Předčasná menstruace – Vše o zdraví

Co ti zase je? Proč jsi tak náladová. Ty to máš dostat, že? Neříkej, že to je tak hrozné.” No.. popravdě je. Každá žena prožívá menstruaci jinak.

Některé ženy si během tohoto období v měsíci procházejí peklem a jiné ženy a dívky mají poklidný průběh menstruace a stěží poznají, že ji vůbec mají. Menstruace je přirozenou součástí pro každou ženu, ne vždy je však příjemná. Některé ženy prožívají menstruaci bez bolestí.

Věřte, že i tohle se může změnit, protože intenzita a průběh menstruace se může na základě mnoha faktorů měnit. Jakých? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

Co se děje během menstruace?

Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období mezi pubertou a menopauzou. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní, ta se může u každé dívky lišit (normální je 21 až 35 dní).

Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven. To se projevuje krvácením. Celý menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází a každá fáze ovlivňuje psychiku a rozpoložení ženy. Menstruaci předchází tzv.

premenstruační syndrom, který většina žen a dívek pozná v podobě bolesti v podbřišku, změn nálad, chutí na sladké jídlo nebo třeba vyčerpáním.

Předčasná menstruace - Vše o zdravíPředčasná menstruace - Vše o zdraví

Jaké jsou fáze menstruačního cyklu?

1. fáze – menstruační – První fáze trvá 1. až 5. den cyklu. Nastává menstruace. Ženy mají menší potřebu komunikovat, uzavírají se do sebe, prožívají bolesti v podbříšku a jsou unavené.

2. fáze – folikulární – Tahle fáze začíná spolu s fází menstruační, ale trvá vcelku 14 dní. Je vylučován hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících a vybraný folikul začne růst až do podoby hotvého vajíčka. V této fázi jsou ženy optimistické, společenské a pouští se do nových věcí.

3. fáze – ovulační -V této fázi je hormonem uvolňováno vajíčko do vejcovodu a putuje až do dělohy. Tehdy je největší šance otěhotnět. Ženy vajdřují lásku a pečují o druhé. 

4. fáze – luteální – Fáze po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko. Pokud nejdojde k oplození vajíčka, tělísko zaniká a cyklus se uzavře a začne nový, který opět začíná krvácením. V této fázi jsou ženy vášnivé a doprovází je sexuální touha.

Menstruace se v průběhu života mění. U mladších dívek v období puberty může být menstruace dost rozkolísaná, nepravidelná a o různé intenzitě. S věkem se menstruační cyklus ustálí a začne být pravidelný.

Menstruaci může negativně ovlivnit také několik faktorů. Je to například stres, strava, sport, léky, kouření. Proto se může každý průběh menstruace lišit. V případě větších problémů je lepší vyhledat lékaře.

Menstruaci negativně ovlivňuje:

Léky – Váš menstruační cyklus mohou ovlivnit veškeré hormonální léky, třeba na štítnou žlázu nebo antipsychotika.

Stres – Mnoho stresu v práci nebo u mladších dívek stres ve škole může ovlivnit menstruační cyklus. Psychické a nervové vypětí nebo třeba nedostatek spánku může vyvolat zpoždění nástupu samotné menstruace.

Přemíra cvičení – Bohužel se stává, že pokud to přeháníte se sportem a tělo nestíhá regenerovat a odpočívat, může se stát, že se zpozdí nebo dokonce až zastaví menstruace. Jedná se opravdu o náročné sportování, protože naopak lehkým sportem, jógou nebo cvičením pilates si můžete uvolnit od menstruačních bolestí. 

Strava – Strava hraje také velkou roli v průběhu menstruace. Omezit byste měli slaná, sladká a také ostrá jídla, jsou těžce stravitelná a mohou ovlivnit nástup menstruace. Stejně tak se nedoporučuje pít hodně kávy nebo alkoholu.

Předčasná menstruace - Vše o zdraví

Co pomáhá zmírnit menstruaci?

Hořčík – Hořčík je nezbytným prvkem pro naše tělo a má pozitivní vliv na menstruaci. Posiluje nervový systém a svaly, to může mít vliv na menstruační cyklus. Venira magnesium představuje spolehlivý zdroj hořčíku v té nejlepší formě. Je obohacený o vitamin B6, který napomáhá vstřebávání hořčíku. Venira magnesium můžete objednat TADY.

Rybí olej a vitamíny skupiny B – Vitaminy skupiny B posiluji nervovou soustavu, používají se při psychickém a fyzickém vypětí a posilují organismus, tím pádem pozitivně ovlivňují menstruační průběh. Venira B-komplex obsahuje všech 8 vitaminů skupiny B. Zakoupit můžete ZDE.

Cvičení – Jak již bylo v článku zmíněno, cvičení může pomoci zmírnit menstruační bolesti. Musí to být však méně namáhavé cvičení jako je třeba jóga, pilates nebo lehký běh či procházka. Cvičení může zmírňovat také premenstruační syndrom. Díky vyplaveným endorfinům se vám zlepší nálada ještě budete mít ze sebe radost.

Zdravá strava 

  • ovoce a zelenina – podpoří hydrataci organismu a dodají tělu potřebné živiny
  • dodržujte pitný režim – pijte nejlépe neslazené čaje a pitnou vodu
  • jezte ryby, libové maso, lušteniny
  • doplňujte zdravé tuky – ořechy a kvalitní rostlinné oleje mohou mít pozitivní vliv na průběh menstruace
  • mléčné výrobky – jsou spolehlivým zdrojem kvalitních bílkovin

Předčasná menstruace - Vše o zdravíPředčasná menstruace - Vše o zdraví

Zajímavosti o menstruaci

  • Zima a zimní měsíce mají negativní dopad na menstruaci a zhoršují její průběh. 
  • Zhruba v polovině menstruačního krvácení dochází k oslabení svalů a těla celkově.
  • Během menstruace se vám může proměnit hlas. Ten se po skončení krvácení vrátí zpět do normálu.
  • Že nemůžete otěhotnět behěm menstruace? Je to mýtus. K oplození může dojít, protože vajíčko ještě nemuselo opustit tělo. 

Co ještě může pozitivně ovlivnit průběh menstruace?

Venira menstruace je přírodní doplněk stravy ve formě kapslí, který byl vyvinut tak, aby pomáhal ulevovat od nepříjemných pocitů před a během mentruace.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Složení se skládá z 5ti bylin, a každá z nich se nevyhnutelně podílí na menstruačním komfortu. Venira menstruace má antioxidační účinky.

Kapsle napomáhají osvěžení těla, přispívají k normálnímu stavu kloubů a svalů a co je nejdůležitější podporují menstruační a premenstruační komfort. 

Předčasná menstruace - Vše o zdravíPředčasná menstruace - Vše o zdraví

Předčasná menstruace – příčiny

Za normálních okolností trvá menstruační cyklus 28 – 30 dní. Občas se ale můžete s menstruací potýkat častěji než jednou za měsíc. To se sebou nese spoustu nepříjemností a nepohodlí.

Musíte řešit hygienické pomůcky, kontrolovat, zda se krev nezatoulala mimo své jasně vyhrazené místo, a často se nemůžete věnovat oblíbeným činnostem.

Co vlastně vyvolává předčasnou menstruaci? Seznamte se s těmi nejznámějšími příčinami.  

Předčasná menstruace - Vše o zdraví

Předčasnou menstruací můžete trpět z mnoha různých příčin. Představujeme vám ty nejčastější

Psychické obtíže

Dlouhodobý stres se podepisuje nejen na krevním tlaku, srdci, ale i na průběhu vaší menstruace. Pokud máte vážnější osobní problémy nebo náročné období v práci, tělo vyplavuje méně hormonů, které jsou za pravidelnost menstruace zodpovědné. Ta se pak může začít objevovat ve vašem životě častěji než 1x za měsíc. 

Změna životního rytmu

Předčasná menstruace může souviset i s vaším životním stylem. Ženskému cyklu příliš neprospívá časté létání, kdy střídáte různá časová pásma. Rozhodit ji dokáže i práce na směny v nepravidelném provozu nebo noční směny.

Léky

Na menstruaci mají vliv i léky, které užíváte. Předčasnou menstruaci můžou spustit antidepresiva, chemoterapeutické léky nebo prášky na štítnou žlázu. 

Drastické diety nebo náhlé zvýšení váhy

Svou roli hrají i náhlé výkyvy váhy. Předčasná menstruace nebo dlouhé špinění často provází ženy, které trpí poruchy příjmy potravy nebo nadváhou. 

Problémy se štítnou žlázou

Nadměrná nebo nedostatečná činnost štítné žlázy přímo ovlivňuje nastavení hormonů v těle. Problémy se štítnou žlázou se tak odráží i na pravidelnosti menstruace.

Hormonální nerovnováha

Ze stejných důvodů může předčasnou menstruaci spustit i blížící se přechod nebo počáteční těhotenství. 

Vložky TianDe mají speciální svrchní vrstvu, která obsahuje výtažky z máty peprné, aloe vera, děhelu nebo kamélie japonské. Ta má protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňuje mikroflóru a zlepšuje krevní oběh. Přispívá k zvlhčování sliznice a spolehlivě pohlcuje pachy. Zároveň normalizuje ženský menstruační cyklus. Při dlouhodobém používání bude menses kratší a slabší. 

  • i při sportu drží vložky na svém místě
  • prodyšná přírodní vnější vrstva 
  • boční křidélka a zvětšený objem vložek zajišťuje spolehlivou ochranu před únikem krve
  • vložky vám dají po celý den pocit sucha a čistoty

Menstruační krev má zásaditější PH, proto narušuje přirozenou obranyschopnost vašich intimních partií. Pokud menstruujete častěji, než je běžné, nepodceňujte šetrnou hygienu poševního prostředí.

Speciální intimní gely podpoří kyselé PH pokožky a tím zamezí růstu bakterií a kvasinek. Obsahují koloidní stříbro, tea tree olej, kyselinu mléčnou nebo výtažky z heřmánku a šalvěje.

Menstruace – Homeopatický klíč

                  Délka menstruačního cyklu se může velmi lišit, a to v rozmezí 21 až 38 dnů. Delší pauzy jsou už považovány za patologické. I při těchto anomáliích ovšem není nemožné otěhotnět a porodit.

Pravidelná menstruace je závislá na vývoji zdravé děložní výstelky a na dostatečné produkci hormonů. Nepravidelná menstruace se objevuje často na začátku puberty, v přechodu a v období kojení.

Toto ovšem nepovažujeme za anomálii, nýbrž za projev hormonálních změn, které jsou spojeny s určitým životním obdobím ženy. 

                  Homeopatie může velmi dobře ovlivnit nejen bolestivost menstruace a premenstruační synrom, ale také silné krvácení, často doprovázené chudokrevností. Kromě menstruačních potíží homeopaté pomáhají léčit i cysty, myomy a problémy jak v těhotenství, tak v klimakteriu.

                   V případě chronických onemocnění je žádoucí, aby léčbu vybral a vedl zkušený lékař – homeopat. Neobejde se totiž bez tzv. terénního léku.

  • Výběr vhodného homeopatika rozklíčujeme následovně:
  • 1) Nepravidelné cykly v dospívání:
  •     – opožděná menstruace, kerá nenastoupila ani v 15. roce, když začne, intenzita se mění nebo je krvácení přerušované: Pulsatilla 
  •     – opožděná menstruace, kerá nastoupila až po 15. roce, žena má silnější kostru, potí se na hlavě, vždy nepravidelný cyklus: Calcarea carbonica 

    – opožděný začátek menstruace, poté nepravidelná, slabá, špatně se spouští. Unavená tmavovlasá žena se sklonem k depresím, náladová, nálada se zlepšuje fyzickou zátěží (tanec, běh, a pod.): Sepia officinalis

  1.     – nepravidelné cykly, dlouhé intervaly: Folliculinum 9CH
  2.     – nepravidelné cykly, krátké intetvaly: Foliculinum 15CH nebo 30CH
  3.     – nepravidelné cykly s otoky nohou a zadržováním vody: Apis mellifica AKH
  4. 2) Bolestivá menstruace:
  5.     –  křeče s úlevou stočením do klubíčka: Colocynthys,
  6.     – pocit rozlámanosti celého těla s větším krvácením: Arnica
  7.     – bolestivé stavy na omdlení, studený pot: Veratrum album
  8.     – křeče s nafouklým břichem, svírání okolo pupku: Chamomilla
  9.     – inenzivní bolest podbřišku, roztržitost, zapomínání: Melilotus officinalis AKH
  10.     – bolst v kříži a nucení na stolici, tmavá až téměř černá krev, menstruace vždy nepravidelná: podáváme Nux vomica
  11.     – bolesti v celé pánvi i v kříži těsně před menstruací, krvácení hojné tmavou krví, při menstruaci se zhorší kožní problémy: podáváme Actaea racemosa 
  12.     – nafouklé břicho, záchvatovité pulsující bolesti hlavy doprovázející opožděnou menstruaci, podrážděná žena: podáváme Belladonna 
  13. 3) Nadměrné krvácení:
  14.     – krátký cyklus, krvácení silné, tmavou krví: Phosphorus
  15.     – masivní krvácení světlou krví: Millefolium
  16.     – silně bolestivá menstruace, bolest ustupuje, když zesílí krvácení tmavou krví: Lachesis
  17.     – předčasná menstruace, tmavá krev, nafouknuté břicho, únava, závratě: China
  18. 4) Chudokrevnost: Ferrum metalicum, China
  19. 5) Premenstruační syndrom:
  20.     – napětí, levostranné migrény, špatná nálada, hádavost: Lachesis
  21.     – hyperaktivita nebo plačtivost a deprese, slabý začátek krvácení, pomalé spouštění menzes: Sepia
  22.     – bolestivá prsa, nafouknuté břicho, otoky: Folliculinum, Apis mellifica AKH
  23.     – bolest podbřišku, roztržitost, zapomínání, nekomunikativní, podrážděná: Melilotus officinalis AKH
  24. 6) „Naskočení“ po antikoncepci:
  25.     – pokud žena nemá žádné potíže, gynekologický nález je normální: podáváme Thuya occidentalis, Folliculinum a Luteinum (dávkování Vám na požádání přiložíme k objednávce) 
  26. 7) Cysty: Apis, Thuya ( řešení necháváme na lékaři – homeopatovi)
Zajímavé:  Problémy s krční páteří - Vše o zdraví

Tyto nemoci způsobují nepravidelnou menstruaci. Netrápí i vás?

  • Menstruační cyklus trvá průměrně osmadvacet dní. Mohou však nastat problémy, kdy se menstruace neobjeví vůbec nebo je například kratší než obvykle. Pokud se vám stane, že máte dva cykly během roku mimo svou normu, pravděpodobně bude vše v pořádku a nemusíte se ničeho bát. Pokud ale výkyvy trvají tři měsíce a déle, konzultujte svůj problém s lékařem. Můžete mít totiž jednu z následujících nemocí.V mnoha případech může pomoci jen změna životního stylu. Svůj vliv na průběh vašeho menstruačního cyklu mají totiž například i stres a nadváha. V jiných případech se ale může skutečně jednat o příznak závažného onemocnění. Pokud máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní, či naopak delších než 40 dní, může být někde závažný problém. Co tedy dělat a na které nemoci můžeme kvůli menstruaci přijít?
  • Až deset procent žen v reprodukčním věku má tuto složitou poruchu, která ovlivňuje hormony a metabolismus. Mezi příznaky patří nepravidelné cykly (nejméně pětatřicet dní u dospělých a pětačtyřicet dní u adolescentů). V některých případech se při tomto onemocnění nedostaví cyklus vůbec.
    Toto onemocnění je také často spojováno s neplodností, ale podle odborníků to rozhodně není pravidlem. Faktem ale je, že zmiňovaný syndrom může vést k cukrovce či k problémům se srdcem. Naštěstí ale na syndrom polycystických vaječníků existují účinné léky. Jako podpůrná léčba také účinně zabírá změna životního stylu.

  • Štítná žláza v našem krku zodpovídá za regulaci metabolismu. Vedle toho může ale i ovlivnit menstruační cyklus. Nadměrně aktivní, či naopak neaktivní štítná žláza může způsobit předčasné, opožděné či vůbec žádné cykly. Hypotyreóza je často léčena hormonem, který pak působí protiváhu, tedy hyperthyroidismus. A důležitá informace – kontrola nad nedostatečně aktivní štítnou žlázou je velmi důležitá v tom případě, když chcete mít děti.
    Preventivní gynekologická prohlídka: Tohle všechno chtějte po svém lékaři

  • Děložní fibroidy vznikají nadměrným růstem svalových buněk v děloze. Nejsou sice rakovinotvorné, ale u žen ve věku třicet až čtyřicet let mohou způsobit těžké menstruační krvácení. Většina způsobů léčby fibroidů zachovává plodnost. Léčba zahrnuje změnu stravy, cvičení, perorální antikoncepci a další hormonální léky a postupy, jako je například zmrazení fibroidů.
    Pečujete správně o své intimní partie? Jedině takto předejdete problémům!

  • S menstruačními problémy je spojena také cukrovka prvního a druhého stupně. Z jedné nedávné studie vyplývá, že ženy s cukrovkou prvního stupně – autoimunitní poruchou, která napadá buňky produkující inzulin – mohou mít delší či opožděné cykly a může se u nich projevit i výrazné krvácení. Podle jedné studie došlo u některých pacientů s cukrovkou k stabilizaci stavu díky užívání antikoncepčních pilulek.
    Lázně na cukrovku: Kdy máte nárok na pobyt a budete něco doplácet?

  • Endometrióza se objevuje ve chvíli, kdy tkáň, která prochází vnitřní částí dělohy, začíná růst mimo dělohu. Růst vaječníků či pánevní tkáně pak může mít za následek kratší či delší menstruační cyklus, při kterém navíc pacientka bude pociťovat značnou bolest. Většinou se proto při tomto problému předepisují léky proti bolesti. Dále se používají i různé hormonální medikamenty. Pokud však nezaberou, přistupuje se k chirurgickému zákroku, při kterém se zmiňovaný chybný růst odstraní. Pokud je endometrióza již velmi závažná, je někdy nutné podstoupit hysterektomii, tedy odstranění dělohy.
    Další nemoci, které můžou způsobovat nepravidelnou menstruaci, najdete na webu Mojezdravi.cz
    Zánět močového měchýře. Jak mu předejít jednou provždy? 5 známek, že vaše tělo stárne rychleji, než by mělo. Poznáte to?

Poruchy menstruace pohledem tradiční čínské medicíny

Menstruace provází nás ženy většinu života. Jsou etapy, kdy bychom ji nejradši neměly a vyhnuly se tak nepříjemným průvodním jevům. A pak jsou etapy, kdy nám proces menstruace umožní mít děti a jsme rády, že jsme zdravé.

Mnoho žen bere menstruaci jako příkoří, a to hlavně proto, že ji provázejí bolestivé stavy, psychická nepohoda, někdo krvácí hodně a dlouho a další zase například menstruuje každé tři týdny.

V naší současné civilizaci jsme si zvykly, že tak to prostě je a nepřemýšlíme o tom, že menstruace, kterou provázejí všelijaké nepříjemné symptomy, vlastně není v pořádku, a že stavy, které kolikrát odstaví ženu od běžných činností na několik dní, jdou ovlivnit a napravit. Jak?

Odpovědi nabízí tradiční čínská medicína, jež má problematiku menstruace velmi podrobně zpracovanou a problémy účinně řeší.

Jak vypadá normální menstruace

Podle starých Číňanů vypadá fyziologická menstruace zdravé ženy tak, že přichází pravidelně za dvacet osm dní (plus mínus tři dny je norma) a trvá tři až sedm dní. Krvácení není bolestivé, maximálně může jít o lehký diskomfort, tedy stav, kdy o ní víme, ale fungujeme bez pomoci analgetik. Krvácení by mělo být kontinuální, tedy nepřerušované a v krvi by se neměly objevovat sraženiny.

Vše ostatní už znamená, že jde o patologii. Chceme-li se cítit dobře, je potřeba to řešit. Prvním krokem je návštěva dobrého terapeuta TCM, který začne diagnostikou dotazováním, z jazyka a pulzu a navrhne další postup.

Samoléčba různými preparáty volně dostupnými na trhu se nemusí vyplatit. Při každé poruše menstruace vidí terapeut několik subdiagnóz, které laik nemůže při nejlepší vůli dohlédnout.

Každá subdiagnóza má svůj vlastní princip léčby, používají se jiné byliny, jiné akupunkturní body atd.

Nejobvyklejšími poruchami jsou bezesporu předčasná či naopak prodloužená menstruace. Jak na ně čínská medicína nahlíží?

Značnou část žen trápí předčasná menstruace, která jednak ženy obtěžuje „neustálým“ krvácením a rovněž vyčerpává organizmus. Za předčasný je považován cyklus zkrácený o více než tři dny. Z hlediska čínské medicíny se zde prolíná několik patologií.

Obecně se dá říci, že pokud jsou přítomny únava, bolest beder či kolenou, závratě, bledost, krev je světlá, vodnatá, bude se jednat o syndrom nedostatku. Terapeut vám pravděpodobně navrhne bylinnou směs obsahující byliny, které doplňují energii Qi (čchi) a vyživují.

V těchto směsích se potkáte s veleznámým ženšenem, který dokáže mocně posílit organizmus nejen na fyzické, ale i mentální úrovni. K fytoterapii bude vhodná i harmonizace akupunkturních drah. Do popředí se dostanou akupunkturní body, které posilují a doplňují chybějící substance. Dobře fungovat v těchto případech bude moxibuce neboli požehování.

Zapáleným pelyňkovým doutníkem se zahřívají vhodně vybrané body, a tím se stimulují. Pozor, metoda není vhodná při samotné menstruaci, ale jenom mimo její průběh!

Předčasná menstruace může být způsobená i syndromem nadbytku. Krvácení bude výraznější, krev může být zahuštěná a obsahuje sraženiny či hlen. Ženu obtěžují večerní návaly horka, žízeň, akné, otoky.

Syndromy nadbytku se řeší logicky zase jinými bylinnými směsmi, které mají za úkol vypudit z těla nechtěnou substanci (horko, hlen). Jednou z velmi oblíbených bylin je kořen pivoňky bělokvěté.

Tato účinná léčivka dokáže zchladit a přitom silně vyživit organizmus a postupně doplnit rezervy, které si člověk vlivem stresu, emocí či přepracovanosti vyčerpal. Vhodný výběr akupunkturních bodů posílí a urychlí celý proces harmonizace.

Opožděná menstruace

Za opožděnou menstruaci se považuje prodloužení cyklu o více než tři dny. Často se stává, že prodloužení cyklu stále postupuje, až se vyvine takzvaná amenorea, stav, kdy menstruace nepřichází vůbec.

S tímto problémem často přicházejí mladé ženy v produktivním věku, které by rády otěhotněly, ale při nepravidelné až chybějící menstruaci to není možné.

Čínská medicína opět nahlíží na problém z pohledu nedostatku či nadbytku a od toho se odvíjí výběr vhodných bylinných směsí či akupunkturních bodů.

Jde-li o syndrom nedostatku, ženy většinou udávají slabší krvácení, bolest v bedrech a kolenou, někdy zimomřivost. Tělo je v tomto případě velmi vyčerpáno a šetří.

Jednou ze základních bylin je děhel čínský, nazývaný též ženským ženšenem. Kořen této bylinky dokáže velmi dynamicky doplnit zásobárny ženského organizmu, což je zde velmi vítané.

Opět je vedle terapie bylinami vhodné zařadit i stimulaci akupunkturních bodů. Zejména některé z bodů na dráze jater jsou hojně využívané.

Při syndromu nadbytku se často setkáváme mimo jiné s blokádou energie. Menstruace přichází opožděně, krev je tmavá a obsahuje sraženiny, žena má premenstruační syndrom (PMS), pnutí v prsou. Menstruace bývá poměrně bolestivá. Principem terapie je v tomto případě energii rozhýbat. Z bylin se zde uplatňují zejména dvojice květ světlice barvířské a pecka slivoně.

Obě patří mezi takzvané „rozhýbávací“ byliny, které dokáží rozbourat nežádoucí stagnace v těle. Kromě nadbytku v podobě blokády můžeme mít ještě nadbytek chladu či hlenu. Chlad se projeví zimomřivostí a častým močením, hlen například výtokem. Proto je důležitá vstupní diagnostika, aby terapeut mohl správně určit, o který typ patologie se jedná a podle toho zvolit další postup.

Náprava chvíli potrvá

Dejte svému tělu čas minimálně několik týdnů až měsíců a výsledky se dostaví. Vždyť většinou trvá roky, než se organizmus vyčerpá a je tedy logické, že i náprava bude trvat nějaký čas.

Během terapie čínskou medicínou můžete vhodně pozměnit stravu dle principů čínské medicíny, a tím podpořit celý proces uzdravování.

Konkrétní potraviny, které vám každý terapeut TCM rád doporučí, se budou lišit podle jednotlivých syndromů, ale určitě nic nezkazíte tím, že zavedete teplé obilné kaše k snídani, zvýšíte podíl obilovin, luštěnin, tepelně upravené zeleniny a vyřadíte mléčné výrobky.

Zrovna tak můžete po celou dobu terapie (a možná již pořád) cvičit Qi Gong (čchi kung). Jde o jednoduché, fyzicky nenáročné, jemné cviky, při kterých si nacvičíte dýchání do břicha a díky kterým vnesete do svého života chvíle klidu a míru. I toho si vaše tělo určitě všimne a začne pomáhat při uzdravení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector