Orgasmus – Vše o zdraví

Životní styl

16.02.2018

Orgasmus je bez pochyby velmi příjemný prožitek, kterému fandí většina z nás, ale pocitové uspokojení a šance na potomka nejsou jeho jediné výhody. Podívejme se společně na 6 výhod, které nám orgasmus přináší.

Orgasmus - Vše o zdraví

Zvýšení imunitního systému

Sex je nejlepší způsob, jak zabránit nachlazení. Mnoho výzkumů se zabývalo vlivem orgasmu na naše zdraví a bylo zjištěno, že orgasmus posiluje imunitní systém. Studie na vysokoškolských studentech (jak jinak :)) ukázala, že lidé, kteří mají sex alespoň 2x týdně, mají o 30% vyšší hladinu imunoglobulinu, než ti, kteří abstinovali.

Zvýšení prahu bolesti

I když si to zřejmě neuvědomuje, tak při dosáhnutí orgasmu, dochází k uvolňování endorfinů, neboli hormonů štěstí, které tlumí bolest. Tento fakt si můžeme snadno ověřit například při bolestech hlavy, kdy sice se nám do sexuálních praktik moc nechce, ale věřte, že se to vyplatí. Dalším skvělým typem na uvolňování endorfinů je například také pořádný trénink.

Pravděpodobně budete žít déle

Studie provedená v jižním Walesu, zkoumala vztah mezi úmrtností a orgasmy. Bylo zjištěno, že lidé, kteří měli dva nebo více orgasmů týdně, měli o 50% nižší riziko úmrtí, než ti, kteří měli orgasmů méně.

Méně bolestný cyklus

Spousta žen má poměrně bolestivou menstruaci, a proto se několik vědeckých studií zabývalo, vlivem orgasmů na menstruační bolesti. Vědci zjistili, že pokud má žena 2x týdně orgasmus, tak v daném měsíci má daleko menší bolesti při svém cyklu.

Větší pravděpodobnost otěhotnění

Pro Vás, které se pokoušíte o založení rodiny, tak máme dobrou zprávu: Orgasmus napomáhá otěhotnění. Bylo zjištěno, že ženy, které mají během sexu orgasmus, tak dokáží uchovat při životě více spermií, než bez orgasmu. Vědci tvrdí, že za tento fakt může uvolňování oxytocinu, který se uvolňuje při orgasmu.

Snadnější hubnutí

To, že při sexu spálíme mnoho kalorií je jasná věc, ale věděli jste, že samotný orgasmus nám může také napomáhat hubnutí? Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají často orgasmus, tak mají užší pas a boky. Orgasmus také napomáhá správnému fungování srdce, a tím podpoře metabolismu.

Ing. Kateřina Škrlová

Redaktorka OnlineFitness.czOrgasmus - Vše o zdraví

Orgasmus - Vše o zdraví

Orgasmus a účinky na zdraví

Orgasmus je další důkaz, že lidské tělo je zázrak. Je tak důmyslně vybaveno k prožívání potěšení a slasti, že je to skutečně obdivuhodné. A tyto slastné sexuální prožitky mají navíc pozitivní účinky na zdraví a celkový stav pohody a dobrého bytí.

Orgasmus a sex je geniální sportovní aktivita vhodná pro všechny věkové kategorie a udržují v dobré kondici. To je jednoznačný signál, abychom svému sexuálnímu rozkvětu věnovali speciální pozornost.

Léčba slastí

Je na čase podívat se na sexualitu z trochu jiného úhlu, než jsme zvyklí. Prakticky.

Zaujal mě názor americké sexuoložky Barbary Keesling, která navrhuje „…zavést něco jako sexuální hygienu, kdy je sexualita a sex vnímán v souvislosti s udržením fyzického a psychického zdraví, vitality, celkové pohody a dokonce i kreativity.“. Umění potěšit sebe i druhého je nezbytné a nepatří jen k umění milovat, patří k umění zdravě žít.

Není to samozřejmě nic nového pod sluncem, ví se to už tisíce let a existují různá tradiční učení, jak sexuální energii a orgasmický potenciál hýčkat, posilovat a využívat k všeobecnému prospěchu.

Bohužel, „moderní“ civilizace evropská a americká v tomto ohledu dost zaostala a pak chvíli trvalo, než si to všechno pracně vědecky ověřila.

Sex je sice všude, ale je to slabota, povrch, který je realitě na hony vzdálený.

Prožíváme orgasmy, to samozřejmě ano, ale hodně z nás jen tak „na půl plynu“ a mnozí ještě s nepříjemným psychickým balastem studu nebo jiných negativních pocitů. Je to škoda. Rozvíjet svoji sexualitu a trénovat přirozenou schopnost prožívat orgasmus, prožívat vrcholnou blaženost, je po všech stránkách blahodárné.

Vědci sice nevědí, JAK PŘESNĚ to všechno funguje (a je to vlastně jedno), ale PROČ své tělo orgasmicky hýčkat je jasné.

CO se děje v těle při orgasmu

Zvýší se srdeční tep a zrychlí krevní oběh, celé tělo je více okysličené. Aktivní je celé tělo, některé svalové skupiny více než jiné. V mozku nastane úplné pozdvižení. Mozek je zaplaven informacemi z fyzického i psychického vzrušení (těch informací je tolik, že jakkoliv nadupaný server by asi za chvíli zkolaboval).

Zapojen je limbický systém (emoce, paměť – náš systém odměňování), aktivuje se centrum „potěšení“ (nuccleus accumbens); mozek se zaplaví endorfiny, vyšší je i hladina dopaminu, hypotalamus chrlí gejzíry oxytocinu (hormonu lásky a citových vazeb). Naopak ta část mozku, která má na starosti ovládání myšlenek a chování se během orgasmu „vypíná“ – dostavuje se pocit ztráty kontroly.

Mozek se chová velmi podobně jako na silných drogách.

Ženský orgasmus na magnetické rezonanci vypadá jako romantický západ slunce…

Zajímavost – rozdílné mužsko / ženské nastavení: u mužů jsou účinky oxytocinu do určité míry blokovány vysokou hladinou testosteronu, možná proto sex nemají tak propojený s citovým zázemím. Pocity bezpečí a intimity vyvolané oxytocinem se naopak u žen zvýrazňují tím, že se při orgasmu ženám deaktivuje centrum strachu a úzkosti (amygdala) – konečně chvíli fakt NIC neřešíme, dámy!

Orgasmus a jeho blahodárné účinky na zdraví

Orgasmus snižuje stres

Dalo by se říci, že je to asi nejefektivnější relaxační metoda.

Jak orgasmus narůstá, rozpumpuje tělo do maxima, ale potom nastane božské uvolnění, které dokonale vystihuje památná věta z filmu Homolka a Tobolka: „Do mě ti vstoupil takovej klid…“.

Při orgasmu se do těla vyplavuje oxytocin („hormon lásky a mazlení“), který celkově zklidňuje a uvolňuje, navozuje pocit bezpečí a působí proti bolesti, po orgasmu se v těle tvoří prolaktin a ten má taktéž uklidňující účinky.

Orgasmus pomáhá proti depresím a úzkostem

K výše uvedenému přidáme ještě gejzír endorfinů („hormonů dobré nálady“) a je jasné, že orgasmus je dokonalé antidepresivum a anxiolytikum v jednom.

Stabilní sexuální uspokojení (= pravidelné orgasmy) podporuje psychické zdraví, pomáhá nám zvládat stres bez tendence k psychosomatickým problémům a rozvinutí některé ze seznamu tzv. civilizačních chorob.

Objevily se i výzkumy, že to je dobrá prevence nespavosti.

Orgasmus působí proti bolesti – ano, i na bolest hlavy!

A to velmi úspěšně a intenzivně. Dámy, víte že je vědecky dokázáno a mnoha ženami ověřeno, že orgasmus je účinný lék na bolest hlavy? Výmluva „dnes ne, bolí mě hlava…“ je tedy úplně nesmyslná. Jestli vás bolí hlava, tak dnes naopak jo! (Pro partnera ovšem musí být vaše dosažení orgasmu úkol č.1)

Během sexuálního vzrušení se přirozeně zvyšuje práh bolesti až o 40%, při orgasmu dokonce o 100%.

Opět to jde na vrub oxytocinu, který je již dlouho zkoumán jako velmi účinné analgetikum, naděje díky tomu svitla pacientům s chronickými bolestmi a migrénami.

Zdá se ale, že zásadní podmínkou je jeho přirozená tvorba, uměle dodaný nefunguje tak dobře a potíž je i s určením správného dávkování. Tělo ví nejlépe, jak a kolik přesně oxytocinu vytvořit.

Orgasmus zlepšuje spánek

Po orgasmu budete spát jako miminko, protože se po něm vyplavuje prolaktin – hormon, který zklidňuje a navozuje pocit únavy. Takže orgasmem na nespavost, lepší než prášky na spaní

Orgasmus zvyšuje imunitu

Já vím, že imunita je poslední dobou i takové marketingové zaklínadlo, ale pravda je, že sexuální vzrušení a orgasmus skutečně zvyšuje v krvi hladinu bílých krvinek. Takže příště, až na vás poleze viróza, víte co máte dělat…

Orgasmus posiluje a vyživuje mozek

Při sexuálním vzrušení a orgasmu obzvlášť se zrychluje krevní oběh a zvyšuje se přísun krve do mozku (na snímcích magnetické rezonance je jasně vidět, že při orgasmu jsou intenzivně prokrveny všechny části mozku) – to znamená i lepší okysličení a bonusová porce důležitých živin.

Orgasmus je nejlepší cvičení pánevního dna

Při sexuálním dráždění a orgasmu se stahují svaly celé oblasti pánevního dna, tím pádem se pořádně prokrvují, okysličují a posilují. Pánevní dno je důmyslný systém několika svalových vrstev a cílené vědomé ovládání jeho svalů je jemná práce, kterou lze docílit jen pravidelným tréninkem.

Zároveň je to ta nejlepší prevence potíží s prostatou včetně rakoviny u mužů a prevence inkontinence u žen. Nejlépe je začít uvědoměním základního, tzv. PC svalu a postupně jej v rámci sexuálních aktivit cíleně zapojovat. Čím lépe jsme schopni pánevní dno ovládat a vědomě používat, o to intenzivnější i delší orgasmy prožíváme. Svaly jsou svaly a musí se používat.

Neznám trénink, za který by byla tak blažená odměna!

Pravidelný orgasmus zvyšuje libido

Trénink je trénink. Pánevní dno protkané nervovými receptory máme sice všichni, ale když je pravidelně trénujete, reagují svižněji a slast, kterou vyvolávají je intenzivnější a delší, než když zahálí. S každým dalším orgasmem se rozšiřuje a prohlubuje orgasmický potenciál, více si sexuální vzrušení užíváte a tím pádem po něm i více toužíte…

Orgasmus - Vše o zdraví

Dámy, zapomeňte na botox. Intenzivní prokrvení a okysličení celého těla je blahodárné i pro kůži a mix endorfinů, oxytocinu a dalších lahůdek vrásky nedělá, naopak působí jako ta nejlepší výplň zevnitř.

Jedna z těch dalších lahůdek se jmenuje růstový hormon a ten mimo jiné intenzivně a přirozeně zlepšuje elasticitu pleti.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, v obdobích sexuální hojnosti sklízím nejvíce komplimentů (i od žen).

Orgasmus prodlužuje život

Z výše uvedeného to je asi zřejmé, nicméně vědci v jedné studii skutečně potvrdili, že vyšší frekvence orgasmů u mužů výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí a komplikací včetně infarktu. Přesněji k dávkování – bavíme se o 2 a více orgasmech TÝDNĚ. Jak známo, tato oblast zdravotních potíží patří u mužů k nejčastějším příčinám úmrtí.

Doporučuji tedy zařadit orgasmický trénink do běžného repertoáru fyzické lásky partnerské i autoerotické. Jde o zdraví. Pokuste se ovšem upustit od představy výkonnostní soutěže.

Zajímavé:  Náklady Na Léky V Čr?

Cesta k orgasmu je v tomto případě vlastně už cíl. Jak technicky a prakticky se k orgasmu vzájemně nebo sami dovedete, to je vlastně podružné.

Naše tělo je moudré, mnohdy stačí soustředit na něj pozornost, dotýkat se, vnímat dech a nechat vše plynout…

  • Zdroje:
  • WebMD.com – Sex and health
  • Psychology Today – Beyond Orgasmotron 
  • Big Think.com – Barry Komisiaruk interview 

Orgasmus – Wikipedie

Tento článek potřebuje úpravy.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy.

Konkrétní problémy: nejasná struktura, nepřesné/nepodstatné informace

Tento článek není dostatečně ozdrojován, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.

Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.

Orgasmus neboli vyvrcholení je výsledkem fáze plató (plateau) sexuálního reakčního cyklu.

Orgasmus se vyznačuje intenzivní fyzickou rozkoší, kontrolovanou autonomním nervovým systémem. Je doprovázen rychlými cykly svalových kontrakcí (stahy) v dolních pánevních svalech, které obklopují primární pohlavní orgány a anus (řitní otvor).

Orgasmy u mužů i žen jsou často spojeny s jinými mimovolnými reakcemi, např. se svalovými křečemi v jiných částech těla a s vydáváním zvuků. Při mužském orgasmu většinou dojde k výronu semene ejakulace, ale ejakulace není podmínkou k dosažení orgasmu. Orgasmus též zpravidla provází euforické vnímání.

Vyvrcholení je fáze sexuálního styku, jejímž smyslem je dopomoci početí. Svalovými stahy kolem mužských pohlavních orgánů je zajištěn silný výstřik semene a svalové stahy kolem ženských pohlavích orgánů mají zajistit snazší pohyb mužských pohlavních buněk – spermií – až k uvolněnému vajíčku – ženské pohlavní buňce.

Následně orgasmus obvykle způsobuje znatelnou únavu a muži i ženy si po něm potřebují odpočinout. To se obvykle připisuje uvolnění prolaktinu.

Prolaktin je typickou odezvou endokrinního systému při depresivní náladě nebo podráždění. Příčinou také může být potřeba krátkého odpočinku po intenzivní fyzické aktivitě.

Mezi časté průvodní jevy, projevující se krátce po pohlavním styku patří také výrazně zvýšená chuť k jídlu nebo pití.

Probíhající výzkum v Lékařském univerzitním centru v Groningenu, Nizozemí, zkoumá, co se děje v mozku žen a mužů během orgasmu. Používané techniky zahrnují pozitronovou emisní tomografii (PET) a magnetickou resonanci (MR). Ženské i mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Četnost ženského orgasmu

V literatuře se udává, že zhruba 20–30 % žen při souloži vaginálního orgasmu nedosahuje nikdy, případně ho dosahuje málokdy. Přes zatím nevelké množství dat se zdá, že tato ženská anorgasmie je častěji asociována s psychologickými, emocionálními či sociálními faktory než s faktory fyziologickými.

Osobnostními rizikovými faktory jsou introverze, emocionální nestabilita, malá míra otevřenosti vůči zkušenosti, dalšími rizikovými faktory jsou pohlavní zneužívání v dětství, nemanželský stav, bezdětnost, také manželské nebo vztahové problémy, výskyt depresí nebo úzkosti.

[1] Byla též prokázána významná souvislost mezi frekvencí dosahování orgasmu při souloži i masturbaci a emoční inteligencí. U žen s nízkou emoční inteligencí (dolní kvartil) je 2x zvýšené riziko, že budou dosahovat orgasmu jen zřídka.[2] Odhaduje se, že zhruba z 34 % jsou problémy při dosahování orgasmů podmíněny geneticky.

[1] Vliv mohou mít i další faktory, mezi jinými i velikost penisu – na základě online dotazníku vyplňovaného ženami se zjistilo, že ženy preferující hlubší penetraci dosahují vaginálního orgasmu častěji.[3]

Ve studii z r. 2009 na vzorku 2035 anglických žen byly zjištěny tyto údaje týkající se míry dosahování orgasmu u žen:[2]

četnost dosažení orgasmu při dané sexuální aktivitě
soulož
masturbace
nikdy 13,2 % 24,1 %
75 % případů 24,4 % 21,5 %
vždy 9,4 % 30,3 %

Podle zjištění českého Sexuologického ústavu 22 % žen nezažívá vaginální orgasmus nikdy, 30 % v méně než 25 % případů, 22 % v 25–50 % případů, 15 % v 50–75 % případů a 12 % v 75–100 % případů.[4]

Několikanásobné orgasmy

V některých případech ženy nemají období útlumu (refractory period) nebo je mají jen velice krátké a proto mohou zažít druhý orgasmus rychle po prvním. Některé ženy mohou prožít i další následující orgasmy. Toto je nazýváno několikanásobné orgasmy.

Po počátečním orgasmu mohou být následující orgasmy silnější nebo příjemnější. Výzkumy ukazují, že asi 13 % žen zažilo několikanásobné orgasmy. Ještě větší množství žen toho může dosáhnout pomocí správné stimulace (jako například pomocí vibrátoru) a ve správném rozpoložení.

Klitoris a bradavky některých žen jsou ale po vyvrcholení velmi citlivé a jejich následná stimulace může být bolestivá. Rychlé a hluboké dýchání může napomoci uvolnění tohoto napětí.

Existují bulvární zprávy o ženách majících příliš mnoho orgasmů a také tvrzení, že jedna mladá Britka je má neustále během dne, kdykoliv pocítí sebemenší vibrace.[5]

Je možné mít orgasmus bez ejakulace (suchý orgasmus) nebo ejakulovat bez dosažení orgasmu. Někteří muži tvrdí, že měli několikanásobné po sobě jdoucí orgasmy, obzvláště bez ejakulace. Muži, kteří prožívají suché orgasmy, mohou často vyvolat několikanásobné orgasmy, neboť potřeba oddechu (období útlumu) je menší.

Někteří muži jsou schopni masturbovat po celé hodiny bez přestávky a dosáhnout při tom mnoha orgasmů. V poslední době mnoho knih popisuje nejrůznější techniky jak dosáhnout několikanásobných orgasmů.

Většina více-orgasmických mužů (a jejich partnerů) popisuje, že zadržování ejakulace vyvolává mnohem silnější po-orgasmický stav.

Jednou technikou je zastavení ejakulace zatlačením na hráz (perineum) asi uprostřed mezi šourkem a řitním otvorem těsně před ejakulací.

Tato technika však může vést ke zpětné ejakulaci, to jest k přesměrování semene do močového měchýře namísto do močové trubice. Může také způsobit dlouhodobé poškození vzniklé tlakem na nervy a krevní cévy v oblasti hráze.

Muži, kteří prodělali operaci prostaty nebo močového měchýře z nějakého důvodu mohou také zažívat suché orgasmy způsobené zpětnou ejakulací.

Jiné techniky jsou obdobné k těm popisovaným více-orgasmickými ženami, které uvádějí, že se musí uvolnit, aby dosáhly několikanásobných orgasmů. Tyto techniky zahrnují spíše mentální a fyzickou kontrolu nad pre-ejakulativními stahy cév a výrony nežli ejakulativními stahy nebo násilné zadržení jako v předchozí technice.

Sexuální energie, ačkoliv je koncentrovaná v pohlavních orgánech může být rozvedena po celém těle. Neoficiálně se říká, že úspěšné provedení těchto metod může způsobit následné nebo několikanásobné orgasmy „po celém těle“. Jemná stimulace prostaty, semenných váčků a chámovodu vyvolává erogenní požitek, který u některých mužů vrcholí intenzivním orgasmem.

O umělém penisu (Anerosu) se tvrdí, že stimuluje prostatu a pomáhá mužům dosáhnout těchto druhů orgasmů.

Mnoho mužů, kteří začali masturbovat nebo jinak sexuálně žít před začátkem puberty popisují, že jsou schopni dosáhnout několikanásobných neejakulativních orgasmů. Mladí chlapci jsou schopni dosáhnout několikanásobných orgasmů, neboť u nich nedochází k období útlumu dokud nedosáhnou první ejakulace.

U dívek je to možné stále a to i po začátku puberty. U mužů se tato schopnost většinou vytrácí s jejich první ejakulací.

Některé zprávy naznačují, že orgasmy prepubertálních chlapců jsou kvalitativně podobné „normálnímu“ ženskému prožívání orgasmu, což poukazuje na to, že hormonální změny během puberty mají velký vliv na charakter mužského orgasmu.

Několik studií poukazuje na hormon prolaktin jako pravděpodobný zdroj mužského období útlumu. Z tohoto důvodu se vytvořil experimentální zájem v používání léků, které prolaktin inhibují (např. Dostinex; také známý jako Cabeser nebo Cabergoline).

Některé zdroje poukazují na to, že Dostinex je schopný úplně potlačit období útlumu a umožňuje mužům zažít rychle po sobě jdoucí několikanásobné ejakulativní orgasmy. Alespoň jedna vědecká studie tyto názory podporuje.[6] Dostinex je lék ovlivňující hormony a má mnoho potenciálních vedlejších účinků.

Jedním z možných důvodů je zvýšené uvolňování hormonu oxytocinu. Dále se předpokládá, že množství vyprodukovaného oxytocinu může ovlivňovat délku období útlumu.

Vědecká studie, která úspěšně zdokumentovala přirozené, plně ejakulativní, několikanásobné orgasmy u dospělého muže, byla provedena v Rutgers University v roce 1995.

Během studie došlo k šesti plně ejakulativním orgasmům v průběhu 36 minut a to bez pozorovatelného období útlumu.[7] Také se říká, že v některých případech je možné zkrátit období útlumu nebo ho úplně potlačit v průběhu puberty a to až do dospělosti. Později, P.

Haake et al. pozoroval jednoho muže dosáhnout několikanásobných orgasmů bez vyvolání zvýšené produkce prolaktinu.[8]

Spontánní orgasmus

Orgasmus může být spontánní, bez jakékoli přímé stimulace. Mnoho lidí toto shledává trapným, ale příjemným zážitkem. Někdy k orgasmu může dojít během sexuálních snů.

První orgasmus tohoto typu byl nahlášen mezi lidmi s poraněnou páteří. Ačkoliv poškození páteře a míchy často vede ke ztrátě určitého vnímání a k pozměnění sebevnímání, takový člověk nepřichází o sexuální pocity jako je sexuální vzrušení a erotické touhy.

Tak jsou někteří jedinci schopni dosáhnout orgasmu pouhou mentální stimulací. Některé aktivity (mimo ty sexuální) mohou vyvolat spontánní orgasmus.

Nejlepším příkladem je uvolnění tenze, které bezděčně zahrnuje lehkou pohlavní stimulaci – třeba tření pohlavních orgánů o sedátko kola za jízdy, cvičení, při němž je stažené pánevní svalstvo, nebo při zívání.

Bylo také objeveno, že některé antidepresivní léky mohou vyvolat spontánní vyvrcholení jako vedlejší účinek.[9] Není však jisté, kolik pacientů, kteří tyto léky používali, zažili spontánní orgasmus, neboť většina z nich o tom nechce mluvit.

Z prostatické struktury

Někteří lidé jsou schopni dosáhnout orgasmu pomocí stimulace prostatické struktury. U mužů to je prostata, u žen jsou to Skeneho žlázy, umístění Skeneho žláz je často známo jako bod G neboli Gräfenbergův bod. Takouvou stimulací může být: pohlavní styk, prstění nebo použití vibrátoru.

Zajímavé:  Léčba Chronického Zánětu Dutin?

Orgasmy tohoto typu mohou způsobit jak mužskou tak ženskou ejakulaci. Při dostatečné stimulaci může dojít k „dojení“ (milking) prostatické struktury. Pokud se zároveň nestimuluje penis nebo klitoris, takováto stimulace může vyústit v ejakulaci bez orgasmu. Někteří muži popisují, že jejich ejakulace je silnější pokud je stimulace prostaty kombinovaná se stimulací penisu.

Odkazy

Reference

  1. ↑ a b Harris, J. M., Cherkas, L. F., Kato, B. S., Heiman, J. R., & Spector, T. D. (2008). Normal Variations in Personality are Associated with Coital Orgasmic Infrequency in Heterosexual Women: A Population-Based Study. Journal Of Sexual Medicine, 5(5), 1177-1183. doi:10.1111/j.1743-6109.2008.00800.x
  2. ↑ a b Burri, A. V., Cherkas, L. M., & Spector, T. D. (2009). Emotional Intelligence and Its Association with Orgasmic Frequency in Women. Journal Of Sexual Medicine, 6(7), 1930-1937. doi:10.1111/j.1743-6109.2009.01297.x Abstrakt

ŽENSKÝ ORGASMUS: JAKÉ TO JE, JAK DLOUHO TRVÁ A CO SE V TUTO CHVÍLI STANE S TĚLEM?

Sigmund Freud rozdělil vaginální a klitorální orgasmy – tvrdil, že první je zralejší a klitorální – infantilní a typický pro mladé ženy. Teze rakouského psychoanalytika byly feministickými kruhy opakovaně kritizovány.

Dnes víme, že mezi vaginálními a klitorálními orgasmy není žádný rozdíl – orgasmus vždy pochází ze stimulace klitorisu, protože tento orgán je spojen s nervovými receptory ve vagině.

 Dráždění vaginálních stěn tedy způsobuje klitorální orgasmus.

 Kromě toho nedávné vědecké studie ukazují, že velikost tohoto orgánu je mnohem větší než jeho viditelná část – tedy jednoduchý závěr, že bez klitorisu nelze dosáhnout orgasmu.

V naší společnosti se stále věří, že nejcennější ženský orgasmus je vaginální. Jak zdůraznil Dr. Tomasz Basta z kliniky Intima v Krakově, žena může vyvrcholit mnoha způsoby a každý je stejně důležitý.

– Velmi často se setkávám s takovou stereotypní představou o ženských orgasmech. Muž chce stimulovat vaginální orgasmus, protože podle jeho názoru tímto způsobem uspokojí svou partnerku naplno a zároveň potěší sám sebe. Mezitím ne každá žena dokáže zažít vaginální orgasmus.

To však nutně neznamená, že si nemůže užít sex. Existuje mnoho dalších metod k dosažení sexuálního uspokojení. To je možné stimulací jiných částí těla. Klitorální orgasmus není o nic horší! Navíc může žena dosáhnout vyvrcholení, aniž by se dotkla svých intimních partií, vysvětluje specialista.

Ženský orgasmus: typy

Dnes je známo, že každý  orgasmus je  stejně krásný a kromě těch, o nichž Freud hovořil před mnoha lety, vědci „objevili“ mnoho dalších druhů orgasmu:

  • místní: způsobeno stimulací konkrétního místa
  • dlouhodobě: trvá 30 minut nebo déle
  • komplex (smíšený): současně stimuluje několik citlivých lézí
  • psychogenní (obrazné): dosaženo pouze mentálním vzrušením
  • tantrický: dosažený přívrženci tantrického umění lásky v důsledku let tréninku obou partnerů. Toho lze dosáhnout téměř výlučně silnou koncentrací.
  • mystický: dosažený po dlouhém tréninku v rozjímání a sexuální mystice
  • sadomasochist: zkušený partnery, kteří mají tento typ sexu
  • nadšený: obtížně popsatelné, obvykle se vyskytuje jednou nebo vícekrát za život
  • afektivní: prožívání silných emocí nesouvisejících se sexem
  • více: mít více orgasmů s jedním pohlavním stykem nebo masturbací
  • bolestivé: vzácné, vyžaduje terapii
  • farmakologické: dochází v důsledku působení stimulantů, bez sexuální stimulace.

Ženský orgasmus: proč tam není?

Stává se, že ženy nezažijí extrémní potěšení v podobě vaginálního nebo klitorálního orgasmu. Prvním důvodem, který musí být na začátku vždy vyloučen, je mentální bariéra.

 Ženy, které v minulosti zažily různé sexuální patologie (například násilí nebo velmi přísné rodičovství), mohou mít později potíže s dosažením orgasmu.

 V tomto případě je nutná psychoterapie a návštěva sexuologa, aby se trauma dostala.

Někdy mohou drastické změny v životním stylu vést také k nedostatku orgasmů. Například stres, únava, nezdravá strava, náhlá ztráta hmotnosti jsou některé z nejčastějších příčin.

Hormony mohou být dalším důvodem neúplného sexuálního uspokojení. Hrají v našem těle velmi důležitou roli. Používají se k výměně informací mezi orgány, čímž se reguluje jejich práce. – Velmi stimulují mechanismy odpovědné za sexualitu a libido. Určují také sexuální temperament a vnímání vybrané osoby jako atraktivní, “vysvětluje MUDr. Tomáš Basta.

Zdroj:fithacker

10 faktů o orgasmu

Bolí vás hlava? Tak zapomeňte na výmluvu číslo jedna a radši vyzkoušejte osvědčený lék – sex. Existují důkazy, které odhalují, že orgasmus tiší různé druhy bolesti, ať už bolest kloubů, pooperační bolesti nebo předporodní nepříjemnosti.

Tento tišící mechanismus se spouští díky hormonu oxytocinu, který se uvolňuje právě při orgasmu. Tato látka nám do našeho těla přináší uvolnění a zlepšuje i náš emocionální stav. Pravdou je, že orgasmus přináší jen krátkodobou úlevu od bolesti, uvádí se pouhých osm až deset minut.

Výzkum ale říká, že postačí na sex myslet a bolest se začne odplavovat. Víte, že můžete zažít orgasmus při porodu?

2. Užívání kondomu nijak nesnižuje kvalitu orgasmu

Pokud přemýšlíte, jestli kondom nějak ovlivňuje váš sexuální prožitek, tak věřte, že nikoliv. Hypotéza, že s kondomem není možný dobrý sex, je tedy skutečným mýtem.

Naopak, sexuální život může být ještě lepší a samotný akt může díky němu trvat déle, muž nemusí mít pocit, že s blížící se ejakulací z vás musí urychleně vystoupit.

Jestliže si váš partner stěžuje, že kondom snižuje citlivost, zkuste mu před stykem dopřát trochu ruční práce.

3. Třicet procent žen má problémy s dosažením orgasmu

Pokud jste měla někdy problém vyvrcholit, rozhodně nejste sama. Podle statistik má jedna žena ze tří problém s dosažením bodu slasti. Až osmdesát procent žen nedosáhne orgasmu během vaginálního styku. Pomoci může stimulace klitorisu, ale také různé léčebné metody.

Ženská sexuální dysfunkce je velice běžnou záležitostí. Proto je také neustále předmětem debat. Některým ženám může pomoci testosteronové terapie, někdy zaberou i léky.

Sexuální dysfunkce ale může být spojena i s dalšími zdravotními obtížemi, váš doktor by měl proto vyloučit, zda se nejedná například o onemocnění štítné žlázy, deprese nebo cukrovku.

4. Nalezení bodu G může zvýšit pravděpodobnost orgasmu

Daří se vám tento kouzelný bod identifikovat? Za jeho „vynález“ může německý gynekolog Ernst Gräfenberg, který jej objevil v padesátých letech devatenáctého století. Od té doby se bod G stal evergreenem rubrik o sexu, neboť údajně obsahuje velké množství nervových zakončení, která jsou klíčem k ženskému orgasmu.

Přítomna je i špetka kontroverze, vědci v Anglii existenci bodu G vyloučili, naopak Italové oznámili pozitivní objev a své závěry publikovali v knize The Journal of Sexual Medicine. Ať už je to tedy s tímto zlatým grálem orgasmu jakkoliv, existuje celá řada návodů, jak jej identifikovat.

Nejčastěji se můžeme dočíst, že se nachází přímo za stydkou kostí, ve druhé třetině pochvy, přibližně 3–5 cm od poševního vchodu a je pro něj charakteristický hrubý povrch.

Čtěte také:

5. Čím vyšší věk, tím lepší orgasmus

Jistě, v souvislosti s věkem si na všechno spíše více stěžujeme, pokud ale přijde na sex, ten se může naopak zlepšit. Zejména jeho kvalita a frekvence.

Jak říká statistika, 61% žen ve věku 18 až 24 let zažilo orgasmus při svém posledním styku před výzkumem, ve věku 40 až 50 let to bylo již 70 % žen.

Výzkumy nám sice neříkají, jak je možné, že se sex v pokročilejším věku zlepšuje, předpokládá se však, že za to může větší sexuální zkušenost ženy, i větší sebevědomí v posteli, k tomu samozřejmě přispívá i fungující dlouhodobý vztah.

6. Ženy, které se nebojí experimentovat v posteli, mají orgasmus častěji

Pokud se orgasmus stále nedostavuje, možná nastal čas vzít záležitosti v posteli do svých rukou.

Čím více praktik a způsobů vyzkoušíte, tím se bude zvyšovat pravděpodobnost, že se objeví i ona sladká tečka. Například propojení vaginálního a orálního sexu může být žhavou směsí, která vás k orgasmu dovede.

Je toho hodně, co byste chtěla vyzkoušet? Skvělé! Čas strávený milostnými hrátkami se zcela jistě vyplatí.

7. Milujte sama sebe a orgasmy se stanou samozřejmou součástí vašeho života

Výzkumy již několikrát potvrdily, že ženy, které mají pozitivní vztah se svým tělem a svými pohlavními orgány prožívají kvalitní orgasmus. Není tedy od věci si zvyšovat sebevědomí, uvědomovat si svou sexualitu, své zdraví a hýčkat si jej. Rozhodně se nebojte vytáhnout ruční zrcátko a pořádně se tam dole prohlédnout – a zamilujte se sama do sebe!

8. Díky bohu za sexuální hračky!

Technologie jsou na naší straně. Existuje skutečně obrovský výběr nejrůznějších vychytávek, které se dokážou zaměřit hned na několik oblastí najednou, čím se opět zvyšuje šance na prožití orgasmu.

9. Dosažení orgasmu bez stimulace pohlavních míst

Jedná se poněkud o vzácnou záležitost, ale všechny jsme asi někdy slyšely o ženách, které zažily vzrušující chvíle, zatímco seděly ve vlaku nebo byly na masáži. Experti říkají, že se jedná o skutečný fenomén. Jedna žena údajně prožívala orgasmus pokaždé, když běhala na běžeckém pásu.

To kdyby se mohlo stát každé z nás, byly bychom za chvíli skutečně fit! Proč se ale v těchto specifických chvílích orgasmus objevuje? Může to být zvýšeným průchodem krve do našich pohlavních orgánů, vibrace ale i kontaktem s klitorisem.

Masáž naopak přináší celkové uvolnění, které se také s orgasmem spojuje.

10. Většina z nás si počká

Muži to mají s vyvrcholením mnohem jednodušší, nám ženám to ale může trvat déle. Podle statistik potřebuje většina žen nejméně dvacet minut sexuální akce, aby vyvrcholily.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Pokud tedy váš parter dojde do cíle dříve než vy, existují způsoby, jak jej trochu zpomalit. Předčasná ejakulace by ale mohla být problémem, který by měl řešit doktor, případně urolog.

Jestliže se svému vysněnému vrcholu nepřibližujete ani z daleka, možnosti jsou rozličné. Od dechových cvičení přes změny pozic až po diskuzi se sexuálním terapeutem.

Jak si biohacknout orgasmus jako žena?

V Kinsey Institute zjistili že 75 % mužů uvádí, že při pohlavním styku mají orgasmus pokaždé, zatímco u žen je to pouze 29 %. Podle jedné americké studie z roku 2015 více než polovina žen popisuje svůj sexuální život jako nenaplněný.

Osobně mám okolo sebe mnoho žen, které mají velké libido, užívají si svůj sexuální život naplno, v souladu samy se sebou a mají orgasmů velkou hojnost.

Pak si uvědomím, že jsem ve své bublině a že tohle opravdu není tak běžné, jak bychom si my ženy přály. Je stále více a více žen, které mají nízké libido a potíže s orgasmy. Mnoho takových žen se této situaci přizpůsobilo.

Chápu to, protože jsem tak žila více než polovinu svého sexuálního života. 

Proč tomu tak je? Proč máme jako ženy potíž s orgasmem? A jak to změnit?

Možná se ještě pozastavím nad tím, proč orgasmus vlastně chtít. Pro mnohé ženy je odpověď jasná – orgasmus je samozřejmě příjemný. Nicméně existují i jiné důvody – naše zdraví. 

Jaké benefity má orgasmus pro ženu?

1. Lepší imunita

Existuje přímá korelace mezi častými orgasmy a vyššími hladinami imunoglobulinu A (IgA) ve slinách. To je protilátka, která pomáhá v boji proti infekcím a nemocem. Nicméně tady je potřeba zmínit i jiné faktory. Je velký rozdíl mezi tím, když aktivně pracujeme na svých vztazích, nebo jestli se například díváme na porno. 

2. Detox

Orgasmus je skvělý pro náš lymfatický systém, kterému poskytuje takovou masáž a pomáhá tím přirozeným detoxikačním procesům, zlepšuje trávení, náladu a napomáhá prevenci nemocí. 

3. Skvělá nálada

Orgasmus zvyšuje hladiny hormonu štěstí oxytocinu, který je spojen s vášní, intuicí a sociálními schopnostmi. Oxytocin také pomáhá snižovat škodlivé účinky stresu a podporuje pocity klidu a pohody.

4. Snižuje bolest

Orgasmus stimuluje uvolňování řady dalších hormonů štěstí včetně serotoninu, endorfinu a fenylethylaminu, které navozují pocit potěšení a zároveň snižují bolest.

Pokud tedy cítíme nějakou bolest, kolikrát je lepší se pomilovat než zobat růžové pilulky. Obecně si myslím, že se v dnešní společnosti málo dotýkáme a užíváme si málo vědomých sexuálních radovánek. Přitom je to něco tak přirozeného.

Ty nejlepší biohacky jsou zadarmo a dostupné okamžitě. Tento není výjimkou.

Tak to bychom měly. Teď víme, proč je orgasmus pro ženu důležitý a to nejen z duševního pohledu, ale i z toho biochemického. Další otázkou tedy je, proč mají ženy tak nenaplněný sexuální život?

Stres to všechno komplikuje

Důvodů je samozřejmě mnoho a u každé ženy to bude trochu jiné, ale v zásadě jde o velkou míru stresu a to převážně stres s nízkou intenzitou, tedy dennodenní stres, který máme konstantně každý den.

Tento stres nám dlouhodobě zvyšuje zánět v těle a i když je zánět v našem těle úžasný obranný mechanismus, tak jeho dlouhodobé zvyšování může vést až k chronickému zánětu, který spouští další kaskádu chemických reakcí v těle. To pak může mít vliv i na naše libido.

Požadavků na moderní ženu je mnoho. Žijeme převážně v mužském světě. Postupně se to sice mění, ale tlak na výkon cítíme pravděpodobně všechny. Tlak na to být skvělá a vědomá matka, úžasná manželka, milenka, kuchařka, kámoška i dcera.

Tlak na to být kreativní, nastavovat si hranice, dělat rozhodnutí a do toho plynout jako voda. Tlačíme převážně samy na sebe. 

Uvolnit se, trochu zpomalit a občas se zastavit a zamyslet nad tím, kam vlastně jdu a proč dělám to, co dělám, je docela fajn první krok. Pomůže nám nejen navrátit se zpět ke svému tělu a třeba i dosahovat snáz orgasmů, ale dlouhodobě snížit i stres samotný.

Poslední otázkou tedy je, pokud víme, proč je orgasmus důležitý i proč jsme jako ženy většinou sexuálně neuspokojené, jak na to?

1. Zpomal, ženo, zpomal!

První krok je v uspěchaném světě zpomalit a dovolit si relaxovat nebo prostě vůbec, ale vůbec nic nedělat. Ano, dámy, slyšíte správně. Vůbec nic. O tom, jak člověk může v dnešní uspěchané době zpomalit a nezbláznit se z toho, jsem napsala knihu Hoř pomalu.

Já vím, že bychom mohly ještě přečíst tuhle knihu a nakreslit tento obraz a vytvořit tento projekt, uvařit tohle super jídlo, zavolat téhle kámošce, udělat si tu a tamtu fotku. Jasně. Nicméně, v biohackingu platí pravidlo hormeze a sice, že rozdíl mezi jedem a lékem je dávka. Abychom byly šťastné, naplněné, tvořivé a navždy mladé, je potřeba se nabíjet.

Ideálně každý den v průběhu dne, nikoliv jednou za týden, jednou za měsíc, nedej Buddha jednou za rok. 

2. Vzdělání ohledně svého infradiánního rytmu

Každý měsíc zažíváme změnu hormonů. Náš mozek se dokonce každý měsíc mění o 25 %! I přesto, že víme, že se nám hormony během měsíce mění, mnohé z nás žen vůbec nerozumí tomu, co se nám v těle vlastně děje. Vzdělání ohledně našeho hormonálního cyklu je klíčové pro náš spokojený a naplněný sexuální život.

Jako ženy zažíváme čtyři odlišné fáze vzrušení během měsíce. Bavím se zde hlavně o ženách v reproduktivním věku. 

3. Porozumění fázím vzrušení

Prvním krokem k naplnění sexuálního života je pochopení samotného procesu vzrušení. Když pochopíme čtyři různé fáze ženského vzrušení, můžeme lépe biohackovat svou sexuální reakci a zažít mnohem lepší orgasmus. 

První fáze vzrušení: Vášnivý balónek

První fázi vzrušení můžeme nazvat vášnivým balónkem a to proto, že naše ženské přirození trochu opuchne. Je to fáze, kdy cítíme, že máme chuť na sex. Co mě fascinuje, je to, co se během této fáze děje v našem úžasném těle. Srdce nám začne víc bušit a krev víc proudí do klitorisu. Zároveň můžeme cítit, jak nám vagina, naše Yoni, vlhne.

Můžeme také cítit větší průtok krve do prsou a bradavek. Cítíme elektrické impulzy po celém těle. To, v jaké fázi cyklu se žena nachází, bude ovlivňovat i tuto první fázi vzrušení. Někdy to bude hned, jindy bude potřeba víc pozornosti.

Čím víc si uvědomujeme tuto fázi, tím lépe si pak uvědomuje ty další a celkově si můžeme orgasmus snáz navodit, popřípadě si ho prodloužit a zintenzivnit. 

Druhá fáze vzrušení: Orgasmický Spacetrix

V další fázi se nám zvýší hladina epinefrinu a dopaminu, což zapne v našem mozku centra euforie a potěšení, takže se náš úžasný ženský mozek rozsvítí jako vánoční stromeček.

Na této fázi mě fascinuje to, že se během ní snižuje aktivace oblastí v našem mozku, které jsou spojené s úzkostmi. Klitoris se stává citlivější a citlivější. Mozek vysílá signály do svalů, aby se stahovaly a mozek směřuje k cíli – vyvrcholení a orgasmu.

Je důležité si tento proces užít, dát si trochu načas a nikam nespěchat.

Pokud budete prodlužovat tuto dobu orgasmického spacetrixu, prostoru, kde si užíváte vzrušení, dáváte tím i větší prostor pro své hormony, které se během této doby vyplavují a pomáhají vám i zdravotně, například s lepším fungováním imunitního systému. Zároveň vás tento trénink může dovést k tomu, že vaše orgasmy budou silnější a intenzivnější. 

Třetí fáze vzrušení: Vyvrcholení 

Tato fáze je krátká, ale zato velmi silná, intenzivní. V našem mozku se v tento okamžik odehrává velká party neurochemikálií, které navzájem vyrábějí příjemné až euforické pocity, které zasáhnou celé naše tělo.

Pokud v tento okamžik zrovna nemasturbujete, ale máte sex se svým partnerem či partnerkou, pak tyto neurochemikálie posilují pocity spojení s danou osobou. Množství nervových zakončení našeho úžasného ženského přirození je dvakrát větší než u mužského. Takže ženský orgasmus je opravdu velká party nejen pro mozek, ale pro celé ženské tělo.

  Klitoridální orgasmus nebo vaginální nejsou neznáme pojmy. Ale víte, že existují i další typy ženských orgasmů?

Čtvrtá fáze vzrušení: Propojení

V této fázi se vaše tělo začíná vracet k výchozímu stavu. Vaše fyziologické systémy zpomalují a většina žen se cítí uvolněná a propojená, jak sama se sebou, tak se svým partnerem či partnerkou. 

4. Pozorování svého těla a sebeláska

Dalším bodem, byť rozhodně ne posledním, je pozorování sebe sama a sebeláska. Žijeme v uspěchané době a často na sebe vyvíjíme příliš mnoho tlaku, nemáme čas samy na sebe a tím si můžeme způsobit i větší míru stresu a nižší pravděpodobnost odevzdání a uvolnění, což je při orgasmu nesmírně důležité. Umět se uvolnit a odevzdat procesu je zásadní. 

Ženský biohacking je hodně o tom, že se pozorujeme. Pozorujeme se, zapisujeme si svá pozorování, popřípadě se měříme. Pokud žijeme ve městě a náš život je spíše hektický, může to být pro nás náročnější, než když žijeme v přírodě, děláme si na sebe čas a pečujeme o sebe, o svůj osobní prostor. 

Tento poslední bod, který zde chci zmínit, i když těch bodů je daleko víc, je podle mého názoru nejdůležitější. Pozorovat se, dávat si čas pro sebe, milovat se, hýčkat se. Pokud tohle vše mám, pak se pravděpodobnost uvolnění a naladění na sebe sama zvyšuje, a s tím i šance orgasmu jako takového. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector