Potíže při močení – Vše o zdraví

Zánět močových cest (IMC) je častěji problémem žen, může však trápit i muže. Většinou se jedná konkrétně o zánět močového měchýře, přičemž nezahájení včasné léčby může vést až k poškození ledvin. Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto onemocnění, jak se léčí a čím léčbu podpořit?

Zánět močových cest je souhrnný název, který se týká celého močového ústrojí, tedy močové trubice (uretritida), močového měchýře (cystitida) a ledvin (pyelonefritida). Nejčastějším problémem, který trápí hlavně ženy, je právě zánět močového měchýře.

Infekce vzniká nejčastěji ascendentně čili vzestupně – z tlustého střeva přes hráz (perineum) do močové trubice (uretra). Zánět močových cest začíná u žen kolonizací vaginálního vestibula, u mužů předkožkového vaku. Následně se infikuje močová trubice, močový měchýř a vzácně i horní močové cesty.

Zjednodušeně – moč funguje jako přirozená dezinfekce, která z močových cest oplachuje bakterie zanesené z kůže a oblasti řitního otvoru. Ne vždy ale tělo zvládne zbavit se všech bakterií – ty se posléze rozmnožují, což vede k vyvolání zánětu.

Příčiny zánětu močových cest

Infekci nejčastěji vyvolávají gramnegativní bakterie, hlavně Escherischia coli. Dále grampozitivní bakterie (rod Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus).

Mezi rizikové faktory pro vznik infekce močových cest patří:

  • nedostatečná hygiena,
  • časté zadržování močení,
  • nedostatečný přísun tekutin,
  • pohlaví – ženy zánětem močových cest trpí častěji hlavně kvůli kratší močové trubici,
  • vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře,
  • cukrovka – moč diabetiků obsahuje velké množství cukru (glykosurie), což vytváří prospěšné prostředí pro bakterie,
  • zbytnění prostaty u mužů,
  • močové kameny,
  • časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Nejvíce jsou k zánětu močových cest náchylné ženy v těhotenství, kdy se močový měchýř stlačovaný plodem nemůže správně vyprazdňovat. Nezahájení včasné léčby může vést až k předčasnému porodu. Mezi další rizikové faktory patří instrumentální vyšetření, močová cévka a zavedený permanentní katetr v močové trubici.

Těhotné ženy bývají k zánětu močových cest náchylnější.

Příznaky zánětu močových cest

Hlavním příznakem zánětu močových cest je pálení, řezání a bolest při močení a časté nutkání močení.

Proud moči bývá nitkovitý, množství nepatrné a po močení převažuje pocit neúplného vyprázdnění. Vyskytuje se také bolest v podbřišku, únava a leckdy i zvýšená teplota.

Moč může být zakalená, zbarvená krví a může zapáchat. Souhrnně (dle stádia zánětu) mezi příznaky tedy patří:

  • silná bolest při močení,
  • častá potřeba močení s produkcí malého množství moči,
  • stopy krve v moči,
  • kalná a zapáchající moč.

V pokročilém stádiu zánětu se pak jedná o tyto příznaky:

  • vyšší tělesná teplota,
  • třesavka,
  • výtok z močové trubice,
  • bolest zad.

Příznaky pokročilého stádia vyžadují lékařskou pomoc – infekce se totiž pravděpodobně rozšířila dál a zasáhla i ledviny.

Přítomnost zánětu lze zjistit také domácím testem – potvrdit diagnózu však vždy musí lékař.

Ten vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku, zajistí test moči biochemickým rozborem, případně ověří její stav papírkovým testem – v moči hledá leukocyty čili bílé krvinky (buňky imunitního systému) a erytrocyty čili červené krvinky, jejichž přítomnost infekci potvrzuje. Pokud jsou nálezy nejednoznačné, následuje vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu (kultivace moči), dále zobrazovací vyšetření (ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí).

Léčba zánětu močových cest

V počátečním stádiu pomáhá domácí léčba formou běžně dostupných vitamínů a léčiv. V pokročilém stádiu je nezbytné vyhledat pomoc lékaře, který zpravidla předepíše antibiotika.

„S každým zánětem, který vyžaduje návštěvu lékaře, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatečným přísunem tekutin. Po vyšetřeních jde pacient domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik, která by měla s původcem zánětu zatočit (i přes jeho neúplnou identifikaci).

Většina lékařů počítá s nejpravděpodobnější možností, kterou je bakteriální původ. Pokud léčba nezabere do 3 dnů, lékař dle výsledků kultivace moči nasadí konkrétnější léčbu, která by měla infekci zlikvidovat. Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívání probiotik pro správnou obnovu střevní mikroflóry,“ vysvětluje MUDr.

Vladimír Lelek, praktický lékař pro dospělé a lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

TIP: Přečtěte si v našem článku o tom, jak správně užívat probiotika a jak si vybrat ta nejvhodnější.

Při prvních projevech infekce jsou vhodné zvýšené dávky vitamínu C. Ten okyseluje moč, měchýř se tak stává pro bakterie méně „pohodlným“.

Jako prevence zánětu působí brusinky, které také okyselují moč, a navíc zabraňují infekčním bakteriím držet se na sliznici močových cest.

Dále se doporučuje pravidelný a vydatný pitný režim (cca sklenice vody za hodinu). Zvyšuje se tak průtok moči, která odplavuje škodlivé bakterie.

Při prvních projevech infekce jsou vhodné zvýšené dávky vitamínu C, jako prevence jsou pak vhodné brusinky, které okyselují moč.

Užitečné jsou i běžně dostupné léky jako např. Apo-Brusinky s kvalitním extraktem brusinek, Urinal Akut s vysokou koncentrací kanadských brusinek, případně Blokurima pro přirozenou funkci močového ústrojí.

Dále léčbu podporuje např. WOBENZYM s enzymy pro ovlivnění imunity a tlumení zánětu. Doporučuje se jako preventivní léčba pro ženy trpící chronickými a recidivujícími záněty močových cest. Dále pomáhají tzv. terpeny, např. ROWATINEX pro zvýšení sekrece moči, uvolnění křečí močových cest, zlepšení prokrvení ledvin atd.

Vhodné jsou též výtažky z bylin a plodů – přípravky s výtažky z brusinek (viz výše), březové šťávy, příp. přesličky rolní. Dále lichořeřišnice, vřes, výtažek z heřmánku, hluchavky a celíku zlatobýlu.

Brusinky mají antiadhezní působení, odlupují bakterie ze sliznic močového měchýře a urychlují očištění této oblasti.

Chronický zánět močového měchýře

Pokud se zánět objeví minimálně 3× do roka, jedná se o chronické onemocnění. Důsledkem dlouhodobě přetrvávající infekce se kapacita měchýře výrazně snižuje, což pochopitelně způsobuje nutnost častějšího močení. Během pokročilejšího stádia takového zánětu pak může dojít až k zánětu ledvin.

Zánět močových cest u mužů

Muži zánětem močových cest trpí méně často než ženy, a to kvůli délce močové trubice, která je oproti té ženské delší. Bakterie tak musí překonávat delší vzdálenost, než doputují do měchýře a rozmnoží se tam.

Zánět močových cest se u mužů projevuje totožně jako u žen, přičemž nejčastější příčiny jeho vzniku je nedodržování pitného režimu, zbytnění prostaty či močové kameny, nechráněný anální sex či užívání některých léků.

Zánět močových cest u dětí

Přehlížet příznaky zánětu močových cest u dětí je (také) nebezpečné. Nezahájení včasné léčby může vést k chronickému zánětu močových cest, případně až k selhání ledvin. U dívek takové zanedbání může později dokonce zapříčinit neplodnost.

Stěžuje-li si tedy dítě na evidentní příznaky zánětu močových cest, neotálejte s návštěvou lékaře, který případně nasadí vhodnou léčbu.

Zánět močových cest z psychosomatického hlediska

Infekce všeobecně může být brána jako zhmotnělý konflikt. Problémy s močovým ústrojím mohou často vycházet např. z problémů ve vztazích atp. Ženy většinou řeší takové situace mnohem déle. Přemýšlí nad nimi nejen vědomě, ale zůstávají s nimi dlouho i podvědomě.

Problémy s močových měchýřem u žen mohou pramenit také z problému ve vztazích.

Močový měchýř (zvláště u žen) dokáže signalizovat, že osoba na něčem trvale lpí, je zatvrzelá, ačkoliv již situaci dávno mohla vyřešit. Z emočního hlediska je tedy jediné řešení – dostat příčinu (vnitřního) konfliktu ven, mluvit o ní.

Obezřetnost se vyplácí

Zánět močových cest je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění močového ústrojí. V počátečním stádiu je vhodná domácí léčba ve formě běžně dostupných vitamínů a léčiv.

Pokud však příznaky nadále přetrvávají, neváhejte navštívit lékaře, který vám s největší pravděpodobností předepíše antibiotika. Buďte obezřetní – neléčená infekce močových cest může způsobit závažné a nevratné poškození ledvin.

Sháníte praktického lékaře nebo pediatra? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři z EUC

Pediatři z EUC          

NA OTÁZKY ČTENÁŘŮ ODPOVÍDALA LÉKAŘKA UROLOGICKÉ KLINIKY

Lékařka Urologické kliniky FN Plzeň MUDr. Hana Sedláčková odpovídala 22. listopadu na online dotazy čtenářů Plzeňského deníku.

DOTAZ:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, trpím opakovanými záněty močového měchýře, opakují se mi i po dvou týdnech.

Měla už jsem různá antibiotika, a v tom nejhorším momentu zánětu jsem běhala po vyšetřeních, byla jsem na urologii, gynekologii, ale nikde na nic nepřišli.

V poslední době to poměrně ustalo, co byste mi doporučila jako nejlepší způsob prevence? Různé brusinkové přípravky jsem zkoušela, a teplé oblečení a snaha neprochladnout je samozřejmost. Mockrát děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, jako prevence zánětů močových cest je dostatečné množství tekutin (doporučuje se 2 litry/ den), neprochladnout, režimová opatření stran pohlavního styku (jako například nestřídat anální a vaginální pohlavní styk). Dále je také důležité, jaká bakterie zánět způsobila, samozřejmostí je provedení kultivace moči. Nejčastějším patogenem bývá E. Coli. V případě opakujících se zánětů je možné zahájit imunomodulační terapii (Uro-Vaxom).

DOTAZ:

Dobrý den, mám dotaz za manžela. Trpí obrovským pálením při močení, když ten den hodně podcení pitný režim. Popisuje to, jako kdyby z něj šel písek. Pak to ale rozpije a je po bolesti. Bolesti má, jen když vypije tak 2 dl za den, což je velmi málokdy, takže to nechce nijak řešit. Mělo by se s tím něco dělat? Děkuji.

Zajímavé:  Jak Dlouho Trva Lecba Hemeroidu?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, denní doporučený příjem tekutin pro dospělého zdravého člověka je cca 2l/den (může se zvyšovat se zvýšenou fyzickou zátěží nebo v horkých letních dnech). Vámi udávané 2dl jsou tedy zcela nedostatečné.

Do moči se vylučují odpadní látky, a pokud je moč koncentrované, začnou se vytvářet krystaly – písek, což je předstupněm tvorby urolitiázy = močových kamenů.

Takže bych doporučila zvýšit příjem tekutin a řídit se zdravým životním stylem.

DOTAZ:

Jakým způsobem se v současné době odstraňují ledvinové kameny? Je to metoda bolestivá?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nyní nejčastější metodou odstranění močových kamenů je endoskopie, tzn. odstranění kamene z močovodu respektive z dutého systému ledviny (ledvinná pánvička nebo kalichy) speciálním přístrojem – ureteroskopem, který je zaváděn přes močovou trubici (např. jako močová cévka) až do místa, kde je konkrement.

Poté může následovat jeho prostá extrakce nebo laserová trypse (drcení kamenu pomocí laseru), toto v případě, že konkrement je větší. Tento výkon se provádí v celkové narkóze, takže bolest necítíte. V případě, že se jedná o malé konkrementy (do 5mm) můžeme nejprve zvolit konzervativní postup (podpořit samovolný odchod konkrementu).

Další typem výkonu je například perkutánní extrakce konkrementu – ta se provádí u kamenů velkých v ledvinné pánvičce nebo kalichu ledviny.

  • DOTAZ:
  • Lze úspěšně léčit „úniky moči“?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, úniky moči = inkontinence moči lze rozdělit na 2 základní typy – stresová a urgentní, samozřejmě existuje i smíšenou inkontinenci moči. Léčba u jednotlivých typů je rozdílná, zatímco pro stresovou inkontinenci je volena operační léčba, tak pro inkontinenci urgentní léčba farmakologická. Zásadní je vyšetření urologem.

DOTAZ:

Co znamená zvětšení prostaty? Je to nebezpečné?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty je benigní (nezhoubné) zvětšení prostaty. Postihuje většinu mužů s přibývajícím věkem.

Projevuje se zhoršením močení ve smyslu slabého proudu moči, nutnosti tlačit při močení, pocit nedostatečného vyprázdnění po vymočení, časté močení, močení v noci.

Tyto příznaky, které se většinou objevují postupně, mohou vyvrcholit v úplnou nemožnost močení = retence moči, která musí být řešena zavedením močového katetru (cévky) a zahájením farmakologické terapie. Dále by měla být stanovena hodnota PSA (prostatický specifický antigen).

  1. DOTAZ:
  2. Často se v současné době objevuje rakovina penisu, čím je způsobena?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, rakovina penisu postihuje zhruba jednoho na 100 000 mužů v Evropě. Rizikovým faktorem je infekce lidským papilomavirem (HPV), riziko je též zvýšené u pacientů s condylomata acuminata. Fimóza (zúžení periferní části předkožky) je též spojena s karcinomem penisu pro nedostatečnou hygienu a s tím spojené chronické dráždění zánětem. Rizikovým faktorem je též kouření cigaret.

  • DOTAZ:
  • Jak se úspěšně bránit rakovině prostaty?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, prevence rakoviny prostaty není žádná, ale velkou roli hraje výskyt v rodině a s tím spojená ev. genetická predispozice. Relativní prevencí je racionální strava, dostatek pohybu a nekouřit.

  1. DOTAZ:
  2. Mám jedno varle níž a větší, je to normální?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, varlata nemusí být přesně symetrická a je normální, když jedno varle níže. V případě, že pozorujete náhlou změnu velikosti, hmatnou rezistenci, bolestivost vyhledejte lékaře. Důležité je též myslet na prevenci a provádět samovyšetření. Jak na to Vám pomůžou například na stránkách loono.cz

  • DOTAZ:
  • Jak vznikne nádor na ledvinách?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, v Plzeňském kraji držíme první příčku ve výskytu karcinomu ledviny. Přesná příčina není zcela jasná, ale rizikovými faktory jsou kouření, obezita a hypertenze (zvýšený krevní tlak). Dále je to též expozice specifickým karcinogenům, nadměrné užívání např.

paracetamolu nebo neaspirinových nesteroidních protizánětlivých léků nebo nefrolitiáza (močové kameny, ledvinné kameny).

Dalším rizikem jsou dědičné nádory ledvin spojené například s Von Hippel-Lindau syndrom, Birt-Hogg-Dubé syndrom, dědičnou leiomyomatózou nebo tuberkulózní sklerózou.

  1. DOTAZ:
  2. Paní doktorko, jak podle Vašeho názoru jde snížit neplodnost u mužů?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku.

Mužská neplodnost může být snížena v důsledku urogenitálních abnormalit, rakoviny nebo infekce urogenitálního traktu, genetickými nebo endokrinními poruchami. Zásadní je vyšetření spermatu.

Důležitý je zdravý životní styl, racionální výživa, dostatečný pohyb, správná hygiena genitálu. Dále je známo, že varlata potřebují ke správné tvorbě spermií teplotu nižší než je teplota těla, proto těsné prádlo není vhodné.

  • DOTAZ:
  • Mám poruchy erekce, jakým způsobem se můžu u Vás objednat na vyšetření, pokud možno co nejdiskrétněji?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, s těmito problémy se můžete objednat do jakéhokoli ambulance urologa, nejčastěji telefonicky. Váš praktický lékař Vám jistě sdělí, kde se takové ambulance v místě Vašeho bydliště nacházejí. Většinu kontaktů naleznete i na internetu.

  1. DOTAZ:
  2. Jaký je vliv teploty na varlata?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, je známo, že spermie potřebují ke svému správnému vývoji teplotu nižší než je teplota těla, proto varlata, kde jsou spermie tvořeny, jsou uloženy v šourku. Ideální teplota je okolo 35°C. Při vyšších teplotách dochází k útlumu tvorby spermií (spermatogeneze) a při dlouhodobém působení vysokých teplot může vést až k trvalé neplodnosti.

  • DOTAZ:
  • Pro muže – doporučujete nošení slipů nebo trenek?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tato otázka úzce souvisí s níže zodpovězenými o ideální teplotě varlat a neplodnosti mužů. V zásadě se doporučuje nenosit těsné spodní prádlo.

  1. DOTAZ:
  2. Jakým všem problémům se může preventivní kontrola na urologii předejít?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, preventivní kontroly na urologii nejsou nutné. Důležitá je prevence – zdravý životní styl. Samovyšetřování varlat každý měsíc jako prevence rakoviny varlat.

Dále odběr hodnoty PSA (prostatický specifický antigen) u mužů nad 50 let – což může být provedeno i u praktického lékaře, v případě výskytu rakoviny prostaty dříve.

Základní vyšetření urologem spočívá ve fyzikálním vyšetření břicha a genitálu, vyšetření přes konečník (per rectum vyšetření) ultrasonografie močového traktu, dále dle obtíží jedince.

  • DOTAZ:
  • Od kolika let, jak často a kdy jsou vhodné preventivní prohlídky?
  • ODPOVĚĎ:
  • Dobrý den, odpověď na tuto otázku naleznete níže.
  • DOTAZ:
  • Hodně našich manželů trápí porucha erekce, jak lze proti této poruše bojovat?
  • ODPOVĚĎ:
  • Dobrý den, prevencí poruch erekce (erektilní dysfunkce) je zdravý životní styl, předcházet onemocnění cév, nekouřit, sportovat, duševní pohoda, dobře fungující partnerský vztah.
  • DOTAZ:

Mám občas potíže s močením (chce se mi a nejde to úplně), je mi 40 let – znamená to, že mám již problémy s prostatou? V noci spím bez močení.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud se zhoršuje proud moči, musíte tlačit při močení, pociťujete časté nucení močení, pocit neúplného vyprázdnění může být příčina v prostatě, ale může se jednat například o zánět nebo zúžení v močové trubici. Vhodné by bylo kompletní vyšetření urologem. Váš praktický lékař Vám poradí, kde se nachází urologická ambulance v místě vašeho bydliště.

  1. DOTAZ:
  2. Jaké problémy urologie řeší nejčastěji u mužů a u žen?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nejčastějším problémem v ambulantní praxi u žen jsou močové infekci a inkontinence moči. U mužů převládá onemocnění prostaty – jak zhoubné, tak nezhoubné.

Jelikož naše Urologická klinika je vysoce specializovaným centrem pro celý Západočeský kraj setkáváme se i se vzácný onemocněním urogenitálního systému.

Dále je Plzeňský kraj na prvním místě ve výskytu karcinomu ledviny, takže léčba tohoto onemocnění je jednou z nejčastějších v nemocniční praxi.

DOTAZ:

Dobrý den, v listopadu 2017 přesně před rokem mi byla pro karciom odebraná pravá ledvina, od té doby mám často krev v moči, příjemné to není, a bývám dost unavená,,,,je prosím pravděpodobnost, že se časem mohou objevit jinde metastáze? V naší rodině jsme tři, kteří pro karciom mají ledvinu jednu a jeden dochází na dialýzu. Mějte krásný den.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, po operaci ledviny pro karcinom by každý měl být pravidelně sledován, buď na naší klinice, nebo u svého ambulantního urologa právě kvůli možnosti vzniku metastáz. Výskyt krve v moči není normální. Doporučuji se objednat na kontrolu.

DOTAZ:

Dobrý den, jako ženu by mě zajímalo, jaké jsou nejčastější příznaky problémů s prostatou? Pro muže je toto velmi citlivé téma a doma se málokdy chlubí se sebemenším problémem, proto si myslím, že by žena měla více pozorovat tyto příznaky. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud muž pociťuje slabší proud moči, musí při močení tlačit, má pocit nedostatečného vyprázdnění po vymočení, časté močení, močení v noci, přerušované močení, potíže s oddálením močení až únik moči, můžeme usuzovat na onemocnění prostaty. Spíše tedy nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty), ale měl by být též vyloučen karcinom prostaty, například náběrem hodnoty PSA.

Zajímavé:  Zánět Močové Trubice U Mužů Léčba?

DOTAZ:

Paní doktorko na kontroly kvůli tomu docházím, když se objeví krev, nasadí mi prakt. lékař Biseptol, po kontrole u urologa pak vše v pořádku, ale časem znovu,,,nejsem spokojená se svým urologem, od té doby mi bylo i CT provedeno jen jednou na onkologii u Vás a to v květnu letošního roku, bylo by možné se obrátit na Vaší ambulanci??

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, krev v moči může být příznakem jak například zánětu v močových cestách – z toho usuzuji, že byl nasazen Biseptol, měla by být provedena kultivace moči (průkaz bakterie v moči).

Pokud je kultivace moči opakovaně negativní při výskytu krve v moči, musí být provedeno dovyšetření – CT s kontrastní látkou a endoskopické vyšetření močového měchýře = cystoskopie a cytologie moči (vyšetření buněk vyloučené močí) k vyloučení/potvrzení rakoviny močového měchýře.

Pokud nejste spokojena se svým urologem, Váš praktický lékař Vám poradí, kde jsou další urologické ambulance ve Vašem bydlišti.

  • DOTAZ:
  • Moc děkuji za Vaše rady odpovědi. Mějte se hezky
  • ODPOVĚĎ:
  • Není zač, přeji Vám hezký zbytek dne.
  • DOTAZ:

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na zánět močových cest. Jak se takový zánět projevuje a jak takovému zánětu předejít. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zánět močových cest se nejčastěji projevuje pálením, řezáním při močení, časté močení, bolesti v podbřišku, může se též objevit i krev v moči, nebo moč může být zakalená a zapáchající.

Dále zánět močových cest může být doprovázen horečkou a celkovou schváceností, a pokud se jedná o zánět ledviny i bolestí v bedru na postižené straně.

Infekce močových cest častěji postihuje ženy (kratší močová trubice, v blízkosti poševního vchodu) Prevencí je dostatek tekutin, neprochladnout, správné hygienické návyky, nekombinovat anální a vaginální pohlavní styk. Zásadní je přesná antibiotická terapie.

Zdroj: www.plzenskydenik.cz ze dne 22.11.2018

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Vážený pane doktore. Prosím Vás o radu. Před dvěmi měsíci jsem dostala zánět moč.cest (ukrutná bolest v zádech, při domočování pálení, horečky 39stupňů). Byla jsem vyléčena léky (nevím název – skupina chemoterapy). V sobotu mě opě chytla při domočování mírná bolest. V neděli jsem začala brát léky urinal (vzala jsem si pouze 2 tablety), abych se rychle uzdravila.

V pondělí jsem měla večer teplotu 37,8- zvýšila jsem dávkování urinalu (5 tablet) a vzala si panadol na zmírnění teploty, včera byla teplota 37,3 – opět panadol. Stále beru urinal 5 denně. Myslíte že bych měla zajít k doktorovi nebo stačí mé léčení. Nebo co mi doporučujete? Dále se chci zeptat, zda má vliv zánět moč. cest na pozdější otěhotnění – ještě nemám děti, tak mě to trápí..

Děkuji za odpověď.

Vážená slečno (paní) Dado, urinal je nový pomocný lék s nímž my urologové nemáme žádné zkušenosti ( jelikož není na předpis tak známe jen to, co se dozvíme o účinku od pacientů, kteří urinal brali- a často se pak stejně museli obrátit na naše pracoviště).

Možná, že vám pomůže, možná ne, rozřešení by mělo dát vyšetření moči- a samozřejmě zároveň vymizení vašich potíží. Chápu, že se mnoha lidem příčí vysedávání v čekárnách lékařů, ale mnohdy neodborným léčením po domácku se udělají chyby- u močových cest to může být přechod choroby do chronicity.

Běžný zánět močového měchýře je při správném léčení do týden vyléčen a nejsou žádné následky (včetně souvislosti s možným pozdějším těhotenstvím). Chronické onemocnění močového měchýře hrozí recidivami, což může být i v těhotenství, kdy se pak velmi těžko rozhoduje zda lze dávat léky , což je někdy i s rizikem nutné.

Nyní pijte ve zvýšeném množství a nechejte si moč vyšetřit. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Pane doktore, ještě bych chtěla doplnit, že vůbec nepociťuji žádné nucení na močení (ani při tom ranním močení), žádné pálení v místě trubice, pouze tu bolest asi jednou týdně, vždy ráno. Přeji krásný den!Lenka K.

Vážená slečno Lenko, díky za doplnění, proč se vám to děje samozřejmě nemohu s jistotou určit. Chtělo by to určit přesně lokalizaci bolesti a pátrat- sonograficky, neurologicky a tak. Bylo by dobré najít urologa či gynekologa, který by se tím více zabýval. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den pan doktor, uz som vam pisala vcera, chcem len doplnit informaciu – dnes som sa dozvedela vysledky vysetrenia mocu – velke mnozstvo bakterii Klebsiella pneumoniae (42000000).

Lekar mi opat odporucil Amoksiklav a ubezpecil ma ze je v 1.trimestri neskodny pre plod. Moja otazka je, ci mozu tieto bakterie, ak ich mam uz od zaciatku tehotenstva (teraz som v 6.

tyzdni) nejakym sposobom poskodit plod. Dakujem za radu. Denisa

Vážená paní Denisa, záleží na tom zda na zjištěný kmen Klebsielly pneumoniae je zjištěna citlivost amoxicillinu. Ostatní jsem vám už napsal k původní zprávě. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore. Asi před měsícem jsme byli s partnerem přeléčeni na chlamýdie. Zjistili je jemu a tak přeléčili rovnou i mě. Brali jsme tablety Zitrocin (snad je to správně napsáno) dvě tablety 1x týdně, po tři týdny. Tedy každý celkem šest tablet.

Na kontrolu krve máme jít oba až začátkem ledna, prý se musí nechat čas na to, aby léčba proběhla. Jde o to, že občas (tak 1x týdně) mám ráno bolesti při močení. Jedná se jen o první ranní moč.Ale není to jako při zánětu (kdy je nucení na močení + bolest).

Bolí mě přímo v místě močového měchýře, je to pocit jakoby naprosto prázdného m. měchýře, taková menší křeč. V tuto chvíli také pozoruji, že je moči méně (na to že to je první ranní moč). Dalších např. 5 dní je zase klid… Moči hodně, žádné bolesti. Už se to opakovalo asi 3x.

Nevím zda to může mít spojitost s např. konzumací alkoholu předešlý večer nebo něco podobného. Ještě před tím, než jsme byli přeléčeni na chlamýdie jsem si nechala zkontrolovat moč – bez nálezu. V roce 2004 jsem měla několikrát zánět moč. trubice, měchýře a jednou zánět ledvin.

Myslíte, že tyto problémy (ranní močení) mají spojitost s léčbou chlamýdií, že se to stále „uvádí do normálu“?? Děkuji za odpověď!Lenka K.

Vážená paní (slčno) Lenko, občasné pocity bolesti při prvním ranním močení mohou být způsobeny i větší koncentrací moči, kdy při omezeném příjmu tekutin je v husté moči plno solí. Není však nic jednoduššího než mít připravenu na WC sterilní zkumavku a při aktuálních potížích moč ze středního proudu zachytit a zanést záhy na vyšetření.

Je ovšem také možné, že máte nějaké plíživé poševní onemocnění, kdy baktérie mohou přerůst až do močové trubice a způsobit tak nárazově její zvýšenou citlivost. Zkuste zvýšit příjem tekutin na 2-2,5 litru denně, s tím, že trochu alkoholu sice nepočítejte (spíše odvodňuje), ale nemusíte se takovému nápoji bezpodmíněčně zcela vyhýbat. Zdraví MUDr.

Rudolf Vévoda

Dobrý den, již delší dobu mne trápí problém s opětovným natrháváním uzdičky (ne stále na stejném místě). Problém mám asi 3-4 měsíce, již jsem kvůli tomu cca. 2 měs. nesouložil, v domnění, že to obrátí k lepšímu, nicméně se to stává i při or.

sexu a onanii a proto už mám z těchto aktivit poměrně hrůzu, na což si myslím, mám v mém věku čas. Dříve se u mne tento problém nikdy neobjevil. Předkožku si myslím nemám úzkou. Druhým problémem je to, že mne při močení „pálí až řeže“ u ůstí močové trubice. Tento problém se vyskytl kráce po výše jmenovaném.

Nevím, zda tyto dva prolémy spolu mohou souviset? Za odpověď mnohokrát děkuji

Vážený pane Milane, potíže s trhlinami na kůži předkožky bývají skutečně převážně při prodloužené a užší předkožce, mnohdy však i v kombinaci se zánětlivým procesem působícím větší zranitelnost tkání.

Soudím, že se bez řádného urologického vyšetření neobejdete- a je dost pravděpodobné, že byste po případném přeléčení zánětu, měl podstoupit menší chirurgický zákrok, nějakou variantu obřízky.

Pak byste už měl mít trvale pokoj od podobných traumatizujících potíží. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den, mohli by ste mi prosim Vas poradit, bola som na vysetreni u Urologa, pretoze mam pocity palenia a rezania pri moceni, predpisal mi AMOKSIKLAV. Som tehotna v 2. mesiaci, lekar vravel ze dane lieky nie su skodlive pre plod.

Doma som vsak v pribalovom letaku nasla napisane „lekar by mal liek predpisat tehotnej iba v pripade ak prinos pre matku by bol vacsi ako RIZIKO pre plod“. Znamena to teda, ze je tam nejake riziko pre plod? Mozem tento liek uzivat? Z vysetrenia mocu vypliva, ze mam nejaku bakteriu (nazov neviem).

Zajímavé:  Léčba Nízké Hladiny Testosteronu?

Aky liek by ste mi odporucil vy vzhladom na to ze som v pociatocnom stadiu tehotenstva? Dakujem. Denisa

Vážená paní Deniso, váš problém je dosti složitý, vždy tu jakési riziko je. Hodně pít a ponechat přebujelou patogenní mikroflóru zda se vyplaví a nezpůsobí komplikace močového systému, ale i komplikace těhotenské- to je velmi odvážný krok. Může vyjít a nemusí. On v podstatě žádný lék není vhodný v prvním trimestru.

Ještě nejlepší zkušenosti jsme vždy udělali s ampicilinem, což je syntetický penicilinový přípravek, amoksiklav je mu velmi příbuzný. Je asi odpovědnější zabránit možným komplikacím a podstoupit určitý stupeň rizika a lék využívat.

Nejsem gynekolog ani porodník, ale kolegové z této odbornosti vám nejspíš nic jiného nesdělí, zkusit to ještě můžete- přinejmenším to bude informace z pravých zdrojů. Zdraví ( a drží palce) MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, prosím Vás o radu. Od února letošního roku, tak zhruba do července, jsem se léčil se zánětem prostaty. Po využívání antibiotik (Cotrimoxazol,Nolicin), Xatralu, Ipertrofanu (3×30 tblt.), Wobenzymu (červenec-srpen 800 tblt.

, říjen-listopad 800 tblt – ještě dobírám !!!) Již od května nemám naprosto žádné problémy. Pravděpodobně jsem, ale v minulém týdnu lehce prochladl a trápila mě nějaká viróza, kterou ale mám již za sebou, ale co je horší, objevily se mi příznaky zánětu prostaty.

Tlaky,pálení,bolest v podbříšku,tříslech, ale ne při močení a sexu-zde vše v pořádku. Můžete mi prosím poradit co je nejlepší v této chvíli dělat, příznaky mám asi 8 dní a mají zhoršujícíse charakter. Copak je možné aby se mi po prochladnutí vrátil zánět v původní podobě.

Žádným jiným zánětem (mandlí,nosohltanu,…)jsem netrpěl ani jsem neměl teplotu. Mnohokrát Vám děkuji za radu. Standa.

Vážený pane Stando, bohužel je to tak, že prostata, která jednou byla postižena zánětem, je náchylnější k novým problémům.

Ztěží mohu říct, zde má váš nynější stav podklad v nové infekci anebo zda jde o reaktivní prostatopatii- právě nejčastěji po prochladnutí ( a dost možná bez infekce). Nedoporučuji léčit se po domácku- vyhledejte znovu urologii..

Vyšetření ejakulátu anebo alespoň stěry z močové trubice po masáži prostaty na bakteriologiiby měly dát vašemu urologovi jasno ve způsobu léčení. Zatím teplo, hodně pít, čípky od bolesti. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, chtěl bych vědět jak poznám jestli mam zkrácenou uzdičku..Dosud jsem ještě neměl pohlavní styk, a tak nevím jak poznat jestli je uzdička zkrácená nebo ne. Díky

Vážený Štěpáne, krátká uzdička obyčejně brání dokonalému a bezbolestném přetažení předkožky. Pokud se předkožka nepřetahuje lehce a volně anebo dokonce při přetažení v místě uzdičky to táhne a zabolí při manipulaci, je to povel k návštěvě urologie.

Budoucí pohlavní styk je i tak možný, ale je tu dosti velké riziko natržení uzdičky, což je i bolestivé a mnohdy i spojené s krvácením, většinou však menším, silnějším jenom vyjímečně. Řešení krátké uzdičky je zcela jednoduchou malinkou operací- ambulantně.

Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore, po všemožných bolestech varlete jsem pro jistotu podstoupil vyšetřením spermatu – spermiogram. Jeho výsledek je normozoospermie, tedy že mé spermie jsou v pořádku. Zarazilo mě, proč je dle kritérií WHO doporučeno spermiogram do dvou měsíců opakovat?když jsem údajně normální.

Bohužel mi výsledky byly interpretovány jen tak, že jsem v pořádku, jen že jsou mé spermie trošku pomalejší, ale stále ještě v normě. Mohu se zeptat, co toto vše znamená: počet spermií 65 mil/ml, pohyblivost 5 min.(sec.), prům.rychlsot 7 mí/sec)¨, inv.pohotovost 330, % pohyblivých spermií 50, škála kvality pohybu 2+. morfologie 55 % dok.f., příd. buňky +, vzhled važší, celk. množství 2,3 ml.

Zajímalo by mě, jak se spermie počítají, když jde o miliony až miliardy:-)díky moc za odpovědi

Vážený pane Honzo, váš spermiogram má vesměs průměrné hodnoty, je tedy správně označen za normální. Některé hodnoty jsou jen při dolní hranici (pohyblivost, morfologie), proto se žádá kontrolní vyšetření po uplynutí nejméně 2-3 měsíců a po předcházející pětidenní pohlavní abstinenci.

To pak prokáže zda se vývoj kloní spíše ke straně normálních hodnot anebo naopak je tu tendence ke zhoršování. Během let jsme byli nuceni původní výpočty korigovat.

Počet spermií se celkově v mužské populaci v rámci Evropy snížil z původních 40- 260 milionů na maximální hodnoty 100 milionů, přičemž asi čtvrtina mužů dnes nedosáhne ani oněch 40 milionů. Dolní hranice ještě uspokojuje při 20 milionech.

Dosud jsme zřejmě stále nedospěli ke stanovení reálné dolní limitní hranice pro prohlášení o ještě objektivně vyhovujícím spermiogramu, je však účelné názvem normozoospermie označovat nálezy v ejakulátu, při kterých lze spolehlivě počítat s vysokou pravděpodobností oplodnění.

Co se týče počítání, ovšemže se nepočítají jednotlivé spermie, ale provádí se počítání ve speciální komůrce s větším množstvím samostatných políček. Výsledek se pak násobí faktorem 0,3125 a tak se určí počet spermií v milionech na 1 mililitr, ve vašem případě v přepočtu na 2,3 ml. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore.Cítím tlak i pobolívání v levé části nadvarlete,třísla a podbřišku.

V intimním životě,při styku trpím pálením uvnitř šourku,rychlým vyvrcholením,čímž jsem dřív netrpíval a ztráty požitku z tohoto a někdy i pálivou bolestí/myslím při ejakulaci/.

Následně se v noci budím podivným tlakem v podbřišku,jako by se mi chtělo močit.Byl jsem léčen na chlamidie 10 dní antibiotiky,cítil jsem zlepšení,ale zase se to vrátilo.Děkuji za Váš zájem.D.

Vážený pane Donutile, je známo, že přeléčení chlamydiové infekce se musí někdy opakovat, jejich přetrvávání v urogenitální oblasti může být příčinou vašich potíží. Měl by se nejspíše nechat vyšetřit váš ejakulát na mikrobiologii.

K objasnění stavu orgánů šourku, konkrétně vašeho levého nadvarlete a okolních tkání nejlépe poslouží ultrazvukové vyšetření šourku. To často provádí jen několik málo odborníků- kvůli technickému vybavení a zkušenostem. Zajímejte se o to, pohovořte znovu se svým urologem.

Možná by se mělo prověřit i vaše levé tříslo, některé z uvedených potíží může mít na svědomí i počínající kýla svým tlakem na spermatický svazek. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Záněty močových cest

Je velmi časté onemocnění. Může jít o lehkou formu, ale i o nebezpečný zánět ohrožující ledviny. U novorozenců a malých dětí jsou častější u chlapců (mohou být způsobeny i vrozenou vadou močových cest), mezi 20.

až 50. rokem je častější u žen, u seniorů je výskyt přibližně stejný. Převážně u žen, protože mají velice krátkou močovou trubici, se infekce opakuje často v souvislosti s menstruací, pohlavním stykem a po prochlazení.

Příznaky zánětu močových cest

Hustý hnisavý výtok. Zánět močovodu bývá součástí zánětu ledvin. Zánět močového měchýře u žen po pohlavním styku, u mužů při zánětech prostaty, močové trubice nebo po vyšetření.

Časté pálivé nucení na močení, bolestivé močení malého množství, občas močová inkontinence, moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Mohou být i bolesti v oblasti bederní páteře, v nadbřišku, někdy i horečka a celková únava.

Velmi časté jsou infekce u pacientů s cukrovkou.

Příčiny zánětu močových cest

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, které pronikají močovou trubicí do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále pomnoží, mohou způsobit zánět močových cest a ledvin.

Většinu infekcí vyvolávají bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí střevní mikroflóry. Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k jejich přenosu.

Zánět močové trubice bývá spojen u mužů se zánětem šourku, u žen se zánětem vagíny.

Návštěva lékaře při zánětu močových cest

Je nutná při opakujících se infekcích, vždy u diabetiků, při zvětšující se bolesti zejména v oblasti bederní páteře (nebezpečí postižení ledvin), při obtížích trvajících déle než 2 dny.

Léčba zánětu močových cest

Léky na předpis

Cílem je nejenom úleva od příznaků, jako jsou bolest a teplota za pomoci analgetik-antipyretik (i na volný prodej), ale zejména odstranění infekce nasazením chemoterapeutik, popř.

antibiotik, která vytvářejí vysoké koncentrace hladin v moči. Tuto léčbu předepisuje lékař na základě vyšetření. Léčba by měla být dostatečně dlouhá a účinná. U žen však stoupá riziko vzniku gynekologických mykóz.

Proto se dává u dospělých přednost kratší, ale účinné léčbě.

Přírodní a doplňková léčba

Základem prevence je dostatečný příjem tekutin. K pití jsou vhodné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým. Preventivním opatřením není jen úprava pitného režimu, ale i zvýšená hygiena zevního genitálu a ochrana před prochlazením.

Užívání přírodních doplňků s obsahem extraktu z brusinek má nejenom schopnost snižovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest, ale obsahuje kyselinu ellagikovou, která brání pomnožení bakterií (včetně Escherichia coli), a tím rozvoji onemocnění.

Vitamin C je také vhodný v doplňkové terapii, protože pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Dále lze užívat společně extrakt z echinacey (třapatky nachové), která zvyšuje obranyschopnost imunitního systému.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector