Otřes mozku u dítěte – Vše o zdraví

Případně že mu musíme co nejdříve pomoci my sami, aby svůj úraz přežil, a ještě pokud možno bez následků?

Tento případ z lékařských kazuistik je hodně výmluvný. Mladík jezdil ve skateparku, spadl a zůstal ležet v bezvědomí. Kolem bylo dost lidí, rychle zavolali záchranku a přemýšleli, zda by chlapci nemohli ještě nějak pomoci. Někdo napadlo, že by mohl mít poraněnou páteř, a proto s ním radši nehýbali. Bohužel, skateboardista spadl obličejem do kaluže, a než lékaři dorazili, utopil se.

Podobné případy nejsou podle záchranářů vůbec vzácné, stejně jako to, že lidé podcení závažnost úrazu, který vyžaduje lékařskou pomoc, aby zůstal bez trvalých následků.

Pravidlo číslo jedna: Bojíte se vytočit záchranku, aby vám nevynadali, že voláte kvůli banalitě? „Všichni, kdo váhají, se nemusí bát zavolat linku 155, kde jim dispečeři rádi pomohou a poradí,“ říká mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Podle ní platí, že služba by měla především vyjíždět k život ohrožujícím stavům.

„Například vymknuté zápěstí, pokud má člověk možnost dostat se s pomocí rodiny a přátel do nemocnice po vlastní ose, není důvodem pro výjezd sanitního vozu,“ dodává s tím, že jasně říci, kdy je to na záchranku, kdy aspoň na ambulanci chirurgie a kdy stačí domácí ošetření, předem říci nelze. Zato má smysl vědět, jak reagovat, když se kolem vás někdo zraní.

Zvládněte šokový stav

U těžkých úrazů je kromě zavolání sanitky potřeba zabránit rozvoji šokového stav a hrozícímu selhání krevního oběhu. Stahují se při něm cévy, tím klesá prokrvení v oblasti břicha a podkoží a zrychluje se činnost srdce. Výsledkem může být selhání jednotlivých orgánů, ačkoli původně nebyly nijak zraněny.

Člověk v šokovém stavu má zrychlenou tepovou frekvenci, slabý pulz, dýchá rychle amělce, je bledý, na kůži má studený pot, modrají mu rty, může se přidat ztráta vědomí. První pomoc? Snažte se dotyčného uklidnit a zajistit mu pohodlí, můžete ho také uložit do protišokové polohy na zádech, aby měl hlavu níže než nohy. Uvolněte i oblečení či boty. Takto ošetřujte děti i dospělé.

Znáte zásadu pěti T? Měli byste

Ticho, teplo, tekutiny, tišení bolest a transport. Těchto pět T je potřeba si zapamatovat, abyste věděli, jak reagovat u těžších úrazů.

Jak jim rozumět? Ticho – pokud to jde, přesuňte ho do klidu dál od místa nehody; teplo – zraněného položte na nějakou podložku a přikryjte ho; tekutiny – tady pozor, nikdy nedávejte zraněnému napít, můžete mu otírat rty a obličej vlhkýmubrouskem; tišení bolesti – pouze ošetřováním ran, nikoli léky na bolest; a transport – vytočte rychlou zdravotnickou pomoc.

Tu volejte vždy u zjevných zlomenin, zvláště otevřených, u silného krvácení, zranění elektrickým proudem, popálenin – a to i kdyby se vám následky nezdály nijak vážné.

Například hluboké spáleniny, které poškodily nervy, zpočátku moc nebolí – týká se to například popálenin, které způsobuje elektrický proud. Proto by zvláště malé děti, které dostaly elektrickou ránu, měly být převezeny do nemocnice.

U spálenin z ohně hrozí poškození dýchacích cest kouřem a jeho zplodinami.

Popálené místo dejte alespoň na deset minut pod tekoucí vodu, v nouzi lze použít i studené mléko. Odstraňte vše, co ulpělo na kůži, ale tak, abyste nepoškodili ránu či dokonce neprotrhli případné puchýře. Spáleninu překryjte sterilním obvazem nebo čistou látkou.

Jak zastavit krvácení

Následující rady se týkající zranění dětí i dospělých. Krvácející ránu stlačte čistým obvazem, tamponem a podobně, držte, dokud nepřestane krvácet. Dobré je, když zároveň zraněné místo zvednete výše, než je srdce. Nakonec ránu vyčistěte a přikryjte čistým obvazem nebo látkou, pokud krvácí dále, nepovolujte stisk.

Pokud zraněný člověk přijde například o prst, zkuste ho najít a udržujte ho v chladu. Ideálně ho dejte do sáčku obaleného látkou, který vložíte do dalšího, v němž je led. Pozor, tkáň se nesmí dostat do přímého kontaktu s ledem, stejně jako nikdy nesmíte omývat místo, odkud se například prst oddělil.

Pozor na hlavu

Zvláště děti se poměrně často poraní na hlavě, protože ve srovnání s dospělými mnohem častěji padají, navíc mají hlavu vzhledem k ostatnímu tělu velkou.

Dobrá zpráva? V naprosté většině případů se to obejde i bez malého zranění, případně si způsobí nejvýše lehký otřes mozku.

Ta horší zní, že pokud je to závažnější problém, není ho – s výjimkou zlomeniny lebečních kostí – snadné poznat. Nemusí totiž zjevně krvácet či masivně bolet.

Už proto by každé dítě, které spadne na hlavu a chová se jinak než obvykle, měli rodiče přivézt k lékaři. Varovným příznakem je kromě zvýšené spavosti, nevolnosti či zmatenosti také ztráta vědomí, byť krátkodobá, trvající třeba jen několik vteřin.

Pozornost vyžaduje také hematom neboli modřina v jiné oblasti, než je čelo.

Také pokud si dítě stěžuje na krutou postupně se rozvíjející bolest hlavy, která neodpovídá tomu, jak poranění vypadá, je to důvod k vyšetření – lékaři kromě vnější prohlídky volí zejména zobrazení výpočetní tomografií spíše než rentgenem.

Rizikovým faktorem rovněž je, když dítě spadlo z velké výšky nebo šlo o zranění ve velké rychlosti, například na kole či v autě. Pak by rychlý odvoz k lékaři klidně záchrankou měl následovat i kvůli vyloučení vnitřních zranění jiných orgánů než jen mozku a hlavy.

Otřes mozku u dítěte - Vše o zdraví

Příznaky otřesu mozku u dětí – kdy jít k lékaři?

Otřes mozku u dítěte - Vše o zdraví

Pokud dítě utrpí otřes mozku, ztratí vědomí, možná jen na několik vteřin. Bude zmatené a nebude schopné říci, kdo je a kde se nachází – ihned jděte k lékaři.

Můžete si myslet, že otřesy mozku jsou jen něco, co se může stát na fotbalovém či hokejovém hřišti nebo u starších dětí. Otřesy mozku se ve skutečnosti mohou vyskytnout v každém věku, a to jak u dívek, tak u chlapců.

Dostupné údaje říkají, že v dívčím sportu je ve skutečnosti více otřesů mozku, než je tomu u chlapců.

Je důležité znát příznaky otřesu mozku, je dobré vědět, jak zabránit otřesům mozku, a kdy je čas vzít vaše dítě k lékaři a jak otřes mozku léčit. Na to vše se se podíváme v dnešním článku a zaměříme se na děti.

Co je to otřes mozku?

Otřes mozku je poranění mozku, které způsobí, že mozek skutečně dočasně nebo trvale přestane normálně fungovat.

Otřesy mozku jsou obvykle způsobeny určitým druhem traumatu hlavy, jako je například pád na hlavu nebo dopravní nehoda.

Zajímavé:  Jaké Léky Do Thajska?

Otřesy mozku jsou obzvláště nebezpečné u malých dětí, protože ty vám samozřejmě nemusí říci, jak se cítí. Budete je muset pečlivě sledovat, zda nevykazují jakékoli příznaky.

Aby to bylo ještě více matoucí, někdy se po zranění hlavy neobjeví příznaky ihned. Známky a příznaky se mohou objevit hodiny nebo dokonce dny po poranění.

Známky otřesu mozku jsou obecně v každém věku víceméně stejné. Ale u kojenců, batolat a starších dětí možná budete muset zjišťovat, zda nemají otřes mozku – u nich prostě musíte myslet trochu jinak.

Příznaky otřesu mozku u dětí

U malých dětí mohou příznaky otřesu mozku být následující:

  • křik a plakání dítěte, když pohnete hlavou dítěte
  • podrážděnost
  • narušení spánkových návyků dítěte, ať už spí více či méně
  • zvracení
  • rána nebo modřina na hlavě

Příznaky otřesu mozku u batolat

Batole může být schopné určit, kdy ho bolí hlava, a může být hlasitější ohledně hlášení příznaků, které mohou být:

  • bolest hlavy
  • nevolnost nebo zvracení
  • změny chování
  • změny ve spánku – spí více či méně
  • nadměrné pláč
  • ztráta zájmu o hraní nebo o oblíbené činnosti

Příznaky otřesu mozku u starších dětí (ve věku 2+)

Děti starší než 2 roky mohou vykazovat více změn v chování, například:

  • závratě nebo problémy s rovnováhou
  • dvojité nebo rozmazané vidění
  • citlivost na světlo
  • citlivost na hluk
  • potíže se soustředěním
  • potíže si na něco vzpomenout – jsou zapomnětliví i na nedávné události
  • zmatenost
  • jen pomalu odpovídají na otázky
  • změny nálady – dítě je podrážděné, smutné, emoční, nervózní
  • ospalost
  • změna ve spánkových vzorcích
  • potíže se spánkem

Kdy zavolat lékaře nebo k němu zajít

Co se stane, když uvidíte, že vaše dítě spadne na hlavu nebo se jinak zraní? Jak poznáte, kdy ho potřebujete vzít k lékaři? Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je sledovat vaše dítě – a to velmi pečlivě. Položte si následující otázky:

  1. Chová se moje dítě normálně?
  2. Je více ospalé než obvykle?
  3. Změnilo se nějak jeho chování?

Pokud je vaše dítě vzhůru, aktivní a zdá se, že se po mírném nárazu do hlavy nijak nezměnilo, je vaše dítě pravděpodobně v pořádku. Ale pár dní ho ještě sledujte.

Určitě nebudete muset spěchat na pohotovost pro malý náraz do hlavy nebo kvůli malé bouli, bez jakýchkoli dalších příznaků. Ale díte prostě sledujte. Pokud však vaše dítě vykazuje známky otřesu mozku, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, zejména pokud:

  • zvrací
  • ztratilo vědomí
  • je těžké se probudit
  • má záchvat

Je v pořádku nechat vaše dítě zdřímnout, pokud je ospalé po nárazu do hlavy, ale po probuzení ho velmi pečlivě sledujte.

Každý člověk a i dítě s otřesem mozku se uzdravuje svým vlastním tempem. Je důležité najít rovnováhu mezi příliš velkým a příliš malým výkonem.

Zpočátku musí vaše dítě omezit fyzické aktivity a ty, které vyžadují velkou koncentraci. Poté může tyto aktivity znovu vyzkoušet. Pokud příznaky narušují jeho činnost, vaše dítě by si od ní mělo odpočinout. Může to zkusit znovu po několika minutách nebo hodinách, nebo vyzkoušet méně namáhavou verzi aktivity.

Žádný test nemůže přesně diagnostikovat otřes mozku – CT nebo MRI mohou být příležitostně použity k získání obrazu mozku, pokud má lékař podezření na krvácení.

Pokud zjistíte, že vaše dítě má podivnou zornici, je třeba větší než normální zornice (malá černá skvrna v očích) po poranění hlavy, mohlo by to znamenat otok kolem mozku a jedná se o lékařskou pohotovost.

Léčba otřesu mozku – jak probíhá?

Jedinou léčbou otřesu mozku je odpočinek. Mozek potřebuje hodně a hodně odpočinku, aby se uzdravil z otřesu mozku. Úplné zotavení může trvat měsíce nebo dokonce rok, v závislosti na závažnosti otřesu.

Nejdůležitější věcí, kterou potřebujete vědět o uzdravení z otřesu mozku, je to, že mozek skutečně potřebuje odpočinek od duševní i fyzické aktivity.

Po otřesu mozku nedovolte svému dítěti používat obrazovky jakéhokoli druhu, protože ty ve skutečnosti nadměrně stimulují a vzrušují mozek. To znamená minimum:

  • televize
  • tabletu
  • chytrého telefonu

Spánek je pro mozek ve skutečnosti velmi léčivý, proto podporujte klidný čas, zdřímnutí a předčasnou cestu do postele, abyste mozku poskytli co nejvíce času na uzdravení.

Co se děje při otřesu mozku?

Lebka pomáhá chránit mozek před zraněním. Míšní tekutina tlumí mozek uvnitř lebky. Úder do hlavy může poškodit mozek přímo nebo ho může přimět mozek pohybovat se a narazit do tvrdé kosti lebky. Tím se mění signály mezi nervy, což způsobuje příznaky otřesu.

A pár slov na závěr

Pokud vaše dítě mělo otřes mozku, je nesmírně důležité zabránit dalšímu otřesu mozku nebo poranění hlavy. Opakované otřesy mozku mohou způsobit trvalé poškození mozku.

Pokud vaše dítě po otřesu vykazuje známky regrese, jako je otrávenost, zmatenost nebo velké výkyvy nálady, měli byste si domluvit schůzku s lékařem.

Co si dále přečíst na toto téma?

  • Otřes mozku – příznaky, příčiny a léčba

Zdroje článku a relevantní studie

  • Pediatric Issues in Sports Concussions Autor: Christopher C. Giza, MD
  • Harmon KG, Drezner JA, Gammons M, et al. American Medical Society for Sports Medicine position statement: concussion in sport. Br J Sports Med 2013; 47 (1): 15– 26.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

První pomoc při vdechnutí předmětu, popálení, opaření, krvácení a otřesu mozku

Pokud máte doma několikaměsíčního kojence nebo rozdováděné batole, které objevuje svět, měli byste být neustále ve střehu. Upřímně, pamatujete si ještě základy první pomoci? Podle lékařů by tyto znalosti měly patřit do „povinné výbavy“ každého rodiče.

A pokud se cokoli stane, zásadní je zachovat chladnou hlavu, nepropadat hysterii a panice a rychle jednat. V každém případě máte k dispozici linku první pomoci 155, kde vám školení záchranáři poradí a budou s vámi ve spojení až do příjezdu rychlé záchranné služby s lékařem.

Zopakujte si s námi, jak můžete zraněnému dítěti pomoci vy sami.

Úraz hlavy

Poranění hlavy, způsobená nejčastěji pádem z výšky (pozor na pády miminek z přebalovacího pultu, u batolat buďte v pozoru, pokud jde o prolézačky a schody), jsou u dětí velmi nebezpečná.

Zvláště u kojenců, jejichž lebka není ještě zcela uzavřena a je měkká. Pokud jde „jen“ o poranění povrchová typu boule nebo tržná rána, omyjte postižené místo vodou nebo dezinfekčním přípravkem, krvácející ranky zakryjte sterilním obvazem.

Zajímavé:  Psychoterapie Praha Znamy Lekar?

V případě, že je rána větší, bude nutný zásah chirurga. 

Otřes mozku

Otřes mozku je již vnitřní poranění, jehož typickými projevy jsou pocit na zvracení nebo zvracení, světloplachost, bolest hlavy nebo porucha paměti či dokonce bezvědomí. V tomto případě je nezbytné vyhledat lékaře.

Jakékoli poranění hlavy nepodceňujte! Vždy volejte rychlou záchrannou službu, pokud se objeví krvácení z nosu nebo ucha, bezvědomí delší než několik vteřin, nestejná šířka zornic, necitlivost některé části těla nebo neschopnost pohybovat některou končetinou.

… • Autor: iStock.com

Vdechnutí předmětu

Drobné součásti hraček, kuličky, korálky, knoflíky, ale třeba také kus brambory, oříšek nebo pecka z třešně, to vše může dítě lehce vdechnout.

Jakékoli pevné těleso dokáže způsobit částečný nebo úplný uzávěr dýchacích cest a dítě se začne dusit. Zčervená v obličeji, kůže postupně začne promodrávat a zpravidla následuje ztráta vědomí.

V tomto případě okamžitě volejte záchranku.

Pokud je to jen trochu možné, pokuste se cizí předmět z dýchacích cest odstranit. Používá se tzv. Gordonův manévr, což je úder mezi lopatky. Když nastane zástava dýchání, neprodleně zahajte dýchání z úst do úst. Zkontrolujte puls, když ho nenahmatáte, je nutná zároveň masáž srdce.  

Jak zastavit krvácení

Jak rozlišit, zda se jedná o žilní, nebo tepenné krvácení? Pokud krev z rány vytéká, jde o krvácení žilní, v případě, že krev prudce stříká a má tmavě rudou barvu, jde o tepenné. Žilní krvácení většinou zvládnete zastavit sami, a to přiložením sterilního obvazu. Jen pokud jde o poranění většího rozsahu a pravděpodobně bude potřeba ránu zašít, vyhledejte lékaře.

U tepenného krvácení je nutné okamžitě ránu pevně stlačit – rukou, plenou, stočenými ponožkami, čímkoli, co máte po ruce. Použijte tzv. tlakový obvaz – na ránu přitlačte gázu a pevně ji upevněte elastickým obinadlem.

Někdy je potřeba ránu zaškrtit, což provedete tak, že pevně stáhnete místo nad ní. Ihned volejte záchrannou službu, zaškrcení zastaví přívod krve do celé oblasti pod zaškrcovadlem, lze ho použít jen na krátkou chvíli.

Molusky by měl u dítěte diagnostikovat pediatr nebo kožní lékař. Ten pak doporučí vhodnou léčbu • Autor: iStock.com

Bezvědomí

Ztráta vědomí může nastat následkem úrazu například při pádu nebo se odehraje nečekaně a příčin může být celá řada. Jde o stav, který dítě bezprostředně ohrožuje na životě a jeho důsledkem může být trvalé poškození mozku.

Okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Prvním krokem je zjistit, zda dítě dýchá. Zvedá se mu hrudníček? Když přiblížíte tvář k jeho ústům, cítíte vydechovaný vzduch? Pokud ne, je nutné zahájit resuscitaci a začít s dýcháním z úst do úst. Ujistěte se, zda nemá zapadlý jazyk.

U kojenců platí jiná pravidla než u dospělých.

Miminko položte na záda na rovinu (nezaklánějte hlavičku) a dýchejte. Pozor, nenadechujte se, vdechněte vždy jen obsah vzduchu, který máte v ústech.

U miminek dýcháte současně do úst i nosu, své rty přiložte na obličej dítěte tak, aby ve vašich otevřených ústech byl nosík i pusinka. V případě, že nenahmatáte tep, kombinujte umělé dýchání s masáží srdce.

Frekvence by měla být 1:3, tedy vždy po jednom vdechu následují tři stlačení hrudníku.

Jak najít to správné místo? Spojte dlaně na hrudníku v místě, které je tvořeno pomyslnou spojnicí bradavek. Pokud se stav nezlepší, s resuscitací musíte pokračovat až do doby, než přijede sanitka s lékařem. 

První pomoc při popáleninách a opaření

Popálení vzniká působením ohně, za opaření může horká voda, případně pára. Největším nebezpečím u popálenin je, že nehrozí jen spálení kůže, ale také dýchacích cest, což je vždy život ohrožující stav. Pokud došlo k popálení pokožky, vždy záleží na tom, o jaký stupeň popálenin jde. To se určuje podle celkového procenta zasažené kůže a také hloubky jejího poškození.

Pamatujte si, že první a nejdůležitější, co musíte při popálení i opaření udělat, je chladit! Okamžitě ochlazujte poraněnou pokožku, dítě sprchujte studenou vodou (klidně i přes oblečení), poraněnou ruku nebo nohu držte pod proudem studené vody. Následně ihned volejte záchrannou službu nebo dítě dopravte co nejrychleji k lékaři.

Jak poznat anafylaktický šok

Jak poznat anafylaktický šok? Jde o nečekanou, velmi prudkou, rychlou a život ohrožující reakci organismu na alergen. Nejčastěji se objevuje po bodnutí hmyzem nebo také při konzumaci některých potravin (ořechy, jablka apod.).

Projeví se nevolností, dušností, otokem obličeje nebo krku, zvracením a celkovou slabostí, někdy následuje celkový kolaps.

Nebezpečný je zejména otok v krku nebo ústní dutině, který způsobí neprůchodnost dýchacích cest a dítě se začne dusit.

V každém případě volejte rychlou záchrannou službu. Dítě položte na záda, na krk přiložte ledový obklad, podejte zmrzlinu nebo kostky ledu, aby je cucalo.

Pokud se otok rozšiřuje, účinnou pomocí může být, když vystříkáte otékající části v ústech a krku nosním sprejem, který používáte při rýmě k uvolnění nosu.

V případě, že dítě nemůže dýchat a upadne do bezvědomí, zahajte resuscitaci.

Autor: Simona Procházková

Boule na hlavě u dětí

Angela Rosas

Dříve či později se každé dítě uhodí do hlavičky. Naštěstí většina takových bouchnutí vyvolá spíše obavy rodičů, než že by došlo ke skutečnému poranění, nehledě na to, jak velká se udělá boule. Je však dobré vědět, na co se zaměřit, když se tak stane.

Na co se připravit

Mějte na paměti, že je zcela přirozené, že poté, co se dítě uhodí, bude rozrušené. Můžete očekávat, že k vám dítě bude lnout a bude chtít odpočívat.

Vy znáte své dítě nejlépe, takže můžete také nejlépe posoudit, jestli jeho chování představuje jakýkoliv důvod pro znepokojení.

Sledujte, zda během několika hodin či dnů nedojde k zásadní změně chování dítěte, které je velmi odlišné od jeho normálního stavu.

Proveďte tyto kroky

• Poté, co se dítě uhodilo do hlavičky, můžete udělat několik věcí pro posouzení závažnosti poranění. Nechte dítě alespoň dvě hodiny odpočívat a bedlivě jej během této doby sledujte. • Po dobu pozorování mu podávejte pouze čiré tekutiny a žádné léky proti bolesti. Pokud skutečně potřebuje ulevit od bolesti, pak musí být prohlédnuto lékařem.

• Pokud je na pokožce hlavy rána, pečlivě ji vyčistěte a přitlačte místo poranění alespoň po dobu 10 minut. Pokud se rána nachází v oblasti obočí, rtů nebo ušního lalůčku, je delší než 2,5 cm, či nepřestává krvácet, vezměte dítě na kontrolu k lékaři. • Malé ranky mohou být zalepeny tak, aby se okraje dostaly k sobě, a poranění se tak lépe hojilo.

Zajímavé:  Psychologie Zdraví Křivohlavý Isbn?

• Pokud se na pokožce hlavy nebo na čele objeví boule, přiložte na 20 minut sáček s ledem nebo se sypkou mraženou zeleninou, či rozdrcený led zavázaný v žínce. • Během první noci po zranění zkontrolujte vaše dítě dvakrát, nebo přibližně každé tři až čtyři hodiny. Poté, co jej probudíte, se ujistěte, zda nemá závratě, není zmatené nebo nemluví nesouvisle.

Zkontrolujte, jestli jsou zornice jeho očí stejně velké.

Otřes mozku a další příznaky

Pokud dítě utrpí otřes mozku, ztratí vědomí, možná jen na několik vteřin. Bude zmatené a nebude schopné říci, kdo je a kde se nachází. Nebude si také pamatovat, co zranění způsobilo.

Každé dítě, které utrpí otřes mozku, musí jít okamžitě k lékaři, a je nutné ho po určitou dobu pozorovat.

Mezi další znepokojivé projevy, na které je třeba se zaměřit po poranění hlavy, patří:
• zvracení více než třikrát po sobě bezprostředně poté, co došlo ke zranění, nebo jednou čtyři až šest hodin poté • čirá tekutina nebo krev vytékající z ucha či nosu • náhlý začátek silné bolesti ucha bezprostředně poté, co došlo ke zranění • silná bolest hlavy, která trvá déle než hodinu
• stížnosti na závratě nebo rozmazané či dvojité vidění
• potíže zůstat vzhůru, zmatenost, nesouvislá řeč po probuzení
• neustávající pocení a bledost
• nepravidelné či nepřirozené dýchání

Pokud se některý z těchto projevů objeví, okamžitě vezměte dítě k lékaři nebo na pohotovost.

S čím počítat

Místo, kde se dítě uhodilo do hlavičky, bude v průběhu několika příštích dní měnit barvu. Pokud se vaše dítě uhodilo do čela nebo doprostřed obličeje, brzy se objeví černý (nebo žlutý či zelený) monokl.

Vždy to vypadá horší, než to ve skutečnosti je. Stále si vzpomínám na reakci své maminky, když mého bratra uhodili golfovou holí a z rány na hlavě mu tekla spousta krve. Maminka omdlela, uhodila se do hlavy, a musela zůstat přes noc v nemocnici – a můj bráška byl v pořádku.

Co dělat, když dítě spadne na hlavu? – Dětská ordinace Kláry Šillerové

Když dítě spadne na hlavu z výšky, je při vědomí, začne plakat a pohybuje se, s největší pravděpodobností je vše v pořádku. Pokud by došlo při pádu u dítěte ke změně chování, miminko je apatické nebo až příliš plačtivé, snaží se si ulevit různými polohami, zavírají se mu oči, je až moc spavé, zvrací nebo má svalové křeče, zavolejte ihned lékařskou záchrannou službu.

Už v dřívějších dobách se říkalo, že když dítě spadne z výšky, která je menší než jeho výška, většinou vše dopadne dobře. Je pravda, že většina dětiček spustí křik a těžko se uklidňuje, někdy se dokonce propláče až do spánku.

Kdyby opravdu usnulo, nechte ho a jen ho stále sledujte, jak dýchá, jestli spí klidně, apod..

Pokud  dítě nemá žádné příznaky, které by nasvědčovaly otřesu mozku nebo jinému zranění (není malátné, nezvrací, dokáže dát hlavu na prsa, při pádu nezvrátilo hlavu příliš dozadu, nemá žádné větší krvácení či zlomeniny, neteče mu sekret z nosu či ucha a hýbe všemi končetinami) není nutné sanitku volat.

Po pádu miminko vezměte do náruče, pohlaďte a konejšete. To je to nejdůležitější, a to právě nejvíce potřebuje. Snažte se udržet klid a nadhled, usmívejte se, i když je to v tu chvíli těžké. Dítěti můžete dát studený obklad, otřete mu slzičky, na děťátko mluvte a konejšete ho, můžete i zpívat nebo vyprávět oblíbenou pohádku.

Jestliže se vám tato nemilá nehoda stane, nebrečte a nevyčítejte si nic. Nejste špatná matka. Pády a šrámy prostě k dětství patří. Nevyhnuli jsme se jim my, nevyhnou se jim ani naše děti a s největší pravděpodobností ani vnoučata. Pamatujte si, že chladná hlava a střízlivé myšlení v takové situaci pomohou vašemu dítěti mnohem více než zbytečná hysterie.

Po pádu ale nutno minimálně 48-72 hodin sledovat 

  1. vědomí ( i ve spánku cca po 2 hod. budit – jestli je dítě probuditelné a reaguje)
  2. symetrii zornic ( jsou stejně veliké a reagují na osvit)
  3. hybnost dítěte a cit
  4. zvracení
  5. změna chování – výrazná apatie, hyperaktivita, agresivita, nadměrná ospalost
  6. ošetřete ránu, pokud je přítomná – očištění, desinfekce, pokud rána krvácí – tlakem se pokusit krvácení zastavit
  7. chladit otok
  8. na modřinku možno aplikovat mast Traumplant
  9. ROZHODNOUT, ZDA POTŘEBUJE BÝT VYŠETŘENO LÉKAŘEM – VŽDY, POKUD SE JEDNÁ O COKOLI ZÁVAŽNĚJŠÍHO NEŽ JE “BOULE NA HLAVĚ” !!!(mírná bolest hlavy a závrať těsně po úraze je normální)
  10. dodržujte klidový režim , větší děti bez fyzické zátěže a pobytu na přímém slunci pár dnů
  • Vyšetření lékařem je nutné, pokud u svého dítěte po úraze zpozorujete:
    • zvracení
    • křeče
    • ztrátu vědomí
    • bolest hlavy zhoršující se, výrazná
    • nenormální chování – výrazná spavost, únava, obtížná probuditelnost nebo naopak zvýšená dráždivost , zmatenost
    • náhle vzniklé obtíže s chůzí, koordinací, řečí, zrakem
    • závratě přetrvávající několik hodin
    • výtok z nosu či uší
    • stále krvácející vzniklá rána (cca 10 min.)

    vždy pokud se jedná o :

    • dítě mladší 6 měsíců
    • pád z výšky více než 1 metr
    • úder rychle letícím předmětem nebo velkou silou
    • Pokud si nejste jisti chováním Vašeho dítěte! 
      Pokud se vydáváte na pohotovost:Pro lékařské vyšetření je důležité co nejpřesnější popis úrazu (z jaké výšky, na jaký povrch, apod…), co dítě dělalo těsně před úrazem a jak se po úraze chovalo.
      Dle závažnosti úrazu a stavu Vašeho dítěte bude zhodnoceno, zda jsou potřeba další vyšetření (neurologické, RTG / CT, apod.), akutní léčba, sledování v nemocnici či může být dítě sledováno doma.
      (Často rodiči vyžadovaný RTG lebky je většinou indikován pouze u dětí do 2 let při zjevném poranění hlavy, u dětí nad 2 roky při poranění větším než 5 cm či zn. impresivní fraktury lebky. Vyjímky jsou pochopitelně možné. CT vyšetření je případně indikováno dle výsledků neurologického vyšetření. Proč ano/ne CT? jedná se o velkou dávku záření, takže by mělo být provedeno pouze pokud je to opravdu nezbytné. Ale jeho výhodou (na rozdíl od MRI, která by dítě nezatížila zářením ) je rychlost, dostupnost a dobrá identifikace akutního poranění mozkové tkáně.)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector