Příznaky hiv – Vše o zdraví

U příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 1. prosince, již tradičně uspořádala infekční ambulance Nemocnice Břeclav 27. listopadu bezplatné odběry krve na testy HIV a zároveň i onemocnění chronickou žloutenkou, virovou hepatitidou typu B a C. Příležitost provedení testu na HIV využilo celkem 24 osob, mužů i žen.

V rámci České republiky je evidováno 1181 osob nakažených virem HIV. Po Praze  je jich nejvíce právě v Jihomoravském kraji a to 131. Počet nemocných nakažených touto smrtelnou nemocí každoročně stoupá a jen Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR vynaložila v roce 2012 na jejich léčbu částku 183 milionů korun.

 Na téma boje a léčby viru AIDS poskytl lékař infekčního oddělení Nemocnice Břeclav MUDr. Daniel Fuchs následující rozhovor. 

Zaznamenali jste na vaší ambulanci již nějaký případ pozitivního výskytu viru HIV? „Takový případ si zatím na naší ambulanci nepamatuji, ale přesto jsme už u nás prověřili krevními testy na tuto nemoc desítky lidí. Běžně stojí test na HIV kolem 800 korun, a u nás děláme tyto testy jednou ročně zdarma, právě vždy k výročí Světového dne boje proti AIDS.“ 

Pokud je testem zjištěn pacient jako HIV pozitivní, jaký je ze strany lékařů další postup a léčba?  „Při zjištěni pozitivity HIV při tzv. skríningovém vyšetření, se následně doplňuje konfirmační (potvrzující) vyšetření, které potvrdí pozitivitu a tedy infekci HIV nebo ji vyloučí.

Při pozitivitě i v konfirmačním vyšetření se pacient odesílá do specializovaného centra pro léčbu HIV infekce. Nemoc je léčitelná, ovšem stále ještě nevyléčitelná. Jedná se vpravdě o smrtelnou nemoc.

Současnými léky a vedením pacienta je možné jeho zdravotní stav stabilizovat a ve většině případů zabránit rozvoji vyšších stadií nemoci, které zhoršují kvalitu života pacienta.

Léčba má svoje specifika, záleží na tom, ve kterém stadiu se onemocnění zachytí, jaká jsou další přidružená onemocnění pacienta, a také v neposlední řadě na jeho spolupráci s lékaři. Je poměrně finančně náročná. Zahrnuje podávaní kombinace tzv.

antivirotik (protivirové léky), tato léčba bývá ve většině případů doživotní. Může se měnit jejich kombinace. Dále je nutno léčit infekční nemoci, které bývají spojené s HIV infekci tzv. oportunní infekce. Cílem léčby je snaha zastavit nebo zpomalit progresi onemocnění do dalších stadií a zlep-šit kvalitu života nemocného.

My nefungujeme jako specializované centrum, ta jsou v krajských městech a v Praze. Pro Jihomoravský kraj tedy v Brně. Pokud by došlo k záchytu HIV pozitivního pacienta, byl by tento pacient předán na specializované pracoviště.“ 

Které sociální skupiny osob jsou pro výskyt a šíření této nemoci nejrizikovější? „Nemoc je přenosná krví a krevními deriváty, pohlavním stykem a také z matky na dítě v průběhu těhotenství, nebo častěji v průběhu porodu. Z toho vychází, že nejvíce ohroženou skupinou jsou promiskuitní lidé a drogově závislí.“

Jaká jsou uplatňována vůči osobě s HIV pozitivním preventivní opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření této nemoci?    „Pacient  podepisuje prohlášení, že je plně informován o své nemoci a je si vědom, že úmyslné šíření nemoci je trestným činem.

V domácím prostředí má vyčleněné své osobní hygienické pomůcky (např. ručník, holení). Svého sexuálního partnera by měl o nemoci informovat a používat ochranné pomůcky.

Veškeré plánované operační zákroky tak jako i porod, by měly být prováděny v AIDS centrech.“

A proč celostátně počet osob nakažených virem stále přibývá?  „ Již se o této nemoci tolik nemluví, jako na  začátku.

Lidé se asi přestávají bát, nebo mohou mít dojem, že infekce je prakticky vyléčitelná a nepředstavuje již větší hrozbu, jsou více lehkomyslní. Ale opakuji, jedná se o nevyléčitelnou nemoc.

Průběh neléčené nemoci je smrtelný. Každý by si měl uvědomit, že nejjednodušší a nejbezpečnější je prevence.“ 

Odpovědi na dotazy studentů z Webináře

Dotazy jsou zveřejněny ve formátu v jakém přišli, neprošlo jazykovou úpravou.

Jak mám zjistit jestli nemám HIV? Dá se to poznat třeba podle ranní nevolnosti? A funguje proti HIV antikoncepce?

Jedině test na HIV prokáže, že se člověk virem HIV infikoval. Je nutné ale přijít ve správnou dobu – tj. za 3 měsíce po rizikové situaci, např. nechráněném sexu. Ranní nevolnost neznamená, že je člověk infikován, může to to příznak mnoha jiných zdravotních potíží. Antikoncepce chrání pouze tzv. bariérová – tj. kondom. Rozhodně nefunguje hormonální antikoncepce.

Můžu se nakazit líbáním?

Ne. Líbání je bezpečné. Jediné riziko by bylo, kdybyste oba partneři měli v ústech krvácející poranění.

Je pravda že maj HIV hlavně gayové?

Nemluvme o gayích. Přesnější je mluvit o mužích majících sex s muži (MSM). V České republice tvoří tito muži zhruba 70 % všech nově diagnostikovaných HIV pozitivních osob.

Dobrý den, chci se ujistit a zeptat odborníků. Myslíte si, že by bylo možné při líbání přehlídnout krev například na poraněném rtu. A zároveň kdybych tu krev měl následně v ústech a přehlídnul to, že ji tam mám a necítil její chuť.

Pro přenos infekce by museli mít krvácející poranění oba partneři.

Dobry den, víte zhruba cca kolik je v CR infikovaných lidi i ty co o své nemoci neví?

K 30. říjnu 2015 bylo evidováno 2567 HIV pozitivních osob. Odhad podle matematických modelů je takový, že ve skutečnosti je v ČR počet HIV pozitivních zhruba dvojnásobný.

Dobrý dobrý den, chci se zeptat, jestli je specifický příznak počátku HIV býlí povlak na jazyku a červené flíčky. Nebo to může být i něco jiného?

Mezi projevy HIV infekce nepatří žádné specifické příznaky. Několik týdnů po nakažení nastává období tzv.

primoinfekce, při něm se může objevit zvýšená teplota, zduřelé uzliny, někdy vyrážka různého charakteru a řada dalších příznaků. Tyto příznaky se nemusí objevit u všech infikovaných.

A také platí, že po nějaké době tyto příznaky spontánně zmizí.Takže bílý povlak na jazyku k obvyklým příznakům nepatří.

Dobrý den, jsou to přesně 2 měsíce od doby, kdy jsem měla nechráněný pohlavní styk. Můžu jít nyní již na testy nebo je to brzy? Už asi měsíc mě trápí svědění kůže, ale jiné příznaky zatím nemám. Děkuji.

Aby byl Váš výsledek definitivní, je nutné počkat 3 měsíce od rizika. Tvorba protilátek má určitou dynamiku a testy určitou citlivost – takže počkejte 3 měsíce.

Dobry den chci se k vám jít otestovat nemusím se obávat že by třeba u vás došlo k přenosu při odběru krve? Děkuji

Pro testování a ve zdravotnictví obecně se používají pouze jednorázové sterilní pomůcky, takže infikovat se takto nemůžete. Situace, kterou popisujete je možná v rozvojových zemích, např. v Africe

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující. Vím, že běžným společenským kontaktem nákaza neprobíhá, ale přesto, četla jsem, že vir se v malém množství nachází i např. v potu. Je možný přenos skrz cestu: pot infikovaného člověka – krev či poševní sekret aj.

, člověka druhého? Např. situace kdy chvíli po podání ruky si člověk nevědomky rozškrábne pupínek na obličeji, až krvácí a několikrát se této otevřené ranky dotkne? Či je pro nákazu opravdu nutný kontakt krev-krev apod.? Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den.

Potem přenos možný není, v poševním sekretu, spermatu a krvi se virus naopak vyskytuje. Z toho vyplývá i způsob přenosu – je to nechráněný pohlavní styk, sdílení společných jehel a stříkaček např. u nitrožilních narkomanů.

Jak dlouho může léčba trvat? (Průměrně)

Celoživotně. Infekce je léčitelná, ale stále není úplně vyléčitelná. Léčba snižuje množství viru HIV v těle a součástí léčby je i předcházení a léčení komplikací, které tuto infekci provází.

Může léčba poškodit naše tělo?

Léčba může mít nežádoucí účinky. Nové generace léků jsou již lépe snášeny.

Je nějaké riziko chytit HIV i když mám kondom?

Správně nasazený a používaný kondom přenosu HIV infekce zabraňuje. S použitím kondomu mluvíme o bezpečnějším sexu.

  • Mohu hiv vyléčit úplně?
  • Ne, tato infekce není vyléčitelná.
  • Je možné aby někdo kdo nikdy neměl sex dostal nějakým způsobem HIV?

Nákaza je možná při pohlavním styku, krví a z matky na dítě při těhotenství, porodu nebo kojení. Např. užívání drog jehlou je určitě možnost, jak se nakazit. Také neléčená žena s HIV infekcí může přenést infekci na svoje, dítě. Proto jsou všechny těhotné ženy v ČR testovány.

ahoj tady Kryštof a chci se zeptat jak vznikl aids

AIDS je zkratka, do češtiny se překládá jako syndrom získaného selhání imunity. Jedná se o terminální fázi HIV infekce.

Mohu chytit hiv se stykem se zviretem?

Téměř ne. HIV infekce se přenáší pouze mezi lidmi. Jediným zvířetem, které lze experimentálně infikovat je opice a to pouze některé druhy opic.

jak lidé reagují,když zjistí že jsou HIV pozitivní.

Sdělení HIV infekce je sdělením závažné diagnózy. Po sdělení této diagnózy může dojít k šoku a tuto informaci si musí každý člověk zpracovat sám a smířit se s ní. To může trvat i roky. Může pomoci psycholog.

Proč je HIV takový problém, když jsou na něj léky?

Léky existují, ale nevedou k vyléčení, HIV infekce v těle přetrvává celoživotně. Při kvalitní léčbě a dobré spolupráci HIV pozitivního člověka, spolehlivém užívání léků může žít tak dlouho jako zdravý člověk. Omezení určitě existují celoživotně v partnerském vztahu, resp. při sexu.

Vyléčil se už někdo s HIV aby pak už nemusel brát léky atd.?

Infekce HIV dosud není úplně vyléčitelná. Při současných znalostech se předpokládá, že léky už se užívají celoživotně.

Může se HIV projevit po letech?

Obvykle je po několika týdnech po nakažení tzv. primoinfekce. Ovšem ne u všech osob musí tuto fázi provázet příznaky. Po primoinfekci následuje období latence, kdy příznaky obvykle nebývají.

Takže u některých osob mohou být první příznaky HIV infekce až v pozdní fázi, kdy již dochází k oslabení imunity díky této infekci.

Lze říci, že objev infekce „po letech“ už znamená projev infekce ve fázi AIDS.

Jak probíhá léčba?

Léčba se soustřeďuje do tzv.HIV center (dříve AIDS centra). Jsou to specializovaná pracoviště, která se v léčebných přístupech řídí odbornými doporučeními. V ČR je 7 HIV center. V současnosti je zavedena moderní léčba, která spočívá v užívání jedné tablety denně a jedná se o kombinaci účinných látek. Tato léčba je hražena ze zdravotního pojištění.

Zajímavé:  Dřevomorka Domácí Vliv Na Zdraví?

Dá se s virem HIV narodit?

Virus HIV se přenáší z těhotné ženy na plod v průběhu těhotenství, nejvíce v průběhu porodu a také při kojení. Když těhotná nenavštěvuje poradnu pro těhotné, neprovede se u ní během těhotenství test na HIV (ten je pro gravidní povinný).

V tom případě se během těhotenství neprovedou ochranné postupy, které snižují riziko přenosu HIV (tj. léčba těhotné, porod císařským řezem, zajišťovací léčba novorozence, matky své děti nekojí). V takovém případě existuje 20% pravděpodobnost, že narozené dítě je infikováno.

Při uplatnění vyjmenovaných ochranných opatření se riziko přenosu snižuje na 2-3%.

Může se člověk nakazit při orálním sexu ?

Ano, může. Riziko je ale nižší než při styku do konečníku nebo do pochvy. Při této sexuální praktice je riziko vyšší pro příjemce.

Co bychom měli dělat kdybychom se dozvěděli že máme HIV

Když se člověk dozví pozitivní výsledek testu (HIV+), měl by ho odborník z poradny, kde se testoval už přímo směřovat do AIDS centra. Je totiž velmi důležité, aby se léčba zahájila co nejdříve. Významně to zlepšuje prognózu infikovaného a zároveň se brání dalšímu šíření HIV.

Je možné přenést HIV krví?

Ano, je-li člověk HIV pozitivní, jeho krev je infekční. Nejčastěji dochází k přenosu u nitrožilních narkomanů, kteří si injekční stříkačky půjčují nebo používají společné pomůcky na ředění drogy.

Ve zdravotnictví se dodržují zásady asepse, používají se sterilní jednorázové pomůcky, takže k přenosu nedochází. Krevní deriváty – transfuze atd.

– v tomto případě jsou všichni dárci testováni na HIV i další choroby, které se mohou přenést krví.

co když se sperma muže nakaženého AIDS dostane do bazénu?

Voda v bazénu je chlorována a virus HIV je velmi citlivý na desinfekční prostředky a vnější podmínky. Navíc dochází k velkému naředění.

co nemocní nejvice omezuje?

Infikovaní musí dodržovat léčebný režim, se kterým ho lékař AIDS centra seznámí. Určité problémy a omezení jsou nebo mohou být v partnerském a sexuálním životě.

Jaké jsou příznaky HIV a jak poznám kdy jít k lekari.

Projevy (příznaky) bývají na začátku infekce, několik týdnů (nejčastěji 3 – 4 týdny) po infikování – ve fázi tzv. primoinfekce. Může být: vysoká teplota, zduřelé uzliny, různé druhy vyrážky a další příznaky připomínající chřipku. Poté spontánně příznaky vymizí. Ve fázi latence příznaky nebývají.

Je možné, že se člověk může nakazit HIV při análním sexu?

Člověk se může nakazit při jakémkoliv nechráněném pohlavním styku. Anální sex patří mezi nejrizikovější sexuální praktiky, kdy může dojít velice snadno k nákaze.

Dobrý den, prosím vás je pravda, že virus HIV začíná prostupovat kondomem po zhruba půl minutě. Děkuji za odpověď.

  1. Pokud je kondom nasazen správně, tak určitě ne.
  2. Jaké procento lidí v čr je nakaženo hiv?
  3. Ke konci listopadu 2015 bylo nakažených 2596, z toho 2197 mužů a 399 žen.
  4. Je HIV dědične.
  5. HIV dědíčné není.
  6. Jsou testy na HIV 100% ?

V biologii a medicíně nelze operovat pojmy 100%. Nicméně test na HIV patří mezi nejcitlivější a nejspolehlivější testy, jaké v medicíně jsou.

Je možné, abych byl infikován virem, kdyby mi na kůži dopadla třeba kapka krve infikovaného jedince?

Není. Přes neporušenou kůži se vir do těla nedostane.

Kolik se tak průměrně ročně nakazí lidí?

Ročně se u nás nakazí více jak 200 lidí. Bohužel ty počty nakažených každým rokem stoupají. Za rok 2014 přibylo 232 nově diagnostikovaných a 235 v roce 2013.

Kdybych byl(a) HIV pozitivní a věděl(a) bych o tom, je tu stále riziko, že bych mohl(a) dříve umřít?

Tomu riziku jsou vystaveni všichni lidé, nejen HIV pozitivní. Nikdo neví, co se mu přihodí za hodinu,zítra nebo za rok,. S virem HIV se dá žít normální plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení. V dnešní době je léčba velice úspěšná, takže téměř nedochází k úmrtí na nemoc AIDS.

Kolik stojí léčba HIV?

Výdaje na léčbu jednoho pacienta s HIV se pohybuje okolo 150 000Kč

Co když se protrhne kondom? Můžu se nakazit?

Pokud se protrhne kondom, je tam docela vysoké riziko možnosti nákazy.

Omezuje HIV lidi v outdorové zálibě(stanování…)?

HIV člověka neomezuje v žádných venkovních či sportovních kratochvílích. Omezen je pouze svojí vlastní fyzickou kondicí.

Jaké procento lidí v čr je nakaženo hiv?

Ke konci listopadu 2015 bylo nakažených 2596, z toho 2197 mužů a 399 žen.

když bych chtěla mít pohlavní styk se svým přítelem co je nakažen co mám dělat nebo jak předejít tomu abych se nenakazila ??

  • Použít kondom!
  • Je i jiný způsob ochrany než kondom?
  • Ano sexuální abstinence
  • Muže pomoci lubrikačni gel před nákazou?

Ano, díky gelu to „víc klouže“ a nedochází k poranění sliznice. Vždy doporučuji ale použít kondom.

  1. Michaeli řekl by jsi že ti to zkomplikovalo hledání parnerů?
  2. Ano, ne vždy je reakce přijemná, většinou díky strachu z neznalosti.
  3. Michaeli, ztratil jste nějaké kamarády potom co jste se to dozvěděl?

Ne, naopak. Většina přátelství se utužila, zpevnila.

Michaeli, měl jste od te doby nějaké partnery?

Ano, měl. Dokonce i HIV negativní partnery.

Jak dlouho funguje organizace Dům světla ?

Dům světla byl slavnostně otevřen v srpnu 1999, ČSAP vznikla na konci 80. let, resp. V roce 1989

  • Kde ty stužky prodáváte? (na jakých místech)
  • Ve školách, na ulicích
  • Jak dlouho Michael ví, že je HIV pozitivní?
  • 3 roky
  • Jaký mate pracovní úvazek s HIV Michaeli ?
  • Plný pracovní úvazek. Preventivní pracovník a pracovník v sociálních službách
  • michaeili zijete i presto sexualni zivot?

Ano, žiju. Používám vždy kondom, partnera informuji o svém zdravotním stavu.

Může se např. zubař nakazit od pacienta?

Pokud by zubař nedodržel hygienické normy, dostal se do kontaktu s krví tak ano. K tomu ale nedochází.

Pokut mají oba partneři HIV tak je jedno že nemají kondom?

Nemělo by tomu tak být. Měli by používat kondom dál. Může dojít k přenesení lékové rezistence, ale také každý člověk může mít tak trochu jiný kmen viru – jeden třeba víc agresivní a to by mohl přenést na někoho dalšího.

Mohu jit na testovani jsem li mladsi 15.ti let

Nakazili se HIV, teď dělají osvětu

Pomoci s osvětovou kampaní, která by obyvatele Vysočiny upozornila na to, že HIV a AIDS rozhodně nejsou jen záležitostí rozvojové Afriky, se rozhodli i dva HIV pozitivní lektoři z Prahy – Martin Hornych a Oldřich Bašta.

Připravovaný projekt občanského sdružení Spektrum Vysočina se zaměří nejen na školní mládež, ale také na obyvatele azylových domů, zaměstnance městských úřadů nebo seniory.

Obecná představa je, že se HIV a AIDS týká hlavně těch, kteří se chovají problémově, třeba užívají drogy nebo žijí nevázaným sexuálním životem. Máte ze své praxe jiné zkušenosti?

Martin: Znám spoustu lidí s HIV a AIDS a nejsou mezi nimi jen feťáci nebo homosexuálové. Jsou to často i lidé, do kterých by to nikdo neřekl. Tahle nemoc si nevybírá.

Oldřich: Lidé vůbec nejsou informovaní. Hlavně nemají strach, protože sem tam se v novinách objeví článek, že je nějaký nový lék nebo vakcína. Jenže si to nedočtou dál, jsou to jen antiretrovirotika, která jsou určená pro nás. Je to jenom léčba a ještě s vedlejšími účinky. Rozhodně to není o tom, že by se infikovaný díky tomu zcela vyléčil.

Jak vypadá situace v České republice v porovnání s dalšími zeměmi Evropy?

Martin: Německo má nějakých 58 tisíc infikovaných, Itálie 150, 26 tisíc Polsko. Říká se, že v západní Evropě nemá tato infekce klesající tendenci, ale že počty nemocných nenarůstají tak strmě jako ve východní Evropě. Bohužel i Česká republika patří v Evropské unii k těm horším státům, ve kterých jsou obrovské nárůsty infikovaných.

Jaká věková skupina je v tomto ohledu nejrizikovější?

Martin: Jsou to lidé od dvaceti let do čtyřicítky. Měli jsme snad jen jednu paní, které bylo kolem padesátky. Starší generace, čtyřicátníci a padesátníci si myslí, že se jich to netýká.

Na testování chodí také, ale jen, když si jsou vědomí, že něco provedli, třeba byli v nějakém nočním klubu, nebo byli nevěrní. Mladé páry chodí na testování společně, v jejich případě funguje prevence mnohem lépe.

V případě starších párů je něco takového výjimečné.

Když má člověk pozdezření, že může být infikovaný, kdy má vyhledat odborníka?

Martin: Je potřeba vyčkat, až uplyne inkubační doba dva měsíce a pak teprve jít na testy. Nejrizikovějším odbobím je léto, největší nárůsty odhalených případů pak bývají většinou v listopadu a v prosinci a na začátku roku. Vloni jich ale bylo hodně i o prázdninách.

Oba dva působíte jako lektoři, jak jste se k této činnosti dostali?

Martin: Když jsem ukončil protidrogovou léčbu, nastoupil jsem jako dobrovolník u České společnosti AIDS pomoc do Domu světla. Potom jsem si udělal pár odborných seminářů a kurzů a začal jsem dělat lektora. Skončil jsem tam vloni v září. Zařídil jsem si živnost a teď objíždím školy a dětské domovy. Školíme také třeba sociální pracovníky a zdravotní sestry.

Oldřich: Já mám kromě lektorské činnosti ještě další zaměstnání.

Zajímají posluchače vaše přednášky?

Oldřich: Zajímají, protože vždycky očekávají hroznou nudu. Že přijede někdo, kdo jim odvykládá statistiky. Nečekají žádné překvapení. Naše přednášky jsou na dvě vyučovací hodiny. V té druhé jim pouštíme dokument a po něm jim oznámíme: já jsem se taky infikoval při nechráněném styku…

Takže oni nevědí, že jste HIV pozitivní?

Oldřich: Vždycky žádáme vedení školy, aby to žákům předem nesdělovali. Když ale někam jezdíme pravidelněji, už to vědí, protože si to mezi sebou řeknou.

A jaká bývá jejich reakce?

Oldřich: Kolikrát mi už řekli, že to není pravda, vůbec tomu nechtěli věřit.

Dnešní mládež je těžké zaujmout. Máte na to nějaký recept?

Martin: Pouštíme jim dokument z Ukrajiny, které je opravdu hodně drsný. V něm je opravdu vidět, co HIV a AIDS je. Pak mohou srovnávat, protože jim ukážeme, jak se žije u nás v Domě světla, nebo třeba v Africe, nebo v postsovětských republikách. Vždycky jim ale říkáme, že hlavní je tuto nemoc včas diagnostikovat. Čím dříve jde člověk na test, tím lépe. Zachrání sebe i další lidi!

Jak na vaše přednášky reaguje starší publikum, na které by měl mimo jiné cílit váš nový projekt?

Zajímavé:  Jaterní cirhoza - Vše o zdraví

Martin: Já jsem seniorům zatím nepřednášel. Už jsem ale školil starší zdravotní sestry. Ty skously, že jsem HIV pozitivní a že jsem gay. Ale nesouhlasily s tím, že máme léčbu zadarmo.

Jak jste se vlastně dozvěděli, že jste se infikovali?

Martin: Já jsem HIV pozitivní od roku 2002. Víceméně jsem to čekal, protože jsem bral drogy a asi jsem se nakazil od svého bratra, který už na AIDS zemřel. Podstoupil jsem protidrogovou léčbu. Léky jsem bral od začátku. Musím říci, že novější léky jsou stále lepší. Užívá se jich menší množství, účinná látka se vejde jen do jedné, nebo do dvou tablet. Stále se také snižují nežádoucí účinky. Jak ale řekl Olda, spousta lidí si myslí, že HIV a AIDS není problém, že jsou tady léky a že s tím lidé žijou plno let. Proto z infekce nemají strach.

Teď nedávno ale zemřel kluk, který byl HIV pozitivní jen čtyři roky. Takže i když se řekne, že jsou super léky, člověk od člověka je jiný a je to samozřejmě také o jeho přístupu. Léky je třeba brát pravidelně.

Taky jsem se od Oldy naučil nemyslet na nemoc a žít jako zdravý člověk. Myslím si, že to je hrozně důležité. Pro mnoho lidí, kterým se sdělí diagnóza, je totiž problém se s touto nemocí vyrovnat.

Já jsem se v tom taky utápěl, pak jsem ale poznal, že se nic nemění, že člověk funguje dál. Může mít partnera, manžela, dítě a tak dále.

Oldřich: Já jsem HIV pozitivní třiadvacet let. Každý, kdo tehdy před lety přišel do ambulance Na Bulovce, se dozvěděl, že má tak dva až tři roky života.

Takže jste žil s takovou představou?

Oldřich: Jo. Pořád jsem chodil do práce, ale v životě by mě nenapadlo vzít si třeba hypotéku na byt. Vůbec jsem si nedával žádné dlouhodobé cíle. Potom jsem ale hodně komunikoval s německými lékaři, kteří jsou o krok dál než my. Ti mě okamžitě řekli, ať přestanu brát léky, protože moje imunita je vynikající, na hranici zdravého člověka. Naučili mě úplně jiný způsob života.

  • Takže už máte hypotéku?
  • Oldřich: Hypotéku nemám a ve třiačtyřiceti letech si ji brát nebudu (smích).
  • Když se okolí dozví, že je někdo HIV pozitivní, určitě to vyvolá řadu emocí…

Oldřich: Otec mi zemřel již před tím. Mámě jsem o tom řekl, protože mě v kuchyni viděla jíst léky. Čerstvě před tím se dozvěděla, že jsem gay, a tak se ptala: Co to jíš prosím tě za prášky? A protože byl tehdy zrovna boom AIDS, ještě se zeptala: Nemáš snad AIDS? A já na to, že AIDS zrovna nemám, ale mám HIV. Říkal jsem si, že je to dobrá příležitost jí to říct.

Takže jste čekal na nějakou vhodnou příležitost?

Oldřich: Rozčílilo mě, že mě nachytala. Byl jsem tam potajmu, nikdy jsem jí to nechtěl říct, protože jsem ji nechtěl trápit. Pak jsme to řešili, ale nezvládla to. Mám ještě o deset let mladšího bratra, bála se, že by se mohl infikovat z toalety, ze sprchy nebo z ručníku. Neinformovanost je problém i dneska, natož tehdy.

Jak je to s lékaři, už vyrostla generace lékařů, kteří se této problematice cíleně věnují?

Martin: Třeba v nemocnici Na Bulovce je největší tým lékařů v tuzemsku. V České republice je sedm HIV/AIDS center, úplně první z nich bylo právě na pražské Bulovce.

  1. Jak často musíte navštěvovat svého doktora?
  2. Oldřich: Určitě jednou za tři měsíce si musíme nechat udělat takzvanou imunologii a virologii, protože za takovou dobu může v organismu dojít k významné změně.
  3. Jste na sebe třeba opatrnější v době chřipkových epidemií?

Oldřích: Já mám i po třiadvaceti letech s HIV vynikající imunitu a jsem otužilejší. Jednou jsem se ale nechal přemluvit, bylo to před třemi lety. Lidem se sníženou iminutou se doporučuje nechat se přeočkovat. Jenže jsem pak měl za ten rok chřipku hned třikrát, takže jsem pak očkování vypustil.

Přináší tato infekce i další omezení, o kterých se obecně tolik neví?

Oldřich: Je třeba i pravidlo pro dva HIV pozitivní lidé, kteří spolu žijí, musí používat kondom. Je to tím, že každý má úplně jinou léčbu, takže by mohlo dojít k její rezistenci a pak se strašně těžko hledá jiná kombinace. Hodně párů funguje tak, že jeden z nich je HIV pozitivní. Dneska mohou i HIV pozitivní ženy porodit zdravé dítě. Samozřejmě pod dohledem lékaře a císařským řezem.

Máte nějaké zkušenosti s diskriminací pacientů s HIV nebo AIDS?

Oldřich: Diskriminaci jsem zažil i já sám při nástupu do posledního zaměstnání.

Martin: Když jsem byl přednášet na jedné škole a řekl jsem, že jsem gay, tak se učitel ptal, jestli by nemohla přednášet třeba holka, která je pozitivní, nebo kluk, který není gay a nebral drogy.

Když prý přednáší někdo s takovou minulostí, všichni si pak říkají, že jich se to netýká. Vysvětlil jsem mu, že žádná holka s tímhle dneska nepůjde na veřejnost. Z kluků heterosexuálů to taky nikdo dělat nepůjde.

Gayové jsou prostě více otevření.

Znal jsem jednu slečnu, která se infikovala při úplně prvním pohlavním styku v šestnácti letech. Seznámila se v Praze na diskotéce s cizincem. Byla to čerstvá studentka. Rodiče se to dozvěděli dřív než ona a odsoudili ji za to. Chodila k nám do Domu světla, pak jsme ji přemluvili, jestli by se nechtěla věnovat lektorství. Našla si i zdravého partnera a měla s ním zdravé dítě.

Ale tím, že jako lektor vystupovala v dokumentech, začala být známá. Když pak šla s dítětem na pískoviště, tak jí to ostatní dávali sežrat, ale totálně. Psychicky to neunesla, dala si pytel na hlavu a udusila se.

Když je člověk krátkou dobu HIV pozitivní, řeší každou maličkost. I třeba, že mu někdo nechce podat ruku. To už dneska vůbec neřeším.

Spíš mě mrzí, že se někteří lidé bojí, aby se o jejich nemoci nedozvěděli jejich kolegové.

Kontaktní telefon pro případ jakýchkoliv dotazů týkajících se HIV nebo AIDS: 777 266 503.

ZUZANA KLEMENTOVÁ, JAROMÍR KULHÁNEK

AIDS – Wikipedie

AIDS/aidsČervená stužka je mezinárodně uznaným znakem solidarity s lidmi nakaženými virem HIV / trpícími nemocí AIDSKlasifikaceMKN-10B24.MeSHD000163Některá data mohou pocházet z datové položky.

AIDS[1] nebo aids[2] (z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky syndrom získaného selhání imunity, francouzsky Syndrome d'immunodéficience acquise, SIDA) je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou.

Definice AIDS

Definice WHO

V Evropě, a tedy i v Česku, se používá tzv. rozšířená definice Světové zdravotnické organizace (WHO), doplněná o několik referenčních nemocí. Podle této definice má člověk starší dvanácti let AIDS, jestliže tzv. test na přítomnost protilátek HIV (popularizován jako „AIDS-test“) vykázal pozitivní výsledek a zároveň je splněna aspoň jedna z následujících podmínek:[3]

  • alespoň 10% ztráta tělesné hmotnosti nebo kachexie (celková tělesná sešlost), s průjmy, horečkami, trvajícími přerušovaně nebo nepřetržitě nejméně jeden měsíc, není-li známa jejich příčina nesouvisející s infekcí HIV
  • kryptokoková meningitida (zánět mozkových obalů způsobený infekcí kvasinkou Cryptococcus neoformans)
  • tuberkulóza plic nebo jiných orgánů
  • Kaposiho sarkom
  • neurologické poškození, které zabraňuje nezávislým každodenním aktivitám, není-li známa jeho příčina nesouvisející s infekcí HIV (např. úraz nebo cévní mozková příhoda)
  • kandidóza jícnu (přemnožení kvasinek rodu Candida), často může být diagnostikována na základě přítomnosti orální kandidózy doprovázené poruchou polykání
  • klinicky diagnostikovaný život ohrožující nebo opakovaný zápal plic,

Definice CDC

V USA je používaná definice CDC z roku 1993, která rozšiřuje seznam platných příznaků o počet CD4+ lymfocytů nižší než 200/mikrolitr.

Definice chudších zemí

V řadě chudších zemí (v Africe, Asii, Jižní Americe) je používána pro diagnostiku AIDS zjednodušená definice WHO, která vynechává test na přítomnost protilátek a definuje AIDS, má-li člověk nejméně dva hlavní spolu s aspoň jedním vedlejším příznakem.[3]

Hlavní příznaky jsou alespoň 20% ztráta tělesné hmotnosti, chronický průjem trvající déle než 1 měsíc, horečky trvající stále nebo přerušovaně více než 1 měsíc.

Vedlejší příznaky jsou trvalý kašel trvající déle než 1 měsíc, celkové svědivé zánětlivé onemocnění kůže, anamnéza pásového oparu, kandidóza ústní části hltanu, chronická pokročilá roztroušená infekce prostého oparu, celková onemocnění mízních uzlin.

Také přítomnost celkového Kaposiho sarkomu nebo kryptokokální meningitidy je podle této definice dostatečná pro diagnózu AIDS.

AIDS jako nemoc

Způsoby přenosu a prevence

Přenos krví

Krev je z hlediska přenosu viru HIV nejnebezpečnější tekutinou. Rizikové jsou zejména použité injekční jehly, ať už sdílené mezi narkomany nebo opakovaně používané v zemích se zaostalým zdravotnictvím. Riziko přenosu je asi 2%.

Důsledné používání jednorázových jehel je z hlediska prevence nutností. Přenos krevní transfúzí je dnes díky testování krve vzácný, stále k němu však občas dochází. Riziko představují i orgánové transplantace.

Velkému riziku je vystaven zdravotnický personál manipulující s krví.

Hmyzí kousnutí riziko přenosu nepředstavuje.

Sexuální přenos

Sexuální přenos byl zaznamenán z ženy na muže, muže na ženu, muže na muže i ženy na ženu. K přenosu může docházet při análním, vaginálním i orálním styku, případně jakékoliv jiné praktice, během které dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví.

Anální styk je významně nebezpečnější než vaginální, orální styk je nebezpečný nejméně.

Zajímavé:  Platnost Žádanky Na Léky?

Vaginální styk představuje vyšší riziko přenosu z muže na ženu než naopak (žena je vystavena většímu množství tekutin partnera než muž, sperma obsahuje vyšší koncentrace viru než vaginální sekret, žena je tekutinám vystavena déle a větší plochou sliznice). I v případě análního styku je většímu riziku vystaven příjemce.

Pravděpodobnost přenosu HIV infekce při jednotlivém nechráněném sexuálním styku záleží na řadě faktorů, jako je druh styku, aktuální množství viru v nakaženém partnerovi, současná nákaza další pohlavní chorobou (zvyšuje riziko přenosu) atd. Pohlavní styk během menstruace je vzhledem k přítomnosti krve rizikovější.

Líbání rizikové není, za předpokladu že ústa nejsou poraněná.

Riziko nákazy zvyšuje střídání partnerů. Možnost nakažení významně snižuje užívání kondomu, Waller a Davis ve své metaanalýze z roku 2003 ukázali, že podle dostupných údajů užívání kondomu snižuje ve srovnání s nepoužíváním kondomu dlouhodobé riziko sérokonverze o 80 %; autoři dodávají, že použité prameny nehodnotily správnost použití kondomů.

[4] Ostatní formy antikoncepce (například hormonální) při styku ochranu před nákazou neposkytují. Po nechráněném styku s neznámým partnerem, avšak v dostatečném časovém odstupu nutném pro správnou diagnózu, je vhodné u lékaře podstoupit krevní testy na přítomnost viru.

Nákaze tak již samozřejmě nelze zabránit, ale lze zabránit nákaze dalších partnerů a včasnou léčbou zlepšit prognózu nemoci.

Nové léčebné postupy mají slibné výsledky co se týče zpomalení postupu onemocnění AIDS, ale nejúčinnější metodou proti rostoucí epidemii zůstává prevence. Mezi doporučení pro prevenci sexuálního přenosu HIV patří sexuální abstinence, dlouhodobý monogamní vztah s nenakaženým partnerem, omezený počet životních partnerů a použití kondomu pro každý jeden pohlavní styk.[4]

Přenos z matky na dítě

K přenosu viru HIV z matky na dítě může dojít jak během vlastního těhotenství, tak během porodu. K přenosu tak dochází v 15 – 30 % případů. Vhodnou antivirovou léčbou během těhotenství a porodem císařským řezem, lze toto riziko významně snížit (1 %). Další riziko přenosu představuje kojení, kterého by se HIV pozitivní matky, mají-li možnost, měly vyvarovat.

Inkubační doba

Rozšíření nákazy HIV v Africe. Data jsou z let 1999–2000

Inkubační doba nemoci je 2-6 týdnů (nejčastěji 2-4), po které se objevují nespecifické příznaky akutní infekce HIV, které jsou velmi podobné chřipce. Po odeznění přechází nemoc do latentního stadia, (které je často nesprávně označováno jako inkubační doba) během kterého nemocný nepociťuje žádné potíže. Po ní následuje zhroucení imunitního systému – AIDS. U dospělých je střední doba mezi nákazou virem HIV a propuknutím nemoci AIDS přibližně deset let. Může ale trvat kratší i delší dobu. Uvádí se, že podíl nemocných narůstá každý rok po infekci o přibližně pět procent. Kongenitálně nebo perinatálně infikované děti onemocní většinou do jednoho či dvou let.

Odběr krve na test HIV

Diagnóza

Související informace naleznete také v článku Testy HIV.

Přítomnost HIV v organismu lze diagnostikovat pomocí krevních testů. Nejčastěji se zjišťuje přítomnost protilátek proti viru HIV v krvi.

Pozitivní výsledek testu znamená, že organismus proti viru vyrábí protilátky a byl jím tedy infikován. Protilátky se však v dostatečném množství vytvoří až určitou dobu po nákaze.

Obvyklá doba do nástupu protilátek je 4–6 týdnů, dříve, již po dvou týdnech po infekci, lze přítomnost HIV verifikovat průkazem antigenu p24 a přibližně po týdnu po akvírování infekce je pozitivní reakce PCR.

Léčení a prognóza

Rozšíření nákazy HIV na světě

Současná lékařská věda není schopna AIDS vyléčit, dokáže ale oddálit jeho propuknutí a zpomalit jeho průběh. Nejúčinnější je v současné době použití antiretrovirových virostatik v režimu tzv. kombinované antiretrovirové terapie, ve stadiu AIDS je součástí léčby také potlačování oportunních infekcí. Problémem v chudých zemích světa je nedostupnost příliš drahých léků a nepříjemné vedlejší účinky některých z nich. Prognóza závisí na rozvinutosti infekce v době, kdy je odhalena. Dojde-li k tomu krátce poté, co se člověk nakazil a jsou-li dostupné vhodné léky, může prožít dlouhý život, aniž by se u něj AIDS vůbec projevil.

Tým vedený Kristinou Allers z Charité v Berlíně publikoval v roce 2010 nález pravděpodobného odstranění (3,5 roku po terapii je pacient bez známek přítomnosti viru) viru z těla pacienta.

Jednalo se však o vedlejší efekt terapie akutní myeloidní leukémie spočívající v transplantaci kmenových buněk.[5] Roku 2013 byla uveřejněna zpráva, že se lékařům v USA podařilo vyléčit HIV pozitivní batole.

[6] Zpráva o vyléčení dalšího HIV pozitivního dítěte přišla roku 2014.[7]

Důsledky pandemie AIDS

Šíření pandemie AIDS je jedním z hlavních problémů řady rozvojových zemí. Na světě je dnes okolo 40 milionů nakažených, 3/4 z nich žijí v subsaharské Africe.[8] V některých afrických zemích je nakažena i čtvrtina populace. Silně postižena je také jižní Asie, zejména Indie. V Evropě pak země bývalého Sovětského svazu. Největší počet nakažených HIV žije v Jižní Africe, Nigérii a Indii.

Protože postižení jsou zejména mladí lidé v produktivním věku, má šíření AIDS zásadní dopady na celou společnost.

„Studie Světové banky ukazuje, že pokud v zemi postihne virus HIV 8 % a více obyvatel, ekonomický růst se začne zpomalovat, pracovní síly v zemi ubývá a zdravotní a sociální systém je přetížen.

„[8] Jedním z důsledků pandemie jsou také miliony dětí bez rodičů – tzv. sirotci AIDS (AIDS orphans), kterých je jen v Africe 12 milionů.

Mezi nejohroženější skupiny patří mladé ženy a dívky, které se nakazí od svých manželů. V řadě zemí je navíc HIV/AIDS společensky neúnosné stigma, a tak lidé svou nemoc tají.[9]

Ukazuje se, že na řešení problému má velký vliv přístup jednotlivých vlád.[10] V posledních letech se v některých zemích rozběhly vládní programy, které se snaží proti pandemii účinně bojovat.

Zaměřují se na informační kampaně, nabízejí testování zdarma, těhotné ženy se někde testují automaticky.

V některých zemích již nemocní mohou získat zdarma i antiretrovirální léky, které zpomalují postup nemoci.

Vlády nejchudších zemí však na problém samy nestačí. Antiretrovirální léky jsou velmi drahé: léčba jednoho nemocného vyjde nejméně na 200 dolarů ročně. Přitom například v Zambii, kde je nakaženo 16,5 % populace, je HND na osobu 380 USD.

[11] Možným řešením jsou generika a také podpora od vyspělých zemí – ať už v rámci různých programů velkých mezinárodních organizací nebo skrze menší projekty rozvojové spolupráce.

Zastavit a zvrátit pandemii HIV/AIDS do roku 2015 je jeden z Rozvojových cílů tisíciletí, programu OSN na odstranění největších problémů rozvojových zemí.

Omezená práva lidí s nemocí AIDS

Lidé nemocní AIDS se i v současnosti, především však v minulosti museli často potýkat vedle své nemoci také se společenskými předsudky či s vyčleněním z běžného života. Tyto tendence vrcholily koncem 80. let.

V roce 1987 vstoupil ve Spojených státech amerických v platnost zákon, podle něhož nesměli na území USA cestovat lidé nakažení HIV/AIDS, který zůstal v platnosti až do roku 2009.

[12] Tento zákon znemožňoval cestu studentům či turistům, komplikoval adopci dětí infikovaných virem HIV a měl za následek také skutečnost, že se na území USA nemohl konat žádný významný světový summit o nemoci AIDS (většina významných nakažených vědců nebo aktivistů se nemohla dostavit).

Tento kontroverzní zákon byl zrušen až v roce 2009, kdy USA zůstávala jednou z dvanácti zemí, které neumožňovaly vstup lidem s HIV – těmito zeměmi stále jsou Jižní Korea, Brunej, Kolumbie, Irák, Libye, Moldavsko, Fidži, Rusko, Saúdská Arábie, Arménie, a Súdán.[13]

Odkazy

Reference

  1. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2021. Heslo AIDS. 
  2. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2021. Heslo aids. 
  3. ↑ a b MUDr. Jan Boháč Kopřivnice – Zdraví – AIDS. drbohac.estranky.cz [online]. [cit. 2019-11-14].

    Dostupné online. 

  4. ↑ a b Weller S, Davis, K., [[Condom effectiveness in reducing heterosexual HIV transmission|http://www.iglesia.cl/iglesiachile/especiales/weller.doc Archivováno 13. 11. 2004 na Wayback Machine]] (Cochrane Review). In: The Cochrane Library, Issue 4, 2003. Chichester, UK: John Wiley & Sons, Ltd.
  5. ↑ Vyléčení HIV pozitivního muže není objev, ale naděje. Aktuálně.cz [online]. 2010-12-17 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
  6. ↑ Nadějný úspěch: Lékaři uzdravili HIV pozitivní dítě. Aktuálně.cz [online]. 2013-03-04 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
  7. ↑ Lékaři vyléčili druhé HIV pozitivní dítě. Aktuálně.cz [online]. 2014-03-06 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
  8. ↑ a b Archivovaná kopie. www.virusfreegeneration.eu [online]. [cit. 2008-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-26. 
  9. ↑ Archivovaná kopie. www.rozvojovka.cz [online]. [cit. 2012-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  10. ↑ Archivovaná kopie. www.rozvojovka.cz [online]. [cit. 2012-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. 
  11. ↑ Brožura Rozvojové cíle tisíciletí kampaně Česko proti chudobě – ke stažení: http://www.ceskoprotichudobe.cz/soubor.php?s=brozura_cpch_2007.pdf
  12. ↑ Lidé nemocní AIDS smějí po 22 letech do USA
  13. ↑ Obama po 22 letech zrušil zákon, který zakazoval lidem s HIV cestovat do USA. iDNES.cz [online]. 2009-10-30 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. 

Související články

  • HIV
  • Imunodeficience
  • Testy HIV
  • ACET
  • David Kirby

Literatura

  • ŠEJDA, Jan. Prevence, léčba a další aspekty nákazy HIV/AIDS. Praha: Galén, 1994. 267 s. ISBN 80-85824-02-7. 
  • ČERNÝ, Rudolf; MACHALA, Ladislav. Neurologické komplikace HIV/AIDS. Praha: Karolinum, 2007. 304 s. ISBN 978-80-246-1222-5. 
  • POKRIVČÁK, Tomáš. Syndromy a symptomy. Praha: Triton, 2009. 187 s. ISBN 978-80-7387-136-9. 
  • STEHLÍKOVÁ, Džamila (editor); STUPKA, Jiří (editor). Ročenka Národního programu HIV/AIDS v České republice 2009-2010. Praha: Státní zdravotní ústav, 2011. 175 s. ISBN 978-80-7071-318-1. (česky; English summary) 

Externí odkazy

  • Galerie AIDS na Wikimedia Commons
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu AIDS na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo AIDS ve Wikislovníku
  • Téma AIDS ve Wikicitátech
  • Národního program boje proti AIDS – česky
  • AIDS na Sexualne.cz
  • AIDS Server – Informace o problematice AIDS, HIV, HIV+
  • WHO AIDS Case Definition for AIDS Surveillance (PDF, 548 kb)
  • WHO Overview of AIDS Case Definitions Used in Countries (XLS, 28 kb)
  • WHO – databáze HIV/AIDS

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Autoritní data

  • BNE: XX527488
  • BNF: cb11975352k (data)
  • GND: 4112470-4
  • HDS: 025625
  • LCCN: sh85002541
  • MA: 2910340902
  • NDL: 00575858

Portály: Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=AIDS&oldid=20435384“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector