Otěhotnění – Vše o zdraví

Vše, co v těhotenství jíte a pijete, má přímý dopad na vývoj vašeho nenarozeného dítěte. A stejně tak jako mu můžete svou životosprávou prospívat, můžete mu i uškodit. Čemu se tedy raději vyhnout?

Otěhotnění - Vše o zdraví Věděli jste, že…

V těhotenství nemusíte jíst za dva, ale spíš volbou stravy myslet na druhého.

Proto by se měl jídelníček skládat ze zdravých potravin bohatých zejména na kyselinu listovou, vitamín D, vápník, železo a Omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Dodržování pitného režimu během těhotenství je nesmírně důležité. Nejlepší tekutinou je obyčejná voda, která plní funkci přenašeče živin v těle a zároveň pročišťuje.

Špatnou zprávou pro všechny milovníky kávy, čaje (kromě bylinkových nebo rooibos čajů), čokolády či energetických nápojů je, že všechny tyto a další produkty, které obsahují kofein mohou být pro váš plod škodlivé. Lékařská doporučení mluví o maximální povolené dávce kofeinu na úrovni 200 mg za den. To jsou zhruba dva šálky.

Alkohol

Tady není potřeba se nijak zvlášť rozepisovat. Alkohol je v těhotenství zkrátka zapovězen, protože může vážně narušit zdravý vývoj vašeho plodu. Je dokázáno, že konzumace alkoholu v prvních třech měsících těhotenství zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu nebo také nízké porodní hmotnosti miminka.

Infekční choroby a otrava jídlem
Toxoplazmóza

S tímto parazitárním onemocněním si drtivá většina dospělých a jinak zdravých jedinců hravě poradí. Situace je ovšem dramaticky jiná v případě těhotných žen, zejména pak v prvním a druhém trimestru gravidity. Původcem této nemoci může být kontaminované syrové maso či zelenina a také kočičí výkaly.

Uchráním dítě před rozvojem alergií tím, že budu v těhotenství držet hypoalergenní dietu?
O tom neexistuje žádný přesvědčivý vědecky podložený důkaz. Naopak to může být v některých případech kontraproduktivní.

Například když se budete vyhýbat mléku, tak připravíte sebe i svůj plod o důležitý zdroj vápníku. Podobné je to s rybami, zejména pak s těmi druhy, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jež jsou pro zdravý vývoj plodu důležité.

V každém případě lze doporučit, abyste se v těhotenství vyhnula potravinám, na které jste vy sama alergická.

Preventivní opatření proti nakažení se toxoplazmózou:

  • Pokud máte doma kočku, přenechte čištění jejich záchodu partnerovi a pokud to není možné, používejte při výměně vždy rukavice. Ty ještě předtím, než je budete sundávat, omyjte vodou. Zahradní pískoviště přikryjte plachtou vždy, když si na něm s dětmi nehrajete.
  • Při práci na zahradě noste rukavice, i půda může být kontaminována, a důkladně si umývejte ruce.
  • Vyhněte se kontaktu s březími ovcemi a čerstvě narozenými jehňaty nebo jinými hospodářskými zvířaty

Listerióza

Jednou z hlavních příčin otravy jídlem je kontaminace bakteriemi listerie, které se vyskytují zejména v syrových potravinách. Týká se to především masa, které je potřeba před konzumací vždy důkladně tepelně zpracovat.

Vybírejte jen sýry a mléčné produkty, které jsou vyrobeny z pasterizovaného mléka.
Listerie se vyskytují rovněž v tepelně neupravených mořských plodech, jako např. v ústřicích, humrech, krevetách, krabech, mušlích a škeblích.

Výživová doporučení v těhotenství:

  • Konzumujte jen důkladně tepelně zpracované maso.
  • Vyhýbejte se měkkým a zrajícím sýrům, včetně těch s modrou plísní, jakými jsou např. brie, camembert nebo kozí sýr. Tvrdé sýry jsou obecně bezpečnější.
  • Vyhněte se paštikám, včetně zeleninových.
  • Omezte konzumaci uzenin a uzeného masa, balených a uzených ryb (losos, pstruh, úhoř, makrela).
  • Uzeniny skladujte a spotřebujte do 2 dnů.
  • Vyhýbejte se nepasterizovanému mléku.
  • Dávejte si pozor na nedovařené jídlo.
  • Jídlo pokud možno znovu neohřívejte.
  • Ovoce a zeleninu vždy důkladně omyjte vodou a neskladujte déle než 2 dny.
  • Nekonzumujte nahnilé ovoce a zeleninu.
  • Omezte konzumaci kávy, černého čaje a nápojů s kofeinem.
  • Vyhýbejte se alkoholickým nápojům.

Děkujeme!

Nyní už se můžete těšit na cenné rady a informace, které vám pomohou s jídelníčkem pro vaše nejmenší.

Chyba

Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.

Minerální látky

Podobně jako vitaminy jsou nezbytné pro fungování organismu. Podle jejich potřeby se dělí na makroelementy (vápník, fosfor, sodík, draslík, chlor, hořčík) a mikroelementy neboli stopové prvky (železo, měď, zinek, mangan, jod, selen, fluor).

Zdroj: pestrá a vyvážená strava.

Prebiotická vláknina

Oligosacharidy jsou rovněž označovány jako prebiotická vláknina. Přispívají k měkčí konzistenci stolice a podporují růst potřebných střevních bakterií – probiotik (Laktobacilů a Bifidobakterií). Galaktooligosacharidy GOS se nacházejí v mateřském mléce, v němž představují třetí nejzastoupenější složku.

Zdroje: mléko a laktóza.

Díky změně stravy jsem mámou i po čtyřicítce (Jana, 43 let)

Po dvou potratech jsem už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy jsem znovu otěhotněla a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Jsem přesvědčená o tom, že bychom našeho chlapečka bez očisty a úpravy jídelníčku neměli.

Moje zažívání nebylo v pořádku

Od 30 let mám velké zažívací potíže, nikdo je nebyl schopen diagnostikovat, ani tady, ani v zahraničí, kde jsem dlouho žila.

Stravovala jsem se „normálně“, jen jsem si všimla, že díky obtížím začínám vypouštět spoustu zdravých potravin (zeleninu, vlákninu, ořechy apod.), které mě mamka naučila od dětství konzumovat.

Myslela jsem si totiž, že jsou to viníci neustálého nadýmání a různých kolik a skutečně leccos špatně toleruji dodnes.

Chtěli jsme druhé miminko

První těhotenství, i když až v 38 letech, proběhlo jako zázrakem naprosto přirozeně od A-Z. Pak přišlo kojení, málo spánku, celková únava a nastoupily berličky v podobě sladkostí a nevhodných potravin. Poté jsem nemohla „dlouho“ otěhotnět, i když snaha byla veliká. Když se to povedlo, přišel potrat. Děsný šok.

Následoval druhý potrat a zhoršilo se vše, i zažívání, zřejmě i díky psychice. Gynekolog mi doporučil, ať se o to v mém stavu a věku již nepokouším, tak jsem to tak vzala, ale potřebovala jsem se dát dohromady. Oslovila jsem známou, která vede centrum různých zdravotních a dalších zajímavých kurzů a ona mi doporučila očistu těla.

V tu samou dobu jsem díky tomu objevila i Jíme Jinak a čerpala spoustu informací.

Můj strach byl zbytečný

No a najednou jsem zjistila, že jsem těhotná. Připravovala jsem se opět na nejhorší…. Nic špatného se ale nedělo. Vše opět proběhlo přirozeně, krásný porod a přesně rok po 2.

potratu se mi narodil krásný chlapeček. Mé zažívání je o moc lepší, ale na tom ještě musím trochu zapracovat.

Jsem přesvědčená o tom, že bychom našeho chlapečka bez očisty a úpravy jídelníčku neměli.

O důležitosti a vlivu stravy na tento zázrak nepochybuji a vřele tuto cestu doporučuji všem nastávajícím maminkám.

Jana

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Děkujeme, že jste se stavili. Vemte si ještě

VIDEO KURZ ZDARMA

Zlepšete zdraví i postavu a začněte podle Jíme Jinak.
45 minut videí, rady a recepty.

PŘIHLÁSIT ZDARMA

Otěhotnění - Vše o zdraví

Výživa v těhotenství

Těhotenství je zázračným obdobím. Začíná jednou jedinou buňkou a pak každým dnem probíhají ve vašem bříšku neuvěřitelné změny, díky kterým se za 9 měsíců objeví na světě nový človíček.

Už v tomto období máte velkou moc ovlivnit jeho budoucí zdraví. Co tedy můžete udělat proto, abyste mu darovali do života jen to nejlepší? Co zařadit do jídelníčku v těhotenství a čemu se raději vyhnout? Jaké chyby děláme nejčastěji?

Těhotenství je bezpochyby pro mnoho žen nejkrásnějším obdobím jejich života. Spolu s partnerem se těší a připravují na příchod miminka, zařizují pro něj nové zázemí a chystají na novou, pro ženy zcela přirozenou roli matky.

Těhotenství je ale opravdu zároveň i jiný stav. Budoucí mamince se mění nejen tělo, celkové vnitřní nastavení, psychika i životní priority, ale, a to především, v jejím těle roste budoucí nový člověk. To, jak bude zdravý a v jaké bude kondici, významně ovlivňuje i výživa maminky před otěhotněním a během těhotenství.

Ještě před…

Pro zdravé těhotenství a zdraví budoucího dítěte je nepopiratelně důležitých již několik měsíců před samotným otěhotněním. Většina žen sice předem netuší, kdy k němu dojde, ale při plánovaném těhotenství je vhodné tělo co nejlépe připravit.

Samozřejmostí je optimálně naprosté zanechání kouření a konzumace alkoholických nápojů. Pokud budoucí maminka trpí nějakým dlouhodobým onemocněním, třeba celiakií nebo jinou potravinou intolerancí, je ideální stanovenou dietu dodržovat co nejlépe.

Pokud má žena nezdravou tělesnou hmotnost ve směru plus i minus, je velmi prospěšné přibrat nebo zhubnout do zdravého rozmezí.

Před otěhotněním je také vhodné zaměřit se na zvýšený příjem kyseliny listové, ať již ze stravy (především z listové zeleniny), nebo z vhodných doplňků stravy.

Pokud si nejste jistá, nebojte se zeptat Vašeho lékaře, nebo přímo v lékárně a společně vybrat preparát vhodný přímo pro Vás. Po domluvě s lékařem je možné přidat také vitamín D, omega-3 mastné kyseliny nebo třeba železo, vápník a další látky, podle toho, co budoucí mamince chybí.

Tip: Do plánovaní potomka se může zapojit i tatínek, a to tím, že přestane kouřit, pokud je kuřák. Není také od věci celkově ozdravit jídelníček dostatkem ovoce, zeleniny a ryb a naopak omezením cukru, smažených pokrmů apod. Přidat může i některé potravinové doplňky, například s kyselinou listovou, selenem, omega 3 kyselinami a/ nebo vitamínem D.

O kolik více jíst?

Dříve tradovaná rada, že těhotná musí jíst za dva, opravdu neplatí. A v prvním trimestru těhotenství tím méně.

Energetická potřeba totiž v prvních třech měsících narůstá jen velmi nepatrně a množství jídla není v této době nutné jakkoli zvyšovat.

Naopak řada budoucích maminek trpí nevolnostmi, jejich celkový příjem jídla může být přechodně dokonce i menší, než před otěhotněním, a přesto taková situace těhotenství neohrozí.

Ve druhém trimestru se už většinou žaludek uklidní a budoucí maminky by mohly jíst, na co mají chuť. Potřeba energie je ale vyšší jen asi o 10 %, takže žádné neuvážené hodování není na místě. Naopak – je třeba si správně vybírat.

Těhotenství není omluvenka pro nezřízené a cílené porušování zásad správné výživy! Naopak!

Třetí trimestr, kdy už miminko zabírá velkou část maminčina břicha, s sebou nese nové trávicí problémy v podobě zácpy, pocitů plnosti a pálení žáhy.

Potřeba energie už je vyšší i o 25 %, ale protože se do žaludku nevejde moc jídla najednou, je třeba si ho rozdělit do většího počtu denních porcí tak, aby těhotná žena nehladověla kvůli těžkosti od žaludku a zároveň aby snědla všeho potřebného dostatek.

Zajímavé:  Artritida - vše o zdraví

Doporučované množství bílkovin, sacharidů a tuků odpovídá jejich zastoupení pro netěhotné ženy s navýšením odpovídajícím navýšení celkové energie.

Pro představu, pokud tedy žena před těhotenstvím měla jíst 65 g bílkovin denně, v prvním trimestru může zůstat na stejném množství, ve druhém překročit 70 g a ve třetím trimestru sníst denně i 80 g.

V čem je ale zásadní rozdíl, je výběr opravdu kvalitních potravin.

Pozn. Tento výčet není vyčerpávající, jen ilustruje doporučení

Pokud chcete mít jistotu, že jíte dostatečně, poraďte se s odborníkem na výživu, který má s těhotnými maminkami zkušenosti. Svůj jídelníček potom můžete snadno kontrolovat v některém s on-line nástrojů.

Jakou stravu a jaké látky během těhotenství vyhledávat

Základní rozdíl ve stravě během těhotenství je v drobnostech, tedy v látkách označovaných jako mikronutrienty, kterých potřebujeme jen malá množství. Přesto ale ve výživě těhotné ženy hrají zásadní roli.

Těhotné ženy potřebují více nejen již zmíněné kyseliny listové, vitamínu D nebo omega-3 mastných kyselin, ale také vápníku, železa a jódu. Pro prevenci křečí je vhodné zvýšit i příjem hořčíku, s únavou mohou kromě zvýšeného odpočinku a dostatečného pitného režimu velmi pomoci vitamíny skupiny B.

Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj mozku a neurální trubice nenarozeného dítěte, jako prevence předčasného porodu nebo dokonce potratu a pomáhá s využitím železa.

S jejím doplňováním je dobré začít už před otěhotněním nebo hned po jeho zjištění a může být užívaná po celou dobu až do porodu. Doporučená denní dávka je 600 µg/ den (pro netěhotné je to 300 µg/ den) a hlavními zdroji v potravinách je především listová a další zelená zelenina.

Protože ale kyselinu listovou velmi snadno ničí tepelná úprava, světlo i vzdušný kyslík, má její užívání z doplňků stravy opodstatnění.

Vitamín D je nezbytný pro správný vývoj kostí, celkový růst i pro prevenci výskytu nízké porodní hmotnosti. Jeho nízká hladina v těhotenství je také spojována s pozdějším vznikem cukrovky u dítěte.

Vitamín D tvoří naše kůže při kontaktu se slunečním UV zářením, proto by zejména maminky těhotné v podzimních a zimních měsících, kdy není intenzita slunečního záření tak silná, měly vitamín D doplňovat z potravin nebo vhodných doplňků stravy, zejména z tučných ryb, rybího tuku a domácích vajec.

Doporučená denní dávka se od netěhotných žen neliší, ale kvůli významnému vlivu na zdraví budoucího dítěte je dobré na jeho dostatek dbát o to více.

Tučné ryby a rybí tuk jsou zdrojem dalších cenných látek – nenasycených mastných kyselin omega-3 označovaných jako DHA a EPA.

Tyto dvě látky přispívají k rozvoji mozku, oční sítnice, prevenci ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou), podporují imunitní systém a další.

Tučné ryby by proto neměly chybět nejen v jídelníčku těhotné ženy, ale dvě porce týdně by se měly objevit v jídelníčku každého.

Těhotné ženy často trápí nadměrná únava, která může být mimo jiné způsobena i poklesem hladiny železa v krvi. Část matčina železa totiž putuje i k nenarozenému miminku, kterému, stejně jako jí, zajišťuje přísun kyslíku.

Matčino železo tak vlastně zajišťuje dýchání jich obou. Těhotné ženy by proto měly přijímat železa 2x více, než netěhotné, 30 mg/ den.

Nejvíce snadno využitelného železa získají z masa, především červeného a z vaječného žloutku, v hůře využitelné formě je potom v rostlinných potravinách, například v tmavé listové zelenině.

Dříve se tradovalo, že každé dítě stojí matku jeden zub. Ani to ale nemusí být pravda, stačí jíst dostatek vápníku z potravin.

Nenarozené dítě totiž potřebuje spoustu vápníku pro správný vývoj kostí a zubů a pokud jej těhotná nejí dostatek, dítě si poradí a může matce v krajních případech způsobit i odvápnění kostí.

Doporučené množství vápníku v těhotenství je pouze nepatrně vyšší – 1200 mg/ den oproti 1000 mg/ den u netěhotných, je ale dobré toto množství nepodceňovat. Splnit ho není nijak těžké – postačí k tomu 100g balíček tvrdého sýra, je však vhodné ho kombinovat s dalšími mléčnými výrobky.

Dalším prvkem, který je nezbytný pro správný vývoj mozku dítěte, je jód.

Jeho dostatek v těhotenství je nejen prevencí poškození štítné žlázy a mozku, ale údajně dokáže i zvýšit IQ budoucího dítěte až o 15 bodů! Doporučené denní množství je v těhotenství jen nepatrně vyšší než mimo něj – 230 µg proti 200 µg jódu denně a velmi snadno se dá splnit používáním jodidované soli. Skvělým zdrojem jsou také ryby, především mořské, mléko a mléčné výrobky nebo některé minerální vody.

Pitný režim v těhotenství

Správný životní styl není jen o jídle, ale také o nápojích. Dostatečný pitný režim může pomoci s prevencí únavy i zácpy, která budoucí maminky zejména od poloviny těhotenství dokáže hodně potrápit.

Základní množství je cca 30-35 ml/ kg/ den před těhotenstvím a k jeho konci, zejména v letních měsících, se může zdvojnásobit a nemusí být výjimkou, že těhotná žena pije i více než 3 litry nápojů denně.

Stejně jako u potravin je i u nápojů rozhodující především výběr těch správných. Základem pitného režimu každého člověka, by měla být čistá neochucená voda, ať již kohoutková, nebo přírodní pramenitá, kojenecká nebo slabě až středně mineralizovaná.

Pokud jí těhotná žena není schopna vypít dostatek, může si pomoci například ovocnými čaji nebo speciálními bylinnými směsmi vhodnými pro těhotné, případně silně ředěnými sirupy, mošty nebo džusy. Vše optimálně bez přídavku cukru nebo jiných sladidel.

I přesto, že všechny těhotné ženy vědí, že by v těhotenství neměly konzumovat alkoholické nápoje, pouze necelá polovina se tímto doporučením dokáže  řídit.

Alkohol v těhotenství ale může nenarozené děťátko nejen trvale poškodit, ale zapříčinit předčasný porod nebo dokonce potrat. To si jistě žádná z maminek nepřeje a je opravdu vhodné se mu po celou dobu těhotenství vyhýbat.

Naopak démonizovaná káva v rozumném množství do 3 šálků kvalitní kávy denně nemusí mít žádné negativní následky a pokud se po ní maminka bude cítit lépe, nemusí si ji odříkat.

Patero rad na závěr

Mgr. Jitka Tomešová

klinický nutriční terapeut a antropolog, laktační poradkyně

Otěhotnění - Vše o zdraví

Diskuze Jsme zdraví, mladí, ale ne a ne otěhotnět

Velikost písma:

Po vice jak 4 dnech se pry sperma zase „kazi“ob den si myslim že je
nej..Ovulace se nemine i stihnou spermie „dozrát “

Ať jste oba zdraví a at je vše v pořádku!
@Holbinka píše:
Ahojky, přikládám svou zkušenost, já myslím že opravdu velice hodně
záleží na psychice, mám 7,5letého syna, ani před a ani po jeho narození
jsem nebrala nikdy antiko, nechávali jsme tomu volný průběh, když mu byli
3 tak jsme si řekli že je asi něco špatně, takže všechna vyšetření,
vše v pořádku,5krát IUI neúspěšné a pořád nám jen říkali že na to
holt moc myslíme. tak jsem se smířila s tím že budu mít jedináčka, na
podzim jsem začala marodit, úplně vypnula z práce, myslela jsem jen na to
aby jsem se uzdravila a jaké bylo překvapení když jsem v lednu
našla//,dnes už jsem 9tt ,všem přeji ať se zadaří co nejdříve,
letos je na to prý příznivý rok

Ono to nekdy nejde, no. My zacali podobne, taky nam nikdy na nic neprisli a
ze jsme opakovane vysetreni oba horem spodem (mimochodem imunitu je potreba
vysetrovat z krve, tech protilatek muzou byt miliony).

Na psychiku neverim,
pokud to neni zenska, co rano zmeri teplotu, odpoledne pocura ovulacni test,
v prubehu dne zobne deset nezbytnych vitaminu a vecer pomalu znasilni muze –
i kdyz svete div se, i takove tehotni.
Ber to tak, ze je super, ze jste zacali tak brzo, mate fuuuru casu to resit
(nebo neresit), zenska, co to zjisti o deset let pozdeji, uz je v ponekud
jinem casovem presu.

Reste to, ale nezapomente uzivat zivota, nam to trvalo sest
let a bylo to bajecnych sest let, ktere bych nemenila, pravda, byly tam kamziky
velmi bolestne, ale zcestovali jsme pul Evropy, delali veci, ktere si uz ted
s ditetem hned tak nezopakuji, a naramne nas to stmelilo.

Cimz samozrejme
nerikam, ze problemy s pocetim jsou bezva vec, to v zadnem pripade, ale da se
to i jinak nez to protrpet. U nas teda svete div se, neotehotnela jsem na
zadne z vic jak deseti dovolenych, pomohlo az IVF, a to bohuzel rozhodne ne
prvni, ale vazne ted na ty roky „svobody“, vzpominam moc rada.

@terinka4444až taková blbost to není když to co říkám sama potvrzuješ
jen s rozdílem 2 dnů. co se týče té ovulace, tak pravidelným měření
máš přibližný termín, kdy by asi mohla nastat aby jsme věděli, kdy mít
sex.

Spermie v těle přežijí několik dní, takže je fuk, že se netrefíš
přímo v moment ovulace. Jak vidíš u mě to fungovalo, takže asi taková
blbost to není.

Taky jsem byla zoufalá snažila, která měla s doktorem už
dohodlé, že mi napíše po novém roce žádanky na různá vyšetření proč
se nedaří, když jsem už těhotná byla.

@terinka4444 Tak na
domácí snažení to dobré není, ale musím oponovat, že při IVF třeba
nám osobně 5ti denní půst pomohl. Při 1. IVF držel manžel 3 dny a
spermio stálo za velký prd (proto IVF, takže jsme se nedivili), ted při
2.

 IVF jsme to nějak neřešili a pak si vzpomněli až pozdě, že jde
vlastně i o něj a měl půst 5 dní. Spermio bylo
mnohonásobně lepší než posledně, a i embrya jsou nesrovnatelné kvality.
Neříkám, že to musí být vyloženě tím, ale rozhodně to
neublížilo. 

Děkuji za odpověď Je hezký to číst, jak každý má jiný a
přesto pravdivý názor
@ugluk píše:
Ono to nekdy nejde, no. My zacali podobne, taky nam nikdy na nic neprisli a ze
jsme opakovane vysetreni oba horem spodem (mimochodem imunitu je potreba
vysetrovat z krve, tech protilatek muzou byt miliony). Na psychiku neverim,
pokud to neni zenska, co rano zmeri teplotu, odpoledne pocura ovulacni test,
v prubehu dne zobne deset nezbytnych vitaminu a vecer pomalu znasilni muze –
i kdyz svete div se, i takove tehotni.

Zajímavé:  Vitamíny Na Vlasy Padání?

Ber to tak, ze je super, ze jste zacali tak brzo, mate fuuuru casu to resit
(nebo neresit), zenska, co to zjisti o deset let pozdeji, uz je v ponekud
jinem casovem presu.

Reste to, ale nezapomente uzivat zivota, nam to trvalo sest
let a bylo to bajecnych sest let, ktere bych nemenila, pravda, byly tam kamziky
velmi bolestne, ale zcestovali jsme pul Evropy, delali veci, ktere si uz ted
s ditetem hned tak nezopakuji, a naramne nas to stmelilo.

Cimz samozrejme
nerikam, ze problemy s pocetim jsou bezva vec, to v zadnem pripade, ale da se
to i jinak nez to protrpet. U nas teda svete div se, neotehotnela jsem na
zadne z vic jak deseti dovolenych, pomohlo az IVF, a to bohuzel rozhodne ne
prvni, ale vazne ted na ty roky „svobody“, vzpominam moc rada.

@mimins Osobně si
myslím, že to je psychikou (možná se k tomu až moc upínáte a snažíte).
Vím, že to není snadné, ale zkus mimčo a snažení na nějaký čas
vypustit z hlavy. Najdi si nějaký koníček, práci – něco co tě zaměstná
natolik, aby jsi dítě tolik neřešila. Psychika v tomhle směru dělá
opravdu strašně moc.

Mám v okolí spoustu lidí, kteří se snažili
několik let, měli i zdravotní problémy (PCO, špatný spremio), pro doktory
ztracený případ, otěhotnění pouze uměle atd.. Nakonec se ovšem zadařilo
přirozeně bez dalších zásahů a to jen proto, že se přestali na
těhotenství tolik psychicky upínat. Opravdu to vypusť a uvidíš, že se
brzy zadaří.. 

Podle mě je psychika hrozná blbost, otěhotněly i ženy, co na tom
s psychikou byly úplně mimo, donosily děti i přes velké psychické
napětí…Tohle fakt nemám ráda.

@Kikuška90 Já
otěhotněla 2×, podle teorie co tu padla, ze zkažených spermii. Já tomu
věřím a pokud budeme chtít další, rozhodně to udělám stejně
z prošlých spermii.

Co se tyce psychiky – prvni rok jsem to neresila vubec, na konci jsem se
dokonce s doktorem trosku pohadala, ze rok je preci normalni a nac nas uz tak
brzo posilat do CARu. Pote, co nas dukladne vysetrili a pricina zadna, opet
v klidu, ze kdyz jsme zdravi, tak to pujde.

Pak teda kolotoc IVF a kdyz uz nam
tekly nervy, totalne jsme se vykaslali na doktory a skoro dva roky cekali na
darovane vajicko s presvedcenim, ze geneticky vlastni dite mit nebudeme a
hotovo. A kupodivu za zadnou z techto dob k otehotneni nikdy nedoslo. I kdyz
nedoslo ani na to darovane vajicko, tak svete div se, otehotnela jsem pri IVF,
kdy jsem byla permanentne nas.

ana na blbe zvoleny CAR a pevne presvedcena, ze
tohle embryo nema nejmensi sanci, myslela jsem na to denne a neverila tomu ani
za mak.

Co se tyce spermiogramu, to je velmi promenliva velicina ovlivnena i tisici
jinymi vecmi nez frekvenci sexu, nam ve vsech CARech doporucovali abstinenci
3-5 dni a vzhledem k tomu, ze jich muz musel absolvovat desitky, muzu rict, ze
u nas to bylo na dobe bez sexu zcela nezavisle.

Jednou jsme absolvovali
postkoitalni test, sex byl v pet rano a nasledne IUI, takze spermiogram tri
hodiny po tom sexu a byl naprosto normalni, toliko k presvedceni, ze zdravy
chlap musi mit pri kazdodennim sexu nevyhnutelne spermio mizerne.

Pri zhorsenem
spermiu se samozrejme delsi pauzy doporucuji, ale tak 2-3 dny.

Casovat jeden jediny spravny sex muze vest k tomu, ze pokud to neni
vyslovene pod dohledem lekaru, ovulace se bajecne propasne a efekt je spis
kontraproduktivni. Mit sex dle chuti a nedelat mezi tim mnohadenni pauzy je
metoda spolehlivejsi a hlavne o dost prijemnejsi.

@mimins píše:
Imunitu na spermie nemám, byla jsem i na vyšetření děložního hlenu a
vše ok, spermíky se drží a čekají, tak už nevím .-/ ale děkuji za odpověď

a máš ovulaci?

@Anael Já si to teda
nemyslím i dle mých zkušeností. Neříkám, že vyjímka se stát nemůže,
ale zkrátka si nemyslím, že by psychika neměla vliv. Ale co člověk to
názor .

@mimins děkuji

@Anael píše:
Podle mě je psychika hrozná blbost, otěhotněly i ženy, co na tom
s psychikou byly úplně mimo, donosily děti i přes velké psychické
napětí…Tohle fakt nemám ráda.

Tak je psychika a psychika…Tady je myšleno, když příčinou stresu jsou
nezdařené pokusy o početí. Jinak ano, když je vyvolavač stresu v jiné
oblasti, např. zaměstnání, tak to často pomůže, protože se žena zoufale
nesoustředí na to, aby už otěhotněla.

Já na psychologické příčiny neplodnosti věřím – myslím ty, kdy se tělo
blokne, protože se pár příliš soustředí na otěhotnění. Zároveň
chápu, že asi musí být těžké se nesoustředit. Ale dobrý návod, jak to
zvládnout, poskytla @ugluk .

Najít si jiné příjemné způsoby, jak trávit volný čas,
i bez dětí.

Ahoj, ano mám.. fakt není nic, co by nám bránilo tomu, abych otěhotněla,
možná ještě změním stravu, nějaké ty vitaminy atd..
@pe-terka píše:
a máš ovulaci?
@pe-terka píše:
a máš ovulaci?

Nejdůležitější informace o těhotenství

1. Zdravá výživa & Femibion:

Výživné potraviny, jako ovoce a zelenina, a také prenatální potravinové doplňky obsahující kyselinu listovou, jako je Femibion, by určitě měly být prvními položkami vašeho seznamu.

Nedávná studie naznačuje, že pouze 25 % zdraví dítěte je předurčeno výlučně genetikou, zatímco až 75 % může být ovlivněno interakcí genů s životním stylem matky (včetně výživy, váhy matky i dítěte, vyvarování se stresu či kouření).

Jinými slovy, jídla která jíte během těhotenství nejen ovlivní vývoj dítěte v lůně, ale i jeho budoucí zdraví. To je důvod, proč je tak důležité vést zdravý životní styl a jíst pestrou a vyváženou stravu.

2. Oční maska:

Pomůže vám, když si budete potřebovat během dne zdřímnout. Spánek je pro vaše zdraví velmi důležitý prakticky vždy, ale ještě více během těhotenství. Děťátko klade na vaše tělo další požadavky, takže se můžete cítit zničená – zejména během prvního trimestru. Zaměřte se na to, abyste spala nejméně 8 hodin v noci, a pokud to bude třeba, dopřejte si i zdřímnutí ve dne.

3. Čerstvé ovoce a zelenina:

Ty jsou nabité důležitými vitaminy a minerály a také vlákninou. Zelená listová zelenina jako špenát, brokolice a zelí jsou také dobrým zdrojem folátu. Každý den byste měla sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny.

4. Láhev vody:

Když jste těhotná, je důležité zůstat dobře hydratovaná. Pravidlem je, že vaše moč by měla mít světle slámovou barvu. Jakýkoli tmavší odstín signalizuje, že jste nepila dostatečně.

5. Dobrá kniha:

Ano, na internetu je spousta informací, ale je dobré mít spolehlivou příručku pro těhotenství po ruce, když ji potřebujete. Co očekávat, když očekáváte od Heidi Murkoffové a Sharon Mazelové (Simon & Schuster UK) je klasika.

6. V polštář:

Pokud se v noci potýkáte s pohodím, může vám pomoci polštář ve tvaru „V“. Je navržen tak, aby podpíral vaše bříško, když ležíte na boku, ale také je také užitečný jako kojenecký polštář, jakmile se děťátko narodí.

7. Těhotenské džíny:

Perfektně navržené pro přizpůsobení se a podporu vašeho bříška, jedny by měly být v každém top 10 nákupním seznamu těhotných žen!

8. Pohodlné boty:

S až o 40 % větším množstvím krve v těle v době těhotenství si můžete všimnout, že vaše nohy získají na velikosti nejméně o polovinu čísla, což vyžaduje pořízení nové obuvi. Vysoké podpatky jsou ošidnější kvůli posunu vašeho těžiště, takže je raději schovejte na jiné zvláštní příležitosti. Pár bot s plochým nebo středním podpatkem bude méně namáhat kolena a spodní partie zad.

9. Těhotenská fit souprava:

Dopřejte si další motivaci ke cvičení novým cvičebním vybavením.

Dobře padnoucí sportovní podprsenka je absolutní nutností pro ochranu prsou před ochabnutím, zatímco těhotenské legíny, které lze přetáhnout přes bříško, mohou pomoci podpořit dolní partie zad.

Většina módních obchodů na dobrých adresách v současné době nabízí mateřské oblečení, ale pro specializované prodejce se podívejte na http://www.fittamamma.com a www.lornajane.com.au.

10. Krémy na strie:

Jak vaše bříško roste, můžete si všimnout, že se na břiše, stehnech a prsou objevují červené čáry. Tyto strie neboli pajizévky, jsou během těhotenství běžné a po čase se ztratí.

I když nejsou žádné důkazy o tom, že by krémy na strie znamenaly nějaký rozdíl, pouhé působení masáže krému na pokožce může stimulovat krevní oběh a pomáhá udržovat pokožku pružnější.

Není třeba utrácet jmění za luxusní krémy – vhodný je jakýkoli hydratační přípravek, včetně starého dobrého olivového oleje.

11. Zmrzlina:

Tolik žen, se kterými jsme hovořili, se zmiňovalo o jejich chutích na tuto sladkou pochoutku, že jsme ji nemohli nezapsat do seznamu! Dobrou zprávou je, že zmrzlina je zdrojem vápníku.

Chcete-li získat dostatek tohoto důležitého minerálu, doporučuje se těhotným ženám jíst 4 porce mléčných výrobků denně.

Bohužel zmrzlina má poměrně vysoký obsah cukru, takže je nejlépe si ji šetřit jako lahůdku a zvolit sýr, mléko a jogurt, které jsou také zdrojem vápníku.

12. Buďte šťastná:

Když jste v očekávání, je spousta věcí, kterých je možné se obávat: Je ten sýr pasterizovaný? Bude mé dítě zdravé? Co když nejsem dobrá matka? I když je ustaranost v tak důležitém období vašeho života normální, snažte se klást důraz na to pozitivní – vyhýbat se velkému množství negativních myšlenek – nemůžu tohle, bojím se tamtoho – a přijmout postoj který vidí sklenici do poloviny plnou, to vám může pomoci posílit šťastné a úspěšné těhotenství.

13. Šampon a kondicionér na vlasy:

Zde je určitá výhoda těhotenství – vaše vlasy budou vypadat skvěle! To proto, že vysoká hladina estrogenu prodlužuje růstovou fázi každého folikulu, takže ztratíte méně vlasů. To znamená, že také některé ženy zjistí, že jsou jejich vlasy během těhotenství mastnější, takže možná budete potřebovat koupit jiný šampon.

Zajímavé:  Nemoc Růže Na Noze Léčba?

14. Gymnastický míč:

Jsou skvělé pro cvičení v těhotenství. Jednoduše si na něj sedněte, zapojte střední část těla a pomalu se houpejte ze strany na stranu, otáčejte boky nebo lehce poskakujte nahoru a dolů.

Dokonce je můžete použít k tomu, abyste se pohybovala tam a zpět během porodu, abyste zmírnila kontrakce.

Jakmile se dítě narodí, bude také perfektní pomůckou, která vám pomůže dostat se zpět do formy…

15. Pinzeta:

Těhotenské hormony nejen zesílí vlasy na vaší hlavě, ale také mohou způsobit zesílení ochlupení i na jiných místech, jako kolem bradavek a pupíku!

16. Čerstvý vzduch:

Když se rozhodnete mít dítě, není nutné se stěhovat na venkov. Nicméně co nejčastěji jeďte z města na čerstvý vzduch, dýchejte a naberte spoustu kyslíku – je to dobré jak pro maminku, tak pro děťátko.

17. Těhotenská hudba:

Hudba může změnit vaši náladu a vyvolat fyzické změny v těle. Klasická hudba dokonce snižuje krevní tlak! Vytvořte si sadu oblíbených uklidňujících skladeb a poslouchejte je na cestě do práce / při jízdě / kdykoli se cítíte stresovaná.

18. Krém na opalování:

Kvůli hormonálním změnám může být vaše pokožka během těhotenství citlivější na slunce. Některé ženy zjistily, že se jim na tváři vytvářejí tmavé skvrny hyperpigmentace, které jsou v současnosti známé jako cholasma. Noste klobouk proti slunci nebo použijte na obličej za jasného počasí faktor SPF50, abyste zabránila poškození pokožky.

19. Ucpávky do uší:

Pokud máte lehký spánek, pak pravidelnému nočnímu probouzení nic nepomůže. Pár ucpávek do uší vám však pomůže rychleji usnout, zvláště pokud váš partner chrápe.

20. Těhotenský pás:

Některým ženám pomáhá během těhotenství při podpoře dolní části zad, zvláště pokud čekáte dvojčata nebo trpíte bolestmi pánevního dna či kyčlí.

21. Rozšiřovač pasu:

Perfektní pomůcka během prvního trimestru, kdy jsou vám vaše džíny trochu těsné, ale ještě nejste docela připravena na těhotenské oblečení. Jednoduše ho upevněte na stávající knoflík a přidejte další centimetry pasu kalhot nebo sukně.

22. Nové podprsenky:

Vaše prsa v průběhu těhotenství postupně porostou. Je běžné, že až o jedno až dvě čísla košíčků, takže budete muset koupit pár nových podprsenek. Od druhého trimestru pro vás budou pohodlnější podprsenky bez kostic. Dobrý nápad je také spací podprsenka, která pomůže podpořit vaše rostoucí prsa v noci a pomáhá minimalizovat strie.

23. Těhotenský kabát:

Pokud bude vaše bříško největší v zimních měsících, budete si pravděpodobně muset dopřát nový kabát. Pokud ne, pak vám rozšiřovač zipu umožní přizpůsobit ten starý.

24. Heřmánek:

Tato květina je známá jako uklidňující pro mysl a podporující spánek. Šálek heřmánkového čaje večer vám pomůže uvolnit se před spaním.

25. Batoh:

Vaše rostoucí bříško přidává další zátěž na kostru, takže není vhodné ještě ji zvýšit tím, že budete nosit těžké tašky na jednom rameni. Odlehčete zátěž a začněte nosit batoh, abyste rovnoměrně rozložila váhu na celé tělo a snížila riziko námahy.

26. Balzám na rty:

Některé ženy zaznamenají, že jsou jejich rty během těhotenství suché. Dopřejte si luxusní rtěnku obohacenou vitaminem E a odvrátíte popraskání rtů.

27. Čokoláda:

Tolik z vás zmiňuje touhu po této pochoutce, že jsme ji zařadili mezi těhotenské nezbytnosti! Zvolte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa (nejméně 70 %). Je dobré, abyste si čas od času dopřála něco sladkého, ale sladké potraviny si raději schovejte jako pochoutku.

28. Olej do koupele:

 Nemusí být luxusní. Pár kapek olivového oleje ve vaší lázni pomůže udržet vaši pokožku pružnou a může dokonce pomoci snížit výskyt strií.

29. Kniha receptů:

Většina žen pozoruje v těhotenství změny chutí. Například vám možná přestanou chutnat oblíbená jídla nebo zatoužíte po věcech, na které jste nikdy dříve nepomyslela. Vybírejte si potraviny bohaté na živiny, jako je ovoce a zelenina, libové maso, drůbež, mléčné výrobky a složité sacharidy, jako je celozrnný chléb, hnědá rýže a quinoa.

30. Káva bez kofeinu:

Omezte se na dva šálky instantní kávy denně nebo jeden hrnek čerstvé kávy a přejděte na kávu bez kofeinu. Budete překvapena, že bezkofeinová káva může být také chutná! Jen pamatujte na omezení příjmu kofeinu.

31. Porcovaný bylinkový čaj:

 Pokud více pijete čaj, mějte na paměti: Kofein neobsahuje jen káva – je i v čaji. Omezte se na asi dva hrnky denně a přejděte na porcovaný čaj bez kofeinu nebo na bezkofeinové bylinné infuze, jako je Rooibos.

32. Chytrá televize:

Jistě, až se dítě narodí nebudete tak často venku, ale jakou lepší výmluvu najít pro pořízení nějakého toho televizního přijímače, o kterých jste tolik slyšela?

33. Nové punčocháče:

Kvůli zvýšenému objemu krve, který cirkuluje ve vašem těle, budou vaše nohy během těhotenství zdát o něco těžší. Oteklé kotníky jsou také celkem běžné. Podpůrné punčocháče povzbuzují krev aby proudila zpět do nohou, zabraňují otokům a křečový žilám. Jen se ujistěte, že kupujete těhotenské, aby vám padly kvůli rostoucímu bříšku!

34. Těhotenské šaty:

Stylové těhotenské šaty vás budou provázet během celého těhotenství i po něm. Jednoduše doplňte sako a máte oblečení do kanceláře.

35. Velká taška:

Ke konci vašeho těhotenství je dobrý nápad, mít zabalenou a připravenou nemocniční tašku a ušetříte si zmatek až nadejde ten den.

Toaletní potřeby, pyžamo, spodní prádlo, těhotenské vložky a dobrá kniha jsou všechny nezbytné.

Možná budete chtít přidat i několik věcí pro domácí pohodlí, jako jsou pantofle, nějaké dobroty, nápoje a časopisy. Nezapomeňte také na drobné na parkovné na nemocničním parkovišti.

36. Těhotenské svršky:

Z počátku můžete vystačit s vaším normálním oblečením, ale ve druhém trimestru určitě budete muset investovat do nějakých těhotenských svršků. Podívejte po těch, které lze použít i jako kojenecké svršky až se dítě narodí, a ušetříte.

37. Noční osvětlení:

Těhotenské hormony a tlak dítěte na močový měchýř způsobí, že možná budete muset několikrát v noci navštívit toaletu. Tlumené světlo u lůžka vám pomůže, abyste ve tmě neupadla, nemluvě o tom, že při každé cestě na toaletu probouzíte svého partnera …

38. Vstupenky do kina:

Zábavné noci venku se svým partnerem jsou důležité k propojení se jako pár. Až dítě dorazí budou výlety do kina trochu obtížnější, tak si je užijte, dokud to jde!

39. Těhotenské plavky:

Plavání je během těhotenství ideální forma cvičení, protože voda pomáhá podpírat vaše bříško, snižuje zátěž na klouby a předchází přehřátí. Dopřejte si těhotenské plavky či tankiny a choďte pravidelně do vody.

40. Tenisky:

Pokud jste fit a cítíte se dobře, pak není důvod, proč byste nemohla pokračovat ve cvičení i během těhotenství. Jen se vyvarujte nebezpečných nebo kontaktních sportů a ujistěte se, že máte dobrou podporu nohou v páru kvalitních sportovních bot.

41. Podložka na jógu:

Jóga je během těhotenství obzvláště přínosná, protože při ní nedochází k rázům a je při ní jen minimální riziko zranění. Navíc studie ukázaly, že může pomoci snížit hladinu stresu nastávajících matek. Nezapomeňte sdělit instruktorovi, že jste těhotná, může vám tak poradit, které pozice je bezpečné provádět.

42. Spodní prádlo:

Ať už upřednostňujete hipsterské kalhotky, které sedí pod bříškem, nebo těhotenské kalhotky, které se přes něj natahují, určitě budete potřebovat větší kalhotky než nastane druhý trimestr! Naštěstí řada značek, jako je HotMilk (http://uk.hotmilklingerie.com/) a http://www.amoralia.com/, nabízejí opravdu hezké těhotenské spodní prádlo.

43. Ošetření pokožky:

Díky těhotenským hormonům můžete během těhotenství zaznamenat velké změny pleti. Některé ženy zjistí, že mají nejlepší pokožku v životě, jiné jsou nešťastné, protože se jim rozvine citlivá pokožka a pihy – ať je to jak chce, budete muset odpovídajícím způsobem přizpůsobit svou péči o pleť.

44. Líčení:

Stejně jako u kosmetiky. Pokožka může být během těhotenství mastnější a v takovém případě budete možná muset přejít z tekutého podkladu na pudr. Experimentujte s tím, co vám nejlépe vyhovuje.

45. Nové pyžamo:

Když vidíte, že pravděpodobně budete trávit více času v posteli, měla byste se zaměřit i na tuto část. Dopřejte si nějaké pohodlné nové pyžamo. Pokud plánujete kojit, jsou ty s knoflíky na přední straně ideální pro snadný přístup, až se dítě narodí.

46. Wifi připojení:

Mnoho z vás nám sdělilo, že získáváte informace o těhotenství online, takže internet je zřejmou nutností. Pro všechno, co potřebujete vědět v příštích devíti měsících, včetně potravin, kterým se vyhnout, nákupu šatníku příznivého k rostoucímu bříšku a informací o mateřské dovolené, navštivte naše webové stránky www.femibion.cz.

47. Pohodlná přikrývka:

Dokonce i ty nejaktivnější ženy v těhotenství upadají do zimního spánku. Je to tak, noční výlety nejsou tak atraktivní, když si ani nemůžete vychutnat drink. Dopřejte si luxusní fleecovou přikrývku pro příjemné večery doma na pohovce.

48. Stolička pod nohy:

Je dobré dát si nohy nahoru vždy, když sedíte. Pomáhá to zabránit otoku kotníků (běžná nepříjemnost během těhotenství), protože to zabraňuje městnání krve v nohou.

49. Nádobky na jídlo:

Jíst malé porce a často po celý den vám pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a udržet nevolnost na uzdě. Mandle, para ořechy, sušené meruňky, různá semínka, ovesné pečivo a syrová zelenina jsou praktickým občerstvením.

50. Kvalitní fotoaparát:

Těhotenství je vzácné období. Dokonce i když to momentálně tak nevnímáte, budete se za pár let chtít ohlédnout a žasnout, jak zvláštní ta celá zkušenost byla! Nafoťte spoustu obrázků vás i vašeho bříška – jednoho dne z nich bude nádherná památka pro vaše dítě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector