Potničky foto – Vše o zdraví

Vyrážka s drobnými červenými puchýřky potká v prvních týdnech života spoustu miminek. Jakým způsobem poznáte, že se jedná o potničky a jak se jich zbavíte?

Poznávací znamení potniček

Potničky se vyznačují mírným zarudnutím kůže, skvrnkami, svěděním a puchýřky, uvnitř kterých se nachází čirá tekutina. Tyto puchýřky mohou splynout ve větší, protrhnout se a poté začít zasychat a olupovat se. Potničky postihují většinou kojence a velmi malé děti, které ještě nemají dokonale rozvinutou termoregulaci.

Už podle názvu je patrné, že důvodem bývá přehřátí dítěte, zapaření a pocení způsobené velkým horkem nebo nevhodně zvoleným oblečením. Potničky se často objevují i při nemocech doprovázených horečkou. Při výsevu potniček mohou nastat i komplikace, kdy se postižené místo naplní místo čirou tekutinou hnisem.

Tomu lze snadno předejít důkladnou hygienou.

Mohou se objevit kdekoliv

Nejčastěji se objevují v nevětraných záhybech kůže a na místech, kde se miminko více potí. Potničky na zádech, potničky na krku, zátylku a potničky na nohou i zadečku tak trápí mnoho kojenců. Běžné jsou ale i puchýřky v horní části těla, tedy potničky na čele, potničky na rukou nebo potničky na břiše, kde vznikají většinou kvůli těsným plenkám.

Potničky – jak se jich zbavit?

Potniček se můžete zbavit i sami doma bez návštěvy lékaře. Pokud však domácí léčení nezabere, navštivte co nejdříve lékaře, který miminku pomůže.

  • Dítě zbytečně nenavlékejte do více vrstev oblečení, pokud je venku teplo.
  • Nechávejte miminko spát jen v plenkách a tričku a přikryjte ho tenkou přikrývkou.
  • Kočárek nechávejte stát ve stínu, nikoliv na přímém slunci.
  • Dodržujte u dítěte dostatečný pitný režim.
  • Doma pravidelně a důkladně větrejte – zejména brzy ráno, večer a případně i během noci.
  • Udržujte doma během dne teplotu mezi 21 a 24 stupni Celsia. V noci je ideální teplota kolem 18 stupňů.
  • V horkých letních dnech používejte klimatizaci či větrák.
  • Při výsevu potniček můžete dítě koupat ve vlažné vodě s heřmánkem.
  • Do kůže jemně vtírejte dětský zásyp bez azulenu.
  • Dítě oplachujte odvarem z řepíku lékařského nebo dubové kůry

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Novorozenecké akné. Estetický problém se týká až čtvrtiny miminek

Kdy je nutné navštívit lékaře

Je-li miminko zdravé, kůže se mu zregeneruje sama. Pokud se však nemůžete potniček zbavit i přesto, že se snažíte ze všech sil už více než 14 dnů, případně se puchýřky zakalí a okolní kůže zarudne, je třeba zajít k pediatrovi. Může se jednat o zavlečení infekce, která si žádá okamžitý zásah lékaře.

  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví
  • Potničky foto - Vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Jak vypadají potničky

Jde o vyrážku, která se projevuje jen mírným zarudnutím kůže s drobnými skvrnkami, z nichž se vytvoří drobné puchýřky naplněné čirou tekutinou (zvýšená činnost potních žlázek).

Drobné puchýřky mohou splynout ve větší, většinou během několika dnů se protrhnou, kůže zaschne a začne se jemně olupovat. S výskytem potniček se nejčastěji můžeme setkat u kojenců a malých dětí, méně často u velkých dětí.

Příčinou je přehřátí dítěte, a to buď nevhodně zvoleným oblečením, nebo pobytem v příliš horkém prostředí, ale také se můžeme setkat s výsevem potniček v průběhu horečnatých onemocnění a u větších dětí při zvýšené potivosti kůže i pod obvazy.

Nejde o nic vážného, potničky lze léčit samozřejmě doma, ale je třeba dbát na pečlivou hygienu, protože se postižené místo může infikovat (puchýřky se naplní hnisem).

výběr z naší tvorby

Potničky foto - Vše o zdravíPotničky foto - Vše o zdraví

Postiženou kůži je vhodné omývat vlažným roztokem heřmánku, jemně osušit a do kůže vetřít čistý avirilový zásyp (bez příměsi azulenu) – zásyp si nasypte na dlaň a rukou na postižená místa jemně vetřete, postup během dne několikrát opakujte a také častěji přebalujte. Kůže se velmi rychle zklidní, ale také vysuší, proto ji následně musíte ošetřit zvláčňujícím přípravkem, na který bylo dítě zvyklé.

Postižené místo oplachujte odvarem z dubové kůry, nálevem z řapíku nebo měsíčku (nejste-li alergičtí, lze použít i heřmánek). Spěte na boku či břiše („větrejte“ kůži), postiženou oblast na noc namažte zinkovou mastí.

Připravte si sedací koupel z jedlé sody (pokud máte levandulovou silici, nakapejte 4 kapky na sodu a následně rozpusťte ve vodě). Postačí vám ½ hrnku sody na ½ vany.

Přikládejte obklady z takzvaného Jarischova roztoku (koupíte v lékárně). V tomto případě už ničím dále nemažte.

Máte-li rádi aromaterapii (nebo ji má ráda vaše drahá polovička), vyrobte si léčivý sprej.

Do ¼ litru převařené vody nalijte lžičku lihu (klidně slivovice), ve kterém rozpustíte: 6 kapek eukalyptové, 6 kapek levandulové a 6 kapek kvalitní heřmánkové silice.

Vše vlijte do rozstřikovače a dejte do lednice. Následně lze provádět chladivé a příjemně aromatické léčebné „obstřiky“. Silice navíc mají i dezinfekční účinky.

Stručné a jasné vysvětlení se nyní pokusíme poněkud rozvést.

Potničky se nejčastěji tvoří v místech s větším počtem potních žláz – najdeme je tedy hlavně v kožních záhybech (zátylek, třísla, zadeček) a také v obličeji (u malých dětí).

Potničky tato místa okupují především tehdy, je-li pokožka zapocená a dlouhodobě nevětraná. Svědivé pupínky naplněné čirou tekutinou se někdy slijí do velkých ploch, posléze praskají, po vysušení se olupují.

Dospělí k nim nejčastěji přijdou během mnohahodinové jízdy v rozpáleném autě nebo při letní žhavé jízdě na kole či motorce. Vznik těchto drobných svědivých puchýřků má na svědomí retence vývodu potní žlázy. A tak je někteří cyklisté mohou v horkých letních dnech objevit nejen na svých pozadích, ale také na vnitřní části stehen a v tříslech.

Pakliže je po dnu stráveném v opoceném sedle čeká další několikadenní putování, mohou jim potničky připravit horké chvilky, zvláště v případě nedostatečné hygieny, kdy můžete do poškozené pokožky zavléct bakteriální infekci.

Tou své sedací partie ohrožujete i tehdy, pokud potničky mačkáte, škrábete, či je prostě opakovaným mechanickým drážděním rozedřete.

výběr z naší tvorby

Potničky foto - Vše o zdravíPotničky foto - Vše o zdraví

Potničky (latinsky hydroa) jsou drobné červené puchýřky na kůži, které vznikají retencí potu ve vývodech potních žláz při přehřátí těla. Nejde o vážné, ale spíš nepříjemné onemocnění.

Náchylní k potničkám jsou hlavně novorozenci a kojenci, u nichž je termoregulace a funkce potních žláz snížena, naopak funkce mazových žláz je zvýšena. Vyskytnout se však mohou i u starších dětí, ojediněle i u dospělých a jedinců s nadváhou.

Tím, že je kůže novorozenců a kojenců velmi jemná a citlivá, je i snadno náchylná ke kožním infekcím (snadná tvorba puchýřů, vyrážky). Povrchní drobné čiré puchýřky připomínají kapky vody. Snadno praskají, místo se vysuší a začne se olupovat.

Drobné začervenalé pupínky o velikosti 1–3 mm se objevují nejčastěji tam, kde je teplé a vlhké prostředí (v záhybech kůže na krku, v tříslech, na zadečku, trupu, v obličeji, ale i ve vlasaté části hlavy). Citlivá místa je proto nutné nechávat co možná nejvíce na vzduchu, aby kůže dobře dýchala.

Potničky vznikají při přehřátí dítěte

  • při horečce;
  • nevhodným oblečením;
  • pobytem v horkém prostředí;
  • po delší cestě autem v letních měsících;
  • v noci.

Prevence potniček u dětí

  • V bytě udržujte stálou teplotu a snažte se nechat v místnosti proudit vzduch (pootevřená ventilace).
  • Volte vždy vhodné oblečení (spodní vrstvy by měly být bavlněné).
  • Dítě zbytečně moc neoblékejte, aby na sobě nemělo příliš vrstev k poměru teploty vzduchu, spíše ho otužujte.
  • Snažte se omezit pobyt dítěte v horkém a vlhkém prostředí.
  • Na noc dítě ukládejte ke spánku do chladné, dobře vyvětrané místnosti.
  • Do postýlky na matraci nedávejte klasické igelitové podložky.
  • Dbejte na zvýšenou hygienu, dítě častěji přebalujte a vždy jej otřete k tomu určenými dětskými hygienickými ubrousky.
  • Zde je několik fotografií potniček na hýždích.
  • Tady je možné vidět fotografie potniček na rukou.
  • Zde jsou fotografie potniček u novorozenců.
  • Tady je pár fotografií potniček na stehnech.
  • Zde je možné vidět fotografie potniček u miminek.
  • Autor: © Jakub VinšFoto: © Heilman
Zajímavé:  Poškození Zubní Skloviny Léčba?

Potničky nebo pouhá vyrážka? Jak je poznat a jak léčit

Když na kůži pozorujeme bouličky, puchýřky či zarudnutí, většinou zpozorníme. Jde totiž o příznak, že tělo bojuje s infekcí, nebo třeba s alergenem. Co když se ale podobné projevy na kůži objeví u vašeho miminka? Tak hlavně nepanikařte. Může jít o obyčejné potničky.

Když se vám narodí dítě, s velkou pravděpodobností ho začnete velmi bedlivě sledovat. Nemá teplotu? Nemá hlad? Není mu zima? Nebo neprojevuje nějaké jiné nepohodlí, nebo potřeby? Určitě budete souhlasit, když řekneme, že je to (alespoň v počáteční fázi) dost složité.

Někdy jsme to ale my sami, kdo má problémy. Naskáče nám podezřelá vyrážka a my nevíme, jestli je to normální, nebo se máme při nejbližší příležitosti poradit s naším ošetřujícím lékařem. Samozřejmě, projevy těla se nevyplatí podceňovat. Na druhou stranu je důležité zachovat chladnou hlavu. Protože často může být na vině něco, co je zcela normální.

Potničky foto - Vše o zdraví

Jak je to v tomto případě s potničky?

Na světě existuje nepřeberné množství kožních reakcí. Včetně jejich spouštěčů. Ne každý pupínek nebo vyrážka je tedy zcela bez rizika. (Problémové jsou spalničky, neštovice, spála, pátá a šestá nemoc…) 

Jedním z vodítek, které vám může pomoci rozeznat, zda jste vy, nebo vaše dítě nemocné, je to, že potničky se často dělají v teplém a hodně vlhkém počasí.

V podstatě se stane, že v takové chvíli dojde k blokaci pórů v kůži, které kvůli tomu nemohou vykonávat svoji primární funkci. (Tedy, odvádět pot.) Kvůli tomu se pór i viditelně nafoukne.

Nebývá ale zarudlý a nemá ani žádnou čepičku. Jako je tomu třeba u akné.

Děti a potničky

Potničky foto - Vše o zdraví

U dětí jsou potničky relativně časté. Pokud jsou totiž ještě malé, tak nemají ještě tak vyvinutou termoregulaci. Potničky se u dětí nejčastěji vyskytují na krku. Dále také v podpaží, na loktech nebo na stehnech.

Dospělí a potničky

I když mají dospělí mnohem lepší termoregulaci těla, nelze vyloučit, že se potničky někdy vyskytnou i u nich. V takovém případě se nejběžněji sdružují na místech, kde dochází ke tření. Typicky jde třeba o podpaží, nebo o stehna, která se dotýkají navzájem. 

Potničky ve většině případů samy zmizí. Samozřejmě ale můžete podniknout několik kroků, které mohou tento proces urychlit. Ne ale v případě, že je přítomná zimnice, horečka a bolest. V takové situaci na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. 

U dětí

Potničky foto - Vše o zdraví

Aby se dítě trochu ochladilo, můžete mu dopřát příjemně vlažnou, či chladnou (ale ne ledovou!) koupel. Smysl má i větrák, který dáte do dětského pokoje a necháte ho chvíli ochlazovat vzduch. (Neměl by ale mířit přímo na dítě, jinak by se mohlo nachladit a mohlo by mu to být i nepříjemné.) 

Dobrou alternativou je i to, když se rozhodnete dítě do něčeho převléct. Ideálně by mělo jít o oblečení, které je volné a je vyrobené z přírodních (dobře prodyšných) materiálů, které umožňují kůži lépe dýchat. Zvážit lze i přiměřený příjem tekutin.

U dospělých

Pokud trpíte potničky v dospělosti, zkuste si udělat koupel s ovesnými vločkami, které by měly přispět ke zklidnění kůže. Pokud ovesné vločky doma nemáte, přípustná je i koupel s Epsomskou solí. Dospělý se nemusí bát ani aplikace gelu s aloe vera, které má schopnost zvláčňovat a zklidňovat. 

Samozřejmě ale můžete vyzkoušet i některý z tipů, který jsme uváděli u dětí. Tedy, převléknete se do něčeho, co je volnější a tělo v tom lépe dýchá. Smysluplné je i doplňování tekutin a setrvání v chladnějších prostorách s klimatizací, nebo s větrákem. 

Potničky by měly díky těmto opatřením zmizet v řádu několika dní. 

Dělají se vám, nebo vašim dětem potničky?

Nepřehlédněte:  Čepy na mandlích: Jak se jich co nejdříve zbavit?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/heat-rash-pictures-remedies – Potničky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/181512 – Potničky: Symptomy, léčba a příčiny (anglicky)

https://www.healthline.com/health/heat-rash-home-remedies – Domácí prostředky na potničky pro děti a dospělé (anglicky)

Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.

Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.

✔️ Ověřené přípravky na hubnutí    ✔️ Tobolky na přírodní bázi    ✔️ Podrobné srovnání

Srovnání přípravků

Potničky

Počasí je stále teplejší a blíží se doba horkých letních dnů. Ty však nedoprovázejí jen letní radovánky, ale také některé nepříjemné zdravotní obtíže. K nejčastějším patří malé protivné pupínky, potničky, které trápí nejvíce menší děti.

Proč se právě v horku objevují pupínky u dětí? Co vlastně jsou dětské potničky a jak jim předejít? Jak léčit potničky u kojenců? Musíte s potničkami k lékaři? Existují komplikace této nepříjemné vyrážky? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších informací vám přinesou následující řádky.

Obsah:

Potničky jsou druh vyrážky, která není infekční, ale dokáže postiženého dosti potrápit.

Stačí více vrstev oblečení, než je potřeba, delší projížďka v autě bez klimatizace za horkého počasí, špatně vysušená pokožka po mytí či koupeli, nedostatky v hygieně, a na těle citlivějších osob se začnou objevovat malé puchýřky plné tekutiny.

Tato vyrážka se postupně slévá do větších červených map. Postiženy jsou především menší děti. Vyrážka u kojence je sice neinfekční, ale dokáže potrápit.

Potničky u novorozence probíhají tak, že puchýřky postupně praskají, zaschnou a oloupou se. Když však dítě nevydrží svědění a vyrážku rozškrábe, zanese do puchýřků infekci a zhnisaná tekutina způsobí zarudnutí pokožky. Takto může vzniknout ekzém u kojenců.

Příznaky

Když pokožka dítě nebo dospělého nemůže dostatečně dýchat, mohou se v podpaždí, na krku pod koleny nebo v tříslech a dalších kožních záhybech objevit červené puchýřky. Nejčastější jsou tyto potničky u dětí. Skoro jistě se s nimi setkáte u novorozenců, kteří většinu dne proleží ve vrstvě kojeneckého oblečení a jejichž kůže se rychle zapaří.

Jak potničky vypadají? Potničky u miminek i dospělých vypadají podobně. Nejdříve se objeví vyrážka, složená z puchýřků plných tekutiny. Puchýřky svědí, takže si je děti škrábou. Vzniknou tak hnisavé plochy, které se hojí mnohem déle než samotná vyrážka. Nezhnisané puchýřky u většiny dětí zmizí samy během dvou dnů.

Jak a kde potničky vznikají?

Proč se častěji objeví vyrážka u novorozence nebo potničky u miminka než u dospělých? U malých dětí nejsou ještě potní žlázy plně funkční, stejně jako není dostatečná termoregulace těla. V okamžiku, kdy se tělíčko přehřeje, a zablokují se potní žlázy. Pot se pak nedostane na povrch pokožky a vytvoří se ideální prostředí pro vznik potniček.

  • Záda – Potničky se objevují všude, kde je více potních žláz, nebo na místech, kde se pokožka lehce zapaří. Takovým místem mohou být i záda, na kterých miminko dlouho leží. Proto je potřeba měnit polohu a pod děťátko podkládat savé materiály, aby se předešlo situaci, kdy vzniknou nepříjemné a svědivé potničky na zádech.
  • Zadeček – Dalším místem, kde se vyrážka často objeví, je zadeček. Potničky na zadku nejsou jen obtížné, ale mohou zhnisat a stát se bolestivými. Dobré je děťátko často přebalovat, nechávat rozbalené na dětské dece a i zadečku dopřávat dostatek vzduchu.
  • Obličej – Postižený může být i dětský obličej. Vyrážka na obličeji u dětí je ihned viditelná, potničky na obličeji nelze přehlédnout. Nejvíce jsou vidět potničky na čele. Někdy je problém ukryt pod vlasy, je dobré i tyto části těla pravidelně kontrolovat, především za velmi teplého počasí.
  • Nohy – Velmi svědivé jsou potničky na nohou. Nohysi děťátko může škrabat, proto je zde veliké nebezpečí zanesení infekce. Větším dětem vyrážka znesnadňuje pohyb, zvláště pokud potničky zhnisají.
  • Krk – Vyrážka se ráda objevuje v záhybech kůže, které se těžko větrají. Když děťátko hodně přitahuje hlavičku ke krku, může se vyrážka objevit právě zde. Potničky na krku se hojí poměrně dlouho, krk se velice často zapaří a obtížně ošetřuje. Důležité je zajistit přístup vzduchu a umožnit tak hojení.

Potničky foto - Vše o zdraví

Jak se zbavit potniček?

I přes všechna opatření proti vzniku potniček se stane, že se potničky u kojence objeví. Pak musí nastoupit léčba.

Léčba potniček musí být zahájena co nejdříve, není dobré vyčkávat.

Co pomáhá na potničky? Nejdříve je nutné omýt a osušit všechna místa, kde se objevily potničky. Léčba pak pokračuje větráním postižených oblastí. Pokud je podráždění větší, může se přiložit studený obklad.

Po omytí a usušení by měly puchýřky vysychat.

Jak na potničky dále? Velkou úlevu mohou poskytnout i bylinky. Ty se přidávají především do večerní koupele, mají hojivé účinky a ulevují od svědění. Použít lze řapík, heřmánek nebo dubovou kůru. Po koupeli musí následovat důkladné vysušení. S tím může pomoci posypání dětským pudrem, který urychlí vyschnutí puchýřků i následné hojení.

Čím se dají potničky dále ošetřovat? Pokud vyrážka přetrvává, je možné využít Jarišův roztok, ovšem velmi opatrně a podle pokynů lékárníků. Vhodná je také mast na potničky obsahující zinek, například Bepanthen nebo Sudocrem. Pokud si nejste jisti, čím mazat potničky, poraďte se v lékárně.

Co na potničky u miminka? Zde vám mohou pomoci babské rady. Vysychání puchýřků urychlí kukuřičný škrob nebo moučka, jedlá soda či černý čaj. Do koupele mohou být přidány i lipové listy nebo listy vlašských ořechů. Dobře působí i všechny prostředky, které se používají u opruzenin.

Část maminek si myslí, že by se potničky neměly léčit vůbec a měly by odeznět samy. To je však pro miminko značně nekomfortní a je zde nebezpečí, že příčina vyrážky může být způsobena něčím jiným. Pak by došlo k zanedbání léčby a následky by mohly být mnohem horší.

Kdy jít k lékaři

Potničky by po ošetření měly rychle mizet. Pokud se však tak neděje nebo nemáte pocit, že vše probíhá tak, jak má, měli byste navštívit lékaře, aby potíže vašeho miminka posoudil.

Vyšetření potniček může ukázat, že jde o jiné onemocnění, které se potničkám pouze podobá. Mohlo by se totiž jednat o alergickou reakci, atopický ekzém nebo dokonce o spálové onemocnění.

Posouzení, další vyšetření a návrh možné léčby jsou již záležitostí pediatra. Potničky jsou často zaměňované s tzv. novorozeneckým akné. 

Možné kompikace

Potničky se bohužel projevují podobně jako atopický ekzém, i když pouze v počátcích. Nejdříve se objeví načervenalé pupínky, které se pak slévají v celé narudlé oblasti.

Jak poznat atopický ekzém a jak ho tedy odlišit od potniček?

První známkou je to, že se nevytvoří puchýřky a celý problém během několika dnů neodezní. Atopický ekzém u kojenců není obvyklou nemocí, většinou ho způsobí alergie. Zčásti je podmíněn geneticky a někdy již zůstane na celý život. Atopický ekzém u miminka poznáte podle toho, že:

  • Zarudlé oblasti se většinou nacházejí na rukou, chodidlech, obličeji a v jamkách kolen a loktů. Mění se barva postiženého místa, ale vyrážka zde zůstává.
  • Ložiska ekzému postupně vysychají, vytvoří se šupiny a ty se odlupují.
  • Postižená místa svědí, děti i dospělí se snaží podrbat a škrabat.
  • Atopický ekzém u miminka se po použití patřičné kosmetiky upraví a získá normální barvu, ale bez promazávání se stav rychle zhorší.

Léčení je zdlouhavé a rozhodně není jednoduché. Začíná na alergologii, ale toto vyšetření se provádí až u jedinců starších než půl roku. Pokud je to možné, vyřeší se situace odstraněním příčiny alergie. Miminka mají často alergie potravinové. Bohužel se alergie s přibývajícím věkem mění, proto je nutné i nadále sledovat jejich projevy.

Potničky u dospělých

Potničky mohou důkladně potrápit nejen děti, ale i dospělé. Objevují se všude tam, kde může dojít k zapaření, tedy tam, kde je vlhko a také teplo. Zpotíte se, přehřejete, špatně vyberete oblečení – a problém je tady. Nejde o nebezpečné onemocnění, ale spíš o obtížný problém.

Červené pupínky a později vodnaté puchýřky se objevují na krku, hýždích v tříslech, na obličeji i na trupu. Postihují i pokožku hlavy, kde se skrývají hlavně pod vlasy. Léčba u dospělých je stejná jako u dětí. Postižené potničkami trápí i neestetický dojem, proto se i u dospělých vyplácí prevence.

Potničky foto - Vše o zdraví

Potničky a prevence

Nejlepším způsobem, jak se potniček zbavit, je nedovolit jim, aby se vůbec ukázaly, tedy zakročit preventivně. Jaké jsou možnosti snížení rizika vzniku potniček? Je jich poměrně hodně:

  • Základem prevence je pravidelné větrání. Pokuste se udržovat stálou teplotu mezi 21 – 24 stupni Celsia. Noční teplota by se neměla dostat nad 18 -19 stupňů.
  • Při letních vedrech děti pravidelně sprchujte nebo omývejte žínkou, aby se zchladily. Poté je třeba důkladně osušit celé tělo a vytřít i všechny kožní záhyby
  • Pokud máte na matraci v postýlce igelitovou ochranu proti protečení, odstraňte ji. Prodyšné by mělo být i povlečení do postýlky, prostěradlo a přikrývka.
  • Oblékejte děťátko přiměřeně počasí a teplotě, s vrstvami oblečení to nepřehánějte. Oblečení by mělo být vzdušné, z přírodních materiálů a volnější. Dětské body a dupačky, které má miminko přímo na těle, by mělo být bavlněné a prodyšné. Berte si sebou náhradní oblečení, počasí se v průběhu dne mění a je potřeba oblečení průběžně přidávat nebo odebírat.
  • Vyhněte se dlouhému pobytu na slunci a přímému působení slunečních paprsků. To platí také pro jízdy autem – pokud je auto rozpálené, zvažte, zda je jízda s miminkem nutná.

Potničky. Potničky v obličeji kojence. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Ve zkratce pro tatínky

1. Kůže novorozence a kojence

Kůže obecně je největším orgánem lidského těla, u novorozence je celková plocha kůže ve vztahu k váze 3x větší než u dospělého člověka.

Termoregulace a funkce potních žláz je snížena, funkce mazových žláz naopak zvýšena, kůže zejména novorozenců a kojenců je velmi jemná a nesmírně citlivá na zevní podněty (snadná tvorba puchýřů, vyrážky), je také snadno náchylná ke kožním infekcím.

2. Jak potničky vypadají a kde se vysévají?

Při přehřátí dítěte – buď pobytem v horkém prostředí, nevhodným oblečením, při horečce – vznikají povrchní drobné čiré puchýřky připomínající kapky vody.

Jejich povrch snadno praskne, místo se vysuší a kůže se začne drobně olupovat.

Většinou se však setkáváme s výsevem drobných začervenalých pupínků velkých asi 1-3 mm, nejčastěji v místech vlhké zapářky, ale také ve vlasaté části hlavy, na obličeji, krku a trupu.

3. Jak ošetřit potničky?

Postiženou kůži je vhodné omývat vlažným roztokem heřmánku, jemně osušit a do kůže vetřít čistý avirilový zásyp (bez příměsi azulenu) – zásyp si nasypte na dlaň a rukou na postižená místa jemně vetřete – postup během dne několikrát opakujte a také častěji přebalujte. Kůže se velmi rychle zklidní, ale také vysuší, proto ji následně musíte ošetřit zvláčňujícím přípravkem, na který bylo dítě zvyklé.

4. Jak předejít vzniku potniček? Jak na dětské potničky?

  • vyvarujte dítě pobytu v horkém a vlhkém prostředí
  • volte vždy vhodné oblečení, tj. vzdušné bavlněné, dítě oblečte přiměřeně venkovní teplotě
  • nepoužívejte igelitové podložky do postýlky
  • mějte na paměti, že jakékoli narušení kůže je snadnou vstupní branou infekce – proto zvýšená hygiena je vždy na místě

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE

Při přehřátí dítěte, v místech vlhké zapářky mohou na kůži vznikat drobné povrchové čiré puchýřky, které praskají a kůže se po nich olupuje, nebo výsev drobných červených pupínků.

K jejich zhojení pomůže omývání vlažným roztokem heřmánku, avirilový zásyp bez azulenu.

Nejdůležitější je pak potničkám předcházet volným, vzdušným oblečením a vyvarováním se pobytu dítěte v horkém a vlhkém prostředí. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Diskuze » Poradna »

Diskuze Potničky foto – nemáte?

Zdravím, nemáte někdo foto, kde jsou vidět potničky? Malej 6.5 měsíce
se mi osypal na krku a teď vidím, že to má i na bříšku a v podpaží.
Nejprve se udělají malé červené pidi tečky a poté jakoby světlá
krupička ( vodnaté pupínky) a poté to zčervená.

Začali jsme teď
i z ovocnými příkrmy, může to být i nějaká reakce na ně, ale za jak
dlouho by ta vyrážka mohla zmizet, kdyby to bylo z ovoce? Na tom krku to má
už asi týden.

Co by to mohlo být? Chtěla bych vidět fotku jak můžou
vypadat potničky, ať vím, jestli mazat k doktorce…

Velikost písma:

Radím potírat černým čajem, zázrak!

Pomeranco děkuju… vypadá to, že to budou opravdu asi potníčky, akorát
je teda nemáme tak moc.
Ewule0712, mám uvařit černý čaj, nechat vyluhovat a pak vlažným čajem
potírat? Nebo se to nanáší jinak?

Určitě vyzkouším, právě jsem si nebyla jistá, ale malej se hodně potí a
je to v místech kde se pot udržuje a špatně to větrá, akorát mě
zaráží, že se to objevilo i na bříšku a vůbec teď když je venku
chladněji a když byli ty vedra, tak to bylo v pohodě.

Tady je to možná vidět trochu víc. Synovi byl měsíc, tak to bylo
jasný, že to jsou potničky a ne z jídla

  • A měl teplotu před vyrážkou?
  • A drbe si to?
  • Kdyby to bylo na ovoce, tak by to mělo vymizet tak za 3-4 dny, když dávat
    nebudeš.
  • Jinak na zklidnění jsou dobré fenistil kapky.

pomeranca píše:
mám takovouto fotku

ty brdo to jsou potničky?? taky řeším, jestli má malá reakci na
brroskev nebo potničky, tvářičky má jak struhadlo  

Uvidíme, třeba pomůžou i ty kapičky, zatím jsem to mazala bepanthenem.
Jedeme za necelých 14 dní na dovolenou, tak pokud by se to nezlepšilo do
čtvrtka, tak pomažu k doktorce . Taky jsem mu dávala přesnídávku
z jahodama, tak jsem ji teď vysadila a uvidím.

Taky jsem ještě zapomněla dodat, že jsme měli na pusince taky potničky
dle dr., byli to takové červené pupínky, ale neměli jsme je tolik
rozšířené jako to je na fotce u pomeranci… no nevím, na pusince už je
to v pohodě a máme to zase na krku, ale jestlito vypadá stejně,jako jsme to
měli na pusince to opravdu nevím, to se mi nezdá. Mě přijde, že se spíš
z něčeho osypal.

Linda má teď vyrážku na krku, ale takovou jemnou, přisuzuju to zapocení
při kojení, kdy je vedro a ještě se potíme o sebe.

mě se dítě taky osypalo – na tvářičkách. má to ale už měsíc a dle
doktorky je to atopický exém. rozjel se zřejmě jako reakce na jablečnou
přesnídávku

Dětské potničky – jak se jich zbavit? | BENU.cz

Potničky trápí nejčastěji děti, zejména miminka. Ty umí rodiče pořádně potrápit, zvláště když nevědí, co na ně zabírá. Buďte na ně připraveni!

Potničky trápí nejčastěji děti, zejména miminka. Říká se jim také vyrážka z tepla. Jde o vyrážku, která naštěstí není infekční ani nebezpečná, ale dokáže rodiče potrápit v případě, kdy nevědí o co jde a hledají, co na dětské potničky použít. Výjimečně se potničky objeví i u dospělých, v horkém a vlhkém počasí.

Související produkty

Miminka do jednoho roku nemají vyvinutou termoregulaci a potní žlázy tak, jako my dospělí. V prostředí, kde jim je příliš teplo a k tomu je vlhko, se mohou vytvořit potničky v podobě růžové vyrážky.

Objeví se při přehřátí těla nebo za teplého počasí v případě, kdy miminku obléknete více vrstev oblečení, nežli je potřeba. Stačí také nedostatečně vysušit pokožku po koupání, krátká jízda v autě bez klimatizace, horečka, nebo pobyt v přetopené místnosti a potničky jsou na světě.

Projevy: Pro potničky je typická vyrážka podobně jako pro mnoho dalších nemocí. Jak je rozeznat? Projevují se zarudlou skvrnou, která se v průběhu několika hodin přemění na puchýřky. Mohou i svědět a být naplněné vodou. Nedoprovází je však hnisání ani zánět. Puchýřky po 2 dnech prasknou, kůže se začne mírně loupat a následně se místo bez problémů zahojí.

Potničky se u dětí objeví na místech, kde se potí a pokožka nemůže volně dýchat: na krku, v podpaží, v tříslech a na trupu. Potničky u miminka jsou typické i na tvářičkách a pod plenkami.

Od jiných nemocí je rozeznáte především rychlým průběhem: do 2 dnů je po nich. Při jejich výskytu dítě nemá horečku, není nervózní, ani spavé.

Zbavíte se jich rychle, hned jako zvolíte oblečení přiměřené počasí a teplotě, zmizí.

Co pomáhá na potničky?

I když potničky nepatří k závažným onemocnění, je dobré se jich rychle zbavit. Nejprve vytvořte příznivé teplotní podmínky. Vyvětrejte pokoj a oblékněte děti do volného bavlněného oblečení, které dovolí pokožce dýchat a zároveň odvádí vlhkost. Zajistěte zároveň dostatečný příjem tekutin.

Léčbu potniček zahajte co nejdříve, aby se z nevinné vyrážky nevytvořil ekzém. Dětské potničky na tváři nejlépe ošetříte obkladem, hojení podpořte správnou mastí. Na potničky na zadku pomůže odvar z bylinek. Používá se heřmánek, řepík a dubová kůra. Pokožku pak šetrně, ale pečlivě osušte.

K vysoušení potniček pomůže zasypání dětským pudrem nebo krém na potničky se obsahem zinku. Vyrážku lze také ošetřit hypermanganem na potničky, buďte ale opatrní.

Do koupele stačí jen několik zrnek a voda se zbarví do růžová. Když hledáte, co na potničky, skvěle poslouží i Sudocrem na potničky a také Jarischův roztok.

Bepanthen na potničky lze také použít, podobně jako u opruzenin a hojení pokožky.

V babských receptech najdete i černý čaj na obklady nebo kukuřičnou moučku na zasypání.

  • Bepanthen SensiDaily krém a Bepanthen Sensiderm krém

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi výrobky Bepanthen SensiDaily krém a Bepanthen Sensiderm krém.  Kdy a na jaké projevy pro miminko dané krémy použít. Děkuji.

  • Co na potničky u kojence?

    Dobrý den,
    malému je měsíc a půl, nadměrně se potí a už má na obličeji červené skvrny s bílými pupínky a stále se to zhoršuje,prosím o doporučení jaká mastička by na to byla vhodná zda zinková např. Vitella a jaká?Či jiná? Děkuji za odpověď

  • Sudokrem VS. Multi-Expert

    Dobrý deň. Objednali sme cez e-shop okrem ineho i Sudokrem. Omylom sme vložili do košíku multi-expert namiesto klasiky. Môžeme ho použít na dceru. Sú jej 2 roky. Alebo lze vymenit?

  • Sprchový olej pro miminko s atopií?

    Dobry den, 
    Je možné na 2mesicni miminko se sklonem k atopii používat eucerin olejovy sprchový gel? Dekuji

Všechny dotazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector