Ovulace – Vše o zdraví

Pomocí iOS 13 a watchOS 6 nebo novějšího můžete snadno sledovat menstruační cyklus a udělat si ucelený obrázek o svém zdraví.

Menstruační cyklus můžete sledovat v aplikaci Zdraví na iPhonu nebo v aplikaci Sledování cyklu na Apple Watch. Taky si můžete zapnout upozorňování na nadcházející menstruaci nebo plodné období.

Aplikace Sledování cyklu je součástí watchOS 6. watchOS 6 je kompatibilní s Apple Watch Series 1 nebo novějšími. Upgrade na watchOS 6 vyžaduje iPhone 6s nebo novější s iOS 13 nebo novějším.

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Klepněte na Začít a postupujte podle pokynů na obrazovce. 

Ovulace - Vše o zdraví Ovulace - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Přejeďte na správný den a pak klepnutím na ovál zaznamenejte průběh menstruace.
  4. Další informace doplníte tak, že posunete zobrazení dolů, klepnete na kategorii, provedete změnu a klepnete na Hotovo. Můžete zaznamenávat příznaky, špinění, bazální tělesnou teplotu a další ukazatele.

Chcete-li menstruaci sledovat na Apple Watch, otevřete aplikaci Sledování cyklu, přejeďte na správné datum a pak klepnutím na ovál zaznamenejte průběh menstruace.

Ovulace - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Pravděpodobný začátek další menstruace zobrazíte posunutím na Předpovědi. Pokud odhad nevidíte, klepněte na Zobrazit vše vedle Předpovědí. 
  4. Posunutím na Statistiky zobrazíte datum poslední menstruace a obvyklou délku menstruace.

Na Apple Watch si data zkontrolujete tak, že otevřete aplikaci Sledování cyklu a přejedete na Předpověď periody nebo Poslední menstruační periodu. 

Po otevření aplikace Zdraví nebo Sledování cyklu na první pohled vidíte, v jaké fázi menstruace nebo plodných dnů se nacházíte. Tady je vysvětlení symbolů a barev v aplikaci.

Světle modrý ovál označuje předpovídané šestidenní plodné období.

Červené proužky v kroužku označují předpovídaný začátek menstruace.

Plné červené kroužky označují zaznamenané dny menstruace. 

Fialové tečky označují dny, ze kterých máte zaznamenané informace.

Ovulace - Vše o zdraví Ovulace - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Posuňte zobrazení dolů a klepněte na Volby. 
  4. Vyberte Předpověď periody nebo Oznámení periody. Tahle oznámení vás budou upozorňovat na nadcházející menstruaci a potom se dotazovat, jestli menstruace skončila. 
  5. Vyberte Předpověď plodnosti nebo Oznámení plodnosti. Tahle oznámení vás upozorní na pravděpodobný začátek plodného období.

Předpovědi začínají po zadání poslední menstruace do aplikace Sledování cyklu a vycházejí ze zaznamenaných dat. Pokud si zaznamenáte menstruaci před jejím předpovídaným začátkem, pro daný cyklus už upozornění nedostanete. Oznámení se zobrazují na Apple Watch a na iPhonu podle toho, jaké zařízení používáte. 

Ovulace - Vše o zdraví

Předpovědi cyklu jsou založeny na datech, která jste uložila o svých předchozích cyklech a jejich délce, včetně počtu dnů, po který váš cyklus obvykle trvá, a délky vašeho typického cyklu.

Když nastavíte Sledování cyklu budete moct zadat údaje o předchozích obdobích – včetně dne začátku vašeho předchozího cyklu a typické délky cyklu.

Tato data můžete zadat ručně, nebo můžete v aplikaci Zdraví potvrdit data zadaná aplikacemi jiných výrobců.

Plodné období bude šest dnů, kdy máte největší pravděpodobnost plodnosti na základě dat zaznamenaných o menstruaci nebo pozitivního výsledku testu ovulace. Předpověď plodného období vychází z tradiční kalendářové metody.

Plodné dny se počítají odečtením 13 dnů (luteální fáze) od odhadovaného počátečního data další menstruace.

Když zadáte pozitivní výsledek ovulačního testu, předpověď plodného období se upraví, aby se pátý den plodného období shodoval s prvním pozitivním výsledkem ovulace v cyklu.

Ovulace - Vše o zdraví

Aplikace můžete odstranit přímo z plochy Apple Watch:

  1. Stisknutím korunky Digital Crown přejděte na plochu.
  2. Držte prst na aplikaci Sledování cyklu, dokud se ikona aplikace nezačne chvět. Pokud se ikona aplikace nechvěje, možná tisknete moc silně.
  3. Klepněte na tlačítko smazání  a potom na Smazat aplikaci. Některé výchozí aplikace Apple nelze odstranit.
  4. Postup dokončete stisknutím korunky Digital Crown.

Jak aplikaci Sledování cyklu znovu nainstalovat.

Ovulace - Vše o zdraví

  • Aplikace Sledování cyklu a odhady plodných dnů by se neměly používat jako forma antikoncepce. 
  • Data z aplikací Zdraví a Sledování cyklu by se neměla používat k diagnostice zdravotních problémů.
  • Se Sledováním cyklu se dají používat i aplikace jiných vývojářů, které pracují s aplikací Zdraví. 

Informace o produktech, které nevyrábí Apple, a o nezávislých webech, které Apple nemá pod kontrolou a netestuje je, jsou poskytovány bez doporučení nebo záruky za jejich obsah.

Apple v souvislosti s výběrem, výkonem nebo použitím webů nebo produktů třetích stran nepřebírá žádnou odpovědnost. Apple nijak nezaručuje přesnost nebo spolehlivost webů třetích stran.

Další informace vám poskytne příslušný výrobce.

Děkujeme za zpětnou vazbu.

Vše o ovulaci: Jak nejlépe zjistit, kdy máte plodné dny?

Ovulace je nejkratší část ženského menstruačního cyklu, při které má žena největší pravděpodobnost otěhotnět. Samotný proces trvá pouze několik hodin, ale provází ho plodné období, které je delší.

Ovulace - Vše o zdraví

Zobrazit fotografii v galerii

Jestliže žena touží po miminku, je dobré vědět, kdy ovulace přichází. Jak tedy ovulaci poznat a jít těhotenství naproti? 

Za ovulaci se považuje část ženského cyklu, během které jsou nejvyšší šance na otěhotnění. Občas mají ženy tendence panikařit a soustředit se pouze na daný den, protože samotná ovulace trvá 24 hodin. Realita je ovšem taková, že za plodné dny označujeme také přibližně tři dny před ovulací a den po ovulaci. Plodné okno je tedy přibližně pět dní. Jak lze ovulaci poznat a vysledovat? 

Příznaky ovulace a ovulační kalendář

V každé části menstruačního cyklu se díky stoupání a poklesu určitých hormonů žena cítí jinak. Je tomu tak i v průběhu ovulace.

Mezi nejčastější příznaky ovulace se řadí bolest prsou, bolest vaječníků, únava a také si žena může přijít objemnější, protože v tomto období zadržuje více vody.

Tyto příznaky jsou podobné PMS znakům a také znakům těhotenství. Je tedy důležité tyto stavy rozlišit. 

Naštěstí v dnešní době všech možných technologií a vychytávek si lze usnadnit téměř cokoliv. To platí také o sledování menstruačního cyklu a ovulace. I když se běžně uvádí informace, že ovulace nastává přibližně v půlce menstruačního cyklu, není to pravidlo. Každé ženské tělo je individuální, proto ovulace může nastat buď dříve než v polovině, nebo později. 

Na vypozorování průběhu ovulace existují ovulační testy, díky kterým lze zjistit, zda ovulace právě probíhá. Testy jsou běžně dostupné v lékárnách a používají se stejně jako těhotenské – potřebujete k nim moč. V ní je obsažen tzv. luteinizační hormon LH a během ovulace narůstá jeho hladina. Na rozdíl od těhotenských testů lze ovulační provádět kdykoliv během dne, nemusí to být nutně ráno. 

Dále je důležité vědět, kdy přibližně ovulace probíhá. Jestliže je menstruace pravidelná, měla by přicházet mezi 9. a 18. dnem cyklu. V případě, že menstruace dlouhodobě pravidelná není, je vhodné se poradit s gynekologem.

Na klinice GYNEM se lékaři specializují na poradenství s poruchami cyklu. Dlouhodobá nepravidelnost může značit zdravotní komplikace, které mohou znemožnit snahu otěhotnět a také značit závažnější zdravotní komplikace.

 

A jak poznat zda ovulace probíhá? 

Je-li proužek na ovulačním testu světlejší než kontrolní, nebo není vidět, test je negativní. Jestliže je proužek stejně barevný nebo tmavší, ovulace právě probíhá. 

Zajímavé:  Revmatické onemocnění - Vše o zdraví

Zvýšení šancí na otěhotnění 

Existuje mnoho možností, jak otěhotnění podpořit. V první řadě je dobré začít od sebe a zaměřit se na životní styl. Vyřadit alkohol, cigarety, přijímat kvalitní a vyváženou stravu, najít si oblíbený druh sportu a hýbat se a také dostatečně spát. 

V neposlední řadě je důležité se zaměřit na mentální stránku. Stres z případného selhání, ať už na straně ženy či muže, je obrovský tlak na lidský organismus. Milování by si pár měl užívat a nezaměřovat se pouze na otěhotnění. Pro navození pozitivních myšlenek je také skvělá meditace, čtení knih a provozování oblíbených činností, při kterých si mozek odpočine a načerpá energii. 

Nemá smysl kvůli otěhotnění překopávat celý dosavadní životní styl, jaký byl pro vás dlouhou dobu samozřejmý. Je vhodné začít menšími změnami, dopřejte si dostatek času. Snažení se o miminko bude díky těmto malým krůčkům ihned úspěšnější.

Komerční prezentaceFoto: Pixabay

6 znaků, že máte právě ovulaci

Pokud máte pravidelný cyklus, uvolňuje se zralé vajíčko z vaječníků do vejcovodu (ovulujete) v polovině cyklu. Po ovulaci je vajíčko schopné oplodnění pouze po dobu 12 až 24 hodin. Pokud k oplodnění dojde, uhnízdí se asi 7 dní po ovulaci vajíčko v děloze.

Asi 14 dní po ovulaci začnete menstruovat – tedy pokud nedošlo k oplodnění. Nejvhodnější doba k sexu, pokud chcete počít miminko, je tři dny před ovulací a maximálně jeden den po ovulaci – to jsou plodné dny. V dalších dnech schopnost oplodnění rapidně klesá.

Pokud se zrovna snažíte otěhotnět, je vhodné mít v těchto dnech pohlavní styk. Vajíčko může být oplodněno pouze 12 až 24 hodin po ovulaci, ale protože spermie umí v pochvě přežít i několik dní, je možné otěhotnět i několik dní před ovulací.

Výpočet

Termín ovulace si můžete samy vypočítat. Udává se, že ovulace nastává v polovině cyklu. Pokud znáte obvyklou délku svého cyklu, odečtěte od data příští očekávané menstruace polovinu délky cyklu a získáte datum, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci. Upozorňujeme však, že jde o velmi nespolehlivou metodu, protože občas mají ženy nepravidelnou menstruaci – třeba vlivem nemoci nebo stresu.

Své plodné dny můžete zjistit v naší kalkulačce.

Nebylo by to ale naše tělo, kdyby nám samo nesignalizovalo: „Pozor, ovuluješ.“ Tady jsou další nejdůležitější příznaky ovulace:

Změna konzistence poševního hlenu

Poševní hlen mění v plodných dnech svou konzistenci a množství. Výtok je řidší, tažnější a průhledný. Těsně po ovulaci houstne a má až bílou barvu. Někdy však může být hlen zbarvený i do červena nebo může žena slabě krvácet.

Zvýšení bazální teploty

Jako bazální označujeme teplotu naměřenou po probuzení. Po ovulaci se teplota skokově zvyšuje až o 0,5 stupně Celsia a zvýšená zůstává až do příští menstruace (nebo po dobu těhotenství). Jak je tedy zřejmé, zvýšená teplota signalizuje již proběhlou ovulaci, tedy konec plodného období.

Změna složení slin

Tohoto znaku využívají ovulační testy, které sledují hladinu takzvaného luteinizačního hormonu (LH). Ta je nejvyšší už 12 až 36 hodin před očekávanou ovulací.

V období ovulace jeho hladina stoupá a mění se konzistence slin. V době ovulace jsou vaše sliny slanější a krystalizují jako mráz na okně.

Toho právě využívají volně prodejné slinné ovulační testy, které lze používat opakovaně na rozdíl od ovulačních testů z moči.

Citlivější nos

Mnoho žen udává, že v období ovulace jsou jejich čichové buňky citlivější. Ženy více vnímají vůni potu svého partnera. Je to proto, že jeho pot je nasycený mužskými feromony.

Celková citlivost těla

Protože tělo produkuje v období ovulace více hormonů, mohou si některé ženy v době ovulace stěžovat na bolesti prsou, vyšší citlivost bradavek nebo tahavou bolest u jedné strany v podbříšku, což je příznakem toho, že vajíčko dozrálo a uvolnilo se.

Vyšší atraktivnost

Ženy v období ovulace se často cítí přitažlivější pro své protějšky a mnohé studie to i prokazují, že ženy jsou pro muže v období ovulace přitažlivější. Během plodných dnů si ženy pochvalují plnější rty, jemnější pleť a mají rozšířené zorničky.

Čtěte také:

Anovulace

V některých cyklech nemusí dojít k dozrání a uvolnění vajíčka. Je to normální a se stoupajícím věkem je takových cyklů více. Ovulaci mohou také ovlivnit léky, alkohol, drogy, stres, napětí nebo problémy se štítnou žlázou.

Vajíčka pod ultrazvukem

Pokud se snažíte neúspěšně otěhotnět delší dobu, může u vás lékař provést takzvanou folikulometrii. Při ní sleduje zrání vajíček ve vaječníku a podle jeho velikosti může odhadnout, kdy dojde k ovulaci. Spolu s folikulometrií lékař provádí i endometrii. Jde o měření výšky děložní sliznice, která v průběhu cyklu narůstá a připravuje se na uhnízdění oplodněného vajíčka.

Cykly bez ovulace: Příčiny, léčba a jak otěhotnět

Ovulace je děj, během něhož ve vaječníku dojde k uvolnění zralého vajíčka. Pokud se tak stane, má vajíčko šanci být oplodněno spermií. Nástup ovulace přichází většinou kolem 12.-14.

dne cyklu (počítáno od prvního dne menstruace s cyklem dlouhým 28 dní) a šance na oplodnění vajíčka trvá 48 hodin. U části žen je však tento proces narušen.

Přestože v děloze pravidelně dochází k nárůstu a odloučení děložní sliznice v podobě menstruace, vajíčko ve vaječníku ne a ne dozrát.

Další podrobné informace o ovulaci najdete zde.

„K tomu, aby došlo k ovulaci, je zásadní správné fungování takzvané hypotalamo-hypofyzárně-ovariální osy, která hraje klíčovou roli v produkci hormonů umožňujících bezproblémovou ovulaci a reprodukci. Pokud je hormonální rovnováha narušena, není vajíčku umožněno dozrát, což se také nazývá anovulační sterilita.

Nejčastějšími příčinami poruchy jsou syndrom polycystických ovarií, zvýšené hladiny hormonu prolaktinu, špatně fungující štítná žláza, podvýživa nebo naopak nadváha, případně vyšší věk ženy,“ vysvětluje prof. MUDr. Pavel Calda CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1.

lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti žen je syndrom polycystických ovarií (PCOS). Podle statistik v Evropě postihuje necelých 10% žen a popsán byl již v roce 1935 americkými gynekology Irvingem Steinem a Michaelem Leventhalem.

Důvodem vzniku poruchy je nerovnováha ženských a mužských pohlavních hormonů v těle ženy, zejména zvýšená hladina testosteronu. „Tato nerovnováha způsobí stimulaci růstu nových folikulů, ze kterých by za normálních podmínek došlo k uvolnění zralého vajíčka.

Ovšem v tomto případě folikuly nikdy nedojdou do fáze plné zralosti a uvolnění vajíčka, pouze se zvyšuje jejich množství ve vaječnících. Vaječníky se zvětšují a jejich stěny se stávají pevnějšími. Typický je ultrazvukový obraz – vaječníky s hojnými stejně velkými folikuly, takzvaný obraz růžence.

Při laparoskopickém vyšetření jsou takto postižené vaječníky typické svou porcelánově bílou barvou,“ přibližuje gynekolog.

Léčba syndromu polycystických ovarií

U mírných forem onemocnění ženy nemají žádné další příznaky syndromu a na to, že trpí PCOS, se přijde až poté, co vyvstane problém s neplodností a laboratorní analýza ukáže nepoměr pohlavních hormonů.

U středně těžkých a vážnějších případů patří k celkovému obrazu PCOS mužský typ pubického ochlupení, nadměrný růst chloupků nad horním rtem, problémy s mastnou pokožkou až akné, nadměrně se mastící vlasy a mužské ukládání tuku.

„Část žen s PCOS má nadváhu až obezitu. Kromě toho se některé ženy potýkají i s inzulinovou rezistencí.

Zajímavé:  Léčba Alergie Na Včelí Jed?

 To znamená, že jejich slinivka břišní sice produkuje dostatečné množství hormonu inzulinu, ale tkáně, respektive jejich buňky, na produkovaný inzulin nemají patřičnou odpověď, což může vést k rozvoji diabetu 2. typu,“ upřesňuje profesor Calda.

 Léčba PCOS probíhá v několika krocích. Prvním z nich je hormonální léčba, jejímž cílem je vyladění hormonální hladiny do optimálních podmínek umožňujících dozrání folikulu a uvolnění vajíčka. Možné je i chirurgické řešení spočívající v ošetření vaječníku.

„Součástí terapie u žen s nadváhou a obezitou je také redukce hmotnosti. Ženám, jimž byla prokázaná rezistence vůči inzulinu, jsou během terapie podávány léky zvyšující buněčnou odpověď na tento hormon,“ doplňuje lékař.

Prolaktin je hormon, který o sobě dává vědět především ke konci těhotenství a po porodu, když nastupuje laktace. „Hladiny prolaktinu se běžně nezjišťují. Nízké hodnoty nemají v podstatě žádný zdravotní dopad. Snad jedině po porodu může nedostatečná produkce prolaktinu bránit nástupu kojení.

Jiné je to u žen s nadměrnou produkcí prolaktinu, tedy hyperprolaktinemií,“ říká Pavel Calda. Prolaktin je hormon, který připravuje mléčnou žlázu k laktaci a produkci mateřského mléka. Jeho hladiny tak stoupají ke konci těhotenství a těsně po porodu. V této době prolaktin přináší i vedlejší efekt.

Příroda s jeho pomocí do určité míry dočasně „snižuje“ schopnost ženy otěhotnět.

Jak poznat poruchu?

Pokud žena plně a pravidelně kojí, prolaktin blokuje dozrávání vajíček ve vaječnících a žena neovuluje.

„Přestože na antikoncepční účinky prolaktinu v době kojení nelze plně spoléhat, v případě neplodnosti související s hyperprolaktinemií je prokazatelné, že za potíže je zodpovědná vysoká hladina tohoto hormonu, a vzniká tak anovulační sterilita,“ popisuje odborník. K projevům hyperprolaktinemie může patřit i snížený zájem o sex, zvýšená citlivost až bolestivost prsů, případně sekrece z jednoho či obou prsů.

Na poruchu lze přijít vyšetřením a analýzou krve. Odběr by měl proběhnout ráno, do dvou hodin po probuzení, kdy jsou hladiny hormonu fyziologicky nejnižší.

K odběru by žena měla přijít klidná, ničím nerozrušená, bez předchozího psychického vypětí.

Prolaktin totiž patří mezi stresové hormony a při větší psychické zátěži fyziologicky dochází k jeho navýšení, což by laboratorní výsledky zkreslilo.

Ostatně trvale zvýšené hladiny prolaktinu u žen mohou souviset i s dlouhodobým stresem a psychickým vypětím. „Pokud se produkce prolaktinu upraví pomocí léků, má žena vysokou pravděpodobnost, že spontánně otěhotní.

U malého počtu žen s hyperprolaktinemií je příčinou potíží malý zhoubný nádorek podvěsku mozkového zvaný prolaktinom.

I v tomto případě většinou stačí farmakologická léčba, výjimečně je nutné chirurgické řešení,“ doplňuje gynekolog.

Štítná žláza má pro otěhotnění, průběh těhotenství, porod a vývoj plodu zásadní význam, a to zejména její snížená činnost, tedy hypotyreóza.

„Špatně fungující štítná žláza může způsobovat anovulaci a je tak jednou z možných příčin potíží s otěhotněním, může být důvodem opakovaných potratů, těhotenských komplikací, jako je například rozvoj preeklampsie i předčasného porodu.

Vedle toho snížená produkce hormonů stojí i za poruchou vývoje plodu, a to zejména jeho nervové soustavy a mozku,“ vyjmenovává profesor Calda.

Špatně fungující štítná žláza 

Pokud má žena potíže s otěhotněním a příčinou je anovulace, je součástí vyšetření laboratorní analýza krve zaměřená na stanovení hladiny hormonů štítné žlázy.

Jestliže se tato příčina prokáže, je součástí léčby neplodnosti i léčba endokrinologická, zaměřená na dodání potřebných hormonů. „U části žen může dojít k tomu, že žláza stačí pokrýt běžné nároky a žena bez problémů otěhotní. Následně se ale objeví problém.

Je to tím, že žláza nezvládne nároky spojené s probíhající graviditou. V tomto případě je těhotná maminka zvýšeně sledovaná až do porodu,“ upřesňuje odborník.¨

Co se hmotnosti týče, u ženy toužící po otěhotnění platí, že zlatá je střední cesta. Vyhublost, extrémní vyhublost až anorexie s sebou kromě jiných zdravotních potíží nesou potíže s otěhotněním související s poruchou ovulačního cyklu. To samé ale platí o boubelkách a ženách s nadváhou, i ony se mohou potýkat s problémy.

Proč tomu tak je? Za vším stojí množství tukové vrstvy v jejich organismu. „Tuková vrstva úzce souvisí s produkcí ženského pohlavního hormonu estrogenu, po vaječnících je tuková hmota v množství produkce estrogenu na druhém místě. Pokud žena rychle a hodně zhubne, dochází k poruše menstruačního cyklu až k vymizení menstruace.

A právě s poruchou menstruačního cyklu je spojena porucha ovulace a žena otěhotní obtížně,“ vysvětluje Pavel Calda. 

Problém je i nadměrný tuk

A platí to i opačně. Nadměrné množství tuku je příčinou zvýšené produkce estrogenů a rozkolísání hormonální hladiny s následkem poruchy ovulačního cyklu. S problémem s nedostatečnou tělesnou hmotností do určité míry souvisí i nadměrná zátěž ženy.

Pokud je žena – ať již z důvodu redukce tělesné hmotnosti nebo proto, že se vrcholově věnuje nějakému sportu či jiné tělesné aktivitě – vystavena nadměrné fyzické zátěži, je velmi pravděpodobné, že i u ní dojde k poruše ovulace.

„Oba mechanismy, a to jak nezdravá štíhlost až vyhublost, tak i vysoká fyzická aktivita, spustí ochranný mechanismus, který ženě brání otěhotnět.

Úplně jednoduše by se dalo říci, že tělo ženy oba stavy vyhodnotí jako život ohrožující a nevhodné k tomu, aby počala potomka, protože jak těhotenství, tak porod a následně péče o dítě je pro organismus další zátěží navíc. Změnou životosprávy by se však mělo vše spontánně upravit,“ přibližuje gynekolog.

V poslední době je stále více žen, které ke gynekologovi přijdou s tím, že nemohou otěhotnět. Gynekolog ani po pečlivém vyšetření nevidí žádný problém – kromě věku.

„S trendem posouvání mateřství do pozdějšího věku stále roste počet žen, které nemohou otěhotnět ne kvůli nějaké nemoci, ale zkrátka proto, že to nestihly včas, v době, kdy byl organismus na mateřství připraven,“ uvádí lékař s tím, že ideální biologický věk pro početí je kolem dvaceti let, přitom dnes není výjimkou, když ženy chtějí dítě ve čtyřiceti, pětačtyřiceti letech.

Z tohoto pohledu je zcela jedno, zda jde o první, či třetí dítě. Žena sice ještě pravidelně menstruuje, ale menstruaci nedoprovází potřebná ovulace, počet vajíček ve vaječnících se s postupujícím věkem stále snižuje, stejně tak i jejich kvalita.

Organismus se zkrátka spíše než na graviditu připravuje na klimakterium.

„V těchto případech, pokud je menstruace stále zachována, je množné vhodnou hormonální stimulací obnovit ovulaci a ženě tak dát příležitost otěhotnět. Možné je i těhotenství pomocí darovaného vajíčka.

Etickou otázkou ovšem stále zůstává, kde je věková hranice, za kterou by se v těchto případech nemělo jít,“ uzavírá odborník. 

Proběhla, či neproběhla ovulace? 

Při snaze o početí je zásadní vědět, kdy ovulace probíhá, kdy nastávají plodné dny. To lze ověřit několika způsoby:

Měření bazální teploty (měří se ráno těsně po probuzení, nejlépe v pochvě), při ovulaci teplota stoupá, bývá doprovázena zvýšenou tvorbou hlenu.

Doma lze použít ovulační test, kdy se z ranní moči stanoví hladina luteinizačního hormonu (LH), který ovulaci stimuluje a v době těsně před uvolněním vajíčka z vaječníku se jeho hladina v krvi na přechodnou dobu významně zvyšuje. Ovulační test se provádí podobně jako těhotenský a lze jej zakoupit v lékárně.

Při krevním rozboru se sleduje hladina luteinizačního hormonu a hormonu folitropinu – oba se podílejí na uvolnění vajíčka z folikulu. Laboratorní analýzu krve může předepsat pouze lékař.

Zajímavé:  Ucpaná Krční Tepna Příznaky?

Ultrazvukové vyšetření odhalí stav dozrávajících folikulů a určí, kdy dojde k vyplavení vajíček. Toho se využívá zejména při léčbě neplodnosti pomocí IVF, kdy žena musí ve správný čas podstoupit odběr vajíček vhodných k oplodnění. 

Menstruace a ovulace – dva cykly, které spolu úzce souvisejí 

Průměrná délka menstruačního cyklu činí 28 dní (pravidelný menstruační cyklus může mít i mírné odchylky v počtu dní).

V prvé polovině cyklu dozraje a posléze se uvolní vajíčko z vaječníku, současně naroste děložní sliznice tak, aby byla schopna přijmout oplodněné vajíčko.

 Pokud nedojde k oplodnění a následnému uhnízdění vajíčka, je sliznice odloučena a odchází z těla ženy pochvou pryč. První den menstruace je považován za první den celého menstruačního cyklu. 

Menstruace: Obvykle trvá 3-5 dní, během nichž z těla ženy odejde přibližně půl litru směsi krve, odloučené děložní sliznice a hlenu.

Regenerační fáze:  Po skončení menstruace dochází během 2 dnů k obnově děložní sliznice

Proliferační (folikulární) fáze: Trvá zhruba do 12.-14. dne cyklu, v této době ve vaječníku vlivem estrogenů dochází k dozrávání nejčastěji jednoho tzv. Graafova folikulu, ze kterého je následně kolem 14. dne cyklu uvolněno zralé vajíčko do vejcovodu (výjimečně spontánně dozrávají dvě a více vajíček, což poté vede k vícečetným těhotenstvím).

Tento děj se nazývá ovulace. Během 48 hodin po ovulaci (uvolnění vajíčka) může dojít k oplodnění vajíčka spermií, která k němu doputuje z pochvy, dále dělohou a vejcovodem. 

Luteální fáze: Po vyplavení vajíčka se prázdný folikul svraští a stává se z něj tzv. žluté tělísko (makroskopicky je skutečně žluté). V něm je produkován hormon progesteron, jenž má zásadní význam pro vývoj a udržení těhotenství.

Je-li vajíčko oplodněno, postupně se rýhuje a přibližně během týdne doputuje vejcovodem do dělohy, kde se uhnízdí a dále vyvíjí. Pokud k uhnízdění oplodněného vajíčka nedojde, nastává prudký pokles hladiny estrogenů a progesteronu.

To má za následek nedokrvení děložní sliznice a její odloučení, což se navenek projeví jako menstruační krvácení. 

Anovulace může souviset i s některými anatomickými změnami reprodukčního ústrojí, poruchami chromozomů a vážnějšími hormonálními poruchami. Léčba se v těchto případech řídí typem poruchy.

Autor: Barbora Neubergerová

Sexuální poloha, slipy, podvýživa. Co všechno (ne)ovlivňuje plodnost?

Těhotenství a mateřství je pro většinu žen nejkrásnějším obdobím v životě, v současné době však stále přibývá žen, kterým se i přes veškerou snahu nedaří otěhotnět. Příčin neplodnosti může být mnoho – od špatného životního stylu, přes stres až po gynekologické potíže.

Přinášíme vám fakta o plodnosti, která vás možná překvapí.

Výborný zdravotní stav nemusí znamenat, že jste plodní

I když hladiny cholesterolu a krevního tlaku máte v normě, třikrát týdně chodíte běhat a jíte vyváženou stravu, ještě to nezaručuje, že jste plodní. Podle průzkumů jeden z deseti zdravých párů reproduktivního věku má problémy s početím.

Příčiny mohou být různé a chyba může být jak u žen, tak u mužů. Jak říká doktor Sam Thatcher, reprodukční endokrinolog z Tennessee, nejčastějším faktorem, který bohužel nikdo nemůže ovládat, je věk.

Zdravé ženy jsou neplodnější okolo pětadvacátého roku, přičemž plodnost pozvolna začíná klesat už ve 27 letech a prudce poklesá okolo 37. roku.

Pokud je vám kolem pětatřiceti a výše a neotěhotníte po šesti měsících nechráněného styku, měla byste svou situaci konzultovat se specialistou na plodnost. Ženy ve věku 37 až 40 let by podle doktora Thatchera neměly s návštěvou specialisty otálet déle jak tři měsíce.

Vaše hmotnost ovlivňuje schopnost počít

Až 12 procent všech případů neplodnosti má kořeny v problémech s váhou. Pokud je vaše tělo chronicky podvyživené nebo máte přehnaný cvičební plán, nemůžete menstruovat. Pro normální ovulaci a schopnost reprodukce je totiž zapotřebí alespoň 22 procent tělesného tuku. Na druhou stranu nadváha může zamávat s vaší hladinou hormonů a zabránit tak otěhotnění.

Dobrou zprávou je, že neplodnost způsobenou nadváhou nebo podváhou lze jednoduše vyléčit, pokud shodíte nebo naopak přiberete potřebné kilogramy. Více než 70 procent žen počne spontánně, když dosáhne zdravých váhových parametrů. Lékaři považují za ideální body mass index (BMI) mezi 19 až 25.

Váha nejen ovlivňuje plodnost, ale také těhotenství. Podle serveru March of Dimes ženy s nadváhou mají v těhotenství zvýšené riziko vysokého krevního tlaku a těhotenské cukrovky a podvyživené ženy častěji porodí dítě s nižší porodní váhou.

Sexuální pozice neovlivňuje šance na početí

Zatím žádná studie nepotvrdila, že by určitá pozice při pohlavním aktu nebo po něm byla pro početí vhodnější než jiné. I když dává smysl snažit se o co nejhlubší průnik a maximální kontakt s dělohou, optimální pozice je velmi individuální, jelikož každé ženské tělo je jiné.

A jelikož spermie začnou plavat okamžitě po ejakulaci, není nutné, aby se žena snažila o speciální gymnastické pozice ve snaze otěhotnět. Podle doktora Thatchera stačí zůstat chvilku po styku ležet, aby se sperma udrželo uvnitř, není zapotřebí stavět se na hlavu.

Názor, že s věkem spojený pokles plodnosti platí jen pro ženy, nedávno vyvrátily výsledky britské studie. Vědci z univerzity v Bristolu a Brunelu vyhodnotili data od 8 500 párů, aby určili, jaký vliv má věk muže na délku snahy o početí.

Odborníci zjistili, že zatímco jen 8 procent mužů mladších 25 let selhalo v oplodnění jejich partnerky po roce snažení, toto číslo vyrostlo o 15 procent po věku 35 let. I když byly brány v úvahu i další faktory, jako je fakt, že četnost styků věkem klesá, výsledky studie ukázaly, že i mužský věk hraje ve snaze o početí zásadní roli.

Ovulace nemusí být nejlepším dnem na početí

Spermie mohou žít v ženském reproduktivním systému až tři dny po styku, čili sex každý den nebo dokonce přímo v den ovulace není vůbec nutný.

Žena je plodná po dobu šesti dnů –  pět dní před ovulací a v den ovulace. Studie „National Institute of Environmental Sciences“ k překvapení vědců odhalila, že schopnost počít nejspíš končí v den ovulace.

Tato informace může být zásadní především pro ženy, které si měří bazální teplotu a pohlavní styk odkládají až na den, kdy se jejich teplota zvýší. Podle doktorky Melissy Holmesové, profesorky porodnictví a gynekologie z Medical University of South Carolina v Charlestonu, už tehdy může být příliš pozdě.

Doktorka Holmesová doporučuje používat ovulační testy, která vám prozradí, kdy budete ovulovat. Největší šance na početí nabízí styk dva dny před ovulací.

Vkus partnera na spodní prádlo neovlivní jeho plodnost

Ještě donedávna byli budoucí otcové odrazováni od nošení slipů, protože jejich přiléhavý střih drží varlata příliš blízko u těla, čímž se zvyšuje teplota v šourku. To má prý za následek snížení počtu spermií a jejich koncentraci.

I když je pravda, že velmi vysoké teploty mohou být pro sperma škodlivé, podle dvou nedávných studií přiléhavé spodní prádlo nezahřeje varlata natolik, aby to mělo nějaký dopad na mužskou plodnost. Takže pokud váš partner preferuje slipy, není důvod mu v tom bránit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector