Pálení a svědění pochvy – Vše o zdraví

Svědění pochvy je nepříjemný jev, který může mít mnoho příčin. Může se jednat o vaginální mykózu, bakteriální onemocnění či jen chvilkové podráždění. Vždy je důležité sledovat průvodní jevy svědění, jinak se projevují bakteriální a kvasinková onemocnění, a jinak poškození zevních rodidel či přímo pochvy v důsledku odření.

Pokud se u vás svědění pochvy vyskytne dlouhodobě, určitě vyhledejte lékaře. Samy ale můžete vypozorovat alergii na určité potraviny či hygienické prostředky. Pokud se tak stane, přestaňte daný přípravek ihned používat. Rychlá pomoc při svědění pochvy vždy záleží na příčině.

Pálení a svědění pochvy - Vše o zdraví

Příčiny svědění pochvy

  • Při pohlavním styku či autoerotice se může stát, že se neopatrně poraníte v místě intimních partií. Pokud by se do zranění dostala infekce, jednalo by se o problém. Obyčejně ale stačí klid a odpočinek, rána se sama zaléčí a svědění pochvy odezní. Sledujte průvodní jevy.
  • Antibiotika – při nasazení určitých léků se může stát, že se změní vaše poševní mikroflóra či tělo dočasně oslabí svou obranyschopnost při snaze o vyhnání nemoci z těla. Svědění pochvy po antibiotikách je poměrně častý jev.
  • Svědění pochvy při menstruaci může nastat při špatné hygieně či v důsledku infekce. V období menstruačního cyklu je ženské tělo náchylnější k množení bakterií a kvasinek, s čímž se pojí poševní záněty.

Vaginální mykóza

Bílý výtok, pálení, svědění pochvy, bolesti podbřišku a další příznaky ukazují na kvasinkovou infekci, která vzniká v důsledku přemnožení kvasinek v těle. Léčba tohoto poševního zánětu zahrnuje komplexní přístup, dietu a zdravý životní styl. Celou problematiku jsme pro vás shrnuli zde – Vaginální mykóza.

Bakteriální infekce

Bakterie obývají ženskou poševní mikroflóru přirozeně. Při hormonální nerovnováze v důsledku menopauzy, těhotenství, stresu, nošení špatného spodního prádla a obecně při oslabené imunitě se bakterie přemnoží a vzniká bakteriální vaginóza.

K dalším činitelům způsobující poševní záněty a s nimi spojené pálení a svědění pochvy patří část pohlavně přenosných nemocí. Mezi ty patří chlamydie, genitální opar (Herpes genitalis) či trichomoniáza.

Svědění pochvy v těhotenství

V těhotenství dochází k největším hormonálním výkyvům. Hladina estrogenu se mění, a tím se mění i poševní mikroflóra (pH), čímž vzniká větší náchylnost ženského těla k poševním zánětům. Může se vyskytovat jak bakteriální, tak kvasinková infekce, jejichž činěním vzniká nepříjemné svědění a pálení pochvy.

Tyto problémy jsou v těhotenství celkem běžné, i tak ale doporučujeme vše konzultovat s lékařem, bakteriální záněty totiž mohou být nebezpečné i plodu.

Rychlá pomoc při svědění pochvy

Jak jsme již výše zmínili, nejrychlejší pomoc při svědění pochvy naleznete správným určením příčiny tohoto problému. Při bakteriální vaginóze je nejrychlejší možnost antibiotická léčba.

Při kvasinkové infekci existují produkty na trhu, které vám můžou od svědění poměrně rychle ulevit. Na produkty se můžete zeptat lékárníka nebo můžete vyzkoušet GYNELLA® Silver Caps či Silver Foam.

Nezávislé testování zjistilo, že ženy pociťují úlevu již při prvních dnech užívání – testování.

Dále můžete použít různé tinktury z bylin, které vám mohou pomoci.
Při zhoršených potížích, jako je například malátnost, velké křeče v podbřišku či zvýšená teplota, doporučujeme co nejrychleji navštívit gynekologa.

Pro každodenní hygienu intimních partií jsme vyvinuli GYNELLA® Intimate Wash, díky kterému můžete snadno předcházet množení bakterií a kvasinek, a tím i svědění či pálení pochvy. Gel můžete používat ke každodenní hygieně a lze se s ním i bez problémů holit.

Pálení a svědění pochvy – léčba, příčiny

Co pomáhá na svědění a pálení v pochvě? Je domácí léčba účinná a jaké přípravky proti pálení zabírají? Přinášíme vám tipy jak bojovat s kvasinkami.

Tato záležitost je vždy dost ošemetné téma. Nikdo o tom rád nemluví a přitom se jedná o poměrně častý problém. Neplatí přitom, že se s vaginálním zánětem nebo svěděním potýkají jen sexuálně aktivní ženy.

Nepříjemné svědění a pálení pochvy může mít hned několik různých důvodů. Ke svědění může docházet po sexu, ovšem i po menstruaci nebo před ní, v těhotenství nebo po ukončení užívání antibiotik.

Kvasinková infekce je nejčastější příčinou

Kvasinková infekce nebo i mykóza pochvy je nejčastější příčinou pálení a svědění. Nastává při změně mikrobiálního prostředí, ve kterém se začnou kvasinky rychle množit.

Způsobit by ji mohla nedostatečná nebo naopak přehnaná hygiena. Může k tomu dojít i po léčbě angíny antibiotiky. To je u žen poměrně častý důvod. Pálení a svědění může být doprovázeno i vaginálním výtokem.

Případně dojde k zánětu stydkých pysků. To má za následek bolestivý pohlavní styk či močení.

Prostředí vhodné k množení kvasinek vytváří i nošení neprodyšného spodního prádla, těsných kalhot, případně delší setrvání v mokrých plavkách.

Jak předcházet vzniku kvasinkové infekce

Z výše popsaného je zřejmé hned jedno pravidlo – spolu s užíváním antibiotik se doporučuje užívat i laktobacilky. Ty jsou vhodným prostředkem k zabránění vzniku infekce. Při opakujícím se problému určitě stojí za zvážení přehodnotit způsob oblékání, případně kvalitu a materiál spodního prádla (nejvhodnější je bavlna).

Určitě se doporučuje dbát na hygienu a při sprchování a mytí používat mýdla bez chemických přísad či parfémovaná mýdla. Ideálně používejte mýdla, pěny či gely přímo určené pro intimní hygienu.

Při preventivním používání gelů a pěn na intimní hygienu však dbejte na to, abyste nepřekračovali doporučené dávkování i frekvenci. Může se stát, že vznikne na daný přípravek rezistence a pak nebude účinný v případě vzniklých problémech.

Intimní gely a mýdla jsou kromě lékáren běžně dostupné i obchodech s kosmetikou jako například Notino.cz, Elnino.sk, Vivantis.cz, Wellneo.cz a další.

Jak léčit pálení a svědění pochvy

Léčba může být v tomto případě poměrně jednoduchá. Mnohdy problém vyřeší i volně dostupné přípravky z lékárny. Tyto přípravky mají různou formu. Od krémů až po vaginální výplachy či tablety. Důležité je, aby obsahovaly látku klotrimazol. Nejméně jeden produkt je určitě dostupný v každé lékárně.

V případě, že problém neodezní během jednoho či dvou dnů, nebo se jedná o první zkušenost s takovými zdravotními nepříjemnostmi, je lepší navštívit lékaře. Lékaře byste měli navštívit i v případě nejistoty, zda se jedná o kvasinkovou infekci, nebo také pokud se problém vyskytuje opakovaně a často (častěji než za 6 měsíců).

Pokud pociťujete bolest v podbřišku, krvácíte mimo menstruaci, máte teplotu či naopak zimnici, trpíte nevolností, jste těhotná nebo kojíte, máte více sexuálních partnerů nebo se jedná o zapáchající vaginální výtok určitě rovněž vyhledejte lékaře.

Svědění v pochvě a domácí léčba

Hlavní babskou radou, která v tomto případě přinese úlevu, jsou především sedací koupele. Můžete na ně použít odvar z heřmánku, šalvěje, máty a žebříčku.

Tip: Obstarat krémy můžete i výhodnější právě tím, že nakoupíte přes Refundo.cz. Dostanete tak část peněz z objednávky zpět formou cashbacku. Navíc můžete využít i různé sezónní slevové kódy, které vám cenu nákupu ještě více sníží.

První pomoc a prevence vaginálních obtíží

Riziko vzniku vaginálních mykóz a gynekologických zánětů nehrozí pouze v létě, ale také v době snížené imunity organizmu po dobu nemoci, při léčbě antibiotiky, při nošení těsného prádla a také při sprchování se ve veřejně přístupných šatnách tělocvičen a fitness center. Hlavním projevem tohoto onemocnění bývá nepříjemné svědění nebo pálení v oblasti poševního vchodu, nezřídka doprovázené výtokem. Kvasinky Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního prostředí pochvy, se přemnoží a tím způsobí infekci.

Častější sprchování a nadměrná opatření tělesné hygieny mohou také vést k narušení přirozené poševní mikrofóry. Gynekologové u intimní hygieny doporučují buď nepoužívat mýdlo vůbec, nebo používat speciální mýdla určená pro intimní hygienu.

Jak vzniká vaginální mykóza?

Poševní sliznice je proti infekcím za normálních okolností chráněná přirozeným mírně kyselým prostředím, které je vytvářeno mléčnými bakteriemi – laktobacily a dalšími mikroorganismy. Za určitých podmínek však může dojít k porušení rovnováhy poševního prostředí. Tím vznikají bakteriální nebo myotické infekce.

Vaginální mykóza je běžné onemocnění, které postihuje alespoň jednou za život téměř 75 % dívek a žen a více než polovina z nich jím trpí opakovaně. Dá se spolehlivě a rychle odstranit, avšak svědění, pálení a výtok působí nepříjemně a důsledkem je, že dívka či žena není v pohodě a je vystrašená, co se to vlastně děje. Proto je důležité začít s léčbou co nejdříve.

Možnosti léčby

Při rozvinutých bakteriálních a mykotických infekcích účinně zasahuje silice z čajového stromu (Melaleuca alternifolia, dále jen olej Tea Tree). Olej Tea Tree je známý odedávna v zemích Austrálie a Oceánie, kde se používá jako antiseptický prostředek.

Obsahuje řadu aktivních látek a o jeho působení proti bakteriím, mykózám, virům, zánětům a bolestem existuje mnoho publikací. Tyto znalosti byly základem pro přípravu receptury přípravku Femigel®.

Jedná se o přírodní vaginální gel, jehož hlavní složkou je velmi kvalitní originální olej Tea Tree Australian BodyCare® v klinicky ověřené 3% koncentraci, která účinně napomáhá odstranit průvodní vaginální obtíže.

Zajímavé:  Léčba Jizev Po Operaci?

Z klinických zkušeností

Výzkumy potvrzují, že 3% koncentrace oleje Tea Tree v přípravku Femigel® potlačuje rozvoj patogenní flóry, aniž by současně nepříznivě ovlivňovala rozvoj normální poševní mikroflóry – bakterie kmene Lactobacillus.

Intravaginální aplikací přípravku Femigel® významně vzrůstá podíl bakterií tvořících kyselinu mléčnou (Lactobacillus sp.) v pochvě.

To umožňuje zachovávat a obnovovat fyziologické, mírně kyselé poševní prostředí s přirozeným složením zdravé poševní mikroflóry, která představuje nejdůležitější bariéru proti poševním infekcím. Femigel® je velmi dobře snášen, nebyly zaznamenány případy alergie ani jiné nepříznivé účinky.

Zdroj: „Klinické zkušenosti s preparátem Femigel®“, MUDr. Pavlína Nejedlá, 2004

Prevence a první pomoc při vaginálních obtížích

Femigel® je mezi lékaři i ženami, které jej používají, znám jako prostředek zmírňující nespecifické obtíže v oblasti ženských pohlavních orgánů. První pomoc při vaginálních infekcích by měla být aplikována co nejdříve, popřípadě preventivně, aby infekce nezkazila například zážitek ze zasloužené dovolené.

Kdy Femigel® použít?

Femigel® se doporučuje používat jako prevence a první pomoc při vaginálních obtížích jako je výtok, svědění nebo pálení zevních rodidel. Dále je vhodné jej aplikovat při užívání antibiotik pro zachování přirozeného poševního prostředí. Používejte Femigel® před a po návštěvě bazénů, sauny nebo při změně partnera, neboť chrání před vznikem infekcí.

Přípravek Femigel® je volně prodejný v lékárnách. Odpadá tak prodlení při návštěvě lékaře, popř. nutnost vyhledat lékařskou pomoc v zahraničí. Je možné jej použít i jako lubrikant při sexuálním styku.

Nejprodávanější vaginální gel s olejem Tea Tree!

  • připraven k okamžitému použití díky jednotlivým tubám s aplikátory, které zaručují naprostou hygienu při aplikaci a snadné použití i při cestování a na dovolené
  • neobsahuje hormony, proto nezvyšuje ani nesnižuje Vaši přirozenou hormonální rovnováhu
  • pomáhá udržovat přirozené pH pochvy a tím udržuje poševní rovnováhu
  • je bezbarvý, proto nezanechává skvrny na oblečení

Femigel® – účinný, klinicky ověřený, bezpečný a spolehlivý!

Online Femigel

Pálení a svědění pochvy – příčiny, léčba a prevence obtíží

  • Svědění pochvy bývá nejčastěji způsobeno kvasinkovou či bakteriální infekcí.
  • Pokud se kromě svědění vyskytnou i bolesti v podbřišku, měla by žena okamžitě vyhledat lékaře.
  • Svědění a pálení pochvy může být také důsledkem užívání antibiotik.
  • Pokud se pálení pochvy objeví při močení, může se jednat o příznak některé z pohlavních nemocí.
  • U těhotných žen je výskyt vaginálních infekcí vyšší. Může za to měnící se hladina hormonů.
  • Vaginální diskomfort může být důsledkem návštěvy veřejného koupaliště. Vznik obtíží podporuje také nošení mokrých plavek.

Ačkoli se o tomto problému příliš nemluví, svědění pochvy patří k velmi častým obtížím, s kterými se ženy mohou setkat. Zvláště pak ty, které jsou sexuálně aktivní. Nepříjemné obtíže mohou vznikat hned z několika důvodů.

Typicky jsou známkou porušení poševní mikroflóry, jejímž důsledkem bývá kvasinková infekce či bakteriální vaginóza. V krajních případech se však může jednat také o příznak některé z pohlavních chorob.

Zatímco témata týkající se sexuality pomalu ale jistě přestávají být tabu, o intimních problémech se na veřejnosti stále ještě nemluví. Hlavně pak týkají-li se žen, které jsou v tomto ohledu stále méně sdílné než muži.

Diskomfort v intimních oblastech je přitom poměrně běžnou součástí sexuálního života a může být způsoben hned několika faktory.

Téměř vždy na něj ženy upozorní stejné obtíže: svědění a pálení pochvy, přičemž nejčastěji si pacientky stěžují na:

  • Svědění pochvy po antibiotikách
  • Svědění pochvy po sexu
  • Svědění pochvy po menstruaci anebo před ní
  • Svědění pochvy v těhotenství
  • Pálení pochvy po styku
  • Svědění stydkých pysků bez výtoku anebo s výtokem
  • Pálení okolo poševního vchodu

Kvasinková infekce

Mezi nejčastější původce problémů patří kvasinková infekce pochvy, ke které dochází v případě, kdy bakterie, jež se ve vagíně přirozeně vyskytují, nejsou schopny udržet počet přítomných kvasinek pod kontrolou.

Jinými slovy, mykóza pochvy, jak se infekci také říká, nastane v případě, kdy se změní přirozené mikrobiální prostředí.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans), se pak začnou rychle množit a způsobovat někdy až urputné pálení a svědění vagíny, které doprovází ještě další příznaky. Typicky je to:

  • Pálení vagíny při močení
  • Jemný otok pysků
  • Bělavý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh
  • Bolest při sexu
  • Zarudlé stydké pysky
  • Popraskaná kůže v okolí poševního vchodu

Kvasinkovou infekcí mohou trpět i muži

Kvasinkovou infekci prodělá alespoň jednou za život 70 až 75 procent žen a mnoho z nich jí trpí i opakovaně. Tato nepříjemnost však může potrápit i muže, u kterých často probíhá bez příznaků. U některých pacientů se ale může objevit svědění v intimních partiích, zarudnutí, bolestivý otok či puchýřky na povrchu penisu a vnitřní straně předkožky.

Co za obtížemi stojí?

Důvodů, proč ke změně poševního prostředí dochází, je celá řada. Problémy mohou být například důsledkem užívání antibiotik, které kromě škodlivých bakterií ničí také ty, které jsou tělu prospěšné.

Během léčby se proto vždy doporučuje užívat laktobacily, které případným infekcím zabrání.

Vhodný je například přípravek Lactofeel, který lze užívat i preventivně, třeba po návštěvě bazénu nebo po pohlavním styku s novým partnerem.

Za obtížemi může dále stát také stres nebo změna stravy či klimatu. Svědění v pochvě může být rovněž důsledkem nošení neprodyšného prádla, mokrých plavek či úzkých džínů. Všechny tyto faktory totiž podporují vznik prostředí, které je pro šíření kvasinek ideální.

Co proti kvasinkové infekci pomáhá?

Co se týče léčby, ta může být poměrně jednoduchá. Ve většině případů si totiž pacientky vystačí s volně prodejnými přípravky z lékárny, které obsahují léčivou látku klotrimazol. Tyto přípravky mohou mít různou formu.

Prodávají se jako vaginální tablety, krémy i globule, které se zavádí dovnitř pochvy.

Zejména pak u žen, kterým se kvasinkové infekce opakovaně vrací, je také nutné přistoupit na speciální dietu, která spočívá v omezení cukru a bílého pečiva.

Od poševní mykózy může do jisté míry pomoci také domácí léčba. Podle babských rad je při začínajících potížích dobré zkusit některou ze sedacích koupelí.

Vhodné jsou například bylinkové sedací koupele s obsahem drcené dubové kůry a heřmánku. Nápomocný ženám v tomto ohledu může být i obyčejný jablečný ocet.

Zvýšit kyselost poševního prostředí totiž dokáže i jeden decilitr přidaný do teplé vody. Ideální je v tomto roztoku pak sedět alespoň 10 minut po dobu 5 dní.

Kdy vyhledat lékaře?

Ačkoli většina žen dokáže kvasinkovou infekci rozeznat a poradit si s její léčbou sama, v některých případech je lepší navštívit odborníka a nechat se vyšetřit.

Učinit by tak každá pacientka měla třeba v případě, že má kvasinkovou infekci poprvé, nebo si není jistá, že se o tuto infekci skutečné jedná.

Návštěva lékaře pak rozhodně přichází v úvahu i v případě, že se u ní tyto obtíže vyskytují opakovaně, a to častěji než jednou za 6 měsíců, anebo se příznaky nemírní ani po nasazení léčby. Dále byste tak měla učinit pokud:

  • Máte zapáchající vaginální výtok
  • Pociťujete bolest v podbřišku
  • Krvácíte mimo menstruaci
  • Máte více sexuálních partnerů
  • Jste těhotná
  • Kojíte
  • Jste mladší 12 let
  • Máte zvýšenou teplotu anebo zimnici
  • Trpíte nevolností

Bakteriální infekce

Podobně jako mykóza může ženy potrápit také vaginální infekce způsobená bakteriemi, která je důsledkem zvyšujícího se pH.

To je totiž třeba v pochvě udržovat nižší než 4,5, což je optimální prostředí pro životu prospěšné bakterie, například laktobacily, které bojují proti patogenním mikroorganismům, jež jsou za normálních okolností neškodné.

Při jejich přemožení může docházet například ke vzniku bakteriální vaginózy, která se stejně jako kvasinková infekce projevuje svěděním a pálením v oblasti pochvy. V mnoha ohledech se ale liší.

Zatímco kvasinková infekce se projevuje hrudkovitým výtokem připomínajícím tvaroh, pro vaginózu je typický šedavý a vodnatý výtok, který může, ale nemusí zapáchat.

Zhruba u poloviny pacientek pak infekce probíhá zcela bez příznaků. Problémy u nich pak bývají diagnostikovány až při pravidelné gynekologické prohlídce.

Neléčená bakterióza přitom může vyvolat potíže, jako je zánět:

  • Dělohy
  • Děložního hrdla
  • Močových cest
  • Pánevní oblasti

Tyto problémy navíc zvyšují riziko přenosu jiné infekce, a to například papilomavirů způsobujících rakovinu děložního čípku či kapavky.

Koho bakteriální infekce postihuje?

Bakteriální nákaza je typická pro ženy v období od první menstruace až po menopauzu. Tedy u těch pacientek, které jsou hormonálně aktivní a produkují estrogen.

Právě ten má totiž zásadní vliv na kvalitu vaginální sliznice, čímž podporuje její osídlení prospěšnými bakteriemi. A zatímco u prepubertálních dívek se prakticky nevyskytuje, u žen po menopauze jeho hladina významně klesá.

To se děje i při kojení, užívání perorální antikoncepce či poruchách menstruačního cyklu.

Zajímavé:  Léčba Akné Na Hýždích?

Stejně jako mykóza i bakteriální infekce může mít mnoho příčin. Patří mezi ně:

  • Antibiotická léčba
  • Nadměrná hygiena pohlavních orgánů či používání parfemovaných mýdel
  • Přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním konečníku
  • Nošení neprodyšného prádla, těsných džínů nebo mokrých plavek
  • Špatný pitný režim
  • Oslabená imunita
  • Koupání v bazénu či přírodní nádrži

Léčba bakteriální infekce

Jak zmírnit svědění pochvy při bakteriální infekci? Nejčastěji lékaři předepisují antibiotika, a to buď lokální v podobě globulí, anebo perorální. Vzhledem k tomu, že se nejedná o pohlavní nemoc, není stejně jako u mykózy většinou potřeba léčit i partnera.

Pokud však dochází k opakovaným infekcím, v obou případech se doporučuje současná léčba všech sexuálních partnerů. Při začínajícím dyskomfortu mohou ženy rovněž sáhnout po přípravcích bohatých na laktobacily, jako je například již zmíněný Lactofeel.

Vzhledem k tomu, že často dochází k recidivám, lze tyto přípravky používat i preventivně, a to například po menstruaci, po styku s novým partnerem či návštěvě koupaliště, které má na vznik infekcí velký vliv.

Další infekce způsobující svědění a pálení pochvy

Kromě bakteriální vaginózy a kvasinkové infekce, které bývají nejčastějším zdrojem obtíží, mohou nepříjemný pocit svědění či pálení způsobovat také některé pohlavní nemoci.

Chlamydie

Chlamydie trachomatis patří k nejčastějším pohlavním nemocem na světě, a to hlavně mezi mladými sexuálně aktivními lidmi. Ačkoli se poměrně snadno léčí, jejich diagnostika může být obtížná.

U velké části žen totiž probíhá bez příznaků. Neléčená forma přitom způsobuje neplodnost, a to jak u žen, tak u mužů.

Kromě pálení a svědění v oblasti pochvy se nemoc projevuje také:

  • Bolestmi při pohlavním styku
  • Bolestmi v podbřišku
  • Pálením při močení
  • Bílým výtokem
  • Krvácením mezi menstruacemi

U mužů se nadále vyskytuje také bolest varlat a bělavý výtok z penisu.

Genitální opar

K velmi rozšířeným nemocem patří také opar, který může být kromě líbání přenášený také pohlavním stykem či užíváním společného ručníku.

Nevýhodou virusu herpes je, že i po vyléčení v organismu nadále zůstává v takzvaném klidovém stádiu a v momentě, kdy dojde k oslabení organismu vlivem nemoci či psychického vypětí, se může znovu objevit.

Genitální opar se pak projevuje typickými puchýřky v intimních oblastech, které může provázet nepříjemná a pálivá bolest nejen při močení.

Trichomoniáza

Trichomoniáza je onemocnění, které je způsobené prvokem známým jako bičenka poševní.

Ta může být nepříjemná hlavně pro ženy, u kterých způsobuje svědivý a hnisavý vaginální výtok nažloutlé až zelené barvy a také výrazné svědění a pálení v pochvě.

Běžná je u nemoci také bolest při pohlavním styku a zarudnutí a zduření zevních pohlavních orgánů. Může se také dostavit pocit častého nucení na močení. U mužů onemocnění probíhá zpravidla bez příznaků.

Svědění pochvy v těhotenství

V těhotenství se infekce mohou objevovat o poznání častěji. Je to způsobeno hlavně hormonálními výkyvy, kvůli kterým během gravidity dochází k velké spoustě změn. Poševní sliznice je překrvená a prosáklá, stejně tak i děložní čípek.

V děložním hrdle se zvětšují žlázy produkující větší množství hlenu a vyšší sekreci vykazuje i samotná poševní sliznice.

Kvůli všem zmíněným faktorům vzniká vhodné prostředí pro množení některých mikroorganismů, které mohou nadcházející maminku řádně potrápit.

Stejně jako u žen, které gravidní nejsou, se u budoucí matky může vyskytnout kvasinková infekce či bakteriální vaginóza. A zatímco mykóza pro ni ani miminko zpravidla nepředstavuje žádný problém, infekce vyvolaná bakteriemi může způsobit celou řadu potíží. Mohla by například vést k předčasnému porodu nebo způsobit samovolný potrat.

Kromě zmíněných infekcí pak může nepříjemné vaginální svědění a pálení v těhotenství způsobovat také přítomnost streptokoka v pochvě. Výskyt této bakterie je třeba hlídat hlavně v 9. měsíci těhotenství.

Největší riziko pro plod totiž představuje v době porodu, kdy se dítě může infikovat při průchodu porodními cestami.

Následkem toho může u novorozenců docházet k rozvoji zápalu plic či zánětu mozkových blan.

Prevence vaginálních infekcí

Vzniku vaginálních infekcí lze do jisté míry předejít dodržováním několika zásad. Obecně pomáhá:

  • Vyhnout se používání deodorantů a parfemovaných produktů v oblasti intimních partií
  • Neprovozovat nadměrnou hygienu
  • Během menstruace často měnit tampóny
  • Na toaletě se utírat zepředu dozadu
  • Po mytí, plavání a cvičení vždy pečlivě osušit intimní oblasti
  • Nezůstávat po plavání v mokrých plavkách
  • K omývání intimních partií používat jen vodu anebo případně neparfemované výrobky k tomu určené
  • Vyhýbat se stresu a pečovat o svůj imunitní systém
  • Vyhýbat se velmi horkým koupelím

Ke rovnovážnému pH a správnému mikrobiálnímu prostředí pak mohou pomoci také probiotika, která se prodávají ve formě různých gelů a globulí.

Vaginální pálení či svědění alespoň jednou za život pravděpodobně potrápilo každou sexuálně aktivní ženu.

Za obtížemi zpravidla stojí poševní dysbalance, kdy v intimních partiích dojde k přemnožení patogenních mikroorganismů.

Typicky je svědění a pálení pochvy příznakem kvasinkové či bakteriální infekce, v některých případech může intimní dyskomfort značit i prvotní příznak některé z pohlavních nemocí.

Kromě pálení a svědění pochvy způsobuje kvasinková infekce pálení při močení, jemný otok pysků, bělavý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh, a bolest při sexu.

Typické jsou pro tento typ obtíží také zarudlé stydké pysky, ale i popraskaná kůže v okolí poševního vchodu.

Nepříjemným faktem je, že ačkoli se kvasinková infekce poměrně snadno léčí, má tendenci se vracet. Mnoho žen tak trápí opakovaně.

V důsledku zvyšujícího se pH v pochvě může některé pacientky potrápit také bakteriální infekce.

V okamžiku, kdy pH stoupne nad hodnotu 4,5, se v intimních partiích začnou přemnožovat škodlivé bakterie a může dojít například ke vzniku bakteriální vaginózy. Ta se stejně jako kvasinková infekce projevuje svěděním a pálením v oblasti pochvy.

Pacientky dále trápí také šedavý a vodnatý výtok, který může, ale nemusí zapáchat. Zhruba u poloviny pacientek pak infekce probíhá zcela bez příznaků.

Pří léčbě svědění a pálení pochvy vždy záleží na tom, co obtíže vyvolalo. V případě bakteriálních infekcí lékař zpravidla předepisuje antibiotika. Pokud je původcem problémů houba, jsou jasnou volbou antimykotika. V mnoha případech může začínající dyskomfort pacientka zavládnout i sama, a to za použití volně prodejných přípravků bohatých na laktobacily.

U vaginálních infekcí je důležité zjistit pravou příčinu

Za vaginálními infekcemi stojí hned několik příčin
Foto: Profimedia.cz

Normální zdravá vagína obsahuje bakterie a někdy i kvasinky, aniž by šlo o infekci. Ta ale může velmi snadno vzniknout v okamžiku, když něco naruší tuto přirozenou harmonii mezi bakteriemi a kvasinkami. Mezi nejčastější rozvraceče prostředí přitom patří užívání antibiotik, špatná intimní hygiena, změna hladiny ženských hormonů, sex, těhotenství a kojení, vysoká hladina cukru v krvi apod.

  • kvasinkové infekce
  • bakteriální vaginóza
  • trichomoniáza, sexuálně přenosná infekce

Patří mezi nejběžnější vaginální infekce, jež způsobuje druh kvasinky candida. „I těchto kvasinek je více druhů, mezi ty nejčastější řadíme Candida albicans,“ vysvětluje gynekoložka Cynthia Krauseová.

Candida se přitom zcela běžně vyskytuje v lidském těle a v určitém počtu i v pochvě, jakmile se ale přemnoží, způsobuje infekce. Nejčastěji se tak děje právě změnou hormonů v těhotenství, při užívání antikoncepčních pilulek, při vysoké hladině cukru v krvi, při snížené imunitě či v důsledku HIV či AIDS.

Mezi hlavní příznaky vaginální kvasinkové infekce patří silný bílý výtok tvarohovité konzistence, svědění a zarudnutí vulvy a vaginy.

Spolu s kvasinkami žijí v pochvě i přátelské bakterie nazývané laktobacily. Pokud se významněji sníží počet těchto laktobacilů, může dojít k tomu, že tyto přátelské bakterie nahradí jiné (nejčastěji tzv. gradnerelly), díky čemuž hrozí vznik infekce.

Infekce se může projevovat jako hustý, bělavý výtok, jež doprovází tzv. rybí zápach.

Za každou třetí vaginální infekcí stojí tzv.trichomoniáza. Jedná se o pohlavně přenosnou infekci, kterou způsobuje jednobuněčný parazit Trichomonas vaginalis.

Tato choroba se projevuje podobně jako ostatní infekce. Ženy tak nejčastěji trápí pálení, podráždění, zarudnutí a otok okolo vulvy, dále pak žlutozelený či nazelenalý výtok, občas také s rybím zápachem. Některé ženy si také stěžují na bolest při močení.

Chlamydie – pohlavně přenosné onemocnění, které může také způsobovat záněty pochvy. Některé ženy s chlamydiemi trápí výtok, jiné ne.

Pokud se infekce rozšíří z pochvy až na děložní čípek, mohou ženy začít krvácet mimo menstruační cyklus nebo po pohlavním styku.

„Sexuálně aktivní ženy do 26 let věku měly by být každoročně testovány na chlamydie, protože pokud se toto onemocnění včas neléčí může stát za následnou neplodností ženy,” upozorňuje gynekolog Gregory R. Moore.

Kapavka – jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se zprvu projevuje maximálně vaginálním výtokem, až časem následuje i bolest během močení a při pohlavním styku. „Ženy, které mají kapavku, často mají současně i chlamydie, proto lékaři pokud zjistí jednu z infekcí, pak ženu léčí i na druhou infekci,” upozorňuje Moore.

Zajímavé:  Praktický Lékař Pro Děti A Dorost Přerov?

Neinfekční vaginitida – nejčastěji k ní dochází v okamžiku, kdy je pokožka kolem pochvy něčím podrážděna.

Často se to může stát používáním parfémovaných mýdel, vonnými tampony, vložkami, ale i pokud se při praní spodního prádla používají některá změkčovadla tkanin.

Nejedná se přitom o infekci jako takovou, proto obvykle postačí nepoužívat konkrétní dráždivou látku a vše se brzy samo spraví.

Někdy ale také může docházet i k tzv. atrofické vaginitidě. Opět se nejedná o infekci. Děje se tak nejčastěji na základě poklesu ženských hormonů během menopauzy, kdy dochází ke ztenčení vaginální stěny, ke snížení její elasticity a suchosti.

Vulvodynie – trvalá bolest vulvy  – jedná se o trvalou bolest a nepohodlí bez známé přičiny. Příznaky jsou podobné vaginálním infekcím. Kromě bolesti ženu často trápí pálení a otok vaginy. Příznaky se přitom mohou objevovat příležitostně, ale občas také dlouhodobě vkuse.

Virová vaginitida – za vaginálními infekcemi mohou stát také viry. Většina virů se přitom šíří pohlavním stykem.

„Častou příčinou této infekce bývá virus herpes simplex. Mezi příznaky patří bolest v oblasti genitálií způsobená vředy či lézemi, které se nachází buďto na vulvě či jsou skryty ve vagině,” vysvětluje gynekolog.

Každoroční prohlídku u gynekologa se nevyplácí podceňovat Zdraví

Ať už se jedná o jakoukoliv vaginální infekci, vždy se jedná o léčitelný stav. „Léčbu je ale vždy lepší zkonzultovat s lékařem a nesázet na vlastní diagnózu.

Tím, že se mnohé infekce projevují podobně, snadno je člověk zamění a pak v podstatě sází na léčbu, která je neefektivní.

Přestože tedy v lékárně na mnohé potíže existují volně prodejné léky v podobě nejrůznějších pilulek, gelů, čípků a krémů, vždy je lepší nejprve zjistit přesnou příčinu potíží.

Hlavní zprávy

Kvasinková infekce: příznaky, léčba (kandidóza)

Kandidy jsou jednobuněčné houby, které
se během vývoje lidského druhu staly normální součástí mikroflóry jeho
kůže a sliznic.

Jejich soužití s člověkem je příkladem komenzálismu –
vztahu, kdy pro jednoho je soužití prospěšné a druhému nevadí.

V našem
střevě totiž žije neuvěřitelné množství různých malinkých
„zvířátek“ – dobrých a špatných bakterií. Nevadí nám, pakliže
je tato střevní mikroflóra v rovnováze.

Je-li narušena, má
špatný vliv na fyzické zdraví
, ale i psychiku. Proto je
zapotřebí věnovat střevní mikroflóře a jejím poruchám pozornost.

Houba kandida se tedy běžně vyskytuje, není pro
organismus nebezpečná..

do té doby než se z nějakého impulsu
pomnoží nebo než se organismus pro ní stane
náchylnější.. Obyčejně se stane obojí najednou.

A komenzálismu je konec, protože hostitele (tělo) jeho host (candida)
obtěžuje. Soužití tedy přechází do parazitismu, a takový vztah
rozhodně nikdo dobrovolně nevede.

A co zapříčiní zmnožení této houby? K množení potřebuje
přiměřené teplo, vlhko,
potravu (uhlovodany). Tedy vidíme, že můžeme lehce
vytvořit ideální trojkombinaci těchto kandidiných požadavků.

K tomu se
navíc kandida potřebuje zbavit dozorců – pro nás dobrých bakterií –
kteří drží její množení na uzdě.

Nejčastějším podnětem pro
přemnožení kandidy bývá přijetí velkého množství
cukru
 – což je ideální potrava pro kandidu- a nebo
užívání antibiotik – ničí kandidiny dozorce.

Kandida se projevuje v povrchové či
hluboké formě:

Rizikové faktory kvasinkové infekce

Rizikové faktory můžeme rozdělit dle jejich účinku:

1. snížení odolnosti organismu – při
chemoterapiích, při onemocnění AIDS, diabetu, při nemoci z ozáření,
imunosuprese (potlačování imunity) po transplantacích, oslabení střeva,
těhotenství, stres, kouření..

2. zničení dobrých bakterií – užívání antibiotik
(dlouhodobé), antikoncepce, steroidy, koupání v chlorovaných bazénech
může vypláchnout (vydesinfikovat) mikroflóru v ženské pochvě a tak
nastartovat plísňový vaginální zánět.

3. přímé zanesení – z cévních katertrů či
infuzních roztoků

4. dodání potravy candidě – příjem přílišného
množství cukrů

Prevencekvasinkové infekce

Pro prevenci kandidózy je doporučována zdravá strava
nízkým obsahem cukrů. Pravidelný přísun pro tělo
pospěšných bakterií (podmáslí, jogurty s živou kulturou, probiotické
nápoje).

Dále je vhodné (stejně jako pro prevenci jiných chorob)
posilování imunity. V současné době je mnoho antibiotik
předepisováno a užíváno zbytečně. Užívání antibiotik při virovém
onemocnění, má sice za následek zničení bakterií, ale těch dobrých
(které nám třeba pomáhají vyrábět vitaminy nebo hlídají, aby se
nepřemnožily špatné bakterie..).

Příznaky a projevy kvasinkové infekce

Kandidóza se může projevit snad kdekoliv na těle. Na
povrchu těla však bývá častěji registrována.

Projevy, u kterých bývá často hledána neúspěšně jejich příčina
(na kandidózu se při hledání diagnózy často zapomíná), jsou bolesti
hlavy a kloubů, alergie, chronické záněty, únava, deprese, bolesti
nervů..

Na kůži: se projevy kandidózy objevují především
v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy,
v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří
svědění, pálení,
zarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků

Nehty postižené kandidózou jsou typické pro
cukrářky. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající
konec (bělavá, žlutavá), ze spodu se stávají drolivé, jsou
lámavější, může docházet k jejich uvolnění
z lůžka.

Z trávicí soustavy bývá nejčastěji postižena:
Dutina ústní: často dochází k tvorbě
aftů, jazyk je bíle povlečen, z úst
vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná
chuť v ústech.. podle bílého povlaku v dutině ústní je tato nemoc
nazývána také moučnivka.

Jícen, žaludek, střevo: říhání, potíže při
polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení
konečníku, nevolnost

Pohlavní orgány: (pochva, děloha, ) projevy kandidózy na
pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté
především u žen.

Typické je svědění, tvarohovité
výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek
kandidózy.

U mužů se příznaky kandidózy (začervenalý penis, pálení
předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní
orgány projevů kandidózy ušetřeny.

  • Močové cesty: obzvlášť u žen jsou časté opakované
    záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou.
    (napadeny mohou být také ledviny, močovody či močová trubice)
  • Vlasy: křehké suché vlasy (pokožka hlavy suchá či
    naopak mastná), tvorby lupů, padání vlasů, nadměrné
    maštění vlasů
  • Dýchací soustava: kandidózou mohou být postiženy
    všechny její části

Lymfatická soustava: kandida může v horších
případech vycestovat ze střev pomocí GALT (se střevem sdruženou
lymfatickou tkání) do lymfatického systému. Může tedy zasáhnout
i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením..

Psychika: kandida může proniknout i k nervové
soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost,
nespavost..

Léčba kvasinkové infekce

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se
netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to
onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden
samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá
dlouhodobá.

Základní terapie spočívá v podávání antimykotik.
Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na
kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek
pro množení.

Základní vlastností diety je vyloučení cukrů a
bílé mouky. Toto však stále ještě nestačí.

Neboť
vyhubíme-li candidu pouze takto, je vysoce pravděpodobné, že při první
příležitosti se v nás usídlí a pomnoží znovu, neboť máme sníženou
imunitu a rozházenou rovnováhu střevní mikroflóry. Proto je potřeba myslet
při léčbě i na toto.

Tedy zvyšovat imunitu organismu
(Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových
semen..) a dávat do pořádku střevní mikroflóru
(jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).

Jak si mohu pomoci sám

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek:
česnek, cibule, křen,
extrakt z grepových jader.

Naopak omezovat by se mělo pití kávy a
čaje
(maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a
k tomu má protiplísňové účinky).

Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde
všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do
těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní
kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba
(Biodeur)
. Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do
míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí
plísněmi
, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde
plíseň, odejde i houba. Zní to jako ideální způsob léčby.

Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem
z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové
účinky).

Komplikace kvasinkové infekce

Nejzávažnější komplikací kandidózy je přechod
z její povrchové formy do formy postihující orgány (či
jejich soustavy, v nejhorším případě celé tělo).

Další nepříjemnou komplikací jsou chronické záněty,
které přítomnost candidy obvykle vyvolává (typické chronické záněty
močového měchýře či ženských pohlavních orgánů).

Diskuse

Další názvy: kandidóza, moučnivka, soor, kvasinkový syndrom, candidóza

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector