Ostropestřec – Vše o zdraví

Ostropestřec mariánský, latinsky Silybum marianum, je pichlavá, statná a na první pohled nezaměnitelná rostlina s charakteristickým nachově červeným květem, která nese mnoho lidových označení. Nejvíce je však známá pod názvem bodlák.

Pro svůj blahodárný efekt na lidský organismus se Ostropestřec mariánský v léčitelství hojně využívá k podpoře funkce jater a kardiovaskulárního/oběhového systému. Tato bodlákovitá rostlina toho ale umí ještě mnohem víc.

Kde ostropestřec mariánský roste a jak ho poznat?

Ostropestřec mariánský spadá do kategorie jednoletých až dvouletých rostlin z čeledi hvězdicovitých neboli Asteraceae. Jedná se o nejpočetnější rostlinnou čeleď, do níž se řadí i jiné všeobecně známé byliny jako například sedmikráska, pampeliška nebo heřmánek. Všechny tyto byliny spojuje vysoký obsah zdraví prospěšných látek a typické květenství zvané úbor.

A právě podle širokého květního úboru nachové barvy, které kvete od konce června do září, lze ostropestřec velice snadno poznat.

Mimo období květu se vyznačuje světle zelenými, zubatými a tuhými listy s bílými skvrnami.

K nim se pojí zajímavost v podobě legendy, podle níž, když Panna Marie kojila svého syna, spočinulo několik kapek mateřského mléka na listech ostropestřce. Od té doby jsou listy poznamenány bílými žilkami.

Ostropestřec - Vše o zdravíVzrůstem bodlák dosahuje 60–150 cm a za jeho domovinu se považují Kanárské ostrovy, Středomoří a Malá a Přední Asie.

Ostropestřec mariánský má totiž rád slunné prostředí a vápenitou půdu. Zavlečením se však dostal i k nám, a tak ho můžeme nejčastěji zahlédnout v zahradách, na kompostech a stráních nebo podél cest.

Ovšem ostropestřec pěstovaný u nás, pravděpodobně nebude mít stejný obsah aktivních látek, jako ostropestřec pěstovaný v jeho přirozeném prostředí.

Zajímavá je také jeho historie. Podle historických pramenů se ostropestřec mariánský používal jako léčivka již v době antického Říma a Řecka proti hadímu uštknutí a odtoku žluči.

Prokazatelnou souvislost efektu ostropestřce na jaterní tkáň se však potvrdilo až v roce 1968, kdy se z plodů podařilo izolovat aktivní látky zvané silybin, silydionin a silikristin, komplexně přezdívané silymarin.

Aktivní látky obsažené v ostropestřci mariánském?

Látky obsažené v ostropestřci jsou unikátní a některé z nich prakticky v jiných rostlinách nejsou obsaženy.

Kromě silymarinu obsahuje podíl bílkovin a rostlinných olejů, aminokyselin, nenasycených mastných kyselin, flavonoidů a biogenních aminů jako histamin a tyramin.

Důležitou součástí jsou také silice a vitamin E, který působí na nervovou, oběhovou i vylučovací soustavu.

Vraťmě se ale opět k silymarinu, což je jednoznačně jedna z nejdůležitějsích látek obsažených v ostropestřci mariánském. Zajímavostí je, že silymarin není jedná aktivní látka, ale směš několika dalších látek jako silybin, izosilibinin, silikristin, silidianin, a další flavonoidy a flavonolignany.

Standardně je v tomto bodláku, konkrétně v jeho semenech obsah silymarinu okolo 5%. Dalším důležitým faktem je, že aktivní látka silymarin je špatně rozpůstná ve vodě. Pitím čaje z ostropestřce tedy organismus jiště posílíme a pročistíme, ovšem dostatečně množství silymarinu do těla nedostaneme.

Pokud uvažejete o koupi ostropestřce mariánského jednoznačně vybírejte doplňky stravy s deklarovaným obsahem silymarinu ideálně 80%, kde platí jednoduché pravidlo, čím více je v ostropestřci silymarinu, tím lépe.

Ostropestřec - Vše o zdraví

K čemu je ostropestřec mariánský dobrý?

Díky široké škále obsažených aktivních látek, není efekt ostropestřce jednostranný a mohli bychom tuto rostlinu zařadit mezi adaprogeny.

Přesto je však hlavně spojován s endokrinním systémem, především játry, jejichž činnost silně podporuje.

Dále se podílí na regeneraci jater, čímž výrazně snižuje negativní dopad vlivem cirhózy a dlouhodobým užíváním alkoholu, toxických látek a léků, či špatného životního stylu.

Kromě jaterních potíží své uplatnění nachází i v oblasti srdečního a cévního systému, neboť tonizuje cévy a upravuje krevní tlak. Vítaného pomocníka představuje i při migrénách či psychických problémech.

Co všechno ostropestřec v organismu umí??

  • Normální trávení a funkce jater, pročištění
  • Antioxidant
  • Normální hladina cukru v krvi
  • Normální činnost srdce
  • Přirozená obranyschopnost – odolnost

Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

  • Ostropestřec - Vše o zdraví
  • Golden Nature Ostropestřec mariánský s deklarovaným podílem silymarinu 80% a obsahem 500 mg v jedné kapsli.
  • Ostropestřec - Vše o zdraví
  • Allnature Ostropestřecový olej je vhodný na podporu funkce jater, dá se přidávat do sálatů či jiných pokrmů.

Jarní očista pro naše játra

Ostropestřec mariánský, vzrostlá rostlina, vlastně bodlák, jehož krásný fialový květ asi známe ze zahrádek, se v poslední době dostává do popředí zájmu stále více jako léčivka. Pro očistu našeho těla se nyní nejvíce užívají jeho semínka, která nám mohou účinně pomoci s detoxikací jater po zimním období.

Ostropestřec mariánský – Silybum marianum

(čeleď Hvězdnicovité – Asteraceae) je rostlina, která má rodiště ve Středomoří. U nás se ve volné přírodě mnoho nevyskytuje, ale jako velmi dekorativní rostlinu ji lidé pěstují v okolí svého obydlí.

Detoxikace pomocí semen ostropestřce mariánského

Ostropestřec - Vše o zdraví

Vloni na jaře jsem potkala v obchodě s čaji pána, který si kupoval semínka z ostropestřce mariánského ve větším množství. Na můj dotaz jak a k čemu je užívá, mi odpověděl, že je přímo „chroustá“ a že pomáhají na játra.
Tenkrát jsem ještě mnoho o této bylině nevěděla. Ale jeho odpověď mě zaujala natolik, že jsem si řekla, že to musím vyzkoušet a sáček jsem též zakoupila. Chuťově mi nebyla semínka proti mysli a po namixování byla ještě chutnější.

Jarní doba je vhodná pro nejrůznější odstraňovaní škodlivin z těla. K detoxikaci jater postačí již pití odvaru ze semínek ostropestřce v podobě čaje. K přípravě odvaru je vhodné semínka pomlet na prášek.
Mnohem více účinný je však přímo olej ze semen ostropestřce anebo ještě více rozemletá semínka zamíchaná do tohoto oleje.

Ostropestřec - Vše o zdraví

Pomletá semínka však mohou začít rychle podléhat oxidaci a proto jsem si zvolila tekutinu, do které jsem je po namixování namočila. Tou se stal přímo ostropestřcový olej. Ozdravný a dle pozorovaného účinku i silně detoxikační prostředek, byl na světě.

Určitě jsem „neobjevila Ameriku“ 🙂. Podobných detoxikačních výrobků je na našem trhu velký dostatek.  Jsou i jiné výrobky z ostropestřce, které jsou v podobě různých tinktur nebo výluhů či extraktů. To co vám nabízím k přípravě je však jednoduchý doplněk, který Vám možná též zachutná, pakliže jej vaše tělo potřebuje.

Přípravek z čistého ostropestřce

Základní předpis

Ingredience:

  • 100 g semínek ostropestřce mariánského
  • 70 g oleje z ostropestřce

Semínka, která zakoupíme jako čaj v jakékoliv prodejně bylinek, vysypeme na stůl a raději přebereme a vyřadíme případné kousky třeba stvolu, které tam nepatří.

Mezi semínky se mohou objevovat i jiná semínka, než z ostropestřce a ty také vyřadíme.

Ostropestřec - Vše o zdraví

  • Množství po 50 g namixujeme na prášek nejlépe v tříštivém mixéru na kávu a vsypeme do připravené skleničky, kterou doporučuji před použitím dobře vypláchnout vařící vodou a také ji do sucha vytřít.
  • Na váze pak sypkou směs zalijeme olejem, který je k dostání též v prodejnách se zdravou výživou a jeho cena není závratná.
  • Dobrým promícháním vytvoříme kaši, kterou přechováváme v ledničce.

Užívání

Při užívání jsem se u sebe setkala s velmi zajímavým poznatkem. Kaše ze semínek smíchaných z olejem mi tak zachutnala, že jsem úplně cítila, jak po ní mé tělo touží. Stala se mi téměř „mlsem“, na který jsem chodila i častěji než asi mé tělo potřebovalo.

Ostropestřec - Vše o zdraví

Pro užívání doporučuji vzít pouze 3 x denně 1 rovnou čajovou lžičku připravené ostropestřcové „kaše“ po jídle. Když jsem množství, které doporučuji, sama předávkovala, tak se očistný proces dostavil někdy dosti razantně. Proto pro začátek jen uvedené dávky.

Dávky lze zvýšit individuálně dle chuti, kterou na tuto kašičku naše tělo má. Ale raději se budeme hlídat v konzumaci, protože nám většinou připravek docela chutná.

I při doporučeném množství může nastat silné pocení a někdy brzy následuje i očista tlustého střeva v podobě překvapivého vyloučení zplodin látkové výměny a to ještě většinou ten den večer a následně i ve velké míře další den ráno.
Obecně, ve dny užívání není určitě žádný problém s vyměšováním 🙂. Zde jsem pochopila význam ostropestřce mariánského při hubnutí. Pomáhá nejen s čištěním jater, ale i střeva.

Možná si kladete otázku, jak dlouho má tato kúra trvat. Přesně vám to nepovím, ale popíšu vám, co se přihodilo mně osobně. Jednoho dne jsem při užití své obvyklé ranní lžičky pocítila velice silný odpor k této kaši, že jsem se až sama podivila.

Je vhodné tento signál těla zaregistrovat a užívání ukončit, protože to, co jsme již pojedli, tak to je asi  to správné množství, které naše tělo potřebovalo k očistě a více již nechce. Toto je čistě můj osobní výklad a nemusí být v souladu s vědeckými studiemi, pokud na toto téma existují.

Zajímavé:  Angina V Lete Priznaky?

Proto se zřejmě objeví zmíněná nechuť k další konzumaci. Naše tělo vyšle signál velice spolehlivě a moje rada je uposlechnout. Další užívání dle mého soudu není nutné.

Většinou k očistě postačí asi tak dvě, maximálně tři připravené množství, které zde uvádím v přípravě (též viz foto).

 Doporučuji ponechat „kaši“ v ledničce a vrátit se k ní jakmile se chuť objeví znova.

Doplnění fenyklem a lopuchem

Ingredience:

  • 100 g semínek ostropestřce
  • 70 g oleje z ostropestřce
  • 5–10 g fenyklu
  • 5–10 g kořene lopuchu

Pro větší chutnost jsem si ji ještě vylepšila ostropestřcovou kaši namixovanými semínky z fenyklu a troškou pomletého kořene z lopuchu. Obojí pomůže s lepší stravitelností přípravku. Semínka fenyklu i kořen lopuchu lze pomlet v mlýnku současně.

Připravená doplněná směs může někomu chutnat lépe než samotný ostropestřec v oleji, a proto tuto variantu též uvádím. Množství přídavku je již na vašem zvážení, ale pro ovlivnění chuti stačí jenom trochu.

Účinky ostropestřce mariánského

O účincích se zmíním jenom okrajově, protože na internetu najdete spoustu informací, ze kterých jsem vytáhla jen ty nejdůležitější.

Očistná kůra s ostropestřcem pomáhá s regenerací jaterních buněk a současně čistí játra od jedů a toxických látek, které se nám v játrech usadily. Proto tuto kůru doprovází též pocení díky uvolněným toxinům.

Ostropestřec umožňuje obnovit funkci jater i po závažnějších onemocněních bez vedlejších účinků. Je vhodný při léčení ztvrdlých jater, u léčených alkoholiků, u lidí drogově závislých, při léčení nadváhy, při eliminaci běžných chemických příměsí z potravin tzv. éček.

Též pomáhá lidem, kteří mají játra poškozena v důsledku užívání chemických léků, po chemoterapii, po otravách houbami a jedynejrůznějšího druhu. Je též účinný při alergiích a i při zažívacích potížích.

Při užívání může dojít k lehkému zvýšení krevního tlaku a proto není ostropestřec jako razantní kůra doporučován těhotným a kojícím ženám a lidem, kteří již mají tlak vyšší.

Také je vhodné zařadit odlehčenou stravu, raději bez živočišných bílkovin a určitě se vyhnout konzumaci alkoholu.

Účinnou látkou je silymarin a jeho blahodárný vliv na naše tělo potvrdilo již mnoho vědeckých studií. Proto užívání ostropestřce je velice přínosné a přitom pro naše tělo nijak zatěžující.

Silymarin působí na zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem, odstraňuje nebezpečné látky, volné radikály.

Ostropestřec mariánský má tolik tělu prospěšných účinků, že nedám na tento jarní očistný prostředek dopustit.

Upozornění závěrem

Po dobu této očistné kůry je velice vhodné jíst jen lehkou dietní stravu bez živočišných bílkovin, spíše si dát postní režim třeba o rýži a zelenině a také výrazně omezit solení.  Takto tělu velice pomůžeme s probíhající detoxikací. Samozřejmostí je, že v tomto období nebudeme pít ani  alkohol.

Nikoho však vyloženě nenabádám k následování uvedené kůry. Použití oleje z ostropestřce smíchaného s mixovanými semeny je sice velice chutná, ale někdy i razantní očista a je pro odhodlané jedince. Použití této detoxikace záleží na vaší chuti a odvaze něco podstoupit a je tedy jenom na vašem zvážení a též na vaši odpovědnost.

Pocení může být dosti intenzivní a očistné projevy též, ale podle osobních zkušeností nic z těchto projevů není nebezpečné, ba naopak, tělo se tímto zbavuje škodlivin. Snadnost, dostupnost a důležitost této kůry mne přesvědčila, že vám mám tuto informaci předat a na zdraví prospěšnou bylinku upozornit.

Poznámka: Není bylina, aby na něco nebyla… Ale i s léčivkami je potřeba zacházet opatrně a také se více o nich informovat. Mnohé informace chodí přímo od vás čtenářů, za což děkuji, ale nemohu vydávat celé úryvky článků, jsou chráněny autorskými právy, a ani odkazy, proto jenom vyjímám a je jen na vás, jak s danou informací naložíte.

Dle našeho předního léčitele je třeba si také ověřit, jaký jsem osobně typ a jak na mne může bylinka či její plod působit a také jakou situaci ve svém těle řeším. Pozor tedy i zde u ostropestřce na dlouhodobé užívání, což ani já osobně nedoporučuji.

Ostropestřec mariánský se dle informací používal na zvýšení tvorby mateřského mléka a používal se u matek, které neměly mateřské mléko, protože zvyšuje tvorbu prolaktinu, a toto ovšem může mít naopak neblahé následky u žen, které jednak nekojí, ale třeba si zjistily bulku v prsou nebo muži s problémy s potencí a lidé s vysokým tlakem. Zde nemusí tato očistná bylinka sloužit ke zdraví, ale spíš situaci komplikovat. Toto vše platí pro dlouhodobé užívání, proto prosím vše s rozvahou, zjišťujte, hledejte. Nikdo z nás totiž neví vše a já se zde snažím spíš vařit 🙂 a vymýšlet pokrmy. Moje informace o očistných postupech jsou hodně všeobecné a pro tento web spíše okrajové. Zda budete zkoušet vařit a očišťovat své tělo a jít cestou podobnou,  to je již jenom na vašem zvážení.

Poznámka doplněna 15.9.2016

Co vše umí ostropestřec | Vše pro zdraví

Alternativní medicína Ostropestřec - Vše o zdraví

Publikováno 21. ledna 2018

Ostropestřec - Vše o zdraví

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je bylina, která na sebe v poslední době poutá stále více pozornosti. Jedná se totiž o rostlinku, která obsahuje velké množství látek prospěšných pro náš organismus. Konkrétně pomáhá při detoxikaci, má vliv na naše játra a hojně se využívá v homeopatii.

Bylina vypadá na první pohled nevábně, podobá se bodláku (odtud také její přezdívka stříbrný bodlák). Ostropestřec má pozitivní vliv na játra, žlučník, ale třeba také působí jako silný antioxidant. Tyto prospěšné vlastnosti má díky tzv. flavolignanům, které mají silné antioxidanční účinky.

Nejvíce těchto látek obsahují semena ostropestřce. Můžete z něj udělat čaj, ovšem příliš se to nedoporučuje, protože zalitím vroucí vodou se ze semen ztratí většina léčivých prvků. Lepší je konzumace přímo syrových a neupravených semen. Ty si připravíte drcením v mlýnku, či hmoždíři (nesmí být z kovu).

Tuto směs potom můžete 3x až 4x denně konzumovat vždy čajovou lžičku přímo do úst, žvýkat, spolknout a zapít. Dostanete tak do těla všechny potřebné látky, které ostropestřec nabízí, ale zároveň také zajistíte jistou očistu střev. Takto bychom měli ostropestřec užívat po dobu několika týdnů, či měsíců a 2x za rok kůru zopakovat.

V prodeji jsou nejen směsi, ale také oleje, granule, či kapky.

Co obsahuje ostrpestřec mariánskýOstropestřec je přímo nabitý zdravými látkami a prvky. Předně jsou to bílkoviny a aminokyseliny. Dále ale může tato bylina nabídnout Tyraminy a histaminy, dále cukry, kvercetin a vitamín E ve větším množství. Více o ostropestřci mariánském na wikipedii.

A co všechno ostropestřec umí? Především je to pozitivní vliv na naši imunitu. Dále podporuji funkci jater a čistí jejich buněčné pletivo (parenchym). Pozitivní vliv má také na srdce a krevní tok.

Blahodárně působí na žlučník (podporuje tvorbu žluči). V neposlední řadě reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Dále pomáhá při poruchách trávení a tlumí záněty. Používá se při léčbě křečových žil.

Jednorázově pomáhá při bolestech hlavy a užívá se rovněž ke snížení zvýšené teploty.

Zajímavostí je, že ostropestřec se používá i při regeneraci po otravě alkoholem, či dokonce houbami. Stejně tak třeba po onemocnění sleziny, či mononukleóze. Své uplatnění najde také při léčbě zvířat.

Opět zejména pro svůj pozitivní vliv na játra a pro detoxikaci organismu. Užívání ostropestřce ovšem není pro každého. Není například vhodný pro kojící ženy, těhotné a děti do pěti let.

Před užíváním se každopádně poraďte s lékařem.

Ostropestřec - Vše o zdraví

Štítky: čaj, detoxikace, hubnutí, imunita, játra, křečáky

Detoxikací k pevnějšímu zdraví

Celý rok jsme vystavováni škodlivým vlivům, které se negativně odrážejí v našem organismu.

Celý rok jsme vystavováni škodlivým vlivům, které se negativně odrážejí v našem organismu.

Zátěž v podobě špatného životního prostředí, éček v potravinách, dlouhodobého užívání léků, stresu, kosmetiky plné konzervantů, nápojů s barvivy a cukry, alkoholu, cigaret, to vše naše tělo přijímá a musí zpracovávat.

Pojďme mu alespoň jedenkrát za rok dopřát chvilku na odpočinek a očistu. Zařaďme do svého jarního úklidu i péči o nás samé, organismus se nám jistě odvděčí a bude nám sloužit o to lépe.

Existuje celá řada rad a postupů na správnou detoxikaci, ovšem všechny bez výjimky znamenají v první řadě vynechání alkoholu a cigaret. Dalším krokem je očista jater, největšího orgánu lidského těla, který funguje jako filtr a chemická továrna.

Právě v nich se zpracovává vše škodlivé a tělo se těchto látek jejich prostřednictvím zbavuje. Mají totiž přirozenou detoxikační a čistící funkci. Věděli jste, že kromě detoxikace vykonávají játra dalších 300 metabolických funkcí? To je důvod, proč se bez nich a jejich správné funkce neobejdete.

Zajímavé:  Příznaky Otravy Zemním Plynem?

V případě, že „vypoví“ službu, je nutná transplantace, jinak člověk zemře.

Při detoxikaci jater pomůže ostropestřec

Pokud chcete svým játrům pomoci, vsaďte na přírodu a bylinky. Nejsilnější přírodní prostředek k ochraně jater je ostropestřec mariánský, známý též jako „Mariánský bodlák“.

Vědci dlouhodobě zkoumají jeho pozitivní účinky a podle nich látka silymarin, kterou ostropestřec obsahuje, může chránit játra před poškozením od toxických látek tak, že blokuje toxinům vstup do jaterních buněk. Tím napomáhá k zachování správného fungování jater a podporuje jejich detoxikační potenciál.

Pomáhá i při regeneraci jaterních buněk a trávení. Zároveň se jedná o velmi silný antioxidant, který chrání buňky celého organismu proti poškození volnými radikály a před nepříznivými vnějšími vlivy. Silymarin má rovněž blahodárný vliv na zdraví srdce a správnou hladinu krevního cukru.

Při jarní detoxikaci tedy rozhodně na ostropestřec nezapomeňte a naordinovat si ho můžete například pomocí přípravku Swiss NatureVia® Ostropestřec forte, který patří k nejsilnějším na trhu. Stačit vám bude jedna kapsle denně a vaše játra budou brzy jako nová.

Ostropestřec - Vše o zdraví

Swiss NatureVia® OSTROPESTŘEC Forte

60 kapslí

200 mg silymarinu pro detoxikaci jater a celého organismu. Silný a účinný. Stačí 1 kapsle denně. Bez chemie

Doplněk stravy

I naše střeva péči potřebují

Pak je na řadě úprava jídelníčku. Zapomeňte na čas na sladkosti, uzeniny, polotovary a pokrmy z rychlého občerstvení. Naopak do jídelníčku zařaďte mnohem více zeleniny, ovoce, semínek a luštěnin. Prospějí vám i obilné kaše a ryby. Doplňte, pro vaše střeva tolik důležitou, vlákninu.

Vyvážené střevní prostředí je důležité pro správnou funkci imunity, poruchy imunity souvisí ve většině případů s narušenou střevní mikroflórou. Doplňovat probiotika je důležité i při a po užívání ATB, které mohou střevní mikroflóru narušovat. Pozor však při výběru probiotik.

Na trhu je mnoho druhů probiotických produktů, jak se v nich vyznat, abychom neutráceli peníze zbytečně? Kvalitní probiotikum obsahuje jak laktobacily osidlující tenké střevo, tak i bifidobakterie, které osidlují tlusté střevo. Jedno bez druhého nelze nazvat komplexní péčí.

Také je nesmírně důležitá ochrana probiotických bakterií před žaludečnímu kyselinami a velmi pohodlné je, pokud stačí užívat jednu kapsli denně a balení nemusí být uchováváno v chladu. Kvalitním a léty prověřeným probiotikem na našem trhu jsou Swiss NatureVia® Laktobacily 5, které splňují veškeré náročné požadavky na kvalitní probiotikum.

Ostropestřec - Vše o zdraví

Swiss NatureVia® LAKTOBACILY 5

33* kapslí

Nejmodernější probiotikum nové generace pro péči o vyváženou střevní mikroflóru. Doporučujeme při a po užívání antibiotik. 15 miliard živých bakterií v okamžiku výroby. Ochranná BIO-SUPPORT™ technologie

Doplněk stravy

* Nyní BONUS 10 % ZDARMA. (Od 18. 2. do 1. 3. 2019 nebo do vyprodání zásob.)

Ostropestřec mariánský zregeneruje játra. Co všechno z něho můžeme využít?

Ostropestřec - Vše o zdraví
Ostropestřec mariánský

Máte problémy s játry, anebo chcete tento důležitý orgán účinné ochránit? V tom případě byste se měli seznámit s ostropestřcem mariánským, který vám může pomoci.

Původ a rozšíření ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský je člověkem využíván už přes 2 000 let, takže uplatnění nacházel už ve starověku.

Jeho původní domovina se přitom nachází v evropské a asijské části Středomoří, objevil se ale i na Kanárských ostrovech, tedy u západního pobřeží Afriky.

Jednoletá či dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých se postupem času rozšířila i do kontinentální Evropy a na další světadíly. V současné době roste po celém světě (včetně České republiky) a na mnoha místech vzplaňuje.

Ostropestřec mariánský a léčivé účinky. Ochraňte svá játra!

V současné době jsou využívána především semena ostropestřce mariánského, v nichž se nachází silymarin, tedy účinná látka, která pomáhá proti jaterním potížím.

Příznivě totiž působí při detoxikaci a regeneraci tohoto orgánu, jenž je podstatný pro celkovou detoxikaci organismu, stejně jako pro metabolismus (látkovou výměnu) a podílí se i na tvorbě hormonů. Silymarin navíc zlepšuje průběh hepatitidy, tzn.

chronického zánětu jater, což platí i pro cirhózu a infekční mononukleózu. Uplatnění pak nachází i při otravách (viz níže).

Ostropestřec mariánský podporuje zdraví a ochranu jater, takže se může významně podílet na jejich správné funkčnosti, ale pomáhá také při dalších důležitých dějích v organismu.

Tak například podporuje trávení a zmínit určitě musíme rovněž kladný vliv na srdce a cévy, takže pomoci může také kardiovaskulárnímu systému.

Semena ostropestřce pozitivně působí i na žlučník, migrénu, závratě, astma či alergie a v neposlední řadě rovněž při depresích.

Co všechno se z ostropestřce připravuje?

Ze semen ostropestřce se v současné době připravují tablety, kapsle, tinktury či olej, u kterého byste si ovšem měli dát pozor, aby byl lisovaný za studena. V opačném případě totiž ztrácí účinné látky, a to včetně silymarinu.

Olej z ostropestřce můžete kupříkladu využít při přípravě salátů, čímž se neliší od dalších rostlinných tuků.

Semena, která si lze pořídit i jako taková, jsou v každém případě vhodná i k přípravě zdravého čaje, jenž bude mít mírně hořkou chuť.

Zajímavosti o ostropestřci mariánském

  • Pokud ostropestřec spatříte, asi by vás nenapadlo, že jde o účinnou „léčivku“. Jedná se totiž vlastně o bodlák, který disponuje trsem bodlinatých listů.
  • Na to, že se jedná o bodlák, odkazuje rodový název „ostropestřec“. Proč ale „mariánský“? Jeho listy mají bílé skvrny, které dle dřívějších názorů pocházejí z mléka panny Marie.
  • V minulosti byly využívány právě listy, stejně jako kořen. Teprve v současné době nacházejí uplatnění zejména semena, jež obsahují účinný silymarin.
  • Semena ostropestřce obsahují také větší množství tuků. To je sice pozitivní zpráva, na druhou stranu se díky tomu může snadno stát, že žluknou.
  • Výše jsme zmínili příznivé účinky při otravách. Silymarin je totiž mj. doporučován jako účinný protijed proti falacidinu, tedy alkaloidu, jenž je mj. přítomen v muchomůrce zelené.
  • Ostropestřec mariánský není někdy doporučován těhotným ženám, dětem a starším lidem. S jeho množstvím to obecně nelze přehánět a důležité je rovněž po jeho užití nekonzumovat alkohol, mléko či syntetické léky, což by nedělalo dobrotu.

Ostropestřec - Vše o zdraví

Ostropestřec mariánský: pomocník v boji proti jaterním nemocem

Ostropestřec mariánský, zkráceně pouze ostropestřec, je bylina, která se těší velké oblibě především během posledních několika let, ačkoliv v lidovém léčitelství má již dlouholetou tradici.

Ostropestřec se pěstuje jako letnička a plodí až v druhém roce po vysetí. Pěstování ostropestřce je ale poměrně náročné, proto je jen malá šance, že se mu u vás na zahrádce bude dařit.

Ani u cesty si ho nenasbíráte, protože se u nás v přírodě běžně nevyskytuje.

Domovinou ostropestřce je Středomoří. Přirozeně se vyskytuje také v Malé Asii, v jihozápadní Asii nebo na Kanárských ostrovech. Na pohled je velmi podobný obyčejnému bodláku, se kterým ho můžete tak i lehce zaměnit.1

Že je ostropestřec prastarou léčivkou, dokládají už starověké zdroje. Díky svému vzhledu a především trnům se mu přezdívalo Kristova koruna. Ve staré Antice se ostropestřec používal například jako lék na hadí uštknutí a od 17. století na nemoci spojené s jaterními obtížemi, krevním tlakem, dutinou břišní nebo na deprese.1

Domovinou ostropestřce je Středomoří. Přirozeně se vyskytuje také v Malé Asii, v jihozápadní Asii nebo na Kanárských ostrovech. Na pohled je velmi podobný obyčejnému bodláku, se kterým ho můžete tak i lehce zaměnit.

Ostropestřec je rostlina s mnoha pozitivními účinky na náš organismus, která je mnohdy doporučována lidovými léčiteli i lékaři. V mnoha případech dokáže opravdu výrazně zmírnit průběh nemoci nebo posloužit jako prevence. Při nemoci ji doporučujeme užívat po poradě s vaším lékařem a spolu s tradičními léky, které vám předepsal. 

Ostropestřec pro zdravá játra

První potíže, se kterými jsou pozitivní účinky ostropestřce mariánského spojovány, jsou ty jaterní. Ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů, ostropestřec dokáže pomoci. Játra jsou v našem těle výrazně zatěžována, protože nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy.

Zajímavé:  Koňské Léky Na Klouby?

Filtrují tedy nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva jako barviva či konzervanty. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. Jeho užívání je také spojeno s různými otravami nebo s léčbou infekční mononukleózy.

Jestliže vám tedy váš lékař řekne, že trpíte jaterními problémy, měl by pro vás být ostropestřec jasnou volbou.

Jak tedy ostropestřec pomáhá při problémech s játry? 

Ostropestřec mariánský dle vědeckých poznatků chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhá je regenerovat. Játra jsou zejména vzhledem k dnešnímu životnímu stylu (nezdravé jídlo, málo pohybu atd.) velmi zatěžovaným orgánem.

Díky chemii, kterou jsme obklopeni, nezdravému jídlu, znečištěnému vzduchu atd. jsou jaterní buňky zanášeny nerozštěpenými organickými látkami, které omezují nitro-buněčnou cirkulaci.

Tím se následně snižuje obsah vody v buňkách, která je velmi důležitá pro látkovou výměnu. Na snížení obsahu vodu v buňkách navazuje problematická látková výměna v celém organismu, čímž se celé naše tělo dostává do stresové situace.

Ostropestřec obsahuje substance, které podporují aktivitu jaterních enzymů a pomáhá tak jaterní buňky chránit před zmíněnými toxiny.1,2,3,4

Ostropestřec a jeho další účinky

Kromě jaterních potíží lze ostropestřec doporučit také tehdy, když chcete podpořit regeneraci cév, křečových žil, vyřešit onemocnění žlučníku, sleziny nebo dvanácterníku.

Ostropestřec pomáhá také na žloutenku, hemeroidy i na žaludeční koliku. Ostropestřec je vhodný podávat lidem, kteří potřebují zmírnit následky chemoterapie nebo se potýkají s poruchami krevního oběhu.

Pokud máte nízký krevní tlak nebo trpíte migrénami, může pro vás rovněž být pomocníkem.2

Ostropestřec se dále doporučuje na potíže spojené s psychikou. Využívá se například na léčbu depresí. I pokud se vás týkají alergie, astma, kožní problémy nebo chcete na jaře či na podzim podpořit detoxikace organismu, můžete ostropestřec vyzkoušet.1

Účinné látky ostropestřce

Co vše ostropestřec mariánský obsahuje? Z téměř 30 % je tvořen bílkovinami a z dalších 30 % rostlinnými oleji. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Díky vysokému obsahu oleje může ostropestřec snadno žluknout. Takový ostropestřec již raději neužívejte, nemá totiž ani žádné pozitivní účinky.

Obsahuje také biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Účinnou látkou je také nerozpustný silymarin (zastoupený až ve 3 až 6 %), který spolu s oleji příznivě působí právě na játra. Obnovuje jaterní tkáň a využívá se tedy pro jejich regeneraci.2,4

Pěstování ostropestřce mariánského

Nechcete si ostropestřec už kupovat v lékárně, ale rádi byste si ho sami doma vypěstovali? Nejprve si budete muset sehnat jeho semena, která vysejete do hlinité a dobře propustné půdy.

Pro ostropestřec pak naleznete slunné a dobře chráněné stanoviště. Půda pro jeho pěstování by měla být spíše neutrální či vápenitá, rozhodně ne kyselá. Ostropestřec se vysévá na začátku měsíce dubna.

Semena se vkládají do hloubky přibližně 3 cm a klíčí za 3 týdny.3

Protože se ostropestřec označuje za jednoletou až dvouletou bylinu, v prvním roce žádnou sklizeň neočekávejte. Ve druhém se ale na rostlině objeví bodlinaté listy zvýrazněné bílými žilkami.

Přibližně na konci června ostropestřec vykvete krásným purpurovým květem a na konci léta se jeho květy změní v plody, se kterými již můžete pracovat.

Jejich paličky vám doporučujeme odstřihnout těsně před dozráním, jinak by hrozilo, že je vítr rozptýlí nebo že je vyzobou ptáci.

Na sklizeň ostropestřce vám doporučujeme vzít si rukavice, jinak se o jeho trny nepříjemně popícháte. Sklizené paličky pak zavěste ke stropu a nechte je dozrát nad papírem. Semínka totiž mohou v průběhu sušení vypadávat. Poté je stačí jen vymlátit, přebrat a uschovat v dobře uzavřené dóze.

Jestliže je na vás pěstování ostropestřce složité nebo pro něj nemáte vhodné prostředí, můžete ho zakoupit v lékárnách či v prodejnách se zdravou výživou. My vám na dalších řádcích poradíme, jak ho vhodně užívat.

Semena ostropestřce mariánského jsou ideální na přípravu čaje.

Jaké jsou nejoblíbenější produkty z ostropestřce, které můžete dnes v lékárnách zakoupit? Ostropestřec je nejrozšířenější ve dvou formách. Můžete zakoupit přímo jeho semena, která se dají využít k rozmanitým účelům, nebo z nich vylisovaný olej.

Semena ostropestřce

Semena ostropestřce mariánského jsou ideální na přípravu čaje. Před přípravou je ale doporučujeme rozdrtit, jinak čaj nebude mít takové účinky. Na 1 šálek léčivého čaje vám doporučujeme použít 1 čajovou lžičku rozdrcených semen. Ta přelijete 250 ml vařící vody a necháte přibližně 20 minut odstát.

Ostropestřec můžete také chvilku povařit a poté nechat kratší dobu odstát. Po scezení můžete čaj rovnou pít. Doporučuje se především ráno na lačno, před obědem nebo před spaním. Je také třeba zmínit, že čaj by neměl být zaléván příliš horkou vodou a semena by neměla jak při drcení, tak při přípravě čaje neměla přijít do styku s kovem.

V takovém případě by totiž ostropestřec ztratil své účinky.3

Olej z ostropestřce

Velmi oblíbeným přípravkem je olej z ostropestřce mariánského, který by měl být lisovaný zastudena – aby si uchoval všechny cenné látky. Obvykle stačí jedna až dvě lžičky oleje denně. Opět byste ho měli užívat nalačno nebo před jídlem. Můžete se řídit i dávkováním uvedeným na obalu výrobku.

Olej z ostropestřce je sice oblíbenou formou ke konzumaci, ale při regeneraci jater bude použití oleje zpravidla nižší.

Účinná látka silymarin, která je pro regeneraci a očistu jater potřebná, je obsažena zejména ve slupce plodu ostropestřce.

Při lisování plodu však zpravidla nedochází k extrakci potřebného množství účinných látek, a to vzhledem k tomu, že tvrdé slupky plodu ostropestřce není snadné narušit. 

Tinktura a tablety z ostropestřce

Na trhu jsou dostupné také produkty jako speciální tinktura s ostropestřcem, případně i s dalšími bylinami nebo tablety s vyšším obsahem silymarinu, které jsou vhodné při vážnějších jaterních problémech.

Pokud dáváte raději přednost domácí výrobě přípravků podporujících vaše zdraví, doporučujeme například následující recept na přípravu kapek z ostropestřce mariánského.

Ingredience:

  • Semena ostropestřce mariánského (semena je nutné nadrtit v hmoždíři, nesmí se dotknout kovu).
  • Vodka (minimálně 40 % alkoholu)

Dále budete pro přípravu domácích kapek z ostropestřce mariánského potřebovat skleněnou nádobu, sítko (ne kovové) a tmavé lahvičky.

Postup přípravy:

Do umyté skleněné nádoby vložíme drcená semena ostropestřce, která zalijeme dvojnásobným množstvím alkoholu.

Skleněnou mísu přikryjeme, aby do obsahu nepadaly žádné nečistoty, umístíme ji na tmavé místo a necháme macerovat po dobu minimálně 14 dnů.

Po 14 dnech obsah scedíme ideálně přes plátno nebo husté nekovové sítko a hotovou tinkturu nalijeme do tmavých lahviček, které ji chrání před slunečním zářením.

Doporučujeme pak užívat lžičku tinktury 2x denně, při větších potížích až 4x denně.5

Tinktura z ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský se obvykle užívá v několikatýdenních kúrách. Olej i čaj se doporučuje užívat 14 až 20 týdnů. Poté na několik týdnů vynecháte a kúru v případě potřeby opět zopakujete.

Tuto kúru můžete absolvovat dvakrát až třikrát ročně. V této formě můžete ostropestřec užívat i dlouhodobě.

Během ní byste neměli konzumovat žádné alkoholické nápoje, syntetické léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky.3

Přehled pozitivních účinků ostropestřce

  • pomáhá při cirhóze jater, žlučových kamenech, žloutence a dalších jaterních problémech
  • chrání tělo před škodlivými a toxickými látkami
  • dlouhodobě podporuje regeneraci jater
  • pomáhá při léčbě infekční mononukleózy
  • podporuje regeneraci cév a křečových žil
  • užívá se na onemocnění žlučníku, sleziny a dvanácterníku
  • pomáhá řešit hemeroidy
  • doporučuje se na žaludeční koliky
  • zmírňuje následky chemoterapie
  • užívá se při poruchách krevního oběhu
  • řeší migrény a další bolesti hlavy
  • působí na psychickou rovnováhu v těle a léčí deprese
  • je báječným pomocníkem při detoxikaci organismu, na kožní problémy, astma a alergie1,2,3,4
  1. Corkhill M., Přírodní léčení, 2019, 52-53.
  2. Staňková-Kröhnová M., Bylinky pro děti a maminky, 2019, 94-96.
  3. Rubášová P., Bylinky české zahrádky, 2017, 55-56.
  4. Duke J. A., Zelená Lékárna, 2006, 282-283.
  5. Ostropestřec mariánský: Jak si doma připravit přírodní detoxikační kapičky. https://primanapady.cz/clanek-1132-ostropestrec-mariansky-jak-si-doma-pripravit-prirodni-detoxikacni-kapicky

Zpět na Bylinky ve vaší lékárničce

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector