nezvrací, průjem se zpomalil nebo úplně zastavil, nabídněte svému psovi malé množství vody. U malého psa začněte s pár lžičkami co 2 hodiny. U velkého psa podejte 1/2 až 1 menší hrníček každé dvě hodiny. Pokud můžete, nabídněte psovi vodu filtrovanou. 

Po 6. hodinách, kdy byl váš pes pouze o vodě, mu můžete zkusit podat malé množství vývaru nebo nevýrazného, dietního jídla. Vývar je plný živin a pro žaludek vašeho psa velmi příjemný. Jak na něj si můžete prohlédnout v tomto článku.

2) Krmte dietní a vyváženou stravou

Vhodné je podávat vývar včetně celého obsahu (maso, zelenina). Pokud je s tímto pejsek v pohodě, přidejte rýži. Správně sestavená krmná dávka je taktéž alfa omegou při opakujících se průjmech.

TIP na pořádný drůbeží vývar:Vložte do většího hrnce 3 kuřecí stehna, zalijte zhruba 2l vody. Přidejte nakrájenou mrkev, petržel, celer,  pórek. Vývar nesolte a nepřidávejte žádné koření. Vše pomalu přiveďte k varu a vařte alespoň 3 hodiny.

Jakmile je vývar hotový, vyjměte maso i zeleninu. Čistý, vlažný, vývar podávejte psovi. Podávejte maličké porce a sledujte reakci organismu. Vhodné časové rozmezí mezi jednotlivými porcemi je 3-4 hodiny. Je-li už mu lépe, můžete do vývaru přidat maso (bez kůže a kostí) a namačkanou zeleninu.

Pokud budete chtít můžete přidat i trošku rýže. 

3) Podpořte jeho střeva

Nasaďte pro-prebiotika, která pomohou navrátit správnou střevní mirkroflóru. 

Probiotika – nabudí imunitní systém a podpoří celý organismus. Pomohou znovu vybudovat a obnovit střevní výstelku, střevní buňky a povrch sliznic.

Probiotika jsou vhodná nejen pro případ výskytu průjmu, ale také po náročné léčbě, při které byla hojně využitá antibiotika. Antibiotika totiž zničí ve střevě vše dobré.

Dále je můžete nabídnout při stresových situacích nebo náročných sportovních výkonech.  Můžete je svému psovi dopřávat i v průběhu celého roku.

Prebiotika – tj. vláknina, která prochází střevem. V tlustém střevě začne fementovat a rozkládat se na mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Prebiotikum je v podstatě nestravitelná složka stravy, která představuje „substrát“ pro přátelské bakterie – tedy probiotika a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu.  Vždy používejte probiotika a prebiotika současně. 

Pro-prebiotka můžete zakoupit jako hotový produkt. Například produkt Love Bug od Kanadské společnosti Adored Beast.

Prebiotikum můžeme nalézt i v přírodě. Jako prebiotikum můžete použít tyto byliny:

  • arabinogalaktan (výtažek z modřínu opadavého)

4) Zotavení organismu

Kroky 1 až 3 výše uvedené vám pomohou zastavit průjem. Je však na místě i nadále přistupovat k organismu šetrně a zajistit jeho celkové doléčení a zotavení.

Organismu vašeho pejska můžete po prodělaných průjmech podpořit:

  • Jilmem plavým (Slippery Elm)
  • Bachovými květovými esencemi 

Jilm plavý je bylinka, která je velmi přínosná při žaludečních a střevních obtížích. Uklidňuje sliznice a je velmi jemná k zažívacímu traktu vašeho psa. Jilm můžete koupit v lékárně ve formě tobolek nebo prášku. Prášek je vhodný zamíchat do krmné dávky, eventuálně přidat do jogurtu.

Vhodné dávkování je vždy předepsáno výrobcem. Pakliže nebude uvedeno, doporučená množství jsou tato:

  1. ¼ kapsle dvakrát denně pro malé psy
  2. ½ kapsle dvakrát denně pro střední psy

1 kapsle jednou nebo dvakrát denně pro velké psy

Při práškové variantě pak prosím podejte 1 lžičku na 5 kg hmotnosti. 

L-glutamin je aminokyselina, která léčí střevní buňky. Je k dostání v lékárnách.

Kořen proskurníku – jedná se o další užitečnou bylinu, která zklidní gastrointestinální trakt po prodělaných průjmech. Najdete ji ve formě tinktury nebo hotových doplňků. Lze zakoupit v lékárně.

Bachovy esence mohou pomoci v případě, že je průjem vašeho psa způsobený stresem. Bachovy květové esence  mohou pomoci k odbourání stresu. Více informací o Bachových esencích můžete najít na jejich stránkách. Pro odkaz klikněte zde.

  • Pokud je váš pes zdravý a má silný imunitní systém, pomocí diety a těchto přírodní řešení, to určitě zvládne překonat během pár dní.
  • Když problémy přetrvávají, váš pes stále vykazuje známky nemoci a průjmu, zkonzultujte jeho stav se svým veterinářem.
  • Jestliže se průjem vašeho psa stane chronickým (což znamená, že má průjem pravidelně), konzultujte jeho stav s veterinárním lékařem.
  • Váš veterinární lékař může navrhnout:
  • provedení fekální zkoušky k vyloučení parazitů (koprologie)
  • odběr krve, aby se vyloučily obavy z orgánových dysfunkcí
  • rentgen nebo břišní ultrazvuk k vyloučení cizích předmětů, překážek a rakoviny
  • endoskopie pro zobrazení žaludku a střevní sliznice

Naštěstí většina případů průjmu sama odezní. S vhodnou stravou a vaší péči se váš pes může rychle vrátit do formy.

S láskou ke psům

Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte ho prosím dále!

Diskuze Stolice do oranžova

Ahoj, chci se jen zeptat, mam po barronovych ligacich, hemoroidy snad
odstraneny (kolonoskopie v poradku), nicméně se ted vic na wc sleduju, chci
mit jistotu, ze uz je to v pohode.

krev uz nepozoruju (byvala klasicka čerstve
cervena na povrchu stolice a na papíře, nekdy v mise).dneska jsem mela ve
stolici část, která byla jakoby lehoucce hnedo oranzovo svetlounce
cervena..ne zadna slupka, ne krev, hladka součást stolice..

chci se jrn zeptat,
muze to byt po aperolu? Mela jsem vcera sklenicku..Nebo pak v pondeli cervenou
papriku…

Velikost písma:

@P. léky mohou ovlivňovat
barvu stolice a tak samo paprika kor červená…

@brumi dekuju…mela jsem
jen pulku max a hlavne ten aperol…na ten jsem sazela 

@P. hlídat raději můžeš
kdyby se třeba objevila krev bylo by dokré k dr,ale toto je běžné,třeba
po zelném salátu chodím zásadně zeleně a po aulinu zase neonově žlutě , léky hodně ovlivňují

@brumi ja na gastru a
proktologii letos asi 10×…mam i kolonoskopii z jara a vse ok…krev jsem
mela na stolici i papiru…hemoroidy 3.stupně…ty uz ake snad pryc

@P. jejky,tak to nezavidím,
já mám jen klasiky poporodní minimální a i ty někdy pěkně
pozlobí…

@brumi mne prave
i krvacely, taky od porodu jsem je mela, tak jsem radsi mazala k dr. a na tu
kolono…ja jsem hypochondr a nerada bych neco zanedbala.. ale od ty doby mam trošku obsesi a moc se na wc
sleduju 

@P. tak to jsme dvě , taky se podepsaly tři porody a stačí kapky
krve na papíru a už plaším  

Zajímavé:  Alergie Na Plísně Léčba?

@brumi presne tak…ja se
teda po kolonoskopii uklidnila,ale stejně ????

Tak jsem prave zjistila,ze detralex, co beru po zakrocich na stažení a
obnovu steny konecniku obsahuje barvivo cerveny oxid zelezity..uplne rudy,jak
jsem koukala na web 

@P. no vidíš, tak to jsi
dobrá mě dr žene na kolono už přes rok a ještě jsem se neodhodlala…

@brumi neboj, kolono se
da, vazne! Max ti daji injekci na uvolneni svalu atd. 

Oranžová stolice – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Oranžová stolice. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Oranžová stolice.
  • Samovolné unikání stolice, nebo také inkontinence stolice, je nepříjemný stav, který nemocného značně omezuje, ponižuje a může jej dokonce i ohrožovat na životě. Co je…Více info
    Pacienti s fekální inkontinencí mají novou naději na důstojnější život. Negativní projevy onemocnění významně snižuje… Více info
    Na čem je konzistence stolice závislá? Konzistence stolice je dána obsahem vody. Voda je hlavní součástí střevního obsahu. Pochází jednak… Více info
    Stejně jako je pro hodináře pravidelný tikot hodin důkazem dobře odvedené práce, je pravidelná a „správná“ stolice jednou ze známek…Více info
    Pacienty s hemoroidy a pacienty po operaci střev či konečníku spojuje jedno téma – potřeba snadného vyprazdňování, a tedy změkčování…Více info
    Defekace je složitý reflex. Prvotním podnětem je náplň posledního oddílu tlustého střeva, konečníku. Dojde-li k určitému vzestupu tlaku… Více info
    Trávicí trakt se skládá z jícnu, žaludku, střev a konečníku. Jeho hlavním úkolem je zpracování potravy, odpadním produktem je stolice.… Více info
    Janě B. bylo čerstvě 19 let, když se u ní projevila neschopnost udržet stolici. Po dlouhém hledání účinné léčby se dnes… Více info
    Existují tři pravidla, které byste měli ve výživě dodržovat, pokud chcete mít pravidelnou stolici. Váš jídelníček má obsahovat dostatek vlákniny, kvalitních tuků a vody.Více info
    Onemocnění střev je v současné době velice diskutované téma. Nárůst rakoviny v oblasti střev a žaludku neustále roste a prevence (ne vždy však zcela účinná) je přitom tak jednoduchá. Vyřaďte ze svého jídelníčku co nejvíce…Více info
    Novou léčebnou metodu založenou na přenosu stolice zavedla Fakultní nemocnice Plzeň. Fekální bakterioterapie je určena pro pacienty s opakovanými záněty tlustého střeva (klostridiovou kolitidou), jejichž příčinou může být mimo jiné nadměrné a opakované užívání antibiotik.Více info
  • Dobrý den, dnes po ránu jsem měla ve stolici jako mastnou olejovou skvrnu. Nejdřív jsem vyprázdnila jen tu oranžovou tekutinu a pak stolici která vypadala tak mastně.Úplně mi to vyděsilo. Včera jsem nejedla vůbec nic mastného. Teda aspon mi to tak přišlo, že jídlo nebylo mastné. A hlavně ani nemělo… Dobrý den, může se jednat po poruchu trávnení. Pokud by se obtíže opakovaly, doporučoval bych kontrolu… Více info
    Už asi 3 den mám řidší oranžovou stolici.. Na záchod chodím tak 1-2x za den.. Předtím jsem měla normální stolici, občas jinak barevnou.. Mám se obávat? Předem děkuji za Vaši odpověď! Dobrý den.myslím,že není důvod se předem obávat,vytvářet různé „katastrofické scénáře“.Na vyšetření k… Více info
    Dobrý den, než se budu „plašit“, chtěla jsem se vás zeptat, zda se můj jev dá vysvětlit. Posledních pár dní (necelý týden) pozoruji, že má moč je někdy nazelenalá, občas zase spíš do oranžova. Příjmem tekutin to určitě není, ten mám v pořádku. Chci se zeptat, zda to může být důsledek toho, že jsem… Dobrý den. Ano, některé potraviny, léky či potravinové doplňky mohou zbarvovat moč. Může jít třeba o… Více info
    Hezky den, uz asi mesic mam oranžovou gelovitou tekutinu,ktera mi vyteka konečníku. Byla jsem na vyteru u sveho lekare,ale nalez neni zadny. Je to docela neprijemne,je to nekolikrat pres den,nevite,cim by to mohlo byt,co to zapricinuje? Dekuju. Dobrý den, Zajděte prosím k vašemu praktickému lékaři. Ten Vás pošle na další odborné vyš na gastroenterologii. Více info
    Dobrý den. Mám od rána křeče v okolí pupku a podbřišku. Ráno jsem měla řídkou stolici žlutozelené barvy, nyní průhledné hleny s krví a křeče nepravidelně. Poraďte prosím o co se může jednat a co mám dělat? Děkuji Lenka (40 let). … Dobrý den Lenko, pravděpodobně se bude jednat o nějaké infekční onemocnění, zvláště jestli jste měla teplotu. Spíše než pro virové toto svědčí pro bakterii nebo parazita. Navštivte praktického lékaře, který odebere vzorky stolice, pošle je na kultivaci a nasadí léčbu. …Více info
    Dobrý den, chci se zeptat: před cca 4dny jsem zvracela a měla průjem, ale to už mě přešlo. Teď mám stále nafouklé břicho a bolest v lévém epigastriu, doktorka mi podle oranžové až červené moči diagnostikovala zánět močového měchýře a dala mi ATB. Dnes jsem zpozorovala, že jsem začala mít světlejší stolici. Mám znovu zajít k lékařce a dát ji vzorek stol… Dobrý den Eva, k lékařce určitě zajděte, mohla jste onemocnět žloutenkou, což by mohlo vysvětlovat světlejší stolici. Vzorek stolice by byl vhodným doplňkem. …Více info
    Dobrý den, před dvěma měsíci jsem začala mít ve stolici něco slizkého – asi 10 cm. Vypadalo to jako střevo. Šla jsem k lékaři a ten řekl , že se mi odtrhávají střeva. Dal mi nějaké prášky a za týden jsem šla na kontrolu. Dostala jsem antibiotika. Po dalších dvou týdnech jsem šla na kontrolu znovu. Lékařce jsem řekla, že už vidím kousky jen malé – asi 5 cm. … Dobry den Deniso, ano tasemnice je nakazliva. Presneji se ji mohou nakazit dalsi clenove rodiny pri nedodrzovani hygienickych kautel. Lekar by Vam mel predepsat leky, pomoci jich se tohoto parazita zbavite. …Více info
    Dobrý den, prosím o radu. Poslední dobou mám problém se střevy. Hlavně když mám někam jít nebo jet – to mám hned nutkání na záchod a někdy se k tomu připojí i křeče v břiše. Kolikrát jdu na záchod, ale nic nevykonám nebo zas vykonám a třeba za chvilku musím jít opět. Už se mi stalo, že jsem někam jela a musela se vrátit domů, kde mě samozřejmě hned obt… Dobrý den Lucie, zelená stolici může být způsobena bakteriemi, kvasinkovou infekcí, nadmírou zeleniny atd. Když někam jedete jste také nervózní? JE možné, že to způsobuje právě stres. Pokud tomu tak není, navštivte lékaře, který po důkladném vyšetření navrhne další postup. S pozdravem. …Více info
    Dobrý den, jsem po operaci nádoru tlustého střeva a vytvoření dočasného vyprazdňování z tenkého střeva. Po druhé operaci, kdy mi byl odstraněn dočasný vývod z tenkého střeva, je to již více měsíců, není stolice v normálu. Nazval bych ji jako přerušovaná stolice. Stolice se zdá jako za sebou řazené plynné a tuhé části stolice, s někdy nenadálým průjmo… Dobrý den, ano je. Po čase by se měly Vaše problémy upravit. Přece jen jste po velkém zákroku. Dejte tomu čas. S pozdravem. …Více info
    Dobrý den, zkopisuji vam se všechny zprávy aby to bylo kompletni jsem bezradna. Držím dietu a uzivam 3 den probiotika stolicr se trošku zlepšila je tam trozku ještě te oranžové hmoty ale min. Všimla jsem si nepatrne znamky krve.. myslim si ze to uz muze způsobit i oderka v konecniku nebo tak. Chodim… Dobrý den Jitko, oranžová barva stolice neznačí nic závažného. Může tomu tak být např. při změně poměru… Více info
    Dobrý den, již přes dva týdny mám problémy se stolicí a nadměrným prdenim. Stolici mívám zelenou až černou, je lehce měkčí než běžná stolice, ale stále je to v pevným skupenství. Ovšem nemivam to furt. Například včera večer byla zelenocerna, dnes ráno jsem měl běžné hnědou, jak výše zmíněno lehce méně… Dobry den,zkuste uzivat probiotika – napriklad Hylak ci Enterol.Se zmenou stravovani v ramci posilovani… Více info
    Dobrý den, jsem muž, 39 let. Jsem zdravý, neberu žádné léky. Mým problémem v poslední době (pozoruji to asi 1 – 2 roky) je vyměšování. Poměrně často chodím na záchod (většinou na malou). Při močení mě nic nebolí ani nesvědí, čůrání je ale takové přerušované. Když jdu na velkou, tak mám skoro pokaždé… Dobrý den Jane, u Vás je těch problémů evidentně víc a spolu nesouvisí. Častější přerušované močení může… Více info
    Dobrý den. Poslední asi dva měsíce mě trápí špatná stolice. Někdy je normální, ale plochá nemá tvar úplného válce, někdy je část stolice normální a potom je kašovitá nebo jen kašovitá. Všiml jsem si i mírně zvětšeného břicha na levé straně pod pupkem . Krev ani hlen ve stolici nepozoruji. Je mi 30 let…. Dobry den,pane Zdenku nadory tlusteho streva i konecniku se mohou projevovat ruznymi priznaky.Patri mezi… Více info
    Dobrý den, dnes jsem navštívila obvodního lékaře pro časté ranní průjmy( bez bolesti) . Byla mi odebrána krev, výtěr stolice, sama jsem se objednala na kolonoskopii a dnes jsem podstoupila ultrazvuk. Játra, žlučník, oblast slinivky atd. bylo vše v normě. Chci se zeptat, jak moc je ultrazvuk spolehlivé… Dobrý den, Markéto, ultrazvukové vyšetřené je velmi výtěžné, mnoho onemocnění s jeho pomocí můžeme… Více info
    Dobrý den, prosím o radu. V poslední době, když se vyprázdním, řádně se umyji, tak mám pořád na toaletním papíře zbytky stolice, třeba i špinavé kalhotky. Je to velmi nepříjemné, hodně se za to stydím. S pozdravem Dobrý den, příčinou potíží je obvykle snížení tonu v perianální oblasti, snížení síly svěrače, který… Více info
  • Vyprazdňování je zcela přirozený a fyziologický proces, při němž dochází k odstranění strávené stravy formou stolice ven. Obvykle k tomu dochází každý den, přičemž…Více info
    Mastná stolice je taková stolice, která obsahuje velké množství tuku. Poznáte ji podle svého velkého objemu, těžkosti, mastného vzhledu, světlejšího vzhledu, zvláštního zápachu a…Více info
    Bobkovitá stolice představuje téma, o kterém se nemluví. To však neznamená, že neexistuje. Je a trápí lidí v jakémkoliv věku. Jde o jednu z…Více info
  • Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector