Porod? S dobrou přípravou může být krásným zážitkem – vše o zdraví

Pokud jste právě v očekávání narození potomka a jste muž, tyto řádky jsou určené právě vám.

Určitě jste už nahlas nebo potichu řešil otázku, zda být, nebo nebýt se svojí partnerkou u porodu děťátka. Pokud si to vaše partnerka vyloženě nepřeje (protože i to se stává), nezbývá vám nic jiného než její přání akceptovat. Jistě má pro své rozhodnutí důvody.

Pokud vás ale partnerka přemlouvá a vy váháte, zkuste ještě chvíli číst a možná vás přesvědčíme, že se to dá přežít, neodpadnete a ani se nezhroutíte…

Co vás odrazuje od účasti a zároveň nutí říci NE?

Při porodu se křičí

Pokud jste viděl mnoho filmů, kde hrdinka podávala heroický výkon za neuvěřitelně živelných hrdelních zvuků, během porodu si téměř vykřičela hrdlo a všechno a všechny kolem sebe proklínala jako pohan… zapomeňte na to.

Většina rodiček si během porodu ulevuje od bolesti fučením, vzdycháním, hekáním a hlasitým dýcháním, ale mohu vás ubezpečit, že u vás doma při fotbalovém přenosu je určitě silnější akustika než při porodu. Tak proč nejít povzbuzovat tam, kde se vás to bytostně týká a kde se dávají ty nejkrásnější góly světa?

Při porodu je mnoho krve

Pokud se děsíte i malého množství krve, asi se budete muset zakousnout do jazyka a prodýchat to. Když se však dopředu připravíte na to, že krev jednoduše k porodu patří a že jí vůbec není tolik, abyste se kvůli tomu zřekl toho úžasného zážitku, máte vyhráno!

Navíc vůbec nemusíte postávat u nohou partnerky (tam se bude muset ohánět někdo jiný), budete platnějším členem týmu, když budete něžně a jemně hladit partnerku po tváři, když jí budete svlažovat rty, když jí budete hladit zpocené vlasy padající do tváře, když jí po tom všem vtisknete na ústa jeden úžasně vděčný polibek (všiml jste si, že toto všechno se odehrává v horních partiích těla partnerky?).

Při porodech bývám bezradný

To tvrdíte navzdory tomu, že jste v životě porod neviděl a už vůbec ne porod svého vlastního dítěte. Pokud máte pocit, že nebudete platným a plnohodnotným pomocníkem, utěšitelem a podporou, nemějte nejmenší obavy.

Můžete si být jistý, že základní úkony potřebné ke spokojenosti partnerky hravě zvládnete. A víc se od vás ani neočekává. Promasírovat kříž, podat ručník, vzít pod paží, asistovat při sprchování – to vše jsou věci, které chlapi hravě zvládají.

Kromě toho trošku fučet do rytmu s partnerkou, vždyť není nic lehčího! V nejlepším případě se vám může stát, že vaše partnerka bude odmítat jakékoliv dotyky a masírování, takže vaším jediným úkolem bude podpořit ji jakkoliv slovně a svou přítomností.

A vězte, že ta je ze všeho nejdůležitější!

Porod? S dobrou přípravou může být krásným zážitkem – vše o zdravíAž na porodním sále si uvědomili, jakým úžasným momentem je příchod dítěte na tento svět.

Co když se zaleknu toho, co uvidím, a moje partnerka už nebude pro mě přitažlivá? Všichni tvrdí, že se to může stát…

Toto je obava, která nemá vůbec opodstatnění.

V našem soukromém minivýzkumu mezi muži, kteří se zúčastnili porodu svých dětí, nám vyšel tento nádherný výsledek: partnerka se pro muže stala po porodu ženou, které si nesmírně vážili za vše, co dokázala udělat pro to, aby se jejich společné dítě dostalo na svět. Až na porodním sále si uvědomili, jakým úžasným momentem je příchod dítěte na tento svět.

Většina z dotazovaných mužů si mohla i pochovat svého čerstvého potomka na rukou, když maminka odpočívala, a věřte, že dodneška je to pro ně velmi silný zážitek. Vztahy obou partnerů porod vůbec nenarušil, ba právě naopak!

Porody trvají neuvěřitelně dlouho a to mě odrazuje

Tento argument u nás nemá už dopředu šanci na úspěch! Pokud jste čekali devět měsíců, než se vaše děťátko dostane na svět, posledních pár hodin musí být přece pro vás třešničkou na dortu.

Pokud se to všechno rozhodla vydržet vaše partnerka (a nic jiné jí asi ani nezbývá), pokud to všechno může absolvovat děťátko (neboť věřte, že ani pro toho drobečka není porod procházkou růžovou zahradou), proč byste to nevydržel i vy? Ten pocit na konci boje je nepopsatelný a úleva a zadostiučinění z dobře vykonané práce je k nezaplacení! Nenechte si to všechno utéct, když máte tu skvělou a jedinečnou příležitost! Ukažte i v těchto okamžicích, že jste mužem, o kterého se vaše partnerka může kdykoliv opřít.

Na co se dopředu připravit?

Tip Mámy a já:

  • Pokud jste se tedy rozhodl, že porod absolvujete společně s vaší partnerkou, zjistěte si dopředu, zda tuto možnost nabízí i porodnice, kde se chystáte vaše miminko přivést na svět. Ujistěte se, že vám bude přítomnost u porodu umožněna i tehdy, bude-li takových párů v jednom okamžiku více a zda jsou na to v porodnici prostorově vybavení. Předejdete tak zklamání.
  • Před samotným porodem musíte v nemocnici absolvovat předporodní přípravu. Jde obvykle o 1–2hodinovou instruktáž, abyste i vy měl jistotu, že víte, do čeho jdete. Tento minikurz je podmínkou vaší přítomnosti na porodním sále, pokud ji nebudete chtít akceptovat, vaše účast na sále pravděpodobně nebude možná.
  • Můžete se rozhodnout (i po dohodě s partnerkou), zda chcete být na sále až do poslední chvíle. Mnoho párů volí možnost zůstat spolu během první doby porodní, kdy se porodní činnost teprve rozbíhá. Ale právě tato část porodu je nejzdlouhavější a nejbolestivější. Někteří partneři se dohodnou, že když už dojde k samotnému porodu, tatínek se vzdálí a počká v ústraní. Tato fáze už netrvá příliš dlouho – a (neberte to špatně) je při ní asi nejdůležitější přítomnost samotného gynekologa.
  • I přesto, že vaše místo bude hlavně u hlavy partnerky, můžete kdykoliv vyjít na čerstvý vzduch a zahnat pocit, kdy vám nemusí být právě nejlépe. Zdravotní sestry ani lékař se vás nebudou na nic ptát, jsou na chvilkové odchody otců během porodu zvyklí.
  • Na porodní sál si přineste věci, které vám doporučili na předporodním kurzu. Obvykle to jsou přezůvky, nápoje, něco málo na zakousnutí (během porodu můžete být nervózní, a tak si budete muset doplňovat tekutiny a energii po troškách i vy). Může se vám lehce stát, že porod proběhne nečekaně a v noci, nebudete mít s sebou ani kousek jídla a děťátko se nakonec může narodit právě během vašeho odchodu do nemocničního bufetu hned ráno, jak ho otevřou. Nebyla by to škoda?
  • Na porodní sál si připravte pohodlné oblečení, nejlépe světlé tričko s krátkým rukávem, nějakou mikinu nebo svetr a pohodlné kalhoty. Může se stát, že na sále se bude hodně topit a vám bude příliš teplo. Připravte si proto raději více vrstev oblečení.
  • Nezapomeňte na potvrzení o absolvování předporodního kurzu pro tatínky!
  • Mějte připravený malý ručník nebo vlhčené ubrousky, to první pro případ otírání potu z čela partnerky, to druhé na osvěžení a ovlažení … vaše partnerka nebude moci od vstupu na porodní sál pravděpodobně přijímat žádné tekutiny. Pomůže jí proto ve vodě namočený ručník, který budete moci přikládat na vysušené rty.
  • Pokud máte možnost a vaše porodnice ji nabízí, vyberte doma nějaké cédéčko, které má vaše partnerka oblíbené, a doneste ho s sebou do porodnice. Určitě ji to velice potěší.
  • Pokud si plánujete celý zážitek zvěčnit fotoaparátem nebo kamerou, informujte se na tuto možnost dopředu. Ne každá porodnice a porodník s tímto postupem souhlasí.
  • Buďte prostředníkem mezi maminkou a personálem porodnice. Někdy se rodičkám těžko komunikuje a to může být možnost pro vás, jak opravdu dobře pomoci. Pomozte zajistit to, co si žádá.
  • Některé ženy si až na sále uvědomí, že nechtějí slyšet žádné hlasy, že jim vadí dotyk, že si nechtějí vůbec s nikým povídat, aby se mohly soustředit na bolest a její překonání. Respektujte to a v tomto případně na sále „pouze“ buďte. Pokud vaše partnerka opět pocítí potřebu vašich dotyků a slov, určitě vám to naznačí. Vaše blízkost jí však pomůže ze všeho nejvíc!

Co tedy budete muset (nebo moci) dělat, aby vaše partnerka cítila lépe?

  • Masírujte jí záda, většina maminek cítí největší bolesti v oblasti kříže. Ptejte se jí, jak moc je jí to příjemné.
  • Mezi kontrakcemi jí poskytněte své paže, ať se o ně opře, hlaďte ji, utěšujte ji a nezapomeňte pochválit a povzbudit.
  • Procházejte se společně s ní, přirozený pohyb napomáhá rychlejšímu příchodu děťátka na svět.
  • Prodýchávejte s ní kontrakce, bude to pro ni povzbuzení.
  • Utírejte čelo od potu a vlhčete suché rty.
  • Povídejte si s ní.

Takže, milí budoucí tatínkové, stále máte pocit, že porod není nic pro vás? Pokud jsme alespoň jednoho ze zástupu váhavců přesvědčili o nezastupitelné úloze otců při porodech svých dětí, jsme za to vděční. Nejvděčnější vám však budou za všechnu ochotu a pomoc vaše partnerky. Zkuste to, nebudete litovat!

Jak probíhá porod krok za krokem

Porod? S dobrou přípravou může být krásným zážitkem – vše o zdraví

Porod jen zřídka probíhá tak rychle a dramaticky jako ve filmech a kdy jet do porodnice vám odtečení plodové vody řekne zhruba v polovině případů. Přečtěte si, jak obvykle probíhá porod, buďte připravená a především klidná. Dobrá nálada totiž k hladkému průběhu porodu zásadně přispívá.

Příchod miminka pak kromě odtečení plodové vody spolehlivě ohlásí kontrakce. Ty nejprve pocítíte jako tlak v podbřišku nebo jako nutkání jít na záchod. Kontrakce budou postupně stále častější a silnější. Jakmile se kontrakce opakují v rozmezí 5–7 minut a trvají 30–40 vteřin, měla byste už být v porodnici nebo na cestě do ní.

V této fázi (první doba porodní) se vám zkracuje a otevírá děložní hrdlo, rozšiřuje se tzv.

 porodnická branka, která nakonec skoro úplně splyne s pochvou a uvolní cestu děťátku, a odteče plodová voda, většinou samovolně.

Pokud k tomu nedojde, porodník při vaginálním vyšetření šetrně protrhne plodovou blánu, aby voda mohla odtéct. Zákrok není bolestivý, ale mohou po něm zesílit kontrakce.

Zajímavé:  Porucha řeči - Vše o zdraví

První doba porodní je nejdelší fáze. U každého porodu je jiná, ale obvykle trvá zhruba:

  • 3–4 h u vícerodiček  
  • 6–7 h u prvorodiček

Výjimkou nejsou ani ženy, které rodí 10–12 h. Délku porodu ovlivňuje kondice maminky i její psychický stav. Obecně platí, že čím zdravější a klidnější je maminka, tím hladší bývá porod.

První doba porodní je přesně ten čas, kdy vám porodník může nabídnout epidurál. Anestetikum se píchá injekcí do horní části bederní páteře, když je děložní hrdlo optimálně rozšířené, a o jeho použití si rozhodnete sama.  

Epidurál se doporučuje, když má maminka astma, epilepsii, nemoci srdce nebo diabetes, u rodiček se závislostí na nikotinu, alkoholu nebo drogách, u preeklampsie a v případech rizikových porodů, kdy se očekává porod císařským řezem. Tam je jeho nespornou výhodou, že tiší bolest, uvolňuje svaly pánevního dna, a tím i porodní cesty.    

Epidurál je naopak nutné zvážit, pokud máte poruchu krevní srážlivosti nebo alergii na lokální anestetika.  

V druhé fázi porodu se kontrakce opakují už po 2–3 minutách, jsou silnější a mohou trvat 60–90 vteřin.

Porodník zkontroluje, jestli děťátko sestupuje porodními cestami správně otočené, a když je vše v pořádku, můžete přirozeně v rytmu vlastních kontrakcí začít tlačit. Pomůže vám k tomu tzv.

 břišní lis, tedy svaly břišní stěny a bránice, a tlačení je podobné, jako když máte zácpu.

Jakmile je hlavička dítěte v pánevním východu, porodník zhodnotí, jestli raději nastřihnout hráz, aby hlavička lépe prošla, nebo ne. Jakmile je venku hlavička s ramínky, máte to nejnamáhavější za sebou.

Zbytek tělíčka už projde velmi rychle a bez obtíží. 2. fáze porodu obvykle trvá 15–40 minut.

 Na jejím konci se přestřihne pupeční šňůra, děťátko se očistí, zváží a změří a můžete si ho poprvé pochovat.

3. a 4. doba porodní jsou oddechové. Asi 5 minut po děťátka vyjdou plodové obaly a placenta. Můžete cítit slabší kontrakce, není to ale podmínkou. Čtvrtá doba porodní je pak preventivní. Lékařský personál vás ještě zhruba 2 hodiny po porodu sleduje kvůli riziku silnějšího poporodního krvácení. Během třetí a čtvrté doby porodní se také děloha stahuje a zmenšuje.

Za kontrakce můžete považovat i poslíčky neboli nepravé kontrakce. Při nich se děloha pouze připravuje na porod, ale ještě nerodíte. Od kontrakcí je rozeznáte tak, že se bolest nestupňuje.     

Další nepříjemné stahy svalů můžete cítit při tvrdnutí bříška. To může být dočasně způsobeno třeba tím, že jste zvedala něco těžkého nebo se jinak napínala. Takové ztvrdnutí by mělo během chvilky odeznít.

Pokud se ale opakuje častěji, i když jste v klidu, řekněte o tom svému gynekologovi. Pokud vám bříško ztvrdne víc než 20krát za den, zejména po 34. týdnu těhotenství, jděte k lékaři hned.

Tvrdnutí bříška bývá často předzvěstí předčasného porodu.

Nelekejte se toho, že se děťátku chce na svět 5 dní před termínem. Termín nikdy není úplně spolehlivý a málokterá žena v něm opravdu porodí. Lékaři berou za standardní termín porodu jakýkoli čas mezi 39.

–42. týdnem těhotenství. O předčasný porod jde až tehdy, když se děťátko narodí před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Miminko nemusí být nutně nedonošené, ale pokud nedonošené je, vyžaduje zvláštní péči.

Po 42. týdnu těhotenství lékaři obvykle vyvolávají porod uměle. Přenášení miminku neprospívá a drobnější maminky by pak s porodem většího dítka mohly mít problém. Porod se urychluje podáním hormonu oxytocinu, který vyvolá a zesílí kontrakce.

Pokud se děťátku nechce ven přirozenou cestou nebo dojde ke komplikacím, je nutný porod císařským řezem. Ten je rychlý a díky anestetikům bezbolestný. Někdy může být po konzultaci s lékařem plánovaný předem. Hojení po porodu je pak ale delší a bolestivé, přece jen máte na břiše nemalou jizvu.

Studie také ukazují, že děti narozené císařským řezem mívají slabší imunitu, než děti narozené vaginální cestou.

Při císařském řezu totiž neprocházejí rodidly, kde přijdou do styku s přirozenými kulturami laktobacilů, které jsou základem naší pozdější obranyschopnosti. Takové děti je obzvlášť důležité krmit mateřským mlékem alespoň prvních 6 měsíců.

Paradoxně ovšem právě děti narozené tzv. sekcí bývají podle studií po 3. měsíci kojeny méně často než děti narozené přirozeně.

Pokud kojení není možné, zeptejte se pediatra na náhradní mléčnou výživu HiPP s probiotickými kulturami mléčného kvašení a galaktooligosacharidy.

Porod bez obav – 1. online kurz pro těhotné

Bohužel jen málo žen se na porod těší, většina z něj má strach a obavy. Dozvíme se, jak se připravit na porod, mateřství a budeme i cvičit.

Když víme, co nás čeká, jak si můžeme pomoci, jak porod pro sebe využít, nebo jak nám může pomoci partner, může pak být porod úžasnou zkušeností a krásným zážitkem.

Bez strachu, obav a s radostí můžete prožít porod a mateřství i vy. Předporodní kurz nás připraví i na šestinedělí a péči o dítě.

Předporodní kurz nás dovede připravit na porod a mateřství. Pokud chceme prožít porod a mateřství bez obav a s radostí, je dobré se na něj připravit.

Dozvíme se tipy, jak vybírat pediatra, porodnici, spoustu informací o porodu, šestinedělí, kojení, o cvičení pro těhotné včetně těhotenské jógy. Odbouráme obavy a zapojíme i tatínky.

Povíme si o podpoře pondingu, pupečníkové krvi a mnoho dalších informací. (zobrazit celý popis kurzu)

Mnoho prvorodiček, ale i opakovaných rodiček má z těhotenství a následného porodu velké obavy, protože neví, co mají čekat a jak se budou cítit. Je dobré se na toto krásné období připravit tak, aby samotný porod mohl proběhnout co možná nejsnadněji a nejrychleji. Předporodní kurz nám napoví, jak zvládat ranní nevolnosti a otoky nohou, které trápí většinu rodiček.

Určitě je dobré nehladovět, vždy mít po ruce něco malého na uzobávání, co zasytí rozbouřený žaludek. Tělo je nejvíc vyhladovělé právě po dlouhé noci, kdy žádné jídlo nepřijímáme. Malá svačinka na nočním stolku, kterou sníme, ještě než vstaneme, dělá zázraky. Mohou to být třeba jen obyčejné piškoty, sušenky nebo kousek ovoce.

Otoky nohou způsobují zadržované tekutiny v těle, které po porodu opět vyloučíme. Je třeba omezit látky podporující zadržování vody, jako je například sůl a kofein. Předporodní kurz nám představí speciální cévní gymnastiku, která pomáhá spolu s příjmem jódu nebo kompresními punčochami. Pomůže i pohankový čaj, který obsahuje velmi prospěšné látky.

Předporodní kurz nám napoví, jak se připravit na porod, tvrdnutí bříška nebo jak zvládnout těhotenskou zácpu. Děloha, která roste se i zpevňuje a následkem je postupné tvrdnutí bříška, které je signálem, že vše probíhá přesně tak, jak má. Dnešní doba s sebou nese různá pozitiva ale i negativa.

Těhotné ženy jsou dnes až příliš vyšetřované, i když jsou zcela zdravé, nikoliv nemocné. Je třeba si dávat pozor na nadměrné užívání hořčíku, který uvolňuje svaly a uspává dělohu, která v den porodu nechce začít rodit. Je třeba si dát pozor na jeho přijímané množství a zaměřit se na příjem z přírodních zdrojů. Výborný je třeba čaj Rooibos.

Těhotenská zácpa je běžnou reakcí střev, která mají v těhotenství méně místa, než předtím. Je dobré jíst častěji v malých dávkách, zvýšit příjem vlákniny, ovoce, zeleniny, ovesných vloček nebo kompotů. Zároveň je třeba zvýšit i příjem tekutin a přidat drcená lněná semínka a nápoj ze sušených švestek.

Poměrně často se objeví vaginální mykóza a plísně, které se živí cukrem. Je třeba výrazně cukr omezit a více jíst bifidus v jogurtech. Hodně pomůže čerstvý vzduch. Výborným způsobem, jak se připravit na porod je také cvičení, dostatek pohybu a pobyt venku v klidu a pohodě.

Návod, jak se připravit na porod, přináší i rady jak si poradit s náhlou změnou těžiště a bolestí zad.

Řešením je masáž pro těhotné od opravdových profesionálů, kde je třeba velké obezřetnosti a plavání nadlehčující tělo a uvolňující klouby.

Projdeme spolu, příchod do porodnice i z porodnice, porod samotný, bolest u porodu, nástřih hráze, období šestinedělí, rady kolem kojení a tvrdnutí prsou či odstříkání mléka.

Předporodní kurz zahrnuje také péči o dítě, jak podpořit tatínka v roli otce, jak být dobrou maminkou, sestavíme porodní plán, předvedeme si vhodné cvičení pro těhotné, jógu pro těhotné a vše, co si dovedete i nedovedete představit.

V kurzu Porod bez obav – předporodní kurz se připravíme na porod, zapojíme partnera a připravíme se na mateřství:

  • cesta k bezstarostnému porodu skrze klidné těhotenství
  • co je potřeba udělat a zařídit, než se vypravíte do své porodnice
  • pediatra vybíráme ještě před porodem, doporučení pro jeho výběr
  • správný výběr porodnice, jak postupovat a podle čeho vybírat
  • o podpoře pondingu, výhody i zápory a všechno o pupečníkové krvi
  • vysvětlíme si všechny procesy, které vás v rámci porodu budou provázet
  • problematika nástřihu hráze, šestinedělí, vše kolem kojení, péče o dítě
  • jak být dobrou maminkou i tatínkem, těhotenské cvičení, těhotenská jóga, porodní plán

Lektorkou kurzu Porod bez obav – předporodní kurz je Majka Staňková. Těhotným se věnuje řadu let. Odbourává budoucím matkám strach a obavy z porodu, doprovází ženy u porodů a připravuje je na porod a mateřství. Když ženy ví, co je čeká, jak si mohou pomoci, jak porod pro sebe využít, nebo jak může pomoci partner, stane se porod úžasnou zkušeností a krásným zážitkem. Zjistěme, jak na porod a mateřství s radostí.

Práce duly mě učí obrovské pokoře. Těhotentsví i porod může být krásný zážitek

Když se podíváme do odborné literatury, najdeme zde řadu studií, které prokazatelně dokazují, přínos duly u porodu. Mezi ty nejznámější patří:

  • – Snížení rizika císařského řezu až o 28 %- Snížení výskytu poporodní deprese o 31 %- Snížení počtu podání epidurálu o 60 % – Snížení počtu podání umělého oxytocinu o 40%- Snížení délky doby porodu o 41 min- Vyšší APGAR skóre u miminek
  • – Vyšší spokojenost žen s porodem a zpětná vazba od žen, které se při porodu se svou dulou cítily velmi příjemně
Zajímavé:  Příznaky hiv - Vše o zdraví

Přečíst článek ›

A kdo je tedy dula?Slovo dula pochází z dob Starověkého Řecka, není tedy žádným novodobým výstřelkem moderních žen.

V cizojazyčné literatuře byla dula popisována jako „woman who serve“ – pomocnice ženy.

Dříve jimi byly otrokyně, a některé historické prameny mluví o tom, že tyto ženy se stávaly součástí komunit a jejich privilegia byla srovnatelná s rodinnými příslušníky u kterých se nacházela.

Jak tedy probíhá péče duly?Když se mně ozve žena, se zájmem o mé služby, domluvím si s ní úvodní schůzku. Toto setkání je čistě informativní a seznamovací. Většinou si povíme naše očekávání, přání a možnosti, které máme. Necháme si nějaký čas na rozmyšlenou a pokud se domluvíme na další spolupráci, najíždím s většinou žen na můj „porodní balíček služeb“.

Já osobně svým klientkám poskytuji 3 předporodní schůzky, v rámci kterých procházíme fyziologii porodu, možné intervence a jejich klady i zápory, sepíšeme porodní přání, zkoušíme úlevové polohy, spinning babies, práci s rebozem (Mexický šátek) , masáže, pracuji s aromaterapií a vaginální napářkou, učím základy hypnoporodního dechu, relaxace, vizualizace, jsem taky vyškolená dula pro práci pro ženy po císařském řezu (doprovázím ženy na VBAC – vaginální porod po císařském řezu) a mnoho dalšího.

Držím pohotovost kolem data porodu své klientky, tzn. že 14 dní před a 14 dní po stanoveném datu porodu jsem nonstop připravená vyjet k ženě. Jakmile se klientka ozve, vyrážím (většinou nejdříve k ní domů). Už doma přichází péče, relaxace, zkoušíme masáže a vše, co je ženě příjemné.

I podle vědeckých studií a dle fungování porodních hormonů (o kterých se budu zmiňovat v další kapitole) je nastolení atmosféry u porodu klíčové. Pomocí aromaterapie, chromoterapie, světýlek aj.

se snažím nastolit ničím nerušenou atmosféru a uvést tak ženu do stavu, kdy se vypíná její myslící mozek (neokortex) a porodní proces může přirozeně postupovat dle tempa ženy a jejího miminka.

Přečíst článek ›

Pokud jsem se ženou domluvená na porodu v porodnici, odjíždíme ve chvíli, kdy už se doma přestane cítit komfortně. Po příjezdu do porodnice se snažím znovunastolit podobné, domácí prostředí a tím zefektivnit postup porodního procesu.

Po porodu miminka přichází i porod placenty. Často je tato část porodu přehlížená, ale její hladký průběh snižuje šanci na výskyt poporodního krvácení.

Když vše probíhá fyziologicky normálně, miminko je ihned po porodu přiloženo na tělo maminky a probíhá bonding neboli „zlatá hodinka“, během níž se startuje prolaktin (hormon laktace), stabilizují se tělesné funkce miminka a probíhá přenos životně důležitých bakterií. V nejlepším případě také přichází samopřisátí k matčině prsu.

Miminka se rodí s více než 70 druhy různých reflexů, které jim (mimo jiné) umožňují i první přisátí k prsu matky. Některé ženy se rozhodnou pro ambulantní porod a po pár hodinách odchází zpět domů, jiné zůstávají v porodnici.

Jakmile maminka porodí, nastává období šestinedělí. I v rámci tohoto času, navštěvuji ženy u nich doma. Tyto návštěvy bývají velmi důležité. Protože jsem konzultantkou pro Úsměv mámy, vím, že období šestinedělí je pro mnoho maminek velmi složité.

V rámci této schůzky (schůzek) si povídáme, na poporodní bříško přivezu na míru namíchané olejíčky a stahujeme ho pomocí reboza (tejpování, benkungu,..), jako laktační poradkyně pomáhám s případnými problémy u kojení. Dělám vše, co je potřeba, od nošení miminka po venčení psa.

Jako dula tedy doprovázím k domácím porodům, porodům v porodnici a dokonce i k císařským řezům. Respektuji každé rozhodnutí ženy a jejího partnera. Já sloužím jako opora a podpora v jakémkoliv jejich rozhodnutí. To samé platí o zdravotnickém personálu. Když si každý hledí svých kompetencí, je možné vytvořit krásné porodní prostředí prakticky kdekoliv.

Přečíst článek ›

Slova na závěrMoje jméno je Markéta Verbíková (Brandejsová). Jsem vystudovanou lesní inženýrkou, která po státnicích a roce praxe v oboru odjela za dobrodružstvím do Kanady. Můj život jsem si perfektně nalajnovala, ale „člověk míní a život mění“ takže jsem po třech měsících po příjezdu do Kanady otěhotněla se svým manželem. 17.

 listopadu 2019 se v porodnici High River narodila moje dcera. Těhotenství, porod a následující období poporodní deprese vyklonilo můj život o 180°, pochopila jsem, že držet se v zajetí stálého mužského principu už není moje cesta. Pochopení fungování role matky a cyklické ženy v dnešní, moderní společnosti už dávno není ničím ezoterickým.

Generace žen, které byly nuceny vystoupit ze svých původních rolí jsou dokladem nepochopení fungování ženského a mužského vědomí, a vlastně i jejich mozků. Neurobiologie nám dnes poskytuje prokazatelné výsledky toho, že muž a žena si nemohou být nikdy rovní. Každý je jedinečný takový, jaký je. Není potřeba bojovat. Žena může jen být.

Jen existovat.

Práce duly mě učí obrovské pokoře a vědomí, že nikdy není možné zůstat na jednom místě. Vždy je potřeba se dívat na problémy a situace z různých perspektiv a postupovat nejlépe na základech evoluční psychologie a nenásilné komunikace.

Neoddiskutovatelné výhody dul u porodu už znáte, doufám tedy, že je jen otázkou času, kdy se stanou běžnou součástí nejen u domácích porodů, ale i o porodů v porodnici či u plánovaných císařských řezů. „Kde je vůle, tam je cesta“, proto zůstávám optimistická ve vyhlídkách budoucnosti fungování dul a spolupráci se zdravotnickým personálem.

  1. Za fotografie děkuji i mým kolegyním Karolíně Vlčkové (dula, LP) a Vendule Šmoldasové (dula, fotografka).
  2. Markéta Verbíková, Orlicko

Chat: Anna Kohutová — Sama doma — Česká televize

WINTER: „Co je nejdůležitější na přípravě k porodu?“

Anna Kohutová : „příprava by měla být co nejkomplexnější, jak rozumová- předporodní kurz který vás zbaví strachu a obav ,vhodné jsou relaxační techniky,sebepéče, pohyb, zdravá strava, které vám dodají důvěru a klid.

návštěva porodnice, zda je to porodnice, která vás podpoří ve vaší představě o porodu,raném kontaktu s dítětem, je vhodné najít si svou průvodkyni porodem-dulu, privátní porodní asistentku, sepsat si porodní přání a na svůj porod se těšit, věřit v to, že dokáži své dítě porodit, u porodu platí zákon motivace, posílám vám sílu a víru“

Lucie: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký máte názor na moderní pomůcku k nacvičení porodu Aniball? Považujete jeho používání za přínosné? Moc děkuji, Lucie“

Anna Kohutová : „Žena si velmi pochvalují tuto konkrétní pomůcku, protože tvrdí, že jim dodá sebevědomí v to, že se u porodu dokáží uvolnit a pustit své miminko na svět,, žena se učí své miminko vydýchat nikoliv aktivně vytlačit“

Jana: „Dobry den, rada bych se zeptala na Vas nazor ohledne moznosti nepostupujiciho porodu.

Pred rokem mi byl v nemocnici proveden vex prave pro nepostupujici porod, a to prestoze vse puvodne probihalo normalne, ovsem pri prijezdu do porodnice se vse zastavilo a tak mi nasadili oxytocin. Nakonec ani ten nepomohl.

Nyni mam strach znovu otehotnet z duvodu moznosti srejneho prubehu porodu. Jaka je pravdepodobnost opakovani nepostupujiciho porodu? Je to duvod k cisari nebo na predchozim porodu nezalezi? Dekuji za odpoved. J.“

Anna Kohutová : „nepostupující porod je často způsoben právě tím, že žena nemá podmínky u svého porodu, ticho, tma, intimní atmosféra, žena by neměla být vyrušována,neměl by ji nikdo klást neustále otázky, častý monitoring porodu, časté vaginální vyšetřování, měla by mít stále možnost pohybu,jídla, pití, žena se musí u svého porodu cítit bezpečně, pokud tomu tak není, pak se její porod zastaví- Umělý oxytocin navyšuje riziko ukončení porodu císařským řezem, ráda bych vás tím podpořila v tom, že věřím, že chyba nebyla na vaší straně,ve vašem těle nebo dítěti a že i vy dokážete své dítě porodit přirozeně, tuto schopnost má každá žena“

Iw: „Dobrý den, paní Kohutová, jsem ve 14 týdnu, zatím vše bez komplikaci. Ráda bych využila služeb soukromé porodní asistentky. Působíte na mne velice příjemně. Čekám své první dítě a o „problematiku“ přirozeného porodu se zajímám. Jsem z Ostravy a ráda bych rodila v Krnově.

Ma gynekoložka spolupracuje pouze s PA v nemocnici, ve které pracuje a tam rodit nechci. Je možné využít Vaše služby…? Na Vašich stránkách jsem nenašla „ceník služeb“. Pojišťovny nepřispívají, což vím. Proto bych chtěla znát alespoň přibližně, ať mám představu. Omlouvám se, ze se obracím s takovouto materialistickou otázkou.

Je možné Vás poté nějak kontaktovat? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám hodně síly a úspěchů ve Vaší cestě. Iw“

Anna Kohutová : „Dobrý den, děkuji za důvěru ke mě, velmi ráda vás u porodu podpořím, je ideální mne kontaktovat telefonicky, kdy si sjednáme schůzku, aby jste mne lépe poznala a já vás, , těším se tedy na váš telefonát:608717729“

Monika: „Doporučila byste trávit I. a II. dobu porodní v teplé vaně?“

Anna Kohutová : „Teplá voda je v určité fázi pro porod ideální relaxační technikou,teplo samo o sobě tlumí bolest, uvolňuji se porodní cesty, pánevní dno. Teplou vodu spíš nedoporučuji hned v počátku porodu. Mám klientky, které se cítily lépe ve vodě než na souši a do vody i rodily, dejte na své pocity, ty vás vždy povedou tím správným směrem, držím vám pěsti“

myska: „Dobrý den, nejsem moc zastánce dnešních metoda v tom, že by měla mít žena nějaké porodní plány podle niž by se lékaři měli nějak zvláště řídit a natož porodní asistentky. Přeci lékař je u porodu od toho, aby nám pomohl, i dítěti, aby vše proběhlo , jak má a nejlépe, proto je to také lékař.

Tak proč porodní asistentku a nebo plán ve kterém já nebo asistentka budeme lékaři „diktovat“ co bychom chtěli…to je jak kdyby si člověk bral asistentku třeba k jakékoli operaci a nebo si psal operační plány, jak by si to představoval…to třeba běžné není.

Já si myslím, že by člověk měl věřit v toho lékaře, že je tam od toho, aby nám pomohl…. co si myslíte vy?“

Anna Kohutová : „Jsou u ženy, které se cítí bezpečně, když mají u porodu lékaře a to je v pořádku,na druhé straně jsou ženy, které se cítí bezpečněji se svou porodní asistenkou nebo dulou a lékaře potřebují pouze v případě, že jejich porod už není fyziologický“

Zajímavé:  Poštěváček - Vše o zdraví

Jana: „Dobry den. Jaky je vas nazor na nastrih hraze?“

Anna Kohutová : „Nástřih hráze je velkým zásahem do ženství a ve většině případů není nutný, zvláš´t když žena rodi v v intuitivní pozici, která využívá gravitace“

Marketa: „Zdravím,vím,že probírate stav před porodem,ale mě by zajimalo,kdy začit cvičit po porodu a jaké cviky?Jsem ted v šestineděli a právě chci s něčím začit…Díky moc Marketa“

Anna Kohutová : „Ideální je začít břišním dýcháním, aktivovat pánevní dno a šikmé břišní svaly“

Romana: „Dobrý den, jsem ve 38tt. a kultivací mi byl zjištěn pozitivní výsledek na streptokoka. Bylo mi v nemocnici jen řečeno, že mi před porodem podají antibiotika. Obávám se o zdraví miminka, mám z toho strach. Prosím Vás o radu, jaká je pravděpodobnost nákazy infekcí miminka a např. jakého jídla se mám vyvarovat? Předem Vám moc děkuji za odpověď“

Anna Kohutová : „Doporučuji vám přeléčit se lichořeřišnicí, česnekovou kůrou a popíjet černý bez, riziko nákazy je minimální“

Aneta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na cvičení v těhotenství, konkrétně kruhový trenik a posilování? Lze posilovat i břišní partie a do kterého trimestru? Děkuji za odpověd.“

  • Anna Kohutová : „Do 20 týdne můžete posilovat břišní svaly, hlídejte si u kruhového tréninku svou tepovou frekvenci“
  • anonym: „Dobrý den, měla bych mít velký strach z přenosu streptokoka na dítě při porodu?“
  • Anna Kohutová : „riziko přenosu je minimální, doporučuji v případě pozitivity lichořeřišnici, česnekovou kůru a popíjet odvar z bezu“

Gábina: „Dobrý den, jsem v 21tt a byla mi zjištěna placenta praevia, pokud se placenta nehne, budu muset na císařský řez. Lze něco doporučit cvičení atd., aby se placenta posunula a mohla bych rodit přirozeně. Děkuji za odpověď.“

Anna Kohutová : „Je ještě pravděpodobné , že s růstem dělohy se placenta posune dál od děložního hrdla, pokud by však byla vcestná, pak je to indikace k císařskému řezu“

Pavla: „Dobrý den, také nejsem pro dnešní moderní metody , myslím si, že se vše moc řeší a hrotí, chudák moje dcera, doufám jen, že se nenechá zblbnout. Mějte se moc hezky.“

Anna Kohutová : „děkuji za váš názor“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co říkáte na přípravu k porodu, masáž hráze, maliník ,chia semínka atd. Doporučila by jste?“

Anna Kohutová : „určitě doporučuji směs bylin maliník, kontryhel, kopřivu, sezamové a konopné semínko, 5 daltí denně, připravíte tak hladké svaltvoo dělohy k porodu“

Lenka: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na možnost spontánního porodu po velkém porodním traumatu (IIIb).Myslíte, že by žena měla raději podstoupit porod císařským řezem? Poradila byste, která porodnice v Čechách se podobá přístupu krnovské porodnice? Nejraději bych rodila u Vás, ale je to pro mě více jak 400km. Přeji krásný den a děkuji za práci, kterou vykonáváte!“

Anna Kohutová : „Nevidím v tom indikaci k SC, je ovšem zásadní pozice u porodu,neměly to být pozice vleže či v vsedě, která navyšuje riziko natržení, co se týče jiných porodnic s humánním přistupem, slyšela jsem o vstícném přístupu porodnice Vyškov a Neratovice“

Jana: „Dobrý den, pokud má žena strach z případných komplikací v těhotenství (např. na základě předchozí zkušenosti) co byste jí prosím doporučila? Děkuji“

  1. Anna Kohutová : „Doporučuji strach přijmout a pracovat s ním, ať už pomocí psychoterapie,kraniokrální terapie, najít si profesionální průvodkyni svým porodem, která vám pomůže strach rozpustit“
  2. Jana: „Dobrý den, máte zkušenosti s užíváním bachových esencí před porodem a po porodu? Děkuji za odpověď“
  3. Anna Kohutová : „ano velmi pozitivní, doporučuji“

Míša: „Dobrý den, jsem ve 26.tt, strach z porodu jako takového nemám, věřím si, že to přirozeně zvládnu, avšak mám příšerný strach z toho, že mi lékařský personál neumožní adekvátní podmínky, budou mi nutit zásahy k urychlení porodu apod. A já se v bolestech nebudu umět bránit. Mám mnoho kamarádek, kterým nebyl dodržen porodní plán. Jak tento strach odbourat? Případně jak se bránit?“

Anna Kohutová : „doporučuji vzít si k porodu dulu nebo pA, která vám pomůže zajistit atmosferu, ve které se budete cítit bezpečně“

Eliška S.: „Dobrý den, můj první porod trval snad 30 h. Měla jsem hrozné bolesti i přes epidurál. Dávali mi oxytocin.Vše ukončeno vexem. Nyní jsem se po 8 letech odhodlala mít druhé dítě. Myslíte,že druhý porod po tak dlouhé době může proběhnout normálně nebo jsou porodní cesty zatuhle jako u prvorodičky. Děkuji.“

Anna Kohutová : „určitě dokážete porodit přirozeně, tuto schopnost v sobě máte stále“

Klára: „Pěkné odpoledne, moc by mě zajímalo co vše si mohu pohlídat ohledně bondingu a prvního ošetření miminka s prvním děťátkem jsme bojovali s přisátím a následně kojením, proto je pro mě obzvláště důležité první samopřisátí. Moc děkuji za odpověď a přeji spoustu úspěšných porodů.“

  • Anna Kohutová : „doporučuji si nechat zdravotníky podepsat porodní přání, což je pro personál právnicky závazný dokument,bonding je zásadní a důležité pouto po porodu, nenechte si jej nikým a ničím vzít“
  • Mona: „Je vhodné využít během porodu rajský plyn?“
  • Anna Kohutová : „já jej nedoporučuji“

Hanka: „dobry den, jaky mate nazor na vyvolany porod z duvodu prenaseni? prenasim desaty den a premyslim zda odmitnout.“

Anna Kohutová : „O přenášení se dá hovořit až po 42 týdnu těhotenství, a to v případě , že je termín porodu opravdu správně vypočteny, pokud např. žena měla nepravidelnou menstruaci, pak její termín může být posunut až o 14 dní, zkuste popíjet odvar ze skořice, hřebíčku a závoru, dále je vhodný pupalkový olej v tobolkách, 3×2 denně, na noc zavést do pochvy,blokovat porod může i strach“

Kateřina: „Dobry den, zajima mne vas nazor na porod do vany…mela jsem tu moznost ho prozit a nechapu proc jsou takove porodnice jen 4 v republice…

Co se da udelat aby se to dostalo do podvedomi porodnic a maminek? S kazdou maminkou co jsem to probirala tak vubec netusila ze takova moznost je….mala mela obtocenou snuru kolem krku a myslim si ze hlavne diky te vode jsem mela spokojene a stastne miminko….

mrzi mne jak se k tomu stavi ceske porodnictvi… A co si myslite o ambulantim porodu…skutecne je dulezite zustT v porodnici 72 h po porodu? Dekuji“

Anna Kohutová : „porod do vody přináší ženě uvolnění, je zde menší riziko natržení hráze, chápu tedy, že jste si jej opravdu prožila, to že jej porodnice příliš nepodporují je ovlivněno často strachem a nepochopením toho, že dítě, které se rodí z vody do vody se nemůže udusit, což je nejčastější argument zdravotníků. Ambulantní porod je výhodný pro ženu, která si chce rané období prožít doma se svou rodinou nikoliv v porodnice, kde často musí dodržovat režím, který ji a jejimu děťátku nevyhovuje“

Gabriela: „Dobrý den, jaká poloha je nejvhodnější pro vyhnutí se nástřihu? Je možné poprosit porodní asistentky v porodnici o ochranu hráze teplými obklady?“

Anna Kohutová : „nejnevhodnější pozice je vleže a polosedě,je dobré se s porodní asistentkou domluvit na nahřívání hráze, jednak zmírňuje pocit napětí ale také je vhodnou prevencí před poraněním hráze“

Kateřina Märzová: „Dobrý den, které nemocnice podporují takový porod, který popisujete (mj. a la Michel Odent aj.). Mám termín v lednu, jsem ze Západních Čech, a to, o čem jste mluvila, sním 🙂 Držím Vám palce a co nejvíc podpory a pochopení, děkuji za odpověd.“

Anna Kohutová : „Dobrý den, mrkněte se na projekt přirozený porod v porodnici, najdete zde seznam porodnic, které nemají pouze technokratický přístup k porodu“

Tereza: „Dobry den. Chtela bych se zeptat jake prava,respektive jake pravomoci ma dula pri porodu?Jelikoz ma znama to „nestihla“ do porodnice a dula ji odrodila v aute.Nejsem zastance takovych porodu a takovy zakrok by mel byt pod dohledem lekaru.“

Anna Kohutová : „Dula poskytuje psychickou podporu u porodu, většinou nemá zdravotnické kompetence“

Jana S.: „Dobrý den Kohoutová, jak udělat porod co nejpřirozenější, pokud mám kvůli mému vysokému tlaku už předem určen porod císařským řezem. Mám podstoupit operaci v epidurální anestezii místo celkové? Z epidurálu mám docela strach. Děkuji a moc zdravím.“

Anna Kohutová : „doporučuji anestezii epidurální, aby jste si mohla prožít raný konatk se svým miminkem“

Katka: „Dobrý den, je možné zjistit mimo kontrolu UTZ polohu dítěte? Ve 32 tt bylo koncem pánevním a na další kontrolu jdu až ve 36 tt, ráda bych pomocí akupunktury miminku pomohla otočit.“

Anna Kohutová : „poloha se dá zjistit jednak ultrazvukem ale také pohmatem zkušené porodní asistentky, dítěti pomožte polohu na čtyřech, akupunkturou, rolničkou zavěšenou dole, dítě jde pak za jejím zvukem“

Kateřina: „Dobry den zajima mne vas nazor na porod do vany…postestilo se mi takhle porodit a byl to nejdokonalejsi zazitek a “ luxusni“ porod… Co se da udelat pro to aby se to dostalo do podvědomí vice porodnic… Tusim ze jsou pouze 3-4 v republice…dekuji“

Anna Kohutová : „porod do vody je opravdu krásný prožitek jak pro ženu tak pro dítě, bohužel porodnic je velmi málo“

Eva: „Moc zdravím,chci jen poděkovat za to,že jsou porodní asistentky a duly,já jsem to nezažila a můžu jen potvrdit,že strach ,který jsem měla před porodem,mi vyvolal dvojnásobnou bolest při porodu.Dcera i nevěsta rodily s asistencí duly obě doma,a úžasné.Syn se snachou jsou MVDR.Dcera rodila 4.

dítě,mohla porovnávat,a nezapomenutelný zážitek,klid,který jí žádná porodnice neposkytla.Obě maminky se celé těhotenství se vzdělávaly i s dulou a pečlivě připravovaly na porod,takže je žádná změna při porodu nezaskočila.

Byly klidné,proto porod proběhl také v naprostém pořádku!Jen v nemocnici se s nimi potom nechtěl nikdo bavit.Zdraví Vás Eva“

Anna Kohutová : „z časových důvodů nemohu na všechny odpovědi odepsat, děkuji za ně, můžete mne kontaktovat přes webové stránky www.annakohutova.cz, děkuji a přeji všem radostné dny“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector