Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Až letos zavoní smrkové jehličky a zacinká Ježíšek, svlékněte se donaha a naordinujte si hladovku. Je doba bezobalová, bezodpadová, zero-wastová… Tak proč do ní neskočit po hlavě?

No dobře. Děláme si trochu srandu. ???? Nemusíte se hned zřeknout všech potěšení. Ale něco na tom je, ne? Zažít Vánoce jako kdysi. Bez zbytečností, konzumu, front. V klidu, míru, radosti a blízkosti.

Jak to ale udělat? Jak se připravit na Štědrý večer bez honěk? Čím konečně opravdově rozzářit oči svých blízkých a neubližovat přitom sobě ani Zemi? Málokdo ví, jak prožít skutečně výjimečné Vánoce. Lépe, než velí konzumní společnost. Beze spěchu a šílenství dnešní doby.

Dárek pro jiskřivé Vánoce. Úplně zdarma

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdravíProto jsme se letos v Econea, e-shopu s ekologickými produkty, rozhodli vykouzlit všem hledajícím klid v duši E-BOOKEM ZDARMA. Průvodcem nejkrásnějšími Vánoci vašeho života, bez zbytečného odpadu stresu a front, který nemá v Česku obdoby.

Vezme vás za ruku a řekne TUDY. Ukáže vám, jak si zařídit Vánoce, kde dárky neznamenají stres ani pohromu pro naši planetu, kde méně je více, kde pohoda je důležitější než dokonalost.

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Otázka tedy zní: Troufnete si na něj? Jestli jo, vstupte. Tady je:

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Chci vánočního Průvodce ZDARMA

Jukněte dovnitř. Jsou tam poklady

Tvoření Průvodce pro nás bylo vzrušujícím dobrodružstvím plným objevů. V něčem nás změnilo, překvapilo, posunulo. A teď může změnit i vás. Uvnitř se vám bude moc líbit. Koukejte:

Stáhnout celého vánočního Průvodce

A co všechno vás v Průvodci už netrpělivě čeká?

Vy sami. ???? Není totiž nic horšího než nechtěný dárek. A tak jsme se vás ptali, jak prožíváte Vánoce a co vás na nich trápí. Co byste si přáli změnit. V Průvodci proto najdete i kus vás samotných. Je návodem ke změně všeho, co chcete mít o Vánocích jinak.

Postupně spolu projdeme 5 oblastí. Posvítíme si na zbytečné plýtvání, nenápadné spouštěče stresu, dárkové hlavolamy i skryté sabotážníky vašeho zdraví. Mrkejte:

1. Jídlo: Vánoční hody bez obžerství a plastových vylomenin

Do tvoření Vánoc bez odpadu vlítnete tou největší radostí – jídlem:

 • Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdravíVyhlásíte konec přeplněným odpaďákům s ověřenými tipy na nákupy bez obalů a zbytečného plýtvání. Přímo od nás z Econea, lidí z masa a kostí. ????
 • Vánoční trhy i obč(ž)erstvovny proběhnete bez ztráty plastové kytičky (tedy odpadku). S krásnými zero waste pomocníky, a navíc stylově. (Urputní spoluobíhači vám je budou závidět.)
 • Doma si vyrobíte pár vánočních vychytávek na stromeček i štědrovečerní stůl. (Návštěvám s nimi vypálíte zrak.)
 • A uvaříte si originální štědrovečerní večeři bez krutostí. Ulovíte recept na nekapra ovesného. Tady je malá ochutnávka…

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Stáhnout celého vánočního Průvodce

2. Dárky: Jak naděluje uvědomělý Ježíšek?

V téhle kapitole si zásadně zjednodušíte bezcílné bloudění obchody a obelstíte mozkomor každých Vánoc – dárky! Několika originálními tipy na zero waste protějšky těch nudných, každoročních. Co vás čeká?

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

 • Přestanete ze sebe dělat plejtváky obecné a ujasníte si, koho a proč chcete letos vůbec obdarovat.
 • Inspirujete se 7 tipy na originální dárky, za které vám blízcí zulíbají ruce. Od ultimátních zero waste darů, přes doma vyrobené krasavce, po klasičtější dárky s hravým eko twistem.Třeba takoví Britové si propočítali, že každé Vánoce zmačkají do koše až 83 kilometrů čtverečních balicího papíru!  V přepočtu na obyvatele na tom budeme dost podobně i u nás.
 • Objevíte jedno speciální překvápko od nás pro vás. Při vybírání dárků vám zásadně usnadní život. (Tohle v Econea ještě nebylo!)
 • Rozmazlíte se minimalistickými tipy na péči o sebe bez odpadů. Zdravě, ohleduplně a s láskou k přírodě. Zasloužíte si to!
 • A naučíte se, jak dárky vyfešákovat bez plasťáků, celofánů a dalších ropných neřádů. Ovládnete třeba tradiční japonskou metodou furošiki, mrkejte!

Stáhnout celého vánočního Průvodce

3. Vánoční úklid? Jedině bez chemie!

Své paláce si letos vypulírujete čistě a přírodo-voňavě. Bez dotěrné společnosti nemilých triclosanů, optických zjasňovačů či syntetických konzervantů, tak běžných v klasické drogerii.

 • Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdravíDomácím parketem protančíte s lehkostí moderních eko pomůcek.     I z dýně či kokosu jdou vyrobit bezkonkurenční úklidoví parťáci.
 • Nasajete moudrost s dávno zapomenutými, ale stále účinnými recepty na debordelizéry svých babiček. Věděli jste, že svatá trojice – ocet, soda a citron – dokáže vše? Jeden nedočkavec nám proklouzl až sem, koukejte:

Chci vidět všechny domácí dešpinizéry

4. Vánoční pohoda: Hoďte se do zeleného klidu

Ve čtyřce se zbavíte stresu a objevíte ztracené kouzlo Vánoc. Tentokrát ale jinak – šetrněji a s dobrým pocitem:

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

 • Objevíte 2 tipy od naší Lucky a Marti na zdravější a krásnější atmošku – ve formě neobvyklých svíček a voňavých éteráků.
 • Vyrobíte si jednu unikátní svíčkovou krasavici podle Bey Johnson, zkušené dlouholeté bezodpadové guru a zakladatelky hnutí zero waste.
 • A konečně – dozvíte se, jak vybrat to správné koště. Teda… stromeček samozřejmě!

Jak vybrat stromeček s průzračnou karmou se dozvíte v Průvodci. ????

5. Vánoce skončily. Jak po nich správně zamést všechny stopy?

Všechno to jednoduše vyhodíme jako loni? Ani náhodou! V téhle kapitole:

 • Ohleduplně zamáváte nechtěnému dárku, adeptovi k věčnému odpočinku na dně šuplíku. S naditým seznamem míst, kam ho poslat nebo zanést.
 • Zbavíte se opelíchaného stromečku, a to s lehkostí sněhové vločky! Dostanete tipy, kam ho vyhodit s čistým svědomím.
 • Darujete nakřečkované a uvadající zásoby jídla nebo je pomocí vychytaného taháku zkompostujete.

Stáhnout všechny taháky

Spusťme zelenou vánoční lavinu

Zero waste Vánoce bez hromady plastů a odpadků zkrátka nejsou jen pro poblázněné askety. Jednodušší, hlubší a spokojenější Vánoce může zažít každý. Už letos.

Vyrazte proto na tuhle pankáčskou misi spolu s námi, jestli chcete. Za úplně jinými Vánoci. Proti proudu. Proti stresu, konzumu a dnešní šílené době.

V Průvodci najdete recept ke zdraví, pohodě a čistému svědomí. Je pro všechny, kteří se nebojí dělat věci jinak a lépe. Kteří chtějí strávit Vánoce v míru se svými blízkými, planetou a v souladu se svým srdcem.

Proměňme už letos Vánoce v Čechách. Má smysl se o to alespoň pokusit. ????

Připravte se na nápor stresu i cukru: 3 rady, jak se dočkat svátků a nezbláznit se

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Zdroj: Freepik.com

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Čekají nás nejkrásnější svátky roku – Vánoce. Jenomže často máme pocit, že pro to, abychom si je opravdu užili, musíme vysmýčit každý kout v domácnosti, napéct ještě víc cukroví než loni a nakoupit hromady dárků. Nakonec zcela vyčerpaní usedáme ke štědrovečerní večeři s pocitem, že vše je snad tak, jak má být.

Opravdu je to tak ale správně? Neměli bychom se spíš v poklidu těšit z toho, že se můžeme vidět s blízkými, usednout spolu k jednomu stolu a prostě se jenom mít rádi? Nepodléhejme tlaku reklam, které nás přesvědčují, co všechno bychom měli mít a kolik peněz si ještě můžeme půjčit. Mnohem důležitější je přece úsměv a pohoda v kruhu rodiny.

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Velký rádce pro výběr vánočního stromku: Jak poznat, který je čerstvý a jak velký potřebujete

Nedovolte stresu, aby vás ovládnul

Před Vánocemi se toho nahromadí opravdu hodně. V zaměstnání jde rok do finále (mezi svátky už se nic nestihne), čekají vás tedy uzávěrky, porady a roční hodnocení. K tomu různé večírky s přáteli i kolegy.

To všechno vás obírá o energii a čas, který byste nejradši strávili doma pečením cukroví. Vaše malé děti se s blížícím Štědrým dnem stávají čím dál tím neposednější a maminka si usmyslí, že začne organizovat plán rodinných návštěv.

Zajímavé:  Nemoc asl - Vše o zdraví

 Co na tom, že na podobné organizace zatím nemáte ani pomyšlení. Je čas všechno zastavit a začít jednat racionálně a vše si zorganizovat.

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Jak na předvánoční úklid: Zapomeňte na chemii, vše zvládnete jen s několika běžnými surovinami

Plánováním předejdete stresu

Věřte, že nakonec vůbec nikomu nebude vadit, že jste nestihli umýt okna a čistě vymalovat. Ježíšek k vám i tak najde cestu. Zapomeňme na to, že všechno musí být do detailu sladěné. Mnohem důležitější je poklidná atmosféra, které váš stres určitě neprospěje.

Proto psychologové doporučují všechny přípravy si dopředu v klidu naplánovat, rozepsat si denní harmonogram úklidu, pečení i nákupů a ten opravdu dodržovat. Když uvidíte na papíru nebo monitoru nekonečné soupisy všech povinností, určitě nás napadne, že některé se dají s lehkým srdcem vyškrtnout.

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

První přípravy na Vánoce: Jaké svíčky si pořídit, aby dlouho hořely

Jen dva vánoční dárky

Sepište si jména osob, které chcete obdarovat, a ke každému připište, co si myslíte, že by mu udělalo největší radost. Tímto předejdete impulzivnímu nakupování nesmyslných drobností. V mnoha rodinách se dodržuje rozumné pravidlo „dvou dárků“. To znamená, že každý dospělý dostane jen dva dárečky. Stačí se jen domluvit, kdo koho obdaruje, podobně jako tomu bývá při firemním večírku.

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Kdy péct vánoční cukroví: Velký přehled, abyste byla za královnu svátků

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

NO STRESS Vánoce

Letos oslavme šetrněji k přírodě i k sobě

Na Vánoce se těšíme celý rok – možná proto, že nám i v dospělosti dávají možnost cítit se jako v pohádce. Očekávat kouzla. Hledat dárky pod stromečkem. Nebo naopak darovat radost blízkým – výměnou za rozzářené oči a dětský smích. Ponořit se do čarovné zimní atmosféry rozsvícených luceren a prostě snít…

 • Jenže místo tak očekávaného období klidu, štěstí, rodinné pohody a relaxování, to pro mnohé z nás může v praxi vypadat o dost jinak.
 • O Vánocích, za starých časů svátcích míru, ticha a pokory před Spasitelem, dnes všichni jakoby nasedáme na šílený vánoční vláček ozdobený levnými čínskými třpytkami – a vezeme se na pokraji mentálního vyhoření mezi stanicemi “shánění dárků ve slevách a tlačenici”, “uklizená a vyzdobená domácnost jako ze škatulky”, “letos si toho musím napéct ještě víc”, “stromek až po strop jako z lesklého magazínu”, “jak přibrat pár kil a pak je shodit” nebo “jak utratit veškeré rodinné úspory za dárky, které si v podstatě nikdo nepřál”.
 • Nakonec jsme na Štědrý den tak unavení, že se těšíme – až už to všechno bláznění bude za námi.

Ve výsledku vánoční horečky trpí také planeta, která se musí vypořádat se vším tím odpadem a znečištěním, které vzniklo při výrobě a přepravě našich dárků, umělých stromků a lesklých ozdůbek z jiného konce světa, nebo při svícení miliard žárovek girland a blikajících vánočních reklam pro přilákání zákazníků… Napadlo vás někdy, že takový ten přepych a přehnaná spotřeba není zadarmo? Vždyť někdo to odnést musí. Na Vánoce, aniž bychom si to přáli, necháváme přírodu a životní prostředí trpět jako nikdy.

Proto, než se letos necháte strhnout davem ve vichřici vánočního konzumu a omámit se lákavými komerčními sděleními – zastavte se na chvíli.  Je asi na čase popřemýšlet, o čem vůbec Vánoce jsou. A čím jsou pro vás.

Vyhnete se tak stresu a případnému zklamání ze ztroskotaných iluzí a promarněné energie. Raději než přípravě “ideálních Vánoc se vším všudy”, darujte svůj čas sami sobě a lidem, na kterých vám skutečně záleží. Nenakupujte hromadu “nezbytností”.

Letos si dopřejte svátky bez zbytečného plýtvání a šetrně k přírodě a k sobě  – přitom plné lásky, blízkosti a souznění.

Možná to budou nejkrásnější Vánoce vašeho života.

Předejděte vánočnímu stresu – vše o zdraví
[/vc_row]

17. 9. 2019: Více než čtvrtina Čechů začíná s nákupem vánočních dárků již v září, zjistil průzkum MALL.cz

Praha, 17. září 2019

Praha, 17. září 2019 – Vánoce jsou často provázené stresem a obavami, zda se všechno včas stihne. Přispívá k tomu i nakupování dárků na poslední chvíli.

Co Čechům na Vánocích nejvíce vadí? Jak předejít zbytečnému stresu a užít si je v klidu? To zjišťoval zářijový průzkum* pro nákupní galerii MALL.cz, která tento týden spouští svou vánoční kampaň.

E-shop v ní Čechům nabízí pomocnou ruku a radí jim začít s přípravami včas.

Třetina Čechů si s Vánocemi spojuje stres

Většina Čechů (82 %) vnímá Vánoce především jako příležitost strávit více času s rodinou. Naopak třetině Čechů vadí hlavně přeplněné obchody a všudypřítomný stres. „Stres si často vytváříme sami odkládáním věcí, do kterých se nám příliš nechce.

Obdarovávat své blízké přitom není povinnost. Časový tlak, který z toho plyne, pak často přenášíme na své blízké, a narušujeme si tak zbytečně vztahy a rodinnou pohodu,“ říká vztahový terapeut Lucian Kantor.

To potvrdila čtvrtina Čechů, která přiznala, že stres u nich o Vánocích často vyústí v partnerské a rodinné hádky.

Začít letos včas plánuje 28 % Čechů

Na to, jak přežít letošní Vánoce v klidu, existuje jednoduché řešení, a sice začít s přípravami včas, stejně jako to má v plánu 28 % Čechů, kteří dárky pořizují už v září, aby vše stihli bez stresu a mohli si vánoční svátky užít v klidu se svými blízkými.

49 % z nich uvádí jako jeden z důvodů touhu vyhnout se davům, 34 % vnímá pozitivně úsporu času, kterou brzké přípravy přinášejí a pro 31 % je to možnost, jak získat dostatek času na pečlivý výběr každého dárku.

„Většina Čechů chce o Vánocích trávit více času se svou rodinou, chtějí být doma, ujídat bramborový salát a koukat společně na pohádky.

Realita ale často bývá velmi odlišná, kdy do poslední chvíle řeší chybějící dárky a stresují se návštěvami přelidněných obchodů,“ říká Olda Bajer, CEO skupiny MALL, a dodává: „Na to, jak přežít Vánoce v klidu, máme pro zákazníky jednoduché řešení. Vánoce nemusí být o stresu, pokud začnou včas.

Proto také MALL.cz startuje první fázi své kampaně již v polovině září. Chce lidem ukázat, že Vánoce se sice už blíží, ale čím dřív je začnou řešit, tím spíš je přežijí v klidu. Podle průzkumu MALL.cz necelá polovina Čechů letos plánuje nákup do 10 dárků, 25 % dotazovaných uvádí 11-15 dárků a více než 30 dárků se chystá pořídit 6 % Čechů.

Vánoce v klidu na MALL.cz

Kromě produktů za zvýhodněné ceny napříč celým sortimentem si pro zákazníky MALL.cz připravil i několik benefitů. Nákupy jim usnadní například dopravou zdarma na vše po celé České republice prvních 14 dní kampaně.

Své objednávky si zákazníci budou moci ještě v den objednání vyzvednout na jednom z více než 450 výdejních míst, jejichž počet MALL.cz v posledních dvou měsících výrazně navýšil. Vybírat mohou z více než 400 tisíc dárků a s jejich výběrem jim pomůže dárkový rádce. Při platbě kartou Visa za jakýkoliv nákup od 16.

září do konce října získají zákazníci také slevovou knížku v celkové hodnotě 50 tisíc Kč na oblíbené produkty.

Zajímavé:  Léky Po Kterých Se Tloustne?

Více informací o vánoční nabídce najdou zákazníci na www.mall.cz/vanoce.

* Zářijového průzkumu pro MALL.cz od agentury Perfect Crowd se zúčastnilo 510 respondentů ve věku od15 do 60 let z celé České republiky.

Pozor na vánoční přejídání a stres, mohou vyvolat i infarkt

„Myslím, že příběh je velmi typický. Můj otec zemřel na masivní infarkt v roce 1999 ve věku 62 let. Ale nikdy jsem si nepřipouštěl, že bych k němu mohl mít nějaké dispozice i já.

Byl Štědrý den před několika lety, kdy jsem se těšil na to, jak se celá rodina opět sejde u vánočního stromku.

Mám dvě dcery, jednu svobodnou, druhou vdanou, a jelikož máme velký dům, trávíme Vánoce společně,“ vypráví Jaromír. 

Přečíst článek ›

„Došel jsem si do kuchyně pro nějakou tabletu na trávení a trošku to pomohlo. Asi na deset minut. Pak se ten pocit opět vrátil, ale bylo to výraznější. Beze slova jsem ale pokračoval ve vánoční zábavě, sledovali jsme pohádky, všichni jedli cukroví a popíjeli vaječný koňak,“ vzpomíná Jaromír.

„Zasedli jsme ke štědrovečerní večeři, měli jsme klasiku — houbového kubu, rybí polévku a smaženého kapra se salátem. Nedá se říct, že bych se v jídle nějak ostýchal, a ke stromečku jsem se pak téměř „odvalil“.

Během rozbalování dárků jsem začal cítit, jak mě pálí žáha a že můj žaludek je úplně plný,“ pokračuje Jaromír. 

Informace o nemociJednoznačně přímý vliv na vznik infarktu myokardu má pravidelná konzumace nasycených, zejména živočišných, tuků, bílého cukru a kouření. Právě o Vánocích se přesně tato kombinace vyskytuje nejčastěji.Přejídání může mít závažné následky.

Kromě toho, že vám může být špatně od žaludku, by se měli mít na pozoru hlavně lidé s vysokým krevním tlakem a nemocemi srdce.Zvýšenou hladinu cholesterolu, která je dalším velkým rizikovým faktorem vyvolávajícím nemoci srdce a cév, má téměř 70 % lidí, málokdo z nich to ale ví.

Výzkumy potvrzují, že o Vánocích se vyskytuje více infarktů než jindy.

O nic lépe na tom nejsou ani lidé s cukrovkou a ti, kteří musí dodržovat nějakou zdravotní dietu. Kombinace přemíry jídla, alkoholu a všudy přítomného stresu je velice nebezpečná.

 „Po chvíli si manželka všimla, že jsem nějak bledý, a ptala se, jestli je mi dobře. Přiznal jsem, že příliš ne a že už mě opravdu extrémně pálí žáha, což jsem nikdy předtím nezažil.

Chtěl jsem to odbýt tím, že jsem se totálně přecpal, ale mladší dcera, která pracuje jako zdravotní sestra, mi změřila tlak, který byl velmi vysoký, a okamžitě se rozhodla, že mě vezme na pohotovost,“ popisuje Jaromír. 

Rovnou na sál

„Snažil jsem se ji přesvědčit, že to nic není, ale během pár minut jsem začal i zvracet. Dceru už další námitky nezajímaly, donutila mě sednout do auta a vezla mě do nejbližší nemocnice. V autě se můj stav výrazně zhoršil a v tu chvíli jsem byl rád, že byla dcera tak neoblomná,“ vypráví Jaromír. 

„Na příjmu dcera řekla lékařům, s čím mě přiváží a že by se mohlo jednat o problém se srdcem vzhledem k rodinné zátěži a k tomu, že mám poměrně vysoký cholesterol.

Vyšetření EKG jasně ukázalo, že mám infarkt, a odvezli mě na sál, kde lékaři provedli by-pass. Díky tomu se můžu stále radovat se svou rodinou nejen během Vánoc. Mrzí mě, že můj otec tuto možnost neměl.

Nejvíc mě překvapilo to, že jsem necítil šílenou bolest na hrudi, jak je u infarktu často avizováno,“ uzavírá Jaromír. 

Přečíst článek ›

Jak předejít vánočnímu infarktu? 

* Vyhýbejte se mrazivým teplotám. Nezapomeňte se teple oblékat a nezůstávejte venku příliš dlouho. Zároveň se vyvarujte nadměrné fyzické zátěži.* Důležité je o svátcích se zklidnit, nerozčilovat se a jednoduše se prázdninově naladit.

* Nebojte se vybírat si jen jídlo, které vám udělá dobře. Pokud víte, že se po některém jídle necítíte dobře, nadýmá vás nebo vás po něm pálí žáha, netrapte zbytečně své zažívání.* Dávejte si pozor i na přebytečné solení.

* Nezapomínejte pravidelně větrat, čerstvý vzduch vám pomůže.

* Pokud se cítíte přecpaní, jděte se projít.

Počty* Podle švédského výzkumu je riziko infarktu o 37 procent vyšší na Štědrý den, konkrétně v 10 hodin večer.* Statistiky ukazují, že i druhý svátek vánoční je pro vznik infarktů rizikovější, roste o 22 procent.

* Vánoční infarkt může kromě jídla vyvolat i nadměrný stres, rodinné neshody a samozřejmě nadmíra alkoholu.

Palačinky s mletým masem

Ingredience: 5 vajec, 400 ml mléka, sůl, 250 g hladké mouky, 100 ml vody, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 400 g mletého masa, 1 lžíce oleje, 300 g krájených rajčat v plechovce, pepř, 1 bobkový list, špetka skořice, červená paprika, zelená paprika, 150 g cherry rajčat, 75 g černých oliv, 2 lžíce másla, 100 g fety

Postup: 

* Rozkvedlejte vejce, mléko a sůl. Přidejte mouku a vytvořte těsto. Poté vmíchejte vodu a nechte 10 minut odstát.* Cibuli a česnek nakrájejte na kostičky a společně s mletým masem je nasypejte na rozehřátou pánev s olejem a opečte.* Přidejte krájená rajčata, ochuťte solí, pepřem a bobkovým listem a skořicí. Vařte 20 minut.

* Mezitím nakrájejte papriku a po 15 minutách ji přidejte ke směsi na pánev.* Předehřejte si troubu na 200 °C.* Tři cherry rajčata nakrájejte na čtvrtiny a s olivami je přidejte k masové směsi.* Na másle usmažte palačinky, vložte je do nákypových forem a rozložte na ně masovou směs.* Fetu nakrájejte na kostičky a posypte jimi povrch.

Palačinky zapékejte 15 minut.

Přečíst článek ›

Jak se nemoc léčíCílem léčby infarktu myokardu je co nejrychlejší (v řádu hodin) obnovení normálního průtoku v postižené věnčité tepně čili transport nemocného do specializovaného kardiocentra, které provádí katetrizaci srdce s následným provedením tzv. angioplastiky.

Ta se provádí přístupem (vpichem) přes stehenní tepnu a pomocí srdečních cévek a dalšího speciálního instrumentaria je možné zprůchodnění uzavřené nebo zúžené tepny, její rozšíření a ve většině případů zavedení koronárních stentů, které udržují průchodnost tepny.

Při včasném zákroku pak je možná záchrana nebo zmenšení infarktového ložiska srdečního svalu. U některých nemocných je pak odloženě na základě znalosti postižení dalších tepen indikována srdeční operace, která pomocí koronárních by-passů (přemostění) zlepší zásobení ostatního myokardu.

Někdy srdeční operaci indikujeme jako první metodu léčby při závažném nálezu a nemožnosti provedení angioplastiky. Nedílnou součástí léčby je samozřejmě léčba medikamentozní, která je zpravidla doživotní.

zdroj: Nemocnice IKEM

10 rad, jak zvládnout Vánoce bez stresu

Jaké svátky budou?

To je důležité vědět, než začnete šílet, že nemáte nic připravené: jaké budou letos Vánoce. Budete je trávit doma s rodinou, nebo vás čeká kolotoč návštěv? Kolik svátečních pokrmů budete připravovat u sebe doma a kolik se jich odbude u babišek nebo odrostlých dětí? Vytáhnete umělý stromek, co slouží už deset let, nebo letos pořídíte živý? A tak dále.

Ujasněte si časový plán

Podívejte se do diáře a ujasněte si, kolik na všechno máte času. Na které dny budete směřovat velký předvánoční úklid, kdy nakoupíte dárky. Zda vše zvládnete v klidu až poslední adventní víkend nebo budete muset postupovat po částech během posledních tří týdnů před Vánoci.

Sepište seznamy

Koho všechno budete chtít obdarovat? I to je dobré vědět, abyste na někoho nezapomněli a nebyli nucení na poslední chvíli obíhat obchody. Orientačně si nejlépe také ujasněte, co by komu udělalo radost. Vyhnete se tak bezcílnému bloumání mezi regály, kdy vás nic nenapadá, ztratíte mnoho času, a nic nepořídíte. Seznam se hodí také při nakupovánído ledničky a spižírny, případně domácího baru.

Zajímavé:  Nemoci ze stresu - Vše o zdraví

Vyčleňte si finance

Peníze bývají často důvodem stresu, nejen předvánočního, tedy jejich nedostatek. Seznamy dárků či potravin si tak nejlépe opatřete orientačními údaji o předpokládaných výdajích a zkuste se jich držet. K čemu budou dvě husy v mrazáku, když nezbude na dárek pro vnouče…

Nakupte na internetu

Hodně času a nervů vám ušetří nakupování na internetu. Po síti, z pohodlí domova, můžete pořídit dárky, ale také potraviny, vánoční výzdobu, cukroví, čisticí prostředky na předvánoční úklid atd.

Mějte dárkové rezervy

Ač se to nezdá, vyplatí se mít doma stále pár univerzálních dárků, které neurazí nikoho. Co budete dělat, když na Štěpána nečekaně přijede sestřenice ze Slovenska? Budete-li mít doma ve skříni něco pro tyto případy, budete se moci těšit na příbuznou, místo abyste běželi pro dárek na poslední chvíli. Když univerzální dárek nevyužijete nyní, může se hodit kdykoli v průběhu roku.

Zapojte rodinu

Nemusíte být na všechno sami! Každý člen rodiny může s  přípravami pomoci. Maminka poklidí a vyzdobí byt, tatínek koupí stromeček a kapra, děti ozdobí cukroví, babička pomůže s hlídáním, když pořizujete dárky atd. O pomoc si řekněte, ať pod vánočním stromečkem neusnete vyčerpáním.

Nenechte se rozhodit detaily

Nic není a nebude dokonalé! Nepropadejte zoufalství, pokud se vám místo čtrnácti druhů cukroví podaří napéct jen deset. Neb pokud jste do Vánoce nestihli vymalovat celý byt. Takový detail by neměl rozhodit vanoční pohodu – příští rok je také čas. 

Zastavte se občas

Mějte na paměti, že i když je toho možná víc, než během roku, stále se jedná o přípravy na nejhezčí svátky v roce, kterým by měla vládnout pohoda a mír. Zajděte se s dětmi podívat na rozsvícený vánoční stromeček, dejte si s přáteli svařák, zkrátka nezapomeňte i odpočívat.

Chraňte své zdraví

Mnoha lidem se stává, že je právě o Vánocích postihne chřipka, nachlazení, nepříjemná viróza. Tomu všemu samozřejmě předejdete řádnou prevencí. Vyhýbání se stresu je přitom jednou z jejích hlavních součástí.

7 tipů, jak zvládnout předvánoční šílenství | Žena.cz

Vzpomeňte si: Smyslem předvánočního období je duševní pohoda a radost. Místo toho zažíváme únavu, bolesti hlavy, psychickou frustraci a někdy i rozhozené zažívání.

O způsobech, jak se stresu bránit nebo ho alespoň zmírnit, jste určitě už někdy slyšeli. Tady jsou sepsané hezky přehledně a popořadě. Třeba vám pomůže, když je uvidíte takhle pohromadě.  

1. Plánujte

Pokud necháte všechno na posledních pár dní před Vánoci, stresu se nevyhnete. Raději předem určete, koho chcete letos obdarovat, a kde byste správný dárek mohli opatřit. Pokud si zvolíte e-shopy, ušetříte si spoustu času, energie a leckdy i peněz.

Budete-li nakupovat v kamenných obchodech, stanovte si předem dobu, kterou tomu věnujete. Bezcílné bloumání sebere nejvíc sil a vánoční náladu rozhodně nedodá. Psychickou úlevu může jistě přinést i stanovení maximální částky, kterou jste za svátky v souhrnu ochotni vydat.

Určete si takovou sumu, po jejímž utracení budete ještě moci normálně žít, a nebýt celý leden o „chlebu a vodě“.

Doporučujeme: Dejte si na ně pozor: 10 žroutů životní energie

Rozmyslete si taky, jestli není lepší cukroví koupit od kamarádky, místního cukráře či v supermarketu. No a co? Pokud chcete mít pravé domácí, raději udělejte jeden, dva druhy a vyhraďte si na to celé víkendové odpoledne. Přizvěte k pečení rodinu či přátele a vytvořte z „povinnosti“ příjemný vánoční zážitek.

2. Zapojte ostatní

Vánoce jsou tradičně spojeny se sdílením – zážitků, radosti, přítomnosti blízkých, jídla nebo dárků. Není důvod, proč bychom se neměli podělit také o přípravné práce.

Opravdu se totiž nedají prožít pohodové svátky v momentě, kdy je jeden člen rodiny naprosto vyčerpaný, pobíhá z místnosti do místnosti a vytváří napjatou atmosféru.

Rozdělte tedy úkoly jednotlivým členům rodiny podle toho, které pro ně budou nejvhodnější, nejzábavnější či nejsnazší. Spoustu aktivit také můžete provádět společně a zažít tak opravdovou vánoční atmosféru.

3. Pravidelně jezte a pijte

Jedním z hlavních důvodů, proč jsme v předvánočním období tak unavení, je nedodržování pravidelné a zdravé stravy. Nejíme, protože máme moc úkolů v zaměstnání, pobíháme po obchodech, a nakonec se přejíme, jelikož hltáme, abychom rychle zahnali hlad. Nárazové stravování však může vyvolat pocit těžkosti a únavu

Měli byste si tedy s sebou brát svačinky a občerstvovat se po dvou až třech hodinách. Zapomínat byste neměli ani pravidelně pít, jinak se nevyhnete poklesu tělesné energie, malátnosti (v přeplněných obchodních centrech to platí dvojnásob) nebo bolestem hlavy. Ke svačince si tedy přibalte alespoň půllitrovou láhev vody, kterou budete pravidelně doplňovat.

4. Jezte zdravě

Vánoční přípravy jsou energeticky velmi náročná aktivita, a tak naše tělo pochopitelně touží po něčem sladkém. Na každém rohu nás vábí různé pochoutky a kolegové nosí do práce cukroví na ochutnání. Rafinovaný cukr v takových dobrotách nás však naopak ještě více unaví. 

„Lepší alternativou je v tomto případě nízkokalorická proteinová tyčinka nebo rovnou čerstvé ovoce, jež obsahuje přírodní cukr, který v organismu zůstane déle a bude vám energii dodávat postupně,“ připomíná Susan Bowerman, zástupkyně ředitele Centra zdravé výživy při Kalifornské univerzitě (UCLA). Je široce uznávanou dietoložkou a působí zároveň jako odborná konzultantka společnosti Herbalife. Podle ní také různé druhy vánočních punčů a oblíbený svařák působí na vaše tělo stejně jako rafinovaný cukr. Pokud tedy potřebujete být ještě v daný den činorodí, měli byste se alkoholu raději vyhnout.

5. Cvičte

Nejlepším způsobem, jak své tělo a mysl uvolnit od napětí, je pohyb.

Vždyť stačí jen půlhodina běhání, procházka na čerstvém vzduchu či nějaký ten strečink, abyste se cítili mnohem lépe. Sport vám pomůže odvést mysl od starostí všedního dne.

Navíc – pokud budete cvičit pravidelně, pohyb vám usnadní vyrovnávat zvýšený příjem kalorií, kterému se v předvánočním čase asi málokdo ubrání.

6. Obrňte se zevnitř

Stres výrazně oslabuje imunitu. Zimní počasí a časté přechody z vyhřátých obchodů do mrazivého prosincového dne vám na zdraví také nepřidají. Ve vánočním období byste měli zvýšit příjem vitamínů, ať již v přírodní formě, nebo v podobě potravinových doplňků.

„Dobrým pomocníkem jsou multivitaminové komplexy a speciální doplňky jako například Schizandra Plus, který obsahuje vitamíny C a B6 snižující únavu a vysílení organismu a vitamín E, jenž pomáhá chránit buňky proti oxidačnímu stresu,“ doporučuje Susan Bowerman.

  

7. Připomeňte si, co jsou Vánoce 

To je vlastně ten nejdůležitější bod.

Vánoce by měly být především o užívání si společně stráveného času s rodinou a přáteli, projevu náklonnosti ke všem, na kterých nám záleží, zkrátka o sdílení a lásce.

Soustřeďte se na to, abyste vy i vaši blízcí zažívali pohodu. Netrapte se, že jste nesplnili všechny položky manuálu na perfektní svátky. Jsou to přece vaše Vánoce!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 • Těšíte se na Vánoce? Překvapivá rizika ztloustnutí
 • Sport Čechům moc neříká. „Pohnou se“ i jednou za měsíc
 • Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

Vstoupit do galerie | 8 8 příznaků deprese
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector