Péče o novorozence – Vše o zdraví

Příchod miminka je velkou události a postupně mu přizpůsobujete celou domácnost. Kupujete výbavičku pro miminko, zařizujete pokojíček a všechno potřebné.

Myslíte také na dětskou lékárničku? Kromě léků tam a patří také kosmetika pro miminko a pomůcky, které pomohou sledovat zdravotní stav miminka. Do lékárničky také patří vitamin D, který dostane předepsaný na recept téměř každý novorozenec.

Dětská lékárnička se bude s rostoucím dítětem měnit, mějte tedy na začátku ty základní potřeby po ruce. Zjistěte, co koupit pro miminko v lékárně.

Co vše pořídit pro miminko

Léky pro novorozence jsou jiné, nežli léky pro dospělého. Aby jste předešli nechtěné záměně, odkládejte léky pro miminko samostatně, odděleně od léků pro dospělých.

Příbalové letáky hned nevyhazujte, nechte si je uložené při lécích, aby jste se mohli přesvědčit o správném dávkování léku, uchovávání a době použitelnosti. Neotevřené léky mají dobu použitelnosti vyznačenou na obalu.

Po otevření se doba použitelnosti u sirupu a kapek zkrátí. Aby se vám doba použitelnosti otevřeného léku lépe počítala, vyznačte si datum otevření na obal.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Tišení horečky a bolesti

Při horečce chcete svému děťátku rychle ulevit, aby se cítilo co nejlépe. Dopřejte mu klid, optimální teplotu v místnosti, dostatek spánku, doplňujte tekutiny a podejte léky na tlumení bolesti a horečky.

Sirupy a čípky, jak je správně zvolit?

Tyto léky se používají při teplotě zvýšené nad 38°C nebo při bolesti, například při prořezávání zoubků. Léky můžete podávat dětem starším 3 měsíců nebo těžším než 5 kilogramů. Pokud máte menší děťátko, při horečce kontaktujte lékaře a konzultujte s ním další postup.

Pro větší děti jsou k dispozici dvě účinné látky, paracetamol a ibuprofen, jako sladký sirup nebo čípky pro novorozence. Je lepší mít doma obě formy a podávat je podle nemoci.

V případě horečky při průjmu zvolte sirup, pokud miminko zvrací, zabrou lépe čípky.

Paracetamol (Paralen, Panadol) – působí proti bolesti a horečce. Přesnou dávku léku spolehlivě vypočítat podle hmotnosti a odměříte pomocí přiložené odměrky. Další dávku léku můžete podat po 6 hodinách.

Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin,Ibudolor) – působí proti bolesti, horečce a zánětu. Dávku můžete vypočítat podle věku a také podle hmotnosti, co je mnohdy přesnější. Sirup odměříte pomocí odměrky. Mezi jednotlivými dávkami dodržujte odstup 6 – 8 hodin.

Střídání léků na horečku: v případě, že horečka neklesá nebo se po pár hodinách opět zvýší, je možné střídat tyto dvě účinné látky po 4 hodinách.

Léky na kašel není potřebné se předzásobovat, stačí je pořídit v případě potřeby. Na tlumení suchého kašle lze použít kapky Sinecod. Při vlhkém kašli podpořte čištění průdušek od hlenů a vykašlávání pomocí sirupu Mucosolvan pro kojence, Mucosolvan Junior.

Teploměr pro novorozence

V nabídce je hned několik druhů teploměrů. Jak se v nich orientovat? Novorozencům se měří teplota nejlépe v konečníku a to s digitálním teploměrem s ohebnou špičkou.

Praktický model teploměru je bezkontaktní infračervený teploměr. Pořizovací cena je vyšší, ale kromě měření tělesné teploty má další praktické využití.

Můžete měřit teplotu i když dítě spinká, změřit teplotu láhve s mlékem nebo teplotu vody a také teplotu okolí.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Péče o dětský nosánek

Seznam pro novorozence doplňují i léky a potřeby pro hygienu nosu. Do doby, než bude děťátko samostatné a naučí se smrkat, je odkázané při hygieně nosu na vaši pomoc. Jaké pomůcky použít?

Hygiena nosu se slanou vodou

K hygieně nosu a pro zvlhčení sliznice se používají izotonické solné roztoky. Oblíbené jsou Libenar pro kojence v ampulích nebo spreje Humer, Physiomer Baby, Stérimar Baby.

Solné roztoky v izotonické koncentraci se používají také před odsáváním pro šetrnější péči. Při rýmě a ucpaném nosu jsou účinnější spreje do nosu s hypertonickou koncentrací solí.

Pokud má miminko při rýmě tak oteklou sliznici, že nemůže dýchat, lze použít pro uvolnění nosu také sprej s účinnou látkou oxymetazolín (Nasivin sensitive).

Nosní odsávačka

Při čištění nosu novorozence je nosní odsávačka neocenitelný pomocník. Existují ruční odsávačky modely na baterie nebo s připojením na vysavač.

Manuální odsávačka je spíše nouzové řešení, lepší výkon podají rozhodně odsávačky na baterky, nebo připojené na vysavač. Manipulace s vysavačem může být nepraktická, třeba když potřebujete mít odsávačku ve více místnostech.

Navíc může manipulace s vysavačem miminko rozrušit. Odsávačka na baterky je finančně náročnější, ale její praktické využití je neocenitelné.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Péče o dětské bříško

Kapky proti nadýmání

Novorozenci často trpí na bolesti bříška v důsledku nadýmání. Než se jejich zažívání vyvine, mohou proplakat i celé noci. Proti nadměrné plynatosti pomohou osvědčené kapky s obsahem látky simethicon (Espumisan, Infacol, Balonix) nebo s obsahem přírodních látek proti nadýmání (BabyCalm).

Probiotika

Imunitní systém sídlí právě ve střevech a zde se odehrává i zpracování potravy. Tomu všemu napomáhá střevní mikroflóra. Probiotika se přirozeně nachází v mateřském mléku a také je můžete doplňovat formou kapek. Každé probiotické kapky obsahují jiný kmen a jejich použití konzultujte s pediatrem. K nejoblíbenějším patří kapky Biogaia.

Masážní krém na bříško

Jednou z možností, která uleví miminku od bolesti bříška při nadýmání je masážní krém Pupík s obsahem vonných silic.

Rektální rourka

Tato tenká pomůcka pomůže při nadýmání a při zácpě tím, že umožní odchod plynů ze střev a vyvolá vyprázdnění konečníku. Před aplikací rektální rourky namažte rourku olejíčkem a opatrně vloží děťátku do konečníku. Nesmí se ale používat příliš často, aby se nepoškodil reflex vyprazdňování konečníku.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Pomůcky na ošetření drobných poranění

Líh na pupík

Čištění pupíku novorozence není žádná věda. K ošetření se používá 60 % líh na ošetření pupíku, který pořídíte v každé kamenné lékárně. Pupík čistěte dvakrát denně a nechte děťátko chvíli bez plenky, aby líh vyschl. Než se pupík zacelí, při koupání ho držte v suchu.

Gázové čtverečky

Buničité čtverečky lze použít na čištění očí s očními kapkami pro novorozence, ošetření pupíku nebo drobných škrábanců. Výhodou je, že na rozdíl od vaty nezanechávají vlákna.

Dezinfekce

Při výběru dezinfekce dbejte na to, aby miminko neštípala a zároveň byla účinná. Vhodné jdou Neocide sprej pro nejmenší miminka, od 6 měsíců i Betadine na bázi jódu.

Hojení ran

I miminko si někdy může způsobit škrábnutí či drobné poranění. Stačí ostré a měkké nehty nebo chvilka nepozornosti s hračkou a škrábanec je na světě. Po pečlivé dezinfekci rány použijte Hemagel, který vytváří prostředí pro vlhké hojení bez strupů a jizev. Hodí se i dětské náplasti veselých barev s obrázky.

Zajímavé:  Rakovina Slinivky Břišní Léčba?

Čištění očí

Ve vnitřním koutku oka se tvoří ospalky, které je potřeba při pravidelné hygieně odstraňovat. Použijte na to gázový čtvereček a kapky do očí pro miminko. Vhodné jsou kapky Ocuflash bez konzervantů nebo Omisan baby. Pokud se dítě vzbudí se zalepenými víčky, použijte na zánět dezinfekční kapky do očí Ophthalmo – septonex.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Péče o citlivou dětskou pokožku

Krém na opruzeniny – plenkovou dermatitidu

Jedná se o zarudlá místa, která se nejčastěji se vyskytují na citlivých místech, jako je zadeček, třísla a genitálie. Méně často se pak objevují na stehnech, za oušky, v podpaží či dalších kožních záhybech.

Jak se opruzenina projevuje: 

  • vlhká oblast pokožky, dochází k mokvání,
  • puchýřky, objevují se drobné prasklinky,
  • podrážděná pokožka, vzniká vyrážka,
  • suchá kůže, a místech dochází k olupování,
  • pocity svědění a pálení, dítě je podrážděné a pláče.

Při prevenci nebo ošetření opruzenin vsaďte na osvědčené produkty: Bepanthen Baby, Sudocrem nebo Rybilka Neo. Při rozvoji dlouhotrvající dermatitidě dochází ve vlhkých místech k množení kvasinek. V takovém případě Imazol krémpasta, s obsahem účinné látky clotrimazol a zinkové pasty.

Kosmetika pro miminko

Dětská pokožka je citlivá a jemná a potřebuje speciální péči. Proto pečlivě zvažujte, jakou kosmetiku pro miminko pořídíte. Vsaďte na šetrnou přírodní kosmetiku pro novorozence Weleda s obsahem přírodních ingrediencí, nebo na speciální dermokosmetiku na ošetření ekzému a šupinek ve vlasech.

  • Pěna do koupele – používá se na mytí miminka ve vaně. Pokožku šetrně myje a zároveň chrání.
  • Šampon – ideální pH je 5,5, tedy pokožce neutrální.
  • Tělové mléko, olej nebo krém – dětská pokožka ještě netvoří kožní maz a proto potřebuje pěstící a promašťující péči.
  • Sprchové gely – jemný mycí gel pro čištění pokožky i vlasů dítěte.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Další kosmetické potřeby

Do nezbytné výbavy pro miminko také patří: vatové tyčinky pro děti, Perlan využijete při mytí jako žínku a při přebalování, vlhčené ubrousky, kartáč na vlasy pro miminko a dětské nůžky na nehty s kulatou špičku na stříhání měkkých a jemných nehtíků, dětská chůvička.

Dětské krémy a mastiPotřeby pro děti a kojence

Pomůcky pro novorozence a kojence

Přispíváme až 1 500 Kč na nákup pomůcek pro bezpečí, sledování zdravého vývoje a pro zdravé prostředí novorozenců a kojenců. Zejména na následující položky:

  • Teploměr, odsávačka hlenů, polohovací polštář, chůvička
  • Váha, monitor dechu, zvlhčovač, čistička nebo inhalátor vzduchu (včetně platby za pronájem či půjčení)

Specifické podmínky

  1. Dítě (pojištěnec do 18 let včetně) může čerpat příspěvek ze základních preventivních programů, a to jednorázově nebo vícekrát-jednotlivě na položku/y z programů dle svého výběru, až 1 500 Kč ročně – platí základní podmínky pro čerpání bonusů z Fondu prevence, prosím čtěte zde.

  2. Každý rodič nebo jiný zákonný zástupce (pojištěnec ZP MV ČR) může postoupit svůj příspěvek 500 Kč ve prospěch svého dítěte (pojištěnce ZP MV ČR ve věku do 18 let) na položky programů, které jsou pro ně určeny. Platební doklady mohou být v případě postoupení příspěvku rodičem pro dítě či více dětí ofoceny a založeny u žádosti dítěte.

    V případě postoupení příspěvku od obou rodičů může dítě získat až 1 000 Kč. Žena v souvislosti s těhotenstvím i narozením dítěte může postoupit jen 500 Kč (1 500 Kč může čerpat z Programu pro ženy v souvislosti s těhotenstvím i narozením dítěte). Dárce krve své příspěvky nepostupuje.

  3. Dětem narozeným v listopadu a prosinci 2021 mohou rodiče svůj příspěvek postoupit až do 31. ledna 2022 (budou akceptovány i platební doklady vystavené až do 31. ledna 2022).
  4. Příspěvek pro nezletilé dítě žádá jeho rodič nebo jiný zákonný zástupce, např. osoba, které bylo soudním rozhodnutím dítě svěřeno do péče.

    V případě žádostí o příspěvek pro osoby s omezenou svéprávností se postupuje obdobně.

Proč je to důležité? 

Možnosti v oblasti bezpečnosti a sledování zdravého vývoje miminek jsou dnes značné a škála dostupných pomůcek široká. Chceme pomoci všem maminkám, aby mohly tyto pomůcky používat a být tak klidnější, pokud jde o bezpečnost jejich dětí.

Možnost čerpání: 4. ledna 2021 – 20. ledna 2022 nebo do vyčerpání financí
Aktualizováno dne: 18. ledna 2021

Najít další bonus Prohlédnout celý program

Vaše žádost o příspěvek má zelenou.

Péče o novorozence - Vše o zdraví Péče o novorozence - Vše o zdraví Kdo může žádat?

  • Jste naším pojištěncem a nepodepsali jste přihlášku k jiné pojišťovně
  • Máte řádně zaplacené pojistné

Kdy žádat?

​​​​​Pro většinu programů platí termín od 4. ledna do 31. prosince 2021, doklad o zaplacení nesmí být starší než dva měsíce. Vždy se ale raději podívejte na stránku konkrétního programu. Základní podmínky najdete zde.

Co k tomu potřebujete?

  • Formulář žádosti o bonus (ke stažení zde).
  • Potvrzení o platbě – účtenku, uhrazenou fakturu, doklad o odeslané platbě z banky.
  • K vybraným bonusům je třeba doložit další doklady, např. potvrzení o pobytu. Více zde.

Jak doklady doručit?

  • Osobně na kterékoli klientské pracoviště
  • Poštou na adresu: ZP MV ČR Masarykovo náměstí 1100/35, Jihlava 586 01
  • E-mailem na adresu [email protected]
  • Datovou schránkou: 9swaix3

Kompletní podmínky čerpání

Abychom předešli nedorozuměním, prosíme, věnujte pozornost kompletním podmínkám. V případě nejasností nás kontaktujte, rádi Vám pomůžeme.

Péče o novorozence v létě. Tipy, jak vše zvládnout v klidu a pohodě

Léto je náročným obdobím pro každého, ale pro maminky a jejich drobečky to platí dvojnásob. Miminka často sužují problémy jako opruzeniny, dehydratace, pocení, infekce a ztráta chuti k jídlu.

Vstupte do tohoto léta připraveni a užijte si ho tak, jak jen to bude možné. I malým miminkem můžete v létě bez obav vyrazit ven.

Jen je důležité vědět, jak o něj správně pečovat, aby vše zvládlo v pohodě a bez problémů.

I když všichni víme, jak je v létě důležité pít, přesto se nám běžně stane, že to v případě našich nemenších zanedbáme. Dospělý člověk nebo větší dítě si o vodu řekne samo, jednoduše už rozpozná žízeň a chápe, co to znamená. Jenže úplně malé miminko nic takového neumí a musíte tedy myslet za něj.

Pokud je vaše miminko mladší než 6 měsíců, je dobré kojit jej ještě intenzivněji a častěji než během chladnějších měsíců. Takto zajistíte, že bude vašemu miminku zajištěn pravidelný přísun tekutin. Ideální je kojit každé dvě hodiny.

Pokud je dítě starší 6 měsíců, pak mu už v pravidelných intervalech nabízejte vodu. Může se stát, že bude vodu zprvu odmítat, a tak buďte vynalézaví. Dobrým nápadem je nabízet mu například velmi vodnaté ovoce jako je vodní meloun. Ten mu dodá živiny i hydrataci. Uvědomte si, že miminka čůrají, jak se jim zachce, a je tedy nezbytné doplňovat hydrataci skutečně pravidelně a průběžně.

Pomoci může i svlažování studenou vodou. Můžete miminku čas od času namočit do studené vody ručičky nebo nožičky. To sníží jeho tělesnou teplotu a bude se méně potit a ztrácet tekutiny.

Stejně nebezpečné jako nedostatek vody je i slunce. V létě je velmi silné a dětská pokožka je velice jemná a citlivá. Zvyšuje se tak riziko spálenin nebo podrážděné pokožky a alergických reakcí.

Důležité je používat i na malé děti opalovací krém a také je co možná nejvíce chránit před přímým sluncem. Zvolte takový opalovací krém, který má co nejpřírodnější složení a je určen pro kojence. Rozhodně na miminko nepoužívejte krém, který je určen pro dospělé. Obsahuje totiž silné chemické látky, které by tak malému človíčkovi mohly ublížit a nebo způsobit alergickou reakci.

Chcete-li jet s miminkem k moři, musíte si uvědomit, že kojenci nesmí být dlouhodobě na přímém slunci. Jste-li na pláži, musí být většinu času ve stínu, s kloboučkem na hlavě a chráněné před slunečními paprsky. Důležité jsou i pravidelné přestávky na temném a chladném místě. Návštěva u moře není tabu, ale musíte být velice opatrní a přizpůsobit program potřebám vašeho dítěte.

Jaké oblečení?

Mohlo by se zdát, že čím méně oblečení bude vaše miminko mít, tím lépe. Opak je ale pravdou, pokud jdete s malým miminkem ven, snažte se jen obléci do velice lehkého a vzdušného oblečení, které ale zakrývá co možná nejvíce dětské pokožky. Ideální jsou světlé barvy a lehké bavlněné oblečení z bio bavlny. Vyhněte se syntetickým materiálům a přiléhajícímu oblečení.

Nezapomeňte také na pokrývku hlavy. Důležité je také pravidelně měnit plenky. V teplém počasí může snadněji dojít k opruzeninám a vaše dítě se nebude v zapařené plence vůbec cítit pohodlně. Pokud to je pro vás možné, zkuste alespoň na léto volit látkové pleny, které jsou vzdušnější.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Porodnice

Porod ve Fakultní nemocnici Bulovka volí narůstající počet žen, které přicházejí s porodními plány. Chtějí mít porod podle svých představ a mají konkrétní požadavky týkající se některých porodnických a neonatologických postupů. Pokud to situace dovolí, snažíme se je respektovat.

 Většina porodních plánů obsahuje přání a požadavky, které lze bez problémů splnit; některým můžeme vyjít vstříc jen v případě fyziologicky probíhajících porodů. Občas se však setkáváme s požadavky, které splnit nelze, ať už z technických důvodů nebo kvůli bezpečnosti pro matku a dítě.

 

Kromě toho doporučujeme všem těhotným, které mají porodní plány, aby je zkonzultovaly předem v rámci vyšetření v těhotenské poradně. Naše stanovisko k nejčastějším bodům porodních plánů naleznete zde:

Kardiotokografické monitorování plodu během porodu – CTGSledování stavu plodu pomocí CTG považujeme za nezbytnou součást bezpečného porodu.

CTG provádíme při příjmu na porodní sál a dále dle aktuální situace.

Pokud porod probíhá fyziologicky, omezujeme monitorování na nezbytné minimum (1x za 2–3 hodiny), v mezidobí porodní asistentka poslouchá srdeční ozvy plodu v určených intervalech.

Vaginální vyšetřeníPomocí vaginálního vyšetření se hodnotí průběh porodu. V případě nekomplikovaného průběhu porodu je počet vaginálních vyšetření omezen na nezbytné minimum.

Předčasný odtok plodové vodyPři odtoku plodové vody postupujeme dle doporučeného postupu pro porodnictví. Po 18-24 hodinách od odtoku plodové vody obvykle zahajujeme preventivní podání antibiotik. Pokud do 24 hodin od odtoku plodové vody nedojde ke spontánnímu nástupu kontrakcí, zahajujeme vyvolávání porodu.

GBS pozitivitaPřítomnost Streptokoka skupiny B (GBS) v pochvě je běžný a nezávažný nález. V průběhu porodu však může ohrozit novorozence vznikem infekce, což je vzácná, ale potenciálně závažná komplikace. Pokud kultivační vyšetření prokázalo, že GBS máte, podáme vám preventivně k porodu antibiotika dle doporučeného postupu pro porodnictví.

Protržení vaku blanDirupci – protržení vaku blan, rutinně neprovádíme. Správně načasovaná dirupce však může urychlit porod, což může být v některých případech prospěšné.

Potermínové těhotenstvíTermín porodu určuje ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru (nejčastěji je uveden na prvotrimestrálním screeningu).

Pokud neporodíte do stanoveného termínu porodu, doporučíme vám (nejde-li o rizikové těhotenství) častější sledování v těhotenské poradně (2x týdně). Zhruba deset dnů po termínu porodu (týden 41+3) doporučujeme naplánovat vyvolání porodu.

Nejzazší termín pro porod považujeme týden 42+0. Preferujeme vyvolávání porodu mechanickými metodami, nikoliv léky. Vyvolávání porodu probíhá za hospitalizace.

KlystýrS prováděním klystýru před porodem máme dobré zkušenosti. Není však nezbytnou součástí porodní péče.

HoleníHolení hráze před porodem nevyžadujeme, ale doporučujeme. Neoholená kůže může komplikovat proces hojení, pokud dojde k jejímu poranění během porodu.

Poloha ženy během poroduPolohu, v níž chcete rodit, si můžete zvolit samy. Na porodním sále jsou k dispozici porodní lůžka, která umožňují modifikace porodních poloh.

Jídlo a pití během poroduBěhem porodu doporučujeme jíst a pít omezeně a v malých dávkách, přednost dáváme lehké stravě bohaté na rychlé cukry. Porod je náročný fyzický výkon a nadměrný příjem potravy při něm způsobuje pocity na zvracení nebo zvracení. 

Epiziotomie – nástřih hrázeEpiziotomii provádíme pouze v případě, že ji považujeme za vhodnou v dané konkrétní situaci. Odhadnout předem, zda bude epiziotomie nutná, je obtížné.

  Nejčastějšími důvody provedení nástřihu je nutnost urychlení porodu (při podezření na hypoxii plodu-nedostatek kyslíku) a riziko závažného poranění hráze (zejména pevná hráz a větší hlavička apod.).

 

Podávání oxytocinuOxytocin je přirozený hormon, který způsobuje děložní kontrakce, čímž umožňuje porod. Podání oxytocinu v infúzi má svá indikační kritéria, jimiž se řídíme.

Patří sem například nepostupující porod, slabé kontrakce, krátké kontrakce, krvácení po porodu apod. Oxytocin je možné podávat až po odtoku plodové vody. Při podávání oxytocinu je nutné plod více sledovat pomocí CTG.

Pokud jsou kontrakce podpořené oxytocinem bolestivé, nabízíme analgezii.

Epidurální analgezieEpidurální analgezie je jedna z nejoblíbenějších metod tišení bolesti při porodu. Je dobře účinná a málo riziková pro rodičku i pro plod. Máme s ní dobré zkušenosti. V naší porodnici je její podání dostupné a je zdarma.

BondingBonding představuje úzkou vzájemnou interakci matky a dítěte bezprostředně po porodu. Bonding podporujeme u všech donošených, dobře se adaptujících novorozenců. Dítě je po vybavení položeno na břicho matky (tzv.

 kontakt kůže na kůži). Po přerušení pupečníku a krátkém vyšetření pediatrem pokračuje bonding na hrudníku matky, kde dítě zůstává první 2 hodiny života.

V průběhu bondingu je dítě monitorováno (čidlo oxymetru na ručce) a je vyžadována trvalá přítomnost doprovodu.

Podvaz pupečníkuPreferujeme pozdní podvaz pupečníku. Novorozence, který je bezprostředně po porodu v pořádku, pokládáme bez přerušení pupečníku na břicho matky.

Z výzkumů vyplývá, že děti s odloženým podvazem pupečníku mají nižší výskyt anémie v kojeneckém věku, pokud jsou ponechány s nepřerušeným pupečníkem 1–3 minuty po porodu, což odpovídá době, kdy pupečník dotepává. Pupečník může přestřihnout otec dítěte.

V případě nutnosti resuscitace novorozence pediatr, který je u porodu přítomen, indikuje časnější podvaz. 

Podání uterotonik po poroduPo porodu dítěte podáváme léky na podporu stažení dělohy (uterotonika). Podle našich i mezinárodních doporučení je podání uterotonik prevencí nadměrného krvácení po porodu.

Ošetření novorozence po poroduNovorozence zkontroluje po porodu pediatr. Jestliže je novorozenec v pořádku, není nikam odnášen a jeho vyšetření probíhá v přítomnosti matky. Vyšetření na těle matky je možné. Pediatr dítě krátce vyšetří a zhodnotí jeho adaptaci. Další ošetření, vážení a označení je možné odložit po bondingu.

Pokud je třeba podpora poporodní adaptace (týká se asi 10 % dětí a zahrnuje například odsátí tekutiny z nosu a úst, prodýchnutí maskou s kyslíkem apod.), probíhá ve vedlejší místnosti, která je k tomu vybavená.

Císařský řezV případech, kdy je nutné ukončit těhotenství císařským řezem, dáváme přednost svodné anestezii před celkovou.

V celkové anestezii operujeme, pokud je nutné provést císařský řez okamžitě nebo pokud je svodná anestezie ze zdravotních důvodů nevhodná. Doprovázející osoba může být s rodičkou na operačním sále a po vybavení novorozence může být přítomná při jeho ošetření.

Dítě matce ihned po ošetření ukážeme, a pokud o to má zájem, přikládáme jí ho k prsu, aby se správně nastartoval proces kojení. Bonding – položení nahého dítěte na kůži matky může být u císařského řezu technicky obtížný.

V situacích, kdy není možný, umožňujeme bonding v případě zájmu otci. Po porodu císařským řezem je rodička obvykle jeden den na oddělení JIP. Dítě zůstává v péči neonatologů a je jí pravidelně donášeno ke kojení.

Ambulantní porodAmbulantní porod je v naší porodnici možný.

Pokud si přejete odejít domů i s miminkem dříve, než je doporučená doba pobytu na oddělení šestinedělí (72 hodin), je třeba se na podrobnostech a další péči domluvit s přítomným gynekologem a pediatrem.

Propuštění novorozence před 48. hodinou života je řešeno formou negativního reverzu. Při časném propuštění matky, je-li vše v pořádku, revers není nutný.

Odmítnutí doporučené péčePokud něco z toho, co vám nabízíme, nechcete, poučíme vás o výhodách a alternativách navrženého postupu a o potenciálních rizicích spojených s jeho odmítnutím. Požádáme vás poté o podpis tzv.

 negativního reverzu, v němž podepisujete, že jste si rizik vědoma, byla jste poučena a přijímáte za své rozhodnutí zodpovědnost.

V posledních letech se setkáváme s rodičkami, které mají mylné nebo zkreslené informace týkající se některých aspektů porodnické péče, většinou získané z neodborných zdrojů na internetu. Doporučujeme proto věnovat poučení velkou pozornost. Komunikaci s rodičkou věnujeme péči.

Z naší zkušenosti se většina nejasností v průběhu prenatální péče nebo při porodu vysvětlí a vzájemná spolupráce rodičky, porodní asistentky a lékaře probíhá dobře. Pokud už předem víte, že některé z našich standardních postupů nebudete akceptovat, konzultujte to v těhotenské poradně.

Hodnocení fyziologie a patologie poroduO tom, zda je porod fyziologický, rizikový nebo patologický, rozhoduje porodní asistentka a/nebo lékař. Dle toho určuje další postupy, navrhuje vyšetření a léčbu abnormálních stavů.

Komunikace s rodičkouVšechny postupy, návrhy péče a léčby řešíme přímo s těhotnou a/nebo rodící ženou.

Nepřejeme si, aby za ženu komunikoval její doprovod. Přímou komunikaci mezi personálem a rodící ženou považujeme za základ kvalitní zdravotnické péče.

Velká česká kniha o matce a dítěti, 2.aktualizované vydání

Druhé přepracované a rozšířené vydání oblíbené ideální a komplexní knihy pro nastávající českou maminku!

Naleznete v ní potřebné informace o početí, průběhu těhotenství (jak matky, tak dítěte), vše o porodu a péči o novorozence a kojence a kojení.

Exkluzivita této knihy spočívá v tom, že vychází pouze z českého prostředí, je doplněna dokumentárními fotografiemi přímo z porodního sálu a novorozeneckého oddělení, obsahuje velké množství barevných obrázků, ultrazvukových snímků, nákresů a fotografií, díky kterým má tato kniha vysokou informační hodnotu.

  • V knize mimo jiné naleznete:
  • – Doporučené pohybové aktivity v těhotenství, výživu, potravinové doplňky, možnosti oblékání, jak a zda cestovat, pomůcky, přírodní prostředky a způsoby ulevující těhotenským obtížím.
  • – Jak postupovat v případě nemoci, co dělat, pokud žena trpí chronickou chorobou, doporučené homeopatické přípravky, aromaterapie, bylinky, masáže.
  • – Přehled všech vyšetření v těhotenství, jak probíhají, co zjišťují, k čemu slouží.
  • – Komplikace v těhotenství, jak jsou léčeny a řešeny, jejich vliv na dítě a co má budoucí maminka v takových případech dělat.

– Průběh porodu včetně všech mimořádností, jak probíhají, a co z nich vyplývá pro maminku a dítě. Možnosti anestézie a jak se aplikuje. Cvičení po porodu, průběh šestinedělí, co v tomto období dělat a čemu se naopak vyhnout. Jak postupovat v případě poporodních depresí.

– Péče o novorozence v porodnici, a následně doma. Kompletní rady, jak o dítě pečovat, jak ho krmit, oblékat, ošetřovat, koupat, uspávat, zda a kdy používat dudlík, vše potřebné o kojení, jak dítě správně držet.

– Vhodné hračky a hry pro zdravý vývoj dítěte, cestování s kojencem, výběr oblečení, botiček, kdy do poradny dětského lékaře, přehled očkování a mnoho dalších informací.

– Antikoncepce vhodná při kojení.

Autorka MUDr. Bc. Taťána Hanáková pracuje jako gynekoložka v Hranicích na Moravě, a při psaní této knihy zúročila veškeré své vědomosti a zkušenosti z dlouholeté odborné praxe. Pomáhaly jí při tom její spokojené pacientky, které autorku inspirovaly svými podněty a připomínkami, a tým dalších odborných spolupracovníků.

Na části týkající se těhotenství a porodu se autorsky a odborně podílela také MUDr. Pavla Volná, lékařka v soukromé ambulanci GPG Centrum v Ostravě.

Kapitoly věnované kojení a péči o dítě připravila primářka dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě MUDr. Magdalena Chvílová Weberová, a kolektiv dětských sester.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector