Příčiny motání hlavy – Vše o zdraví

Motání hlavy je poměrně častou komplikací každodenního života, která občas potká každého z nás. Jestliže vás však tento problém trápí častěji, než je běžné, je důležité zaměřit se na to, čím by to mohlo být. Může se totiž jednat o banalitu stejně tak, jako o vážnější zdravotní problém. Jaké jsou nejčastější příčiny motání hlavy a jak proti němu bojovat?

Motání hlavy

Není tak neobvyklé, že se s námi jednou za čas protočí celý svět, jedná se však o nepříjemnost, které je vhodné se zbavit. Často tuto obtíž doprovází ztráta rovnováhy, závrať a někdy dokonce také pocit na zvracení.

K točení hlavy může dojít kdykoliv během dne a při různých situacích, nejčastěji si však pacienti tohoto problému všímají při poloze v leže, při vstávání případně při chůzi a také po ránu. To, kdy se vám hlava zamotá, je jedním z hlavních faktorů, dle nichž se posuzuje příčina tohoto problému.

Nejčastější příčiny

Motání hlavy je velmi nespecifickým příznakem, který může značit jiné vážnější problémy. Mezi nejčastější spouštěče této obtíže patří například:

 • dehydratace,
 • vysoký či nízký krevní tlak,
 • blokace krční páteře,
 • úzkost,
 • fóbie,
 • poruchy rovnovážného ústrojí,
 • anémie (chudokrevnost).

Motání hlavy může mít řadu spouštěčů, vždy je však důležité se na ně zaměřit a zjistit, co vaše tělo trápí, aby se z tohoto relativně malého problému nestalo závažné ohrožení vašeho zdravotního stavu. Nedostatečný pitný režim je špatným návykem mnoha lidí, zdánlivě se jedná o banalitu, ta však dokáže značně ovlivnit náš celkový stav.

Motání mohou způsobit také psychické potíže jako jsou úzkosti, v těchto případech je pak třeba léčit primárně toto onemocnění, následně by pak totiž měly odeznít i spojené komplikace.

K závratím a motání hlavy často dochází při fóbiích, například z výšky či stísněného prostoru.

Jestliže víte o tom, že vás některá z těchto věcí trápí, dávejte si o to větší pozor, jestliže hrozí vystavení tomuto strachu, zamotání hlavy by totiž ničemu nepřispělo.

Příčiny motání hlavy - Vše o zdravíZdroj foto: Dirima / Shutterstock.com

Vliv krční páteře

Závratě může dokonce způsobovat také blokace krční páteře. V krku se totiž nachází citlivá nervová zakončení, jež jsou aktivována pohybem krční páteře.

Zároveň mají tyto nervy za úkol předávat mozku informace o poloze hlavy. Jestliže jsou tedy zablokované, může docházet k malátnosti a točení hlavy.

Problémy s krční páteří se nejvíce projevují u lidí, kteří jsou ve velkém stresu či nemají dostatečnou fyzickou aktivitu.

Zablokovaná krční páteř se objevuje nejčastěji u lidí se sedavým zaměstnáním. Důležité je nezačít tento problém řešit až v momentě, kdy jsou závratě nesnesitelné. Jestliže započnete s rehabilitacemi a případnými medikamenty, tento problém poměrně rychle odezní a vaše kondice se hned zlepší.

Působení krevního tlaku

Krevní tlak je často spojován s motáním hlavy a není divu. Tento faktor totiž velmi významně ovlivňuje zdravotní stav, a to nejen závratě a nevolnost. Bez důkladné kontroly lékařem lze jen stěží říct, zda vás trápí vysoký či nízký krevní tlak. Je však důležité neriskovat a nechat se raději zkontrolovat, vysoký krevní tlak totiž může být opravdu nebezpečný.

Oproti tomu nízký krevní tlak sice není život ohrožující, i přesto však způsobuje mnoho nepříjemností jako je únava, malátnost a omdlévání. V tomto případě je vhodné změnit svou životosprávu a zařadit více pohybové aktivity na svůj denní pořádek.

Příčiny motání hlavy - Vše o zdravíZdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Špatné návyky

Mezi příčiny motání hlavy patří také neduhy jako je konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Tyto látky mohou výrazně ovlivnit váš stav. Jestliže na vás tyto produkty působí výrazně nepříznivě a jen stěží se s nimi váš organismus vyrovnává, je na místě se jim zcela vyhnout, případně je alespoň výrazně omezit, díky tomu se vám značně uleví.

Vážné zdravotní příčiny

Zpočátku, když se u vás motání hlavy a nevolnost projeví, je vhodné soustředit se na to, zda vás netrápí některá z nejčastějších příčin. Často se totiž jedná o pouhou dehydrataci, nízký tlak či únavu.

Točení hlavy však mohou způsobovat i o něco závažnější věci, obzvláště pokud se u vás projevuje pravidelně, dejte si pozor. Například vysoký tlak výrazně negativně ovlivňuje náš zdravotní stav a může ohrozit oběhový systém. Mezi další onemocnění, která mohou závratě způsobovat, patří cukrovka, roztroušená skleróza, cévní malformace, nádory či mrtvice.

Motání hlavy v těhotenství

Pocity nevolnost a točení hlavy nejsou v době těhotenství ojedinělé. Souvisí to s větším prouděním krve do dělohy, čímž může docházet k nedostatečnému okysličování ostatních orgánů. Rostoucí plod navíc může také utlačovat některé cévy, což vede ke zpomalení oběhu krve.

Závratě mohou být v těhotenství o něco nebezpečnější, hrozí totiž možnost pádu a zranění, není proto radno tento problém podceňovat a pro jistotu v případě, že vás trápí, konzultujte to s vaším lékařem.

Příčiny motání hlavy - Vše o zdravíZdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Jak bojovat se závratěmi?

Motání hlavy mohou doprovázet i další potíže, například pocity na zvracení, ztížené dýchání a podobně. Jedná se o velmi nepříjemné stavy a je proto důležité je co nejdříve potlačit. Hodí se znát několik pravidel, jak co nejefektivněji závratě potlačit:

 1. Základní první pomocí je se někam uložit či alespoň posadit. To vás ochrání od případného pádu a mělo by to zmírnit závrať. V sedě si můžete zkusit dát hlavu mezi nohy, tím by mělo dojít k lepšímu prokrvování.
 2. Napijte se. Často může dojít k dehydrataci, aniž byste si to uvědomili. Chladná čerstvá voda navíc pomůže osvěžit a nastartovat organismus a vám by se tak mělo rychleji ulevit. Jestliže nejste schopni za den přijmout dostatečné množství vody, zkuste zařadit do pitného režimu džusy či čaje, voda je však pro organismus nejlepší volbou.
 3. Dejte si něco sladkého na zub. Někdy se vám hlava může zamotat i z důvodu nízké hladiny cukru v krvi, takzvané hypoglykémie. Tento stav může nastat nejen u diabetiků. Jestliže tedy víte, že jste v poslední době neměli dostatek energie z potravin, dejte si ideálně sladkou svačinku.
 4. Zhluboka se nadechněte. Hluboký nádech a výdech vám může pomoci obzvláště pokud je závrať psychického rázu. Soustřeďte se proto na svůj dech, aby byl pomalý a klidný, vyzkoušet můžete i různá dechová cvičení.
 5. Dopřejte klid vašim očím. Závratě může způsobovat také ostré světlo, případně modré světlo z displejů notebooků a mobilních telefonů. Jestliže se tedy cítíte špatně a máte možnost si odpočinout, zavřete na chvíli oči a nechte svůj organismus uklidnit.

Příčiny motání hlavy - Vše o zdravíZdroj foto: CGN089 / Shutterstock.com

Epleyho manévr

Epleyho manévr vám pomůže s řešením aktuální poruchy rovnováhy. Jedná se o cvik, při kterém nakláníte krk a hlavu, díky tomu totiž dojde k tomu, že krystalky, nacházející se v uchu a zajišťují rovnováhu, sklouznou do oblasti vnitřního ucha a odtud již nezpůsobují příznaky závratí.

Pro provedení tohoto manévru jednejte následovně:

 1. Posaďte se, hlavu nakloňte zhruba 45 stupňů horizontálně směrem k postiženému uchu.
 2. Lehněte si na záda do vodorovné pozice a hlavu nechte viset v úhlu 45 stupňů. V této pozici setrvejte alespoň minutu, závrať by měla pomalu odeznívat.
 3. Otočte hlavu o 90 stupňů směrem k druhému uchu. Překulte se na stranu nepostiženého ucha, pohled by měl směřovat na podlahu.
 4. V této pozici zůstaňte opět alespoň minutu, je možné, že vás postihne další závrať, ta by však během chvíle měla odeznít.
 5. Opatrně se vraťte do polohy vsedě. Vyvarujte se rychlým pohybům.

Motání hlavy je problémem, který zpravidla značí špatnou životosprávu. Jestliže se tedy potýkáte s točením hlavy, zkuste změnit pár věcí ve svém životě, jež by mohly ovlivňovat vaši rovnováhu.

Myslete na dostatečné množství odpočinku, velké množství tekutin. Při závrati může dokonce pomoci také zázvor či celer. Není radno závratě podceňovat, mohou totiž značit i vážný problém.

Motání hlavy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Příčiny motání hlavy - Vše o zdraví

Motání hlavy je stav, kdy máte potíže udržet rovnováhu a jste dezorientováni. Při tomto stavu také dochází k poruše funkce sluchového a rovnovážného ústrojí a zrakového vnímání a postižená osoba může i ztratit vědomí. Jednoduše řečeno lze motání hlavy popsat jako pocit na omdlení.

Motání hlavy není onemocnění samo o sobě, ale jedná se o příznak různých nemocí.

Závrať není totéž co motání hlavy, i když může pocit na omdlení vyvolat. Každý z těchto příznaků se ale projevuje trochu jinak.

Zatímco motání hlavy je pocit na omdlení spojený s dezorientací a točením hlavy, závrať je stav, kdy máte pocit, že se svět kolem vás točí nebo, že se nakláníte na jednu stranu.

Jednoduše řečeno, když se vám motá hlava, máte pocit jako by se hlava točila a okolní prostředí „stálo“, zatímco při závrati se točí vaše okolí a vy „stojíte“.

Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Křečové Žíly?

Motání hlavy je poměrně běžný a častý příznak a jeho příčina obvykle není nic vážného. Pokud ale motáním hlavy trpíte opakovaně, bez zjevného důvodu nebo delší dobu, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny motání hlavy

Mezi nejčastější příčiny motání hlavy patří migréna, léky a konzumace alkoholu. Častou příčinou motání hlavy je také porucha vnitřního ucha, kde se nachází sluchově rovnovážný systém, který řídí sluch a rovnováhu.

Závrať se často vyskytuje jako doprovodný příznak motání hlavy a bývá tak jednou z příčin vzniku tohoto stavu.

Onemocnění zvané benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) se projevuje kombinací závrati a motání hlavy.

Slovo benigní znamená „neškodné“, paroxysmální znamená „záchvatovité“ a vertigo je závrať. Z toho lze odvodit že, benigní paroxysmální polohové vertigo se bude projevovat krátkodobými epizodami závrati a motání hlavy, zejména při náhlé změně polohy těla (například pokud se rychle posadíte, když ležíte v posteli nebo prudce otočíte hlavu při sportování).

Další příčinou motání hlavy a závrati může být také Meniérova choroba. Při tomto onemocnění se hromadí endolymfa (druh tekutiny) ve vnitřním uchu, což se projevuje příznaky jako jsou, zalehnutí uší, zhoršení sluchu nebo tinnitus (hučení či pískání v uších).

Další relativně často příčinou motání hlavy a závrati je neurinom akustiku. Jedná se o nezhoubný nádor, který postihuje nerv spojující vnitřní ucho s mozkem a může vyvolat motání hlavy, závrať, zvracení a další příznaky.

Mezi další možné příčiny motání hlavy patří například:

 • prudký (rychlý) pokles krevního tlaku
 • onemocnění srdečního svalu
 • velké krevní ztráty (hypovolemický šok)
 • úzkostné poruchy
 • anémie (hlavně sideropenická anémie z nedostatku železa)
 • hypoglykémie (nízká hladina glukózy v krvi)
 • zánětlivá onemocnění postihující uši
 • dehydratace
 • úžeh nebo úpal
 • nadměrná fyzická zátěž (při sportu či jiných aktivitách)
 • kinetóza (nevolnost z cestování)

Ve vzácných případech může být motáníhlavy spojeno s dalšími chorobami, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, maligní nádory nebo jiná onemocnění mozku.

Příznaky motání hlavy

Motání hlavy je spojeno s celou řadou různých příznaků, mezi které například patří:

 • pocity na omdlení
 • falešný pocit točení hlavy
 • nestabilita
 • ztráta rovnováhy
 • pocit, jako kdybyste se vznášeli nebo plavali

Někdy může být motání hlavy doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení nebo ztráta vědomí.

Pokud těmito příznaky trpíte dlouhodobě, opakovaně nebo se váš stav nelepší, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Lékaře byste měli zavolat okamžitě, pokud máte opakované záchvaty motání hlavy nebo se váš stav nelepší (v takovém případě je lepší zavolat si raději záchranku, zejména v případě, kdy je motání hlavy doprovázeno zvracením).

Lékaře byste měli vyhledat také vždy v případě, kdy se motání hlavy objeví náhle a je doprovázeno následujícími příznaky:

 • bolest hlavy
 • poranění hlavy
 • bolest krku (hlavně na šíjové straně)
 • vysoká horečka
 • rozmazané vidění
 • ztráta nebo významné zhoršení sluchu
 • potíže s mluvením (nebo porozuměním mluvenému slovu)
 • brnění nebo necitlivost končetin
 • pokles koutku oka nebo úst
 • ztráta vědomi
 • bolest na hrudi
 • přetrvávající zvracení

Výše uvedené příznaky mohou být známkou závažného zdravotního problému, takže je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejrychleji, jakmile se tyto symptomy objeví.

Co vás čeká při návštěvě lékaře?

Protože příčin motání hlavy je celá řada, bude se lékař snažit zjistit, co vaše potíže vyvolalo.

Kromě fyzikálního vyšetření vám lékař položí řadu otázek ohledně četnosti výskytu motání hlavy (včetně popisu situací, kdy se tento příznak u vás vyskytuje), závažnosti potíží a doprovodných příznaků (například zvracení, nevolnost, horečka, apod.).

V rámci fyzikálního vyšetření lékaři často kontrolují také oči (zejména oční pozadí, ale také periferní vidění, jehož poruchy mohou být signálem nádoru mozku), uši a provádí kompletní neurologické vyšetření (včetně vyšetření rovnováhy, držení těla, apod.).

V některých případech je nutné provést vyšetření zobrazovacími metodami, jako jsou CT nebo MRI mozku a dalších orgánů.

I přes veškerou snahu se někdy nemusí podařit příčinu motání hlavy zjistit.

Léčba motání hlavy

Léčba motání hlavy závisí na vyvolávající příčině. Ve většině případů se potíže dají vyřešit domácí léčbou a léky, například:

 • Potíže s vnitřním uchem se léčí léky a domácím cvičením na zlepšení ovládání rovnováhy.
 • Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) se v některých případech léčí technikou zvanou Sémontovy repoziční manévry, což je speciální cvik, který závrať zruší (1). V závažných případech, které nereagují na polohové manévry, se BPPV léčí operací.
 • Meniérova choroba se léčí dietou s nízkým obsahem soli, občasnými injekcemi nebo operací ucha (2).
 • Migrény se léčí léky a změnami životního stylu (například se pacient musí naučit rozpoznávat a vyhnout se věcem a potravinám, které migrénu mohou spouštět).
 • Úzkostné poruchy se léčí léky a technikami na zmírnění projevů úzkosti.
 • V případě, že je motání hlavy způsobeno nadměrnou fyzickou zátěží, přehřátím organizmu nebo dehydratací, pomůže zajištění dostatečného příjmu tekutin.

Jak si pomoci doma, pokud se vám začne motat hlava?

Pokud se vám začne motat hlava, vyzkoušejte následující tipy:

 • Jakmile se vám začne motat hlava okamžitě se posaďte nebo si lehněte a vyčkejte dokud motání hlavy neustane. Tento krok je velmi důležitý, protože včasným usednutím nebo ulehnutím zabráníte možnému pádu a závažnému poranění při případné ztrátě vědomí.
 • Pokud se cítíte nestabilní, opřete se o hůl nebo chodítko.
 • Pokud musíte jít po schodech, vždy se přidržujte zábradlí.
 • Vyzkoušejte činnosti, které zlepšují rovnováhu, jako je jóga nebo taj-či (taiči).
 • Snažte se vyvarovat prudkým a náhlým změnám polohy.
 • Pokud se u vás motání hlavy nebo závratě vyskytují často (a bez předchozího varování), vyhněte se řízení auta a práci s těžkými stroji, které by vám mohli způsobit vážnou újmu na zdraví.
 • Vyhněte se konzumaci kofeinu (káva, čaj, energetické nápoje), alkoholu a také nekuřte. Všechny tyto látky mohou vyvolat motání hlavy nebo jeho projevy zhoršovat.
 • Každý den se snažte vypít alespoň 8 sklenic vody denně, spát sedm a více hodin a vyhýbat se stresovým situacím.
 • Jezte zdravou stravu plnou ovoce, zeleniny a kvalitních bílkovin.
 • Pokud se domníváte, že za motáním hlavy mohou stát léky, které užíváte, poraďte se s vaším lékařem, který vám může dávku snížit nebo užívaný lék vyměnit za jiný. Nikdy ale sami žádné léky nevysazujte bez předchozího souhlasu svého lékaře.
 • Pokud je motání hlavy doprovázeno nevolností, vezměte si volně prodejný lék ze skupiny antiemetik (léky proti zvracení) jako je například Kinedryl nebo jiné vhodné blokátory histaminových receptorů – antihistaminika, které vám doporučí v lékárně. Tyto léky mohou vyvolat ospalost a únavu, takže je neužívejte pokud potřebujete dělat činnost, vyžadující pozornost a bdělost.
 • Pokud se vám motá hlava kvůli dehydrataci nebo přehřátí organizmu, posaďte se na chladné místo ve stínu a vypijte sklenici vody.

Pokud se u vás motání hlavy vyskytuje častěji, opakovaně nebo se potíže zhoršují, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Co si z článku odnést?

Motání hlavy je obvykle dočasný příznak, který odezní poté, co odstraníme vyvolávací příčinu. Ve vzácných případech může být motání hlavy známkou závažného zdravotního problému.

Motání hlavy je spojeno s rizikem komplikací, mezi které patří ztráta vědomí (omdlení) nebo poruchy rovnováhy. To může být nebezpečné zejména pro řidiče nebo obsluhu těžké techniky.

Pokud cítíte, že se vám začíná motat hlava a řídíte nebo pracujete s těžkou technikou či stroji, vždy okamžitě zastavte a ukončete práci a vyhledejte klidné místo, kde se můžete posadit a vyčkat, dokud potíže neodezní.

Motání hlavy, mžitky před očima a omdlévání. I nízký krevní tlak umí potrápit

Kdysi jsem se školou jela vlakem na výlet, bylo mi asi tak patnáct šestnáct. Vláček pomalu stoupal do hor, spolužáci se vedle vesele bavili, jen mně nebylo vůbec dobře. Motala se mi hlava, seděla jsem na dřevěné lavici starého motoráčku jako zařezaná.

Najednou se mi začaly dělat mžitky před očima, postupně jsem přestávala vidět a místo hlasů jsem slyšela jen nějaké nesrozumitelné hučení jako v úle.

Ještě si vzpomínám, jak jsem vstala a potácela se k učitelce, že je mi zle a že najednou špatně vidím, a pak už si nic nepamatuji.

Přečíst článek ›

Probrala jsem se až na zastávce. Ležela jsem venku na nádraží na lavičce, nohy jsem měla nahoře na batohu, hlava mi padala, učitelka ji držela v rukou. Když jsem otevřela oči, usmála se. Prý jsem omdlela a trvalo to aspoň čtvrthodiny, než jsem se probrala.

Vlak zrovna přijížděl do zastávky, i když do jiné, než kam jsme měli namířeno. Spolužáci mě pomohli vynést ven. Učitelka vypadala vystrašeně, ale mně nakonec vůbec nic nebylo. „Nemíváš nízký tlak?“ zeptala se mě.

Zajímavé:  Příznaky Angíny U Psa?

Nevěděla jsem, nikdo mi do té doby neřekl, že bych měla mít nízký tlak.

Nohy nahoru

Když jsem po návratu ze školy v přírodě navštívila svého pediatra, změřil mi ho. Asi ho měřil i dřív, ale nikdy jsem tomu nevěnovala pozornost a brala to nějak automaticky. Tentokrát jsem měla osmdesát na padesát, tedy hodně nízký. Doktor mě poučil, že se mám víc hýbat na čerstvém vzduchu, a když cítím, že se mi motá hlava, mám si lehnout a dát nohy nahoru.

Přečíst článek ›

Také mi dal pro jistotu doporučení ke specialistovi – měla jsem jít na ultrazvuk srdce. Trochu mě to vyděsilo, ale chtěl mít jistotu. Nakonec se ukázalo, že je vše v pořádku. Můj nízký tlak mě ještě trochu potrápil v těhotenství, ale čím jsem starší, tím je to lepší. Teď ho mám normální a jen doufám, že až budu babičkou, tak to i tak zůstane. Nechtěla bych mít na oplátku ten vysoký.

Názor lékaře – MUDr. Štefan Kukura, praktický lékař, Canadian MedicalNízký tlak sice nebezpečný není, ale časté omdlévání nebezpečné je. Člověk se může uhodit a zranit při pádu, anebo se skácet na nějakém nebezpečném místě, třeba na silnici.

Neustálé motání hlavy a omdlévání na veřejných místech může mít i zásadní vliv na kvalitu života.Paní Petra správně poznamenala, že její problémy s nízkým tlakem se věkem zlepšily a že se naučila s tímto problémem normálně žít. Ve svém dopise i přesně popsala, jaká má být první pomoc při omdlení v důsledku nízkého krevního tlaku.

Příznaky spojené s nízkým krevním tlakem jsou způsobeny nedostatečným prokrvením mozku a dalších orgánů. Projevuje se tedy zejména motáním hlavy, občasnou nevolností, pocity únavy, neprokrvováním končetin.

Při nástupu těchto průvodních příznaků se doporučuje urychleně si sednout či lehnout a zvednout dolní končetiny, čímž se zlepší prokrvení mozku. Za normální hodnotu u dospělého člověka považujeme krevní tlak kolem 120/80 torr, za nízký tlak jsou považovány naměřené hodnoty nižší než 100/60 torr.

Nízkým krevním tlakem, stejně jako v případě paní Petry, trpí většinou ženy a dívky, převážně v mladším věku, protože v průběhu našeho života má tlak tendenci se zvyšovat. Příčiny nízkého tlaku nejsou jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady a tělesná konstituce.

Proto mají nízký tlak častěji ženy, a to zejména mladé, vysoké a hubené.Může být dále způsoben některými léky, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Doprovázet může také onemocnění srdce. Dále se může vyskytovat u pacientů, již mají problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější závažné krvácivé stavy.

Nízký krevní tlak nevyžaduje speciální léčbu, léky ve většině případů nepředepisujeme. Za optimální léčbu lze považovat dodržování zdravého životního stylu, dostatek tekutin, vyváženou stravu bohatou na vitaminy a dostatek pohybu na vzduchu.

Co je třeba vědět?

Problémy s nízkým tlakem se mohou objevit také v těhotenství, protože plod je pro oběhový systém zátěží. Proto je nutné si tlak během těhotenství hlídat a pravidelně měřit. Nebezpečí hrozí, pokud je tělo matky náchylné k omdlévání a závratím. Časté jsou u nízkého tlaku studené ruce i nohy.

Přečíst článek ›

Když máte pocit, že omdlíte, dejte si nohy výše než hlavu (pokud to bude možné). Důležité je také vstávat pomalu, aby se vám nezatmělo před očima. Na zvýšení nízkého tlaku se doporučuje káva a alkohol, ovšem tlak zvednou pouze nárazově.

Důležité je pít denně hodně vody, ideálně 2–3 litry. Z bylinek pomáhá regulovat krevní tlak kopřiva nebo zázvor. Hlídejte si dostatečný přísun soli, protože sodík, který sůl obsahuje, výrazně nízký tlak zvyšuje. Regulovat tlak dokáže i vitamin C.

Bylinky, které pomáhají

LékořicePomáhá k léčbě nízkého tlaku v důsledku snížené produkce kortizolu. Najdete ji třeba v cukrovinkách zvaných pendreky. Ale nepřehánějte to s její konzumací, může totiž zvýšit tlak až moc.

Ostropestřec mariánskýJe výborný při detoxikaci jater, ale dá se využít i při úpravě nízkého krevního tlaku a dokonce pomáhá při závratích.

Přečíst článek ›

Kopřiva dvoudomáVyužívá se na čištění krve, krvetvorbu a zařídí optimální hodnotu krevního tlaku.

Rozmarýn lékařskýJak si můžete přečíst níže v receptu, tuto bylinku rozhodně doporučujeme. Využití najde i při aromaterapii.

Bazalka posvátnáObsahuje vitamin C, železo, kyselinu listovou a chlorofyl, které příznivě ovlivňují produkci červených krvinek a tím pádem i krevní tlak.

Hloh obecnýJe výborný na činnost srdce, kterou podle potřeby povzbuzuje nebo tlumí. A stejný efekt vykazuje i při úpravě krevního tlaku.

Přečíst článek ›

Kokoška pastuší tobolkaReguluje krevní oběh, takže je ideální při vysokém i nízkém tlaku.

ŽenšenOptimalizuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve cévami.

Recepty chytře a zdravě

Při potížích s tlakem vám může pomoci česnek, které vysoký tlak snižuje, nízký zvyšuje. Na nízký tlak pomáhá i rozmarýn, proto jsme pro vás připravili recept, kde využijete obě tyto suroviny.

Zapečené brambory se šunkou a rozmarýnemPříčiny motání hlavy - Vše o zdravíZdroj: ShutterstockOloupejte, umyjte a usušte syrové brambory, které nakrájejte na kostky a nasypejte do zapékací mísy. K tomu přidejte 3 stroužky česneku nakrájené na plátky a 100 gramů krůtí šunky pokrájené na nudličky.Následně k bramborám přidejte hrst rozmarýnu a trochu tymiánu a zamíchejte. Na závěr bramborovou směs osolte a opepřete.Poté smíchejte jednu celou 30 % smetanu s trochou zakysané smetany a přelijte tím brambory, promíchejte a celou bramborovou směs lehce umačkejte.Nahoru dejte nakrájené plátky brambor a přelijte zbytkem smetany a můžete přidat i plátky másla. Pečte v troubě rozehřáté na 180 °C alespoň 40 minut, dokud brambory nezačnou zlátnout.

Speciální tip: Doma si můžete připravit i rozmarýnové víno, které váš tlak přizvedne. Svařte 2 hrsti nadrobno nasekaného rozmarýnu s 1 litrem bílého nebo červeného vína. Nechte týden louhovat a nakonec slijte. V chladu vám tento nápoj vydrží až měsíc a dejte si každý den před spaním malého „panáka“.

Přečíst článek ›

Závratě mohou ukazovat na vážnější zdravotní problém. Téma, o němž se moc nemluví

Točí se vám hlava, je vám slabo a jste malátní? S největší pravděpodobností tento pocit za chvíli zmizí a vše bude v pořádku. V některých případech však závrať nemusí být až tak nevinná. Lehká závrať při rychlém vstávání z postele nebo při pohledu z výšky není nic neobvyklého. Horší je, když se vám hlava zatočí i ve stoje a v klidu na pevné zemi.

Neurolog a rehabilitační lékař MUDr. Michal Bednář, PhD. v naší radioporadně na téma: poruchy rovnováhy a závratě.

Závrať neboli vertigo se obvykle projevuje točením hlavy, které někdy doprovází i nevolnost nebo dokonce zvracení a hučení v uších. Většinou se nejedná o nic vážného, ale existují případy, kdy by motolice mohla ukazovat na zásadnější problém.

Ačkoli jsou závratě většinou vyšetřovány neurologem, nemusí jít nutně o problém neurologického rázu. Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin – z těch nejběžnějších jde o nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu (také u abstinenčních příznaků), hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě a strachu.

Závratě se objevují také v souvislosti s nízkým či vysokým tlakem, při migréně nebo při úpalu či úžehu. Zároveň mohou být symptomem velmi závažných onemocnění – cukrovka, anémie, zánět mozku, krvácení do mozku či roztroušená skleróza.

U spousty lidí se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se točí hlava v uzavřeném prostoru, jinému v otevřeném, někomu nedělají dobře třeba výšky.

Výskyt závratí stoupá s věkem

Vertigo je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Výskyt vertiga stoupá s věkem.

Existuje mnoho věcí, které by mohly způsobovat závratě, jako jsou třeba léky a dehydratace. Většina z nich je bezvýznamná a není třeba se jich obávat.

V některých situacích však může být závrať příznakem něčeho mnohem vážnějšího.

Když jsou závratě časté nebo trvají déle než několik minut

Podle odborníků krátké závratě nejčastěji spustí rychlá změna pohybu hlavy. V většině případů, zejména u mladších pacientů, se tento stav vyřeší sám. Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá třeba i celé hodiny nebo ho doprovází zvonění v uších, či dojde ke zhoršení sluchu, mohlo by to být příznakem vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.

Vertigo může být někdy i příznakem mrtvice

Pokud se vám z ničeho nic začne točit hlava, motáte se a zároveň zaznamenáte další příznaky cévní mozkové příhody jako celková slabost, zvláště na jedné straně těla, náhlá silná bolest hlavy nebo potíže s mluvením, viděním, nebo při chůzi, měli byste urychleně navštívit lékaře.

Zajímavé:  ForFit Gerifit plus 150+50 tablet – vše o zdraví

Podobné příznaky mohou být také znamením jiných neurologických poruch, jako je třeba roztroušená skleróza.

Sečteno a podtrženo

Pokud vám závratě brání v běžném životě, raději se obraťte na lékaře. Pokud občas zažijete lehkou závrať nebo točení hlavy, nezmatkujte a raději vypijte sklenici vody. Většinou to zabere.

Celou radioporadnu s MUDr. Michalem Bednářem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Když je vám na omdlení a točí se vám hlava, tak může jít o příznaky vážné nemoci

Motání neboli točení hlavy je ovlivněno mj. i výší krevního tlaku. O vysokém krevním tlaku, tedy hypertenzi, hovoříme v případě, kdy jeho hodnoty opakovaně převyšují škálu 140/90.

Pokud jsou naše cévy dlouhodobě vystaveny vysokému tlaku, mají tendenci se jizvit, ztrácet elasticitu, ucpávat se či případně i praskat.

Vysoký tlak je nebezpečný zejména v tom, že přichází plíživě, s velmi nenápadnými nebo téměř žádnými příznaky.

Naopak o nízký tlak, cizím termínem hypotenzi, se jedná v případě, že hodnoty našeho krevního tlaku jsou opakovaně nižší než 90/65. Tato škála se nedá zcela jednoznačně zařadit mezi nebezpečné, ale může být bezesporu velmi nepříjemná. V tomto stavu se cítíme slabí, unavení, motá se nám hlava a v nejhorším případě můžeme také omdlít.

Omdlení není nic neovyklého

Vysoký tlak léčíme medikamenty na snížení vysokého tlaku a také ideálně úpravou životního stylu. Nízký tlak se spíše než léky řeší zvýšeným pohybem, dodržováním pitného režimu a vyvážením jídelníčku, tak aby obsahoval dostatek ovoce a zeleniny.

Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin. Příčinou může být nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu nebo nikotinu – také u abstinenčních příznaků. Hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě nebo dokonce i při strachu.

Při nízkém tlaku nás může potkat nemilá věc, a to je krátkodobé upadnutí do bezvědomí, respektive omdlení. Tento stav lékaři nazývají synkopa.

Vzniká často z ničeho nic, ale je doprovázena nepříjemnými příznaky jako: pocitem slabosti, pocením, nevolností, závratí, mžitkami před očima či se někdy dotyčný může dokonce „skácet“ k zemi, byť zůstane částečně při vědomí (je obluzelý). Příčiny mohou být různé.

Od psychických následků (nadměrná psychická zátěž, dlouhodobý stres, fobie) až po somatické (nedostatek tekutin, potravy, horko a nízký tlak).

Psychika jedním z důvodů

U velkého počtu populace se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se roztočí hlava v uzavřeném prostoru, dalšímu v otevřeném, někomu nedělají zase dobře například výšky.

Závrať je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Závratě jsou, zvláště v dnešní době, velmi běžné a patří mezi jeden z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Výskyt vertiga stoupá také s věkem.

Co dělat, když se vám svět začne motat

Jakmile pocítíte první náznaky motání hlavy, zkuste si na chvíli sednout do dřepu nebo vestoje zkřížit nohy. V momentě, kdy cítíte, že je vám dokonce na omdlení, sedněte si a pomalu zvedněte nohy vzhůru. Hodně pijte a snažte se zvýšit přísun jakýchkoli vitamínů. Zdravý životní styl a okamžitý přísun vitamínů i tekutin při těchto obtížích velmi účinně pomáhá.

Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá i několik hodin denně, nebo ho dokonce doprovází například zvonění v uších, mohlo by se jednat o příznak vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.

V těchto případech – dlouhotrvajících závratí, točení hlavy či nevolností, je vždy lepší obrátit se na odborníka, který provede důležitá vyšetření, aby mohl případně s klidem vyloučil nejrůznější závažná onemocnění.

KAM DÁL: Dvojčata si jako první na světě společně změnila pohlaví. A jako dívky vypadají vážně dobře.

Motá se vám občas hlava? Zbystřete! Víme proč!

Foto: pathdoc, Shutterstock.com

Točení hlavy, nevolnost a někdy i pocity na zvracení – pokud máte projevy závratě po první ranní cigaretě nebo při rychlém vstávání z postele, není to nic zvláštního. Horší je, když se vám hlava točí i při běžných činnostech na pevné zemi. Může jít o psychický, nebo dokonce neurologický problém.

Závrať může být způsobena strachem z výšek, ale zrovna tak může poukazovat na neurologické potíže. Motolice není nic, co byste měli odbýt mávnutím ruky. Víme, jak rozeznat psychický blok i nemoc a kdy je dobré navštívit lékaře.

Motání hlavy má spoustu příčin. Patří mezi ně nadměrná konzumace alkoholu, kávy i nikotinu, dehydratace, extrémní tréma, infekce nebo vysoký či naopak příliš nízký tlak…

Může se vám udělat slabo při rychlém pohybu například z lehu či předklonu do stoje – obvykle jde o dehydrataci, nízký tlak nebo špatný krevní oběh. Většinou není nutné se lekat – na chvíli si sedněte, vypijte sklenici vody a zvedejte se pomalu.

Opakuje-li se to však často, zvažte návštěvu lékaře: mohlo by jít o srdeční problémy (arytmie nebo selhání) či cukrovku.

Víte, že nepříjemným točením hlavy se projevuje až stovka různých fyzických nemocí? Dalším častým důvodem bývá psychika: velký strach nejen z výšek, ale třeba fobie z úzkého mostu nebo úzkost z otevřených prostor. Jestliže tedy rovnováhu ztrácíte často, mělo by vás zajímat proč.

„Může to být psychogenní onemocnění jako součást vegetativních projevů úzkostných stavů. Nejprve je však nutné vyloučit všechny somatické příčiny poruchy rovnováhy: vnitřní ucho, neurologické změny, nízký tlak, změny na kosterním aparátu a tak dále. Je tedy potřeba nepodceňovat pečlivé interní vyšetření, neurologa či rehabilitaci,“ vysvětluje PhDr.

Hana Jenčová z Privátní psychologické a psychoterapeutické ordinace v Praze 5.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Při opakovaných problémech rozhodně vyhledejte odbornou pomoc

Potíž s rovnováhou může být způsobena poruchou v rovnovážném ústrojí. To se skládá z vnitřního ucha, nervu, který odvádí informace do mozku, a z centrální mozkové struktury vestibulárního systému. Je-li tento systém postižen, jde o periferní závrať. Jednou z nejčastějších příčin je prodělaný úraz, operace ve středouší nebo infekce.

Postihuje děti i dospělé a ve většině případů se dá dobře léčit – je však třeba poctivě „obejít“ několik vyšetření. „I když bude postiženo jen vnitřní ucho, je třeba hledat při léčbě příčinu a ta může být u stejných symptomů různá. Proto obor zabývající se závratěmi – neurootologie či otoneurologie – potřebuje mezioborové vyšetření,“ doplňuje MUDr.

Bohdana Štefflová z Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku z Nemocnice České Budějovice.

Druhým typem je centrální závrať, která je způsobena funkčním postižením v oblasti mozku, a mohou za tím být roztroušená skleróza, cukrovka, cévní malformace, anémie, nádory i mrtvice.

Příznaky jsou stejné u obou typů závratí: projevují se jako pocit rotace, nevolnosti, nucení na zvracení až po tendenci k pádu. Pro laika je proto nemožné rozeznat, o jakou formu jde. Existují varovné signály, které by vás měly přimět vyhledat lékaře.

 • Závratě jsou časté – točí-li se vám hlava každých pár dnů, nechte se vyšetřit – jistě to není bez příčiny.
 • Závrať doprovází problém s řečí nebo viděním – dále náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí. To vše může značit mrtvici. V takovém případě je nezbytné ihned zavolat záchranku.
 • Závrať trvá déle než pár minut – trvá-li motolice třeba i několik hodin nebo dojde ke zhoršení sluchu, může jít o vážnou poruchu ucha nebo migrénu.

Točení hlavy může způsobovat vcelku banální příčina, jako je únava či dehydratace. Jindy je však hledání těžké. „Vyšetření vnitřního ucha začíná anamnézou, otoskopickým vyšetřením a vyšetřením sluchu sluchovou zkouškou.

Poté pokračuje pomocí přístrojů k subjektivní a objektivní audiometrii. Po klinickém vyšetření následuje opět přístrojové vyšetření k určení subjektivní zrakové vertikály.

I u pacientů s onemocněním vnitřního ucha je nutno vyšetření neurologické a oční, ale též interní, infekční a zobrazovací metody,“ vysvětluje komplikovaný postup Bohdana Štefflová.

Foto: nd3000, Shutterstock.com

Nejčastější příčinou závratí při pohybové aktivitě je lapání po dechu nebo dehydratace

Jestliže je na základě odborného vyšetření vyloučena neurologická příčina (cévní příhoda, onemocnění centrálního nervového systému nebo nádor), máte zpola vyhráno. Asi 60 až 70 procent závratí je možné diagnostikovat a léčit ambulantně. Když je příčina v psychice, pomohou léky i terapie.

„Jako součást psychosomatického onemocnění bývá závrať vegetativním projevem zvýšených úzkostných tendencí, které je dobré stabilizovat s kvalitním psychoterapeutem – postupné tréninkové vystavování se co nejmenší zátěži se zajištěním bezpečného zázemí.

Jde o ucelený odborný postup, který s klientem určitě bezpečně projde každý zkušený odborník,“ doplňuje Hana Jenčová.

Točí se vám někdy hlava? Víte, z čeho to máte?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector